Uïïf IDOMilllNI Dli. VIROUW Belangrijke vorm van STALIN'S GULHEID HEEFT EEN BIJSMAAK huishoudelijke Schoenen Belevenissen van de struisvogel Rasmus Gesneuvelde Franse soldaten te West-Kapelle herdacht BUSDIENST AMSTERDAM-FRANKFORT D.D.D. TEMPO ZOMER I Wij luisteren naar Parachutisten dalen neer op Woensdrecht Onderscheidingen voor Nederlanders en Fransen ^RGINIAV PRODUCT RAG EN Reizigers zien veel van stad en land Een aanzienlijk deel van de buit is reeds lang binnengehaald Kleine voorraadkamer in de bus General Black "morgen in Amsterdam vele jaren arm in het mm voor de Lie bezoekt Chinese ambassadeur Chinese nationalisten geven eilanden prijs Koning Faroek straft zijn zusters Dagelijks kinder verhaal door Clevin WOENSDAG 17 MEI 1950 PAGINA 5 urmrt urni a Vrijdag vertrekken de schepen voor „Activity" HET VERVALLEN VAN VERLOVEN A Reeds 100.000 bezoekers op „Holland Fair" Door auto doodgereden VERMINDERING HERSTELBETALINGEN Overeenstemming tussen de kappers Geldige kampkaart TURKS KABINET DIENT ZIJN ONTSLAG IN Verlies van titelrechten en privileges MARKTEN Twee en zeventig Franse parachutisten sprongen gisteren uit vijf Junkers- ""-egtuigen neer op het vliegveld Woensdrecht. Twee en zeventig mannen kwamen °P deze wijze naar Nederland om er deel te nemen aan de hulde die men ging brengen aan de Franse soldaten, die tien jaar geleden in ons land hun leven lieten boor de vrijheid van Frankrijk en Nederland. Het langzame, plechtstatige dalen bon deze parachutisten vormde het voorspel op de grote herdenking die 's middags J® Kapelle (Zuid-Beveland) werd gehouden, een voorspel, dat o.a. door generaal Blanchard als vertegenwoordiger van de Franse minister van oud-strijders, en door de Nederlandse minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking, werd bijgewoond. basisparachutisten van Woensdrecht en de speciale troepen uit Chaam, die met lolou zie blik ken deze sprong gadesloegen, waren eveneens op het vliegveld aan wezig. Na de geslaagde landing begaf men *ich naar Kapelle-Biezelinge, waar tal van Nederlandse en buitenlandse bur gerlijke en militaire autoriteiten zich «ij de reeds genoemden voegden Als Vertegenwoordiger van H. M. de' Ko- i Wngin en van Prins Bernhard was aan wezig vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen; dr. W. Drees vertegenwoor digde de Nederlandse regering. Nadat burgemeester H. G. van Suylekom al ien had welkom geheten en de Franse ambassadeur, de heer J. P Garnier, dank had gebracht voor het initiatief Waaruit deze hulde voor de Franse gesneuvelden was geboren, trok de stoet baar het kerkhof, waar het stoffelijk overschot van 234 Fransen rust. Voorop ging de jeugd van Kapelle, die ruim honderd kransen meedroeg. Overal in het dorp, van elk huis, de gehele weg langs, waaide de vlag halfstok. Op het kerkhof sprak de minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking, de Franse gasten toe. Hij zei dankbaar te zijn dat Nederland door dit Fran se kerkhof te Kapelle de gelegen heid krijgt een bewijs van zijn dankbaarheid te leveren. Hij deed een beroep op de Zeeuwse bevolking om deze graven me.t liefde en pië teit te blijven verzorgen. Vervol gens verklaarde hij het kerkhof voor geopend Ds. M. Jospin, voorzitter van de Ne derlandse afdeling van het Comité du Souvenir francais, zette daarna uiteen hoe men er met veel moeite en dank tij de hulp van velen in geslaagd was op dit kerkhof een monument ter ere Van de gevallenen op te richten. Nadat de heer L. Jacquinot de roemruchte ge schiedenis der Franse soldaten én van de Chasseurs Parachutistes in het bij- Zonder nog eens had verhaald, ging hij over tot de onthulling van het monu ment, waarop de namen van de geval lenen staan gegrift. De 's morgens ge dropte parachutisten vormden daarom heen een erewacht. Het muziekcorps Van het Franse 93ste regiment infante rie speelde daarna de Marseillaise. In naam van H. M. de Koningin hechtte Vice-admiraal N. A Rost van Tonnin gen de bronzen leeuw aan het gemeen schappelijk vaandel van het tweede en dèrde regiment Chasseurs Parachutis tes van de Special Air Service Troops van het Franse leger. De heer L. Jac quinot overhandigde daarna aan mevr. Mol de zilveren medaille de la recon naissance de France, die posthuum was verleend aan Jan Mol, de initiatiefne mer tot dit Franse kerkhof. Vice-admi raal Le Picot, voorzitter van het Franse herdenkingscomité, reikte aan drie Nederlanders en drie Fransen, die zich voor de tot stand koming van dit monument verdienstelijk hadden ge maakt, een herinneringspenning uit Dan legde vice<-admiraai Rost van Ton ningen namens de Koningin en de Prins een krans op het gedenkteken, waarna namens tal van instanties en verenigingen bloemen en kransen wer den aangebracht. Advertentie VA De Nederlandse schepen, die aan de oefe ning „Activity" zullen deelnemen, vertrek ken Vrijdag uit Nederland. Hr. Ms. „Karei Doorman", Hr. Ms. Ja cob van Heemskerck" en Hr. Ms. „Marnix" lichten in het begin van de middag het anker te Rotterdam. Hr Ms. „Johan Mau- rits van Nassau" vaart tegen de middag uit Den Helder. De drie onderzeeboten, Hr. Ms. „Dolfijn", „Zwaardvis" en „O 27" bevinden zich reeds op zee. Krachtens een overgangsbepaling van de Drankwet 1931 zouden 1 Mei j.l. ruim 400 verloven A (verkoop zwak-alcoholi- sche dranken) vervallen, omdat zij nie: stonden op naam van een natuurlijk per soon. Een groot aantal daarvan is ge handhaafd, omdat de localiteiten waar voor zij golden, deel uitmaakten van een zogenaamde inrichting voor maatschap pelijk verkeer. Waar dit niet het geval was, kon op aanvraag een nieuw verlof worden ver leend, indien het maximum-aantal ver loven in de betreffende gemeente nog niet was uitgegeven en ook overigens werd voldaan aan de eisen van het Drankwetbesluit 1932. Voor de localiteiten, die niet aan die eisen voldeden, omdat zij minder dan 35 m2 vloeroppervlakte beslaan, is thans bij K. B. de mogelijkheid geopend vóór 1 Augustus bij de inspecteur van de Volksgezondheid, belast met de zaken rakende de Drankwet, ontheffing te vragen van deze eis. Verzoekers zullen dienen aan te toner, dat zij tenminste sedert 1 Januari het bedrijf hebben geleid in de localiteit waarvan 1 Mei j.l. het verlof A verviel. Uit Philadelphia wordt bericht, dat gedurende de eerste week van de „Hol land Fair" meer dan 100.000 personen de tentoonstelling hebben bezocht. In de Deventerstraat te Apeldoorn is Dinsdag de 55-jarige gemeentewerkman J. Hartman door een personenauto aan gereden en op slag gedood. Op een bijeenkomst van /WTTillTI 147Ï TC^ onfe^«skroachten bi| De opening van het Franse kerkhof te Kapelle, Dinsdag zijn in het bijzijn van minister-president dr. Drees en tal van Franse en Nederlandse burgerlijke en militaire autoriteiten het Franse kerk hof en oorlogsmonument te Kapelle ingewijd. Na de onthulling heeft de vertegenwoordiger van H M. de Ko ningin, vice-admiraal N. 'A. Rost van Tonningen, de versierselen, behorende bij de Bronzen Leeuw, gehecht aan het vaandel van het 2de en 3de regiment Chasseurs Parachutistes. Op de achter grond het pas onthulde monument. (Van onze speciale verslaggever) Het stond, meenden wij, toch wel een tikje gedurfd op de dienstregeling vermeld: vertrek Centraal Station Amsterdam 7.30 uur, aankomst Hauptbahnhof Frankfort a. d. Main 19.35 uur. Zo j.ets kun je doen met een trein, die geen lekke banden krijgt, die niet voor een gesloten overweg behoeft te wachten, die niet gedwongen is op een drukke maar smalle verkeersweg een kwartier of meer „en file" te rijden of geplaagd wordt door verkeersagenten, stoplichten en wegomleg- gingen. Maar zo'n log, onhandelbaar bakbeest als de kastelen van autobussen die tegenwoordig over onze wegen denderen? Enfin, we gingen er voor zitten en Wachtten maar af. En niet voor niets. Toen de grote, groene bus va.n de Neder landse Buurtspoorweg Maatschappij met een brede boog op het stationsplein van Frankfort zijn laatste halte bereikte, had hij gepresteerd wat tot nu toe geen enkele trein heeft klaargespeeld. Vijf minuten vóór het schema is zij de veilige haven binnengelopen. De eerste rit van de half wekelijkse busdienst Amsterdam Frankfort v.v. was volgens plan volbracht. Voorlopig is de regeling zo, dat één dienst per week wordt verzorgd door de Nederlandse Buurtspoorweg Maatschap pij en de andere door de Deutsche Touring Gesellschaft. Wat de eerste betreft hebben wij tijdens een twee daags retourtje van omtrent duizend kilometers mogen vaststellen, dat de tocht alleszins comfortabel is. Er is bovendien een kleine voorraadkamer aan boord, waaraan men zich op be scheiden wijze van spijzen en dranken kan voorzien, en de hulpvaardige ste wardessen voeren haar dienstvaardigheid zover door, dat men nauwelijks op eigen kracht in en uit hoeft te stappen! A.4 n«.Vn//v«// I sten van Yalta en Potsdam voorzagen in i/OSl-JJullSlunU VOOT ie betaling door Duitsland aan de Sov- Leid daaruit nu niet af, waarde lezer, dat de openingsrit van deze internatio nale dienst een dolle draf tegen tijd en afstand is geworden. Dat zou trouwens zegelrecht in strijd zijn met de bedoe ling van deze nieuwe lijn. Die is name lijk niet vóór alles gericht op een zo snel mogelijke verbinding, maar op een reis van plaats tot plaats, waarbij ook het touristische element tot uiting zou kunnen komen en wel zo, dat de reizi gers naar en van Nederland in de ge legenheid zijn en passant wat meer dan °P normale reizen te zien van stad en landschap Inderdaad biedt deze nieuwe lijn daar toe alle gelegenheid. Het begint met een aantrekkelijke tocht in eigen land: over de hoofdweg door Het Gooi, langs de prachtige route via Arnhem en Nijmegen, dwars door het lieflijke Lim burg naar Venlo, waar men de grens Passeert. Ook de schoonheid van het Rijngebied is dankbaar gebruikt als schitterende entourage voor deze mooie touristische reis. De route gaat via Dus- seldorp naar de halteplaats aan de voet de majestatelijke, wel gehavende, maar gelukkig niet onherstelbaar ver- Woeste Keulse Domvia het intieme g°nn, de voorlopige zetel van de West- "ditse regering, naar Königswinter, met een korte pauze aan de oever van ?e rivier, alvorens de laatste etappe °eöi)tt naar Frankfort, dat een uiterst Duit-i uer'cèers'cnooppunt West- Belangrijk is daarbij dat de reizigers in frankfort niet aan hun lot worden °v®rJ>elaten. De Deutse Touring Gesell schaft, met wie de Nederlandse Buurt spoorweg Maatschappij deze dienst voor- topig tweemaal in de week (Maandags rn. .Vrijdags) organiseert, verbindt de reiziger na een nachtlogies in Frankfort TT dat tegelijk met de reiskosten in ^jederlands geld kan worden voldaan met Bazel of Wenen. Die reiskosten «temmen ongveer overeen met die van N .derde klasse reizen per trein. In vderland zijn de halten aan de stations f^n Amsterdam (beginpunt), Amers- 18.30). Arnhem (9.30) Nijmegen .u) en Venlo (11.15); in Duitsland aan f Jan. Düsseldorp, Keulen, Bonn °paischer Hof) en Frankfort. Advertentie Geneesmiddel tegen huidaandoeningen, j Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. Donderdagochtend arriveert te Amster dam uit Indonesië het troepentransport- schip „General Black", met aan boord het 5e bataljon garde-regiment „Prinses Irene" Om negen uur begint de ontscheping. Dit bataljon is uit erkentelijkheid voor de offers, die door de Koninklijke brigade „Prinses Irene" bij de bevrijding van Til burg zijn gebracht, door de gemeente Til burg geadopteerd. Het gemeentebestuur en het adoptie-co mité bereiden zich voor op een waardige ontvangst van dit bataljon, welke is vast gesteld op Zaterdag 17 Juni. In de kapperswereld is tussen een drietal organisaties overeenstemming be reikt, waardoor het mogelijk wordt, dat binnenkort slechts een vakexamen afge nomen wordt. Rusland heeft, zoals wij in een deel van onze oplage van gisteren reeds meldden, besloten de herstelbetalingen, die Oost-Duilsland nog schuldig is, met 50 pet. te verlagen en aan de Oost- Duitse regering wordt vijftien jaar ge geven om de overblijvende 3.171.000.000 dollar uit de lopende productie te be- lalen, zo heeft Stalin medegedeeld in antwoord op een brief die de Oost- Duitse premier Otto Grotewohl op 11 Mei gestuurd had en waarin deze ge vraagd had of de Sovjet-regering het mogelijk achtte de leveranties voor herstelbetaling te beperken en in welke mate. In Stalin's antwoord wordt verder gezegd, dat de Sovjet-Unie bij het on derzoek van het Oost-Duitse verzoek in overweging heeft genomen, dat „de Duitse republiek consciëntieus en re gelmatig de herstelbetalingsverplich tingen is nagekomen, welke bepaald waren op een waarde van tien milliard dollar. Een aanzienlijk deel van deze herstelbetaling, te weten 3.658.000.000 zal betaald moeten zijn tegen het einde van 1950." „Geleid door de wens de inspannin gen van het Duitse volk te vergemak kelijken en de bestaande vriendschap pelijke betrekkingen tussen de Sovjet- Unie en de Duitse democratische repu bliek in ogenschouw nemend en in overeenstemming met de regering der Poolse republiek, heeft de Sovjet-Unie besloten de nog te betalen som te ver minderen met 50 pet., hetgeen neer komt op 3.171.000.000 dollar." In overeenstemming met de verkla ring .van de Russische regering, gedaan op de zitting van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken in Maart 1947, om voor het voldoen der herstelbeta lingen een termijn van twintig jaar vast te stellen, heeft de Russische regering tevens besloten de betaling van het res terende bedrag ie verspreiden over vijf tien jaar, beginnende 1951 tot 1965 met inbegrip van goederen uit de lopende productie. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de verlaging der herstel betalingen „in het geheel geen beteke nis" heeft. Hij zei, dat er nooit een totaalbedrag voor herstelbetalingen van Duitsland aan de Sovjet-Unie was vast gesteld. Suggesties, dat de overeenkom- jet-Unie van tien milliard dollar, werden door de woordvoerder geheel onjuist ge. noemd. De Sovjet-regering eiste op de bijeenkomst van de raad van minis ters van Buitenlandse Zaken te Moskou in Maart 1947 tien milliard dollar van geheel Duitsland, maar de overige mi nisters gingen hiermee niet accoord, zo verklaarde de woordvoerder. Een woordvoerder van de Amerikaan se hoge commissie heeft verklaard, dat de Russische cijfers misleidend zijn. De ontmanteling en plundering, het voort durend beslag leggen op de lopende productie naast de wettige herstelbeta lingen hebben reeds 18 milliard dollar aan goederen van Oost-Duitsland naar de Sovjet-Unie doen gaan. Het Kremlin heeft de reeds ontvangen herstelbetalingen vastgesteld op 3.658 millioen dollar, een derde van de oor spronkelijke eis. Stalin heeft bevolen de rest met de helft te besnoeien, hetgeen toch altijd nog betekent, dat de Ooste lijke zone per jaar uit de huidige pro ductie gedurende 15 jaar 211 millioen dollar moet betalen. Tengevolge van deze herstelbetalingen zal Oost-Duitsland voor vele jaren zo arm blijven, dat economische hereniging met het Westen* onmogelijk zal zijn, aldus een woordvoerder van de Ameri kaanse hoge commissie. De Russen heb ben dit bewust gedaan om de hereniging onmogelijk te maken, aldus de woord voerder. Volgens geallieerde waarnemers heeft de Russische actie verder ten doel: a) de woede over het niet terugkeren van de Duitse krijgsgevangenen enigs zins tot bedaren te brengen. b) de Oost-Duitse socialistische een heidspartij te helpen in de a.s. verkie zingen in October. c) Compensatie van het besluit van de Westerse geallieerden om West- Duitsland grotere bevoegdheden te geven. De ANWB wijst er op dat kamperen in verreweg de meeste gemeenten zon der vergunning van B. en W. verboden is, ook op particulier terrein met toe stemming van de eigenaar Zij die kam- peerplannen hebben lopen ernstig ge-' vaar hun vacantie te bederven wanneer zij niet in het bezit zijn van een geldige id.is nieuw afgegeven of tijdig verleng de) kampkaart. Men wende zich tot de Ned. Kampeer - kaarten Centrale (N.K.C.), Parkstraat 18—26, Den Haag. Tussen aanvrage en afgifte verlopen in ieder geval veertien dagen! p een bijeenkomst van onderwijskrachten bij het V.G.L.O., die wij onlangs bijwoonden, werden verscheidene dingen gezegd, die ons ook voor de ouders van veel belang leken. Over het algemeen weten de .ouders nog te weinig van net V.G.L.O. (voortgezet ge woon lager onderwijs) af, om er zich een juist idee over te vormen. Men zit nu eenmaal met de wettelijke bepaling, dat het kind acht jaar school moet gaan of tot 14 jaar en 8 maanden als wij het goed hebben, daar moet blijven! Veel ouders van kinderen, die normaal zen klassen doorlopen, maar niet verder studeren, hebben nu het gevoel, dat de jaren dat het kind langer op school moet blijven, omdat het nog te jong is voor een nijver heidsschool of ambachts school, feitelijk verloren zijn Niets is minder waar. Het V.G.L.O. is er juist op gericht om deze kinderen voor ze in de grote leerschool van het leven belanden, zoveel en zo goed mogelijk te vormen. Men probeert door allerlei oefeningen in handvaardigheid de kinderen een handigheid bij te bren gen, die hen in het latere le ven te pas kan komen. Deze handvaardigheid is bij de meisjes dikwijls practisch ge richt op vrouwelijke hand werken, als naaien, breien, stofversieren enz. Toch gaat het niet zozeer om wat ze hier direct leren, dus niet het breien van een bepaalde steek of het tekenen van een bepaald patroon, als wel om de vaardigheid, die het kind krijgt en de vormende in vloed, die het ondergaat. Patroontekenen b.v. moet zeer netjes en secuur gebeu ren. wil men er iets aan hebben. Zelfs al tekent het kind een patroon, dat het nooit in zijn verdere leven zal gebruiken, dan nog zal het hierdoor accuratesse le ren. Ditzelfde geldt voor de jongensscholen. Tal van ouders zullen helemaal niet begrijpen wat de waarde is van boetseerwerk b.v. Toch zullen de jongens als ze daarin iets willen bereiken, eerst moeten leren om scherp waar te nemen, en ook om zorgvuldig te werken. Zelfs dat „geknoei met klei", zo als het dikwijls betiteld wordt, is dus heus niet zo nutteloos als het li.ikt Het is echter heel goed te begrijpen, dat de ouders het veel prettiger en nuttiger vinden als de jongens wat le ren timmeren of b.v. metaal knippen. Er zijn diverse V.G.L.O.-scholen, waar men hieraan werkt. Om verschil lende redenen kan dit echter zijn moeilijkheden hebben. Eerstens vragen deze bewer kingen nogal wat ruimte en moet er dus een llink ban- denarbcidlokaal zijn, maat huisvrouw ze een beetje, omdat de. diepvries-produc ten de aantrekkingskracht hebben van het nieuwe. En er hoeft geen blik te worden opengemaakt, iets wat ieder een een vervelend werkje vindt. Volgens de fabrikanten blijven de vitaminen spring levend, zowel in de blik- groenten als in de ingevro ren groenten, maar wie wat de vitaminen betreft geen enkel risico wil nemen, die moet alleen verse dingen eten, zo uit de tuin en vooral geen groenten urenlang schoongemaakt laten liggen voor ze in de pan gaan. Maar ja. het gemak is ook wat waard en de huisvrouw die. veel te doen heeft, pro fiteert natuurlijk graag van het voorbereidende werk dat anderen voor haar gedaan hebben. De Amerikaanse vrouw doet dat ook, die maakt haar eten niet, in veel gevallen maar haalt het, bijna kant en klaar, in de winkel. Ze laat het maal heel gemakke lijk beginnen, namelijk met een glaasje vruchtensap, veelal tomatensap. Tomaten sap is hier nog niet zo erg ingeburgerd en toch is het een makkelijk ..passe par- tout" in het huishouden. Het is een frisse drank in de zo mer als men nu eens geen zin heeft in iets zoets en het kan goede diensten doen bij de etensbereiding. Als men een blik tomatensoep in huis heeft en er komt een plotse- VI linge gast, dan is een bord aardappelen kan ze geschrapt soep in een oogwenk ge- kopen, evenals worteltjes, maakt groenten gesneden bovendien is het materiaal vrij kostbaar en de subsidies aan het V.G.L.O. zijn nog steeds van die aard, dat grote uitgaven niet gemakkelijk kunnen worden gedaan. Be langrijk is echter voor alle V.GJL.O.-scholen, dat men er streeft naar de ontwikkeling van het kind tot een harmo nische persoonlijkheid. De ene manier, waarop dit wordt be reikt, kan prettiger en ver kieslijker zijn dan de andere. Waar het om gaat blijft ech ter: het resultaat. Als dat goed is, is de methode on belangrijk. .w^.w.v.-.v.v.w.v In het moderne leven heeft iedereen gebrek aan tijd, ook de huisvrouw die veelal zonder hulp zit Maar van alle kanten wor den haar dan ook huishou delijke gemakken geboden; Voor tomatensoep trekt men een ui. laurierblad en kruidnagel af in een kwart liter water, waarna men een blik tomatensap toevoegt en daarna het gezeefde De blikgroenten en vruch- vocht bindt met bloem, om ten in blik bieden zich in tenslotte wat peper en aro- njen^ aan, al vergeet de ma toe te voegen. en ge wassen, en de diepvries groenten en het ijsf ruit dringen zich meer en meer in, voor zover natuurlijk de huishoudbeurs het toelaat Voor tomatensaus neemt men eveneens twee delen tomatensap op een deel wa ter, waarna men een gefruit uitje en bloem toevoegt en de saus vijf minuten laat doorkoken, daarna peper en zout en gehakte peterselie toevoegend. In een handomdraai is men klaar, en dat is in veel ge vallen een groot voordeel. Want gauw, goed en gemak kelijk is maer en meer het devies van de huisvrouw. WWWWWWJWWV Onze voeten dragen ons door het leven, dag na dag. Laten we ze een beetje veTwennen of liever gezegd, laten we ze toch niet zo slecht behandelen als heel velen dat doen die ze maar in schoenen steken alleen omdat die schoenen het oog bekoren, terwijl de voeten er in lijden. Een schoen moet twee kwaliteiten hebben: hij moet esthetisch zijn en hij moet de voet omsluiten zonder te knellen of te hinderen. Let u ook eens goed op het bin nenwerk als U een schoen koopt en voelt u met de hand eens of er geen oneffenheden of onregelmatigheden zijn die u zullen gaan pijnigen. Er is weer een zeer grote keuze in schoenen, er is ze ker in de winkels voor ieder wel een schoen die haar past. die haar staat en haar aan staat. Er zijn veel makkelijk zittende schoenen, prettige en, een beetje slof-achtig, met bijna door lopende hak, die zo plezierig loopt. Natuurlijk komt de zo mer met open schoenen, dat is luchtig en staat zomers, de open teen is er ook nog al tijd. Maar wie daar niet van houdt kan genoeg andere mo dellen vinden. Aan de suède wandel schoen heeft de bakvis en de vrouw die zich graag sportief kleedt, haar hart ten enen male verpand. En dan liefst in grijs, de vrouwen schijnen deze zomer gek op grijs te zijn. Daarna volgt bruin, blauw veel minder. In suède schoenen zijn er zeer veel variëteiten. Er zijn ook veel suède pumps, dikwijls open gewerkt, zoals de foto laat zien. Verder ziet men op de foto links een paar wandel sandalen met Zuiderzeehak en om de voorschoen een rand van kalfsleer. Het suède schoentje op de voorgrond is iets gekleder. De sandaal rechts bestaat geheel uit smalle biezen, de zool is dun, de hak plat. Een geschikte schoen voor het strand en voor de vacantie als men bij voorkeur licht geschoeid gaat. ASTRID Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, die thans te Moskou verblijft in de lioop het probleem van „de lege zetels" bij de V.N. op te lossen, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de am bassadeur van het communistische China te Moskou, Wang Tsjia-Hsiang. Lie heeft aan verslaggevers meegedeeld, dat hij waarschijnlijk Vrijdag uit Moskou zal vertrekken. Hij wilde geen commentaar geven op het onderhoud dat hij Maandag met Stalin en Molotof heeft gehad. Vandaag zal Lie een persconferentie houden, maar hij heeft al gezegd, dat hij „niets sensa tioneels" zal onthullen. Hij is niet bereid over het resultaat van zijn Moskouse be sprekingen iets mede te delen voordat hij in Lake Success terug is. De Chinese nationalistische strijdkrachten zijn van de Tsjoesan-eilanden teruggetrok ken. De chef van de generale staf van het hoofdkwartier van Tsjang Kai-Sjek deelde mede dat de om strategische redenen uit gevoerde terugtrekking drie dagen geleden is begonnen en overeenkomstig de opzet werd voltooid. Chinese nationalistische militaire waarne mers verklaarden dat de Sovjet-Unie thans intensiever militaire hulp aan de Chinese communisten verleent. Zij maakten melding van het verschijnen van straalvliegtuigen boven de kust van Tsjekiang en van het aldaar aanvoeren van magnetische artille rie-granaten en van luchtdoelartillerie, waarvan de vuurleiding door radar wordt gecontroleerd. Voorts zijn vliegvelden aangelegd op de tegenover de Tsjoesan-eilanden gelegen plaatsen Hsoechou, Nanking. Sjanghai, Ning- po Foetsjo en Amoy, waardoor deze eilan den door een ring van vliegvelder zijn omgeven. Het Turkse kabinet heeft gisteren zijn ontslag ingediend bij president Inönü en daarmede een bevestiging gegeven van de verpletterende nederlaag die de repu blikeinse volkspartij, na een bewind van 27 jaar, bij de jongste parlementsverkie zingen heeft geleden. Koning Faroek van Egypte heeft gisteren een decreet uitgevaardigd, dat zijn jongste zuster, de 19-jarige prinses Fathia, van haar titelrechten en privileges berooft. Enige uren tevoren had de Egyptische kroonraad de prinses gelast zich te laten scheiden van haar niet-adellijke echt genoot, Riad Ghali, met wie zij een maand geleden een burgerlijk huwelijk heeft aan gegaan. Faroek heeft voorts beheerders aangewe zen voor de bezittingen van zijn zuster en zijn moeder, koningin Nazli, in afwachting van een definitieve verbeurdverklaring der betrokken goederen. Tenslotte heeft de ko ning een andere zuster, prinses Faika, die in het geheim in San Francisco is getrouwd met een beambte van het Egyptische con sulaat aldaar, bevolen onmiddellijk uit de Verenigde Staten naar haar vaderland te rug te keren en het voogdijschap van zijn moeder over Fathia opgeheven, omdat zij haar goedkeuring aan het huwelijk met Riad Ghali heeft gehecht. Zowel prinses Fathia als haar echtgenoot hebben te verstaan gegeven dat zi] zich niet zullen storen aan het bevel van ko ning Faroek om hun huwelijk te ontbin den. Fathia zeide dat het huwelijk binnen kort ook volgens de mohammedaanse ritus zal worden voltrokken. Zij noemde het haar liefste wens haar eigen weg te mogen gaan en te worden wat zij graag wilde zijn: „een eenvoudige huisvrouw van de man die ik liefheb". ROTTERDAM, Veemarkt, 16 Mei Aan voer in totaal 4500 stuks. Vette koeien en ossen 705, gebruiksvee 791, graskalveren 276, nuchtere kalveren 1457, varkens 77, big gen 443, paarden 279, veulens 7, schapen of lammeren 120, weide/zuiglammeren 234, bok ken en geiten 51. Vette koeien per kg. resp. le, 3e en 3e kw.: 2.58—2.72, 2.38—2.58, 2 10—2.38, slacht- paarden 1.80 1.70 1.60. Graskalveren per st. f 335, 250, 150, nuchtere kalveren 50, 45, 40, biggen 35, 35, 28, schapen 90, 80, 60, weide/ zuiglammeren 40, 30, 25, kalfkoeien 975, 850, 750, melkkoeien 975, B50, 750, vare koeien 680, 600, 525, vaarzen 700, 600, 450, pinken 550 450, 375. KAASMARKT BODEGRAVEN, 16 Mei. Aanvoer 86 partijen: le soort 1.911.96, 2e soort 1 851.90, zware tot f 2.—. Handel ma tig. GRAANBEURS GRONINGEN, 16 Mei Rode tarwe 19.2022.60, witte tarwe 19.20 22 60, inlandse rogge 19.2025.—, winter - gerst 24.20—27.90, zomergerst 24.2028.75, witte haver 22.20—24.95, groene erwten 25.25 31.25, paardenbonen 22.2525 50. wierde- bonen 22 25—25.50. kanariezaad 38.3040.30. VEEMARKT GRONINGEN. 16 Mei Kalf- en melkkoeien 875925 750—775 625 700. kalfvaarzen 725800 575675, vroegm. koeien 725775, 650700, vare koeien 600 675, 475—550. stieren 2 00—2.20, 1.70—1.80 slachtgew. per kg., kalveren en pinken 150—450, slachtvee 2.30—2.40, 2.10—2.20, 1.80 —2.per kg. slachtgew., nuchtere kalveren 2539.weideschapen 8090, 6575. wei de lammeren f 2536, vette schapen 90110. biggen 4047 3238, vette varkens 1.40 1.43, 1.32—1.38 per kg. lev gew. Aanvoer: 655 runderen, 1230 kalveren, 276. schapen. 1968 lammeren. 530 varkens. 886 biggen, 65 paarden, 67 bokken en geiten. Totaal 5677. Ze begonnen met een plek te zoeken, waar de weg werkelijk erg slecht was. Sint gebruikte er zijn ver rekijker bij en keek daar aandachtig door. Ten laatste vonden zij een slecht stuk, waar allemaal kleine ppyngk^PTTEinBoK^jCogenKoM^ scherpe steentjes lagen. Daar zetten zij hun bord neer hand. Als hij een deuntje floot, begonnen ze over de en Sam bleef onder een boom staan wachten Als er weg te lopen en dan kregen de fietsers in ieder geval nu geen enkele fietser met een lekke band kwam een lekke band. Toet-toet-toet, daar kwam een mo- opdagen, dan had, Sam een paar stekelvarkens bij de torfiets aan, dat was hun eerste klant. WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 18 00 koren en korpsen, 18.30 oud-Hollandse suite voor piano van en door C. de Groot, 19.00 nieuws. 19.15 boek, 19 30 sport, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws. 20.05 comm. familiecomp.. 21.25 Tien Jaren, 21M0 symph. no. 100 v. Haydn, conc. no. 2 v. Liszt, 23.00 nieuws, 23.15 lichte muz. HILVERSUM II. 298 m. VPRO: 18 00 voorjaar in het land. VARA: 18.30 strijdkr., 19.00 NederlandEngeland B. 20.45 marsmuz., 21.00 nieuws, 21.10 Ram blers, 21.43 Aetherforum, 22.12 H. v. Kuilenburg, directeur van het Vrije Volk, 22.15 32 variaties v. Beethoven, rhapsodie in g v. Brahms, Mephisto- wals. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, 23.00 nieuws, 23.15 Swing and Sweet, Jazz at the Philharmonic, 23.40 gram. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 8.00 nieuws, 8.15 ouv. William Shakespeare v. Kuhlau, 8.25 Hoogmis. NCRV9.30 nieuws, 9.45 conc. voor twee clavec. en ork. v. Bach. IKOR: 10.00. NCRV: 12 00 La Maitrise de l'Oratoire du Louvre de Paris. KRO: 12.15 politiekapel. 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 viool sonates v. Bach, 13.40 Comus, ballet suite v. Purcell. NCRV: 14.00 Christel, jeugd, 14.45 fluitrecital, 15.15 zie 14.00. 16 00 Pastorale suite voor fluit en harp v. Frumerie, 16.15 zie 14.00, 17.00 jeugd journaal. 17.30 kinderkoor, 17.50 rege- ringsuitz.. 18.00 kamermuz., 18.25 België —Nederland. 18.45 Leger des Heils, 19 00 nieuws, 19.15 zie 11.00, 20.00 nieuws, 20.05 Cantate Lobet Gott v. Bach, 20.45 lezing, 21.05 Hong. Rhapsodie v. Liszt, 21.15 trek- kersprogr., 21.45 ouv. Cyrano de Berge rac v. Wagenaar, symph. no. 2 v. Orthel, 22.15 De vaart der volken, 22.30 ouv. Carnaval v. Dvorak, 23.00 nieuws, 23.15 Shéhérazade v. Rim&ky-Korsakof. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.45 vrouw, 9.00 Tom Erich, 920 muziekconcours, 9.30 kwin tetspelers en blazers. 10.15 orgelconc. In g kl. t. v. Handel, 10.30 zang, 10.50 kleu ter, 11.00 Edmundo Ross en Dixon, 11.20 amusem., 12.00 Romancers, 12.33 In 't spionnetje. 12.38 piano v. Budapest tot New York, 13.00 nieuws, 13.Ï5 klass. muz., 13 45 Bel Canto. 14.03 Musica Sa cra, 15.00 zieken, 16.00 Bonbonnière. 16.45 gram., 17.00 sport. 17.30 Maria Za- mora, 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18 30 strijdkr., vraag en aanbod, 19.00 kleuter, 19.05 strijkork., 19.05 vrouwenvierschaar. 19.45 Andrew Sisters, 20.00 nieuws. 20 05 radiozoeklicht, 20.15 Prélude et Air de Lya en Prélude ii Taprès-midi d'un fau- ne v. Debussy, 3 liederen met ork. v. Dupare, 12 symph. v. Bersma, 21.15 Val se meesters, hoorspel, 22.20 Skymasters, 23.00 nieuws, 23.15 sport. 23.30 amusem.- muz. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 8.00 nieuws, 8.15 vioolsonate in a v. Franck. 8.45 gram., 9.15 zieken, 9.35 klass. fnuz., 11.30 Peter Pears tenor. Britten piano. 11.30 Busch-strijkork., 12.00 Promenade-ork„ 12.33 Feste Ro- mane v. Respighi, 13.00 nieuws, 13.45 Dies Natalis v. Finzi, 14.10 sonatine v. Pijper, Arcana Musae Dona v. Escher, 14.40 boek, 15.00 3 solo-suites v. Reger, 15.40 voordracht, 16.00 vrouwenkoor, 16.25 suite voor blaaskwintet v. Ja- natsjek, 16.45 vioolrecital, 17.15 Engelse volksliedjes, 17.30 lezing over Gaaster- land, 17.45 kwartet v. Bartók. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 Als onze jongens van school gaan. 9.00 Winter en Zomer v. Dorati, vioolconc. v. Bartók. VPRO: 10.00. VARA: 10.20 Mantovani en ork., 10.30 huishoudraad, 10.45 kamerkoor, 11.00 boek, 11.30Xavier Cugat en ork. AVRO: 12.00 zang en theaterorgel, 12.33 sport, 12.45 Typica-orkesten, 13.00 nieuws. 13 15 Skymasters, 13.45 gram., 14.00 kookles. 14.20 kwartet in f gr. t. v. Beethoven, strijkkwartet v. MiJhaud. 15.00 voor dracht werk v. A. Roland Holst, 15.20 suite v. Rameau, 12 menuetten v. Mo zart, fragm. Midsummernightsdream v. Mendelssohn. VARA: 16.00 orgel, 16.30 jeugd. 17.00 gram., 17.20 Moussorgski en de schilder Hartmann.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5