Belevenissen van TW de struisvogel Rasmus 7If ZOUTLOOS PATRIA PERSVRIJHEID EN HOESTBONBONS DE PLANETEN IN MEI T DE WERELD ROND PATERS TRAPPISTEN VIJFTIG JAAR IN ZUNDERT Belastingherziening verloopt niet vlot in Tweede Kamer ft •r- r Wij luisteren naar Vrienden van de abdij schenken een orgel; gave van de buurtschap een devotiekapel KAASMARKTSPEL Dagelijks kinder verhaal t door Cl evin Lid van P.v.d.A. niet gemakkelijk voor zijn partijgenoot minister Lieftinck Hollandse tulpen voor Engelse Koning „Ambon staat voor onmogelijke keuze" Tegenslag voor Truman Schandaalkroniek van Rome Duitse kunst naar Venetië Zoekers kunnen op schone lenteavonden interessante waarnemingen doen Hars Schumacher tegen deel name Raad van Europa Industrialisatieplan van Fox X. J DONDERDAG 11 MEI 1950 PAGINA 5 Op tentoonstelling te Alkmaar MINISTER IN 'T VELD IN NEW YORK Huldiging Stoottroepen EB By de voortgezette behandeling van het wetsontwerp tot afschaffing van de ondernemingsbelasting en verhoging van de vennootschapsbelasting heeft de Tweede Kamer het amendement van de heer Hofstra (Arb.) om de ondeme- •ningsbelasting naar de grondslag be drijfsopbrengst vooralsnog te behouden, Verworpen met 55 tegen 28 stemmen. Vóór stemden de Party van de Arbeid en de C.P.N. Voor dieet - patiënten thans ook verkrijgbaar zoutloze CREAM CRACKERS „de enige echte" PATRIA - PRIMA Telegram van „Door de eeuwen trouw" Basisplan herbouw van Middelburg aanvaard Ter verrijking van geest en hart J)enebo1cL Eelt jotC ea. -f X LEEÜW oC Door West-Duitsland (Van onze Brabantse redactie) Ongeveer een uur gaans van Zundert ligt, verscholen tussen de groene Weelde van het Brabantse land, de abdij „Maria Toevlucht", in de volksmond »De Kieviet" genaamd. Op 24 Mei is het vijftig jaar geleden, dat de paters Trap pisten van Tilburg uit hier hun intrek namen. De abdij is n.l. een dochterabdij van Koningshoeven in Tilburg. Toen mej. Catharina van Dongen in 1899 haar bezittingen onder Zundert Vermaakte aan de Trappistenabdij van Tilburg deed zij dit onder voorwaarde, dat de paters hier een nieuwe stichting zouden beginnen. Door aankoop van enig aangrenzend gebied en van de boerderij De Kieviet werden deze be zittingen uitgebreid tot plm. 40 ha. Nog betzelfde jaar trok pater Nivardus Muis er met enige lekenbroeders heen om de stichting voor te bereiden. Een gebouwtje werd opgetrokken en 24 Mei 1900 trokken de twaalf eerste Trap pisten naar Zundert om daar een nieu we, eenzame, gemeenschap te gaan Vormen eri er in het gebed, studie en arbeid God te zoeken voor het heil van de eigen ziel en die van anderen. Hun getal groeide gestadig, zodat in 1911, toen men de financiële moeilijk heden, waarin men betrokken raakte, te boven was gekomen, moest begin nen met de bouw van de huidige abdij en de abdijkerk. ïn 1927 werd een tweede vleugel aangebouwd, zodat met het oorspronkelijke gebouw een carré ontstond. Inmiddels was in 1913 de stichting te Zundert tot zelfstandige priorij ver heven, waarvan Dom Nivardus Muis prior titularis werd gekozen. In 1938 Werd zij tot, abdij verheven. Op 21 No vember 1938 ontving pater Nivardus de abtwijding. Hij stierf op 8 December 1942 en werd opgevolgd door de hui dige abt, dom Alf. van Kalken, die in 1909 naar Zundert was gekomen. Te gelijk met het gouden bestaansfeest der abdij wordt het gouden klooster- feest van Vader Abt gevierd, die in 1900 te Tilburg is ingetreden. Thans omvat de Kloostergemeenschap 74 personen. Dat de paters van „De Kieviet" zich, ondanks hun terugge trokken leven, vele vrienden hebben gemaakt, blijkt echter duidelijk uit de Voorbereidingen voor de feestviering. Allereerst is daar dé feestgave van de Vrienden der abdij, een fraai orgel, ver vaardigd door de fa. Verscheuren uit Heythuizen (L.). Op 21 Mei zal het offi cieel worden ingezegend en op 24 Mei zal Pater Michaël, cantor van de Achelse Kluis, het komen inspelen. Op 21 Mei 's middags zal er ook een officiële receptie zijn van 35 uur, maar de eigenlijke feestviering is op de vier en twintigste. Dan zal er een plechtige Hoogmis uit dankbaarheid worden opge dragen, waarbij mgr. P. Hopmans, bis schop van Breda, beloofd heeft, indien enigszins mogelijk, aanwezig te zullen zijn. De rest van de dag zal Z.H. Exc zich laten vertegenwoordigen door de Vicaris-generaal, mgr. W. Koenraadt. Na de Hoogmis zal een plechtig kapittel wor den gehouden, waarbij ook een aantal ge nodigden aanwezig zal zijn. Om 6 uur 's avonds zal vanwege de buurtschap „De Moeren", waar toe de paters behoren, een serenade worden gebracht. Dan zal de voor zitter van het buurtcomité, prof. P.' v. d. Hoeven, spreken en het ge schenk var de buurtschap, een devo tiekapel met een glas-in-lood afbeel ding van de patrones der abdij, van de glazenier M. Weys, aanbieden. Te kenend voor de populariteit der pa ters is wel, dat deze niet-katholiek spontaan het voorzitterschap van de buurtcorr.missie op zich heeft geno men en uit alle kracht gewerkt heeft voor het welslagen van het feest. Daarna zal het feest ten einde lopen en de gewone stilte zal terugkeren in de abdij, de stilte, die de paters zo lief is. dat zij een beetje huiverig staan tegen over de belangstelling, die dank zij Tho mas Merton's Louteringsberg, voor het trappistenleven is ontstaan. „Wij zijn in de mode gekomen", zei pater prior ons, „met alle gevaren van dien". Op initiatief van de V.V.V. Alcmaria zal op de grote tentoonstelling „Van de Wadden tot bet IJ", welke deze zomer te Alkmaar zal worden gehouden en waarvan de voorbereidende werkzaam heden reeds in volle gang zijn, een Kaasmarktspel worden opgevoerd. Het ontwerp van het spel is van de jonge Amsterdamse acteur Wim Vêsseur. en is bedoeld als pantomime op de kaasmarkt motieven. Het openluchtspel zal geheel door kinderen uit de verschillende turn verenigingen worden vertolkt Het is niet de bedoeling van dit spel de kaas markt te copiëren, maar de markt zal worden gebruikt als thema. In de gehouden gemeenteraad van Alkmaar is besloten een garantie te ver lenen van f 5000. Mr. dr. J. in 't Veld, de Nederlandse minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, is Woensdag per vliegtuig in New York aangekomen om een con gres van Amerikaanse burgemeesters bij te wonen. Hij verklaarde, dat hij de Amerikaanse huisvestingsproblemen en hun oplossing wil bestuderen met het oog op de Nederlandse woningbehoefte. Op het congres zal de minister over het Nederlandse woningprobleem spreken. Vrijdag a.s. zal het 5e bataljon Stoot troepen dat uit Indonesië terugkeerde in 's-Hertogenbosch officieel worden ontvangen en door de burgerij gehul digd worden. 'Copyright P I. B. Box 6 Copenhogen^ </"n. Wr C4-£Y. iy 11, Don Amigo Tyro was heel degelijk zijn degen aan het slijpen, want die moest de volgende Zondag heel scherp zijn, als hij tegen de stier moest vechten. In de wei zag hij een koe staan, die sinaasappelsap aan het drinken was, want dat is erg gezond. Rasmus, Sim en Sam kwamen net achter het huis vandaan, bij de pijl kun je ze zien. „Don Amigo Tyro", zei Rasmus, „u is een groot man. Waarom oefent u uw stieren gevecht niet op die oude koe daar, dan kunnen we zien, hoe knap u bent." Met hun vieren liepen ze toen naar de koe toe en begonnen een praatje met haar. Don Amigo keek eens of zij voor oefenmateriaal kon dienen. Bewoners van Frankfort kunnen genieten van een kleurrijke collectie Nederlandse tulpen in de plantsoenen. Zij hebben deze bonte tulpenweelde te danken aan het Centrale Bloembollen Comité te Haarlem, dat de stad Frankfort 100.000 tulpen bollen heeft cadeau gegeven. Naar aanleiding van een motie van de heer Hofstra, waarin verschillende Wensen worden vervat, besloot de Ka mer vervolgens na enig debat de ver dere behandeling van het wetsontwerp te schorsen tot a.s. Vrijdag. Medegedeeld is, dat de interpella tie van de heer Nederhorst betref fende Werkloosheidsbestrijding op zijn verzoek voorlopig van de agenda is afgevoerd. De Tweede Kamer heeft voorts uit voerig besproken het verslag der com missie voor de handelspolitiek omtrent de besteding der tegenwaarde van op grond van het „European Recovery Pro gram" (E.R.P.) verkregen schenkingen. Blijkens dit verslag is de commissie niet eenstemmig terzake van het door de re gering vooraf plegen van overleg met de Kamer omtrent de besteding der schen kingen. De heer Schouten (A.R.) betoogde, dat een openbare bespreking in alle opzich ten op haar plaats zou zijn. Hij bestreed het afwijzend standpunt der regering uitvoerig. Naar sprekers oordeel is het m overeenstemming met ons constitutio neel bestel, wanneer overleg gevraagd Wordt alvorens beslist wordt over de besteding. De heer Droesen (K.V.P.) vond ook ■Wel, dat de plannen tot besteding der Belden in het openbaar moesten kunnen gorden besproken, maar de omstandig heden maken het ongewenst. Nadat nog verschillende sprekers hierover het ^oord hadden gevoerd, gaf minister Bieftinck te kennen, dat de regering de gevolgde methode grondwettig acht. Het ls onraadzaam de Staten-Generaal er 6erst door een debat in te kennen. De Regering moet vrij staan in de onderhan delingen met Amerika en mag daarbij met door een voorafgaand debat worden belemmerd. Hij verklaarde, dat bij de bepaling welke projecten ter hand zullen gorden genomen, er geen bindingen be gaan. Dit is voor Nederland een interne Aangelegenheid. De regering is bereid b°g begonnen met de beraadslaging over fmt Wetsontwerp tot deelneming in het '°t een brede gedachtenwisseling in de kommissie voor handelspolitiek of in een Andere als de Kamer meent, die te moe- m.n instellen. De publieke zaak moet ook Publiek behandeld worden, maar niet eder ogenblik is daarvoor geschikt. Het verslag is tenslotte voor kennis- eming aangenomen. De Kamer is verder amhfj E p- meldt heeft de Nederlandse to ??eur to Engeland, Jhr. mr. E. F aan H„ ^!chiels van Verduynen Woensdag KoninS op Buckingham Palace een De ."mand tulpen aangeboden, land en' me per vliegtuig uit Neder- de ren Bekomen, zijn een symbool van Waren „n aan de Koning en Koningin »es WiH.e®,even door Koningin Juliana, Prin- huweint 'ïl"? en Prms Bernhard, als een Ki In 1943. De bollen staan nu in «Moer m de tuinen van het paleis. uitgebreide kapitaal van de Kon. Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, alsmede deelneming in de financiering ener Nedeflandse naamloze vennootschap, welke zich ten doel stelt oprichting en exploitatie van een breed- bandwalserij en van een blikfabriek. Vanmiddag zijn deze besprekingen voort gezet. Advertentie Het bestuur van dè stichting „Door de eeuwen trouw" heeft aan de minister-presi dent een telegram gezonden, waarin gezegd wordt, dat het met ontsteltenis kennis heeft genomen van het bericht betreffende de opdracht aan de militaire missie onder lei ding van kolonel Schotborch. Het bestuur is van mening, dat het Ambonese K.N.I.L.- personeel hierdoor voor een onmogelijke keuze wordt gesteld. Aanneming van het voorstel betekent, dat men zic^i en zijn volk onvoorwaardelijk overlevert aan wat men voelt als terreur en overheersing. Verwerping betekent het verliezen van de tegenwoordige bronnen van levensonderhoud en tevens een definitief los snijden van alle banden met het leger en het land, waar mede men eens zo nauw verbónderi was, alcjus het bestuur van genoemde stich ting in het telegram aan de minister-pre sident. De gemeenteraad van Middelburg heeft het ontwerp-basisplan voor de herbouw van de stad met algemene stemmen goed gekeurd. Dit plan wordt thans doorgezon den aan Ged. Staten, waarna de minister het tér beoordeling ontvangt. De uitvoering van dit plan vergt in to taal een uitgave van circa f 12>/2 mil- lioen. De wijzigingen in het stadsbeeld ko men ten dele ten laste van het Rijk. Voor een deel is het plan reeds voltooid. Zo werd bijv. reeds in het begin van de oorlog de stratenloop in het grotendeels verwoeste stadscentrum veranderd. Moeder In Gods ogen door Joseph Kardinaal Mindszenty. Het tweede deel van zijn loflied in proza op het moeder schap, getiteld „Moeder in Gods Ogen", dat bij de Fontein verscheen, eveneens in vertaling van Henk Kuitenbrouwer, is door de schrijver, naar wie de deer nis der gehele wereld uitgaat, opgedra gen „aan mijn lieve Hemelse Moeder, de Hoge Vrouwe en patrones van Hon garije". Aan „de Hoge Vrouwe van Honga rije", de titel die Maria alleen in dit land, dat haar hoog vereert, heeft, zijn dan ook de meeste bladzijden van dit boek gewijd, nadat in enkele bewogen passages de moeders uit het Oude Tes tament naar voren zyn gebracht, die we als voorafbeelding mogen zien van de Moeder, die eens het middelpunt der wereldgeschiedenis zou worden. Ook enige moeders-martelaressen en moeders van kinder-martelaren wor den getekend, terwijl aan de heilige moeder Monica een apart hoofdstuk is gewijd. Uit het eerste boek „Moeder" van deze Prins Primaat van Hongarije, die voor ons geestesoog heeft gestaan als een krachtige, sterke figuur, maar die de tederste lyriek uit zijn pen laat vloeien, als hij over de moeder schrijft, kent men zijn stijl: bont en afwisselend, puttend uit religie en historie, de le gende, de kunst, het volksgebruik. In dringend en universeel, voor ieder toe gankelijk, zonder frasen, zich direct richtend tot het diep-menselijke, weet hij te boeien en de eenvoudigste dingen ineens een nieuwe gloed te geven. Vooral als men de bladzijden leest over de Moeder van Smarten, kan men zich niet losmaken van de persoon van de schrijver, van wiéns eigen moeder men zegt, dat ze, sinds ze haar zoon in de gevangenis bezocht, alleen nog maar schreit. Kardinaal Mindszenty was van plan zijn Moeder-boeken met een derde en vierde deel te vervolgen. Het heeft niet zo mogen zijn. Dit boek dat, zoals Joseph Mindszenty in zijn voorwoord zegt, dieper dan het voorgaande op de geestelijke zijde van het moederschap wil ingaan, is bedoeld als vrouwen spiegel, voor ieder die nog eerbied heeft voor de vrouw. Het is het geestelijk testament ge worden van de man, die zijn eigen moe der hoog vereerde en die, toen hij dit schreef, nog niet wist, dat ook zij tot die heldhaftige moeders zou gaan be horen. A. Bgl. Voorstanders van bezuiniging in het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden hebben gisteren plotseling een vermindering van de wet óp dè toewijzing van de toegestane gel den, ten bedrage van 29.496.883.504 dollar, met naar raming 1.000.000.00C dollar weten te verkrijgen. Daarna is het wetsontwerp naar de Senaat doorgezonden. Deze ver mindering is een ernstige tegenslag voor Truman en zijn regering. Onder leiding van de republikeinen bracht het Huis eerst een besnoeiing van 600.000.000 dollar aan in het wetsontwerp Vervolgens werd nog een bezuiniging van maximaal 400.000.000 dollar verkregen door een amendement door te drijven volgens hetwelk in het volgende begrotingsjaar het aantal federale ambtenaren verminderd zou worden. De nieuwé Nederlandse ambassadeur in Moskou, baron Van Pallandt, heeft van daag een onderhoud gehad met de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, Vishinsky, aldus meldt A. P. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 7 Mei Wanneer men huiverend ziet met welke doodsverachting Ita lianen hun twee- en vierwie lige motorrijtuigen met gie rende wielen en brullende motoren door Rome's nauwe straten laten razen, verwacht men al niet beter dan dat meer dan de helft van de in woners van Rome anders dan in bedden overlijdt, maar als men ter nadere informa tie hieromtrent dan ook nog de tweede pagina gaat lezen van de Romeinse kranten, dan gaat men langzamerhand in ieder voorbijganger een moordenaar van morgen of een zelfmoordenaar voor overmorgen zien. De tweede pagina van een krant is na melijk gewijd aan een dage lijks terugkerende „Cronaca di Roma", een schandalen- kroniek van een ondenkbaar brutale smakeloosheid, waar in moorden, zelfmoorden, ontvoeringen en soortgelijke schurkerijen op de meest plastische wijze beschreven worden, met vermelding van naam, toenaam en adres van de daders. Een paar dagen geleden hebben twee journalisten de portier van Ingrid Bergman's villa in Rome aangevallen en bewusteloos geslagen toen zij door hem gehinderd wer den bij het vergaren van nieuws en foto's. Over een meisje, dat een maand terug werd vermoord, hebben de kranten meer dan veertien dagen lang foto-reportages en sterke verhalen gebracht en er is een hoogst respecta bel politiek dagblad, dat nog steeds elke dag twee kolom publiceert over deze aanslag. Eindelijk heeft het openbaar ministerie van de Romeinse rechtbank maatregelen aan gekondigd tegen kroniek schrijvers die het al te bont maken. Het O.M. heeft de he ren bij elkaar geroepen en hen er aan herinnerd dat er wetsbepalingen bestaan te gen het publiceren van al te stuitende verhalen of foto's. De gehele pers met uitzon dering van twee katholieke dagbladen begon onmiddel- De pers schreeuwt moord en brand en betoogt, op zo'n manier haar taak van voor lichting van het publiek niet meer te kunnen vervullen. Ongetwijfeld zal er vandaag of morgen een lid van het parlement bereid gevonden worden om de minister van Justitie te gaan interpelleren. Dure welsprekendheid Hef parlement zal voor deze zaak gaarne zijn da gelijks werk onderbreken, bestaande in het behandelen lijk met een vervaarlijke campagne tegen deze „onder drukking van de persvrij heid" en men ging zo ver, te beweren dat deze maatre gel was beraamd door de christen-democraten, die niet willen weten, dat er jaar lijks alleen al ongeveer 400 gepensionneerden zelfmoord plegen. Men ging voorbij aan de resultaten van een congres van psychiaters, juristen, po- litie-autoriteiten en journa listen, dat tot de slotsom was gekomen, dat de zwarte kro nieken een fatale invloed hebben op onevenwichtige mensen. Een paap dagen geleden is de kwestie acuut geworden, toen de politie weigerde naam en adres te noemen van iemand die wegens een zedendelict was gearresteerd en toen tegelijk de hoofdre dacteuren van twee dagbla den voor de strafrechter werden gedagvaard, die fo to's hadden gepubliceerd van een moord-zelfmoord. van een vijftal begrotingen van verschillende ministe ries, waarvoor op het ogen blik reeds vijf en negentig sprekers in de Kamer zijn ingeschreven, zodat men niet verwacht, dat de begro tingen nog voor eind Juni naar de Senaat zullen gaan. Kamer en Senaat houden zich onledig met het indie nen van moties en interpel laties, het stellen van vra gen en het debatteren, het amenderen en terugzenden van wetten en het verwijzen van wetsontwerpen naar de speciale commissies, welke nuttige bezigheid zij slechts onderbreken voor het her denken van overleden parle mentsleden en het houden van enquêtes, dit alles ter wijl het aantal wetsontwer pen dat ligt te wachten nog dagelijks stijgt en de drie honderd al bijna bereikt heeft. Een officieel heer heeft uitgerekend dat er in Kamer en Senaat jaarlijks acht mil- lioen woorden worden uitge sproken, dat er in de loop van die tijd circa twaalfdui zend interrupties werden ge registreerd en dat ieder woord dat bi de Kamer wordt uitgesproken de belas tingbetaler 132 lire ofwel 85 cent kost, terwijl men het in de Senaat doet voor 97 lire. De gemiddelde spreeksnel- heid is honderd woorden per minuut. Met deze getallen kan men nu uitrekenen dat de rede van de grote Orlando over Triest, waarin hij voorstelde om het Atlantisch Pact op te zeggen, het land een dik ke anderhalf millioen lire heeft gekost. Toen de stok oude senator, die nog steeds „presidente vittorioso" ge noemd wordt, omdat hij mi nister-president was bij het eind van de eerste wereld oorlog, na twee uur rheto riek uitgeput en schor ging zitten, had de hele persloge medelijden met hem. En een der Italiaanse parlementaire redacteuren riep een Kamer bode en overhandigde hem een pakje „zolline di zucche- ro d'orzo" (borstsuikerbon- bons) om ze af te geven aan „il presidente". De bode snelde heen en bracht de bonbons zonder dralen naar de president van de Senaat, voor wie de versnapering helemaal niet bedoeld was. Maar deze, de 77-jarige Bo- nomi, accepteerde de gave zonder van enige verrassing blijk te geven e:i begon on middellijk en met zichtbaar welbehagen de bonbons te eten, terwijl hij er ook gul van uitdeelde aan ieder die om een of andere reden in zijn buurt kwam, terwijl de oude leeuw Orlando van uit de verte begerig moest toekij ken. Duitsland zal dit jaar zijn paviljoen op de Biennale te Venetië heropenen met een belangrijke collectie twintigste eeuwse Duit se schilder- én beeldhouwkunst. De organi satie is in handen van prof. Hanfstaengl, directeur-generaal van de Beierse Musea. Bij de tentoonstelling zal vooral de „Blaue Reiter"-school, in 1911 te München door Kandisnsky gesticht, zijn vertegenwoordigd. De representatie van deze school wordt van belang geacht wegens het verband met de belangrijke richtingen in het begin van deze eeuw zoals futurisme, cubisme enz., die ook dit jaar op de Biennale vertegen woordigd zullen zijn. Ook het werk van de Duitse beeldhouwer Ernst Barlach zal geëxposeerd worden. Het Duitse expressionisme zal vertegen woordigd zijn door werken van Max Beck- mann, Karl Hofer, Emil Nolde en Schmidt- Rotluff. De abstracte kunst door: Gilles, Nay, Petz, Winter en Meistermann. China. Er zijn diplomatieke betrek kingen aangeknoopt tussen Denemarken en de Chinese centrale regering, aldus is officieel te Kopenhagen medegedeeld. De regeringen zijn overeengekomen diplomatieke vertegenwoordigers uit te wisselen. Er zijn reeds vertegenwoordi gers benoemd en hun benoeming is wederzijds goedgekeurd. Planetenzoekers kunnen gedurende de schone lenteavonden in Mei weer enkele interessante waarnemingen doen. Als nummer 1 staat op het avondprogramma Mars, de rode oorlogsplaneet. Ongetwijfeld zal menige sterrenvriend Mars al hebben opgemerkt aan de voorjaarshemel, in het sterrenbeeld Leeuw. Hij is ge makkelijk kenbaar aan zijn rode kleur en zijn helder, rustig-stralend licht. Een brillante verschijning aan de lente-avondhemel, die verreweg de meeste sterren in glans overtreft. Mars is, van de zon af gerekend, de eerste buitenplaneet. Zijn baan ligt dus buiten de aardbaan. Zijn gemiddelde af stand tot de zon is slechts 1.5 maal zo groot als die van de aarde. We zouden Mars dus de „dubbelganger" van de aarde kunnen noemen. Zijn omlooptijd be draagt nog geen 2 jaar. Dit wil zeggen: Mars doorloopt binnen de tijd van 2 jaar de gehele dierenriem, van West naar Oost. Een respectabele prestatie, temeer wanneer men bedenkt, dat de eerstvolgende buitenplaneet, Jupiter, bijna 12 jaar nodig heeft om één rond reis door de dierenriem te volbrengen. Mars bevond zich op 23 Maart j.l. precies tegenover de zon. Hij was toen, zoals men het met een vakterm noemt, in oppositie met de zon. Sindsdien is de situatie echter aanmerkelijk ge wijzigd. De aarde is tussen de zon en Mars doorgelopen met het gevolg, dat Mars zich thans niet meer tegenover de zon bevindt. De boogafstand tussen Mars en de zon is sinds 23 Maart aanzienlijk kleiner geworden. De afstand is op 15 Mei van 180 graden teruggelopen tot on geveer 120 graden. Voor een goed begrip van de gang van zaken moet bovendien op het volgende worden gewezen: Toen Mars in oppo sitie was, liep hij aan de hemel schijn baar de „verkeerde" kant uit, d. w. z. naar het Westen. Wij, aardbewoners, zagen Mars a. h. w. „achterblijven". Na tuurlijk is zulk een schijnmanoeuvre slechts gezichtsbedrog. Aan deze schijn bare, teruglopende beweging van Mars is een einde gekomen op 5 Mei j.l. Op die datum werd Mars stationnair, d. w. z. hij bewoog noch westwaarts noch oostwaarts; hij kwam tot „stil stand". Edoch, Mars kwam al spoedig weer in beweging, in tegenovergestelde richting, dus naar het oosten. Hij werd dus van t e r u glopend weer recht- lopend. Men zegt dat een buitenplaneet rechtlopend is, wanneer zij in oostelijke richting door de dierenriem loopt. Dat is haar gewone, we zouden haast zeggen „natuurlijke" beweging; alleen in de tijd voor en na de oppositie onderbreekt zij deze beweging om tijdelijk west waarts te gaan lopen. Na de korte „adempauze" op 5 Mei is Mars dus weer, zoals het behoort, Oostwaarts gaan bewegen. Eerst heel langzaam, daarna geleidelijk sneller. Hoewel de beweging van Mars thans reeds merkbaar is, zit er toch nog niet het rechte schot in. Pas begin Juni „zet hij de sokken er in". Dat is niet te sterk gesproken. Met verbazing zien wij hoe snel Mars dan vordert. Geen enkele pla neet kan zich in dit opzicht met hem meten. Begin Juli bevindt hij zich al in het sterrenbeeld Maagd, links van de Leeuw. Maar, we lopen op de gebeur tenissen vooruit. Laten we eerst eens zien in welke hemelstreek Mars om streeks midden Mei verblijf houdt. In nevenstaande figuur is Mars gete kend op de plaats waar hij zich op 15 Mei bevindt Om deze plaats nauwkeu rig te bepalen, vatten we eerst het reusachtige trapezium van de Leeuw eens goed in het oog. Dé helderste ster van de Leeuw, in het rechterbeneden- hoekpunt, heet Regulus; de zwakkere ster in het linkerbenedenhoékpunt draagt de naam D e n e b o 1 a, d.i. „staart", n.l. van de Leeuw. De rechte lijn tussen deze beide sterren staat schuin op de ecliptica of zonsweg, die als een streep-puntlijn getekend is. J-tj ASaturntffe, Welnu, onder Denebola staat op 15 Mei Mars, dicht bij de ecliptica. Reeds met het blote oog is vast te stellen dat Mars zich ten opzichte van Denebola in Oostelijke richting ver plaatst. Wie ook de zwakkere sterren in de buurt van Mars in zijn waarne mingen wil betrekken, zal echter een kijker moeten gébruiken. In de nabij heid van Mars staan enkele sterretjes die heel geschikt als oriënteringspunten kunnen dienen voor de plaatsbepaling van Mars. Even een schetskaartje te kenen van „Mars en omstreken" en daarop de resp. plaatsen van Mars aan geven met een stip. Zo krijgt men een goede voorstelling van de schijnbare baan van Mars tussen de sterren. Een leerzame en interessante bezigheid. Tussen Mars en Regulus staat de pla neet Saturnus .Ook Saturnus is in de figuur getekend, eveneens op de plaats waar hy zich op 15 Mei bevindt. Saturnus wordt op 16 Mei stationnair; na die datum begint hy ook naar }iet Oosten te lopen, maar tergend langzaam. Er is nauwelijks enige beweging in te bespeuren. Hij is zeer honkvast. De mededeling, dat Saturnus op 16 Mei stationnair wordt, kunnen we dus wel voor kennisgeving aannemen. Wel van belang is, dat de afstand tussen Saturnus en Mars gaandeweg groter wordt; de af stand tussen Saturnus en Regulus blijft de eerste weken echter vrijwel gelijk. „Het sterrenbeeld Leeuw staat midden Mei omstreeks 22 uur aan de zuidweste. ïyke hemel. De planeten Mars en Satur nus worden reeds in de avondschemering zichtbaar." Jupiter staat medio Mei ongeveer 90 graden een kwartcirkel rechts van de zon. We moeten hem dus aan de ochtendhemel zoeken, boven de ooste lijke gezichtseinder. Een uur a anderhalf uur vóór zonsopgang hebben we de beste kans hem daar te vinden, laag aan de hemel. Hij is helder genoeg om in de ochtendschemering te kunnen wor den waargenomen. Als hij tenminste niet in de nevelen nabij de horizon verloren gaat. Het is een attractie op zichzelf, in de prille Meimorgen op zoek te gaan naar Jupiter, de grootste der planeten. Tenslotte hebben we nog een kleine kans Venus aan de ochtendhemel te zien. Venus staat veel dichter bij de zon dan Jupiter, maar is in de schemering, kort vóór zonsopgang, nog wel te onder scheiden. Ook Venus staat laag, hééi laag aan de hemel. Mercurius, ten allerlaatste, houdt zich op in de onmiddellijke nabijheid van de zon. Hij schittert dus door afwe zigheid. Pas in October verschijnt hij weer aan de ochtendhemel. Voor deze maand dus nog een rijk voorzien planeten-program. Vier num mers, daar mag men toch zeker wel tevreden mee zijn. Dr. Kurt Schumacher, de leider van de West-Duitse socialistische partij, heeft gisteren verklaard, dat zijn partij zich blijft verzetten tegen de toetreding van West-Duitsland tot de Raad van Europa, omdat het Saargebied ook uit genodigd is als lid met beperkte rech ten. De beslissing over het al of niet toe treden van West-Duitsland tot de Raad van Europa, en een andere belangrijke kwestie van de Duitse politiek, de beslissing over het voorstel van Frank rijk, de Franse en Duitse zware indus trie onder een gezamenlijk gezagsor gaan te plaatsen, schijnt een opbe- paald uitstel tegemoet te gaan. Kanse lier Adenauer heeft weliswaar zijn toe stemming met de beide plannen be tuigd, maar zij moeten eerst nog goed gekeurd worden door het West-Duitse parlement. Het huidige program van het parlement in Bonn laat deze maand geen ruimte voor de bespreking van de beide kwesties. Matthew Fox heeft bekend gemaakt, dat hij in samenwerking met Indonesische en Amerikaanse zakenlieden in Indonesië een uitgebreid programma gaat uitvoeren be treffende industrialisatie, ontwikkeling en internationale handel. De heer Fox is Woensdag in de Ver. St. aangekomen. Fox verklaarde, dat geduren de de laatste vier maanden besprekingen hebben plaats gehad met verschillende de partementen van de Indonesische regering, welke hebben geleid tot de formulering van een werkprogramma. Dit programma omvat drie hoofdcategorieën: 1. Projecten voor industrialisatie, waarbij de Indonesische industrieën geholpen wor den bij het verschaffen van meer essentiële goederen voor het volk, het scheppen van werkgelegenheid en het sparen van buiten landse valuta. 2. Ontwikkelingsprojecten teneinde Indo- nesië's buitenlandse valuta te vermeerderen 3. Het opzetten van technische diensten voor Indonesische zakenlieden, die wensen deel te nemen aan de internationale han del. De Dewan Ekonomi Indonesia Pusat heeft in verband hiermede een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat het Indonesische bedrijfsleven het plan van het Fox-concern toejuicht om fondsen voor de opbouw beschikbaar te stellen. Tsjechoslowaküe. Het Tsjechische staatsgereehtshof te Horny Litvinov heeft een persoon ter dood veroordeeld, twee tot levenslange dwangarbeid en een en twintig tot dwangarbeid varië rend van negen maanden tot zes en twintig jaar. Een van de twee tot levens lange dwangarbeid veroordeelden is een katholieke geestelijke, pater Frantisek Tominga De veroordeelden waren be schuldigd van sabotage en staatsonder- mijnende activiteiten. Raad van Europa. De Europese beweging, waarvan Winston Churchill, Paul Spaak en Alcide de Gasperi geza menlijk voorzitter ?ijn, heeft gisteren een resolutie opgesteld, waarin om een in grijpende hervorming van het statuut van de Raad van Europa verzocht wordt. Men is van mening, dat het comité van ministers, verlamd door het Veto-recht, alle kwesties naar de deskundigen heeft doorgezonden, waarna er niets meer van is gehoord. De beweging dringt er op aan, dat alle besluiten van de Raad van Europa onverwijld in de parlementen van de deelnemende landen zullen wor den besproken en dat de organisatie voor Europese economische samenwer king en alle andere bestaande organen voor Europese samenwerking onder ge zag van de Raad van Europa zullen worden geplaatst. Duitsland. De Oost-Duitse commu nisten hebben Rusland gisteren in een resolutie verzocht, de herstelbetalings- eisen van 10 milliard dollar te verlagen, teneinde het Oost-Duitse herstel te be spoedigen en de levensstandaard op te voeren. Het Oost-Duitse kabinet zou de resolutie vandaag bespreken. WapenJeveranties. Di Vittorio, de communistische Italiaanse vakbondslei der, heeft de leiders van het wereldvak verbond te Boedapest gisteren voorge steld, de actie tegen de wapentranspor ten in het Westen te verscherpen. Uit welingelichte bron wordt ver nomen, dat over enkele dagen nieuwe Amerikaanse militaire leveranties naar Italië, Frankrijk, België, Nederland en Denemarken verstuurd zullen worden. De derde reeks bommenwerpers van het type B-29 voor Groot-Brittan- nië zal deze maand verstuurd worden. Groot-Brittannië heeft reeds tien van deze toestellen ontvangen. Van officiële zijde wordt vernomen, dat op het ogen blik met volle kracht aan het militaire hulpprogramma gewerkt wordt en dat voortaan om de paar dagen schepen met militaire voorraden naar West-Europa zullen vertrekken. DONDERDAG HILVERSUM I - 402 M. N.C.R.V. 18.00 koor, 18.25 Christelijke vakbeweging, 18.40 Leger des Heils, 18.55 Christel, reis- ver., 19.00 nieuws, 19.15 duetten, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 amusem. muz., 21.00 familiecomp„ 21.35 amusem.- muz., 22.05 gram., 22.15 Be vaart der vol ken, 22.30 tenor en piano, 23.00 nieuws, 23.15 La jeunesse d'Hercule v. Saint Saëns, vioolconc. v. Hindemith. HILVERSUM II - 298 M. A.V.R.O. 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.30 Strijdkr. Vraag en aanbod, 19.00 kleuter, 19.05 sonate in bes v. Clemento, sonate in d. gr. t. v. Mozart, 19.35 volksmuz. school, 20.00 nieuws, 20.15 le symph. v. Brahms, Rhap- sodie Espagnole v. Ravel, 21.15 Beleve nissen van een veldmuis op bezoek bij een stadsmuis, 21.50 Meiliederen, 22.20 Industrialisatie, 22.30 amusem. muz., 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 amusem. muz. VRIJDAG HILVERSUM I - 402 M. K.R.O. 7.00 nieuws, 7.15 kamermuz. v. Schubert, 7.45 morgengeb., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9.35 schoolradio, 9.45 Symphonet- teork., 10.30 Chaconne v. Nielsen, vier preludes v. Kabalevsky, Nocturne ir» fis gr. t. en Polonaise in as gr. t. v. Cho- pni, 11.00 zieken, 11.40 Kyrie en Gloria uit mis v. Diepenbrock. 12.00 Angelus, 12.03 lunchmuz., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 Metrolole-orkest, 13.45 vrouw, 14.00 Negen heit de klok, 14.45 gram., 15.15 Cantate v. Bach, Herman Schey. bas; Mis in bes gr. t. v. Mozart, 16.00 zieken, 17.00 jeugd, 17.15 kinderkoor, 17.45 Promenadeork. HILVERSUM II - 298 m. V.A.R.A. 7.00 nieuws, 7.15 gymn, 7.33 gram., 8.00 nieuws, 8.12 Gershwin, 8.50 vrouw, 9.00 Symph. in g. van Mahler. V.P.R.O.: 10.00. V.A.R.A.: 10.20 Roemeense fan tasie, 10.30 huurverhoging door mevr. PloegPloeg, 10.45 kamerkoor, 11.10 Butch past op de baby, voordracht, 11.30 theaterorg. A.V.R.O.: 12.00 piano duo, 12.33 sport, 12.45 The Keymotes. 13.00 nieuws. 13.15 Tom Erich, 13.45 André Kostelanetz, 14.00 kookles, 14.20 Introductie en variaties over Trockne Blumen v. Schubert, 14.40 Vertaling v Georgica v. Vergilius, 15.00 pianoconc v. Beethoven, serenade v. Rósza V.A.R.A.: 16.00 film, 16.30 jeugd, 17.00 pianoduo, 17.20 Wij en de muziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5