Maquette van „Radio Anno Santo" arriveert te Rome Eric de Noorman - Ve strijd om Aet TjecAt k WMII CO Film over reis van Prins Bernhard op „Karei Doorman" vertoond DE STILLE MAN Wat „II Messaggero" er van maakte Comité voor de radio geïnterviewd UNIEHOF VAN ARBITRAGE WORDT VRIJDAG TE DEN HAAG GEÏNSTALLEERD Toespraken van Rum en Van Maarseveen Vice-admiraal Van Holthe over taak van de Koninklijke Marine Opleiding voor onderwijzer Modernisering van het seinstelsel bij N.S. Begrafenis slachtoffer vliegongeval Haarlem WOENSDAG 17 MEI 1950 PAGINA 3 Stili making friends! DEVIEZEN VOOR TOURISME NAAR ZWITSERLAND Geschenk voor Prins Bernhard Onrustig, gejaagd? Voor gedemobiliseerd en MEVROUW ROOSEVELT NAAR ONS LAND Bodemproductiewet wordt geliquideerd M MELK PUUR Kwatta-soldaat]es blijven altijd geldig BIDDAG BIJ O.L. VROUW TER NOOD A door PATRICK PURCILL PARTICULIERE WONINGBOUW Rapport verschenen Begrafenis Mr. B. v.d. Berkhof van Kockengen Visserij IJsselmeer „Provincie Molukken" wil aansluiting bij Djocja (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 15 Mei. De gelukkigen die tezamen worden aangeduid als de Nederlandse kolonie in Rome, en dat waren dan de Nederlandse gezant bij de Heilige Stoel, jhr. M. van Weede, de gezant bij de Italiaanse Republiek, Graaf W. van Bylandt, Mgr. Smit, Mgr. Eras en Mgr. Damen, rector en viee-rector van het Nederlands pries tercollege en voorts alle Nederlanders die dezer dagen maar binnen Rome's mu ren vertoeven: studenten, priesters, kunstenaars, gezantschapsraden, pelgrims, journalisten en touristen allemaal waren zij vanmorgen de lange weg naar het vliegveld Ciampino gegaan om het comité „Radio Anno Santo" met zijn kostbare last, de zendermaquette, af en in te halen. in zijn kolommen als volgt van deze belangrijke gebeurtenis melding: En tóen de zilveren K.L.M.-machine «Prinses Irene" langzaam aan kwam rollen over de ijzeren landingsbaan, liep er een stoet van bijna tweehonderd mensen met ware doodsverachting de Uittaxiënde machine tegemoet, die met de draaiende propellers Sahara-zand- ïtormen in de tot juichen gerede mon den blies'. Hef. was even later een druk en en thousiast beweeg onder aan de trap, die tegen het toestel was aangezet, toen langzaam en plechtig de lijfwacht van het kostbare geschenk uit het hoge toe stel daalde: Hunne Excellenties Van Schaik en Van den Brink, mr. dr. Hou- ben, mrs. Sassen, Derks en de heren Lücker, Nieuwenhuis, Grollenberg. Intussen droegen in blauwe overalls geklede K.L.M.-mannen de grote kist weg, waarin de maquette van de zen derinstallatie was verpakt, naar een .grote zaal, waar het drukke leven eerst goed begon. Onder het vloeien van zoete Italiaanse apéritief-wijnen eiste hier de publiciteit haar zware tol. De Italiaanse persfotografen begonnen met schilderachtige en gewichtige groepen samen te stellen en deze op overgevoe lige platen vast te leggen. Tijdens net voorstellen en kennis maken werden de zware kabels uitgelegd van de R.A.I., de Italiaanse radio, die bij deze gelegen heid lange gramofoonplaten moest snij den van de korte woorden, die in alle moderne talen aan de microfoons wer den toevertrouwd. Minister Van Schaik zei zijn woord in het Engels, minister Van den Brink vergastte de Italiaanse luisteraars op prettig Frans, mr. Derks Werd in het Italiaans geïnterviewd, en tijdens al deze kout, tijdens al deze op- hamen voor krant en boek en film, moesten de vrome aanbieders van het geschenk als maar wijzen en met geba rende handen onderdelen aanduiden van de maquette: zo althans wilden het de fotografen. Een van de belangrijkste Italiaanse dagbladen „II Messaggero" maakte Aankomst en Vertrek ONTDEKKER VAN STREPTOMICINE EN DE PARI.TSE KLEERMAKER CHRISTIAN DIOR Hollandse politici voor oe aanbieding van een symbolische zending aan de Paus Op het vliegveld Ciampino zijn giste ren aangekomen S. Ecc. Vaan den Brinck, Minister van Economie en Han del, S. Ecc. Vaan Schaeck, oud-eerste minister van Olanda en de heren Nieu- wehmms, Derks en Grollenberg van een Nederlandse radio-commissie. Het bericht verfomfaaide daarna nog de namen van Jhr. van Weede tot Van- weed en die van graaf van Bylandt tot Van Biplandt, maar hoe dan ook, de radio is in Rome, En vee-tienhonderd Nederlanders zullen straks staan rond de troon van de Heilige Vader om haar Vrijdagmorgen in de zaal van Clemens aan de Paus aan te bieden. Advertentie De mogelijkheid is wederom geopend tot het indienen van aanvragen ter ver krijging van reisdeviezen voor toerisme naar Zwitserland, zo deelt het ministe rie van Financiën mede. Voor de reizen die beginnen in de maanden Juni, Juli, Augustus of Sep tember kunnen personen, die 1 Januari 1950 de leeftijd van 14 jaar hebben be reikt, in aanmerking komen voor toewij zing van een bedrag van ten hoogste Zw. frs 440, waarvan per dag over ten hoogste Zw. frs. 40 mag worden beschikt Kinderen, die 1 Januari 1950 nog geen 14 jaar waren, komen in aanmerking voor toewijzing van een bedrag van ten hoogste Zw. frs 220, waarvan per dag over ten hoogste Zw. frs 20 mag worden beschikt. Aanvragen moeten uiterlijk 27 Mei bij de gemachtigde instellingen worden in gediend. te Den Haag geïnstalleerd worden het Uniehof van Arbitrage, dat recht zal spreken in naam van het hoofd der Nederlands-Indonesische Unie. De in stallatie zal geschieden met redevoe ringen van minister Van Maarseveen en mr. Rum, de Hoge Commissaris van Indonesië. Vrijdagmiddag vier uur zal in de I Het Uniehof van Arbitrage bestaat kleine zittingszaal van het Vredespaleis uit drie door het Koninkrijk d n»n iiaa. ïrpïnstalleerd worden het derlanden en drie door de V.b.l. oe noemde leden. Deze leden zijn prof. mr. dr. L. J- C. Beaufort, hoogleraar te Nijmegen, mr, dr. J. Donner, president van de Hoge Raad der Nederlanden en dr. M. J- Prinsen, secr.-generaal van het depar tement van Binnenlandse Zaken, mr. dr. Kusuma Atmadjah, mr. Wirjono Prodjadikoro en mr. Maramis. Tot voorzitter wordt jaarlijks bij af wisseling een Nederlander en een In donesiër door en uit de leden van het Hof gekozen. Volgens besluit van de R.T.C. neemt het Hof kennis „van rechtsgeschillen, door een der xjeelgenoten tegen de an dere deelgenoot, dan wel door beide deelgenoten gezamenlijk, aanhangig te maken, welke hun grondslag vinden in het Uniestatuut, in enige overeenkomst tussen de deelgenoten of in gemeen schappelijke regelingen". Alvorens hun ambt te aanvaarden, leggen de leden van het Hof ten overstaan van net hoofd der Unie de eed of belofte af, dat zij hun ambt met eerlijkheid, nauwgezetheid en onpartijdigheid zullen vervullen. De leden zullen zich daartoe Vrij dagochtend naar Soestdijk begeven. De door de V.S.I. benoemde leden- komen Donderdagmiddag per vlieg tuig in ons land aan. Het Uniehof van Arbitrage zal bij meerderheid van stemmen beslissen, bij staking van stemmen zal, tenzij beide deelgenoten anders verzoeken, het Hof zich tot de president van het Internationaal Gerechtshof of tot een andere bij meerderheid van stemmen aan te wijzen instantie wenden, met verzoek iemand van een andere natio naliteit tot bijzonder lid van het Unie hof van Arbitrage te benoemen, die met de rechten van een gewoon lid aan een hernieuwde beraadslaging over het rechtsgeschil en aan de beslissing daarvan zal deelnemen. Op de onlangs in Djakarta gehouden eerste ministersconferentie is besloten het Uniehof van Arbitrage uit te nodi gen zo spoedig mogelijk een ontwerp voor een gemeenschappelijke regeling, houdende bepalingen nopens de rechts gang bij en de organisatie en regeling van zijn werkzaamheden op te stellen en aan de conferentie van ministers in haar volgende bijeenkomst ter beslis sing voor te leggen. 81. „Urgun!" roept de Lynx uit, als de koerier uit het Noorden zijn dampend paard voor hem laat stilhouden. Wat brengt jou hier! Is er iets misgelopen? Spreek op. man! Spreek Dodelijk vermoeid laat de ruiter zich uit het zadel glijden. De mannen groepen nieuwsgierig om hem heen. Op alle gezichten is spanning te lezen. Erwin werpt hem bewonderende blikken toe. „Ik kreeg opdracht mij zo snel mogelijk naar u te begeven, o Lynx der Wouden, brengt de koerier uit, wanneer zijn adem wat rustiger gaat. „Uw verspieders ov Bal don's burcht gaven het bericht door dat de roofridder raadselachtig bezoek heeft gekregen. Lauri, de magiër bevindt zich op dit ogenblik bij hem." Een gemompel van verwondering stijgt op uit de verzamelde mannen. Lauri in het Noorden? Welke reden kan de magiër hebben zijn veilige schuilplaats te ver laten? Maar de Lynx knikt ernstig. Mogelijk weet ik daartoe de reden wendt hij zich tot Ene, die het nieuws met stijgende onrust heeft aangehoord. „Vage berichten drongen tot my door dat Lauri niet meer In staat is, rpn sol daten hun soldij te betalen. En zoals ge mij vertelde bezit Baldon de scheeps lading goud, welke hij u ontstal! Misschien tracht de Zwarte Hond thans listig een overeenkomst met Baldon te treffen." „Maar dat moet tot iedere prijs verhinderd worden!" roept Eric opgewonden uit. De waarschuwing van de Dvergars krijgt nu eensklaps betekenis voor hem. „gr staat ons maar een ding te doen, Lynx!" Een ogenblik kijken de twee mannen elkander aan. Zij weten dat zij beiden op hetzelfde doelen, wanneer hun blikken zich op de verzamelde krijgers richter, die gespannen het besluit van hun aanvoerders afwachten. „Inderdaad, er staat maar één ding te doen," zegt de Lynx. En met schallende stem klinkt ï(?n bevel „Mannen! Kamp opbreken! Snel! Wij trekken met ijlmarsen naar het Koorden!" Nauwelijks een kwartier later beweegt zich een lange colonne door het dichtst woud. Een klein legertje vastberaden mannen trekt Noordwaarts bezield met een grimmige haat jegens Baldon, de roofridder Advertentie Dinsdagmiddag is op de „Karei Door man" in tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard, van de bevelhebber der zeeslrüdkrachten vice-admiraal E. J. van Holthe en van vice-admiraal J. J. L. Willinge. voor de eerste maal in haar geheel de film vertoond, gemaakt tijdens de reis van de Prins met het oefensmal deel naar de Antillen en Suriname. De Prins had voor deze gelegenheid de kleurenfilm, tijdens deze reis door hem zelf opgenomen, ter beschikking gesteld. Na afloop van de voorstelling werd Prins Bernhard aan dek nog een uit- neembare halter voor gewichtoefeningen overhandigd, welke hem tijdens de reis door officieren en manschappen was toegezegd. Voor de film begon heeft vice-admiraal Van Holthe een en ander medegedeeld over de taak van de Marine. Hij noemde als haar taak in oorlogstijd, er voor te zorgen, dat de eigen koopvaardij ongehin derd de zee kan bevaren. Voor het in standhouden van het Nederlandse volk is een jaarlijkse invoer van 1.2 ton per hoofd nodig, maar als het ijzeren gordijn geheel dicht is, moet elke ton hiervan overzee worden aangevoerd. Het is duidelijk, aldus de vice-admiraal, dat deze aanvoer overzee voor Nederland de slagader vormt en dat afsnijding van die slagader een zekere dood tenge volge zou hebben. Door de vorming van de Benelux, al dus spr., is het tevens de taak der Kon. De leden van het comité „Radio Anno Santo" viel op het vliegveld van Rome een hartelijke verwelkoming ten deel. V. t. n. r.: minister Van Schaik, mgr. dr. Olav Smit, mr. W. Graaj van Bylandt, Nederlands gezant te Rome, dr. F. Hou- ben, minister v. d. Brink, de Neder landse gezant bij het Vaticaan jhrVan Weede, dr. Tesser en mgr. dr. B. Eras. Advertentie Mijnhardt's Zenuwtabletten «erken en kalmeren Uw zenuwen. Voor gedemobiliseerde militairen uit Indonesië zowel als uit Nederland wordt de mogelijkheid opengesteld, een spe ciale opleiding voor onderwijzer te volgen. Deze opleiding zal 1 September 'e Arnhem beginnen. Blijkt de animo °nder de gedemobiliseerden voldoende, dan zal in andere plaatsen in Neder land eenzelfde opleiding worden opge richt. Bij aanmelding van twintig of meer gegadigden van een bepaalde con fessionele richting zal de cursus in een bader te bepalen plaats in confessioneel Verband worden gegeven. De duur van de opleiding is bepaald op anderhalf Jaar. Gegadigden moeten in het bezit zijn van een diploma H.B.S. 5-jarige cur sus, gymnasium of een daarmee gelijk staande opleiding. Men dient zich aan te melden, liefst So spoedig mogelijk, maar in elk geval vóór 1 September, bij het hoofd van bureau 4 van de Sociale Dienst van het bfinisterie van Oorlog, Mauritskade 19, s Gravenhage, onder opgave van gods dienst, genoten opleiding en diploma's. Haar de gedemobiliseerden gemiddeld enkele jaren ouder zullen zijn dan kweekschoolleerlingen, omdat zij en kele jaren in militaire dienst hebben doorgebracht, zal een deel van deze diensttijd meetellen als dienstjaren voor onderwijzer. Wat het onderwijs betreft, zal speciale aandacht worden besteed aan de prac- ische vakken, terwijl Frans, Engels en uits iets minder uitgebreid zullen wor- uon onderwezen dan op de kweekscho len gebruikelijk is. Mevrouw Eleanor Roosevelt zal 19 en e" Ju21. een, bezoek aan ons land bren- dnni- uJ daarbij vergezeld worden kinderen^ zoon Elliot en diens twee Naar wij vernemen, is de indiening bij de Tweede Kamer tegemoet te zien van een ontwerp-overgangswet bodem productie Dit wetsontwerp beoogt de bodem productiewet 1939 grotendeels te liqui deren. Deze wet is uitgevaardigd in het kader van de reeks wetten, die de be voegdheden van de regering bepaalden in geval van oorlogs- of ardere bijzon dere omstandigheden. De bodemproductiewet 1939 geeft de regering de bevoegdheid het gebruik van de bodem en de productie van land en tuinbouw te regelen. Aan de in de wet neergelegde bevoegdheden bestaat thans geen behoefte meer. Een klein aantal voorschriften, dat ook thans nog zijn nut afwerpt, o.a. die, welke betrek king hebben op de bosbouw, op kunst matige inseminatie en op de kruisbe stuiving, zal echter worden gehand haafd. Advertentie KW AU A - BREDA Marine geworden de invoer van overzee naar België en Luxemburg, die zelf over weinig of geen vloot beschikken, te be schermen. De laatste tijd, zo vervolgde de vice-admiraal, is meermalen de stel ling geponeerd, dat Amerika en Enge land tezamen over voldoende marine strijdkrachten beschikken om de aanvoer overzee voor geheel West-Europa te verzekeren. Spr. kan daarop niets anders zeggen dan: Was het maar waar. In een onverhoopte oorlog tegen het Oostelijk blok zou de onderzeebootmacht, die wij tegenover ons zouden krijgen, vele ma len groter zijn dan in de vorige oorlog en toen heeft het geen haar gescheeld, of de Duitsers hadden de aanvoer over zee naar Engeland en Rusland af gesneden. Door de ontwikkeling van het vlieg- wapen is het vliegkampschip de kern geworden van elk verband van enige afmetingen. Daaromheen zijn de zware artillerieschepen gegroepeerd en de jagers. De Kon. Marine heeft thans twaalf jagers en twee kruisers op stapel. Door deze en andere bestellingen, die in de honderden millioenen guldens lopen, helpt de marine in belangrijke mate mee aan het in bedrijf houden van de eigen scheepsbouwindustrie. 31 Mei wordt er bij O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo een biddag gehouden, gedurende welke na de H. Mis van 7 uur ononderbroken de Rozenkrans wordt voorgebeden tot het Lof van 7 uur des avonds. Men kan intenties hiervoor in sturen aan de rector, Kapellaan 13, Hei loo. In het kader van deze Rozenkrans dag zal Mgr. Huibers de H. Mis opdragen en wel om 8.30 uur. Na het Lof is er een grote kaarsenpröcessie door het park. Ook dit jaar hebben de Nederl. Spoor wegen zich bereid verklaard tot het laten stoppen van onderstaande treinen voor het uitstappen en opnemen van groepjes bedevaartgangers, indien dit minstens twee dagen tevoren wordt aan gevraagd bij een der reisagenten: Alle rnaar: W H. Rosmalen, Langestraat 53; Amsterdam: W. H. Bree, De Ruyterkade 45/46; Den Haag: J. W. Siedenburg, Mauritskade 1; Rotterdam: M. T. Hut, Schiedamse Vest 50 b; Utrecht: W. Vos, Hoqfdgebouw II. De treinen zijn: van de richting Am sterdam nrs. 2409, 2413. 2417, 2429, 2433. Haarlem nrs. 2215, 2231. Alkmaar nrs. 2218, 2420, 2222, 2242, 2444. Naar de richting Amsterdam nrs. 2448. 2452. Haarlem nrs. 2250, 2256. Alkmaar nrs 2239, 2441, 2445. 23 „Mijn beste man", zei Jer, „zou je niet als' de wind aan de president gaan ver tellen, dat Jer Coady uit Carriglea graag enige woorden met hem zou willen wis selen?" „Ik vrees, dat de president nu niet vrij is, meneer." „Wel je hoeft er geen minuut aan te twijfelen dat de president zich niet vrij. zal maken, wanneer je hem zegt, dat ik hier ben. Haast je en noodzaak me niet bij Zijne Eerwaarde over je te klagen." Verbijsterd ging de man heen. Jer grinnikte in zijn baard en stootte Peter met zijn elleboog aan. „Da's de manier, jongen! Zo moet je 't aanpakken om iets gedaan te krijgen. Omring jezelf met een air 'van autoriteit, Peter, en voor je het zelf weet, zal men je met waardigheid bekleden". Hij pauseerde en fronste zijn voor hoofd. „Het heeft geen zin, jou zo'n advies te geven. Peter O'Dea, jij bent nog te zachtaardig om kraaien uit een tarwe veld te verjagen." De deur van de wacntkamer zwaaide open en de president van het St. Kigran- college, wiens open gelaatstrekken'goed uitkwamen onder de scherpe lijnen van zijn biretta, stond te hunner beschik king. „Ik vermoed, dat ik voor de eerste keer van mijn leven de eer heb kennis te ma ken met de leidsman van enige van on ze beste leerlingen," zei hij op prettige toon. „Het doet mij buitengewoon veel genoegen U te leren kennen, mr Coady". „Het genoegen is wederzijds, geheel wederzijds, geachte en eerwaarde heer. En dit, father, is mijn trouwe medewer ker en assistent, Peter O'Dea." De president boog even naar Peter en Peter boog even naar de president. „Ja," zeide priester, „in die heerlijke tijd, toen ik hier nog een jong professor was, vleide ik mijzelf met de gedachte, dat ik altijd een jongen uit Carriglea kon herkennen. Telkens wanneer ik in Sep tember voor een grote nieuwe klasse stond en een knaap, een flinke, intel ligente knaap zag, die zijn mannetje stond en zijn woordje kon doen, een wel ingelichte informatie-bron op elk gebied onder de zon, dan placht ik tegen me zelf te zeggen: Aha, daar is een nieuw product van Carriglea, daar is weer een van Mr. Coady's wonderkinderen. U gaf hun iets van uzelf mee. Ja u drukte uw stempel op hen. Mr. Coady. U drukte uw persoonlijk stempel op hen, meneer." „Behalve de baard dan, father," waag de Peter een poging tot schertsen. „Nie mand kan dat imiteren of nabootsen. Dat is zijn eigen persoonlijk copyright." „Jaloezie! Pure jaloezie!" riep Jer, ern stig trachtend zijn plezier te verbergen. „Deze knaap hier weet drommels goed dat hij in het onderwijzershandwerk mijn gelijke is. Hij weet ook, dat mijn baard de enige voorsprong is, die ik nog op hem heb. Goeie genade, ik moet die assistent van mij goed in de gaten houden. De duvel heeft hem zo goed als ingepalmd, father, en er wankelt een troon onder de Koning van Carriglea. Maar er moet voor iedere leerling meer gedaan worden dan hem lezen en schrij ven te leren of hem te wijzen hoe hij cijfers moet optellen. Zo kwam het, dat ik, toen ik hier naar toe ging, bij mijzelf zei, Jer, ouwe jongen zei ik, neem die verwaande Peter eens mee naar het College en laat hem eens zien, dat hij er niet mee kan volstaan eenvoudigweg door het leven te gaan met te consta teren, dat er onder zijn pupillen heel wat genieën schuilen en dan verder onver schillig toe te zien, hoe die troep stomp zinnige sullen aan zijn eigen ondergang prutst." „Dat is een nobele gedachte. Een zeer nobele gedachte," gaf de priester toe. „Ik zou 't geen nobele gedachte noe men, father." Jer zei het positief, echter niet scherp. „In al die jaren, dat hij les gaf en scholieren opvoedde heelt Jer Coady er nooit over geprakkizeerd, iemand een taak op de schouders te leg gen, die boven zijn krachten ging. Uit sluitend m'n allerbeste leerlingen liet ik doorgaan naar het College; dat is mis schien de oorzaak dat u zich zo'n vleien de opinie over mij gevormd heeft. Maar God legt de valstrikken voor al onze hoogmoedige gedachten, daarom heeft Hij mij nu mooi te pakken gekregen," zuchtte Jer Coady. „Kortgeleden heeft u hier een jongen gekregen, Neddy Mullal- ley heet-ie. Edmund Mullalley uit Tub- bernalaca." „Mullalley, Mullalley," herhaalde de priester, zijn voorhoofd fronsend terwijl hij trachtte de tweehonderd namen van zijn leerlingen uit zijn geheugen op te diepen. ,0 ja, inderdaad hebben we een jongen Mullalley." „U vindt hem zeker niet op hetzelfde peil staan als de anderen uit Carriglea?" „U moet goed begrijpen, mr. Coady, dat ik rechtstreeks weinig met hem te maken heb. Als wij het beiden tenmin ste over dezelfde jongen hebben, Her inner ik mij, iemand te hebben horen zeggen, dat Mi koe zal zeg gen een beetje traag van begrip ]s. Maar dat gaat mettertijd wel over. Het komt vaker voor, dat verstand en ge nialiteit eerst op betrekkelijk latere leeftijd tot bloei komen." „Neddy Mullalley zal nooit een genie worden, zelfs al wordt hij zo oud als Methusalem. Van een kikker kan men geen veren plukken, father," verklaarde Jer. „Eigenaardig, voor mijn vlugge leer. lingen ben ik nooit een professor of president gaan opzoeken, en nu sta ik hier, om een goed wóordje te doen voor de. grootste stommerik, die ooit op een bank in de school van Carriglea heeft gezeten." „En een goed woord van u moet men niet licht opvatten, mr, Coady." De president glimlachte tot zijn bezoekers. „Ik geef u de verzekering, dat ik per soonlijk voor zijn belangen zal zorg dra gen. Het kon wel eens zijn, dat onze vriend Neddy helemaal niet zo ach terlijk is als u denkt." „Achterlijk!" riep Jer Coady. „Zijn schedel is dikker dan dat daar!" en zijn parapluie tikte tegen de. hardstenen muur. „Maar al is-ie dom, hij is uit het goede hout gesneden en hij zal een be ter priester zijn dan menige jongeling met meer hersens in zijn kleine teen dan Mullalley in zijn he.le body heeft. Hij is uitverkoren, father, en hij heeft de roeping, en priester zal-ic worden, al moest hij de boeken opeten om ze te leren." (Wordt vervolgd) De bemanning van de „Karei Doormanheeft Prins Bernhard Dinsdag op de Karei Doorman" een paar halters ten geschenke gegeven. Gans de marine lachte toen het „zwaarwichtige" cadeau werd aangebodenPrins Bernhard al evenzeer. De commissie particuliere woning bouw, op verzoek van de leden van de Nederl. Katholieke Aannemers en Pa troonsbond geformeerd om een onder zoek naar de stand van zaken met de particuliere woningbouw in te stellen, heeft in een rapport verslag uitgebracht over haar bevindingen. Zij is van oor deel, dat het huidig systeem van de financieringsregeling vervangen moet worden door een premieregeling. Het onrendabel deel van de bouwkosten moet, vindt zij. direct als een bedrag ineens aan de bouwer (koper) ter be schikking gesteld worden. De particu liere bouwers dienen een groter deel van het bouwvolume te krijgen. Huur en kosten moeten in redelijke verhou ding tot elkaar staan. Invoering van een tariefsysteem zonder plafond zal de bouwkosten kunnen drukken. Het rapport pleit tenslotte voor gro tere vrijheid voor de particuliere bou wer bij het verhuren van de door hem gebouwde woningen en wenst regel-' matig overleg tussen de overheid en het bedrijfsleven- Dinsdagmiddag is op de algemene be graafplaats te 's-Gravenhage het stoffe lijk overschot van mr. B. C. J. van der Berkhof van Kockengen, ambassaderaad, belast met pers en culturele aangele genheden bij de Nederlandse ambassade te Brussel, ter aarde besteld. Verschil lende autoriteiten uit de culturele en diplomatieke wereld, onder wie de voor malige Nederlandse ambassadeur te Brussel, mr. J. A. N. Pati.in, de huidige Nederlandse ambassadeur te Brussel, mr. B. P. baron van Harinxma thoe Slooten, begeleidden de overledene naar zijn laatste rustplaats. De Nederlandse ambassadeur te Brus sel, baron van Harinxma thoe Slooten, sprak namens de minister van Buiten landse Zaken. Hij herinnerde aan het vele werk dat de overledene voor Ne derland te Brussel heeft gedaan. Na mens de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen sprak dr. F. Bender gevoelens van dankbaarheid uit voor hetgeen mr. Van den Berkhof heeft gedaan ten behoeve van de culturele betrekkingen tussen Nederland en Bel gië. Een zoon van de overledene dankte, mede namens zijn moeder, voor de vele bewijzen van deelneming. Veie kransen en. bloemstukken bedek ten de baar. Het weer werkt nog niet voldoende mee om de IJsselmeervisserij dit voor jaar succesvol te doen zijn. Verschil lende vissers leggen zich ook op het vangen van nest (kleine visjes) toe. waarvoor zij ongeveer 7 cent per kg be sommen, maar waarmee zij riskeren, dat hun netten gemakkelijk beschadigd wor den. Er wordt vrij veel nest aangevoerd. Doordat de temperatuur van het water nog laag is, levert de kuilvisseri.i op paling tot nu toe weinig op. De lijn- visserij op paling brengt iets meer op, al zijn ook hier de aanvoeren nog niet bepaald groot. Nadat er geruime tijd geen vis naar België is uitgevoerd, kon de IJmuidense handel Dinsdagmorgen weer een klein kwantum naar onze Zuiderburen afzet ten. Deze gang van zaken heeft de diepe depressie in de visprijzen in zoverre gunstig beïnvloed, dat de uitermate goedkope kabeljauw Dinsdag in IJmui- den direct voor meer lonende prijzen van de hand ging. De modernisering van de z.g. „oevei- liging" van de Nederlandse Spoorwegen schrijdt voort. Deze modernisering bete kent de vervanging van de mechanische of electrische bediening van de besei- ning, en van het blokstelsel, door auto matisering, terwijl de vroegere arm- seinen (de seinpalen dus met seinarmen) plaats maken voor lichtseinen. Als eerste baangedeelte waarop het nieuwe lichtseinenstelsel, met automa tisch blokstelsel, werd toegepast, werd aangewezen het baanvak UtrechtDrie bergen. Sins vorige week is echter ook de beveiliging van het baanvak Drie bergenMaarnMaarsbergen, volgens het moderne beginsel, in gebruik. Inmid dels werd ook het baanvak Tilburg Gilze-Rijen van het nieuwe seinstelsèl voorzien. Als volgende etappe komt het baan vak UtrechtBlauwkapel aan de beurt. Hier zal niet meer kunnen worden vol staan met de drie kleuren licht: groen, geel en rood, maar er zal een nieuw „licht" moeten worden ingevoerd. Dit licht zal weliswaar eveneens geel zijn, maar het zal zich vertonen als een flik kerlicht, met 75 flikkeringen per mi nuut Voorts wordt het emplacement Den Bosch van een peheel nieuwe volledig automatische seininstallatie voorzien. Meer stations zullen volgen. In het tienjarenplan komen allereerst aan de beurt Arnhem, Leidep, Eindhoven, En schede, Zutphen en Zwolle. Voor de automatisering van de beveiliging der verschillende baanvakken is eveneens een tienjarenplan opgesteld, dat de mo dernisering met automatische lichtseinen en automatisch klokstelsel van het ge hele hoofdnet omvat. Dinsdagmiddag is op de Noorderbe graafplaats te Leeuwarden hét stoffelijk overschot van de matroos le klasse leerling-onderofficier vlieger J. Kiemel. die de vorige week Vrijdag bij het vliegtuig-ongeval te Haarlem op twin tig-jarige leeftijd om het leven kwam, ter aarde besteld. De begrafenis ge schiedde met militaire eer. De kist was met de vaderlandse driekleur gedekt, waarop een groot aantal bloemstukken was gelegd. Vóór de, laatste gang op de begraafplaats loste een vuurpeloton een salvo, dat later over de groeve werd herhaald. Matrozen droegen de kist naar de groeve. Met de familie schaarden de officieren, onderofficieren en manschap pen zich om het graf. De commandant van het vliegkamp Valkenburg verzekerde in het bijzonder namens de marineleiding, dat Kiemel vele vrienden op Valkenburg heeft ach tergelaten. Kiemel, zo besloot de com mandant. is gevallen op het veld van eer en hij liet een lege plaats op Valkenburg achter. Uit een telegram uit Temate (een eilandje ten Oosten van de Minahassa, behorend tot de Noord-Molukken) aan Sukarno blijkt, dat de raad van radjahs, de Noord-Molukken- raad en 26 volksorganisaties aldaar een „Provincie Molukken" hebben afgekondigd, die deel wil uitmaken van de republiek Indonesia (Djocja).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3