INTERNATIONAAL REISBUREAU VOOR MISSIONA i E5 DE STILLE MAIS DRAADLOOS TELEXVERKEER GEOPEND NEDERLAND-NEW YORK ZACHTE ZORG VOOR RECHTSZEKERHEID VAN INDONESISCHE AMBTENAREN fOtlCit. SINT DOMINICUSCOLLEGE TE NEERBOSCH AANGEWEZEN ALS GYMNASIUM Van 1 Juni af in Den Haag gevestigd Jubileum H.O.C.R.E.S. Benzineprijs nog niet hoger Eerste intercontinentale verbinding ter wereld Vinding van Nederlands ingenieur Regering door twee moties gebonden DE PREDIKTOCHT VAN PATER LOMBARDI DONDERDAG 11 MEI 1950 PAGINA 3 52 DUITSE MISSIONARISSEN NAAR AFRIKA VERTROKKEN Congres in Utrecht Rector L. P. J. Paulussent „Dachvaert" van Kath. Gidsenbeweging Oude moord in Roosendaal leerling-vliegers naar de Verenigde Staten Intern, academisch missie congres te Wenen j Alleen Meppeler Kluit bevat weer dan 5000 i.e. vitaminen. door PATRICK I PURCILL Torpedo in visnet EERSTE KAMER AANVAARDT GARANTIEWET DIENSTWEIGERAARS WILDEN NIET WERKEN Toen D.U.W. met vorst verlet naar huis werd gestuurd Stilte ook op straat Telegrafisch verkeer met Oost-Indones ië (Van onze redacteur) Missionarissen zullen na 1 Juni een *'f»en internationaal reisbureau hebben ®n de hoofdzetel van deze instelling zal 01 Nederland gevestigd zijn. Op de Ge dempte Burgwal 14 te Den Haag is men feeds druk in de weer om het kantoor tijdig gereed te hebben. De K.L.M. en Verscheidene scheepvaartmaatschappijen hebben de moedige initiatiefnemers alle 'bedewerking toegezegd. In Italië, Span je, Ierland en Engeland werden reeds agentschappen opgericht, terwijl men °°k in België, Frankrijk, Zwitserland, Awerika en Canada vertegenwoordigers W|1 aanstellen en tenslotte is in Frank- '°rt een bureau voor Oostenrijk en Duitsland gevestigd. Het begon met een gedurfde onderne ming van de Witte Paters, die onmiddel- "Jk na de oorlog, toen er bijna geen ver voermiddelen te krijgen warenvlieg tuigen charterden om missionarissen haar Centraal Afrika te brengen. Het "leek niet alleen gauwer te gaan op die hianier; het was vaak ook goedkoper! Als de vliegtuigen volgeboekt konden w°rden. lagen de kosten per passagier ?pms onder die van vervoer per schip. Daarvoor was het echter nodig, dat men Hing samenwerken met andere missie congregaties. Zo kwam onder de bezie lende leiding van de Witte Pater G. van ber Ven de RAPTIM tot stand, een in ternationale organisatie, die zich belast "iet het vervoer van missiepersoneel baar en van hun standplaatsen. Verschil lende overwegingen hebben er toe geleid, bat de RAPTIM in Nederland werd Sevestigd. Het idee was door een Neder lander geopperd, ons land ligt gunstig in West-Europa en heeft een reputatie op vervoersgebied en tenslotte bleek Neder land een van de weinige landen te zijn, die de stichting als rechtspersoon erken- hen. Nadat men dus aanvankelijk uit sluitend naar Centraal-Afrika ver voerde. liet men de gecharterde vliegtuigen al spoedig naar Zuid- en West-Afrika vertrekken en in de toekomst hoopt men ook naar de Belgische Congo, Zuid-Amerika en het Verre Oosten reizen te kunnen organiseren. Hierbij staat de RAP TIM los van enige luchtvaartmaat schappij en chartert zij de toestellen daar waar zij het voordeligst terecht kan. Vandaag vertrekken in het kader van deze organisatie 52 Duitse missionaris sen, met een van de K.L.M. gecharterd vliegtuig, van Frankfort naar Johannes burg. Het is de eerste groep, die na de oorlog uit Duitsland naar dit missie terrein gaat. Een onzer redacteuren woont in Frankfort dit vertrek bü en zal in de krant van morgen van deze heuglijke gebeurtenis verslag uitbrengen. Op 16 Mei zal de gecharterde Skymaster uit Johannesburg naar Frankfort terugkeren met vijftig Duitse misisonarissen aan boord, die hun verlof in Duitsland komen doorbrengen. In dit verband is het vermeldenswaar dig. dat vandaag vanuit Hamburg het eerste na-oorlogse contingent Duitse Lutherse zendelingen, per schip, even eens naar Afrika vertrekt. In Esplanade te Utrecht hield de H.O.C.R.E.S. gisteren en vandaag een jubiieumcongres ter gelegenheid van het dertig-jarig bestaan. In de H.O.C.R. E.S. zijn de R. K. hoteliers, café-restau ranthouders en slijters georganiseerd. De bondsvoorzitter, J. A. Engels uit Rotterdam, gaf een algemeen overzicht van de afgelopen dertig jaar. Hij rele veerde de moeilijke beginperiode en bracht hulde aan de pioniers van de bond, die tien jaar na de oprichting nog slechts 300 leden telde. Tien jaar later was dit aantal tot 2000 gestegen en nu bij de viering van het zesde lustrum, is de bond uitgegroeid tot een organi satie, waarin circa 5000 bedrijfsgenoten zijn verenigd. Van de voornaamste re sultaten waarin de bond een werkzaam aandeel had. noemde de heer Engels de herziening van de drankwet in 1931 en de verlaging van personele belasting voor de kleinere bedrijven. Voorts her innerde hij aan de stichting van de ka tholieke vakschool en het ingestelde H.O.C.R.E.S.-toezicht op het vakonder wijs. De heer Engels deelde verder mede, dat binnenkort de vestigingseisen zullen afkomen tot oprichting van een middel bare hotelvakschool. De zetel bestemd voor de vertegenwoordiger van de Ka tholieke Middenstandsbond in de So ciaal Economische Raad zal worden in genomen door de heer Th. S. J. Hooij uit Haarlem, hoofdbestuurder van de H.O.C.R.E.S., aldus de heer Engels. De 2oon van &dc deïhomtm In de leeftijd van 66 jaar overleed van- Pacht te Amsterdam de zeereerw. heer D- P. J. Paulussen. He overledene werd geboren te Zierik- op 22 November 1883 en werd 15 Augustus 1907 tot priester gewijd. Hij ^as achtereenvolgens kapelaan te Half weg, Houtrakpolder en Schiedam, waar- ha hij benoemd werd tot pastoor te Heemskerk. Daarna werd hij belast met "et rectoraat over het St. Elisabethge- sticht te Amsterdam. Op 30 September 1945 kreeg hij eervol ontslag. Rector Paulussen was vooral bekend als directeur van de Onderlinge Kerke lijke Brandwaarborg Mij. „St. Donatus". Ter gelegenheid van haar vijf-jarig bestaan houdt de Nederlandse Katho lieke Gidsenbeweging Zaterdag en Zon- JMg de eerste nationale „Dachvaert". Gidsen-, kabouters- en pionierstersleid- sters uit heel het land, ruim tweedui- Jend in getal, zullen in Bakel op de terreinen, waar het sanatorium St. Jo- Zefheil zal worden opgericht, samenko men. De officiële opening is om zes uur. Aalmoezenier G. Groothuis zal een le- ~hg houden en met een groot kamp vuur zal deze eerste dag worden beslo- ®n- De Zondag wordt begonnen met ^n openluchtmis. Onder leiding van Anton Sweers zal in de namiddag een ®r°ot spel, waaraan alle leidsters deel nemen, worden opgevoerd. Het ministerie van Financiën deelt r\Gr de inwerkingtreding van de wet r verhoging van het bijzonder invoer- cht op benzine en tot wijziging van motorrijtuigenbelastingwet het vol gende mede: 9 Mei is in het Staatsblad afgekondigd ue wet tot verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine en tot wijziging yan de motorrijtuigenbelastingwet. Een beschikking over de opgave van op de "ag van inwerkingtreding der wet nog aanwezige hoeveelheden benzine zal gorden opgenomen in de Staatscourant Van Vrijdag. Deze maatregelen houden echter niet m, dat deze wet thans reeds in werking «e*. Zulks zal geschieden bij een als- rv^ uit te vaardigen Koninklijk Besluit, dit? het tijdstip van inwerkingtre- va" de wet bestaat thans nog on- aerheid, aldus het ministerie. Roosendaalse gemeentepolitie ide ï- ,officieel medegedeeld, dat bij dat ca^e van Het stoffelijk overschot v®t verleden week in een steegje is ge- bden, is komen vast te staan, dat de ?"vonden menselijke resten die van de 'Ukelier D. zijn. jjMen zal zich herinneren, dat zekere p„ J-. die wegens moord tot levenslan- d„ gevangenisstraf is veroordeeld, in- ho in de gevangenis aan een celge- °t zou hebben bekend de winkelier cjg hebben vermoord. Bij latere offi- <iit verhoren door de politie heeft hij echter categorisch ontkend. Scv ^ei om 16-30 uur zullen van L "iPhol 44 leerling-vliegers van de aj r- K. naar Amerika vertrekken. Zo- krii zullen zij daar een opleiding Jgen en wel in San Antonio (Texas). bre?n 3 lot 7 Juli a.s. zal, na een onder- Wed lng van meerdere jaren, te Weenen mi,J:rom een internationaal academisch hoofdtv,ongres gehouden worden. Het e .thema, zal zijn: Wereldcrisis en aullnn He verschillende sprekers Overt vooral op het supranationale en fterij*~ePelende karakter van de missio nair h tm deze tijd wijzen. De leiding dr. Tnu ,£?ngres is ii handen van prof. t, Sto?v. aurGn (Missiol. Institut, Wien *'°halê .sp.latz 5). Het eerste interna- stuHf.„i?TL1ESIecon"res voor universiteits- houden 'vIs ln 1924 in Oostenrijk ge- tegen 5- tien landen bij ver dien He volgende jaren kwam kije p„,^n m Hongarije, Tsjechoslowa- ^mitsprip??' -Duitsland, Joegoslavië en 28 landen1 1929 waren er in Weenen vertegenwoordigd. 18 Mei a.s. zal in tegenwoordigheid van de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John J. McCloy, president Heuss en bezoekers uit vrijwel alle delen van de wereld, te Oberammergau het gordijn opgaan voor de zo beroemd gewor den passiespelen. Thans, aan de vooravond van dit grote religieuze festijn, heerst er een zenuwachtige spanning in het kleine Beierse dorp. De laatste hand wordt aan de voorbereidingen gelegd en de mannen van Oberammergau hebben de scheermessen op non-actief gesteld. Op deze foto ziet u de Oberammergause straatveger, met baard, die ook een rolletje heeft te vervullen. Het St. Dominicuscollege van de pa ters Dominicanen te Neerbosch, be stemd voor de opleiding van priester studenten, is bij K.B. van 8 Mei aange wezen als bijzonder gymnasium. Dat wil zeggen, dat het einddiploma recht geeft op toegang tot de universitaire studie. Deze erkenning is daarom de aandacht waard, omdat ons land wel een behoorlijk aantal erkende katho lieke gymnasia kent, maar de scholen, die zich speciaal bezig houden met de opleiding tot het priesterschap, op een enkele uitzondering na het ius promo vendi niet bezitten. Wilden dergelijke scholen voor hun leerlingen toch toegang verkrijgen tot universitaire studie, dan waren zij genoodzaakt hun candidaten telkens voor te bereiden op het staatsexamen, dat voor de gemiddelde leerling moei lijker is dan het eindexamen gymna sium, zodat slechts de beste leerlingen hiervoor in aanmerking kwamen. Daar bij speelde ook een rol, dat het leer plan van deze scholen enigszins afwijkt van het gewone gymnasiale program ma. Deze omstandigheden hadden weer invloed op het aantal leerlingen van zulke seminaries, omdat vele ouders, rekening houdend met een mogelijke verandering van idealen bij hun kin deren, aarzelden hun vorming aan een seminarie toe te vertrouwen. Het St. Dominicuscollege is nu als gymnasium aangewezen op een pro gram, dat in hoofdzaak gelijk is aan dat der gewone gymnasia, maar toch in onderdelen enige afwijkingen ver toont, die verantwoord worden door de eigen doelstelling van een seminarie: de speciale opleiding van jongens, die priester willen worden. De wetswijzi ging van 2 April 1948 heeft hiertoe de mogelijkheid geopend. Dit is de eerste vrucht van een actie, die op initiatief van de paters Missio narissen van het H. Hart is begonnen en die geleid heeft tot het ontstaan van een „Bisschoppelijke Commissie ter behartiging van de belangen der R.K. Priestergymnasia", een commissie, die zich ten doel stelt de seminaries gelei delijk het ius promovendi te doen ver werven. Van verscheidene autoriteiten bij het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft zij zeer welwillende medewerking ondervon den. In dit verband kan ook nog bericht worden, dat deze dag aan de reeks er kende katholieke gymnasia is toege voegd het „Constantinianum" van de paters Kruisheren te Amersfoort, een .normaal" gymnasium, waarvan met in gang van 1 Sept. 1949 het einddiploma toegang geeft tot universitaire studie. De aanwijzing geldt voor een tijdvak van zes jaar. 76. hauri maakt een kalmerend gebaar. „Komaan, waartoe dit wantrouwen?" mompelt hij met een valse glimlach. „Ge twijfelt er toch niet aan dat ik u de soldij welke uw mannen rechtens toekomt wil onthouden? Nog slechts even geduld Doch de aanvoerders schudden beslist het hoofd. „Wij hebben reeds te veel geduld gehad, heer bauri. Onze mannen worden opstandig. Maandenlang stelt ge nu reeds de betalingen uit. Wij kunnen hen niet langer in bedwang houden, vrezen wij. Indien ge binnen enkele dagen nog niet aan uw verplichtingen voldaan hebt, staan wij er niet voor in, dat er geen muiterij komt." bangzaam knikt bauri. De grijns verlaat zijn bleek gelaat niet. „Het zij zo. Nog enkele dagen. Daarna zal ik de achterstallige soldij uitbetalen." Maar wanneer de officieren verdwenen zijn versombert zijn gezicht. Nadenkend bijt hij op zijn onder lip, terwijl hij mompelt: „Geld? Zij vragen geld en ik bezit niets meer. Het rijk is uitgeplunderd en arm. Hoe moet ik hen dan betalen?" Somber staart hij een ogen blik in de vlammen. Als zijn soldaten hem in de steek laten is alles verloren. Tot een nieuwe gedachte plotseling zijn ogen doet oplichten met een sombere gloed. „Baldon! Ha, die bezit de scheepslading goud, welke Eric uit China mee terug nam. De roofridder heeft goud genoeg. Ik moet mij met hem in verbinding stellen Hij lacht geluidloos en nog lang daarna blijft hij nadenkend voor zich uitstaren. Een dreigend lachje krult zijn dunne lippen. Geheel onbewust van dat alles, heeft Eric onderwijl de tocht vervolgd. Hij denkt thans niet meer aan bauri of Baldon. Terwijl hij de laatste meters door het nevelrijk der Dvergars aflegt is al zijn aandacht gevestigd op de kleine jongen in zijn armen. Roerloos slaapt Erwin. Het amulet schittert op zijn borst. „Heeft Orl van de Dvergars de waarheid gesprokenvraagt Eric zich onrustig af. „Zal zijn zoon ontwaken uit deze vreemde slaap, zodra hij in het zonlicht treedt met hem?" Hij verhaast zijn stap. Plotseling wtjken de nevelen uiteen en voor het eerst sinds uren ziet de Noorman licht. Wolf begint opgewonden te blaffen. Goudkleurig valt een brede straal zonlicht over de rnan en het kind, die snel uit de mistbanken te voorschijn komen. Even blijft alles stil. Dan, met een scherpe tik, valt het amulet om Erwin's hals als door een onzichtbare hand gebroken, uit elkaar en gelijktijdig slaat Erwin de ogen op. Hij werpt Eric een verbaasde blik toe, die echter met een schok van vreugde plaats maakt voor herkenning. „De grote, blonde manroept hij stralend uit, en zelden heeft Eric zich zo gelukkig gevoeld Woensdag is in het gebouw van het hoofdbestuur van P.T.T. het draadloos telexverkeer tussen Nederland en New York als eerste intercontinentale verbin ding ter wereld geopend. Voor 250 be langrijke firma's te New York en de Nederlandse telexabonné's is het thans mogelijk in schriftelijk contact te treden De verbinding is tot stand gekomen door samenwerking van P.T.T. en de „Radio Corporation of America". De draadloze telexverbinding „Ta,*" is een vinding van dr. ir. H. C. A van Duuren, hoofdinge nieur van P.T.T- die thans in New York vertoeft. De „Tex" heeft b$ de eerste verbin ding foutloos gewerkt, hetgeen ook de bedoeling is. Want door een bijzonder stelsel van signalen bleek het mogelijk vele „foute", dat wil zeggen, gestoorde groep signalen, die een letter vormen, te weigeren bij ontvangst Het draadloze telexverkeer kan dus niet geheel onge stoord, doch vrij van misverstanden ge schieden. De uitzending begon om half vijf Ne derlandse tijd met een mededeling van R.C.A. in New York, die daartoe haar tentoonstellingshall in het Rockefeller- centrum gebruikte. Het uitwisselen /an groeten volgde, alles opnieuw uitgezon den per televisie in New York. Vervolgens zond de Nederlandse con sul-generaal, dr W. Cnoop Koopmans, een groet naar Nederland. Deze werd be antwoord door de consul-generaal der Verenigde Staten in Nederland, de heer F. van den Arend. Voor de openingsdemonstratie met het nieuwe communicatiemiddel „Tex" hield de heer L. Neher, directeur-generaal van P.T.T., een toespraak, waarin hij de ge schiedenis van het thans ruim 15 jaar oude telexsysteem in Nederland rele veerde. Er zijn thans 1100 toestellen in ons land. en men zou veel meer telexen kunnen plaatsen, indien er met deviezen en levertijden van apparaten geen moei lijkheden waren. De heer Neher wijdde zeer waarderen de woorden aan de stage arbeid van de heer T. Perry, inspecteur P.T.T. en diens vroegere medewerker ir. A. D. J. Uur- banus, die thans hoofdingenieur-direc teur van P.T.T. in Groningen is. Deze beide heren hebben het verreschrijvers- net in Nederland tot aanzienlijke ontwik keling gebracht, tezamen met tal van medewerkers. Voorts huldigde de heer Neher dr. ir. Van Duuren voor diens ar beid bij de ontwikkeling van de „Tex" Wellicht, zo zei hij, gaat door het steeds korter worden van afstanden op nieuw een vleugje romantiek van het „verre land" verloren. Het waardevolle ervan is echter, dat wjj in korte tjjd an dere volken bereiken en benaderen kun nen, thans ook in schriftbeeld. Dit is een sterke band, die ons een stapje verder brengt op de weg naar algehele vrede Dergelijke woorden sprak de heer Ingless directeur-generaal van de R.C.A. te New York. Advertentie ■c,groene| De tweede motie, tevens ondertekend door de heer Wendelaar (V.VXO, was van de heer Kerstens. Zij verzocht de regering, in stede van twee afvloeiings commissies resp. te Djakarta en Den Haag, er slechts één te benoemen met standplaats Den Haag, doch in Djakar ta een of meer adviescommissies in te stellen. Als overweging hiervoor gold, dat het niet mogelijk zal zijn in Indo nesië drie mensen te vinden, die in volkomen onafhankelijkheid in deze netelige kwesties kunnen oordelen. Advertentie 17 „Kom kom, suste Peter, „indertijd was hij toch zo fatsoenlijk, je een waar schuwing te geven toen de koning in Waterford zou komen". „Fatsoenlijk, wat fatsoenlijk?" barstte Jer los, „alleen omdat het prachtig in zijn kraam te pas kwam. Als er iets voorgevallen zou zijn, snap je, dan was zijn straatje schoon, omdat hij Coady, de revolutionnair, tijdig gewaarschuwd had". Jer veegde ijverig kruimels van zijn baard. „Ik zal je met een paar woorden duidelijk maken. Peter, wat het grote verschil is tussen vader en zoon. De ouwe Din was een afvallige, maar een ridderlijk mens, terwijl de jonge Din een afvallige en een laffe hond is". „Dan verwondert 't mij erg," zei Pe ter, „op de eerste plaats dat hij toe stemming geeft om op zijn land wed strijden te houden, en op. de tweede plaats dat zo'n stel vaderlandlievende mannen als die van de Carriglea-club zich aan Lalor willen verplichten voor het lenen van zijn terrein" „Vaderlandlievend, vaderla.Jer Coady spoog woedend een mondvol thee in zijn baard, waardoor een fijne, brui ne motregen ontstemd. „Vaderlandslie vend noem je dat, hè? Je zult verdraaid weinig patriotten in Carriglea vinden, wanneer die liefde voor het vaderland geld gaat kosten. Lalor geeft ze dat veld gratis, begrijp je, een welwillend gebaar, van de overwinnaar aan de overwonnenen, om de verslagen inboor lingen eerbiedig hun dank te doen be tuigen aan een dienaar van de Kroon voor het lenen van een stuk grond, waarop twee honden hard achter een haas kunnen hollen. Zelf ben ik ook in dienst van het wettig gezag, dus kan ik moeilijk het Renclub-bestuur verraders noemen, zo lang als er in de hele om geving geen een vaderlandse boer te vinden is, die hun voor dat doel een terrein beschikbaar stelt, zonder er een woekerprijs voor te vragen". Jer brieste als een leeuw en keek woedend naar Peter, alsof die er wat aan kon doen. „Alle duivels nog aan toe, de jonge Regan, zo stom als hij is, heeft meer vaderlandsliefde in zijn pink, dan de helft van alle hereboeren samen in hun hele lijf, al maalde je ze tot brij. En als je hun zou vragen Packey Regan bij de verkiezingen propagandist te maken voor de Onafhankelijkheidspartij, zou den ze beledigd zijn". Peter vond, dat het nu zoetjes aan tijd werd, het gesprek in de richting van het toneelstuk en de artistieke cli max te leiden Een zeker angstgevoel bekroop hem bij de herinnering aan Julia's uitdagende afscheidsgroet in het bijzijn van de twee Mullalleys. Voor zichtig, om niet in de zelf door hem gegraven kuil te vallen en toch vast besloten Jer tot het einde toe te tergen, deed hij zijn openingszet. „Ik denk, dat we vanavond een uit verkocht huis zullen hebben. Op de rennen was de aanstaande uitvoering het gesprek van de dag". „Zo, was ze dat?" vroeg Jer Coady, helemaal niet onder de indruk. „'t Mocht wat. Als er op de echte op voering maar half zo slecht gespeeld wordt als op de repetities, zal ze geen grafschrift van Fonsy Farrell nodig hebben ter eeuwige gedachtenis. Van avond zal er een nieuwe periode in de toneelkunst ingeluid worden, en die zal voortduren, totdat God de volkeren zal oordelen in het dal van Josaphat. Iedere keer dat ik jou op het toneel zie, Peter, zeg ik bij mijzelf: God, wat een arm zalig schepsel is de mens toch. Dan dank ik Hem maar, dat de schrijver niet aanwezig is, om toe te zien, hóe zijn geestesproduct vermoord wordt door twintig stotterende idioten met een aardappel in hun mond". „Wel," ging Peer onverstoorbaar door, zijn voornaamste troef uitspelend, „in ieder geval hebben we één scène die geen beroepsartist ons verbeteren zal. De vrouwelijke hoofdrol begint tempe rament te krijgen". „Wat je zegt, de vrouwelijke hoofd rol," echode Jer Coady met voorgewen de kalmte. „Onze prima ballerina wordt temperamentvol Julia Stapleton gaat hysterisch worden. Stel je voor! Dat schepsel! En waar ving je dat interes sante nieuwtje op?" „Vanmiddag vertelde ze me het zelf," zei Peter zorgeloos. „Ik ontmoette haar bij de rennen". „Temperamentvol! Niks minder dan dat. En wie was er zo vriendelijk behulpzaam, dat grote woord voor haar te spellen? En wie gaf haar permissie, dat te worden? Zover ik weet werd ze alleen maar geduld omdat we geen be tere konden krijgen. Hemelse goedheid, Peter O'Dea, je moet wel weinig te doen hebben gehad, als je de tijd kon vinden oo de renbaan met Julia Stap leton te staan kletsen, om de verveling te verdrijven. Zou 't voor je gezondheid niet beter zijn geweest, als je een kop pel hazewindhonden op haar af had ge stuurd en haar had laten rennen, om het vege lijf te bergen, en dan zelf in een biertentje te duiken en met de eerste de beste die je aan de toonbank trof een fijn diepgaand debat over de toekomst van het menselijk ras te be ginnen?" „Eerlijk gezegd," verdedigde Peter zich uit alle macht, „sprak ik niet met haar Zij voerde het gesprek. En het woord „temperament" heeft ze nooit gebruikt. Uit wat ze zei, meende ik te mogen opmaken, dat ze geestdriftig be gon te worden". „Dat kind zou nooit temperamentvol kunnen worden," besliste Jer Coady, niet zo zeker meer van zijn zaak. „Ze kan nog niet eens gewoon doen, laat staan temperamentvol. Daarvoor is een bepaalde hoeveelheid grijze substantie aan de achterzijde van het gezicht no dig en dat meisje heeft net zoveel her sens als een geit wol heeft. Schud 'r hoofd maar eens flink, ik wed dat ze het in Waterford kunnen horen ram melen." „Laat het zijn wat het wil," hield Pe ter vol, „in ieder geval is ze onze voor naamste vrouwenrol en het blijft een feit, dat ze niet tevreden is met het slot van het stuk in onze regie. Zij houdt vol, dat het geen zin heeft een drama op te voeren zonder dat de artistieke climax bereikt wordt. Zelfs meer dan dat, zegt ze. Wanneer er geen artistieke climax komt, is ze niet van plan haar beste beentje voor te zetten." Jer werd er stil van en floot een deuntje uit het Vossenjagerslied. (Wordt vervolgd) Daartegen verklaarde zich de heer v.d. Kieft (P.v.d.A.), omdat hij't met zijn geweten niet in overeenstem ming achtte te oordelen, dat er in Indonesië geen drie onafhankelijke mensen te vinden zijn, in staat over deze kwesties te oordelen. Aldus geplaatst tussen de mening van hun fractie-voorzitter en die van hun Indonesische deskundige, mr. Jonkman, die het met de heer Kerstens eens was', kozen de socialisten de partij van hun voorzitter. Zij stemden dus, op mr. Jonkman na, tegen, doch de motie haalde het glansrijk met 22 tegen 11 stemmen. Over de debatten, die nog op deze dag gevoerd zijn, kunnen we kortheid betrachten. De heer Kerstens heeft het zeer warm opgenomen voor de ambte naren, voor wier positie men begrip en diepe waardering dient te hebben. Hij deed zelfs een uitval naar minister Rutten, die bij zijn terugkeer uit In donesië met enig misprijzen heeft ge waagd van de nerveuze stemming, die onder de ambtenaren heerst. Alsof ze daar geen reden voor hebben, zei de heer Kerstens, die deze uitlating van de minister eigenlijk niet gepast vond. Hij constateerde bij de regering een bepaalde onaandoenlijkheid, en hij hoopte, dat zij bij de verdere uitwerking dezer wet een loyaal en royaal stand punt zal innemen. Een aanvullend wets ontwerp zou hij eventueel volstrekt niet overdreven achten. Ook de heer De Zwaan (C.H.) toon de maar uiterst geringe waardering voor de hele regeling. Minister Götzen verklaarde, dat hij zonder moeite ook met zoveel bewo genheid over de ambtenaren zou kun nen spreken als de Kamer gedaan heeft. Doch hij gunde zich dit gemak niet. Hij zag de zaak liever als een nuchtere regeling, die getroffen moet worden in het, belang der ambtenaren. In wat de regering echter vooral in dien er geen parlement was geweest had willen doen, heeft niemand het be lang der ambtenaren kunnen ontwaren. Nu, zei de heer Götzen, men dient ook 'sterk rekening te houden met de financiële belangen van Nederland. Dat was het maar net, waar de talloze be zwaren vandaan komen, wat de oor zaak is van de onaandoenlijkheid, waar mee de regering de hele zaak behan delt. Het was een zwakke verdediging, omdat het een kwalijke zaak was, die hier verdedigd moest worden. De regering weet nu precies wat de Eerste Kamer wenst; wij geloven, dat zij ook wel begrijpt, dat men er in de Tweede Kamer eigenlijk niet anders over denkt. De kustvisser „Stellendam 36" heeft tijdens het vissen in de Noordzee een torpedo in het net gekregen. De torpedo is met veel moeite aan boord gehesen en naar Scheveningen gebracht. Het scheepje is daarop naar de eerste bin nenhaven gesleept. Men achtte het n.l. niet verantwoord de motor te laten lopen, daar door het schokken de tor pedo zou kunnen ontploffen. (Van onze parlementaire redacteur) De Garantiewet heeft de Eerste Kamer Woensdag weliswaar aanvaard, met 28 tegen 5 A.-R. stemmen, terwijl de communisten zich schuil hielden, maar de Ka- |f;tr regenng tegelijk twee moties aan de hals gehangen, die haar duide- naakten, dat zij aan de Indonesische ambtenaren zeer beslist een aanzienliik erheid heeft te bieden, dan zij klaarblijkelijk van plan was te doen. De eerste motie werd ingediend door de heer Jonkman met onderteke ning door alle fracties en zij sprak de wenselijkheid uit de instelling van het be- roep te bevorderen bi) een onafhankelijk orgaan, met administratieve recht spraak belast. Deze motie werd z. h. s. aanvaard, ongeacht het feit, dat minister Gotzen reeds te kennen had gegeven, dat de regering met de wensen van de Ka- ^Lreken,ng hoH?en- De Kamer formuleerde haar wensen dan toch maar liever in een officiële uitspraak. maar Woensdag is voor de politierechter te Assen de behandeling van de negen resp. zeventien zaken van erkende dienst weigeraars, die 22 Februari waren aan gehouden in verband met de toen nog hangende principiële beslissing van de Hoge Raad over het al of niet wettige van de wijze, waarop de dienstweige raars worden te werk gesteld, voort gezet. De Hoge Raad heeft in zijn arrest va» 21 Maart de bestaande methode gesau veerd. Negen jongelui weigerden in Vleddei te gaan werken op de morden van 10 October 1949, toen er voor het eerst z.g. verlengde bewegingsvrijheid was. Ze ventien jongelui weigerden in Vledder op 21 Januari te gaan werken, toen de grond bevroren was en de DUW-arbei- ders in Drente naar huis werden ge stuurd met vorstverlet. Voorts moesten zeven en twintig an dere dienstweigeraars verschijnen, ver dacht van werkweigering gedurende een half uur op de morgen van 28 Februari. De DUW-arbeiders waren toen even eens naar huis gezonden met vorstverlet De Officier van Justitie vorderde in een 27-tal soortgelijke zaken een geld boete van tien gulden subsidiair tien dagen hechtenis. Tegen een viertal jon- gens werd een week gevangenisstraf geëist met bevel tot onmiddellijke ge vangenneming, waarvoor de politie rechter echter geen termen aanwezig vond. Uitspraak 17 Mei a.s. Burgemeester en Wethouders van Am sterdam. en Den Haag hebben Woens dag een bezoek gebracht aan Parijs. Zij werden door burgemeester Pierre de Gaulle, broer van generaal Charles de Gaulle, ontvangen en overhandigden hem een geschenk. Men ziet hier bur gemeester De Gaulle van Parijs en bur gemeester d'Ailly van Amsterdam, Duizenden hebben Woensdag in de kathedraal van Breda geluisterd naar het enthousiaste woord van de Italiaan se Jezuïet, pater Lombardi. Drie kerken te Breda en twee te Bergen op Zoom en Tilburg warep met de kathedraal verbonden, om ook degenen, voor wie geen plaats was onder de kansel, of wier woonplaats te ver van Breda was gelegen, in de gelegenheid te stellen naar de spreker te luisteren. In de middagbijeenkomst sprak pater Lombardi voor een groot aantal genodigden, terwijl hij 's avonds het woord richtte tot allen, die hem ho ren wilden. Anderhalf uur voor de avondbijeenkomst begon, bevonden zich reeds toehoorders in de kathe draal. Terwijl pater Lombardi sprak, heerste er ook stilte op het plein bui ten de kathedraal en langs de haven, waar eveneens luidsprekers waren opgesteld. Vandaag zal pater Lombardi te Utrecht, Vrijdag te Hengelo en Olden- zaal. Zaterdag in Den Haag en Zondag in Amsterdam spreken. In Den Haag en Amsterdam zullen, tijdens zijn preek, vijf kerken door middel van een microfoon-installatie en luidsprekers met elkander worden verbonden. Naar Oost-Indonesië is code weder toegelaten. Er kunnen evenwel geen telegrammen worden aangenomen voor: Amboina, Dobo, Geser, Larat, Namlea, Neirabanda, Piroe, Saparoea, Saumlaki, Tepa en de eilanden Babar, Toeal, Wa- haai en Won re li.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3