Franse en Duitse kolen- en staalindustrie onder gezamenlijk bestuur Deelneming van alle landen zou welkom zijn AUTO RIJDT IN OP EEN GROTE GROEP PERSONEN Praten en doen Drie doden en vier gewonden Uitwisseling van ambassadeurs tussen Sovjet-Rusland en Indonesië Esrste stap naar stabilisering van de vrede op de Balkan Tot hoofd en hart Nieuwe moorden op Java Ter voorkoming van oorlog Antwerpse dokarbeiders in staking gegaan PROCES TEGEN HET CONCERTGEBOUW .Het weer. Inboedels kunnen mede genomen worden Hij zelf wordt zo goed als zeker niet benoemd HET ANTWOORD VAN KONING LEOPOLD Maarsckalk Tito zoekt steun in zijn verzet tegen de plannen van de Kominform Drievoudig onderhoud met Vishinsky WOENSDAG 10 MEI 1950 74ste JAARGANG No. 24764 FRANSE REGERING DOET EEN ZEER BELANGRIJK VOORSTEL t MISSIONARISSEN IN KOREA GEVANGEN GENOMEN Pil y Amerikanen eisen schadevergoeding Bij vertrek uit Indonesië PALAR UIT MOSKOU TERUGGEKEERD Op de beschuldiging van het Belgisch Vakverbond Romulo naar Djakarta AMERIK. AMBASSADEURS ALS „PRO-CONSULS" Twee arrestaties in verbanc met overval op pastoor Nieuwe legende rond Hitier BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boeriiqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. RLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Inqezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Waar veel gepraat wordt, wordt weinig gedaan. Waar veel ge daan wordt, wordt weinig ge praat. Zo is het meestal. Maar niet al tijd, want soms is praten een vorm van doen, en dit laatste zal bij voor keur het geval zijn telkens wanneer onderling overleg de noodzakelijke voorwaarde vormt voor gecoördineerd handelen. Blijft dit handelen uit, dan kan het overleg meestal weer als on nuttig en overbodig gepraat worden gekwalificeerd. Hieraan moet men onwillekeurig denken op de vooravond der met eni ge ophef aangekondigde besprekingen van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Drie (Amerika, En geland en Frankrijk), welke bespre kingen dezer dagen werden vooraf gegaan door een inleidend overleg tussen Acheson en Schuman enerzijds en Acheson en Bevin anderzijds. Alle drie zullen morgen te Londen hun ge zamenlijke besprekingen aanvangen, waaraan de ministers van Buitenland se Zaken der Benelux zullen deel nemen, wanneer en voor zover het probleem Duitsland ter sprake zal komen. Het programma bevat echter veel meer: er zal worden gesproken over de Europese en Atlantische Unie, over Oostenrijk, en in het bijzonder over de kwesties van gemeenschappe lijk belang in alle delen der wereld. Op Maandag a.s. zal dan nog eens een afzonderlijke conferentie beginnen van de ministers van Buitenlandse Zaken van het Atlantisch Pact. Al deze besprekingen vallen op een merkwaardig en kritiek schijnend tijdstip. Men behoeft gedurende de laatste weken maar vluchtig kennis te hebben genomen van het buitenlands nieuws laten we zeggen voor zover het bijvoorbeeld alleen reeds naar voren sprong uit de koppen der dag- bladberichten om te weten, dat een merkwaardigerwijs ten dele met het seizoen samenhangende onrust zich opnieuw doet gelden. Internationale spanningen en temperatuurverhogin- gen van de koude oorlog plegen zich immers bij voorkeur te openbaren in de lente- en zomertijd. Sinds jaren wordt het wereldbeeld in zijn dynamische verschijningsvorm beheerst door de openlijk vijandige tegenstelling tussen Rusland met zijn aanhang van geknechte landen ener zijds en de aan agressie van die kant bloot staande vrije wereld anderzijds. Wij behoren Goddank nog tot die vrije Wereld en dg afgelopen herdenkings dagen hebben zojuist geleid tot een bezinning op het grote goed der met bloed en tranen herwonnen vrijheid. Het is begrijpelijk, dat wij met ner veuze gevoeligheid kennis nemen van ieder verontrustend symptoom, dat wijst op een toename der geduchte dreiging. Wij weten immers te voren wat ons lot zal zijn: stellig niet beter dan dat waaronder wij vijf lange jaren gebukt gingen. En zo laat het zich verklaren, dat wij eigenlijk nooit helemaal gerust zijn, nooit helemaal vrij van de $aak onderbewust levende bezorgdheid over de toekomst van ons zelf en onze kinderen. Deze diep ervaren bekommerdheid, die ergens ons bestaan zelf raakt en menige levensvreugde fun damenteel aantast, is er waarschijnlijk oorzaak van, dat wij telkens opnieuw met persoonlijke geïnteresseerdheid kennis nemen van de opzienbarende gebeurtenissen in de „grote politiek", die onze aandacht in de dagen van Weleer nauwelijks vermocht te boeien. En zo vragen wij ons af wat het resul taat zal zijn der op handen zijnde be sprekingen, of eindelijk een merkbare Verlossing van de latente dreiging daarvan het gevolg zal zijn. De hoop, dat er na afloop van de conferentie der Grote Drie een bijeen komst der Grote Vier (dus de grote Westelijke mogendheden plus Rus land) zou plaats hebben, lijkt illusoir. En daarom schijnt het verstandig zich voorlopig te houden aan Acheson's reële devies, dat men Rusland dient te zien als een dreigende vloedgolf, waarmee een gesprek weinig vrucht baar zou zijn en ten aanzien waarvan het opwerpen van een dijk een doel treffender maatregel zal zijn. Maar laten er dan eindelijk ook eens zoden aan deze dijk gezet worden op de komende conferentie. Er zijn on derhand bijna evenveel internationale organisaties als er lettercombinaties denkbaar zijn. Vormen zijn er genoeg, maar de inhoud ontbreekt nog wel eens pijnlijk. Politieke samenwerking, economische en militaire coördinatie zijn de eerste eisen om gezamenlijk sterk te staan. Zulk een hecht samen gaan impliceert, dat zal moeten wor den gebróken met nationaal egoïsme on al lang uit de tijd zijnde opvattin gen over onbeperkte souvereiniteit. De grote mogendheden gaan de kleine hierin niet voor; zij talmen en chica neren tot het misschien eens te iaat zal zijn. Laten zij nu eindelijk eens Jbzien, dat het beter is een ingrijpend deel hunner souvereiniteit prijs te ge- ven dan deze eens te zien verkeren in volstrekte slavernij. Wordt deze voorinstelling over de Confererenden vaardig, dan zal hun Praten niet slechts „gepraat" zijn, maar metterdaad een vorm van >;doen". Vandaag werd Frankrijks voorstel PPenbaar om de gehele Franse en Duitse staalindustrie onder gezamen lijk bestuur te plaatsen. Men kan in, de uitwerking van dit voorstel een >.test-case" zien van de bereidheid tot een samenwerking, waarin met het gebruikelijke wantrouwen wordt ge roken. Op een gunstige houding van ngeland valt weinig te rekenen. De °mende besprekingen zullen hier omtrent nader leren. fcitti„5 ka~ Na een ononderbroken Pari „5 Va.n 22 uur Van het Zuid-Afrikaanse mie .f"is bij de behandeling in com- reèiet Vet wetsontwerp op de bevolkings- Itei i goedgekeurd. Het regeringsvoor stel kreeg 60 tegen 55 stemmen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, feobert Schuman, heeft gisteravond bekend gemaakt, dat de Franse regering voorstelt de gehele Franse en Duitse kolen- cn staalindustrie onder een gemeenschappelijk gezagsorgaan te plaatsen binnen het kader van een organisatie, waaraan ook andere Europese landen zou den kunnen deelnemen. De aldus geschapen gemeenschappelijke productie zal iedere oorlog tussen Frankrijk en Duitsland niet alleen ondenkbaar doch ook onmogelijk maken, aldus verklaarde Schuman. Het voorstel is gistermiddag door het Franse kabinet goedgekeurd en daarna in nota's aan debelanghebbende regeringen bekend gemaakt. De Franse minis ter deelde niet mee, aan welke regeringen het plan is voorgelegd. Hij ver klaarde echter, dat hoewel de deelneming van alle landen, hetzij in het Oosten, hetzij in het Westen, welkom zou zijn, hij tóch in de eerste plaats hoopte, dat En geland, Italië en de Benelux zullen toetreden. Het Franse voorstel beoogt voorts: De modernisering en de verbetering van de Frans-Duitse kolen- en staalproductie; de levering op geiijke voorwaarden van kolen en staal aan de markten van Frankrijk en Duitsland cn van de andere landen, die tot het gezagsorgaan toe treden; de ontwikkeling van een ge meenschappelijke export naar andere landen en een evenredige verbetering van de levensomstandigheden van de arbeiders in de kolen, en staalindus trieën, Het Franse voorstel omvat ook een aantal maatregelen van tijdelijke aard, een soort interim-program. Deze maatregelen zouden moeten inhouden de uitvoering van een plan voor pro ductie en investering, prijsverlaging, ra tionalisatie van productie en onmiddel lijke opheffing van alle in- en uitvoer rechten op kolen en staal voor Frankrijk en Duitsland en andere landen, die tot het gezagsorgaan toetreden. In tegenstelling tot een internationaal kartel, aldus Schuman, dat verdeling en exploitatie van nationale markten door middel van restrictieve methodes en het handhaven van hoge winsten beoogt, zal de voorgestelde organisatie de samen smelting van markten en verhoging van de productie waarborgen. „De wereldvrede kan niet worden gegarandeerd zonder creatieve pogin gen, even groot als de gevaren, die de yrede bedreigen", zo zeide Schuman. De vereniging der Europese volken maakt het noodzakelijk, dat de eeu wenoude tegenstelling tussen Frank rijk en Duitsland verdwijnt. Het samenbrengen van de steenkool- en staalproductie zal een gemeenschappe lijke basis voor economische ontwikke ling leggen, wat het eerste stadium is - a van een Europese federatie, aldue Schuman. Schuman heeft medegedeeld, dat het Franse voorstel niet besproken is tijdens de conferentie met zijn Amerikaanse collega Dean Acheson, aldus meldt U.P. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, zo verklaarde Robert Schuman, is evenwel ingelicht voor hij naar Londen vertrok. Franse autoritei ten hebben te kennen gegeven, dat het voorstel de zwijgende goedkeuring heeft van Acheson. De Franse minister van Voorlichting heeft verklaard, dat aan de Amerikaanse hulp voor de strijd in Indo china geen politieke voorwaarden zijn verbonden. Volgens een verklaring van Schuman staat het voorstel niet op de agenda van de Londcnse conferentie van de Grote Drie, hoewel het daar zeer waarschijnlijk wel aan de orde zal komen. De West-Duitse Kanselier Konrad Adenauer noemde het Franse voorstel gisteren een besluit van buitengewoon belang voor de vrede van Europa en voor de gehele wereld. Dr. Schumacher, de leider van de Duitse sociaal-demo craten, ontving het Franse voorstel met reserve. „Wij willen niets te maken heb ben met de oprichting van een Europese maatschappij op aandelen", zo verklaar de hij. Hij noemde het „verwonderlijk" dat het voorstel werd gedaan aan de vooravond van West-Duitslands beslis sing, of het tot de Raad van Europa zal toetreden. In Londen is het voorstel met verras sing ontvangen. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken weigerde commentaar te geven alvorens de volledige tekst van het Franse plan beschikbaar was. Mr. D. U. Stikker, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken en politiek be middelaar van de O.E.E.S., heeft gister middag een onderhoud gehad met Robert Schuman, zijn Franse collega, die hem de tekst heeft overhandigd van het Franse voorstel. Naar Reuter verneemt, heeft het Bene dictijner klooster St. Ottilien in Zuid- Beieren bericht ontvangen van de ge- vangenneming van 63 Duitse missiona rissen in Noórd-Korea. Naar men meent te weten, werden de missionarissen in Mei 1949 jfit de Benedietijnse abdij te Tokwon cn enkele andere missieposten in Noord-Korea weggevoerd en gevan gen gezet. Het zou hier betreffen bisschop Bo- nifacius Sauer, 19 priesters, 23 broe ders en 19 kloosterzusters. De mannelijke geestelijken waren alle afkomstig van het Benedictijnse klooster te Tutzing in Zuid-Beieren. Achttien katholieke leden van het West-Duitse parlement hebben thans de West-Duitse regering de vraag gesteld, welke maatregelen zij denkt te nemen om de veiligheid van deze Duitse missionarissen te verzekeren. De 4700 Antwerpse dokarbeiders heb ben allen het werk neergelegd. Reeds Zondag had de katholieke vakbond be sloten in staking te gaan en het socialis tische A.B.V.V. heeft tijdens een Maan dag gehouden vergadering besloten de staking te steunen, aldus meldt het A.N.P. Het conflict is ontstaan doordat de werkgevers voorstelden het aantal da gen, waarover een som voor de zoge naamde bestaanszekerheid aan dc scheepsherstellers wordt uitbetaald, wanneer zij geen werk hebben, te be perken. Ook zouden zij een bijzonder fonds hebben willen afschaffen, dat er toe moet dienen de gepensionneerde ar beiders een extra steun te verlenen. <i Bi 'm 5T"STT?™"»- 18 Mei a.s zal te Alphen aan de Rijn het internationale vogelpark „Avifauna" worden geopend. Liefhebbers zullen er honderden soorten vogels in volières en bij vijvers kunnen bewonderen. Links op de foto één der mooie hoekjes in hei vogelpark; rechts een nabootsing van de Hoornse Poort temidden van het vogelparadijs. Op de grote verkeersweg 's-Herto- genboschEindhoven heeft zich gis teravond om kwart over tien een tragisch ongeluk voorgedaan, dat aan drie personen het leven heeft gekost. Een harmoniegezelschap en een mannenkoor uit het plaatsje Liempde, nabij Boxtel, hadden te Best een serenade gebracht aan een pas uit Indonesië gerepatrieerd mili tair. Op de terugweg de tocht werd te voet afgelegd reed een personenauto, komende uit de rich ting 's Hertogenbosch, óp de mensen in. De gevolgen waren verschrikke lijk. Een tweetal leden van het har moniegezelschap werd met grote kracht tegen de motorkap van de wagen geslingerd en direct gedood, een derde overleed na op het weg dek te zijn neergesmakt. Vier per sonen werden min of meer ernstig gewond. De namen van de slachtoffers zijn: de 19-jarige monteur C. Saris, de 18-jarige klompenmaker C. van Hastenberg en de (Van onze correspondent) De Amerikaanse organisatie, die de tournée van het Concertgebouworkest door de V.S. zou regelen, heeft haar advocaten opdracht gegeven een eis tot schadevergoeding aanhangig te maken. Zij stelt zich daarbij op het stand punt. dat de tournée onmogelijk is ge worden, doordat het Concertgebouw, nadat Ket aanvankelijk accoord was ge gaan met het voorgestelde contract, steeds nieuwe eisen blijft stellen, zon der daar enige concessies harerzijds tegenover te plaatsen. De laatste eisen betroffen een regeling, die een rustiger verloop van de tournée mogelijk moest maken en golden o.a. een garantie, dat er niet gereisd zou hoeven te worden op de dagen, dat er in New York, Philadelphia en Chicago geconcerteerd zou moeten worden. 18-jarige molenaar Th. van Hal. Gewond werden de 19-jarige Henricus van der Velden, de 17-jarige Maria van der Vleu ten en haar 13-jarige broertje Henricus De eerste drie zijn naar een ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. Nader wordt vernomen, dat het ge zelschap op het fietspad liep en de daar aan grenzende strook van de Rijksweg. Aan voor- en achterzijde werden flam bouwen meegedragen. De personenauto die door tot dusver onbekende oorzaak op de jongelui inreed werd bestuurd door de reiziger H. der K. uit Best. De politie heeft de zaak in onderzoek. Vanzelfsprekend is de ver slagenheid te Liempde zeer groot. Verwachting tot Donderdagavond: Droog weer met weinig bewolking en meest ma'.ige Noord-Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Zon: 4.53—30.30. Maan: 3.15—14.27. Naar aanleiding van geruchten, als zouden zij, die na 1 Mei a.s. uit Indo nesië naar Nederland vertrekken, hun meubilair en boeken moeten achterlaten, wordt van bevoegde zijde te Den Haag medegedeeld, dat te Djakarta op geen enkel ministerie en bij geen van de diensten, die met uitvoer van goederen of met vertrek naar Nederland te ma ken hebben, iets over het nemen van een dergelijke maatregel bekend is. (Van onze redacteur) „In principe is besloten tot het uitwisselen van ambassadeurs tussen Sovjet- Rusland en de Verenigde Staten van Indonesië", aldus verklaarde gisteravond op Schiphol de heer L. N. Palar, die zojuist uit Moskou was gearriveerd. Hijzelf zou echter zo goed als zeker niet in de Russische hoofdstad benoemd worden. Wie deze functies dan wèl zouden waarnemen was nog niet bekend. Betreffende de kwestie van de toelating der R.I.S. tot de U.N.O. verklaarde de heer Palar, dat hij deze toelating „vanzelfsprekend" achtte en deze zaak dus ook in Moskou geen moeilijkheden had opgeleverd. Tenslotte zei hij nog. dat het niet zijn bedoeling was geweest de secretaris-generaal Van de U.N.O. Trygve Lie in Moskou op te wachten, zoals beweerd was, en dat men de terugreis daarom dan ook niet had willen uitstellen. Ook in Joegoslavië is de eerste Mei gevierd met massa-bijeenkom sten en parades. Maarschalk Tito nam o.a. ook een défilé af van de jeugdorganisatie. Een der jonge leden mocht hem zelfs de hand komen drukken. De maarschalk onderhield zich minzaam met de knaap. Marx (op de achtergrond) kijkt toe. Het secretariaat van koning Leopold heeft een brief van het Belgische alge mene vakverbond (de F.G.T.B.) gepu bliceerd, waarin het bestuur van deze vakbond de Koning openlijk van „dicta toriale neigingen" beschuldigt. De F.G.T.B. is van mening, dat „de terug keer van de koning op de troon onver mijdelijk zal leiden tot de ernstigste verstoringen van de maatschappelijke orde" en dat hierdoor „een staat van permanente wanorde" zal worden ge schapen. In zijn antwoord schrijft de secretaris van de Koning, professor Jacques Pi- renne. dat ,.de Koning er op gesteld is het volslagen verkeerde denkbeeld, dat in de kringen van het Belgische alge mene vakverbond omtrent de Koning schijnt te heersen" en dat hierop neer komt dat „de Koning onverschillig zou staan tegenover de arbeidersklasse", weg te nemen. „Verre van de belangen van be paalde groepen van de Belgische be volking te verdedigen, poogt de Ko ning juist de nationale eenheid te her stellen door het teweeg brengen van een rechtvaardig evenwicht tussen de verschillende interessen der diverse bevolkingsgroepen", aldus verklaart professor Pirenne. Volgens „Lc Soir" zal Koninsf Leopold, die op het ogenblik met zijn familie te Zermatt verblijft, zich rle volgende week naar Rome begeven. Hij zou hier door de Paus in audiëntie worden ontvangen en zal tevens een bezoek brengen aan de president der Italiaanse republiek, Einaudi. Generaal Romulo, voorzitter van de algemene vergadering der VN is be noemd tot minister van Buitenlandse Zaken der Philippijnen. Hij zal het ko mende weekeinde, op uitnodiging van Hatta, een bezoek brengen aan Djakarta. (Van onze correspondent) ATHENE, Mei 1950. De verklaringen van maarschalk Tito in dc Natïonsle Vergadering te .Belgra do over de° buitenlandse politiek van Jotgoslavië, speciaal die over de be trekkingen tussen Joegoslavië en Griekenland, en het daarop gevolgde antwoord van de Griekse premier generaal Piastiras voor de Kamer in Athene vormen zeker de eerste stap naar een stabilisering van de vrede op de Balkan in het algemene kader van de Amerikaanse diplomatie. Zeker, maarschalk Tito verloochent zijn verleden en zijn Marxistische leerstel lingen niet, maar dat vragen Athene en Washington ook niet. Zij gaan uit van het beginsel, dat verschillende ideologieën in goede verstandhouding kunnen le ven, als de hogere belangen van hun landen dit eisen. Wij hebben reeds het voor beeld gezien van de Sovjet-Unie, die tot vlak voor dc tweede wereldoorlog eco nomische en diplomatieke betrekkingen onderhield met regeringen, die een ab soluut tegengestelde ideologie waren toegedaan. Maarschalk Tito is een handig oppor tunist en hij weet waaraan hij zich te houden heeft. Zijn verklaringen met be trekking tot Griekenland, Oostenrijk en zelfs tot Italië schijnen oprecht. Tito weet zeer goed, dat elk ogenblik een onweer kan losbarsten. In Belgrado is men zo goed als in Athene en Washington op de hoogte van de plannen van de Kominform in verband met op handen zijnde commu nistische actie. Tegelijk met hun grote manifestatie in Berlijn bereiden Moskou en zijn satellieten een hevig offensief tegen Joegoslavië en Griekenland voor. Een op de Balkan zeer bekend Turks spreekwoord zegt, dat iemand, die in het water valt, zich zelfs aan een slang vast grijpt om zijn leven te redden. Joego slavië en Griekenland bevinden zich ab soluut in die positie. De dictator van Belgrado moet zich, hoewel met tegen zin, schikken naar de aanwijzingen van de Amerikanen en toenadering zoeken en zich verstaan met Griekenland en Italië. Om zijn onafhankelijkheid en zijn territoriale integriteit te handhaven moet Griekenland zich elke Amerikaanse interventie laten welgevallen, zelfs als deze direct betrekking heeft op zijn bin nenlandse aangelegenheden. De Ameri kaanse ambassadeurs in Belgrado en Athene gedragen zich als vroeger de Romeinse pro-consuls in de aan Rome onderworpen gebieden. Dit is natuurlijk in het directe belang van Griekenland en Joegoslavië. Joegoslavië krijgt op deze manier een volledige vrijheid van handelen bij zijn verzet tegen dé druk van dc Sovjets en het'zal er zodanig op kunnen rekenen, dat het van zijn na buren alle faciliteiten zal krijgen. Inderdaad beschikt men in Athene over inlichtingen, dat de communisten opdracht hebben gekregen om tot actie over te gaan en onrust in Griekenland te verwekken, indien de spoorweg Salo- nikiGhevgheli zou worden gebruikt om Tito te voorzien van Amerikaans oorlogsmaterieel. Volgens sommige geruchten zou Tito door de Kominform gewaarschuwd zijn, dat de teruggave van de ontvoerde kin deren aan Griekenland zo ongeveer een casus belli en een uitdaging aan de Sla vische wereld zou betekenen. Geen formeel pacl Intussen kan men in goedingelichte kringen te Athene vernemen, dat het éitate Department alles in het werk blijft stellen, om een unie van alle anti-Kominform-statcn van de Balkan en 't Nabije Oosten te vormen, waar van deel zouden moeten uitmaken Turkije, Griekenland, Joegoslavië e eventueel Italië. Het zou niet de be doeling zijn om te komen tot een for meel pact of bondgenootschap, maar tot een toenadering, een samenwerking met het oog op het gemeenschappelijk gevaar, dat deze landen bedreigt van de kant van dezelfde tegenstander en om dezelfde reden. Deze kwesties en deze perspectieven zijn eigenlijk nog niet rijp voor officiële discussies, maar zij treden vanzelf naar voren, als men de geschilpunten nagaat, die tussen Griekenland en Joegoslavië zullen moeten worden opgelost. De moeilijkste kwesties zijn die be treffende Macedonië en de door de Griekse opstandelingen naar Joegoslavië gevoerde Griekse kinderen. Deze laatste kwestie zou niet op korte termijn op te lossen zijn. De repatriëring van de kin deren kan slechts groepsgewijze ge schieden. Het geschil betreffende Grieks Ma cedonië zou onmiddellijk van de baan zijn, als de federale regering Skoplje de propaganda voor een Egeïsch Mace-, donië zou stopzetten en de beweerde Servische belangstelling voor de Sla- visch-Macedonische minderheid zou la ten varen. De andere kwesties hebben betrekking op economische aangelegenheden en vormen geen onoverkomelijke moeilijk heden. Belgrado en Athene zullen in elk geval doch eerst veel later hun houding hebben te bepalen ten opzichte van Albanië. Ofschoon het herstel van de normale diplomatieke betrekkingen tussen Grie kenland en Joegoslavië bij de publieke opinie in Griekenland over het algemeen een gunstig onthaal heeft genoten, wijst men er in regeringskringen toch op, dat men hieraan niet de conclusie moet ver binden, dat Griekenland zich zal inlaten met politieke activiteiten, die de toorn van Moskou ten opzichte van Grieken land zouden kunnen oproepen of liever versterken. Griekenland wil buiten de tegenwoordige of toekomstige koers van de Joegoslavische buitenlandse politiek blijven. In 't algemene kader "an zijn buiten landse politiek zou Griekenland graag op dezelfde basis als met Joegoslavië normale diplomatieke betrekkingen aan knopen, of de bestaande betrekkingen nauwer aanhalen, met alle landen die daartoe van hun kant bereid zouden blijken, zonder dat dit zou kunnen wor den uitgelegd als een goed- of afkeu ring van hun respectievelijke rege ringsstelsels of van ieders politiek. Zowel in regeringskringen als in de kringen van de oppositie heeft deze mening de overhand en zij wordt ge deeld door de kranten van alle richtin gen. Toch is er enige reserve te consta teren. De Grieks-Joegoslavische toena dering is in de Kamer veroordeeld door Sofianopoulos, de leider van de met de communisten sympathiserende fractie van het linkse democratische blok, waar van de Comisco-socialisten, die met hen hadden samengewerk" bij de verkiezin gen, zich hebben losgemaakt. Twintig minuten te vroeg, om tien over half zes, arriveerden met de K.L.M.-Dakota PH-TBP uit Praag de leden van deze Indonesische missie, die met een minder comfortabel Russisch vliegtuig van Moskou naar Praag waren geviogen. De heer Palar. die in Rusland de onderhandelingen had geleid, voerde drie gesprekken met Vishinsky, waarvan de volledige resul taten weldra officieel door de Indonesi sche en Russische regeringen zullen worden bekend gemaakt. Palar bedien de zich hierbij van het Indonesisch en Vishinsky van het Russisch: hun ver klaringen werden door tolken echter in het Engels vertaald en in deze taal ver stonden zij elkaar. Een uitzonderlijke maar in dit geval doeltreffende me thode Gedurende de 1 Mei-vieringen waren de gedelegeerden getuige geweest van een demonstratie met straalvliegtuigen en hadden zij bommenwerpers gezien, die veel leken op de Amerikaanse B 29. Wel vonden ook zij het leven in Mos kou uiterst duur. (Voor een taxi betaalt men vijftig roebel per uur en dat is sinds de jongste koerswisseling, die voor buitenlanders zeer ongunstig is, bijna vijftig gulden). Boeken zijn echter goed koop in Moskou, aldus merkte de heer Yamin op. Aanvankelijk had men nog een bezoek willen brengen aan de Islamietische staten van U.S.S.R.. maar tenslotte heeft men daar toch van af moeten zien. Wel zou men in de toekomst inlichtingen willen inwinnen over de houding van de Russische autoriteiten ten aanzien van de Mohammedanen in de Sovjet- Unie. Gevraagd naar zijn verdere plannen antwoordde de heer Palar, dat hij slechts enkele dagen hier zou blijven, dat hij in Nederland verder geen be- sprekingén zou voeren en zo spoedig mogelijk in Djakarta rapport wilde uit brengen over zijn missie. Wat men kalm en heel vriendelijk j zegt, treft vaak veel dieper, j Met het K. L. M.-vliegtuig uit Praag is Dinsdagavond een Indonesische delega tie onder leiding van de heer Palar uit Moskou in ons land teruggekeerd. Van links naar rechtsde heren Yamin, Palar en Sujono. De politie te Djakarta heeft een twee tal Indonesiërs gearresteerd. Zij worden er van verdacht, betrokken te zijn ge weest bij de moord op pastoor Mulder. Bij een hunner werd de fiets van het slachtoffer aangetroffen. Gisterochtend overleed een vrouwelijk employee van de Nationale Handels bank, die Zaterdagavond anderhalf uur vóór het ingaan van de avondklok dode lijk getroffen werd door een vuursalvo. Zij reed in een auto naast de bestuur der, toen door enige bewapende lieden in een stille straat van Djakarta een teken tof stoppen gegeven werd. De bestuurder meende te doen te hebben met aanranders en besloot door te rijden, waarop het salvo volgde. In Bandung is bij de plaatselijke auto riteiten bericht binnengekomen, dat in Sedeng op West-Java twee Indonesiërs vermoord zijn. Kort na de moord werd het dorp Goenoenghaloe, 32 mijl ten Zuid-Westen van Bandung en niet ver van Sedeng gelegen, door een bende overvallen. Er ontstond een schietpartij, die een kwartier duurde, maar volgens de eerste berichten zijn er geen slacht offers geVallen. Volgens Heinz Kaerner, hoofdredacteur van het Duitse geïllustreerde blad „Tem po der Welt", zouden Hitier en Bormann beiden nog in leven' zijn. Kaerner beweert, dat hij Bormann verleden jaar Juli in Frans Marokko heeft gezien. Bormann zou hem gezegd hebben dat Hitier nog leeft en dat hij onderdak heeft gevonden in een kloos ter in Tibet. „Ik geloof dat de tijd is aangebroken om de wereld te zeggen dat wij nog in leven zijn, zo zou Bormann aan de journalist hebben verklaard". Het is niet meer nodig om voor de wereld te verbergen dat men ons op een goede dag terug zal zien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1