Eenstemmigheid over grote lijnen van hun politiek in alle werelddelen ■m MILITAIRE ACTIE TEGEN AMBON AANGEKONDIGD Nauwere samenwerking bij gebruik van gemeenschappelijke hulpbronnen PERSFOTOGRAFEN EN CINEASTEN MAKEN OPNAMEN VAN HET PASSIESPEL VAN TEGELEN Nederlandse driekleur gestreken en de Ambonese vlag gehesen MGR. JACHYM BLIJFT COADJUTOR Tot hoofd en hart Ernstige situatie in Zuid-Oost-Azië Variété-tent ingestort op kermis te Groningen Ouders vinden na acht jaar kind terug Noodwet Huisvesting Gerepatrieerden Hun aanwezigheid plaatste het gewijde spel temidden van het woelige leven WÊMÈ Vijf vrouwen maakten 550 costumes Het weer. Dr. Hirschfeld terug naar Indonesië MAQUETTE ZENDER „RADIO ANNO SANTO" PER VLIEGTUIG NAAR ROME Indrukwekkend geschenk Geval van nekkramp in Hilversum MICHELS en HOFMA in Nederlands elftal Engelse B-ploeg heeft iets goed te maken MAANDAG 15 MEI 1950 74ste JAARGANG No. 24768 CONFERENTIE WESTERSE GROTE DRIE GEËINDIGD De minisiers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Siaien, Frankrijk en Engeland hebben Zaterdagavond hun besprekingen in Londen beëindigd. De ministers hebben medegedeeld het eens ie zijn geworden over de grote lijnen 'Van hun politiek in alle delen van de wereld. Zij hebben verder plannen gemaakt voor de nauwere coördinatie van de gezamenlijke hulpbronnen der drie landen. De minisiers van Buitenlandse Zaken van de Benelux-lan- den, die Zaterdagnamiddag mei de minisiers van de Grote Drie bijeenkwamen, hebben eenstemmig hei werk van de Londense conferentie goedgekeurd, aldus de officiële Fran se woordvoerder ie Londen. De minisiers hebben drie communiqué's uitgegeven. Van de twee, die Zaterdagavond gepubliceerd werden, geeft hei eerste een algemene verklaring over de conclusies, waartoe de minisiers zijn gekomen. In hei tweede wordt een plei dooi gehouden voor een vergemakkelijking van de emigra tie uil Europese landen, speciaal uit Duitsland en Italië. Zondagavond gaven de ministers een belangrijk commu niqué uit over Duitsland. Met de publicatie hiervan was gewacht, omdat de minisiers hei eerst ter kennis wilden brengen van de West-Duitse regering. Wijding zal zeer binnenkort plaats hebben Zes personen gewond Koningin Juliana bezoekt het Loo m P mê In nabije toekomst zal hij aftreden 230 Ned. geëvacueerd Eenheidsstaat op 20 Mei? Jantjes in opleiding in quarantaine Roosenburg rechtsbuiten, Lenstra linksbinnen Waarschijnlijke opstelling BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM jTelefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postairo 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorqing na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boeniqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: V>'. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden mededelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weioeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. 1 1.52 oer maand, f 4.55 oer kwartaal. De ministers gaven opnieuw uiting aan hun smds lang bekende wens, spoedig een Verdrag met Oostenrijk te sluiten. Zij ho pen in de eerstvolgende dagen over dit onderwerp verder van gedachten te wis selen. De ministers hebben de situatie in Zuid-Oost-Azië bestudeerd in het licht Van de opkomst van een aantal onafhan kelijke naties, die voordien hun eigen zaken niet konden regelen, en van het hieuwe probleem, geschapen door de op- hiars van het communistische imperia lisme tot aan de randen van dit gebied. De ministers gaven uiting aan hun vaste bedoeling, deze nieuwe regeringen aan Te moedigen en te steunen. Zij zijn van mening, dat het gebied, in zijn geheel beschouwd, economisch niet voldoende is ontwikkeld en dat het wenselijk is, dat alle regeringen in dit gebied samenwer ken om de maatregelen te versterken, die ontworpen zijn om de algemene levens standaard te verhogen. De ministers zijn het eens over de ernst van de toestand en hebben elkaar ingelicht over de stappen, die ieder van hun regeringen doet om aan haar verant ^voordelykheid ten aanzien van dit gc- b'ed te voldoen. Afgezien van andere maatregelen be sloten de ministers hun pogingen te co ordineren om het smokkelen van wapens «aar dit gebied te verhinderen en om elke gelegenheid aan te grijpen, de doel stellingen en methoden van het commit «istische imperialisme aan de kaak te stellen. Dit imperialisme, dat voorgeeft «ationalistische bewegingen aan te moe digen, streeft er in werkelijkheid naar hen te beheersen en hen voor zijn expan siepolitiek uit te buiten. De tekst van het belangrijkste commu niqué, waarin een algemeen overzicht gegeven wordt van de ter conferentie behandelde kwesties, luidt als volgt: „De ministers van Buitenlandse Zaker Van Groot Brittannië, Frankrijk en dc Ver. Staten hebben vandaag (Zaterdag'' hun besprekingen, die Donderdag begon nen, beëindigd. Deze besprekingen hadden betrekkin? Op verscheidene vraagstukken in vele delen van de wereld, waarbij de belan gen van hun landen gemoeid zijn. Hur gemeenschappelijk hoofddoel is geweest de kans op oorlog te verminderen en de Voorwaarden te scheppen voor een duur tame vrede in overeenstemming met de Verlangens van alle volken. Naar het oordeel van de ministers ver eist dit een nauwere samenwerking bij het gebruik van hun gemeenschappelijke hulpbronnen ten einde hun economisch bestel zodanig onderling te verbinden dat daardoor zowel hun sociale en mate riële peil ten volle wordt gehandhaafd alsook de noodzakelijke maatregelen van Verdediging op de juiste wijze voldoen de worden ontwikkeld. De ministers ver trouwen, dat de volken van de vrije we reld, die de beschikking hebben over Verreweg het grootste deel der industri ële en technische hulpbronnen der mens heid, deze beide doelstellingen kunnen Verwezenlijken. De krachten der vrije wereld zul len nooit voor agressieve doeleinden worden gebruikt. De ministers vin den het noodzakelijk deze fundamen tele waarheid nogmaals tot uiting te brengen, gezien de berekende cam pagne van scheve voorstellingen om trent ons doel en onze politiek, ge leid door de enige militaristische en agressieve macht ter wereld. Vertrouwen in de vrijheid behoort niet te worden beschouwd als iets, dat van zelf spreekt, maar moet worden opge bouwd tot een dynamische kracht, en maatregelen behoren te worden genomen om het algemene begrip voor de aard, de methoden en de gevaren van de be dreiging van haar bestaan te vergroten De ministers werden het over de grote lijnen van hun politiek in alle delen van de wereld eens. Hun politiek ten opzich te van Duitsland werd in ogenschouw genomen en zij kwamen overeen, daar over een algemene verklaring af te leg gen. Deze verklaring wordt direct ter ken nis van de Duitse federale regering ge bracht en zal Maandag 15 Mei a.s. wor den openbaar gemaakt. (Men kan deze verklaring elders op pagina 7 aan treffen. Red.) De drie regeringen zijn het in begin sel eens over de belangrijkheid van de politieke ontwikkeling der Afrikaanse volken en van het scheppen van betere economische en sociale toestanden in dit werelddeel. Dc drie ministers erkennen de be hoefte de bestaande samenwerking tus sen Frankrijk, Engeland en andere mo gendheden met belangen in Afrika te versterken en tussen deze naties en de Ver. Staten een nauwe samenwerking tot stand te brengen om dit doel te be reiken. Besloten werd de beraadslagingen tussen de drie mogendheden vaker te dóen plaats hebben. De ministers kwa men overeen binnenkort opnieuw samen te komen, waarschijnlijk te New York, voor de eerst volgende bijeenkomst van de algemene assemblee van de UNO. Het communiqué over de emigratie uit te dicht bevolkte Europese landen luidt als volgt: In de loop van hun besprekingen hebben de ministers erkend, dat het feit van te dichte bevolking, waaraan ver scheidene West-Europese landen lijden, een der belangrijkste elementen is van de moeilijkheden en het gebrek aan evenwicht in de wereld. Zij geloven, dat dc stelselmatige be studering van mogelijkheden om bevol kingen zich gemakkelijker te laten ver plaatsen, belangrijk tot de oplossing van dit volk kan bijdragen. De ministers zijn van mening, dat gezien de betekenis en de wijde strek king van het probleem, het wenselijk zou zi.in een algemeen overzicht samen te stellen van de werkzaamheden op dit terrein, teneinde te kunnen vaststellen, of er' nog andere methoden kunnen worden beproefd. Daarom zijn zij over eengekomen deskundigen aan te wij zen, die na de bijeenkomsten der minis ters besprekingen zullen houden en dienen samen te komen met de deskun digen van andere belanghebbende mo gendheden, in het bijzonder van Italië cn Duitsland, gezien hun uitzonderlijk belang bij dit vraagstuk. Het bureau van Kardinaal ïnnitzer, de aartsbisschop van Wenen, heeft Za terdag het volgende communiqué uit gegeven: „Het staatssecretariaat van Z. H. Paus Pius XII maakte bekend, dat de Hei lige Vader na grondig onderzoek van alle persoonlijke redenen, die Monseig neur Jachym er toe brachten, zich van zijn ordinatie terug te trekken, op nieuw zijn benoeming tot titulair aarts bisschop van Maronea en co-adjutor van Zijne Eminentie de Kardinaal-Aarts bisschop van Wenen bevestigt. Zijn wijding zal zeer binnenkort plaats hebben. Dc juiste datum zal later bekend worden gemaakt". Volgens kerkelijke kringen in Wenen zal de wijding in de St. Stephansdom geschieden. (Van onze correspondent) Op de Groninger Kermis is Zaterdag avond omstreeks half elf, vlak voordat de laatste avondvoorstelling een aan vang zou nemen, het amphitheater van de variététent van Serierse. het Théatre de la Gaité, met donderend geraas in gestort. Hoewel de bouwpolitie des morgens de tent nog gekeurd had, moet er een zwakke plek in de stellage ge zeten hebben. De talrijke bezoekers, die op dit drukke uur van de kermis de variété-voorstelling wilden bijwo nen, verdrongen zich voor de uitgang, doch zaten verward in het versplinter de hout. touwwerk en zeildoek. Op het hulpgeroep werd onmiddellijk van bui ten op diverse plaatsen de tent openge sneden. En terwijl de politie de opge- slotenen maar buiten hielp en de G.G.D. de 6 licht gewonden verbond, reden de G.G.D. en de brandweerauto met veel geraas de drukke kermis op. Zij hoefden evenwel geen assistentie te verlenen. De schade aan tent en inventaris is groot. I Bij de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouwmijte Amsterdam is Zaterdag middag het vrotortankschip „Sommerstad," te water gelaten. Dit 20.770 (bns tank schip is in aanbouw voor de Noorse rederij A. F. Klaveness Co. A. S. Lysaker. Voor een Nederlands sergeant en diens vrouw, die tijdens de oorlog in Indië geïnterneerd waren, kwam Zater dag uit. Singapore een verheugend be richt: hun thans dertienjarig dochtertje Bertha, dat zij, acht jaar geleden toen de Japanners Java bezetten, hadden toe vertrouwd aan de zorgen van een baboe, en van wie sindsdien niets meer verno men was, is teruggevonden. Bijna acht jaar heeft de blonde, blauwogige Bcrtha, aldus meldt A P.. als TVlalakkaans kind geleefd. Zij droeg een sarong en ging op Malakka op school. Ze spreekt alleen Maleis. Spoedig zal het meisje met het passagiersschip „Surriento" naar haar ouders in Nederland terugkeren. Naar wij vernemen is spoedig de in diening bü de Tweede Kamer te ver wachten van 'n ontwerp-Noodwet Huis vesting gerepatrieerden. H. M. Koningin Juliana heeft Zondag middag, vergezeld van de vier prinses jes, per auto een bezoek aan H.K.H Prinses Wilhelmina op het paleis Het Loo gebracht. (Van onze redacteur) Zaterdag hebben de Passiespelers van Tegelen het meest opdringerige publiek op bezoek gehad van de 150.000 bezoekers, die na de première van aan staande Zondag hun verheven spel zullen komen zien. Een grote groep persfoto grafen en cineasten heeft er enige duizenden opnamen en enkele honderden meters film gemaakt. Regisseur Thijssen had hun medegedeeld, dat zij overal mochten komenbehalve achter het toneel. En zodra de forse proloogzegger zijn schone tekst had gezegd, zwermden de fotografen uit over het speelplan. Zij omringden met hun camera's de blindgeboreneen sloten Juda$, Petrus, Johannes en de andere apostelspelers in binnen een cordon van kille lenzen. Zij volgden ae waardige Christusfiguur overal waar hij ging; renden de trappen van het Sanhedrin op tot voor de voeten van Annas en Caïphas; mengden zich onder het Hosanna roepende volk en dromden voor de tafel van het laatste avondmaal. Zij trokken mee van Gabbatha naar Golgothawaar zij in het laatste zonnelicht de kruisdood en de graf draging op hun gevoelige platen vastlegden. Hun aanwezigheid onttrok dit verheven spel aan de gewijde sfeer van het prachtige theater in de Doolhofen plaatste het temidden van het woelige leven. Het was alsof Jezus zijn Goddelijke boodschap predikte in de straten van een moderne stad, terwijl de maalstroom van de hedendaagse publiciteit hem belaagde. is een bewegende massa geworden, die op hoogtepunten samenklit tot één per soon en dan weer uiteen valt in een schijnbaar ordeloze en woelige menigte, maar elke creatie is tot in onderdelen uitgewogen. Waarlijk, in een jaar tijds is door de meer dan.zeshonderd mede werkenden aan de Passiespelen 1950 in Tegelen een titanenarbeid verzet, die saterdag hebben de Passiespelers van Tegelen een voorstelling gegeven, waarbij nu schone vruchten gaat dragen. C:e fotografen gelegenheid kregen van dichtbij hun opnamen te maken. Een der Het zijn niet de spelers en de re- scénes tussen Schriftgeleerden en volk. gisseur alleen, die hier al het werk Regisseur Thijssen in zijn cabine. hebben verricht. Tientallen hebben achter de schermen van de vroege morgen tot de late avond al hun krachten ingezet. Terwijl de foto grafen hun foto's maakten hebben wij enkelen van hen gesproken. Wij hadden ze nooit opgemerkt, ware het niet dat een van hen plotseling opsprong en een der apostelen toe riep dat hij zijn costuum niet vol gens de regels droeg. Daar zaten twee huisvrouwen, moeders van grote gezinnen. Neen,' haar namen mogen niet vermeld. Zij bleven lie ver onbekend. __oNaast de zorgen voor haar gezinnen ruimte betitelen. Door een vernuftig hadden zij met nog drie andere vrou- stelsel van telefoon- en lichtsignalen wen 550 costumes vervaardigd. Het kan hij van hieruit het spel geheel re- vorig jaar werkten ze daar twee avon- gelen. Hij zetelt achter een dashboard den in de week aan. Maar alle dagen als van een vliegtuig. Gekleurde lamp- van dit jaar knipten en naaiden ze elke jes flitsen aan en uit en regisseur middag en elke avond. Alle costumes, Thijssen weet wat er gebeurt. Onver- van de fraaie imposante kleding der. moeibaar heeft hij meer dan een jaar Sanhedriden tot het eenvoudige over lang de vele repetities geleid. Hij heeft kleed van het gewone volkskind werden ieder der 550 medespelende tot grotere, door haar in haar vrije uren ge- overgave en bezieling opgewekt. Slui- maakt. Zij kregen hiervoor enkele aan merende talenten heeft hij gewekt en wijzingen van de regisseur, maar ver- het uiterste heeft hij uit zijn mensen der zijn alle ontwerpen en combinaties gehaald. Spraaklessen hebben ze gehad, vaar haar zelf. „Het is zwaar werk ge- Hun stemmen zijn op gramofoonplaten weest", vertelden ze, „maar wanneer opgenomen, zodat ze zichzelf konden je nu alles overziet en ervaart hoe horen en zo nodig verbeteren. Het volk mooi alles past in het geheel, is het Maar ondanks deze zonderlinge sfeer vermocht dit spel te boeien zoals het nu reeds honderdduizenden in de voorbije jaren heeft gegrepen en ontroerd. Re gisseur Thijssen bezag dit alles vanaf zijn plaats in het „gat", zoals de spelers de voor het oog verborgen regisseurs dat wij dit hebben mogen heerlijk doen!': Zo heeft elke inwoner van het nijvere, van nature zo kunstzinnig aangelegde Tegelen het zijne bijgedragen aan deze passiespelen. De toeloop is enorm groot. Reeds zijn alle Zondagen tot en met 20 Augustus geheel uitverkocht en de resterende voor het grootste gedeelte Alle Zaterdagen tot eind Juli zijn even eens volgeboekt, zodat men de honderd duizend bezoekers reeds gepasseerd is. Verwachting tot Dinsdagavond: Matige tot vrij krachtige wind tus sen Noord en Noord-Oost. Koel en droog weer met overdag, vooral in het Zuiden van het land perioden met zonneschijn. Zon: 4.45—20.28. Maan: 4.07—20.28. (Van onze verslaggever) Zaterdagavond zeven uur is dc Hoge Commissaris van Nederland in Indonesië, dr. H. Hirschfeld, na een verblijf van enkele weken in ons land, per K.L.M.- toestel naar Djakarta teruggekeerd. Voor zjjn vertrek deelde dr. Hirschfeld mee, dat hij in de nabije toekomst zal aftre den als Hoge Commissaris, doch nog geen definitieve datum kon noemen. Bij het vertrek van dr. Hirschfeld waren aanwezig de ministers Van Maar- sevee(jÉki Götzen en de staatssecretaris sen ci' jUüom en mr. Fockema Andreae. In (flw kort gesprek met het A.N.P. heeft mf- Fockema Andreae medege deeld, dat de regering der V.S.I. voor de Indonesische leden van het K.N.I.L. een redelijke pensioenregeling heeft gega randeerd, die ongeveer overeenkomt met de vooroorlogse. Het Europese K.N.I.L.- personeel zal worden gerepatrieerd met troepentransportschepen. Het zal de zelfde faciliteiten krijgen als de mannen van de K.L. De voorwaarden voor het overmaken van hun spaargeld zijn ge lijk aan die van de burgers, hetgeen mis. schien voor velen een teleurstelling zal zijn. Er zal echter voor worden gezorgd, dat zij hier in Nederland niet door zor gen zullen worden gekweld, want wij, aldus mr. Fockema, hebben er niets aan, wanneer het kader van de K.L. wordt aangevuld met mensen, die dooi zorgen in beslag worden genomen. Nogmaals sprak mr. Fockema de ge ruchten, als zou hjj spoedig zijn functie van staatssecretaris neerleggen, tegen. Nu alle pogingen tot vreedzame op lossing van het conflict met de KNIL- militairen te Ambon vruchteloos zjjn ge bleken, zal tot militaire actie tegen dit eiland moeten worden overgegaan, aldus heeft volgens UP een woordvoerder van het ministerie van Defensie der V.S.I. in Djakarta medegedeeld. Kolonel Kawilarang, de militaire be velhebber in Oost-Indoncsië, zal de ope ratie tegen Ambon leiden. De afscheiding van de groep van het KNIL op Ambon heeft, volgens de „Ambon Broadcasting Company", plaats gehad met een militaire cere monie, waarbij aan kolonel Schot- borch een Nederlandse vlag, een pistool en distinctieven werden aan geboden. In alle kampementen in de Zuid-Molukken werd de driekleur gestreken cn de Ambonese vlag ge hesen ten teken der afscheiding. Aan kolonel Schotborch zou verzocht zijn, hiervan mededeling te doen aan de legercommandant, aan Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina. Naar de correspondent van Aneta meldt, is de toestand op Ambon rustig. D= troepeneenheden zijn vastbesloten iedere invasiepoging af te slaan. Het hijsen van de vlag van het gehele gebied van de Zuid-Molukken in Ambon werd bijgewoond door duizenden mensen. Daarna hield het Molukse leger een défilé voor regeringspersonen. Met 230 Nederlanders aan boord, als mede enkele honderden Indonesische sol daten van het K.N.I.L., die niet aan de opstand hebben deelgenomen, en ver scheidene Amerikanen is het Nederland se s.s. „Kota Inten" gisteren uit Ambon vertrokken. Een woordvoerder voor de Nederlandse Hoge Commissaris heeft meegedeeld, dat 45 Nederlanders en twee Amerikaanse zendelingen er de voorkeur aan gaven op Ambon te blijven. Dc ,,Kota Inten" zal morgen of Woens dag in Soerabaja binnenlopen. De Neder landse regering zou geen verdere eva cuatie-pogingen ondernemen. In een telegram, ondertekend „Com missie Europese burgers Ambon", af komstig van het M.S. „Kota Inten, en gericht aan het A.N.P., wordt gezegd, dat, naar uit betrouwbare bron te Ambon werd vernomen, een omroepbericht van Djakartaradio, dat op Ambon twee Nederlanders zouden zijn vermoord, onjuist is. Er is, gaat deze mededeling voort, op Ambon geen schot gelost en de Europeanen zijn daar op bet ogenblik volkomen veilig. Levens gevaar ontstaat pas zo wordt verder gezegd zodra na een landing door de V.S.I. vijandelijkheden op Ambon plaats vinden. De tijdige evacuatie der Europeanen zou slechts hierom gewenst zijn, om dat door de voortgezette blokkade de voedselpositie der Europeanen, die niet zijn ingesteld op het Ambonese sago- d;eet, in het gedrang zou komen, het geen oorzaak zou kunnen zijn van lijfs gevaar wegens ondervoeding. De Mei-uitgave van Knickerbocker Magazine bevat een artikel onder de titel: ..Wat zal gebeuren met Nieuw- Guinea?", waarin geconstateerd wordt, dat „verscheidene landen bereid zijn het standpunt, om thans geen wijziging in de status van dat eiland aan te brengen, te steunen". Er wordt op gewezen, dat het parle mentaire debat in Australië geen twijfel overlaat omtrent het verlangen van de regering te Canberra, sterk gesteund door de publieke opinie, om in de status van Nederlands-Nieuw-Guinea thans geen verandering te brengen. Hun re denen daartoe zijn duidelijk. Nederlands- Nieuw-Guinea vormt een onderdeel van de buitenste verdedigingsgrens van Australië. Indien dit gebied zou worden afgestaan aan Indonesië, dat nog door onrust gekweld wordt, zou de defen sieve kracht verminderen. Amerikaanse militaire deskundigen zijn het daarme de eens, aldus besluit het blad. Zaterdagochtend, tijdens formele be sprekingen tussen de V.S.I., Oost-Indo- nesië en Oost-Sumatra, overhandigden de delegaties van Oost-Indonesië en Oost-Sumatra haar mandaten aan de V.S.I. om te onderhandelen met de Re- publick Indonesia (Djocja) over de een heidsstaat. 19 Mei zullen deze besprekin gen worden gehouden. Reeds wordt de verwachting uitgespro ken, dat 20 Mei de eenheidsstaat kan worden verwezenlijkt. Hedenmorgen is Z. K. H. Prins Bern- hard na een kort bezoek aan de Ver. Staten, waar hij de „Holland Fair" te Philadelphia heeft geopend, per vlieg tuig in Nederland teruggekeerd. De Prins bij het verlaten van het toestel op Schipliol. (Van onze speciale verslaggever) De K.L.M.-Constellation „Prinses Irene", die vanmorgen van Schiphol naar Rome vertrok, droeg tussen haar vleugels een bijzondere lading mee: een grote, platte, blankeiken kist, welke de maquette bevatte van de zender Kadio Anno Santo, het geschenk van katholiek Nederland aan Z.H. de Paus ter gelegenheid van het Heilig Jaar. Met hetzelfde vliegtuig vertrokken het bestuur en het werkcomité van de Stichting Radio Anno Santo naar de eeuwige stad, waar zij de maquette van de zender aan Z.H. de Paus zullen aanbieden. de leden van het werkcomité de heren mr. Jan Derks, A. Grollenberg en J Lücker. Bij de maquette behoort een be schrijving daarvan, in het Frans ge steld, op perkamentgedrukt en in wit leder gebonden. Deze beschrijving wordt met bijbehorende foto's eveneens aan de Heilige Vader aangeboden. Verschillende vrienden en beken den, alsmede een vertegenwoordiger van de K.L.M„ deden het gezelschap uitgeleidet Het toestel startte met een Noordse Mei wind in de neus en is vanmiddag onder een Romeinse zon op het vliegveld Campiano geland, waar het Nederlandse gezelschap een grootse ontvangst werd bereid. Sinds het vertrek van de eerste zou- aven naar Rome, meer dan tachtig jaar geleden, was deze 15e Mei onder zo gans andere omstandigheden opnieuw een belangrijke datum voor de verbonden heid tussen katholieke Nederland en het Vaticaan. Het offer van leven en bloed voor de zaak van de Heilige Vader wordt van deze generatie niet meer gevraagd, maar een zo belangrijk en indrukwek kend geschenk als de zender, door Ne derlands vernuft en vakmanschap ge bouwd, is symbolisch evenzeer groot: een Nederlandse apparatuur, door Ne derlandse vrijgevigheid bekostigd, zal dc stem van het Vaticaan over de wereld dragen. Met de maquette reisden namens het Stichtingsbestuur mee de ministers J. R van Schaik, voorzitter; en drof. dr. J. v. d. Brink, dr. Houben, Commissaris der Koningin in Limburg, oud-minister mr. E. Sassen en de heer H. Nicuwen- huis, secretaris-penningmeester. Verder Men. krijgt genoeg van de genoe- I gens, die men neemt, doch nooit van de genoegens, die men geeft. De bemanning van het marine-op leidingskamp Hilversum, "dat enige dui zenden manschappen omvat, is sinds Zaterdag in quarantaine, omdat zich in het kamp een licht geval van nekkramp heeft voorgedaan. De patiënt is overge bracht naar het militair hospitaal te Utrecht. Om gevaren van verdere be smetting te weren is een order uitgevaar, digd, dat de bemanning het kamp de eerstvolgende dagen niet mag verlaten. Geneeskundige maatregelen zijn getrof fen. De keuzecommissie van de KNVB heeft het Nederlands Elftal, dat Woens dag 17 Mei a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Engeland B zal uit. komen, als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Potharst (Ajax) en Van der Sluys (BW). Midden: Van der Hoeven (Ajax), Ter- louw (Sparta) en Stoffelen (Ajax) aan voerder. Voor: Roosenburg (Sneek), Rijver» (NAC), Michels (Ajax), Lenstra (He renveen en Hofma (Heerenveen). Als reserves fungeren: Saris (BW), Huybregts (BW), Van der Hart (Ajax) en Lakenberg (Blauw Wit). Met de in Italië geleden 50-nederlaag nog vers in de schoenen is Zaterdag avond de Engelse B-ploeg, die Woens dagavond a.s. in het Olympisch Stadion zal uitkomen tegen Nederland, per K.L.M.-vliegtuig uit Milaan op Schiphol geland. „Het elftal van de Italianen was beter dan het onze", luidde het commen taar van de Britse official, die de ploeg begeleidt, de heer H. Shentall. Hoe de Engelse ploeg Woensdag a.s. precies zal zijn samengesteld, is nog niet bekend, maar in grote lijnen zal de ploeg dezelf de zijn als die. welke te Milaan tegen Italië in het veld kwam, n.l.: Doel: R. Middleton (Chesterfield); achter: L. Scott (Arsenal), aanvoerder, en W. Eckersley (Blackburn); midden: W. Nicholson (Tottenham). J. Crosland (Blackpool) en W. Watson (Liverpool); voor: J. Payne (Liverpool), R. Lewis (Arsenal). J. Pye (Wolves). J. W. Baily (Tottenham) en R. Langton (Bolton). Rechtshalf Nicholson en linksbuiten Langton hebben op 18 Mei van het vorig jaar reeds medegespeeld in de Engelse ploeg, die het Nederlands Bondselftal in het Olympisch Stadion te Amsterdam met 40 versloeg. Voorts verdedigde Middleton ook in Newcastle het Engelse doel tegen Nederland, waarbij hij juist als in de komende strijd al» linksback Eckersley voor zich had.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1