FRANS PLAN HOOFDSCHOTEL VAN BESPREKINGEN TE LONDEN INSTORTING VAN PUTK0STTE GRONDWERKER HET LEVEN Het Amerikaanse Holland viert zijn Tulip Time Festival Besprekingen Trygve Lie te Praag VIS00RL0G IN HET NOORDEN HEEFT FUNESTE GEVOLGEN .Het weer. Tot hoofd en hart Amerika enthousiast; Duitsland bereid; Engeland gereserveerd Nederland sceptisch Wilt u naar Parijs? Reddingsploeg bereikte het slachtoffer vijf minuten te laat De kwestie-Triest TRUMAN: Zo nodig weer gebruik atoombom SPOORWEGSTAKING IN AMERIKA Burgemeester Cremers spreekt de bewoners via de gramofoonplaat toe Woordenwisseling met journalisten BESPREKINGEN OVER EENHEIDSSTAAT ZEEPPRIJS WORDT VERLAAGD Kinderbijslag ook voor zelfstandigen Winkeliers, venters en groothandelaren in ernstige mate gedupeerd KLEERMAKER WON LUISTERSPELPRIJSVRAAG Prijsuitreiking in K.R.0.-studio DUBBELE LIKEUREN LEVERT CD DONDERDAG 11 MEI 1950 74ste JAARGANG No. 24765 STAALINDUSTRIE ONDER ÉÉN LEIDING Ja, zei de visvrouw Ontvoerde Griekse kinderen terug? Meer personeel op locomo tieven vereist TSJECHISCHE SEMINARIA MOETEN DIT JAAR SLUITEN Eén seminarie onder regeringscontróle MOORDENAAR VAN PATER MULDER BEKENT Tussen V.S.I. en Djocja Wetsontwerp ingediend Hirschfeld Zaterdag weer naar Indonesië étific //msfcrdawSc tJ BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W Boeriigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run Wnd. hoofdredacteur: W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeier- hoogte. Ingezonden meoedelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder oogave vari redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Vanmorgen is te Londen de belangrijke conferentie begonnen van de Grote Drie, •je ministers van Buitenlandse Zaken van de V. S., Engeland en Frankrijk, Acheson, ®evin en Schuman. Het belangrijke en opzienbarende voorstel van Frankrijk, de franse en Duitse staal- en stoenkolenindustrie onder een gezamenlijk gezagsorgaan plaatsen, zou naar men in welingelichte kringen aannam vandaag zeker de hoofdschotel vormen van de besprekingen, die met zoveel zorg zijn voorbereid, en hie ook morgen en Zaterdag nog zullen voortduren. Andere belangrijke onderwer pen zijn de wereldsituatie in het algemeen, Duitsland en het Verre Oosten. Robert chuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, is gistermiddag in Londen ingekomen, om aan de conferentie van de Grote Drie deel te nemen. De Amerikaanse minister van Buiten' iandse Zaken, Dean Acheson, heeft gis teren zijn instemming betuigd met het Franse voorstel. In een verklaring noemde hij het plan van Frankrijk een uiterst belangrijke ontwikkeling. „Ter wijl het voor de hand ligt, dat de analyse en het uiteindelijke oordeel over het Voorstel moeten wachten op de beschik baarheid van bijzonderheden erken ik hiet sympathie en goedkeuring de be tekenis en de verreikende bedoelingen Van het Franse initiatief", aldus ver klaarde hij. In Britse kringen schijnt men het Amerikaanse enthousiasme voor het Franse voorstel niet te delen. Over het algemeen toonde men zich in Engeland gereserveerd. Men wees er o.a. op, dat het voorstel veel studie zou vereisen. Groot-Brittannië maakt zich klaarblij kelijk bezorgd over de invloed, die een vereniging van de Franse en Duitse zware industrieën zonder enige twijfel zal hebben op de zorgvuldig uitge dachte economie van de Engelse socia listische regering. In Duitse kringen is het voorstel van Frankrijk over het algemeen gunstig ontvangen. De West-Duitse Kanselier, Konrad Adenauer, en zijn politieke vol gelingen hebben het Franse initiatief met ware geestdrift ontvangen, hoewel dit enthousiasme voornamelijk het be ginsel der samenwerking geldt en de mogelijkheden, die dit initiatief kan openen. In Duitse industriële kringen heeft men het Franse plan eveneens met instemming ontvangen en noemde men de eerste indruk „beslist gunstig". Dit alles wil echter niet zeggen, dat men in Duitsland zonder reserves .tegen over het Franse plan staat. Nadrukkelijk zijn deze geuit door de sociaal-demo craat dr. Schumacher, wiens uitvoerig betoog hierop neerkwam, dat een defini tief oordeel over het plan nog niet mo gelijk is, zolang het niet in bijzonderhe den is uitgewerkt. Het was voorlopig volgens Schumacher nog niet meer dan een omlijsting, terwijl de aantrekkelijk heid er van zal afhangen van het schil derij, dat daarin zal worden geplaatst. In Nederlandse kolen- en staalkringen staat men sceptisch tegenover het plan- Schuman. Het plan kwam als een ver rassing eri men twijfelde of het verwe zenlijkt kan worden. In handelskringen had men er nog geen mening over, doch hier en daar was men van oordeel, dat het plan in strijd was met de idee van vrijhandel in Europa. De directie van de N.V. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken was nog niet geheel op de hoogte van het voor stel van Robert Schuman. Als kleinere producent zal ons land eerder tot grote voorzichtigheid ge neigd zijn, zo merkte men op. De vraag is voorts welke rol Engeland zal spelen. Ten aanzien van de vrijhandel zal het plan zeer zeker zorgvuldig be studeerd moeten worden. Men heeft hier altijd op het standpunt van de vrije handel gestaan en in verband daarmee noopt het voorstel tot enige bezorgdheid. In een rede te Londen heeft de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, gisteren opnieuw gepleit voor het opnemen van West- Duitsland in de kring van de westelijke geallieerden. Hy verklaarde evenwel, dat West-Duitsland geen passieve toe schouwer kan zjjn, waar het gaat om zijn eigen lot. De Duitsers zullen zelf bereid moeten zijn volledig hun verantwoorde lijkheden te aanvaarden, en ook datgene, wat hun nu misschien als een risico voorkomt, aldus Acheson. In diplomatieke kringen is men van mening, dat de Frans-Amerikaanse overeenstemming een geweldige stimu lans kan vormen by de bespreking van het Duitse vraagstuk. Van gewoonlijk welingelichte zijde verneemt Reuter, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Drie hun regeringen waar schijnlijk zullen aanbevelen, West-Duits land in de komende herfst, wanneer het bezettingsstatuut moet worden herzien, zelf volledig zijn buitenlandse politiek te laten voeren. Een oude vrouw, die op de markt voor het Deense parlement vis verkoopt, werd Woensdag gevraagd: „Wilt u gratis een reis per taxi naar Parijs maken?" Natuurlijk antwoordde ze: ja en ze maakt die reis! De uitnodiging was namelijk afkomstig van het dagblad „Extrabladet". Op haar Ïiï-öaagse tocht via Duitsland, Ne derland en België naar Parijs en terug wordt de gelukkige vergezeld dooi4 een journalist en een fotograaf van het blad. Verwachting tot Vrijdagavond;; Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Zon: 4.52-20.22; Maan: 3.24—15.38. De inwoners van Brooklyn in de Ver enigde Staten hebben gisteren met ang stige spanning de pogingen gevolgd van een reddingsploeg van meer dan hon derdvijftig personen, di^ in koortsach tige haast trachtte een negen en veer- '*>g -jarige grondwerker te bevrijden, die door een instorting, in een zeven hieter diepe put, tot aan zijn oksels °nder het puin bedolven zat. Na 27 uur eh 5 minuten bekneld te hebben geze ten is het slachtoffer tengevolge van °ververmoeidheid en ernstige brand wonden overleden. Vijf minuten later slaagden de leden van de reddingsploeg er in, hem te bevrijden. Een pater, met *ie hij zeer goed bevriend was, is in de put afgedaald, om hem de laatste Sacramenten toe te dienen. Aanvankelijk was het slachtoffer, Do- mmick Atteo, vol goede moed. Hij schertste met journalisten en persfoto grafen en sprak zijn vrouw moed in. f-'Jn toestand verergerde echter, toen de zuurstof die naar beneden gepompt "jas tot ontploffing kwam, doordat _dh zoon een brandende sigaret in de Pdt liet zakken. De ontploffing deed van meer aarde en steen naar beneden WniP en bezorgde Atteo ernstige brand- ho t. n aan gezicht en armen. Hierop Hot een dokter, die zich in de put en .z,akken- het slachtoffer morphine heeft -dplasma toegediend, maar het k f'T met meer mogen baten. Politie en weer hadden de zoon van Atteo te„ ^ars?hawd, geen brandende sigaret- n m de put te laten zakken. Radiografisch, overgebrachte foto van de grondwerker te Brooklyn in de zeven meter diepe put. Mosje Pijade, een invloedrijk lid van het Joegoslavische Politburo, is naar Londen vertrokken om de Joegoslavi sche zaak bij de raad van ministers van Buitenlandse Zaken te verdedigen als Italië de kwestie-Triest aan de orde stelt, aldus verneemt A.P. nit betrouw bare bron. Inmiddels heeft een officiële Joegosla vische woordvoerder verklaard, lat Joegoslavië het standpunt handhaaft, dat de toekomst van Triëst geregeld dient te worden door rechtstreekse on derhandelingen tussen de twee landen. Joegoslavië is bereid alle door Griekse opstandelingen naar Joego slavië gevoerde kinderen, van wie de ouders nog in Griekenland wonen, uit te leveren, aldus verneemt U.P. uit betrouwbare bron. Een en ander zou besproken zijn tijdens een conferentie van de Griekse premier Piastiras met de Joegoslavische zaakgelastigde in Athene. Er bevinden zich thans nog twaalf duizend Griekse kinderen in Joegosla vië, die daarheen gevoerd werden ge durende de Griekse burgeroorlog. President Truman heeft gisteren ver klaard, dat hij niet zou aarzelen voer de tweede maal in de wereldgeschiedenis de atoombom te gebrniken, wanneer hij dat noodzakelijk zon achten. Hij ver klaarde dit in Pocatello, waar hij een decreet ondertekende, dat de oprichting van een „Nationale wetenschappelijke stichting" voor de bevordering van het wetenschappelijk onderzoek inhoudt. Hij verklaarde verder, dat dit decreet de V. S. in de gelegenheid zal stellen hun voorsprong inzake de wetenschap pelijke ontwikkeling te behouden en er toe zal bijdragen „op nog krachtiger wijze voor de vrede te werken". Achttienduizend stokers en machinis ten van vier grote Amerikaanse spoor wegmaatschappijen zijn gistermorgen in staking gegaan. Zij eisen een grotere personeelsbezetting op de locomotieven. Toen de staking uitbrak werden nog onderhandelingen gevoerd met regerings- bemiddelaars. Op de netten van de overige spoor wegmaatschappijen ontstonden opstop pingen, omdat verscheidene firma's spoedopdrachten gaven tot het verzen den van hun goederen langs de lijnen, waarop niet gestaakt wordt. Overal in de V. S. worden door de zware industrieën voorbereidingen ge troffen om de productie te verlagen in verband met de spoorwegstaking. Vliegtuigmaatschappijen en busonder nemingen hebben hun personeel uitge breid ten einde de talrijke pasagiers te kunnen helpen die door de staking ge dupeerd worden. De Midland Steel Products Cy in Cle- v®.^nd heeft de werkzaamheden tot vier vijfde gereduceerd. In West Penssylvania zullen verschillende kolenmijnen ge sloten worden. De Tsjechische regering heeft besloten al le katholieke seminaria op één na In dé komende herfst te Sluiten, aldus meldde de katholieke nieuwsdienst van het Aartsbis dom Wenen gisteren. De nieuwsdienst deelde mede dat vanaf de komende herfst in Tsjechoslo- wakije priesterstudenten alleen nog maar zonden kunnen studeren aan het seminarie te Tmava in Slowakije, hetgeen door de regering gecontroleerd wordt. Intussen deelt men in kerkelijke kringen mede, dat in alle volksdemocratieën derge lijke plannen voorbereid worden of reeds ten uitvoer zijn gebracht. In Hongarije zijn alle seminaria reeds gesloten terwijl in an dere landen dergelijke maatregelen voorbe reid worden, aldus meldt U. P: Volgens op het Vaticaan ontvangen in lichtingen is het PlO-Instituut, een opvoed kundige inrichting van de Jezuïten te Pees, door de Hongaarse politie bezet. De politie heeft-verder de zusters van de orde van Notre Dame uit hun huizen in Pees verdreven. Een van de twee Indonesiërs, die ge arresteerd zjjn in verband met de moord op pater D. Mnlder O.F.M., heeft «en bekentenis afgelegd. De verkoop van de eigendommen van het slachtoffer heeft hem f2000 opgebracht. v%>T>n)n uwJ.te V^le3ende vleugel van de Amerikaanse luchtmacht, de Northrop YRB-49a, die door zes straalmotoren wordt voortgedreven, heeft de eerste proef vlucht gemaakt Trygve Lie, die vandaag met een Rus sisch lijntoestel van Praag naar Moskon zou vertrekken, heeft gisteren in de Tsjechische hoofdstad besprekingen ge voerd met Vliem Siroky, de Tsjechoslo- waakse minister van Buitenlandse Za ken. Op zijn reis naar Moskou wordt Lie vergezeld door de assistent-secreta- ris-gcneraal voor de aangelegenheden inzake de Veiligheidsraad, de Rus Zits- jenko. Men verwacht, dat zijn aanwezig heid de missie van Lie aanmerkelijk zal vergemakkelijken. Gisteravond heeft Trygve Lie zich op een persconferentie in Praag nogal op- Naar Aneta uit Djakarta meldt, zijn Woensdag informele besprekingen over de vorming van de eenheidsstaat tussen minister-president Hatta en Hakim en Susanto, respectievelijk vice-minister- president en minister van Binnenlandse Zaken der Republiek Indonesia (Djocja) begonnen. Het volkscongres te Medan van aanhangers van een Indonesische staat op federatieve grondslag, heeft met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin geëist wordt, dat Oost-Sumatra zijn positie als deelstaat van de V.S.I. behoudt en dat de gebieden Zuid-Asahan en Labuan Batu in de negara blijven opgenomen. Naar wij vernemen, hebben alle con suls in Surabaja aan hun resp. regerin gen om bescherming gevraagd van de Europese wijken. A. P. verneemt in Djakarta, dat twee- en-zestig personen uit de gevangenis in Klaten op Midden-Java zijn uitgebroken. (Van onze Rotterdamse redactie) Met ingang van vandaag zal zo deel de men ons mede, een der Nederlandse zeepfabrieken de prijs van het dubbel- stuk zeep voor huishoudelijk gebruik, dat 33 cent kostte, tot 29 cent verlagbn Deze prijsverlaging van 4 cent per dub- belstuk is mogelijk geworden door een grotere rationalisatie en grotere pro ductiviteit. Men heeft een belangrijke verbetering weten toe te passen van de ziedmethode. Het ziedproces, dat voorheen tien dagen in beslag nam duurt thans slechts drie dagen. Men deelde ons verder nog mede dat de handel schadeloos gesteld zal wor den op de voorraden, die hy op het moment, dat de prijsverlaging ingaat, heeft. gewonden over het optreden van enkele verslaggevers van Tsjechische kranten en persbureaux van de volksdemocratieën. De secretaris-generaal weigerde ant woord te geven op een aantal vragen, die gesteld werden door de correspon dent van het Nieuw Chinese Nieuws agentschap, omdat de correspondent wei gerde de Kwomintang anders te noemen dan de „reactionnaire kliek". De bom barstte, toen een correspon dent van Telepress, het Cominform Nieuwsbureau, hem verschillende malen onderbrak om er op te wijzen dat de communistische vredesactie door de V. N erkend moest worden. Hierna verklaar de Lie, dat de persconferentie naar zijn mening geen „politieke debatingclub" was. „Wanneer u dit niet met mij eens bent, geef ik op geen enkele vraag meer antwoord en verlaat ik de zaal", waar schuwde Lie. Hierop wijzigden de aan wezigen hun houding en de verdere con ferentie had een rustig verloop. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, waarin de noodrege- ling voor een kinderbijslag voor zelf standigen wordt voorgesteld De rege ring is er van uitgegaan, dat een grens van f 2000 per jaar voor een gezin met drie kinderen in het algemeen redelijk Is te achten. Een zelfstandige met drie kinderen, die een inkomen heeft van f 2100 per jaar, komt niet voor deze kinderbijslag in aanmerking. Zodra dit kindertal stijgt komt deze zelfstandige financieel in dezelfde omstandigheden te verkeren als een zelfstandige met een inkomen van f 2000. Daarom wordt voorgesteld de inkomensgrens per kind met f 100 per jaar te doen oplopen en in overeenstemming met deze oplopende grens de kinderbijslag niet van het der de kind, doch telkens van een volgend kind af te verstrekken. De bedragen van de toe te kennen kinderbijslag dienen volgens de re gering gesteld te worden op de helft van het bedrag, dat thans de loon arbeider ontvangt, dat is dus 23 cent voor het derde en 28 cent voor de volgende kinderen. De ministers van Sociale Zaken en Financiën willen de uitvoering van deze noodkinderbijslagregeling voor zelfstandigen aan de Raden van Arbeid opdragen Bij de definitieve verzeke- ringsregeiing zullen waarschijnlijk de nieuwe bedrijfsverenigingen met de uit voering worden belast. Geschat wordt, dat deze voorlopige voorziening het Rijk 15 millioen per jaar zal kosten. Het laat zich aanzien, dat met de totstandkoming ener definitieve regeling op de grondslag van premie betaling en de voorbereiding van de invoering dezer regeling een drietal jaren gemoeid zal zijn. In verband hier mede is de werking der onderhavige noodregeling beperkt tot een tijdsduur van ten hoogste drie jaren. Het streven van de ministers is er op gericht, de definitieve regeling op korter termijn tot stand te doen komen. In zijn werkkamer op het stadhuis hield Haarlems burgemeester Cremers een in drukwekkend grote sleutel in zijn hand, die drie jaar geleden door het plaats je Holland in 't Amerikaanse Michigan geschonken was. Voor hem kleurde op het bureau een tiental tnlpen en daar mede is eigenlijk de sfeer cetekend aan de overigens gemoedelijke plech tigheid, die komen zon. Zoals wellicht bekend viert het Amerikaanse Holland ieder jaar het traditionele Tulip Time Festival, dat eigenlijk de band moet onderhouden van de in origine Hollandse bewoners met de lage landen aan de zee. Het is al gewoon geworden, dat ieder jaar een onvervalst Ho-llands pierement voor de nodige vrolijkheid op het festival zorgt. Zo is er ook dit jaar voor gezorgd, dat het festijn een zo veel mogelijk Hollands karakter heeft. Daaraan ontbreekt het dan ook niet, want wie ooit in de gelegenheid is ge weest de voorbereidselen tot het fes tival gade te slaan, heeft het niet moei lijk gehad de vaderlandse deugden daarbij te onderkennen. Gekleed naar in Amerikaanse ogen Hollandse kledij worden de straten danig schoon gemaakt en de bewoners hebben er op gestaan, dat daarvoor speciaal Amster damse bezems zouden worden gebruikt. Het was uiteraard moeilijk om ook het water uit ons Holland te betrekken, maar de symboliek wist hier wel raad. waar een fles „Zuiderzeewater de oce aan werd overgebracht om zo nog enigermate in stijl te blijven. Kortom, ge kunt het nog niet zo gek prakkeze- ren, of de Hollandse Amerikanen had den er een oplossing voor. Zo was het dan ook op verzoek van de American Overseas Airlines, dat Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, de bewoners van over de Oceaan toesprak, welke woorden op een gramofoonplaat wer den vastgelegd. De plaat zal door de A.O.A. naar Amerika worden gevlo gen en de boodschap van de burge meester zal over de radiozender van dat HoUand worden uitgezonden. In zijn toespraak, die mr. Cremers zowel in het Nederlands als in het Engels hield, uitte deze allereerst zijn voldoening ovet het feit. dat hij tot deze groet in de gelegenheid was ge steld, omdat Haarlem toch het Cen trum is van de bloembollencultuur. Dit alleen achtte hij nog geen reden tot een stevige band. veeleer was daar nog het Nederlands, dat beide bevolkings groepen met elkaar verbonden houdt. De burgemeester sprak als zijn ver wachting uit, dat de bewoners van Michigan ongetwijfeld goede burgers van de Verenigde Staten zouden zijn met hun eigen leefwijze, maar het stemde hem tot vreugde, dat aloude tradities en specifiek vaderlandse deug den waren bewaard gebleven. „Als gij feestend door uw straten trekt", zo zeide hij, „dan viert gij het feest van een stukje Holland. Als gij u uitdost, dan grijpt gij naar een rijk verleden". Mr. Cremers herinnerde daarna aan de grote sleutel en zeide naar aanleiding daarvan: „Dit geeft mij het gevoel van uw medeburger te zijn en daar ga ik trots op". Hy besloot zyn toespraak dan ook met de beste wensen voor de vrienden aan de overzijde van de oceaan en met een persoonlijke groet voor burgemeester Harry Harrington Haarlems burgemeester tijdens zijn toespraak. In zijn hand houdt hij de sleutel, die in 1947 ten geschenke werd gegeven. (Van onze correspondent) Er woedt nu reeds zes weken een visoorlog in het Noorden. De groothan delaren en venters leveren tegen hun normale prijzen, de visverkopers, die hun vis regelrecht uit IJmuiden betrek ken, leveren ver beneden die prijzen Het zijn de z.g. „visboksers" die de vis in overstelpende hoeveelheid op de markt gooien, tegen pryzen, zo buiten iedere redelijke calculatie, dat vishande- Het bestuur van de N.R.U. mitsgaders de luisterspelregisseurs van de vier om roepverenigingen en de literaire advi seurs waren gistermiddag in de ont vangstzaal van de K.R.O.-studio bijeen voor de prijsuitreiking aan de winnaars van de N.R.U.-luisterspelprijsvraag. Prijswinnaars in de strikte zin des woords waren de heren P. Molengraaf uit Overschie en Manuel van Loggem uit Amsterdam niet. Van de 127 inzen dingen werd geen enkel bekroond, doch de spelen van genoemde auteurs waren toch zo verdienstelijk, dat zij voor uit zending in aanmerking kwamen. Als er kenning en aanmoediging schonk de N.R.U. hen het honorarium van 2000, dat voor de winnaar beschikbaar was. De voorzitter van de N.R.U., prof. Kors, sprak zijn grote waardering uit over de originaliteit en de geschiktheid van „Het pad der wildernis", van de eerste prijs winnaar, de heer Molengraaf. Het spel van de heer Van Loggem, „Tijl", had meer literaire kwaliteiten doch was in originaliteit de mindere. De beslissing van de jury was in beide gevallen una niem. De programmacommissaris van de N.R.U., de heer Broeksz, was verheugd dat het begrip voor de speciale eisen, welke het luisterspel stelt, in breder kringen bekendheid begint te krijgen. Ondanks het grote aantal inzendingen was men aanvankelijk niet hoopvol ge stemd na de ervaringen, welke men reeds vroeger had opgedaan. Dat „Het Menig mens maakt zich zelf bela chelijk door zijn volkomen gemis aan begrip voor de juiste verhou dingen. Ipad der wildernis" door een leek in het vak was geschreven, was voor alle jury leden een grote verrassing. Doch ook het aantal spelen, dat voor discussie in aanmerking kwam, was groter dan te voren. Er is nog steeds een grote be hoefte aan oorspronkelijke Nederlandse hoorspelen. Te veel moet nog een be roep worden gedaan op de buitenlandse productie. Het spel van de heer Van Loggem zal bij een komende nationale feestdag wórden uitgezonden. Deze schrijver heeft reeds voor de oorlog er varing opgedaan met het schrijven van luisterspelen. Het doorlezen van de 127 inzendingen was geen sinecure voor de uit 10 leden bestaande jury onder leiding van de heer E. Bomli. Ook de minst geschikte inzendingen werden door minstens drie leden doorgelezen. Gemiddeld nam elk der leden een 50 spelen voor zijn reke ning. De regisseur van het spel, de heer Léon Povel, kreeg het spel eerst negen dagen voor Koninginnedag toegewezen. In ijltempo is door de acteurs en door de componisten Hugo de Groot en zijn dochter Else van Epende Groot aan de voorbereiding gewerkt. Enkele scènes, o. m. van een parade en van de strijd in het oerwoud, werden in het marinekamp Loosdrecht opgenomen. De commandant kapitein ter zee Dobbenga verleende alle medewerking en ook de matrozen, die zich plotseling tot figu rant zagen gepromoveerd, hadden een eindeloos geduld in het herhalen van de exercities voordat alles op de plaat vast lag. De uitzending zelf heeft veel lof geoogst. In Augustus zal een herhaling worden gegeven. De 32-jarige kleermaker uit Overschie P. Molengraaf, die zich plotseling om ringd zag door alle bekende figuren van de Omroep, was door het resultaat aller minst van zijn stuk gebracht. „Misschien schrijf ik wel nooit meer iets behoor lijks", was zijn bescheiden oordeel. „Het eerste jaar zet ik in ieder geval geen pen meer op papier". De heer Molen graaf had zich tot nu toe bepaald tot het schrijven van enkele bescheiden bij dragen aan weekbladen in de buurt. Toen hij van de prijsvraag hoorde nam hij in een overmoedige bui de beslissing De voorzitter van de N. R, U., prof. Kors O.P., overhandigt in de ontvangstzaal van de K.R.O. de tweede prijs van de N.R.U.-luisterspelprijsvraag aan Manuel van Loggem. Rechts zittend de eerste-prijswinnaar, de heer P. Molengraaf uit Overschie. mee te dingen. Enkele maanden lang beluisterde hij nauwkeurig alle hoor spelen en trachtte zich het eigen idioom van het luisterspel eigen te maken. Over het onderwerp, de guerillastrijd van een groep van Nederlandse soldaten in het oerwoud van Nieuw-Guinea tegen de Japanners, kon hij ook bij het Bureau Oorlogsdocumentatie weinig gegevens bemachtigen. Om zich de sfeer van de oerwoudstrijd eigen te maken, sprak hij met rimboestrijders en las enige boeken. De uitwerking gaf echter blijk, dat de heer Molengraaf op dit gebied bekwaam heden bezit. Prof. Kors verzekerde hem, dat nieuwe spelen van zijn hand bij de N.R.U. welkom zullen zijn. „Wees er echter van verzekerd, dat het tweede spel de meeste moeite zal baren", voegde de heer Broeksz hier nog aan toe. De Hoge Commissaris in Indonesië, dr. H. M. Hirschfeld, zal Zaterdag per KLM weer naar Indon.esië vertrekken. Bij K.B. is de heer D. J. F. de Man benoemd tot ambtenaar van de buiten landse dienst in bijzondere dienst aan het Hoge Commissariaat te Djakarta. Hij treedt op als hoofd van de afdeling Voorlichting. De staatssecretaris van Oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae, is Woensdag avond uit Indonesië in ons land terug gekeerd. laar met winkel groothandelaar en ven ters gezamenlijk hun armen in een wan- hoopsgehaar ten hemel slaan. Als voorbeeld diene de situatie in Gro ningen. De vismarkt op het Zuiderdiep breidt zich hoe langer hoe meer uit. In één dag, de marktdag, wordt heel Gro ningen volgezet met vis. Aanvankelijk verweerde de bonafide nandel zich. Men ging naast de boksers staan en ver kocht voor dezelfde prijs. Dit moest gaan met schade, die gezamenlijk dooi allen gedragen zou worden. Thans ech ter is dit reservefonds uitgeput. Geen venter durft meer vis te kopen om met zijn kar uit te venten. „Ik heb 27 jaar voor vrouw en elf kinderen mijn brood verdiend. Nu kan ik geen droog brood meer verdienen", zegt een van de oudste venters van Groningen. Hij laat ons het dagresultaat van zijn arbeid zien: een gulden en zes- en twintig centen. Zo zijn er honderd erkende venters alleen in Groningen. „Ik heb een grote vishandel. Een win kel met een diepvriesinrichting. Tot voor enkele weken werkte ik met twee getrouwde knechten. De knechten zijn ontslagen. Ik kan het met een jong maatje nog gemakkelijk af'. Dit zegt de eigenaar van een der grootste viszaken in Groningen. Hij is niet de enige. „Als ik alleen met de vis moest han delen, kon ik mijn tien man wel gedaan geven. Deze ontwikkeling is funest". Dit zegt een groothandelaar. Met de handen in de zakken staan een aantal visventers, die anders vis bij hem kochten, te sta ren naar de honderdtallen vrouwen die zich om de visboksers verdringen. De huisvrouwen, ook die uit de pro vincie voor wie de boderijders bestel lingen meenemen, zijn de enigen die wel varen bij deze gang van zaken. Overigens kan hier gesproken worden van een failliet van de vakgroep en een afbraak van bonafide handeL. Want nooit zal een bonafide handel het kunnen bolwerken tegen deze „vrije-prüs-bok- sers" die zonder de vaste lasten die een winkel met zich meebrengt, zonder re kening te houden met de dure verlan gens van de Warenkeuring en de nauw gezette controle van de belastinginstan ties kunnen werken. Advertentie «eto 1690 WAT LEVERT LEVERT IS GOED

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1