4 Plan-Marshall voornaamste wapen in de koude oorlog Heilig-Bloedprocessie Het leven en de lotgevallen Tekencursus DE WERELD ROND VEROVERING VAN HAINAN DOET BLOKKADE INEENSTORTEN Even sterk even slim Robinson Crusoë Ontdekkingsreiziger Vier luchtvaartmaatschappijen schrijven in voor luchtrace Vraag Vooral No. 26 1950 m en... van :;l Communisten richten hun hongerige ogen naar het Zuid-Oosten Viering bevrijdingsdag „ongewenst" Geen onmiddellijk oorlogsgevaar"aldus Traman Amerika achter de Verenigde Naties De uitlevering van Westerling Trygve Lie in ons land Engeland-Nieuw Zeeland Nederlanders in arrest te Makassar Flinke stijging der export in Maart f - VRIJDAG 5 MEI 1950 FAUü\a Amerikaans verzoek geweigerd MacArthur antwoordt op Russisch protest Hof van Singapore moet beslissen 10 Mei naar Moskou Birmaans premier zal Nederland bezoeken lü n. Livingstone in Mei 1873 in Oost-Afrika overleden Twee kinderen verdronken NEDERLANDSE SOLISTEN NAAR INDONESIË? Onderzoek naar echtheid van lijkwade van Turijn (Bijzondere correspondentie) /n het oude keizerlijke China was het de gewoonte, dat generaals aan hun Ijeizer enkel overwinningen meldden. Keizerlijke legers konden immers geen veldslag verliezen en het zou onbeleefd zijn geweest om Zijne Hemelse Majes teit een nederlaag te berichten. Het was dan ook de taak van keizerlijke ambtena ren om uit te zoeken of de elkaar opvolgende overwinningen dichterbij kwamen of zich verder van de hoofdstad verwijderden. Deze zelfde wellevendheid schijnt ook het Chinese nationalistische persbureau in acht te nemen ten opzichte van Tsjang Kai Sjek en de regeringsleiders op Formosa. Zaterdag j.l. meldde dit persbureau n.l., dat de nationalisten op Hainan oen grote overwinning hadden behaald op de rode invasielegers, die enige dagen tevoren op 't eiland waren geland. Minstens 4000 communisten zouden daarbij zijn gedood en de bruggenhoofden zouden volledig geliquideerd zijn. Twee dagen later echter besloot Tsjang Kai Sjek het eiland prijs te geven en gaf hij de hoge ambte naren en officieren opdracht zich in te schepen. De nationalistische legers, voor wie verovering van Hainan krijgt daardoor Biet voldoende scheepsruimte aanwezig haar grootste betekenis. Zij ïseenetap is om hen naar Formosa te evacueren, pe met alleen van de weg naar de ver bieden intussen nog op enkele punten ovenng van het gehele Chmese gebied, tegenstand, doch practisch is Hainan in doch ook van de weg naar de col5°jJJ handen van Mao Tse Tung. Oo^t-Arië Va" geheel Z Tsjang Kai Sjek ziet daardoor zijn gebied opnieuw gehalveerd en gezien de zeer snelle overwinning, die de commu nistische legers op Hainan hebben kun nen behalen is het wel zeer de vraag of de Nationalisten zich op Formosa nog lang kunnen handhaven. Hun positie op dit laatste bastion is reeds niet zeer sterk, doordat de bevolking fel vijandig staat tegenover het nationalistische re giem, dat na het efficiënte Japanse be stuur chaos en ellende op het eiland heeft gebracht. En ondanks de gruwe lijke les, die zij op het Chinese vasteland gekregen hebben, viert de corruptie nog altijd hoogtij onder de Nationalistische ambtenaren en officieren. Doch bovendien is in de afgelopen maanden de geringe militaire voorsprong die de Nationalisten nog op de commu nisten hadden, verloren gegaan. Maan denlang hebben nationalistische bom menwerpers en jagers de havens van het Chinese vasteland ongehinderd kunnen blokkeren. Sjanghai en Kanton werden enkele malen per week gebombardeerd en gemitrailleerd, waarbij de commu nistische troepen, die over geen vlieg tuigen beschikten, machteloos moesten toezien. Doch in de afgelopen weken heeft men voor hef eerst boven Sjang hai communistische jachtvliegtuigen, waaronder witgeschilderde straaljagers Van Russische makelij, kunnen waar nemen en in de straten van Sjanghai zag men jonge jachtpiloten verschijnen, die zo juist gearriveerd waren uit Mand- sjoerije, waar zij van Russische instruc teurs hun opleiding hadden ontvangen. Tegen deze nog kleine, doch uiterst moderne communistische luchtmacht zul len de merendeels verouderde nationa listische gevechtsvliegtuigen en de klei ne nationalistische vlooteenheden de blokkade van de Chinese kust niei lang meer kunnen handhaven, vooral niet nu Hainan, dat hun voornaamste basis in Zuid-China was, verloren is en de kleine eilandjes langs de kust het een na het ander door de communisten wor den veroverd. - Voor de communisten betekent dit in tussen een grote opluchting. Zij begon hen onder de nationalistische blokkade reeds naar adem te snakken en hadden door een gigantisch tekort aap grond stoffen en vooral aan levensmiddelen, reeds met zeer ernstige moeilijkheden te- kampen. De opheffing der blokkade zal hierin zeker enige verbetering bren gen, ofschoon het er niet naar uitziet, dat de moeilijkheden op korte termijn kunnen worden opgelost. De verschrikkelijke hongersnood, de ergste sinds 70 jaar, die thans .spe ciaal in de provincies Hopei en Sjansi en in Noord-China woedt, waar 20 millioen mensen met de Jiongerdood bedreigd worden, is niet te bedwin gen met enkele schepen graan of rijst. Daarom bergt deze situatie ernstige gevaren in zich. Van Rusland heeft het communistische China geen hulp te verwachten. Integendeel! Toen de hongersnood reeds voor de deur stond, gingen de Russen rustig voort graan en andere levensmiddelen uit Mand- sjoerfje weg te slepen. Doch men begint zich thans af te vra gen of Stalin deze gruwelijke tactiek Biet met voorbedachten rade heeft toege past. De hongersnood in de Oekraine in de dertiger jaren heeft maar al te duidelijk bewezen, dat de heerser van het Krem lin rustig enige millioenen mensen laat Verhongeren als hem dat te stade komt. En Chineaen tellen bij hem zeker nog minder. Stalin's bedoeling zou nu zijn de hongerige blik der Chinezen naar het Zuiden te richten naar de rijke rijst landen van Zuid-Oost-Azië: Vietnam, Siam en Birma. Mogelijk zal Mao Tse Tung in de ko- üiende maanden, als de nood nog hoger tal stijgen zijn aanval op deze landen beginnen, niet door een rechtstreekse 'Bvasie, doch door een grootscheepse steun aan de communistische opstande lingen in deze landen. En ook voor die &ctie zal Hainan, dat tegenover het In do-Chinese gebied ligt, waar de opstan delingen van Ho Chi Minh het heft in banden hebben, een springplank zijn. De Advertentie m itiMimMiiiitiiiiiiMfiiiifmnHiUMHOti BimHmmHiwwMUtnninimttiiHHifl Tsjechoslowaküe heeft de Amerikanen toestemming geweigerd om de vijfde Verjaardag van de bevrijding van Pilsen door het Amerikaanse leger te vieren. **et Tsjechische ministerie van buiten landse zaken heeft ter kennis van de Amerikaanse ambassade gebracht, dat bet dergelijke herdenkingen „ongewenst" »cht. He ambassade was voornemens de mi- Btaire attaché kolonel Phillip D. Gmder, commandant van het negende infan- r-Tieregiment dat op 5 Mei 1945 Pilsen Bevrijdde, ter gelegenheid van dit feit Baa? de stacj te zenden. Verder was het ?e. bedoeling dat de luchtmachtattaché uiteriant-kolonel André de Chaene zich ?aar Cheb zou begeven om een krans e leggen bij het monument voor daar gesneuvelde Amerikanen. 47 °Hiciële Tsjechische mededeling u"In verband met het feit, dat de kin8 regering de herden- u g.van de vijfde verjaardag van de bln' ing der Tsjechoslowaakse tepu- Srht .r°?r bet Sovjetleger organiseert, arro, ZIJ j vieriBg door de Amerikaanse «Bbassade ongewenst". In deze mededeling wordt in het ge- Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Truman gisteren te Washington verklaard, dat de V.S. alle te hunner beschikking staande middelen dienden te gebruiken om de koude oorlog te winnen. Het Plan-Marshall was, zo zeide Truman, een van de voornaamste middelen tot dit doel. Hij wees er op, dat het veel goedkoper was dan een werkelijke oorlog. In verband met de opmerkingen van journalisten over de hoge kosten van de herbewapening en de programma's voor buitenlandse steun, zeide de president, dat de defensie begroting voor het volgende jaar veel kleiner zou zijn dan die voor dit jaar. Er was geen reden tot ongerustheid, daar het defensieschema voor de verdedi ging van de V.S. voldoende zou zijn. beleefdheidsbezoek bracht, de wereld situatie in het algemeen en hun hoop op vrede besprokeri had en dat Die getn speciale boodschap van hem voor Stalin mee naar Mouskou nam. Naar aanleiding van de opmerking van Millard Tydings, voorzitter van de senaatscommissie voor de gewapende diensten, dat de V. S. zich dicht bij een werkelijke oorlog met de Sovjet-Unie bevinden, verklaarde Truman, dat Tydings onnodig ongerust was, dat de situatie niet zo ernstig is als in de eerste helft van 1946, en dat deze verbetert. Een journalist stelde een vraag naar aanleiding van de onlangs geuite vrees, dat de Noordwestelijke staten en Alaska in geval van oorlog in aanmerking zou den komen om prijs gegeven te worden. Truman antwoordde snel, dat een der gelijke vrees ongegrond was. Te Londen was men enigszins verrast over de verklaring van Truman, dat de Amerikaanse defensiebegroting voor het komende jaar kleiner zal zijn dan die van het lopende. Men beziet te Londen de verklaring van de president in het licht van de komende bijeenkomst der ministers van Buitenlandse Zaken van het Atlantisch Pact in de Britse hoofd stad. Men verbaast er zich over, dat, terwijl de West-Europese statenleden vermoedelijk van Washington te horen zullen krijgen, dat zij meer moeten uit geven voor hun gemeenschappelijke ver dediging, de Verenigde Staten mogelijk hun eigen militaire uitgaven zullen ver minderen. De geallieerde opperbevelhebber in Japan, generaal Douglas MacArthur, heeft schriftelijk geantwoord op het protest van luitenant-generaal Koezma Derefjanko. het Russische lid van de Geallieerde Raad van Japan. Deze had in een nota geprotesteerd tegen de we- deropbouw vsn msrine- 0n luchtmacht- bases in Japan. MacArthur bestempelde Derefjanko s nota als „propaganda", zijn „voorgewen de bezorgdheid" over Japan was ..vol komen ongegrond". Japan was volledig ontwapend en er bestonden geen Japan se strijdkrachten. „Wat de bases voor de bezettmgs- strijdkrachten (zowel de Amerikaanse als de Engelse) aangaat, deze kunnen en zullen, zolang de bezetting duurt, in een zodanige staat van paraatheid wor den gehouden, dat aan alle eventuali teiten het hoofd kan worden geboden aldus generaal MacArthur. „De mili taire bijzonderheden daarover gaan al leen de betrokken commandanten aan. Groep van de wenende vrouwen uit de H. Bloed-processie te Brugge De president hield voorts een vurig pleidooi voor de V. N. Hij verklaarde het "iet eens te zijn met de suggestie van oud-president Hoover, dat de niet- communistische landen zich moesten or ganiseren met uitsluiting van de com munistische landen. De V.S. zouden de V. N. blijven steunen, zolang hij, Tru man, president van de V. S. was. De V. N. waren een organisatie voor over leg tussen de landen, die een vreedzame regeling van hun geschillen zochten. De organisatie functionneerde in vele op zichten goed. aldus Truman Truman legde er herhaaldelijk de n- 'ruk op. sprekende over de reis van Trygve Lie. Algemeen Secretaris der V. N. naar Europa, dat hij met Lie, toen deze hem verleden maand een heel geen gewag gemaakt van het feit, dat het de Amerikanen zijn geweest die hebbe'eStC^k ^ee' van het land bevrijd Het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken heeft, naar Reuter meldt, bevestigd, dat een nieuw verzoek van de regering der V.S.I. tot uitlevering van Westerling door de regering te Singa pore is ontvangen. Naar vernomen wordt, geschiedde het verzoek thans in de juiste legale vorm, doch, volgens verkregen inlichtingen te Londen, was daarbij geen bewijsmate riaal tot staving van het verzoek ge voegd. Thans moet dé gouverneur be slissen of het hof van Singapore bijeen geroepen zal worden op grond van het formele Indonesische verzoek of dat men, alvorens maatregelen te nemen, zal wachten tot bewijsmateriaal uit Indone sië ontvangen is. Het hof zal uiteindelijk moeten vast stellen of het Engels-Nederlandse uit leveringsverdrag kan worden toegepast op Westerling en, indien dit zo is, of Westerling gedekt wordt door een bepa ling inzake politieke overtredingen, waarop de overeenkomst geen betrek king heeft. Rechtsgeleerden in Londen neigden, naar werd vernomen, thans tot de mening, dat de overeenkomst nog gold, doch legden er de nadruk op, dat de beslissende uitspraak blijft bij het Hof van Singapore. Donderdagavond omstreeks kwart over zeven is Trygve Lie, secretaris generaal van de Verenigde Naties, met het lijntoestel van de K.L.M uit Pa rijs op Schiphol aangekomen. Hij is on middellijk naar Den Haag doorgereisd. Vandaag heeft hij op uitnodiging van het Internationale Hof van Justitie te Den Haag de lunch gebruikt en in het Vredespaleis de Nederlandse pers ont vangen. Zaterdagmorgen zal Trygve Lie naar Genève doorreizen. Vandaar gaat hij naar Moskou om met de Russische lei ders vjn gedachte te wisselen. De mededeling, dat Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., 10 Mei naar Moskou zal vliegen, is in de Russische hoofdstad met grote belangstelling door de buitenlandse diplomaten ontvangen, die allen deze poging tot toenadering tussen Oost en West toejuichen. Over de resultaten, welke het bezoek zal afwerpen, zijn de Westelijke diplo maten over het algemeen niet optimis tisch. Enigen van hen waren echter van mening, dat er een kleine kans bestond, dat Lie de grondslag zou kunnen leggen voor een vergelijk tussen Oost en West. Zij waren het er allen over eens, dat voor de Sovjets het grootste probleem in de V.N. op het ogenblik het Chinese vraagstuk is. Er wordt op gewezen, dat het niterst onwaarschijnlijk is, dat de Russen hun positie in de V.N. zullen wijzigen, zolang Chinese nationalisten daarin zitting heb ben. Van 814 Mei wordt te Brugge de jaarlijkse Heilig- Bloedprocesie gehouden, welke in verband met het feit, dat het dit jaar 800 jaar geleden is, dat de relikwie van het Heilig Bloed door de Kruisvaarders uit Jeruzalem naar Brugge werd overgebracht, een bijzon der karakter zal dragen. De H. Bloedfeesten worden te Brugge reeds sedert eeuwen met grote luister gevierd. De relikwie van het Heilig Bloed werd op de 7e April van het jaar 1150 door Diederick van de Elzas. graaf van Vlaan deren, naar Brugge overge bracht. Deze Diederick van de Elzas was in 1145 ter kruistocht getogen tegen de Saracenen. die na de overwinning van Godfried van Bouillon nieuwe invallen hadden gedaan in het Heilig Land. Te Jeruzalem ont ving graaf Diederick als belo ning voor betoonde dapperheid enige druppels van het Heilig Bloed van Christus, dat door Jozef van Arimathea was op gevangen in een schaal. Het geschenk werd bewaard in een achthoekig flesje, dat verzegeid was en dat in een kristallen buisje, met gouden rozetten gesloten, werd geplaatst. Diede rick voerde deze kostbare gave mee naar zijn vaderland en schonk haar aan de stad Brugge. De intocht van het Heilig Bloed in Brugge op 7 April 1150 werd feestelijk gevierd door een grote stoet, die eigenlijk de al lereerste Bloedprocessie geweest is. Sinds 1303 wordt deze jaar lijks herdacht. De relikwie is. in een prach tig en kostbaar schrijn, onder gebracht in de St. Basiliskapel. meer bekend onder de naam van Heilig-Bloedkapel, een van de mooiste gebouwen van de stad Brugge. De relikwie had er niet altijd een veilig onder komen; herhaaldelijk moest ze verstopt worden, o.a. ten tijde der Geuzen, in 1797 en gedu rende de oorlog 19141918. Een mirakel is er mede verbonden; iedere Vrijdag werd het bloed •j- De kostbare relikwie van het H. Bloed wordt in de processie meegedragen. vloeibaar, zulks tot in 1325; het mirakel vernieuwde zich in 1388. De processie zelf is enig in haar soort. Ze wordt gevormd door burgers van Brugge, die allerlei gedeelten uit de Heilige Schrift in beeld brengen. De stoet is eigenlijk verdeeld in drie algemene groepen. Een, welke het Heilig Bloed met taferelen uit het Oude Testa- Ken je dat verhaal van die Poolse koning? August de Sterke noemde men hem. Nou, je snapt wel waarom. Die koning kwam, het is al heel lang geleden, op één van zijn reizen tot de ontdekking, dat zijn paard een hoefijzer verloren had. Hij reed juist door een klein dorpje, waar gelukkig ook een hoefsmid was. „Kun je mijn paard be slaan?" vroeg de koning. „Dat zal wel gaan, meneer", antwoordde de smid, die de koning niet kende. Hij kwam met een stuk ijzer aandragen. „Laat eens even kijken, of dit sterk genoeg is," verzocht de koning. Zo gauw deze het echter in zijn handen had, brak hij het zonder de minste moeite doormidden. De smid haastte zich een paar andere ijzers op te zoeken. Pats, deed de koning en ook die ijzers waren gebroken. De smid was wel even verbaasd over de kracht van deze man. Ten slotte meende hij echter wel een goed, sterk ijzer gevon den te hebben. De koning had nu ook wel genoeg van zijn krachtsvertoning en deed maar net, of hij dit nieuwe stuk niet meer breken kon. Daarmede werd het paard be slagen. „Goed zo!" sprak de koning. „Wat krijg je nu van me?" „Een gulden meneer," antwoordde de smid. De koning overhandigde de smid een zilveren muntstuk. Maar de smid, ook leuk, nam het zilverstuk tussen zijn vin gers en boog dit nu op zijn beurt helemaal krom. „Dat muntstuk deugt niet meneer!" lachte de smid. De koning gaf nog enige an dere munten. De smid boog ze allemaal krom. Toen haal de de koning tenslotte uit zijn beurs een gouden munt te voorschijn. „Asjeblieft!" zei hij, „dit zal toch wel goed zijn." „De zaak is in orde, me neer!" lachte de smid weer. „Wie kaatst, moet de bal ver wachten." „Je bent al even sterk als ik!" zei de koning en hij ver volgde lachend zijn reis. ment zinnebeeldig voorstelt, een met taferelen uit het Nieu we Testament en een hoe het Heilig Bloed in de loop der tij den werd vereerd. Ook de pa rochies met hun kostbare re likwieën in de prachtigste schrijnen (gouden of zilveren kisten) zijn vertegenwoordigd. Verder lopen in de stoet ontel bare in het wit geklede maag dekens en zingende groepen. Muziekkorpsen en Thebetaanse trompetten luisteren de stoet op. Wij kunnen onmogelijk een volledige beschrijving geven van de levendige taferelen aartsvaders en profeten, de Ark van Noë, het stalletje van Bethlehem, de kruisweg, kruis afname, de ambachten van Brugge, edelen te paard en vele groepen in de schitterendste klederdrachten, kortom, het is iets buitengewoons. Aan het slot van de zeer lange stoet volgt de plaatselijke geestelijkheid. En onder een kostbaar baldakijn het Heilig Bloed, door een bis schop gedragen en onmiddellijk gevolgd door de leden van het eeuwenoude genootschap. Op het plein voor de H. Bloedkapel heeft de plechtige zegening plaats, waarmede de ontroerende plechtigheid sluit. De processie zal haar jaarlijk se omgang maken op Maandag 8 Mei 1950 te 10.30 uur. Boven dien zal er een tweede Jubel processie van het H. Bloed uit gaan op de volgende Zondag 14 Mei te 14.30 uur. Soms dacht ik er aan om on der de plaats waar de wilden (die van een ander eiland kwa men om hier hun afschuwelijk bedrijf uit te oefenen) vuur stookten, een kuil te graven en er vijf of zes pond buskruit in te doen, die vlam zou vatten zodra hun vuur daarbij kwam, en alles in de lucht zou vlie gen. Doch opeens speet het mij zoveel kruit te verspillen van mijn kleine voorraad. Ik be sloot dan op een geschikte plaats in een hinderlaag te gaan liggen met mijn geweer en op hen, temidden van hun bloe dig gastmaal te schieten. Einde lijk had ik een geschikte plaats gevonden, in een holle boom kon ik mij geheel verbergen. Ik bediende mij van een ver rekijker en zo zag ik op een keer negen wilden rondom een vuur gezeten op het strand. Niet om zich te verwarmen na tuurlijk. want het was zeer heet, maar naar alle waar schijnlijkheid, om enige ge rechten klaar te maken van het vlees van mensen, die ze meegebracht hadden, doch dat kon ik niet goed zien. De af stand was te ver. Nadat zij zich met dansen hadden vermaakt, sprongen ze in kano's en roei den weg. Toen ik aan het strand was gekomen, zag ik opnieuw de vreeselijke moord- tekens van hun beestachtig heid en werd daardoor zo ver toornd, dat ik voor de tweede maal besloot, de eerste ben de. die ik ontmoeten zou, aan tevallen, hoe talrijk ze ook mocht wezen. ei—s Standbeeld van de ontdekkings reiziger Livingstone. In het jaar 1869 kreeg de Amerikaanse journalist Stanley, destijds correspondent van de New-York Herald", een tele gram van de uitgever van dit blad, James Gordon Bennet, die hem wegens gewichtige zaken onmiddellijk naar Parijs ont bood. In de nacht kwam Stan ley daar aan en begaf -zich onmiddellijk naar de slaapka mer van de reeds te bed lig gende heer Bennet, die dade lijk opstond, om de journalist aan te kondigen, dat hij hem tot opsporing van de sinds vijf jaren in Afrika verdwenen ont dekkingsreiziger dr. Livingsto ne wilde \yegzenden. „Neem", zo luidde de order van de uit gever, „vooreerst duizend pond sterling op. Zijn die verbruikt, beschik dan opnieuw over dui zend pond en als die ook niet voldoende blijken, nog eens over duizend pond. maar vind dr. Livingstone." En Stanley reisde af om Li vingstone te zoeken. Na lang durige speurtochten langs vrij wel onbegaanbare wegen vond hij tenslotte de ontdekkingsrei ziger. In het begin van het jaar 1871 kwam Stanley te Zanzibar in Afrika aan. Een grote expeditie werd uitgerust en de tocht naar het binnenland begon. De on der menig opzicht buitenge woon moeilijke reis voerde hem naar het Taganjikameer en aan de oever van dit grote bin nenmeer ontmoette Stanley op 10 November van dat jaar de lang vermiste natuurvorser dr. Livingstone. In December bereisden bei den de Noordelijke oever van het Tanganjika-meer en be reikten 18 Februari 1872 Oen- janjembe, waar Livingstone, voorlopig bleef. Stanley aan vaardde op 14 Maart de terug tocht. Het afscheid, dat hij van Livingstone nam, was treffend. David Livingstone werd op zijn nieuwe ontdekkingstochten in Mei 1873. in de ouderdom van bijna zestig jaar, door de dood verrast. In 1874 werd zijn stoffelijk overschot naar Lon den overgebracht en in de Westminster Abdij, de rust plaats van talrijke beroemde Engelsen, bijgezet. We gaan nu eens een Mis kelk tekenen. De breedte 16 en 510 gaat tweemaal op de hoogte 15 en 610. Er ont staan dus twee vierkanten bo ven elkaar, let op: 1368 en 35810. Die verdeel je weer doormidden volgens de lijnen 27 en 49. En ook nog de hulplijn door het mid den 3a. Denk er aan, heit zijn alle hulplijnen die heel dun getekend dienen te worden. Je moet echter wel precies te werk gaan, want er komen nog enkele hulplijneij bij te pas, namelijk de schuine lij nen 37 en 28 en ook 39 en 4—8. Deze lijnen komen te pas bij het tekenen van het middenstuk van de kèlk. De breedte van de kelk neem je aan de bovenkant iets kleiner dan de totale breedte, dus la en 6b. De schuine lijnen lopen naar 4a (op de lijn 49). Het grondvlak 510 steekt ter weerszijden iets uit. Zo. dit is dan de constructietekening, waarop je gaat verder bou wen, d.w.z. de tekening gaat af werken. Dit volgt nu vanzelf. Het lijkt moeilijker dan het is hoor! Laat je niet afschrikken door al die lijnen. Teken die vooral erg dun, want als de kelk af is, moet je natuurlijk al die hulplijnen wegvlakken. Vrijdag maakt het teken van diepe onderwerping. Op een keer ontdekte ik door de hulp van een van mijn ver rekijkers, dat niet minder dan dertig kannibalen rond een vuur dansten. Ook zag ik door mijn vergrootglas dat zij twee ongelukkige slachtoffers uit hun vaartuigen haalden en aan land brachten. Terwijl de ene werd vastgepakt om in stukken te worden gesneden ging de ander op de vlucht en kwam mijn kant op gerend. Ik werd toen overtuigd dat ik een mooie ge legenheid had om een metgezel en een knecht te bekomen. Ik ging hem tegemoet en wenkte hem met de handen. Toen ik zag dat de wilden die hem achtervolgden met pijl en boog waren gewapend, was ik wel genoodzaakt op hen aan te leg gen en los te branden, wat ik ook deed en ik Imd het geluk hen op het eerste* schot te do den. De arme wilde man die vervolgd werd, bleef stilstaan toen hij zijn vijanden zag neer vallen. Hij stond te beven en dacht zeker dat ik hem op de zelfde wijze zou doden als zijn beide vijanden. Ik lachte hem toe en zag hem vriendelijifc>d aan. Hij viel op zijn knieëik kuste de grond, legde zijn hoofa op de aarde neder, greep mijn voet en zette die daarop, wat naar het scheen, een soort van belofte of eed was, dat hij al tijd mijn slaaf zou blijven. (Slot volgt). Advertentie „The Times" gaf. gisteren nadere bij zonderheden over de vliegwedstrijd Engeland-Nieuw-Zeeland, die, zoals men weet, in 1953 wordt gehouden ter ge legenheid van een internationale ten toonstelling in Christchureh (Nieuw- Zeeland) Vier luchtvaartmaatschappijen hebben, voorlopig ingeschreven. Verwacht wordt dat die luchtvaartmaatschappijen die deel zullen nemen aan de zgn. handi capwedstrijd hun vliegtuigen zullen laten meedoen met zoveel mogelijk pas sagiers aan boord. De wedstrijd zal, evenals dat in 1934 het geval was met de bekende Mel bourne-race", twee afdelingen omvatten n.l. een snelheidswedstrijd, waarbij het er dus voor de deelnemers om gaat zo snel mogelijk het doel te bereiken, en een handicapwedstrijd. Deze laatste is bestemd voor vliegtuigen die niet in de eerste plaats op snelheid zijn gebouwd, dus voor verkeersvliegtuigen, vracht vliegtuigen enz. De K.L.M. won in 1934 met de „Uiver" de eerste prijs in de handicap-wedstrijd en bovendien de tweede in de snelheidswedstrijd. Verwacht wordt dat de wedstrijd op 10 October 1953 zal beginnen in Enge land. De route loopt over Basra, Cal cutta, Singapore en de Oostkust vgn Australië naar Christchureh. Het vlieg veld Harewood aldaar wordt reeds ver beterd in verband met deze grote wed strijd. (De K.L.M. schijnt nog niet besloten te hebben of zij al of niet aan deze race deelneemt). Donderdagavond zijn in de binnen haven van Lemmer twee kinderen,, een jongen en een meisje van vier jaar, ver dronken. Het waren kinderen van de schippers Klunder en Groen. Het ongeval is ongemerkt gebeurd. Aneta verneemt van betrouwbare zijde, dat de namen der te Makassar ge arresteerde Nederlandse functionaris sen als volgt luiden: de commissarissen van politie Helder en Apcer, de voor malige procureur-generaal van de ne gara Oost-Indonesië Wertmulder, de landrechter Damen en de ambtenaren Benjamin en Rappard van het gevange niswezen en de motortransportdienst. Via het ministerie van Uniezaken heb ben de Nederlandse solisten Corry Bijs ter (sopraan), Annie Hermes (alt), Han Lefèvre (tenor) en Laurens Bogtman (bas) van de dirigent van het Radio- philharmonisch Orkest te Djacarta, Yvon Baarspul, een uitnodiging ontvangen om hun medewerking te verlenen bij de uit voering van de Negende Symphonie van Beethoven, die dirigent Baarspul als af scheidsconcert in Djacarta zal dirigeren. Naar de heer Lefèvre ons mededeelde, is het niet uitgesloten, dat nog meer con! certen in Indonesië zullen volgen. Volgens de door het C.B.S. samenge stelde voorlopige cijfers bereikte onze invoer (zonder pakketpost en diamant) wat de waarde betreft in Maart 1950 een recordhoogte en wel van 614 millioen (Februari ƒ521 millioen). Doordat de uitvoer (zonder pakket- pdst en diamant) naar verhouding nog iets meer toenam, n.l van ƒ313 millioen gewicht 0.76 millioen ton) in Februari tot ƒ400 millioen (gewicht 1.18 millioen ton) in Maart steeg het dekkingsper centage van 60 tot 65.14 pet. Voor het gehele eerste kwartaal van 1950 bedraagt het dekkingspercentage eveneens 65. Dit is iets gunstiger dan voor het overeenkomstige tijdvak van 1949 (63 pet.), maar blijft nog vrij be langrijk beneden het vooroorlogse peil (1938: 71 pet.). Enkele vergelijkende cij fers zijn opgenomen in onderstaand overzichtje. inv. uitv. dekk.- f 1 mill, f 1 mill, perc Jan.-Maart 1938 357 254 71 idem 1949 1.341 846 63 idem 1950 1.715 1.109 65.14 De stijging van de invoer werd vooral veroorzaakt door de grotere importen Heeft de Turijnse lijkwade inder daad, zoals de overlevering wil, het li chaam van Christus ómhuld? De geleerden, voor het merendeel artsen, die het internationaal congres bijwonen dat in het paleis van de pau selijke kanselarij is geopend, zullen trachten deze vraag te beantwoorden. Mgr. Ferrero di Cavallerleone, hoofd aalmoezenier van het Italiaanse ieger, wees er in zijn openingsrede op, dat de Kerk zich nooit over de echtheid van deze relikwie heeft uitgesproken. Prof. Hynedk van de universiteit van Praag en dr. Barret uit Parijs gaven als hun mening te kennen, dat de lijk wade inderdaad als een echte relikwie moet worden beschouwd. van granen en minerale oliën. Daar naast was ook de vermeerdering van de invoer van koffie en thee, plantaardige oliën en vetten en ertsen zeer belang rijk. Bij de uitvoer valt vooral de stijging van onze aardappelexporten op (Febr. f 2,5 mill.. Maart f 14,9 mill.)De groot ste uitvoerposten werden ook in Maart gevormd door de textiel- en zuivelpro ducten, welke beide nog enigszins om vangrijker waren dan in Februari Australië. De in oppositie zijnde La. bourpartij in Australië heeft gisteren be kend gemaakt, dat zij het regeringswets ontwerp om de communisten buiten de wet te stellen zou steunen, maar dat zij zou trachten een amendement op het ontwerp in te dienen om een kleine wij ziging aan te brengen, teneinde de indi viduele vrijheid te beschermen. Engeland. Opnieuw hebben gisteren twee Lords de Britse liberale partij ver laten. Het zijn de markies van Willing- don en burggraaf Cowdray. Onlangs zijn de markies van Reeding en lord Rennel uit de Liberale Partij getreden en naar de Conservatieven overgegaan. Lord Cowdray verklaarde niet voornemens te zijn om zich bij de Conservatieve Partij aan te sluiten. Dr. Maurice H. L. Pryce, een Engels man, is gisteren tot opvolger benoemd van dr. Klaus Fuchs, die wegens verraad van atoomgeheimen aan Rusland tot 14 jaar werd veroordeeld. Hij is 37 jaar en doceert thans te Oxford. Pryce wordt als een van de grootste experts ter wereld beschouwd voor de industriële toepassing van de atoomenergie. Van 21 tot 24 Mei zal de premier der Birmaanse Unie, de heer Thakin Nu. als gast van de Nederlandse regering een be zoek aan Nederland brengen. De premier zal enige excursies maken o.a. naar Neder landse coöperatieve fabrieken, de K.L.M. cn de Philips bedrijven. Nederland is na F.ngeland het eerste Europese land, dat door de Birmaanse premier wordt bezocht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5