Woord van de Koningin ontroerend en waardig bij souvereinite itsoverdracht Emile Erens gehuldigd F r. Verhoging loongrens van verzekeringswetten de sociale DE STILLE MAN PRINS BERNHARD NAAR AMERIKA WEK DE GAL IN UW LEVER OP BESTEMMINGSPLAN VOOR MELK ONMOGELIJK? KRIMPEN VAN PIJN St. Catharina-kerk te Heusden geconsacreerd Geen tegenstellingen over Staatsvorm en Vorstenhuis hebben ons land verdeeld „Alkmaar Packet" Beroep op de U.N.O. Met de K.L.M.-Constellation „Enschede' „Pas op de eieren" a M.W.O. 135 jaar Fred Brussel geridderd DINSDAG 2 MEI 1950 PAGINA 3 RADIOREDE MINISTER-PRESIDENT DR. PREES Steun voor Zuid-Molukken Parachutebom in het veen gevonden Stichting 1940—1945 De verhouding tussen margarine en boter door PATRICK PURCILL I ENGELSE SCHEPEN VOOR REPATRIËRENDEN? Pat^ Oscar Huf S.J. f „CANOPUS" IN IJMUIDEN BINNENGESLEEPT F. J. #M. Oremus f Het jaar, waarop wij terugzien, is beslissend geweest voor het Koninkrijk der Nederlanden Indonesië is niet meer een deel van het Koninkrijk, al is er tussen Nederland en Indonesië op andere wijze weer een band gelegd. Het Koninkrijk is kleiner geworden, maar groot is de wijze geweest, waarop Koningin Juliana de gevoelens heeft vertolkt, gewekt door de diep ingrijpende beslissing, die bekrachtiging vond toen Koningin Juliana de souvereiniteits- overdracht ondertekende. Hoge waardigheid® en ontroerende menselijkheid Vloeiden samen in de rede die gr zoveel toe bijdroeg om dit resultaat van een ontwikkeling, die naar haar wezen in de lijn der historie lag, maar naar tempo en vorm tot grote tegenstellingen aanleiding heeft gegeven, te doen aanvaarden, ook door wie zich uitermate bezwaard gevoelden. Moge in de geest, die uit die rede sprak, en die ook op Indonesische ver tegenwoordigers diepe indruk maakte, H.M. Koningin Juliana als hoofd der Unie .overeenkomstig het door beide partners aanvaarde Unie-statuut, de idee verwezenlijken van vrijwillige en duurzame samenwerking tussen de deelgenoten, aldus dr Drees in zijn radiorede, die hij Maandagavond hield in het kader van de viering van de verjaardag van H.M Koningin Juliana. Wij zullen weldra gedenken hoe tien jaar geleden Nazi-Duitsland bij zijn grote aanval op West-Europa ook ons land besprong op een dag, waarvoor het woord geldt, dat Henriëtte Roland Holst in ander verband eens schreef: „Afgrond gelijk staat die dag tussen nu en al het vroegere", maar evenzeer zal herrijzen in onze herinnering hoe vijf jaar'geleden bij de bevrijding een storm van vreugde over ons land ging. Die dag herstelde ook voor heel het land de feitelijke ver binding met het Vorstenhuis, waarmede de geestelijke binding door de donkere laren der bezetting heen niet slechts was blijven bestaan, maar was verdiept en versterkt, zo vervolgde de minister president. Bij alle slagen, jie ons land als ge volg van de oorlog hebben getroffen, en bij de vele teleurstellingen die ook daarna ons deel zijn geweest, is het een voorrecht voor Nederland dat na de oorlog geen tegenstellin gen over Staatsvorm en Vorstenhuis ons land hebben verdeeld, maar dat integendeel, zowel onze constitutio nele instellingen als de persoonlijk heid van Koningin Wilhelmina 'en Koningin Juliana beiden, algemeen zijn gevoeld als symbool en waar borg en van de eenheid en van de rechten en vrijheden van ons volk. Als wij straks de bevrijding vieren en terugzien op de vijf jaar, die verlopen zÜn sinds de heuglijke 5e Mei 1945, dan Weten wij, dat die jaren niet alles heb ben gebracht wat in de vreugderoes der bevrijding werd verwacht en gehoopt. Toch zal, wie zich rekenschap geeft van de toestand van ons land en van de lot gevallen van ons volk en wie daarbij een vergelijking maakt met de verhou dingen en omstandigheden elders, besef fen hoeveel er is waarvoor wij reden hebben dankbaar te zijn. Wij kunnen, ook als historische groot heid schijnt terug te wijken, ook als Ne derland niet meer heerst over grote ge bieden in andere werelddelen, een ge lukkig, een sterk, een geëerbiedigd volk zijn. Wij kunnen bijdragen tot het be houd niet alleen van eigen vrijheid, maar van vrijheid en vrede in de wereld. Wij Weten, dat daarbij Koningin Juliana Voorgaat in geestkracht, in bereidheid tot het brengen van offers, in vastbe sloten wil om alles te doen wat de een heid van ons volk kan versterken en het een waardevolle plaats in de rij der vol koren kan doen innemen. Dr. Drees besloot zijn rede aldus: Wetend te sproken uit naam van het Ne derlandse volk wens ik Koningin en I rins geluk met deze dag en geef ik uiting aan de hoop, dat ook dit jaar zegen moge rusten op hen beiden, op hun bloeiend gezin en op hun arbeid Voor het Koninkrijk. De vergadering van aandeelhouders in de ftiaatschappij „Alkmaar Packet" N.V. heeft tie uitgebrachte jaarstukken over 1949 goed gekeurd. Het verlies bedroeg f 42.819, waar mede het totale verlies op f 73.049 is ge komen. De heer J. H. E. Groènewoud is als commissaris herbenoemd. Inzake een geschil met de Nederlandse Beurtvaart Unie, waarover een arbitrage hangende was, deelde het bestuur mede, tiat thans een volledige oplossing is ver kregen, die voor de Vennootschap zeer be vredigend mag worden geacht. Na de eind afrekening zal men ongeveer 35.000 gulden op het verlies kunnen afschrijven. Dr. Nikijuluw en de heer Kaijadoe, voorzitter en vice-voorzitter van de or ganisatie Zuid-Molukkers in Nederland, hebben aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties een telegram gezon den, waarin een ernstig beroep op de U.N.O. wordt gedaan tot steun aan de vrijheidsstrijd en de republiek Zuid- Molukken. Het korvet „Hang Tuah" van de zee macht der V.S.I. is Zaterdag van Ma kassar naar Ambon vertrokken met aan boord minister Leimena en de andere leden van de delegatie der V.S.I., die onderhandelingen zullen aanknopen met het comité, dat daar de onafhankelijke republiek der Zuid-Molukken heeft uit geroepen. De delegatie zal in een sloep aan de wal gaan. De uitvaardigers van de proclamatie zullen dan een laatste kans krijgen om de proclamatie in te trekken. Indien zulks niet gebeurt, za) de A.P.R.I.S. (het leger der V.S.I.) tot een actie overgaan, aldus verneemt Aneta van Djakarta. zeer betrouwbare zijde te (Van onze verslaggever) „Willen de passagiers voor Prestwlck en New York instappen?"Elke Maan dagavond tegen half tien klinkt dit verzoek van de omroepstcr op Schiphol, maar gisteravond was het mede gericht tot Prins Bernhard, die met de K.L.M.-Constel lation „Enschede" naar Amerika vertrok voor de opening van de Holland Fair. Koningin Juliana, minister dr. v. d. Brink, de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin, het hoofd van de Marshallhulp in Nederland, C. Hunter, generaal mr. Kruis en andere autoriteiten deden hem uitgeleide, maar dat wil niet zeggen, dat er ook maar enig officieel relief aan het vertrek werd gegeven. Geen erewacht, geen muziek! Er was zelfs niet noemenswaard meer politie op de been dan anders! In het restaurant voor de intercon tinentale passagiers heeft Prins Bern hard nog geruime tijd van tevoren enige beschreven blocnote-velletjes met minister v. d. Brink en de Amerikaanse ambassadeur doorgenomen, wellicht het concept van de belangrijke rede, die hij in Amerika zal houden of de verkla ringen, die hij tegenover de Amerikaan se pers zal afleggen. Hij achtte geen noodzaak aanwezig om nog iets tot de Nederlandse pers bij zijn vertrek te zeg gen. Wel onderhield hij zich met ver scheidene aanwezigen, die hem uitge leide deden. Zijn gevolg op de reis naar Amarika is maar zeer klein. Tot zijn bagage behoren enige pakken, welke blijkbaar kostbare en breekbare waar bevatten, want zowel Koningin Juliana als de Prins verzochten het K.L.M.-per- soneel er zeer voorzichtig mee té zijn. De bescheidenheid van Emile Erens kon niet verhinderen, dat deze katho lieke schrijver ^Maandagmiddag ter gele genheid van zijn vijf en tachtigste ver jaardag in de sociëteit „Teisterbant" '-e Haarlem een hartelijke huldiging had te ondergaan. In tegenwoordigheid van talrijke bewonderaars en vrienden, onder wie de ere-voorzitter van Teisterbant, dr. K. L. J. Alberdingk Thijm, is die hem zelfs in overvloedige mate ten deel gevallen. Godfried Bomans duidde reeds in zijn inleidend woord op Erens' bescheiden heid en hij wist op de hem eigen manier van vertellen de kwestie „gehuldigd Worden tegen wil en dank op grond van die bescheidenheid" tot een interessant juridisch geval te maken, waaraan ten slotte de Hoge Raad moest te pas komen om de huldiging van Erens juridisch te Verantwoorden. Anton van Duinkerken wees in zijn feestrede op de grote verdiensten van Erens. die aan onze moderne letterkunde het genre van de hagiografie weer heeft toegevoegd, en wel in een, schoonheid, die men. teruggaande in de literatuur, Pas weer in de middeleeuwen terug vindt. Zijn woorden van hulde wilde Van Duinkerken vooral spreken om de dank tot uiting te brengen van de katholieke jongeren uit de twintiger jaren, bij wie Erens ofschoon ouder in jaren zich aangesloten had; de dank ook van de Nederlandse katholieken in het alge meen en van alle letterlievende Neder landers, die van het heldere en zuivere proza van Erens zoveel hebben kunnen genieten. De huidige hoofdredacteur van „Roe- Ping", André Munnichs ontleedde in een zeer uitvoerige rede de persoon en het Werk van Erens en bracht daarbij diens jaren in herinnering in het Limburgse land, waar het gevoel voor schoonheid gepaard gaat met een vast geloof. Deze spreker noemde het bijna vanzelfspre kend, dat daaruit Neerlands eerste hagiograaf van de moderne tijd voortge komen was. Mevr. Jacq. Royaards-Sandberg haal de herinneringen op uit lang vervlogen Tijdens het graven van turf aan de Kamerlingwijk (Oostzijde) te Zwarte neer werd in het veen ^en bom ont dekt. Het bleek een geladen parachute- bom te zijn, met een lengt» van tachtig centimeter en een gewicht van dertig jaren, pater Clim. Bayer prees in en kele woorden het apostolische werk dat Erens had verricht en mr. A. Die- penbrock, secretaris van de Katholieke Actie, deelde tenslotte mede. dat de H. Vader schriftelijk over het werk van Erens was ingelicht en dat men binnen enkele maanden uit Rome een reëel antwoord hoopte te ontvangen. ^odfried Bomans kwam daarna met een reële geste van de zijde van Teister bant. toen hij verklaarde, dat de socië teit Emile Erens gaarne als ere-lid in haar midden zag opgenomen. De gebrui kelijke oorkonde werd daarbij over handigd. Erens zelf sprak een kort woord van dank, waarin alle bescheidenheid de ontroering toch niet .vermocht te ver bergen. Z. K. H. Prins Bernhard voor zijn ver'/rek naar Amerika in gesprek met Generaal Mr. H. J. Kruis, Chef van he Generale Staf. Uit de waarschuwing' van de Koningin: „Pas op de eieren.' concludeerde een K.L.M.-official, wie wij om inlichtin gen vroegen, dat er zeer waarschijn lijk kievitseieren in de pakken gebor gen waren, zeldzaam in Amerika. Zij vormen een echt Hollands geschenk. Op het platform heeft de Prins de Amerikaanse ambassadeur hartelijk dank gezegd voor de grote medewer king, welke hij bij de organisatie van de reis had verleend. En n a ieder dc hand geschud te hebben stapte de Prins in het vliegtuig, waar de bedden al op gemaakt waren. Maar hij moest de Ko ningin nog even wijzen waar zijn plaats was en totdat het vliegtuig al knip ogend met zijn boordiichten van Schip hol vertrok bleef de Prins in de deur opening staan, wuivend naar do Ko ningin, die eerst het platform verliet, toen het vliegtuig was verdwenen. Op het dakterras juichten talrijke toe schouwers Koningin en Prins toe. Gezagvoerder van de „Enschede" is de heer v. Rees, steward de heer G. Wolders, die. nu al voor de derde maal de Prins vergezelt en o.a. ook Koning Leopold en de Sjah van Perzië op hun reizen per K.L.M. heeft verzorgd. De Zoon van Sricdeïle omnrn i 68. Het gejank van de hond duurt slechts een ogenblik. Het versterft tot een dof gegrom, dat diep Uit de keel van het dier opklinkt. Roerloos slaat Eric het gedrag van Wolf gade, die thans, tot het uiterste gespannen, de lucht opsnuift. Heeft hij gevaar opgemerkt? Nog steeds hangt dezelfde loden stilte om hen heen, maar toen- heeft Eric het vage gevoel dat er ergens achter de nevels ogen naar hem gluren; starre, onbeweeglijke ogen, die hem geen moment met rust laten Hij krijgt geen tijd om daar iang bij stil te staan. Plotseling geeft de hond een ruk aan zijn lijn en rent snuffelend naar voren. Meer dan ooit kiest hij thans één doelbèwuste richting. Hij trekt Eric mee langs een met stenen bezaaid pad, dat dicht langs de steile rotsen loopt. En weer is de Noorman zo in beslag genomen door het spoor, dat hij de vreemde, donkere schimmen niet opmerkt, welke langs de brede stenen zijn tocht volgen. Soms verdwijnen zij achter de mist, om even later, snel en geruisloos, een eind verder op te duiken. En geen ogenblik raakt de Noorman ios uit hun blik. Maar hij slaat nergens acht op. Te sterk voelt hij aan de kracht, waarmee Wolf aan zijn lijn trekt, dat de hond het einddoel van de tocht voelt. „Toe maar ouwe jongen," moedigt hij hem zachtjes aan. „Vooruit maar. Zoek Wolf, zoek!" Hij zwijgt plotseling. De hond heeft hem om een uitstekende rotspunt gevoerd en daarginds, in de verte, rustig uitgestrekt tussen de rotsen, ligt een klein figuurtje. Dust in slaap. „Erwin!" schreeuwt Eric opgelucht en ijlt op z'n zoon toe! Maar boven van de rotsen gluren de donkere schimmen Advertentie V solt morgen» „kiplekker* uit bed springen. Eüke dag moet uw lever een liter gal te ttw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. JJ raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neera de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s Leverpilletjes. Zondag was het 135 jaar geleden, dat de Militaire Willemsorde werd inge steld. Voor zover thans bekend zijn er ver moedelijk 239 ridders M. W. O. in leven (niet mede gerekend 109 personen, gro tendeels Indonesiërs, die nog wel in de. registers voorkomen, maar van wie de laatste jaren niets meer is vernomen), n.l, 138 officieren, 89 militairen beneden die rang en 12 niet-militairen. Van deze 239 zijn 28 buitenlanders te. weten 15 Amerikanen, 7 Engelsen en 6 Canade zen. Alle buitenlanders werden be noemd na 1940 en 90 Nederlanders eveneens na 1940. De Koningin is groot, meester van de orde. Ridders Groot kruis zijn thans: H. K. H. Prinses Wil helmina en Z. M. de Koning van En geland. Z. K. H. Prins Bernhard is com mandeur. Aan president Roosevelt werd hc.t Grpotkruis posthuum verleend en aan generaal Spoor posthuum het Com mandeurskruis. Het laatste moet nog worden uitgereikt. Ook dit jaar heeft de Stichting 1940 1945, die op dit ogenblik nog de zorg heeft over 4200 in het verzet gedupeer de gezinnen, weer verschillende „stunts" op touw gezet. Dc dropping van de pakjes „Nederland zal herrjj- zen"-sigaret.en boven het paleis Soest- aijk op 1 Mei vermeldden wij reeds. Daar is verder nog de radio-actie van 114 Mei, die hierin bestaat dat in die dagen in de diverse programma's van alle omroepverenigingen telkens „flit sen" de Stichting betreffende zullen worden ingelast. De verkoop van de Oü^nje pakjes sigaretten in de win kels is inmiddels reeds begonnen, maar u zult er gauw bij moeten zijn. want er is maar een beperkt aantal voor radig. Aan 1500 bedrijven zijn dezer dagen circulaires verzonden, teneinde weer medewerking te verkrijgen bij de zgn. „uurloon-actie", waarbij de arbeiders daar komt het practisch op neer één uur werk afstaan ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van de slacht offers van het verzet. In Amsterdam tenslotte zullen acht tramconducteurs, die in het verleden de grootste activiteit hebben betoond bij het verkopen van de bekende vijf-rit- ten-kaarten-met-toeslag-voor-de-Stich- ting, gedurende tien dagen met de zil veren tram er op uit trekken om hun ongewone koopkracht ten nutte te ma ken. Alles tezamen pogingen om de fi nanciële positie van de Stichting, die nog altijd kampt met een tekort van ongeveer 2y9 millioen gulden, althans enigszins te verlichten. In het vijfde jaar na de bevrijding heeft de Stichting 19401945 een „lustrumgironummer" gekregen: 635. De wet van 1 April 1950 No. K. 124, uitgegeven 21 April 1.1., heeft de in ver schillende Sociale Verzeke ringswetten bestaande loon grens van f 3750.per jaar verhoogd en gesteld op f 4500.— De betekenis daarvan vindt rren hieronder nader uiteen gezet. Invaliditeitswet. Hij. die in de verplichte in- validiteits- en ouderdomsver- zekering was opgenomen, an ders gezegd in het bezit was van een rentekaart, bleef verzekeringsplichtig zo lang zijn salaris minder was dan f 3750 per jaar (f 312.50 per maand, f 72.12 per week). Alsdan moest zijn werkge ver voor hem rentezegels blij ven plakken. Deze verplich ting voor de werkgever be staat thans ook voor hem. wiens salaris blijft beneden f 4500.per jaar (f 375.per maand, f 86.84 per week). Dit geldt van 1 Januari 1950 af. Ziektewet De werknemers met een overeengekomen vast loon m geld van meer dan f 3750. per jaar vielen buiten de ver plichte ziekengeldverzekering De nieuwe loongrens van f 4500.per jaar heeft tot ge volg, dat aan de groep verze kerden is toegevoegd n nieu we categorie, te weten de meer dan f 3750.doch niet meer dan f 4500.aan over eengekomen vast loon in geld Der jaar verdienenden. Deze verplichte verzeke ring vangt aan op 2 Mei '50. Voor hen, die op 31 Dec. verplicht verzekerd waren ingevolge de Ziektewet doch die na die datum een salarisverhoging kregen o' overgingen in een hoger be zoldigde funcde, bepaalt de wijzigingswet, dat zij onafge broken verzekerd zijn geble ven. iM.a.w. voor deze bijzondere groep van werknemers heeft de wet terugwerkende kracht tot 1 Januari 1950. In de praktijk hielden de uitvoeringsorganen hiermede reeds rekening. Zickenfondsbesluit Waar over het algemeen de kring van de krachtens dit besluit verzekerde personen gelijk is aan die van de Ziektewet, leidt de verho ging van de loongrens er toe, dal de werknemers met een overeengekomen vast salaris in geld van niet meer dan 4500.'s jaars vallen onder de verplichte ziekenfonds verzekering. Zij, die dat tevoren niet deden, omdat hun salaris het bedrag van 3750.over schreed en die thans (d.w.z. van 2 Mei 1950 af) wel onder het ziekenfondsbesluit zijn komen te vallen, zullen zich als lid moeten aanmelden bij een algemeen Zieken fonds. Hun werkgever zal aan hen bij elke loonbetaling een ziekenfondscoupon moe ten uitreiken. Wanneer de belanghebben den deze aanmelding ver zuimen, kan dit voor hen bij ziekte hoogst onaangename gevolgen hebben, o.m. de mogelijkheid van weigering van ziekengelduitkering. Voor de hiervoren bedoel de werknemers, die met een verzekeringsinstelling een overeenkomst hadden aan gegaan al dan niet uitslui tend betreffende het risico van geldelijke gevolgen van ziekte, geneeskundige hulp of verpleging, vervalt deze overeenkomst met ingang van 2 Mei 1950 voor zover het betreft het risico van ziekte, geneeskundige hulp of verpleging, met alle rechtsvervolgen gegrond op feiten, die na het ogenblik van het vervallen plaats grepen. Uiteraard dienen de be trokkenen van een en ander mededeling te doen aan de verzekeringsinstelling. Ongevallenwet 1921, Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922, Zeeongevallcnwet 1919 en Kinderbijslagwet. Deze wetten kennen geen loongrens, zodat zij alle werknemers ongeacht hun salaris omvatten, zij het ook Dit zal ook gelden voor de uitkering van ziekengeld op grond van de Ziektewet. Hier zal de maximale ziekengeld uitkering kunnen bedragen f 9.60 per dag. Deze verhoging van het dagloon heeft geen gevolgen ten aanzien van ongevallen, die plaats vonden vóór 2 Mei 1950, noch voor arbeidsonge schiktheid wegens ziekte op getreden vóór dezelfde datum Overgangsbepalingen. De Ziektewet kent het voor schrift, dat enkele aanspraken o.a. op kraamgeld en bij ziek worden tijdens werkloosheid, afhankelijk zijn van het aan tal dagen, dat de belangheb bende tevoren verplicht ver zekerd was. Het is duidelijk dat het niet mogelijk is aan Vandaag wordt de wet op de verhoging van de loon grens in de Sociale Verzekering van kracht. Van de hand van een bijzondere medewerker publiceren wij hier een bijdrage, waarin de lezer wordt inge licht over de eventuele gevolgen, die de wijziging der loongrens voor hem meebrengt. voor wat de ongevallenverze kering betreft met inachtne ming van de beperking tot bepaalde bedrijven. De ver hoging van de loongrens heeft derhalve geen invloed op het aantal van de krach tens deze wetten verzekerde personen. Echter heeft de vorenbe doelde wijzigingswet wel be tekenis ten aanzien van het maximale voor premiebere- kening en voor uitkering in aanmerking komende dag loon. Van 2 Mei 1950 af is n.l. het maximum dagloon ge steld op f 12. Tevoren was dit f 10 per dag. Dit betekent, dat de tijde lijke uitkeringen ingevolge de ongevallenverzekering maximaal kunnen bedragen f 9.60 per dag; de renten maximaal f 8.40 per dag. deze eisen vast te houden voor de nieuwe verzekerden, d.w.z voor hen, die tevoren niet verplicht verzekerd waren wegens overschrijding van de loongrens doch die thans, wijl hun salaris het bedrag van f 4500 per jaar niet te boven gaat, wel onaer de verplichte verzekering vallen. Immers tevoren bestond er voor hen geen verplichte verzekering; de wet sloot hen nadrukke lijk uit. Voor deze categorie is nu de regeling getroffen, dat de sedert 2 Mei 1950 bestaande verplichte verzekering, wan neer het gaat om de hiervo ren bedoelde aanspraken, ge acht wordt op een zodanig tijdstip in werking te zijn getreden, dat de aanspraken volledig tot gelding zullen kunnen komen. Advertentie (Van onze verslaggever) Met het oog op de ingrijpende verande ringen welke zich op de internationale markt voor zuivel- en melicproducten heb ben voltrokken, is in 1348 een commissie ingesteld onder voorzitterschap van Prof. Ir. W. de Jong, die als hoofdtaak kreeg een rapport samen te stellen, waaruit zou blijken, hoe de meest verantwoorde be stemming van de Nederlandse melk zou kunnen worden bevorderd. Uit het rapport, dat onlangs uitgebracht is, blijkt, dat de commissie niet met een bepaald mclkbestemmingsplan is gekomen, daar zij dit niet mogelijk acht. Zij keert zich tegen ordening en is van mening dat de bestemming van de melk overgelaten moet \yorden aan het vrije spel van vraag en aanbod. In verband hiermede acht de commissie maximum-grenzen en dus ook heffingen uit den boze. Wel dringt zij aan op minimum prijzen voor melk en/of daaruit bereide producten opdat de bestaansmogelijkheid van de veehouder niet in gevaar wordt ge bracht. Welke bestemming aan de melk wordt ge geven is dus volkomen afhankelijk van de vraag naar bepaalde zuivelproducten. De ze vraag is vooral wat betreft de buiten landse markt uiterst variabel. Nederland zal een soepel verwerkingsapparaat moeten opbouwen, dat in staat is zich snel aan te 8 Ja, en een fijn sierlijk handschrift heeft ie ook, inspecteur. Het is jammer dat ik de kaart niet meer hier heb om ze je tc laten zien. Ik had haar hier op de schoorsteenmantel gezet, totdat Peter, dat stuk ongeluk, zich eergiste ren zo vergat, dat hij er zijn pijp mee in de brand stak. Maar om me te troos ten voor zulk een droevig verlies, dacht ik er over Fonsy te vragen, ter ere van de gelegenheid een ode te componeren. Iets meeslepends, bijvoorbeeld: Aldus sprak Edward, Koning van Engeland tot de Koning van Carriglea: Ik reken op je met de tea Als 'k in Waterford ben aangeland. „Sergeant", beval inspecteur Lalor scherp, „u zoudt er goed aan doen uw notitieboekje gereed te houden. Mr. Coady schijnt te denken dat hij, nota- bene in ons bijzijn, gerust majesteits schennis mag plegen en er met zijn sluwe aardigheidjes nog goed van af kan komen ook". „Majesteitsschennis, hoorde ik dat goed? Majesteitsschennis? „Jer, de be laagde onschuld zelve, sloeg de ogen ten hemel, als verwachtte hij dat er een engel met vlammend zwaard zou afda len om zijn goede trouw te bevestigen. „Din, Din, ik had gedacht, dat je wijzer was. Hoogverraad, zegt ie, terwijl de koning en ik de beste maatjes zijn Hij wendde zich tot zijn assistent. „Vertel jij het hun ook nog eens, want mij schij nen ze niet te geloven". De arme Peter zou zo graag iedere schijn, Fenian-aanhanger te zijn, verme den hebben, maar in de ure des gevaars kon hij Jer toch moeilijk in de steek laten en daarom zei hij maar: „Het mag dan, zo op het eerste gezicht, erg vreemd lijken, inspecteur, maar wat Mr. Coady zojuist vertelde is de zuivere waarheid. Natuurlijk zei hij het op zijn eigen ma nier, nogal eigenaardig, doch hij ont ving inderdaad een officiële uitnodiging voor een noenmaal, tuinpartij of wat voor feest dan ook, dat aan, door of ter ere van Z.M. in Waterford gegeven zal worden, ter gelegenheid van de opening der nieuwe brug, zo glorieus opgeluis terd door Z.M.'s hoge aanwezigheid". Lalor fronste de wenkbrauwen. De sergeant schraapte zijn keel en sprak voor het eerst sinds hij binnengekomen was. „Dan hoop ik maar, dat Zijne Majes teit niet nog meer van die onschuldige lammeren als gast zal hebben". „Dank u, sergeant", zei Jor beleefd. „Ik zal u niet vergeten, wanneer ik bij Z.M. mijn opwachting maak en wan neer wij tijdens de thee een klein on der-onsje hebben". „Om op de zaak zelve terug te ko men", Lalor werd wat heftig, doch bleef overigens onbewogen onder dc bijtende spot „ik zou toch wel even dit naar voren willen brengen, Mr. Coady: Zelfs al zou Z.M. het in zijn hoofd halen Fonsy Farrell en uzelf uit te nodigen de eerstvolgende twaalf maanden in het Buckingham Paleis door te brengen en voor mijn part der tig dagen achter elkaar te een-en-der tigen met de Koninklijke Familie, dant heeft dat alles nog niets te maken metN hetgeen waarvoor ik hier gekomen ben". Zijn stem herkreeg de officiële klank. „Het is mijn plicht u, cn door u nog vele anderen, erop te wijzen, vriendelijk doch dringend, dat het niet alleen een grote misdaad, maar ook zeer betreurenswaardig zou zijn. indien een of ander incident tijdens het Koninklijk bezoek, de bestaande rust in ons land zou verstoren". Wij, de politie, willen er zeker van zijn, dat er geen demonstraties of orde verstoringen plaats vinden, cn het zou voor ons aller bestwil zijn als zelfs geen poging tot relletjes werd ondernomen. Mochten er soms enkele ontevredenen zijn, die wat onrust willen zaaien, dan zal dat niemand anders dan hunzelf kwaad doen." „Hemelse goedheid, inspecteuf, je commandeert vloeiend in de' Koninklijke Engelse taal," bewonderde Jer Coady. „Sta me echter nog één kleine vraag toe Wie zou er nu zo dwaas zijn, herrie te schoppen tegen Edward, de Vredes apostel? Las ik nog kortgeleden niet ir. de kranten, kolom na kolom, welk een voortreffelijk vorst '..ij is en hoevele grote gunsten hij Ierland bewijst door zijn hoog bezoek? En las ik ook niet over de innige aanhankelijkheid, die Ierland thans voor de Kroon voelt? Zou je me dan wiilen vertellen, wie het ooit in zijn gekke hoofd zou halen, een rel tegen zulk een edelmoedig man op touw te zetten." „Niemand, hoop ik." Lalor glimlachte zuur. „Trouwens, we zouden niet veel moeite hebben met de enkelingen, die er over zouden prakkezeren, dat ver zeker ik u. Ik geef u deze stand van zaken alleen maar als vertrouwelijke inlichting. Ik hoop echter van harte, Mr. Coady, dat u alles, wat ik gezegd heb, goed in uw hoofd heeft geprent, voor het geval dat uw zwakke geheugen u soms plotseling in de steek mocht laten, en dat u dan zowel mijn waarschuwing als de wonderen uit de kranten zoudt Vergeten." Jer Coady stond op, toen Lalor zich, met de sergeant als een trouwe hond op zijn hielen, naar de deur wendde. „En ik zal jou evenmin vergeten, Din,' beloofde hij. „Wanneer Koning Edward en ik aan de sterke thee met boter koekjes zitten, zal ik ronduit tegen hem zeggen: Ned, beste vriend, Uwe Majes teit zal ik dan zeggen je hebt geen flauw idee wat voor soort politieman je in dienst hebt in mijn domeinen, een man, genaamd Din Lalor; ën zo er ooit een genie verloren is gegaan in een ach terlijke provincieplaats, dan is hij het. Politiechef van Londen moest ie zijn zal ik hem zeggen of commandant van een legercorps; administrateur van een aardige, winstgevende kolonie, zoiets als Nieuw Zeeland; of onderkoning over een behoorlijke lap grond in Indië. Oh. wees maar niet bang, Din, ik zal best een goed woordje voor je doen, heb maar geen angst." Lalor glimlachte opnieuw, beleefd en correct tot het bittere einde toe: „Als ik u was. Mr. Coady, dan zou ik maar oppassen, dat ik vandaag of mor gen niet op een houtje zat te bijten achter de tralies," liet de sergeant hoffelijk voorgaan en sloeg de deur ach ter zich dicht. (Wordt vervolgd) passen aan de wisselende omstandigheden aldus de commissie. De verantwoordelijkheid voor productie en afzet met inbegrip van baten en lasten zal dus moeten berusten bij de zelfstan dige industrieën. In dit verband zouden wij er de aan dacht op willen vestigen, dat binnenkort een boek 2al verschijnen, getiteld „Pro ductie en Bestemming van Melk in Ne derland" door prof. dr. ir. M. J. L. Dols (die ook adviserend lid is geweest van bovengenoemde commissie) en ir. J. Se- venster, waarin wel een bestemhungsplan voorkomt, n.l. verwerking en afzet van de melk zullen zich vooral moeten rich ten op consumptiemelk (ook voor ex port) en kaas van hoge kwaliteit. Pro ductie en afzet van gecondenseerde melk en melkpoeder moeten zo mogelijk op het niveau van de huidige productieca paciteit. worden gehandhaafd. Boterpro ductie is uit een oogpunt van voedings economie ongewenst en ook uit com mercieel-economische overwegingen moet gerekend worden met de wense lijkheid, deze productie terug te bren gen tot de omvang, welke absoluut nood zakelijk is in verband met de ondermelk behoefte voor de kalveren en de seizoen schommeling in de melkproductie. Wat betreft de verhouding margarinebo. ter is een breed standpunt ingenomen. De commissie heeft zich wat de afzet van bo ter betreft gehouden aan de mening van het College voor -Voedingsaangelegcnheden n.l. margarine is een goed voedingsmiddel maar margarine is geen boter en men mag bij de verkoop van margarine niet dc ge dachte wekken aan boter. Verder is de commissie van mening, dat de zogenaamde subsidie op de margarine niet gerechtvaar digd is. Tenslotte vestigt de commissie met klem de aandacht op het gebruik van collectieve reclame, alsmede van marktonderzoek ter bevordering van de afzet van zuivelproduc ten en zij doet in verband hiermede een beroep op de overheid. Bijzondere aandacht schenkt de commis sie nog aan verschillende besmettelijke vee ziekten, die een ongunstige invloed uit oefenen op de kwaliteit van de melk:. De „Sydney Daily Telegraph" van gis teren meldt, dat vijf. schepen van de route AustraliëEngeland gedurende Augustus en September tussen Indonesië en Nederland zullen varen voor het ver voer van Nederlanders. Het blad deelt n.l. mede, dat de Nederlandse regering via de Engelse regering de schepen „Ranchi" en „Chitral" van de Peninsula Oriental-lijn en de „Ormonde" en „Otranto" van de Arient-lijn voor één reis heeft gecharterd. Verwacht wordt, dat ook de „Maloja" van de P. en O - lijn voor een reis gebruikt zal worden. Pater Oscar Huf S.J., bekend vooral als liturgist, is Zondag in huize Marirn- daal te Grave overleden. Pater Huf was in 1882 in Amsterdam geboren. Een groot deel van zijn leven heeft hij in Maastricht doorgebracht. Hij heeft veel gepubliceerd, o.m. „Litur gische Studies" in vier delen, „Van Palmzondag tot Pasen" en „Ons Mis- geheim". J Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.83, f 2.06. f 7.94 Onder grote belangstelling van de zijde der bevolking heeft de Bisschop van 's-Hcr- togenbosch. Mgr. W. Mutsaerts, de nieuwe parochiekerk van St. Catharina in Heusden de oude kerk werd in November 1944 door de Duitsers in brand gestoken Maandag geconsacreerd. Deze kerk is. naar een ontwerp van ir. Van der Laan uit Den Bosch, opgetrokken op de fundamenïen van het middeleeuwse Heusdense kasteel. (Van onze Haagse redactie) Tijdens een receptie, die in hotel „Cen traal" te Den Haag gehouden werd, heeft de secretaris-generaal van het mi nisterie van Sociale Zaken, mr. dr. A. v. Rhijn. de heer Fred Brussel, voorzitter van de Ned. Kath. Fabrieksarbeiders- bond „Sint Willibrordus" mededeling gedaan van zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De voorzit ter van de K.A.B., de heer A. C. de Bruyn, heeft hem daarop de versiersels der orde opgespeld. De heer Fred Brus sel herdacht gisteren het feit, dat hij 30 jaar lang in gesalarieerde dienst van de bond is geweest en tevens vierde hij zijn 60ste verjaardag. Onder de vele belangstellenden die de ze receptie bezochten merkten wij o.a. op de Belgische adjunct-secretaris van het I.C.V.V., de heer Van Istendael, de heer L. Smith, labour-adviser van de E.C.A., prof. dr. J. A. Veraart, en het Eerste Kamerlid de heer Kuiper. In de afgelopen nacht is het 7.750 ton metende Panamese schip de „Canopus", die Zondagmiddag bij Ameland op een mijn liep; door de sleepboot „Holland" van de firma Doekse in IJmuiden bin nengesleept. De kapitein deelde mede, dat de ontploffing de bemanning had opgeschrikt, maar dat er allerminst een paniek ontstond, ondanks het feit dat de radio-installatie en het kompas ge deeltelijk vernield werden. De „Canopus zal nu in Amsterdam worden gerepareerd. Maandag is na een langdurig ziekbed te zijnen nuize in Utrecht od 41-jarige leeftijd overleden de heer F J M Oremus, directeur van het Utrechts Katholiek Dagblad. De thans overledene was o.m. bestuurslid van de Vereniging van Uitgevers van Dagbladen „De Ne- deilandse Dagbladpers" en secretaris- penningmeester van de stichting „Uni- tas.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3