EERSTE KAMER ACC00RD MET HOGERE BENZINE PRIJS ÉT RSÜSX de stille TWEEDE KAMER EENSGEZIND OVER VOLLEDIGE VRIJHEID VAN DUITSLAND MAN Duitsland zoekt basis voor eisen tot teruggave van geannexeerde grensgebieden Wij luisteren naar Nederland heeft echter maar zeer geringe invloed op internationaal beleid Rijnvaart, Eems en Dollard Invoering uitgesteld tot behandeling van andere belastingontwerpen voltooid is Op zoek naar Kamerleden Voorjaarsvergadering Kath. Middenstanders V.. Nederlands ambassadeur te Moskou over kans op oorlog niet pessimistisch "N Rijdende vatenfabriek in ons land vervaardigd DONDERDAG 4 MEI 1950 PAGINA 3 HÉ Centrale Raad uit Bisdom Haarlem bijeen ntsnapt J Rusland kent sinds vijf eeuwen geen vrijheid door PATRICK PURCILL ïi Demonstratie te Parijs Garantiewet Dinsdag m de Eerste Kamer 102-jarige overleden Scheepvaartberichten Moderne wetenschap helpt Volendamse meisjes! (Van onze parlementaire redacteur) Het debat, dat de Tweede Kamer gisteren gehouden heeft naar aanleiding van de nota van minister Stikker inzake Duitsland, kenmerkte zich door een opmerkelijk grote mate van eensgezindheid. Deze vormt op zichzelf een aan wijzing voor het feit, hoezeer het een academisch debat was, hoe weinig Nederland werkelijk in het Duitse vraagstuk kan handelen en hoezeer men door de grote stromingen wordt meegezogen. Het debat was ook waarlijk niet belangrijk vanwege de uiteenzettingen, die de minister van Buitenlandse Zaken over de kwestie gaf. Hij heeft er wel een interessante nota en een niemorie van antwoord over geschreven, waaraan hij feitelijk niet veel had toe te voegen. Maar afgezien daarvan: wat kon hij werkelijk ontvouwen van een beleid, waarop Nederlaand toch maar in zeer geringe mate invloed uit oefent? Men merkte meermalen in het debat hoe weinig invloed Nederland inderdaad uitoefent op de ontwikkeling van het Duitse vraagstuk, zelfs in die zeer speciale detailkwesties er van, die rechtstreeks de Nederlandse eco nomische belangen betreffen. Als dit debat van betekenis was, dan toch maar in hoofdzaak voor zover het de Kamer een uitlaatklep verschafte, een gele genheid bood om eens over de kwestie te spreken en de regering allerlei dingen op het hart te binden. Advertentie Deze grote mate van eensgezindheid. Welke toch eigenlijkin dit geval niet een zo heel geruststellend teken is, heerste bijvoorbeeld sterk in de kardi nale vraag of Duitsland een geneutrali seerde eenheid moet worden dan wel of men West-Duitsland in West-Europa dient te integreren. De opinie van het Kamerlid, dat toevallig de eerste spre ker was, de heer Ruygers, gaf de maat aan voor alle andere sprekers. Iedereen is een overtuigd voorstander van inte gratie en niemand ziet ook maar iets in het denkbeeld te trachten Duitsland te verenigen en te neutraliseren. Met dit te constateren wil niet gezegd zijn, dat wij dit idee bepleiten, doch het zou geen onverdienstelijke blijk van 'n poging tot meer zelfstandig politiek denken geweest zijn, indien er eens één Kamerlid was opgestaan, die de beide thesen op hun merites objectief had onderzocht. Tot Welke conclusie hij daarbij gekomen zou zijn, of hij wel tot enige conclusie zou zijn gekomen, dat was nog tot daar aan toe geweest. Maar nu bleken alle Ka merleden (de communisten uitgezon derd) er met de minister, hetzelfde over te denken, en men kreeg er in het ge heel de indruk bij, dat zij met dit pro bleem worstelen, terwijl het toch wer kelijk een enorm en schier onoplosbaar probleem is. Men liep dus gedwee in het straatje van de gangbare politieke mening, hetgeen het debat bepaald niet indrukwekkender maakte. Eenmaal in deze richting denkend, toonde zich niemand zeer tevreden over de politiek, zoals die gevoerd wordt, doch die verwijten gingen goeddeels over het hoofd van minister Stikker heen. De heer Bruins Slot, die een goede en beknopt gebouwde rede hield, zei het wel het meest klemmend: men djet van alles om Duitsland in West-Europa te betrekken en remt tegelijkertijd uit bezorgdheid voor Duitslands groeiende macht die pogin gen af. Klaarblijkelijk wil men Duits land toch als een tweederangs mo gendheid beschouwen, maar daardoor stoot men Duitsland, dat de potentie volledig bezit om een eersterangs mo gendheid te zijn, af en men dringt daarmede Duitsland onherroepelijk naar het andere kamp. De heer Bruins Slot besteedde een goed deel van zijn rede om te waarschuwen tegen de onheilzame gevolgen van zulk een politiek en hij maakte het voldoende duidelijk, dat hij dit waarlijk niet deed uit een soort van apenliefde voor Duitsland. Hij kwam er ook toe een verwijt rechtstreeks aan het adres van de rege ring te formuleren. Zij ziet het onlogi sche en gevaarlijke van deze politiek, Volgens hem, niet of niet voldoende. Mi nister Stikker is weliswaar een beroemd bemiddelaar, doch hij dient te begrijpen, dat dit niet een kwestie van voorzichtig bemiddelen is. Nederland kan hier mis schien nog met vrucht een resoluut standpunt innemen; krasse en duidelijke Woorden spreken. Zjjn kijk op het pro bleem was: geef Duitsland de vrijheid Volledig en als een volmaakt gelijkge rechtigde partij, doch niet zoals na de eerste wereldoorlog, maar thans opge nomen en verbonden in de West-Euro- Pese eenheid. Minder pregnant, maar toch in gelijke geest uitten zich andere sprekers. Ook de heer Korthals ziet de funeste gevol gen van een tweeslachtige politiek en hij laakte scherp, wat Frankrijk uit angst met de Saar gedaan heeft. De heer Ruygers preciseerde dit onderdeel nog scherper: hij sprak van regelmatige concurrentievrees en een politiek, die wordt bepaald door de Duitsche pro ductiecijfers. Hij toonde aan, dat het Ruhrstatuut'bepaald beheerst wordt door de zorg voor de veiligheid en daarna nog wel eens enigermate ge richt lijkt op inschakeling in Europa van de Ruhr, terwijl in werkelijkheid de veiligheid het product is van wat hij ziet als de juiste politiek: de inte gratie van West-Europa inclusief West- Huitsland Ook mej. Klompé uitte zich in deze geest. Zij denkt ook aan het econo misch aspect: de geallieerden zouden wijs doen de Duitse productiequota op eigen initiatief te verhogen en niet te wachten tot zij het moeten doen onder Duitse druk. Maar als men Duitsland zijn eigen economie laat doen, tot op zekere hoogte laat men Duitsland inderdaad vrij, althans in de keuze van zijn systeem dan volgt daaruit logisch, dat men het zijn vrijheid op het gebied van de buitenlaWGse politiek hergeeft. On der de omstandigheden, zou men zeg gen, die de heer Bruins Slot nood zakelijk acht, namelijk integreren in West-Europa, doch dit bedoelde mej. Klompé ook wel. De Duitse herbewapening werd wel her haaldelijk aangeroerd, doch men ging er niet al te veel op in, omdat deze Wellicht beter bij de oorlogsbegroting als die eindelijk eens komt be sproken kan worden. De heer Korthals Wilde toch wel eens wat meer weten van de redenen, die de Duitse regering heeft tegen herbewapening. Opk mej. Klompé nam daar maar niet zonder meer genoegen mee. Zij vond het zon derling, dat de minister zich zo grif bij net Duitse regeringsstandpunt aansloot. 1 ij mogen toch ook wel onze eigen be langen en standpunten ten aanzien van dit vraagstuk tot gelding brengen, waarom zou men aan Duitsland de vrij heid laten om hierover te beslissen, terwijl andere landen van die vrijheid a.stand hebben gedaan? Dit leek ons geheel juist gezegd. Wij, de andere anaen, hebben op een zeker moment n vrijheid beslist. Wij hebben dit ge- aan. omdat wij iets zagen in een West- nin',0I?GSe, e?nheid. Het is aan ons om te„ d eveneens iets daarvan te la- iiil zie'\e,n het bereid te maken daaraan Jn deel bij te dragen. «.JÜatrt meï' Klompé wees er niet ten nrechte op dat Adenauer van meet n;tv,a",i 1 heeft gegeven de wense- F,ltnn .van cen binding met West een Fram ^°?,len- Z«n suggestie om da a Knie te stichten was een bhjk temeer van. Daar tegen. •ver •s nn gerezen die gedachte aan een Atlantische Unie een Europese verscheidene leden te prefereren, om dat Amerika en ook Engeland met de andere landen dan een sterker tegen wicht tegenover Duitsland kunnen vormen. Mej. Klompé wees er op, dat een Atlantische Unie een Europese federatie in het geheel niet overbodig maakte. Inderdaad, een Atlantische Unie impliceert een Europese eenheid. Zonder deze is zij practisch niet te organiseren. Legio waren nètuurlijk de klachten, die Nederlands persoonlijke belangen betroffen. De heer Sehilthuis (P.v.d.A.) heeft daar uit- voerig over gesproken, evenals de heer Janssen van de K.V.P. Men kent ze overi gens en men weet, dat alles tot dusverre bitter weinig gebaat heeft. De minister kon" niets anders doen dan het lijstje ook maar weer eens afwerken, en daarbij voejde men weer heel duidelijk, dat Nederland bij de grote mogendheden, als het gaat om zijn meest directe belangen ten aanzien van Duitsland, voor een oortje thuis ligt. In de Eems- en Dollardkwestie heeft men niets kunnen bereiken tot dusverre. Het bleek niet mogelijk onderhandelingen op interna tionaal niveau te openen. Doch de minister zal diligent blijven, zoals dit pleegt te he ten. Ook de minister was teleurgesteld door het feit, dat de recommandatie omtrent de deblokkering van geallieerde saldi in Duitsland nog niet is uitgevoerd. Hij zal daar nog eens op aandringen. De ernstige moeilijkheden, welke de Rijnvaart onder vindt, vormden een onderwerp van voort durende zorg voor de regering, het be gon op de stijl van een Troonrede te lijken. Over de ontwikkeling van het handels verkeer was de minister wel te spreken. Mej. Klompé niet. Zij sprak er van, dat de inkt, waarmede het Duitse handelsac- coord was geschreven, nog niet droog was, toen Duitsland begon het verdrag te schenden. Nu, zo emotioneel kon haar fractiegenoot, de heer Janssen, het niet zien. Hij vond de belemmerende maatre gelen ten opzichte van de invoer van landbouw- en zuivelproducten wel pijnlijk maar hij meende dat ze materieel mis schien nog wel verdedigbaar zouden kun nen zijn ook. De minister vertelde, dat de regering Duitsland gewaarschuwd heeft voor ernstige consequenties. Een ander punt, waarover nog al veel gesproken is door diverse sprekers, vorm den de ontheemden en de werklozen. Van enkele kanten was betoogd, dat dit een zaak is, die in belang ver buiten de be grenzingen van Duitsland uit gaat en dus in de Raad van Europa te Straatsburg thuis hoort. Dit kon de minister natuurlijk niet toegeven. Als een goede zanger in het koor der Europese ministers moest hij terstond vinden dat de zaak daar hele maal niet thuis hoorde, maar toen bij de replieken bleef aandringen, bond hij enigszins in. Met betrekking tot de hermilitarisatït wees de minister op de repercussies, die de ze in Duitsland zou kunnen hebben. Men kan Duitsland geen oplossing opdringen, die het zelf niet wenst. De Bondspresident en andere politici zijn tegen herbewapening reeds op dit moment. Men is bevreesd om op dit ogenblik nationalistische kringen door herbewapening te machtig te maken. Bovendien kan herbewapening van Duits land, Rusland ma^r angstig stemmen. In ieder ge vél acht de minister het tijdstip om over de Duitse herbewapening te spreken eerst aangebroken als de West-Europese defensie tot stand is gekomen. Het was geen wonder, dat de Kamer zich bij de replieken niet bijzonder bevredigd toonde. De minister had niets kunnen doen om de critiek op de dualistische Duitsland- politiek weg te redeneren en de heer Bruins Slot vooral stelde dit duidelijk vast. Mej. Klompé wilde hem blijkbaar gaarne meer bewogen en verontrust zien. Dat hij dit niet was, scheen haar teleur te stellen. De mi nister hield echter vol, dat er bij hem, evenmin als bij zijn collega's, van een pa niekstemming geen sprake is. Hij gaf wei toe, dat er een neergaande lijn is, die ge broken moet worden. Daar wachten wij dan maar gelaten op. De Duitsland-nota is tenslotte voor ken nisgeving aangenomen. rf, t De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp verhoging van het bij zonder invoerrecht op benzine en wij ziging van de motorrijtuigenbelasting wet goedgekeurd, nadat minister Lieftinck had medegedeeld, dat de henzine-verhoging niet zal ingaan vóórdat in de Eerste Kamer ook de andere belastingontwerpen zijn behan deld. De heer Steinkuhler (K.V.P.) zou gaarne eenheid hebben gezien met be trekking tot de belastingontwerpen. De heer Tjalma (A.R.) betoog de dat deze verhoging niet voldoende Bij de behandeling van de verhoging der benzinebelasting gistermiddag in de Eerste Kamer waren 23 leden aanwezig, toen men aan het slot der beschouwingen was. De grote meer derheid was vóór het ontwerp, zo dat, wanneer het zonder hoofdelijke stemming zou zijn aangenomen, dit geen bijzondere gevolgen zou heb ben gehad. Op het laatste ogenblik echter had de communist Van Santen een motie van uitstel irgediend. Bij de stemming daarover zou eerst blijken, dat het quorum (vereiste aantal leden) niet tegenwoordig was. waardoor practisch uitstel noodza kelijk zou worden. Minister Lief tinck deed toen aan de voorzitter het verzoek deze motie te doen verme nigvuldigen, omdat hij haar wel schriftelijk voor zich zou willen zien. Aan 's ministers verzoek vol doende schorste de voorzitter hierop de vergadering voor drie kwartier. In die tussentijd werd alle moeite gedaan om afwezige Kamerleden op te sporen, hetgeen gelukte, zodat na heropening 26 leden tegenwoordig waren, de communistische motie werd verworpen en het wetsontwerp zonder stemming er door ging. gecompenseerd wordt door de verla ging der motorrijtuigenbelasting. Minister Lieftinck zei dat dit ontwerp niet los, wel in los verband met de ove rige belastingontwerpen behandeld wordt De minister merkte voorts pp, dat in alle omringende landen de benzinebe lasting hoger is dan in Nederland. Toe gegeven moet worden, dat de verlaging der wegenbelasting slechts een zeer be perkte compensatie biedt, maar niet on voldoende is de compensatie, welke ge bracht wordt door het thans bij de Tweede Kamer aanhangige wetsont werp. Spr. was van mening dat er nog zeer veel verspilling is in het vervoer. Dit ontwerp kan er toe bijdragen de ratio nalisatie te bevorderen. Enkele sprekers hebben uitstel be pleit ten aanzien van de beslissing over dit wetsontwerp. De minister moest echter uitstel ernstig ontraden. De heer Wendelaar (WD) zei te be treuren, dat de minister geen uitstel wenst. Hij zal daarom tegenstemmen. De heer Van Santen CPN diende'daar- op een motie in, waarin de Kamer uit spreekt, dat uitstel gewenst is tot dat bekend is de beslissing der Tweede Ka mer over het bij haar aanhangige be- lastingonderwerp. De minister zei de motie gaarne scriftelijk voor zich te zien. De voorzitter deelde mede, dat dit zeer wel mogelijk was en schorste de vergadering voor drie kwartier (De be doeling zat hierbij, nog enige léden, die afwezig waren, gelegenheid te geven naar het Kamergebouw te komen, om het vereiste aantal vol te maken). Na heropening werd gestemd over de motie-Van Santen. Zij werd verworpen met 23 tegen 3 stemmen. Het wetsont werp werd daarna goedgekeurd, met aantekening, dat tegen waren de A.R., V.V.D. en C.P.N. De Zoon van Sdcdeïhommn M 70. Het fijne stalen net maakt Eric volkomen maéhteloos. En ondanks zijn fijnheid schijnt het de Noorman eindeloos zwaar toe. Het trekt hem omlaag. Iedere bewe ging wordt er onder gesmoord. Maar wat hem nog meer beangstigt dan het spookachtige net zijn de kleine, donkere gestalten, die zich nu van de rotsen los maken en hem geluidloos omringen. Traag zijn hun bewegingen, bijna vormeloos hun schimmen, maar hun scherpe ogen blijven strak op hem gevestigd. Er gaat een onzegbaar lugubere sfeer van hen uit, die een kille angst in de Noorman omhoog jaagt. Dit moeten de Dvergars zijn, weet hij, en ondanks alles is hij blij dat Erwin door zijn diepe slaap verhinderd wordt deze wezens, die in de nevels en duisternis huizen, te aanschouwen Terwijl hij zich nog ademloos afvraagt wat zij met hem van plan zijn, haalt de voorste Dvergar langzaam een massief gouden amulet vanonder zijn wijde buis te voorschijn en houdt hem dit voor. Het kleine voorwerp schijnt een verblindende glans af te stralen. Eric kan zijn ogen er niet van afwenden. En terwijl hij naar het magische teken staart komt er een vreemde willoosheid over hem. Wel kan hij nog normaal voelen en denken, maar het is of een onzegbare macht zich boven hem gesteld heeft; een ondefinieerbare invloed, die zich meester maakt t>an zijn wil en hem dwingt tot blindelings volgen. Hij voelt hoe zachte handen het net van hem afnemen. Langzaam staat hij op. De Dvergars scharen zich om hem heen. En met starre, nietsziende ogen volgt de Noorman hen. Het laatste wat hij meent te horen is het schrille, kermende gehuil van Wolf, die sidderend toeziet hoe zijn meester met zijn sinistere gidsen tussen de door mist omwaaide rotsen verdwijnt Hoe lang hij zo voortgaat weet Eric niet. Alle besef van tijd en afstand schijnt van hem te zijn afgegleden. Maar er komt een ogenblik dat hij tussen de kale stammen een steile rotswand ziet opdoemen. En naderkomend onderscheidt hij cen- ruw uitgehakte opening'n donkere toegang tot een eindeloos gewelf, dat tot diep in de rotsen lijkt te lopen. Even blijft de Noorman staan. Maar de voorste Dvergar wendt zich langzaam om en maakt een bevelend gebaar. Dan treden zij de duisternis in, op weg naar de schuilplaats der kleine schimmen, terwijl Eric's angst steeds intenser wordt Advertentie In geallieerde kringen in Frankfurt neemt men aan, dat Duitsland is be gonnen met het leggen van een wette lijke basis voor eventuele eisen, tot teruggave van geannexeerde grensgebie den, aldus meldt U.P. Men hecht in deze kringen zeer veel betekenis aan een driedaagse bijeenkomst van vijf en twintig eminente Duitse deskundigen op het gebied van het internationaal recht, welke vorige week in Hamburg heeft plaatsgevonden. Gisteren zijn de conclusies van de rechtsgeleerden gepubliceerd. De voor naamste hiervan zijn: 1 Een overwinning geeft over winnaars niet het recht grondgebied te annexeren alvorens de toestem ming is verkregen van de bevolking die er door zal worden getroffen. 2 Een „onpartijdig plebisciet" moet worden gehouden om uit te maken welke de wensen zijn van de bevol king der voor annexatie in aanmer king komende gebieden. 3 De geallieerde processen tegen oorlogsmisdadigers waren niet „fair" (Van onze verslaggever De centrale raad mn. de Kath. Mid- denstandsHond in het bisdom Haarlem hield 3 Mei in Pulchri Studio te Den Haag ziin voorjaarsvergadering. Bij afwezigheid van de voorzitter, de heer Van den Brule, die onder de ge lukkigen blijkt te ziin die dit jaar naar Rome kunnen, vierd zijn plaats waar genomen door de vice-voorzitter. de heer F. de Hosson. Allereerst werd herdacht de recente dood van de oud voorzitter en mede-grondlegger van de bond, de heer C. J. G. Struijcken. Het had in de bedoeling gelegen de heer Struijcken bij deze vergadering te hul digen met de hoogste onderscheiding van de bond, de gouden medaille. Vervolgens sprak de voorzitter a.i. over de kinderbijslag voor kleine zelf standigen. In dit verband herinnerde hij er aan dat ook al ging het niet zo vlot als misschien wenselijk zou zijn, ten slotte het beginsel al is aanvaard en er dis vooruitgang te bespeuren viel. Als nieuw lid van het hoofdbestuur werd gekozen de heer De Vos uit Middel burg. Tevens werden als lid van het hoofdbestuur aangesteld de heer Vriend uit Grotebroek en de heer Van Damme uit Bovenbeek. Aan het slot van de middag sprak dr. W. Dijsselbloem over „Naar een nieuwe Christenheid". Dr. Dijsselbloem betoogde dat veel meer aandacht moest worden besteed aan de christelijke zeden leer in het dagelijks leven. Advertentie weerstaanbare omdat wel Duitse oorlogsmisdadigers werden herecht maar geallieerde oor logsmisdadigers vrijuit gingen. 4 De geallieerde wetgeving dient zo te worden herzien, dat zij overeen komt met in Genève vastgestelde principes. Geallieerde kringen houden het voor mogelijk dat het vraagstuk der geanne xeerde grensgebieden ter sprake zal ko men bij de onderhandelingen over een vredesverdrag met Duitsland. Duitsland heeft veel meer grondgebied in het Oos ten aan Polen moeten afstaan dan in het Westen, waar slechts sprake is ge weest van grenscorrecties ten voordele van Nederland en België. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 18.00 Nationaal Programma, herdenking, 20.15 Piae memoriae v. Landré, symph. in Es no. 3 v. Beethoven, 21.30 Haak in, 22.05 selectie uit Paljas, 22.15 Vaart der vol ken, 22.35 ouv. Ruy Bias v. Mendels sohn, 23.00 nieuws, 23.15 Sweelinck kwartet, 23.45 Duitse dansen v. Schubert. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 18.00 nationale herdenking, 20.15 Bach-cyclus, 20.50 Zij vielen ook vopr ons, klank beeld v. Ardennen-offensief naar dë film Bastógne, 21.30 Fantasie in c kl t. v. Bach, sonate in Es gr. t. v. Beetho ven, 22.00 Zo jochie jou heb ik, klank beeld over Stichting Clubhuizen, 22.25 strijkork., 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 Tragische ouv. v. Brahms, Ich bin der Welt abhanden gekommen, Der Tam- bourgesell en Rheinlegenden v. Mahler. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 niéuws, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.45 ballade v. Grieg, thema en variaties v. Szymanowski, 9.15 zieken, 9.35 ouv. Co- riolan v. Beethoven, symph. in c v. Mo zart, Impressione Brazilliane v. Res- pighi, 11.00 hoboconc., 11.15 liederen 11.45 gram., 12.00 Trio Fantasia, 12.33 pianoduo, 13.00 nieuws, 13.15 Mandoli- nata, 13.45 symph. no. 4 v. Mahler, 14.40 fragm. uit koraal v. Stroman, 15.00 opening Mijlpaal 1950. 15.15 pianowerk v. Mozart, 15.40 voordracht, 16.00 Natio naal programma, toespraak prof. Kors. 16.07 Promenade-ork., 16.40 spionnage- verhaal, 17.00 gram. verzoekprogr.. 17.40 jeugd. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.33 gram., 3.00 nieuws, 8.18 gram.. 8.50 vrouw, 9.00 ouv Rübezahl v. Weber, vioolconc. v. Sibe lius. pianoconc. in a v. Liszt. VPRO' 10.00. VARA: 10.20 viool en piano, 10.30 vrouw. 10.45 duetten, 11.10 voordracht, 11.30 Vincentino. AVRO: 12.00 Portu gese muz., 12.33 sport. 12.45 Frans zang duo, 13.00 nieuws, 13.15 Tom Erich. 13.45 Kostelanetz, 14.00 kookles, 14.20 strijk kwartet, 15.00 voordracht, 15.20 repor tage Davis-Cup Ned.Zweden, 15.30 Friese bevrijdingscantate, 16.00 Natio naal Programma zie Hilversum I. Advertentie haal een doos bij Uw Drogist (Van onze redacteur) Hare Majesteits ambassadeur te Mos kou, Zijne Excellentie dr. Pil. C. Visser, bleek niet pessimistisch gestemd ten aanzien van de kans op oorlog, ioen hij gistermiddag in Krasnapolsky te Amster. dam een causerie hield voor de leden van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel. Maar de Westerse wereld moet eensgezind zijn en zich be wapenen voor eventuele verdediging, aldus de ambassadeur. 1 ,De materiële welvaart is in Rusland de laatste jaren vrij veel gestegen. In Moskou loopt geen mens op straat die niet behoorlijk gekleed is. De levens middelen-situatie is niet slecht en met de woningnood is het niet veel erger gesteld dan in de'meeste wereldsteden. Al met al ligt het levensniveau er echter nog altijd heel wat lager dan in Nederland. Als de productie in Rusland op deze wijze doorgaat, zou men over 20 jaar een. naar Russische begrippen, periode van overvloed" kunnen ingaan. Het Russische volk wordt door haar leiders met grote kracht en zonder scru pules vooruit gedreven. Voortdurend wordt de mensen het ideaal voorgehou den van „een goed bestaan voor allen". Maar als dit ideaal na enkele decennia bereikt zou ^worden, waardoor zou het volk dan moeten worden bezield? Het beginsel van de gelijkheid is reeds lang opgegeven. Op dit punt is de practijk al lang niet meer in over eenstemming met de borspronkelijke leer van Stalin. Er zijn hoogleraren in Moskou die 30.000 roebel per maand verdienen. Als we de koopkracht van „Ik heb nog andere bewijzen," begon de inspecteur opnieuw. „De zaak is afgehandeld," verklaarde de burgemeester nogmaals gedecideerd, hopend dat de kolonel behoorlijk onder de indruk was gekomen van zijn door tastend optreden. „Zoals u wenst, Edelachtbare," ant woordde de inspecteur, die nu evenzeer genoeg had van de burgervader als deze van hem. „Maar ik zou mijzelf en mijn mannen tekort doen, wanneer ik u niet opmerkzaam maakte op het feit, dat de tekst en de strekking van het zojuist door de beklaagde gezongen lied hemels breed verschilt met de woorden en uit drukkingen, die hij daarstraks in de stad bezigde." „Hoe vaak moet ik nog herhalen, in specteur Lalor, dat de zitting gesloten is?" Kleine rode blosjes van boosheid kwamen op de magere wangen van de edelachtbare. „U kunt gaan, inspecteur, en rieem uw mensen mee." De politieagenten salueerden correct, klapten de hielen tegen elkaar en maak ten rechts-omkeer. In hun stijve, starre houding lag een stil protest tegen de be slissing van hun hoogste chef besloten. „En nu," zei de burgemeester, „heb ik nog een waarschuwing voor de twee getuigen. Zorg dat uw vriend binnen het uur buiten de grens der gemeente is, want ik verzeker u, Mr. Farreil, als ik u hier nog eens terug zie, hetzij dron ken, nuchter of in extase, dat u er dan niet zo gemakkelijk af zoudt komen als vanavond." „Zeker, en daar ben ik Uwedelacht- bare ook zeer erkentelijk voor," gaf de dankbare Fonsy grif toe. „En als ik u ook een genoegen mag doen, zou ik graag speciaal voor u nog een amusant liedje zingen, zoals: De Dochter van de Graaf, of een droevig vers over de arme Parnell, bijvoorbeeld: De Merel van Avondale, of het ouder wetse lievelingsliedje van mijn vriend Mr. Coady: Zijt gij op gindse heuveltop geweest Of bij de grote race in Carla? Zaagt gij Holt en zijn mannen daar niet Of dat heerschap Tantarerara? „We gaan nu naar huis, Mr. Farreil," onderbrak Jer Coady abrupt, afgemeten beleefd. „Als we hem niet bij zijn kraag pakken, staat hij over een uur nog te declameren en dan is de tijd van zijn ultimatum verstreken. Ik wens u, bur gemeester en uw geachte vriend, goe denavond" en hij duwde met een stijf buiginkje de spraakzame Fonsy voor zich de deur uit, terwijl Peter O'Dea hen zwijgend en glimlachend op de voet volgde. De burgemeester herademde en wend de zich glimlachend tot zijn gast. „Zo ziet u nu, kolonel, hoe wij in Ier land onze problemen oplossen. Men moet zo'n geval van de menselijke kant bekijken, of liever van de menslievende kant. Sportief en spontaan weten te geven en te nemen van beide zijden, kolonel, daarmee veranderen we drie rebellen, die anders misschien voort durend met de politie overhoop zouden liggen, in loyale onderdanen voor de rest van hun leven, dank zij een liefde volle, tegemoetkomende houding." De kolonel lachte stilletjes voor zich heen en koos, uit het kistje op tafel, een sigaar, die hij eerst critisch bekeek alvorens iets te zeggen, „Wel, burgemeester, ik heb je .vroeger al eens gezegd,.dat ik op dit gebied ab soluut onervaren ben. Bij de mannen te velde, daar voel ik me thuis en de he mel beware me voor ambtenaren van het Burgerlijk Bestuur. Nu loen ik onze drie, zojuist vertrokken vrienden hele maal niet, dat kwartier persoonlijk con tact daargelaten, maar voor mij staat het vast, dat die profeet met de baard geerx trouw en aanhankelijk onderdaan is, en dat hij het evenmin ooit. zal worden Hij lijkt mij eeq geboren opstandeling." „Dat komt misschien door zijn baard", veronderstelde de burgemeester min zaam. „Dat soort baard doet me altijd aan Parnell denken." „Dan", vervolgde de kolonel met een flinke haal aan zijn sigaar, „hebben we daar de ongelauwerde opvolger van Shakespeare, onze alcoholische Fonsy. Ik zou allemachtig graag het lied heb ben willen horen, dat hij in werkelijk heid zong toen uw politiemannen hem oppikten. En, op mijn woord van eer, de Koning zou er ook om gelachen heb ben. De ouwe Ned is een sportieve kere) met een verd.... fijn gevoel voor humor." „En de derde?" voeg zijn gastheer. „Die jonge kerel? Een Joris Goed- bloed, net als ik. Een, die zelfs zijn kop in de strop zou steken om een vriend ervan te redden. Maar ik heb een zeer goede reden om aan te mogen nemen dat die twee oudere grapjassen wel eens gevaarlijke lui zouden kunnen zijn. En waarom? Omdat, burgemeester, het mij kerels met pit lijken te zijn, hoewel ze vanavond nog onderdaniger waren dan Lalor's politieagenten. Mijn ondervin ding heeft mij geleerd, dat zulke types het gevaarlijkst zijn, wanneer ze zo mak worden. Dat bewijst dat hun wil hun trots volkomen in bedwang heeft. En wanneer iemand zijn eigen trots op zij kan zetten voor bepaalde motieven en bedoelingen, dan is hij zelfs een zeer ge vaarlijk man." „Mij leken ze toch onschuldig genoeg" bekende de burgervader, die van zijn zoëven betoonde edelmoedigheid al een beetje spijt begon te krijgen. „In ieder geval had die gebaarde reus geen zin met de justitie in aanraking te komien. Ik wil wedden, dat hij Fonsy behoorlijk de les aan het lezen is voor zijn onvoorzichtige, dichterlijke ontboe zemingen. De kolonel pauzeerde even. om zijn sigaar weer aan te steken, en sloeg zijn vriend toen vrolijk op de schouder. „Kop op, Herbert, prakkezeer maar niet over zulke, kleinigheden. Een opstand zullen wij heus wel niet meer meemaken, en waarom zouden we ons hoofd breken over dingen, die misschien zouden kunnen gebeuren als wij al lang dood en begraven zijn?" Heuvelafwaarts, in de richting van de nieuwe brug, die nog steeds met bonte, vrolijke vlaggen versierd was, liep het bewuste drietal zwijgend en gestadig voort. Pas toen ze de brug zelf over waren en de feestvierende stad achter zich gelaten hadden, barstte Jer Coady's toorn als een orkaan los. (Wordt vervolgd) de roebel op ongeveer tien cent stel len is dat dus te vergelijken met f 3000 per maand bij ons. Een vermaarde bal letdanseres heeft zelfs een maandelijks inkomen van 60.000 roebel. De jongste koerswijziging dupeert vooral de diplo maten. De internationale officiële koers is namelijk een roebel voor één gulden. Daarom betalen diplomaten fabelach tig hoge huishuren en geven enorme bedragen voor hun dagelijkse levens behoeften uit. Rusland streeft kennelijk naar zelfvoorziening, het wil zo spoedig mogelijk: door de productie in eigen land en de satellietstaten op te voeren, economisch onafhankelijk van het bui tenland worden. Als men de prachtige boulevards en de fraaie gerestaureerde vroegere keizerlijke schouwburg in Moskou ziet, beseft men wat er op zui ver materieel gebied is tot stand geko men, al heeft de Russische hoofdstad ook nog zijn sloppen waar men tot aan zijn enkels door de modder loopt en waar tal van woningen nauwelijks een dak hebben. Maar v r ij h e i d bestaat er naar on ze begrippen niet. Wij moeten ons daarbij echter realiseren dat het Rus sische volk deze vrijheid de laatste vjjf eeuwen niet gekend heeft". (Van onze verslaggever) Midden tussen de drukte na de wed strijd ZwaluwenRode Duivels stonden gisteravond op het Stadionplein te Am sterdam, omgeven door een touwafzet- ting, een dertigtal splinternieuwe wa gens, lichtblauwe trailers en opleggers met helder witte zeilen, van het mo dernste materiaal vervaardigd. Dit con- vooi auto's vormde tezamen de mobiele stalen-vatenfabriek, waarmee de firma Van Leer N.V. op de Internationale Jaar beurs, die van 1325 Mei te Parijs ge houden wordt, zal gaan demonstreren. Bij een bezoek bleek ons, hoe uitste kend de fabriek is ingericht. Men heeti een eigen electriciteitsinstallatie en ook voor de watervoorziening zorgt men zelf, zodat de fabriek volkomen onaf hankelijk is. Eigen slaapwagens en een keuken ontbreken al evenmin. Het vervaardigingsproces zal in Parijs volledig worden gedemonstreerd, van stalen plaat tot kant en klaar vat, ge test en al, hetgeen ongetwijfeld grote be langstelling zal trekken. Het is de bedoeling, dat deze fabriek naar verafgelegen afnemers reist om te» plaatse de vaten te vervaardigen. Geble ken is, dat in vele gevallen de trans portkosten der complete vaten 150 a 200 pet. hoger liggen dan de kosten van ver vaardiging op de plaats van bestemming zodat deze methode in hoge mate ratio neel is. Vanmorgen in alle vroegte is het cotv vooi rthar Rotterdam vertrokken, van waar het Vrijdag naar België doorreist en Zaterdag in Parijs hoopt te arriveren. De Eerste Kamer zal Dinsdag 9 Mei de garantiewet Indische ambtenaren in behandeling nemen. Het debat zal Woensdag worden voortgezet. Een der oudste inwoners van ons land de heer J. Cöp is in het St. Jozefzieken huis te 's Hertogenbosch op 102-jarige leeftijd overleden. AAGTENDIJK 3 bij Ouessant, AALSDIJK 3 n. Rott., ABBEDIJK 4 te New York, AB- BEKERK 3 n. Cochin, AGAMEMNON 3 bij Trinidad, ALAMAK p. 3 Finisterre, AL- BLASSERDIJK 3 te Rott., ALDERAMIN 4 te Madras, ALHENA 3 te Rott., ALNATI 3 bij Porto Praya, AMSTELLAND p. 3 Beaehy Head, ARIADNE 3 n. Amst., ARKELDIJK 3 bij Flores, AVERDIJK p. 3 Bahama eil., BENGKALIS 3 n. Adam, BEVERWIJK p. 3 Casquets, BLIJDENDIJK 3 te Calcutta, BORNEO 3 te Surabaja, CERONIA 3 te Sal- tend, CISTULA p. 3 K. St. Vincent, CON- GOSTROOM 6 n. Lome, COTTICA 3 bij K. St.. Vincent, DUNDAL BAY 4 te Rott., EEMDIJK 3 bij Guadeloupe. ESSO AM STERDAM 3 bij Bermuda, ESSO ROTTER DAM p. 4 Azoren, GAASTERKERK 4 te Kaapstad, GROOTE BEER 4 te P. Saïd, GROOTEKERK 3 bij K. Frio. HEELSUM 4 te San Juan. HEEMSKERK 3 te Hamburg, HERCULES 3 n. Tunis. INDRAPOERA 3 n. P. Saïd, ITTERSUM 3 bij K. Race. JAAR- STROOM 3 n. Antwerpen. JAGERSFON TEIN 3 te Beira. KELBERGEN p. 3 Balearen, KOTA AGOENG 4 te Padang. KOTA GE- DE 4 n. P. Noire, KOTA INTEN 3 n. Su rabaja, LAERTES p. 3 Finisterre, LAREN- BERG 3 bij K. Blanco, LEKHAVEN 3 bij Bahia, LEKKERKERK p. 3 Kaap La Hague. LIEVE VROUWEKERK p. 4 Gibraltar, LU- NA 4 te Famagasta. MAASKERK 3 té La gos, MERWEDE 3 bij Madeira, MIJDRECHT 3 bij K. Frio, NIEUW AMSTERDAM 3 bij Ouessant. NOORDAM 3 bij K Race. ONDI- NA 3 bij Benghazi. ORANJEFONTEIN 3 v Antwerpen. OSSENDRECHT p. 3 K. Roca, PRINS ALEXANDER 3 bij K. Race. PRINS WILLEM III 3 te Barry Roads. PRINS WIL LEM' IV 3 n. Antw., PYGMALION 3 bij Aruba. ROEPAT p. 3 Burlings. ROSSUM p. 3 Wight, RIJNKERK 3 n. Manilla. SAL4.TI- GA 3 v. Djakarta, SLAMAT 3 bij Bombav STAD ARNHEM p. 3 Beaehy Head STEN - TOR 4 te Amst.. STRAAT MALAKKA 4 te Hongkong, SUMATRA p. 3 Dondrahead TA- BIAN 3 te Bahrein, TABINTA 4 te Suez. TARAKAN 3 bij Lissabon. TIBERIUS 3 bij Trinidad, TIBIA 3 bij Barbados. TITUS p 3 Vlissingen. VULCANUS 4 te Malaga. WEL TEVREDEN 4 te Aden. WESTERDAM 3 bij K. Race, WILLEMSTAD 3 bij Curacao WIN- SUM 3 n. Hamburg, ZEELAND 3 n. Antw., ZEEMAN 3 bij Finisterre, ZUIDERKRUIS 3 bij Malta, ZIJPENBERG 3 n. Savona. Advertentie EEN i: Het is altijd weer prettig om naar te kijken: de prachtige klederdracht tegen een achtergrond van wat huisjes, rimpe lend water en de tuigage van een vissers boot. Maar wat zullen die Volendamse vrouwen en meisjes een moeite hebben om al die fraaie kleren moor en heel te hou den! Toen we het één van haar vroegen, zei ze: „Och, dat gaat tegenwoordig best. We hebben nu immers Super-Radion Ook in Volendam dus profiteren de vrou wen van de nieuwste wetenschappelijke vindingen. Ook in Volendam weten ze: Super Radion wast nog witter, nog fleu riger, nog gemakkelijker en zonder schraal- watervlekken Zo* helpt Super Radion in Volendam een aloude traditie in ere houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3