Nederlandse Davis Cup-ploeg met 2-0 achter tegen de Zweden Zowel Linck als Van Meegeren verliezen kansloos KRUISWOORDRAADSEL 1 J "1 J 1 1 J 1 "i 1 I 1 Belevenissen van de struisvogel Rasmus Kwiek, Vitesse, TOP en DCG aan de start R00ZEN een goede rechtsbuiten Twintig minuten droog van strijd om diocesane erepalm si m m m m Wij luisteren naar 1 m r3 p Rotterdamse ploeg ver liest met 7-1 IM Haags elftal wint van Zwaluwen: 3 1 Van Roessel 2 jaar geschorst J i'M, Jm, Nederlandse markten ZATERDAG 6 MEI 1950 PAGINA 5 (Van onze sportredacteur) SCHEVENINGEN, 5 Mei De achiersiand van de Neder landse Davis-Cup-ploeg in de wedstrijd tegen de sterke Zweden is na de eerste dag precies zo groot geworden als de berekening was: 2-0. Wel heeft hei maar heel weinig ge scheeld of het zou zover niet zijn gekomen, maar hei zijn toch niet de plotseling tot iophoogte gegroeide kwaliteiten geweest, welke de Zweden hun verwachte voorsprong bijna hadden onthouden. De remmende factor was hier 'n Deus ex machina in de vorm van een trieste, kille regen, welke met dreinzende grauwheid alle fleur en vrolijkheid van hel domein der zomersporten wegvaagde en grote hiaten sloeg in hetgeen naar vorm en uiterlijk een aantrekkelijke de monstratie had moeten zijn. In een sfeer, welke geen enkele maal trilde van weldadig enthousiasme, omdat er altijd Weer die koude douche van een regen was, verloor Linck mei 63, 62, 61 van Bergelin en verspeelde Van Mee geren mei precies dezelfde cijfers, maar in omgekeerde Volgorde (61, 62, 63), zijn partij tegen Johansson. Niet regelmatig Ook Van Meegeren Trn J.SlaviëOostenrijk 20 Van Breenen kampioen van N.-Holland Lawntennisprogramma Dagelijks kinder verhaal door Clevin Lewis in Engels B-team Korfbalprogramma DAMRUBRIEK w mm mm mm wm r S I ,J «m *mi ^taat'em*' Sö Ê3 €1 'vm P"? pa gsj f?;;;: Sassl *Sf .J&'ök SCHAAKRUBRIEK Zweden wint turnwedstrijd tegen Ned. keurploeg Hockeyprogramma Sportsnippers ■m&, Ft-v 1Éii Élf Élf abcdefgh Door electriciteit gedood Twintig minuten misschien nadat de tvedstrjjd door de weersomstandig heden een half uur te laat was be gonnen, hebben Linck en Bergelin hun ongelijk duel bij droog weer uitgevoch ten. Daarna liet de despoot Pluvius weer dat ongenadige recht van de sterkste gelden en het pleit voor het enthousias me van de toeschouwers, dat zij zich door die kille gesel niet en masse van de tribunes lieten wegvagen. Dat deze omstandigheden hun stempel Op het spel hebben gedrukt is nogal dui delijk. De baan was al zwaar toen Linck on Bergelin haar betraden en de bakken ■water, waarop ze daarna nog werdén getracteerd, maakten het er uiteraard hiet beter op. De lomp en traag gewor den ballen verloren hun geest en karak ter, veerden nauwelijks meer terug van het zuigende natte gravel en stelden de spelers daardoor voor de meest verras sende problemen. Desondanks is de hege monie van Bergelin toch zeer duidelijk gebleken. De zwaargebouwde Linck heeft hard genoeg voor zijn nauwelijks bestaande kans gevochten, maar de technische suprematie, waarmee de Zweed op de keper beschouwd in vele opzichten boven zijn tegenstander uit stak, werd niet zózeer door de ongun stige omstandigheden gehandicapt, dat Linck er profijt van kon trekken. Wel heeft de Nederlander zijn verlies met ere ondergaan. Hoewel hij tenslotte geen enkele set heeft gewonnen dat was trouwens ook de verwachting niet en hij Bergelin zelfs niet éénmaal werkelijk ernstig heeft kunnen bedreigen, gaf hij toch stellig meer kleur aan de wedstrijd dan de cijfers zouden doen vermoeden. Het werd echter al gauw duidelijk, dat hij met zijn momenten van uit stekend spel en voortreffelijk reageren toch geen werkelijk succes zou kun nen behalen. Wanneer hij het ene ogenblik de natte misère van deze grauwe Meimiddag had doen vergeten door een scherp en doeltreffend ant woord, waar Bergelin meer moeite mee had dan hij liet voorkomen, gaf hij zich reeds bij de volgende slag dik wijls geheel bloot of werkte zijn kans zo onnauwkeurig af, dat ze zich vol komen tegen hem keerde. En Bergelin, die overigens stellig niet de indruk maakte een „superkampioen" te zijn, was glad en bekwaam genoeg om ér profijt van te trekken. Met zijn lange reach kon Linck de bal uiterst moeilijk in een „open gat" duwen en juist op momenten als deze wist de Zweed vaak het antwoord te vinden, dat in één moeite door zijn eigen kwali teit demonstreerde en Linck op de knieën bracht. Hoe dat set-voor-set en game-voor-game in zijn werk ging, is na deze analyse niet belangrijk meer. Nog duidelijker eigenlijk kwam het verschil in technische kwaliteit tot uiting bij de ontmoeting tussen Van Meegeren en Johansson en wel vooral in de eerste sets. Het duurde overigens zeven kwar tier voordat die partij begon, omdat men meende het buitje wel even te kunnen afwachten. Toen men echter ook weer rekening moest gaan houden met het snel vallende avondduister, liet men de spelers toch maar beginnen. Zij, die aanvankelijk nog hoop hadden, dat Van Meegeren heel misschien voor een verrassing zou kunnen zorgen, zijn bedrogen uitgekomen. In de eerste sets beheerste de kleine Zweed het terrein volkomen en speelde de Nederlander herhaaldelijk uit positie. Van Meegeren antwoordde met een zeer riskant spel letje langs de lijnen, maar deed het niet secuur genoeg en verloor punt na punt. Pas toen de situatie hopeloos was hij had de eerste sets met 61, 62 verloren begon de Hagenaar beter te reageren en eindelijk kwam toen even de spanning in de partij, waar men die hele regenachtige middag op had zitten wachten. De stand was 41 voor de Zweed in de derde set, toen zijn tegen stander terug kon komen en zijn achter stand tot 43 verkleinde, daarna met 54 nog even zijn kans bleef behouden, maar tenslotte door Johansson in een 1 2 3 t 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 18 20 21 22 23 24 25 26 21 28 29 30 31 32 33 J4 39 40 43 4.6 Al 49 50 51 5? 5? 54 55 57 58 5? 6o 61 (>2 66 '7 68 70 71 72 73 74 75 77 78 79 80 8? 83 84 85 88 89 90 I 92 Horizontaal: 2. plaats in Zee- *3nd: 15 ter gedachtenis (afk.); 17. Zwemvogel; 18. handvat; 19. rivier (Zuid-Amerika); pers. voorn.; 21. petering; 23. voorzetsel; 25. groet; 26. kledingstuk: 27. kippenloop: 28. ledig. Zonder vocht: 30. kledingstuk: 32. paar- ?ehziekte; 33. oud-Germaass letterte ken; 34. Engel» (in samenstellingen); 36. Zuidvrucht; 38. mandje; 39. deel van de fH)bel; 40. verpakkingsmateriaal; 42. be- Jeuterd; 43. legerplaats; 45. boom: 46. Hongaarse grassteppe; 48. vocht-rijk; grondsoort; 51. plaats in Zeeland; 52. 54. gevat; 56. berichten; 59. beken- voormalige illegale organisatie (afk.); ,J- edik; 62. Bijbels persoon: 64. ridder- verblijf; 65. voorzetsel; 66. hoofddek- oGl; 68. stad in Arabië; 70. aalgeer 72. dorsvloer; 73. vogel; 75. plaaggeest; 77. W'sselvalligheid: 78. houding; 79. vis; 80. X °f: 82. staaf; 84. gesloten: 35. laatstle- 2.en (afk.); 86. spoedig; 87. kleurstof; 89. (k'oarijs vorstentitel; 91. godsdienst k-); 92. plaats in Zeeland. -Verticaal: 1. plaats in Zeeland; 3. ,P°t; 4. boom; 5. verfstof; 6. natuurkun- s term (afk.); 7. baan voor een bal- In - 8' plaats in Zeeland; 9. herkauwer; zomerpeil (afk.); 11. soort brande- in 5' 12- muurholte; 13. noot; 14. plaats d eeland; 16. gemeenschappelijke wei- ni,'ft nnV'nc^ngrijk, oorspronkelijk ver- B™'22' akelig; 24. prul; 26. driest: 27. 1-'1. p eikenschors; 29. water in Zee- oniwi o- Beld"voorraad; 32. klap; 33. |B 7„'plaats in Zeeland; 37. plaats titel *f 38' Plaats in Zeeland; 40. Plaats ?e.n ,sPaanse edelvrouw; 41. Steekhpvel 43. open koets; 44. ekhevel; 46. schrede; 47. boos; 48. rekenkundige opgave; 49. soort brande wijn; 53. plaats in Zeeland; 55. zoogdier; 57.' wapen; 58. plaats in Zeeland: 60 min of meer loodrecht; 62. roofdier; 63. hout hakkersbijl; 65. zangstem; 67. achting; 68. fijn, los; 69. bloeiwijze; 71. opening; 73. voegwoord; 74. water in Zeeland; 76. kledingstuk; 79. vlaktemaat; 80. rag: 81. bloem; 83. vroeger; 86. lidwoord; 87. familielid; 88. maanstand (afk.); 90. pers. voorn. Inzendingen tot en met Dinsdag 16 Mei aan het Kasteel van Aemst.el, (afd. Prijsraadsel), N.Z. Voorburgwal 65- 73, Amsterdam. Oplossing 22 April: GMEERVEL EGSLASNE WAKPADGU ALMAROBR NOACHSOB DPSTERAR ESTELENE MAREMEEU ESYNODEG NMPENSVE GEBEDGAL ELANPYNV LISKINRE ESMOEMEE N V I E R L I N D H O V E E R V Y G L N E L K P O R L O E R W 'O E K D O O S DRENT W E N L ZEST N F E I O N L E R A D L E P R O R S A R M G S B E E N B Z E O R N G D E E I E K N G G G G E E L R D E R D O K P laatste, scherp geconcentreerd offensief toch overrompeld werd. Joegoslavië won de twee eerste enkel spelen in de eerste ronde van de Davis- Cup-wedstrijden tegen Oostenrijk. Josip Palada, de 38-jarige veteraan van de Joegoslavische banen, versloeg de één- armige Oostenrijkse speler Hans Redl, 63, 62, 6—2. De Joegoslaaf Milan Branovic versloeg de Oostenrijkse kam pioen, Alfred Huber, 62, 61, 64. (Van onze correspondent) ROTTERDAM, 5 MEI De wedstrijd tussen het Rotterdams elftal en een ploeg van de Zwaluwen, die in het sta dion van Feijenoord werd gespeeld, is op een débacle van de Maasstedelingen uitgelopen. De ploeg van Rotterdam was uitermate verzwakt, vooral wat de verdediging betreft, door het niet uit komen van Terlouw. Intussen begonnen de Rotterdammers bemoedigend, want binnen de vijf minuten zag Bakker van Coal reeds kans de score te openen. Spoedig bleek dat de Haarlemmer Groe- neveld bij de Zwaluwen de beschikking had over een zeer behoorlijk schot. Toen de Zwaluwen het initiatief namen en dit geschiedde vrij spoedig bracht Groeneveld de schaal in even wicht. De Rotterdamse aanval bleek niet opgewassen tegen het verdedigings- blok van de Zwaluwen, waarin de lan ge spil Van Tuyl van Eindhoven een waar struikelblok voor de gastheren was Groeneveld doelpuntte voor de rust nog tweemaal, zodat hij de hat trick verrichtte. Van de Kuyl en Schaap lieten vooral in de tweede helft goede dingen zien. Eerstgenoemde, de VSV'er, nam twee doelpunten voor zijn rekening en Vonk van Elinkwijk bracht de stand op 16. Ook al was Landman in het Rotterdam se doel op' zijn qui-vive, toch werd het nog 1—7, toen Steenbergen (SVV) een voorzet van Groeneveld van richting veranderde, waardoor de bal tussen de palen verdween. Zaandam, 5 Mei. Met een paar forse trappen op de pedalen wist de Amster dammer Henk van Breenen juist voor Willem Snijders uit Halfweg over de eindstreep te gaan. Daarmee had hij het wielerkampioenschap van Noord- Holland voor Amateurs over een af stand van 185 kilometer in de tijd van 4 uur 43 minuten 41 seconden op zijn naam gebracht. Dit kampioenschap is wel onder zeer slechte weersgesteldheid verreden. Van het begin af aan viel de regen gestadig neer, waardoor de strijd enorm zwaar is geworden. Tot Ca^tricum bleef het weliswaar sterk gedunde peleton bij een. Men had Purmerend nog maar nauwelijks achter zich of de gehele groep sloeg een verkeerde weg in, tengevolge van pijlen, die een wandel sportvereniging had uitgezet. Dat be tekende voor de renners een ommetje van vijf kilometer. De eerste uitloop poging waagde de Haarlemmer Visser bij Andijk. Hij slaagde er inderdaad in een voorsprong van 500 meter te ne men, maar bij Medemblik moest hij zich weer terug laten vallen. In Alk maar waren van de 123 renners, die gestart waren, nog 24 bij elkaar, on der wie Kleefstra, Klein. Siebeling, Willekes, Snijders, Remkes, de Booy en Breenen het er tussenuit te trekken, Krommenie door een lekke band ge troffen. Hier waagden Remkes en Van Brenen het er tussenuit te trekken, maar nog voor de Julianabrug in Zaan dijk werden zij ingelopen. Het waren Snijders en Willekes met wie Van Breenen en Remkes door de Oostzijde op de finish bij de Prins Hendrikkade aftrokken. Van Breenen sloeg Snijders tenslotte in de sprint. De uitslag was: 1. Van Breenen, A'dam, in 4 uur 42 minuten, 41 seconden; 2. Snijders, Half weg; 3- Willekes, A'dam; 4. Remkes, A'dam; 5. Ris, Den Helder; 6. De Booy, Alkmaar; 7. Cornelissen, Halfweg; 8. Siebeling, W'veer; 9. Boersma, A'dam; 10. Eelsing, IJmuiden. Hoofdklasse A: Leimonias II-BDV, Lei- monias—Thor RW; B: NMC—Philharmome, Het Spieghel—Eind. LTV, Ensch. LTC, Alta—Festina. Cppyigt: P. I. B Bo» 6 GopgnKogerv 7. De kleermaker was een erg aardige man. Hij was net bezig met een stierenve^hterspak, dat hij een houten pop had aangetrokken om te kijken of het goed zat. Een cactus gebruikte hij als speldenkussen. „Aangenaam," zei de Spanjaard. „Aangenaam," zei Rasmus. „Zoudt u zo vriendelijk willen zijn voor ons een mooi pak te maken, zodat we er net zo uitzien als de Spanjaarden?" „Maar we hebben geen geld," zei Sam. „We hebben wel eieren genoeg, een hele berg," zei Sim en hij haalde al de eieren te voorschijn. Ge lukkig had hij een vangnet meegebracht, want hij liet er bijna een vallen. Toen gaven ze alle eieren aan de kleermaker om daarmee de nieuwe kleren te betalen. Hilv. LTC— (Van onze handbalmedewerker) Het heeft lang geduurd dit seizoen, voordat in de handbal-competitie N.K.S. de distriets-kampioenen in Dio cees Haarlem bekend waren, maar zij zijn er toch en, uitgezonderd Cito, zijn het dezelfde clubs als vorig jaar: Kwiek (Kring Den Haag), Vitesse (KringKen- nemerland), TOP (Noorderkring) en als nieuweling DCG van het district Amsterdam. Morgen begint de eerste ronde van de strijd om de diocesane erepalm T.O.P. gadt naar Den Haag, waar het zijn gelijkwaardige tegenstander Kwiek tegenover zich ziet. D.C.G. ontvangt Vi tesse, heeft dus terreinvoordeel, doch minder ervaring dan de geroutineerde Castricumse meisjes, die vorig jaar de gecombineerden in de beker-finale versloegen. Een nederlaag, die de Am sterdammers zeker zullen trachten goed te maken. Overigens valt er van deze beide wedstrijden weinig te vertellen; de eerste ontmoetingen zijn in de regel min of meer verkenningen voor de vol gende ronden. Voor de andere clubs gaat de belang stelling nu uit naar de-bekercompetitie, die afgelopen Zondag geen verrassingen opleverde, daar de sterkste elftallen zich overeenkomstig de verwachtingen handhaafden. Het Haarlemse Leonidas moest in Purmerend tegen Vido het on derspit delven (4—0); DSO uit Vijfhui zen versloeg het Amsterdamse VDO met 41. „D.C.G. de bloemen zijn te genstander de punten", merkte' een toe schouwer op, toen Cito na de toss de kampioen een kleine bloemenhulde bracht, maar de gecombineerden namen ook de punten er bij. zodat Cito met deze 41 nederlaag in zijn eerste beker wedstrijd reeds is uitgeschakeld. Door het onbetwist betere spel van DCG was deze ontmoeting veel minder spannend dan ADOODOS, die na tweemaal ver lengen toch nog in een blanke stand eindigden. De Amsterdamse dames had den een ruim overwicht, doch kwamen niet aan doelpunten toe. Nu gaaf ADO morgen naar ODOS, dat zeker het ter rein-voordeel zal uitbuiten. Dit geldt ook voor Pancratius, dat SVA op bezoek Advertentie Na loting werden de prijzen toegekend aan: M. Herwegh, Kalkoenstraat 8 hs., Amsterdam-N.; P. de Bruijn, O. L. Vr. Gasthuis, zaal 13, Amsterdam; J. Slen ders, Bloemhof straat 31 rood, Haarlem; A. Vocking, Molenweg 25, Amstelveen; W. Bamhoorn, Midden Tuindorplaan 13, Overveen; L. v. d. VenMignot, Grind bak 3, Laren. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, 5 MEI. De overwin ning, weike het Haagse elftal vanavond heeft behaald op een matig Zwaluwen team, is het resultaat geworden van aardig ploegverband, waaraan het nu juist bij de gasten volkomen ontbrak. De Hagenaars, die vrijwel voortdurend in de aanval waren, combineerden zeer verdienstelijk en brachten daarmee de betrekkelijk matige defensie van de Zwaluwen dikwijls in de grootste moei lijkheden. Ook individueel hebben deze geen al te grote indruk gemaakt. Slechts Roozen, die op zijn vroegere plaats (rechtsbuiten) speelde, trok zo nu en dan nogal de aandacht, hoewel het een remmende factor voor hem was, dat hij stond opgesteld naast een speler (Wee- nink), die op het gladde veld zijn draai niet kon krijgen. De oud-middenvoor van het Neder lands elftal was bijzonder snel, gaf over het algemeen uitstekende voorzetten en kwam enkele malen gevaarlijk naar bin nen. Het is echter tekenend voor de kwaliteit van de Zwaluwenploeg, dat met het vermelden van Roozen haar grootste kracht vrijwel is genoemd. Mis schien moeten we nog een uitzondering maken voor Brandes, wiens goede tech niek op dit moeilijk bespeelbare veld uiteraard wel tot zijn recht kwam en die ook het enige doelpunt voor de Zwa luwen maakte, nadat de Hagenaars al een voorsprong van 30 hadden geno men. Overigens deed zijn concurrent in het andere team stellig niet voor hem on der. Van Geen van Scheveningen heeft na zijn wat teleurstellend debuut in de oefenwedstrijden voor het Nederlands elftal, in deze wedstrijd stellig beter voldaan. Hij was eigenlijk wel de meest opvallende speler van de avond, al die nen we er rekening mee te houden, dat de betrekkelijk zwakke achterhoede van de Zwaluwen hem wel enige vrij heid gunde. Maar hoe het ook zij, hij heeft daar goed van geprofiteerd, in de eerste helft bracht hij rechtsback Van der Most zózeer in moeilijkheden, dat die zijn hakbalietje in eigen doel trapte en in de tweede, maakte hij er „op eigen kracht" 20 van. Schwencke bracht de stand op 3—0 en pas toen kon Brandes het doelpunt scoren, waardoor tenmin ste de eer werd gered. Een goede partij speelde bij de Hagenaars nog de H.B.S.'er Langclaan. Zijn clubgenoot Van der Vegt. die Woensdag j.l. te Am sterdam speelde en Woensdag a.s. op nieuw aantreedt in het bondselftal, was vervangen. krijgt. Ambon zal het thuis tegen Vido heel wat moeilijker hebben. In de tweede klasse Kennemerland— Zaanstreek slaagde Liramen er vorige week in de favoriet WSV met niet min der dan 41 te verslaan. WSV heeft nu nog een voorsprong van één punt, speelt morgen zijn laatste wedstrijd tegen PSCK en heeft de beslissing dus in eigen hand. Het kampioenschap staat echter nog niet vast, want WSV heeft zich in de laatste wedstrijden niet in al te goede vorm getoond. Ofschoon wij Maandag reeds melding maakten van het tweede kampioen schap, dat KDO dit seizoen in de heren- afdeling behaalde, is het toch niet over bodig hier nog eens bij stil te staan, omdat er tijdens de beslissingswedstrijd Jong LevenKDO een verheugend feit te constateren viel. Nu KDO én beker en districts-kampioen is de vroegere enige favoriet Jong Leven is volkomen verdrongen zou men zich namelijk kunnen afvragen of de kampioen en het op de voet volgende DTS het nu ge makkelijker hebben. Men kan een der gelijke vraag rustig ontkennen, integen deel. beide genoemde elftallen kunnen het bolwerken tegen Jong Leven (dat misschien wat trager, doch zeker niet technisch minder speelt). omdat zij thans in techniek en tactiek éénzelfde en misschien zelfs hoger niveau heb ben bereikt. En dit is het kenmerkende verschijnsel, dat men trouwens ook bij de dames kan waarnemen, dat het peil in de Katholieke Handbalverenigingen langzaam maar zeker stijgt. Het programma luidt: Kampioenscompetitie: KwiekTOP; DCGVitesse. Kring KennemerlandZaanstreek: DEM—Leonidas; WSV—PSCK. Streekcomp.: Meerv.USVTJ; DSO TYBB; DIOLimmen; AOGZeevo gels. Kring Amsterdam: Afdeling Dames. Afd. II: CitoOdos; OdinSeb'as.; TheclaDCG; VDO Ambon. Afd. IV: DopTob; CitoThe Vict. Afd. Jun.: VDO—DCG; Odos—W. Sp.; SVAPancr.; W.T.Ambon. Afd. Heren. (Beker). Afd. I: DTS— Ambon: W.T.—J.L.;VDO—Vitesse. Afd. II: DTS 2—DCG; J.L.—W.T.; VDO— DOP. Jun.: W.T.—KDO. De K.N.V.B. heeft met ingang van 2 Mei 1950 voor de tijdsduur van 2 jaren geschorst de Longa-speler en interna tionaal Jan van Roessel, wegens het af leggen van tegenstrijdige verklaringen voor de commissie van onderzoek, inza ke het overschrijvingsgeval naar N.A.C. Van Roessel heeft het recht van hoger beroep. De linksbinnen van Arsenal, Reg Le wis, die Zaterdag j.l. in de Cupfinal tegen Liverpool beide doelpunten scoorde, is aangewezen om Shackleton in het En gels B-team te vervangen, dat op 11 Mei in Milaan tegen Italië B uitkomt. Op 17 Mei speelt dit team te Amsterdam tegen Nederland. Kampioenschap van Nederland: PSV Westerkwartier, Het ZuidenWWMD. Eerste Klasse, Oost: Groen. ZwartWit Blauw; Noord: LDOVKC. Om de zilveren korf (voorronde): Groen Geel—DTV, ZKVArchipel; eerste ronde: Koog ZaandijkGymnasiasten, Spangen Luto. Noord-Holland, Tweede Klasse B: Roda Sport Vereent. Problemen voor geoefende oplossers No. 1806 van H. J. C. A. Nunnink, Delft. Zwart 12 st. op 6. 7. 8, 9, 11, 13, 14, 15 20, 21, 35, 45. Wit 12 st. op 17, 18, 22', 25, 26, 29, 31, 32, 39, 43, 44, 50. No. 1807 van Joh. v. d. Boogaard te Nuland. Zwart 12 st. op 7, 8. 12, 13. 14, 24. 26, 30, 33, 34. 37, 39. Wit 13 st. op 16, 17, 21, 22; 27, 28, 31. 35, 42, 47, 48. 49. 50. No. 1808 van D. Vuurboom te Glaner- brug. Zwart 8 st. op 5. 8, 18, 20, 22, 25, 26. 28. Wit 8 st. op 19, 27. 34, 37, 41, 42, 46, 47. Wit speelt en wint; oplossingen kun nen worden ingezonden tot uiterlijk half Juni a.s. Onder de inzenders van de meeste goede oplossingen over de gehele maand wordt een prijs ad f 5.verloot. Oplossingen Serie van Joh. v. d. Boogaard te Nuland. No. 1782: 13, 32, 34, 38, 13, 8, 37, 20 en wint. No. 1783: 21-17, 33-29, 10. 1, 39, 21, 5 en wint. No. 1784: 17. 22. 29. 24, 24. 20, 11, 1, 4, z37, 15, z47, 41 en wint. Een serie, waarvan de ontledingen goed zijn. De aanvangsstanden doen het nu echter eens minder goed. Voor beginners No. 100 van P. J. Eype te Haarlem JZM SW; '-.-M 222% w. '3 WA ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 18.00 pianoduo, 18.15 journalistiek weekoveiz., 18.25 amusem.muz., 18.50 De Katholieke encyclopedie voor onderwijs en opvoe ding, 19.00 nieuws, 19.15 actualiteiten, 19.25 echo van het Binnenhof. 20.00 nieuws, 20.05 gewone man. 20.15 Licht baken, 20,40 toccata, 20.48 Steek eens op heren, 21.00 Negen heit de klok, 21.45 Weet u het?, 21.55 weekend-serenade, 22.55 Indonesisch comm., 22.45 Avondge bed. 23.00 nieuws, 23.15 symph. in d gr. t. van Brahms. HILVERSUM II, 298 m. VARA18.00 nieuws, 18.15 pianosoli, 18.30 strijdkr., 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.30. VARA: 20.00 nieuws, 20.15 Malando. 20.45 De bonte bal, 214.5 socialistisch comm., 22.00 Stradiva-sextet. 22.25 Onder de pannen. 22.40 Amsterdamse politickapel, 23.00 nieuws, 23.15 gevarieerd progr. ZONDAG HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 8.00 nieuws. 8.15 cone, grosso in bes v. Han del. KRO: 9.30 nieuws, 9.45 ouv. Die Wassertrager v. Cherubini, 9.55 Hoog mis, 11.30 Prélude a L'après midi dim faune v. Debussy, 11.40 symph. no. 5. conc. no. 14 v. Mozart., 12.15 apologie. 12.35 Allegretto pastorale v. Jonsson, 12.40 lunchmuz., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 lunchmuz., 13.40 opera- fragm. v. Puccini, 14,20 bijbel, 14.35 cy clus motet- en chansonkunst. 15.05 Ka tholiek overleg, 15.30 kwartet in g gr. t. v. Mozart,, kwartet no. 4 v. Milhaud 15.55 lied. v. Schubert. 16.10 Katholiek Thuisfront. 16.15 Limburgia—Enschede- se Boys, 16.30 Vespers. IKOR en NCRV: 17.00, 19.30 nieuws. KRO: 19.45 actuali teiten, 19.52 boek, 20.05 gewoneman. 20.12 Uit en thuis, 21,00 kruisklank- puzzlc. 21.15 cabaret v. Chiel de Boer 21.45 Het meisje in de taxi 3, hoorspel. 22.35 actualiteiten. 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws. 23.15 symph. in g kl. t. v. Van Maldere, conc. v. Herberigs. minia- tuursymph. v. Legley. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.15 postduiven, 8.20 gram., 8.30 tuin, 8.45 orgel, 9.00 reistips, 9.10 sport 9.15 Tod und Verklarung v. Strauss. VPRO: en IKOR: 10.00. AVRO: i2.00 lichte muz., 12.30 Zondagclub, 12.40 volksliedjes, 13.00 nieuws, 13.20 nogmaals de Spoorwegen, 13.30 harmonie-ork., 13.50 even afrekenen heren, 14.00 me nuet'v. Mozart, 14.05 boek, 14.30 werk v. Bizet en Massenet met toelichting 15.45 film, 16.00 Skymasters, 16.30 sport. VPRO: 17.00. VARA: 17.30 Ome Keesje, 17.50 meisjeskoor, 18.05 sport, 18.15 nieuws. 18.30 strijdkr., 19.00 radiolym- f>us, 19.30 amusem.muz. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 operafragm., 20.35 Het houten paard, hoorspel 3, 21.10 Die schone Müllerin v. Schubert deel 1, door Peter Pears, 21.45 reportage, 21.55 Su rinaamse volksmuz., 22.10 hersengymn., 22.35 lichte muz., 23.00 nieuws, 23.15 Russisch operaconc. MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 8.00 nieuws, 8.10 sport, 8.20 gram., 8.45 klass. muz., 9.15 zieken. 0.35 klass. muz., 10.50 fluitrecital, 11.20 boek, 1140 lunchmuz., 12.00 Trio Fantasia, 12.33 marinierskapel, 13.00 nieuws, 131.5 Map- dolinata, 13.45 Sweelinckkwartet, 13.45 ouv. Romeo et Juilliet v. Cerman, 11.00 schoolradio, 14.35 Sweelinckkwartet, 15.00 amusem.muz., 15.30 Ludus tonalis v. Hindemith, 16.45 fragm. Le roi David v. Honegger, 17.00 kleuter, 17.15 amuse'm. muziek, 17.45 koor. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram., 8.00 nieuws, 8.15 walsmuz., 8.55 vrouw, 9.00 symph. v. Abel, vioolconc. v. Haydn, 9.30 gram., 10.15 gram., 10.50 gram., 11.00 Op de uitkijk, 11.15 ker.k- en torenklankfm, 12.00 Rcnova en ork., 12.33 In 't spion netje. 12.38 gram., 13.00 nieuws, 13.15 Weense muz., 13.50 Franse muz.. 14.00 Wat gaat er om in de wereld?, 14.20 piano, 14.45 liefdesvert. uit de mytholo gie, 15.00 tenor en piano, 15.30 fragm. uit de zaak-Beukenoot, 15.45 vrouw, 17.30 padvinders, 17.45 Islam in de moderne samenleving. Wit. begint en wint: oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 Mei a.s., tegelijk met die van nummer 99 en liefst per briefkaart. Voor het honderdste vraagstukje in deze afdeling kozen we een probleem van de bekende auteur; een vraagstukje, dat nu eens niet zo gemakkelijk is. iroch waarvan de oplossers stellig zullen ge nieten. We verklappen slechts, dat zwart na zes zetten van wit kan inpakken. Oplossingen van de nummers 95 en 96. No. 95 van A. H. de Jong. patiënt van het sanatorium te Gennep. De ontleding gaat aldus: 47—42, 38x47. 44—39. 43x34 40x20, 25x14. 35x24, 47x20, 15x24 en wint! Na eerst als oplosser kennis gemaakt te hebben met het rnooie damspel, is deze auteur ook eens gaan proberen of het hem lukken zou zelf een vraagstukje te maken en dit is dan zijn eerste proeve en. het mag geslaagd heten. No. 96 van A. P. v. d. Kooy te Roosen daal. 26—21, 17x26, 28—22, 27x18, 29—24. nu kan zwart op vier verschillende ma nieren slaan; het maakt echter geen verschil hoe hij slaat, er volgt toch 16—11, x, 11—2, 25x34. 2x48. 15—20. 4842. 20—25. 4248 en wint. Een vrij lastig stukje, doch met een aardige op lossing; leerzaam is het hoe wit profi teert van de meerslag en zich bovendien tempo's verschaft. Namen van de oplossers en prijswin naars in de volgende rubriek. LADDERWEDSTRIJD Oplossing van de tweezet nr. 937 van Broeder Koenraad. Eindhoven, eerste publicatie. 1. Pc5 dreigt 2. Pe6 mat. Batterijspel, met openen van lijnen. Met uiterste zorg heeft de auteur het probleem geconstru eerd. 1Td8; 2. Tg8 mat. 1Td6: 2 Tg6 mat. 1Rg4; 2. Th5' mat. 1Pxc5; 2. Df7 mat. 1Pd4; 2. PÓ5 mat. Keurig! Probleem nr. 940 Gisteravond werd in de Rivièrahal te Rotterdam een lar.denturnwedstrijd tus sen Nederland en Zweden gehouden. Zweden werd vertegenwoordigd door zijn kampioensploeg Arbetarnas uit Orebro. De Zweden wonnen deze wed strijd met 408.8 punten tegen Nederland 399.6 punten. In het individuele klasse ment legde de Zweedse kampioen Köhnisch beslag op de eerste plaats met een totaal van 71.2 punten, gevolgd door zijn landgenoot Carlson met 70.4 punten. De derde en vierde plaats waren voor de Nederlanders Boot en Linde met resp. 69.9 en 69.7 punten, terwijl de vijfde plaats met 69 punten aan de Zweed Sjöberg ten deel viel. De beste persoon lijke prestaties op elk onderdeel waren: Vrije oefeningen: Anders Lindh en Arne Carlson beiden met 18.5 punten. Brug: G. Linde (Ned.) 17.7 punten. Rek: Röhnisch 18.5 punten. Paardspringen: Lindh 18.6 punten. Kampioenschap van Nederland, heren: Groningen—HHYC. DKSHHYC. Promotie/Promotieklasse, West: Victoria HOC, SCHC—Kampong. Zuid: HU ACEindhoven. Amsterdam-bekerHengeloHTCC. Dames: Promotie/Promotie Klasse, West: TOGOStrawberries. Dr. Exalto-beker: HilversumKieviten. Heren: Promotie Tweede Klasse, West: HDM IIBNC, SVTempo, Kameleon BMHC III. Dames: Promotie Tweede Klasse, Wrest: HOCBNC, VictoriaLaren. Amsterdam-beker: TempoBDHC III. Gistermiddag zijn op het circuit van Zandvoort trainingswedstrijden gehou den in verband met de internationale motorraces van morgen. De snelste tijd werd geboekt door de Engelsman Petch met een Velocette, namelijk twee minu ten dertien seconden, hetgeen een ge middelde van 113 li kilometer per uur betekent. Onder grote belangstelling werd giste ren de Ronde van Almelo voor nieuwe lingen en amateurs verreden. De uitsla gen luiden: Nieuwelingen 40»km.: 1. Haan (Amsterdam) 1 uur 4 min. 56 sec.; 2. Van Herk (Amsterdam) 1 uur 4 mm. 57 sec. Amateurs 100 km.: 1. Hazewinkel (Groningen) 2 uur 37 min. 39 sec.; 2. Verstraten (Breda) 2 uur 37 min. 59 sec.; 3 Wijntje (Breda) 2 uur 39 min. 2 sec.; 4. Pol (Amsterdam). Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen binnen drie weken te zen den aan Jos. Duvergé. Binnen Brouwers straat 40. Amsterdam-C. Dr. A. A. Aljechin: Mijn beste schaak partijen 19241937 Wedstrijd te San Remo 1930 West-Indische verdediging. Wit: K. Ahues Zwart: Aljechin 1. d2d4 Pg8—f6; 2. Pgl—f3. b7—b6; 3. e2—e3 Rc8—b7; 4. Pbl— d2, c7—c5; 5. Rfl—d3. e7e6; 6. c2—c3, Rf8—e7; 7. Dal—c2. (Wit is al te voorzichtig. Meer in de geest van de gekozen variant zou 7. e4 geweest zijn.) 8Pf6d5; 9. d4xca. b6xc5; 10. Pd2—fl. Dd8—c7; 11. Pflg3. Pb8—c6; 12. Rel—d2, g7—g5! 13. Rd2c3. (Men moet toegeven, dat wit tenminste ldgisch speelt, de diago naal al— h8 is voor het ogenblik zijn enige kans.) 13Pb4xd3f; 14 De2xd3 Pc6—b4; 15. Dd3—e2. Th8—g8; 16. a2a3. Pb4—c6; 17. Pf3—d2, Pc6—e-5; 18. De2h5, 000. (Nog dwingender zou geweest zijn 18Rxg2.) 19. 00, f7—f5! 20. Dh5e2. h7—h5; 21. Pg3xh5. Tg8—g6; 22. f2—f4, göxf4; 23. Ph"5xf4, Tg6—h6; 24. h2—h3, Td8—g8; 25. Rc3xe5 Dc7xe5; 26. Pd2—f3, De5—g7; 27. Tal—dl' e6e5; 28. Pf4—dö, Th6xh3; 29. De2—d2, Rb7xd5; 30. c4xd5. q6e4: 31. d5d6, e4xf3; 32. Tflxf3. Th3kf3; 33. d6xe7. Wit geeft het op. Langendijker veilingen. 4 Mei. In de week van 26 April tot 3 Mei zijn de rodekoolprijzen gedaald. Dinsdag 2 Mei viel de prijs van boven de 50 tot 36.20. Rabarber kon zich enigszins herstellen van de zeer lage prijzen, die 28 April gemaakt werden, op 2 Mei 9 tot 13. De prijzen van prei waren nog steeds weifelend. Eerste soort kon van 37 tot 58 maken, terwijl tweede soort niet hoger dan 8 tot 28 kon komen. De krotenhandel leek in de laatste dagen van de oude week wel iets minder dood; er werd vrij veel afgenomen tegen prij zen van ƒ6 tot 6.30. Witlof ging vlot van de hand, eerste soort maakt 62 tot 73, tweede soort 47 tot 65. De rode kool verdwijnt uif de markt- noteringen. Noordscharwoude had Dins dag 2 Mei de laatste aangevoerd. De prijs zakte die dag echter geweldig. De prei-aanvoeren waren vooral te Noordscharwoude vrij aanzienlijk. Frankrijk nam het grootste deel; ook België nam nog iets. Mindere kwaliteiten bleven meest in het binnenland. Het witlof loopt ook ten einde, hoe wel de aanvoeren nog aanzienlijk zijn. 4 Mei kwamen de eerste nieuwe aard appelen uit de kas aan de veiling. Vorig jaar kwamen de eerstelingen op 6 Mei. Markt Barneveld. 4 Mei. Pluimvee- markt. De handel aan huis was deze week redelijk. Vooral naar zeer zware jonge hanen was veel vraag. Oude hanen en oude kippen gingen echter slechts traag. Tamme konijnen maakten voor de tijd van het jaar aardige prijzen Prij zen: oude kippen f 2—5 (f 1.60—2 per kg oude hanen f 1.50—3. (f 0.80— 1 per kg.), jonge hanen f 1—3, (f2—2 60 p»r kg), tamme konijnen f 2—550 en tamme eenden f 1.253. Eiermarkt. Redelijke handel. Aanvoer steeg tot circa 1.500.000 stuks. De gemid delde prijzen waren f 12.40—12 60 per 100 stuks. Voor de kleinste werd f 12 voor de grootste eieren f 13 per 100 stuks betaald. VEEMARKT LEEUWARDEN, 5 Mei. Aan voer: 14o stieren, eerste kwaliteit f 138 tweede kw. f 1.30, derde kw f 124 per kilo levend gewicht 183 vette koeien, eer ste kwaliteit f 1.45, tweede kw. f 1.34. der- per kilo levend gewicht. 2602 melk- en kalfkoeien f 450980, 205 pinken f 275425, 1107 nuchtere kalveren 58.1 ?52 melk- en weideschapen f 40110, 556 lammeren f 24—34, 285 var kens, oude varkens noteren f 1.301.40, vette biggen f r.40—1.44 369 biggen en lo pers, biggen noteren f 2850, lopers 51 70, 84 paarden van f300—860. Totaal aan voer 6338. De aanvoer van stieren, melk- en kalf koeien en pinken is zeer ruim. Handel niet vlugger. Prijzen ongeveer gelijk vorige week. Nuchtere kalveren: minder aanvoer, iets trager handel, prijzen gelijk vorige week. Varkens ruimer aanvoer, iets vlot tere handel, niet duurder. Schapen grote aanvoer, vrij goede handel, prijzen gelijk vorige week. Paarden ruime aanvoer, stug ge handel, prijzen gelijk vorige week. KAASMARKT GOUDA Volvet f 1.80, Edammer 40 -f- f 1.621.63. Stemming re delijk. Bij het verrichten van schilderswerk zaamheden aan een dakkapel had de 18-jarige schildersknecht v. K. te Boxtel het ongeluk zijn evenwicht te verliezen. In zijn val greep hij naar een electrische draad met het gevolg, dat de stroom door zijn lichaam ging. Uit zijn benarde posi tie wisten andere knechts hem spoedig te bevrijden, maar de levensgeesten wa ren reeds geweken. De tragiek van dit ongeval wordt groter, doordat uit het zelfde gezin enige tijd geleden een jon gen door verdrinking om het leven kwam er. een andfere jongen onlangs in Indonesië sneuvelde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5