BEZORGDHEID OVER OPHEFFING VAN DE DEELSTATEN IN ZIJN ZAAK OVERVALLEN EN BEROOFD l Koninklijk bezoek aan Frankrijk wordt met grote luister omringd Pessimistische toekomstverwachting DE GEWAPENDE OPSTAND OP AMBON Palais de l'Elysée zal verademing brengen in zwaar program Een bioscoopkaartje voor Rome Tot hoofd en hart Levensomstandigheden zeer achteruit gegaan PAUS LATER'NAAR GASTEL GANDOLFO Reuter doet een beroep op ouders in Berlijn Het weer Nieuwe beschuldiging tegen Nederland geuit Indonesië verrast door Australische reactie Parijs vol licht, vlaggen en bloemen 17.000- DREIGENDE GUERILLA OP DE PHILIPPIJNEN FRANSE „REIZIGER" voor plan-Schuman naar Bonn Arrestant op de vlucht neergeschoten DINSDAG 23 MEI 1950 74ste JAARGANG No. 24774 REGERINGSNOTA OVER INDONESIË Economische belangen In verband met H. Jaar Rij invasie zai traangas worden gebruikt THE TIMES OVER N.-GUINEA Avontuur van Haarlems manufacturer Politie zwijgt en onderzoekt Rum terug? Gasten van President der Franse Republiek Parijs leeft mee EERST RUSLAND IN VEILIGHEIDSRAAD Dan aanvraag voor toe lating van Indonesië Amerika geeft een waarschuwing U kunt ook naarROME NED. KATHOLIEKE REISVERENIGING Keizersgracht 229 Amsterdam BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorqing na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Ruft VVnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 oer maand, f 4.55 per kwartaal. De regering kan thans nog niet beoordelen in hoever de situatie in Indonesië *ich ontwikkelt in een voor de verhouding tussen Nederland en Indonesië gunstige dan wel ongunstige richting. Dat deze ontwikkeling ten dele een andere is geweest dan de Nederlandse regering zich by de souvereiniteitsoverdracbt had voorgesteld, «an niet worden ontkend. Het procédé gevolgd t.a.v. de deelstaten geeft de Ne derlandse regering reden tot bezorgdheid, niet alleen omdat de kwestie van het zelfheschikkingsrecht daarbij betrokken is, maar ook omdat zij wijst op een sterke aandrang, welke langs andere dan zuiver constitutionele weg tot een structuur verandering van de R.V.S.I. wil geraken en omdat vooralsnog niet te bezien valt, W'aarop deze ontwikkeling zal uitlopen. Bovendien veroorzaken gebeurtenissen, als Pjaats grepen in Makassar en daarna in Ambon, hoezeer ook samenhangend met binnenlandse verhoudingen, reacties waarin tien onrechte Nederland in criti- sche zin betrokken wordt, aldus de nota van de regering aan de Tweede Kamer over de ontwikkeling van zaken in Indonesië. Ook de persoonlijke en economi sche veiligheid is, al moge de eerste zijn verbeterd, toch nog niet zó, dat Van Nederlandse zijde daarover geen grote ongerustheid meer zou behoe ven te bestaan. Voorts kan niet wor den ontkend, dat de levensomstan digheden van vele Nederlanders in Indonesië in bedenkelijke mate zijn achteruit gegaan. Dit zijn alle fac toren, welke grond opleveren voor een pessimistische toekomstver wachting, Naar het oordeel der regering is het zaak zich niet doo'r de wisselvalligheid van de gebeurtenissen te laten afleiden Van het hoofddoel dat Nederland zich ln zijn verhouding met Indonesië moet stellen en dat gelegen is in de bevorde ring van een werkelijke samenwerking tussen Nederland en Indonesië, die de ^veerstand kan verhogen tegen de be dreiging van de vrede en welvaart, Waaraan deze wereld in toenemende hiate bloot staat. De republiek-Indonesia zette na de sou- Vereiniteitsoverdracht haar op liquidatie Van de deelstaten gerichte politiek krach tig voort, waarbij als motief mede werd aangevoerd, dat aan de negara's en ove rige gebieden smetten van kolonialisme Zouden kleven, welke een onoverkomelijk beletsel vormden voor het bereiken van de totale onafhankelijkheid. De op liqui datie der deelstaten gerichte republikein ss activiteit bleef niet tot Java en Ma dura beperkt: ook Op Sumatra, Borneo eb Oost-Indonesië werd door goed geor ganiseerde volksbewegingen druk uitge oefend op de regeringen der deelgebie den. Deze plaatselijke activiteit werd ge- ruggesteund door het parlement van de V.S.I. Het enige gebiedsdeel, waarin men Zich bij deze ^ang van zaken niet heeft neergelegd, i^Ambon, waar 24 April de onafhankelijke republiek Zuid-Molukken werd uitgeroepen. De staatkundige ontwikkeling, wel ke in Indonesië bezig is zich te vol trekken, heeft de aandacht der re gering in sterke mate bij het zelfbe schikkingsrecht bepaald. De regering heeft de onder de gegeven omstan digheden geëigende stappen genomen, waarbij artikel 2 van de wet sou- vereiniteitsoverdracht Indonesië haar tot uitgangspunt strekt. Het in Indonesië aanwezige personeel oer Koninklijke Marine bedraagt onge veer 4.500 man. De afvloeiing van het korps mariniers, die overeenkomstig de ter R.T.C. gemaakte afspraken uiterlijk ^es maanden na de souvereiniteitsover- oracht dient te zijn beëindigd, is prac- tiseh voltooid. De alsnog af te voeren sterkte van de Kon. Landmacht bedroeg ?P 1 Mei 1950 rond 40.000 man. Door het jhlassen van een groter aantal buiten- kindse troepentransportschepen wordt Verwacht, dat in Mei 1950 rond 10.500 5?an zullen kunnen worden afgevoerd. De verwachting kan worden uitgespro ken, dat behoudens onvoorziene om standigheden in September 1950 prac- tisch alle K.L.-onderdelen zullen zijn ge repatrieerd. Omtrent de toestand van de reorga nisatie van het K.N.I.L. per 1 Mei j.l. is het volgende mede te delen: voor lopig resultaat eenquêtering: naar V.S.I. Overgaand rond 22 300 man; naar K. L. overgaand rond 8000 man; nog te re- Organiseren rond 21.000 man. De waarde van de beleggingen in de Nederlandse ondernemingen in Indonesië is niet precies aan te ge ven. Naar schatting varieerde zij in 1038 tussen de 3 en 4 milliard gul den, zijnde pl.m. 15 pet. van het Nederlands nationaal vermogen van dat jaar. (Van onze Romeinse correspondent) In verband met de viering van het tieilig Jaar zal Z.H. Paus Pius XII dit Jaar later dan gewoonlijk naar Zijn zo merresidentie Gastel Gandolfo vertrek ken. De Heilige Vader zal bovendien Weemaal per week naar Rome terugke ken voor het verlenen van massa-audiën- es in de Sint Pieter. De West-Berlijnse burgemeester Ernst euter heeft gisteren in een radio-toe maak een beroep gedaan op de Duitse ®uders om hun kinderen niet te laten eeInemen aan de Pinksterdemonstratie an 500.000 communistische jongeren. Si?6 burgemeester vergeleek de beto- hiaf me1; Mussolini's mars naar Rome, te ar voegde er aan toe, dat de Westerse toLnmaatregelen de Russische organisa- laee uan deze demonstratie een toontje j=er hadden doen zingen. t;rlf Plaatsvervangende politiechef, Hans TVpsu1*. ve.Vzekerde de bevolking van biet ln gisteren, dat zij zo nodig Seh»-J.r?angas tegen een invasie bc- "ermd zou worden. De positie van de Nederlandse onder nemers, thans bijna vijf maanden na de souvereiniteitsoverdracht, kan in dit overgangsstadium in het algemeen als zeer moeilijk worden gekenschetst. De oorzaken hiervan zijn van tweeërlei aard. In de eerste plaats in het wettig gezag nog niet overal geconsolideerd eri op de tweede plaats bestaat er grote sociale onrust, zich uitend in de actie van het sinds de souvereiniteitsover dracht sterk toegenomen doch nog on voldoende georganiseerde vakvereni gingswezen. Indien de vooruitzichten en de posi tie van de cultuürondernemingen in ogenschouw worden genomen, dan valt op te merken, dat de regering der V.S.I. nog geen maatregelen heeft ge nomen, op grond waarvan een duidelijk inzicht kan worden verkregen in de al gemene beginselen van haar econo misch beleid. (Vervolg op pag. 5 eerste kolom) Verwachting tot Woensdagavond: Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Over het al gemeen meer bewolking dan van daag met voornamelijk in de Zuide lijke helft van het land enkele ver spreide regen- of onweersbuien. Weinig verandering in temperatuur. Zon 4 34—20.39. Maan 11.14—1.52. (Telefonisch van onze Londense correspondent) De Times van hedenochtend schrijft in een hoofdartikel over Nieuw-Guinea o.m., dat de I'apoèa's te Suva duidelijk uiting hebben gegeven aan hun voor keur voor Nederlands bestuur en leiding „tot hun land voldoende vooruitgang ge maakt zou hebben om onafhankelijk te worden." „Het is twijfelachtig," aldus de Times, „of de Indonesiërs de politieke ervaring bezitten om aan de Papoea's de hulp te geven, welke zij nog steeds nodig hebben. Aangezien de beslissende factor voor de toekomst op dit gebied moet worden gevormd door het belang van de inwoners lijken de Nederlandse rechten sterk." Na erop gewezen te hebben, dat de Australiërs eveneens de voorkeur geven aan een Nederlands regiem in Nieuw- Guinea herinnert de Times aan de moei lijkheden, welke de stichting van de welvaartsbronnen van Nieuw-Guinea mee zal brengen. Het blad concludeert, dat Indonesië niet de capaciteit lijkt te be zitten om te voorzien in de politieke en economische behoeften van Nieuw-Gui- De legerdag van de V. S. is te Bavaria gevierd met een parade. Na afloop mocht men het rollend materieel bezichtigenInwoners van het plaatsje slaan die bezigheden, gezeten vodr een pot bier, gade. De officiële woordvoerder van het Indonesische ministerie van Defensie heeft in een te Djakarta uitgegeven verklaring ten aanzien van Ambon medegedeeld, dat „gewapende troepen onderverantwoordelijkheid van het Nederlandse leger en de Nederlandse regering een aantal politici gedwongen hebben de republiek Zuid-Molukken uit te roepen. Deze gewapenden hebben voorts arrestaties en moorden gepleegd en een aantal Indonesiërs, dat Ambon wenste te verlaten, gedwongen aldaar te blijven," De verklaring vervolgt: „De leidende figuur was de Indonesiër Soumokil, die volgens gegevens genaturaliseerd Neder lander is en die in een Nederlands legervliegtuig naar Ambon werd ver voerd, nadat hij te Makassar handelingen tegen de wet had verricht. Op Ambon vertelde hij o.m. dat de Nederlandse regering evenals Australië en Amerika achter de beweging zou staan. Na de proclamatie hebben de Nederlandse regering en het commando van de Nederlandse troepen de KNIL-troepen niet onder discipline kunnen terugbren gen. Ook de Nederlandse regering is mede-verantwoordelijk. De verantwoor delijkheid van de Nederlanders wordt veroorzaakt door het feit, dat Soumokil met een Nederlands vliegtuig naar Ambon werd overgebracht en dat de Nederlandse legerleiding niet in staat was de troepen onder bevel te houden. Bovendien heeft de Nederlandse rege ring de anti-nationale gevoelens onder de Ambonese soldaten steeds aange wakkerd. De Nederlanders hebben in dit land krachten opgewekt, die zij niet konden bedwingen, waaruit lijden voor het Indonesische volk ontstaat", aldus de verklaring van de woordvoerder van het ministerie van Defensie. Naar aanleiding van deze mededeling vernam Aneta van de zijde van het Ne derlandse Hoge Commissariaat in Dja karta, dat men aldaar deze mededelingen met verwondering heeft vernomen, daar zij geheel ingaan tegen geest en inhoud van het bij voortduring têrzake gevoer de overleg tussen het Hoge Commissa riaat en de regering der V.S.I. De Ne derlandse Hoge Commissaris heeft zich tot de minister van Defensie gewend met een verzoek om opheldering. Officiële Indonesische kringen toon den zich Maandagavond verrast over de snelle Australische reactie op de eis van Sukarno, die hij Zaterdag maakte, dat „West-Nieuw-Guinea tot Indonesië moet terugkeren". (Zoals in een groot deel van onze vorige oplage is gemeld deelde de Australische minister van Buitenlandse Een geheim bewaren is een zeer moeilijk ding. Zaken gisteren mede dat de Australische ambassadeur bij de V.S.I., „voor een on middellijke raadpleging" was ontboden). De Indonesische Moslem-partij zal, aldus maakt U.P. uit Djakarta bekend, de regering verzoeken Rum terug te roepen uit zijn functie van Indonesisch Hoge Commissaris in Nederland. Rum is een prominent lid van de Masjumi-partij en de zegslieden verkla ren dat men hem in Indonesië meer nodig heeft dan in Nederland. De buren van de 55-jarige alleenwo nende Tinus van 't Hout, die een manu- factuurzaak drijft aan de Heerensin gel nr. 7 nabij de Amsterdamse Poort te Haarlem, werden gisteravond even na acht uur opgeschrikt door een luid ge roep om hulp van de winkelier. Een buurjongen ging naar binnen en liep op de keuken af, die aan de buitenkant af gesloten was. De jongen maakte de deur open en trof daar de manufacturer in overspannen toestand aan. De buren wisten de man een beetje te kalmeren en toen vertelde hij, dat hij meer dan een uur tevoren door twee hem onbekende mannen overvallen was. De Haarlemse politie, die gisteravond dadelijk werd gewaarschuwd ver- De manufacturenwinkel aan de Herensingel te Haarlem, waarin op de oude win- klaarde ons geen inlichtingen te kunnen keiier een overval is gepleegd, stond in het middenpunt van veler belangstelling, verstrekken, maar naar ons door de bu- (Van onze speciale verslaggever) Wanneer Koningin en Prins in de komende dagen zich in het ochtendlijk uur voor de vensters vertonen van de vertrekken, die voor hun ver blijf te Parijs in het „Palais de l'Elysée" zijn ingericht, zal de eerste, die hen begroet, de Prince de Bulgarie zijn. Dit majestueus eerbetoon mag symbolisch heten voor de ontvangst, welke het koninklijk paar in de Franse hoofdstad is bereid. Want de Prince de Bulgarie is een zilverblanke, zacht doorbloosde roos, een der eerste van het rosarium in de paleistuin, die in bloei is gesprongen. Op dit rosarium met zijn perken en berceaux hebben de koninklijke gasten het uit zicht, zoals op het oplaaiend gazon erachter, waarlangs de rhododendrons bloeien onder de statige eiken, die als lakeien met hun feestluchtcrs zijn aangetreden. Hier, in het hart van Parijs, ligt deze tuin als een oase van stilte en rust, waar slechts vaag en van ver het gerucht van het verkeer op de Champs Elysées door dringt. De bloei van die éne roos, die haar hart heeft geopend pal onder de ven sters van het koninklijk appartement, is als die van heel het lentelijk Parijs zelf, dat op zijn schoonst zijn gasten heeft willen begroeten, plechtig en feestelijk en met de volle luister van weleer. Op Orly, de transatlantische luchtha ven, 15 kilometer Zuid-Oostelijk van Parijs, waar de K.L.M.-Convair met de koninklijke gasten hedenmiddag om vier uur landde, had men tal van voorberei dingen getroffen. Het toestel taxiede hier tot op het platform voor het sta tionsgebouw, waar een erepoort en een Staatsietrap waren opgericht met biauw en zilver afgedekt en met bloemen ver sierd, leidend naar de wachtkamer op de eerste verdieping. Aan een hoge mast ging de koninklijke standaard omhoog op het ogenblik, dat het toestel de Parijse bodem raakte. Drie viermotorige vliegtuigen van de luchtvaartmaatschap pijen, die op deze luchthaven vliegen, werden in ereformatie opgesteld. En langs het veld waren, behalve de Ne derlandse en de Franse, alle vlaggen van de VerenigdeNaties voorgehesen. Nog tot 't laatst toe hadden schilders in blau we overalls met ijver de verfkwast ge hanteerd om het geheel een prettig aspect te geven. En zij deden het met een oprechte ijver, want dit koninklijk be zoek, het eerste na de oorlog, raakt de Fransen in het hart. Zo vertelde ons de Nederlandse persattaché, dat hij de op knapbeurt van zijn bureau, waar maar geen schot in was te krijgen, thans in de kortst denkbare tijd voltooid kreeg, al leen omdat hij op de mogelijkheid had gezinspeeld van een bezoek aan de loka liteiten door Hare Majesteit. Ook langs de weg, die de stoet met de koninklijke gasten zal volgen bij haar binnenkomst te Parijs, langs Avenue Paul Vaillant Couturier en Avenue d'Italie en verder naar de Place Maubert, waar het escorte van motorrijders wordt vervangen door (Van onze verslaggever) De heer A. M. Bakker, machinezetter bij de N.V. Drukkerij „De Tijd", wist gistermiddag niet wat kern overkwam, toen hij en zijn vrouw de film Maria Go- retti in het Nöggerath- theater gingen zien. Er bleek namelijk, dat zijn kaartje niet alleen recht gaf op een plaats in de zaal, maar bovendien cp een tiendaagse reis naar Rome. Het kwam hem in eens wel wat koud op zijn dak vallen, temeer daar hij in 't geheel niet bekend was met het besluit van de directie van Nöggerath, om iedere vijfduizendste bezoeker een gratis reis naar Rome aan te bieden. De heer Bakker had juist een vrije dag, omdat hij Zondagnacht gewerkt had, en daar hij en zijn De heer Bakker, machinezetter bij de N.V. „De Tijd", de gelukkige winnaar van een Rome reis, aangeboden door het Nöggerath-theater te Am sterdam, met zijn echtgenote. dekte het heuglijke feit vrouw hst luisterspel van het eerst en kondigde dit aan door zwaaiend met beide armen luid te roe pen: „Ja, wij hebben 't!" Een nog geheel verbouwe reerde echtgenoot moest vervolgens op het podium komen, waar hij werd toe gesproken door de be drijfsleider. De heer Bakker is nog nooit buitenslands geweest behalve dan in Duits land, maar dat was aller minst voor zijn genoegen zodat deze reis, die Maria Goretti. zo mooi ge vonden hadden, dat zij de film niet wilden missen, waren zij deze middag naar het Nöggerath-thea ter getogen en hadden net als anders hun kaartjes gekocht om plaats te nemen in de zaal. Aan de cassa wist men ^reeds dadelijk, dat de heer Bak ker de gelukkige was, doch de bedrijfsleider van het theater, de heer Vrie- link, bewaarde het nieuws tot aan de pauze, toen hij vanaf het podium het nummer bekendmaakte en de aanwezigen verzocht hun biljet even te voor schijn te halen. Dit laatste ging heel wat vlugger dan vereniging verzorgt wanneer het een vraag technische, uitvoering, gold van de „controlerend ambtenaar der belastin gen", hetgeen te begrijpen is. Mevrouw Bakker ont- van de Romeinse kastelen en de wijnkelder van Frascati in vertrpuwde handen is. De uitverkore ne zal meereizen met een van de twaalf vastgestelde tochten, die tezamen 2500 mensen vervoeren. Ondertussen zijn de ech telieden het er nog niet over eens, wie de tocht zal maken. Het gaat, zoals meestal bij dergelijke ge legenheden: mevrouw zegt, dat manlief maar moet gaan, doch mijnheer denkt er niet over zijn echtge wordt bekostigd door de note tijdens zijn vacantie alleen te laten. De enige oplossing is: allebei naar Rome. Maar aan sparen hebben mijnheer en me vrouw Bakker niet ge dacht en voor de vier honderd gulden, die de reis kost, kunnen we dan ook het bekende lied be zigen: „Wie zal dat beta len....??" N.V. Rio Film, de Mij. Tuschinski en de Ned. R.K. Reisvereniging, een waar buitenkansje voor hem zal *zijn. De R.K. Reis de die wij hóórden de direc teur, de heer Liempt, be halve van het Vaticaan en de Paus, ook reeds praten dat van de Parijse Garde Républicaine, te paard en pet gfetrokken sabels, wer den versieringen aangebracht, hoge decoraties van de Franse en Nederlandse driekleur op verschillende punten, zoals ook aan de gevels der openbare gebou wen overal langs de route met vlaggedoek waaiervormige versieringen waren aangebracht. Voor H. M. de Ko ningin en de President van de Franse Republiek, Vincent Auriol, voor de Prins en de echtgenote van de President, wa ren zwarte Renaults voorgereden, de kap neergeslagen. Bijna een uur zou de tocht van het vliegtuig naar het paleis van het Elysée in de Rue Faubourg St. Honoré duren, waar de stoet kort na vijven wordt verwacht. Hier is boven de ingang van het zandsteenkleurige pa leis achter het diepe voorplein, door hoge poorten van de straatzijde geschei den, een baldakijn aangebracht. In het Palais de l'Elysée zullen de Ko ningin en de prins logeren als gasten van de President der FranSe Republiek, die zelf de zijvleugel van het gebouw be woont. Vroeger was het gebruikelijk de luxueuze appartementen van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Quai d'Orsay voor vreemde souverei- nen ter beschikking te stellen. Hier heb ben ook, precies 38 jaar terug, H.M. Ko ningin Wilhelmina en Z.K.H. Prins Hen drik bij hun terste officiële bezoek aan Frankrijk in de eerste Junidagen vaq 1912 nog verblijf gehouden. Aan het 18de-eeuwse „Paiais de l'Elysée" zijn herinneringen verbonden aan tal van historische persoonlijkheden; de namen van Madame de Pompadour, Caroline Bonaparte, Josephine de Bcauharnais en later nog Eugénie de Monitijo, die aan de zijde van Napoleon III Keizerin van Frankrijk zou worden, leven er voort. De inrichting ademt de sfeer van Louis Seize en Empire tot die van het Derde Keizerrijk, al is in de laatste tijd veel opgeruimd en gemoderniseerd. De ka mer van Koningin en Prins, een vijftal aangrenzende vertrekken, ligt op de eer ste verdieping aan de tuinzijde, speciaal voor deze gelegenheid door de President en zijn echtgenote voor hun gasten op nieuw ingericht en aangekleed. Voor het koninklijk paar zullen de rust en intimiteit van dpze appartemen ten dubbel welkom zijn, bij het zware programma en het daarbij behorend streng protocol van dit eerste officiële bezoek aan een bevriende, naburige mogendheid. Want, zoals reeds gezegd, men hecht in Frankrijk aan dit bezoek hoge waarde en stelt er prijs op 't met alle vroegere luister te omringen. De Garde Républicaine, die op het vliegveld de erewacht vormt en later de stoet door de stad begeleidt en die het paleis aan voor- en achterzijde bewaakt, zal daar zeker het hare toe bijdragen. Dit merkwaardig instituut, dat men ook particulier bij bijzondere gebeurtenissen kan laten op luisteren a raison van 200 francs per avond en per man, is met zijn traditio nele uniformen, de ouderwetse sjako's met rode pluim, epauletten en witte pa troontassen, als het ware nog een stuk van de goede, oude tijd, die men in deze dagen wil laten herleven. Heel Parijs leeft mee met dit ko ninklijk bezoek. Men ziet de portret ten van Koningin en Prins in ver schillende winkeletalages; in het bij zonder heeft het Magasin du Louvre in de Rue Rivoli er zorg aan besteed, de foto van de gehele koninklijke fa milie onder het opschrift „Welkom" in het midden geplaatst, terwijl pop pen in Zeeuwse en Bunschoter dracht er bij staan opgesteld. Ook de pers heeft veel aandacht besteed aan de komst van ons koninklijk paar. Het geïllustreerde tijdschrift „Paris Match" wijdde een speciaal nummer aan Koningin en Prins, „Leur roman, leur intimité, leur pays", en de kranten be schrijven nauwkeurig de inrichting der voor de koninklijke gasten gereserveerde vertrekken, waar de kamer der Konin gin Louis Seize is gemeubeld met een hemel boven het bed, groen damasten muurbekleding en geelzijden gordijnen, terwijl het slaapvertrek van de Prins modern is gehouden. Ook de voorberei dingen voor het déjeuner, dat Woens dagmiddag in het Grand Trianon te Ver sailles wordt aangericht, hebben de be langstelling. In de grote galerij zal de Koningin van haar plaats aan tafel af het zicht hebben op het park, waar grote bassins met bloemen worden gevuld; tijdens het déjeuner spuiten hier fon teinen uit omhoog. En tenslotte biedt Parijs bij dit ko ninklijk bezoek zijn schoonste voorjaar aan zijn zilveren lente met veel zonne schijn en warmte onder een lucht, die wel eens buiig met duifgrijze of koper- gerande wolkenformaties betrekt, maar telkens weer schoon waait. Heel anders dan destijds bij het eerste bezoek van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik het geval was, precies op dezelfde tijd van het jaar, toen het de twee-cn-halve dag, dat het bezoek duurde, bijna voort durend regende. ren werd verteld, zoq er omstreeks half zeven een ongeveer 30-jarige man in de winkel zijn gekomen, die om een paar nylonkousen vroeg. Op dat moment kwam een tweede man. van ongeveer dezelfde leeftijd, de winkel binnen, die de deur op slót deed en terwijl de win kelier bezig was de gevraagde kousen voor de dag te halen, werd hij plotseling met een revolver bedreigd en vermoede lijk gedwongen naar de keuken te gaan. Daar werd het slachtoffer op een keu kenstoel vastgebonden en de twee man nen kregen rustig de gelegenheid om te kijken wat ér van hun gading was. Tot acht uur zijn zij bezig geweest. Een van hen verliet toen de winkel en sloot, naar een buurvrouw verklaarde, de deur weer achter zich. Spoedig daarop moet nummer twee het huis eveneens via de winkel verlaten hebben, want de buur jongen. die later de man uit de keuken bevrijdde, vond de buitendeur ontsloten. De man heeft zich naar hij zelf verklaarde uit de touwen weten los te wringen en heeft toen de hulp van de buren ingeroepen met het boven vermeld resultaat. De politie was di rect ter plaatse en stelde tot midder nacht een onderzoek in. Over de re sultaten daarvan is ons tot op heden nog niets bekend. Of de overvallers er inderdaad in geslaagd zijn een en an der buit te maken, is nog niet met zekerheid te zeggen, doch naar het slachtoffer zelf wist te vertellen, zou den zij het geld. dat in zijn bezit was, hebben meegenomen. De winkel was vandaag gesloten. Het hele geval vormde uiteraard in het Am sterdamse kwartier het gesprek van de dag. waarbij het tenslotte moeilijk was fantasie en waarheid van elkaar te on derscheiden. De politie zet het onderzoek nog steeds voort. Bij zijn aankomst in de Verenigde Staten heeft Palar medegedeeld dat de V.S.I. geen aanvraag voor het lidmaat schap van de Verenigde Naties zullen indienen alvorens Sovjet-Rusland in de Veiligheidsraad zal zijn teruggekeerd, daar naar zijn mening de Veiligheids raad zijn goedkeuring niet aan deze aanvraag kan hechten gedurende de af wezigheid van Sovjet-Rusland. Palar deelde voorts mede. dat zijn regering geporteerd is voor de toelating van de Chinese communistische regering tot de V.N. Associated Press doet ons de schok kende mededeling, dat de Ameri kaanse filmactrice Batty Grable in een aanstaande film een dans zal uitvoeren, waarbij zij een costuum draagt, versierd met 17000 lovertjes, die evenzoveel miniatuurfoto's van de actrice zullen vertonen. Vier en twintig lieden zijn vier dagen bezig geweest om de lovertjes te bevesti gen. De tendenz van dit bericht is, dat wij er nu wel van overtuigd dienen te zijn, dat de film in kwestie een meesterwerk zal worden en dat Betty een genie if. Daar durven we dan ook niet meer aan te twijfelen. Zy is meer dan een genie: zij is 17000 genieën. Amerikaanse functionarissen te Wash ington hebben de afgevaardigden van India, Pakistan, Ceylon, Siam, Indone sië, Australië en de Philippijnen, die Vrijdag te Baguio besprekingen aanvan gen over economische samenwerking tussen de niet-communistische landen in het gebied van de Stille Oceaan, ge waarschuwd, dat op de Philippijnen 20.000 krachtige, gewapende strijders van een stam uit de bergen een gevaar lijke guerilla tegen de Philippijnse re gering beramen. De snel groeiende guerillabeweging zou in het strategisch belangrijke gebied der Philippijnen, waar de economische toestand slechter wordt, een grote crisis kunnen verwek ken, aldus deze waarschuwing. Jean Monnet, de Franse „reiziger" voor het plan-Schuman voor een gemeen schappelijk beheer van de Duitse en Franse steenkolen- en staalindustrie, zou vandaag in Bonn arriveren. Hij zou een ontmoeting hebben met de geallieerde Hoge Commissarissen op de Petersberg en later op de dag tevens, con fereren met de Westduitse kanselier dr. Konrad Adenauer. Deze week zal bij de Bundesrat het wetsontwerp worden ingediend om de uitnodiging tot lidmaatschap van de Europese Consultatieve Assemblée te aanvaarden. Bij goedkeuring zal het ont werp worden doorgezonden naar de Bundestag. De socialistische oppositie heeft ge zegd, dat zij zal tegenstemmen in ver band met de uitnodiging, welke- gelijk- Advertentie Onze eerstvolgende reizen gaan op 3, 4 en 5 Augustus. Maar geeft U zich dan meteen op tijdig is gezonden aan het Saargebied: De West-Duitse sociaal-democratische leider dr. Kurt Schumacher heeft giste ren te Hamburg op het jaarcongres van zyn party verklaard, dat de Ruhrindus- trie gesocialiseerd dient te worden al vorens Duitsland en Frankrijk tot een accoord komen over het plan van Schu- man. "Hij zei, dat de socialisten zich alleen met een „pool" kunnen verenigen indien het internationale beheer van de Ruhr vervangen wordt door socialisatie. West-Europese vakverenigingsleiders zijn gisteren te Dusseldorp bijeengeko men voor een twee-daagse conferentie, waarop zij het plan-Schuman zullen be spreken. De conferentie, die door de niet-com munistische Internationale Federatie van Vrije Vakverbonden bijeengeroepen is, voordat het plan-Schuman bekend werd gemaakt, zal dit plan bespreken als deel van een nog meer omvattend plan voor Europese economische samenwerking. Dit vakverenigingsplan zal, als net wordt aangenomen, bij Frankrijk, West- Duitsland, de Beneluxlanden en Zweden erop aandringen om onderhandelingen te beginnen over een organisatie die xn plaats van het internationale gezags orgaan voor het Ruhrgebied zal treden en de gehele West-Europese zware in- dustrie zal beheren. De leden van deze guerillabeweging staan bekend onder de naam Hukba- lahaps en hebben naar verluidt op elk eiland der Philippijnen. Mindanao uitgezonderd, een organisatie. Velen zijn overdag als boer werkzaam en treden des nachts als guerilla-strijders op. Opstandige landbouwers op het hoofdeiland Luzon zouden hun voor naamste steun vormen. Hoewel men er te Washington aan toevoegt, dat een ineenstorting van de Philippijnse regering niet direct gevreesd wordt, is men toch van oordeel, dat. tenzij krachtig wordt ingegrepen, de bin nenlandse toestand spoedig zodanig zou kunnen verslechteren, dat een dergelijke ineenstorting een onaange name mogelijkheid zou worden. M. Farel, de Philippijnse consul-gene raal te Calcutta, heeft meegedeeld, dat de conferentie „niet anti-communis tisch, hoewel in wezen niet-communis- tisch" zou zijn. President Quirino wil met deze conferentie een unie tussen de vertegenwoordigde landen tot stand brengen in het raam van de V.N. ten behoeve van het behoud van hun pas verworven onafhankelijkheid en natio nale integriteit, aldus Farel. Uit deze conferentie zou generlei militaire ver bintenis of militair verbond tussen de deelnemende landen groeien, zo zeide hij. Uit de Rijksinrichting te Woensel, wa ren Zaterdag twee mannen uitgebroken. Nadat deze in de loop van de Zondag in Best waren gesignaleerd, werden zij later op de dag op het landgoed Beuken horst in Vught aangetroffen. Hier kon de politie een van de mannen, zekere H. van M. arresteren. Maar de ander, Van A., die al eens meer uit de Rijks inrichting was uitgebroken en daarna een hele serie inbraken had gepleegd, wist te ontkomen. Later in de avond betrapte een inwo ner van Vught Van A, toen deze bezig was de deur van een kippenhok te for ceren. De man ging aan de haal, achter volgd door een aantal burgers. De in middels gewaarschuwde politie kon hem tenslotte inrekenen. Op weg naar het bureau bracht Van A. zijn begeleider plotseling ten val en vluchtte. De politie man, die hem achtervolgde, beval de vluchteling zich over te geven, waaraan deze evenwel geen gevolg gaf. Tenslotte loste de agent enige waarschuwingsscho ten, waarbij Van A. door een kogel in het hoofd werd getroffen. Hij werd overge bracht naar het ziekenhuis waar hij en kele uren later overleed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1