V.S.I. STELT REGERING NEDERLANDSE IN GEBREKE Koude oorlog moet gevoerd met „totale diplomatie" ELKE DAG WORDEN ER SCHATTEN GESTOLEN IN INDONESIË Uitbetaling pensioenen in gevaar? Aldus kan men volgens een „hete oorlog" vermijden i Tot hoofd en hart V.S.I. stelt schade op f200 millioen Nieuwe Indonesische regering Sigarettenvoorziening militairen in Indonesië .Het weer. m Omroepverenigingen gehandhaafd SPOORWEGONGELUK IN BELGIË Staand leger nodig van dertig divisies Leidersder acties spelen met vuur BENZINE DUURDER Turkse Republikeinen volkomen verslagen DINSDAG 16 MEI 1950 74ste JAARGANG No. 24769 DE RECENTE GEBEURTENISSEN IN INDONESIË tndien de bij de regering der V.S.I. in overweging zijnde eis tot schadevergoeding aan de Nederlandse regering voor de schade aangericht door het optreden van Westerling en eenheden van het K.N.I.L. in Oosi-lndonesië die voorlopig geschat wordt op 200 millioen gulden door de regering der V.S.I. zou worden ingediend en niet zou worden ingewilligd, overweegt de regering der V.S.I. stopzetting van de uitbetaling der Nederlandse pen sioenen tot het bedrag der schade bereikt is, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Voorlichting hedenochtend aan Aneta medegedeeld. Militaire blokkade van Zuid-Molukken Vuurgevecht te Makassar Na vorming eenheidsstaat N i eu w-Guinea-commiss ie naar Holland ia 7' Heemstedenaar wint afficheprijsvraag Uitgeschreven doar de E.C.A. .„„Jmmmmmmm M TRYGVE LIE OP BEZOEK BIJ STALIN Molotov en Vishinsky bij onderhoud aanwezig Comité „Radio Anno Santo" Audiëntie gesteld op Vrijdag a.s. Het ongeluk op de Groningse kermis F out in constructie was de oorzaak RIJWIELEN MET HULPMOTOR Vergunning uitgebreid Tien personen licht gewond CONFERENTIE RAAD VAN HET ATLANTISCH PACT WAT ONZE MINISTERS NIET VERTELLEN De „Borneo' vertrekken moest Twintigduizend haven arbeiders Met ingang van Vrijdag 19 Mei Rusland halveert Duitse schuld „Propagandistische bluf" In een impasse RUTH KAMA SCHENKT HET LEVEN AAN EEN DOCHTER Mgr. Jachym wordt Vrijdag in Rome gewijd Egypte dreigt Arabische Liga te veriaten BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorqing na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. W. Boeriiqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. RLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden mededelinaen dubbel tarief.'Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich/tet recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. f 1.52 per maand, t 4.55 per kwartaal. In een officiële verklaring van het Indonesische ministerie van Defensie Wordt gezegd, dat de jongste uitlatin gen van de Nederlandse Hoge Commis saris de indruk gewekt hebben, dat de Nederlandse regering niet meer in staat is zich te kwijten van haar verantwoor delijkheid en plicht ten aanzien van het K.N.I.L. op Ambon. Het niet nakomen van de verplichtingen van het Unie-pact heeft de V.S.I. voor problemen gesteld. Waarvan de oplossing kostbaar zal zqn en waarschijnlijk verlies aan levens en goederen met zich zal brengen. Nadat de V.S.I. officieel van het Nederlandse standpunt op de hoogte is gesteld, zal de kwestie zo spoedig mogelijk met de Nederlanders worden besproken. In de verklaring wordt verder gezegd, dat in de Nederlands-Indonesische over eenkomst bepaald wordt, dat de Neder landers voor het K.N.I.L. verantwoorde lijk zijn, totdat dit is overgegaan naar het federale leger. Een woordvoerder van de regering te Djakarta heeft voorts openlijk indiscipli- naire leden van het K.N.I.L. beschuldigd Van het deelnemen aan de opstand op Ambon en de opstand onder leiding van Westerling in West-Java. De woordvoerder van het ministerie Van Defensie te Djakarta heeft mede gedeeld, dat „reeds een militaire blok kade om Ambon is gelegd". De blokkade die wordt uitgevoerd door een korvet Van de Indonesische marine en enige patrouilleboten, beperkt zich niet tot het eiland Ambon, maar strekt zich uit over de gehele Zuid-Molukken. De woordvoerder zei, dat 186 leden van het K.N.I.L., die aan boord van de „Kota Inten gingen, dobr de achtergebleven leden van het K.N.I.L. ten getale van acht gedwongen werden hun wapens er te laten, alvorens aan boord te gaan. Maandag zijn leden van het K.N.I.L. en Van de A P.R.I.S. (Indonesische federale strijdkrachten) in het centrum van Makas sar in een gevecht gewikkeld geweest. Bij «et schieten, dat ongeveer twee uren duur de, werd o.m. van mortieren gebruik ge blaakt. Vijftien burgers, drie leden van de A.P.R.I.S. en zeven leden van het K.N.I.L. 1 haakten gewond. „Zodra de eenheidsstaat tot stand is ge komen, zal een nieuwe Indonesische rege ring worden gevormd", aldus heeft een officiële zegsman aan Aneta medegedeeld. De regeringen van de Republik Indonesia (Djocja), de Negara Oost-Indonesië en de Negara Oost-Sumatra zullen op dat ogen blik ophouden te bestaan. Vermoedelijk zal het Indonesische kabinet de vorm hebben van een nationaal opbouwkabinet, aldus be sloot deze zegsman. Naar aanleiding van klachten over het niet op tijd verstrekken van het rookrantsoen over April j.l. aan de Ne derlandse militairen in Indonesië, deelt de Legervoorlichtingsdienst het volgen de mede. Door verschillende oorzaken (prijsstij ging, stakingen in havens en transport bedrijven in Indonesië, deviezen-moei- iijkheden) is aanvankelijk enige stag natie veroorzaakt in de regelmatige aflevering der rantsoenen sigaretten. In de loop van April is terstond door de NIWIN de behulpzame hand geboden, waardoor aan ieder militair gratis een blik van vijftig sigaretten kon worden uitgereikt. Daarnaast heeft de Nederlandse leger leiding in Indonesië maatregelen geno men om de normale verstrekking ten spoedigste wederom voortgang te doen vinden. Daartoe werden aanzienlijke be stellingen in Nederland geplaatst. Een zending van dertien millioen sigaretten werd reeds uit ons land naar Indonesië verscheept. De gemengde commissie, die werd inge steld ter voorbereidnig van de verdere en definitieve behandeling van het vraag stuk met betrekking tot Nederlands- Nieuw-Guinea, zal vergezeld van enige adviseurs, Woensdag uit Djakarta naar Hollandia vertrekken. Het bezoek heeft het karakter van een oriëntatiereis. Verwachting tot Woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord en Noord-West. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.44—20.29, Maan: 4.24-21.41. Rein Dirksen, een 25-jarige Neder landse affichetekenaar, heeft de eerste prijs, groot 1500 dollar, gewonnen in een affichewedstrijd inzake Europese sa menwerking, uitgeschreven door de E.C.A. voor deelnemers uit Marshalllan- den. Er waren meer dan 10.000 inzendin gen. De affiche van Dirksen stelt voor een schip „Europa", dat met volle zeilen Ongeveer tweehonderd oproerlingen, die het niet eens zijn met de oorlog tegen de communistische troepen van Ho Chi Minh in Indo-China, hebben bij Nantes in Frankrijk een met wapens geladen trein, bestemd voor Frans Indo-China, over vallen. Omdat de trein op een bepaald punt zeer langzaam reed, wisten de oproer lingen de trein te beklimmen en een groot deel van de lading er af te werpen, vóór de politie kon ingrijpen. De trein na de aanval. oude Shelby Burjord, die al jaren, uitgerust met een vlag en een stopbordie ®en treinkruispunt bij New York bewaakt, heeft het rustig nu er een staking °nder het spoorwegpersoneel is uitgebroken. Hij heeft het zich gemakkelijk vemaakt, doch legt zijn stopbord niet uit de hand, zodat hij, als het nodig is onmiddellijk zijn werk kan hervatten. y ^"'ygve Lie, de secretaris-generaal der z ei*eiiigde Naties cictoravnnir aav s -w„sut. «aura is gisteravond door P«Uin ontvangen, zo meldt radio-Mos- 5?®- Molotov en Vishinsky waren bij het nderhoud aanwezig. '"estermiddag zat Lie aan aan een "eninaal, dat door Vishinsky was aan- "oden. De stemming bij de lunch werd hartelijk genoemd. Er werden vele hal op 06 vrede uitgebracht. Be- Mai Vishinsky waren aanwezig de la rï'svervangende minister van Buiten- Zaken Andrei Gromyko en ver- e,dene hoge Russische ambtenaren. Weke gewoonhjk betrouwbare diploma- UnioeSSTWordt §e°PPerd. dat de Sovjet Voori,,.h vermoedelijk onder zeker „sneri "d toestemming zal geven een de v v vergadering te beleggen van Lorri,,„ iE' dsraad' waarschijnlijk in Voo'i-\„Ll verwachten, dat Rusland als hese r,o+- ,de .vervanging van de Chi- eon f'h a sche afgevaardigde door G,,n„ "es»e» communist zal stellen, fis van i Myrdal, de Zweedse secreta- V.n vnr, in onom'sclle Commissie der avond 7 ?.ur°Pa- verklaarde Maandag- Moskou minder pessimistisch en ambtelijke kringen te Lake te zijn aangaande de vooruitzichten voor het verbreken van de impasse in de handel tussen Oost en West. dan toen hij in Moskou arriveerde. Tijdens zijn verblijf van acht dagen in de'Russische hoofdstad had hij „langdurige en uit voerige besprekingen" gevoerd met M'ikojan ven het Politbureau, de mi nister van Handel Mensjikof, de minis ter var. Buitenlandse Zaken, Vishinsky, en anderen. Myrdal zeide, dat hij Dinsdag na«- Warschau zou reizen en daar een dag zou blijven alvorens naar Genève te gaan. Daarna zou hij zich naar Londen begeven en vervolgens naar Parijs voor een bespreking met Harriman, de rei zende ambassadeur van het plan-Mar shall. Myrdal verklaarde tenslotte de resul taten van zijn besprekingen te Moskou met Trygve Lie besproken te hebben. door een storm vaart. De zeilen stellen elk een vlag voor van een van de Mar- shallanden. De winnaar van de hoofdprijs, de 25- jarige Rein Dirksen, wonende aan de Dreef te Heemstede, bezocht de Kunst nijverheidsschool te Amsterdam, doch ging voor hij de eindexamenklasse be» reikte, werken op een reclamebureau in Amsterdam. Korte tijd daarna begon hij voor zichzelf en maakte verschillende affiches en advertentie-ontwerpen voor particulieren en voor de gemeente Am sterdam, o.a. voor Schiphol, sport en de feesten ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van de Kalverstraat. De tocht naar Chatham van Admiraal de Ruyter heeft hem tot dit affiche ge ïnspireerd. De koers van het schip van Oostelijke naar Westelijke richting heeft een symbolische betekenis en de hoge golveh duiden op de hindernis sen, die Europa zal moeten overwinnen. Voor dit affiche kende de Nederlandse jury slechts eén tweede prijs toe, terwijl de E.C.A.-jury in Parijs dit ontwerp be kroonde als het beste van tienduizend inzendingen uit totaal zeventiep landen. De twede prijs, ter waarde van 1000 dollar, ging naar Zwitserland, de derde prijs, ter waarde van 700 dollar, naai Italië. (Van onze correspondent) Het bestuur en het werkcomité van de Stichting Radio Anno Santo, die gis termorgen naar Rome zijn vertrokken voor de aanbieding van de maquette van de zender aan Z. H. de Paus, zyn des middags op het vliegveld Campiano o. m. verwelkomd door de Nederlandse gezant by het Vaticaan, jhr. M. van Weedc en Mgr. Pignedoli, secretaris van de commissie voor het Heilig Jaar. Tijdens een speciale audiëntie op Vrij dagmorgen a.s. van alle Nederlandse pelgrims zal aan Z. H. de Paus de maquette van de nieuwe zender worden aangeboden. De Groninger politie heeft een uitvoe rig onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeluk in het „Tliéatre de la Gaité' op de Groninger kermis, waar. zoals bekend, Zaterdagavond een tribune is ingestort. De geruchten, welke bij het personeel van het theater na het ongeval de ronde deden, als zou hier sprake zijn van sabotage door een concurrerend theater, zijn onjuist, zo concludeerde de politie. De directie van het theater deelde me de, dat m andere plaatsen, waar ker missen worden gehouden, de tribunes met ijzeren pennen aan het wegdek het latwerk, waarop de tribune rustte vast te maken. De gehele tribune werd, doordat het achterste gedeelte van de stellage begon te schuiven, vernield. Tijdens de voorstelling, waaronder het ongeluk gebeurde, was de tribune zeker niet overbelast. Bij controle door de bouwpolitie, voordat de voorstelling be- g0?J, '?ee7 111611 de constructiefout niet ontdekt. Het theater werkt thans door met een nieuwe vaste ijzeren tribune worden vastgemaakt. In Groningen, zo vernamen wij yan de Groninger bouw politie, is het bij gemeentelijke verorde ning evenwel verboden ijzeren pennen in het wegdek te brengen, zodat bij de bouw van het theater volstaan moest worden met houten stutten. Evenwel heeft men vergeten drie houten steuners van de achterwand van het theater aan De minister van Financiën heeft de directeuren van 's Rijks belas tingen en Domeinen medegedeeld het wenselijk te achten uitbreiding te geven aan de tijdelijke vergun ning tot het achterwege laten van de vermelding van het provinciale nummer in de aangiften van be paalde merken rijwielen met hulp motor. In verband hiermede heeft de minister goedgekeurd, dat eerder genoemde tijdelijke vergunning toe passing vindt op alle merken rijwielen met hulpmotor. Onder rijwielen met hulpmotor ver staat de minister in dit verband motor rijwielen op twee wielen, waarvan de bouw, de hoofdafmetingen en het ge wicht van het frame geheel of nage noeg geheel overeenkomen met die van een gewoon rijwiel. Voorts zal het bij deze motorrijwielen mogelijk moeten zijn door een eenvoudige handgreep het motor-aggregaat van het voertuig te ontkoppelen en in zodanige stand te zetten, dat het voertuig als een gewoon rijwiel kan worden voortbewogen. Het wetsontwerp, dat het omroepbe stel in ons land regelt, is grotendeels gereed. Het ligt in de bedoeling, het systeem van omroepverenigingen te handhaven. Wordt dit aanvaard, dan zal zulks in vele opzichten tot een legalisatie van de bestaande regeling leiden, aldus deelt minister Rutten mede in de Me morie van Antwoord aan de Eerste Ka mer inzake de begroting van zijn depar tement. De trein uit Roosendaal, die Maandag morgen op het Centraal Station te Ant werpen moest binnenlopen, is door het stopsein nabij het depot voor locomo tieven te Berchem gereden en op een losse locomotief gebotst, die naar het depot werd gebracht. De eerste wagon van de uit Nederland komende trein werd gedeeltelijk ingedrukt, waarbij tien personen licht werden gewond. Zij behoefden niet in een ziekenhuis te worden opgenomen en konden de reis voortzetten. De materiële schade is vrij aanzienlijk. In Londen is gistermorgen in Lancaster House de conferentie van de Raad van het Atlantisch Pact begonnen. De besprekingen, waaraan wordt deelge nomen door de ministers van Buitenlandse Zaken van alle twaalf bij het pact aangesloten landen, zullen vermoedelijk drie dagen duren. Op de eerste zittings dag zijn alleen algemene kwesties ter sprake gekomen. De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson. die de vergadering presideert, opende de besprekingen met een rede, waarin hij vooral wees op de noodzaak om de koude oorlog te voeren met een „totale diplomatie" wanneer men de overwinning wil behalen en de „hete oorlog" vermijden. Acheson gaf verder een overzicht van de in de afgelopen dagen door hem met Bevin en Schuman gevoerde besprekingen. Ook Bevin en Schuman voer den vervolgens het woord, waarna de ministers der andere landen hun mening kenbaar maakten. Het volgende korte en weinig zeggen de communiqué werd na afloop der be sprekingen uitgegeven: „De Noord-Atlantische Raad is van daag voor zijn vierde zitting in Lancaster House bijeengekomen. De ministers van Buitenlandse Zaken der twaalf aange sloten landen waren aanwezig. De mi nisters van Buitenlandse Zaken hielden zich bezig met een algemeen overzicht van de vorderingen, die door de Noord- Atlantische verdragsmogendheden in het affelopen jaar zijn bereikt, en wisselden van gedachten over de politieke ontwik kelingen in de wereld, aangezien deze van invloed zijn op de veiligheid en het welzijn van de partijen in het licht van de oogmerken der Noord-Atlantische verdragen. De Raad zal de besprekingen morgen voortzetten met 6en gedetailleer de beschouwing van het rapport, aan hem voorgelegd door de defensiecommis sie en de financiële en economische com missie". Een woordvoerder van een der dele gaties onthulde, dat de Raad volkomen eenstemmig was in zijn oordeel, dat de koude oorlog gevoerd moet worden met een „totale diplomatie". Het thema, dat alle redevoeringen be heerste, was de noodzakelijkheid, dat elk land op het gebied der defensie en der economie zeer vastberaden stappen moet doen, aldus deze woordvoerder. Acheson betoogde, dat de koude oor log onbepaalde tijd zal voortduren en dat de Westelijke mogendheden snelle en De openingszitting van de Noord- Atlantische Raadsbijeenkomst te Londen. Van links naar rechts: Lewis W. Douglas, ambassadeur der V. S. in Engeland, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson, senator Cooper, zijn speciale adviseur en C A. E. Schuckburgh, secretaris-generaal der conferentie. Belgie. Het Belgische Rode Kruis heeft bekend gemaakt, dat koning Leopold 50.000 Belgische francs geschonken heeft voor de nabestaanden van de slachtoffers van de mijnramp in Trazegnies. Pater Mulder van de pastorie Kramat te Djakarta werd het slachtoffer van een roofovervaltoen hij zich per fiets bevond op de weg tussen Tandjong Priok en Palmbeach. Een priester in de mor genuren fietsende blijkt niet meer vei lig, zo constateren de kranten, die we gens de papiernood nog maar met één blaadje verschijnen. „Waar moet dat heen, als men niet alleen maar rooft doch met kapmessen te werk gaat?'* „Wij zijn niet blind voor het feit, dat de nieuwe staat aan het reorganiseren is, doch er "zijn symptomen aanwijsbaar dat er een sterke onderstroom is van misdaad, een stroom die bezig is het werk van de Republiek te ondermijnen en weg te spoelen", zegt de voortreffe lijk geredigeerde „Nieuwe Courant" in Surabaja. Het blad vermeldt in telegram stijl en met héél kleine lettertjes elke dag minstens een tiental berichten, sa mengevat onder de veelzeggende titel „Misdaad in het kort." Georganiseerde diefstallen in het groot wijzen op een „methodische aanslag op 'het vreemde kapitaal en het is opvallend welke grote bedragen deze diefstallen verte genwoordigen. De dieven hebben het vooral op auto's voorzien en op trucks Op een door de politie van de Bat Petr. Mij en door de T.N.I. bewaakt terrein in Surabaja werden motorvoertuigen in gereedschappen gestolen ter waarde van 22050 gulden! De onderneming „Java- hout" werd op klaarlichte dag beroofd van f 10.500.Nuchter wordt medege deeld: „Enige tijd geleden heeft Java- hout zijn andere twee auto's aan dieven moeten afstaan. En aangezien het bedrijf niet in staat is zich nieuwe wagens aan te schaffen, zal het transport van en naar Perak nu voortaan wel met bet- jaks moeten plaatsvinden!" Bij het optellen van de schade in één zo'n rubriekje vermeld, waarbij dan nog drag, dat een bewaker van een benzine pomp, gedurende de dag had geïnd, komt men tot de ontstellende som van f 73.818.Let wel, dat is wat er in één dag werd gestolen, in één stad: Sura ba ja! Het schip de „Borneo" verliet tenge volge van een incident de haven van Surabaja over tijd en 3000 ton lading, bestaande uit copra en andere produc ten, moest achterblijven. Dit was de aard van het incident: De ruimsgast (een Europees matroos) kwam tijdens het laden tot de ontdek king, dat het schip „overkwam" en be sloot een baal van de in het tnssenruim geladen tabak extra te stutten. Door On bekende oorzaak schoot de baal los en viel naar beneden, waarop de man schreeuwde: „Awas, awas dibawah"! (Pas op daar beneden). Ongelukkiger wijze kwam de baal toch terecht op een tweetal koelies, die echter met enkele lichte verwondingen vrij kwamen. Dit was voor een aan boord vertoevende on bekende oproerkraaier echter voldoende om alarm te slaan en zich tegen de ruimsgast te keren. Deze snelde naar boven en waarschuwde de eerste stuur man, dat er een ongeluk was gebeurd. Onmiddellijk begaf de stuurman zich naar beneden en waarschuwde de ver pleger, die eerste hulp verleende en de gewonde koelies aan wal liet brengen. Intussen hoorde men aan dek en op de kade luid gejoel, en toen de kapitein zich eveneens naar de plaats van het on geval wilde begeven, bestormde een aantal koelies, gewapend met ijzeren staven, knuppels en messen, de brug onder het geschreeuw van „waar is die ruimsgast". De eerste stuurman weigerde gestolen fietsen zijn gerekend en het be- I dit te vertellen en men trachtte de op- voorzichtig!". gewonden koelies tot rede te brengen, hetgeen niet gelukte. Ruiten werden in geslagen en het meubilair in de hutten vernield, terwijl de stuurman werd aan gegrepen door de eerste oproerkraaier. Tenslotte moest een Indonesisch officier met de revolver in de vuist de opgewon den mensen tot kalmte brengen. Inmid dels aan boord gekomen politieman- schappen losten schoten in de lucht en de bedreigde stuurman werd bevrijd Op het Priokplein in Surabaja kwa- men 's mórgens om 8 uur circa 10 000 havenarbeiders bijeen. Hun eis van een veertigurige werkweek was niet inge willigd. Nu gingen ze onder leiding van het „Komando Kesatuan Aksi" demon streren Hun stoet, voorafgegaan door een auto met luidsprekers, groeide aan tot minstens 20.000 mannen en vrouwen Spandoeken en borden met opschriften werden meegedragen. De demonstratie, ziedaar het nieuwe symptoom van deze tijd, schrijft de Nieuwe Courant. „Liefst met de rode vlag voorop naast de Sang Merah-poeth!" Het blad vat zijn indruk ken als volgt samen: „We zagen ze voorbij komen, strijd bare mannen voorop, in de gelederen gebogen figuren die maar meemarcheer- den, niet-begrijpend, toch demonstre rend. Want er is een nieuwe tijd aan gebroken voor de arbeider, dié ingezet moet worden met stakingen en demon straties en liefst met een keiharde loud speaker". Het blad vraagt zich in een hoofd artikel niet zonder verontrusting af of de leiders van deze demonstraties wel beseffen, dat „acties in het. leven roe pen een der meest verantwoordelijke taken in de wereld" inhoudt. .Beseffen de leiders van deze opgezet te acties, hoe sterk zij zelf moeten zijn om deze nog half bewuste mensenmassa in de goede banen te blijven leiden, op dat op een onzalig ogenblik de gewekte hartstochten zich niet tegen hen keren?" En het hoofdartikel besluit: „Weest De wet tot verhoging van het bijzon der invoerrecht op benzine en tot wij ziging van de motorrijtuigenbelasting- wet, treedt ingevolge een K.B. van 13 Mei 1950 met ingang van Vrijdag 19 Mei a.s. in werking. Tevens zal dan een lager tarief van de motorrijtuigenbelasting voor auto bussen van kracht worden. De Sovjet-Unie heeft Duitsland de helft van de nog te leveren herstel- betalingen kwijtgescholden, zo meldt Radio-Moskou vandaag. Dit is een ver mindering ter waarde van 3.171 mil lioen dollar. Deze verlaging is door Stalin meege deeld in een brief aan de Oost-Duitse premier. Otto Grotewohl. Grotewohl, aldus Radio-Moskou, had Stalin ver zocht de herstelbetalingen van Oost- Duitsland aan de Sovjet-Unie te ver minderen. Tot de vermindering is be sloten in overeenstemming met de Pool se regering, aldus Stalins brief. „Het is propagandistische bluf om het publick van de wereld een rad voor ogen te draaien," zo verklaarde de West- Duitse vice-kauselier Franz Bluecher, toen hij vernam van het Russische be sluit om de Oost-Duitse herstelbetalin gen te verlagen. „Het maakt geen enkel verschil hoe veel zij er officieel als herstelbetaling uithalen, zo lang zij uit de Sovjet-zone uit de lopbnde productie wegvoeren zo veel zij willen," aldus Bluecher. „Het is een tegenzet om een evenwicht te vinden voor het beruchte Tass-bericht over de krijgsgevangenen. Het is ook een tegenzet tegen de in zwakke be woordingen gestelde Londense verkla ring (het communiqué van de ministers van Buitenlandse Zaken over Duits land)." In tegenstelling tot andere geslepen werktuigen wordt een scherpe tong door het gebruik snijdender. j krachtige stappen dienen te nemen om een derde wereldoorlog te voorkomen. Hij gaf een uiteenzetting van de dreiging van de zijde der Sovjets en beschreef het machtige herbewapeningsprogram van de Sovjet-Unie. dat zijn voltooiing nadert. Acheson vreesde, dat de moge lijkheid van een derde wereldoorlog aanzienlijk zou toenemen, wannéér de Russische kracht tegen die van de Wes telijken opgewassen zou zijn. In alle toespraken werd gewezen op de noodzakelijkheid om snel en beslissend te handeien. speciaal bij de opbouw van de Westelijke defensie tot zulk een omvang, dat zij iedere centimeter Westelijke grond tegen Rusland zal kunnen verde digen wanneer het inderdaad zover mocht komen. De Raad zal vandaag nagaan, welk deel van het nationale inkomen van de leden besteed moet worden voor de de fensie. De ministers zullen dan de met elkaar in strijd zijnde rapporten van twee commissies van de Noord-Atlanti- scne organisatie gaan behandelen. De generaals wensen, dat de defensie tegen 1952 gereed zal zijn. Zij menen, dat Rusland spoedig daarna zijn toppunt zal hebben bereikt en in de verleiding zou kunnen komen een militaire ver overingstocht te ondernemen. Het rapport van de defensiecommissie is nog niet bekend gemaakt, maar diplo matieke woordvoerders menen, dat zij een staand leger van 30 divisies in Euro pa wil hebben, waarbij Frankrijk het be langrijkste aantal manschappen zal leve ren. De luchtmacht zal voor het grootste deel geleverd worden door Engeland en Amerika. Onze Londense correspondent tekent hierby aan: Het algemeen gevoelen in diplomatieke en politieke kringen in Londen is, dat de interne ontwikkeling van de Amerikaanse politiek in een ver kiezingsjaar het vrijwel uitgesloten maakt, dat Amerika vooralsnog nieuwe monsterbedragen zou kunnen Voteren voor de Noord-Atlantische defensie. Aangezien evenwel de vereiste bedragen evenmin kunnen worden opgebracht door de andere deelnemende landen bevindt men zich althans tijdelijk in een impasse, zodat met betrekking tot dit kardinale punt geen bemoedigend nieuws is te verwachten. De democratische partij heeft in dc Turkse verkiezingen een grote en on verwachte overwinning behaald op de republikeinse volkspartij, waarvan pre sident Inönu voorzitter is en die de voornaamste rol in het politieke leven van Turkije heeft gespeeld sedert de revolte van Kemal Ataturk in 1923. De officiële uitslagen waren heden morgen nog niet bekend, maar de lei ding van de democratische partij ver klaarde. dat deze partij 300 van de 465 zetels behaalde De democratische partij, die is opoe- richt door en onder leiding staat van de vroegere bankier Cola Bayar heeft zich in 1945 losgescheurd van de republi keinse volkspartij. Bayar was vóór de oorlog republikeins premier. Hij was tii- dens de revolutie een der medewerkers van Ataturk. Vanmorgen werd aangenomen, dat tenminste negen ministers, met inbegrip he" M "zouden Ruth Kharna, de echtgenote van h"t door de Britse regering uit zijn land verbannen stamhoofd van de Baman"- wato's. Seretse Khama, heeft gisteren in het ziekenhuis van Serowe (Beetsioes- na-land) het leven geschonken aan een dochter De baby werd pas eind Juni verwacht, doch de woordvoerder deelde mee, dat moeder en kind het goed ma- Seretse Khama die in ballingschap in het naburige Lobatsi vertoeft had ver gunning ontvangen bij de geboorte aan- «a^nd0Ch k°n nilt 7nweilnd77JaCq,ueline genoemd, dat zii nu 7 Seretse verwacht, 7nllon 7„ii P0edlg Ult Beetsjoeanaland meld hf^Serpf vertrekken- (Zoals ge- een Rritco e ,na een onderzoek van een Britse commissie voor viif iaar ui4 zijn stamgebied verbannen.)- Jranz Jachym- wiens benoeming tot coadjutor van de Aartsbisschop van Wenen, Kardinaal Innitzer. door Z H RnJT3US 1£7eVestigd' zal Vrijdag a.s. in ted Press*' worden' 20 meldt Associa- Kardinaal Innitser zal de wijding in aanwezigheid van de Oostenrijkse kanse lier Leopold Figl verrichten, De politieke commissie van de Arabi sche Liga heeft gisteravond voor de derde maal een zitting uitgesteld, nadat Egypte gedreigd had de Liga te verlaten tenzij Transjordanië geroyeerd wordt. De gedelegeerden besloten om de zit ting tot heden te verdagen, om de di verse meningen gelegenheid te bieden tot particulier overleg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1