Is vestiging van nieuwe industrie voor Haarlem noodzaak? ZOUTLOOS PATRI A Pleidooi van de heer J. A. Schippers met klem van argumenten Koelkasten vanaf f385.- WIE KOMEN ER THUIS? Stadsbesteldienst A.B.C. de grootste vervoerder J. B. SLEPER, graficus bij de gratie van zijn talent D BLIKSEMAFLEIDERS H.J.MAERTENS Beethoven's Noodlot- symphonie AGENDA EX-N.S.B.-WETHOUDER STAAT TERECHT Mgr. Jachym vanmorgen in Rome gearriveerd HERINGA WUTHRICH \eein geen risico Bouekaert&Zoon SLOT DEFECT? WOENSDAG 17 MEI 1950 PAGINA 2 JEJLS Mr. Cremers: Voorzichtigheid geboden De financiële kant R.K. OPENBARE LEES ZAAL EN BIBLIOTHEEK Burgerlijke Stand Industrie in Haarlem? Voorzichtigheid geboden Politietournooi Aanrijding op Schoterweg i Mi jnbou wkimdige Werken N.V." Barrevoetestr. 2, Haarlem - Tel. 18428. Na 6 uur 14310-14155 Bijzondere Strafkamer FAILLISSEMENTEN BLOEMENDAAL Aanrijding ZANDVOORT Geringe vorderingen bij het opruimen van bunkers Sportwagen-race te Zand voort op 11 Juni TENTOONSTELLING BIJ LEFFELAAR HEEMSTEDE Aanbesteding hoofdgebouw ministerie O., K. en W. Zondagsdiensten SANTPOORT Medische dienst Voor dieet - patiënten thans ook verkrijgbaar zoutloze CREAM CRACKERS „de enige echte" PATRIA - PRIMA WASSENAAR Communisten demonstreren in Zaandam Beurs van Amsterdam Beurs van New York Extra lange rollen Egyptisch linnen Regen jassen, dubbel 47.50 GLASGORDIJNEN "WONINGINRICHTING „DE SLEUTELSPECIALIST' Industrialiseren of sterven. Dat is zo in de na-oorlogse tijd het slagwoord ge worden, dat door honderden in allerlei variaties gehanteerd wordt en met liefde wordt uiteen gerafeld. Men mag er optimistisch of sceptisch tegenover staan, feit is, dat de industrialisatie in veler belangstelling staat en zowel in hogere als la gere kringen een belangrijk punt van discussie vormt. Dit is trouwens gister avond weer duidelijk gebleken op de bijeenkomst van de Haarlemse Sint Adel- bertvereniging, waarop de voorzitter, de heer J. A. Schippers, dit onderwerp ter dege uit de doeken deed. En mede door het feit, dat ook verschillende leden van de katholieke werkgeversorganisaties aanwezig waren, kwamen tijdens het bij zonder interessante debat de diverse meningen tot uiting, waaruit weliswaar geen positieve conclusies getrokken konden worden hetgeen overigens ook niet de bedoeling was maar waarbij wel kwam vast te staan, dat het probleem der industrialisatie met zijn vele angels en klemmen slechts met de nodige voorzich tigheid tot een oplossing gebracht kan worden. Burgemeester Cremers, die deze bijeenkomst als nieuw lid van „Sint Adelbert' bijwoonde, onderstreepte dit, wat Haarlem betreft, nog eens met grote nadruk. de particulier practisch onmogelijk eigen kapitaal te vormen. De heer Schippers signaleerde naar aanleiding van bovengenoemd slagwoord de mening van sommige mensen als zou Nederland voor de oorlog vrijwel geen industrie gekend hebben en zou men pas na de oorlog met de opbouw daar van begonnen zijn of nog moeten begin nen. Maar hij herinnerde er aan, hoe reeds in lang vervlogen tijden ons land toen nog hoofdzakelijk drijvend op landbouw, handel en zeevaart talrijke industrieën kende. Om er maar enkele te noemen: wol, laken, zuivelproducten en scheepsbouw. Door de vooruitgang van de techniek breidde zich ook de industrie uit en zo was in 1901 reeds 34.6 pet van de beroepsbevolking bij de industrie werkzaam. In 1930 bedroeg dat percentage 38.6, dat wil zeggen 1.236,000 (van wie 170.000 vrouwen) per sonen op een beroepsbevolking van drie millioen. Deze groep overtrof dan ook alle andere groepen, waarvan de land bouw 20.1 pet. telde, de handel 12.5 pet., het verkeer 9.3 pet, en de bank 1.5 pet. Over latere jaren zijn nog geen percen tages bekend, maar vast staat, dat het percentage voor de beroepsbevolking wel geschat mag worden op 45 pet. Een dergelijk cijfer werkt wellicht alarmerend, maar het moet toch gerust stellend zijn te weten, dat twintig jaar geleden dit cijfer voor België ruim 48 pet. bedroeg, voor Engeland eveneens en voor Zwitserland 44 pet. Het proces van de industrialisatie van ons land is dus reeds voor de oorlog begonnen en min of meer na de oorlog in sneller tempo voortgezet bij het her stel en de uitbreiding van bestaande be drijven en de vestiging van nieuwe. Ten aanzien van deze laatste menen pessimisten een breed terrein voor critiek te kunnen vinden. Nadat de enkele kleinere bedrijven, die zich na de oorlog financieel krachtig ontwik keld hebben en de concurrentie kon den weerstaan, zijn er vele andere, die moesten verdwijnen, omdat de onder nemer op een of andere wijze in zijn beleid tekort schoot. Maar de heer Schippers meende, dat men aan dit laatste geen argumenten mocht ontle nen, om aan de opzet van nieuwe be drijven zijn steun te onthouden. Naast het zakelijke element, is hier immers ook nog een sociale kant. Daar is toch altijd nog de gemeenschappe lijke en individuele plicht om iedereen werkgelegenheid te verschaffen of daar aan althans mede te werken, een plicht, die uiteraard offers met zich meebrengt. Achter de uitbreiding van een bedrijf schuilt naar aller gedaentengang een eigen belang van de ondernemer, maar deze is toch niet altijd de enige factor. De ontplooiing van initiatief geeft toch altijd weer een aparte vreugde en al worden er natuurlijk fouten gemaakt, dit geeft toch niemand het recht de jonge ondernemer niet te helpen. Ons land groeit, wat zijn inwonertal betreft, inderdaad steeds meer uit, maar teveel wordt vergeten aldus de in leider dat dit een bevoorrechte positie geeft. Bij een groeiende bevolking kun nen telkens weer nieuwe krachten op staan en worden er steeds weer nieuwe initiatieven geboren. Bij een bevolking in dalende lijn is zulks niet mogelijk en de practljk in andere landen heeft dat dan ook wel duidelijk uitgemaakt. Uitvoerig ging de heer Schippers in op de financiële zijde van de industria lisatie. De ondernemers, zo betoogde hij, moeten nu eenmaal over kapitaal be schikken. Maar leningen bieden hun vooralsnog slechte kansen en beteke nen in de meeste gevallen een zware ballast. De moeilijkheid is echter kapi taal te vinden, vooral waar ons land in deze jaren arm is en gebukt gaat onder zware belastingen. Voor de oorlog kwamen de investeringen veelal los van de particulieren, maar onze huidige fiscale wetgeving maakt het practisch De aanwinstenlijst van de R.K. Open bare Leeszaal en Bibliotheek. Nieuwe Gracht 70, ziet er deze week als volgt uit: J. van Andel en O. van Andel-Ripke: Moeilijkheden en mogelijkheden der rijpere jeugd; een boek voor jonge men sen en hun ouders. B. J. Bouman, G. Beijer en J. J. Oude geest: Het vluchtelingenprobleem in West-Duitsland. M. Jaarsma: Het schone boek. D. A. de Korte: Foto's in kleuren; veelkleurige mogelijkheden voor iedere camera-bezitter. K. C. Lambert-Anema: Kinderen met beperkt gezichtsvermogen; hun opvoe ding en onderwijs. J. Pieper: Was heisst philo'sophieren? Vier Vorlesungen. J. O. Smit: Het eeuwige Rome. H. Stam: Robert Schumann. Vergilius: Het boerenbedrijf (Geor- gica); vertaald door Ida G. M. Gerhardt. M. Zahar: Renoir. GEBOREN: A. M. Handgraaf—Bror.s- dijk z. F. BoschDirks, z. C. J. W. ZietBaars. z. E. H. KnevelHer- wig, z. c. Moes—van Kempen, d. J. E. E. M. Schroder—Rieter, d. A. P. van den BosJansen, d. ONDERTROUWD: W. Enthoven en R. T. K. Mitter J. C. Hessen en J. Bijster P. R. Kroon en C. Linnekamp. GEHUWD: J. Graaff en H. Ophuijsen. OVERLEDEN: H. Harms, 61 j., Korte Hofstraat H. Koorn, 81 j., Schotersin gel W. M. Out, 68 j., Karolingenstraat A. BrandtThijssen, 57 j., Lakenko- persstraat T. Oomsde Rijk, 56 j., Hazepaterslaan. Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 Betaling ook in overleg. De besparingen geschieden thans ongemerkt via fondsen en verzeker- ringen en deze laatste zouden dan ook belegging kunnen geven. Maar het is tot op heden zo gesteld, dat al dat kapitaal vastgelegd is én wordt m een vaste belegging met een vaste rente enz. En daarom is het zo moeilijk uit die ambtelijke sfeer te geraken en meer commercieel te worden, met andere woorden: de ondernemer de helpende hand toe te steken. Dat ver eist echter weer een gezond inzicht in de industrie. Met een globaal overzicht besprak de inleider de gang van zaken bij de Her- stclbank, maar zijn slotconclusie was toch, dat de kleine industrie thans overal de dupe wordt. Het zou wellicht wen selijk zijn, dat de Staat een zekere garantie geeft, maar dan zou van Staats wege toch weer een bepaalde controle nodig zijn, hetgeen op z'n zachtst ge sproken niet van gevaren ontbloot is. Hoe het ook zij, de steun van de over heid achttb de heer Schippers hard nodig, want de werkgelegenheid moet verhoogd worden, zelfs al zou dat ge paard gaan met offers. In kort bestek wijdde de inleider enige aandacht aan de opleiding van arbeids krachten, waarbij hij constateerde, dat de gaping, door de oorlog ontstaan, nog steeds niet is opgevuld. Het scheen hem het beste toe gewoon van onderaf te beginnen en de jeugd zonder ophouden in te prenten, dat zij zich niet moesten blind staren op de befaamde witte- boorden-beroepen. De ambachtsscholen dienen dan ook te worden uitgebreid, zeker wat haar aantal betreft en spre ker kon het uiteraard slechts betreuren, dat de stichting van een katholieke ambachtsschool in Haarlem geen door gang kon vinden om louter politieke motieven. De huisvesting en technische voorlich ting kregen in het kader van de indus- tralisatie vanzelfsprekend het volle pond en met waardering sprak de heer Schip pers over de zgn beleggingsinstituten, die vooral in Noord-Holland zo stimu lerend werken. Over de industrialisatie in Haarlem is er de laatste jaren nogal wat te doen geweest on zo moge het begrijpelijk zijn, dat de heer Schippers daaraan bijzon dere aandacht schonk. Haarlem behoort tot het gebied van de IJ-mond, een gebied met grote industriële potentie. Haarlem heeft volgens deze spreker zeer goede mogelijkheden. Het ligt gun stig (aan het Spaarne), heeft goede spoorverbindingen en de bevolking staat op een hoog peil. De opmerking wordt wel gemaakt: Haarlem is geen industrie-, maar een woonstad. Doch de inleider wees er dan toch op, dat Haarlem maar liefst hon derd industrieën telt met tneer dan vijf en twintig arbeiders en als zodanig in dat grote gebied nummer twee is. Ook in Haarlem neemt de bevolking gestadig toe en is een uitbreiding van bestaande of vestiging van nieuwe industrie zeer wenselijk om grote werkloosheid te voorkomen. Maar Haarlem heeft geen terrein. De heer Schippers doorliep nog eens de bekende historie van de Waarder- polder met zijn allerbedroevendste toe gangswegen en de geringe faciliteiten van gemeentewege. Ernstige critiek had hij tevens op de geringe propaganda, die de gemeentelijke overheid in deze voert terwijl andere gemeenten als het ware solliciteren naar nieuwe industrie. Hij memoreerde verder het rapport, dat over deze kwestie destijds is ver schenen, en bracht daarbij de Prinsen- brug ter sprake. Wij achten ons ontsla gen om daar dieper op in te gaan, waar wij er reeds verschillende malen meer dan gewone aandacht aan besteed heb ben Spreker meende nog wel te moeten wijzen op de commissie, die in 's Herto genbosch aan het werk is getogen met verrassende resultaten en achtte een dergelijke commissie met eenzelfde werkkracht ook voor Haarlem onont beerlijk. Het debat, dat zich na de interessante inleiding van de heer Schippers ontspon, had allerminst de allure van de beruchte nachtkaars. Mr. Cremers stelde vast, dat men het probleem van de indus trialisatie over geheel Nederland moest zien. In eerste instantie zou het dan het Rijk moeten zijn, waarvan de helpende hand aan de ondernemer wordt toege stoken. De Provincie en de Gemeente komen eigenlijk pas veel later. Als Nederland moet industrialiseren, geldt dat dan ook voor Haarlem? Daar is ongetwijfeld het voordeel, dat er werk is voor de mensen, maar dan moet ook in het oog worden gehouden, dat zulks een zware belasting voor de gemeente met zich meebrengt in verband met het bouwen van huizen, stichten van scholen enz. Daarbij dient ook rekening gehouden te worden, met het feit, dat eventuele werkeloosheid ten laste van de gemeente komt. Het blijft overigens ook de vraag, of Haarlem nu zo groot mogelijk moet zijn. Een prognose heeft uitgemaakt, dat'Haarlem tot het jaar 2000 niet boven de 200.000 inwoners uitkomt. Deze groei is dus in het geheel niet alarmerend. Mr. Cremers was dan ook van mening, dat bij industrialisatie uiterste voorzichtigheid betracht moest worden. De heer Van Velsen wees nog op de scheve verhouding in Haarlem voor de oorlog met betrekking tot industrie en arbeiders. Hij pleitte later voor een speciale stichting, bestaande uit parti culieren en gesteund door de gemeen telijke overheid Hij verklaarde zich bij voorbeeld beslist tegen de stichting van een industrieflat alleen van gemeente wege. Het onderwijs werd verder nog ter sprake gebracht en al was men enthou siast, dat scholen of klassen een bedrijf kwamen bezichtigen, goed zou het ook zijn, wanneer onderwijzers dit ook deden in eigen verband. De plebaan, Mgr. F. Filbry, tenslotte belichtte het geestelijk aspect van de kwestie, toen hij sprak over de indus trialisatie in de zielzorg. Hij wees er op, hoe de komende tien jaar minstens zestig tot zeventig kerken in ons bisdom nodig zouden zijn en betreurde het, dat in sommige gemeenten zo weinig mede werking ondervonden wordtHij ves tigde alvast de aandacht op dit pro bleem, dat wellicht binnenkort in meer ruime kring aan de orde zal worden gesteld. Nu eens geen bijnaam door het pu bliek, maar door de componist zelf ge geven. Beethoven's vijfde symphonie beeldt het noodlot uit of beter uitge drukt de strijd van de componist voor zijn medemensen tegen het noodlot. Beethoven plaatste bij het eerste deel de betekenisvolle woorden: „So klopft das Schicksal an die Pforte", een spreuk eens niet onaardig vrij in het Neder lands vertaald met „De klop op de deur"! Dat de „vijfde" zo niet de meest ge liefde, dan toch met de „Eroïca" tot de populairste symphonieën behoort, moet men niet alleen toeschrijven aan de al toos fascinerende aanwending van het markante 'noodlot-motief, doch mede aan het triomphantelijk karakter van de Finale, die een ongekend begeesterende overwinnings-, een bevrijdingsstem ming verwekt. In dit deel wendt de componist ba zuinen benevens piccolo en contrafagot aan en verkrijgt daarmede weder nieu we klankkleurcombinaties. Kleuren, menigmaal vol schittering en glans, sterk contrasterend met het zo duistere cöloriet van het voorafgaande kleine Allegro. Strak en afgemeten, somwijlen bits was de uitvoering van het eerste Alle gro. En toch bleef het voortdurend mooi van klank, muziek, die aangreep en het ganse auditorium in spanning bracht. Het grotendeels zangrijk An dante schonk verademing, het quasi- Scherzo-Allegro voerde ons, ondanks donkere tinten naar de uitbarsting van overwinningsjvjbel. Ze klonk prachtig, adembenemend, fel van kleur deze Finale. Verhey met zijn orkest speelde steeds op een wijze, die beslist hoogst artistiek mag worden genoemd. Evenals de vorige maal was er voor een sprekend contrast gezorgd. Vóór de pauze ging namelijk het vijfde pia noconcert. dat aanmerkelijk diepzinni ger dan de vorige concertwerken is en al reeds door het wonderschone, ingeto gen Adagio een opvallende tegenstel ling vormt met de noodlot-symphonie. Maar ook met de hoekdelen van dit concert contrasteert dit zo poëzievolle Adagio, deze delen zijn zelfbewust en geestdriftig geschreven. Steven Berg- mann droeg dit pianoconcert voor in wat men noemt „grote stijl". Het eerste deel deed sterk in-muzikaal aan vanaf 't tere pianissimo tot 't overweldigende fortissimo. En het orkest ging ogen blikkelijk in zijn visie op. Het werd te zamen een magistrale Beethoven-uit beelding. Het Adagio ontroerde diep en de Fi nale deed heerlijk sprankelend aan. Gevolg ongekend enthousiasme bij de aanwezigen! Ol. KOOP De uitslagen van het politietournooi, dat ter gelegenheid van het dertig-jarig bestaan van de Politiesportbond gehou den werd, luidden als volgt: Haarlem Utrecht 01; VlaardingenTilburg 13. Wedstrijd om de derde en vierde prijs: HaarlemVlaardingen 32. finale: UtrechtTilburg 71. De oud-korpschef, de heer Tenkink, reikte na afloop de prijzen uit. Op de Schoterweg, ter hoogte van het Julianapark, had gisteravond om kwart voor acht een aanrijding plaats tussen de 35-jarige motorrijder N. D. S en een 49-jarige wielrijder, beiden uit Haarlem. De aanrijding ontstond als volgt: De wielrijder reed in het Julianapark in Noordelijke richting en wilde, om de verkeersheuvel heen, de Schoterweg in slaan. Toen hij linksaf sloeg, naderde van het Soendaplein met vrij grote snel heid een motorrijtuig. De wielrijder verzuimde, om de van rechts komende motorrijder voorrang te verlenen. De motorrijder week uit naar rechts en raakte daarbij twee fietsen, die beide beschadigd werden. De motorrijder kwam te vallen, werd aan het hoofd verwond, en liep vermoedelijk een her senschudding op. Het, slachtoffer is met een ziekenauto naar het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" vervoerd. Een vier-jarig meisje, dat gistermid dag op de Kloppersingel naar het van gen van watervlooien stond te kijken, viel plotseling voorover in het water. De visser heeft haar met zijn schepnet naar de kant getrokken, waarna zij door een lid van de reddingsbrigade behandeld werd. Het meisje heeft ech ter geen nadelige gevolgen ondervonden van dit ongeval. BIOSCOPEN Rembrandt: The Blue Lamp (18 j 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: Tromba (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: De gevaarlijke leeftijd (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: De Ooievaarsclub (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. City: De zevende sluier (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: De schat in de zil vermijn (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Woensdag 17 Mei Grote Kerk: Orgelconcert door Jeanne Demessieux, 8 uur. Donderdag 18 Mei Stadsschouwburg: Comedia „De dood van een handelsreiziger". 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 2 uur. Openluchttheater Bloemen daal: Concert Haarlemse Politie, 3 uur. Citytheater: De slag om Arnhem (14 j.j, 11 uur. De directie van de Nederlandsche Maatschappij tot het verrichten van Mijnbouwkundige Werken N.V. te Haar lem heeft verslag uitgebracht over de jaren 1942 tot en met 1949. Hef saldo verlies ad ƒ39.142 wordt afgeboekt van de algemene reserve, die daarna ƒ54.913 beloopt. Met het troepentransportschip .General M B.- Stewart", dat 4 Mei uit Tandjong Priok is vertrokken en vermoedelijk 26 Mei te Amsterdam zal aankomen, zullen de vol gende militairen uit Haarlem en omgeving naar hun vaderland terugkeren: Haarlem: H. W. Bernard, Wijde Geldeloo- zepad 12; C. E. van Egdom, Koninginneweg 65; C, J. Lamers, Korte Poeilaan 5; P. Lieth, Brouwerskade 71; E. A. M. v. d. Meijden, Nieuwegracht 57; Th. J. v. d. Stoop, Stalp v. d. Wielenstraat 17; A. Th. Heerens, Du- venvoordestraat 28; M. J. Felix, Badhuis straat 57; C. Hogaarts, Spaarnoogstraat 37; P M. Kok, Oosterstraat 20; T. A. Ruis, Wouwermanstraat 9; G. Stolvoort, Juno- plantsoen 64; J M. Bulters, Westergracht 53 rd.; A. K. Sikkens. Spaansevaartstr. 95: N. J. Kors, Gouwstraat 9; A. Meesters, Ba- taviastraat 59; V. van Heerden, Lootsstraat 7; A. Noort, Bloemveldlaan 65. Aalsmeer: G. Hagoort, Legmeerdijk 43. Beverwijk: C. J. van Baar, Noordwijker- weg 107; B. B. Bruinenberg, Alkmaarse- weg 83; F. W. Otte, Grote 'Houtweg 126. Bloemendaal: W. L. de Nijs, Kinheim- ^eg 39. Haarlemmerliede c.a.: T. E. Kloos, Ber kenlaan 14, Halfweg; P. C. van Smeerdijk, Friedalaan 7, Halfweg. Haarlemmermeer: E. Grotenhuis von Stein. Hoofdweg 689. Hoofddorp; H. Mool- huyzen, Aalsmeerdijk 140, Rijk; C. JL. Schoenmakers, Beatrixplantsoen 16, Hoofd dorp; J. A. Jansen, St. Anthoniusstraat 5, Nw. Vennep; C. van Dongen, Spieringweg 479; N. C. v. d. Geest, Hoofdweg 893, Hoofd dorp; A. J. Driessen, Hoofdweg 594, Hoofd dorp; M. J. Rodenburgh, 't Kabel 8. Heemskerk: J. Zonneveld, Kruisberg 2; Advertentie Na de opheffing van de Bijzondere Gerechtshoven werd bij de Haarlemse rechtbank een Bijzondere Strafkamer ingesteld voor enkele verspreide, op nieuw te behandelen zaken, die uit de bezettingstijd voortsproten. Hedenmor gen had de eerste zitting plaats met mr. F. van der Goot als president. Terecht stond de voormalige NSB-wethoudfr van Rotterdam, J. F. P. Dijkhuis, die gemeenteambtenaren naar Duitsland zond, NSB-ers in gemeentelijke functies aanstelde, burgers voor de Wehrmacht liet werken en „vertrouwensmannen" aanstelde. Het Hof in Den Haag ver oordeelde verdachte tot 15 jaar, de Raad van Cassatie maakte er tien van, maar wegens nieuwe feiten, die aan het licht waren gekomen, bleek revisie noodzakelijk. Als getuige werd gehoord de admi nistrateur van de afdeling Bevolking in die dagen, die verklaarde, dat ver dachte hem verweet te veel vrijstellin gen voor arbeid in Duitsland te hebben gegeven. De adjunct-directeur van de Gemeentewerken in Rotterdam, toen administrateur ter secretarie, wees er op, dat verdachte meewerkte om man nelijke personen te laten werken aan het plaatsen van palen op het strand bij Hoek van Holland. De aangewezen burgers zouden veertien dagen werken, maar het werd veel langer. Verdachte verklaarde voor een nieuw Europa te strijden, waarvoor alles opgeofferd moest worden. De directeur van de Gem. Havenbe drijven getuigde, dat verdachte grote invloed had op het college van B. en W. Hij ging verder dan de voorschriften naar de letter eisten. De zitting duurt voort. De Rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 16 Mei 1950 failliet verklaard: H. G. van Ommeren, drogist, te Haar lem. Rijksstraatweg 226 en wonende, Zuider Buiten Spaarne 142. Rechter commissaris: mr. J. P. Petersen. Cura tor: mr. K. Heimig te Haarlem. G. H. van Kooten, belastingconsulent, te Santpoort, Hoofdstraat 12. Rechter commissaris: mr. J. P. Petersen. Cura- trice: mej. mr. L. A. Cleveringa. G. Kleyn, vishandelaar te Zaandam. Hanenpad 18 c. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. D. Aten, te Zaandam. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van: C. J. Ruijgrok, rijwielhandelaar, te Haarlem, Spaarnwouderstraat 23. Rech ter-Commissaris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. A W. Luikinga, te Haar lem. Bij vonnis van de arrondissements rechtbank te Haarlem d.d. 16 Mei 1950 is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank d.d. 25 April 1950, waarbij D. A. van der Tuin, electricien te Haarlem, Ged. Oude Gracht 38, in staat van faillissement werd verklaard, met benoeming van mr. L. A. Cleverin ga, tot curator. Bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam d.d, 3 Mei 1950 is, na ge daan hoger beroep, vernietigd het von nis van de arrondissementsrechtbank te Haarlem d.d. 11 April 1950, waarbij Sebastianus Th. Heemskerk, bloemist, te Aalsmeer, Zwarte weg 21, in staat van faillissement werd verklaard, met benoeming van mr. A. G. H. H. Roef- fen, te Aalsmeer tot curator. Gistermiddag half 5 wilde een vracht, auto, die vanuit de Pinelweg kwam, de Duinlustparkweg oprijden, toen hij door een autobus van de NZH, die vanaf deze laatste weg de Ewijckweg op wilde gaan, werd aangereden. De oorzaak van dit ongeval was, dat de autobus geen voor rang verleende. De vrachtwagen was zo zwaar beschadigd, dat hij moest worden weggesleept. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. In de duinreep te Zandvoort ziet men sinds enkele weken grote zandhopen verrijzen, vooral in de omgeving van „Sandevoerde" aan de Strandweg. Dit is een gevolg van het grondwerk voor het opruimen van de talrijke bunkers welke door de Duitsers daar zijn ge maakt. Dit werk ondervindt ernstige stagnatie, omdat deze bunkers voorzien zijn van een wapening van de beste soort staal, dat driemaal zo sterk is als het betonijzer. De aannemer moet voor het slopen nu extra zware ladingen springstof aanbrengen en dan is het effect van de explosies nog zeer ge ring. De warwinkel van ijzer moet dan met snijbranders worden verwijderd en het losgeslagen beton kan bij wij ze van spreken met stoffer en blik worden weggeveegd. Met dit werk worden dan ook moeizaam geringe vor deringen gemaakt en de aannemer heeft grote zorgen om binnen de ge stelde termijn klaar te kunnen komen. Opening nieuwe speeltuin De verleden jaar te Zandvoort opge richte speeltuinvereniging „Kinder vreugd" heeft een grote activiteit ont plooid en met financiële hulp van de gemeente is aan de Noorderduinweg een speeltuin tot stand gekomen, welke aan alle te stellen eisen voldoet. A.s. Zaterdag om 14.30 uur zal de burge meester de speeltuin officieel openen. Dezer dagen is het reglement ver schenen voor de Nationale Sportwagen race, welke tezamen met een interna tionale wedstrijd voor 500 cc automo bielen, op Zondag 11 Juni e.k. op het circuit van Zandvoort zal worden ge houden. De deelnemers zijn verplicht op Vrij dag 9 en Zaterdag 10 Juni op nader te bepalen uren op het circuit te oefenen, waarbij zij minstens vijf ononderbroken ronden van dit circuit zullen moeten rijden. Voor de wedstrijd zelf zal met lo pende motor worden gestart.. De op stelling in rijen geschiedt op basis van de kortste trainingsrondetijden, terwijl bij het gelijktijdig starten van twee of meer klassen de puomobielen uit de klasse met de grootste cylinderinhoud vooraan worden opgesteld De af te leggen afstand bedraagt voor alle klas sen vijftien ronden van het 4,193 km lange circuit, dus ongeveer 62,895 km. Voor elke klasse is de wedstrijd ge ëindigd. zodra in deze klasse één deel nemer het vastgestelde aantal ronden heeft afgelegd. e eerste expositie die de jonge graficus Sleper houdt, moge reclit- vaardigen aat wij enige bijzon derheden over zijn persoon geven. Als zoon van een Hilversumse steen drukker kwam Sleper al vroeg en regel matig in aanraking met de kunstzinnige mogelijkheden van het vak; bovendien was hij daar hevig in geinteresseera. De van-opleiding aan de Grafische School kon niet bevredigen, omdat zijn aspiraties verder reikten dan het am bacht. Na enige voorbereiding op het atelier van mevrouw Lizzy Breman in Bussum kwam hij aan de Rijksacademie en was daar leerling van prof. Jurres in de tekenklasse en van prof. V. d. Berg in de schilderklasse, waarna hij in 1942 deelnam aan de wedstrijd voor de Prix de Rome voor schilderkunst. Het schilderij dat hem de zilveren medaille opleverde was niettemin en tevens zijn afscheid van het kleurig palet1: hei moeten vullen van dit „zeil' Gevoelig volgt hij de nuances van het roepen, evenals de materiaalstudies van modelé, waardoor zijn werk van een de gelaagdheid van rotsen en het paal- grote verfijning en bewust sierlijk is. werk van een borstwering, om deze In zijn composities knoopt hij veelal reden bewondering op. aan bij de Byzantijnse statigheid, van wie hij ook dikwijls de stylering heeft; Mogen wij het, omdat het werk direct daarnaast, in zijn gemoedelijker tafreel- aanspreekt, bij deze weinige toevoegin- «es, is hij verwant aan de voor- en gen laten. kleuren, noch op grote viaKken moest werken, maar versieren in de zin en op het formaat van grafiek. Zes jaar later vroeg-Gotische miniatuurkunst in de volkse vertekening der proporties. Maar het geheel is toch vertaald naar Gevraagd naar belangrijk werk dat Zln„gerjSt moderne opvattingen de nog „in de pen' is, deelde de heer Sleper ons nog mee, dat hij de illustraties ver- r-, ri 1 ctu uiu zjimwwiK cu vau uc vei wnvun de Rome voor grafiek en zoals aan be- reis naar itaiië. Ook deze potlood-teke- langstelienden bekend is, werd hij de njngen naar de natuur zijn grafisch ge- giafische opleiding van prof. Kuno x)e benedenzaal is 'besteed aan schet- Brinks dings hij mee naar de Pnx sen uit Limburg en van de verplichte zorSt voor een missaal dat „Het Spec- A a% R r~\ w s a x f a li- a a - a old a a m Iaa trum" gaat uitgeven. Voor de Neder landse Bank ontwierp hij een tweetal bankbiljetten die wij hebben de teke ningen gezien! een bewuste svrongs- gewijze vooruitgang in het aanzien van het Nederlandse bankbiljet betekenen, winnaaar van de gouden medaille Zijn tentoonstelling, die bij L.enelaar, Wagenweg tot 13 Juni te bezichtigen is, toont hem inderdaad als een graficus bij uitstek, ambachtelijk zeer sterk ontwik keld, zowel naar de zijde van het mate- dacht: men ziet er de techniek in slui meren, waartoe zij de meeste aanleiding geven. Waar Sleper zijn objecten tot in de fijnste détails uitput, is het zijn ver- dienste dat hij zijn werk interessant en riaal dat hij hanteert, als naar de onder- vol van spanning weet te houden. De langzaam dringt de kunst xn het werpen die hij behandelt. zeer gevoelige en overtuigende portretjes openbare leven door. L. T. H. J. Neuteboom, G. v. Assendelftstraat 34. Heemstede: A. Scheltens, Alb. Thijmlaan 65; H. P. Volkers, Herenweg 152; A. M Praaning, Haamstedeplein 16. Lisse: A. M. Freriks, Herenweg 204; S. v. Voorst, Pr. Hendrikstraat 28. Sassenheim: E. W. Möhlman, Rusthof- laan 45. Velsen: L. J. Albers, Wijkerstraatweg 218, J. Bronkhorst, Lindenstraat 17, IJmuiden; C. J. de Graaf, Hofdijklaan 3, Driehuis: A. A. v. Lienen, Zeeweg 232, IJmuiden; M. v. d. Werff, v Wassenaarstraat 66, IJmui den; C. J. de Witte, Duinenkruidberger- weg 64, Santpoort; M. Boeter, Bakkerstraat 9. IJmuiden; J. G. Schipper, Tollenslaan 2, Driehuis; J. K. G. Stals, Hofdijklaan 14. Driehuis; H. J. v. d. Veldt, Kerkweg 58, Santpoort; J.' D. Monnier, Kluiskenslaan 27. Met de „General S. D. Sturgis" kunnen de volgende militairen thuis worden ver wacht. Dit schip is op 4 Mei uit Tandj Priok vertrokken en zal vermoedelijk 26 Mei te Rotterdam aankomen. Haarlem: C. S Admiraal, Ted. v. Berk houtstraat 88 rd.; F. A. M. v. d. Maat, Lin- gestraat 22; C. J. J van Buuren, Ripperda- park 21; F. Mes, Maasstraat 41; D. G. Mun- tinga. Van der Meerstraat 11; j. M. Piek. Jan Gijzenkade 283; J. C Schie, Javastraat 52: C. G. Vervenne. Marnixstraat 59; J. Wagenaar, Van Baerlestraat 7; G. P. M Geukers. Oranjeboomstraat 53; H. Jongsma, Pleiadenstraat 41; J. Kiekens, Smedestraat 27; W. Kleinendorst, Esdoornstraat 3; L. Ligtvoet, Kerkhofstraat 14 rd.; E. T. E. de Nijs Bik. Heussensstraat 108; B. Strandstra. Zomervaart 68; A. Meertens, Vergierdeweg 215: J. D. G. Crama, Schotersingel 139; M. J. Mommaas, Van Kinsbergenstraat 9. Bennebroek: S. v. d. Vossen, Leidsevaart 9; J. W Wesselius, Meerweg 86. Beverwijk: P. Schoorl, Baanstraat 94. Bloemendaal: R. H. R. Bangert, Hoge- duinendaalseweg 14; P. van Amerongen, Zandvoortselaan 169, Aerdenhout; C. H. Bos, Bloemveldlaan 7. Overveen. Haarlemmerliede c.a.: J. A. Weber, Fro- gerweg 212. Haarlemmermeer: L. de Rijk, Hoofdweg 805. Hoofddorp: W. Clay, Vijfhuizerweg 781, Vijfhuizen; J. G. van Leeuwen, Narcissen- straat. 14; P. Sleutel. Zwarteweg 7, Vijfhui zen: A. van Tol, Hillegommerdijk 26. Heemskerk: J. Roling, Oosterstreng 72. Lisse: A. B. van Es, Prinsestraat 105. Velsen: C. Meysen, Lijsterlaan 30, IJmuir den; H. Ouwehand. v. Warmenhovenstraat 76, IJmuiden; F. J. Sanders. Hofdijklaan 80 Driehuis; J. van Strien, Ladderbeekstr. 25 Voorhout: A. J. Rutgrink, Loosderweg 49. Zandvoort: J. ten Velden, Zeestraat 63. Naar ons van bevoegde zijde werd medegedeeld, was niet de aannemers firma Gebrs. van der Putten uit Heem stede de hoogste inschrijver bij de aan besteding van het hoofdgebouw van het ministerie van O., K. en W„ maar het aannemersbedrijf Kool uit Hoogkerk met f 1.480.000. De Zondagdiensten op Hemelvaarts dag worden waargenomen door: Dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224; dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76, tel. 15538 en dr. J. L. Tonbrock, Burg. v. Lennepweg I, tel. 28032. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apotheek. Binnenweg 98. tel. 28197; Aer. denhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. ARTSEN: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, tel. 8320. APOTHEKEN (ook nachtdienst): Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, tel. 8249. Advertentie (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) Mgr. Franz'Jachym, wiens benoeming tot coadjutor van de aartsbisschop van Wenen, kardinaal Innitzer, door de H Vader is bevestigd, is hedenmorgen te Rome uit de Oostenrijkse hoofdstad ge arriveerd. Vrijdag wordt Mgr. Jachym in Rome gewijd. Leopold Figl, kanselier van Oostenrijk, zal de wijding, die door kar dinaal Innitzer wordt verricht, bijwonen. Het is min of meer ontstellend, wat de Keuringsdienst van Waren in ons gebied heeft moeten vast stellen. Eerst nu weten we, dat melk in flessen, die met een kartonnetje waren toegedekt, niet gepasteuriseerd was, wat wil zeggen, dat we ze hadden moeten koken, maar het niet gedaan hebben. Zo zijn we dan met velen door het oog van een naald gekropen. Nu hebben de flessen garantie-gevende capsules, zodat het gevaar geweken is. In puddingsaus (ananassmaak) wekten stukjes knol de indruk, dat ananas aan wezig was en in plaats van sukade ble ken in enkele gevallen gekleurde augur ken in cake te zijn verwerkt. Dergelijke surrogaten zaten eveneens in rozijn gebak. Veel monsters banketspijs bleken bereid te zijn van onvoldoende gekookte bonen, waardoor ziekteverschijnselen konden optreden. Zo ziet men, dat het in 1948 niet a' te vlug zo'n jaarverslag zult u zeggen nog lang geen botertje tot de boom was. Wat hebben we al niet gegeten en ge dronken zonder dat we wisten, hoe onze gezondheid bedreigd werd. Je zou zo zeggen, dat de ambtenaren van de keuringsdienst nu wel niet veel meer te doen zullen hebben. Laat het u dan een troost zijn. dat binnenkort de euvel daden in 1949 begaan door bepaalde bak kers, slagers, fabrikanten en melkboeren aan de openbaarheid zullen worden prijsgegeven. En nóg leven we! Advertentie HAARLEMS BEDDENSPECIALIST JANSWEG t/o Station - Telef. 14329 Ongeveer een honderdtal leden van de C.P.N. hebben Dinsdagavond te Zaandam een optocht en een betoging gehouden, waarbij het nogal rumoerig is toegegaan. De vereiste vergunning was niet verleend, zodat de politie heeft moeten ingrijpen. De voorzitter van de raadsfractie der C.P.N., de heer G. Maas, en een tiental andere Remon stranten werden wegens ordeverstoring aangehouden. Hun is een proces-verbaal aangezegd. De stoet verzamelde zich omstreeks acht uur op de Herengracht in het cen trum der stad. Onder het uitroepen van leuzen zoals: „Los geen wapens" en „Weg met de atoombom" begaven de demonstranten zich door de hoofdstraat naar het Zuidoostelijke stadsgedeelte. Hier werden zij door de politie, die de betogers sommeerde uiteen te gaan, op gevangen. Toen zelfs aan het herhaald bevel geen gehoor werd gegeven, gin gen de agenten over tot de arrestatie van de voornaamste demonstranten. In tussen was de stoet weer naar het cen trum teruggegaan en bij het verzets- monument hield een der betogers een korte toespraak, waarna de demonstran ten uiteen gingen. De politie heeft van haar wapens geen gebruik gejfaakt. (Nlet-otncJCIe koersen) Vorig Opening slot 17/5 3 Nederl. 1948 3% pCt. Ned 1950 3-3V, Nederland 1947 100ft 100% 98(1 98% 3 Ned. 62-84 bel. fac 99% Inschr. Grtbk. '46 3 pCt 98 Neo. Handel MD eert 142 A.K.U. 169 170% Van Berkels Patent 112% Calvé-Delft eert 129gb Van Gelder 157 mm Kon. Hoogovens eert 155 Unilever cert 203% 204% Ned. Kabel 270 Philips 225% 226% Kon. Petroleum 282 282% .Amsterdam" Rubber 114% 120 Holl. Amerika U)n 159 Kon. N. Stoomb MD 128% 129 Ned. Scheepv Unie 123% 124 a.VA. 116 115 Dell MD eert 103% 107% Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp Republic Steel -.hell Union Oil >outnern Paaae Southern Railway 1'iaewatei b'.a Steel 16/5 32% 37 69% 49% 82% 15% 55 Vi 58% 20% 20% 33% 43 V4 54% 38 27% 32% 15/5 Advertentie HAARLEM Advertentie van 57 c.M. breed vindt U ook bij BARKER'S BEHANG Gen. Cronjéstr. 135 - TeL 11657 - Haarlem 't Scheelt een rol op een kamer! Advertentie bestel vroegtijdig Uw 7-pers. trouwauto's bij Sinds 1910 Rozenstraat 7-9 - Telefoon 19992 Gevestigd sinds 1910 Advertentie KAMGAKEN COSTUMES v.*. 78.— SPORTCOSTUUMS 59.75 SPORTCOLBERTS 31.—. RUIME SORTERING OVERHEMDEN - Los en vast boord Confectie-EN MODEMAGAZIJN Spaarnwouderstraat 47-80 - Tel. 21392 Advertentie Marquisettes, Etamines, Vitrages, in diverse breedten vanaf 1.10 Zwitserse Marquisettes, in breedten van 90 tot 250 cm vanaf 3.25 13 Kruisstraat 22 Haarlem Advertentie LANGE VEERSTRAAT M - TEL. 11493 Zo mooi, als U ze de laatste jaren niet hebt gezien' In 5 kleuren met vast boord f 12. Gen. Cronjéstr. 42—44 Tel. 15438

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2