Afrikaantjes in knop op de Keerderberg m AUTOMATISCH BESTUURDE RAKETTEN WAPEN DER TOEKOMST DRIE DAGEN LES IN EMIGRATIE NAAR AUSTRALIË RUSSISCHE SCHEPEN VAREN VERMOEDELIJK ONDER VLAG VAN PANAMA Limburgse jongens raken er vertrouwd met hun toekomstig arbeidsveld Strijd tegen klimaat en hardnekkig ongeloof Nederlandse dag op Brusselse Jaarbeurs De werkloosheid in Nederland Bommen zullen vallen van 15.000 meter hoogte Nieuwste grote bommenwerper legt afstand Amsterdam—Australië in één ruk af wmmfflmm Studiedagen heus niet alleen propaganda Accommodatie der troepenschepen uitstekend Jhr. De Geer verliest alle onderscheidingen v DINSDAG 9 MEI 1950 PAGINA 5 Pater Lombardi spreekt ook voor de K.R.O. Huldigingsbijeenkomsi WAARBORG KLEDING KREYMBORG DRAKA VERVAARDIGT NIEUW PLASTICDRAAD Zelfs vlekprooft.cuvinkt, bloed, lippenstift enz. IN VERBIJSTEREND TEMPO WORDEN NIEUWE WAPENS GESMEED lil Gemiddeld 18 werklozen per 1000 mannelijke inwoners Eerst en vóór alles: taal Ieren - Wetsontwerp teruggenomen Zeventig jaar getrouwd NIEUWE RIJKSBEGROTING '50 VOOR UNIEZAKEN Binnenkort in de Kamer Scheveningse bosjes worden hersteld WIJZIGING VAN DE DRANKWET WEER 15 JAAR GEËIST TEGEN QUISPEL Cultureel middenstands- weekend Westen nichts Neues" maakt het dage lijks legerbericht melding van een die sneuvelt, nu hier, dan daar. Dit zijn slechts de stille, verzwegen berichten van heldendom tot in de dood, die alleen de kleine kring der eigen Sociëteit en van de familie bereiken, een telegram met een naam eerst, een brief met de spaarzame souvenirs later. Ergens in de bodem van Afrika is weer voor een Mis sionaris een graf gedolven, soms na jaren van arbeid, vaak al zeer kort na aan komst. Nergens hoort of leest men er van: Uit Afrika geen nieuws! maar in het Missiehuis op de Keerderberg staan Afrikaantjes in knop: Limburgse jongens buigen zich dieper over hun boeken, bidden langer in de kapel, ra votten nog eens zo uitgelaten bij het spel. totdat het uur komt ook voor hen, waarop zij uit de depots en via de etap pe op hun beurt de frontlinie bereiken, het leger van Christus dat oprukt, en dat zij het vaandel overnemen, aan de hand van een voorganger ontvallen. In het hart van het Limburgse land, hoog op de Keerderberg, waar men 't zicht heeft op Maastricht en de glooiingen der heuvels wijd rondom, staan de Afrikaantjes in knop. Zij groeien daar, bescheiden in Gods hof, by zomer en winter, alle seizoenen, de jaren maar door. Zij kiemen en sprui ten uit de oudste cultuurgrond van de Nederlanden, zij ontluiken, zorgvuldig gekweekt, en als zij in bloei zijn ge sprongen, worden zij overgeplant naar Verre gewesten. Het zijn in ai hun ne derigheid kostbare bloemen, want zij gropicn en bloeien louter en alleen om Gods lof te verkondigen en Zijn taal te spreken tot tijdelijk en ecuwig geluk Van een vreemde wereld onder oen an dere, barre zon. die hen zelf vroeg of laat en maar al te vaak voortijdig pluk ken zal. Die Afrikaantjes, argeloos voor Gods aanschijn, zijn in hoofdzaak Limburgse jongens, uit de steden en dorpen van het land, de toekomst van de Sociëteit voor Afrikaanse Missiën Cadier en Keer. Zy zijn geroepen om een ereschuld uit te delgen, die Nederland van lang geleden heeft toen het van zyn nederzettingen aan de kust van Afrika uit zich verrijkte met het blinkende, het witte, maar ook met het zwarte goud van het achterland: het leed van de slavenhandel. Het is juist zeventig jaar geleden, dat de eerste Missionarissen van deze Sociëteit op de Goudkust aan wal gingen en in hun spoor hebben zich vele honderden na hen met ziel en lichaam aan Afrika gegeven, deze jongens in het Missiehuis hier de reserve van de dag, gereed om op hun uur de opengevallen plaatsen ginds on der de tropenzon ln te nemen. Jaren geleden hebben wij eens het thuis van de Indische oud-strijders be zocht, Bronbeek bij Arnhem. Daar sle ten zoveel oud-gedienden hun laatste dagen nog geheel in de sfeer van de tropendienst. temidden van relieken en tropheeën van het land, waar zij hun jeugd en mannelijke kracht aan gege ven hadden. Zoals het verleden leefde op Bronbeek, zo trof het ons, dat hier in Cadier en Keer de jeugd van het Mis siehuis al volkomen vertrouwd werd gemaakt met een toekomst, die duide lijk voor hen lag afgetekend, met de symbolen en attributen van een we reld, die, vreemd aan de eigene, hen had gelokt en straks hartstochtelijk bezit van hen zou nemen. Op het klein-Se- nunarie op de Keerderberg en meer h°g bij de hogere studies in het nabu rig Aalbeek, is er al veel van Afrika, dat hen omringt en waarvan zij de at mosfeer van dag tot dag mét de lucht Van het bloeiende Limburgse land in drinken. Tableaux aan de wanden ver tonen reusachtige kaarten van het toe komstig Missiegebied, als het ware de stafkaarten van een reusachtig front met nauwkeurig aangeduid het hoofd kwartier, de stellingen en verbindingen, de groepering der onderdelen, de voor uitgeschoven posten. En de ouderen le ven tussen de gebruiksvoorwerpen zelf, de objecten van kunst en cultuur, in de loop der jaren van Afrika naar hier gebracht, als in een reusachtig museum, vervuld van en zinrijk door hun jeugd en idealen. Wy hebben by een kort bezoek aan de keerderberg die jonge, toekom stige Missionarissen gadegeslagen tij dens hun studie en in de kapel, in de refter en bij het spel en hebben ons een ogenblik verdiept in het wonder, het geheim van de roeping. Wij zaten en gingen tussen hen in en vroegen ons telkens weer af wat er nu precies die jonge zielen beroerd had en be reid gemaakt om een levensweg te kiezen, die zo duideiyk zich afte kent en voor allen moet leiden tot offer en ontbering. Dit, zo bedachten wy, is het goud, dat Nederland op Gods wens aan Afrika restitueert, als deze frisse, levenslustige knapen,'uit gelaten by het spel, hongerig aan ta fel en ernstig bij studie en gebed. Die thans reeds vrijwillig een stuk van hun persoonlijke vrijheid hebben ge offerd door het huiselijk leven te ver wisselen voor de orde en regelmaat van een seminarie, jaren van studie voor de boeg eer zij scheep zullen gaan naar hun arbeidsveld in Togo en Ashanti. aan de beneden-Volta, op de kust en in het binnenland, in de ste delijke centra en op eenzame buiten- Posten, waar zoveel beproevingen van lichamelijke, maar meer nog van gees- telyke aard hun wachten. Natuurlijk zijn lang niet allen, die zich Beroepen voelen, ook werkelijk uitver koren. Hier in Cadier en Keer wordt een keurbende gevormd, welke onder ®'le omstandigheden zal weten m volharden. Zoals bij heel ?e priesteropleiding is het ver die zich dofor een eed aan het Missie werk binden. Die eed wordt na het achtste studiejaar voor één jaar tijds af gelegd en bi; het sub-diaconaat ver nieuwd, ditmaal bindend voor altijd. Het gebied in Afrika, waarop dc So ciëteit in het bijzonder haar krachten richt, is voor Nederland rijk aan her inneringen. Na de Portugezen met de verovering van Elmina in 1637 cn Axim, vijf jaar later, te hebben ver dreven en het Katholicisme practisch uitgeroeid, bleef dc Goudkust meer dan twee eeuwen lang in onze handen en werden er de producten, goud, ivoor en lange tijd mensen, me, veel profyt verhandeld. En nu het gebied al weer zolang aan Engeland is over gedaan, vindt men nog altyd de spo ren van Nederlands bewind: Neder landse namen, woorden en zelfs nog oude uniformen, die bij feestelijke ge legenheden de waardigheid en het aanzien van het een of ander stam hoofd, die ze als erfstukken bewaart, verhogen. Zeventig jaar hebben de Missionaris sen van Cadier en Keer thans in Afrika gevochten, tegen 'n moordend klimaat te gen hardnekkig ongeloof, tegen onver schilligheid en lauwheid. Grillig loopt de lijn van het front, dat zij geleide lijk aan steeds meer vooruit hebben ge schoven, het binnenland in. Er zijn dor pen en stammen, die geheel voor het Katholicisme werden gewonnen en an dere, waar men na jaren van rusteloze strijd nog niets heeft bereikt. De cijfers van de winst zijn niettemin indrukwek kend. Zij worden van tijd tot tijd ver meld, maar evenmin als in de film „lm De Nederlandse ambassadeur te Brussel, baron Van Harinxma thoe Slooten, verklaarde ter gelegenheid van de Nederlandse dag op de Brusselse jaarbeurs, dat het gebrek aan even wicht in de betalingsbalans tussen Ne derland en België slechts een tijdelijk karakter zal dragen, daar dit in hoofdzaak hot gevolg is van het vrijge ven van de invoer van metaalwaren en textielgoederen in Nederland. De heer Van Harinxma thoe Slooten herinnerde er in dit verband aan, dat thans 98 procent der Belgische goede ren vrij in Nederland kan worden inge voerd. Deze Belgische invoer maakte in 1949 vijftien procent van de totale Nederlandse invoer uit. Indien de officiële Nederlandse in zending dit jaar vrij klein is, aldus de ambassadeur, dan is dit uitsluitend hieraan te wijten, dat de Nederlandse autoriteiten het wenselijk hebben ge acht het Nederlandse bedrijfsleven vrij te laten in de keuze, waar of in welke afdeling het wil tentoonstellen. Onmid dellijk na de bevrijding boden collec tieve inzendingen voordelen, welke thans zijn verdwenen. Naar. wij vernemen zal de Italiaanse volksprediker pater Lombardi S.J., die momenteel ons land bezoekt. Vrijdag in dé K.R.O.studio c.nige opnamen maken, welke Zondag a.s. zullen worden uitge zonden. Te Bilthoven is Zondag een bijeenkomst gehouden van allen, die 25 jaar of langer lid zijn van Herwonnen Levenskracht. De dag .werd ingezet met een H. Mis. Tijdens de feestelijke vergadering spraken voorzit ter Andriessen, secretaris Vuisters en dr. Heres. Men besloot de dag met een diner in hotel Noord-Brabant te Utrecht. Advertentie alleen bij In 25 zaken over geheel Nederland. Een nieuw product wordt op de Neder landse markt gebracht. De N.V. Hollandse Draad- en Kabelfabriek deelt mede, dat zij enkele dagen geleden ter hand heeft ge nomen de fabricage van Sarandraad. De zeer bijzondere eigenschappen van dit ma teriaal zouden nieuwe perspectieven ope nen voor de industrieën, die dit garen zul len gaan verwerken. „De Saranvelezel heeft een „all round" chemische resistentie. Een weefsel van sa randraad is immuum voor schimmels en rottingsinvloeden, terwijl het practisch „vlekproof" is t.a.v. vruchtensappen, inkt, bloed, lippenstift, enz. Vocht beïnvloedt noch de sterkte, noch de rek en de water- absorptie is practisch nihil. Bovendien is de saranvezel onontvlambaar. Tengevolge van al deze eigenschappen, zijn de toepas singsmogelijkheden vrijwel onbegrensd te meer waar de draad in een prachtige kleurenreeks kan worden gemaakt." loo kl. P er groot; slechts een betrekkelijk ein percentage, tot in hart en nieren Jteproefd. bereikt uiteindelijk het doel. i 't is dan ook lichamelijk en geestelijk "oor en door gezond en volkomen be kkend voor zijn taak. Er vallen er in loop der jaren velen af, óf omdat zij °e studie niet kunnen volgen óf om ge zondheidsredenen dan wel dat een an- uer leven voor hen blijkt weggelegd. YG Missionarissen van de Sociëteit voor ■Afrikaanse Missiën zijn wereldheren, In April daalde het aantal werkloze mannen van 86.982 tot 86.244. Dit aantal kan worden gesplitst in 54.803 geheel werklozen (vorige maand 52.969), 28.474 DUW-arbeiders (31.647) en 2967 wacht gelders (2366). Door het vrij koude voorjaar konden in April minder personen in de land bouw wo'rden tewerkgesteld dan was verwacht. De afzetmoeilijkheden in de sigaren- industrie duren nog voort. Hetzelfde verschijnsel doet zich thans voor in de schoenindustrie. Het aantal als werkloos ingeschreven gedemobiliseerde militairen nam in de maand April toe van 2802 tot 3516. Zy genieten prioriteit by de arbeids bemiddeling. In de aardewerk- en steenindustrie daalde het aantal werklozen van 806 tot 407. Onder de metaalarbeiders nam het aantal werklozen toe van 5316 tot 5547. Ir. de voedings- en genotmiddelenindus trie van 4443 en 5067 en in de land bouw en veeteelt van 14.890 tot 15.412, De vraag naar mannelijk personeel vertoonde een kleine stijging van 18.523 tot 18.631. Regionaal gezien blijkt de werkloos heid het grootst in Drente met 41 werk lozen per 1000 mannciyke inwoners en het laagst in Overysel met 9. Gemiddeld zgn er in Nederland 18 werklozen per 1000 mannelijke inwoners. Het aantal geheel werkloze vrouwen daalde van 4602 tot 4330. De vraag naai vrouwelijk personeel daalde van 18.176 tot 18.086. (Van een bijzondere medewerker) Koortsachtiger dan ooit, in een verbijsterend tempo, worden de wapens gesmeed voor de moderne oorlogvoering. De militaire deskundigen zoeken koortsachtig naar de juiste tactiek, aangepast aan de moderne vernietigingsmiddelen. Door de uitvinding van de A- en de H-bom is er in de militaire strategie een ware revolutie ontketend. Krampachtig wordt nog aan verouderde doctrines vastge houden en fanatiek is de strijd in militaire en deskundige kringen, hoe de moderne strijdkrachten samen te stellen en te coördineren. De huidige evolutie van de moderne strijdmiddelen gaat snel. Speciaal wat he^ luchtwapen betreft, heeft de technische ontwikkeling zo'n verbijsterend tempo aangenomen, dat wat vandaag aan de dag nog als hypermodern valt te beschouwen, morgen reeds als verouderd terzijde wordt geschoven. Nog onlangs hebben de Verenigde Staten de opzienbarende mededeling gelanceerd, dat men ongekende wapens in voor bereiding heeft, waarbij de modernste straalvliegtuigen, tanks en andere ortho doxe strijdmiddelen hopeloos verouderd zijn. b.v. dc Boeing X.B47 „Stratojet", de zesmotorige straalbommenwerpcr met pijlvleugel, ontwikkeld. Ook de X.B52, de opvolger van de Convair B.36, is naar hetzelfde principe ontworpen. Hoewel de B.36, de grootste bommenwerper ter wereld, nog altijd een machtig wapen is (de Amerikanen noemen hem dan ook „The nation's prime strategie wea pon"), zal de X.B52 in snelheid de B.36 overtreffen. Het prototype van de X.B52 is nu ge reed gekomen; de machine is „top secret", de uiterste geheimhouding wordt in acht genomen. Het zal nog wel even duren, voordat deze machine in produc tie wordt genomen; voorlopig wordt de kern der Amerikaanse Luchtmacht ge vormd door de Convair B.36. Het toe stel is in staat, elk gewenst doel zon der tussenlanding te bombarderen men spreekt ook wel van atomiseren en kan met een lading van 5000 kilo, een afstand van 15 000 a 20.000 km. zon der tussenlanding afleggen. Dit is on geveer de afstand AmsterdamAustra lië! De nieuwste uitvoering, de B.36D, is uitgerust met zes zware zuigermoto ren. die de propellers aan de achter zijde der vleugels aandrijven en vier straalmotoren in paren onder de vleu gels. Hierdoor is het mogelijk op een hoogte van 15.000 meter een snelheid van 700 kilometer per uur te ontwikkelen. Deze mastodont wordt aan de lopende band geproduceerd en vele „B.36 groups" zijn reeds gevormd. Van grote hoogte af kunnen atoombommen met vry grote nauwkeurigheid op het doel wor den geworpen. Op deze hoogte is geen jager in staat, het toestel te bestrijden; alleen door middel van radar zal men de machine, wanneer deze vijandelijk gebied binnenvliegt, kunnen ontdekken. Hevige disputen zijn er in Amerika tussen de Luchtmacht en de Marine over deze bommenwerper gevoerd. De We kunnen deze mededeling samen vatten met de verklaring van weten schappelijke zijde, dat de Ver. Staten hun luchtaanvalswapen geleidelijk vol ledig gaan vervangen door automatisch bestuurbare raketwapens. Algemeen neemt men in luchtvaartkringen aan, dat de ontwikkeling en samenstelling van zo'n toekomstige luchtmacht zon der piloten niet binnen de vijf jaren tot stand zullen kunnen komen. Ook heeft men het voorlopig bedrag reeds becij ferd. Deze toekomstige „spook"-lucht- macht zal 4!4 milliard dollar vergen. Wanneer echter deze radiografi sche projectielen, geladen met A- en H-bommen. over grote afstanden worden gelanceerd, zal het brand stofprobleem voor de raket-motoren een grote handicap opleveren. On der grote geheimhouding werkt men in de Ver. Staten aan verschil lende fantastisch lijkende projecten. In hoeverre atoomenergie reeds nu bruikbaar is voor voortstuwings- doeleindcn, blijft vooralsnog de grote vraag. Zo heeft de Westinghouse Electric Corporation officieel toege geven, dat er een onderzeeboot in aanbouw is, die door atoomkracht wordt aangedreven. In feite heeft zo'n onderzeeër een onbeperkte actie-radius en kan zij practisch «onder brandstof steeds doorvaren. Ook is er uitgelekt, dat in de Ver. Staten een vliegtuig met atoommotoren in het ontwikkelingsstadium verkeert, dat sneller dan het geluid zou zijn en zonder tussenlanding in staat is rond de aarde te vliegen. Fantasie en werkelyk- heid; waar valt de grens? Wat bijvoorbeeld te denken van de geheimzinnige „Vliegende Schotels"? Hoewel de Amerikaanse Luchtmacht pertinent het bestaan er van ontkent, zijn er vermoedens zelfs in deskundige luchtvaartkringen, dat de U. S. Airforce in het geheim met deze apparaten ex perimenteert. In verband met de ver klaring, dat de Ver. Staten ongekende wapenen in voorbereiding hebben, is dit nog niet zo vreemd. Duitse deskun digen op dit gebied werken sinds geruime tijd in de Ver. Staten. Walter von Braun, de ontwerper van dc „Hel hond", de beruchte V2, en Alexander Lippisch. zyn er voorbeelden 'van. Naar aanwijzingen van prof. Lippisch is Een B 36. waarmee wordt geëxperimen teerd. Men lette op het landingsgestel en het neuswiel. Zij lopen over rupsbanden. m;: II tegenstanders van de B.36 spraken van „The Billion Dollar Blunder". Zij be weerden, dat er vele nadelen aan het toestel verbonden waren. Minister John son heeft echter de Luchtmacht laten zegevieren; de productie van de B.36 kreeg voorrang en de bouw van het gi gantische vliegkampschip (65.000 ton) der U.S. Navy werd stopgezet. De. Airforce wil nu komen tot het z.g. „70 group plan". Men neemt aan, dat een „B.36 group" uit slechts 18 vliegtuigen be staat. Door de destructieve kracht van de A- en de H-bom behoeft men tegen een eventueel doel geen duizenden bom menwerpers meer in te zetten, zoals tegen Duitsland in de tweede wereld oorlog. Nemen wij b.v. de B.29 Superfort, waar Engeland juist een aantal van ge kregen heeft. Deze bommenwerper is veel kleiner dan de B.36 en behoort tot het middelzware type. Wanneer men 90 van deze Superforten uitrust met atoombommen, dan heeft deze lucht vloot evenveel vernietigende kracht als 20.000 B.29 bommenwerpers, uitgerust met „ouderwetse brisantbommen, of 80.000 B.17 „Vliegende Forten" uit de tweede wereldoorlog. Voor het eventuele gebruik van atoombommen zijn het vliegtuig en het bestuurbare projectiel, de raket, het aangewezen medium. Hoewel, men in militaire kringen er aan twijfelt of deze gecombineerde wapenen een oor log kunnen beslissen, in ieder geval zullen de slagen, een vijand toegebracht, van doorslaggevende betekenis zijn. De X B 51 wordt voortgedreven door drie straalmotoren en is een van de nieuwste types, welke de Amerikaanse vliegtuigproductie heeft ontworpen. (Van een onzer speciale verslaggevers) Huize „De Braacken" in Vught is dezer dagen het tehuis geweest van een vijftigtal emigranten. Drie dagen lang hebben ze zich onder leiding van Drs. Van Uden, directeur van de Brabantse Volkshogeschool, voorbereid op hun emigratie naar Australië. Al deze mensen de slager uit Vught; de spinner uit Tilburg; de textieltechnicus uit de wolstad; de agent van politie uit Den Bosch; de ambtenaar en de landbouwer; twintig verschillende beroepen waren het hadden hun be sluit genomen: in Australië een nieuw leven te beginnen. De spinner gaat met zijn hele gezin. Alleen zijn zoon van 17 jaar laat hij hier achter. „Kijk 'ns meneer" zegt hij, „ik zou die jongen natuurlijk erg graag meenemen; het is enen helderen kop, maar juist daarom houden hoge handen hem liever hier. Wat zou ik hem in de weg staan; hij kan goed leren; hij is op de H.B.S. ziede!" Later als hij klaar is komt hij ook naar Australië natuurlijk. De textieltechnicus is zijn beide ouders kwijt. Hier kan hij. niets meer beginnen; er zijn er zoveel, die hetzelfde kunnen. In Australië kan hij meteen beginnen. Wal houdt hem dan nog tegen? Zo hebben ze allen hun eigen redenen. In het gezelschap bevindt zich een jonge vrouw, moeder van vier kinderen. Ze hebben het goed hier; haar man is verzekeringsagent en wil per se naar Australië. Hij is er van overtuigd, dat hij alleen daar een goede toekomst voor zijn kinderen zah kunnen opbouwen. Niet voor zichzelf gaat hij dus, maar voor zijn kinderen. Hij heeft zijn vroüw niet kunnen overtuigen en hij heeft ze daar om naar Huize „De Braacken" gestuurd: „Ga daar nou 'ns luisteren". Ze heeft alles terdege overwogen, deze vrouw. „Zouden we hier dan weg moeten om dat de Russen wel eens kunnen komen? In Australië kan ook een atoombom val len. Mijn man zou daar als chauffeur moeten beginnen of als magazijnbe diende. Zullen we het daar wel ooit zo goed krijgen als we het hier nu hebben7" Zij stelt die vragen vele malen, omdat ze weet, dat daarvan de emigratie van hun gezin afhangt Ze weet wat het voor een gezin betekent, wanneer de vrouw heimwee krijgt. Ze kent de voorbeel den van de gezinnen, die om deze reden terug kwamen. Zullen in deze dagen haar twijfels weggenomen kunnen wor den? Aandrang zal men op haar niet uitoefenen; zelf zal zij tot de overtui ging moeten komen, dat emigratie geen stap in het duister is. Zo niet, dan blijft het gezin van de verzekeringsagent in Den Bosch wonen. Deze emigranten hebben hier, nadat ze reeds eerder een studiedag over emi gratie hebben meegemaakt en een oriën tatiecursus, een algemene inleiding over land en volk van Australië gekregen, die werd gegeven door pater Baar S.V.D. De Australische Legatie heeft films ter beschikking gesteld, die in deze dagen zijn vertoond. De cmigran- tenpastoor pater v. d. Eisen uit Berne, lieeft hun van de godsdienstige en psy chologische moeilijkheden en mogelijk heden verteld; dr. Smulders heeft voor hen medische vraagstukken, huwelijks moraal en huwelyksleven behandeld en de heer Van Luik van het Rijks Arbeids. bureau te Den Haag en mej. Biley van de Australische Legatie vertellen hun van de arbeidsmogelijkheden in het vijfde werelddeel. Het is heus geen propaganda wat hier gegeven wordt; er worden eerder din gen verteld, die zouden moeten af schrikken, dan aanmoedigen. Natuurlijk wordt hun voorgehouden, dat de be hoefte aan werkkrachten in Australië enorm is; 200.000 ingeschrevenen op de arbejdsbureaux. Het zouden er' eigenlijk nog meer moeten zijn. De Australische werkgever plaatst echter maar geen aan vragen meer, omdat er toch niet aan vol daan kan worden. Als er 5000 emigran ten aankomen, worden ze dezelfde dag nog geplaatst. Maar daarnaast wordt hun voor gehouden, dat ze de taal zullen moe ten leren en dit niet om een kop koffie of een glas bier te vragen; dat zou nog met een eenvoudige hand beweging kunnen gebeuren. De man nen dienen de namen van gereed schappen en werktuigen te kennen, opdat voorkomen wordt, dat er al direct moeilijkheden tussen baas en knecht ontstaan. Ook voor de vrouw is de taal zeer belangrijk en zij zal die heus niet leren van de bakker of de melkboer. Over de kin deren behoeft men zichzelf geen zor gen te maken. Die spreken vandaag De heer F. de Vries, lid van een door de I.T.F. ingestelde commissie, betref fende de kwestie der onder Panamese, Hondurese enz. vlag varende vreemde schepen heeft in een onderhoud ver klaard, dat sterke vermoedens bestaan, dat vele Russische schepen onder een van die vlaggen varen en ook Italiaan se schepen, onder wier bemanningen agents provocateurs schuil gaan, ten behoeve van het communisme. Het vorige jaar is er te Rotterdam een conferentie gehouden van de I.T.F. waar reeds bepaalde maatregelen in voorbereiding waren toen te elfder ure Panama een speciale afgezant stuurde en overeengekomen werd op korte termijn in Zwitserland besprekingen te houden tussen de reders van de zgn. Panamese schepen en de I.T.F., tenein de te komen tot bepaalde regelingen, die aan de bezwaren tegemoet zouden komen. Van deze conferentie is, zoals de heer De Vries het uitdrukte, niet veel terecht gekomen, ook al in ver band met de politieke verwikkelingen, die zich sindsdien in Panama voor deden en die bepaalde Panamese ele menten aanleiding gaven zich van ge dane afspraken te distanciëren. Het handhaven van de vloot is budgetair voor Panama van de grootste beteke nis. De schepen moeten een bedrag per ton betalen en verder jaarlijks een soort belasting, die ook weer vastge steld is op een bepaald aantal dollar cents per ton. En als men nu weet, dat Panama met zijn tonnage van ruim vier milüoen op de derde of vierde plaats staat in de rij der zeevarende mogendheden, betekent die vloot een belangrijke bron van inkomsten. Toen nu Panama de indruk wekte, de zaak op de lange baan te willen schuiven, heeft de Rotterdamse confe rentie van de I.T.F. gezegd: Nu is het afgelopen. Er werd tot boycot beslo ten. Wat nu het protest aan de minister president betreft tegen het gebruiken van de schepen die onder Panamese vlag varen ten behoeve van de repa triëring: er zyn besprekingen gevoerd tussen het directoraat-generaal van scheepvaart en de heer De Vries. Een en ander heeft er toe kunnen leiden dat met de reders van de sche pen „Nelly" en „Fairsea" tot volledige overeenstemming kon worden gekomen ten aanzien van bepaalde minimum voorwaarden. Dat houdt in. dat deze schepen van de zijde der I.T.F. geen moeilijkheden meer zullen ondervinden en dat de Ne derlandse regering daarover kan blijven beschikken. Ter geruststelling van het Neder landse publiek, zo besloot de heer De Vries, kan nog worden medegedeeld, dat de accommodatie der beide schepen beantwoordt aan alle redelijke eisen, die in verband met het vervoer van tioepen gesteld dienen te worden. Het wetsontwerp tot vaststelling van een regeling ten aanzien van de stichting ter bevordering van onderwijs aan uit Indone sië gerepatrieerde kinderen wordt ingetrok ken. In het voorlopig verslag van de Eer ste Kamer oVer dit wetsontwerp werd o.m. gezegd, dat men niet kon begrijpen, hoe thans, na de souvereiniteitsoverdracht, nog bij Nederlandse wet zou kunnen worden bepaald, dat uitgaven der Stichting ten las te van Indonesië komen. Het desbetreffende artikel kan inderdaad niet worden gehandhaafd. Het hele wets ontwerp zal door een nieuw worden ver vangen. Fijnaart heeft gisteren een bijzonder feest gevierd. Het echtpaar Blokland vierde n.l. zijn zeventig-jarig huwelijks feest. Bruid en bruidegom zijn resp. 93 en 95 jaar. Er waren acht kinderen van de feestelingen gekomen, die met zich mee brachten 42 kleinkinderen en 63 achter-kleinkinderen. Een speciale ver rassing vormde de komst van de 86- jarige zuster en de 84-jarige broer van Blokland, die dit feest niet hadden wil len .missen. nog van een auto en morgen over een car! En dan vertelt de heer Van Luik van hgt Friese gezin, waarvan de man En gels sprak en de kinderen na enige maanden eveneens. De moeder had geen Engels geleerd; 's avonds sprak ze met haar man Fries! Het gevolg van een en ander was, dat moeder na enige tijd haar kinderen niet meer verstond. De gevolgen liggen voor de hand. Er zat niets anders op dan alsnog Engels t<^ Ieren; de vrouw heeft het gelukkig red. Het gezin is gebleven. Het ligt dan ook in de bedoeling van de Brabantse Volkshogeschool om een leraar Engels aan te trekken, die zich met het taal probleem zal belasten. Ook de Overheid, zo vertelde de heer Van Luik, heeft de plannen klaar liggen om ten behoeve van de emigranten cursussen in het En. gels te doen geven. De kennis van de taal is wel een van de belangrijkste za ken. „Wanneer de ene helft van uw hoofd denkt aan emigratie zo zegt het de heer Van Luik dan moet de reactie van de andere helft van uw hoofd zijn; de taal leren!" Er wordt hun verder verteld, dat de kosten van levensonderhoud hoger lig gen dan in ons land; dat het woning probleem er ernstig is het tekort be draagt 400.000 woningen en ze wor den verder gewaarschuwd tegen gok lust en te grote „dorst". En dan komen de vragen los: „Wat mag ik meenemen?" Hiertoe kunnen alle vragen wel worden teruggebracht. De heer Van Luik heeft geen moeite die vragen te beantwoorden: ze zijn hem al dikwijls gesteld. Dit keer kan bij bovendien mededelen, dat er een rege ling zal komen voor het meenemen van z.g. pre-fabricated houses. Er zijn n.l. mensen geweest, wier demontabele wo ning in Australië werd afgekeurd. Een regeling is dus inderdaad wel wenselijk. „Overigens" en dit geeft de heer Van Luik elke emigrant als devies mee „het slagen als emigrant is niet afhanke lijk van wat men heeft, maar van wat men is". Deze gelukkige samenwerking van Brabantse Volkshogeschool met Rijks Arbeidsbureau, deze wijze van voor bereiding van de katholieke emigrant op een nieuw bestaan in den vreemde, is aan alle zijden volkomen verantwoord en van harte toe te juichen. Het inititia- tief van drs. van Uden kan naar onze mening niet genoeg gesteund worden. Er hangt inderdaad te .veel van af. „Wegens blijken van ontrouw aan de zaak van het Koninkrijk" zyn aan jhr. mr. D. J. de Geer alle Nederlandse on derscheidingen ontnomen. Een desbe treffend Kon. Besluit is dezer dagen ondertekend. Zoals bekend, was jhr. De Geer bij het uitbreken van de oorlog minister president, hij bleef dit tot 3 September 1940. Toen week hij van Engeland uit naar bezet Nederland. Bij schrijven van 9 Februari jl. heeft de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijks delen a i. de omstandigheden uiteengezet, welke er toe leiden, dat de nog bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanhan gige ontwerpbegroting 1950 betreffende het voormalige departement van Overzeese Ge biedsdelen door een tweetal nieuwe ontwer pen zal dienen te worden vervangen. Deze herziene ontwerpbegrotingen zijn thans in zodanig stadium, dat de indiening bij de volksvertegenwoordiging binnenkort, kan worden tegemoet gezien. Na uitvoerige gedachtenwisseling heeft de Haagse gemeenteraad Maandagmiddag een bedrag van f 724.000 beschikbaar gesteld voor het herstel van het Noordelijk ge deelte van de Scheveningse Bosjes ter grootte van ongeveer 50 hectare. In dit bedrag is f 200.000 aan arbeidsloon begrepen. De werken worden uitgevoerd door de Nederlandse Heide-Maatschappij in D.U.W.-verband. Nu het ontwerp van wet tot wijziging van de drankwet niet vóór 1 Mei j.L kracht van wet verkregen heeft, terwijl het vergunnings- en verlofrecht telken- jare vóór 1 Mei betaald moet zijn, ligt het in de bedoeling van de minister van Sociale Zaken het gewijzigde tarief X Mei 1951 te doen ingaan. De bijzondere raad van Cassatie heeft zich Maandag bezig gehouden met de zaak tegen de thans 43-jarige C. Quispel uit Utrecht, die zich gedurende de be zettingsjaren als stafleider van de Na tionale Jeugdstorm beijverde om op ver schillend gebied de Nederlandse manne lijke jeugd in het Duitse gareel te drij ven. Het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof had hem veroordeeld tot vijftien jaar. De procureur-fiscaal achtte deze straf op haar plaats en concludeerde tot verwerping van het beroep. Uitspraak 5 Juni. De culturele sectie van de Ned. RK. Middenstandsbond organiseert op 14 en 15 Mei a.s. een cultureel instructie-weekend op Drakenburgh. Prof. Heere zal daar spre ken over „Waar blijven de Jongeren?" en daarbij een sociaal-culturele beschouwing geven over de taak van het Ambacht. Dr. Olierook spreekt over Kerk en Cultuur, dr. Hoegen over het herstel der gezinsgebrui ken en Jan Bakker over de taak van de middenstand, 's Avonds zal Henk Zouten dijk met zijn poppenspel optreden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5