r Marine-hospitaal Overveen medisch- wetenschappelijk centrum Een Santpoortse werkt in Parijs C. J. v. d. BROEK Op zwerftocht door Haarlems bloeiende kweektuin Lusthof voor iedereen opengesteld Zeeschepen in Haarlem Oude man in Bakenesser- gracht gevallen lif onzekmt LIGSTOELEN OPZEELAND Las- en Snijgereedschap HAARVERVEN Hoe genoeglijk rolt het leven des gerusten tuinmans heen AGE\DA JEANNE DEMESSIEUX, opmerkelijke verschij ning in organistenwereld ban 50 jaar gcïcöen Voortreffelijk ziekenhuis, ook voor burgers SLEUTEL WEG? Zuster Margaretha vertelt van haar werk in de Lichtstad MOLENDIJK DAMESKAPPER HERINCA WUTHRICH BAKKERS CAFETARIA Afbraakprijzen! ZATERDAG 13 MEI 1950 PAGINA 2 Kruid j e-r o er-me-n? et VERKOPINGEN Burgerlijke Stand Rechtstreekse aanvoer van steenkolen Biljarten Later in ziekenhuis overleden TENTOONSTELLINGEN Haarlemmer gaf zich uit voor Amerikaans soldaat Verenigde Kath. Dammers R.K.G.V. „Hercules" Haarlems Elftal wint in Velsen HEEMSTEDE Feestvergadering Pluimvee- vereniging „De Eendracht" R.K. Verenigingsgebouw 40-jarig dienst jubileum Zondagsdiensten „DE SLEUTELSPECIALIST" Verlopen school omhoog gewerkt AUTO OVER DE KOP De kinderen van de straat Kerklijst Zondagsdienst WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? Britse onderscheiding voor Nederlander Goed prijshoudende markt Beurs van New York ZIJLSTRAAT 24—30 HAARLEM DEZE WEEK gunstige aanbieding HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Uil de brand j voor Moederdag! RIJKSSTRAATWEG 238 t/o Haarlem-terrein Chinezen zijn om drie eigenschappen zeer bekend. Op de eerste plaats verkopen zij pinda s, niet minder karakteristiek zijn hun lange haren, maar de meeste indruk maken zij toch door hun wijsgerige uitspraken. De visies, die hun voorvaderen gaven op de armzalige mensheid, gelden voor alle eeuwen. Hiervan getuigt ook de volgende, die de lof van de tuinarbeid bezingt. „Wie één dag gelukkig wil zijn bedrinke zich; wie één week gelukkig wil zijn, hij neme een vrouw; wie zijn leven lang het geluk deelachtig wil worden, hij worde tuinman." Het zal pleiten voor de rechtschapenheid van de lezer, wanneer hij zijn geluk zoekt langs andere wegen of althans de hier aangegeven gelukstermijn van het huwelijk weet te verlengen. Er schuilt echter een kern van be vrijdende waarheid in dit Oosters ge- luksrecept. Welk werk zal meer vol doening geven dan het omspitten van een achtertuintje op een zonnige Zater dagmiddag en het spuiten met een me terslange tuinslang op een zwoele zo meravond? Vrijwel iedereen voelt in het voor jaar behoefte om eens boer of tuinier te zijn; beginnelingen kopen gekleurde zakjes met tientallen zaadjes en de kinderen, die nog leven in de gelukkige wereld der onbeperkte mogelijkheden, peuteren gaatjes in de grond, om daar pruimer.pitten te zaaien. Gevorderde amateurs speuren veel verder, zij raad plegen prijscouranten, zij cultiveren de grond door een vruchtbare bemesting en zij spannen kippengaas om verniel zuchtige katten te weren. Voor al deze bloemen- en planten liefhebbers is het een verheugende tij- j ding, dat de Stadskweektuin vanaf 13 tot en met 29 Mei weer geopend zal zijn. Dit eldorado voor de amateur- en de beroepstuinier trekt ieder jaar een grote belangstelling, ook van vele bui tenlanders. Er wordt hard gewerkt, want nu wordt de laatste hand gelegd aan het kweken van honderdduizen den planten, die binnen enkele weken in de stadsparken zullen prijken. In de „Oranjerie" van de kweektuin, die met palmen versierd is, zal een bloemenshow worden ingericht. De temperatuur in de kassen be draagt ongeveer tachtig graden Fahren heit; niets zal u dus beletten uw jas uit te trekken, wanneer u gaat dwalen door deze exotische plantenverzameling. De „Moonlight flower", een klimplant die groeit tegen het houtwerk van een der broeikassen, bloeit hier bij de gratie van de vrijgevigheid ener Brits-Indische dame. Zij was eens komen kijken naar onze kweektuin en in haar verrukking over deze bloemenrijkdom had zij be loofd het zaad van deze plant uit het warme Zuiden over te sturen. Deze „Moonlight flower" (Ipomoea learii) bloeit alleen 's nachts met grote witte bloemen, die een diameter hebben van ongeveer zestien centimeter. Deze lich te, kleur dient om, tezamen met de heerlijke geur, de nachtinsecten (o.a. vlinders) naar de bloem te lokken. De „Morning Glory" staat in nauw- verwante familiebetrekking met deze naehtbloeier. Uit de Latijnse naam Ipo moea purpurea var alba blijkt, dat de bloem over twee verschillende kleuren- drachten beschikt, 's Morgens bloeit zij tot ongeveer twaalf uur met een fraaie gentiaan-blauwe kleur, die na de mid dag overgaat in een purperen kleur. In een andere kas kan men de tro pische Caladium bewonderen, waarvan de bladeren veel gelijken op het artis tiek palet van een kunstschilder. Misschien heeft U één van uw licht geraakte evennaasten wel eens onder scheiden met de titel „kruidje-roer-me- niet". In de stadskweektuin kunt U deze vergelijking toetsen aan de werkelijk heid. De blaadjes van dit uiterst gevoe lige plantje sluiten direct tegen elkaar, wanneer ze aangeraakt worden. Vlak bij de exotische verzameling cactussen en de bonte sierananas-plan- ten groeien de paarse hanekammen, die bij oudere mensen zo in de smaak val len. Wanneer de bezoeker dwaalt door dit miniatuur-oerwoud, ontdekt hij welk onverwacht comfort de wildernis kan bieden. Met de rode bloemen van de „Schoenpoetsersplant" kunnen ontdek- Uitslag van de verkoping van Donder dag 11 Mei in 't Notarishuis te Haarlem: Floraplein 5, f 8150, P. Hoogeveen qq.; Greb'.erstraat 24, f 2900, H. Th. Fibbe qq.; Oranjeboomstraat 67, (opgehouden) f 3200; Assendelverstraat 29, f 2350, me vrouw J. Segeriusv. d. Kruisweg; Klein Heiligland 59, (opgehouden) f 2200; Herenweg 154, Heemstede, f 16000, N. N.; Bloemhofstraat 11 zw, en rd., f 11200, P. Duys qq.; Ged. Oude Gracht 84. (tót nader order uitgesteld); Adr. Loosjesstraat 57, f 3525, Th. Bijman c.s.; Cederstraat 10, f 4250, F. H. v. Emmerik qq.; Z„idpolderstraat 41 zw. en rd., f 3695, J. Veringa; Javastraat 45, f 3650, A. de Wit qq.; Javastraat 59. f 3725, P. H. Borghouts qq.; Sumatrastraat 5, f 3940, H. G. de Vries; Timorstraat 70, f 4525, C. Besseling; Oosterstraat 13, f 3550, L. v. Drimmelen; Haitsma Mulierstraat 17, f 4300, H. G. de Vries; Spaarne 25, Spaar- ne 27. Spaarnwouderstraat 3, Hoogstraat 5, Spaarnwouderstraat 1, f 42720, J. H Baan; Jansstraat 68, ((opgehouden) f 4600; Zonnebloemstraat 15, f 4425, A. de Vries qq.; Saenredamstraat 12 zw. en rd., f 4500, J. Bongers qq. GEBOREN: J. A. VermeijVerhaar, d; H. M. BrakelWeseldijk. d; J. S. de NieuwePrinsen, d; A. C Sterel Steenhart, d; M. Lichtenveldtvan Oort, d; H. G van VelzenVisser, z; C. J. MeijerHalewijn, z; J. Rjjneke Rienderhoff, z; C. J. RootliebSchee pers, z; K. van EsSchmitz, z; M A. SwartBrantj es, z; M. A Laming Bünker, z; W L. van Liemt—Woud, z. GEBOREN: J. Luijer—Van der Laan z; A. J van LiendenLodewijk z; J. A EijkenaarPolderman z; J. A. Sikkes Hindriks z; P. M. van der Veldt— Hagen z; J M. Feitsma—Tolen d; E. J M B Ravensteijn—Turkenburg d; T. W. Baan—Van der Toorn d; G. van BeusekomKoster d; L. van Kesteren Zwiers d; D. DerksDe Groot d; J. M. C. UitermarkAchten d; A. J. Smit' Stegeman d. ONDERTROUWD: 12 Mei: J. W. C. Houdijk en J C. van Kessel. GEHUWD: K J. van Duijn en J. J. Horeman; J. M M. van Duffelen en W Raams; J. P. de Nobel en A. W. Gosen; W. F. Miedema en J. Dorst; J. van den Boogaard en W. E. M. Blokker; C. P. Kraaij en H Argeloo; H. A J. Koese- mans en D. E. Waits; W. C. Nijveldt en S J Backer; W. J. Semmelink en M. H Pot OVERLEDEN; H. T. Schuurman 72 j.„ Gen Bothastraat; A. Germans—Rijkers 79 Boezemkade; C. Schuil 79 j„ Gast- huisvest; L Wijkhuizen 4 j„ Dahliastr.; M TjerksVan Bruggen 76 Gen. de W Gtstr^st OVERLEDEN: J. C. Bon—Meijer, 82 j. Zur'erhoutlaan; D. de Vos, 56 j., Kamperlaan. Moonlightflower in volle glorie. kingsreizigers hun bemodderde schoe nen poetsen en het effect van deze poëtische schoenborstel is letterlijk glansrijk. De bananenplant, die ieder jaar afsterft als zij vrucht heeft ge dragen, is ook in de kassen vertegen woordigd en tussen de reusachtige bladeren lokken de honderden vruch ten. In de schaduw van het suikerriet groeit de Cyperus Papyrus. Op de afge rolde schors van deze plant schreven de Egyptenaren hun testamenten eq minnebrieven. Wanneer U als laatste bezienswaardig heid het pindaplantje bewonderd hebt, treedt U uit deze tropische warmte weer in de verfrissende koelte van de rots- tuin. Op een van de bankjes kunt V stil mijmeren over dit lentefestijn, ter wijl de witte eenden uw speelse ge dachten begeleiden met hun vrolijk ge- kwakker-de-kwaak. De bloemenliefhebber kan hier zowel 's morgens, 's middags als 's avonds ver toeven, want de tuin is geopend van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Naar wij vernemen, arriveert heden to de Haarlemse haven de kustvaarder „Nederland" met een lading kolen uil Goole in Engeland, bestemd voor het Gem. Energiebedrijf, alhier. Het is een verheugend teken, dat men in scheep vaart- en in handelskringen meer en meer tot de overtuiging komt, dat Haarlem, gelegen aan grootscheeps vaar water, ook voor zeeschepen toegankelijk en bereikbaar is. Voeren deze schepen voorheen naar Amsterdam of Rotterdam, om daar hun lading over te slaan in binnenvaartuigen of op dekschuiten, een belangrijke be sparing wordt thans bereikt, nu door rechtstreekse aanvoer van overzee deze overlaadkosten worden vermeden. Ook een tweede kustvaarder is onderweg en naar verwacht wordt is het de bedoeling, dat deze zeescheepjes in de toekomst regelmatig Haarlem zullen aandoen, om er hun lading te kunnen lossen. Uitslagen van Donderdagavond ge speelde wedstrijden in Hof van Hol land, Grote Markt, kampioenschap cadre 38/2. Noordman 250 234 22 54 10.63 Lamers 350 350 22 62 15.90 Lunenburg 250 250 20 75 12.50 Doves 250 86 20 21 4.30 Steffers 350 107 17 34 7.64 Noordman 250 250 17 80 14.70 Lunenburg 250 250 28 50 8.92 Perukel 250 169 28 30 6.03 Uitslagen van de wedstrijden om het kampioenschap Kader 38/2 district Haarlem, welke Vrijdagavond in Café Hof van Holland gehouden zijn. Noordman 250 250 19 33 13.15 Doves 250 139 19 24 7.31 Nobels Perukel Lunenburg Steffers Dollé Lamers 250 210 27 30 250 250 27 48 7.77 9.25 250 250 12 75 20.83 350 222 12 58 18.50 250 103 14 27 7.35 350 350 14 107 25.— BIOSCOPEN Rembrandt: The Blue Lamp (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Zo.: Achter de wolken (14 j.), 11 u. Palace: Tromba (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Zo.: Een onvergetelijke melodie (14 j.), 11.30 u. Luxor: De gevaar lijke leeftijd (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: De Ooievaarsclub (18 j.i, 2.30, 7 en 9.15 u. Zo.: 2. 4.30, 7 en 9.15 u. City: De zevende sluier (14 j.), 2.15. 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: De schat in de zilvermijn (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Zaterdag 13 Mei StadsschouwburgKamer-operagezelschap Camerata „Maison vendre" en „II Maestro dl Musica", 8 uur. Begijnhof-kapelLeerlingen-uitvoering Muziekschool van der Glas—Bouman, h 8. Zondag 14 Mei Concertgebouw: Leerlingenuitvoering Eer ste Haarlemse Accordeonschool, half 8. Stadsschouwburg: Blindenbond St. Odi- lia „Blijde dagen" 8 uur. Maandag 15 Mei Stadsschouwburg: Leerlingenconcert mu ziekschool Toonkunst, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy (KI. Houtweg 103): Schil derijen, pastels en tekeningen van Jacob Dooyewaard. Geopend in de week v. 1017 u. Zo. 1317 u. (t.m. 20 Mei). Leffelaar, (Gr. Markt): Schilderijen van Java en Bali door Gerard Adolfs en teke ningen van Algiers door Frans Verpoorten. Geopend op werkdagen van 1017 u. (t.m. 19 Mei). Het Luifeltje (Gr. Heiligland 15): Van 6 Mei af schilderijen en tekeningen van Henriëtte Marcus. Open op werkdagen van 1017 u. Zo.: 13—16 u. (t.m. 20 Mei). APOTHEKEN De Zondag-, avond- en nachtdiensten wor den waargenomen van 6 tot 13 Mei door: Loomeyer Zn., Barteljorisstraat 11, tele foon 10175, Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teyler-Apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. ZIEKENVERVOER Fa. Margot, Grote Houtstraat 39 telefoon 11990; Margriet, Turfmarkt 19 rd., telefoon 21400; te Heemstede Fa. Buiteman en Co- Raadhuisplein 7, telefoon 28523. De Parijse organiste Jeanne Demes- sieux geeft in deze maand een reeks van 9 orgelconcerten in Nederland. Op Woensdag 17 Mei a.s. zal het concert te Haarlem plaats hebben in de Oude Bavo- kerk. Het programma luidt: werken van Bach, Handel, Purcell, Frescobaldi, César ï'ranck, Liszt, Widor, Dupré en Vierne. Verder nog eigen composities en tot slot een Improvisatie over door andere or ganisten opgegeven thema's. Uit haar levensbeschrijving ontlenen wij het volgende: Als 7-jarig meisje bezocht ze reeds het Conservatorium te Montpellier, waar ze na 4 jaren haar einddiploma en 2 eerste prijzen behaal de voor piano en solfège. Op 12-jarige leeftijd verkreeg ze al een benoeming tot organisatie aan één der Parijse ker ken, welke functie ze nog bekleedt. Aan het Parijse Conservatorium volgde Jeanne Demessieux de orgellessen bij de beroemde organist en paedagoog Marcel Dupré. Bij haar eindexamen be haalde zij een eerste prijs. Voor Harmo nie, Fugaleer en Contrapunt had zij reeds eerder eerste prijzen verkregen. Na haar Conservatorium-tijd zette zij haar studie nog 5 jaren voort bij Marcel Dupré en hierna achtte zij pas de tijd aangebroken om in het openbaar op te treden. Haar eerste orgelconcert gaf Jeanne Demessieux in 1946 in de grote Salie Pleyel (orgelconcerten worden daar niet in kerken gegeven). Zij verwierf met haar spel, niet het minst met een im provisatie op haar slechts kort te voren verstrekte thema's, een groot succes. In 1947 gaf zij een reeks van 12 orgelcon certen, waarop de voornaamste werken uit de oude en moderne literatuur ge heel uit het hoofd werden uitgevoerd. Jeanne Demessieux heeft ook naam De 69-jarige koerier L. J. A. van V. reed gisteren op de Bakenessergracht met een bakfiets, die hij terug zou brengen naar de verhuurderij. Op de oprit gekomen schoten zijn krachten echter tekort en op een gegeven ogenr blik reed hij met de bakfiets achteruit het water in. Met behulp van enkele omstanders bracht de bakfietsverhuur der hem weer op het droge. De onge- vallendienst en de arts, die ter plaatse aanwezig waren, pasten zuurstofbehan deling toe. De drenkeling was wel niet bewusteloos, maar had toch wel water binnengekregen. Hij werd naar het Grote Gasthuis overgebracht, waar hij later overleed. Op de laatst gehouden vergadering van de Commissie voor Sociale Kunst opdrachten is besloten in het najaar een tentoonstelling te organiseren in het Museum „Het Huis Van Looy" van de thans reeds méér dan 60 kunstwerken, die in het kader van deze regeling door Rijk en Gemeente werden aangekocht. In de Kunsthandel Leffelaar aan de Wagenweg zal vanmiddag een tentoon stelling geopend worden van tekenin gen en grafiek door Jan Sleper Gabriël Smit zou de inleiding'houden. Een familie te Delft kreeg Donderdag bezoek van een man, die vertelde, dat bij Amerikaans militair was en uit Ber lijn was gedeserteerd, omdat hij naar zijn moeder in Texas wilde. De man werd hartelijk ontvangen, kreeg een uitstekende maaltijd en het beste was nauwelijks goed genoeg voor hem. Om dat de man geld nodig had! wilde hij een pantalon verkopen. De familie ging echter niet op dit aanbod in, waarna de Amerikaan bij de buren ging leuren. Dit trok de aandacht van de politie en de man werd meegenomen naar het bureau. Daar bleek, dat hij de 42-jarige H. van R. uit Haarlem was, die reeds verschei dene vonnissen wegens verduistering achter de rug heeft en door de justitie werd gezocht. De uitslagen van de partijen voor de onderlinge competitie luiden; A. ZegwaartJ. van Berkum 2-0 D. A. Rump—Th. v. Wort 1-1 P. MulG. Hesselman 2-0 Th. BandsmaR. Kok 2-0 P. BeelenA. Andringa 0-2 W. Kooien—G. Kraak 0-2 J. BeltermanJ. Opdam 0-2 A. ZegwaartA. Masteling 1-1 J. LucasC. Castricum 2-0 Jeugdafdeling: T. KoeleveldJ. v. d. Veldt 2-0 K. KuikenB. v. d. Veldt afg. B. MoorsH. Derogée 2-0 P. van SchieM. Kok 0-2 Zondag 14 Mei geeft het Kinderkoor „Klein Sint Caecilia", directeur J. Nibbe- ring, 'n opvoering van de kinderoperette „Baron Kreefienneus". De regie is in handen van de heer Mossinkoff. De voorstelling wordt 's middags 2 uur in het Gebouw St Bavo gegeven. Op de algemene ledenvergadering van de R. K. Gymnastiekvereniging „Hercules" werden wegens hun bijzon dere verdiensten voor de vereniging tot ereleden benoemd mej. M. v. d. Klugt en mej. R Heerens. Als bestuurslid traden af mej. R. Assendelft en mej. R. Prenen. Hiervoor in de plaats werden als be stuurslid gekozen mej. J. Godijk en mej. C. v. d. Klugt. Tevens werd besloten deel te nemen aan de Sportweek en aan de Kringdemonstraties. Een uitvoe ring op het terrein achter de Kathedrale Basiliek is in voorbereiding. Ook werd besloten 'met Hemelvaartsdag op Don derdag 18 Mei a.s. een dauwtraptocht te ondernemen naar de duinen van de Amsterdamse waterleiding. Vertrokken wordt om half zes van het De Ruyter- plein. Op de hoek van de Leidsevaart en de Westergracht had gisteren om half één een aanrijding plaats tussen twee wielrijders, waarbij een van hen zijn been brak. De politie verzoekt de an dere wielrijder, die tot nu toe onbekend bleef, zich te melden op het politiebu reau in de Smedestraat. Het plaatsen van een fontein op het grasveld voor het paviljoen „Welgelegen" in de hartlijn van het gebouw en het doorzicht vindt de Raad uit een gevoel van schoon heid aantrekkelijk, maar er zal spoedig een onreine toestand ont staan, wanneer het publiek er van alle kanten naar toe kan stromen. Lezer van 1950, weet U waar het Hildebrand-monument stond? De sociaal-democraat mX- Troel stra heeft zich te Haarlem gevestigd in de Frans Halsstraat. De Raad besloot in beginsel een abattoir te stichten, waarvoor een bedrag van f 300.000 noodzakelijk bleek. Over de plaats konden de vroede vaderen het niet eens wor den. Het nieuwe station in Hillegom werd in gebruik gesteld. Men kon toen nog niet weten, dat er thans welig gras tussen de stenen groeit. Te IJmuiden is het nieuwe ge bouw voor de Rijksvisafslag in ge bruik genomen. Het gebouw is 150 bij 15,34 meter lang en breed. Er is een galerij, die door 56 pijlers wordt gesteund. In het Spaarne vonden dé jaar lijkse universiteits-roeiwedstrijden plaats. Njord won. Velen zongen het lied van de „Zonen van Njord" en de melodie van de ode aan „Njord en zijn Zwaan". Het is al weer ruim twee jaar gele den, dat in het voormalige rusthuis voor ouden van dagen „Huize Duinrust" te Overveen het marine-hospitaal geopend werd. Er was zoveel aan de gebouwen te herstellen en de moderne installatie bleek zo kostbaar te zijn, dat er een be drag van f 550.000 nodig was vooraleer van een aan de eisen voldoend hospitaal gesproken kon worden. De materialen waren in die dagen schaars en duur, veel vernieuwingen moesten worden aangebracht en bovendien diende de in richting niet alleen als hospitaal, maar als wetenschappelijk centrum van de marine beschouwd te worden. Gisteren hebben we er een nieuw be zoek gebracht naar aanleiding van een officiële ontvangst van B. en W. en de raadsleden van Haarlem. De burge meester was verhinderd, maar de vier wethouders met een tiental raadsleden hadden aan de uitnodiging van de com mandant, dokter Mellema, gehoor gege ven. In een toespraak vertelde de comman dant, dat sinds Januari ook burger patiënten worden opgenomen. Er zijn altijd wel bedden leeg gemiddeld twintig omdat op eventualiteiten ge rekend moet worden. Zou er een epi demie uitbreken onder enig vlootperso- neel, dan kunnen burgers natuurlijk eni ge tijd geen bedden bezetten. Het hos- taal is een z.g. gesloten ziekenhuis, m tegenstelling met de Haarlemse zieken huizen. Dit betekent, dat men geen vrije dokterskeuze heeft en zich b.v. moet la ten opereren door de chirurgen van het huis. Er zijn geen klassen en de bui- gerpatiënten zullen tussen de marine mensen een plaats krijgen. Honderd acht en zeventig bedden zijn beschikbaar. Zowel de admiraal als de 3e klas ma troos hebben gelijke rechten, voedsel en verpleging. Onderscheid wordt er dus voor niemand gemaakt. De verpleging geschiedt principieel door gediplomeer de vrouwelijke krachten, dat zijn er 58. Er is echter in dit hospitaal ook een centrum-opleiding voor verplegers, die op de schepen dienst zullen doen. Alle medische afdelingen zijn aanwe zig, voor alle poliklinieken zijn specia listen aangesteld. De doktoren zijn voor het grootste deel marine-officieren en reservisten. Er is zelfs een gaenacoloog voor de Marva's. Te Overveen is het enige marine hospitaal in Nederland, waar tevens de laboratorium- en röntgenonderzoe ken voor de gehele marine plaats hebben. Deze afdelingen zijn dan ook, gelijk de wel zeer moderne operatie zaal, waar alle denkbare operaties ge daan worden, up to date verzorgd en van het beste personeel voorzien. In dien er meer vrouwen en ook kinde ren behandeld zouden worden, zou men. naar onlangs door deskundigen verklaard ls. van een universitaire standing kunnen gewagen. In Over veen kunnen laboratorium-onderzoe kingen gedaan worden, waartoe geen der Haarlemse ziekenhuizen in staat is. Bij een rondgang door het heldere gebouw, met de zalen (hoogstens bedden) en de kamers kan men niet aan de indruk ontkomen, dat de manne hier een goed pied a terre heeft gevonden. Wij informeerden of het nog in de be doeling lag in Den Helder eennieuw hospitaal te bouwen. De mogelijkheid en de wil daartoe schijnt aanmerkelijk verkleind te zijn. Men redeneert aldus; marine-personeel verblijft in Den Hel der, Amsterdam, Vlissingen en ver spreid op de vliegvelden langs de kust. Waarom is Overveen dan niet een ge schikt centrum? Zoals bekend heeft de Marine „Duinrust" voor drie jaar, met enkele optie-jaren gehuurd. Wethouder Geluk, die namens de bur gemeester de toespraak van de comman dant beantwoordde, wees er op, dat Haarlem en Bloemendaal eerst hele maal niet tevreden waren met de plan nen van de Marine, omdat een tehuis voor ouden van dagen, en daardoor dus een belangrijke woonruimte verloren zou gaan. Nu de zaken staan zoals thans en het gebrek aan ziekenhuisruimte weer iets wordt opgelost, is het gemeen tebestuur toch wel ingenomen met dit medisch centrum. De mannen van de marine geven bovendien een bijzondere fleur aan het Haarlemse stadsbeeld. Vraagt men ons en beluistert men de staf van het hospitaal, dan zou een de finitieve vestiging in „Duinrust" niet tot de onmogelijkheden behoren. In dat ge val zou de Stichting-verhuurster dan zeker financieel in staat gesteld moeten worden om elders in Bloemendaal een katholiek rusthuis vcor gegoede ouden van dagen op te richten. gemaakt a's componiste. Van haar hand verschenen o.a.: Poème voor orgel en orkest, Pedaalétudes, Tryptique, 7 Me ditaties over de H. Geest, 12 Koralen met preludes en een Symphonie voor orkest. In enkele jaren maakte deze jonge organisatie al tournées door tien lan den in Europa, alsmede in Zuid- Afrika. Verleden jaar heeft zij in Haarlem één der openbare bespelingen verzorgd. Opvallend waren toen haar knappe technische beheersing, het transparant gehouden klankbeeld en de Franse visie (k la Dupré?) op de Bach, en Höndelwerken inzake dyna miek en tempo. Met belangstelling zien we het con cert op 17 dezer tegemoet en hopen deze organiste ook eens te horen op het Ca- vailK-Coll-orgel in onze Gemeentelijke Concertzaal. Maar al te weinig horen we een solist op dit waardevolle instru ment! Ter voorbereiding van de sportuit- wisseling VelsenEdmonton speelde een Velser elftal Donderdagavond een wed strijd tegen een Haarlems elftal. De strijd werd door Haarlem gewonnen. Roozen scoorde in de eerste helft een goed doelpunt, dat later het enige zou blijken te zijn. Het was een zeer aardige wedstrijd met af en toe behoorlijk spel van beide kanten. Doelman Kraak ver dedigde het Velser doel op uitstekende wijze, want de gevaarlijke Haarlemse voorhoede, waarin Roozen een puike wedstrijd als rechtsbuiten speelde, maak te het hem danig lastig. In het Haar lemse doel weerde v. d. Berg zich even eens kranig en stopte diverse harde schoten op keurige wijze. Bij de Velsenaren moest Spaans zich in de tweede helft laten vervangen door Snoeks. Deze op zijn beurt later weer door.Willemink van RCH! Bak- kum in de Velser voorhoede en Piet Groeneveld in de Haarlemse aanval vielen enigszins tegen. Haarlem won ten slotte verdiend met 10. De vergadering van de Pluimveever- eniging „De Eendracht" welke in het R.K. Verenigingsgebouw gehouden werd kenmerkte zich door een feestelijke stemming in verband met de aanwezig heid van twee jubilarissen. De heren G. Neeskens, en R. Donkelaar herdachten n.l. het feit dat zij 25 jaar lang respec tievelijk penningmeester en 2e voor zitter van de vereniging waren en van zelfsprekend liet het bestuur dit niet zonder meer passeren. De voorzitter, de heer W. Koch. sprak de beide jubilaris sen toe en dankte hen voor het zeer goede werk dat zij altijd met zoveel enthousiasme voor de vereniging heb ben verricht. Als bewijs van waardering bood hij beiden een Philisshave aan en sprak het vertrouwen uit, dat zij nog vele jaren hun werkzaamheden op dezelfde wijze zouden blijven uit voeren. Uit tiet verslag van de secretaris, de heer R. Mulder, bleek dat de in 1949 gehouden tentoonstelling met een vrij groot tekort sloot. Gelukkig was de kas in staat, dit tekort aan te vullen en uit de mededelingen van de jubilerende penningmeester bleek dat er niettegen staande deze tegenvaller toch nog een kleine reserve is. Dat de vereniging niet bij de pakken neer blijft zitten, kwam duidelijk tot uiting in het besluit om dit jaar toch weer een tentoonstelling te houden en wel op 18 en 19 November. Teneinde deze zo goed mogelijk te doen slagen, zal ditmaal weer worden ge tracht, samenwerking te zoeken met de beide plaatselijke postduivenverenigin gen zodat ook deze aan het voorberei dend werk kunnen deelnemen. Zondag n.m. 7.30 Réunie St. Henricus- school. Maandag: 8 uur Melodia, 8 uur Missie Naaikrans, 8 uur bestuur H.B.C. Dinsdag: 8 uur Laudate Dominum, 8 uur Kath. Gemengd Koor, 8 uur R.K. Harmonie St. Michael. Woensdag 2.30 Kath. Kinderkoor, 7.30 Damclub St. Bavo, 8 uur Verloofden cursus. Vrijdag: 8 uur Repetitie „Door Een dracht Sterk". Maandag 15 Mei herdenkt de heer G. Boting de dag, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij het tuinbouwbedrijf C. van Empelen. 's Middags 5 uur zal de juibilaris in het R. K. Verenigingsgebouw door pa troon en personeel worden gehuldigd. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 14 Mei waargenomen door: dr. J Reurink, Aerdenhoutsduinweg 8, tel. 26035; dr. J. Laeijendecker, Raadhuis plein 9, teL 28103 en dr. A. G. Degenaar, F. de Hooghstraat 11, tel. 19920. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 31, tel. 29464. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aer- denhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Advertentte LANGE VEFRSTRAAW 10 ff EL. 11*95 Aan de Rue Charonne, 60, Parijs XI, staat een huis. De Salesiaansen, die het vijftien jaar geleden betrokken, troffen slechts de verwaarloosde ruimte van een oude fabriek aan. Het ziet er fris en fleurig uit, dit tehuis voor onbescherm de meisjes. Het biedt onderdak aan u rkende meisjes, die in de stad geen logies of in het geheel geen eigen woning meer hebben. De Zusters hebben er een grote familie van gemaakt. De 'meisjes genieten redelijk veel vrijheid. Na het souper brengen ze gezellig samen de tijd door tot het avondgebed, om r -gen uur. De meisjes moeten 's avonds om acht uur binnen zijn. Overdag werken de Zusters in een be waarschool, een Lagere School en een Meisjesoratorium, verbonden aan het huis. Tevens gevenzij catechismusles aan kinderen van de Staatsscholen. Onder haar is een Santpoortse, zuster Margaretha Wesselman. Dat is zo een van die sterke vrouwen, van wie de Bijbel verhaalt. Ze werkte eerst een tijd in Italië Om Salesiaanse te worden was ze namelijk op haar eentje naar Turijn getrokken Nu echter staat ze voor de klas in l'Ècole la Providence, Rue des Haies 70, Seine, Paris XX en wat ze van haar werk vertelt is „Salesiaans Nieuws" van de eerste orde. Deze school, vertelt zuster Marga retha, was een grote katholieke school, horende onder de parochie van Sin te Germaine de Charonne. Nog geen drie jaar geleden hebben de Dochters van r,ria Hulp der Christenen, in de wan deling Salesiaansen van Don Bosco. er de directie overgenomen. Het instituut w. hevig aan lager wal geraakt: het aantal leerlingen geslonken tot 70. Maar na twee jaar harde arbeid, onder Gods onmisbare zegen, is de school gaan her leven. Totaal aantal meisjes is er mo menteel 320 (bijna vervijfvoudigd dus) en zo goed als geen plaats meer voor de talloze nieuwe aanvragen. Wij heb ben een bewaarschool, een lagere school Vrijdagavond tegen half acht is op de Rijksstraatweg te Santpoort ongeveer ter hoogte van de Broekbergerlaan een vrachtauto, waarop voor het vervoer van personen een houten keet was ge bouwd, en waarin enkele gezinnen van Den Helder af waren meegenomen, over de kop geslagen. De chauffeur moest bij het naderen van een colonne afremmen. Zijn rem men sloegen echter vast, waardoor de wagen links de weg afschoot, over de kop sloeg en over een sloot heen in een weiland terecht kwam. De opgebouwde keet werd hierbij volkomen vernield. Een van de inzittenden, een heer uit Leiden, had verwondingen in het gelaat en is na onderzoek in het St. Anthonius- ziekenhuis te IJmuiden-Oost per zieken auto naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht, waar hij ter observatie werd opgenomen. Een dame kon, na verbonden te zijn, per taxi naar haar familie in Delft worden gebracht. De overige inzittenden, waaronder zich ook twee kleine kinderen bevonden, kregen wat onbeduidende schrammen of lichte kneuzingen. De eerste hulp werd verleend door dr. A. de Groot en de heer A. P. Bakker. en de hogere klassen voor de vorming van katholieke onderwijzeressen. Veel kinderen blijven 's avonds tot' zes uur hun huiswerk maken. Allen hebben dagelijks katechismusles, want het hoofddoel van de school is en blijft, godsdienstige vorming van alle kinderen. Het is namelijk ongelooflijk hoeveel families in het hedendaagse Parijs ver van God leven Tenslotte hebben we nog in de parochie Zon dags de assistentie bij de kindermis sen. Aan de school is een kostschool verbonden, waar echter voorlopig niet meer dan dertig meisjes kunnen wor den geherbergd, helaas. Een negentig kinderen blijven 's middags over voor het diner. De keukenzuster heeft er de handen vol aan. In geen enkel huis van Don Bosco ontbreekt het Oratorium: ook voor ons huis is dit de voornaamste activiteit! We hebben hier goddank een grote speelplaats, die Donderdags en Zondags openstaat voor alle kinderen, aie willen komen. Het wordt beschouwd als privé- terrein door de kinderen van de Don Bosco-parochie, die vlak in de buurt ligt, maar iedereen is welkom. Bij mooi weer worden dikwijls prachtige wan delingen door de stad georganiseerd. We doen van alles om zoveel mogelijk kin deren te trekken, om ze van de straat af te houden, want daar ontbreekt het werkelijk niet aan gevaren voor de ziel, vooral in de bioscopen, waar heel dik wijls slechte films worden gedraaid. Onze Oratoriummeisjes hebben even veel plezier, maar dari ware vreugde, die het hart kalm houdt en in vrede laatHet oratorium is open tot uur. Voordat de kinderen vertrekken, komt een pater Salesiaan van Don Bosco het Lof doen en sluit met een goed woordje. Op het ogenblik zijn er steeds een kleine honderd meisjes. We kunnen veel goed doen in het Oratorium, want vele kin deren horen alleen dd&r over de goede God spreken. Ieder jaar worden de trouwste bezoeksters beloond met een mooi geschenk, dat tevens een aanspo ring is om zo vaak mogelijk aanwezig te zijn. Verder hebben we nog het Catechismus-onderricht voor de meisjes van de Don Bosco-parochie en voor de kinderen van de Staatsschool. Aan werk ontbreekt het ons niet! O. L. Vrouw van Altljdd. Bijstand: Zondag H.H. Missen 7, 8 (Eerste H. Communie); 9 uur (Hoogmis) en 11 uur; 's middags 4 uur Lof. In de week H.H. Missen 7 en 8 uur en iedere avond 7.30 uur Lof. .Maandag 10 uur gez. Hu welijksmis; 's avonds 8 uur Mariagarde Dinsdag 8 uur Mariacongr. II. Woens dag van 5 tot 9 uur biechten. Donder dag Hemelvaartsdag: H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur; 's avonds 7 uur Lof. Zaterdag biechten van 5 tot 9 uur Artsen: A. de Groot, Hoofdstraat 165, tel. 8310. melvaar.sdag). Santpoortse Apotheek. Apotheken (ook nachtdienst tot He- Bioemendaalsestraatweg 145, tel. 8249. GENERAL W. M. BLACK (Neder!.). pass. 12 Mei Kaap Bon, n. Amst JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, pass. 12 Mei Kaap St. Vincent; 15 Mei v.m. 8 u. voorgaats van IJmui den verw. TABINTA. pass. 12 Mei Kaap St. Vin cent; 15 Mei 8 u. v.m. voorgaats van IJmuiden verw. Op het hoofdkantoor van het Neder lands Oorlogsgravencomité te Amster dam is aan de heer W. J. van Dijck uit 's-Gravenhage het erelidmaatschap aangeboden van „The British Legion". Deze onderscheiding, welke slechts bij hoge uitzondering aan niet-Britse onderdanen wordt uitgereikt, werd door lord Walsingham namens „The British Legion" aan de heer Van Dijck aangeboden als bewijs van waardering van het Britse volk voor de voort durende zorgen waarmede hij in het bijzonder in de oorlogsjaren ondanks hevig verzet van Duitse zijde de gra ven van gevallen Engelse militairen omringde. AMSTERDAM, 12 Mei 1950. Het gedeeltelijk herstel, dat gisteren in het tweede beurshalfuur op de aandelen markt kon intreden, heeft vandaag verdere voortgang gemaakt. De internationale fond sen hadden hierbij de leiding. Aand. Kon. Olie liepen op gunstiger dividendverwach tingen men spreekt van een uitkering van 12 pet., waarvan 10 pet. in aandelen en 2 pet. in contanten circa 4 pet. in koers op, terwijl geruchten omtrent een onveranderde dividenduitkering van Uni lever over het afgelopen boekjaar, de koers der aandelen gunstig beïnvloedden. Ook de scheepvaartmarkt was vrij gun stig gedisponeerd en gaf merendeels klein» koersverbeteringen te zien. Indon. fondsen profiteerden in zoverre van de algemeen heersende betere stemming dat de koersaf- brokkeling merendeels tot staan was ge komen. De leidende cultuuraand. sloten na lichte voorafgaande fluctuaties merendeels om en nabij de vorige slotprijzen. De locale markt was enigszins verdeeld. Staatsfondsen wa ren prijshoudend. Amerik. eert. gaven hier en daar kleine verbeteringen te zien. 12/5 11/5 Anaconda Coppei 32 32% Bethlehem SteeJ 35% 36% Chrysler Corp 68 70% General Electric 49% 49% General Motore 80 81% Hudson Motors 15% 15% K enne co tl Coppei 55% .55% Montgomery Waro 581,2 58% North American Co 20% 19% 20% Radio Corp 19% Republic Stee: 33 33% Shell Union Oh 431,4 431/4 Southern Pacific 53 53% 36%» Southern Railway 36 >4 Tidewater 26% 26% U.S. Stee) 31% 32 Advertentie 3.80, 6.50, 8.25, 9.75 enz. enz. (grote keuze) Losse linnen loperstof p, m. f 2.50-2.75 Opvouwbare tuinstoelen, parasols enz. Advertentie Advertentie H. DE VREES Algemene Boekhandel en Antiquariaat heeft belangstelling voor de aan koop van Uw boeken, enkele stuks of Uw gehele bibliotheek GEDEMPTE OUDE GRACHT 27-27a JACOBIJNESTR. 3, Tel. 10785—10885 Advertentie GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de Kerk WIJ VERHUREN STOFZUIGERS 4.60 per maand REPARATIES VRIJ Advertentie SANTPOORTERPLEIN 1 - TELEF 19106 Advertentie Advertentie verkoopt deze week de gehele productie van een grote suiker werkfabriek tegen o.a. Chocolade-truffels pr. kwab j f0.29 per half pond Cocosstaaf jes met choc. garn. f 0.29 per half pond enz. enz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2