Minister Schokking: door offers van velen herwonnen wij de vrijheid SLACHTHUISAFFAIRE HEEFT AFGEDAAN Philips- en Erres-radio h.j.mazrtens Politie Sportvereniging „Haarlem ATTENTIE" DAMES Herdenkingen op hedenavond Sassenheim 1250 jaar kerkdorp Kracht van het geloof Wat is er te doen op Bevrijdingsdag AGENDA A.D.C. ook voor al Uw kleine stad§vrachten Burgemeester Cremers weer in de raad terug Neem geen risico Bonckaert&Zoon UITBREIDING HOOGOVENS Hoe het begon en wat er nu allemaal te doen is Tafeltennis NKS DONDERDAG 4 MEI 1950 PAGINA 2 Herdenkingsplechtigheid in de St. Baaf 5 Mei en Jong Nederland L O E M PI A'S met tougé 'n Grotere sortering behang BAKKER'S BEHANG DIERENMIDDAG Uodsin. li eh. GEN CR0NJESTRAAT129 HAARLEM - TEL 11385 TWEE MINUTEN STILTE Ontsteking straatverlichting Nuts-Spaarbank te Haarlem Demonstratie Luchtvaartclub „CHATEAU DE BERSAC" „St. Genesius" besluit seizoen KONINKLIJKE ONDER SCHEIDING Credo-Pugnoclub Kring Oost BARREVOETESTRAAT 2, HAARLEM - TELEF. 18428. Na 6 uur 14810 - 14155 HAARLEMSE GEMEENTERAAD Ex-directeur Holland-Nautic in hoger beroep Vier maanden wegens deviezenzwendd Extra-treinen naar Lisse Gevonden voorwerpen Burgerlijke Stand Stimulans voor werk gelegenheid ZES MAANDEN GEËIST VOOR RIJWIELDIEFSTAL Verdediger vraagt onmidde- lijke invrijheidstelling BESOMMINGEN yy Landbouw vacantiebonnen Viering van 7 tot 14 Mei HEEMSTEDE FEEST VAN DE ARBEID Muzikale stertocht BLOEMENDAAL Geen spreekuren ZANDVOORT Bevrijdingsdag In de oude Sint Bavokerk werd gis teravond een nationale herdenkings plechtigheid gehouden, ter nagedachte nis van de sinds 10 Mei 1940 gesneuvel de militairen. Deze herdenking, die ge organiseerd was door de vereniging Ereschuld en Dankbaarheid, tot steun aan militaire slachtoffers, werd onder meer bijgewoond door de plaatsvervan gend chef van de generale staf, luite nant-generaal Caltmeyer, vice-admiraal Kost van Tonningen en de generaais- majoor Opsomer. Engles, Jager, Kok en Sitze. Bovendien waren aanwezig: de commissaris van de Koningin in Noord- Holland, barop dr. E. de Vos van Steen- wijk; de burgemeesters van Haarlem en Heemstede, mr. P. O. F. M. Cremers en tar. A. G. A. Ridder van Kappard, me vrouw M. SpoorDijkema; Deken J. Kuilman, de kolonel-hoofdaalmoezenier Meisjes en jongens van de lagere scho len, meisjes en jongens van de middel bare scholen, jonge meisjes en jonge mannen, georganiseerd of niet georgani seerd, ik verwacht u morgen allemaal in uw parochiekerk, om als goede jonge Nederlanders God te bedanken voor het grote goed van de herkrijging van de vrijheid op 5 Mei 1945; maar ook om te bidden voor die Nederlanders, die daar voor hun leven hebben gegeven. Vel^ grote mensen maken zich be zorgd bij de gedachte, dat cie jonge Ne derlanders van vandaag deze herinne ringsdag ongemerkt zullen laten voor bijgaan. Ik geloof, dat zij zich vergissen. Ik voor mij vertrouw, dat de oproep van uw pastoor verleden Zondag van de preekstoel en ook deze laatste oproep mijnerzijds uw benen morgenvroeg in oeweging zal brengen in de richting van uw parochiekerk, om daar de H. Mis bij te wonen en zo mogelijk de H. Commu nie te ontvangen voor de bovengenoemde intenties. Jong Nederland, zorg, dat ik in mijn hooggestelde verwachtingen over uw enthousiasme niet teleurgesteld word. J. J. A. KUILMAN, Deken Advertentie STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Het adres voor: Ook aan huis te bezorgen Advertentie zult U tevergeefs zoeken! Gen. Cronjéstr. 135 - Tel. 11657 - Haarlem Vakkundige behangers beschikbaar. Advertentie Uw kinderen gratis naar een met films, hersengymnastiek, poppen kast enz., wanneer U TIEN DIEREN- VRINDPLAATJKS inlevert bij het Bureau van de Nieuwe Haarl. Crt. Doe Uw inkopen bij de zaken, die onze bonden Financieel steunen, dus bij Holt, Heenk, Mag. Nederland, Westra Co., Holzhaus en om kort te gaan, het is beter om naar KORT te gaan, hij heeft ze ook de dierenvrindplaatjes. Voorstellingen 10 en 17 Mei. Advertentie Noordman en de garnizoenscommandant van Haarlem, luitenant-kolonel Stout. Voor het preekgestoelte stond een groot wit kruis opgesteld met op de top een groene helm en omringd door pal men en witte seringen. Het erefront was samengesteld door leden der Zee-, Land en Luchtmacht en deputaties van diver se geüniformeerde verenigingen en korpsen uit Haarlem. Het strijdkrachtenprogramma ver zorgde van deze herdenking, die werd opgeluisterd door de zang van de Ko ninklijke Liedertafel, een uitzending naar Indonesië. De bijeenkomst werd geopend door ds. C. J Waardenburg. waarna de talrijke aanwezigen zongen het oud-vaderlandse lied „Wilt heden 'nu treden". De dodenherdenking, geleid door ds. Joh. Bronsgeest, werd ingezet met tromgeroffel en trompetgeschal, ter wijl de driekleur half-stok werd ge laten. Een minuut stilte werd daarna in acht genomen. Vervolgens beklom mr. W. F. Schok king, minister van Oorlog en Marine, het spreekgestoelte. Hij wees er op, dat wij ons moeten bezinnen op de harde werkelijkheid van de oorlog voering. Opdat wij ons kunnen verheu gen in de vrijheid, zijn in de oorlog en daarna vele individuele offers ge bracht. Ook tijdens de oorlog wisten nog niet veel landgenoten hoe zwaar het was voor militairen en verzets mannen om de strijd in te gaan. Door middel van een aantal verzen van be kende dichters maakte de minister dui delijk wat de nationale plicht voor ons getekende en nog betekent. Na deze toespraak zong Jo Vincent met orgelbegeleiding van Egbert Vos het „Panis Angelicus" van César Franck en „Pie Jesu" van Gabriel Fauré. Majoor Leger-Aalmoezenier C. Lau rent noemde de herdenking, geen for maliteit maar een heilige plicht voor ons allen. Het grote probleem voor de toekomst is„ dat wij het christelijk ge loof hebben verloren en God niet meer willen kennen. 'Toch vinden wij in het geloof de kracht en de sterkte om beproevingen te doorstaan. Ieder offer krijgt een dieper relief door het offer van Christus op Calvarië. Door de christelijke geest begrijpen wij de noodzaak van de solidariteit en de bovennatuurlijke gemeenschap. De tenor Han le Fèvre zong vervol gens de liederen „Oneindig goed" en „De rare schaduw". Als derde spreker trad naar voren ds. J. Overduin uit Amsterdam, die vaststelde, dat vele Nederlanders wel beleven, maar nooit ervaren. De men sen meten tegenwoordig met twee ma ten, die van de lengte en de breedte, terwijl zij die van de diepte en de hoogte missen. De bijeenkomst werd gesloten met het zingen van het Wilhelmus. Zoals wij gisteren reeds meldden, wor den de twee minuten stilte, die van avond ter herdenking van de gevallenen in acht genomen zullen worden, aange geven door middel van de electrische straatverlichting. Dit zal echter niet ge schieden door een onderbreking van de straatverlichting. Deze tijdaanwijzing is nu zo geregeld, dat men om 8 uur pre cies de electrische straatverlichting zal ontsteken, waarna de lantaarns geduren de twee minuten zullen branden. De ver lichting zal dus om 8 uur niet onder broken, maar juist ontstoken worden. 19.00 Bijeenkomst in de Grote Kerk. 19.30 Opstelling Stille Tocht van de Oude Groenmarkt naar het Mo nument aan de Dreef. 19.15 Vertrek Stille Tocht vanaf het Nagtzaamplein eveneens naar de Dreef. 19.30 Stille Tocht vanaf Hasselaerplein en Karei van Manderstraat naar de Westergracht. Stille Tocht vanaf het Spaarnho- venplein naar het Monument bij de Jan Gijzenbrug. 20.00 Overal twee minuten stilte. BLOEMENDAAL 18.00 Herdenkingsbijeenkomst in het gebouw van Publieke Werken. 18.40 Stille Tocht naar erebegraaf plaats aan de Zeeweg. HEEMSTEDE 19.3020.15 Wijdingssamenkomsten in alle kerken. 20.30 Opstelling Stille Tocht op de Heemsteedse Dreef bij de Zand- voortkade. Bloemenhulde Monument aan de Vrijheidsdreef. 's Morgens om 7 uur gaat de jeugd naar de H. Mis. 89 uur muzikale reveilles in ver schillende stadsdelen. Vlaghijsing. 98.30* uur jeugdappèl op de Grote IvlHrkt 1011.45 uur kindervoorstelling in het Rembrandt-theater voor de afd. Oost. 10.3012 uur zeepkistenrace op de Grote Markt. 1213 uur carillonbespeling van de Grote Kerk. 1314 uur carillonbespeling van de toren der St. Jan, Amsterdamstraat. 1416 uur toneelvoorstelling in de Stadsschouburg. Variété-voorstelling in de Gem. Concertzaal. 15—18 uur rijdend cabaret op pleinen in Haarlem Oost. 1517 uur kinderzang-concours in den Hout. 16.3018 uur concert op de Grote Markt. 20 uur toneelvoorstelling in de Stads schouwburg. Variété-Voorstelling in de Gem. Concertzaal. Volksdansen op het Santpoorterplein. Rijdend cabaret in Haarlem Noord. 21 uur fakkeloptocht in Haarlem Oost. Balchampêtre op de Grote Markt. Bal- champêtre op het Santpoorterplein. 23 uur vuurwerk in den Hout aan de Wagenweg. In de maand April is bij de Nuts- Spaarbank ingelegd een bedrag van 661.325.26, waaronder via de Ophaal dienst ƒ32.457.57 en bij de afdeling Jeugdspaarbank 1.944.92. Terugbetaald werd ƒ696.800.15. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 283 Daarnaast hebben zich 37 nieuwe deelnemers bij de Jeugdspaar bank aangemeld. Op 30 April 1950 bedroeg het totaaJ aantal inleggers 64916, met een tegoed van 24.962.258.73. Zondag 7 Mei zullen de Zandvoortse en Haarlemse Luchtvaartclub een de monstratie geven met lijnbestuurde mo delvliegtuigen voor en in de pauze van de voetbalwedstrijd SchotenVelsen, welke op het EDO-terrein gespeeld zal wolden. Tijdens deze demonstratie zal getracht worden het snelheidsrecord in de kleine klasse te verbeteren. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Verborgen stroming", (18 j.); 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: „Machtige Joe Young", (18 j.); 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: „Ik ben een kleurling", (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: „Zij die te veel zijn", (18 j2.30, 7 en 9.15 u.; City: „Greep des doods", (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaar- ne: „De zeven zondaars", (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. St' Genesius heeft het zich dit seizoen niet gemakkelijk gemaakt. Na „Maria Stuart" en „Soubrette" werd gister avond in de Stadsschouwburg „Chateau de Bersac" in een vertaling van Ben van Eysselsteyn voor het voetlicht ge bracht. De moeilijkheid is hier vooral gelegen in de humor, die weliswaar rijk in dit stuk verspreid ligt, maar die door de Franse inslag een grote dosis „esprit" vraagt. Dan alleen zal het mogelijk zijn deze satire volkomen uit te diepen. Het verhaal draait namelijk om een onbetekenende graaf, die teert op de oude roem der Bourbons en in zijn fan tasie die glorietijd waar mogelijk laat herleven. De terugkomst van een nicht je uit Amerika schept zo'n gelegenheid, maar begrijpelijk vormen het pittige, hyper-moderne meisje en de geënsce neerde Bourbonstijl, compleet met cos tumes en al, een scherp contrast. Ver wikkelingen blijven natuurlijk niet uit, maar het blijspel is er nu eenmaal voor om alles tot- een goed einde te brengen. Wij spraken reeds over de „esprit", die nodig zou zijn om deze satire het volle pond te geven en wij geloven, dat de mensen van St Genesius die juist niet voldoende gevat hebben. Piet kooiman b.v. benaderde met zijn thea trale stijl de figuur van de graaf van zeer nabij, maar hij miste juist datgene, wat die figuur komiek kon maken. Gé van Kessel maakte van de pastoor in derdaad een prelaat tegen wil en dank. Gerda Elferink schiep een beminnelijke madama Lamartine, maar had bij een duidelijke uitspraak ongetwijfeld meer bereikt. Anny Caspers had het uiteraard veel gemakkelijker als het moderne nichtje. Zij acteerde dan ook buiten gewoon vlot zonder tot- overdrijving te vervallen. Jan Sassen en Jules van der Veldt (notaris en huisbediende) speel den zoals van hen verwacht werd. Ten slotte dit: St. Genesius heeft- als eerste tenminste de moed gehad om op tijd te beginnen.' Een rommelig begin kon daar door niet uitblijven, maar hopelijk is nu bereikt, dat een volgende maal iedereen op de aangegeven tijd aanwezig is. H, Bij K.B. is tot officier in de orde van Oranje-Nassau benoemd de heer A. Verduyn Jr. te Lisse. De heer A. Ver- duyn is bloembollenkweker en oud voorzitter van de Bond van Bloembol lenhandelaren. Tegenwoordig maakt hij deel uit van het bestuur van het hoofd bedrijfschap voor tuinbouwproducten. De Credo-Pugnoclub van de K.A.B. in kring Oost zal morgen haar bijeenkomst wegens het bevrijdingsfeest niet houden maar deze zal nu plaats vinden op Vrij dag 12 Mei a.s. In de lijst van militairen die met het s.s. Zuiderkruis naar hun Vaderland terugkeren is abusievelijk vermeld C. Schutte, Barbarossastraat 42. Dit moet zijn P. J. Schols. Advertentie 0 n Advertentie bestel vroegtijdig Uw 7-pers. trouwauto's bh Sinds 1910 Rozenstraat 7-9 - Telefoon 19992 Gevestigd sinas 1910 Advertentie Advertentie vanaf 2.— per week Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 17628—18429 Advertentie God. Oud« Voor het eerst sedert zijn ongelukkige i val op de ijsbaan aan de Kleverlaan presideerde burgemeester Cremers gis termiddag weer de zitting van de Haar lemse gemeenteraad. En het was me vrouw Scheltema, die hem namens de raad een woord van welkom toeriep met de wens, dat het ongeval gieen ver dere gevolgen met zich zou meebrengen. De burgemeester dankte voor deze woorden en verklaarde getroffen te zijn door het meeleven van de burgerij en vooral van haar vertegenwoordigers. Hij hoopte binnen enkele weken zijn werk zaamheden geheel te kunnen hervatten. Een belangrijke mededeling deed de voorzitter daarna inzake de DeKende slachthuisaffaire. Deze zaak heeft nu volledig haar beslag gekregen en de voorzitter had van de directeur van het slachthuis bericht ontvangen, dat de hogere beroepen in verband met de zgn. knoeierijen waren ingetrokken. Terzake van verduistering was geen vervolging ingesteld. Dit bericht was bevestigd ge worden door het Openbaar Ministerie. Alvorens de verschillende voorstellen in behandeling kwamen, moest de heer PROPER (Comm.) ervaren, dat de af wezigheid van de heer Mol zijn fractie betrekkelijk vleugellam had geslagen. Een voorstel van die zijde over een overigens uitgemaakte kwestie kon niet in behandeling worden genomen, omdat er één ondertekenaar te wejnig was en er bij de andere fracties geen liefhebbers waren. De heer DE LANDMETER (C.H.) wees er bij het voorstel tot verhoging van het salaris van de gemeente-secretaris op, dat men wel gemeend had de rege ling van het salaris van de gemeente ontvanger aan te houden, omdat die functie gecombineerd zal worden met die van directeur der incassodienst, maar hij wilde dan ook weten, of de gemeente-ontvanger daarvan nü geen nadeel zou ondervinden. De heer PROPER (Comm.) had nogal wat bezwaren en was zelfs niet tevre den, toen hem verteld werd, dat het hier slechts een correctie van het sa laris betrof zoals dat het vorig jaar ook bij alle andere ambtenaren was geschied Ten aanzien van de gemeente-ont vanger werd de heer De Landmeter medegedeeld, dat eventueel financieel nadeel zou worden opgevangen. Bij het voorstel om diverse werk zaamheden te laten uitvoeren door werk loze handarbeiders, schermde de heer HENNEVELT (Comm.) met de gebrui kelijke gemeenplaatsen „kapitalisme" en „groot werklozenleger". Zijn betoog kwam tenslotte daarop neer, dat het leven van deze mensen beneden het peil van het normale zou liggen. De heer VAN DER VELDT (K.V.P.) liet een meer positief geluid horen en zette nog eens duidelijk uiteen, wat de minister met deze tewerkstelling bedoeld had, namelijk in die werk- objecten die mensen plaatsen, die om de middelen uitzag. De heer GOEDEE (Arb.) liet een an der geluid horen en prees het initiatief van 'de woningvereniging. Wethouder ANGENENT kon moeilijk het argument van mevrouw Scheltema „geen warmwaterleiding omdat anderen die ook niet hebben" accepteren en hij „-*6^3 w«ij zei het dan ook met even zovele woor- het betoog van de heer SILVIS (A.R), den. Hij wees er trouwens nog op, dat er waar deze er op aangedrongen had, dat I in de betrokken wijk geen badhuis staat, bij de voorbereidingen ook een of an dere commissie (b.v. die van Sociale Zaken) zou worden ingeschakeld. De heer JANSEN (Arb.) tenslotte deed nog zijn woordje, waaruit bleek, dat hij zich volkomen bij de vorige spre kers kon aansluiten. Wethouder HAPPÉ wees in zijn uit voerig antwoord op de voordelen, die deze werkgelegenheid voor de stad zou opleveren. Wat de selectie betreft ver klaarde hij, dat iedere werknemer indi vidueel beoordeeld zou worden. toegenomen. Vele mensen moeten bij anderen inwonen en krijgen dan ook geen kans een badkamer in te richten. Spreekster noemde een eventuele toe stemming dan ook een psychologische fout. Bovendien bracht zij naar voren, dat een en ander huurverhoging met zich zou meebrengen, hetgeen zij ongewenst achtte. Zij was tenslotte van mening, dat de coöperatie zelf maar naar mogelijk- heden moest uitzien en het leek haar een of andere reden ten enenmale 1 t>eter toe, dat ieder voor zich zelf naar onn'oenhilrj mm Trnnvi /4<-> I 1 TT A I ongeschikt zijn voor de D.U.W. Een zekere selectie zou dus nodig zijn. Zijn fractie was dan ook gaarne bereid deze eerste proef in Haarlem te steu nen, maar het moest vaststaan, dat het werkobjecten zou betreffen, die anders of althans de eerste jaren niet zouden worden uitgevoerd. Overigens was hij het ook eens met De voormalige directeur van de „Hol land-Nautic" te Haarlem, de Griek J. N. L., werd op 23 Februari 1948 door de economische politierechter te Haarlem veroordeeld tot een geldboete van twin tigduizend gulden of zes maanden hech tenis wegens overtreding van het devie- zenbesluit in verband met het verbou wen van een zeeschip. Gisteren stond hij in hoger beroep terecht voor het ge rechtshof te Amsterdam. Het ging hier om een Panamees schip, dat toebehoor de aan Grieken en dat in Haarlem zou worden omgebouwd. Voor 7350 pond of ongeveer een derde van de kostprijs. Verdachte betoogde, dat het eigenlijk 11000 pond was en ging nogal te keer tegen de huidige directie van de „Hol land-Nautic". De procureur-generaal, mr. Zaayer kon niet anders concluderen, dan dat tegenover deze transactie een prestatie voor buitenlands geld in het buitenland moest staan. Hij schetste de geschiedenis van de Holland-Nautic in en onmiddel lijk na de oorlog en was van mening, dat de Griek een collaborateur was, die Nederland benadeelde. Daarom eiste de procureur-generaal een gevangenisstraf van vier maanden. Uitspraak over veer tien dagen. De Nederlandse Spoorwegen laten op de Nationale Fe.estdag en op Zondag 7 Mei weer een aantal extra treinen stop pen te Lisse ten behoeve van bezoekers aan Keukenhof. Aan het Hoofdbureau van Politie te Haarlem, Nassauplein 3, zijn op alle werkdagen van 10.3012.30 uur in lichtingen te bekomen omtrent de na volgende, in de afgelopen week, als ge vonden aangegeven voorwerpen: Dameshorloge (gevonden op 3 April), autopeds, armbanden, kerkboekje, autoband, leesboek, briefopener, bril len, broche, motorcap, ceintuurs, doosje met vitamine, stropdas, postduif, ge wicht, muntbiljetten, handwarmer, hangertje, hoofddoeken, handschoenen, honden, horloges, jassen, diverse hals kettingen, dubbele ladder, kinderman teltje, mutsen, nummerplaat, jongens petje, hondenpenning, parapluie, porte- monnaies met inh., padvindersriem, ro zenkrans, kinder-driewieler, sjaals, spade, diverse schoenen, sleutels, sier speld, tassen met inh., vlieger, vulpot loden, vulpennen, knot wol en wanten. zodat het nieuwe plan van de vereniging niet voortkwam uit een behoefte aan luxe. Het voorstel werd aangenomen met de stemmen van mevrouw Schel tema en die van haar partijgenoot Bet- tink tegen. Het betegelen van de speelplaats van de school aan de Hoofmanstraat kreeg de gevraagd goedkeuring, maar mej. BOLSIUS (K.V.P.) had toch liever ge zien, dat het uitgegaan was van Open bare Werken en niet van de hoofd onderwijzer. De heer SPEK (A.R was De toneelgroep „Comedia" geeft Za terdag en Zondag een voorstelling in de Stadsschouwburg van Tsjechof's to neelspel „De drie Zusters". De regie is van prof. Peter Scharof. In „Het Luifeltje" zullen van 621 Mei schilderijen en tekeningen van Henriëtte Marcus geëxposeerd worden. De opening van deze tentoonstelling vindt Zaterdag 6 Mei om 4 uur plaats en zal verricht worden door de heer L. Schutte. Geboren 3 Mei: M. E. AntonisseRoest z; 2 Mei: L. C. E. KluwenCollin z; O. E. H. van Zeeland—de Laater z; 3 Mei: H. M. Drogtropvan Heusden z; 29 April: W. A. SonneveltGroes d; 2 Mei: H. A. C. van Noordwijkvan Zeyl d; 1 Mei: E. van Ordenvan Hooijaonk d; 3 Mei: P. J. van den EijndeMonne d. Ondertrouwd, 3 Mei: C. E. A, van Boeckel en J. M. E. Wouters, J. A. A. van Unen en A. M. Middag, B. J. A. M. Langemeijer en C. A. Karskens, H. J. W. van Leen en H. T. Roosen, C. Lammerse en W. E. Koelemeijer; K. Schuitvlot en N. C. C. Dernison, H. H. Vermeer en G. A. Tromp, B. Kowalczyk en P. C. de Boer, W. Houwen en J. Bunt, A. Koper en J. L. M. Bijster, J. J. Jansen Hen driks en J. P. Boerrigter, E. Glaser en C. Keijser, J. Dankelman en J. M. C. van der Vliet, H. Dweelaard en .T. J. Kloos, W. J. C. van der Mark en M. de Vries, G. Turkenburg en A. Dijt, P. Bouma en B. Thomassen, A. Lanz en E. A. M. Bijvoets, G. Haver en M. L. Spoor, T. H. Franse en J. M. M. Knape, A. H. den Hartog en S. Riemens. Gehuwd, 3 Mei: P. J. Bakker en G. S. Elferink, E. G. F. van Dijk en C. Boots, C. Roos en E. Smit, W. Hoogland en A. de Looper, T. H. Gielens en A. Vos kuilen, P. Gieger en C. P. Smal, J Hal- derman en N. Schellingerhout, W. C. M. Middeldorp en M. W. Michies, L A. Verhaar en A. T. G. Eskens, J. W de Graaf en G. Verkouter, W. A. Dijkmans en M. C. van der Landen, A. J. P. bon- nevelt en M. Jansen, J. J. v^n - oel" geest en W. J. Vleghert, D. Memdersma en W W Ferwerda, C. van Egmond en P. M. IJff, w. A. B. Homan en N. van Noort, H. J. Kuijpers en F. Bennewitz. Overleden: 2 Mei: G. van Gooi—Ver steeg 77 j„ Saenredamstraat; J. van Veen! 47 j., M. van Heemskerkstraat; 1 Mei: C. A. Vriend, 77 j., Kennemer- plein; J. C. P. Tissen, 56 j„ Grote Markt; 2 Mei: H. Tadema—Steensma, 77 j., Die- penbrockstraat. In de Memorie van Antwoord op het voorlopige verslag der Tweede Kamer betreffende de wet: deelneming uitbrei ding Hoogovens wordt o.m. een gedetail leerd overzicht weer gegeven van de benodigde kapitalen en de gedeelten, welke daarvoor door het Rijk en door particulieren moeten worden verstrekt. Uit dit overzicht blijkt, dat het Rijk f 96 mill, zal verschaffen, terwijl door particulieren een bedrag van f 92 mill, zal moeten worden bijeengebracht, waarvan f 26 mill, door een door de Staat gegarandeerde lening. De directe uitbreiding van de werk gelegenheid, welke door de onderhavige uitbreidingsplannen zal worden verkre gen, menen de ministers te mogen stel len op ca. 2000 personen. De omvang van de grotere werkgelegenheid, welke in direct van de uitvoering van de plannen is te verwachten, is moeilijk exact aan te geven. De ministers menen echter wel als vaststaand aan te mogen nemen, dat de totstandkoming van de Breedband N.V. een indirect effect op de werkge legenheid zal hebben, dat enige malen de grootte van het directe effect van 2000 personen zal bedragen. Hierbij is nog geen rekening gehouden met de uitbrei ding van de werkgelegenheid, welke in tal van bedrijven van verzorgend karak ter zal ontstaan als gevolg van de vesti ging van 2000 metaalarbeiders te IJmui- den en omgeving. Ook deze is niet ge ring te schatten. Zouden de onderhavige plannen niet worden verwezenlijkt, dan zal het naar hun mening als uitgesloten moeten wor den beschouwd, dat de in het industri alisatieschema geraamde uitbreiding der werkgelegenheid in de metaalnijverheid, n.l. 58000 personen, gerealiseerd zal wor den. In de M. v. A. wordt tenslotte nog opgemerkt, dat de voorgenomen uitbrei dingen een deviezenwinst zullen opleve ren van f 75.255.000 per jaar. Voor de Arrondissementsrechtbank te Haarlem stond hedenmorgen dé los werkman D. K. uit Hoofddorp terecht, die ervan beschuldigd was op 15 Fe bruari 1950 een damesrijwiel te hebben 'ontvreemd. Het vreemde van het geval was, dat verdachte absoluut onkundig was van het feit van de gepleegde dief stal. Naar zijn verklaring verkeerde hij do 15de Februari onder dusdanige in^ vloed van sterke drank, dat hij zich niets meer herinnerde. Hij wist nog wel, dat hij naar Sloten was geweest en daar enige borreltjes had gedronken .'s Avonds was hij naar Hoofddorp teruggekeerd per bus, waarvan hij zich wel herinner de erin gestapt td"zijn. Hoe hij eruit ge komen was, was hem onbekend. Deze man, die landarbeider van be roep is en ais zodanig 't zeer fatsoenlijk weekloon verdient, was al meer met de rechter in aanraking geweest. Hij had o.a. terecht gestaan wegens mishande ling en weerspannigheid. Al deze mis drijven waren gepleegd wanneer hij onder invloed was. „U kunt beter een beetje minder drin ken en zelf een oude fiets kopen," zei de president;, toen verdachte verklaarde, dat hij die fiets absoluut niet nodig had. omdat hij er altijd een van collega's leende. De getuigen G. H. en J. v. d. M., bei den uit Hoofddorp, waren D. K. die be wuste avond tegengekomen en hadden hem gevolgd, omdat zij nieuwsgierig waren wat de kennelijk dronken man van plan was. Terwijl hij eerst liep, zagen zij hem later ineens op de fiets rijden, die hij van straat zou hebben op gepikt. De verdachte geeft toe, dat het alle maal wel waar zal zijn. „Ik ken de ge tuigen niet en ik kan me niets van die avond herinneren, maar ik 'geloof niet, dat zij reden hebben om leugens te ver tellen." De eis wordt zes maanden met aftrek. De verdediger mr. J. ten Bokkel vond dat verdachte voldoende gestraft was en vroeg onmiddellijke invrijheidstelling. Hierop ging de rechtbank niet in. Uit spraak 17 Mei. IJMUIDEN, 4 Mei 1950 Trawlers: IJm. 73 f 11.200; Loggers: KW 89 f 2110; KW 86 f 1870; Kustvisser Um 213 f 210. Prijzen per kg: heilbot f 1.55—1.40; grote tong f 1.851.75; groot middel tong f 1.701.52; klein middeltong f 1.62 —1.49; tong I f 1.05—0 93; tong II f 0.86 —0.64; tarbot I f 1.20—1.06. Prijzen per 50 kg: grote schelvis f 28 27; middel schelvis f 26; kleine schel vis f 27; middelkabeljauw f 33—23; wijting f 2012; middelhake f 7774 kleine hake f 3733; grote schol f 21— 19; middelschol f 2320; kleine schol f 208; bot f 1511; schar f 108; makreel f 36—11; tongschar f 3632 schartong f 1716: tarbot II f 44; tarbot IV f 36. Prijzen per 125 kg: Grote kabeljauw f 10457; grote koolvis f 4037; grote leng f 5352; grote hake f 228; grote wolf f 49—48. Aanvoer 1560 kisten, geen haring Dat het werk, waarbij deze mensen dezelfde mening toegedaan. Op deze wijze te werk zullen worden gesteld, voor- I zo zeide hij kunnen de totale kos- lopig toch niet uitgevoerd zou worden, ten nooit worden overzien. Wetnouae vond hij vanzelfsprekend, maar het GELUK was het er volkomen mee eens, moest toch ook begrijpelijk zijn, dat de maar hij achtte het raadzamer, 'na' grens tussen dergelijk en „normaal" de schuld maar gelijkelijk wera go- werk betrekkelijk willekeurig moest deeld. worden getrokken. De heer Hennevelt I Wethouder ANGENENT deelde tos gaf hij ten antwoord, dat de lonen over- mede dat de kosten voor het openDaar eenkomstig de prestaties zouden zijn, toilet in de vishal hoger kwamen aan waarbij de gemeente er wel op toe zal oorspronkelijk werd geraamd, maar net zien, dat het niet ontaardt in een jaag- teveel werd zonder meer geaccepieera. systeem. De suggestie tot inschakeling Vermelden wij nog, dat de gemeente van een commissie nam hij gaarne over. een geldlening zal aangaan van Met de stemmen der communisten tegen f 2.358.028.Op de kmderwerktuin in werd het voorstel tenslote aangenomen. I het Noordersportpark zal een gebou w- Bij het voorstel om aan het Witte tje worden geplaatst. Aan de Wester- Kruis een voorschot te verlenen ter ver- gracht en op de Rijksstraatweg zal van nieuwing van de warmwaterinstallatie gemeentewege een fundering worden in het badhuis op het Leidseplein, kwam aangelegd en een beplanting worden de heer SCHIPPERS (K.V.P.) met de aangebracht ter plaatsing van de ver- vraag, op welke wijze het werk Zou zetsmonumenten door de desbetreffende worden uitgevoerd, door particulieren comité's. of door de gemeente. Tevens zou hij graag willen weten, hoe groot de kosten „DE NIJVERHEID zouden zijn van de werkzaamheden aan het oude badhuis aan de Koudenhorn. De directie van de N.V. Metaalgiete- Wethouder BAKKER deelde daarop rijen „De Nijverheid" te Beverwijk heeft mede, dat het werk door een particulier gistermiddag in Restaurant Brmkmann zou worden uitgevoerd. Op de tweede te Haarlem gerecipieerd in verband met vraag moest de wethouder het antwoord het 30-jarig bestaan van de onderneming, schuldig blijven. Van de velen, die hun opwachting maak. I ten noemen wii de burgemeester van Zo onschuldig het voorstel er uitzag Beyerwyk en enige hoofdambtenaren, om een voorschot te verlenen aan de Talrijke zakenrelaties werden op deze Coöp. Woningvereniging voor gemeente- rtpviper aanee- personeel ten behoeve van het aan brengen van warmwaterleidingen in een aantal woningen, zo groot waren de be zwaren, die mevrouw SCHELTEMA daartegen in bracht. Zij vond een der gelijke uitgave geheel onverantwoord. Het geld zou natuurlijk wel weer in geanimeerde receptie steviger aange- knoopt te midden van een overvloed van bloemstukken. De inlevering van landbouw-vacantie- de gemeentekas terugkomen, maar de bonnen kan geschieden op Maandag 8 en uitgave achtte zij onverantwoord in ver- Dinsdag 9 Mei, 's avonds van 7—9 uur, band met de schrijnende woningnood. in gebouw St. Bavo, Smedestraat. Deze Het aantal onhoudbare gevallen was inlevering is alleen voor hen, die vroeg weliswaar afgenomen, maar de urgente hun vacantie nemen. Volgende verzil- govalien waxen toch weer met vijftig vering geschiedt in Juli. Het dertigjarig bestaan van de Politie Sportvereniging „Haarlem" zal op uit gebreide wijze gevierd worden, zoals het zo juist verschenen programma vertelt. Op 13 Mei zal het jubilerende bestuur bij Brïnkmann recipiëren van 3—5 uur en op 17 Mei zal in gebouw St. Bavo de ca baret-revue „Lachparade" de nodige vro lijkheid brengen. In de loop van de maand Mei wordt verder gevoetbald door de drie thans bestaande elftallen tegen sportbroeders uit alle mogelijke plaatsen van het land, door de Haarlemse veteranen tegen de Haagse oudjes en door de jongens van de leden. Op 7 Juni zal een singelloop door Haarlem voor politie-athleten e» mili tairen ongetwijfeld de aandacht trekken. In dezelfde maand staan ons dan nog te wachten een voetbal-zeskamp en een da mes-vijfkamp, waarna or 24 en 25 Juni de jubileum-wandeltochten volgen. Ook de zwemsport is niet vergeten. Op Donderdag 13 Juli zullen in het bad aan de Houtvaart wedstrijden gehouden wor den. De athletiek komt 18 Juli weer aan de beurt en de dag daarop zullen de kin deren der leden onthaald worden. Maar dit alles is de politie nog niet voldoende. Op. 2 en 9 September worden op de binnenplaats van de „Doelen" bas- ketball-tournooien gehouden; op 20 Sep tember zal men in de H.K.B. scherm- wedstrijden kunnen zien en op 28 Sep tember wordt er met pistool en geweer geschoten op de banen in de Overveense duinen. De burgemeester heeft in het pro gramma een voorwoord geschreven, waarin hij zich gelukkig acht dat naast de ambtelijke lichamelijke opvoeding nu reeds dertig jaar in de kring van het personeel zelf het nut van een gezonde sportbeoefening wordt begrepen. Sport bevordert bovendien kameraadschap, kweekt een goede geest in het korps, die de dienstvervulling ten goede komt. De hoofdcommissaris van politie, de heer Fontyne, merkt op: „De politie ambtenaar van onze tijd kan zich een voudig niet voorstellen, dat hij het zon der sportvereniging zou. moeten doen. Maar zo was het meer dan dertig jaar geleden niet." De voorzitter, de heer L. P. van der Mey, is van mening, dat de na-oorlogse prestaties nog wel een duwtje kunnen hebben en een veteraan haalt interes santé herinneringen op. De Sportvereniging werd opgericht op initiatief van de toenmalige Com missaris van Politie, de heer D. Schui temaker en zijn opvolger de heer E. H Tenkinck, was de grote stuwer. In den beginne werd er uitsluitena gevoetbald en van een weiland aan de Midden weg maakten de mannen zelf een sportveld. Zowel de korpschef als hoofdinspecteur Tenkinck behoorde tot de vrijwilligers, en de her?n ver wisselden wat graag het ambtstenue voor de Kmetbalplunje. De geschiedschrijver onthult dan ver der: „de politie-voetballers waren voor het merendeel zwaargewichten en soms meer zwaargewicht dan voetballer. Het was die jongens nu eenmaal door de baas ingeprent, dat zij het op straat nimmer mochten verliezen en zij hielden zich daaraan Enige weken geleden reeds schreven wij uitvoerig over de feestelijkheden in verband met het 1250-jarig bestaan van Sassenheim als kerkdorp. In kort be stek memoreerden wij de vroegste ge schiedenis van dit kerkdorp, waarbij uit verschillende documenten kwam vast te staan, dat er in die eerste dagen een nauw contact bestond met Sint Willi- brord. Naar aanleiding van dit jubileum heeft de heer A. Vlaming te Sassenheim aan de hand van gegevens uit oude archieven een boekje samengesteld, waarin de geschiedenis van het oude kerkdorp wordt verhaald. Deze week nog krijgen alle parochianen van de Sint Pancratius-parochie dit werkje ten geschenke, terwijl voor belang^ellenden buiten de parochie gelegenheid bestaat het boekje te kopen. Omtrent de viering van dit 1250-jarig bestaan kunnen wij nog het volgende mededelen. Zondag 7 Mei zal een plech tige Hoogmis in de parochiekerk wor den opgedragen. Deze Mis zal door de K.R.O. worden uitgezonden. De bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, zal tijdens het pontificaal Lof in de namid dag een toespraak houden Ter gelegenheid van dit feest is een historisch spel geschreven, dat Zondag а.s., 's middags twee uur, zal worden opgevoerd. De opvoering wordt dan her haald op Maandag-, Dinsdag- en Woens dagavond, zodat alle parochianen in de gelegenheid zullen zijn het spel te zien. De Prior van de Abdij van Egmond zal Vrijdag 12'Mei een plechtige Hoog mis opdragen. Deze dag is dan verder gewijd aan de viering van het feest spe ciaal door de kinderen. Vanavond begint een triduum in de kerk, dat morgenavond en Zaterdag avond voortgezet wordt. Verwacht wordt uiteraard, dat alle parochianen daaraan zullen deelnemen om het feest zo goed mogelijk voor te bereiden. De junioren van H.B.C. en Winfried hebben elkaar in een vriendschappelijke wedstrijd in de R. K. Opleidingsschool aan de Nieuwe Gracht bekampt. Al spoe dig namen de Heemsteedse tafel'tennis- teams een behoorlijke voorsprong. Win fried 1 echter had andere plannen en slaagde er in een 64-zege uit het vuur te slepen. Ook het tweede team wiet de achterstand in te lopen, maar kon het tegen de sterke H.B.C.-ers toch niet ver der dan een 55-gelijk spel brengen. De derde en vierde teams van de gas ten waren beslist de sterkere en slechts een aardige eindspurt van Winfried 3 kon een grote nederlaag voorkomen. Nu werd het toch altijd nog 6—4 voor H.B.C. H.B.C. 4 had er erg weinig moeite mee en won ruim: 91. De totale uitslag werd dus 2416 voor H.B.C. Van de gasten was dit zeker een zeer fraaie prestatie, maar voor de Win- fried-jo'ngens een les, om ernstig te gaan trainen. In het Sander-insti'tuut werd het jaar lijkss tiensterren-tournooi gehouden, waaraan in normale omstandigheden de tien sterkste heren en evenveel promi nente dames meespelen. Dit jaar was het echter heel wat anders. Vele sterke spelers, onder wie de beide Haarlemse kampioenen, ontbraken op het appèl, waardoor het noodzakelijk werd mindere krachten in te schakelen. Bij de dames was het al heel droevig, omdat hier de drie sterksten ontbraken. De uitslagen luidden als volgt: DAMES: 1. v. Zadel, 2. Diepeveen, Lie- fering en Post, 3. La Reyne, 4. Kuipers en Lennaerts, 5. Felix, 6. Hoonhout, 7. v. Trigt. HEREN: 1. v. Duin 2. Wolters en Brandsma, 3. Hoonhout, Duineveld en Smit, 4. Duits en Klabou, 5. Diepeveen Lampfers. De Raad van Overleg der K.A. en der Standsorganisaties te Heemstede heeft de viering van het Feest tan de Arbeid op Zondag 7 Mei bepaald. Des morgens wordt in de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart te 8.30 en in die van St. Bavo te 8.45 uur het M. Mis offer opgedragen om Gods Zegen over de arbeid der parochianen af te sme ken. Des avonds te 19 uur heeft in bei de kerken de plechtige Zegening der werktuigen plaats en te 20.30 uur in het Verenigingsgebouw de feestveradering. Pater Celsaus Tynagel zal spreken over „De Arbeid", Melodia en St. Mi chael zullen de muzikale omlijsting ver zorgen. De drie plaatselijke muziekcorpsen te Heemstede organiseren op de bevrij dingsdag, des avonds te 7.30 uur. weder om een muzikale stertocht. Elk korps marcheert dan van het eigen repetitie lokaal af door het omliggende deel van de gemeente om dan te 8.30 uur op het Raadhuisplein aanwezig te zijn. Hier worden gezamenlijk enige marsen ge speeld en de stertocht wordt besloten met het Volkslied, waarna elk korps weer naar het repetitielokaal trekt. De Harmonie „Eensgezindheid" neemt de omgeving van de Indische Buurt, de R.K. Harmonie „St. Michaël" de wijk rond de Bleekersvaart en het Fanfare corps „Excelsior" blijft in de omgeving van de Valkenburgerlaan. Bij goed weer zal het op het Raad huisplein zeker druk zijn. De Commissie Nationale Herdenking afd. Heemstede deelt mede dat deel nemers aan de Stille Tocht op Donder- daig 4 Mei te 20.35 uur hun rijwiel op de Heemsteedse Dreef bij de Zand- vaartbrug kunnen stallen. De burgemeester van Bloemendaal zal a.s. Vrijdag geen spreekuur houden. Mr. F. P. Th. Rohling, wethouder van Onderwijs en Personeelszaken, zal eveneens a.s. Vrijdag geen spreekuur houden. De heer A. van Geluk, wethouder van Publieke Werken, zal a.s Zaterdag geen spreekuur houden De vereniging tot viering van natio nale feestdagen te Zandvoort heel* voor de bevrijdingsdag een programma samengesteld, geheel gewijd a?n,, jeugd, 's Morgens om 10 uur vindt op het Tramplein een jeugd-appèl plaa^ De Zandvoortse verenigingen zulle' dan demonstraties geven op het geb'eo van sport en behendigheid. Des middags om twee uur wordt van af de Grote Krocht een bloemencorso voor kinderen gehouden. 's Avonds omstreeks 8 uur volgt succesnummer: een lampionoptocht toe muziek door het dorp. De kinder moeten zich daarvoor melden bij Rinko-garage aan de Oranjestraat. De training voor de grote internatm nale motorraces te Zandvoort be8 Vrijdagmiddag om 2 uur en wordt terdag de gehele dag voortgezet, tribunus van het circuit zijn dan op gesteld voor het publiek dat dit ressante schouwspel wil gadeslaan-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2