DUITSE MISSIONARISSEN NAAR AFRIKA MET NEDERLANDS VLIEGTUIG kV Pa r DE TIEN van „Radio Anno Santo" in de trein VAREN MET „DE HOOP Wagen nummer 5; compartiment 8 Jonge REIZENDE H. JAAR EXPOSITIE ZEER OUDE GENEVER missiezusters trekken mee Ontroerend en onvergetelijk schouwspel op ver amerikaniseerde vliegveld van Frankfort Vlees tegen verlaagde prijzen Mg r Bekkers ridder Nederl. Leeuw Record-export van poot- aardappelen in 1949 DE LAATSTE MINUTEN VOOR HET VERTREK r SBHSi ZATERDAG 13 MEI 1950 PAGINA 5 ln Indonesië Ware idealisten Verdelging van coloradokever Studiecongres Jongeren organisatie K.V.P. ,Ben je er zeker van, dat het geen Amerikaan is?" Dispensatie leeftijdsgrens gedemobiliseerden? Hoe goed het was, hoe warm en hoe ver LORD FRASER IN ONS LAND Engeland experimenteert met atoomonderzeeboot Ontploffing in café Huis geheel uitgebrand DE BRAND IN PALEIS NOORDEINDE Verdachte wederom vrijgesproken CHOCOLADE HET ONGELUK MET DE „FIlREFLY" Kpnmklijk Paar naar Gelderland Incident te Djakarta (Van onze redacteur) Vanmiddag; vloog een Nederlands vliegtuig met een kostbare lading over Afrika en vanavond zal ditzelfde vliegtuig in Kartoem landen. De machines Van de K.L.M. hebben heel wat belangrijke staatslieden naar andere wereld delen vervoerd, maar de passagiers, die op het ogenblik naar Johannesburg gebracht worden, zijn minstens even vooraanstaande personen als ministers of diplomaten. Het zijn Gods gezanten! donderdag zijn wij op het onmetelijke, volstrekt veramerikaniseerde, vlieg- veld van Frankfort aan de Main getuige geweest van het vertrek van vier- on-veerlig, voor het merendeel jonge, Duitse mannen en vrouwen, die in Zuid-Afrika in de missie gaan werken. Het was een ontroerend en onver getelijk schouwspel, dit afscheid, dat voor enkelen misschien een afscheid Voor het leven was en de houding van één dier moedige jonge vrouwen heeft baarbij bijzonder veel indruk op ons gemaakt. ter. En dat was hij dan ook, zoals bleek uit de manier waarop hij ons vertelde hoe zij een paar jaar geleden eindexamen had gedaan en kort daarna het grootse plan opvatte om als zuster van het Heilig Kruis in Afrika te gaan arbeiden. Muziek zou zij vooral willen studeren, om er dan later les in te kunnen geven. Maar zij gaf aan dat verlangen geen uiting al vorens eerst, op 'n desbetreffende vraag, geantwoord te hebben dat niet zij, maar haar superieuren zouden uitmaken welke taak zij ginds zou vervullen. „Gaat zü daar nu direct aan het werk? vroegen wij aan vader Strauch. „Nee, was het antwoord, „eerst is zij nog een jaar postulant en daarna blijft zij in ieder geval nog vijf jaar in het klooster. Eerst dan begint haar eigenlijke missie taak." „Maar," zo voegde hij eraan toe, „zij kan die eerste zes jaar altijd nog te rug, als zij van gedachten verandert." Op dit ogenblik schoot Almut toe, richt te zich tot ons en zei: „Ik hèb al be sloten, ik blijf daar. Zet U dat maar in de krant!" Achter het tweede raampje van voren ontdekten wij even later Almut Strauch Zij had een bosje tulpen in de hand en dat was haar door Hollanders gegeven, hetgeen ons veel plezier deed. Naast ons stond haar drie jaar oudere zus Giescha met een betraand gezicht verwoed te wuiven. En wij wuifden mee. Van harte. Een aantal Nederlandse journalisten *t°nd, precies tien jaar na die Vreselijke dag, waarop er tussen Neder landers en Duitsers een onmetelijke kloof ontstond, op een Duits vliegveld eh het waren Duitsers, die hun grote bewondering hadden. Toen wilde men gebiedsuitbreiding en dat wilden deze bannen en vrouwen, die wij enthousiast uitgeleide deden, ook; maar ditmaal geen vergroting van Das Deutsche Reich, maar ®kpansie van het Rijk Gods. De missionarissen, onder wie Benedic tijnen en Paters van de H. Geest, zullen "hnstens zes jaar wegblijven. De missie zusters gingen, ten dele voor het leven, baar Afrika; naar een land, dat zij uiter aard niet kennen, naar volkeren, die zij hellicht na jaren enigszins zullen begrij pen en naar een taak en functie, die de •beesten van hen zelf nog niet bekend is, •vant die zullen de oversten eerst daar ginds precies bepalen. Als verpleegsters eb onderwijzeressen, als catechisten, •baar ook als docenten op middelbare en hogere scholen, zullen deze meisjes en Touwen ginds werkzaam zijn. Hoe frap peerde het ons, dat zij allen zo echt blij •varen. Het was geen geforceerde opge wektheid, maar echte vreugde, vreugde °tndat een lang gekoesterd verlangen eindelijk in vervulling ging. Wjj zagen de, ons zo wel bekende, Witte habijten en zwarte sluiers der Do minicanessen, wij zagen Franciscanessen en Capucijner zusters. Maar wij zagen °ok een groep heel jonge vrouwen en een van deze meisjes trok, zoals gezegd, °nze bijzondere aandacht. Niet omdat zij, zoals ons later bleek, de jongste was van ket hele gezelschap. Neen, het was de stralende lach, waarmee dit knappe, lichtblonde meisje, tot op het laatste ogenblik, haar vader en haar zussen het afscheid minder moeilijk trachtte te ma ken. Almut Strauch, pas 23 jaar oud, is ge arriveerd op haar plaats van bestem ming, ver, heel ver van haar ouderlijke woning in Aken, die zij wellicht nooit zal weerzien. Dat frisse gezicht met die eerlijke en vastberaden oogopslag zullen Wij niet gauw vergeten. Dr. Strauch, een al grijze man, directeur van een middel- We school, kan trots zijn op zijn doch- De „Aalsmeer", de PHTDM, een Sky- master, die ons 's morgens naar Frank fort had gebracht, steeg kort daarna, precies om kwart over een, op. K.L.M.- gezagvoerder Steinbeck, de man die Ber- nadotte vloog, zou zijn passagiers onge twijfeld veilig naar Johannesburg bren gen, want deze route naar Afrika kent hij op zijn duimpje. Nederland gaf acte de présence. Maar niet alleen doordat een Hollandse lucht vaartmaatschappij dit transport uitvoer de. De regeling van dit vervoer was im mers, in samenwerking met het Pause lijk Werk van de Geloofsverkondiging, verzorgd door een internationale missie organisatie, de R.A.P.T.I.M., waarover wij u in de krant van Donderdag meer vertelden. In deze R.A.P.T.I.M. nu spelen Nederlanders een zeer belangrijke rol. Aan deze aangrijpende gebeurtenis op het vliegveld, waarbij de bisschop van Limburg, dr. Wilhelm Kempf, aanwezig was, ging 's morgens een plechtigheid in de Skt. Bemhardskirehe vooraf. Alle banken, maar ook alle paden en zelfs het priesterkoor waren overvol, toen de regent van de Apostolische Nuntiatuur, Mgr. Aloysius Münch, een Amerikaan, die in West-Duitsland de Heilige Vader vertegenwoordigt, de missiekruisen uit reikte. „Niemand toont een groter liefde dan wie zijn leven geeft voor zijn vrien den," bad de Pauselijke gezant en een voor een traden de priesters en zusters naar voren. Het was een mooie en zin volle ceremonie. Toen wij na deze plechtigheid door de stad reden en zagen hoe in vrijwel ieder huizenblok een of meer percelen weg gebombardeerd waren, hadden wij des te meer bewondering voor die stoutmoedige mensen, die ondanks 'n zo meedogenloze oorlog, ondanks de materiële, maar voor al ook geestelijke en morele verwoesting van hun land, idealisten waren gebleven. Idealisten, met een gróót doel voor ogen: de verbreiding van het Geloof. Blauw, bijna zonder wolken, was de hemel boven het Taunusgebergte, dat wij op de terugweg naar het vliegveld aan onze rechterhand zagen oprijzen, toen ook wij weer vertrokken. Ver in die blauwe hemel was een veertigtal Duitse mannen en vrouwen onderweg naar een schone taak. 26 Mei a.s. zal te Den Bosch een rei zende tentoonstelling worden geopend van gegevens en curiosa over de Heilige Jaren vanaf 1300. Tevens is te bezich tigen het door Wim van der Plas ver vaardigde schilderij van de H. Vader. Het initiatief voor deze expositie is uit gegaan van de stichting „Actie 1950 ten bate van Katholiek Gemeenschapswerk", terwijl voorts tal van instanties en or ganisaties medewerking hebben verleend. Na Den Bosch zullen nog 24 andere steden bezocht worden. Op de naleving van de bij de wet voor geschreven verplichting tot het verdel gen van de coloradokever zal dit jaar jaai streng worden toegezien. In voorgaande jaren werd bij overtreding van het wet telijke voorschrift veelal met een waar schuwing volstaan. Nu echter mag wor den aangenomen, dat iedere aardappel teler (ook degene, die alleen voor eigen gebruik aardappelen teelt) voldoende op de hoogte is van de op hem rustende verplichting, zal voortaan in het alge meen zonder voorafgaande waarschu wing proces-verbaal worden opgemaakt. Op Zaterdag 20 Mei houdt de Jonge renorganisatie in de Katholieke Volks partij een studiecongres te Amsterdam over het bevolkingsvraagstuk in zijn ver schillende facetten. Dr. J. Delfgaauw uit Den Haag zal hierbij een inleiding hou den. Op dit congres sluiten aan drie regionale landdagen, waarop de aanbe velingen, waartoe het congres gekomen is, uiteengezet zullen worden. Voor het Westen is deze landdag te Amsterdam op 21 Mei, voor het Noorden en Oosten te Zwolle op 4 Juni en voor het Zuiden te Eindhoven op 18 Juni. Als rapporteur zal op deze landdagen dr. J. Delfgaauw optreden. Naar wij vernemen, is van Indonesi sche zijde het verlangen kenbaar ge maakt te komen tot een uitwisseling op zo groot mogelijke schaal van jeugd leiders tussen Indonesië en Nederland; ook zou prijs worden gesteld op corres pondentie tussen Nederlandse en Indo nesische scholen. De overheid acht thans met tijdstip Bekomen om de beschikbare voorraad bevroren vlees, welke toereikend is om gedurende enige weken de binnen landse productie aan te vullen, op de •harkt te brengen. Dit geschied langs de normale kanalen van het bedrijfs leven., tegen een zodanige prijs, dat Verkoop aan de consumenten mogelijk is tegen prijzen, die nu ca. 35 procent lager zijn dan de thans geldende voor vers rundvlees van gemiddelde kwali teit. Advertentie Mgr. Th. M. P. Bekkers, nationaal di- recteur van de Pauselijke Missiegenoot- fchappen in ons land, aan wie, zoals be kend eervol ontslag is verleend, is be noemd tot ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. 2. Em. Kardinaal De Jong heeft de scheidende directeur tijdens de jaarver gadering van de Priestermissiebond de Versierselen overhandigd en hem be dankt voor het vele werk, dat hij ge durende dertig jaar heeft verricht. Opvolger van Mgr. Bekkers is de zeer- verw. heer H. J. J. van Hussen. De Nederlandse export van pootaardap- f®len (oogst 1949), die thans practisch ach- - r de rug is, bedroeg ruim 300.000 ton te- *?h een waarde van ruim f 60 mill. Bel- en Frankrijk waren de voornaamste af- ï„hiers, met respectievelijk rond 93.000 en 8 OOo ton. jVan oogst 1948 werd in totaal bijna „'5-000 ton uitgevoerd, terwijl de gemiddel- rt, Vooroorlogse export ca. 150.000 ton be- l9aog' •5e 111 tvoer van pootaardappelen oogst Jf*9. die het dubbele van de vooroorlogse opport bedroeg, mag dus alleszins bevre- Send worden genoemd, aldus deelt het mi- jerio van Landbouw mede. v, °e goede voederpositie en de gunstige i e®rsomstandigheden in het eerste kwar- J.al van 1950 leidden bij een uitbrei- t'nS van de melkveestapel met ca 5 pet. jj-V de overeenkomstige periode in 1949 tot een stijging van de melkproductie, j*ardoor de aanvoer van melk in eerst- in uemd kwartaal 17 pet. hoger was dan y het corresponderende tijdvak van het l®e jaar. In totaal werd in de eerste drie ■aanden van dit jaar 916.000 ton melk Vera Veeh°uders aan de fabrieken afgele- In?,et centraal bureau Band Nederland- jv,;„.n,esië heeft er telegrafisch bij de dron r van en W- °P aange- hebh aan de ln Indonesië gediend die nde. gedemobiliseerde militairen, Volde°Verigens aan de toelatingseisen lenen11' alSemene dispensatie te ver- iatine van de leeftijdsgrens voor toe- *eevfe het eerste studiejaar van *choie„ unachinisten- en soortgelijke stellen en d.le 'eeftijdsgrens te willen than„ °P minstens vier jaar boven de ns geldende grenzen. WENNEKER T 7 agen nummer 5, compartiment nummer 8, dat bleek vanmorgen in 1/1/ Maastricht het rijdend verblijf van de tien van Radio Anno Santo te zijn. Van de negen eigenlijk. "Want och heden, Joaneke Schoenmoakers was er (Van onze speciale verslaggever) Zó voer Donderdag het hos pitaal-kerkschip „De Hoop" de haven van IJmuiden uit: de vlag van de Vereniging „De Amsterdamse haven" in top, het dek vol met dames en heren, die er „een dagje uit" gingen, boven hen een hemel, zo puur lentelijk blauw, dat de zee er wel een genoegen in moest, scheppen om alleen maar heel zachte rollertjes op het scheepje af te sturen, niet noemenswaar dige golven van het kleinst denkbare formaat. Er woei wat wind uit het Noord- Oosten. Ze begon, zodra „De Hoop" de pieren achter zich gelaten had, een zeer joyeus spel met de golven, ze begroette ze hoofs en be minnelijk en ze liet ze maar zo'n beetje hun gang gaan: even een klein „oplichtertje". wat schuim en dan het rus tig uitvloeien: niets om u voor aan de railing vast te grijpen. De zon, juist zoals het bij „De Schoolmeester" staat vermeld, liet „zijn ver kwikkende stralen op de kruinen der zwetende reis genoten nederdalen" en wie de blik naar het Oosten richtte zag gedurig de smalle witte kustlijn, die niet meer week. Ten hoogste drie mijl buiten de kust voer „De Hoop" van IJmuiden tot bij Den Helder en terug. Het scheepje legde de wijde waterbaan af met het plezier van een zeepaard, dat zijn manen schudt, omdat het eens rustig vrijuit kan dra ven. Op zijn rug hief het zijn dertigtal passagiers als even zovele ruiters. Ze spiedden eerst even wat kopschuw rond. Maar eenmaal er van overtuigd, dat dit paard op deze groene, zacht golvende wei geen rare sprongen zou maken, hieven zij zich hoog in het zadel en keken ver genoegd rond. Zij hadden in water, zon en wind hun WCbehagen. Zij hadden in „De Hoop", dat kloeke en kordate zee paard, hun welbehagen. Dat was ook het geval met de heren der verenigingen, die deze tocht hadden geor ganiseerd. Zij verenigden het aangename met het nut tige. Zij lieten die passagiers voor het merendeel jour nalisten profiteren van het dagje uit „het dagje eruit", zoals zij het, warm meelevend, hadden aange- kondigd en tegelijk lieten zij die passagiers kennis ma ken met een schip, dat eigenlijk geen hospitaal kerkschip meer mag zijn als het gaat, zoals het moet. Want „De Hoop", hoe proper en helder ook, hoe stevig van karkas en nog deugdelijk in haar ribben, is te oud voor de vaart, te weinig meer geac commodeerd, „De Hoop" moet op stal: er moet een nieuw hospitaal-kerkschip komen. Vier ton is er voor nodig! „De Hoop" van nu is al van 1912 af in dienst. Het scheepje vaart mee met de haringvissers van de Shet- land-eilanden tot Dieppe en het neemt iedere kranke va rensgast op, die de hulp van een dokter nodig heeft. Acht kooien heeft het in zijn zie kenboeg; zelfs kleine opera ties worden er verricht. In het seizoen 1949 behandelde men op „De Hoop" 1021 pa tiënten, van wie 65 voor kortere of langere tijd aan boord genomen moesten worden. Een dominee houdt er voor de overwegend pro testantse vissers zijn gods dienstoefeningen. Willem de Vreugde what is in a name! is er kapitein. Een machinist, kok, marconist, ziekenverpleger en vier tot vijf matrozen completeren de bemanning. Op dit schip nu voeren Donderdag dertig „dagjes mensen" tot diep in het mid daguur. Nee, aan attracties was geen gebrek. Zo'n drij vend ziekenhuis is er zelfs een, waar je in de zieken boeg op een „stoel van bij de tandarts" een kopje koffie geserveerd krijgt. De proeve van visvangst mag men ook een attractie noemen, later, toen tot tweemaal toe het sleepnet werd uitgezet en de schol naar boven spartelde, wit en blinkend, rode zee sterren met zich meevoerend. Een vrolijkerd zette zelf een lijn uit en haalde tot ieders grote verrassing die spoe dig tot uitbundigheid ver keerde een gebakken ha ring op. En hoe goed was het zich languit neer te laten in een sloep en van zon en zeelucht weldadigheden te niet bij. Nee, stel u gerust, zij gaat wel mee naar de Heilige Vader, maar er is haar door de reisleiding een andere wagon toegewezen, waar zij in gezelschap is van een heleboel andere pelgrimerende, maar desalniettemin zeer vrolijk gestemde Bossche dames en van en dat is per slot van rekening een hele steun nog een huishoudster uit het bisschoppelijk paleis. Zij stapte zonnig het perron op, onbetwistbaar het middelpunt van al die Bossche meskes hoorde zij bij de uitverkoren tien of hoorde zij er niet bij. Want al is Joaneke nu tienmaal huishoudster van de bisschop, u moet niet denken dat ze maar in de verste verte een kwezelke is. Al had ik vanmorgen enige moeite om in dat grap pige dametje met dat kwieke petje op, de wel zeer vriendelijke, maar ook een beetje schuchtere Joaneke te ontdekken, <Jie ik maanden geleden in het bisschop pelijk paleis in de Bossche Peperstraat vlekkeloos, gekleed in zwart japonnetje en helder wit schort te midden van een ongewoon aantal heiligenbeeldjes had aangetroffen, zij stond op dat Maastrichtse perron te stralen. En ze lachte tegen iedereen. Ook tegen een boze spotter, die zei dat haar blauw mutsje-met- iuchtgaatjes-er-in op een vergiet leek. „Ik heb vanmorgen de zegen van Mon seigneur gehad", zei ze; en dat is een panacée tegen alles, zegt nu zelf! Het was natuurlijk nog al chaotisch op dat perron in Maastricht. Stel u voor: 625 Nederlanders, pelgrimerende Nederlanders, die naar hun zitplaat sen in wagon nummer zoveel lopen te zoeken. Maar Driesse, de veekoop man uit Monster zat er al, in de hoek van de coupé, onwrikbaar, alsof hij van plan was nooit meer weg te gaan, een enorme oranjekokarde op een van zijn revers. Hij ging nooit met het vliegtuig, mijnheer. „Het is reizen op zakken", zei hij, om in alle letterlijk heid de gevaren van de aviatiek aan te duiden. Nou zat hij te grommen van genoegen, omdat er wel degelijk gereden en niet gevlogen werd. En toch ook wel een beetje omdat de zon zo plezierig scheen. Want u moet niet denken dat Driesse van huis uit een humeurig man is. Verre van dat. La ter op de dag, toen de reis pas aan de gang was, verraste hij iedereen met een merkwaardige ceremonie: hij zette zijn hoed op, liep moeilijk naar het openstaande coupéraampje en zwaaide luchthartig tegen de meisjes, die in een scheefstaand huisje uit het venster leunden. „Het is een prachtig landschap", besloot hij. Juffrouw Smeets, de onderwijzeres uit Maastricht zij heeft natuurlijk tóch extra verlof gekregen van de pas toor en Hilde Benders stonden aan het raampje toen de trein vertrok. En dat was logisch, want zij beiden Lim burgsen, moesten wel tegemoet komen aan hun streekgenoten, die op het per ron hijgend mee op draafden met de gestaag aanpuffende trein. Op dat moment borg Tony Timmers zorgvuldig een boeketje van vijf witte anjers weg, dat een vriendelijke hand haar precies op het laatste ogenblik in de hand had geduwd. Van haar ver loofde. Juffrouw Andringa keek een beetje zorgelijk voor zich uit en dacht aan haar kruidenierswinkel aan de Da Costakade. Simon Visser inspecteerde vast zijn kijker, mijnheer Dijkers wachtte met een glimlach de komende dingen af, met een blik van verstand houding naar mijnher Van Soestber- gen. Student Sluymer, die kerkbouw- kundige moet worden, zag visioenen van de schoonste bouwwerken in de heilige stad. De tien van Radio Anno Santo waren hun lang verbeide tocht naar Rome. naar de Paus begonnen. Voor wij in Visé waren gebeurde er iets wonderlijks. Simon Visser keek on rustig om zich heen; haalde een zak boekje voor de dag en begon te schrij ven; hartstochtelijk te schrijven. Eerst keek hij naar buiten, en dan schreef hij. „Voor mijn vrouw," zei Simon Vis ser, „dan kan ik het navertellen. Als ik wat moois zie, schrijf ik het op. Maar het gaat wel moeilijk, want als ik schrijf moet ik mijn bril op hebben en ails ik kijk moet ie weer af." Even later gebeurde er nog iets won derlijks. Simon Visser diepte uit een geheimzinnige achtergrond een flesje op, en een klein glaasje. „Mijnheer Visser drinkt een borrel", zei iemand. Toen stoen Driesse voor de tweede keer op. Joaneke Schoenmoakers kwam eens neuzen in ons compartiment, nog steeds het blauwe mutsje op. Ze had iets „ge- vroagen willen hebben". Of ze dicht bij de Heilige Vader zou komen te staan. „Dat denk ik wel, juffrouw Schoen makers." „En de andere „meskes" dan?" „Ja, juffrouw Schoenmakers." Joaneke peinsde even ernstig. „Zou het niet kunnen?" vroeg ze toen. „Hoe bedoelt U, juffrouw Schoen makers?" Simon Visser was het eerst op het Maastrichtse perron, op zijn kistjes; en aan een leren riem om zijn schouder bungelde een riante verrekijker. Ik heb u al verteld dat Simon Visser veel, om niet te zeggen alles wil zien. Toen kwam juffrouw Andringa, een beetje bleek en nerveus; want ze was haar pas kwijt, wat inderdaad een kwaad ding is als je op het punt staat een grote reis door vele landen te ondernemen. Zij had het doorslaggevend document de vorige avond in goed vertrouwen aan een heer, die ook iets met de reis te maken had, gegeven; maar dat vertrouwen bleek niet misplaatst, want gelukkig zat die heer op de een of andere ma nier ook in de trein, met de pas van juffrouw Andringa in zijn binnenzak, zodat alle zorgelijkheden al meteen weer opgingen in nog wat voorzichtige maar zeer duidelijk aanwezige vreugde om het nabije verschiet. Hilde Benders, het lentelijk meisje uit Schinveld, werd bijna aanstonds bij haar kraag gegrepen vanwege Paul dé Waard, hetgeen betekende dat zjj even later op een uithoek van het perron voor een microfoon aan de toekomstige K.R.O.-luistervinken in zoet-vloeind Limburgs stond te vertellen hoe het ge gaan was met die prijsvraag en hoe blij zij wel was met de zonnige reis. ondervinden! Of naar de ein der te huren, met vlagen de wind door uw haar en dan te luisteren naar een vrolijke stem, die u aanmaant van uw rust te genieten, maar die rust toch niet zover te drij ven, dat gij bij zulk een zee reis een zeer klein uiltje knappen zou. De ganse dag, dat wij op „De Hoop" voeren, hebben wind en zon het hunne aan ons gedaan. Nu is het, dunkt ons, tijd om iets aan „De Hoop" te gaan doen. Wil de Nederlandse Vereniging voor zeelieden van elke nationali teit, De Ruyterkade 139 te Amsterdam, de vier ton bij een krijgen, die voor een nieuw schip nodig zijn, dan zal men in Nederland niet stil mogen blijven zitten. Zulk is slechts „dagjesmen sen" vergund. En zelfs zij zitten niet helemaal stil, ge tuige dit relaas.... ■v/v „Nou, als zij nou ook eens dicht bjj de Heilige Vader Op dat moment betreurde ik het voor één keer hartgrondig, dat ik de Paus niet was en dat ik er zelfs niets te zeggen had wie dicht en wie niet dicht bij de Heilige Vader zou komen men te staan. Wel, op het station Luxembourg be stormden de pelgrims de kraan; want hei water was maar schaars in de trein. Joaneke Schoenmoakers stond erbij te dansen en te springen van plezier om al die gekke mensen, en in de restauratie zaal van Straatsburg nam Driesse met wie ik samen duizend francs mag opma ken in de luttele tijd dat wij in Frank rijk vertoeven resoluut een glas „vin blanc" uit mijn hand en zei: „Bestel jij maar een ander, jij kunt wel parlevin ken. En die Franse kaartjescontroleur werd heel vriendelijk in ons compartiment ontvangen. „Vous êtes charmant, zei Hilde Benders. En toen de official rap iets vriendelijks terug zei, tikte Driesse hem beleefd maar dringend op de arm en zei; „Zeg dat nou eens in het Nederlands." Maar mijnheer Dijkers deed de ont dekking van de dag. Hij zag het knopje in de coupe, waarmee je het licht kon aandraaien als de trein een donkere tunnel inreed.... Het is niet veel wat er gebeurt op zo'n reis van Maastricht naar Bazel. Simon Vis ser, de 'vuurtoren wachter, ontdekt de Ardennen door zijn verrekijker; Driesse drinkt misschien voor het eerst van zijn leven een glas „vin blanc"; in het station van Straats- burg nog wel. Een Joaneke Schoen moakers danst een samba van plezier op een Luxemburgs perron. Toen in de schemering een gol vende lijn aan de horizon ons erop wees, dat wij langs de Vogezen moesten rijden, begon mijn heer Dijkers een ro zenhoedje hardop voor te bidden. Wij waren tenslotte op pelgrimstocht. Maar Joaneke Schoenmoakers al leen heeft over de Paus gesproken. HERMAN HOFHUIZEN (Van onze verslaggever) Heel gemoedelijk gezeten op de half cirkelvormige leren hank rond de gas haard in de messroom van de Britse torpedobootjager „Nepal". die hem eerst naar Oslo, daarna naar Kopen hagen en thans naar Amsterdam heeft gebracht, stond admiraal Fraser, de be velhebber van de Britse zeestrüdkrach- ten, Vrijdagmiddag de Nederlandse en buitenlandse pers te woord. De zil veren ster van de hoge Nederlandse orde, die hij een paar uur tevoren van H. M. de Koningin op het paleis Soest- dijk had ontvangen, schitterde op zijn borst. Lord Fraser moest zoveel diepgaande vragen op maritiem-defensief gebied beantwoorden, dat hij op een gegeven moment opmerkte: „U drijft mij in een hoek". Hij verklaarde, dat in Engeland de bouw van door atoomenergie voort gedreven onderzeeërs in een experi menteel stadium verkeert. Engeland is echter ook thans reeds in staat een massale aanval van vijandelijke onder zeeërs te weerstaan. Er wordt hard gewerkt aan de cntwikkeling van ef fectieve afweermiddelen tegen onder zeeërs. Twee grote en twee kleinere vliegtuigmoederschepen zijn in aan bouw en acht torpedoboot jagers. Voorts prototypes van mijnenvegers, voorzien van de laatste uitvindingen. Men heeft zich natuurlijk de ervaringen van de laatste wereldoorlog te nutte gemaakt. Toch kan men niet zeggen, dat er een strijd in Engeland bestaat over de prio riteit van lucht-, zee- of landstrijd krachten. Er is bezuinigd op de marine om goede vliegtuigen te kunnen aan schaffen, maar de vloot is toch zodanig sterk, dat zij onmiddellijk kan opereren als het nodig is. Lord Fraser heeft 45 jaar geleden ook ons land bezocht en uiteraard had den de verandeingen in ons land sedert die tijd hem gefrappeerd. Koningin Ju liana had hem verzocht vooral haar beste groeten over te brengen aan Sir George Codrington, thans plaatsver vangend chef staf van de Britse vloot, in 194!) commandant van de torpedo bootjager die het Koninklijk gezin in de Meidagen naar Engeland bracht. Vannacht even voor twee uur werden bewoners van de Lange Beestenmarkt en de Herderinnestraat in Den Haag op geschrikt door een ontploffing in het café „Albert" op de hoek van deze twee straten. Door onbekende oorzaak was in het café brand ontstaan en daardoor was een koolzuurcylinder, die voor de bier- pomp gebruikt werd, geëxplodeerd. Het gevolg was, dat vrijwel alle ruiten van het café en van de er boven gelegen etage en verschillende ruiten aan de overkant van de Herderinnestraat spron gen. Het vuur breidde zich snel uit en in korte tijd was het café geheel uitge brand. De bewoners van de eerste ver dieping, het echtpaar Van de Berg, dat hier nog maar enige dagen woonde, moest met zijn twee kinderen in allerijl vluch ten, De brandweer was de brand spoedig meester. Het café was ongeveer twee weken geleden heropend, nadat de in richting geheel vernieuwd was. Van de inventaris is zo goed als niets gered. Paul de Waart interviewt *De Tien" te Maastricht. Bij het afbranden van oude verf aan de voorgevel van het paleis is, zoals men weet, 18 Mei 1948 een zware brand ontstaan in het paleis Noordeinde in Den Haag. De Haagse arrondissementsrecht bank, die daarna had te onderzoeken, aan wiens schuld of nalatigheid deze brand te wijten kon zijn, sprak de van nalatigheid beschuldigde assistent van de intendant der Koninklijke Paleizen, de 57-jarige J. J. W. uit Wassenaar, van schuld vrij. De heer W„ uitvinder van de „snuiver", moest Vrijdagmiddag te recht staan voor het Haagse gerechts hof, omdat de Officier van Justitie in beroep was gekomen tegen de vrij spraak. Het voornaamste punt van de tenlas telegging wordt gevormd door een clau sule in bet bestek van de schilderswerk zaamheden, die handelt over het af branden van verf aan de voorgevel van het palels. Uit de verhoren van de ge tuigen bleek, dat noch de beklaagde, noch jhr. ir. Sickinge, de intendant der Koninklijke Paleizen, op de hoogte zijn geweest van de wet op brandgevaar voor gebouwen en getimmerte en even min hadden gehoord van de gemeente lijke verordening, volgens welke geen afbrandlampen bij werkzaamheden aan het Koninklijk Paleis mogen worden gébruikt. Advertentie Dat het bureau intendance daarvan niet op de hoogte was, noemde de pre sident, mr. Van Berckel, en enkele raadsheren „verwonderlijk" en „verba zingwekkend". De beklaagde W. was van oordeel, dat hij bij het treffen van voorbereidingen Voor de schilderswerk zaamheden de grootst mogelijke voor zichtigheid in acht heeft genomen. De advocaat-generaal meende, dat het niet aangaat W. alleen verantwoor delijk te stellen. Naar zijn mening kunnen aan W. slechts enkele tekortko mingen verweten worden. Hij conclu deerde tot bevestiging van de vrij spraak. De Vrijdag bij het ongeluk met een „Firefly" van de Marine Luchtvaart dienst boven Haarlem omgekomen piloot is de. matroos eerste klasse-leer ling onderofficier-vlieger J. Aze Kie- mel uit Leeuwarden. Hij was twintig jaar en ongehuwd. Kiemel had zijn bre vet, maar hij had zijn opleiding nog niet geheel voltooid. Het bezoek, dat H M. de Koningin en de Prins der Nederlanden aan de pro vincie Gelderland zullen brengen, is thans bepaald op 10 en 11 Juni a.s. Naar Reuter meldt is een Indonesiër, die zich door de prikkeldraadversperring toegang had verschaft tot een wagen park van de Nederlandse strijdkrachten in het centrum van Djakarta, door de Nederlandse wacht doodgeschoten. De soldaat deelde mede, dat hij de Indo nesiër tot verantwoording riep; toen deze hard weg liep, schoot de soldaat. Na het gebeurde omringde een menigte van bijna tweehonderd Indonesiërs het wagenpark.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5