Verhouding K.A.B. en t TWEEDE KAMER AANVAARDT DE BELASTINGHERZIENING Werknemende Middenstand RESULTATEN centrale raadsvergadering GARANTIEWET VOOR INDONESISCHE AMBTENAREN Nieuwe conferentie over de eenheidsstaat Indonesië DE STILLE MAN Dronken achter het stuur Moeilijkheden tuinbouw- export naar Duitsland Afvloeiingscommissies onder de loupe ministers van schaik en Nieuwe Nederlandse missie-bisschop Pauselijke zegen voor Westlandse tuinbouw Geen Nederlandse indologen naar Indonesië De Nationale Pausavond in Den Haag Amendement vervroegde afschrijving voor de oorlogsslachtoffers ingetrokken Algemene ontstemming in Eerste Kamer Staat van oorlog op Celebes afgekondigd WOENSDAG 10 MEI 1950 PAGINA 3 Dodelijke aanrijding bij Montfoort 14 Mei Moederdag! van DEN BRINK NAAR ROME op<* Verhoging benzineprijs MELK en PUUR Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig Stud entenbeurzen opgeheven door PATRICK PURCILL Voldoening over Hatta's rede Mgr. Giobbe gehuldigd Men schrijft ons: Het besef, dat de samenleving niet. be- J-aat uit twee klassen, de gescheiden 2 'oletariërs en kapitalisten, leeft reeds ^■gemeen door de aanvaarding van de maatschappelijke middenstand. Noj niet atgemeen is het bevestigend antwoord P de vraag, of deze middenstand in derdaad bestaat, uit zelfstandigen én uit °epaalde werknemers. Het was „de grote Poels" z.g., die bo- V€ngestelde vraag niet alleen bevesti gend beantwoordde, maar ook het ini- J-atief nam tot de oprichting van de audsorganisatie voor de Kath. Werk- meroende Middenstatid, kortweg genoemd lv. M. In feite vulde Mgr. Poels hier- 'nede het hiaat, aan, dat het Bisschoppe- Vk mandement had opengelaten door 'Ue£ alle groepen van werknemers tot organisatie aan te manen Deze overpeinzingen putten wij uit de besprekingen, welke Zaterdag j.l. in de £-entrale Raad, het hoogste bestuurs college van de W. M„ werden gevoerd. Om meerdere redenen was dit een be langrijke vergadering. Allereerst immers iWam hier ter sprake het besluit van de K.A.B. om een vertegenwoordiger van de W.M. als adviserend lid toe te laten 'd zo goed als alle bestuursorganen van de K.A.B. Hoewel de W. M. een geheel zelfstan dige standsorganisatie is, gebiedt de Realiteit te erkennen, dat in de loop der laatste decennia verschillende vak- of beroepsorganisaties van kath. hoofd arbeiders zich hebben aangesloten bij de K.A.B. De standsorganisatorische bin ding met de K.A.B. werd practisch bij iedere aansluiting buiten beschouwing platen. Wanneer derhalve de W. M. mans zitting heeft gekregenin de K.A.B.-besturen is dit ter wille van de sociaal-economische belangen. Op deze overweging sluit aan de p'aag, of er een zelfstandige vakcen trale van resp. vóór de kath. hoofd arbeiders moet komen. Zoals bekend, is dit streven sterk bepleit door de kath. Mijnbeambten, terwijl de laatste tijd Prof. Veraart suggesties in deze richting doet. Doch de Centrale Raad van de M. hecht meer waarde aan een goede Verstandhouding met de machtige! K.A.B., dan aan zijn principieel recht °P een eigen orgaan ter behartiging van de sociaal-economische belangen der Kath. hoofdarbeiders. Een ander punt, dat deze Centrale Raads vergadering belangrijk maakte, was de be spreking van de vraag, of „zonder meer" alle leden der bij de K. A. B. aangesloten vakorganisaties van hoofdarbeiders kunnen Worden ingeschreven als leden van de standsorganisatie, de W. M. Thans is de afspraak met de K, A. B. deze, dat ieder lid dit voor zich zelf heeft uit te maken. Wanneer deze gedachte, die zeer reëel is, kan worden uitgevoerd, zal de W. M. poeien tot een organisatie van rond 25.000 Hden. Een der gevolgen van deze groei zal 2Ün, dat ook die vakorganisaties van kath. hoofdarbeiders resoluter tot de W. M. zul len treden. En dit betekent dan weer een groei van de W. M. tot een cijfer van rond 40.000 leden. Deze beschouwingen zijn niet nieuw ln de w. M., doch ze hebben het rijk der Vrome wensen reeds achter zich, getuige het volgend besluit van deze Centrale Raadsvergadering. Immers besloten werd tot aanvaarding van het gewijzigd reglement op de Centrale Raad. Dit betekent, dat in dit hoogste bestuurscollege van de W. M. niet alleen zitting zal hebben de dubbele afvaardiging van iedere diocesane organisa tie van de W. M., maar ook telkens een lid van de kath. vakorganisaties voor de handelsreizigers, technici, kantoorbedien den, ambtenaren, mijnbeambten, hoger po litiepersoneel, leraren, hoger spoor- en tramweg- en P.T.T.-personeel. Aan beide elementen is zelfs een gelijk stemrecht ge geven. Als gevolg van dit voor de W. M. zeer belangrijk besluit had de verkie zing plaats van hc.t dagelijks bestuur van de Centrale Raad. Het resultaat was. dat hierin werden gekozen: voor de dioc. organisaties het Kamerlid Hub. Dassen te Heerlen, P. G. Tel, diocesaan voorzitter van de Haarlemse W. M. te Heemstede en J. H. Sterenb.erg, tot den penningmeester van de C. R. te Heerlen, en voor de vakorganisaties: P. J. M. dé Graaf (van St. Christoffel) te Amsterdam en C. de Wit (van St. Ber- nulphus) te Den Haag. Met zo goed als algemene stemmen werd de heer Hub. Dassen herkozen tot voorzitter. Zoals bekend zal zijn is pater J. Colsen C M. geestelijk advi seur. Het laatste punt van deze Centrale Raadsvergadering betrof de afdracht der contributie. Deze afdracht ge schiedt middels de K. A. B-. een ge volg van overleg tussen W. M. en K. A. B. De C. R. kon er zich echter moeilijk mee verenigen, dat achteraf de K. A. B. tamelijk stringente-voor stellen omtrent deze afdracht doet. Resumerende geloven we, dat de Centr. Raad van de W. M. zelden zulke belangrijke beslissingen heeft genomen. Wij geloven nog meer, dat de gevolgen van deze besluiten de W. M. spoedig uit zijn isolement zullen voeren naar de kop van onze kath. standsorganisaties. Want de invloed van een georganiseerde eenheid van circa 45.000 kath. werkne mende middenstanders is noch 'voor de leden zelf, nóch voor de gehele samen leving te onderschatten. Op het voetpad van de Provinciale Weg bij Montfoort is Dinsdag een 29- jarige jongeman, die daar met zijn ver loofde wandelde, door een personen auto aangereden. Beiden werden in een. sloot langs de weg geslingerd. Met zware hoofdwonden is de jongeman naar een ziekenhuis te Utrecht ver voerd, waar hij later is overleden. De 'bestuurder van de personenauto, die onder invloed van alcohol verkeer de, reed door zonder zich om zijn slachtoffers te bekommeren. Hij is in middels door de politie gearresteerd. Advertentie Maak Moeder ook blij met een tube Hamea- Gelei. Tube 75 ct., in welvoorziene zakén. Het heeft de laatste dagen weer eens gespannen met de uitvoer van tuinbouw producten naar Duitsland. Het jongste weekeinde bracht de dreiging van een Duits invoerverbod, daar het contingent was uitgeput (zoals bekend is de handel geliberaliseerd, doch een zevental arti kelen, waaronder ook de verse groenten, vallen daar buiten). Zondagnacht zou de uitvoer stop zijn komen te staan. Te lefonische besprekingen met Frankfort hebben tweemaal achtereen tot een\uit stel van deze maatregel voor 24 uur geleid. Hedennacht zou dan echter toch de uitvoer alsnog beëindigd hebben moeten worden, zo niet verdere besprekingen weer tot toewijzing van een contingent ter grootte van 1 milliocn dollar was be sloten. Hiermede is de dreiging voor de Nederlandse tuinbouw weer even afge wend. Het totale contingent is 15 millioen dollar; hier is thans ongeveer de helft van verbruikt. Bij de grote stroom voor jaarsgroenten is het nog zeer de vraag of de exportdrang van onze tuinbouw, naar Nederlandse opvatting, voldoende bevredigd zal kunnen worden; immers met het restant van het contingent zal men toe moeten tot September van dit jaar. De 2oon van £ac deïhomian 75. In gedachten verzonken verlaat Eric de grotten der Dvergars. Achter hem verzinkt de gloed der vuren en zelfs de grauwe nevels, die hem bij de uitgang tegen- waaien, doen hem weldadig aan, na zijn tocht door het rijk van duisternis en rook. Haastig begeeft hij zich naar de plaats waar hij Erwin noodgedwongen heeft ach tergelaten. De jongen is nog steeds in diepe slaap gedompeld. Eric neemt hem voorzichtig op en draagt hem terug langs de weg welke hij gekomen is. Zou dit de oplossing zijn? vraagt hij zich voortdurend af. De mysterieuze woorden van de koning der Dver gars klinken voortdurend na in zijn oren. „Dwing Lauri tot een rechtsgeding en ik zal u helpen hem onschadelijk te maken." Indien Orl daar werkelijk kans toe ziet is de prijs die hij ervoor bedingt, een halve scheepslading goud, niet te hoog. Maar spreekt hij de waarheid? „In ieder geval wacht me een zware taak," denkt Eric grimmig. „Ik moet Baldon het goud ontnemen, dat hij mij ontstal. Verder moet ik Lauri zover schaakmat zien te zetten, dat hij er in toestemt een rechtsgeding aan te gaan. En wat voert de magiër in zijn schild? Hij is er de man niet naar om rustig af te wachten tot ik hem aanval Plotseling herinnert hij zich weer de laatste woorden, die Orl hem toevoegde: de magiër heeft dringend grote rijkdommen nodig!" Waarom? vraagt Eric zich af. Welke noodzaak kan Lauri daartoe drijven? Hij bezit toch het gehele rijk? Waartoe zouden hem dan goud en rijkdommen kunnen dienen? Op datzelfde ogenblik wordt die vraag op een andere plaats beantwoord. Gezeten in de grote zaal van Eric's burcht werpt de magiër een uitvorsende blik naar de krijgers, die verontwaardigd voor hem staan. Het zijn de aanvoerders van zijn soldaten, die zich driftig bij hem hebben laten aandienen. En in hun stemmen klinkt wantrouwenden ontevredenheid, wanneer zij de man in de zwarte mantel toevoegen: „Gij hebt ons reeds te lang met uitvluchten beziggehouden, heer Lauri. Maanden lang hebben onze mannen geen soldij gekregen. Thans willen zij hun geld.' Het zou zeer onverstandig van u zijnindien ge hen thans niet tevreden stelt. Er broeit muiterij Bij de voortgezette behandeling van de Belastingherziening 1950 gistermiddag door de Tweede Kamer aan het eind van de middag z. h. st. aanvaard met aantekening, dat de communisten tegen waren werd allereerst een herstemming gehouden voor een amendement-Lucas, waarover de vorige week de stemmen gestaakt hadden. Het amendement, dat een nadere omschrijving geeft van het winstbegrip, werd tjians aanvaard met 4643 stemmen. (Vóór K. V. P., C.-H. en V.V.D.). Het amendement-Hofstra, strekkende om geen vervroegde afschrijving toe te staan op gebouwen of terreinen, werd vèrworpen met 61 tegen 29 stemmen. Vóór P. v. d. A. en C. P. N. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft het de regering en mini-,sterJGötas» inJ gisteravond bij de behandeling van de Garantiewet voor d^^als naren,niet plezierig gemaakt. De ontstemming over de~e 9 9 'n van men zich herinneren zal, aan de vooravond van Kerstmis doo f, uon de Tweede Kamer nog maar amper passabel, althans niet onaanvaa morden gemaakt is practisch algemeen. Maar ook afgezien van de onbe (lende behandeling van de betrokken ambtenaren, ziet men thans wel heel duid. lijk in, dat het gekozen systeem verkeerd is. aan de Centrale Raad van Beroep voor De moeilijkheid is echter groot: terug keren van de dwaalwegen kan men ter nauwernood, al wil men het toch eigen lijk wel graag. Dit bleek gisteravond heel duidelijk bit de houding van de Eerste Kamer, die onder aanvoering van mr. Jonkman allesbehalve vriendelijk tegen de rege ring oprukte. Mr. Jonkman erkende ronduit, dat het punt van uitgang algehele overgang van de ambtenaren in dienst van de R.I.S. niet houdbaar is gebleken. Er is geen sprake meer van ambtenarenrecht. Met een scherpte, die men van de heer Jonkman niet zo vaak Verneemt zette hij uiteen, dat Djocja 2ijn overwinning wil voltooien, doch mj verzette zich er tegen, dat de Neder landse ambtenaren daarvan de dupe Kullen worden. Het kwam hem namelijk voor, dat de Nederlandse regering de Verantwoordelijkheid van zich wil af schuiven en de werkelijkheid niet in het Rcht wil stellen. Hij ging zo ver, te spelen met de gedachte aan tegenstemmen, of schoon hij toch moest betwijfelen, of dit doelmatig zou zijn. Wellicht zou het dan nog beter zijn de wet aan ie nemen, onder voorbehoud, dat bien later bij de bekrachtigingswet, die moet komen voor de Algemene Maatregel van Bestuur, welke de bitvoering van de wet moet regelen, bog nader zal zien. Natuurlijk kan de regering begrijpen, dat er dan souplesse en largesse van haar wordt Verwacht. Sprekende over de afvioeiingscom- fbssies liet de heer Jonkman zijn twijfel "''merken aangaande de juistheid van jtet voornemen om ook de commissie in "Jakarta beslissingsbevoegdheid te ge- eb. De katholieke spreker Van Lies- b°ut, mg overjgens slechts enkele onder zeen behandelde, omdat vandaag nog eji katholieke afgevaardigde het woord voeren, ging in dit opzicht verder, fbl betwijfelde zonder meer, of het we) Jb°geiijk zal blijken in Djakarta onaf- ankelijke personen voor het lidmaat- hap der commissie aldaar te vinden. j-.^cen enkele twijfel liet de heer Van v^shout bestaan aangaande zijn onte- redenheid over het voornemen de mi- in zelf partij als appèlinstantie aa« schakelen. Het hoger beroep moet t een onafhankelijk college worden vertrouwd. De heer Jonkman dacht Zoals bekend, zal de maquette van adio Anno Santo", het geschenk van Atholick Nederland aan Z.H. de Faus, aandag 15 Mei naar Rome worden ge- /acht. Behalve de leden van het werk mnité zullen de ministers mr. J. E. H. an Schaik en prof. dr. J. R. M. van Drink de reis meemaken. Ambtenarenzaken. Indien de minister hem hierop niet bevredigend antwoordt, dan zal hij over de beroepskwestie een uitspraak van de Kamer uitlokken. De andere sprekers, de heren Wende- laar, Algra en Van Lieshout, bleken het in hoofdzaak met mr. Jonkman eens. De heer Algra denkt ernstig over tegen stemmen, doch zal het antwoord van de minister nog afwachten. Een amendement-Lucas, strekkende om vervroegde afschrijving ook moge lijk te maken voor bedrijfsmiddelen, die in een voorafgaande periode reeds be steld of aanbesteed warén, was reeds door de minister in een enigszins anders geredigeerd nieuw artikel verwerkt. De minister nam nu ook nog een verbete rend sub-amendement van de heer Hof- stra over. Voorts deden de heren Lucas en Jans sen een poging om ook boekwinsten, ver kregen uit vrijwillige verkoop van be drijfsmiddelen voor de afschrijving in aanmerking te doen komen. Doch dit strandde op het „onaanvaardbaar" van de minister. Een amendement-Hofstra, mede ondertekend door K.V.P. en A.R., werd door de minister overgenomen. Het had de bedoeling te voorkomen, dat door voldoening van wat in we zen oude verplichtingen zijn, een be lastbare aantasting van de onbelast bare reserve zou plaats vinden. De heer v. d. Wetering kwam vervol gens per amendement de oorlogsslacht offers te hulp. Teneinde deze laatsten zo spoedig mogelijk in een gelijke positie te brengen als de niet-getroffenen, stel de hij voor de afschrijving van het ver schil tussen de vergoeding, die ze ont vangen, en de werkelijke herbouwkosten niet over een derde, doch over het hele verschil toe te staan. Minister Lieftinck vond de bedoeling sympathiek, maar had wel technische bezwaren. Na heen en weer gepraat stel de hij voor de vervroegde afschrijving, die nu voor de oorlogsslachtoffers reeds geldt voor 1949 (voor de anderen is af schrijving slechts toegestaan voor nieuwe investeringen in 1950) uit te breiden tot 1948 hetgeen feitelijk overeenkwam met het oorspronkelijke algemene plan, waarnaar de wet werd ingediend. Daar op trok de heer v. d. Wetering, ofschoon hij niet geheel tevreden was, zijn amen dement in. Een amendement-v. d. Wetering om de compensatietermijn te verlengen van 3 tot vijf jaar, ontketende een handeltje tussen de Kamer en de minister, hetwelk erop uitliep, dat men het op vier jaar afmaakte. Des avonds ging de Kamer door met de afschaffing van de ondernemingsbe lasting en verhoging van de vennoot schapsbelasting. De heer Hofstra (Arb.) verdedigde een amendement, beogende de oorspronkelijke tekst van het ontwerp te handhaven en dus in de considerans uit te spreken, dat het wenselijk is de heffing van de ondernemingsbelasting naar de grondslag bedrijfskapitaal te he- cindigen en 'ook overigens enige voor zieningen met betrekking tot de onder nemingsbelasting te treffen. Zijn bedoe ling is de ondernemingsbelasting naar de grondslag bedrijfsopbrengst vooralsnog te behouden. De heer Van den Heuvel (A.R.) be-* streed dit amendement; de onderne mingsbelasting werkt z.i. onrechtvaardig. Ook de heer Lucas (K.V.P.) vond de ondernemingsbelasting buitengewoon on rechtvaardig; hij gaf te kennen vóór het regeringsvoorstel te zullen stemmen. Na re- en dupliek werd de stemming over het amendement aangehouden tot heden-Woensdagmiddag. Mgr. A. van den Bronk, die behoort tot de Sociëteit van de Afrikaatse Mis sies, en Apostolisch administrator was van het vicariaat van déNijldelta, is benoemd tot Apostolisch Vicaris van dit Vicariaat. De nieuwe bisschop werd te Velsen geboren en is thans veertig jaar oud. Advertentie SPINAZIE mten. y>. Spinazie eten is: gezondheid opdoen! Want spinazie is rijk aan vitaminen, kalk en ijzer. Eet ze vaak en vee!, ze is nu lekker en niet duur! Zet Uw spinazie zonder water kook ze hoogstens 5 d 10 minuten. Dan gaan er zo min mogelijk kost bare voedingsstoffen verloren. Dinsdagavond laat kwam in Naald wijk uit Rome het bericht, dat een door Westlanders geschonken kist fruit aan Z.H. de Paus was aangeboden De kist werd overhandigd door Wim Vogels en Wim Thoen, beiden uit Naaldwijk, die per fiets naar Rome zijn getrokken. Hier werden zij gastvrij ontvangen door prof. dr. Chr. Vijverberg O.P., hoogleraar aan het Angelicum in Rome, eveneens afkomstig uit Naaldwijk. Deze had voor hen een speciale audiëntie bij de Paus aangevraagd en verkregen. Wim Vogels en Wim Thoen droegen sa men de kist fruit waarin witte en blau we druiven, perziken, pruimen en aard beien, afgedekt met een schutblad, ver vaardigd door de Naaldwijkse schilder J. Baetings. Z.H. de Paus onderhield zich langdurig met pater Vijverberg en de beide Westlandse jongens. De Paus schonk zyn zegen aan de Westlandse tuinbouw en hij gaf de twee pelgrims speciale herinneringsmedailles mee voor allen, die aan dit geschenk hebben meegewerkt. De initiatiefnemer van dit geschenk was P. N. Bot uit Naaldwijk. Staatsblad K 172 bevat de wet van 4 Mei 1950, houdende Verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine en wijziging van de motorrijtuigenbelas tingwet. De eerste passagiers-helicopterdifnst is in Engeland gelijk met <je Britse In dustrie Tentoonstelling geopend en wordt onderhouden tussen Londen, waar het ene deel, en Birmingham, waar het andere deel der expositie wordt gehou den. Een Amerikaanse was de eersté passagier, die op de openingsdag de helicopter binnenstapte. Advertentie KV/ATTA BREDA 16 Mei zal een conferentie tussen de republiek Indonesia Serikat (V.S.I.) en de republiek Indonesia (Djocja) over de vorming van de eenheidsstaat worden gehouden, aldus is op een vergadering van het kabinet der V.S.I. te Djakarta besloten. De Indo nesische minister-president Hatta zal voorzitter van deze conferentie zijn. 13 Mei zal de regering der V.S.I. een informele bespreking voeren met vertegenwoordigers van Oost-Indone- sië cn Oost-Sumatra. Hierby zullen ook twee waarnemers van West-Bor neo tegenwoordig zijn. De ministerraad heeft voorts een ont- werp-besluit van de president aangeno men inzake de afkondiging van de staat van oorlog cn beleg op geheel Celebes met inbegrip van de Sangir- en de Talud eilanden. De kabinetsleden hebben ten aanzien van de kwestie-Ambon aan Aneta mede gedeeld, dat deze aangelegenheid aan het ministerie van Defensie zal worden over gelaten. De missie-Schotborch heeft intussen op Ambon een order van de Legercomman dant uitgevaardigd, waarin alle leden van het K.N.I.L. gesommeerd worden tot te rugtrekking in de kampementen en plaatsing onder militaire tucht. De resul taten van deze dagorder zijn nog met gemeld. De missie seinde echter naar Djakarta dat, naar verluidt, geen anti- Nederlandse stemming op het eiland werd aangetroffen, zodat de Nederlandse (Van onze Utrechtse correspondent) De studenten in de indologie aan de Universiteiten van Utrecht en Leiden hebben gisteren middels een schrijven van de culturele afdeling van hut Hoge Commissariaat van Indonesië de medede ling ontvangen, dat de gelegenheid ont- 16 In een ander geval zou hij zich schuchter teruggetrokken hebben, even nerveus als een veulen bij het zien van een stoomwals, maar de rennen verveel den hem al lang en een praatje met Julia zou de tijd tenminste wat kórten. „Goeiendag, Mr. O'Dea," groette zij. „Dag, juffrouw Stapieton," kwam het Bsrzclcnd Ze glimlachte naar hem. „Het gebeurt niet iedere dag, Mr. O'Dea, dat we u helemaal alleen in de wijde wereld aan treffen, zonder dat uw engelbewaarder, compleet met baard en al, over u waakt." „Jer houdt niet van de rennen," zei Peter ernstig, „en hoewel het vandaag erg koud is, zou ik toch graag de baard meegenomen hebben, maar ja, de eige naar ervan bleef thuis, dus kon ik dat met goed fatsoen niet doen." Julia gichelde en beantwoordde zonder blikken of blozen de aanmatigende blik ken van de twee meisjes Mullalley. „Maar zonder gekheid, u gaat werkelijk niet veel alleen uit. Denkt u er nooit eens over, te gaan dansen? Zondag was er een heerlijke dansavond in Muihall. Of was 't Nieuwjaarsdag? Ik heb de laatste tijd zoveel gedanst, dat ik de tel kwijt ben geraakt. Nee, Zondagavond 1 was 't. Het Nieuwjaarsbal was in Co- merford. Maar Muihall spande de kroon. Gewoon een knal-avond. Zelfs jongelui van Carrick en van Ross waren er. Het is erg jammer, dat u niet danst, ik be doel, dat u niet gaat dansen. Natuurlijk bent u een uitstekend partner." „Ik heb tot nu toe heel weinig ge danst," antwoordde Peter, stomverbaasd, hoe zij zoveel en zo vlug kon babbelen zor.der buiten adem te raken. „Veel aan leg heb ik er niet voor. De muziek mag ik graag horen, weet u, en ik ben dol op een goed nummer tep-dans, maar overigens houd ik meer van een mooi lied of een rustig spelletje kaart bij de» kachel. „Een rustig kaartspelletje," pruilde ze, „dan verstopt de brave Jer Coady zeker troefaas in zijn baard? En vanzelfspre kend rijmt 'Fonsy Farrell iedere kaart die hij'uitspeelt aan elkaar met versjes die Shakespeare hem niet zou verbete ren, tenminste, dat denkt hij zelf. Geen wonder, dat er op het toneel niets van je uitgaat, als dat het soort gezelschap is, waarin je je vrije tijd moet door brengen". „O nee," zei Peter geërgerd, „je kunt van iemand niet verlangen, dat hij op een repetitie met evenveel vuur speelt als op de avond zelf" Hij werd zelfs overmoedig. „Na vanavond zou je wel eens een heel ander oordeel over je tegenspeler kunnen hebben dan tot nu toe". „Dat hoop ik inderdaad". Julia tracht te haar trots over wat haar een gewon nen veldslag leek, te verbergen. „En ik ben er zeker van, dat je de uitvoering vanavond niet laat ruïneren door onze beroemde Jer Coady, met 2ijn idioterie om het spel te laten eindigen vóór de artistieke climax bereikt is.. Dat is het, wat mij dwars zit. Toen ik nog op de kloosterschool ging, was ik al dol op toneelspelen cn juist nu ik de kans krijg een rol te vervullen inj een drama, al is het dan maar in Carriglea, moet Jer Coady, die ouwe analphabeet, er een klucht van maken door het slot er af te hakken. Kijk maar naar de manier waarop zijn gedoe het hele stuk kapot maakt en de spelers in mummies ver andert. Hoe kan men van iemand eisen, bezield te acteren, als hij weet, dat een of andere oude idioot niet van plan is het spel te laten culmineren in een ar tistieke climax?" „Daar valt niets op te zeggen," gaf Peter toe, verbijsterd door zo'n welspre kendheid en zulk een grondige kennis van de dramatische kunst. „Nu dan," ging de verleidster door, „ik vind, dat de oplossing van het pro bleem en het einde van alle moeilijk heden in uw eigen handen ligt, mr. Peter O'Dea. Maakt u dan Coady maar eens duidelijk, dat hij het hele stuk laat fnislukken, wanneer hij niet door gaat tot aan het artistieke hoogtepunt". Ze schonk Peter haar liefste glimlach. „Zult u hem dat zeggen, mr O'Dea? Als u het hem uitlegt, zal hij het zeker be grijpen. De enige reden waarom ik zo graag het echte slot erbij wil hebben is, dat ik tegenover moeder en alle vrienden die ze meebrengt, een goed figuur wil slaan. En omdat ik altijd zo'n voorliefde voor 't drama heb gehad, kan ik mij niet volledig geven, als ik niet weet, dat er een logische artistieke climax zal zijn". „Wel, ik zal mijn uiterste best doen," beloofde Peter, zonder zich door een definitieve toezegging te binden. „Ik wist wel, dat u het zou doen,: glimlachte ze dankbaar. „Ik moet nu weg. Tot ziens, Peter". Vlug liep ze op de twee Mullalleys toe, die, na hun rondgang over het terrein, opnieuw passseerden. „Tot ziens, Peter," riep ze hardop, toen ze met hen opliep. „Dag Peter, tot vanavond". De avond spreidde zijn zwarte sluier reeds over het dal, toen Peter, vastbe sloten zich de pret niet te laten ontgaan, tegenover Coady aan de kleine thee tafel plaats nam. „Ik ben naar de wedstrijd geweest," begon hij voorzichtig. „Ik geloof niet, dat er ooit iemand meer verzot op hondenrennen is ge weest of nog is dan ik, maar sinds de arena van Ballyvarna naar Moonbawn verplaatst is, heb ik geen twee honden meer zien loslaten Toen Din Lalor Sr., de lange diender, Moonbawn kocht, heb" ik gezworen nooit een voet op enig stuk grond van hem te zetten en ik heb mijn woord gehouden, hoe jammer ik 't ook vind de honden niet te kunnen zien rennen". „Alles goed en wel. maar nu de oude heer dood is, is het toch onzin zo haat dragend te blijven". „Peter, zolang als een van zijn na komelingen dat huis en hof nog bezit, is de ouwe baas feitelijk niet gestorven. Maar hij mag dan een bloedhond ge weest zijn, zijn devies was: Recht door zee; hij deed zijn plicht op zijn manier, hard en meedogenloos; 't was een tyran, een afvallige en een echte aanhanger van de Koningin, maar het was een te genstander, waarmee je tenminste openlijk de strijd kon aanbinden. Ver gelijk daar maar eens die bange wezel van een zoon mee, die heus niets op een eerlijke manier zal doen, als hij zijn doel gemakkelijker langs een slinkse omweg kan bereiken". (Wordt vervolgd) breekt en in afzienbare tijd zal blijven ontbreken om afgestudeerde indologen die niet de Indonesische- nationaliteit be zitten, bij de overheidsdienst van Indbne- sië aan te stellen. In verband hiermede zullen nog niet uitgezonden indologen, zowel afgestu deerde als nog studerende, van hun ver bintenis worden ontheven, zonder ver plichting tot terugbetaling van de gelden welke zy ten behoeve van hun opleiding ontvingen. Tenzij aan deze ontheffing op een vroeger tijdstip de voorkeur wordt gegeven, zal zij per 1 Juli a.s. ingaan. Voor vele studenten betekent dit be sluit het einde van hun universitaire loopbaan. In ruil voor de op zich geno men verplichting na beëindiging van hun academische studie in Indische over heidsdienst te treden, ontvingen zij name lijk van het Indisch Gouvernement een gehele of gedeeltelijke tegemoetkoming in hun studiekosten. Daar de verhoudin gen zich thans echter volledig hebben ge wijzigd en de Republiek Indonesia ten gevolge hiervan geen prijs meer stelt op afgestudeerden, vervalt deze tegemoet koming, waardoor een belangrijk aantal indologen zich genoodzaakt ziet zijn stu die af te breken. Hoewel in het contract een clausule voorkomt, waarin is opgenomen, dat de verbintenis haar geldigheid ver liest als in bepaalde gevallen uitzen ding onmogelijk is, valt het niet te ontkennen, dat de betrokken studen ten slachtoffer zijn geworden van de souvereiniteitsov erdracht. De situatie doet zich namelijk voor, dat het bedoelde contract destijds met de Ne derlandse regering werd aangegaan en thans, als consequentie van de souverei- niteitsoverdracht. door een vreemde mo gendheid, i.e. de Republiek Indonesia, wordt opgezegd. De studenten van de indologische fa culteit menen om deze reden een houding van de Nederlandse regering te mogen verwachten, waaruit blijkt, dat zij de bij zondere moeilijkheden beseft en de ge dupeerde studenten financiële en morele hulp wil verlenen ambtenaren van het Hoge Commissariaat de heren Van Hoogstraten en Van Deinse voorbereidingen voor de evacua tie van een aantal Nederlanders kunnen treffen. De Timorraad en de raad van zelf bestuurders van Timor, respectie velijk bestaande uit '25 en 21 leden, hebben zich vóór de eenheidsstaat uit gesproken. Beide raden verklaren, dat zij de procedure van de vorming van de eenheidsstaat overlaten aan de regeringen van de V.S.I. en de ijegara-Oost-Indonesié. De radiorede van Hatta heeft in vele Indonesische kringen zeer grote voldoe ning gewekt, aldus verneemt het A.N.P. te Djakarta. De premier van de V.S.I. heeft zijn persoonlijke prestige en dat van president Sukarno ingezet om de verdere ontwikkeling van federatie tot eenheidsstaat ordelijk en volgens de wet telijke regelen te doen verlopen. Beide nationale figuren willen thans weer po sitief de leiding nemen bij de vormir.g van de eenheidsstaat, hetgeen volgens vele waarnemers betekent, dat de een heidsstaat zal worden gevormd via de Republik Indonesia Serikat, ook al zul len aanmerkelijke concessies worden ge daan aan de Republik-Indonesia. De rede is een waarschuwing aan Djocja tot matiging en redelijkheid, vooral met het oog op de internationale erkenning, die alleen aan de V.S.I. en niet aan de R I. (Djocja) gegeven werd. In dit verband is het opmerkelijk, dat reeds stemmen in Djocja opgaan, die bereid zijn de Eenheidsstaat door om vorming .van de V.S.I. tot stand te bren gen. Hatta heeft zich voor de komende besprekingen met de regering te Djocja over de eenheidsstaat door deze rede voldoende duidelijk op het standpunt ge steld van de vorming van de eenheids staat via de V.S.I., zodat de kans bestaat, dat de extreme elementen voorlopig op de achtergrond gedrongen worden. (Van onze verslaggever) De Nationale Paüsavond ter gelegen heid van het Heilig Jaar is Dinsdag in het gebouw voor k. en W. te 's-Gra- venhage gehouden met een uitvoering door het R. K. Residentieorkest met het Rotterd. Philh. Orkest, de solisten Jo Vincent, Annie Woud, Han Lefèvre en Willem Ravelli, het geheel onder leiding van Nico Verhoeff. Het concert werd aangeboden aan de Apostolische Internuntius Z. H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, ter gelegenheid van zijn zilve ren bisschopsjubileum. Toen Mgr. Giob be binnentrad werd het „Ecce Sacerdos Magnus" ingezet, waarbij het publiek zich naar het feestelijk versierde bal kon keerde, waar hij gezeten was. De voorzitter dr. J. P. C. de Boer sprak vervolgens een kort openings woord. De prachtige Missa in f Moll van Bruckner werd hierna uitgevoerd en oogstte van de volle zaal veel applaus. Onder de vele genodigden bevonden zich Mgr. Pompe, de deken van 's-Graven- hage, rector J. Kraakman, Mgr. Van Hussen, de ministers Van Maarseveen, Rutten en Teulings, Schout bij Nacht Moorman, baron Van Voorst tot Voorst en echtgenote en vele andere prominente figuren van Kerk en Staat. Rector J. Kraakman sprak een feest rede uit, waarbij hij onze Paus huldigde voor het grootse werk, dat Zijne Heilig heid reeds heeft verricht cn memoreerde de betekenis van de opvolgers van Sint Petrus door al de eeuwen heen. De avond werd besloten met het Te Deum van Diepenbrock, achtstemmig uitge voerd, en de Pausmars. De uitvoering is door de K.R.O. uitgezonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3