FIASCO Amerika verleent hulp aan Frankrijk en Indo-China VLIEGTUIG RAAKTE BIJ LOOPING MET VLEUGEL EEN ANDER MORGEN 10 JAAR GELEDEN OVERROMPELDEN DUITSE HORDEN ONS LAND ener politiek De zeer bewogen geschiedenis van enkele Mei-dagen Tot hoofd en hart Communistische vloedgolf moet met kracht gekeerd worden bavriidiiuji Als de brandweer op reis gaat Als dieven in de nacht .Het weer. HOUDING VAN EUROPA „LAUW" GEACHT Moord in woonwagen kamp Jongeman doodgeslagen IJsoorlog in Amsterdam Zeer bekwaam vlieger E W s&i -vw&8BBi EIND JULI EiIND'E VAN REORGANISATIE K.N.I.L. DINSDAG 9 MEI 1950 74ste JAARGANG No. 24763 Chef-instructeur Rijksluchtvaartschool Bommen op Rotterdam neergestort en gedood Reeds lang onenigheid onder kampbewoners Twist om een meisje Dader van overval gearresteerd Afdruk van fietsband wees de weg OVERVAL OP MENSENSCHUWE VROUW Dader meldde zich bij politie LANOlNG "A* PA«ACMUTiST£W OPMAQ& OCA GCALL TOOCPEN l£ I UW4B0E* in£f OfMVft», r£»o*M Vesting/ ta«(a EIMN..M vr^CHTj Hollandj O foanSC LÉGEjt J7ENGELS& Ieger - VpïS :s»fo 1 I H,i»5 i:y,d4. De brandweerlieden van Groenlo wilden eens een dagje uit. De reis zou naar Valkenburg eri België gaan en 's morgens in de vroegte zou men reeds vertrekken. Teneinde te voorkomen dat ook maar één brandweerman zich zou verslapen, liet men om kwart over vier in de vroege ochtend de brandweersirene loeien. Het resultaat hiervan was weliswaar dat de brandweerlieden zonder uitzondering op tijd bij de bus waren, doch dat tegelijkertijd menige Grollenaar, vroegtijdig werd gewekt en de straat opging omdat hij meende dat er brand was in het oude vestingstadje, om slechts even later mopperend zijn bed weer op te zoeken. In een gemeenschappelijk communi qué van de minister van Defensie der V.S.I. en de Nederlandse staatssecreta ris van Oorlog wordt de verwachting uitgesproken dat de reorganisatie van Mr. Fockema Andrcae is vandaag van Mr. Fockema Andraea is vandaag van Djakarta naar Nederland vertrokken. Er zijn maatregelen genomen, waar door de werkzaamheden van de reorga nisatie in elk opzicht door de betrokken militaire autoriteiten zullen worden ge coördineerd in de geest van de ter R.T.C. getroffen afspraken. Voorzover er na 26 Juli nog administratieve werkzaamheden, voortvloeiend uit de reorganisatie van het K.N.I.L. moeten worden verricht, zullen deze geschieden door het afwikke lingsbureau onder het Nederlandse Hoge Commissariaat. BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 iVoor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 132 per maand, f 4.55 per kwartaal. Het is gedaan met de Verenigde Staten van Indonesië. Het federa lisme heeft het moeten afleggen tegen de eenheidsstaat. Nu de regering van Oost-Indonesië is afgetreden en enige ministers zijn gearresteerd, is het ook met de grootste en krachtigste deelstaat gedaan. Het verzet op Ambon kan niet duurzaam zijn. Deze. ontwik keling zien wij met bezorgdheid aan." Wij plaatsen deze woorden tussen aanhalingstekens, omdat zij niet van ons zijn. Zij kénden wèl van ons zijn, want wij hebben lang vóór dat de Ron de-Tafelovereenkomsten werden geslo ten herhaaldelijk betoogd, dat de repu bliek Djocja nooit zou rusten voor de federale staten zouden zijn opgeruimd. De geciteerde woorden zijn óók niet van een rechts of uiterst rechts orgaan, dat volgens de linkse terminologie toch alleen maar kapitalistische belangen" op het oog heeft. Neen, zij zijn deze keer, verwonder U niet lezer, van de hoofdredactie van.... Het Vrije Volk. Nog een uitspraak. Nu van iemand die juist uit Indonesië in Nederland te rugkeerde: ,.Ik kan zeggen dat de situatie in In donesië niet zo plezierig is als ik van officiële kanten wel heb gehoord. Indo nesië wordt geteisterd door een vloed' van stakingen, die zich voordoen in de haven van Surabaja, op de cu'ltures, bij het transportwezen, in de fabrieken en Zelfs tot in het hotel waar ik verbleef." Gevraagd naar de oorzaken der sta king zei hij: ,.Soms zijn er bepaalde eisen, soms ook zijn er in het geheel geen eisen, maar begint men maar vast met staken." Voorts was hij onder de indruk gekomen van de sfeer van on- Veiligheid in Indonesië. „Ook financieel weet men niet, waar ftlen aan toe is." U wilt weten, wie er zo pessimistisch Uit Indonesië is teruggekeerd? Verwon dert U wederom niet. Het is de heer J. van der Kieft, leider van de Eerste-Ka- merfractie van de Partij van de Arbeid. Ongetwijfeld moet de situatie wel zee- ernstig zijn, dat kopstukken van de P. v. d. A. tot dergelijke uitspraken ko men. Ze behelzen immers niets anders dan een erkenning van het fiasco van een politiek, waarvoor zij grotendeels verantwoordelijk zijn. Inderdaad, de situatie i s uiterst ern stig. Djocja is zijn gang gegaan zonder zich ook maar iets aan te trekken van de met Nederland als Unie-partner ge sloten overeenkomsten. Stuk voor stuk zijn ze verdwenen de federale staten. Na de jongste bespre kingen te Djakarta tussen Hatta en de president van Oost-Indonesië. Sukawati. en het staatshoofd van Oosl-Sumatra dr.' Mansur is het lot der deelstaten beze geld. De beide laatsten hebben het moe de hoofd in Djocja's schoot gelegd. Oos terse realisten als beiden zijn hebben zij gecapituleerd en trachten er nog het beste van te maken door te pogen In de komende eenheidsstaat niet helemaal uitgeschakeld te worden. Zij weten maar al te goed. dat zij het tegen Djocja's T.N.I.-troepen toch niet kunnen bolwer ken. Westerling, Hamid, Aziz, de honger- |?j°kkade tegen Ambon ziin hun blijk- naar voldoende waarschuwingen ge- ^r,eei WarelT zij niet gezwicht, dan zouden ook zij weldra achter de tralies ener gevangenis de gebeurtenissen kun- nen gadeslaan, zoals tientallen hunner Voorgangers, die nog de moed hadden zich in het belang hunner volken te Verzetten, sommigen met de hoop, dat de Nederlandse regering hen zou steu- hen om de in Den Haag gesloten ac- coorden te verwezenlijken. IJdele hoop. De Nederlandse regtring zweeg, de Hoge Commissaris zweeg, de partijleiders in de Kamers zwegen. Sommige Nederlan ders werden vermoord, velen werden gearresteerd, Nederlandse troepen wer den beroofd. Nederlandse vrouwen wer den en worden openlijk beledigd op een vd.ize, die wij moeilijk in een krant kunnen beschrijven. Doch men zweeg en blij ft zwijgen. Om de lieve vrede niet een Unie-partner, die, als hij de tijd rijp acht en de politieke sfeer gun stig. ook deze laatste band nog zal ver breken. Maar wat nu? vragen velen zich af. Is er dan niets meer te redden? Wij geloven inderdaad, dat er niet veel meer te redden is. De kansen zijn voorbij. Weldra is ons leger in het vaderland teruggekeerd en dan is er voor Djocja geen enkele rem meer. De V.S.I. verdwijnt in de Djocjase re publiek. Het is het definitieve fiasco van de politiek van de Nederlandse re gering en van de kopstukken der grote partijen, het definitieve fiasco ook van de Amerikaanse politiek in Indonesië, die de Nederlandse grotendeels be paalde. Langzaam, maar te laat, gaat men de fouten zién. De moord op twee Ameri kanen duet. het Amerikaanse volk op schrikken. Het is de tweede schok, die het moet opvangen, nadat eerst Ame- zika?s beste journalisten op de komende debacle hadden gewezen. Na het fiasco in China constateert het Amerikaanse volk het fiasco in Indo nesië. En dit fiasco betekent een over running voor Moskou. De tijd komt nog "Tl, dat het Amerikaanse volk figuren ®ls een Jessup, die in de Veiligheids raad tegen Nederland zo fel ageerde, ter verantwoording zal roepen. Men doet dit daar aan de overkant van de Atlan tische Oceaan gemakkelijker dan hier. Nier zwijgt men en tracht zich zo gun stig mogelijk te dekken. Wat helpt het, dat nu in de New York Tlmes stukken verschijnen, die de Ame rikaanse regering waarschuwen? Dr. Gi- deonse, een Amerikaans geleerde, schreef onlangs, dat „de Ronde-Tafelconferentie- overeenkömst op basis van de federale ?tnictuur een opzettelijk bedrog is, door ^locja gepleegd om de gunst te verwer- jTn van Washington en Lake Success." j;aar zijn mening gaat Djocja in Indo nesië op dezelfde wiize te werk als de 'tussen in de Oost-Éuropese landen te genover o.a. de Katholieke Kerk. Wat nelpt het nu, dat Het Vrije Volk zijn bezorgdheid uitspreekt? Wat helpt het dat de leider van de Eerste Kamerfrac- der p. v. d. A. ach en wee roept? Aog klampt men zich vast aan de stro- alm, dat de eenheidsstaat de Ronde- «elconferentie zal erkennen. Ook dit de Tv^n ,vergissing blijken. Zelfs al zou p „Njocjase eenheidsstaat pro forma de vn erkennen, dan nóg zal er van de rwezenlijking niets terecht komen. Er in ®fen w.eg terug. Nederlands politiek Lan 6n is aén §root brok mislukking, tinmf r?m' maar zeker gaan de ogen Ziin ch men POgé nu niet zo laf te ziev, 0ITi a^e verantwoordelijkheid van s„h te schuiven. Het Vrije Volk van v i, dag: „Wij zijn voor de gang Over H "iet meer verantwoordelijk." te meer" valt misschien nog niet ussieren. Maar men kome bij ons tvoordebikh®^8611 P0ging nu de verant- Voerde nniul van een iarenlanS ge- Want hR V- van zich af te schuiven. fiasco resulteert uit een poli- ter van Buitenlandse Zaken, Bevin, be sprekingen zou voeren over de gehele internationale toestand, o.a. in het bij zonder, in hoeverre en hoe spoedig En geland bereid is, tot de voorgestelde Europese betalingsunie toe te treden. Duitsland zou een ander belangrijk on derwerp van het gesprek vormen T uiee Indonesische kinderen, die ieder een baby dragen, hebben aan een distri butielokaal van het Internationaal Fonds voor Hulp aan kinderen van de Ver enigde Naties liet dagelijks rantsoen volle melk voor babies gehaald. Deze volle melk is beschikbaar gesteld door aankopen op grote schaal van het departement van Landbouw der Verenigde Staten. Sedert. October van het vorig jaar werd door het Internationaal Fonds (Unicef) vollemelkpoeder verstrekt aan 3200 kin deren in Djakarta en 15000 schoolkinderen op Lombok. Het is nu al weer tien jaar geleden. In April van het jaar 1940 werd er van Duitse zijde voor het eerst openlijk op gezinspeeld, dat de geallieerden van plan zouden zijn de Nederlandse en de Belgische neutraliteit te schenden, met de bedoeling Duitsland aan te vallen. Hel was duidelijk dat achter deze Duitse beweringen sombere bedoelingen schuilden. Ze wekten dan ook in ons land een alarmtoestand. Maar Max Blokzijl, de beruchte landverrader, schreeft op 10 April nog gerust stellend, hem was „van bevoegde Duitse zijde verzekerd, dat er „van Duitsland uit gezien" niet de minste reden was om enige vijandelijke houding te duch ten Maar terwijl de toenmalige minister-president Jhr. dc Geer met bewogen stem in een radio-rede opriep tot „koelbloedigheid en vertrouwen" verklaarde Mussert, de leider van de Nederlandse nationaal-socialisten, dat hij „ingeval van een buitenlandse invasie absoluut niets zou doen dan alleen de armen kruisen." Het militaire gezag wilde of kon hem niet arresteren. Intussen waren de geruch ten over Duitse trocpenvoorbereidingen in de nabijheid van de Nederlandse gren zen niet van de lucht. Op 7 Mei toerden alle militaire verloven ingetrokken en alle officieren en soldaten, die met verlof waren, moesten onverwijld naar hun standplaatsen terugkeren. De toestand was hoogst critiek. Ook haalde onze luchtafweer 79 Duit se vliegtuigen omlaag, een ogenschijnlijk groot aantal, maar gering in verhouding tot de aantallen, waarover de Duitsers beschikten en die ze voornamelijk ge bruikten om parachutisten neer te laten. In de vroege ochten van de 10e Mei 1940, om drie uur, kwamen de Duitse vliegtuigen in enorme aantallen boven ons land. Ze bombardeerden de vlieg velden Schiphol, Waalhaven, Bergen en de Kooy. Over de radio werden de fei ten bekend gemaakt in het eerste leger- bericht 's morgens om kwart over vijf: de verraderlijke aanval geschiedde zon der voorafgaande oorlogsverklaring, maar om zes uur in de morgen vroeg de Duitse gezant in Den Haag gehoor bij onze minister van Buitenlandse Zaken om een verklaring af te leggen. Deze verklaring hield in: „We kondigen u de inzet van een ge weldige Duitse troepenmacht aan. Elke tegenstand is volmaakt doelloos, Duits land garandeert de staat van bezit in Europa en overzee, zowel als de dynas tie, indien elke tegenstand uitblijft. Zo niet, dan bestaat er gevaar voor een volledige vernietiging van het land en zjjn staatsbestel". Als motivering werd verwezen naar een plan van de geallieerden, die, vol gens de Duitsers, met medeweten en hulp van Nederland en België een aan val op het Roergebied zouden hebben beraamd. Onze legerleiding gaf bevel de brug gen over de Maas en de IJsel op te bla zen en terwijl ons leger de strijd tegen de overmacht opnam, gaf de Nederland se minister van Buitenlandse Zaken, de heer Van Kleffens, de Duitse gezant te verstaan, dat ons land zich, „wegens de voorbeeldloze, zonder enige waarschu wing van Duitse zijde op de Nederlan den gepleegde aanval", als in oorlog met het Duitse rijk beschouwde. Intussen beluisterde men in angstige spanning de radio-uitzendingen, die waarschuwden en de plaatsen bekend maakten, waar Duitse parachutisten daalden. Het tweede legerbericht meld de, dat vier Duitse pantsertreinen wen den opgeblazen, één tegelijk met de spoorbrug bij Ven1- In de nabijheid van Den Haag werd de Duitse generaal Von Sponcck met zijn vliegtuig omlaag gehaald. In zijn vliegtuig moet zich, volgens de destijds overal verspreide en geloofde berichten, een opgetuigd en gezadeld paard heb ben bevonden, waarmee de generaal aan het hoofd van een zegevierend le ger had verwacht in Den Haag binnen te rukken. Ook zou men in dit vliegtuig een volledig plan van actie hebben ge vonden. De Koningin en de Regering moesten zo spoedig mogelijk gevangen worden genomen en naar Berlijn over gebracht. In Den Haag hielden zich vele Duitseburgers gereed; kort te voren waren ze nog vreedzame ingezetenen, die in ons land gastvrijheid genoten, nu kwamen ze plotseling zwaar gewapend te voorschijn en openden het vuur op de politie. Maai- ze vermochten niet in hun opzet te slagen: ze werden buiten gevecht gesteld. Inmiddels leverden onze troepen zware gevechten bij Mill, dat door de onzen werd heroverd. Het fort Pannerden hield stand. Maar de zwaarste gevechten werden geleverd aan de Grebbelinie, waar duizenden sneuvelden. Engelse vliegtuigen bombardeerden op Nederlands verzoek het vliegveld Waal haven. Gemeld werd, dat de Duitsers over de Maas en de IJsel waren getrok ken. Op 13 Mei hadden de Duitsers de kust van de Waddenzee bereikt en het IJsselmeer; ze konden echter de toegang tot de Afsluitdijk niet forceren. Maar het was een ongelijke strijd. Generaal Winkelman, de opperbevelhebber van onze strijdmacht, deelde de regering mee, dat hij niet langer voor de vei ligheid van de Koningin kon instaan. Prins Bemhard en Prinses Juliana waren met hun kinderen, Beatrix en Irene, daags te voren reeds met een Britse torpedojager naar Engeland ver trokken. De Koningin begaf zich nog dezelfde dag aan boord van een Brits oorlogsschip met het doel naar- Zeeland te vertrekken, waar men hoopte nog een stuk Nederlands grondgebied te kunnen behouden. Maar het bleek, dat de vijand door verraad van dit plan op de hoogte was gekomen en er kon nog tijdig van koers worden veranderd De Koningin voer toen naar Engeland, waarheen de Nederlandse regering laat in de avond eveneens vertrok. Drie dagen lang vochten de Neder landse troepen aan de Grebbelinie en hielden de opdringende Duitse leger massa tegen. Aan de Afsluitdijk werden alle Duitse aanvallen afgeslagen. Maar in Brabant gelukte het de Duitsers door onze linies heen te breken. Ze rukten op naar de grote brug bij de Moerdijk, die door onze troepen niet, tijdig kon worden vernield en die door Duitse parachute-troepen kon worden veroverd De weg naar Rotterdam lag voor de Duitsers nu vrijwel open. Op 14 Mei stelden de Duitsers aan onze troepen bij Rotterdam een ultimatum, maar nog vóór de termijn verstreken was, en hoewel de stad reeds was overgegeven, Het kwam onderste boven in de grond terecht. Er brak brand uit, maar het gehele toestel is niet verbrand, de heer Jansen, die op slag dood is ge weest, heeft geen enkele brandwond. Men vermoedt,, dat hij getracht heeft zich per parachute te redden. De kap was van het toestel af en de riemen waarmee de vliegers zich aan het toe stel vastbinden waren losgegespt. De bestuurder van het toestel dat in aanraking kwam met dat van de ver ongelukte slaagde er in op Gilze Rijen te landen. Hij was zeer overstuur. Het stoffelijk overschot van de heer Jansen is Maandagavond naar Tilburg gebracht. De heer Jansen woonde daar. Hij was gehuwd en had een zoontje. Voor de oorlog ontving de heer Jansen op Soesterberg een opleiding tot sergeant-vlieger. Tijdens de Mei dagen van 1940, toen hij op Ypenburg was gelegerd, heeft hij, evenals zijn kameraden, zijn huid zo duur mogelijk verkocht. Keer op keer trok hij de lucht in om de overmachtige vijand aan te vallen. Tenslotte werd zijn vlieg tuig in een luchtgevecht zodanig be schadigd, dat hij het per parachute Verwachting tot Woensdagavond: In de nacht en vroege orhtend plaatselijk mist, overigens bijna over al droog weer met enkele opklarin gen. Zwakke tot matige Oostelijke wind en iets hogere middagtempera- tuur. Zon: 4.55—20.18. Maan 3.04—13.12. bombardeerde de Duitse Luftwaffe Rot terdam in koele opzet, waarbij het cen trum der stad in puin en in brand werd geworpen. Dit was de eerste vernieling op grote schaal, zoals deze late.r op ge lijke wijze aan de Duitsers zou worden vergolden. De Duitsers eisten nu de ca pitulatie van het hele Nederlandse leger en ze dreigden dat anders Amsterdam, Den Haag en Utrecht het lot van Rot terdam zouden moeten delen. Generaal Winkelman deelde daarop de Duitse op perbevelhebber mee, dat er onder deze omstandigheden niets anders overbleef, dan te capituleren. Met uitzondering van de troepen, die nog in Zeeland vochten, gaf ons leger zich op 14 Mei 1940 's avonds om zes uur over. Twee dagen later trokken Duit-se troe pen Amsterdam en Den Haag binnen; de bevolking keek somber toe. Duitse bur gers en Nederlandse nationaal-socialis ten gaven de Duitsers hier en daar bloemen of versnaperingen. Het Neder landse volk begreep, dat er een zware tijd zou aanbreken. Maar hoe verschrik kelijk de Duitse bezetting zou zijn en welk een zee van leed er over ons volk zou komen, daarvan hadden slechts wei nigen een voorstelling. Morgen zal het tien jaar geleden zijn, dat het Duitse leger ons land overrompelde. In de ochtend van de 10de Mei vlogen de eskaders der Luftwaffe over onze grenzen. Pa rachutisten daalden neer. Felle gevechten ontstonden. In weinig dagen tijds liep het toen opper machtige Nazi-Duitsland de lage landen onder de voet. Gemotori seerde eenheden rukten steden en dorpen binnen. Zo zien wij hier de intocht in de Reguliersbreeslraat te Amsterdam. En vervolgens een der pamfletten, waarmee de Duit sers het Nederlandse volk op hun hand probeerden te krijgen. Wie te veel neemt en te weinig geeft, is een arm mens. tiek, waarvoor men wel degelijk groten deels verantwoordelijk is. En de P. v. d. A. in de eerste plaats. De historie zal tenslotte wel bewij zen, wie Moskou uiteindelijk in Azië het meest in de kaart gespeeld hebben. Niet zonder reden zendt Engeland thans zijn beste troepen en beste gene raals naar Malakka voor militaire ope raties. Niet zonder reden is Frankrijk van plan Amerika inzake Indo-China voor de keus te stellen: ofwel Frankrijk 500 millioen dollar te geven om Indo- China te vei-dedigen, ofwel Frankrijk trekt zich terug uit deze strategische verdedigingslinie. En zoals men vandaag in ons "blad kan lezen: Amerika zal Frankrijk helpen bij zijn strijd in Indo- China met millioenen dollars. Neen, het spel in Zuid-Oost-Azië is voor sommige mogendheden nog niet uit. Wèl voor Nederland, dat hoogstens nog mag toekijken. Nadat Dean Acheson gisteren te Parijs verscheidene uren had geconfereerd met zijn Franse collega Schuman, heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken verklaard, dat Amerika onmiddellijk economische en militaire hulp zal verlenen aan Frankrijk en Indo-China, teneinde de communistische vloedgolf in Zuid-Oost-Azië te helpen keren. In een verklaring deelde minister Acheson mede, dat de situatie het verlenen van deze hulp zeer zeker rechtvaar digde. Uit gezaghebbende bron is vernomen, dat het grootste gedeelte van de Ame rikaanse steun verleend zal worden uit het fonds van 75 millioen dollar, dat reeds is toegewezen voor bestrijding van het communisme in het Verre Oosten. Van welingelichte zijde verneemt A. P., dat de militaire hulp niet via Frankrijk verleend zal worden. Al het materiaal zal rechtstreeks naar Indo-China worden gezonden. Vandaag zou minister Schuman tijdens een speciale kabinetszitting rapport over de besprekingen met Acheson uitbrengen. In zijn verklaring liet Acheson duide lijk uitkomen, dat de V.S. voor de drie Indo-Chinese staten een gestaag toene mende mate van zelfbestuur binnen de Franse Unie verwachten. In Franse of ficiële kringen sprak men zowel zijn voldoening uit over het besluit om on verwijld hulp te zenden, als over Ache- son's houding ten opzichte van het Indo- Chinese nationalisme. Franse leiders hadden verwacht, dat de Amerikanen een veel grotere mate van onafhanke lijkheid voor de Indo-Chinese regimes geëist zouden hebben. Naarverluidt heeft Schuman Acheson de verzekering gegeven, dat Frankrijk de drie geasso cieerde staten spoedig zal bevrijden van het toezicht door liet Franse ministerie van Koloniën. In de plaats van dit mi nisterie zal n.l. een nieuw ministerie voor Uniezaken komen. Amerikaanse "autoriteiten voeren thans in Washington, Parijs en Saigon bespre kingen met vertegenwoordigers van Frankrijk, en de drie geassocieerde sta ten. Laos, Cambodja en Vietnam over het gebruik van de toewijzing. In de verklaring van Acheson werdeti geen cijfers igenoemd. De technische kant van de zaak moet dan ook nog geregeld worden. Volgens Reuter heeft Acheson tij dens de conferentie met Schuman aangedrongen op een minder „lauwe" houding van sommige pactlanden ten opzichte van de koude oorlog, en op een opleving van de anti-communis tische houding in Frankrijk en elders in het Westerse kamp Hij zou ook gewezen hebben op „de noodzaak, om Duitsland geleidelijk aan in de Atlan tische gemeenschap 'op te nemen", zonder echter in dit stadium aan te dringen op de vorming van een West- Duits leger. Gistermiddag vormde Duitsland de hoofdschotel .van de besprekingen tus sen Acheson en Schuman. Een woord voerder hééft echter verklaard, dat men niet gepoogd had overeenstemming te bereiken over andere punten dan de kwestie Indo-China, aangezien deze on derwerpen van gemeenschappelijk be lang tijdens de besprekingen van de „Grote Drie" te Londen zullen worden afgehandeld. Vandaag zou Acheson naar Londen ver. trekken, waar hij met de Britse minis- moest verlaten. Onlangs werd hem voor deze daden een hoge onderschei ding uitgereikt. Na de oorlog kwam de heer Jansen als instructeur in dienst van de toen pas opgerichte Rijkslucht vaartschool. Hij maakte deel uit van de ploeg van de R.L.S., die vorig jaar de finitief beslag legde op de „Ypenburg coupe". Hij was een zeer bekwaam vlieger. (Van onze correspondent) In het woonwagenkamp tc Sevenum heeft Zondagavond de 21-jarige W. J. een mede-bewoner, de 39-jarige J. J. R„ met een zeis aangevallen en zo toegeta keld, dat de man enige uren later in het ziekenhuis te Venlo is overleden. De dader is door de politie gearresteerd. W. J. en R. hadden de avond samen doorgebracht en stevig gedronken. In het kamp zei R. tegen W. J., dat hij met zijn broer nog iets uit te vechten had, waarop W. J. zijn broer wekte en een vechtpartij ontstond. Intussen haalde W. J een zeis. ging in het donker naar de vechtenden en trof R. zo hard, dat de zeis wel tien centimeter tussen zijn rib ben drong. De aanleiding tot deze moord vormt een reeds enige tijd bestaande onenig heid omtrent de uitspraak over een der kampbewoners, die indertijd door de ■rechtbank te Roermond van de beschul diging van doodslag was vrijgesproken.. Men was het daar niet over eens en de kampbewoners verdeelden zich toen in twee partijen, die al tijde os de rechtszit ting vele bedreigingen tegen elkander uitten. Zondagavond laat is tengevolge van een vechtpartij in een Café te Ouden bosch een twee en twintig-jarige inwo ner van Roosendaal om het leven ge komen. Deze jongeman, J. S., kreeg ruzie met de twintigjarige P. van T., betonwerker te Oudenbosch, over een 16-jarig meisje uit Oudenbosch. Dit meisje heeft enige tijd omgang gehad met S. De ruzie liep zo hoog, dat S. op een gegeven ogenblik door verscheidenen werd aangevallen. Hij ontving enkele slagen met een biljartkeu o.a. op zijn hoofd. De rijkspolitic heeft met zeker heid kunnen vaststellen, dat Van T. de noodlottige slagen aan S. heeft toege bracht. Hij heeft een bekentenis afge legd. De rijkspolitie heeft de dader van een roofoverval op de twee bejaarde zusters Jansen uit Wadenoyen in de Betuwe, de 30-jarige gewezen S.S.-er Van Z. uit Tiel, enkele uren na het misdrijf gear resteerd. Dit is te danken aan de op lettendheid en speurzin van de politie, die met een scherpe afdruk van een rij wielband als uitgangspunt Van Z. spoe dig wist te vidden. Zondagochtend is de overval gepleegd De beide zusters lagen nog te bed. toen Van Z. het huis binnen kwam. Zij waren te onthutst op zijn vraag naar geld te antwoorden. Hij rukte wat laden open en verliet daarna het huis zonder iets mee te nemen. De politie vond een gave afdruk van een fietsband, die klopte met de banden van een rijwiel, welks eigenaar reeds eerder van diefstal was verdacht. Diens zoon bleek de pleger van de overval. Eerst thans is bekend geworden, dat vorige week Donderdag de 63-jarige vrouw H. Heuverman op haar boerderij te De Lutte (Overijssel) is overvallen door twee met revolvers gewapende mannen, J. M. uit Utrecht en H. H. uit Emmen. Zij zag kans het huis uit te vluchten en kwam eerst da volgende morgen weer op de boerderij. De. vrouw, die mensenschuw is, had niemand iets van de overval verteld. Een van de overvallers heeft zich la ter bij de politie gemeld met gevolg, dat ook de anders dader spoedig ge arresteerd kon worden. Beiden zulleft vandaag voor de Officier van Justitie te Arnhem worden geleid. Sinds ongeveer een week zijn de jjs- karretjes van een Rotterdams* winkel bedrijf uit het Amsterdamse stadsbeeld verdwenen. De firma heeft besloten de deuren van haar ijscentrale in de Rus tenburgerstraat te sluiten in verband met de moeilijkheden, die de laatste tijd in stijgende mate zjjn gerezen tussen venters van -haar ijs en venters van andere firma's. In April heeft een vijftiental venters met de Rotterdamse firma een overeen komst gesloten om voor deze firma te werken tegen een vergoeding van 15 pCt. van de inkomsten benevens be paalde faciliteiten. De venters hebben steeds op deze basis tot volle tevreden heid gewerkt. De venters van andere firma's, die een hoger percentage krij gen uitgekeerd, verlangden dat hun col lega's eenzelfde vergoeding zouden eisen. De laatsten waren hiertoe niet bereid. Na een betoging voor de ijscentrale in de Rustenburgerstraat bleken de als „onderkruipers" uitgemaakte venters bereid verhoging van de vergoeding te vragen. De Rotterdamse firma ging hier niet op in en sloot haar deuren zodat de 15 venters op straat staan. De venters hebben nu hun werkgeef ster verzocht weer aan het werk te mogen gaan tegen de gebruikelijke ver goeding van 15 pCt. Maandagmiddag is de chef-instructeur van de Rijksluchtvaartschool, de heer Jansen, bij een oefening in het esca drille-vliegen ten zuiden van Gilze- Rijen bij de gemeente Alphen en Riel verongelukt. Hij was met de instruc teurs Slag en Haye op ongeveer dui zend meter hoogte bezig een looping te maken en hierbij raakte de propel ler van een der toestellen de rechter vleugelhelft van het toestel van de heer Jansen. De vleugelhelft brak en het toestel viel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1