NEDERLAND EERT DE GEVALLENEN IN OORLOG EN VERZET Finse machinisten weigeren nog steeds te rijden w Indrukwekkende plechtigheden op Grebbeberg en Waalsdorper vlakte *$01* Wapens in Rotterdamse haven gelost Nogmaals: het plan-Bouma Tol hoofd en hart Den Helder herdenkt de gevallenen ter zee First sea lord Britse vloot naar ons land I Staking in Argentinië breidt zich uit WAPENS NIET VOOR AGRESSIEVE DOELEINDEN VRIJDAG 5 MEI 1950 o 74ste JAARGANG No. 24760 TWEE MINUTEN STILTE VIEL DONDERDAGAVOND OVER ONS LAND (Van onze verslaggevers) Om achl uur Donderdagavond viel een grote stilte over ons land. Treinen en trams stopten, hei gehele verkeer stond stil en op tal van pleinen en straten en ook op de wijde Waalsdorpervlakie nabij Den Haag stonden duizenden mannen en vrouwen enkele minuten zwijgend, in hun ge dachten verwijlend bij de dierbare doden, die in de zo wrede tweede wereldoorlog zijn gevallen. Een groots, ver heven moment, waarbij de natie in zijn geheel verenigd was in piëteitvolle herdenking. Tevoren hadden de duizen den, veelal beladen mei bloemen, een „stille tocht" ge maakt. En na de twee minuten van herdenking en inkeer werden de bloemen als een stille en treffende hulde neer gelegd bij de monumenten, verscheiden van aard en uit voering, maar alle heizelfde symboliserend: dank aan hen, die vielen voor ons vaderland. In de Hoofdstad Den Helder Op Waalsdorp «t Vught P.T.T. Bij volharding zullen zij voor de krijgsraad kunnen worden gedaagd Koningin herdenkt gevallenen Bij monument in Baarn Repatriëring Duitse krijgs gevangenen voltooid Volgens persbureau Tass Actie der communisten mislukt .Het weer EXPLOSIE VAN DERTIG VLIEGTUIGBOMMEN Tragisch ongeval op Sicilië Wonlngbouwprobleem III Verklaring minister van Oorlog en Marine BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boeriigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run, Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Ingezonden mecedelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiër. eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. 1 1.52 per maand, t 4.55 per kwartaal. Ook in de middag; waren er verschil lende herdenkingen, zo die op de Grebbeberg, ons nationale monument van de strijd van Mei 1940. Hier werden, zoals elk jaar op 4 Mei geschiedt, de gevallenen tijdens een indrukwekkende plechtigheid herdacht. Vele hoge mili taire en burgerlijke autoriteiten, onder wie de generaal (b. d.) H. G. Winkel man en de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, waren hierbij aanwezig. Voorts waren er deputaties van het K.N.I.L., de Koninklijke Marine, de Koninklijke Landnzftcht, de Vereni ging 8ste Regiment Infanterie, de bur gerlijke strijdkrachten, de Brigade Prin ses Irene en de luchtstrijdkrachten. Naast het grote herinneringskruis op het middengedeelte van het kerkhof, hing de nationale driekleur halfstok, Vier militairen vormden de vlagge- Wacht Omstreeks elf uur kondigden vier ereroffels en vier maten van het „Wien Neerlands Bloed", ten gehore gebracht door de Koninklijke Militaire Kapel, de komst aan van generaal mr. H. J Kruis, die even later werd gevolgd door de vertegenwoordiger van H.M. de Konin gin en Prins Bernhard, de luit.-kol. Jhr. D. J. A. A. van Ldwick van Pabst Namens de minister van Oorlog sprak generaal Kruis de herdenkingsrede uit. „Wij herdenken de doden vgn de Mei dagen van 1940", aldus de generaal, „de doden van de Grebbeberg, de doden van oe strijdkrachten, die nu bijna tien jaar geleden vielen in een schier hopeloze strijd. Thans", zo ging generaal Kruis voort, „wordt de wereld bedreigd met een onweer Als het losbarst moeten wij sterk zijn en vol vertrouwen". Nu en in de toekomst staan wij schouder aan schouder met grote en sterke volken! Mochten wij de grote les van Mei 1940 heb been verstaan, dan zullen wij ons doel be reiken. Mocht die les niet verstaan zijn, dan zijn zij gestorven om slechts voor één keer onze eer te redden. Moge de Almach tige helpen", aldus besloot generaal Kruis. „om de goede weg te vinden, moge onze doden in vrede rusten". Plechtig klonk hierop „Herzwunden" van Grieg over de dodenakker waarna luite nant-kolonel Van Lawick van Pabst na mens de Koningin en Prins Bernhard een krans aan de voet van het kruis legde. Ge neraal Kruis eerde de gevallenen met een kranslegging namens de Nederlandse rege ring. Vervolgens werden nog verschillende andere kransen neergelegd. Tot slot werden twee minuten van abso lute stilte in acht genomen, waarnj de plechtigheid met ..Het Wilhelmus", gespeeld door de Koninklijke Militaire Kapel, werd besloten. leger. Wat vogels tjilpten boven de wijde vlakte, waarover de lange stoet trok van Hagenaars met een paar tulpen of nar cissen. Er waren misschien wat minder deelnemers aan deze herdenking dan in vorige jaren, maar men kan hun aantal toch zeker wel op meer dan tienduizend schatten. Indrukwekkend is deze Stille Tocht, omdat zij inderdaad stil is en alle woorden immers tekort schieten voor wie waarlijk het oorlogsleed in zijn volle diepte herdenken wil. 'S Middags vond in Den Haag naast de Nationale herdenking in de Bidderzaal een plechtigheid plaats bij de hoofdge bouwen van de P.T.T., waar als vertegen woordiger en woordvoerder van het ge hele staatsbedrijf de directeur-generaal, de heer L. Neher, een herdenkingsmonu ment onthulde voor de 731 personeels leden, die slachtoffer werden van het verzet. Wij hebben, zo sprak de heer Neher. gemeend dit monument, dat is gewijd aan mensen, die in alle eenvoud hun werk deden, ook eenvoudig te moe ten laten zijn en wel zo, dat de over winning van de weerstand, die het uit moet beelden, voor ieder eenvoudig Ne derlander duidelijk is. Enige minuten lang roffelden de trommen en toen viel het doek weg van de figuur, die de over winning van de vrijheid op de tyrannie voorstelt. Op het voetstuk van de zuil, die deze figuur draagt, zijn de woorden Vele duizenden Amsterdammers waren Donderdagavond in een stille stoet van bijkans twee kilometer lengte van de fusilladeplaatsen in de stad naar de Dam getrokken, maar nauwelijks was het acht uur of het leek wel of de Dam volkomen Zoals bekend zal lord Fraser of North ~ape, first sea lord van de Britse vloot, vrijdag 12 Mei voor een bezoek aan ons land aan boord van de torpedojager „Ne- &al" te Amsterdam arriveren. Hij zal in audiëntie ontvangen worden öoor de Koningin en voorts een bezoek brengen aan de Britse ambassadeur de jninister van Oorlog, de minister van Bui tenlandse Zaken en de chef der Marinestaf. Voorts zal hij aanzitten aan een officiële lunch te 's-Gravenhage en gastheer zijn op cocktailparty aan boord van de „Ne- r\ te Amsterdam- De mogelijkheid bestaat voorts, dat *ord eraser een bezoek zal brengen aan de tharmebasis te Den Helder. De first sea lord is de man die tijdens de oorlog met zijn oorlogsbodem de „Duke of York" de „acnamhorst" tot zinken bracht en «ater s commandant van de Britse Pacificvioot ^oor Engeland het document van de over gave van Japan ondertekende. leeg was. Zo doodstil was het er gedu rende de herdenking van twee minuten. In de verte blafte een hond, een sirene loeide, het carillon van de Zuiderkerk speelde. Klokgelui o.a. voor het eerst van de Beursbengel en ernstige muziek van de Amsterdamse politiemuziekka- pel leidden deze herdenking in, die werd besloten met de „Last Post" en het Wilhelmus. Het mannenkoor „Am- stels Werkman" omlijstte met enige liederen de declamatie dor Paul Huf van „De achttien doden" en de toe spraak van burgemeester d'Ailly. die tot hernieuwde eendracht opwekte en er op wees, dat weinig landen zo energiek hun wederopbouw hebben aangepakt als Nederland. „Kom, Amsterdammers, zo besloot de burgemeester, „werp een blik in de toekomst; met opgeheven hoofd en rechte rug, want uw verzet in hef verleden was iheldhaftig en vast beraden. Aan hen, die we herdenken zijn we verplicht te werken voor de toekomst van land en stad." De burgemeester, gevolgd door de wethouders en vele raadsleden, legde na de herdenking een krans bij het Na tionaal Monument, waarvan de voet spoedig bedolven werd onder een berg van bloemen en bouquetten. aangedragen door de urenlange stoet, die langs het Monument defileerde. Bij het monument van de gevallenen op het Havenplein te Den Heider her dachten in de morgen de Koninklijke Marine en de Koopvaardij tijdens een korte plechtigheid de gevallenen uit de laatste wereldoorlog. H.M. de Koningin en Prins Bernhard hadden zich hierbij doen vertegenwoor digen door de chef van het militaire huis van H.M., vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen. Namens de minis ter van Marine sprak de commandant zeemacht Nede4and, schout-bij-nacht I. W. Reynierse, een herdenkingsrede uit, waarin hij in het bijzonder wees op de offers, die de marine in de laatste we reldoorlog heeft gebracht op alle zeeën en langs alle kusten over de wereld. De wnd. directeur-generaal van de scheepvaart, m.r. J. M. Vos, wees er in zijn rede op, dat de Koninklijke Ma rine en de Koopvaardij in tijden van oorlog een intense maritieme samen werking hebben gehad, zodat deze ge zamenlijke herdenking een juiste ge dachte was. Vice-admiraal Rost van Tonningen legde hierna namens Koningin Juliana en Prins Bernhard een krans bij het monument, gevolgd door de comman dant zeemacht Nederland, die dit deed uit naam van de Koninklijke Marine, en de wnd. directeur van de scheepvaart namens de Koopvaardij. Tenslotte volg de de kranslegging door tal van vereni gingen uit kringen van marine, koop vaardij en nabestaanden. Acht bekkens met wilde gasvlammen rond een vlag, die halfstok wapperde bij een simpele gedenksteen met de cijfers 19401945, een bloemenveld in de na tionale kleuren, vier ruwhouten kruisen en een wacht daaromheen van oud-B.S.- ers en militairen van verschillende ge wapende delen dat was alles in de frisse voorjaarsavond, daar ver weg in de Waaisdorperviakte, waar gisteren om acht uur precies een microfoonstem klonk, die sprak van de kinderen, die weer onbezorgd kunnen spelen in onze straten en van de vrijheid, die wij trouw zullen blijven. Er zijn, denken wij, weinig herdenkin gen, die zo veel indruk maken als de Stille Tocht, die men van Den Haag uit gaat naar de beruchte fusilladeplaats, daar in de eens ongerepte natuur, nu nog altijd gehavend door militaire staketsels van de Duitsers en later van ons eigen Een overzicht van de Stille Tocht naar de Waaisdorperviakte in de duinen nabij Den Haag. gebeiteld: „Velen vielen als mannen voor de zeis, enkelen bleven staan en zongen de oude wijs, de oude wijs van vrijheid, die trilt in elk levend hart". Familie leden en ambtenaren droegen kransen aan bij het monument. Ieder jaar opnieuw is de dodenher denking te Vught een stille, ontroeren de plechtigheid, waaraan door velen wordt deelgenomen. Onder de doffe to nen der omfloerste trommels trokken de nabestaanden der gevallenen de meesten met bloemen naar de fusi- ladeplaatsen, waar velen in de laatste dagen der bezetting door de vijand zijn vermoord. Beneden onder het eenvou dige houten kruis, dat als een getuige naar de hemel wees, werden vele kran sen gelegd. Bijna tastbaar waren de twee minuten stilte, als symbolische hulde aan hen, die hun leven voor de vrijheid gaven. De heer L. Neher, directeur-gene raal van P.T.T. onthulde Donderdag middag bij het gebouw van het hoofd bestuur van dit staatsbedrijf te Den Haag een centraal monument voor de 731 leden van het personeel, die als ge volg van de oorlog het leven lieten. Rond het monument, dat door Hildo Krop werd ontworpen en uitgevoerd, verzamelden zich vele nabestaanden der gevallenen, directieleden van P.T.T. en vertegenwoordigers van het minis terie van Verkeer en van de gemeente Den Haag. In zijn toespraak zeide de heer L. Neher, dat dit monument het bewijs is. dat de som van de daden der gevalle nen door nabestaanden en oud-collega's geëerd en gerespecteerd wordt. In vrij wel ieder gebouw van P.T.T. van enige omvang bevindt zich een herinnering aan een of enigen dergenen, die door enigerlei wijze van oorlogsgeweld om het leven: kwamen. Krop's monument in Den Haag.-door alle -P.T.T.-ers opge richt ter nagedachtenis van de gestor ven medewerkers, wil centraal deze herinnering levend houden. Op het erehof van de Algemene Be graafplaats „Crooswijk" te Rotterdam is Donderdagmorgen het door de beeld houwer C. Schrikker vervaardigde mo nument ter nagedachtenis van de daar ter aarde bestelde verzetslieden ont huid. Namens de gemeente en het Frits Ru- dolf Ruysfonds werden kransen aan de voet van het gedenkteken gelegd, waar na de nabestaanden langs het monu ment trokken en er bloemen legden. In Rotterdam is een herdenkings plechtigheid gehouden in het Stadhuis, waarna een stille tocht werd gehouden naar de Willemsbrug. Hier werd een gedenkteken onthuld. Prinses Wilhelmina heeft in Apel doorn bij het oorlogsmonument een grote krans van prunus en seringen, getooid met linten in de nationale kleu ren, neergelegd. In Groningen is een urn met as uit de Duitse concentratiekampen geplaatst in het Huis van Bewaring. In Harlingen is een herdenking ge houden van alle oorlogsslachtoffers en militairen uit de drie Noordelijke pro vinciën, die in en na de oorlog het leven hebben gelaten voor het vader land, ook in Indonesië. De herdenkings rede werd uitgesproken door genoraal- majoor Dürst Britt, bevelhebber van het vierde district. Voorts zijn er in tal van plaatsen monumenten onthuld, zo te Zwolle Delft, Gouda, Schaesberg en Laren. Tenslotte is ook op het Engelse oor logskerkhof bij Nijmegen een doden herdenking gehouden. De Engelse le geraalmoezenier D. Tasker sprak een rede uit, waarin hij zijn grote dank uitsprak aan de bevolking van Nijme gen voor de bijzondere zorg besteed aan de graven. De Finse regering heeft gisteren besloten om de 2000 machinisten die voor militaire dienst opgeroepen zijn, onder militair commando te stellen en elkeen die weigert, orders uit te voeren voor een krijgsraad te doen verschijnen. Hiertoe werd gistermorgen overgegaan na een zitting van het kabinet, nadat de meeste dienstplichtigen zich op hun verzamelplaatsen hadden gemeld, doch nog steeds weigerden het werk op de treinen te hervatten. Dinsdag ^zijn 4500 ma chinisten in staking gegaan voor betere pensioenen. Tweeduizend van hen beneden de 40 jaar werden Woensdag door de regering in militaire dienst ge roepen „teneinde de vitale transporten te verzekeren". Vertegenwoordigers van de Bond van Werkgevers en de vakbond in Finland zijn overeengekomen vandaag besprekin gen te beginnen over een nieuwe loon- overeenkomst ten einde een algemene staking op Maandag te voorkomen. Het Finse parlement heeft de regering meegedeeld, dat het mobilisatiebevel on wettig is. Politieke waarnemers voorspel len de val van de regering, indien zij dit bevel handhaaft en de stakers voor een militair tribunaal brengt. Hierna kwam een formeel ultimatum van de Finse vakbond aan het kabinet om vóór Zondag aan de looneisen te voldoen. Bij weigering zou Maandag een algemene staking uitbreken. De regering heeft gisteren eveneens besloten om: De dienstplichtige machi nisten in kazernes onder te brengen, hen van uniformen te voorzien en hun soldij te "betalen met gezinstoelagen en om als bemiddelaarster op te treden tussen de werkgevers en de vakbond bij onder handelingen over de lonen die onmid dellijk moeten beginnen. Woordvoerders voor de stakers hebben verklaard, dat deze alle werk willen doen maar niet op treinen. Intussen is gisteren de vierde Sovjet burger sinds de Sovjet-nota van Decem ber over „oorlogsmisdadigers" door Finland aan de Sovjet-autoriteiten uit geleverd, aldus verneemt V. Puit Helsinki, Het is de 32-jarige Romanov die sedert 1942 onder de naam Raunio in Finland leefde. Zijn naam kwam niet voor op de lijst van de 55 vermeende oorlogsmisdadigers welke bij de Sovjet nota gevoegd was, doch de Finse autori teiten waren van mening dat hij be hoort tot de groep welke, in overeen stemming met het vredesverdrag, aan de Sovjet-Unie dient te worden uitgeleverd. In tegenwoordigheid van vele autori teiten zijn gisteren op de Grebbeberg bij Rhenen allendie in de Tweede Wereldoorlog tijdens de strijd zijn 'evallen, op plechtige wijze herdacht. Een overzicht tijdens de plechtigheid gedurende de rede van generaal mr. H. J, Kruis, Chef van de Generale Staf. (Van onze correspondent) H.M. Koningin Juliana en de twee oudste prinsessen hebben Donderdag avond in Baarn aan de herdenking van de gevallenen bij het monument op het Stationsplein deelgenomen. Onder de tonen van „O Haupt voll Blut und Wunden" legde H.M, om precies acht uur een grote witte krans bij het mo nument, waarna ook zij met haar twee dochters de twee minuten stilte in acht nam. Het Russische persbureau Tass heeft gis teravond gemeld, dat de repatriëring van Duitse krijgsgevangenen thans is voltooid. In een bekendmaking, welke door radio- Moskou werd uitgezonden, deelde het pers bureau mede, dat de laatste groep van 17.538 krijgsgevangenen naar huis was ge stuurd. Sinds de capitulatie van Duitsland waren 1.880.960 Duitse krijgsgevangenen gerepa trieerd alsmede 58.103 krijgsgevangenen van andere nationaliteit. Van de Duitse krijgsgevangenen, die nog in de Sovjet-ünie zijn, waren er 9.717 ver oordeeld wegens ernstige oorlogsmisdaden, terwijl van 3.815 personen de zaak nog in 'onderzoek was, 14 zijn er nog achtergeble ven wegens ziekte. Zij zullen naar huis ge zonden worden, zodra zij hersteld zijn. Men zal moeten afwachten, of deze Kussische cijfers kloppen met die van de geallieerden. (Van onze Rotterdamse redactie) I waar zij de arbeiders met spandoeken Toen gisteravond om zes uur een en pamfletten tot staken poogden aan aanvang gemaakt werd met het lossen j te zetten. De politie trachtte hen te ver- van de Amerikaanse wapens, die met de spreiden maar telkens kwamen ze weer Empire State van de States Marine terug. Een van de vele vrouwen die Corporation te New York naar Rotter- ZjC'1 onder de demonstranten bevond, dam vervoerd werden, was alles in en 1 kwam in aanraking met een agent, rondom de Rotterdamse haven rustig. I waarop een der mannen riep: „Pas op. Een boot van de rivierpolitie patrouil- 1 dit is een moeder van zes kinderen!" De leerde in dc Lekhaven, waar het ruim achtduizend ton metende schip ligt. De Rotterdamse politie hield vanaf half zes de Keilestraat, die de toegang tot de haven vormt, hermetisch afgesloten- Zoals wij gisteren reeds berichtten, hebben communistische onruststokers getracht een havenstaking onder de arbeiders te veroorzaken. Reeds vroeg ir, de morgen, direct na aankomst van het schip, trokken ongeveer honderd „vredesbetogers" naar de Lekhaven Verwachting tot Zaterdagavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen en iets hogere temperaturen dan vandaag. Zon 5.02—20.12. Maan 1.20—7.46. Zwakke tot matige wind, hoofdzake lijk uif Noordelijke richtingen. De arbeiders in de Argentijnse vlees- conservenfabrieken hebben met ingang van middernacht een staking afgekon digd. Met uitzondering van drie kleine fa brieken. welke door de regering wor den geëxploiteerd, zullen hierdoor alle vleesconservenfabrieken komen stil te liggen. Automatisch houden hiermede ook de leveringen voor de export op. Nu ook de havens reeds door een slaking stil liggen zou het aantal stakers in Argentinië door deze nieuwe actie op 260.000 komen, Een enorme ontploffing van zware vliegtuigbommen heeft gisteren te Bico- coa bij Catania (Sicilië) het leven geëist van 12 arbeiders. Ongeveer 70 mensen werden gewond en in de ziekenhuizen opgenomen. Dertig, elk 1000 kilo wegen de bommen, gingen de lucht in. Een ar beider van de fabriek, welke de bommen had gekocht om de explosieve stoffen voor civiele doeleinden te gebruiken, was bezig een van de bommen te demonteren, toen de ramp geschiedde. De lijken van de slachtoffers liggen bedolven onder een grote massa puin. agent duwde de vrouw echter terug en antwoordde laconiek: „Wat doet die vfouw dan hier, als ze zes kinderen heeft." Op een bepaald ogenblik zag de politie zich echter genoodzaakt 15 vrouwen en enige mannen te arresteren en in een gereedstaande overvalwagen te zetten. Zij werden naar het bureau van politie overgebracht. Een commu nist, die zich hiermede bemoeide, kreeg een sabelhouw, terwijl ook andere be togers rake klappen kregen. De troep trok toen af naar het Mar- coniplein, waar gepost werd. Bestuur ders van vrachtwagens en trams werden tot staken aangezet. Ook bij het aan meldingsbureau voor havenarbeiders aan de Jobshaven zag de politie zich genoodzaakt een charge uit te voeren. Andere betogers trokken de verschil lende bedrijven langs om tot staking aan te zetten. Tegen elf uur was alles echter weer rustig en had de politie de controle over alle rumoerige punten. Gedurende de verdere dag hebben zich geen ongeregeldheden meer voorge daan. Het enige succes, dat de oproer kraaiers geboekt hebben, is een staking van enige havenarbeiders in de Merwe- dehaven, die een half uur duurde. En zie hier dan het resultaat van de dema gogie en dreigementen van de Eerste en Tweede Kamerleden en van de communistische acties en betogingen tegen het lossen van wapens. De Rot terdamse havenarbeiders hebben zich er inderdaad weinig van aangetrokken en gevolg gegeven aan de adviezen van hun bonden. De wapenlading is 450 ton groot. Er is luchtdoelgeschut bij, verschillende soorten infanteriewapens, materiaal van allerlei soort voor verbindingsdien sten en tenslotte munitie. (Van een bijzondere medewerker) Ons artikel „Het plan-Bouma biedt geen oplossing voor woningpro bleem" heeft naast instemming ook reacties ontlokt aan lezers, die de indruk kregen, dat wij niet voldoende oog hebben voor de grote nood. welke uit het woningtekort is ontstaan en dat wij, met een zekere onaandoenlijkheid voor de sociale kant vari dit probleem, dit hoofdzakelijk bezien uit het oogpunt van financiering. Hiertegen moeten wij met klem op komen: als wij tegen het plan-Bouma op financiële gronden gebaseerde bezwaren naar voren brengen, dan doen wij dat niet, omdat wij de ideële belangen achterstellen bij de materiële, maar omdat het algemeen belang eist, dat de zaken ook die. welke de woningbouw aangaan zuiver worden gesteld en het Nederlandse volk niet onjuist wordt voorgelicht omtrent de aard en de ge volgen van bepaalde maatregelen op het gebied van de woningbouw. En dat is nu juist ons bezwaar tegen het plan-Bouma" of liever gezegd tegen de „Beschikking verminderde bijdragen woningwetbouw 1950", welke van de ..stunt-Bouma'' het gevolg is. In de cir culaire welke de minister over deze beschikking aan de gemeentebesturen zond. lezen wij onder meer: „Bij deze bijzondere regeling staat voorop het be perken van de bouwkosten. Het zal dan ook slechts mogelijk blijken met de in uitzicht gestelde jaarlijkse bijdragen de exploitatie-begroting te doen sluiten, in dien, de woningen kunnen worden ge bouwd voor een lagere prijs dan tot dus ver gangbaar was. Om de gewenste be perking van de bouwkosten te bereiken zal de uitvoering van de woningen so ber moeten zijn. doch er dient voor te worden gewaakt dat in deze richting niet verder wordt gegaan dan redelijk toelaatbaar is te achten." Hierdoor wordt de suggestie gewekt, dat de woningen volgens het plan- Bouma zóveel goedkoper zijn. dat dien tengevolge de rijksbijdrage van f 390. tot f 120.per jaar kon worden terug gebracht. Dit zou mogelijk zijn als de bouwkosten ruim f5000.— lager zouden liggen dan die van de normale woning wetwoningen. Deze suggestie is evenwel onjuist, en daartegen richt zich ons grote bezwaar. Het was aanvankelijk erg moeilijk een juist inzicht te krijgen in de wijze, waarop men de exploitatie- opzet voor het plan-Bouma heeft op gesteld. Vele cijferaars zijn aan het reke nen geslagen en van hen stamt de uit drukking ,,de goocheltent van Bouma". Wij danken wethouder A. W. H. de Kok van Bussum die ons een zeer lezenswaardige verdediging van het standpunt der voorstanders van het plan-Bouma zond (wij hopen daarom trent later nog iets te publiceren) voor de cijfers, welke hij ons ter be schikking stelde en waardoor wij het verschil in exploitatiekosten kunnen verklaren. In een antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid--Andriessen heeft de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting medegedeeld dat de bouw kosten van de woningen in het plan- Bouma bedragen f 27,30 per m3. Voor normale woningwetbouw lig gen de bouwkosten ongeveer op f 31.50 per m3. Het verschil van f 4,30 per m3. betekent een besparing van f 1000. voor een kleine arbeiderswoning.- Dit klopt met de cijfers welke de heer Kok verstrekt. In Bussum is een complex normale arbeiderswoningen in aanbouw waarvan de bouwkosten rond f 8800. bedragen tegen f 7800.voor die van de woningen in het plan-Bouma. Geen besparing dus van f 5000 op de bouwkosten, doch rond f 1000. Hoe komt men nu niettemin toch tot die belangrijke besparing op de rijks bijdrage in de exploitatiekosten? Voor de normale woningbouw wordt een fictieve rente van 4% ten laste van de exploitatierekening gebracht, voor het complex van 40 woningen der halve 4% van f 8800 f 352 per jaar. Voor de Bouma-woningen evenwel de werkelijke rente van 3'/t van f 7800 f 253,50: een rentebesparing dus" van rond f 100.per jaar. De be langrijkste „besparing" op het exploi tatietekort blijkt echter te liggen in de hogere huur welke voor de Bouma-wo ningen wordt gevraagd. De heer De Kok deelde ons mede dat de huur voor de 40 normale woningen f 5.98 per week bedraagt, doch dat deze huur f 8,89 zou bedragen indien voor dit complex de verminderd» rijksbijdrageregeling toepassing zou hebben gevonden. Daar door zou het exploitatietekort met rond f 145.per jaar zijn verminderd. ij komen dus tot de conclusie dat de vermindering van de rijks bijdrage voor de woningen vol gens het plan-Bouma voor meer dan de helft veroorzaakt wordt door huurverhoging, voor ongeveer een vierde deel door het berekenen van de werkelijk verschuldigde rente e n voor nog geen vierde deel door de verminderde bouw kosten. Zachtjes gezegd: men legt bij deze zaak toch wel erg veel nadruk op de lage bouwkosten; het grootste deel der voor het rijk verkregen besparing spruit voort uit de wijze vm financiering en exploitatie! (Vervolg op pag. 3 zevende kolom) Amerika. De Commissie voor de Strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren een verlenging van de dienstplicht met twee jaar goedgekeurd. IA Is er moeilijkheden overwonnen moeten worden, kan men ervaren wat men waard is. !U I tn De minister van Oorlog en van Ma rine, mr. W. F. Schokking, heeft de vol gende verklaring uitgegeven: Het eerste schip met Amerikaanse wapenen is Don derdag in Rotterdam gelost. 27 Januari van dit jaar werd het ver drag tot wederzijdse hulpverlening in zake verdediging tussen Nederland en de Ver. Staten van Amerika gesloten. Hierbij hebben de Ver. Staten zich be reid verklaard ons land evenals andere landen, welke zich bij het Atlantisch Pact hebben aangesloten te helpen bij de voorziening van wapenen en uit rusting. Deze wapenhulp is een logisch uit vloeisel van Nederlands aansluiting bij het Noord-Atlantisch Pact. Immers bij dit pact hebben twaalf vredelievende mogendheden zich aaneengesloten en be loofd elkander bij te staan, wanneer een agressor hen zou aantasten. Deze wapenen zijn niet bedoeld om agressieve doeleinden te dienen. Ne derland was en is een vredelievende natie, die niet anders wenst dan in vrede en vriendschap met alle volke ren te leven. Maar mocht deze vrij heid worden aangetast, dan zijn wij vast besloten met alle middelen de agres sie af te weren. Het is dus nuttig dit uitdrukkelijk vast te stellen juist op deze dag, waarop wij onze doden uit oorlog en verzet herdenken. (De ver klaring is Donderdag afgelegd. Red.) Het lossen der wapenen is vlot ge schied. Dit is een bewijs, dat het Neder landse volk beseft, waar zijn belangen liggen. Nieuwe wapenzendingen zullen volgen. Dit betekent echter niet, dat Ne derland nu op zijn lauweren kan gaan rusten. Het bewapeningsvraagstuk is met deze wapenzendingen niet opgelost. De Amerikaanse hulp betekent een waar devolle aanvulling op onze eigen krachts inspanning. Nederland zal evenwel zelf het leeuwenaandeel moeten leveren en zal zich offers moeten getroosten, wil het geen gewillige prooi voor een even tuele agressor zijn. Grote dank zijn wij verschuldigd aan het Amerikaanse volk, dat ons op zo genereuze wijze tegemoet komt in onze materiële moeilijkheden. Laten wij ons deze hulp waardig tonen en laten wij van onze bereidheid blijk geven om offers te brengen voor de op bouw van een krachtig defensieapparaat ter bescherming van de Westerse be schaving en van onze vrijheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1