STAD EN OMGEVING Volière en marmottenhuisje in Groenendaal Levert Schudel Geheimzinnigheid rond de roofoverval Een waardig besluit van de Beethoven-cyclus VSV zegeviert over Stormvogels I LIGSTOELEN OPZEELAND r Met Pinksteren: BLIKSEMAFLEIDERS AGENDA Solist: Ricardo Odnoposoff GEEN UITLEVERING AAN V.S.I. VIJF EN TWINTIG HONDERD BEDDEN VOOR VACANTIEGANGERS IN ZANDVOORT Semi-permanent zomer-centram zal spoedig gebouwd worden Zwembassin nieuwe attractie Oost West, Thuis best STEVIGE KOFFERS H. G. DE BROUWER HERINGA WUTHRICH Politie zet onderzoek voort R.K. OPENBARE LEES- ZAAL EN BIBLIOTHEEK Internationale zangwedstrijd van Polyhymnia vangt aan TAFELTENNIS Burgerlijke Stand BRAND IN EEN HOUTEN LOODS Party autobanden verbrand Koor Katholiek Haarlem i Condensor opengescheurd SPAARNDAM Jubileum WOENSDAG 24 MEI 1950 GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE Speeltuin in de Provinciënbuurt en clublokalen voor de jeugd Kampioenschap van Haarlem Tegen politieman acht jaar geëist WAAR ZIJN DE TROEPEN- SCHEPEN? SANERINGSPLAN BIJ POSTKANTOOR OVERVEEN Grote wijzigingen voor komende halve eeuw ZANDVOORT Dertig jaar bij de politie Coloradokevers te Wijk aan Zee PAGINA 2 VERDEELDE MARKT Beurs van New York Beurs van Amsterdam -~ BARKER'S BEHANG ZEER OUDE JENEVER JONGE JENEVER CITROEN BITTER LIKEUREN SPECIALE AANBIEDINC WASSERIJ DUYN De vermoedelijke roofoverval op de Haarlemse manufacturier T. van 't Hout is nog steeds gehuld in een waas van ge heimzinnigheid. De Haarlemse politic heeft de zaak nog in onderzoek, in sa menwerking met de Amsterdamse poli tie. Het signalement van de beide overval lers doet vermoeden, dat een van hen een donker Zuidelijk type was en de an dere een kleinere manspersoon. De ma nufacturier is zeker niet onvermogend, hij bezat effecten, waarvan hij echter al leen de» mantels thuis m zijn bezit had. Naar zijn zeggen hebben de overvallers ƒ800.bij zich gestoken. Het is wel opmerkelijk, dat de poli tie eerst om tien over half negen ge waarschuwd werd en naar verklarin gen van de buurtbewoners had de heer Van 't Hout er aanvankelijk bezwaar tegen, dat de politie in de zaak betrok ken werd. De man was de politie over het algemeen niet zo erg behulpzaam bij het onderzoek en het is ook wel vreemd, dat het touwtje, waarmee hij volgens zijn zeggen werd vastgebonden. 2eer dun was. Alle vermoedens in een bepaalde rich ting zijn echter nog ongegrond en de man gaat nog steeds vrijuit. Van de Canadese regering ontving de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Haarlem, ruim honderd boeken ten geschenke. De geschonken wer ken op het gebied van aardrijkskunde, ge schiedenis, economie, wiskunde, wijsbegeer te en letterkunde liggen voor belangstellen den ter inzage. Het gebruikelijke weke lijkse aanwinstenlijstje bevat de volgende romans: Buck, Pearl S. Pioenroos. Frigerio, N. Zijn vrouw. Gheorghiu, C. V. Het vijf en twintigste uur. Gorki, M. Kinderjaren. Idem Onder vreemde mensen. Hemeldonck.Emiel van. Moeder Greta. Kopp, Jozef Vital. In de schaduw van Socrates. Mont, Paul de. De bloeiende gaarde (Kroniek van het Kloosterhof). Roman uit Vlaanderen 18401848. Undset, Sigrid. Lente. Wiechert, Ernst. Het ploegen der ar men; de geschiedenis van het geslacht Je- romin, H. De heden verschenen Feestgids voor Polyhymnia's Zangwsdstrijd geeft ons thans een totaal-overzicht van alles wat met deze wedstrijd samenhangt. Het goed samengestelde en verzorgde boek je bevat de namen van de leden van het ere-comité, bestuur, feestcommissie en jury. Voorts een opsomming van de uitgeloofde prijzen, repetitielokalen en de verschillende afdelingen. Het zal onze lezers wel interesseren v/elke koren er op deze wedstrijd ver schijnen en bovenal wat ze uitvoeren. De tien verplicht gestelde koorwerken zijn van oude meesters, o.a. van de Haarlemmer Padbrué, Palestrina, Cle mens non Papa, Josquin des Prés en de la Rue. Waardevolle werken en werkjes, die ieder koorrepertoire zul len verrijken. Wat bijzonder opvalt is de keuze van de vrije werken. Bijna al deze koorwerken zijn van bekende componisten; men leest er de namen: Diepenbrock, Dresden, Hendrik An- driessen, Fred. J. Roeske, Philip Loots, Bernard Zweers. A. B. Verhey, als mede van niet-Hollanders: Saint-Saëns, Gounod, Neumenn en Verdi. Deze keu ze pleit voor de goede smaak van onze hedendaagse zangverenigingen Op de openingsavond, 29 Mei a.s., zullen na de officiële opening door burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, die voorzitter is van het ere-comité, negen koren optreden, verdeeld over de tweede en eerste afdelingen Ge mengde Koren. De verplichte koren voor deze afdelingen zijn getiteld. „Mijn hert altyt heeft verlanghen" van Pierre de la Rue en „Ach, hoe klopt mijn hart voor haar" van Japart. Als vrij gekozen nummers kan men deze avond o.a. horen: „Les Fleurs et les Arbres" van Saint-Saëns, „Le Ven- dredi Saint" van Charles Gounod, „In Speculo" van Philip Loots, „Jan de Mulder" van Floris van Duyse en „Abend am Meer" van Alfred Meissner. De elf uit te voeren nummers bieden een grote verscheidenheid inzake stijl en zullen daardoor de aandacht van de luisteraars zeer zeker gespannen hou den. Behalve enkele koren uit onze om geving: Spaarndams Gemengd Koor, Lib. Soc. Gem. Koor „Zang veredelt", Haarlem, „Da Pacem", Santpoort, tre den koren op uit Amsterdam, Den Haag, Druten („Orpheus" onder diri gent Piet Versloot), Koog aan de Zaan („Daniël de Lange" onder dirigent Jan Booda) en Kortenhoef. Deze openingsavond vormt een goed begin. Haarlems zang- en wedstrijd minnende bevolking wacht een aan trekkelijke avond. Donderdag 25 Mei zal des avonds 8 uur de tafeltenniswedstrijd Heem stedeLeamington Spa (Eng.) plaats vinden in het Sportparkrestaurant op het R.C.H.-terrein. Voor Heemstede komen de volgende spelers uit: D. Wol- ters en J. Brandse van de H. T T. V. „Heemstede" en J. Leuven en J. de Kok van de H T. T. V. „H. B. C." GEBOREN: A. H. Herman—Buur man, z; A. de Zwart—Segerius, z; L. Verzij lberg—Corijnus, z; J. Vennik—Van de Lagemaat, z; S. van Langeveld—Van Nieuwenhuyze, z; A. B. WikkeMas- sop, z; A F. VermaatRietveld, z; W. M Jonker—Hoes, z; F. van den Berg— Boomsma, z; L. J. Treffers—Kloek, d; A. BerkhoutOostwouder, d; C. M. Voogt—De Nijs, d; G. M. van Dinther— Comes, d; C. M. F van der Aa—Nie mann, d; C. C. do 'Wit—Handgraaf, d; C. J. MakkeliePrincen, d; M. Hoog landVan den Bogaerde, d. ONDERTROUWD: 23 Mei: A. A. van Reeden en M J. Fortgens; J. Koppen en E I. N. van Nunen. GETROUWD: 23 Mei: H. J. Branden burg en M. J. Krever; B. Boomsma en J. L Suarink; W. Zwemmer en M. G. Nix OVERLEDEN: J. Maaskant—de Haas, 69 j., Hazepaterslaan; B. Kagchelland, 9 m„ Gasthuisvest; J. A. van der Vlerk Warnecke, 36 j., Zijlstraat; M. van De venterBriesman, 50 j., Oranjeboom straat; R. B. Vlaskamp—Nieuwenhuy sen, 76 j., Marnixplein; H. Veldhuis Schild, 85 j„ Eikenstraat; H. Souverein, 77 j„ Timorstraat; J. van Andel, 90 j. Colensostraat; J. Kostense, 80 j., Haze paterslaan. Op het Bullenhofje een open ter rein gelegen achter de percelen van de Romolenstraat en begrensd door de Zo- mervaart is gisteravond om zeven uur een houten loods in brand geraakt. De schuur, die zeer bouwvallig was, diende als opslagplaats voor een groen- tenhandelaar en een koopman, die daar oude autobanden had opgeslagen. In het gedeelte van het pakhuis dat aan de groentenhandelaar verhuurd was, stond een bakfiets gestald, die echter bijtijds uit de schuur verwijderd kon worden. Verder bevonden zich in dit gedeelte geen voorwerpen van enige waarde. De twee bakfietsen van de koopman zijn wel verbrand, evenals een gedeelte van de 2000 oude auto banden. De brandweer heeft het vuur geblust met twee stralen op de water leiding. De oorzaak van de brand is nog niet vastgesteld; men vermoedt echter dat baldadige jeugd het vuur ontstoken heeft. De jeugd hield zich namelijk nog al veel bezig met vuurtje stoken op dit terrein. De schade wordt niet door verzeke ring gedekt. De jaarvergadering van Koor Katho liek Haarlem werd door de vice-voor- zitter, de heer J. van Rossum, geopend. Na een korte inleiding gaf hij het woord aan de secretaresse, mej. W. Stern, die een overzicht gaf over het afgelopen jaar en aan de penningmees ter, de heer C. C. A. van Wel, die een financieel verslag uitbracht. Tevens werd een kascommissie benoemd. De heer Van Wel, die dit jaar aan de beurt was om af te treden, werd met algemene stemmen herkozen. De dirigent van het koor, de heer Albert de Klerk, omvouwde zijn plan nen voor het komende seizoen, waarin het koor tevens zijn eerste lustrum zal vieren (in April 1951). Reeds werd in studie genomen „Die Jahreszeiten" van Jos. Haydn, waarvan op 12 October a.s. een uitvoering zal worden gegeven. BIOSCOPEN Rembrandt: Gewetensstrijd (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Palace: Tarzan en de Lui paardkoningin (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Gebrandmerkt (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Song of India (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur; City: Het onbekende eiland (18 jl), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Land zonder wet (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Woensdag 24 Mei Stadsschouwburg: A.T.G. „De wereld heeft geen wachtkamer", 8 uur. Concertgebouw (tuinzaal): Leerlingenuit voering Haarlems Muziekinstituut, half 8. Donderdag 25 Mei Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 2 uur. ConcertgebouwBachherdenkingsconcert door de Heemsteedse Oratorium-Ver eniging o. 1. v. George Robert, 8 uur. Gisteravond is in de melkfabriek „N.V. de Landbouw", gevestigd in de Spaarnwouderstraat, alhier, een conden sor, gevuld met 300 kg..ammoniak, open gescheurd, waardoor dè ammoniak naar buiten werd geperst en er zich een sterke ammoniaklucht ontwikkelde. De brandweer heeft met gebruikmaking van gasmaskers de kranen van de condensor gesloten. De directeur van genoemde fabriek verklaarde, dat een monteur, die 's morgens aan de condensor enige werk zaamheden had verricht, vergeten was aan de machinist van genoemd bedrijf mede te delen, dat de condensor gevuld was. De machinist, aldus onkundig, pompte de condensor ook vol met het gevolg, dat hierin overdruk ontstond waardoor deze openscheurde. Donderdag 25 Mei zal het vijf en twintig jaar geleden zijn dat de heer W. de Graaf, kapper aan de West- Kolk, de zaak overnam van de toen malige firmant De Vries. De heer De Graaf is zeer bekend in het organisa tieleven en daarom zal het hem op die dag niet aan belangstelling ontbreken. De cyclus omvatte, niet alle sympho- nieén van de grootmeester. Men miste behalve de 4de en 8ste, de grandioze negende symphonie met slotkoor. Bij de vaststelling der cyclus had vermoe delijk geen enkel groot Haarlems koor dit slotkoor op zijn repertoire staan, doch dirigent Verhey bewees, dat er nog een andere, imponerende afsluiting mogelijk was en wel met de „Pastorale." en het vioolconcert, dat beter tot titel kon dragen: groot symphonisch werk met solo. Een werk, dat telkenmale de toehoorder opnieuw in verrukking brengt niet het minst door klankschoon heid, zangrijke thema's en het bekoor lijke karakter. Een werk, dat geen strijd of conflict uitbeeldt, doch altoos ver kwikking en opbeuring schenkt. De solopartij werd gespeeld door de Argentijn: Ricardo Odnoposoff, een violist, die reeds op jeugdige leeftijd op twee internationale concoursen de eerste prijs verwierf en sindsdien in oude en nieuwe wereld als solist op treedt. Aldra bespeurt men, dat Odnoposoff ver boven de techniek verheven staat en alle aandacht kan wijden aan de schoonheid van het werk, zowel wat klank als innerlijke waarde aangaat. De. figuratie van de solopartij of wel sierlijke omwerking der melodieën, die aanleiding kan geven tot pronkzucht, soms een weinig boven de motieven in, klonk fijn en gaaf. Wel domineerde ze het orkest. Waar het thema aan de solo-viool is toegewezen, klonk dit im mer zeer fraai en verfijnd. Soms neigt het spel van Odnoposoff wel eens naar een uiterste verfijning, waarbij het innerlijke element op de achtergrond dreigt te geraken. Ook zou men een enkel fragment iets warmer, gevoelvoller willen horen, maar de in- fijne toonkwaliteit vergoedde veel van deze wens. Doorgaans was het samenspel te lo ven, slechts een enkele maal werd een door de solist plotseling genomen acce lerando niet direct gevolgd. Dirigent Verheij bleef paraat, leidde de zaak direct in het rechte spoor. Waar de so list nogal van de traditie afweek was in het tempo. Dit nam hij in de ge dragen fragmenten van het eerste deel nogal behoedzaam. Stormachtige, langdurige toejuichin gen weerklonken na het vioolconcert. De solist gaf een toegift, een bewerking van een Boliviaanse melodie zonder begeleiding Ook in de „Pastorale" geen uitbeet ding van strijd, slechts een aangenaam ve-wijlen in de natuur. Beethoven had de natuur lief. Hierin vond hij, wat de mensheid hem blijkbaar niet schonk: innerlijke rust en vrede. De componist schildert echter niet de natuur (het is dus geen „programmamuziek hij verheerlijkt haar in zijn mu ziek. Eén blik in of gedachte, aan de natuur was voor Beethoven voldoende om iets verhevens te scheppen. De mu ziek vervult dus hier geen nevenrol, beeldt geen bepaald onderwerp tot in de finesses uit. Jammer. dat zovelen meer of alleen de „grote", (Eroïca, „negende" en Missa Solemnis) dan dé „idyllische" Beethoven zoeken. In deze, nog altijd bewogen tij den heeft men toch behoefte aan op beuring en verademing! Verhey liet die „Pastorale" als één grote, tevens grootse idylle het on weer ten spijt klinken. Van he.t spel ging steeds een innige bekoring uit. Vanaf het forte tot het tederste pianissimo klonk deze muziek behaaglijk. Zowel in het gehele ensem ble, als in het hier zo talrijk voorko mende wisselspel voldeed ons orkest uitermate. Welke instrumenten horen we al niet, b.v. in het Andante (Beek scène) en het Allegro (vermaak der landelijke bevolking) individueel op treden, elkanders thema's en motieven overnemen of imiteren? Hobo-fluit, altviool-klarinet, hobo-klarinet-hoorn enz., enz. Het gelijkt allemaal eenvou dig, maar de juiste toon, eigenschap en desnoods effect te treffen (hierbij den ken we aan het gesyncopeerde „trekje." van de hobo na het dansmelodietje in het derde deel), moet elk instrumen talist tegelijk kunstenaar zijn. En dat kunstbegrip brengt de dirigent zijn leden zo nodig wel bij. Ook na dit werk en na de vooraf gespeelde Coriolan-ouverture. luide bij valsbetuigingen. Mede na de korte, kernachtige rede van de voorzitter van de H. O. V., mr. Beets. Spreker wilde na dit seizoen met zijn prachtige Beet hoven-cyclus de dirigent hartelijk dan ken voor het zeer vele, wat hij in het belang van het orkest heeft gedaan. Memoreerde verder de prettige, leer zame samenwerking met het orkest en sprak de. hoop uit, dat men nog talrijke mooie concerten onder Verhey's leiding moge bijwonen. Bij deze dank en wezen sluiten we ons geheel aan! OL. KOOP. De gemeenteraad van Heemstede kwam Dinsdagmiddag in openbare ver gadering bijeen. Onder presidium van de burgemeester werd een uitgebreide agenda van 24 punten behandeld. De punten 3 tot en met 12 hadden be trekking op een reeks verordeningen uit de oorlogsjaren. Wethouder Bakhuizen van den Brink (V.V.D.), die verschillende opmerkin gen beantwoordde, beloofde een opgave van de verordeningen, die wel en niet veranderd zouden worden, maar kon de bezwaren tegen bepaalde onderdelen van deze materie niet delen. Met name de heer Kamerbeek wist hem niet tot een verlaging der hondenbelasting te bewegen. Op het op 3 Mei door B. en W. gedane voorstel om een crediet van f 2.000 te verlenen voor het inrichten van club lokalen ten gunste van de padvinderij, kwam veel critiek. De heer Zeelenberg (V.V.D.) verheugde zich over het feit, dat de padvindersbeweging een grote plaats innam in het hart van B. en W. Ook vond hij het verheugend, dat zij zich belasten met het zoeken van een plaats voor onderdak. Daardoor had het houten huisje aan de Vaikenburgerlaan, dat nu in een clublokaal herschapen zal worden, toch nog een goede bestemming gekregen, De heer Van Wijk (Prot. Christ.) merkte op, dat het niet op de weg van de gemeente ligt om iets ten behoeve van een vereniging te doen. tenzij het verlenen van een subsidie. Hij meende daarom, dat het voorstel niet gelukkig was geredigeerd. Wethouder Disselkoen (Arb.) zette uiteen, dat de gebouwtjes, die voor f 0 per jaar aan de padvinders en andere verenigingen verhuurd werden, ook verhuurbaar gemaakt moesten worden. Een crediet van f 2.000 werd dan be schikbaar gesteld voor het inrichten van clublokalen, die in de voormalige ga rage van „Meer en Berg" en in het wachtgebouwtje aan de Valkenburger laan zullen komen. Ook zullen met dit geld nog werkzaamheden aan andere clublokalen verricht worden. De koepel van Groenendaal, die volgens de heer Pliester met zeer veel moeite door de padvinders in stand gehouden is, zal nu hersteld worden. Hiervoor werd f 860 beschikbaar ge steld. Het had heel wat voeten in de aarde voor de raadsleden accoord gingen met het voorstel van B. en W. om f 9.000 uit te trekken voor de inrichting van een speelterrein ten Zuiden van de Utrecht laan in de Provinciënbuurt. De heer Van Wijk meende, dat met een crediet van f 5.000 volstaan kon worden. Men moet zulke tuinen niet te kostbaar in richten, want dan gaat de aantrekke lijkheid er voor de kinderen af. De heer Koopman wilde voorstellen een vereni ging voor speeltuinen op te richten; met de vermindering van het bedrag was hij het volkomen eens. De heer Reijnders was enthousiast en betoogde met vuur, dat men voor het welzijn van de kinderen op geen bedragen moet letten. Heel veel kinderen moeten door ge brek aan speelterrein on een drukke straat spelen, waaruit grote gevaren ontstaan. Hij stelde dan ook voor om de zaak te splitsen in een som voor de werktuigen en voor de terreinen. Hij haalde aan hoe ook elders (o.a. bij de Glip) een bedrag voor een speeituin was uitgetrokken en vond, dat deze questie niet uit financieel oogpunt, maar met het hart bekeken moest wor den, te meer daar de gemeente de kos ten heel goed dragen kon. De heer Van der Linden (K.V.P.) was van mening, dat de oprichting van een vereniging te veel tijd in beslag zou nemen. Wethou der Disselkoen praatte in een duidelijke uiteenzetting de meeste van de bezwa ren weg. Hij oordeelde het noodzakelijk wegens de verkeersdrukte en de grotere baldadigheid van de jeugd, dat er hier een speeltuin zou komen. Er was 'ge zocht naar mensen, die het toezicht en de organisatie op zich zouden nemen. B. en W. zouden deze mensen dan de helpende hand willen reiken. De heer Van Wijk opperde het be zwaar, dat het particulier initiatief ge dood zou worden door het toekennen van zulke hoge sommen gelds. Hij vol hardde dus bij zijn verzoek om het be drag tot f 5.000 te verlagen. Lijnrecht tegenover hem stond de heer Van de Brink, die bang.was, dat bij het verle nen van een lagere subsidie telkenmale een aanvulling zou moeten worden ge geven. Na de belofte van Wethouder Dissel- koen om de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten, werd het voorstel met 11 stemmen voor en 3 tegen (Prot. Christ.) aanvaard. Het voorstel tot een verhoging van subsidie voor school- en werktuinen tot f 2.500 ging zonder meer onder de ha mer door. Het voorstel van B. en W. om een crediet van f 9750 te verlenen aan de bouw van een volière en marmotten- huisje in het Engelse bos in Groenen daal. was aan veel critiek onderhevig. De heer Pliester, die vaststelde, dat Groenendaal de trots van Heemstede was, vroeg met nadruk er geen klein- Artis van te maken. De heer Zeelen berg vond de uitgave onverantwoord. C_"_: de heer Zegwaard was deze mening toegedaan. Wethouder Bakhuizen van den Brink was het met de heer Zeelenberg eens, maar wethouder Van Lent, die reeds twee jaar geleden met het voorstel was gekomen, doch het toen uit zuinigheids overwegingen had teruggenomen, was een groot voorstander. Bovendien kwa men er geen extra onkosten van per soneel bij. De heer Kamerbeek infor meerde naar de mogelijkheid van een eenvoudiger uitvoering. De heer Reijn ders, die er op wees hoe de dierenliefde en vogelkennis gecultiveerd zouden worden door deze aanleg, haalde het voorbeeld van Haarlem aan, dat door de H. O. V. hef. streekbelang behartigt. Heemstede zou door haar Groenendaal eveneens het streekbelang dienen. Burgemeester mr. A. G A, Ridder van Rappard wees nog eens nadrukkelijk op de paedagogische en culturele waarden en na de raad verzocht te hebben zich niet op een bedrag van f 10.000 (aan- schajjingskosten) blind te staren, ging men tot stemming over. Met 9 voor en 4 tegen werd het voorstel aangenomen. Tegen stemde de VVD en de heer Kamerbeek, Op de Valkenburgerlaan tussen het Valkenburgerplein en de Glipperweg zal een plantsoen gemaakt worden. De rij wegen en voetpaden van dit gedeelte van de laan zullen tevens een verbe tering ondergaan. Voor deze werkzaam heden werd een crediet van f 6700 ver leend. De raad verkocht enige bouw percelen aan de Westzijde van de Beet- hovenlaan en aan de Zuidzijde van de Brabantlaan. Bij de rondvraag kwam de heer Zee lenberg met, het verzoek öm de leden ec.-.s in te lichten over de woningnood in Heemstede. Hieraan zal voldaan worden. V.S.V. en Stormvogels hebben Dins dagavond de eerste wedstrijd gespeeld in het tournooi om het kampioenschap van Haarlem. In de eerste helft was Storm vogels een tikje sterker en wist door Snoeks jr. uit een vrije schop de leiding te nemen. Broekhuizen scoorde echter nog vóór de rust in eigen doel, zodat met gelijke stand (1—1) gedraaid werd Na de pauze was het spel tamelijk ver deeld. V.S.V., dat met invallers voor- Spaans, v. d. Kuil en De Graaf was ver schenen, wist zich tegen de felle aanval len van Stormvogels staande te houden, terwijl aan de andere kant doelman Kraak er voor zorgde, dat ook hier de score onveranderd bleef. Het einde kwam dan ook met een 11-gelijk spel. In de verlenging was V.S.V. de geluk kige. want reeds na twee minuten ont stond uit een scrimmage het winnende doelpunt, zodat V.S.V. zich voor de vol gende ronde plaatste. Dinsdag stond voor de Bijzondere Strafkamer van de Bossche Rechtbank terecht de 42-jarige voormalige korps chef van de Hilversumse politie J. K., die ervan beschuldigd wordt tijdens de bezetting hulp aan de vijand te hebben verleend. Door het Amsterdamse Bijzondere Hof werd K. destijds veroordeeld tot een gevangenisstraf van veertien jaar. De eis luidde vijftien jaar. Bij behande ling van de zaak in cassatie, verwees de Bijzondere Raad de zaak-K. naar de Bijzondere Strafkamer in Den Bosch. K. zou in het najaar van 1940 lid van de N.S.B. en de Germaanse S.S. zijn geworden. In 1941 werd hij commissaris van politie. Deze functie vervulde hij in Zaandam, Haarlem en Hilversum. Hem wordt ten laste gelegd het doen arresteren van onderduikers en het op rollen der illegale groepen, die „De Vrije Gooi- en Eemlander" en „Het laatste Nieuws" drukten en verspreid den. De Officier van Justitie, mr. Ver- spyck, erkende, dat verdachte in een moeilijke positie heeft verkeerd, maar vond dat het begin van dergelijke moeilijkheden bij verdachte zelf lag. Hij eiste een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek van het voor-arrest (vijf jaar) en levenslange ontzetting uit de beide kiesrechten en het recht om ambten te bekleden. GENERAL IM. B. STEWART (R. Lloyd) 27 Mei ca. *6 u. v.m. te R'dam verw.; passagiersontscheping 9 u. v.m. GENERAL S. D. STURGIS (R. Lloyd) 26 Mei ca. 7 u. v.m. te R'dam verw.; passagiersontscheping 9 u. v.m. WATERMAN pass. 23 Mei n.m. de Maladiven, via Aden n. R'dam. Naar het Franse persbureau A.F.P. meldt, hebben de autoriteiten te Singa pore afwijzend beschikt op het verzoek van de regering der V.S.I. om Westerling De vergadering werd daarna gesloten. I aan de V.S.I. uit te leveren. De raad van Bloemendaal moet mor genmiddag beslissen over een sanerings plan van het kruispunt Bloeniendaalse- wegJuliana laan en omgeving. Wjj werden in de gelegenheid gesteld om de toelichting op dit plan aan de hand van de kaarten te vernemen. Het plan is er op gericht de eenheid in de be- dat de badplaats haar oude glorie nog lang niet terug heeft. Ze verlangen er ook niet meer naar het oude, want de toekomst-plannen zijn veel grootser dan men vroeger had durven hopen. Vijf jaar na de bevrijding wil men echter wel eens wat zien van de verwezen lijking van het plan-Friedhoff, te meer daar Scheveningen zich zo goed als ge heel hersteld heeft en Noordwljk weer gedijt in welgesteldheid. Nu strand en zee weer lokken zijn we over het bereikte en het gedroomde van de badplaats eens gaan praten met verschillende insiders. Zandvoort heeft een prachtig strand, waarop de bevolking der grote ste den op warme dagen gezondheid en vertier kan vinden. Meer dan vijfdui zend stoelen, toebehorende aan dertig strandpachters, kunnen worden uitge zet; tussen zes- en achtduizend auto's kunnen een plaats vinden op de ver schillende vlak bij de zee gelegen par- keer-terreinen. De wegen zijn breed en aan de doortrekking van de boule- een Kalverstraat in 't klein; in Noord wordt zeer binnenkort een zwembas sin in de duinreep geopend, waarvoor het zilte nat door een aantal diepborin- gen uit de grond wordt gepompt en verder zijn hier en daar wat pittoreske café's en restaurants. Men zou zo zeggen: mijn liefje wat wil je nog meer?! Het liefje wil echter weer een badplaats die een eenheid vormt, met veel amusement, met een breed modern centrum, waar het op zomeravonden een feest zal zijn om te vertoeven. De bezoeker ziet thans, dat overal gewerkt wordt, maar hij weet niets van het ambtelijke werk, dat in de afgelo pen maanden tot stand is gekomen. Eindelijk zal dan het uitbreidingsplan, met medewerking van Den Haag, zijn beslag krijgen en eindelijk is dan het besluit gevallen om het millioenen-plan Friedhoff wat eenvoudiger te beginnen. Het zomer-centrum zal dan ook semi permanent worden opgetrokken, opdat ondernemers zonder al te zware lasten de mogelijkheden kunnen peilen om eventueel later blijvende bouw renda- vards, waardoor men kilometers langs bel te maken. Het amusementscentrum de zee zal kunnen paraderen zonder „overstapje", wordt hard gewerkt. De Kerkstraat met haar knusse winkels is sip*:;! behoeft intussen niet te wachten. Hoe staat het nu met de hotels, de pensions en de verhuur van kamers? vroegen wij een deskundige. Vóór de oorlog had Zandvoort in ho tels en pensions 2065 bedden (lang niet alle in moderne kamers), nu slechts 900, waarvan „De Schelp" er 300 heeft, het eenvoudige hotel van de Ned. Reisver- eniging 100, Hotel Keur 60 en Hotel Marina 50, terwijl het restant in de ka mers der beroepspensions staat. Boven dien kunnen nog ,1600 gasten geplaatst worden bij Zandvóorters, die in de zo mermaanden graag hun huis- en slaap kamer opofferen om een ander van dienst te zijn en eigen inkomen te ver groten. Het bouwen van hotels is in deze tijd eigenlijk onmogelijk. Per bed bedragen de kosten vijftien tot achttien duizend gulden, zodat een inrichting met hon derd bedden, nog maar een fractie van do werkelijke behoefte, anderhalf mil- lioen gulden moet kosten. Daar begint geen particuliere ondernemer aan en dus kan men er beter niet meer over praten. De maand Mei is zeer slecht geweest Duizenden wagen zich jaarlijks aan de bronnen van gezondheid, ontspanning, voor de Zandvoorters; de kamers zijn levenslust en arbeidsvitamine. voor het hoogseizoen bijna verhuurd, Nog te rusteloos om zich gevangen te geven in de al-beschuttende strandstoel, over welks economische aspecten U hiernaast kunt lezen. waaruit men de conclusie kan trekken dat het geld niet meer 70 gemakkelijk rolt. De prijzen zijn normaal en wie nog gegadigde is voor een vacantiever- blijf aan zee moet zich haasten. „Het gaat met ons niet als met de strandpachters", verklaarde een pen sionhoudster, „die kunnen met zes we ken mooi weer een goed inkomen voor het hele jaar binnen halen, maar wij moeten het van vijf maanden hebben." Daar wilden we meer van weten. Van gemeentewege vertelde men ons, dat de gemeente het strand van het Rijk pacht voor 7000.per jaar, een overeenkomst, die dit jaar afloopt, zo dat nieuwe onderhandelingen nodig zijn. De gemeente betaalt ook de gevolgen van verstuivingen, onderhoud der strandafgangen, controle etc., waarvoor 15.000.op de begroting staat. En dan betalen de strandpachters een ma tige huur per vierkante meter. Als de pachters veertig volle stranddagen tel len ontvangen ze met 5000 stoelen ge zamenlijk twee ton. Daar gaat een he leboel af, maar daar blijft ook nog wel wat van over voor de winter, wanneer ze niets verdienen. Een goede strand- exploitatie met prettige service is ech ter voor een badplaats levensbelang En dan komt het gesprek op een an dere service, die van de Reddings brigade. Zeventig Zandvoorters zijn de gehele zomer vrijwillig in de weer om het vrije strand en de zwemmers te bewaken. Een prachtig werk, dat niet genoeg geprezen kan worden. De warme zomerdagen kunnen ko men. Zandvoort, onvolmaakt, nog ge havend, verwacht duizenden die de schoonste gaven van een badplaats wil len ontvangen: gezondheid, ontspan ning, levenslust en arbeidsvitamine. stemming der bebouwing te bevorde ren. Het is in verschillende onderdelen nogal ingrijpend in het bijzonder wat het gedeelte Bloemendaalseweg (tus sen de spoorwegovergang en het kruis punt Julianalaan) en Militairenweg be treft. De lijn aan de zijde van het post kantoor te Overveen wordt rechtgetrok ken waardoor dit kantoor op den duur vernieuwd zal moeten worden. Het aan tal winkels ter plaatse zal in de rich ting van het kruispunt der wegen in aantal kunnen toenemen. Aa de andere zijde van dit gedeelte waar nu ook winkels zijn wordt de be bouwingsdiepte gelijk gemaakt om gun stiger mogelijkheden te scheppen. De tuin van Djember zal evenals de villa in de toekomst verdwijnen om plaats te maken voor winkels en om een betere verkeerssituatie te verkrijgen. De hoek JulianalaanBloemendaalseweg Dij Djember zal aanmerkelijk verbreed worden. De hoek MilitairenwegBloe mendaalseweg zal een geheel ander aanzien krijgen. De woonhuizen, werk plaatsen en stallen zullen verdwijnen om plaats te maken voor vijf winkels. Er komt een groenstrook aan de kant van de Bloemendaalseweg en op de Noordelijke punt van de Militairenweg Ter Hoffstedewcg is een restaurant geprojecteerd. Aan de overkant denkt men aan de Cearalaan hoek Julianalaan een moderne flat waardoor een villa die daar in de buurt staat zal moeten wor den afgebroken. De verkeerssituatie rondom de boom op het kruispunt van vier wegen zal belangrijk verbeterd worden door een rondpoint van 20 meter en een plant- soenstrook. Nu moet men niet denken dat dit sa neringsplan nadat het eventueel door alle instanties is goedgekeurd op korte termijn zal worden uitgevoerd. Het is niet onwaarschijnlijk dat er tientallen jaren misschien wel een halve eeuw zullen verstrijken vooraleer het ten vol le tot stand is gekomen. Maar iedere mogelijkheid die zich straks zal voor doen om het plan gedeeltelijk uit te voeren zal worden aangegrepen. Maandag j.l. herdacht de heer E. Th. Smits, brigadier van politie, de dag dat hij vóór dertig jaren in dienst trad van de Zandvoortse politie. In de eerste ja ren maakte de heer Smits in Zand voort een moeilijke tijd door, want in die tijd moest het gezag van de politie gevestigd worden tegen al te onrustige elementen uit de vorige generatie van Zandvoorters. Het ging daarbij soms warm toe en „Smitje" heeft zijn partij toen dapper meegeblazen. De heer Smits is thans een der populaire oude re politiemannen van het corps. Op zijn feestdag ontving hij vele blijken van belangstelling, o.a. van een deputatie van „St. Michael". Het politiepersoneel bood hem een fraaie zilveren asbak aan. Gistermiddag zijn aan het strand te Wijk aan Zee ongeveer tweehonderd co loradokevers aangespoeld. Door politie en personeel van Openbare Werken zijn de beestjes gevangen en onschade lijk gemaakt. AMSTERDAM, 23 Mei 195° De aandelenmarkt was vandaag bij opening vrij gunstig gedisponeerd en gaf in de leidende fondsen kleine koers- verbeteringen te zien. Er was betrek kelijk weinig aanbod aan de markt ge komen, zodat aan een lichte vraag slechts tegen aantrekkende koersen kon worden voldaan. Cert. Deli Mij traden op de voorgrond op gunstige di videndverwachtingen, waarbij een per centage van 6 pet. werd genoemd. Na dat de koers circa 6 pet. was gestegen nam de belangstelling, die voorname lijk van de beroepshandel was uitge gaan, echter weer af en trad een lichte reactie in. Aand. Kon. Olie reageerden weinig op de gepubliceerde cijfers, waarbij evenwel in aanmerking moet worden genomen, dat de onveranderde dividendaankondiging enigszins teleur stelde. De scheepvaartmarkt was licht in herstel en gaf voor Ned. Scheepv. Unie een verbetering van circa 3 pet', te zien. Bij cultuuraand. bleven rubberfondsen vrij vast in de markt liggen Amst. Rubber eindigde onveranderd op 120 doch enkele minder courante soorten gaven kleine verbeteringen te zien. Sui kerwaarden sloten goed prijshoudend met hier en daar kleine kcersavanceS van circa 1 a 2 pet. De locale markt was over het geheel tamelijk prijshoudend. Ver. Touwfabr. werden echter tevergeefs aangeboden op 134 in verband met de minder gunstige vooruitzichten. Claims van Wijk Textiel verbeterden tot f185, terwijl claims Zeeuwse confectiefabrie ken, die vandaag voor het laatst werden verhandeld, f 5 terugliepen tot f 80. Staatsfondsen waren goed prijshoudend. Amer. eert. lagen merendeels zwakker in de markt. Anaconda Copper Bethlehem Stee) Chrysler Corp. Genera) Electric Genera) Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Dae water U.S. Stee) 23/5 33 37 70 49% 87 (2 16% 5714 58% 20% 20 V4 33% 43% 57 38 30 33% 22/5 33 36'/4 69 49^4 85=4 1614 57 58-74 20 Vi 20 33 V, 43% 56(4 37% 30 33 (Niet-officiële Koersen 1 i% Neder). 1948 314 pet. Ned 1950 3-3% Nederland 194? 3 Ned. 62-64 Del. fac Inschr GrtbK. '46 3 pCt Ned. Handel Ml] oen A.K.U. Van Berxels Patent Calve-Delft cert VaD Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever cert. Nea. Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam" Rubbei Holl AmerlKa UJn Kon N. Stoomb. Ml) Ned Scbeepv Unle H.VA DeD Mi], cert Vorig Opening slot 24/5 100% 100% 98}?; b 99% 98 1 138% 1671/2 16714 110 126% b 156% 156 202%b 201 272 224 278% 278 119% 116 158% 123 %b 129 123 122% 115 113 110%b 111 Advertentie maar dan in een gezellige kamer met Tel. 11657 Randjes afsnijden a 5 cent per rol. Gen. Cronjéstraat 135 Haarlem Advertentie 3.80, 6.50, 8.25, 9.75 enz. enz. (Grote keuze) Losse linnen loperstof p. m. f 2.50-2.75 Opvouwbare tuinstoelen, parasols enz. ZIJLSTRAAT 24—30 HAARLEM Advertentie Ruime sortering Franse likeuren en Cognac Grote keuze in voortreffelijke Wijnen I DIJKSTRAAT 8 HAARLEM TEL. 10080 Advertentie Ga eens kijken en ook U koopt een koffer in de speciaalzaak van 45 ctm. 50 ctm. 55 ctm. 60 ctm. 65 ctm. 70 ctm. 5.75 6.50 7.35 8.25 9.— 9.95 KONINGSTRAAT 13 TEL, 15671 Advertentie HAARLEM Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2