GRANDIOZE INTOCHT IN PARIJS VAN KONINKLIJK PAAR WESTERSE DRIE PROTESTEREN TEGEN O.-DUITSE VOLKSLEGER PLAN-SCHUMAN IS IN WEST-EUROPA ENTHOUSIAST ONTVANGEN Regeringsnota in mineur Republikeinse ruiters met wuivende pluimen schone entourage Tot hoofd en hart APPLAUS, VLAGGEN EN BLOEMEN Deelneming regering der V.S.I. De „vredesbijeenkomst" in Oost-Berlijn Kon. Echtpaar in 1951 naar Engeland? Nederland krijgt munten terug van Japan Amerikaanse nota het krachtigst Het weer. Besprekingen zullen volgens Schuman binnen enkele weken beginnen Instemming bij grote vakbonden Sla en spinazie weer doorgedraaid Bertha Hertogh alleen naar Nederland? WOENSDAG 24 MEI 1950 74ste JAARGANG No. 24775 Öe moord op pater Mulder Duizenden langs de route Hatta vice-president van eenheidsstaat? Eisler verwacht geen incidenten Ter waarde van 40.000 dollatr Gemilitariseerde politiemacht is thans 50.000 man sterk VIER TWEELINGEN IN ÉÉN WEEK Granaat ontploft Meisje gewurgd Reis van Aminah te kostbaar BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Rurv WncL hoofdredacteur: Ml'. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35. cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Eindelijk, nadat er heel wat aan drang door Volksvertegenwoordi ging en pers op haar was uitge oefend, is de Regering er toe overgegaan een nota te publiceren, waarin zij de ge beurtenissen in Indonesië r.a de souve- reiniteitsoverdracht uitvoerig uiteen. Zet en voor het eerst aan een meer of tninder critisch onderzoek onderwerpt. Wij kunnen ons voorstellen, dat de Re gering hier slechts aarzelend toe is over gegaan, want aan de hand van wat zich in de vijf maanden na de overdracht der souvereiniteit heeft afgespeeld, kan zij Moeilijk anders doen dan erkennen, dat zij ernstig is teleurgesteld in de ver pachtingen, die zij had gekoesterd in overmoedig vertrouwen in de uitvoering van de accoorden ter Ronde-Tafelcon ferentie, waarop de souvereiniteitsover- dracht gebaseerd was. In de nota uit zij dan ook allereerst haar bezorgdheid over bet procédé, dat t.a.v. de deelstaten is gevolgd, niet alleen, omdat de kwestie Van het zelfbeschikkingsrecht in strijd met de grondwet der V.S.I. daarbij be trokken is, maar ook omdat vooralsnog Met te bezien valt, waarop deze ontwik, keling zal uitlopen. Het is wel heel triest, dat de Regering thans tot deze pessimistische conclusie moet komen. Zij betekent immers indi rect een toegeven, dat het haar aan het „gouverncr c'st prévoir", regeren is Vooruitzien, heeft ontbroken, en dat zij eerst langs de weg van schade en schan de wijs moest worden. Het is des te triester, omdat het haar hiet aan waarschuwingen heeft ontbro ken var. hen, die de Indonesische leiders er: de mentaliteit van de Djocjase repu bliek kenden en daarom met zekerheid kenden voorspellen, dat de gebeurtenis sen de loop zouden nemen, die zij ook werkelijk genomen hebben. De Regering en het grootste deel der Volksvertegen woordiging wisten alles echter beter en droegen met een verbijsterend optimis me en vertrouwen aan volkomen oner varen leiders, van wie sommigen met Wrok en haat jeger.s Nederland vervuld Waren de souvereiniteit over. Er ontstond een s c h ij n -structuur van federale Sta ten m de Ver. Staten van Indonesië ver enigd. Deze schijnstructuur, welke voor Sukarno en Hatta c.s. immers slechts (#n middel vormde om de souvereiniteit van Nederland te verkrijgen, bleek onmid dellijk na de overdracht niet meer te betekenen dar. een zwaar gecamoufleer de gevel, waarachter de Republiek Djoc ja haar gebouw optrok. Het zelfbe schikkingsrecht, waarvan in het bijzon der de fractieleider van de K.V.P in de Tweede Kamer Prof. Romme terecht zo n vurig voorstander was, is door Djocja op de grofste wijze geschonden. De volken in Indonesië, vooral buiten Java, hechtten de grootste waarde juist aan dit zelfbeschikkingsrecht. De Djoc jase groep, gesteund door haar aanhan- eers in de regering van de V.S.I. te Djakarta, negeerde echter ieder pro test en- ging als een wals over Indone sië, verpletterend alles, wat haar in de weg stond. De eenheidsstaat, zoals Djocja hem wilde en zoals hij 17 Aug. 1945 on middellijk na de Japanse capitulatie werd geproclameerd, is nu een feit. Wie van de Regeringsnota had verwacht, dat zij éér, vlammend protest zou zijn tegen zoveel aperte verdragschendin- sen, komt bedrogen uit. "Tussen alle be zorgdheid, onrust en teleurstelling, die over verleden en toekomst van Indone- ®'e in de nota tot uitdrukking komen, hgt toch nog steeds een tendenz van Welwillendheid en vertrouwen, dat als nog een werkelijke samenwerking tussen Nederland en Indonesië tot stand zal bomen. Deze voorzichtigheid moge een deugd zijn, zij getuigt niet van een juiste 5>P de harde realiteit gebaseerde poli tieke visie. Deze platonische zachtheid, soms bijna critiekloze weergave van de moeilijkheden, waarin de duizenden nog M Indonesië verblijvende Nederlanders verkeren, zal de Djocjase leiders eerder bög driester doen optreden. De interna tionale politieke situatie ligt thans zo, dat een handige Nederlandse politiek, ge bruik makende van de ook in Amerika toenemende bezorgdheid over het op treden van Djocja, Nederland kansen Beeft Djocja een hhlt toe te roepen. Nog dezer dagen meldde een correspondent Van de N. R. Crt. uit Washington, dat i.de gang van zaken in Indonesië zo lang zamerhand een nieuwe broif wordt var. zorg voor de leiders van de Amerikaan se politiek, die nog kort geleden met zo veel vreugde Indonesië als zorgenkind hebben afgeschreven Openlijk geeft men dit niet toe; officieel is alles bij het oude. Opmerkelijk is intussen hoe de zelfde instanties, die steeds geneigd wa zen om de inzichten van de Ver. Staten omtrent de ontwikkeling ir, Indonesië Ie verkondigen, zich thans in een niet minder welsprekend stilzwijgen hullen. Zelfverzekerdheid en voldoening heb ben plaats gemaakt voor onbestemdheid. Men begint zich klaarblijkelijk af te vra. Sen of Indonesië in het bestel van Zuid- Oost-Azië niet een onzekere factor blijft hitmaken." De jongste verklaring van Sukarno, dat Nieuw-Guinea moet, kan en zal te rugkeren tot Indonesië, heeft deze be zorgdheid in het buitenland nog doen toenemen. Niet zonder reden zijn velen dok bevreesd, dat de eenheidsstaat van fijocja steeds meer in de invloedssfeer van Moskou geraakt. Doch hierover zWijgt de nota. Moge de Tweede Kamer, als zij mor sen, zoals het plan was, over deze nota ral gaar, debatteren er zijn intussen fi stemmen opgegaan om het debat maar ?Jt te stellen een duidelijker en con creter beeld geven van de werkelijke Sevoelens van het Nederlandse volk over de gebeurtenissen in Indonesië. Niet «Heen de Nederlanders hier en in Indo nesië, maar ook de onder de voet gelo- Pon Indonesische deelstaten en het bui tenland zullen scherp luisteren naar de reacties van onze Volksvertegenwoordi- Bers. (Van onze speciale verslaggever) Op het ogenblik dat de stoet met de koninklijke gasten van de Franse Repu bliek uit de Rue Monge omlaag de Place Maubert opzwenkte, stoof het motor escorte onder daverend geronk zijwaarts af en nam een escadron van de bere den Garde Républicaine zijn taak op de verdere intocht door Parijs over. Ruiters reden vooruit, escorteerden en volgden het negental auto's, waarin Frankrijks hoogste autoriteiten de Koningin en de Prins der Nederlanden en hun gevolg naar het Palais de l'Elysée begeleidden. Rondom op het plein, waar in het midden een hoge stellage van wemclend vlaggedoek stond opge bouwd, waren duizenden achter de hekken der afzetting samengestroomd. De balkons langs de grauwe en zilvergrijze gevels der hoge huizenblokken waren kleurige linten van voorjaarskledij, alle vensterramen Parijse familieportretten, terwijl hoog uit de mansardes overal mensen keken en zelfs de schoorstenen der huizen door lenige knapen werden beklommen, die er als zuilbewoners bovenop zaten. En als uit duizenden loges, amphitheaters en galerijen klaterde het applaus, dat met een wuiven van handen en zakdoeken de welkomstgroet was van Parijs aan het vorstelijk paar. En toen de stoet verder reed, de Avenue des Gobelins in, met de koepel van het Panthéon hoog in het verschiet, meng de zich het handgeklap der eindeloze rijen van wachtenden met het getrappel der paarden die in draf hun ruiters droegen tussen het dubbele gelid der voor jaarsbomen langs de boulevards. En deze republikeinse ruiters, in heel hun uiterlijke verschijning, met blinkende helmen, wuivende pluimen en de flits der getrokken sabels, de herboren kurassiers van Canrobert, vormden de schoonste entourage van deze koninklijke entrée, die op het volk van Parijs een diepe indruk maakte. Wanneer tevoren was verzekerd, dat de ontvangst van de koninklijke gasten uit Nederland een luister zou krijgen als in dagen van weleer, dan werd dit bij de begroeting op het vliegveld en later in de stad op grootse wijze bevestigd. Zelden of misschien nooit zagen wij een aankomst zo plechtig en stijlvol, on danks de altoos ietwat prozaïsche situ atie van een vliegveld, als deze Dinsdag middag op de transatlantische luchtha ven Orly. Zoals wij reeds meldden, was er een grote staatsietrap gebouwd, met een blauw baldakijn overhuifd, die leidde naar de ontvangstruimte op de eerste verdieping van het stationsge bouw. Over de trap was een rode loper gelegd, tot ver op 't betonnen platform, en langs de treden omhoog had zich een afdeling van de Garde Républicaine aan weerszijden opgesteld, de mooist denk bare decoratie, zoals zij daar stonden, de mannen, met hun blinkende, martiaal gekapte helmen, de rode pluimen par mantig omhoog en de paardenstaarten statig afhangend. Zij droegen donker blauwe uniformjassen met rode epaulet ten en nestels en rode omslagen boven de witte pantalons, die in gespoorde rui- terlaarzen staken. Zij hielden de ont blote sabels geschouderd. Het negentiende- eeuws aspect van deze Gardes was wel in sterke tegenstelling tot dat van de erecompagnie van het Parijse 93ste Regiment Infanterie, dat met de militaire kapel op het platform stond opgesteld. Nog een derde prefor matie was die van een drietal viermo torige vliegtuigen van de op Orly ge- stationneerde luchtvaartmaatschappijen. Precies kwart voor vier reed de auto voor, welke president Auriol op het vliegveld bracht. De militaire kapel bracht het muzikaal saluut, terwijl de President de erewacht inspecteerde. Me vrouw Auriol was reeds eerder uitge stapt en had zich inmiddels naar de ontvangstruimte begeven. Zij was ge kleed in een blauwgebloemde japon met witte hoed en,lange witte handschoenen. Alle aandacht richtte zich nu op het luchtruim. De hemel was voor een groot deel bewolkt met een blauw verschiet boven het vliegveld, waar dicht opeen de boterbloemen bloeiden als een gou den tapijt in de zon Er stond nauwelijks een zuchtje wind en van de vele vlag- gemasten hing het rood, wit en blauw der beide naties roerloos omlaag. Even voor vieren klonk motorgerucht uit de verte. Het vliegtuig kwam in zicht en daalde vlot op de startbaan. Te klokke vier taxiede het zilver en blauwe KLM- toestel ..Gerard Terborgh" op het plat form vóór, de .koninklijke standaard in miniatuur voor uit de cockpit. En even later, nadat de propellers tot stilstand waren gebracht en de landingstrap was voorgereden, betraden de Koningin, de Prins en hun gevolg, in welk gezelschap zich ook minister Stikker bevond. Fran se bodem, waar zij o.m. werden begroet door President Auriol en echtgenote, do militaire gouverneur van Parijs, mi nister-president Eidault, de minister van Buitenlandse Zaken Schuman en de minister van Defensie Pleven. Voor het stationsgebouw ging de koninklijke stan daard omhoog. Hare Majesteit was bij aankomst gekleed in een japon van grij ze zijde met bloempatroon en een strik op de heup. Zij droeg verder een zwarte hoed met veren en zwarte aigrettes. De Prins was gekleed -in de unilorm van Luitenant-Generaal van de Luchtmacht. Voor de koninklijke gasten de ere wacht inspecteerden, brachten zij onder het spelen der volksliederen het saluut aan de regimentsvlag. Achtereenvolgens klonken, zo verschillend van rhythme als het temperament van beide volkeren, het Wilhelmus en de Marseillaise. Na de in spectie begaf het gezelschap zich langs de staatsietrap naar de ontvangruimte, waar de verdere autoriteiten aan Ko ningin en Prins werden voorgesteld. Dan reden de auto's voor, negen in getal. In de beide eerste open Renaults namen de Koningin en de President van de Franse Republiek, alsmede de Franse kolonel Geli en, met Prins Bernhard, mevrouw Auriol en generaal Campana plaats. Van de eerste auto wapperde de standaard van Hare Majesteit, van de tweede die van de Prins. In de derde auto zaten de ministers van Buitenland se Zaken van beide landen, de heren Stikker en Schuman. Een oeloton motor politie vormde het escorte op weg naar de stad. De intocht in Parijs is voor de Franse hoofdstad een evenement geworden. Stonden in de banlieu reeds overal langs de weg mensen, die de stoet had den opgewacht, naarmate men de stad naderde, groeide hun aantal. Franse schoolkinderen wuifden hier met Neder landse vlaggetjes, zoals later ook in de Rue Monge, en het personeel van fa brieken en werkplaatsen, de mannen in overalls en meisjes met schorten voor, was buiten gekomen om de hoge gasten uit Nederland, waar dé kranten dagen tevoren zoveel over hadden vermeld, te zien arriveren. Aan het eind van de weg naar Fontainebleau, bij de Porte d'Italie, waren de koninklijke standaard en een vlag in de rood-blauwe kleuren van de stad Parijs dwars over de weg gespan nen en verderop zag men aan huizen en op de métroborden de tricolore waaier vormig aangebracht. Behalve aan de openbare gebouwen en de op enkele kruispunten opgetrokken stellingen was er betrekkelijk weinig vlagvertoon. Des te groter echter bleek de belangstelling van het publiek, dat nu in dichte rijen de trottoirs vulde. Op korte afstand van elkaar waren langs heel de weg politie posten geplaatst, die de afzetting hand haafden, waartoe op enkele plaatsen ook hekken werden aangebracht. De in al haar betrekkelijke eenvoud grandioze intocht in Parijs vond haar hoogtepunten naarmate zij de binnen stad bereikte. Indrukwekkend was de passage van de Boulevard St. Ger main, waar de menigte dicht opeen stond gedrongen. Men zag er de kleu ren van heel het Franse Imperium in het eindeloos tableau der gezichten. Moeders stonden er met hun kinderen op de arm, matrones wierpen kus handen naar de stoet. Uit alle vensters wuifden mensen en ononderbroken weerklonk het applaus. Slechts daar waar Nederlanders zich hadden opge- De officiële stoet, die het Koninklijk Paar na zijn aankomst in Parijs begeleidt, komt aan bij het paleis van de President in de Rue Faubourg St. Honoré. De Garde Républicaine, in groot tenue te paard, begeleidt de stoet. steld, met oranje op de borst, vlagge tjes en -oudsbloemen in de band, werd naar vaderlands gebruik ge juicht. Tout Paris, mocht men wel zeggen, was langs de route van de koninklijke entrée uitgelopen; zelfs zagen wjj een baardige existentialist, die om het goed te zien als een soort Tarzan in een boom klom. Een boeket in rode, witte en blauwe kleuren viel op de rijweg en ergens werd een oran jekleurig ballonnetje opgelaten. Maar het duidelijkst bleek de sympathie van al die mensen, zoals zjj hun kan toren, winkels en bedrijven, restau rants en bistro's voor een ogenblik in de steek hadden gelaten, slagers met hun wit voorschoot voor, dames nog met de kapmantel om, werklieden in overall, ook priesters en ziekenzusters, om het koninklijk paar uit Nederland te zien en met handgeklap te begroe ten. Het dagblad „France Soir" doet intussen zijn best om de Parijzenaars juichen te leren; zij moeten, zo instru eert het blad, als zij in de komende dagen de stoet zien passeren, in goed Nederlands: „Leve de Koningin, leve Nederland" roepen! (Vervolg op pag. 3 tweede kolom) Het ministerie van Buitenlandse Zaken er V.S. heeft aan de Nederlandse Hoge °mmissaris een officiële betuiging van Welneming met de moord op pater D. Mul- er O.F.M. overhandigd. Medegedeeld ^erd. dat er een streng onderzoek is gelast dat de Hoge Commissaris op de hoogte al Worden gehouden van de gang van het ^ndexzoek en de eventuele resultaten daar in. Aneta vernam gisteren na afloop van de ^rgadering van het kabinet der V.S.I. in Jakarta van welingelichte zijde, dat Hatta de Vice- eenheidsstaat zeer waarschijnlijk President zal worden en niet minister- president. De 'Amerikaanse troepen, die de Wes telijke sectoren van Berlijn zullen be schermen tegen een eventuele inval van de communisten tijdens de Pink sterdemonstraties, hebben gedefileerd voor hooggeplaatste officieren op het vliegveld Tempelhof in de Amerikaanse sector van Berlijn. Het hoofd van de Oost-Berlijnse poli tie, Waldemar Schmidt, heeft de jonge communisten, die het aanstaande week einde naar Berlijn gaan om de massale „vredesbijeenkomst" bij te wonen, officieel gewaarschuwd, zich niet in de Westelijke sectoren van de stad te begeven. Een half millioen leden van de „Vrije Duitse Jeugd" zullen deze bijeenkomst van 26 Mei tot 29 Mei in de Sovjet-Russische sector bijwonen. Het hoofd van de Oost-Duitse Voor lichtingsdienst, Gerhart Eisler, verklaar de, dat er met Pinksteren niets zou ge beuren, „behalve, dat de grootste vredes- betoging die ooit aanschouwd is, zal wor den gehouden". De West-Berlijnse politie heeft Dinsdag 11 leden van de „Vrije Duitse Jeugd", die in een vrachtauto door de Amerikaanse sector reden, gearresteerd. Volgens een politiefunctionaris droegen de jongelieden, die uit Leipzig afkomstig zijn, blauwe vaantjes. De vrachtauto was overdekt met propagandabiljetten. Het verstand bedriegt ons vaak; het l geweten echter nooit.I Naar het A.N.P. te Parijs uit be voegde bron verneemt, ligt het niet in de bedoeling van Koningin Ju liana en Prins Bernhard nog dit jaar een officieel bezoek aan het Hof van Sint James te brengen. Hiermee worden eerder verschenen berichten gedementeerd, volgens welke zulk een Koninklijk bezoek aan Londen nog gedurende dit jaar te verwach ten zou zijn. Indien het vorstelijk echtpaar een officieel bezoek aan Engeland zal brengen, hetgeen door bevoegde kringen al zeer waar schijnlijk wordt geacht, dan zal dit pas in de loop van het volgend jaar gebeuren. De Amerikaanse bezettingsautoriteiten hebben de Japansche regering opdracht gegreven Nederland weer in het bezit te stellen van koperen en nikkelen mun ten tot een totale waarde van 40.000 dollar, die door Japan gedurende de oor log in het Verre Oosten zijn geroofd. De munten, die een totaal gewicht hebben van 109.000 kg., zullen per schip naar Nederland worden vervoerd, aldus meldt U.P. uit Tokio. De Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland hebben gisteren van de Sovjet- Unie geëist dat zij de „gemilitariseerde politiemacht van 50.000 man" in de Rus sische zone van Duitsland opheft. In de nota's, waarin deze eis is vervat, noemen de Westelijke mogendheden deze macht de „kern van een nieuw Duits leger", en verklaren dat zij is bewapend met machinegeweren, houwitsers, anti-tank- geschut en pantserwagens. De Westelijke mogendheden beschuldigen Rusland ervan, dat het door de instelling van deze „politiemacht met het karakter van een leger" de Vier-Mogendhedenovereenkomsten heeft geschonden. Bij het vrijgeven van de nota maakte het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken bekend, dat de Oost-Duitse organisatie bestond uit 39 „Befteit- schaften" voor het opleiden van soldaten en ten minste 11 opleidingsscholen voor officieren. dingsschool, aldus het memorandum. De ze Russische officieren worden door de Duitsers „Sovjetniks" genoemd en dra gen Duitse polilie-uniformen, wanneer zij in dienst zijn. Er is „in het algemeen een laag moreel in deze door de Russen gesteunde krijgs macht", aldus het memorandum, „we gens de slechte legering en opleidingsfa ciliteiten, de grote beperking der per soonlijke vrijheid en het gebrek aan enthousiasme onder de manschappen, van wie velen werden gedwongen dienst te nemen". Volgens het Amerikaanse departement worden de sleutelposities in deze organi satie bekleed door mannen, die met Zaisser (toen „generaal Gomez") in de Spaanse burgeroorlog hebben gediend communisten van de „oude garde", die tijdens het Hitler-bewind in de Sovjet unie zijn geweest, en voormalige Duitse legerofficieren, die in Sovjet-Russische krijgsgevangenkampen zijn opgeleid. De drie nota's waren in hoofdzaak ge lijk, maar verschilden wat betreft de be woordingen. De Franse nota was de ge- matigdste, de Amerikaanse de krachtig ste. In de Britse nota wordt verklaard, dat een groot aantal voormalige hoge Duitse officieren er deel van uitmaakt. De Franse nota geeft te kennen, dat „de ontbinding van deze gemilitariseer de politie door de openbare wereldme ning zou worden beschouwd als een con creet gebaar van bijzondere betekenis In het memorandum, dat het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken bij de bekendmaking van de nota uitgaf, wordt verklaard, dat er direct officieel contact bestaat tussen het hoofd van de politieorganisatie, generaal Zais ser, en generaal-majoor Petrovsky van de Russische bestuurscommissie in Duits land. Het Russische toezicht op de eenheden wordt uitgeoefend door de toevoeging van een Russische officier aan elke „Be- reitschaft" en aan elke officiersoplei- Verwachting tot Donderdagavond: Over het algemeen veel bewolking met. vooral aanvankelijk nog plaat selijk enige regen. Meest maéige wind uit Noordelijke richtingen en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 4.33—20.41. Maan: 12.37—2.06. De vorige week zijn in het R. K. zie kenhuis „St. Jozef" te Doetinchem niet minder dan vier tweelingen geboren. President Auriol verlaat met de Koninklijke gasten het vliegveld Orly. V. I. n. r. mevr. Auriol, H. M. Koningin Juliana, president Auriol en Z. K. H. Prins Bernhard Achter de Prins de Nederlandse gezant baron Van Boetzelaer. Het Plan-Schuman, dat de coördinatie van de kolen- en staalindustrie van West-Europa beoogt, is gisteren weer door tal van staatslieden uit verschillende landen besproken en steeds duidelijker blijkt dat het voorstel van de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken over het algemeen enthousiast wordt ontvangen. Tussen Adenauer en Jean Monnet werd te Bonn overeenstemming bereikt; Robert Schuman zelf kondigde te Parijs aan dat de besprekingen over zijn plan over een paar weken kunnen beginnen; de vakbonden die te Düsseldorf confereren keurden het plan goed; Francois-Poncet deed te Frankfort een beroep op de Duitse indus triëlen; de Duitse socialisten brachten in Hamburg zij het met enige reserve eveneens huldè aan het project en tenslotte verklaarde Paul van Zeeland te Brus sel dat België loyaal zou meewerken aan de verwezenlijking van het plan. missie en het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen. De conferentie nam ook eenparig een tweede resolutie aan, waarbij een beroep wordt gedaan op de regeringen van West-Duitsland, Frankrijk, Engeland en de Benelux-landen om onderhandelingen te openen voor de samenstelling van een internationaal orgaan voor de steenkool-, ijzer- en staalindustrieën, waaraan ook ieder ander belanghebbend land zal kunnen deelnemen. De Franse Hoge Commissaris in Duits land, André Francois-Poncet, heeft gis teren te Frankfort een beroep gedaan op de goodwill en energie van de Duitse Gisteren zijn te Bonn tussen de Franse en Duitse regeringen de eerste recht streekse besprekingen gevoerd over het plan-Schuman voor een gemeenschappe lijk beheer van de Duitse en Franse steenkool- en staalindustrie. Na afloop van het onderhoud tussen Jean Monnet en dr. Konrad Adenauer publiceerde dé Duitse regering een com muniqué, waarin gezegd werd, dat vol komen overeenstemming was bereikt, in het bijzonder ten aanzien van een snelle verwezenlijking van het voorstel. Intussen heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman gisteren te Parijs bekend gemaakt, dat de onderhandelingen over zijn voorstel tot het coördineren van de kolen- en staalindustrie van West-Europa waar schijnlijk binnen een paar weken zullen beginnen. Hij gaf de commissie voor buitenlandse zaken van de Nationale Vergadering te kennen, dat aan deze besprekingen waarschijnlijk ook andere landen dan Duitsland zullen deelnemen. Schuman sprak over zijn plan in een gesloten zitting van de commissie, welke hij verzekerde, dat het geheel niet in de bedoeling lag van de regering de wetgevende macht met zijn plan te pas seren. Het parlement, zo zei hij, zal alle er uit voortvloeiende overeenkomsten met andere landen moeten ratificeren. De belangrijkste arbeidsorganisaties van West-Europa en de V. S., die te Düsseldorf bijeen zijn, hebben Dinsdag formeel haar goedkeuring gehecht aan het plan-Schuman. Een desbetreffende resolutie werd met algemene stemmen aangenomen door vertegenwoordigers van de voornaamste niet-communistische vakbonden van En geland, Frankrijk, Duitsland, de V. S., de Benelux en Zweden. Aan de stem ming namen ook deel de internationale federaties van metaalbewerkers en mijn werkers, de Internationale Ruhrcom- In een woning aan het Singel te Am sterdam was gisteravond de 18-jarige zoon, ambtenaar bij de plaatselijke te lefoondienst, bezig met het demonteren van een oude granaat. Het projectiel ontplofte, met gevolg, dat hij met zeer ernstige verwondingen moest worden overgebracht naar het Binnengasthuis. Ongeveer 35.000 kisten kropsla en spi nazie zijn gisteren op de Venlose veiling door de klok gedraaid, omdat de spinazie de minimumprijs van acht cent per kilo gram niet opbracht en voor kropsla helemaal geen kopers te vinden waren. Gisteren werd door een voorbijganger in de omgeving van de Rijksweg 12, in de volksmond het Hazenpad genoemd in Schaarsbergen bij Arnhem het stof felijk overschot' gevonden van de 17- jarige Betsie van Galen. Politie en justi tie stelden een onderzoek in, waarbij bleek, dat het slachtoffer was gewurgd. Het meisje had des middags nog deel genomen aan een zanguitvoering op de nationale tentoonstelling „Mijlpaal 1950" met de Christelijke Zangvereniging van Schaarsbergen industriëlen om hun medewerking te verlenen tot de verwezenlijking van bet plan-Schuman. De West-Duitse socialistische partij heeft gisteren op haar jaarcongres te Hamburg op voorzichtige wijze haar in stemming betuigd met het. plan-Schu man. Hieraan werd evenwel verbonden, dat de Ruhr-industrie gesocialiseerd dient te worden alvorens het samengaan van de Duitse en Franse kolen- en staal industrieën een feit gaat worden. In de desbetreffende resolutie, welke eenstemmig door de bijna vierhonderd gedelegeerden werd aangenomen, wordt gezegd, dat de internationale controle van de Ruhr het uitwerken van een „pool-overeenkomst" onmogelijk maakt. De resolutie zegt verder, dat een orga nisatie van West-Europa onder de as pecten van industriële belangen een dodelijke bedreiging betekent voor de democratie. Verder wordt er op gewezen, dat een „pool" beïnvloed kan worden door speculanten. Niettemin werd hulde gebracht aan het Franse initiatief. Naar eerst thans blijkt, heeft het Rode Kruis zich indertijd garant gesteld voor de kosten van de overtocht van Bertha Hertogh naar Nederland en voor een reisbiljet van haar verzorgster Aminah. Beiden zouden tussen 25 Maart en 1 April naar Nederland komen. Hierna volgde echter stagnatie. Intussen waren de passagekosten verdubbeld en kon men zich niet meer garant stellen voor de reiskosten van Aminah, welke op ongeveer f 12.000 werden geschat. In een telegram van minister Stikker aan de Nederlandse consul-generaal in Singapore seinde de minister het onbe grijpelijk te achten, dat het kind quasi een onderpand zou zijn bij de aanspraken van de verzorgster. Het Nederlandsche Roode Kruis, zo zei hij verder, is des noods bereid een tegenwaarde van f 1200 voor „loskoop' te fourneren, waarvoor deviezenvergunning is aange vraagd. Met nadruk wijst de heer Hertogh er op, dat de kwestie van de vergoeding en de teruggave van Bertha aan haar ouders twee afzonderlijke kwesties zijn en dat de rechten van Aminah op een redelijke en zo nodig door arbitrage te bepalen vergoeding worden erkend. Thans is ook aan het licht gekomen, dat Bertha nooit permanent aan Aminah is toevertrouwd. Na lang aandringen heeft de moeder aan Aminah toegestaan het kind drie dagen mee te nemen. Toen het meisje niet werd gebracht zou de moeder het gaan halen. Maar onderweg werd zij door de Japanners gegrepen en geïnterneerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1