NEDERLANDSE KUNSTMESTPRODUCTIE OVERTREFT THANS VERBRUIK Accoord tussen Kerk en Staat in Polen Poolse legatie in Den Haag maakt de tekst bekend Belevenissen v^n de struisvogel Rasmus rfir Uitbreiding Mekog van 43 millioen Goede resultaten van land- en tuinbouw Wederzijdse eerbiediging Wij luisteren naar CP oGO° Export van 50 millioen per jaar Productie-verhoging noodzakelijk c I De Ruyter Europees kampioen lïbre Onderscheiding voor de Nieuwe Rotterdamsche Courant Deelnemers internat, dam- tournooi „Dumas" Ned. Limfeurg verliest van Belgisch voetbsftesm .J Dagelijks kinder verhaal door Clevin 0,On O DINSDAG 2 MEI 1950 PAGINA 5 NIEUW TERREIN VAN SELF SUPPORTING Kunstmest en resultaat Hl R.A.I.-tentoonstëlIing meer dan 100.000 bezoekers Hazewinkel zegeviert in Ronde van Dsn Haag doar zege op Van Hassel Poederboter Tracieer de kinderen lemco Passagierslijsten Nederlaag voor Van Dam Voorting winnaar Ronde van Feijenoord Belangrijke mededeling voor kampeerders Scheepvaartberichten o (Van onze Beverwijkse redacteur) Wanneer minister S. L. Mansholt Woensdagmorgen officieel de nieuwe fabrie- Ken van de Mekog op de Hoogovcn-terrein.cn te Velsen in gebruik zal hebben festeld, is niet alleen bereikt, dat de Nederlandse industrie 10 tot 50 millioen per jaar meer gaat exporteren, maar heeft ook de Nederlandse agronomie een nieuwe oelangrijke mijlpaal bereikt. I)e Nederlandse stikstofindustric zal land en tuin- ouw dan aan 200.000 ton stikstof per jaar kunnen helpen, een produ.ctie, die et verbruik zelfs met 50.000 ton overtreft, vastgesteld op de verwachting, dat oer en tuinder in de nabije toekomst meer zullen vragen naar kunstmeststoffen. Va" .d.ez®, Prod,,clen *U<len nu overbodig zijn. Nederland is op dit ..selfsupporting geworden, kan zelfs exporteren en dat tegen zeer con currerende prijzen, die lager liggen dan in het buitenland. de iiiecchtvaardgt de 43 millioen gulden, die sedert drie jaren zijn gestoken in trolë.m Mn"!, Va"j belangrijke bedrijf, dat eigendom is van de Bataafse Fe- iroleum Mij. en in dagelijks beheer is bij Hoogovens. 51000 ton. Ter aanvulling van het te vervaardigen eindproduct zal niet de traditionele stikstofmeststof van Mekog, kalksalpcter, doch het hoofdproduct van de Ncd. markt kalkammonsalpeter wor den vervaardigd. In September 1929 ving de Mij. tot Exploitatie van Kooksovengassen (Me- kog) de productie van de in 1910 op basis van ammoniak ontdekte synthe tische stikstofmeststoffen aan en in het daaraanvolgende jaar volgden het stik stofbindingsbedrijf der Staatsmijnen te Lutterade en de Compagnie Néerlan- daise de l'Azote te Sluiskil. Onder steeds moeilijker omstandigheden wist de Mekog gedurende de bezettingsja ren het bedrijf gaande te houden. Tot volledige stilstand kwam het in de herfst van 1944, toen de grondstoffen- aanvoer geheel ging stagneren. Door de bezetter werden toen vitale apparatu- ren weggevoerd. Bij de bevrijding van Nederland verkeerde het bedrijf in de plorabele toestand, vitale bedrijfsdelen Waren weggevoerd en overal was schade aangericht. Onmiddellijk werd aan de slag getogen en mede met hulp van be vriende bedrijven gelukte het de weg gevoerde installaties op geïmproviseerde wijze ten dele te vervangen, zodat begin Februari 1946 weer kon worden gepro duceerd op ongeveer da helft van de oorspronkelijke capaciteit. Dit was voor de Nederlandse landbouw van veel be lang, aangewezen als deze nog steeds Was op de bronnen van het eigen land. En deze waren weinige. De fabriek der Compagnie Néerlandaise de l'Azote te Sluiskil, stond volledig stil. want ook hier waren vitale bedrijfsdelen wegge voerd. terwijl het bedrijf tevens door oorlogshandelingen zwaar beschadigd Was. Alleen het stikstofbindingsbedrijf der Staatsmijnen, dat gelukkig onbescha digd was gebleven, werkte op beperkte schaal. De productie van de Mekog was dus een welkome aanvulling in de voor ziening der behoefte aan stikstofmest stoffen. De vraag in Nederland naar stik stofmeststoffen overtrof echter verre de hoeveelheid beschikbaar uit eigen pro ductie. Bedroeg deze in 1947-1948 niet minder dan 77.200 ton, de behoefte was gestegen tot 116.200 ton. In 1948-1949 stegen de cijfers Jtot een productie van 86.100 ton en een verbruik (aangevuld door import) van 116.600 ton. De Neder landse productie had het maximum bereikt. Deze ontwikkeling in--de discrepantie tussen binnenlandse productie en be hoefte was echter tijdig voorzien en maatregelen waren genomen. Immers uit korte tijd na de bevrijding gevoerde besprekingen met de Ned. regering was de wenselijkheid reeds onder ogen ge zien, dat met het oog op de verwachte ontwikkeling in het Nederlandse ver bruik een uitbreiding van de Nêd. pro ductie-capaciteit tot stand zou komen. Het stikstofbindingsbedrijf der Staats mijnen en Mekog namen het besluit tot uitbreiding van deze capaciteiten. Door dit besluit wordt de capaciteit Van Mekog ongeveer verdrievoudigd. Zij Wordt gebracht van ca. 1600Ó ton tot ca. verband mr.t de toenemende bevolking, de noodzakelijke uitbreiding van tuin bouwgebieden bij het verloren gaan van oude cdntra zoals Kcnncmerland, dat ten dele aan de industrie ten offer viel zal men hiertoe moeten komen. De Nederlandse stikstofmeststoffen zijn daarbij gelukkig de goedkoopste van de wereld. Na de inbedrijfstcllin? van de nieu we fabrieken van Mekog zal de pro ductie 51.000 ton kunstmeststof bedra gen. Deze gaven in de grond gebracht een opbrengst van: 1.020.000 ton graan, of 10.200.000 hl. melk, of 1.020.000 ton suiker of 72.000.000 mud aardappelen. Deze berekening is gemaakt binnen de grenzen van een ngrmale bemes ting, waarbij elke kg. gebonden stik stof in de grond gebracht, een bo demopbrengst geeft van ra. 20 kg. graan, of ca. 20 liter melk, 20 kg. suiker of 100 kg. aardappelen. Het complex van de nieuwe fabrieken van de Mekog te Velsen. Geheel links de monumentale zoutloods door Van Hattum en Blankevoort te Beverwijk, geheel van beton opgetrokken. Dit ge bouw, waarin 30.000 ton kunstmest kan worden opgeslagen, is 100 meter lang en 25 meter hoog. Hierdoor krijgt men een totaal-indruk van het gigantische ge heel. Op de voorgrond de Staalhoven van Hoogovens. Meer dan honderdduizend bezoekers he.bben de RAI-tentoonstelling van per sonenautomobielen, die van 20 toj en met 29 April in het RAI-gebouw te Am sterdam werd gehouden, bezocht. Tc Den Haag werd de ronde van Don Haag voor amateurs en nieuwelingen verreden. De voornaamste uitslagen luiden: Amateurs, 100 km.: 1. Hazewin"el (Groningen) 2 uur. 47 min. 39 sec., 2. Van Breenen (Amsterdam), 3. SiebeJing (Wormerveer), 4. Ouwehand (Den Haag) 5. Snijders (Halfweg), 6. Van Rijn (Den Haag). Nieuwelingen, 55 km.: 1. Verhoeven (Overschie) 1 uur, 34 min. 49 sec., 2. Leeflang (Overschie), 3. Havik (Zaan dam). De laatste partij van het tornooi om het Europees kampioenschap groot biljart libre dat te Wenen werd gespeeld, die tussen onze landgenoot De Ruyter en de Belg Van Hassel, had een sensationeel verloop De Ruyter begon met een serie van 306. Van Hassel was zeer nerveus en bracht het niet verder dan 13 caramboles. Aangemoedigd door deze goede start wist de Nederlander in de tweede beurt zijn totaal op 491 te brengen. Onder grote spanning liep Van Hassel naar het biljart. Zou hij voor de der de maal in dit tournooi tot een kracht prestatie in staat zijn? Poedelrustig maakte De Ruyter in zijn derde beurt de 500 vol. In de nastoot kon Van Hassel met moeite vijf punten verzamelen. De Ruyter was Europees kampioen. De nieuwe Salpeterzuurfabriek van de Mekog, gereed voor de inbedrijfstelling. Een onderdeel van het gehele complex van 43 millioen gulden. De batterij van ronde ovens, 20 meter hoog, in het midden van de foto, is van edel-staal opgetrokken. Rechts een koeltoren, vin ding van prof. Itterson van de Staats mijnen, in de gehele wereld thans toe gepast. Heeft de oude Mekog kooksovengas tot grondstofbasis, de nieuwe gaat uit van de kooks zelf. Tot déze wijziging werd besloten in verband met het te kort aan kooksovengas en het overschot van kooks, dat kenmerkend is voor de Nederlandse omstandigheden. De in bedrijfstelling van de nieuwe fabrieken van Mekog is dus nie.t alleen van grote betekenis voor de Neder landse industrie maar ook voor onze agronomie. Land- en tuinbouw zullen in toenemende mate van dit Nederland se bedrijf profiteren, vooral wanneet- de boer we.et te komen tot intensive ring van zijn grasland. Enkele jaren zullen voorbijgaan, mede in verband met de grotere investering in de be drijven, voordat dit is bereikt, maar in Na jaren van proefnemingen zijn Zweedse zuivelfabrikanten erin ge slaagd boter in poedervorm te fabri ceren. Dit werd door P. Landegren, algemeen directeur van de West- Zweedse Vereniging van Zuivelfa brieken meegedeeld. De dusdanig bewerkte boter zal ge demonstreerd worden op de Interna tionale Tentoonstelling te Parijs, wel ke de volgende maand gehouden zal worden. De boter kan in practisch onbeperkte hoeveelheden worden op geslagen, hetgeen voor de tropische en subtropische gebieden grote voor delen meebrengt. Advertentie Naar aanleiding van de berichten aangaande een overeenkomst tussen Kerk en Slaat in Polen verklaart het Poolse gezantschap in Den Haag o.m. het volgende: Reeds sedert zeer lange tijd werden in Polen besprekingen gevoerd tussen ge volmachtigde vertegenwoordigers van de Poolse regering en vertegenwoordigers van het Katholieke Episcopaat. Aangezien het onmogelijk bleek tot een overeen komst te komen tussen de Heilige Stoel (die „normale" diplomatieke betrekkin gen onderhoudt met de emigranten-,,regering" te Londen) en de Poolse regering, werd gezocht naar een regeling van de betrekkingen tussen Kerk en Staat in Polen. De inleidende besprekingen zijn reeds begonnen tijdens het leven van wij len kardinaal Hlond en duurden voort, toen na diens dood mgr. Wyszynski Pri maat van Polen werd. „Deze inleidende besprekingen leidden op 17 April tot de ondertekening van een verdrag, dat de betrekkingen tussen Kerk en Staat regelt. De tekst van deze overeenkomst is ondertekend door drie Poolse bisschoppen, die door het gehele Episcopaat gevolmachtigd waren tot het voeren van onderhandelingen." Aan hei jaarverslag cfer Coöperatieve Centrale Raiffeisen bank ontlenen wij hef volgende: Het bedrag, waarmede de aan de boerenleenbanken toever trouwde middelen zijn toegenomen, is niet zodanig, dat hieruit geconclu deerd mag worden, dat in het land- en tuinbouwbedrijf aanzienlijke bedragen Zijn bespaard. De inkomsten ziin goed geweest, doch ook de uitgaven waren hoog. Dat de crediet- en voorschotver lening door de banken met ruim 50 jnillioen is toegenomen, is er mede een bewijs van, dat de verhoging der agrarische, productie gepaard gaat met een stijgende behoefte aan credieten en voorschotten. Wat de land- en tuinbouw betreft, «an met voldoening op de resultaten ivorden teruggezien. De productie was groot en de afzetmogelijkheden en ont wikkeling der prijzen waren gunstig. Inzake de bevordering der industria lisatie is de directie van mening, dat nog geen grote resultaten geboekt zijn- De vergroting komt vriiwel geheel van de bestaande industrieën. In ondernemors- «ringen worden vooral de fiscale las ten als de grote hinderpaal op de weg der industrialisatie gezien. Gedurende de Marshall-periode zal Volgens liet Centraal Plan Bureau de tgransclie productte* met 50% moeten toorden verhoogd, om een exportver- Oroting van 75% mogelijk te maken. Het is zeer de vraag, of het gestelde do el zal kunnen worden verwezenlijkt, temeer daar hef essentiële van het land bouwprogramma inhoudt, dat de pro ductieverhoging dient te worden ver kregen zonder dat in toenemende ma- t® buitenlandse voedermiddelen wor den ingevoerd. Het komt dus aan op Verhoging van de binnenlandse produc tie van veevoeder en op verlaging der Productiekosten. In 1949 is vooral de dierlijke produc tie zeer toegenomen. Een groot deel van de achterstand van voor de oorlog is tngehaald en indrukwekkende export cijfers worden, vooral wat de zuivelex tort betreftjvertoond. SUIKERWERK- FABRIEK ROTTERDAM De universiteit, van Missouri in de stad Columbia heeft op voordracht van haar faculteit voor journalistiek een van haar jaarlijkse medailles toegekend aan de Nieuwe Rotterdamse Courant „for dis tinguished service in journalism" Deze medaille wordt verleend „voor het hoge aanzien van deze courant gedurende meer dan een eeuw als leidster van de openbare mening in Nederland en voor haar positie als een der meest geachte nieuwsbladen in Europa, haar opmerke lijke trouw aan een politiek van redac tionele onafhankelijkheid, haar tradi tionele toewijding aan objectieve bericht geving, in het bijzonder van internatio naal nieuws en voor het bepleiten van vrijheid en democratie". Deze medaille werd in 1946 voorfhet laatst aan een buitenlands blad uitgereikt Op de bureaux van ons blad liggen de passagierslijsten ter inzage van de troepentransportschepen „Tabinta" en „Zuiderkruis", die resp. vermoedelijk 16 en 11 Mei in Rotterdam zullen arriveren. Voorts van militairen aan boord van het passagiersschip „Johan van Oldenbarne- velt". dat vermoedelijk 16 Mei te Am sterdam aankomt. Volgens het gezantschap luidt de tekst van het accoord als volgt: „Teneinde de natie, het nieuwe Polen, en zijn burgers de beste voorwaarden tot ontwikkeling en de mogelijkheid van veelzijdige, rustige arbeid te ver zekeren/ regelen de regering der repu bliek, staande op het standpunt van eerbiediging der godsdienstvrijheid, en het Poolse Episcopaat, dat het belang van de Kerk en het huidige Poolse staatsbelang in het oog houdt, hun be trekkingen op de volgende wijze: 1. Het Episcopaat roept de geestelijk heid op om bij haar herderlijke arbeid in overeenstemming met de leer van de Kerk de gelovigen voor te gaan in de eerbiediging van de rechten en het ge zag van de staat. 2. Het Episcopaat roept de geestelijk heid op om bij haar herderlijke arbeid de gelovigen op te wekken tot versterk te inspanning bij de opbouw van het land en de vergroting der welvaart, 3. Het Poolse Episcopaat verklaart, dat zowel redenen van economische, his torische, culturele en religieuze aard als de historische rechtvaardigheid eisen, dat de herwonnen gebieden voor goed tot Polen zullen behoren. Uitgaande van de stelling, dat de herwonnen gebieden een onafscheidbaar deel van de repu bliek vormen, wendt het Episcopaat zich ^,ot de Heilige Stoei met het verzoek de grenzen der diocesen te wijzigen en permanente bisschoppen voor het be trokken gebied te benoemen. 4. Het Episcopaat zal zich binnen de grenzen van zijn mogelijkheden ver zetten tegen activiteit, die vijandig je gens Polen is, in het bijzonder tegen het anti-Poolse cn revisionistische op treden van een deel der Duitse geeste lijkheid. 5. Het principe, dat de Paus de be slissende en hoogste autoriteit van de Kerk is, heeft betrekking op aangele genheden van geloof, moraal en kerke lijke jurisdictie, in andere aangelegen heden Iaat 't Episcopaat zich leiden door het Poolse staatsbelang. 6. Uitgaande van de stelling, dat de taak der Kerk vervuld kan worden onder verschillende sociaal-economische systemen ingesteld door de wereldlijke macht, zal het Episcopaat de geestelijk heid uiteenzetten, dat zij zich niet mag verzetten tegen de oprichting van co- operaties op het platteland, aangezien iedere samen werking in wezen berust op de ethische grondslag van de mense lijke natuur, die streeft naar een vrij willige maatschappelijke solidariteit in het belang van het algemeen welzijn. 7. De Kerk, die overeenkomstig haar principes iedere tegen de staat gerichte actie veroordeelt, zal zich vooral verzet ten tegen misbruik van religieuze ge voelens voor tegen de staat gerichte doeleinden. 8. De Katho'ieke Kerk, die overeen komstig haar principes ieder misdrijf veroordeelt, zal ook de misdadige activi teit van ondergrondse benden veroor delen cn volgens het kerkelijk recht die geestelijken brandmerken en straffen, die zich schuldig maken aan deelneming aan enigerlei tegen de staat gerichte on dergrondse actie. 9. Het Episcopaat zal, overeenkomstig de leer van de Kerk, alle pogingen tot het behoud van de vrede steunen, zij zal zich binnen de grens van haar mogelijk heden verzetten tegen het streven om een oorlog te ontketenen. 19. Het godsdienstonderwijs op de scholen: a. De regering der republiek is niet voornemens het huidige godsdienston derwijs op de scholen te beperken. De programma's van het godsdienstonder wijs zullen door de onderwijsautoritci- ten bewerkt worden tezamen met ver tegenwoordigers van het Episcopaat. De scholen zullen van passende leerboeken worden voorzien. Godsdienstonderwij zers, wereldlijke zowel als geestelijke, zullen op gelijke voet behandeld worden als de onderwijzers van andere Vakken. De onderwijsautoriteiten zullen in over leg met liet Episcopaat inspecteurs voor het godsdienstonderwijs benoemen. b. De autoriteiten zullen de leerlingen geen moeilijkheden in de weg leggen bij het uitoefenen van hun religieuze plichten buiten de school. c. De bestaande katholieke scholen blijven gehandhaafd. De regering zal echter toezien, dat deze scholen de ver ordeningen loyaal nakomen en het dooi de staatsautoriteiten «vastgestelde pro gramma uitvoeren. d. De scholen, die beheerd worden door de Kerk zullen alle rechten ge nieten van de staatsscholen volgens de algemene principes, vastgesteld door de desbetreffende wetten en verordeningen van de onderwijsautoriteiten. e. In geval van stichting of van ver andering van een gewone school in een school zonder godsdienstonderwijs zul len katholieke ouders, indien zij zulks wensen, het recht en de gelegenheid hebben om hun kinderen naar een school met. godsdienstonderwijs te zenden. 11. De katholieke universiteit- te Lu blin zal haar activiteit op de huidige voet kunnen voortzetten. 12. De katholieke genootschappen zul len de rechten behouden, die zij tot dus verre genoten, na voldoening aan de eisen, vermeld in het decreet op de ge- noptgchappen. 13. De Kerk zal het recht hebben bin nen het kader van de vigerende voor schriften charitatieve en catechetische actie te voeren. 14. De katholieke pers en katholieke publicaties zullen alle rechten genieten, omschreven door de desbetreffende wet ten en regeringsbesluiten, op gelijke voet met andere uitgaven. 15. Aan de openbare godsdienstoefe ning, traditionele pelgrimages en pro cessies zal miets in de weg worden ge legd. Ter handhaving van de openbare orde zullen de kerkelijke autoriteiten over deze plechtigheden overleg plegen met de administratieve autoriteiten. 16. De zielzorg bij het leger zal gere geld worden in een speciaal statuut, op gesteld door de militaire autoriteiten in overleg met vertegenwoordigers van het Episcopaat. 17. In strafgevangenissen zal de gees telijke verzorging berusten in de han den van kapelaans, benoemd door de betrokken autoriteiten op voordracht van de bisschop. 18. In staats- en stedelijke ziekenhuizen zal de geestelijke verzorging van pa tiënten, die dit wensen, berusten in han den van ziekenhuiskapelaans, wier sa lariëring door speciale overeenkomsten zal worden vastgesteld. 19. Geestelijke ordes en daarmee ge lijk te stellen groepen zullen binnen de grenzen van hun roeping en de vige rende wetten volledige vrijheid van handelen hebben". De overeenkomst werd, aldus de mededeling van de legatie, ondertekend van de zijde der republiek door de mi nister van Binnenlandse Zaken, Wia- dyslaw Wolski, vice-minister van Natio nale Verdediging Edward Ochab en de afgevaardigde der volksvertegenwoordi ging Franciszek Mazur. Van de zijde van het Episcopaat door Mgr. Zygmunt Choromanski, secretaris van het Episcopaat, Mgr. Tadeusz Zakrzewski, bisschop van Plock, en Mgr. Michal Klepacz, bisschop van Lodz. In een gevecht over tien ronden heeft Luc van Dam gisteravond in de Em press Hall te Londen op punten verlo ren van Bill Jackson (Jamaica). De Nederlandse amateur-wielrenner Dekkers won de eerste etappe van de Etoile de chauffontaine in 3 uur 11 min. vóór een grote groep Belgen. De Ruyter Van Hassel 500 18 306 13 166.66 6.— De uitslagen van de andere partijen lui den: Nussberger (Zwits.) 500 6 270 83.33 Galmiche (Fr.) 416 6 347 69.33 Gabriëls (Belg.) 500 6 465 83.33 Dufetelle (Fr.) 226 6 171 37.66 Metz (Ned.) 500 18 307 27.77 Reicher (Oost.) 355 18 122 19.72 Het eindklassement luidt: alg brt. h.s. gem. gew. part, car, 1. En Europees kamp. De Ruyter (N.) 7 3660 54 479 67.77 2. Van Hassel (Belg.) 6 3264 37 500 88.21 3. Metz (Ned.) 6 3463 108 452 32.06 4. Gabriels (Belg.) 5 2917 50 487 58.34 5. Nussberger (Zwits.) 4 2835 77 281 36.81 6. Reicher (Oost.) 3 3161 88 285 35.92 7. Galmiche (Frankr.) 3 3003 84 347 35.75 8. Dufetelle (Fr.) 1 2457 89 213 27.60 9. Vesely (Oostenr.) 1 2099 85 210 20.57 Tijdens dit tornooi bracht Van Hassel het Europees record hoogste serie op 500, het geen hij een dag later nog eens herhaalde. Ook het Europees record partij-gemiddelde bracht hij op 500. Zijn algemeen gemiddel de van 88.21 betekent eveneens een nieuw Etiropees record. Het oude stond op zijn naam met 68.2.0. Thans zijn de namen bekend van de deelnemers aan het in twee groepen verdeelde internationale damtournooi dat van 18 t.m. 29 Mei onder auspiciën van het genootschap „Damas" wordt ge houden. In het „Major" tournooi komen uit Roozenburg, houder van het wereld kampioenschap, Gordijn, kampioen van Nederland 1949, Verpoest. kampioen van België. Bonnard, vele malen kampioen van Frankrijk, Guignard, kampioen van Zwitserland. Nebesco Botta. een sterr ke Italiaanse speler. Post. kampioen van Noord-Afrika. Harrold. kampioen van Gr. Brittannië en Li Tsjoean King, ^en Chinese dammer. De tiende plaats zal worden ingenomen door Keller of Van Dijk. De le. 2e. 3e en 4e ronden worden op 18, 20. 21 en 22 Mei in Pulchri Studio in Den Haag gespeeld. Op 24 en 25 Mei wordt de strijd verlegd naar het Casi no te Amsterdam voor de partijen van de 5e en de 6e. ronde. De 7e. 8e en laatste ronden worden op 27. 28 en 29 Mei gespeeld in Caland West te Rot terdam. Het tournooi wordt Woensdagavond 17 Mei officieel in Den Haag geopend. De wedstrijd tussen een voetbalelftal uit Belgisch Limburg en een team uit Nederlands Limburg eindigde in een 3-1 zege voor de Belgen. De juiste ver houding wordt door deze cijfers niet weergegeven, want het Nederlandse team was in het veld beslist sterker. Het ontbrak in de aanval echter aan schotvaardigheid, waardoor de meerder heid van de Nederlanders niet in doel punten kon worden uitgedrukt. De ploeg van Belgisch Limburg speelde doortastender en productiever. In de 16e minuut kon Maertens de Bel gen de leiding geven en acht minuten later bracht Appelthans de stand op 2-0. Na de hervatting bleven de Neder landers in de aanval en na twaalf mi nuten gelukte het de rechtsbinnen Co- lombon (Sittardse Boys) te scoren. Een gelijk spel leek mogelijk, doch een kwartier voor het einde vergrootte Ap pelthans de Belgische voorsprong, waar na niet meer werd gescoord. Te Rotterdam werd de tiende ronde van Feijenoord verreden voor profs en nieuwelingen. De voornaamste uitslagen luiden: Professionals, 140 km.: 1. Voorting (Haarlem) 3 uur 40 min. 42 sec., 2. Steenbakkers (Den Bosch), 3. Lake- man (Amsterdam), 4. Van der Zanden (Halsteren). Amateurs 100 km.: 1. Verwfime- ren (Terheijden) 2.36.15, 2. Suyker- buyck (Breda). 3. Wagtmans (Breda). Ingaande 7 Mei zal van Mei tot September iedere Zondag in de katho lieke kerk te Vogelenzang reeds des morgens te half 7 een H. Mis worden opgedragen, speciaal voor de katholieke georganiseerde jeugd die hier komt kamperen. Het is de bedoeling dat alle katholieke jongeren die hier komen kamperen of het weekend doorbrengen, dus Voortrekkers, Verkenners. Welpen, Gidsen, Kabouters en soortgelijke stam men. deze H. Mis bijwonen en dus de parochianen van Vogelenzang in de ge legenheid stellen, op de overige vastge stelde tijden hun Zondagsplichten te vervullen. Vorige jaren heeft dit nog wel eens aanleiding gegeven tot moei lijkheden en een gerede oplossing daar van was helaas niet altijd het geval. Daarom is pastoor v. d. Burg tot deze maatregel overgegaan en wanneer nu alle jeugdige bezoeksters en bezoekers zo vriendelijk zijn uitsluitend deze H. Mis bij te wonen, zal dat op hoge prijs worden gesteld. AAGTEDIJK 1 bij Flores, ABBEDIJK 1 bij Bermuda, ABBEKERK 2 te Bombay, AL,- GORAB 2 te Illios, ALMDIJK p. 1 Key West, ALNATI 1 bij Porto Praya, ALPHARD p. 1 Fern. Noronha, AMSTELVEEN 1 te Narvik, ANTONIA 1 te Port Swettenham, ARKELDIJK 1 bij Flores, ARMILLA 2 te Haipong, AVERDIJK 1 bij Bermuda, BAN TAM 1 bij Ceylon, BENNEKOM 1 te Cura sao, BEVERWIJK p. 1 Finisterre. BOS KOOP 1 bij Martinique, BRITSUM 1 bij Burlings, CAMERONIA 30 v. Suez. CELE BES 1 te Port Said, CHAMA p. 1 K. Bou- garoni, CONGOSTROOM 1 te Donala. COT- TICA 1 bij Finisterre, DUNDALH BAY 1 bij Oporto, EDAM I bij Scilly, EEMDIJK 30 bij Fayal, ETREMA 1 te Pulu Bukom, FARMSUM 2 te Baltimore. GROOTE BEER p. 1 Malta, HECUBA p. 1 Wight, HEEMS KERK 1 te Bremen, ITTERSUM 1 bij K. Race, JOH. v. OLDENBARNEVELT p. 1 Pcrim, JOOST v. d. VONDEL 1 bij K. Gable. KELBERGEN 1 bij Gibraltar, KLIP FONTEIN 1 v. Cowes n. Teneriffe, KOTA INTEN 1 op de Djambi rivier, LAESTES 1 v. Liverpool n. P. Said, LANGKOEAS p. 1 Gibraltar, LARENBERG p. 1 Dakar, LEK HAVEN 1 bij Vittoria, LEOPOLDSKERK 1 te Ras Fanura, LIEVE VROUWEKERK p. 2 Finisterre, LOMBOK p. 1 K. Finisterre, MAASHAVEN 3 te Sapele, MAASKERK 1 te Winneba, MELISKERK 1 te Aden. MEN TOR 1 te Santos. MERWEDE 1 bij Tene riffe, MIJDRECHT 1 bij R. Grande, NELLY 2 te Rott., NIEUW AMSTERDAM 1 bij K. Race, NOORDAM 1 bij Scilly. NOORD- WIJK p. I K. St, Vincent, ONDINA 1 bij Alexandrië, ORANJE p. 1 Ouessant, OVER- IJSEL p. 1 Gibraltar, POLYDORUS 1 v. P. Said. PRINS WILLEM III 1 bij St. Vincent, PRINS WILLEM V 1 bij Scilly, PYGMA LION p. J Jamaica. ROEBIAH p. I Mini- cov. ROEPAT 1 bij Ibiza, RUFINA 29 n. Trinidad, RIJNLAND 2 te Bahia. SALATI- GA 2 te Djakarta, SALLAND 1 bij Vitoria, SCHIE 2 te Rott.. SHANGUM p. 1 K. Car bon, SLOTERDIJK 1 te Semarang, TABIN TA p. 1 Perim. TARIA 1 n. Melbourne v. Singapore. TERNATE 1 bij Str. Florida, TI- BA 1 bij Recife, TIBIA 1 bij Puerto Praya, TITUS 1 bij Beachy Head. TOSARI 1 bij K. Blanco, VAN 'T HOFF 1 bij Bermuda, WA TERMAN 2 te Belawan, WELTEVREDEN 4 te Aden, WILLEMSTAD 1 bij Martinique, ZEELAND 1 v. Kopenhagen n. Blyth. ZEE- MAN p. 1 K. St. Vincent, ZUIDERKRUIS 1 v. P. Said. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 18.20 sport, 18.30 operettemuz., 19.00 nieuws, 19.15 actualiteiten, 19.25 Dit is leven, 20.00 nieuws, 20.05 gewone man, 20 12 Passacaglia v. Bach, conc. no. .1 v. Mo zart, symph. no. 5 v. Beethoven, olm. 20.55 Langs de troepen in Indonesië, 21.40 Das Wolhtemperierte Klavier, v. Bach, 22.10 kwintet v. Taneijei, 22.40 pater Jelsma, 23.00 nieuws, 23.15 fragm. uit Franse opera's. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 18.00 nieuws, 18.15 Tom Erich, 18.30 strijakr., 19.00 kleuter, 19.05 brief uit Parijs, 19.10 amusem.muz., 19.25 causerie 1 voor amateurtoneelspelers, 19.40 amusem. muz., 20.00 nieuws, 20.05 zoeklicht, 20.10 Bonte Dinsdagavondtrein, 21.45 Charlie Kunz, 22.00 buitenl. overz., 22.15 Tom's prairie pioneers, 22.45 Spaanse muz., 23.00 nieuws, 23.15 symph. no. 6 „De Pastorale" v. Beethoven. WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.45 sonate v. Handel, sonate in bes v. Mo zart, 9.00 zieken, 9.35 ouv. Freischütz v. Weber, pianoconc. in bes v. Brahms. 11.00 Debussy en Ravel, 11.20 familie- comp., 12.00 herh. steravond, 12.33 amu sem.muz., 13.00 nieuws, 13.15 Vrij cn blij, 13.45 lichte muz., 14.40 Zigeuner kwintet, 15.00 kamermuz., 15.45 strijk kwartet met sopraansolo v. Schönberg, 16.15 jeugd. 17.30 gezoek aan graven van vrienden gevallen in Duitsland, 17.45 Magische zangen der Maleiers. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.33 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 vrouw, 9.00 werk v. Ravel en Bartók. VPRO: 10.00. VARA: 10.20 kookles, 10.35 vrouw. RVU: 1100 kinderbescherming. VARA: 11.30 gram., 12.00 orgel, 12.30 land- en tuinbouw, 12.38 piano-duo, 12.55 kalender, 13 00 nieuws, 13.15 Ramblers, 13.45 meisjes koor, 14.00 gesproken portret, 14.15 septet in Es gr. t. v. Beethoven, 15.00 kinderkoor, 15.20 Willem Roda deel 5. hoorspel, 15.50 Speel jij dit ook?, 16.00 vragen staat vrij, 16.30 zieken. 17.00 Het stond in de krant, 17.30 amusem.muz. q(J kJciJ o, O O O» 3. Ondertussen vloog de vliegmachine met Sim aan boord hoog door de lucht en de piloot kreeg al die prachtige zeepbellen in de gaten. „Lieve help, wat is dat nou?" vroeg de piloot. Sim antwoordde niet; dat kon ook niet, want hij zat ingepakt. Het vliegtuig daalde een beetje en vloog tussen al die zeepbellen door en al gauw zag de piloot het schip. „Dat is «ast Rasmus, daar in dat schip," riep hij uit. „Dat trefi heel goed, want nu kan ik meteen dat pakje afleve ren." Hij gooide het pak over boord en dat kwam precies op het dek terecht. Rasmus en Sam waren natuurlijk erg blij, want ze hadden onmiddellijk be grepen, dat Sim in het pakje zat. Nu waren ze alle drie weer bij elkaar endcon de tocht pas goed begin nen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5