ACC00RD OVER EEN EENHEIDSSTAAT DRIE GROTE WINKELPANDEN TE APELDOORN UITGEBRAND i Sovjet-Unie heeft er weinig behoefte aan het avontuur te wagen om LqpoMOiiEF m. Federatie wordt Eenheidsstaat In vorm overeenkomend met de Republiek-Indonesia Schade op anderhalf millioen geschat Het weer. Het Westen sterk moet paraat en zo mogelijk zijn AMERIKAANSE VLOOT EN LUCHTMACHT WORDEN UITGEBREID tegen duikboten Voedsel naar Ambon? Cadeaux bij melk verboden Tot hoofd en hart RUSSEN VOORLOPIG VERZADIGD Om nieuwe defensie-plan voor het Atlantisch gebied te steunen Voorrang voor wapens Vier schepen met munitie ontploft REPRESAILLES TEGEN RUSSISCHE MILITAIRE MISSIES ZATERDAG 20 MEI 1950 o 74ste JAARGANG No. 24772 Grondbeginselvervolmaking van de volkswelvaart IS OORLOG TUSSEN DE TWEE GROOT-MACHT EN ONVERMIJDELIJK De atoombom is aantrek- lijk voor zelfmoordenaars Vier punten van veiligheid Vogelpest in Berkel en Rodenrijs Initiatief van Door de eeuwen trouw" Loonbelasting over de vacantiebonnen Op 50 km. van New York Maatregelen rond Berlijnse demonstraties BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postoiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Vqpr klachten over de bezorging ne 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Ruiv Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer milhmerer- hooqte. Inqezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weioeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. f 1.52 per maand f 4.55 Der kwartaal. Terwijl in Makassar, de hoofdstad van Oost-Indonesië, nog hevig wordt gevochten en de Ambo nezen al hun krachten mobiliseren om het verzet tegen Djocja zo lang mogelijk vol te houden, wordt in Djakarta met één slag een einde gemaakt aan de Ver. Staten van Indonesië en incasseert Djocja de winst van vijf maanden ter reur, geweld en schending van beloften: de eenheidsstaat. Onder Djocja is In donesië thans weer teruggekeerd tot de oorspronkelijke republiek, uitgeroepen op 17 Augustus 1945. Wat tussen deze datum en 19 Mei 1950 ook geschied is, ^at al beloften en verdragen door Djocja of zijn mantelkabinetten zijn gedaan of gesloten, het was allemaal camouflage om, zij het soms langs omwegen, terug te keren tot dat éne doel: eenheidsstaat, Waarover de kopstukken van Djocja hun scepter konden zwaaien. Dit doel is be reikt. Weliswaa betekent dit, dat de resultaten van i 'onde-Tafelconferen- tie, plechtig vast *d in tal van docu menten, de waan bben gekregen van een vodje papier, loch wat deert dit Djocja. De U.N.C.Ide Veiligheidsraad, de Nederlandse ro ering, zij alle zou den kunnen proLrieren tegen deze schending der verdragen. Maar men zwijgt. De Kamer mag nu over enkele dagen een regeringsnota bestuderen en haar critiek op het regeringsbeleid inzake In donesië in krachtige bewoordingen uiten. Wij schreven het al eerder: aan de toe stand zal het niets meer kunnen ver anderen, Het „principiis obsta", 't weer sta in den beginne dat misschien nog mogelijk was bij de eerste schending van de Ronde-Tafel-overeenkomst 'na de souvereiniteitsoverdracht is nagelaten. Nederlands spel is uit, definitief uit. En nu moge men nog weer vertrouwen heb ben in het gisteren in Den Haag officieel geïnstalleerde Uniehof, ook dit vertrou wen zal spoedig genoeg blijken ongemo tiveerd te zijn geweest. Zoals zoveel vertrouwen ongefundeerd is gebleken. Regeren bestaat nu eenmaal niet in een blind vertrouwen maar in scherp vooruitzien, wat vaak gepaard moet gaan met een noodzakelijk wan trouwen. Hieraan heeft het in Den Haag maar al te vaak ontbroken. Misschien is het juist op de dag van Vandaag, nu de Verenigde Staten van Indonesië worden opgeheven, niet on interessant te herinneren aan de Woor den, die minister Van Maarseveen op 8 Dec. 1949 in de Kamer sprak: „Ten slotte kom ik aan tot de vraag of aan minimale voorwaarden voor de overdracht der souvereiniteit is voldaan. De eerste vraag, die daarbij rijst, is of dc opbouw van de Verenigde Staten van Indonesië als een federale staat voldoen de is verzekerd. De regering stelt op de Voorgrond, dat de V.S.v.I. een federale staat en op de basis van het federale beginsel gebouwd wordt en dat de in vloed der verschillende deelgebieden op wetgeving en bestuur behoorlijk tot uit. drukking worden gebracht. In tegenstel ling met wat sommigen menen, heerst in republikeinse kringen wel de opvatting, w t -i lndonesië niet verbrokkeld mag worden, maar geenszins de mening, dat Indonesië unitarisch moet worden be stuurd. Een dergelijke gedachte zou Practisch ook niet te verwezenlijken zijn cn bovendien op sterke tegenstand stuiten." Het is nu vijf maanden geleden, dat •leze woorden gesproken werden. Is ver- her commentaar nog nodig? Zoals gisteren reeds in een groot deel van onze oplage werd gemeld, is Vrij dagmiddag te Djakarta tussen de V.S.I. en de republiek-Indonesia (Djocja) overeenstemming bereikt over de vor ming van de eenheidsstaat. In een ge meenschappelijke verklaring wordt ge zegd, dat er een eenheidsstaat zal komen, die in vorm overeenkomt met de repu bliek-Indonesia, zoals deze op 17 Augus tus 1945 werd geproclameerd. De grondbeginselen van de nieuwe staat zijn: Intern: De vervolmaking van de volkswelvaart en de eenheid van het Indonesische volk. Naar bui ten: De verzorging van goede betrek kingen met andere landen. Inzake de voorlopige constitutie is overeengekomen, dat de constitutie van de eenheidsstaat zal worden verkregen door het aanbrengen van veranderingen in de grondwet der V.S.I., waarbij de essentialia van de grondwet der repu bliek-Indonesia, met name de artikelen 27. 28 en 33, vermeerderd met de goede delen van de grondwet der V.S.I., zullen worden opgenomen. Verder is een artikel opgenomen, waarin de grondgedachte „eigendomsrecht is een sociale functie" tot uitdrukking wordt gebracht. De senaat zal worden opgeheven. De voorlopige volksvertegenwoordiging be staat uit de samengevoegde voorlopige volksvertegenwoordiging der V.S.I., het werkcomité van het K.N.I.P. (voorlopige republikeinse parlement) en door d® president aangewezen leden, waarover nader overleg zal worden gepleegd. Deze voorlopige volksvertegenwoordiging met het gehele K.N.I.P. heeft het recht ver anderingen in de nieuwe constitutie aan te brengen. President wordt Sukarno. De minister raad zal het karakter van een parlemen tair kabinet hebben. Met betrekking tot de vice-president zal nader van gedach ten worden gewisseld. In afwachting van de wetgevingseenheid blijven de be staande wetten en verordeningen van kracht. Waar mogelijk, zal getracht wor den dé wetgeving der R.I. te doen voort bestaan. De Hoge Adviesraad wordt op geheven. Besloten is tenslotte een commissie in te stellen voor het zo spoedig mogelijk uitvoeren van de overeenstemming. De ze is vastgelegd in een acte, getekend door drs. Hatta (V.S.I.) en dr. Halim (R.I.). Na afloop van de conferentie te Dja karta hebben verschillende ministers zowel van de republiek-Indonesia als van de V.S.I. aan Aneta medegedeeld, Een brand, die zich met enorme •helheid uitbreidde, heeft in de afgelo pen nacht in de Hoofdstraat te Apel doorn drie grote winkelpanden, waar- Van twee het warenhuis „De Bijen korf" vormden en het andere het kle dingmagazijn van de firma Kreymborg, Volkomen in de as gelegd. Tegen elf Uur ontdekte' een passerende militair Vlammen in het achtergedeelte van de V'inkel van Kreymborg. Hij waar- Schuwde onmiddellijk de brandweer, doch toen deze arriveerde had het vuur *ich reeds aanzienlijk uitgebreid. Hoewel direct zoveel mogelijk slangen Werden uitgelegd, had men aanvanke lijk met onvoldoende waterdruk te kampen; het was pas tegen half twaalf dat men in staat was het vuur krach tig te bestrijden. Intussen was het kledingmagazijn één vuurzee geworden daaruit kolkende laaiende vlammen ®an alle kanten brullend een weg bochten. Van de tegenover liggende kinkels in de vrij smalle straat spron- Sen de etalageruiten en een ogenblik dreigde, door de enorme hitte-uitstra- ng en de vonkenregen, de brand zelfs °ver te zullen slaan. Dit wist de brand weer te voorkomen, maar ondanks alle '^spanning gelukte het niet aan de zij waartse uitbreiding paal en perk te stellen. Spoedig werd ook het achterhuis Van het nieuwste gedeelte (het meu- bclmagazijn) van „De Bijenkorf" door de vlammen aangegrepen en toen was het nog slechts een kwestie yan korte tijd of ook dit pand was 'n een vuurzee herschapen. Een stortvloed van bluswater vermocht hief de vlammen zichtbaar te beper ken. Ook het volgende pand, het oudste gedeelte van „De Bijenkorf", °f zoals het genoemd wordt „De Bij- enkorf I" werd te ongeveer midder nacht door het vuur bereikt. Intussen was, behalve het volledige otandweermateriaal van Apeldoorn en Verwachting tot Zondagavond: Wisselende bewolking met plaa/se- Jk enkele buien. Meest matige w>nd overwegend uit richtingen tussen Zuid en West. In de kust- Pfpvincies iets lagere temperaturen, o'ders weinig verandering van tem peratuur. ZONDAG: Zon 4.38—20.35. Maan 7.17—0.37. MAANDAG: Zon 4.37—20.37. Maan 8.32—1.11. de naaste buurdorpen ook een tweetal ladderwagens van Arnhem en Deventer in actie gekomen. De vuurbestrijding werd nu voornamelijk op laatstge noemd perceel geconcentreerd en het was daaraan te danken dat hier de brand tenslotte kon worden gestuit. Te ongeveer één uur was het zóver, dat ook „De Bijenkorf I" volledig in vlam men was opgegaan. Nog op tal van plaatsen waren op dat moment brand haarden aanwezig, die fel en hardnek kig alle aanvallen van het water door stonden. Pas te circa twee uur kon men zeggen dat de brand was bedwongen en konden de eerste wagens inrukken. De aangerichte schade is nog niet nauwkeurig te schatten, doch gaat zeer waarschijnlijk, inclusief dc panden, een bedrag van iy2 millioen gulden te bo ven: Zowel panden als inventaris waren verzekerd. dat het minstens één a twee maanden zal duren, alvorens de eenheidsstaat zal zjjn verwezenlijkt. (In verband met de belangrijkheid van de artikelen 27, 28 en 33 volgt hier onder in het kort de tekst der arti kelen. Art. 27 zegt:' Alle burgers heb ben voor de wet en voor de regering een gelijke status en zullen, zonder uit zondering, de wet en de regering eer biedigen. Elke burger heeft recht op arbeid en het recht op een redelijke levensstandaard. Art 28: De staat is gegrondvest op het geloof in God. De staat garandeert voor het volk vrij heid van godsdienst. Art. 33: De eco nomie zal op coöperatieve grondslag worden georganiseerd. Productie-orga- nen, die var belang zijn voor de staa* en die het leven van een groot deel van het volk beïnvloeden, zullen door de staat worden gecontroleerd. Land en water en de natuurlijke rijkdom men daarin zullen door dc staat wor den gecontroleerd en zullen worden geëxploiteerd tot heil van het volk. Red.) Z. H. de Paus bekijkt de maquette. V l. n. rIAchter de Heilige Vader, minister ■prof. Rutten, oud-minister Sassen, minister Van Schaik, minister v. d. Brink, P. de Waart., mr. J. Derks, mgr.- Dikorci, directeur radio Vaticana, en de heer Grollenberg van het Werkcomité. Op de vraag of de Russen van plan zijn de oorlog tegen de Verenigde Staten te ontketenen, kunnen alleen de Sovjetleiders zelf met zekerheid antwoorden. Lenin schreef: „Het bestaan van de Sovjet-Unie naast de imperialistische staten is op de lange duur ondenkbaar. Of de èen óf de ander moet tenslotte overwin nen. Maar vóórdat dit einde komt zal een feeks van verschrikkelijke botsingen tussen de Sovjet-republiek en de burgerlijke staten onvermijdelijk zijn". Deze uitspraak geldt in de communistische leer nog steeds als juist. Maar tevens wordt door dezelfde leer verklaard, dat de oorlog ter bereiking van de communistische doeleinden geen deugdelijk middel is. Stalin verkondigt dat het kapitalisme veeleer door zijn eigen innerlijke tegenstellingen ten gronde zal gaan. De communisten kunnen dit onvermijdelijke proces alleen maar ver haasten, doordat ze als de vroedmeesters bij de geboorte van de socialistische maatschappij-orde optreden. Dit is voornamelijk de taak van de communistische partjjen in de diverse landen en niet van het rode Sovjet-leger Nergens wordt door Stalin beweerd, dat het kapitalisme door rechtstreekse militaire actie ten val gebracht zal wor den. Dit zou ook onlogisch en onjuist zijn, want het zou betekenen, dat het ka pitalisme, als het niet zou worden aan gevallen, in staat zou zijn de eigen te genstellingen te overwinnen. En dat is nu juist wat goede marxisten niet aan nemen. Dit wat de leer betreft. Maar hoe is de Russische traditie? Deze factor mag niet worden verwaarloosd, want ieder die de Russen kent, weet: Rusland heeft het communisme méér veranderd dan dat het communisme Rusland veranderde! In de lange geschiedenis van de Russi sche expansie werd altijd geduldig de gelegenheid afgewacht om zonder te veel risico de grenzen uit te breiden. De Rus sen waren door de uitgestrektheid van hun grondgebied en uit de aard van hun geografische positie steeds op uitbreiding te land ingesteld. Zij zijn door hun tech nische en economische achterlijkheid al tijd weerhouden van ondernemingen, die te ver verwijderd lagen. Ook hebben de Russen nooit méér opgeslokt, dan ze konden opnemen en ze consolideerden altijd deugdelijk hun veroveringen, vóór dat ze de hand naar nieuwe uitstrekten. Het experiment met de huidige Oosr- Europese satelliet-sta ten wijst er op, dat het Sovjet-imperialisme in dit geval al méér verorberde dan het behoorlijk kan verteren. Het ongemak, dat daaruit voortspruit, maakt dat het Kremlin niet bijster belust is op nóg grotere brok ken. Bovendien zijn er nog niet tenvolle vijf jaar verlopen sinds de Russen in een vreselijke oorlog betrokken werden en hoewel er grote vorderingen zijn ge maakt met de wederopbouw, zal hei toch waarschijnlijk nog verscheidene jaren duren, vóórdat de verliezen aan mensen en materiaal vervangen zijn. Voorts bereidt de Sovjet-Unie zich met grote ernst voor om een sterke industrie staat te worden. De tweede wereldoorlog heeft dit program bijna tien jaar ach teruitgezet. Een nieuwe oorlog zou op nieuw een ernstige onderbreking bete kenen. Gezien tegen deze achtergrond van doctrine, tradiiie en de practische reali teit ziet het beeld er ongeveer als volgt uit: De Russen geloven dat het kapita listische systeem aan zijn eigen tegenstel lingen onvermijdelijk te gronde zal gaan Ze zouden alles willen doen ter verhaas ting van dit proces, maar ze zijn niet bereid hierbij de Sovjet-Unie, de wereld citadel van het communisme, op het spel te zetten. De ontwikkeling van de atoombom verandert weinig aan deze situatie. De bom is gecompliceerd, kostbaar, moei lijk te produceren en de grondstoffen, ervoor zijn niet gemakkelijk te verkrij gen. Staiin zei reeds in 1946: „Ik ge loof niet, dat de atoombom zo'n ern stig wapen is als zekere staatslieden be weren. Atoombommen hebben de bedoe ling zwakke zenuwen te kwetsen, maar ze kunnen pas beslissing brengen in een oorlog." Er is geen reden om aan te nemen, dat de Sovjet-leiders dit standpunt heb ben verlaten. De atoombom is bijzonder aantrekkelijk voor zelfmoordenaars. Maar de heren van het Kremlin, in te genstelling tot Hitier en de Japanners, zijn niet tot zelfmoord geneigd. Niettemin zijn er drie voorname re denen waarom we met de mogelijk- In hoge Amerikaanse regeringskringen is men van mening, dat de Ver. State* waarschijnlijk hun luchtmacht en vloot zullen nitbrciden om het nieuwe defen sieplan voor het Atlantisch gebied te steunen. Er wordt op gewezen, dat krachtens dit plan de Amerikaanse luchtmacht bijna geheel verantwoordelijk zal zijn voor lange afstandsbombardementen op strategische doelen en dat de Ameri kaanse vloot het grootste aandeel van de defensie ter zee zal krijgen te dragen en de verbindingswegen moet open hou den. De Amerikaanse grondstrijdkrachten zullen niet verminderd worden, teneinde de uitbreiding van de heide andere wa pens te compenseren. De Amerikaanse vloot had behoefte aan meer en meer moderne eskaders verkenningsvliegtuigen en torpedoboot- jagers, zo verklaarde men. Het program voor de bestrijding van onderzeeboten zou, zo verwachtte men, in de eerste plaats voorrang genieten boven alle an dere verplichtingen der V.S. in het kader van de Noord-Atlantische defensie. Daarna zou voorrang gegeven worden aan het program voor lange-afstand-bom- menwerpers. Waarnemers te Londen geloven, dat voor de taak van de Britse marine in het raam van de defensieplannen van de Noord-Atlantische landen een goed kopere, lichtere en meer mobiele vloot is vereist, hoewél toch nog waarschijn lijk de sterkste in Europa. Ook wordt verwacht, dat Engeland de sterkste luchtmacht zal hebben, doch in overeen stemming met de vloot zou men waar schijnlijk aan snelle en lichte bommen werpers de voorkeur geven. Een hoge Amerikaanse regeringsauto riteit, die verzocht zijn naam niet bekend te maken, heeft aan correspondenten meegedeeld, dat tot dusverre geen der bij het Atlantisch pact aangesloten lan den de Ver. Staten heeft gevraagd de atoombom uit te leveren. Hij deelde verder mee, dat de Ameri kaanse militaire hulp aan West-Europa het huidige peil van 1 milliard dollar per jaar waarschijnlijk niet te boven zou gaan. Hij zette uiteen, dat de gedachte, welke aan het plan ten grondslag ligt, is, dat ieder der twaalf landen in de ge zamenlijke defensie bijdraagt op de wij ze, die dit land het beste past. De vor ming van een opperbevel voor het Atlan tische gebied betekent niet, dat Ameri kaanse strijdkrachten hun identiteit zul len verliezen. Hij verwachtte tevens geen spoedige benoeming van een Atlantische opperbevelhebber, daar het van meer belang was een strategisch concept voor het gehele gebied te ontwikkelen. Met de benoeming van een opperbevelhebber kon gewacht worden tot de toestand een gewapend conflict onvermijdelijk zou maken. Generaal Omar Bradley, de voorzit ter van het Amerikaanse gemeenschap pelijk opperbevel, heelt in een toe spraak bij gelegenheid van de eerste verjaardag van de vereniging der Amerikaanse gewapende machten ver klaard, dat Amerika zijn doel in wat hij noemde „deze halve oorlog" het best kon verwezenlijken door snel het leiderschap op zich te nemen, dat de Westelijke wereld voor dit land had opengelaten. Bradley zeide, dat de Sovjet-Unie „atoom-chantage" pleegde. Zij zou bin nen enkele jaren waarschijnlijk sterk genoeg zijn om aan elk gebied, dat zij zou willen aanvallen, een „vernietigen de slag" toe te brengen. „Wij moeten, tezamen met onze vrienden in het Noord-Atlantisch pact, ons er op voorbereiden om Europa >n redelijke mate te beveiligen tegen een snelle overrompeling, aldus Bradley. Dit zal voortzetting nodig maken an het opstellen van defensieplannen, als waaraan we thans bezig zijn." De 46-jarige George F. Kennan heeft in de diplomatieke dienst der Ver. Staten al een lange en belang rijke loopbaan achter zich Op het ogenblik is hij in Washington op het State Department werkzaam, maar daarvóór doorliep hij verschillende stadia van de consulaire en diploma tieke dienst. Zo begeleidde hij o.a. ambassadeur Bullitt op diens missie naar Moskou in 1933; hij kan met- kennis van zaken over het Russische probleem spreken, daar hij Tallinn (Reval), Riga, Praag en Moskou uit langjarige ervaring kent. hcid van oorlog rekening moeten hou den. In de eerste plaats kunnen inci denten oorlog veroorzaken hoewel geen van de partijen oorlog wenst. Maat' deze kans is wellicht kleiner dan men denkt.; de mensen zijn zich tegen woordig meer bewust van de verschrik kingen van de oorlog en ze hebben rustiger zenuwen dan ze vroeger te genover explosieve incidenten hadden. In de tweede plaats moet oorlog mogelijk worden geacht omdat de Russen zouden kunnen geloven, dat men hen wil aanvallen. Want terwijl hun ideologie niet leert, dat ze óns moeten aanvallen, zegt ze niet, dat wij hen niet te eniger tijd zullen aan grijpen. Hoewel dit nonsens is, is het niettemin ernstig. Want een van de ergste dingen van een totalitaire staat is, dat hij zichzelf vals voor licht. En we hebben tenslotte geen reden om te vertrouwen, dat de hoogste Sovjet-autoriteiten, die afge sloten zijn van de wereld. in staat zullen zijn de informaties hunner agenten steeds voldoende critisch te beoordelen Een overeenkomst met de Sovjet- Unie zou niets meer betekenen dan wat de reële wercldmachtsverhoudingen haar op elk gegeven moment waard zou den doen zijn. Wij moeten daarom voort gaan ons gewicht in de schaal te wer pen en elke goede kans gebruiken om ccn verdere expansie van de macht van het internationale communisme te ver hinderen. Als wij dit niet willen zijn er slechts twee andere mogelijkheden: a terugkeer tot de isolatie-politiek en de gewapende neutraliteit, b. oorlog. De eerste mogelijkheid zou gepaard gaan met een verderfelijke achteruitgang van de levensomstandigheden in de rest van de wereld. En de tweede mogelijkheid is iets. dat geen democratisch land tot het doelwit van zijn politiek zou kun nen maken. Ten derde komt het er op aan, dat wjj de problemen van onze eigen maat schappij ernstig aanpakken, zowel in sociologische als in geestelijke zin. En tenslotte berust onze veiligheid op ons handelen in een geest van rechtvaardig, heid en goede wil tegenover anderen, waardoor we kunnen bijdragen tot een algemene neiging tot vreedzame samen werking in de wereld. Wij moeten voorts leren ons zelf te zien in een juist begrip voor de verhou dingen en in gepaste bescheidenheid. Dan doen wc het beste wat we kunnen in een wereld vol verwikkelingen en problemen. Geen enkele natie is tot méér in staat. Onze veiligheid berust in deze tijd op vier fundamentele punten. Ten eerste: wij, Amerikanen moeten zorgen militair zo sterk te zijn, dat oorlog tegen ons een „te kostbare en gevaarlijke taak zou zijn om lichtvaardig door iemand te worden ondernomen". Ten tweede: wij moeten onze geallieerden garanderen, dat wjj achter hen staan. Tevens moeten wjj er toe bjjdragcn, dat zjj op hun beurt een rustig en evenwichtig begrip hebben van de gevaren, die hen bedreigen, zodat de vijand niet op hun ongegronde vrees zal kunnen speculeren. Bij de pluimveehouder Van der Burg in Berkel en Rodenrijs is vogelpest ge constateerd. De hoenderstapel van zes honderd stuks is afgemaakt. De Stichting „Door de eeuwen trouw" heeft 't initiatief genomen om op korte termijn voedsel en medica menten naar Ambon te zenden. Mocht de Nederlandse regering niet geneigd zijn stappen te doen om de hongerblokkade te helpen beëindi gen, dat zal de Stichting een buiten lands schip of schepen charteren om daarmede voedsel en medicamenten naar Ambon te zenden, aldus heeft de voorzitter van het dagelijks be stuur der Stichting, de heer H. Coenradi uit Eindhoven, op een pers conferentie tc Den Haag medege deeld. Men wil nu actie gaan voeren onder het Nederlandse volk om bij dragen voor deze hulpverlening te verzamelen. Voor <fe heffing van de loonbelasting over vacantiebonnen is een tegemoetko mende regeling getroffen. Met ingang van 1 Juni 1950 kan de waarde van deze bonnen gesteld worden op driekwart van de nominale waarde, afgerond naar boven op een veelvoud van vijf cent. De waarde van bijvoorbeeld een bon van f 2.50 wordt dus voor de loonbelas ting gesteld op f 1.90. Aavertevt te Sedert de opheffing van de tnelk- rantsoenering steekt het zgn. cadeau stelsel hier en daar in de melkhandel de kop op. Hier geeft men cadeaubon nen voor uitstapjes, elders geeft men kartonnetjes, waarvan een bepaald aan tal recht geeft op een zakje snoep enz. Een en ander is aanleiding voor het Bedrijfschap voor Zuive! het cadeau verbod voor de melkhandel, dat tot nu toe alleen in het Westen van het land gold, uit te breiden tot het gehele land. Gisteravond zijn tengevolge van een zware ontploffing op vier binnensche pen met een lading munitie, in de Ame rikaanse havenplaats South Amboy op 50 km. van New York, een aantal per sonen waarschijnlijk vijf om het leven gekomen, terwijl er enkele hon derden werden gewond. De materiële schade is zeer groot; volgens de eerste schattingen zijn ongeveer 3000 tot 4000 huizen beschadigd. De burgemeester van South Amboy heeft de noodtoestand af gekondigd. Er braken verschillende hevige branden uit, en men heeft reeds het plan overwogen de gehele bevolking te evacueren, omdat gevaar voor meer ontploffingen niet denkbeeldig was. Het juiste aantal doden en gewonden is nog niet vastgesteld. Door de ontploffing ontstond een ge weldige hitte, terwijl vlammen meer dan honderd meter hoog de lucht. Insloegen. Een groot gedeelte van de bevolking dacht dat er oorlog was uitgebroken. Een bootwerker, die in de buurt van de aken aan het werk was, toen de ont ploffing geschiedde, zei: „Ik dacht dat Stalin er was." Volgens plaatselijke journalisten is geen gebouw in de stad onbeschadigd gebleven. Overal in de straten trof men, na de ontploffing, verlaten auto's aan, waarvan sommige door rondgeslingerde brokstukken beschadigd waren. De politei heeft een cordon om de stad getrokken en het verkeer stop gezet we gens de in de stad heersende verwar ring. Zeven vaartuigen van de kustwacht en een boot van de New Yorkse brand weer zijn de stad ter hulp gesneld. Ook mariniers en soldaten zijn gezonden om hulp te verlenen. Eerst geruime tijd na de ontploffing kwamen de eerste berichten over de ïamp binnen, omdat aanvankelijk dc plaatselijke telefoonverbindingen en de electriciteitsvoorziening uitvielen. Als men gezamenlijk één doel wil be reiken, zijn overleg en harmonie een eerste vereiste.j Pinksteren nadert en hiermee de reeds lang besproken Pinksterdemonstratie van de communistische jeugd in de Oostelijke sector van Berlijn. Geruime tijd reeds houden de Engelse, Franse en Amerikaanse militairen gezamenlijke oefenin gen om in de Westelijke sectoren de orde te handhaven bij een eventuele inval van de communisten. Nieuwsgierig drommen de Berlijners rond de radiojeeps van de militaire politie in de Amerikaanse sector. De Westelijke geallieerden hebben gis teren represailles genomen tegen Rus sische militaire missies in West-Duits- land, nadat de militaire missies van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten in de Russische zone van Duits land, reisbeperkingen waren opgelegd De Russische beperkingen waren kenne lijk bedoeld, om te voorkomen dat ver tegenwoordigers van de Westelijke mo gendheden rapporten zouden uitbrengen over de voorbereidingen in Oost-Duits- land voor de massale jeugddemonstra- ties, welke de communisten de volgende week in Berlijn zullen houden. Door de geallieerde tegenmaatregelen werden getroffen de Russische missies in Düssèldorf en Frankfurt, die hun reis vergunningen zagen ingetrokken door de Britse en Amerikaanse autoriteiten. Ver wacht werd dat ook de Franse autori teiten tot een dergelijke maatregel zullen besluiten. De voorhoede van de 500.000 Oost- Duitse jongelieden, die de volgende week deelnemen aan de beoogde gigantische communistische demonstratie, is in Ber lijn aangekomen. In de afgelopen drie dagen zijn verscheiden duizenden blauw hemden per trein gearriveerd. De Oost-Duitse politie heeft bekena gemaakt dat de hoofdweg van West- Duitsland naar Berlijn gesloten zal wor den gedurende de bijeenkomst, die de communistische jeugd van 26 tot 30 Met in Berlijn zal houden. De politie zeide dat het verkeer in die periode deze ver keersader der geallieerden niet zal mo gen gebruiken en een omweg zal moe ten maken. Autoriteiten der Westelijke geallieer den zeggen dat de Westerse comman danten aan de Sovjets om opheldering zullen vragen. De commandanten nemen aan dat de politiemaatregel niet van toepassing is op het militair verkeer der Westelijke geallieerden of op het Duitse interzonale verkeer dat van de hoofd weg BerlijnHelmstedt gebruik maakt. De autoriteiten zeggen dat het sluiten van deze hoofdweg een schending zou betekenen van de overeenkomsten der vier mogendheden, welke de Westelijke mogendheden vrije toegang tot Berlijn garanderen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1