TRIEST LEVEN VOOR DE KRIJGSGEVANGENEN ACHTER IJZEREN GORDIJN OUDSTE AFBEELDING VAN CHRISTUS IN ONS LAND ONTDEKT? OP AUDIËNTIE BIJ KABEL I Schaamteloze laster tegen het Vaticaan Poging om verdeeldheid te zaaien tussen Episcopaat en priesters Trouw der katholieken echter versterkt Zware straffen voor de kleine misdaad Perzië willigt eis van Sovjet-Unie in Russische schepen in het Kanaal Geneesmiddel tegen kinderverlamming? Lot van de burgerbevolking is bijna even ellendig Belangrijke bodemvondst in St. Odiliënberg GEERVLIET Sigarenfabriek te Eindhoven jubileert Bijna alle levensmiddelen van de bon in Engeland Afhankelijk van Amerika De eed van trouw VIER JAAR IN EEN RUSSISCH CONCENTRATIEKAMP De kleine kampen Overplaatsing „Oorlogsmisdadigers" hoort boortoestel Keizersgracht 411 Amsterdam-C Vraagt gratis brochure. ZATERDAG 20 MEI 1950 PAGINA 4 Passagierslijst FELLE KERKSTRIJD IN HONGARIJE (Van onze correspondent) Enige dagen geleden heeft de staatssecretaris van het Hongaarse mi nisterie voor Opvoeding en Onderwijs, Géza Losonczi, in de politieke aca demie van de communistische partij een redevoering gehouden over „Het verbond van het Vaticaan met het Amerikaanse imperialisme". De inhoud van deze toespraak was even onbeschaamd als dom. De staatssecretaris begon met er aan te herinneren, dat Paus Pius IX op 8 December 1849 tegen het communisme stelling had genomen. De opvolgers van Pius IX, zo verklaarde Losonczi, hebben gedurende de honderd jaar, die sedertdien zijn verstreken, het communisme op alle mogelijke manieren bestreden. Het Vaticaan, dat hij de trouwste bondgenoot van het imperialisme noemde, zou niet alleen Hitier ondersteund hebben, maar eveneens Mussolini, Franco, Truman en Churchill. De politiek van het Vaticaan zou in wezen niets verschillen met die van het Anglo-Amerikaanse imperialisme, en slechts strijd tegen de democratie, het communisme en de Sovjet-Unie beogen. De leiding van dit verbond ligt in han den van de imperialisten en het Vaticaan is slechts een willoos werktuig, zo verzekerde de staatssecretaris. Deze overbekende bolsjewistische fra- zen trachtte Géza Losonczi geloofwaar dig te maken met data, die hij zonder twijfel uit de Moskouse propaganda- centrale heeft opgediept, aangezien hjj tot die leidende figuren van de Hon gaarse volksdemocratie behoort, die zich hebben onderscheiden door onwetend heid en een gebrekkige opvoeding. Zijn chef, Jozef Révai, die als een zeer scru puleus man bekend staat, zon zich er zeker wel voor wachten, dergelijke enor. miteiten uit te spreken. Het Vaticaan is direct geïnteresseerd bij de redding van het kapitalisme, daar het zelf in Italië en overal in de wereld grote kapitalen bezit, aldus verklaarde Losonczi. En dan geeft de staatssecre taris een opsomming van verscheidene industrieën en ondernemingen, waar in het Vaticaan grote aandelen zou be zitten. Het Vaticaan controleert een vijf tigtal banken, die over de gehele wereld verspreid zijn, zo vertelt hij, en hij weet een groot aantal van deze instellingen met naam te noemen. Nadat kameraad Géza Losconczi de ongehoorde rijkdom van het Vaticaan, de Jezuïeten en de Katholieke Kerk uit voerig heeft geschilderd, verklaart hij in één adem: „De afhankelijkheid van het Vaticaan van het Amerikaanse kapitaal is in de laatste jaren sterk toegenomen. En onder deze omstandigheden valt bet niet te verwonderen, dat de hoofdredac teur van de „Osservatore Romano" ver klaart: „Wij geloven in het Marshall plan!" De Hongaarse staatssecretaris gaf vervolgens de verzekering, dat het Vaticaan de Duitse, Italiaanse en Spaanse fascisten belangrijke steun verleend heeft. Hij sloeg geen enkele van de sinds het einde van de oorlog door de Bolsjewisten gedane aantij gingen tegen het Vaticaan over Hij herhaalde de laster keer op keer en vulde ze aan met eigen ontdekkingen. Hij beweerde bijvoorbeeld, dat de Hei- Jige Vader pas een maand nadat het „Hitler-reglem verslagen was, de ne derlaag van Duitsland wilde erkennen én bij deze gelegenheid voor de eerste keer tegen het nazi-dom stelling nam. Toen daarna echter het zwaartepunt van de reactie naar Amerika verlegd werd, aldus Losonczi, trad het Vati caan in dienst van het Amerikaanse imperialisme. Deze onderschikking zou volgens de naïeve staatssecretaris o.m. gebleken zijn uit een steeds groter aantal Ameri kaanse hoogwaardigheidsbekleders, die Op vooraanstaande functies in het Vati caan benoemd werden. Toen in 1946 het college van kardinalen aangevuld werd, benoemde de Paus onmiddellijk drie nieuws Amerikaanse kardinalen, hoewel tot dan toe slechts één Amerikaanse kar dinaal de Amerikaanse katholieken ver tegenwoordigde. „Kardinaal Spellmar.," zo verzekert Losonczi, „is een van de belangrijkste pretendenten voor de Pau selijke troon!" De Hongaarse staatssecretaris kwam pas goed op dreef, toen hij „het wijd vertakte spionnage-systeem" van de Kerk aan de kaak ging stellen. Al in 1946 zou het Vaticaan de Belgische Do minicaan Morlion opdracht hebben ge geven de Vaticaanse spionnage-organi- satie samen te voegen met het systeem van de Jezuïeten. De Generaal van de Jezuïeten Jansens zou uiteindelijk met de leiding van het geheel zjjn belast. „De spionnagedienst van de Kerk heeft tot taak," zo verkondigde kameraad Lo sonczi, „informaties in te winnen over de activiteiten van de linkse organisa ties in alle landen, in het bijzonder ech ter over hetgeen er in Rusland gebeurt. De Paus geeft persoonlijk de instruc ties. Alleen de knapste koppen worden in de spionnage-organisatie opgenomen, na in speciale scholen in Rome te zijn opgeleid. In Milaan zou o.a. een oplei ding in de radio-telegrafie worden ge geven aan kerkelijke spionnen, die be stemd zijn voor de ondergrondse par tijen in Oost-Europa. En in Amerika, in Sanford, zouden de geestelijken van een seminarie door een Franciscaan zelfs op geleid worden tot saboteurs Staatssecretaris Losonczi maakt geen deel uit van de zgn. Moskouse elite, maar hij dook op uit de communistische onderwereld. Ook daar speelde hij ech ter een onbelangrijke rol en met zeer veel moeite heeft hij zich in de hoge functies weten in te dringen, die hij achtereenvolgens bekleedde. Voor hem is het een bijzondere onderscheiding, dat hij in de politieke academie van de Hongaarse communistische partij een redevoering heeft mogen houden. Van daar dat hij met zoveel ijver getracht heeft zich voor te doen als een kenner van de Vaticaanse „geheimen". Zijn gro tendeels onvrijwillige toehoorders zullen er zich niet verder om bekommeren, waar hij al de onzin, die hij ten beste gaf, vandaan gehaald heeft. Zij kennen de staatssecretaris echter te goed, om niet te weten, dat hij slechts een willoos werktuig, een luidspreker van Moskou is. Uit de verklaringen, die hij aan het eind van zijn toespraak deed, kan men de eigenlijke bedoeling van zijn rede voering opmaken. „De meerderheid van het werkende deel van onze be volking", aldus Géza Losonczi, „is ka tholiek. en onder hen bevinden zich zelfs vele vrome katholieken. Wij wen sen de religieuze gevoelens van hen op geen enkele manier te kwetsen. De Hongaarse grondwet immers geeft ie dere staatsburger zijn volledige vrij heid, ook op religieus gebied. Steeds meer geestelijken sluiten zich bij de Hongaarse Volksrepubliek aan en lossen in hun omgeving de moeilijk heden tussen Staat en Kerk op. De Hongaarse katholieke bisschoppen, die tot het laatste moment de landverra der Mindszenty steunden en een ver gelijking tussen Kerk en Staat verhin derden, weigerden de eed van trouw aan de Volksrepubliek af te leggen, waarbij ze zich oji het_Vaticaan berie pen. De lagere clerus~heeft deze eed wel afgelegd, hetgeen als een uiting van de verbondenheid met het volk gezien kan worden. De houding van de democratische, katholieke arbeiders en de lagere clerus staat lijnrecht tegen over de houding van de reactionnaire bisschoppen, die zich met het Vaticaan, dat in dienst staat van het imperialis me, tegen hun eigen vaderland hebben verbonden." Dit is een nieuwe communistische po ging om verdeeldheid te zaaien tussen de Hongaarse bisschoppen en de lagere clerus. De staatssecretaris verzwijgt, dat de bisschoppen de priesters toestemming hebben verleend, de eed van trouw af te leggen. En dit gebeurde onder dwang van de regering; vrijwillig heeft geen enkele katholieke geestelijke de eed van trouw afgelegd. Het is ook een per tinente leugen, dat de geestelijkheid met deze eed zijn verbondenheid met het terreursysteem heeft willen uit drukken. Het is evenmin waar, dat de arbeiders en boeren achter het commu nistische regiem staan. Men kan dit niet eens van de meerderheid van de niet-katholieken de vroegere sociaal democraten beweren. Het is misschien echter beter Lo sonczi en consorten in die waan te laten, hoewel het moeilijk aan te nemen is, dat de communistische leiders er ook niet van doordrongen zijn, dat de ver bondenheid van de Hongaarse katho lieken met de Kerk nog nooit zo hecht geweest is als thans. Staatssecretaris Géza Losonczi beweerde zelf, dat zich onder de aanhangers van de Volksde mocratie vele vrome katholieken bevin den. Het zal de communisten niet ge lukken, deze „aanhangers" in werkelij ke tegenstanders van het Vaticaan te veranderen. De schaamteloze actie te gen het Vaticaan en de enormiteiten van kameraad Losonczi hebben in Hon garije de uitwerking van een verkwik kende regenbui. De laster tegen het Vaticaan versterkt de trouw en de ver bondenheid van het katholieke Honga rije aan de Kerk. In Frans Indo-China is de strijd tussen Bao Dai en Ho Chi Minh, de commu nist, weer opgelaaid. Hoewel Bao Dai van Frankrijk en Amerika de modern ste wapens krijgt en Ho Chi Minh door de Russen gesteund wordt, voert men de strijd in de Djungle meestal met de meest primitieve middelen. Boven: Een patrouille op olifanten trekt door het oerwoud. Links: Vrouwelijke vrijwilli gers in het regeringsleger, nog gekleed in mysterieuze Oosterse gewaden, wor den afgericht. Over geweren beschikken de vrouwen nog niet. D. bijdrage, die de troepen van Bao Dai leveren in de strijd tegen de opstande lingen van Ho Chi Minh, is voorlopig nog zeer gering. De zwaarste last drukt nog steeds op de Franse troepen, die ook voor de strijd in de djungle met de modernste middelen zijn uitgerust. Advertentie Een Duitse officier, die in Mei 1945 door de Russen gevangen genomen werd en na een verblijf van vier jaren in een kamp te 'AndzharoSudzharsk naar Duitsland terugkeerde, heeft de toestanden die heersen in de Russische concen tratiekampen uitvoerig beschreven. Omdat deze Duitser de Russische taal beheerste als zijn moedertaal, kreeg hij tijdens zijn krijgsgevangenschap een baantje als tolk en kwam uit hoofde van zijn functie dikwijls in aanraking met de plaatselijke bevolking. Andzharo-Sudzharsk, gelegen in de landstreek Novosibirsk, telt ongeveer 100.000 inwoners en bestaat feitelijk uit een vijftien kilometer lange straat. Er zijn twee steenkolenmijnen, een glas- en een verffabriek, twee grote en en kele kleine met krijgsgevangenen be volkte concentratiekampen. De krijgsgevangenen werkten bijna allemaal in de steenkolenmijnen. Tot in 1947 kregen zij voor hun werk in het geheel geen loon uitbetaald, later ontvingen zij een loon, dat in naam gelijk stond met dat van de Russische mijnwerkers. De gevangenen moesten echter 465 roebels betalen voor de „ge noten gastvrijheid" en mochten dan met ongeveer 70 procent van hetgeen er overbleef doen wat ze wilden. Be halve brood, tabak en groente, waar van de prijzen zeer hoog waren, was er in deze stad vrijwel niets te koop. Zowel wat het salaris als het aten be trof kreeg men „loon naar werken". Er waren niet minder dan negen verschillende rantsoenen, waarvan het kleinste rantsoen bestemd was voor de zieken en zwakken en 't grootste rant soen voor degenen, die een vak ken den. Slotenmakers, mecaniciens e.d. behoorden tot de beter gesitueerden. Ongeveer 40 tot 50% van de krijgs gevangenen stierf aan ondervoeding Of door uitputting. Het juiste percentage is niet bekend, daar het ten strengste verboden was de doden te registreren en omdat er telkens nieuwe gevange nen werden aangevoerd. De discipline was zeer streng en voor de kleinste overtreding gold de zwaar ste straf. Er was b.v. een man, die een brief voor zijn verloofde had medege geven aan een vrijgelatene. De brief schrijver werd toen zijn „misdaad" aan het licht was gekomen veroor deeld tot 50 jaar gevangenisstraf. Vijf mannen die een partijtje aardappelen hadden gestolen kregen ieder 15 jaar dwangarbeid: op het stelen van een handvol graan stond een gevangenis straf van 5 jaar. De verleiding tot diefstal van voed sel werd des te groter, omdat .de Rus sen dikwijls grote delen van de oogst aan verrotting prijsgaven. Geen zeld zaamheid was het in het hartje van de winter een veld met graan aan te tref fen. Behalve de twee grote concentratie kampen waren er ook enkele klei ne. Eén ervan was speciaal bestemd voor Estlanders, die gedeporteerd wa ren wegens collaboratie, een ander kamp voor Wolga- en Kaukasus-Duit sers, een derde kamp was voor vrou wen. Hierin bevonden zich ongeveer 500 jonge meisjes uit Oost-Pruisen, die gedeporteerd waren zonder dat er enig wettig verhoor aan was voorafge gaan. Deze meisjes kregen hetzelfde werk als haar mannelijke collega's. Ondanks alle ontbering, die ook deze meisjes moesten ondergaan, stonden zij moreel op een zeer hoog peil. Zij waren helder en bleven fatsoenlijk, hetgeen zeker niet altijd gezegd kon worden van de mannen, die zich veel gemakkelijker lieten gaan en zich zelf nogal verwaar loosden. In het begin van het jaar 1949 werden de krijgsgevangenen geleidelijk overge plaatst van de steenkolenmijnen naar de huizenbouw. Er kwamen een school en 'n hospitaal in Andzharka. Hoewel er slechts enkelen naar hun vaderland wa ren teruggekeerd, deden er plotseling geruchten de ronde, dat iedereen bevrijd zou worden. In Juni 1949 werden alle krijgsgevangenen van de gehele Keme- rovo-streek in de stad Andzharo-Susz- He£ Koninklijk steekspel dat jaarlijks door de Engelse cavalerie te Londen wordt vertoond, heeft navolging ge vonden. In plaats van één, zullen er volgende maand twee steekspelen wor den gehouden Het tweede wordt ver zorgd door de jongens van de Gordon- school. 64 jongens te „paard" zullen er aan deelnemen. Deze foto werd ge maakt tijdens een repetitie. De Perzische regering heeft de Sovjet- Unie Donderdag meegedeeld, dat zij „om de Russische ongerustheid weg te hemen" het maken van luchtfoto's van Perzisch gebied aan de Russische grens zal afgelasten. Er zijn nog geen derge lijke foto's gemaakt De Sovjet-Unie had Dinsdag in een nota aan de Perzische regering gepro testeerd tegen de „activiteit van Ame rikaanse technici in Perzië" en in het bijzonder „tegen het maken van lucht foto's door hen in N.-Perzië, dat aan de Sovjet-Unie grenst. In haar nota verzekert de Perzische regering de Sovjet-Unie verder, dat de Perzische oliemaatschappij, die Noord- Perzië exploreert, uitsluitend eigendom van de Perzische regering is en dat slechts Zwitserse deskundigen bij de exploratie behulpzaam zijn. Verenigde Staten. In geheel Ame rika zijn de katholieke studenten bezig geld bijeen te zamelen voor een massale pelgrimstocht naar Rome ter gelegenheid van het Heilig Jaar. Naar verwacht ■wordt zullen ruim 3000 studenten aan deze pelgrimstocht deelnemen. Het s.s. Roma dat 3 Augustus uit New York vertrekt is voor de studenten gechar terd. waarvoor dit Een der merkwaardigste vondsten, die de laatste jaren in de aan ge tuigenissen van oude culturen zo rijke bodem van Limburg werden ge daan, is te danken aan een opgraving, die het vorige jaar, onder de bij uitstek deskundige leiding van Dr. P. Glaze- ma, binnen de grondslagen der in de oorlog geheel verwoeste abdijkerk van St. Odiliënberg plaats vond. Toen men in de absisruimte een onderzoek instel de naar de graven van de H.H. Wiro, Plechelmus en Otgerus, drie geloofsver kondigers, die omstreeks 700 van Pepijn van Herstal deze kloosterheuvel ten ge schenke kregen, vielen de resultaten aanvankelijk zeer tegen. Heette het van oudsher, dat de graven leeg waren, zo werd dit verhaal inderdaad door het onderzoek bevestigd. Deze Hereberg of Edelenberg uit welke benaming het latere „St. Odiliënberg" zich ontwikkel de heeft in de loop van zijn bewogen geschiedenis zozeer van oorlog, verwoes ting en plundering te lijden gehad, dat ons het geheel ontbreken der relieken niet verwonderen kan. Toch kwam een kleine vondst in de uitgespitte aarde de aanvankelijke te leurstelling verzoeten. Men trof er een klein gouden plaatje aan, enkele vier kante centimeters groot. Het was recht hoekig van vorm met halfronduitge zaagde zijkanten. Bij onderzoek bleek, dat het versierd was met émail cloison- né (het email is gevat in een netwerk van fijne gouden reepjes, die op de me talen ondergrond zijn vastgehecht en die tevens de contouren der tekening leveren). Bij onderzoek bleek, dat men hier te doen had met een primitieve voorstel ling van Christus aan het kruis, ten halven lijve. Naast de bovenbalk van het kruis zijn twee cirkelt jes aangebracht, wellicht het traditionele motief van zon en maan. Beneden de kruisarmen treft men twee halve cirkeltjes aan. Heeft hier nog een tweede soortgelijk plaatje aan het gevondene aangesloten, waarop de rest der Christusfiguuren mis schien Johannes en Maria voorkwa men? Wij welen het niet, evenmin als wij vermoeden kunnen, plaatje gediend heeft. Zeer belangrijke vragen zijn vervol- gens de datering en de herkomst. Ao hef emtil teruggaan op de 8ste eeuw, en gezien de primitieve uitdrukkingswijz is dat niet uitgesloten, dan hebben we hier zeker te doen met de oudste voor stelling van Christus aan het kruis, cue ons land bezit en zelfs met een der oudste van geheel de West-Europese kunst. Vooralsnog is echter een precieze of zelfs maar benaderende datering niet met zekerheid te geven, mede door net ontbreken van vergelijkingsmateriaal. Het is echter voor geen twijfel vatbaar, dat hier een belangrijke vondst ge- °aan lS' Prof. Dr. J. J. M. TIMMERS harsk geconcentreerd. Hoewel zij al di verse malen aan een verhoor waren on derworpen, verdiepte de M.V.D. zich weer in een ieders verleden. Vele krijgsgevangenen, wier onderzoek gunstig was uitgevallen, werden naar een repatriëringscentrum gezonden. In Augustus van hetzelfde jaar werd het kamp opgebroken en de gevangenen werden overgebracht naar Prokopievsk in de Kuznietisk Basin, waar zij weder om te werk werden gesteld in de bouw vakken. Plotseling werd er een koortsachtige jacht gemaakt op „oorlogsmisdadigers". De M.V.D. veroordeelde een ieder, die „geschikt" bevonden werd. Vijf tot zeven jaar dwangarbeid kregen zij, die zich schuldig gemaakt, hadden aan „diefstal van socialistische eigendommen". Een voorbeeld van zo een diefstal is o.a. paar den te laten grazen van Russisch gras of het voeren van Russische haver tijdens de Russisch-Duitse oorlog. Voor repa triëring kwamen dergelijke „misdadi gers" vanzelfsprekend niet in aanmer king; zij werden getransporteerd naar andere kampen met een nog zwaardere discipline. Gewoonlijk waren degenen, die als „oorlogsmisdadiger" werden bestem peld, mensen met initiatief en onaf hankelijkheidszin. Wanneer deze ooit zullen repatriëren, zullen zij de felste en gevaarlijkste tegenstanders van het Bolsjewisme worden. Opvallend was, dat de „oorlogsmisdadigers" over het algemeen ontwikkelde mensen waren. Er is geen twijfel mogelijk of alle mannen, (Re wel repatrieerden, zijn voor de v^Je 100% anti-communistisch geworden, ondanks de politieke in- 41 er weer bij met een modern •van structies, die in de kampen gegeven werden. Het leven voor de vrije burgerbevol king in Sovjet-Rusland is slechts weinig minder ellendig dan dat van de krijgs gevangenen. De woningen zijn uitermate slecht, het voedsel betreurenswaardig, om nog maar niet te spreken over de kleding en de allernoodzakelijkste huishoudelijke be nodigdheden. De Russische bevolking is feitelijk te verdelen in drie groepen: de oudere men- seri, die zich de Tsarentijd nog herinne ren, de jonge mensen en de oorlogs veteranen. De eersten zijn tegen het regiem, doch zeer passief en berustend, dikwijls zeer godsdienstig. Toen ik een oude man eens iets vroeg over een artikel, dat in de Prawda gestaan had, antwoordde hij: ,,Ik heb de kranten nooit gelezen. Alles wat ze zeggen, liegen ze. Het enige, dat ik lees en ook geloof, is de Bijbel." De jongere mensen mopperen wel, doch zijn ervan overtuigd, dat het Sov jet-regiem het beste in de wereld is. Zij weigeren bot iets te geloven, dat hun over andere landen verteld wordt. Tenslotte de oorlogsveteranen de meesten van hen, die in Kuznietsk Basin wonen, kwamen vóór de oorlog uit an dere delen van Rusland. Het is hun ech ter verboden daarheen terug te keren - zij zijn openlijk zeer opstandig en steken hun critiek niet onder stoelen of banken. Deze oorlogsveteranen vormen echter een te kleine groep om een opstand te gen de regering te organiseren. Samuel Pepys, van ..bet bekende dagboek die in zijn jeugd ge tuige was van de executie van Karei I te Londen, vermeldt nergens iets van een laatste woord des konings, waarin deze zou hebben verklaard „de sigaar" te zijn. Bovendien was dit rookartikel in die dagen nog practisch onbekend. De koning heeft dus óf in zijn laatste ogenblikken een visioen gehad, waarbij millioenen Karei I's, gelijk zijn eigen illusies, opgingen in rook, of wat méér waarschijnlijk is: de Karei I-fabrieken en hun product zijn ouder dan de legende. Dit laatste mag temeer voor de sigaar pleiten, want het bedrijf, dat dit merk in de handel brengt, bestaat deze week vijf tig jaar en in die tijd heeft het kans gezien met deze sigaar de naam van de Engelse koning, die in 1649 werd ont hoofd, groter faam te bezorgen dan ooit bij zijn leven het geval is geweest. Zo verbreidde zich de legende van de man, die de sigaar was, en wij zagen haar zelfs gestalte krijgen op een car navalsfeest, dat wij ooit bijwoonden m Bergen op Zoom. In het gewoel der feestende menigte, heel de avond door bewoog zich een reusachtige, dansende sigaar. Er zat een carnavalsvierder in, die maar draaide, tolde en sprong, slechts door een smalle kijkspleet met de buitenwereld verbonden. Op zijn huls stond geschreven: Ik ben de sigaar! Karei I, de sigaar, heeft ons dezer dagen in audiëntie ontvangen. Wij ro ken hem al uit de verte toen wij de Korte Havenstraat te Eindhoven inke pen, waar de fabrieken gevestigd zijn. Karei I heeft verder nog een buitenbe- drijf in het naburige Reusel en in to- taai bestaat zijn hofstoet uit bijna 2.000 personen, die niets anders doen dan al maar Karei I's modeleren in verschil lende grootte, kwaliteit en snit, die als Karei I Elegant, Karei I Fameus, Ka- rel I Lovely. Karei I Enorm enz. de wereld ingaan. En er gaat geen dag voorbij of op duizend plaatsen tegelijk wordt Karei I nog eens onthoofd, nadat zijn portret, het bandje, zorgvuldig werd verwijderd. Het is haast macaber heel dit Karei I-bedrijf, ware het tege lijk niet zo goed en geurig en eigen lijk de schoonst denkbare hulde aan de nagedachtenis van een man, door man nen gebracht. Er zullen weinig schilderijen uit het Louvre te Parijs dan ook zó bekend zijn hier te lande als dat van Karei 1, zoals het op de kistjes, dozen en band jes van dit sigarenmerk werd afge beeld. Misschien is het zó geweest, dat de stichter van de fabrieken, nu vijftig jaar terug, de heer H. J. van Abbe, die een hartstochtelijk kunstverzamelaar was en aan Eindhoven het Van Abbe Museum schonk met een deel van zijn collectie en een legaat voor verdere aankopen, Karei I voor het eerst in het Louvre heeft gezien en in zijn enthou siasme niet beter dacht te doen dan een van zijn merken er naar te vernoemen en met dit portret te versieren. Karei I als sigaar bleek favoriet en werd later tot exclusief seriemerk verheven. Een copie van het befaamde schilderij uit het Louvre hangt thans in de hal van het kantoorgebouw te Eindhoven. De heer H. J. van Abbe, die als em ployé van een tabaksmakelaar in de Nes te Amsterdam het artikel leerde kennen, is heel klein begonnen in de Rustenburgerstraat aldaar. Hij had liefde voor het vak en maakte zijn eerste sigaren zelf. Meer dan destijds het geval was, besteedde hij alle zorg aan de afwerking van de modellen, want ook het oog wil van een goed verzorgd product genieten. In 1908 bracht hij zijn groeiend bedrijf over naar Eindhoven, waar de omstandig heden voor een verdere ontwikkeling gunstiger waren. De eerste wereld oorlog bracht grote opleving in de si- garenindustrie en van deze dagen da teert de populariteit van Karei I, die zich vooral op de binnenlandse markt richtte. In 1925 waren er 1.000 en in het topjaar 1940 meer dan 3.000 arbei ders werkzaam, die vier millioen si garen per week afleverden. De prijs van 3 a 4 cent, die men nog in 1900 voor een behoorlijke sigaar besteed de, was inmiddels gestegen tot 15 cent. Na de tweede wereldoorlog zijn thans de sterk verhoogde tabaksprijzen op de wereldmarkt mét de hoge accijn zen oorzaak, dat een goede sigaar tot vijf maal zo duur is geworden als in '40. De rooklust van het publiek is nog altijd even groot, maar de koopkracht blijkt af te nemen. Het bedrijf wordt thans geleid door de heren A. J. A. en J. F. van Abbe Laatstgenoemde, verzamelaar als zijn vader, ontving ons in zijn kantoor, dat eerder iets weg had van dat van 'n kunst handelaar dan van een man die knak jes fabriceert. De muren waren be dekt met een keur van schilderijen: Pieter de Hoogh, Jan Steen, Van Goyen, Isaac Israels, Bosboom. Een staande klok tikte de tijd af. Op tafels en kasten prijkten zilver en allerhand bibelots. Kostbaar beslagen ruiterpis tolen, die Karei I hadden behaagd, Enkele groepen Russische treilers en sleepboten zijn gisternacht en in de loop van de dag het Kanaal gepasseerd. Dit heeft in Engeland enige bevreemding gewekt, omdat sinds het begin van de oorlog geen Russische schepen meer het Kanaal waren gepasseerd. Men bracht het verschijnen van de schepen in ver band met de manoeuvres van de West- Europese vloten, die Maandag zullen beginnen. Voor dat doel verzamelen zich thans de Britse, Franse en Neder landse vloten in het Kanaal. Een eerste groep schepen onder aan voering van een vrachtschip passeerde Donderdagnacht de Engelse kust. Op oproepen van de kustwacht werd niet geantwoord. Aan een controlerend Brits oorlogsschip werd medegedeeld, dat de schepen op weg waren van de Oostzee naar de Zwarte Zee. Gistermiddag zijn zeven Russische treilers voor anker gegaan in de mon ding van de Helford-rivier ten Westen van Falmouth in Cornwall. Zij weiger den in te gaan op een aanbod om een loods te sturen, die de schepen de haven van Falmouth zou binnenloodsen. Er werd ook geen poging gedaan om zich met de kustautoriteiten in verbinding te stellen. Twee Britse douane-beambten zijn echter aan boord gegaan. Zij rap porteerden, dat de dekken der zeven vaartuigen met visgerei waren afgezet. Een lid van de bemanning, dat een theetje Engels sprak, zou hebben verklaard, dat de schepen wachtten op hun moeder schip en Zaterdag of Zondag zouden vertrekken. Andere leden van de be manning, o. w. twee vrouwen, rieden bij verdere vragen: „Spreken verboden" Lord Fraser, de chef van de rfritse marinestaf, heeft medegedeeld, dat hij van mening was, dat het hier een nor maal passeren van het Kanaal door de Russische schepen betrof. Hij zocht er niets bijzonders achter. Uit wetenschappelijke kringen in Washington wordt vernomen dat ge leerden te Cincinnati er in geslaagd zou den zijn in de moedermelk een onbe kend element te isoleren dat eventueel de slachtoffers van aanvallen van kin derverlamming zou kunnen behoeden voor de gevolgen van deze ziekte en voor verlamming. Deze stof, die zich speciaal in de moedermelk bevindt, komt eveneens, doch in geringe hoe veelheid in koemelk voor. Er wordt thans onderzocht hoe deze stof te be nutten voor de behandeling van lijders aan kinderverlamming. Tot dusver deed men slechts laboratorium-proefnemin gen. Deze nieuwe ontdekking is op een bijeenkomst van Amerikaanse bacterio logen te Baltimore bekend gemaakt. In Engeland kunnen met ingang van vandaag alle levensmiddelen met uit zondering van vlees, boter, margarine, spijsvet en thee vrij verkocht worden. Het ministerie van Levensmiddelen voorziening maakte bekend, dat de dis tributie met onmiddellijke ingang opge heven was. Er zullen nu geen bonnen meer gegeven behoeven te worden voor schaarse artikelen als vis-in-blik. siro pen, ingeblikt en gedroogd Iruit én ge zoete chocolade-biscuits. Iedere houder van een distributiekaart ontving hiervoor tot nu toe 16 punten per maand. Door deze maatregel zal jaarlijks al leen al 300.000 pond sterling aan admini stratiekosten bespaard worden. Verder werd bekend gemaakt, dat het wekelijks theerantsoen met ingang van 16 Juli met 14 gram verminderd zal worden tot 56 gram, terwijl het weke lijks vleesrantsoen met ingang van 4 Juni verhoogd wordt van een shilling zes pence tot een shilling acht pence. Advertentie zwierven tussen de monsterkistjes van cederhout en gabon, waarin het puilt der jubilarissen te pronk was gezet. En op het bureau van de directeur zelf zagen wij een elpenbenen doodshoofd- je en ofschoon de heer Jan F. va» Abbe niet bepaald het uiterlijk va» een Hamlet heeft of ook maar aa» spoken lijkt te geloven, kunnen wij ons hem voorstellen, in het late uur, met dat ivoren schedeltje in de hand, terwijl Karei I tot hem spreekt e" richtlijnen geeft voor de propaganda als durend eerherstel aan zijn naam. Met de heer J. F. van Aboe zelf wa ren Vrijdag nog 160 leden van het per soneel 25 jaar of langer in dienst van Karei I; zij hebben als trouwe hovelin gen een verdiende hulde ontvangen. Want op een korte rondgang door het bedrijf hebben wij nog weer een in druk gekregen van het vakmanschap en toewijding, waarmee elke nieuw® Karei I ter wereld komt. Het bedrijf is slechts ten dele gemechaniseerd, om dat de met de hand gemaakte sigaar nog altijd de beste is. Voor een deel van de productie vervaardigt de ma chine het binnenwerk, de z.g. pop, die in houten vormen zijn facon krijgt- Soms gebeurt dit nog met de hand, wat uitsluitend het geval is met bet opdekken, het aankleden of juister inwikkelen van de pop met een tevo ren zorgvuldig op maat gesneden jasj® van het beste Deli-zandbïad. Op het zinken plaatje voor de sigarenmaker ziet men de korte en lange knak. °e rechtwerkers, de sigaren met punteb en de rondkoppigen (diq. eigenlijk al® roundheads, juist 's konings tegenstan ders, niet in de Karei I-familie thuis behoorden), Coronas en Senoritas e» hoe zij allemaal heten mogen, gestalte krijgen, louter ingekapselde geurig heid en smaak, die hun weg zulle" vinden naar neus en mond om op lÊ gaan in blauwe nevels, van goede ge dachten vergezeld. Op de bureaux van ons blad ligt de passagierslijst ter inzage van het pentransportschip „General M. L. Be sey", dat vermoedelijk 6 Juni a-s- Rotterdam zal arriveren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4