Ncrbertijner abdijen in Tsjechoslowakije 's nachts geheel leeggehaald PATER LOMBARDI SPREEKT TE NIJMEGEN EN ROERMOND TOT 18.000 NEDERLANDERS Oproep van Kard. Frings om steun VERPLEEGSTER MET DOLKMES VAN HET LEVEN BEROOFD L K.L.M.-passagiers met pokken besmet? Monniken van oversten gescheiden en naar concentratiekampen KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ 52 PCT. IN DE SuVJET-ZONE Zijn woorden zijn als een vlam, die langzaam doordringt onder het gehoor Roofoverval in Den Haag Tot hoofd en hart Geen enkele reden voor ongerustheid Zelfde lot wacht andere orden en congregaties Duidelijke nederlaag der communisten Grote brand in Canada Door de oorlog stierf in de wereld de „Liefde" Ongerustheid over het lot van Oostenrijkers en Saarlanders Aanbieding maquette „Radio Anno Santo" d m#Êm Mislukte poging tot zelfmoord van de 23-jarige Haarlemse dader J .Het weer. MAANDAG 8 MEI 1950 74ste JAARGANG No. 24762 GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN OOSTENRIJK Meer dan een derde van Ri motxski in vlammen opgegaan BRITTEN VINDEN WON- DER-GENEESMIDDEL UIT Doeltreffender dan penicilline" „ZIET HOE GEMAKKELIJK DE MENSEN DE HAAT LEREN" „VERMISTE" DUITSE KRIJGSGEVANGENEN 18-jarige H.B.S.-er op de vlucht gegrepen Vreselijk drama te Naarden De Munck professional BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rua Wnd. hoofdredacteur: W. Sever in. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 18 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. f 1-52 per maand, f 4.55 per kwartaei. Men schrijft ons van welingelichte zijde: Radio Praag gaf op 18 April LI. een regeringsverklaring uit, waarin werd me degedeeld, dat leden van Tsjechoslowaakse Katholieke Kloosterorden in een aan tal kloosters zouden worden verzameld. „De kloosters die zullen worden geëvacu eerd aldus luidde de verklaring zullen worden gebruikt voor de onder re- geringstoezicht staande katholieke liefdadigheidsorganisatie Charita, of worden verbouwd tot sanatoria of flats. In het onlangs gevoerde proces tegen tien kloos terlingen is bewezen, dat vele kloosters werden gebruikt om vijandige agenten, spionnen en zelfs moordenaars onderdak te verlenen. Teneinde deze vijandige activiteit van de katholieke kloosterorden te doen ophouden zijn maatregelen genomen, die deze orden terug zullen voeren naar hun oorspronkelijke en ware godsdienstige zending." Tot zover de regeringsverklaring, uitgezonden door Ra dio Praag. enige weken geleden gevangen genomen. In de gevangenis werd hij ernstig ziek en is stervende naar zijn Abdij overge bracht. De gehele inboedel van de Abdij van Strahov ook de beroemde biblio theek zal verkocht worden. Uit bevoegde bron vernemen we nu, dat alle Norbertijnenabdijen in Tsjecho- slowakije, n.l. Strahov, Tepl, Neureisch, Seelau en Jaszov, in de nacht van 14 op 15 April dus drie dagen vóór de rege ringsverklaring zijn leeggehaald. De oversten werden onmiddellijk geschei den van hun kloosterlingen. Velen zijn in concentratiekampen terecht gekomen, van anderen is het lot totaal onbekend. De Abdij van Strahov in Nederland bekend omdat in de Abdijkerk, waar het graf van St. Norbertus ligt, Mgr Reran aartsbisschop van Praag destijds rijn beroemde verklaring aflegde werd onmiddellijk door Russische keurtroepen bezet. De Abt, Hoogw. Heer Dr. Bohu- laus Jaromilek O.Praem., werd reeds Dr. Augustinus Machalka O.Praem. en Vitus Tajovsky O. Praem., resp. Abt van Neureisch en Seelau, welke onlangs bij het beruchte proces te Praag tegen tien kloosterlingen, zware gevangenisstraf fen kregen, worden slecht behandeld in de gevangenis. De Abdij van Tepl waarvan de be kende prior kanunnik Hermanr Tyl O.Praem. ook gevangen is genomen, werd er o.a. van beschuldigd 100 Russen gedood te hebben. In feite zijn in de Abdij van Tepl direct na de bevrijding drie Joodse vrouwen uit een groep, die in de Abdij een nacht verbleven, gestor ven. Ze werden op het kloosterkerkhof begraven. Alle Abdijen worden ervan beschuldigd wapens verborgen te heb ben, spionnage gepleegd te hebben ten gunste van het Vaticaan, en communis ten gedreigd te hebben met excommuni catie. De katholieke Oostenrijkse Volks partij heeft in de gireren in de Rus sische zone van Oostenrijk gehouden gemeenteraaasverKiezingen oi.s pro cent van de 748.798 geldig uitgebrachte stemmen op zich verenigd, zo bleek vanmorgen uit de officiële uitslag. ue verscnmenae partijen nenaaiden de volgende stemmentotalen: Katholieke Volkspartij 389.058 Socialistische partij 299.323 Communistische partij 39.147 Onafhankelijke liga 1.378 andere partijen 19.892 Door het prachtige weer was de op komst dei 820.000 kiezers ongeveer 80 In 1945 hebben de Russen in hun zone ongeveer 700 comm. benoemd tot burge meester en in andere gemeenteambten en daarna stelselmatig geweigerd hen te ontslaan, niettegenstaande de communis ten verschillende gevoelige verkiezings nederlagen hebben geleden. Bijna vijf jaar lang hebben de Russen gemeenteraadsverkiezingen in hun zone tegengehouden zonder opgave van rede nen. Van incidenten is nog geen melding gemaakt, maar wel verluidde in par lementaire kringen dat de Russen door intimidatie hebben bereikt, dat de rechtse „Onafhankelijke Liga" maar in enkele gemeenten met candidaten is uitgekomen. In een plaats zouden de Russen 72 leden van die partij twee maal hebben ondervraagd en hen heb- In de Canadese stad Rimouski, het centrum van de houtindustrie aan de St. Lawrence-rivier, is Zondagmorgen een reusachtige brand uitgebroken, waardoor meer dan een derde van de stad in vlam men is opgegaan en waarschijnlijk acht personen om het leven zijn gekomen. De inwoners zijn naar naburige plaatsen ge ëvacueerd. Ongeveer duizend personen zijn dakloos en de schade wordt op tien millioen dollar geschat. De brand begon in een opslagplaats van hout. Een felle storm wakkerde het vuur zo snel aan, dat al gauw hele stra ten in brand stonden. Tegen de middag was men op de gevaarlijkste punten het vuur meester. Frederick Errol, een Brits conserva tief Lagerhuislid, heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat een Britse firma een nieuw wondergeneesmiddel, „doel treffender dan penicilline", heeft uitge vonden Tegenover de pers verklaarde Erroll, dat bijzonderheden over de ont dekking „binnen zeven dagen" zouden worden gepubliceerd. De tot dusver be reikte resultaten, aldus Erroll, hadden aangetoond. dat men een volkomen nieuwe methode ter bestrijding van virusziekten had ontdekt. Na de bekendmaking in het Lagerhuis heeft een groep jonge Engelse scheikun digen de ontdekking bevestigd. Het middel, C.F.G, geheten, heeft reeds bij gewone verkoudheid een snelle genezing zoW£eggebracht en wordt thans onder- yi4i7t op zÜn uitwerking tegen andere en als pokken, roodvonk, leverziek- riJ} Sn hondsdolheid. Men verwacht, e, Prijs van het product binnen ieders bereik zal liggen. ben gedwongen hun aanbeveling van verkiezingscandidaten te herroepen. De verkiezingen acht men zeer belang rijk, zowel van Oostenrijks als van ge allieerd standpunt bezien, omdat zij een duidelijke nederlaag voor de communis ten hebben opgeleverd. Bij de in de herfst van 1949 gehouden nationale verkiezin gen voor het parlement behaalden de communisten In de Russische zone minder dan 5 procent van de stemmen. Voorspeld werd dat zij gisteren nog niet tot drie procent zouden komen. Uit Hongarije vernemen we dat de Norbertijnen van de Abdij van Czorna zover ze nog niet in concentratiekam pen zitten verspreid wonen in ver schillende parochies. Wat met de Abdij gebouwen gebeurd is, is niet bekend. Van de Abdij van Goddolö eveneens in Hongarije is alleen bekend, dat een Norbertijn tot levenslange tuchthuis straf is veroordeeld. Maar het zijn niet alleen de Norber tijnen die door de communistische rege ringen teruggevoerd worden „naar hun oorspronkelijke en ware godsdienstige zending", ook de Trappisten, Jezuïeten, Redemptoristen, Dominicanen en vele andere orden en congregaties hebben reeds eenzelfde lot ondergaan, of het staat hen te wachten. Wij katholieken in het vrije Neder land moeten, onze broeders achter het ijzeren gordijn bewonderen. Want priesters en gelovigen blijven on danks alle ware beproevingen trouw aan de Kerk, trouw aan Rome. Maar laat het niet bij bewonderen blijven. Bidden en offeren voor hen is een ere- plicht voor ons! Pater Lombardi, gezeten naast Mgr. dr. G. 'immens typ het podium op de Markt "Vrouwen van Oekraïnse mijnwerkers uit Belgische mijnen op de markt Ut te Roermond Roermond tijdens de sluiting van het Pax-Christi Congres (Van onze verslaggever) „Brüder, Brüder, es ist so schön zu liebenPater Lombardi had de tekst van zijn rede, die hij tot dan toe woordelijk gevolgd had, terzijde gelegd. „Nun Iese ich nicht mehr", had hij gezegd, en plotseling ontbrandde in hem het hevige vuur, waarmede hij reeds jarenlang zijn „kruistocht van de liefde" predikt in steden en dorpen door de wereld. Nu stond hij dan voor het eerst in Nederland, in de Novumhallen in Nijmegen. Dat was Zaterdagavond. En Zondag middag stond hij op de Markt in Roermond. Beitde malen sprak hij over „Die Versöhnung der Herzen". Drieduizend mensen waren in die Novumhallen in Nijmegen samengestroomd. Vijftienduizend waren er op de Markt in Roermond. Al die duizenden werden stil, toen Pater Lombardi zijn eerste woorden in het Nederlands zeide. Zij bleven stil en gespannen tot het laatste woord weer klonk: „Jesus segne Holland". Daartussen lag een spreektijd van bijna twee unr. Maar niemand had dat gemerkt, zo onweerstaanbaar boeide deze rustige pater Jezuïet. begint te spreken, valt alle moeheid van hem weg. Dan rijst zijn gestalte uit bo ven de katheder en dan wordt zijn ge laat zacht. Hij glimlacht wanneer hij de woorden „God", „Jezus" en „Liefde" uit spreekt. Hij wordt ernstig wanneer hij zijn milde verwijten uitspreekt over de genen, die de Liefde hebben gedood en de mensheid slechts de haat leren. Hij spreekt met een heldere keel klank en zijn Duits kent de melodie van de Zuidelijke talen. Zijn rechter hand gebaart waardig als hij zijn ge hoor onderricht. Hij balt zijn vuist en drukt die vast tegen zich aan wanneer hij over de moordenaars van Christus en de Liefde spreekt. Hij verhaalt de mensen over zijn strijd om de Liefde terug te doen keren in de wereld. Hij stelt ze dikwijls vragen en noemt ze „Meine liebsten Freunden". Zijn woorden zijn als een stille vlam, die langzaam doordringt onder het ge hoor en het verwarmt en niet meer loslaat. Als men hem een half uur lar.g heeft horen spreken, fascineert hij on weerstaanbaar en de tijd vliedt geruis loos weg en maakt plaats voor een grote ontroering. Zijn eerste woorden zegt hij in het Nederlands. Hij verklaart niet te kun nen zeggen hoe blij hij is, dat hij in Ne derland mag spieken. „Mijn Nederlands is echter helaas niet goed genoeg", zegt hij dan. „Mijn Duits is ook niet goed, maar altijd nog iets beter". Hij verhaalt de mensen met hoeveel Voordat hij de lessenaar beklimt en zit te luisteren naar zijn inleider, is hij een vermoeid man. Hij is klein en ten ger van gestalte. Een zwarte bril om lijst twee donkere ogen, die een gewel dige rust weerspiegelen en als hij luistert voor zich uitstaren. Zijn bleke ascetische gelaat verraadt de grote vermoeienis van inspannende en zware tournées. Maar als hij achter de microfoon heeft plaats genomen en Na de aankomst van "K.K.H. Prins Bernha~d op het stadhuis te Philadelphia ter gelegenheid van de opening van de „Holland Fair" werd de Prins begroet door de burgemeester der Stad, Samuel, die de hoge gast de sleutels der stad over handigde. V.l.n.r.: burgemeester Samuel, de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, mr. Eelco, N. van Kleffens en Arthur C. Kaufmann, leider van het Gimbel warenhuis, waar de Holland Fair wordt gehouden. Joseph Kardinaal Frings heeft Zondag tot de „leidende volken" in de wereld de oproep gericht mede te helpen aan de bevrijding van de honderdduizenden Duitse krijgsgevangenen, die zich nog achter het ijzeren gordijn bevinden. Sprekend tot een vergadering van katholieken in Neuss schetste de Aarts bisschop van Keulen de aankondiging van Moskou, dat de repatriëring ten einde is en geen Duitse krijgsgevange nen meer naar buis zullen terugkeren als een „grote schok voor het Duitse volk". ,,In naam der gerechtigheid, menselijk heid en liefde verzoek ik alle leidende volken dringend al het mogelijke te doen om licht in deze duisternis te brengen en diegenen te helpen bevrijden, die thans onwettig in de Sovjet-Unie wor den vastgehouden", zo zeide Kardinaal Frings. „Het beschamende feit. dat Duits land gedurende het eerste jaar van de Russische campagne gehele legers Russische krijgsgevangenen heeft laten omkomen, verschaft niet aan anderen het recht om soortgelijke misdaden te bedrijven. De protestkreten van het Duitse volk zullen weerklank vinden bij alle beschaafde volken die niet door de Sovjets beheerst worden. De beschaafde wereld heeft het recht op heldering te verlangen over het lot van degenen die vermist worden." Verontrust door de felle Duitse reactie op Ruslands bewering, dat alle krijgsge vangenen naar hun vaderland zijn terug gezonden, zijn de communisten een hevig propagandistisch tegenoffensief begon nen. De door de Russen gecontroleerde pers en radio wraakten de Duitse en geallieerde beschuldigingen. volgens welke nog honderdduizenden Duitsers als slavenarbeiders in Rusland worden vastgehouden, als „giftige leugens". Ook in Oostenrijk maakt men zich hoe langer hoe bezorgder over het lot van 5000 krijgsgevangenen, die zich vol gens officiële schattingen nog in Rnsland bevinden. Woordvoerders voor het mi nisterie van Binnenlandse Zaken hebben verklaard, dat sinds October van geen hnnner post ontvangen is. In het Saargebied maakt men zich eveneens zeer ongerust over het lot van de krijgsgevangenen. Het Rode Kruis van het Saargebied heeft verklaard, dat nog minstens 2000 Saarlanders in Rus land gevangen worden gehouden. Tegen tien unr Zaterdagmorgen heeft de 18-jarige HBS'er E. W. K. een roof overval gepleegd op de sigarenwinkel van de heer A. M. Valentin, Koningin Emmakade te Den Haag. De heer Valentin hoorde op een ge geven ogenblik de bel van de winkel deur overgaan. Hij kwam uit zijn huis kamer en zag in zijn winkel een jonge man bij de kassa achter de toonbank staan. K. trok een dolkmes en sprong op de hevig ontstelde winkelier toe. De ze bukte zich waardoor de dolk zijn hoofd schramde. Toen de vrouw van de heer Valen tin te hulp schoot sloeg de overvaller op de vlucht. De heer Valentin ging hem, ondanks zijn verwondingen, ach terna. Zijn geroep vestigde de aan dacht van voorbijgangers op de vluch teling. Tijdens een algemene achter volging werd hij tenslotte in de Tweede Schuytstraat gegrepen. De man die K. vastgreep dwong hem plaats te nemen in een juist passerende taxi, waarna hij hem aan de politie overleverde. De heer Valentin werd per politie- jeep naar een verbandpost overge bracht. De verwondingen bleken niet van ernstige aard te zijn. De H.B.S.-er heeft tegenover de politie verklaard, dat hij de overval gepleegd heeft, omdat hij geld nodig had voor de kapper De maquette van „Radio Anno Santo" het geschenk, dat Katholiek Nederland ter gelegenheid van zijn vijftig-jarig priesterjubileum aan Z. H. de Paus zal aanbieden, zal Maandag 15 Mei a.s. per K.L.M. naar Rome worden vervoerd. De secretaris-penningmeester van de Stichting, de heer H. W C. Nieuwen- huijs en voor het werkcomité de heren mr. J. Derks en W A. Grollenberg, zullen met hetzelfde vliegtuig reizen. ontzetting hij ontdekt heeft, dat door de oorlog de „Liefde" in de wereld is ge storven. „Toen ik dat ontdekt had, ben ik, arme, zwakke priester, op zoek ge gaan, hoe ik de Liefde weer onder de mensen kon brengen. Maar ik werd ge waar dat er niemand is, die de mensen de Liefde leert. Toen ik echter nadacht wist ik, dat de enige mens, die de leer stoel der liefde heeft gesticht, Christus is. Hoe wilde ik toen door alle straten ren nen en de mensen toeroepen: „Broeders wij moeten de Liefde weer leren, wy moeten Christus weer vinden". Ziet hoe gemakkelijk de mensen de haat leren! Men merkt het niet wanneer men an deren niet vergeeft. Men merkt het al leen wanneer men zelf niet vergeven wordt. Bij ons thuis moet alles zo goed zijn. Hoevelen zyn er niet, die geen huis hebben, die soms lange tyd niet te eten hebben? U allen moet zich grondig ver anderen! De winst mag niet alleen ten gunste van het kapitaal komen. Men mag de arbeiders niet uitsluitend datgene ge ven wat ze nodig hebben. Hiermede doet men de mensheid groot onrecht. Maar ook de arbeiders mogen niet me nen, dat de zonde alleen bestaat uit het feit. dat men geld in zijn zak heeft. Zonde is wanneer men het geld mis bruikt. Het is niet mogelijk, dat allen gelijk zijn en dat alles gemeenschap pelijk is. Maar men heeft de arbeiders zoveel over hun rechten gesproken, dat ze hun plichten vergeten zijn. De Liefde leert men eerst door aan zijn plichten te denken, in plaats van aan zijn rechten en het onrecht, dat men u aandoet te vergeten, maar te denken aan het onrecht dat u anderen aan doet". Hij richt een mild verwijt aan de priesters. „De mensen waren niet daar gekomen waar ze nu zijn, als wij waren geweest wat we moeiten zijn. Waarom hebben zovelen ons verlaten? Zijn wij wel vervuld van dorst naar zielen?" En tot de jongeren: „U noemt deze kleine zondige wereld de. uwe in plaats van een nieuwe wereld te bouwen". Tot allen: „Weest er van overtuigd, het is zo mooi de naaste lief te hebben! Och waarom is er toch zoveel haat in dq we reld? Wij zijn toch allen broeders, broe ders, broeders! Leert de Liefde toch kennen Luisterend publiek in de Novumhallen te Nijmegen. Luisterende priesters te Roermond j Zaterdagavond heeft een 23-jarige Haarlemse jongeman de 20-jarige ver pleegster van het Diaconessenhuis, M. L. te Naarden, met wie hij enige tijd om gang had waarvan geen der ouders iets afwist op een eenzame plaats aan een wandelweg rond de oude ves ting in dit Gooise stadje met een dolk mes van het leven beroofd. De dader, H. B„ die kortgeleden uit Indonesië re patrieerde, heeft getracht zich in zijn ouderlijke woning te Haarlem van het leven te benemen, door zijn polsslag ader door te snijden. Vóór hij Zondagmorgen vroeg in ern stige toestand naar een Haarlems zie kenhuis werd overgebracht, heeft hij tijdens een kort verhoor zijn daad be kend en de plaats aangegeven, waar een aantal uren later het lichaam van het meisje, dat in Joure (Friesland) woon de, door de politie is gevonden. Uit het politie-onderzoek kwam vast te staan, dat het meisje tengevolge van de vele wonden moet zijn doodgebloed. Het stoffelijk overschot is naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar men de zuster nog niet had vermist. Zater dagavond was zij n.l. vrij van dienst en is gaan wandelen. Na zijn verschrikkelijke daad was de jongeman naar Haarlem teruggegaan en heeft in een café een en ander gedron ken. Daar, en later ook tegen de taxi chauffeur. die hem naar zijn ouderlijke woning reed, vertelde hij in Naarden een meisje te hebben vermoord. De be zoekers en de chauffeur hielden dit eerst voor dronkemanspraat, doch toen hij aanhield, hebben zij de politie er van in kennis gesteld. Deze ging terstond naar de woning van de jongeman, waar de moeder open deed. Toen men haar zoon te spreken vroeg, ging zij naar boven en vond hem hevig bloedend in zijn bed liggen: hij had zijn polsslagader door gesneden. De Officier van Justitie te Amster- ln veelheid van woorden schuilt niet altijd kracht. dam, mr. Wassenbergh, heeft ons nog medegedeeld, dat de jongeman en het meisje vermoedelijk vóór hij als mili tair naar Indonesië vertrok, elkaar zeer goed hebben gekend. Na zijn terug komst scheen het meisje de relatie te hebben willen verbreken. Naar aanlei ding hiervan is de jongeman vermoede lijk tot zijn vreselijke daad gekomen. Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk nog veel bewolking met plaatselijk enige regen of mot regen, later enkele opklaringen. Meest matige wind, in de Noordelijke pro vincies uit Oostelijke richtingen, in het Zuiden aanvankelijk zwakke ver anderlijke wind, draaiend naar Oos telijke richtingen. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan van daag. Zon: 4.57—20.17; Maan: 2.51—11.55. Naar wij van de zijde van de K.N.V.B. vernemen, is De Munck, de doelverde- diger van de Sittardse Boys, wegens het overschrijden van de amateursbepalin gen op de beroepslijst geplaatst De KLM-passagiers, die Vrijdagmor gen 5 Mei om tien uur uit Londen op Schiphol zyn geland en van wie men het niet uitgesloten acht, dat zij met pokken besmet zyn, hebben zich onmiddellijk moeten laten vaccineren en blijven veertien dagen onder medisch toezicht. Drie passagiers, de heren J. Aymond en G. Gröhert. beiden Nederlandres, en de Amerikaan F. Booth, hebben zich nog niet gemeld. Zeer waarschijnlijk be vinden zij zich niet meer in Nederland. De passagiers vertonen geen enkel teken, dat zij met pokken zijn be smet. Ook hun familieleden staan uiteraard onder medische controle. Naar ons van de zijde van de G.G. en G.D. te Amsterdam wordt mede gedeeld, is er geen reden voor direc te ongerustheid. Alle denkbare maat regelen zyn genomen om de volks gezondheid te beschermen. In Londen kwam Vrijdagmorgen een vliegtuig aan uit Calcutta, waarvan de passagiers zich aan een sanitaire contró- le moesten onderwerpen. Na deze con trole liet men hen in een wachtkamer, waarin zich tevens de passagiers bevon den, die met het KLM-toestel even la ter naar Amsterdam vlogen en om tien uur op Schiphol landden. Zoals bekend is er een overeenkomst tussen Frank rijk, Engeland en de Benelux-landen, waarbij geen sanitaire controle wordt uitgeoefend op passagiers, die zich van het ene naar het andere der bij deze overeenkomst aangesloten landen be geeft, zodat op Schiphol de passagiers uit Londen zonder meer hun weg kun nen vervolgen. Zaterdag ontving men op Schiphol uit Londen een dringende melding. Achter af was daar gebleken, dat een der pas sagiers uit Calcutta mogelijk een lijder aan pokken was, zodat niet alleen in Londen getracht werd de overige pas sagiers uit het vliegtuig van Calcutta te achterhalen, maar bovendien een waarschuwing naar Schiphol werd ver zonden, omdat immers de reizigers uit Calcutta zich in dezelfde wachtkamer hadden bevonden als de passagiers, die even later naar Schiphol vlogen. Het is niet uitgesloten, dat de opwin» ding, die door deze ontdekking is ver oorzaakt, een storm in een glas water zal blijken te zyn, want Zaterdagmiddag waren de medici in Londen het er niet over eens of de patiënt inderdaad de gevreesde ziekte onder de leden had.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1