Permanente defensie-commissie ingesteld ENGELSE PROFS MET 3-0 VERSLAGEN! u „Kota Inten" Ambon met evacué's van te Surabaja DE TIEN van „Radio Anno Santo" in doodsangst A £2 Dertien doden in Makassar BERTHA WIL NIET NAAR NEDERLAND G .Het weer. Tot hoofd en hart Plaatsvervangers der ministers zullen aan hun opdracht tijd kunnen besteden Nog geen beslissing over financiële lasten Kabinet van Zuid-Molukken was bij het vertrek op de kade aanwezig Besprekingen over de eenheidsstaat Nederlander Drop onder de slachtoffers MGR. JACHYM IS IN ROME GEWIJD ff of te Singapore beveelt teruggave aan ouders amerik. superfort In snelle vaart nemen Italiaanse chauffeurs de bochtige weg naar Vallombrosa Twee Finnen op hun schip verbrand VRIJDAG 19 MEI 1950 74ste JAARGANG No. 24771 CONCLUSIE CONFERENTIE NOORD-ATLANTISCHE RAAD Tijdens hun driedaagse bijeenkomst in Londen, die giste ren geëindigd is, zijn de ministers van Buitenlandse Zaken van de ledensiaien van hei Atlantisch pact tot de conclusie gekomen, dat zij zelf niet in staat zijn, de gecompliceerde taak, die de uitvoering van hei pact mei zich meebrengt, volledig ten uitvoer ie brengen. Daarom hebben de minis ters besloten, dat hun regeringen op korte iermijn plaats vervangers voor de ministers van Buitenlandse Zaken zul len aanwijzen, die „aan hun opdracht de nodige tijd kun nen besteden om na ie gaan of de verantwoordelijke taak Van de Raad naar behoren wordt vervuld." De plaatsver vangers zullen uit hun midden een permanente voorzitter kiezen, die waarschijnlijk een Amerikaan zal zijn. Behalve generaal Eisenhower wordt thans voor deze functie ge noemd Averell Harriman, de reizende ambassadeur van hei Marshall-plan. Op advies van de voorzitter zullen de plaatsvervangers een vast orgaan vormen, dat zal bestaan uit „bevoegde leden van de statenleden". De voornaamste taak, zowel van de plaatsvervangers als van de permanente commissie, zal ongetwijfeld zijn de coördinatie van de militaire en economische kwesties. In een speciale verkla ring hebben de ministers er op gewezen, dat beide proble men in de toekomst niet meer los van elkaar kunnen wor den gezien. In een na de vierdaagse conferentie uitgegeven aparte ver klaring, die waarschijnlijk bekend zal blijven als de „ver klaring Londen 1950", zeilen de ministers de algemene doelstellingen van hei Atlantisch pact nader uiteen en wij zen zij er op, dat alle leden-siaien alles zullen doen wat in hun vermogen ligt om hun defensie op peil ie brengen. De ministers hebben besloten in September opnieuw in de Ver. Staten bijeen ie komen. Tegelijkertijd zullen dan weer de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Drie ver gaderen. Jongetje verdronken Melk in brood weer toegestaan ECONOMISCHE UNIE PER 1 JULI? Begroting 1950 van ingetrokken O.G. VERONGELUKT Op onverlichte vrachtauto gereden Twee missen de trein in Assisië BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boersiqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. V/nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Inqezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. f 132 per maand, f 4.55 per kwartaal. Het communiqué met betrekking tot de werking van het Atlantisch Pact. dat na afloop van de bijeenkomst der twaalf is bekend gemaakt, luidt als volgt: De Noord-Atlantische Raad, tot stand gekomen bij toepassing van artikel 9 van het pact, is tot dusver slechts twee maal op ministerieel niveau bijeenge weest. In twee andere gevallen hadden de leden van de raad hun bevoegdheid overgedragen op de diplomatieke ver tegenwoordigers van hun regeringen te Washington. Doch krachtens artikel 9 is de Raad het hoofdorgaan van het At lantisch Pact. Het is dus voor de Raad een gebiedende plicht zichzelf in de mogelijkheid te stellen zijn onontbeer lijke taak te vervullen als centrum van de diverse organisaties van het Pact. door zich voortdurend op de hoogte te houden van alle kwesties, welke onder zijn bevoegdheid vallen, door gepaste maatregelen uit te vaardigen en voor de uitvoering er van te waken. Een jaar ervaring heeft geleerd dat er tussen de diverse besprekingen te veel tijd is verlopen dan dat, op politiek gebied, behoorlijk overleg kon gepleegd zijn over problemen, die in het kader van het pact van gemeenschappelijk be lang zijn". Op militair gebied is de strategische opzet van het pact goedgekeurd, terwijl een verdediginsplan is ontworpen. Er tvordt een schatting van de dienover eenkomstig noodzakelijke strijdkrachten gemaakt. De volgende fase zal bestaan 'n de uitvoering van die plannen door het nemen van nieuwe maatregelen met het oog op een doeltreffende gemeen schappelijke verdediging, de verdeling Van de financiële lasten en de aanpas sing en ontwikkeling van de vereiste strijdkrachten. Ten aanzien van die toe stand zal de raad o.m. de volgende ta ken moeten volbrengen: a) De onderlinge afhankelijkheid te onderzoeken van de verschillende plan nen, welke zijn opgesteld om het ver dedigingsplan van het Noord-Atlantisch gebied in werkelijkheid om te zetten, en Woensdagmorgen is het 2-jarig zoontje Van de heer Snel te Heerhugowaard in een onbewaakt ogenblik in de voor het huis lopende sloot terechtgekomen en daarin jammerlijk verdronken. Medische hulp mocht niet meer baten. de coördinatie van de werkzaamheden van het verdedigingscomité van het economisch en financieel comité en van alle andere lichamen te verzekeren. b) De verschillende regeringen de vereiste maatregelen aan te bevelen om te bewerkstelligen, dat gecoördineerde plannen, die voor de verdediging van het Noord-Atlantisch gebied worden op gesteld, ook worden uitgevoerd. c) Gedachtenwisselingen over de po litieke aangelegenheden van gemeen schappelijk belang in het kader van het pact. d) De openbare voorlichting ter be vordering van de doelstellingen van het verdrag uit te breiden en te coördineren, daarbij aan elk land de verantwoorde lijkheid overlatend voor de nationale programma's op dit gebied. e) De eventueel krachtens artikel 2 van het Atlantisch Pact te nemen nieu we maatregelen te onderzoeken, daar bij rekening houdend met de werk zaamheden van de op dit gebied be staande lichamen. Om het de Raad mogelijk te maken zjjn verantwoordelijke taak doeltref fend en doorlopend te kunnen volbren gen zal elke regering aan haar verte genwoordiger in de Raad een plaats vervanger toevoegen. Elke plaatsver vanger zal aan die opdracht al de no dige tijd kunnen besteden om na te gaan, of de verantwoordelijke taak van de Raad naar behoren wordt volbracht. Om de Raad in de uitoefening van zijn functie bij te staan zullen de plaats vervangers, handelend namens hun re geringen, uit hun midden een vaste voorzitter kiezen. Op advies van de voorzitter zullen de plaatsvervangers een geschikt vast orgaan tot stand brengen, dat zal be staan uit bevoegde persoonlijkheden, benoemd door de .regeringen van de statenleden. Naast zijn taak als voor zitter van de vergaderingen der plaats vervangers zai de voorzitter moeten instaan voor de leiding der werkzaam heden van dit college. De regeringen van de statenleden zullen zo spoedig mogelijk de plaats vervangers benoemen ten einde de ver kiezing van een voorzitter en de in stelling van de organisatie mogelijk te mak en zo spoedig mogelijk een oplos sing te vinden voor de problemen, waar voor de Raad gesteld is. Bijgestaan door de voorzitter en de op te richten orga nisatie zullen de plaatsvervangers in een zeer nabije toekomst in functie tre den, zodat tastbare resultaten zullen kunnen bereikt worden voor de aan staande bijeenkomst van de ministers waarop zal worden nagegaan, wat reeds bereikt is. Zonder het belang te onderschatten van de reeks aangehaalde punten, moe ten a. en b. de voorrang hebben in de werkzaamheden van de organisatie. De plaatsvervangers zullen te Londen ver gaderen. Naast dit communiqué geven de mi nisters een algemene verklaring uit, die waarschijnlijk bekend zal blijven als de „Verklaring Londen 1950". Men kan deze verklaring elders in dit blad aantreffen. Verwachting tot Zaterdagavond: Zwakke tot matige wind draaiend naar Zuidelijke richtingen. Vannacht flinke opklaringen, morgen overdag toenemende bewolking met later in het Zuiden van het land plaatselijk enige regen. Iets zachter dan vandaag. Zon: 4.4020.34. Maan op 6.14. Sinds enkele dagen mogen de bakkers wèer melk of melkpoeder in het brood verwerken. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft dit in een beschikking toegestaan. In bakkerskringen heerst voldoening over deze beschikking. Hiermee wordt tegemoetgekomen aan een lang gekoes terde wens. In de eerste jaren na de oorlog was het verwerken in het brood niet mogelijk, omdat er een aanzienlijk tekort aan melk en zuivelproducten be stond. In het laatste jaar echter is de melkvloed zo groot geworden, dat men gemakkelijk melk in brood kon gaan verwerken. Het verwerken van melk in brood zal, zoals dit voor de oorlog het geval was, afhankelijk zijn van de vraag naar melkbrood, omdat de prijs hiervan hoger is dan van waterbrood. Naar van bevoegde zijde te Brussel wordt vernomen, zal, zodra in Juni a.s. een nieuwe Belgische regering is ge vormd, deze in vergadering bijeenkomen om de conventie van de economische unie tussen België, Nederland en Luxem burg goed te keuren. De unie zou dan van kracht worden op de voorziene da tum 1 Juli. Mocht nog geen nieuwe re gering gevormd zijn, dan zou de Voor- Unie met een maand worden verlengd. De minister van Financiën heeft de voorzitter van de Tweede Kamer mede gedeeld, mede namens zijn desbetreffen de ambtgenoten, dat het wetsontwerp tot vaststelling van de Rijksbegroting van Overzeese Gebiedsdelen voor 1950 krachtens machtiging van H. M. de Ko ningin wordt ingetrokken. Aan H. .rl. de Koningin heeft de mi nister, mede namens zjjn desbetreffende ambtgenoten, verzocht de wetsontwerpen tot vaststelling van de hoofdstukken Unieaangelegenheden en Uniezaken en Overzeese Rijksdelen der Rijksbegroting van het dienstjaar 1950 aan de Tweede Kamer te doen toekomen. De lezer kan weten, dat wij er steeds voor ijveren om. het maniakale in de sport uit onze kolommen te weren; dat wij de heldenverering in dit blad geen voet aan de grond willen geven en niet meedoen aan het tillen van een of andere sportprestatie bóven het plan, waar ze, ge zien de orde der dingen, behoort. Maar voor die verheu gende verrassing, welke het Nederlandse voetbalteam zijn meer dan 60.000 toeschouwers Woensdagavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam heeft bezorgd, durven we toch wel een fragmentje van de voorpagina opeisen. Men kan van het resultaat alles hebben gedacht en als men héél erg chauvinistisch was misschien een verbluffende overwinning met de tegenwoordig meer en meer gebrui kelijke cijfers 10 hebben voorspeld. Maar dat de Neder landse amateurs met drie doelpunten van voortreffelijk kaliber die hele grote Engelse professionals knoók out zouden slaan, behoorde evenzeer tot het rijk der theore tische onmogelijkheden als een zomerhuisje op de Hima laya of een Hollandse Nieuwe in September. En tóch is dat gebeurd. In een wedstrijd, die we tech nisch niet hoger zullen aanslaan omdat ze in zulk een verheugend resultaat is geëindigd, hebben Rijvers, Roo senburg en Lenstra na vier nederlagen, waarbij het Nederlands Elftal niet éénmaal kon scoren, de superioriteits- theorieën van hun leermeesters met 30 omver gekegeld. Zelfs de meest gereserveerde toeschouwer verloor er een beetje zijn kalmte bij, toen na het derde doelpunt de hele ploeg op een kluitje rond Abe Lenstra stond te dansen en Kraak en Terlouw elkaar op de rand van het strafschop gebied innig omhelsden. Het is begrijpelijk dat in die stemming het onsterfelijk lied van de leeuw, die niet in zijn hemd mocht blijven staan, het althans voor deze avond in de Amsterdamse bars en café's met glans van Harry Lime heeft gewonnen. Wat onze sportredacteur over dit elftal, deze overwin ning, haar oorzaken en haar consequenties denkt, kan de lezer beschreven vinden op pagina 5. De „Kota Inten", die, zoals be kend, met evacuees van Ambon was vertrokken, is Donderdag in Surabaja aangekomen, waar een grote groep militairen ontscheept werd. De passagiers deelden mede, dat zij niet van Ambon geëvacueerd waren, omdat de bevolking aldaar enige vijandigheid be trachtte. De Kota Inten werd op Am- bon uitgeleide gedaan door de militaire kapel, die het Wilhelmus speelde. Het gehele kabinet van de „republiek Zuid-Molukken" was op de kade aanwezig en wuifde de vertrekkenden toe. Op Ambon ziet men de toekomstt met vertrouwen tegemoet, zo deelden de passagiers mede. Ambon had in de oorlog 30.000 Japanners te voeden met Vandaag zijn onder voorzitterschap van de minister-president der VSI, Hatta, de besprekingen tussen de VSI en de republiek Indonesia (Djocja) over de vorming van de eenheidsstaat begonnen. De algemeene verwachting was, dat zij nog heden voltooid zouden worden en tot resultaat zullen hebben, dat over de vorming van de eenheids staat overeenstemming zal worden be reikt. sago en vis, dus als de nood aan de man komt, kan iets dergelijks weer. aldus meent men. De evacuees hadden vol doende gelegenheid hnn zaken te regelen vóór de inscheping. Dr. J. G. de Beus, gevolmachtigd minister werkzaam bij het Hoge Commissariaat van Nederland in Djakarta, is omstreeks 1 Juli naar Nederland teruggeroepen. In afwach ting van zijn nieuwe bestemming is hij voorlopig met verlof. Hij zal als politiek adviseur van de Hoge Commissaris worden opgevolgd door mr. C. W. A. Schürmann, Hr. Ms gezant te Bangkok, die omstreeks 15 Juni in Djakarta verwacht wordt. Hatta zal waarschijnlijk 20 Mei een bezoek brengen aan Borneo, voorname lijk voor het inspecteren van de bos bouw. Geheel Oost-Indonesië, behalve Bali en Lombok, is thans niet telegrafisch en telefonisch te bereiken. Volgens een cor respondent van het Chinese blad „Keng Po" in Makassar zou in Makassar pers- censuur bestaan voor de plaatselijk ver schijnende bladen. De schietpartijen in Makassar, die Maandag begonnen, houden, volgens Aneta, nog steeds aan. Negen leden van het K.N.I.L. en drie leden van de A.P.R.I.S. zijn hierbij reeds gedood Een Nederlandse controleur. Drop, die zich in de omgeving van de sociëteit bevond, werd door een kogel getroffen en over leed later. Het aantal gewonden beloopt meer dan twintig. Kolonel Nasution, de chefstaf van de A.P.R.I.S., en kolonel Pareira, de sous chef-staf van het K.N.I.L., zijn in ver band met de toestand te Makassar naar deze stad vertrokken Mgr. dr. Franz Jaehym, die zich de vo rige maand te Wenen op 't laatste ogenblik van de bisschopswijding terugtrok, is heden door Kardinaal Innitzer, aarts bisschop van Wenen, tot bisschop gewijd in de kerk „Santa Maria Dellanima" te Rome. Slotzitting der conferentie van de Noord-Atlantische Raad te Londen. V. 1. n. rde ministers van Bui tenlandse Zaken Lange (Noonve- gen), Stikker (Nederland), Bech (Luxemburg), Acheson (V. S.), graaf Sforza (Italië), Benediktsson (IJsland), Schuman (Frankrijk). De ministers Ramussen (Denemarken) en Van Zeeland (België) zijn op de foto niet zichtbaar. Het Hoge Gerechtshof te Singapore heeft vandaag bevolen, dat het dertien jarige meisje Bertha de Hartogh, die acht jaar in de binnenlanden van Malak- ha heeft gewoond en tijdens de Japanse Uivasie op Java aan een Maleise kinder verzorgster, Aminah, werd medegegeven, aan haar ouders in Nederland zai wor den teruggegeven. Toen dit besluit aan het kind werd medegedeeld, weigerde zij van "Aminah gescheiden te worden. De verzorgster riep herhaaldelijk: „Ik kan haar niet laten gaan." ■Uc wachtende menigte vóór het ge rechtsgebouw zag het kind vastbesloten het hoofd schudden op elk voorstel om ril?? de Azoren is Woensdag een Ame- dpcns Superfort, dat op weg was van bermuda-eilanden naar Engeland, en tort' Elf leden der bemanning Ven rC passagiers kwamen om het le ren passagiers waren allen militai- het A'et toestel vloog in brand, nadat Aznro vliegveld Lagens op de in-- n Was neergestort. Tevoren had een motorstoring opgemerkt. van de vrouw, die zij als haar moeder beschouwt, te verlaten. Aminah hield resoluut degenen, die het kind van haar wilden afnemen, van zich af. Tenslotte werden beiden per auto naar een meis jestehuis van de Wellfare-dienst overge bracht. Aminah heeft terstond na de uitspraak beroep tegen het besluit van het Hof aangetekend. Voorlopig zou besloten zijn, dat Bertha omstreeks 23 Mei met het s.s. „Surriento" naar Nederland zal vertrekken. Op de weg tussen Lutten en Slag- harenlO.) is 'n ernstig ongeluk gebeurd met een motorrijwel, dat het leven heeft gekost aan de 24-jarige H. Redeker uit Slagharen en waarbij de duo-passagier, de 24-jarige zoon van de landbouwer Rieks, eveneens uit Slagharen, zwaar werd gewond. De jongelui kwamen uit de richting Dedemsvaart en reden in volle vaart in op een onverlichte en, naar achteraf bleek, onbeheerde vrachtauto, geladen met dakpannen. Tot nu toe is de chauffeur van de vrachtauto nog niet komen opdagen. De vrachtauto komt uit Drente. anmerkelijk later dan de reisleiders ons hadden beloofd kwamen wij in Firenze aan, „Wat 'n perron", zei Driessen; want men zou dat zo na de eerste kennismaking niet zeggen hij past zich volkomen loyaal aan in ieder land waar de goede God hem binnenvoert en hij constateert alle voortreffelijkheden van een bepaalde omgeving, met de tevreden gelaatsuitdruk king van iemand, die er zelf de hand in heeft gehad. Goedmeer dan het perron van Firenze vermochten de tien die avond niet te bewonderen, want de reisleiding had voor het station een groot aantal bussen opgesteld, die de vermoeide pelgrims aanstonds naar de diverse hotels in Vallombrosa zouden brengen. Vallombrosa, een naam die een in zonnige kleuren gedoopt stadje deed ver moeden, lag maar tien kilometer van Firenze, verluidde de bemoedigende mare Wie het bericht verspreidde dat het „dus hooguit nog een half uur" kon duren, weet ik met. Wel weet ik dat even daarna 625 Nederlanders doodsangsten uit stonden om enkele Italiaanse chauffeurs die een kennelijk zeer bochtige en zeer stijgende weg in de diepste duisternis namen met de verbluffende haast van lieden, die tegen het horloge rijden Onze chauffeur zat met kennelijk wel behagen over zijn stuur gebogen; de sigaret, die tussen zijn snor en onderlip hing, nam hij er alleen uit om af en toe, met resolute knikken naar rechts en links, te kunnen zeggen dat het allemaal „molto bello" was; daarmee duidende op het natuurschoon dat aan beide zijden van de duistere weg kwistig verspreid moest liggen. en „Albergo Panorama" droegen; en ook was er een Grand-hotel". Maar als men daar in Vallombrosa „Albergo" zegt, dan bedoelt men zeer duidelijk een klooster, dat pijnlijke pogingen doet op een hotel te lijken. In de fin-de-siècle-achtige eet zaal in „Savoya" hingen riante gouden lijsten, royaal geornamenteerd aan de wand; maar men had vergeten er schil derijen of spiegels in te doen. De grote gapende gaten deden in het begin wat luguber aan, maar de meeste pelgrims waren volkomen gerustgesteld toen aan het licht kwam, dat er althans bodems in de borden van het servies zaten. De Italiaan riposteerde in zijn radde taal met bijpassende gebaren. En toen gaf Simon Visser het maar op. ,.Nou, dat versta ik niet, hoor! Kar ren met 'm!" zei hij. De volgende dag lag hij wéér in con flict met de hotellerie. En nu kon ik heel goed met 'm meevoelen; het ging n.l. om de in het vlees verwerkte knof look. Maar Joane Schoenmoakers was de volgende dag een beetje ziek, en ze kon niet mee sight-seeën in Firenze, waar. Ten eerste: de tien waren niet com- pleet. De altijd stipte mijnheer Dijkers door ze al die prachtiee bouwwerken, de en altijd rustige juffrouw Andringa n ni T-fc Vin/j in A Cr«i ctï X 11- nAnl- i_ i Dom en de Santa Croche en de Ponte Vecchio die op dit ogenblik veelvuldig in ansichtkaarten-gestalte op de Neder landse tafels én buffetten verspreid moe ten liggen heeft gemist. Simon Visser heeft er trouwens ook niet veel van gezien, want uit pure ver hadden in Assisië ik zoek er een klei ne speelse inmenging van de H. Francis- cus achter de trein gemist. Ten tweede: wij konden de koepel van de St. Pieter niet van verre zien, zoals ons beloofd was. Maar wij hebben tóch maar „Aan U, o Koning der Eeuwen" Simon Visser vond het helemaal niet molto bello. Hij zat te kijken alsof het hem allemaal niet schelen kon, maar nu en dan schudde hij droevig het hoofd om al die Zuidelijke zorgeloosheid, die de grondslag was van de dodenrit aan wel ke hij werd onderworpen. Later vertelde hij mij. dat hij ,,'m geknepen had als een ouwe dief". En dat was hem nog nooit overkomen, zelfs niet als hij boven op de koepel van zijn vuurtoren in Breskens zat „bij te schilderen". Jammer genoeg werden de tien tot nu een hecht blok van pelgrimerende eensgezindheid in Vallombrosa ver spreid over de verschillende hotels, die luisterrijke namen als „Albergo Savoya" Simon Visser had iets tegen het steenharde begeleidende broodje bij de soep. En hij deed er een chaotisch ronddravende kellner kond van. gezel- lig-luidruchtig. In het Hollands met nu en dan iets van „to hart" er tussen door. moeidheid is hij almaaT in de bus blij- gezongen, zoals afgesproken was. ven zitten, als de gi<js de hele schare Ten derde.ach wat: er werd gezon- mee naar buiten nam om een gebouw uit ®en e.n gejuicht door de meisjes van te leggen. Bouvigne, die op het perron stonden; wij riepen hoera en „Leve de Paus" en „Leve Driessen's oordcel over Firenze moet de Koningin", wij droegen eikaars kof- hem de vloek van het ganse geslacht de fers en Joaneke Schoenmoakers was op Medici op de hals hebben gehaald. „Ik slag helemaal beter en Driessen moest vind het een vuile stad," zei hij, niet haastiglijk uit de verkeerde bus g'ehaald onwelwillend, maar met overtuiging. En worden. Hilde Benders wilde 's middags naar „Eindelijk is ons streven bereikt," zei een voetbalwedstrqd-in-Middeleeuws- hij plechtig en profetisch. En daar heeft costuum die op het Piazza Pitti werd u tóch nog wat lyriek, gehouden vanwege de Unesco, als ik mij Vandaag gaan ..de tien" ja „de tien" niet vergis; ook dat moeten de Medici want mijnheer Dijkers en juffrouw An- verdragen. Hilde zou zo graag iets van dringa hadden wel degelijk de volgende het Italiaanse temperament hebben ge- trein gehaald Rome ontdekken, zien. Maar het kon allemaal niet door- HERMAN HOFHUIZEN gaan, want de toegang tot het tempera ment kostte de begrotelijke som van 400 Lires, en bovendien werd het te laat. isteravond zijn wij in Rome aange komen. U verwachtte misschien van mij enige lyriek bij deze gelegen heid. Maar heus. de aankomst in Rome is geen fundament voor een eerlijke lyri. sche bewogenheid. Wij moeten steeds ervaren, dat het geluk, t*rt we verwerven, kleiner is dan onze honger er naar.J Donderdagmorgen even over vieren is de brandweer van Amsterdam gealar meerd voor een kleine brand in een man schappenverblijf aan boord van het Fin se s.s. „Inkeri Nurminen" Tot grote ont steltenis van de brandweermannen, die met zuurstofapparaten het verblijf bin nendrongen, vonden zij er drie opvaren den, die met brandwonden waren over dekt. Het waren de 21-jarige stoker J F. Voltanen, de 21-jarige matroos M. F. Luukka en de 51-jarige matroos N. I. Loytinen. De eerste twee waren reeds overleden vóór een arts van de genees kundige dienst hen kon helpen. Het der de slachtoffer is naar het O. L. Vrouwe gasthuis vervoerd. Zijn toestand is re delijk. Een vierde opvarende, die zich in een kajuit bevond, welke hij door de rook ontwikkeling niet meer durfde verla ten, kon door de brandweer worden ge red. De brand zelf was zeer onbeteke nend. De brandweer, die met twee mo torspuiten en de drijvende spuit Jason naar het schip was gekomen, kon het vuur met één straal op de scheepswa- terleiding in korte tijd doven. Het is vrijwel zeker, dat het vuur ont staan is, doordat een der mannen non chalant is geweest met een sigaret.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1