WILLY LAGES VOELT ZICH ALS DUITSER NIET SCHULDIG Eric de Noorman - Ve strijd om Aet "Ffecte Bouwactiviteit te Rotterdam in 1949 ongeveer verdubbeld Kamerlid Burger stelt vragen MONUMENT VOOR VERONGELUKTE BELGISCHE KRIJGSGEVANGENEN SCHILDERENDE ARTSEN DE STILLE MA1V Hy leverde alleen maar de Joden af Zitting tot Zaterdag verdaagd 4 Jabinta" in Amsterdam aangekomen WAARBORG KLEDING KREYMBORG Maar in de binnenstad tiert het onkruid! Een zware operatie Lettergieterij „Amsterdam" ÏOOO GULDEN Gebroeders Basili begraven Tweede Pinksterdag plechtige onthulling te Willemstad Mr. E. D. M. Koning "f* Een plezierige en verrassende tentoonstelling in Arti te Amsterdam Hemelvaartsdag DINSDAG 16 MEI 1950 PAGINA 3 - - - - --- - - VOORBEREIDEND HOGER ONDERWIJS Ontwerp van wet nog dit zittingsjaar aanhangig Aanbesteding hoofdgebouw ministerie O., K. en W. „Nieuwe" huishoudster verdwijnt met f 900 OVEREENSTEMMING BEREIKT INZAKE VOLKSWONINGBOUW Nieuw tmrief goedgekeurd Uitbreiding fabrieks gebouwen Winnaars afgelopen week REBUS ORGELCOMITé LOBXTH Over zgn. „pian-Schuman" Zigeuners naar Sittard Oneerlijke opvarenden H. MIS OP HET HOLLANDSCH DIEP Directeur Van Doorne's A utomob iel fabriek NEDERLANDER IN BELGIE VERONGELUKT KUNST UIT LIEFHEBBERIJ Bezoekt door PATRICK PURCILL VLIEGVELD ZUID-LIMBURG «.Vrijwel geen Duitser kan gestraft worden voor oorlogsmisdaden, waarvan ij menen, dat ze zwaar gestraft moeten wordien", zo heeft mr. Veenstra gis- r» i? verk,aard tijdens zijn pleidooi voor Willy Lages, die in hoger beroep te- ecnt stond voor de Bijzondere Raad van Cassatie. „Ook Willy Lages kan sid e?n *00n' waaI]uit een ingehouden verontwaardiging sprak, voegde de pre- i prof. Verziil. de verdedicer hiprnn tnp* Durft n wprlrpinir Hn iipiiio-. voor dus niet veroordeeld worden. De heiligheid van het recht eist dit" heid prof. Verzyl, de verdediger hierop toe: „Durft u werkelijk de heilig- aa« i,v?n ke' vecht in het geding brengen tegenover mensen, die meehielpen ■y "et vergassen van Joden en het doden van vele goede vaderlanders?" Mr. toaoilï „decd ziJ" verklaring echter gestand en betoogde, dat de rechterlijke ij:„ onderworpen moet zijn aan de wet. Zij mag deze niet beoordelen of cri- seren; ZJJ moet daarnaar handelen. Ook de tweede verdediger van deze tse pohtie-officier betoogde ditzelfde nog eens. Tegen de verwachtingen in is tijdens middagzitting Willy Lages zelf nog aan het woord geweest. Op een vraag van de President, of hij niets af wist *an de „Meldungen", waarin o.a. cijfers V'erden genoemd van de levenden en de "°den onder de gedeporteerde Joden, antwoordt Lages: „Jawohl, Herr Pra- Sldent.'' Vond u het grote sterftecijfer niet merkwaardig? Voelde u geen gewetens bezwaren? - Ik leverde alleen de Joden af en wist verder niet wat er met hen ge beurde. Het interesseerde u ook niet hè? Nein, Herr Prasident. Voelde u zich niet moreel mede verantwoordelijk voor wat met deze "Oden is gebeurd? Damals nicht, Herr Prasident. Dus nü wel? Nü is het me bekend, dat ze ge bood werden. Dat deze vaderlanders bij duizen den weggehaald werden uit hun huizen en van alles beroofd werden, vindt deze „Blut und Boden"- apostel niet zo belangrijk, maar dat ze daarna gedood werden en on menselijke mishandelingen moesten ondergaan nu ja, dat is toch wel erg! De President vraagt verder en Lages, in officiershouding en overmatig gesticulerend en bewe gend met zijn fijn verzorgde handen, antwoordt. Gaat het bevel van een misdadige re,?ering voor u boven uw geweten? Nein, Herr Prasident. Maar u heeft dergelijke bevelen toch uitgevoerd? Ja, ik moest wel. Dus u voelt u schuldig? Als Duitser niet, als persoon wel. Is een Duitser dan geen persoon? Hierop blijft Willy Lages de President "et antwoord schuldig. Prof. Verzijl gaf vervolgens nog eens een uiteenzetting van de slaafsheid der Duitse ambtenaren, die toelieten, dat mishandelingen plaats vonden, en Lages troeg hij, of hij zichzelf als ambtenaar met schuldig vond aan deze slaafsheid, waarmede opdrachten werden uitge roerd, die tegen alle menselijkheid in- s'ngen. Ik was veel op reis, vertelde Het ligt in de bedoeling van minister jutten aldus deelt hij in zijn Memo rie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van zijn departement mede het ontwerp van wet tot her ziening van de regeling van het voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs hog dit zittingsjaar bij de Staten-Ge- heraal in te dienen. Bij de definitieve beslissing t.a.v. de decentralisatie van het Technisch Hoger Onderwijs zal men zich, zegt de minis ter noodzakelijk moeten afvragen of een mtgave van 50 tot 60 millioen gulden oor dit doel in de omstandigheden van "et ogenblik verantwoord en noodzake- h'k is. Het eind-rapport van de z.g. 'Weede commissie-Holst is nog niet ont vangen. Voor het nemen van een be slissing wordt dat advies afgewacht. Het ontwerp Kweekschoolwet bevindt ftcli in een zodanig stadium van voorbe- e'ding, dat indiening ervan Op korte eDnijn kan worden tegemoetgezien. T.a.v. de onderwijzersreserve is enig PPtimisme gerechtvaardigd, omdat de Kweekscholen góed bezet zijn en de aan melding voor de komende cursus reeds ^er gunstig ligt. Maandagmiddag is in het bureau der Rijksgebouwendienst- te 's Gravenhage Sanbesteed het bouwen van een repre sentatief hoofdgebouw voor het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen -aan de Prinsessegracht te S-Gravenhage. Er waren 54 inschrijvers, waarvan de Poogste de aannemersfirma Gebroeders Y&n der Putten te Heemstede voor 1-299.000 en de laagste het aannemers bedrijf G. W. J. Sanders te Arnhem voor f 930,470. De gunning is aange houden. Toen een inwoner van het Drenthse ?°rp ^Gieten na lang zoeken een huis houdster had gevohden, was hij zo in ZlJH schik, dat hij op het nieuwe dienst verband wilde klinken. Er werd een P°brel ingeschonken en er werd gedron ken op de goede afloop. Of de man niet goed tegen een borrel Fa» of dat hij te veel gedronken had, /et doet er weinig toe, maar feit is, dat ?J onwel werd, en toen hij weer bij yin positieven kwam, de verdwijning jhu zijn nieuwbakken huishoudster be grens een bedrag van f 900 constateer- Aangifte bij de politie volgde. „Een Zwols speelgoedballonnetje heeft het rJPi'esteerd al zwevend door het luchtruün afstand van bijna zevenhonderd kilo- Sla te le6Sen- Dit blijkt, nu de uit- bekend is gemaakt van de ballon- sdstrijd, welke de Zwolse „Jan Lijding- A°ePen" van de Katholieke verkenners in ^Pril l.i. in het gemeentelijk sportpark te tw- e hielden. Van de honderden ballon- 6f Ies, die daar de vrijheid verkregen, zijn teruggevonden. Het Marathon-ballon- Jv?® kwam terecht in Larochepet (Z.- <2"krijk). Jv Advertentie Va ZUUI"hbanden op de maag, maakt U rt-,?,"116 eten en drinken afkerig. Maar ua« kan Lages: ik wist van niets. Dit leek prof. Verzijl erg onaannemelijk, daar er over het gehele land toch dezelfde mishande lingen plaats vonden. Geen enkele Duitse ambtenaar schijnt daar iets van geweten te hebben! Ook hierop weet Willy Lages niets te zeggen. De zitting werd daarop verdaagd tot Zaterdagmorgen. Maandagmiddag om vier uur meerde het troepentransportschip „Tabinta", dat ongeveer duizend militairen, behorende tot 510 R.I. uit Indonesië naar ons land heeft gebracht, aan de Javakade te Amsterdam. Namens H.M. de Konin gin sprak ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck de mannen toe. Gene- raal-majoor W. J. K. Baay begroette de repatriërenden namens de regering en luitenant-kolonel P. H. Lach de Bère las een boodschap voor van Prins Bern- hard. De mannen, die voornamelijk op Sumatra dienst hebben gedaan, begroet ten uitbundig de generaal-majoor P. Scholten van het K.N.I.L., de territoriaal commandant van Noord-Sumatra, die op de kade aanwezig was. De debarkatie, die om ongeveer half vijf begon, werd o.a. bijgewoond door de hoofdaalmoezenier, Mgr. H. van Straelen en de hoofdvlootaalmoezenier, Mgr. Desain. Door de organisaties van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf, sa menwerkende in de Bedrijfsnaad voor het Bouwbedrijf, is na uitgebreide tech nische proeven en na langdurige onder handelingen overeenstemming bereikt over nieuwe richtlijnen betreffende het werken in tarief, met name in de volks woningbouw, op welke procedure thans ook de goedkeuring van het College van Rijksbemiddelaars is verkregen. De richtlijnen omvatten ojx. landelijke tarieven voor de voornaamste werk zaamheden in de volkswoningbouw. Tijdens een vergadering van de zoge naamde regionale commissies van de Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf, ge houden onder voorzitterschap van de heer G. Klein, voorzitter van de Be drijfsraad voor het Bouwbedrijf, is deze nieuwe procedure uitvoerig toegelicht en besproken. Aanvragen om te mogen werken in tarief, dienen, evenals tot dusverre, door de werkgevers via de regionale commissies en de zogenaamde vertrouwensinstantie van de Bedrijfs raad voor het Bouwbedrijf bij het Col lege van Rijksbemiddelaars te worden ingediend. Niettemin acht men de thans ingevoerde procedure een belangrijke verandering en naar gehoopt wordt ook een verbetering van de tot dusverre be staande gang van zaken. 80. Bij het horen van Eric's besluit om tegen Lauri op te trekken, knikt de Lynx der Wouden instemmend. „Uitstekend. Daar hebben we op gewacht. Wat zijn uw plannen, heer Eric?" In korte woorden deelt de Noorman hem dan mee wat hem overkomen is in het rijk der Dvergars. „Orl gaf mij de raad om allereerst Baldon het goud te ontnemen, omdat de magiër daar blijkbaar ook een begerig oog op heeft geslagen. Het lijkt me dus het beste om allereerst plannen in die richting te maken!" besluit hij. „Hoewel het zeker niet mee zal vallen de roofridder in zijn hol te naderen. Ik ken Baldon zijn burcht in het Noorden van vroeger. Een nagenoeg onneembare sterkte." „Ge vergeet dat zelfs de hechtste muren niet tegen list zijn opgewassen. Een leger macht is soms genoodzaakt halt te maken, waar enkele onopvallende mannen rustig voort kunnen." En als hij ziet, dat Eric hem niet begrijpt, buigt hij zich naar hem over en gaat gedempt verder: „Ik zal u een geheim toevertrouwen. Reeds geruime tijd hebben enkele van mijn verspieders kans gezien om in de burcht van Baldon door te dringen. Mijn organisatie ligt als een web over het land en overal zijn mijn getrou wen zeker van hulp en bijstand. Ik hoorde dat de roofridder was teruggekeerd en daar ik hem nimmer vertrouwde, leek het me goed een paareh ogen en oren binnen het kasteel te hebben. Dank zij geheime verbindingen zijn drie van mijn trouwste volgelingen thans als dienaren werkzaam onder Baldon. Dus als ge plannen hebt om tegen Baldon op te trekken, kunt ge in ieder geval op hulp van binnen uit rekenen." Eric knikt verrast. „Dat is uitmuntend Zijn woorden worden plotseling onderbroken door het geroep van een schildwacht die in de verte geposteerd staat, en meteen klinken snelle hoefslagen achter hen op. Zich omdraaiend zien zij hoe een ruiter langs het bospad aansnelt. De man moet een lange tocht achter de rug hebben, want zijn paard is met schuim bedekt. Reeds van verre loenkt hij de Lynx. „Een belangrijk bericht, heer!" horen zij hem schreeuwen. „Dat is Urgun, een mijner beste koeriers uit het Noorden," mompelt de Lynx der Wouden verrast. „Wat kan er daarginds gaande zijn, dat een spoedbericht nood zakelijk maakt?" Advertentie alleen bij In 25 zaken over geheel Nederland. (Van onze Rotterdamse redacteur) In een verslag over de bouwactiviteit in 1949 deelt de Rotterdamse dienst van Stadsontwikkeling en Wederopbouw méde, dat in de sector woningbouw de productie gestegen is met circa 100 pet. in vergelijking met 1948. Het aantal woningen-in-uitvoering lag bij de jongste jaarwisseling ruim 20 pet. boven dat op 1 Januari 1949. Teleurstellend is echter de teruggang t.o.v. 1948 van het gerealiseerde bouw volume in de verwoeste binnenstad, waarvoor de voornaamste verklaring ge zocht wordt in het ontbreken van een bevredigende financiële regeling. Op 7/8 deel van de in de binnenstad voor herbouw beschikbare grond groeit nog onkruid! a"t naarmate ge steeds minder voedsel en Juist het lichaam stevig voedsel ge ,oudt, verzwakt ge 'allengs meer, boet v aan weerstand en wordt zo vatbaar allerlei kwalen. Begin liever van de aanu'e kant neem Kennies bij de eerste bies ■lng van brandend maagzuur. Ken- o,,, zijn smakelijke pasti'xes, aangenaam riar e gebruiken en afdoende tegen dat Seen zYurbranden °P de maag. Met Kennies affect ^nge kuur, waarbij ge over het fhinu, t1" onzekerheid blijft. Van de ene herin- °P de andere ondervindt ge met denrte S weldadige werking. De bran- homt verdwijnt even snel als ze op- Shieitèr, -^i"1 een of twee Rennies laten Ook Ai. -j mond, zonde rwater of wat hij de V, zorgen dat ge een paar Rennies Vor n/md hebt en nooit meer de vrees die brandende pijn. zo niet doorgaan. De directeur van de dienst, ir. J. Rutgers, geeft als zijn mening, dat de grote bedragen, die gestoken zijn in de puinopruiming en de aanleg van wegen en andere openbare werken in het ver woeste gebied, slechts een gering nut afwerpen, zolang niet ook de gebou wen, althans langs de belangrijkste we gen van het nieuwe stadsplan, tot stand zijn gekomen. Zonder binnenstad is Rotterdam zowel voor landgenoten als dat men zijn oponthoud in de geteis- terde stad tot een minimum tijds duur beperkt en zo spoedig mogelijk zijn heil zoekt in Den Haag, Amster dam of Antwerpen. Het is duidelijk, dat zowel het culturele als het zaken leven hiervan grote nadelen ondervindt. Men vraagt zich af, of het voor Rotterdam als geheel en voor vele getroffen bedrijven uit de binnenstad in het bijzonder, niet beter geweest ware, wanneer het verwoeste ge bied maar weer in de oude toestand herbouwd was en de in het nieu- de stadsplan geïnvesteerde over heidsgelden voor de herbouw van de verwoeste panden gebruikt wa ren. De Rotterdamse binnenstad kan ver geleken worden met iemand, die een zware operatie ondergaat, waarbij de doktoren halverwege zo lang delibere ren over de vraag of men wel over vol- De behaalde omzetten in het eerste kwartaal van 1950 van de lettergieterij „Amsterdam" v/h. Tetterode geven aan leiding tot een gematigd optimisme voor het vijftigste boekjaar. Na afschijvingen ad ƒ988.582 (ƒ318.176) en afboeking der onkosten resteert een netto winst van ƒ1.031.481 (ƒ826.867). Hieruit wordt een dividend voorgesteld van 9 pCt. (8 pCt.) voor de aandelen en 494 op de oprich- tersbewijzen (ƒ347). Een bedrag van 21.224 wordt toegevoegd aan het saldo onverdeelde winst. Het afgelopen boekjaar gaf opnieuw een stijging van de omzetten in binnen- en buitenland te zien, aldus de direc tie in haar verslag. De lettergietry was het gehele jaar ruim met opdrach ten bezet. De handel in grafische ma chines steeg belangrijk, hoofdzakelijk als gevolg van ruimere importmoge lijkheden binnen het kader der E.C.A.- hulp. De uitbreiding der fabrieksge bouwen hoopt men in 1950 te voltooien. De dochtermaatschappij Etablissements „Plantin" s.a. te Brussel droeg overeen komstig de verwachtingen op bevredi gende wijze bij tot het verkregen resul taat en ontwikkelde zich tot een der be langrijkste leveranciers van grafische machines en matcrialee in België. Ook de uitkomsten der dochtermaat schappij in Indonesië stemden tot tevre denheid. In 1949 kwam de eerste winst transfer na de oorlog tot stand. Hoewel de overgangstoestand aldaar onzeker heid brengt, is er voor de Indonesische onderneming geen directe reden tot be zorgdheid. De jonge Amerikaanse doch teronderneming heeft haar eerste resul taten geboekt. De nauwe samenwerking met de American Type Founders te Eli zabeth N. J. was ook hierbij van veel waarde. dan de middelen beschikt om de opera tie voort te zetten, dat de patiënt in tussen dreigt te overlijden. In Januari 1949 is van Rotterdamse zijde aan Den Haag voorgesteld om te geraken tot de vaststelling van een plan voor de herbouw van een beperkte stadskern en de oprichting van een Rotterdams Wederopbouwfonds, waar bij ervan is uitgegaan, dat de aan Rot terdam toekomende rijkssteun voor het gehele verwoeste gebied zou wor den aangewend voor een beperkte kernbebouwing. Er werd dus niet om mèèr steun gevraagd, doch om een an dere wijze van indeling van de steun. De hierover gevoerde besprekingen, die opgeschort moescen worden in afwach ting van de wet op de materiële oor logsschade, zijn weer geopend, nu deze wet inmiddels tot stand is gekomen. De gedachtengang, die aan de Rotter damse voorstellen ten grondslag ligt lijkt, zo lezen wij in het verslag, een voudig en redelijk. Indien deze door het rijk in principe kan worden aan vaard, zal de nadere uitwerking weinig moeilijkheden behoeven op te leveren. Advertentie Mevr. v. d. KlugtHendriks, Haarlemmerstraat 256, Lelden; C. P. Lagendijk, St. Aldegondastraat 24, Delft; N. Dekker, Weteringschans 81/2, Amsterdam Het Tweede-Kamerlid Burger (P.v.d. A.) heeft aan de minister van Buiten landse Zaken schriftelijk de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid mededelingen te doen, waaruit de houding van de Nederlandse regering kan blijken ten aanzien van het z.g. plan-Schuman, beogende een internationale voorzie ning ter zake van de Europese kolen- productie? Is het juist, dat dit plan beoogt zich verder uit te strekken dan Frankrijk en Duitsland en met name ook tot de Beneluxlanden Is de minister bereid te bevorderen, dat ten spoedigste deswege contact met onze Benelux-partners wordt opgeno men? Wil de minister alsdan tevens de mo gelijkheden dezer te creëren interna tionale autoriteit doen overwegen, lig gende in de vorming ener internatio nale publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie, zodat naast directe exploitatie- belangen ook aan de belangen en me dezeggenschap der werknemers en der verbruikerslanden de nodige aandacht wordt besteed? Maandag zijn te Sittard de gebroeders Basili begraven, die tijdens een ge vecht in een café aldaar om het leven kwamen. De politie had uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen, doch er deden zich geen incidenten voor. On geveer honderd zigeuners waren uit het gehele land naar Sittard gekomen om deze. zoals thans bleek, vooraanstaan de zigeuners de laatste eer te bewijzen, In de parochiekerk werd de H. Re quiemmis opgedragen door kapelaan Jochems Na een onderzoek, dat bijna veertien dagen geduurd heeft is de recherche van de rijkspolitie te water er toe over gegaan vier opvarenden van een Ne derlands vrachtschip te arresteren. Deze mannen hebben zich op de laatste reis naar Indonesië en in de haven van Tandjong Priok aan diefstal van tex tiel schuldig gemaakt. De goederen werden in Djakarta verkocht, de op brengst werd opgemaakt. (Van onze Brabantse redactie). Op 30 Mei zal het tien jaar geleden zijn, dat het oude vestingstadje Willemstad werd opgeschrikt door de vreselijkste ramp, die het ooit meemaakte. Een convooi van vier Rijnaken, volgepropt als slavenschepen met Belgische krijgsgevangenen, voer toen uit de Zeeuwse wateren het Hollands Diep op. Precies voor Willemstad ontplofte een daar door de Duitsers gelegde magnetische mijn en trof de „Rhenus 127" midscheeps. Het schip brak doormidden en alle krijgsgevangenen, die zich aan boord bevonden, geraakten te water. Hun juiste aantal is nooit precies bekend geworden, maar uit schattingen en verklaringen van slachtoffers kwam vast te staan, dat het er tussen de veertien- en vijftienhonderd moeten zijn geweest. scholen en gebouwen moesten worden ondergebracht. Daar men wel inzag, dat deze mensen onmogelijk in Willemstad konden blijven,, ook al omdat hier onvol doende medische hulp aanwezig was, werden de geredden getransporteerd naar het ziekenhuis van Oudenbosch en later van Breda, waar zij verder werden verzorgd. Onmiddellijk kwam van alle kanten hulp opdagen en met motorbootjes en vissersschuiten ging men het water op om de drenkelingen te redden. De be volking van Willemstad slaagde er in de eerste verbijstering der Duitsers in vele krijgsgevangenen, die niet gewond wa ren, van droog goed te voorzien en de stad uit te helpen. Zij konden verder voor zichzelf zorgen. Anders was het met de honderden gewonden, die in alle haast in huizen Zondagavond is na een kortstondige ziekte in het St. Josephsziekenhuis te Eindhoven overleden mr. E' D. M. Ko ning, directeur en mede-oprichter van Van Doorne's Automobielfabriek. Zijn werkzaamheden lagen voornamelijk op economisch terrein, waar hij belangrij ke functies bekleedde. Mr. Koning werd 7 October 1905 te Teteringen geboren. Hij genoot gymnasiale opleiding te Utrecht, waar hij ook zijn universitaire studie begon, die hij beëindigde te Nij megen, waar hij zijn graad in de rechts wetenschappen behaalde. In de periode van 19321938 was hij medewerkers van de afdeling Nijverheid van het toenmalige ministerie van Han del en Nijverheid. In 1938 werd hij se cretaris en in 1941 directeur van het Centraal Instituut voor Industrialisatie. In het begin van 1940 week hij uit naar Londen en werd daar chef van de af deling Nijverheid en daarna waame mend directeur-generaal van het minis terie van Handel en Nijverheid. Terug gekeerd naar Nederland werd hij be noemd tot directeur voor handels- en industrieel beleid bij het ministerie voor" Economische Zaken, welke functie hij tot begin 1947 vervulde. In 1945 was hij gedelegeerde bij de conferentie voor herstelbetalingen te Parijs en Brussel. In 1947 trad hij uit Rijksdienst en werd hij directeur bij de D.A.F. te Eindho ven. Met zijn grote economische kennis en ervaring was hij een belangrijk mede werker bij de oprichting van de Van Doorne's Automobielfabirek. De laatste jaren had mr. Koning daarnaast nog zitting in tal van commissies en vereni gingsbesturen. Een Nederlandse motorrijder is te Haselt in België tegen een slagboom van een overweg aangereden. De heer Bergmans uit Maarheeze. die op de duo had plaats genomen, werd op slag ge dood. De bestuurder 'liep slechts lichte verwondingen op. Tientallen echter hadden de ramp^niet overleefd en ook aan deze strijders voor het vaderland heeft de bevolking van Willemstad alle eer gegeven, die het hun nog geven kon. De medewerking der Duitsers op dit punt was echter niet groot. Zo werd slechts aan de eerste drie slachtoffers een plechtige uitvaart dienst en een passende begrafenis ge gund. De later gevonden slachtoffers, die dank zij de voortdurende waakzaamheid van de vissers en schippers soms nog weken naderhand uit het water werden opgehaald, werden in stilte begraven, deels op de algemene begraafplaats, deels in een massagraf aan de oever van het Hollands Diep. Na de oorlog is men er met veel moeite in geslaagd verlof te krijgen om alle slachtoffers van de ramp opnieuw bijeen te brengen op één begraafplaats, een fraai aangelegd kerkhof aan het water. Op deze plek is een sober monument opgericht met de namen van de 134, die hier hun laatste rustplaats vonden. „Zij vielen voor hun vaderland en het onze," staat er verder ingegrift. Op Tweede Pinksterdag om 3 uur zal minister Schokking het kerkhof plechtig openen, waarna de Belgische minister van Binnenlandse Zaken, dr. A de Vleeschauwer, het monument zal ont hullen. 's Morgens zal de „Rhenus 127", die inmiddels gelicht en hersteld is en die thans de naam „Grebbeland" voert, lig plaats kiezen op de plaats van de ramp. Aan boord van dit schip zal pastoor J. Hamelynck een plechtige H. Mis voor de slachtoffers opdragen, terwijl een Mechels koor de gezangen zal verzorgen. Prof. E. H. Flor Brijs uit St. Niklaas zal de predicatie vatrichten. Aan boord van een tweede boer zal er gelegenheid be staan deze H. Mis te volgen. 's Middags wordt in een speciaal daar voor opgestelde tent een plechtig Lof gecelebreerd. De katholieke kerk van Willemstad werd n.l. in de oorlog ge heel verwoest. Na de plechtige onthul ling zullen op de plaats, waar de Belgen de dood vonden, kransen worden gelegd. De schooljeugd van Willemstad zal de zorg voor de begraafplaats op zich nemen. Toen de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst het vorig jaar haar eeuwfeest vierde, heeft zij in haar gebouw te Amsterdam plaats gegeven aan een tentoonstelling van beeldende kunst, door haar leden uit liefhebberij vervaardigd. Het was geen openbare tentoonstelling, maar niettemin trok zij ruim drieduizend bezoekers. Dat is voldoende aanmoediging geweest om de expositie dit jaar te herhalen en onder te brengen in het gebouw van Arti et Amicitiae aan het Rokin te Amsterdam, waar zij tot 29 Mei te zien blijft. Het is een plezierige en een verras sende tentoonstelling, plezierig, omdat al dit werk ontstaan is uit het loutere genoegen in he.t schilderen, tekenen, hakken, boetseren; verrassend, omdat er niet bewust gezocht is naar nieuwe wegen voor de vormgeving en ook ner gens de techniek een werkelijk strui kelblok is geworden. Zij kennen hun kracht, deze geneesheren-kunstenaars, zij kennen hun noodzakelijke beper- Advertentle ARTIS AMSTERDAM Toegang 50 cent. 22 Er kwam geen antwoord. „O, dat zal voor jou natuurlijk te een voudig zijn, veronderstel ik, mr. Mul- lalley. De wetenschappen der wereld zullen jou even weinig moeilijkheden veroorzaken als de Frans-Spaanse vloot bij Trafalgar aan Nelson. Naar ik meen, wordt er iedere maand een examen af gelegd in 't College. Ik hoop maar, dat je onze naam hoog houdt bij al die examens, Neddy Mullalley". Nog steeds bleef Neddy zwijgen en dat irriteerde Jer nog meer. „Allemachtig, Neddy, nu ik weet, dat alles daar in Kilkenny zo op rolletjes loopt, vermoed ik dat we ons niet moe ten verwonderen als je over een jaar of twee al gekleed wordt". Een luid weeklagend gesnik bracht Jer tot zwijgen, terwijl de teerhartige Peter vlug de keuken doorliep om het bedroefde ventje op zijn gemak te stel len. „Stil maar, Neddy, er is niets om over te huilen. Mr Coady maakte immers maar een grapje". Neddy, ontroostbaar, jammerde nog eens zo hard. „Ik haat dat vervloekte College!" snikte hij vertwijfeld. „De le raren zijn woest op me, omdat ik niet kan leren, en alle jongens lachen me uit en schelden me uit voor gek. En ik ben zo bang, om terug te gaan! En m'n moeder durf ik het niet te zeggen". „Zet 'm hier bii het vuur neer, Peter," kommandeerde Jer. Peter installeerde de schreiende Ned dy in zijn eigen stoel bij de haard. „Ik geloof, Jer," zei hij, „dat we nog een fles limonade in de kast hebben staan." „Ja, daar moet nog ergens een soort schuimend vergif staan." Coady spuw de al bij de gedachte. „Kort geleden nam ik bij vergissing een slok en ik proef de smaak nu nog op mijn tong. Maar de jongen is immers toch geen gezonder drankje gewend, dus zal dit hem wel geen kwaad doen". Coady deed zijn mond niet open, voordat Neddy zijn tranen gedroogd en de halve fles limonade naar binnen gegoten had. Daarna zei hij veel vrien delijker: „Als je er niets voor voelt om terug te gaan, jongen, en bang bent dat aan je moeder te vertellen, moet je daarover geen minuut langer je hoofd breken. Ik zal het in jouw plaats wel aan je moeder duidelijk maken en ze zal me er heus niet voor opeten". „Je maakt hem weer aan het huilen," waarschuwde Peter. „Wat scheelt er aan, Neddy? Je hoeft nu toch geen ver% driet meer te hebben. Luister, mr. Coady zal met je moeder gaan praten en dan hoef je niet naar het College terug tc gaan". Maar Neddy snikte nog steeds, hope loos en hulpeloos, door. „Kom, kop op, jongen!" moedigde Pe ter aan. „Wacht tot ik m'n viool pak en een paar deuntjes voor je ga spelen". „Maar het is helemaal niet, dat ik niet meer naar het College terug wil," barst te Neddy in tranen uit. ,,'t Is niet wat?" vroeg Jer Coady. „Natuurlijk is het dat. Ik denk dat het alleen maar komt, doordat je,, net als wij allemaal, de ene minuut niet weet wat je in de andere zult gaan doen. En wie zou jou zo'n kleine vergissing kunnen verwijten, Neddy Mullalley, wanneer de rest vari het mensdom aan hetzelfde euvel mank gaat?" „Ik weet heel goed wat ik wil," sprak Neddy met plotselinge vastberadenheid tegen „Ik wil priester worden, en dat is de reden dat ik naar het College terug wil. Waarom ik zo'n verdriet heb is, dat ze me niet zullen willen houden, omdat ik zo langzaam van begrip ben. En hoe zal ik ooit kunnen leren, als alle leraren mij zoeken, en als de rest mij voor de gek houdt omdat ik zo traag ben? Vertelt u mij dat eens!" Fel wendde hij zich tot de oude Jer. Jerry Coady stond op, greep met een geweldige haftd het ventje bij zijn schouder en draaide hem om, zodat het lamplicht recht op het gezicht van de jongen viel. „Weg met die tranen, Ned dy, en morgenvroeg ga je terug naar je College. En de eerste de beste lummel, die je uitscheldt, geef je een klap op zijn ogen, dat-ie sterretjes ziet. En als er weer een leraar tegen je begint uit te varen, omdat je niet zo vlug kunt meekomen, ga je recht tegenover hem staan „Langzaam mag ik zijn," zeg je dan tegen hem, „maar ik doe mijn best, en bij de baard van Mozes," moet je zeggen, „bij deze laat ik jullie allen weten dat het de bezworen mening van Jer Coady uit Carriglea is, dat ik een even goed priester zal worden als welke drager van het zwarte kleed, in dit of in enig ander bisdom, dan ook!" „Als ik hét voor het zeggen had", licht te Jer Coady Peter O'Dea in „zou ik nooit een school of een college in de stad laten bouwen. Buiten op een een zaam plekje in het hart van ons land zou ik mijn college zetten, met rondom overal het groene gras en zingende vo gels er boven en de blauwe hemel als enige omheining. Wat doet men in plaats daarvan? Jonge, onstuimige kerels sluit men op achter kalk en steen, om te trachten hen in geleerden te veranderen of heiligen uit hen te kweken. En wat is al hun gedoe anders dan de grootste waanzin, Peter, het toppunt van zotternij. Wanneer iemand van plan is heilig te worden, maakt zijn omgeving nauwelijks enig verschil voor hem uit. Iemand kan net zo heilig in de Sackvillestraat in Dublin wandelen als boven op de top van de berg Slievenamon tronen, en omge keerd. Volgens mijn gedachtengang moet het voor een man even gemakkelijk zijn onder het dansen van een wals zuiver te denken als tijdens het bidden van een litanie. Maar op dat punt is het juist, je weet het zelf het beste, Peter, dat kerk en staat hun grootste fout malden, geen van beide is namelijk breed van opvat ting genoeg, om de eenvoudige leerstel lingen van Jer Coady te kunnen begrij pen, noch op geestelijk, noch op tijdelijk gebied". Voor de tweede maal hief hij zijn para plu op en drukte het beslag tegen de belleknop van de voordeur van het St Kierancollege. Op t zelfde moment werd de deur geopend en Jer, baard vooruit, paraplu krijgshaftig over de schouder geslagen, marcheerde vrijpos tig langs een verbaasde lekebroeder de gang op. „Mag ik vragen, wie u wenst te spre ken?" vroeg de ontstelde portier. (Wordt vervolgd) King, maar Dinnen ae grenzen daarvan bereiken zij een 'boeiende verscheiden heid in expressie, die gaaf, soms origi neel en zelfs gedurfd, soms met enige reminiscentie aan „richtingen" de in drukken en gevoelens van de uitbeelder naar de toeschouwer doet overgaan. Voor een gewoon mens, die alleen maar van het mooie houdt, is er eigen lijk nooit aanleiding om zich erg in kunstproblemen te verdiepen, maar hier dringt er zich ook nauwelijks iets van die aard aan hem op Als men de grootste van de twee zalen binnenkomt, trekken onmid dellijk de drie doeken van E. G. van Heusden uit Arnhem de aan dacht, omdat er felle kleurvlakken in naast elkaar gezet zijn met daar in de figuren in strakke, hoekige lijnen; in „De ongetrouwde dochter" spreekt een zeer sterke expressie van onverzettelijkheid naast gela tenheid uit de gezichten van vader en dochter. Mevrouw R. Westbroek uit Scheve, ningen zou men bij de neorealisten kunnen rekenen. Haar doeken leven in een koel donker licht, waarin op de ronding van een voorwerp in rustige overgang de klaarte glanst en wat zij ziet is met opmerkelijke gaafheid glad en nauwkeurig geschilderd. Bij dr. H. Veen uit Haarlem is die nauwkeurigheid in weergave tot ingetogen feestelijk heid geworden, omdat hij de details^ in vormen en kleuren scherper ziet en de nuances ervan bijna precieus schildert; hij ziet vooral de zonnige rust van kleu rige bloemen, een fluwelen doek, een gepolitoerd tafeltje en treft in de zachte, maar sprekende nuances een opmerkelijke doorzichtigheid. In „Mijn tuin" van dr. A. de Groot uit Santpoort ziet men ook nauwkeurige aandacht voor het detail, maar het gebogen ver loop der lijnen, het overheersen van groene tinten en de doorzichtigheid van de bloemen op de. voorgrond roepen een merkwaardige sfeer te voorschijn, zo mers, maar bijna drukkend van stilte. Feestelijk van lichtheid is de visie, die dr. F. Huijgen uit Lent bü Nijmegen heeft op Amsterdam, een gracht met een brug en huizen achter het water, van boven gezien, in vlotte lijnen neer gezet en helder in zijn lichte kleuren. De rijke verscheidenheid kan reeds uit deze enkele voorbeelden blijken, en. men heeft neiging nog meer te noemen: de serie portretten bijvoorbeeld, die dr. M Nilant uit Amsterdam van hoog- leraren tekende, scherp getroffen kop pen, naar het caricaturale getrokken m de entourage; men zou ook de fraaie plastieken moeten noemen, maar men kan beter de lezer de raad geven zelf te gaan zien. Een keuze uit deze schilderijen gaat naar de internationale tentoonstelRnff van de Salon Medical in Parijs. A R Hoewel de K.L.M. voor deze zomër heeft afgezien van de binnenlandse luchtlijn op het vliegveld Zuid-Lim burg, gaan de aanlegwerkzaamheden op dit vliegveld normaal door.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3