BEVIN NIET GEESTDRIFTIG VOOR PLAN-SCHUMAN PRAAG SLUIT ALLE BRITSE V00RLICHTINGSBUREAUX „Kota Inten" haalt Europeanen van het eiland Ambon VOGELS UIT ALLE ALPHEN a. d. RIJN WINDSTREKEN IN MOEILIJKHEDEN OP DE HOLLAND FAIR l Ruimere bevoegdheden voor Duitse bestuursorgunen BEZORGDHEID OVER HET LOT VAN DE DUITSE KRIJGSGEVANGENEN m Op oorlogspad Het weer. m Tot hoofd en hart Werkt de Kelut? Grotere tonnage voor de scheepsbouw Roofoverval op employé in Oost-Sumatra I Grote belangstelling der Tsjechen voor boek en geschrift Ook Monaco verbiedt communistische partij „Grove schending van internationaal recht" Ambonese leden van het K.N.I.L. zullen uit strijdmacht worden gestoten Met Hemelvaartsdag opent het vogelpark Avifauna zijn deuren Aflevering producten zou niet vlot gaan OOST-DUITSE POLITIE GELIJKT OP SS Amerika heeft „baby atoombommen J ZATERDAG 13 MEI 1950 74ste JAARGANG No. 2476} Laatste eruptie in 1919 GEBREK AAN RESPECT VOOR RECHTEN VAN DE MENS TWEE METER HOGESCHUTTING VOOR RAMEN OPGETROKKEN Filippijnen achter V.S.I. Protest-demonstratie verwacht Sovjet-Unie protesteert Winst voor de conservatieven bij Britse raadsverkiezingen ■j v. i i ■- BEGONNEN ALS HOBBY, THANS 2000 EXEMPLAREN ROOFOVERVAL OP TAXI-CHAUFFEUR Van auto en geld beroofd Si W.-Duitse communist uit partij gestoten In feite een leger van 1.500.000 man Geschikt voor vervoer per straalvliegtuig BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wrvd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. <1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. t (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Er wordt algemeen aangenomen in politieke en diplomatieke kringen in Lon den dat gisteren gesproken is over het geruchtmakende plan Schuman en dat Schuman zijn plan toelichtte, doch niet in staat was details te geven. Heden zal hij met de zich in Londen bevindende drie Hoge Commissarissen van de weste lijke bezettingszones een bespreking voeren over het plan. De bespreking zal van louter informatieve aard zijn, daar de drie Hoge Commissarissen geen vol macht bezitten om in dezen te spreken namens de Duitse regering. In sommige kringen deed een gerucht de ronde, dat Bevin tijdens de besprekingen van gis teren weinig geestdrift toonde. Vandaag zullen de drie ministers van Buitenlandse Zaken hun collega's van de drie Benelux-Ianden ontvangen om hen op de hoogte te stellen van de gisteren omtrent Duitsland bereikte resultaten. Verwachting tot Zondagavond: Matige wind tussen Noord en Oost. In de Noordelijke provincies en in de kop van Noord-Holland koel weer met van zee binnendrijvende mist- of wolkenbanken. Elders in het land overdag zonnig en vrij warm weer. Zondag: Zon 4.4820.25 Maan 3.43—18.00. Maandag: Zon 4.4720.26 Maan 3.53—19.13. Naar A.P. meldt zijn Vrijdag in aller ijl geologen uit Djakarta naar Oost-Java vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de berichten dat de vul kaan Kelut is begonnen te werken. De Kelut had in 1919 een eruptie waarbij vijfduizend personen gedood werden. Reuter verneemt uit betrouwbare bron, dat de ministers overeengekomen zijn een commissie in te stellen, die in De cember rapport zal uitbrengen over de herziening van het Duitse bezettings statuut. Volgens A. P. hebben de Ameri kaanse en Britse delegaties ter con ferentie gisteren de plannen aange boden voor het overdragen van meer controle op de binnen- en buitenlandse aangelegenheden van West-Duitsland aan de regering van Bonn. Een gezag hebbende woordvoerder, zo meldt het persbureau, heeft verklaard, dat de plannen geen formele revisie van het bezettingsstatuut behelzen, maar meer een overeenkomst tussen de Grote Drie, het bezettingsstatuut niet in zijn geheel toe te passen, hangende een formele herziening van de bezettings bevoegdheden. Volgens A. P. zou het initiatief voor het verlichten van sommige beperkingen tijdens de besprekingen van gisteren bijna geheel van Amerikaanse en Britse zijde zijn gekomen, en zou men het over verschillende punten niet eens zijn ge worden. Amerika zou voorgesteld heb ben de huidige tonnagebeperkingen voor de Duitse scheepsbouw voor exportdoel einden op te heffen ten einde de werk loosheid te doen afnemen. De Britten zouden hiermee nog niet hebben inge stemd. Engeland en Amerika zouden beide voorgesteld hebben Duitsland in het buitenland volledige diplomatieke bevoegdheid te geven. Hierdoor zouden de Duitse consulaten geleidelijk tot am bassades verheven worden. De Duitsers zouden dan ook verlof hebben paspoor ten en visa uit te geven; dit wordt nu gedaan door 'n drie-mogendheden-Reis- raad. Tevens zouden de grenscontrole en de douane weer in Duitse handen komen. Dit wordt nu nog gezamenlijk n etr.de bezettingsautoriteiten verricht. fJe Britse en Amerikaanse plannen zou- °en, wat de binnenlandse aangelegen heden aangaat, niet met elkaar over een komen. Over het algemeen, aldus A. P., zijn de Britten er voorstander van, de Duitsers veel meer vrijheid te ver lenen in de binnenlandse wetgeving. Reuter verneemt uit gewoonlijk be trouwbare bron, dat de ministers be sloten hebben een laatste beroep op Rusland te doen, om te komen tot ver kiezingen voor geheel Duitsland, onder omstandigheden, die voor het Westen aanvaardbaar zijn. De employé W. Dijkshoorn, assistent van de tabaksonderneming Gluur nabij Medan, is kortgeleden beschoten toen hij op weg was naar afdelingen voor het uitbetalen van lonen. Dijkshoorn werd in de arm getroffen en kon niet verhinderen dat de daders hem acht duizend gulden afhandig maakten De assistent was ongewapend. Hij is iri het ziekenhuis te Medan opgenomen. Lewis Douglas, de Amerikaanse ambassadeur in Engeland (met verband voor het oog) wisselt enige vertrouwelijke woorden met Dean Acheson, de Amerikaanse staatssecretaris, aan de conferentietafel in Lancaster House te Londen, waar de besprekingen van de Grote Drie worden gehouden. (Telefonisch van onze Londense.- correspondent) Acheson, Bevin en Schuman, ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk, vervolgden gisteren hun conferentie; Duitsland vormde het hoofdpunt van de besprekingen. Aan tiet eind van de zitting van gisteren werd een tweevoudig communiqué gepubliceerd. ïn het eerste com muniqué verklaren de drie ministers dat de Westelijke mogendheden hun rechten in Berlijn niet zullen prijsgeven en dat zij voort zullen gaan niet hun pogingen tot hereniging van geheel Berlijn op basis van vrije verkiezin- gen. Het tweede communiqué is gewijd aan het vraagstuk van de Duitse krijgsgevangenen in Rusland. In dit communiqué spreken de drie ministers over hun „verbazing en diepe bezorgdheid" naar aanleiding van de Russische verklaring dat de repatriëring van Duitse krijgsgevangenen nu voltooid zou zijn. Zij voegen hieraan toe, dat de Russi sche verklaring in scherpe tegenstelling staat met het feit dat een groot aantal Duitse gezinnen nog steeds wacht op de terugkeer van familieleden van wie zij rechtstreeks hebben gehoord tijdens hun krijgsgevangenschap in Rusland. De ministers constateren in dit ver band eveneens de onderlinge tegenspra ken in de karige Russische informatie verstrekt over het aantal, de verblijf plaats en het lot van Duitse krijgsge vangenen en gedeporteerde burgers. ,Deze situatie", aldus het communiqué, .onthult een ernstig gebrek aan respect voor de rechten van de mens". Voorts wijzen de ministers op het feit dat het onaanvaardbare Russische optreden ten De Tsjechoslowaakse regering heeft de Britse ambassade verzocht, alle bu reaux van de Britse voorlichtingsdienst en van de British Council in Tsjecho slowakije te sluiten. Het verzoek was Vervat in een nota, die gistermorgen op de Britse ambassade werd overhandigd. Tn de nota wordt de Britse voorlichtings dienst en de British Council tot 20 Mei "e tijd gegeven om hun zaken in Tsje- ehoslowakije af te wikkelen. De bureaux z?uden hedenmiddag gesloten moeten rijn. In de nota wordt de Britse voorlich- nngsdienst een instrument van de vij andige houding tegenover het volks- democratische Tsjechoslowakije ge noemd. Hoewel noch de Engelsen noch de Tsjechen bekend hadden gemaakt, dat nota afgegeven was, verspreidde het Scrucht over de op handen zijnde slui ng zich snel en gistermiddag was het kantoor stampvol en drongen honderden ^sjechen langs de versterkte politiebe waking naar binnen. Om half zes was ader boek, tijdschrift of pamflet door Personeel weggegeven. De politie telde van zo veel mogelijk personen de °cntiteit vast, doch blijkbaar werden T^n arrestaties verricht. ramen van het gebouw van de De President van de algemene verga- Kjj 6 der V.N., Carlos Romulo, heeft dP.|7n, aankomst in Djakarta medege- stHi5' Philippijnse delegatie zal de U N o°m toeiating van de V.S.I. tot Britse voorlichtingsdienst, waarvoor foto's uit Engeland en het Britse Ge menebest zijn uitgestald, zijn reeds twee maanden geleden door een twee meter hoge schutting aan het oog van de voor bijgangers onttrokken. De schutting werd opgericht door werklieden, die het trottoir opbraken voor het herstellen van telefoonlijnen. Vorige week Zondag, toen een parade ter gelegenheid van de verjaardag van de bevrijding van Tsjechoslowakije langs het gebouw zou trekken, werd dit te voren door de Tsjechoslowaakse auto riteiten doorzocht. opzichte van krijgsgevangenen en bur ger-geïnterneerden zich piet beperkt tot Duitsers doch ook geldt ten aanzien van Japanse onderdanen en van burgers uit landen tijdens de oorlog bezet door Duitsland. De ministers nemen zich dan ook voor dat zij alle mogelijke moeite zullen doen om informaties te verkrijger, en repatriëring te bewerkstelligen. In het kleine, vredige vorstendom Monaco is gisteren de communistische partij onwettig verklaard, /s Morgens zagen de inwoners van Monaco een, volgens hun begrippen, sterke politie patrouille van wel vijftig agenten naar het hoofdkwartier van de partij optrek ken. Zij voerden een vakkundige over val op het gebouw uit, lichtten de secre taris-generaal van de afdeling van zijn bed. en lieten de deuren van het hoofd bureau die er nogal solide uitzagen door de smid openbreken. De archie ven werden in beslag genomen, de hoofd ingang werd weer met planken dicht gespijkerd en er werd een mededeling aangeplakt, dat het gebouw door nie mand meer mocht worden betreden. Tijdens de actie was allengs de gehele politiemacht van Monaco, be staande uit 170 man, op de been ge bracht. De communisten van Monaco vormen een afdeling van de Franse communis tische partij. Volgens verklaringen van de politie heeft deze afdeling niet veel om het lijf: slechts drie burgers van Monaco zouden lid van de partij zijr, De Sovjet-Unie heeft bij de Ameri kaanse regering geprotesteerd tegen de houding van generaal McArthur jegens de Japanse „oorlogsmisdadigers". Vol gens de Russische nota heeft generaal McArthur op 7 Mei een circulaire uit gegeven, „krachtens welke alle oorlogs misdadigers die thans hun straf in Japan uitdienen, kunnen worden vrijgelaten voordat hun straftijd is verstreken". De Sovjet-regering acht deze circu laire een „grove schending van de ele mentaire beginselen van het internati onale recht", omdat deze straffen zijn opgelegd door een internationaal ge rechtshof, waarvan ook de Sovjet-Unie deel uitmaakte De Russische regering is van mening, dat deze vonnissen niet éénzijdig door generaal McArthur mogen worden ge wijzigd en dringt er op aan. dat de Amerikaanse regering onmiddellijk maatregelen neemt tot intrekking van de „onwettige circulaire". De volledige uitslagen van de Britse gemeenteraadsverkiezingen zijn thans bekend. De Conservatieven wonnen 279 zetels en verloren er 69. Labour: verlies 207 en winst 128. Onafhankelijken: ver lies 167 en winst 58. De communisten verkregen geen enkele zeteL De verkiezingen zijn gehouden In grote steden, Londen uitgezonderd. Er werd gestemd voor een derde deel van de gemeenteraden. Over het algemeen was de verschui ving echter niet zo drastisch als in de gemeenteraadsverkiezingen van het vo rige jaar. Duitsland. De Duitse politie heeft twee jonge lieden van 18 en 21 jaar oud gear resteerd wegens het schenden van drie Jood se graven op het Joodse kerkhof te Wüerz- burg in Zuid-Duitsland. tl - ScO. Ik v Ter gelegenheid van de viering van het 500-jarig bestaan van de Kalverstraat te Amsterdam zal op de Dam een oud-Hollands marktplein verrijzen. Reeds is men begonnen met de opbouw er van Foto toont de voorbereidende werkzaamheden. Alle Europeanen zullen van het eiland Ambon worden geëvacueerd, aldus heeft het Hoge Commissariaat van Nederland in Djakarta, naar A.P. meldt, bekend ge maakt. Het Nederlandse s.s. „Kota In- ten" is onderweg naar Ambon en zou vandaar vandaag met driehonderd bur gers naar Djakarta vertrekken. Tevens zouden zich enige honderden Indonesi sche leden van het KNIL, niet Ambone zen, aan boord bevinden. Het A.N.P verneemt van welingelichte zijde, dat de Ambonese leden van het KNIL, nu zij geweigerd hebben het be vel van kolonel Sckotborch op te vo'gen uit het KNIL zullen worden gestoten met het verlies van alle rechten. Verwacht wordt, dat de APRIS, ondersteund door Indonesische marine, thans tegen Ambon gewapend zal optreden, hoewel hierom trent nog geen positief besluit is geno men. Dr. Mansur, hoofd van de staat Oost- Sumatra, is Vrijdag in Djakarta aange komen met een mandaat voor de rege- ring-Hatta om Oost-Sumatra te ontbin den en op te nemen in de eenheidsstaat De voorlopige vertegenwoordigende raad (Van onze speciale verslaggever) Struisvogels en papegaaien, pinguïns en Jabro's, Sibe rische roodhalsganzcn en kwartels, vogels van vrijwel elke pluimage en uit alle windstreken hebben elkaar voor het leven ontmoet in het hart van het Hollandse binnenland, te Alphen aan de Rijn, waar met Hemelvaartsdag het vo gelpark Avifauna zijn deuren opent. Uit de particuliere liefhebberij van de bekende modefabrikant de heer G. v. d. Brink is dit vogelpark gegroeid met een collectie van meer dan 2000 dieren in 400 soorten, met tal van unie ke exemplaren, waarvan de roep tot ver over de grenzen gaat. De idyllische aanleg van het terrein met watervallen en tal van vijvers, dienstgebouwen en vogelhuizen, voliè res en tropische verblijven, het hoog gelegen oafé-restau- rant en de verschillende terrassen maken het bovendien tot een attractie van de eerste rang, wat ook de opzet is: in een bevolkingsgebied van 3 1/2 millioen mensen binnen een straal van 35 kilometer is de exploitatie niet alleen van cultureel, maar ook van commercieel belang. Aan de aanleg van het park, waar mee op 1 October van het vorig jaar werd begonnen, wordt thans met man en macht gewerkt. Een groot deel van de vogels heeft intussen zijn verblijven reeds betrokken, zowel in de huizen en volières als buiten in de vijvers. De wa terval met een capaciteit van 300.000 li ter per minuut klatert dat het een lieve lust is en van her en der klinken vo- Pelikanen in de vijvers van Avifauna. Gevieren op een tak in hun uit heemse vederdos gestoken zien de ze zebravinkjes de wereld in. van de negara Oost-Sumatra had deze maatregel tevoren goedgekeurd. De „republiek Zuid-Molukken" heef: de lijst van ministers gepubliceerd Hieruit blijkt, dat Manuhutu voorzittei is van de ministerraad en Nanlohy minis ter van Defensie. De missie der V.S.I. onder leiding var Palar, die in Moskou besprekingen heef: gevoerd over de diplomatieke betrekkin gen tussen Rusland en ae V.S.I., is Vrij dagavond met het lijntoestel van de K L.M. van Schiphol naar Djakarta ver trokken. De gemeenteraad van het Noord-Ita liaanse plaatsje Rovigo heeft bepaald, dat er „nimmer meer" populaire uitgaven van boeken over het Amerikaanse „Wil de Westen" aan de jeugd van Rovigo mogen worden verkocht. Dit verbod is een gevolg van de „oorlog", welke vijf tig Rovigaanse schoolkinderen, na het lezen van verhalen over de strijd tussen blanken en Roodhuiden, hadden ver klaard aan het naburige dorp Argua Polesine. Na het verklaren van de „krijg" be traden de kinderen, beschilderd en met veren getooid, „het oorlogspad", onder het uitstoten van een woest gehuil en zwaaiend met vlijmscherpe „to-mahawks.' Inwoners van Argua Polesine werden door „in hinderlaagliggende kinderen met scherp gepunte pijlen beschoten, Het eerste slachtofferwas de onder, wijzeres van de plaatselijke school, die door de „krijgers", onder een wild ge huil, in haar eigen leslokaal werd vast gebonden, waarna zij het onvrijwillige middelpunt vormde van een „krijgs dans." Doch een jongen, die was „gevangen genomen" en aan een boom gebonden, werd het eerste werkelijke slachtoffer. Hij werd door een pijl in de zijde ge troffen. Hierop rukte de gehele, vier man sterke, plaatselijke politiemacht uit en bond manmoedig de strijd met de „in vallers" aan, welke de gehele dag duur de. Een aantal kinderen wist met een pijl een band van een autobus lek te schieten. De angstige passagiers werden met Indiaanse martelingen bedreigd, ter wijl de bestuurder van de bus gedwon gen werd zijn route te wijzigen. Uitein delijk slaagde de politie erin de „rood huiden" te overmannen, te ontwapenen en naar hun „wigwams" terug te gelei den. waar de ouders het laatste woord spraken. De politie beëindigde haar ongekend drukke dagtaak met een „inval" in een grot buiten het dorp, waar zij een totem paal, zorgvuldig vervaardigde „martel werktuigen" en „vredespijpen" aantroi. Het geheel werd aan de vlammen prijs gegeven. Even na middernacht is een Amster damse taxichauffeur opnieuw het slacht offer geworden van een roofoverval. Twee mannen en een vrouw waren op het Damrak in zijn wagen gestapt en gaven als bestemming op Sloterdijk. Op een donkere plek gelastten zij de chauf feur te stoppen, beroofden hem van veertig gulden en dwongen hem de auto te verlaten. Zij reden met snelle vaart terug in de richting Amsterdam. De chauffeur zocht zo snel mogelijk de politie op, die onmiddellijk alarm sloeg. Men is er evenwel niet in ge slaagd de overvallers aan te houden. Het onderzoek wordt voortgezet. PHILADELPHIA, 12 Mei. Het gaat blijkbaar niet zo goed met de Holland Fair in Philadelphia. Weliswaar overtreft het bezoek aan deze tentoon stelling in Gimbel's Warenhuis alle ver wachtingen, waardoor het Nederlandse product bekendheid kan verwerven in de V.S., maar de ontevredenheid van de Amerikaanse organisatoren over de Nederlandse instanties groeit. Arthur C. Kaufman, de directeur van Gimbel's, heeft er zijn misnoegen over uitgesproken, dat in Nederland zelf organisatorische fouten zijn ge maakt, voornamelijk op het gebied van aflevering der Nederlandse producten, waardoor een groot deel van het be oogde effect van deze tentoonstelling teloor dreigt te gaan. Het Bureau Exportbevordering, waarvan de heer L. Smit directeur is, heeft, aldus de heer Kaufman, nagelaten de Neder landse fabrikanten voldoende voor te lichten omtrent de afleveringstijden, welke de Amerikaanse handelaar stelt. De heer Kaufman heeft deze bezwaren ook reeds ter kennis gebracht van Z.K.H. Prins Bernhard, bij de opening van de Fair. Hij verklaarde, dat de reservevoorra- den voor deze Fair veel te gering zijn, waardoor aan de inderdaad reeds zeer gelgeluiden, nog wat bedeesd en on wennig, behalve dan van papegaaien en pauwen, die brutaal als de beul alles overschreeuwen. Prettig is het sociaal gezoem, het mals gepierewiet van de rijk gevarieerde tropische vogeltjes, de regenboogvinkjes, de kita's en honing- eters en tientallen soorten meer. In een speciaal daartoe ingericht gebouw zagen wij een reeks diorama's met in heemse en exotische landschappen, te gen welker achtergrond straks als op een toneel levende vogels zullen figu reren. Doordat het „toneel" verlicht is en de „zaal", de ruimte, waar de toe schouwers staan, in het donker wordt gehouden, kan men de diorama's aan de voorzijde open houden, zonder dat de dieren wegvliegen. Er is ook een uitgebreide quaran taine-inrichting, waar nieuwe vogels enige tyd gelokaliseerd worden en o.m. door de bekende ornitholoog J. H. Noordzij op eventuele ziekten on derzocht. En verder natuurlijk een broed-installatie, waar eieren van gan zen. eenden, fazanten, kwartels enz. de aanvulling der levende have ga randeren. Eieren van allerlei vogels kunnen hier worden uitgebroed, ook de zeldzame exemplaren van de struis vogel, het duurste ei ter wereld, dat op ongeveer f 500.genoteerd staat. Wij zijn nog gewandeld langs ara's en kraanvogels, edelpapegaaien en Sene- gal-vogeltjes en hebben twee toekans de kreeftscharen van hun snavels zien kruisen. De Nijlganzen hadden vijf jongen en de Japanse Mandarijn-een den, waarvan de woerd de mooiste is van alle mannetjes-eenden ter we reld en tegelijk het symbool van ech telijke trouw, schier onwezenlijk van kleurenpracht. En ontroerend was de vreedzaamheid, waarmee de 28 kwar telsoorten inwoning hadden in hun volières, waar zij de parterre bevol ken. terwijl boven papegaaienparkie ten en zelfs kanaries huisden, de laatste uit de eigen fokkerij en zeer wel bij stem, hetgeen aan de kwartels weer niet besteed was. Avifauna wordt uitsluitend door vo gels bewoond. Alleen in de vijvers zet men forellen en goudwinden uit. De of ficiële opening van dit zeldzame vogel park is bepaald op daags voor Hemel vaartsdag, waarbij tal van autoriteiten worden verwacht. Men moet leren feiten te constate ren zonder ze terstond te willen beoordelen. De West-Duitse communistische partij heeft gisteren bekend gemaakt, dat de vice-voorzitter van de party, Kurt Mul ler. uit de partij gestoten is, omdat hjj „in voortdurend contact stond met de geheime dienst van een. vreemde mo gendheid". Heinz Renner, de leider van de communistische fractie in het West- Duitse parlement, noemde de ex-vice- voorzitter „een agent van de Engelsen" In een verklaring van de communis tische partij wordt o.m. gezegd: „Müller heeft de partij op de gemeenste manier verraden. Hij onderhield voortdurend betrekking met de geheime dienst van een buitenlandse mogendheid en ver schafte deze inlichtingen over interne partij-aangelegenheden. Daarenboven bracht hij vijandelijke elementen in de partij en bevorderde hen." Zoals gemeld, heeft Müller Donderdag zijn mandaat in het West-Duitse parle ment neergelegd, volgens de verklarin gen van de plaatsvervangende voorzit ter om „persoonlijke redenen". grote vraag van het ogenblik aanmerke lijke schade kan worden toegebracht. De heer Kaufman gaf als voorbeeld, het ge val van een proef bestelling van een zeer grote partij prentbriefkaarten, waarvoor de Amerikaanse koper een leveringstijd bedong van een maand. De Nederlandse fabrikant zou evenwel pas over vijf a zes maanden de order kunnen uitvoeren, waarop deze order prompt werd ge annuleerd. De heer L. Smit heeft gisteren in een radiouitzending met geen woord gerept over deze moeilijkheden. Hij verklaarde integendeel, dat Nederland met de Hol land Fair op de goede weg was. Hij zeide, dat de prijzen in Amerika juisi werden geacht, de kwaliteit goed was en de verpakking werd geprezen. Dr. Koehler, de voorzitter van de West-Duitse Bundestag, (de Tweede Kamer), zal in gezelschap van vijftien leden van alle partijen behalve de communisten met Pinksteren in Berlijn zijn, wanneer de communistische Vrije Duitse Jeugd de grote demonstra tie zal houden, waartegen de Westerse bezettingsautoriteiten reeds sinds ge ruime tijd voorzorgsmaatregelen nemen. Volgens de „Neue Zeitung" zijn de Russen bezig hun luchtstrijdkrachten in Duitsland, in het bijzonder om Berlijn, te concentreren. Het blad zegt, dat de Russen een jaar lang hebben gewerkt aan het plan, om Russische luchtstrijd krachten in de Sovjetzone te concentre ren en dat dit project thans voor het grootste deel verwezenlijkt is. Het plan gaat gepaard met het opleiden van de zogenaamde volkspolitie tot een sterke militaire strijdmacht, zo deelt de „Neue Zeitung" mede. De Berlijnse correspondent van de „Daily Telegraph" vergelijkt de volks politie m de Sovjetzone met de voor malige S.S. De volkspolitie is in feite een leger van ongeveer 1.500.000 man, dat zwaar getraind is in het gebruik van moderne automatische wapenen, al dus de correspondent. „Zij beschikken over artillerie-eenheden met mortieren, anti-tankgeschut en zware kanonnen, gewapende eenheden met tijgertanks en over een vlooteenheid. Het vervoer is uitgebreid geregeld en zij hebben een veldtelefoonnet. Ook beschikken zij over een vliegeenheid, die op het ogen blik blijkbaar nog niet in training is". 99 De V.S. he'ohen „baby"-atoombom- men gemaakt, die klein genoeg zijn om door straalvliegtuigen te worden vervoerd. Het kleinere formaat betekent echter niet, dat de uitwerking minder krachtig zou zijn dan van de gewone atoombommen, zo verklaarden ambte naren te Washington gisteravond. Zjj zeiden niet hoe groot de uitwer king van die baby-atoombom is, aldus meldt Reuter. Gemeld wordt, dat het geheim van deze nieuwe atoombom ligt in een niet- explosief omhulsel, waardoor een ver mindering van de „critieke grootte" mogelijk is geworden. Deze „critieke grootte" wordt bepaald dcor de hoeveel heid splijtbare stof, zoals uranium 235 of plutonium, die minstens aanwezig moet zijn om een ontploffing teweeg te brengen. De Amerikaanse minister van Defen sie verklaarde onlangs reeds dat atoom wapens voor diverse doeleinden werden vervaardigd en niet alleen bommen van hetzelfde type Het departement van Defensie heeft geweigerd commentaar te leveren op de verklaring.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1