HAARLEMS STRATEN DIT JAAR EEN EEUW VERLICHT 1 De kampioensploeg van B.D.H.C. Onze voorvaderen vonden openbare verlichting ongezond ZOMEXt- Meer dan 15.000 bezoekers op het huisvestingsbureau Van vleermuisvlammetjes tot natriumlampen AGENDA c VERHUUR VAN VOLKSWAGENS TABIEVEN Interessante en gedetailleerde médèdeling van het gemeentelijk bureau over 1949 Minister Wijers neemt afscheid* ENGELS B-ELFTAL SAMENGESTELD svCUJe&ii- DINSDAG 16 MEI 1950 PAGINA 2 Old lamplighters Ontsteking van het stads licht TREKKING LOTERIJ SINT VINCENTIUS ST. CHRISTOFFEL Fa. Faber ten voeten uitgetekend Natrium-verhchting zonder chauffeur rr TAXI ISO®©" PLEIN 33 - TEL. 330D0 en 17000 Markt in de Floresstraat deze week op Vrijdag H.O.V. Laatste Beethoven-concert Burgerlijke Stand TEKENINGEN VAN HET MODELHUIS DRESSUURWEDSTRIJD „FIT" Voorzichtig Amusementsavond „Animato" Politie Sportvereniging jubileert Biljarten Bekerwedstrijd V.S.V. Haarlem HEEMSTEDE Huldiging G. Boting ZANDVOORT Tekort aan bouwterrein Gouden jubileum SANTPOORT Santpoort denkt al aan Sinterklaas WASSENAAR H. J. Peper gehuldigd BESOMMINGEN Voor Baby en kleuter Franse truitjes en pakjes Leuk matrozenpakje Sportkousjes Zomerjurkjes VOOR DE BABY HAARL. MATRASSENHUIS H. DE GR2EAFF WASSERIJ DUYN bron Officiële publicatie —i In de afgelopen oorlog heeft iedere Haarlem: ler tot zijn groot ongenoegen moeten ondervinden, dat straatverlichting onontbeerlijk is. Een eeuw geleden dacht men daar echter heel anders over. Als de stad 's avonds verlicht is zo redeneerde men dan blijven de burgers en burgeressen niet meer bin nen, het licht lokt de mensen naar buiten, en buiten is het kil en tochtig. Straatverlichting noemden zij daarom zeer ongezond en nadelig voor de ge voelige longen. Onze voorvaderen stonden er nogal onwennig tegenover toen men omstreeks 1850 plannen ontwierp voor een openbare gasverlichting. Voordien werden de straten verlicht door het romantische schijnsel van de oliepitten in de huiskamers. De beter gesitueerde burgers beschikten dikwijls over olielantaarns, waarmee ze 's avonds door de donkere straten doolden. Honderd jaar geleden begon de Im perial Continental Gas Association, die gevestigd was op de Raaks, met de ex ploitatie van de gasverlichting. Deze particuliere maatschappij was nogal dictatoriaal in haar optreden en in Amsterdam werd deze gewichtige En gelse naam vertaald in de minder vleiende titel „Ik commandeer geheel Amsterdam". In deze lantaarns brandde tot on geveer 1895 de open vleermuis, een waaiervormige vlam, die direct onder houden werd door het vrij uitstromen de gas. Het gloeikousje, dat hiervoor in de plaats kwam en nu nog gebruikt wordt, bracht een grote verbetering. Deze lichtbron ging gloeien door de hitte van de vlam, die er onder brandde, en dank zij de werking van bepaalde metaaloxyden, verkreeg men hierdoor een veel grotere lichtopbrengst. Iedere avond trok een groepje man nen er op uit om de lantaarns te ont steken. Tot het begin van deze eeuw liepen zij gewapend met een brandende flambouw en een grote tondelbus op de rug langs de oude lantaarns. Vele Haarlemmers zullen zich nog wel her inneren hoe deze „old lamplighters" later de straatlichten aanstaken door met een lange stok het ringetje in de lantaarns naar beneden te trekken. Dit beroep werd voornamelijk uitgeoefend door bejaarde mannen, die er vijftig stuivers in de week mee verdienden. Zij werkten in twee groepen; de ene vertrok vanuit de Ripperdasteeg voor het Noordelijk gedeelte en de ~andere „dragers van het licht" opereerden van uit de Patientiestraat in het Zuidelijke deel van Haarlem. Het was een zwaar karwei, dat ruim twee uur in beslag nam en ook 's morgens waren de mannen weer even lang op pad om de lichten uit te trekken. Ditwijks stonden zij, ter wijl de schemering reeds in de nacht verbloeide, voor ingewikkelde pro blemen, want natuurlijk saboteerde de vindingrijke jeugd deze arbeid in alle denkbare variaties. Soms lag de hele lantaarn vol met koolbladeren en misschien zijn er nu nog wel eer zame huisvaders, die vroeger het ontstekingshandeltje met een elas tiekje vastbonden, zodat het ringetje steeds weer terugveerde, wanneer de lantaarnopsteker er aan getrokken had. Tegenwoordig beschikt de jeugd' over veel minder mogelijkheden, want de straatverlichting is in de loop der jaren steers meer gemechaniseerd. Sinds 1903 draagt het gemeentelijk Morgenmiddag om 3 uur heeft in het gebouw de Sint Vincentiusvereniging aan de Nieuwe Groenmarkt de trekking plaats van de Eeuwfeestloterij. Deze ge beurtenis kan iedere houder van een lot bijwonen. De trekking geschiedt door notaris Brans. Dezer dagen hield St. Christoffel de maandelijkse vergadering. De behande ling van de beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering vormde het voor naamste punt van bespreking. Een nieu we rubriek ,.Waar zit de fout" gaf een gezellig slot aan deze belangrijke bijeen komst. De wetenschap is ook op het gebied van orthopaedie zo ver gevorderd dat zij, die met een ernstig voeteuvel door het leven moéten gaan. bijna afdoende geholpen kunnen worden. In de etalage van de fa. Faber in de kleine Houtstraat, die 19 Mei haar zes tigjarig jubileum herdenkt, stonden twee paar schoenen uitgestald. Ze be hoorden aan een meisje van 24 jaar. dat al jaren aan een voetverlamming lijdt. Met behulp van een prothese d.i. een vorm, waarin de voet precies past en in model gehouden wordt kon zij wel lopen, doch ze was altijd genoodzaakt de lompe, oude schoenen, die nu hier stonden geëtaleerd, te dragen. Door de langdurige en veelzijdige anatomische studie, die de orthopaedis- ten tegenwoordig maken, kon dit meisje nu aan een paar elegante schoentjes ge holpen worden. De nieuwe schoen werd n.l. zó gebouwd, dat de voet de nodige steun vond, terwijl het dragen van een prothese overbodig werd. Van hoeveel belang een goede voet- vc: ng is. kan men pas volledig be grijpen, wanneer men weet, dat pijn in de rug en hoofdpijnen of zelfs een ron de rug kunnen ontstaan door platvoe ten. Het gewicht, dat door de voeten ge dragen wordt, is soms te zwaar en er ontstaat een platvoet met alle gevolgen van dien. Dat de natuur in deze weer in de goe de richting kan gedwongen worden be wijst ook wel het Chinese schoentje, dat we hier konden bezichtigen. Al was dit dan een duw geweest in de verkeerde richting, toch valt hieruit op te mer ken, dat men Moeder Natuur een handje helpen kan. Niet alleen mensen, maar ook dieren zijn door de heer Faber geholpen. Eni ge tijd geleden werd hij opgebeld door iemand die een ongelukje met zijn hondje had gehad Het beest was door een auto overreden en liep nu met een lamme voorpoot. De dierenarts ver- verklaarde dat genezing uitgesloten was. De eigenaar was echter te zeer aan het dier gehecht om zich hier bij neer te leggen en daar hij zelf een kunstbeen had. dacht hij, dat zoiets voor een dier ook mogelijk was. Dus werd de heer Faber er na lang aarzelen toe overge haald om een beugeltje voor het beest te maken Het resultaat was boven ver wachting goed. Niet alleen dat Castor weer liep, neen hij kon weer net zo snel als vroeger rennen en werd voor de poesen weer de schrik van de buurt! energiebedrijf de zorg voor deze open bare verlichting. In onze stad branden nu iedere avond ruim vierduizend gas lantaarns en bijna drieduizend electri- sche stratlampen. De gaslantaarns worden ontstoken door een drukstoot, die het gevolg is van de drukverhoging in het "gehele buizennet. Deze drukverhoging (van 70 mm tot 175 mm waterkolom) duurt gemiddeld een kwartier en de opletten de huismoeder zal dan ook bemerken, dat de gasvlam onder de pan veel gro ter wordt. Door deze drukstoot wordt in de lantaarns een membraan opgelicht •en dan stroomt het gas door de geopen de kraan. Een waakvlammetje, dat al- •tijd blijft branden, zorgt voor de ont steking Na een kwartier heeft de druk verhoging zich voortgeplant tot in de verste uithoeken van de stad en voor zonsondergang branden dan overal de gaslantaarns. De electrische verlichting heeft vooral economische voordelen boven de straatverlichting met gaslantaarns. De onderhoudskosten zijn lager en vanzelfsprekend zal het bedrijf ook efficiënter functionneren, wanneer er éénzelfde systeem bestaat. De elec trische verlichting voldoet tenslotte ook beter aan de eisen, die het mo derne wegverkeer stelt. Hoog aan gebrachte lampen verblinden aan merkelijk minder: de gasdruk is even wel niet toereikend om het gas tot zo grote hoogte op te stuwen. Reeds voor de oorlog koesterde de gemeente de wens, om de electrische straatverlichting vanuit één centraal punt te ontsteken. De oorlog gooide ook hier roet in het eten, zodat momen teel zeventig procent van het aantal lantaarns centraal ontstoken wordt. Dit geschiedt door middel van een klok, die in de gebouwen van het gemeente lijk energiebedrijf aan de Harmenjans- wgg staat ox)g6st6lci. Dgzg klok is voor- zien van een astronomische schijf, die de vorm heeft van een zonnekromme. De ontstekingstijd van het licht ver- Oud en nieuw op het Soendaplein. Op de voorgrond een „moderne" gaslantaarn, die het in 1950 af moet leggen tegen het natriumlicht op de achtergrond. Armlantaam met vleermuisbrander on der de Bakenesserkerk. Zou in dit karakteristieke hoekje van oud-Haar lem natriumverlichting passen? andert dus iedere dag, tengevolge van het wisselend verloop van deze astro nomische schijf. De overige lantaarns (38 pet.) worden ontstoken door com mando's die gegeven worden door hulpklokken. Deze schakelklokken be vinden zich in de groene kastjes, die op verschillende muren langs de weg bevestigd' zijn. Een deel van deze klokken is voorzien van een astrono mische schijf, de andere moeten iedere week weer bijgesteld' worden. Toen op 4 Mei de electrische straatverlichting ontstoken werd als teken voor de twee minuten stilte, stond bij ieder kastje een een persoon opgesteld, om de 'lichten aan t© draaien. Een lantaarn van de electrische ver lichting gebruikt gemiddeld per nacht bijna één kilo-watt-uur en een gaslan taarn twee kubieke meter gas. De di rectie van het energiebedrijf, die ge vormd wordt door de heer J. H. Stein- kamp en ingenieur J. H. Kouwenhoven vertelde ons, dat men geleidelijk de straatverlichting in Haarlem geheel wil eiectrificeren. De natrium-verlichting voldoet uit stekend voor de verlichting op grote ■wegen. Dit licht is overwegend geel en het is gebleken, dat men bij deze kleur het beste kan waarnemen. Met een geel achtige verlichting kan men veel ver der zien dan met een wit schijnsel. In 1936 is men begonnen met het plaatsen van deze natriumlampen en op het ogenblik branden er in Haarlem onge veer driehonderd. Men plaatst deze lamp hij voorkeur niet in de binnen stad of in de woon straten. Alleen de grote wegen wor den met natrium lampen verlicht en binnenkort hoopt men deze straat verlichting ook aan te brengen op de Schoterweg, Rijks straatweg (benoor den Jan Gijzenkade) en een gedeelte van de Delftlaan. Veel Haarlemmers klagen over deze prozaïsche natrium verlichting. De schoonheid wordt er niet door bevor derd. Iedere wan delaar krijgt een bleke gelaatskleur en het vale licht accentueert alle on effenheden van het gezicht. Vooral voor de minnekozenden onder deze avond wandelaars zij het een troost, dat de gemeente alleen na triumlampen aan brengt, waar het werkelijk nodig is. Het is maar goed ook: onze vroede vaderen moeten de ze vérstrekkende gevolgen zeker niet onderschatten. BIOSCOPEN Rembrandt: The Blue Lamp (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: Tromba (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: De gevaarlijke leeftijd (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: De Ooievaarsclub (18 j2.30, 7 en 9.15 u. City: De zevende sluier (14 j2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaame: De schat in de zilvermijn (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 16 Mei Concertgebouw: H.O.V. Vierde Beetho- venconcert o. 1. v. Toon Verhey. Solist Ste ven Bergman, piano. Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8 uur. Woensdag 17 Mei Grote Kerk: Orgelconcert door Jeanne Demersiaux, 8 uur. Advertentie JE Ci 1 dag 25.voor 250 K.M. 4 dgn. 90.— voor 900 K.M. 5 dgn. 100.voor 1000 K.M. 9 dgn 160.— voor 1600 K.M. 10 dgn. 200.voor 2000 K.M. 14 dgn. 225.voor 2250 K.M. 21 dgn. 300.voor 3000 K.M. 1 mnd. 400.— voor 4000 K.M. Daarboven 10 ets. per K.M. extra Exclusief benzineverbruik Gratis All-Riskverzekering Gratis Buitenlandse papieren Het verslag van het Gemeentelijk Bu reau voor Huisvesting over het jaar 1949 biedt talrijke interessante bijzon derheden. Wij ontlenen er het volgende aan: Met de woningtoestand is het in onze gemeente evenals overal elders in het Westen van het land nog zeer treurig gesteld. De verwachting omtrent „een aanmerkelijke toename van het aantal onhoudbare en urgente gevallen", geuit in het rapport over 1948, is helaas bewaarheid geworden. Het aantal me dische en sociale indicaties stijgt snel. De gevolgen van het woonruimtete kort zijn ernstig. Men denke hierbij aan de groeiende gezinnen, die zich veelal moeten behelpen, aan de jonggehuwden, die öf gescheiden moeten leven óf op één kamer de toekomst moeten tege- moetzien, aan de trouwlustigen, die hun huwelijk jaren moeten uitstellen, aan de demobilisanten en aan de gerepatri- eerden. Ook het huisvesten van de grote gezinnen vormt door het te kort aan grote gezinswoningen thans nog een onoplosbaar probleem. Hoewel de taak van het Gemeentelijk Bureau voor Huisvesting steeds moei lijker wordt, dient hier te worden opge merkt, dat de wachtenden in het alge meen begrip tonen voor de ontzaglijk grote moeilijkheden. Hoewel getracht wordt het publiek een zo doelmatig mo gelijke voorlichting te geven, is niet te voorkomen, dat men het dikwijls niet eens is met de genomen beslissingen. De onbekendheid met de motieven, die tot toe- of afwijzing hebben geleid en de subjectieve beoordeling van de huis vesting van anderen, vormen veelal de oorzaken van de over het bureau naar voren gebrachte klachten. Tot nu toe werden 22 gevallen in behandeling ge nomen, waarbij mevrouw Veth- van de UW raadgevend en bemiddelend op trad. Het aantal bezoekers bedroeg 15320. De stad was verdeeld in tien districten, waarin de aan het bureau verbonden makelaars 7914 controles uitvoerden, terwijl zij 4835 vergunningen uitreikten. Hiervan waren er 2451 voor inwoning en 2029 voor zelfstandige bewoning. Het restant betrof verlengingen Uit deze cijfers blijkt, dat er in het afgelopen jaar toch altijd nog 2000 Haarlemmers een eigen huis hebben kunnen betrek ken, waarbij men echter niet moet ver geten, dat er 377 vergunningen bij zijn voor woningwet-eigenbouw en herbouw de woningen. Er werden 648 aanvragen betreffende inwoning afgewezen en 383 voor zelfstandige bewoning. Over het algemeen worden gezinnen, die wegens een gerechtelijke procedure hun woning moeten verlaten voor het verstrijken van de fatale datum aan an dere woonruimte geholpen. Voor de a- sociale gezinnen biedt slechts toewijzing van een gemeentewoning in de zgn. Thorbeckebuurt uitkomst. De woning- inspectrice tracht gezinnen, die een be ter millieu waardig zijn, in een betere omgeving te brengen. Totaal moesten 99 uitzettingen met In verband met de Hemelvaartsdag zal de algemene weekmarkt in de Flo resstraat deze week op Vrijdag worden gehouden. De violist Ricardo Odnoposoff, solist op het vijfde en laatste Beethovencon- cert, dat de H.O.V. op Dinsdag 23 Mei zal geven, werd in 1914 geboren en be gon zijn vioolstudie in zijn geboorteland Argentinië. Op 12-jarige leeftijd kwam hij naar Berlijn, waar Carl Flesch zijn leraar was. In die tijd werd hij uitge kozen om als solist met het Berlijns Philh. Orkest o. 1. v. Erich Kleiber op te treden, een eer, welke een nog niet afgestudeerd violist nog nooit te beurt was gevallen. Hij behaalde hiermede een groot succes, waarna de aandacht op hem gevestigd was. Ricardo Odnoposoff verwierf resp. de eerste prijs op het Intern. Concours te Wenen, alsmede te Brussel op het „Concours intern. Eugène Isaye". Op het ogenblik wordt Odnopo soff zowel in Europa als in Amerika be schouwd als een der meest gevierde violisten. Dit laatste Beethoven-concert begint met de Ouverture „Coriolan", waarna Ricardo Odnoposoff het Vioolconcert zal vertolken. Na de pauze vermeldt het programma de Zesde Symphonie „Pas torale". Dirigent is wederom Toon Ver hey. GEBOREN: J. Wijdieks—Harms, z; E. S. A. de WinterJonkman, z; A. van Leersumvan der Kooij, z; I. A. J. Philipse—van der Meer, z; A. W. GerritsenSluis, z; M. J. C. van der Heijdenvan der Veen, z; J. Bergsma Kluijt, z; C. S. MöringFelix, z; A. ElzingaMolenaar, z; A. J. Sabelis Staring, z; J. C. Gelaudievan der Vos sen, d; C. W. Wassenaarvan Dam, d; A. StoopTeeuwen, d; G. P. Homburg Nijssen, d; E. C. J. Vermolenvan der Veldt, d; M. P. Oomen—van der Hei den, d. OVERLEDEN: P. de Leeuw, 57 j, Gasthuigvest; N. J. Tromp, 72 j., Remp- laan; A. J. Heijblom, 68 j., Hooger- woerdstraat; A. J. E. Krikke, 18 j., Zaanenlaan; G. KeunNanninga, 90 j„ Marnixplein; L. J. A. van Vueren, 67 j., L. Wijngaardstraat; J. P. Planje, 87 j., Jansstraat; C. M. IJlstraSleeman, 70 j., Brouwersstraat; R. F. Jansen, 74 'j., Zo merstraat. Rectificatie: Overl. 11 Mei: D. de Vos, 56 j., Lorentzkade. Zaterdagmiddag om half 3 zal voor genodigden in de Kunstzaal Heerkens Thijssen de tentoonstelling geopend wor den van de tekeningen, die de 5 uitge nodigde architecten van het Modelhuis 1950 ten behoeve van de Stichting Haar lems Bloei gemaakt hebben. Ook het be kroonde ontwerp van Prof. Holt zal in details te bezichtigen zijn. De expositie wordt Zondag voor het publiek geopend en zal tot en met 27 Mei de aandacht blijven hebben. De Jeugdrijvereniging „Fit" hield in de Duinmanege onder zeer gunstige weersomstandigheden de dressuurwed- strijd om de iMr Dr. Nobach Beker. Er werd in twee klassen gereden, licht en zwaar. De beste prestatie leverde dit maal Carli Heyn op de volbloed Ten- tor Le Grand, die zij zeer netjes reed. In de lichte dressuur reden Daaf Pley- ten en Malies Spoelstra een goed pro gramma, in aanmerking genomen dat dit voor beiden hun eerste wedstrijd was. De uitslagen zijn als volgt: lichte dressuur: 1. Daaf Pleyten op Bella Co- se 147'/2 p., 2. Malies Spoelstra op Ma quis 138(4 p., 3. Elsje de Ruig op Ma quis 136 p. Zware dressuur: 1. Carli Heyn op Tentor Le Grand 153 p., 2 en 3: Maina Iburg en Martien Schrö- fer resp. op Pieternel en N.N. 148 p. Eindklassement: 1. Carli Heyn, win nares Mr. Dr. Nobach-beker; 2. Martien Schröfer; 3. Naina Iburg; 4. Daaf Pley ten; 5. Malies Spoelstra. Voor de deelnemers onder de vijftien jaar was nog een wisselbeker beschik baar ~gesteld voor de beste zit, houding cnvteugel voering. Winnares werd Naina Iburg op Pieternel. Tot slot van deze geslaagde middag werd nog een Gymkana-wedstrijd ge houden. Einduitslag: 1. Carlix Heyn op Tentor, 2. Martien Schrofer op N.N., 3. Hennie Daniels op Bella Cose en 4. Maina Iburg op Pieternel. In de omgeving van het Emmaplein ging gisteren een man verschillende hui zen af, waar hij om geld vroeg voor de nagelaten betrekkingen van de Vrijdag boven Haarlem verongelukte vlieger. Naar zijn zeggen zou het slachtoffer kostwinner geweest zijn. De mogelijk heid is niet uitgesloten, dat het verhaal volkomen gefantaseerd is. Men zij dus gewaarschuwd. Een onderzoek wordt overigens ingesteld. De R. K. Amusementsvereniging „Ani mato" bracht Zondagavond in het ge bouw St. Bavo een vrolijk, afwisselend en vlot programma. Harry Moors, de voorzitter van de vereniging, was de conferencier van deze avond. Het amusements-orkest o. I. v. Chris Mouter speelde populaire nummers, met zang van Bruno Kok. Jaap Daniëls gaf -verschillende piano-voordrachten. Hij speelde o. a. het Warschau-concerto en na de pauze bracht hij een vrolijke stemming in de zaal. De verdere medewerkenden waren: Jan Terpoorten, xylophoon; Lida Vree- negoor, de jeugdige danseres en de Rebob-sisters. Een gezellig bal, o. 1. v. de heer W. Schroder, was het slot van deze ge slaagde avond. Ter gelegenheid van haar dertigjarig bestaan heeft de Politiesportvereniging Haarlem een druk bezochte receptie ge houden in Restaurant Brinkmann. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, die ook zijn geluk wensen kwam aanbieden, wees op het grote belang van een politiesportvereni ging, omdat deze de gezondheidstoestand van de korpsleden bevordert en de spor tieve geest verder ontwikkelt. De Ne derlandse Politiesportvereniging en ver tegenwoordigers vön andere sportorga nisaties kwamen het bestuur gelukwen sen en boden verscheidene geschenken aan. De einduitslag van het toumooi om het kampioenschap Haarlem 38/2 luidt als volgt: Lamers Duckman Dollé Lunenburg Noordman Steffers Perukel Doves Nobels Op Hemelvaartsdag moet gespeeld worden de bekerwedstrijd VSV—Haar lem voor de tussenronden. In verband met het feit, dat Haarlem op die dag Blackburn Rovers ontvangt, is Haarlem genoodzaakt een combinatie van het tweede en derde elftal naar Velsen te sturen, hetgeen dus hierop neerkomt, dat van een aantrekkelijke VSVHaar lem-ontmoeting geen sprake kan zijn. vonnis van de rechter geschieden. Achttien moeten nog aan woonruimte geholpen worden, waarvan tien op het verstrijken van de uitzettingstermijn wachten. Er werden 73 ingediende voorstellen tot vordering van woon ruimte door de adviescommissie beke ken. Van de 55 voorstellen tot vorde ring van vrije percelen werden er 37 toegewezen, 5 afgewezen, 4 aangehou den en 2 niet doorgezet. Ingetrokken werden wegens inmiddels verstrekte bereidverklaring of voorstellen voor een andere oplossing 7 gevallen. Van de 18 voorstellen tot inwoning werden er 11 toegewezen. In de loop van 1949 hebben verschil lende burgers een aanschrijving gekre gen om hun huis met een ander te delen. Ge zijt het niet alleen geweest, lezer, want in het verslag lezen wij, dat 270 personen een eerste aanschrijving kregen en 104 een herhaalde aanschrijving. De resultaten zijn niet erg groot geweest, want in 1948 en 1949 werden als gevolg van deze aanschrijvingen geplaatst 33 alleenwonenden, 35 gezinnen van twee personen, 4 van 3, 1 van 4, 1 van 5 en 1 van 8. Het wapen van de vordering wordt alleen in uiterste noodzaak gehan teerd. Verleden jaar moesten in verband met de gezondheidstoestand van enige bewoners 87 percelen voor inwoning ge blokkeerd worden, waardoor het totale aantal tot 281 steeg. En nu de onhoudbare gevallen. Op 1 Januari 1949 stonden er inge schreven 84 en op 1 Januari 1950 niet minder dan 140. Aldus een toename van 56. Na de onhoudbare volgen de zeer ur gente gevallen. Dat waren er op 1 Ja nuari 1949 totaal 540 en op 1 Januari j.l. 1372, een toename dus van 832. Eerst in December van het vorig jaar was een kentering te bespeuren. Toen kwamen er 10 nieuwelingen op de lijst, terwijl er in die maand 89 geholpen konden worden. De samenwerking met de randgemeen ten gaf reden tot tevredenheid. De re- evacuatie naar Velsen had een niet ge heel onbevredigend verloop. Bij voort during wordt echter bij .Velsen aange drongen op het ter beschikking stellen van woonruimte aan in Haarlem wonen de evacué's. De boeken liggen dus nu open. Ieder kan gaan cijferen, zijn eigen moeilijk heden toetsen aan die van vele anderen en slechts hopen, dat het Huisvestings bureau dit jaar meer zal kunnen doen. Er komen heel wat nieuwe huizen ge reed, dus mogen we verwachten, dat het jaarverslag van de heer Hazevoet over het bureau in 1950 optimistischer zal zijn. Ter gelegenheid van het feit dat hij Maandag 1.1. 40 jaar in dienst van het tuinbouwbedrijf van de heer C. van Empelen werkzaam was, werd de heer G. Boting op deze dag des namiddags te 5 uur in het R.K. Verenigingsge bouw gehuldigd door zijn patroon en collega's. Het eerst werd het woord ge voerd door de heer Carl van Empe len, die in een hartelijke toespraak de grote verdiensten van de jubilaris hul digde op het gebied van vakkennis en nauwgezetheid, terwijl hij voorts ge durende deze veertig jaar veel heeft bijgedragen to de uitstekende verhou ding onder het personeel onderling en tegenover de leiding. Hij dankte hem voor alles wat hij in die periode voor de bloei van het bedrijf heeft gedaan en bood hem als bewijs van zijn erken telijkheid een enveloppe met inhoud aan Daarna werd het woord gevoerd door de heer J. v. Gurp namens het jubi leumfonds. die oude herinneringen op haalde en mede namens dit fonds even eens een enveloppe met inhoud aan bood. Namens een drietal vroegere werkne mers en oud-collega's werd het woord gevoerd door de heer J. Warmerdam, die de jubilaris schetste als leermeester en verklaarde dat zij veel aan'hem te dan ken hadden, waarbij als bewijs van de ze dankbaarheid een geschenk werd aangeboden. Daarna werden verversingen gepre senteerd en' bleef men nog enige ogen blikken gezellig bijeen in de natuurlijk met bloemen en groen versierde zaal Naar wij vernemen heeft de heer C. Siegers (K.V.P.) verlof gevraagd om in de eerstvolgende raadsvergadering van Zandvoort vragen te mogen stellen over het nijpend gebrek aan bouwter rein te Zandvoort. Zoals bekend, is de in Zandvoort nog beschikbare bouw rijpe grond in korte tijd vrijwel geheel voor woningbouw verkocht. De heer Siegers wil nu weten wat B. en W. hebben gedaan en nog denken te doen opdat zo spoedig mogelijk de voor de uitbreiding van Zandvoort noodzake lijke bouwterreinen beschikbaar komen. De bekende Zandvoorter toonkunste naar Jac. Bonset hoopt op 1 Augustus a.s. zijn gouden jubileum als toonkun stenaar en tegelijkertijd zijn zeventig ste verjaardag te vieren. De heer Bonset geniet grote bekend heid als componist, organist en diri gent. Hij componeerde meer dan twee honderd muziekwerken, zowel voor mannen- en gemengde koren als voor piano en orgel. Er heeft zich, onder voorzitterschap van Willem Hespe, een comité gevormd om de jubilaris op pas sende wijze te huldigen. 14 2744 119 23.05 12 1755 135 13 12 1671 133 12.56 10 1805 161 11.21 10 1689 166 10.17 6 2034 136 14.95' 6 1556 186 8.36 2. 1174 164 7.15 0* 1422 193 7.36 De kranige hockepploeg van BDHC; die Zondag met 40 won van Quick en daar mee het kampioenschap van Nederland voor dames behaalde, lste rij v. I. n. r.: ae dames G. Pijpers, C. de Jong, L. Vlieger. 2de rij v. I n. r.: de dames HLange- rijs, Horst, I. Markus. Achterste rij v. I. n. r.: de dames D. v. Wessem, W. Ament, J. Jurrissen, M Franken, L. Bierens de Haan. Heb haast wanneer je tijd hebt, dan heb je tijd wanneer je haast hebt, denkt de Santpoortse K.A.B. blijkbaar, want op initiatief van deze kring heeft zich een St. Nicolaas-comité gevormd, dat zich ten doel stelt om alle kinderen van de parochie, zonder onderscheid, een pr®*" tige middag te bezorgen in de tijd, da. St. Nicolaas weer in ons land zal zijn. Het zal nog wel een half jaartje duren voor de goede bisschop van Myra weer intrede doet, maar het comité wil tegen die tijd niet onvoorbereid zijn en daar om wordt nu reeds begonnen met een 'actie in de parochie, die de nodige con tanten moet opleveren om de kinderen een groots feest te kunnen aanbieden. Op zijn verzoek is aan mr. Th. R. J- Wijers op de meest eervolle wijze ontslag verleend als minister van Justitie, in gaande 15 Mei, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan H.M. de Koningin en den lande be wezen. Mr. Wijers is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Het Engeise B-elf tal, dat Woensdag avond a.s. in 't Olympisch S'tddion te Am sterdam tegen het Nederlands elftal zal spelen, komt niet in dezelfde opstelling uit als in Milaan, waar het met 50 door Italië-B verslagen werd. Tegen onze nationale ploeg worden twee spelers door reserves vervangen. De samenstelling is als volgt: Doel: R. Middleton (Chesterfield). Achter: L. Scott (Arsenal, aanvoerder: en W. Eckersley (Blackburn Rovers). Midden: P. H. Taylor I (Liverpool), W Nicholson ((Tottenham Hotspur) en W Watson (Sunderland). Voor: J. Payne (Liverpool), E. Quigley (Preston North End), J. Pye (Wolver hampton Wanderers), J. W. Bailey (Tot tenham Hotspur) en R. Langton (Bolton Wanderers) Reserves: J. Crosland (Blackpool), die tegen Italië als spil was opgesteld, R. Le wis (Arsenal), die tegen Italië als rechts binnen heeft meegespeeld, en A, WrighS (Blackpool). De Haarlemse politie-muziekvereni- ging zal Donderdag onder leiding van kapelmeester M. de Graaff een concert geven in het Openluchttheater te Bloe- mendaal. De jonge winnaar van de interna tionale affichewedstrijd der E.C.A., Reijn Dirksen uit Heem stede, zakte voor het eindexamen der Kunstnijverheidsschool en zijn leraar moet van mening geweest zijn, dat er niets van hem terecht zou komen. „Zie je wel", zullen vele blokkers op de middelbare scholen zeggen, „je kunt veel beter zakken dan cum laude sla gen. Daar heb je het alweer, de stomste boer heeft de grootste aardappelen". Nu wil het geval, dat de vader van Reijn volgens het adresboek leraar in de wis- en natuurkunde is, waardoor het geval nog moeilijker wordt. Wat moet deze door zijn zoon thans uitverkoren vader aan zijn leerlingen zeggen? Hij zal het talent boven de leer stel len en zijn gehoor de leer bijbrengen, omdat het talent zo dun gezaaid is- Maar men zal hem waarschijnlijk niet geloven. Advertentie t HAARLEMS BEDDENSPECIALIST JANSWEG t/o Station - Telef. 14329 Het veertigjarig ambtsjubileum van de heer H. J. Peper als bestuurder van het kantoor Zandvoort van de Twent- sehe Bank is Maandag onder grote be langstelling gevierd. Nadat de heer Schipper namens de directie de jubila ris had toegesproken, volgde een zeer druk bezochte receptie. Burgemeester Van Fenema, wethouders, raadsleden, hoofden van dienst, talrijke vertegen woordigers van het Zandvoortse be drijfsleven, van bankrelaties van elders en ook van verschillende vroegere cliënten die Zandvoort inmiddels met terwoon hebben verlaten, gaven van hun belangstelling blijk. Deze feestdag moet de heer Peper de overtuiging hebben gegeven, dat de wijze waarop hij zijn belangrijke functies in het Zandvoortse economische leven vervult, in brede kring wordt gewaardeerd. IJmuiden, 16 Mei 1950: 1 stoomtraw ler f 7.500; loggers Sch. 160 f 6.200, Kw. 189 f 75. Advertentie prachtig bewerkt m. korte mouw 7.35 - 8.05 - 8.75 alleenverkoop voor Haarlem voor twee, drie en vier jaar 9.85 - 10.45 - 10.95 Blousjes wit, bleu en geruit 3.75 - 4.60 - 4.20 Speelbroekjes mooi popdessin 3.50 - 3.85 - 3.99 Sokjes in alle kleuren 0.60 - 0.85 - 0.90 0.90 - ï.oo -1.10 aardig patroon 4.60 - 5.25 Draagstoeltjes in zeildoek en linnen 5.95 en 14.75 Wandelwagentjes om mede te nerpen voor bos en strand 19.75 en 24.75 ANEGANG 46, HAARLEM Advertentie BIJVULLEN en VERNIEUWEN van MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TELEF 1148» Advertentie amsterdamsevaart20 tel. 11053 Advertentie AANGIFTE VAN BENZINE VOORRADEN Het Ministerie van Financiën deelt het volgende mede: In verband met de in werking treding op 19 Mei a.s. van de wet tot verhoging 'van het bijzonder invoerrecht op ben zine en tot wijziging van de motoi'rij' tuigenbelastingwet, zijn de gebruiker» van benzineopslagplaatsen, waar op bo vengenoemde datum, met inbegrip van de op dat tijdstip naar de opslagplaat sen in vervoer zijnde hoeveelheden benzine, voorraden van meer dan 5 in het vrije verkeer voorhanden zijn, verplicht op 20 Mei 1950 daarvan een schriftelijke aangifte in te leveren b J de ontvanger der invoerrechten. Twe of meer opslagplaatsen in dezelfde g meente en in gebruik bij dezelfde PeL soon, mits geen benzinepompen ondergrondse tanks zijnde, worden 3 een opslagplaats aangemerkt. Beheerders van benzinepompen bat ten op 20 Mei 1950 aangifte doen van 3 stand van het telwerk van de pomp P, de aanvang van '19 Mei 1950, onverscn lig of in de tank, welke bij de P° behoort, al dan niet 5 h.l. benzine wezig is. hoded Ter voorkoming van moeilijkne verdient het aanbeveling in geval twijfel omtrent de verplichting tot. ,jer gifte zich vooraf met de ontvangei invoerrechten in verbinding te ste

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2