»In uw persoon begroeten wij het moedige voik van Nederland" f ZACHTE ZEEP FEESTELIJKE INTOCHT IN DE HOOFDSTAD VAN FRANKRIJK Eric de Noorman - Ve strijd omAet TjecAt DE TIEN van Radio Anno Santo zien Rome Noodregeling kinderbijslag kleine zelfstandigen onvoldoende geacht DE STILLE MAN Verkiezingsbladen niet bezorgd NEEM LEEMHUIS, VIETOR EN PEGELS VEROORDEELD Sukarno herhaalt eis inzake N.-Guinea !wl x y4 WEK DE GAL IN UW LEVER OP Strijd om eenheidsstaat energieverspilling z- KONINGIN JULIANA:Wat we nodig hebben, is de moed om opnieuw te beginnen Koningin anwoordt LIJDT NIET LANGER Ambassadeurs en gezanten te Parijs maken bij de Koningin hun opwachting Luister in het late uur Minister Van Schaik lost problemen bij de Catacombe heel drastisch op Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig Organisaties voor inkomensgrens van f 4500.- WOENSDAG 24 MEI 1950 PAGINA 3 TOESPRAKEN DER STAATSHOOFDEN a P. T. T.-censuur? Mr. De Wilde weer in Eerste Kamer aanwezig Thans lagere straffen KON. JULIANA BETUIGT MEDELEVEN Met overstroming in Canada door PATRICK PURCILL Sjahrir: Er wachten belang rijker problemen MELK en PUUR DIEFSTAL VAN POST AUTO BERECHT Frankrijk begroet U met vreugde. ™et bezoek, waarmede Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid de Prins aer Nederlanden ons thans vereren, verdiept niet slechts een oude en grote vtiendschap, doch ook de gevoelens yl bewondering en toegenegenheid, I e het Franse volk voor het Neder landse volk koestert, dat opnieuw, on- ®er de meest hachelijke omstandighe- rieri. blijk gegeven heeft van zijn dap- verheid en zijn vasthoudendheid, van *tjn gevoel voor menselijkheid, van zijn ijheidsliefdeIn Uw persoon, me- Vrouw, begroeten wij, uit het diepst van 0ns hart, het moedige, fiere en vrije volk van Nederland," zo begon presi dent Auriol zijn toespraak tijdens het bonket ten paleize ter ere van Konin- Slri Juliana en Prins Bernhard. Onze materiële en morele waarden "Jn aan de harde beproeving van de °orlog onderworpen geweest, aldus ver- v°lgde Auriol. Nederland heeft, geïnspi- Ï6erd door zijn geliefde Vorstin, door 2'jn verzet tegen de onderdrukking, de bewondering gewekt van alle recht en Vrijheidlievende mensen. Wij hebben Oezelfde. beproevingen gekend. Deze Bedeelde smart heeft de solidariteit van °nze beide volken nog vergroot en J^andaag zijn zij nog meer verenigd in hun wil en hun hoop. .,In de overtuiging, dat er geen moei- hjkheid is, die niet door energie en vasthoudendheid, tezamen met de voort durende samenwerking van alle vrije manden, kan worden overwonnen, hef ik, Majesteit, het glas te Uwer ere, ter ere van Uwe Koninklijke Hoogheid, de ?]"ins der Nederlanden, van Uwe eer biedwaardige Moeder en het Koninklijk Oezin, en drink op het geluk en de helvaart van Nederland." Uw zo wijze en zo hartelijke woor den, waarmee U mijn man en mij heeft begroet, geven Ons het waar achtige gevoel van welkom te zijn, en wij zien er de uitdrukking in van de waardevolle vriendschap, die frankrijk voelt voor Nederland. Deze vriendschap is even pud als levend en vitaal en wij hebben haar ondervonden in de ontroerende ont- vangst, die Parijs ons geboden heeft, aldus Koningin Juliana in haar dank rede. v Persoonlijk word ik zo ging de Koningin voort door de naam, die hhjn familie draagt, en doordat zij het nageslacht vormt van uw Gaspar de U-oligny, steeds levendig herinnerd aan het mooie van deze aldtode banden en ®a.n de verantwoordelijkheid, die deze hhj opleggen. In het jongste verleden hebben de zonen van Frankrijk op onze grond ge treden in onze gemeenschappelijke trijd voor de vrijheid. Diegenen van blijn landgenoten, die aan de vijandelijke bezetting trachtten te ontkomen om de vrije wereld te bereiken, zullen voor altijd in dankbaarheid aan hun Franse Grienden terugdenken, die hen onderweg Beholpen, „hebben, .mei inzet van hun eigen leven. Onze generatie kan een ontredderde Gereld niet bij toverslag in orde bren- Sen. Maar wat wij nodig hebben is een Advertentie floor rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en •^Ouwpi.inen. Neemt regelmatig Togal, Jat verdrijft in al die gevallen snel en ««doende de pijnen. Togal baat waar an- refe middeien falen. Zuivert de nieren en onschadelijk voor hart en maag. Bij is onschadelijk voor nari en maag. r>ij apotheek en drogist f 0.83, f 2.08 en f 7.94. Op vragen van het Tweede-Kamerlid fbf- J. Algera (AR) in verband met de ^Tigering van het hoofdbestuur der f/T-T. tot verspreiding huis aan huis \'an een tweetal verkiezingsbladen van Anti Revolutionaire Partij in Gel- ?®rland en Bloemendaal heeft de minis- 'O1 van Verkeer en Waterstaat o.m. ge- ahtwoord, dat de P.T.T. bezwaar maakte legen enkele passages uit de verkie- ^Ugsbladen. In één passage werd o a. onderkend een beledigende strekking opzichte van een regering, waarme- h.e de Nederlandse regering thans m aatkundig verband heeft samen te berken. Ongeadresseerde verspreiding van ,.e beide in het geding zijnde verkie- 'Ugsgeschriften werd in strijd geacht $et het maatschappelijk doel van het ?'aatsbedrijf. Een jarenlange ervaring '°eh deed met reden verwachten, dat ^geadresseerde bezorging tot bezwaren leiden in verband met de elemen- Jfl, welke de betreffende passages be ukten, waardoor ernstige hinder voor Staatsbedrijf zou kunnen ontstaan, herhaling heeft P.T.T, nl. klachten J? Verwijten over dergelijke versprei- F'hgen ontvangen. De ondervinding ?6eft voorts geleerd, dat verspreiding ah dergelijke stukken in meerdere ge- AUen wordt gevolgd door het aanbie dt ter verspreiding van verweerschrif- h, die dan weer voor P.T.T. dezelfde szwaren medebrengen. v Als regel geldt, dat ter beoordeling de vraag of de inhoud van onge- ressecrde stukken, als hier in het ge- -jjhg zijn, geen bezwaar tegen versprei- h hg door P.T.T. oplevert, twee exem- jjaren aan het hoofdbestuur der P.T.T. toeten worden overgelegd. Tot ver leiding wordt niet overgegaan zonder ta daarvoor door of namens#de direc- Jr"generaal der Posterijen, Telegrafie Telefonie toestemming is verleend. minister deelt tenslotte mede, dat y eheens verspreiding werd geweigerd een viertal propagandageschriften Raïv. de ChristeHjk-Historische Unie, de tij'holieke Nationale Partij en de Par- van de Arbeid. 5fl^r: J. A. de Wilde heeft wegens ziekte Ipjhime tijd de vergaderingen der bij. ",6 Kamer niet kunnen bijwonen. be ^dagmiddag was hij weer aanwezig, ^oorzitter, de heer Kranenburg, heeft her? namens de leden hartelijk begroet, t(;irn gelukwensend met zijn herstel. De r. heeft daarna zonder beraadsla- 3htw stemming goedgekeurd het wets- tot aanvulling van renten krach- tüi he Ongevallenwet 1921, de Land zee. hou w-Ongevallcnwet 1922 en „hgevallenwet 1919. Laand en de Het systeem "0nd®anvulling wordt hoofdzakelijk ge- 5est.-,. 'n een bijslag van 25 pet. op de taande rente. houding, die vrij is van de beperkingen van een bekrompen verleden, en de moed om opnieuw te beginnen. De stoutmoedige voorstellen, onlangs door Frankrijk gedaan, kenmerken zich door die geest van oorspronkelijkheid en van bereidheid tot offer, die noodzake lijk is om het nieuwe Europa geboren te doen worden als deel van een betere wereid. Dat Europa zal een waar tehuis zijn voor zijn grote familiekring en (laat ons nooit ophouden het te hopen) zelfs voor zijn verloren zoons, en zal open staan voor al zijn vrienden. Zekere opofferingen zijn tot een absolute ac tualiteit en noodzaak geworden. Zonder deze zullen we nooit dat levendige en zich uitbreidend economisch leven mee maken, noch die veiligheid, of liever die welvaart en die vrede die nodig zijn om te kunnen voortbestaan. Waar Frankrijk en Nederland niets te vrezen hebben van mislukkingen in het verleden, daar hun strijd is omgezet in een hechte en diepe her vormingskracht, zullen deze beide landen op gelijkwaardige wijze sa men optrekken, in de geschiedenis die komen gaat. Zij zullen de vrij- heid van de Westelijke volken be stendigen en tegenover West en Oost de enig mogelijke oplossing plaat sen: die van de vrede. „Ik drink op uw geluk, mijnheer de president, op dat van onze beminnelijke gastheer en gastvrouw, de heer en me vrouw Auriol, en op dat van geheel Frankrijk. Als we onze welwillendheid beperken zoals dit glas deze wijn, dan zullen we resultaten krijgen, die beperkt worden door een glas. Als we de wijn laten uitvloeien, beslaat die een grote uitgestrektheid. Ais onze welwillendheid niet wordt verkleind door de listigheid van beperking, maar al haar mogelijk heden ontvangt, kunnen de resultaten weergaloos zijn. En ik drink op „La France éternelle", die altijd haar buren bestraald heeft, en die thans draagster is van creatieve ge dachten, op de welvaart en het geluk van onze geliefde zuster Frankrijk." De rede van Koningin Juliana, die onder doodse stilte werd aangehoord, maakte op alle aanwezigen diepe indruk Advertentie De bijzondere strafkamer van de ar rondissementsrechtbank te 's-Hertogen- bosch heeft uitspraak gedaan in de zaak van de voormalige Haagse politieman nen Leemhuis, Vietor en Pegels. Voor dien deelde mr. Reuser, één der raads lieden, de rechtbank mede, dat verdach te Leemhuis een dezer dagen onderschei den werd met het herinneringskruis 1940/1945 van het Nederlandse Rode Kruis. De bijzondere kamer is van mening, dat de door verdachten gepleegde feiten van zeer ernstige aard zijn en dat ver dachten volkomen aan de zijde van de vijand hebben gestaan tijdens de Duitse bezetting. Niettemin meende de recht bank, dat er strafverzachtende omstan digheden zijn aan te voeren wegens de moeilijke positie van de politie tijdens de bezetting. De rechtbank veroordeelde C. LeeA- huis tot een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek van voorarrest (de eis was achttien jaar met aftrek), J. Vie tor elf jaar met aftrek (eis twintig jaar met aftrek) en S. Pegels tot negen jaar met aftrek (eis vijftien jaar met aftrek) benevens ontzetting uit de beide kies rechten en het recht ambten te bekle den voor de tijd van tien jaar. De recht bank bevai, formeel, de onmiddellijke gevangenneming. Verdachten hebben het recht binnen acht dagen tegen dit vonnis in cassatie te gaan. (Vervolg van pag. 1) Grootse momenten bij de intocht wa ren het passeren van de brug over de Seine en het afzwenken, voor de obe lisk langs, van de Place de la Concorde de Champs Elysées op, met de Are de Triomphe in het verschiet. Hier vorm den de schoonste stadsgezichten ter we reld de achtergrond van deze waarlijk vorstelijke entrée. Helaas had de buiige lucht van heel de dag juist dit ogenblik uitgekozen om na lang aarzelen een kortstondige, maar stevige Meiregen over Parijs uit te gieten. In die regen kwam de stoet uiteindelijk in de smalle Rue Faubourg St. Honoré aan, voor numéro 55, de hoofdingang van het Pa lais de l'Elysée. Na een inspectie van de erewacht der Garde Républicaine op het voorplein, begaf het gezelschap zich naar binnen. In een korte bijeenkomst in de Salon des Ambassadeurs werden de leden van het civiele en militaire huis voorgesteld. Hare Majesteit over handigde bij die gelegenheid aan Presi dent Auriol de versierselen van het Grootkruis van de Nederlandse Leeuw. In een hierop volgende Cercle Di plomatique maakten de ongeveer zes tig ambassadeurs en gezanten te Parijs bij Hare Majesteit, bij wie zij tijdens haar verblijf in de Franse hoofdstad zijn geaccrediteerd, hun opwachting. Zij werden voorgesteld door de Ne derlandse gezant in Frankrijk, Baron van Boetzelaer. Hare Majesteit onder hield zich daarbij langere tijd met de Australische ambassadeur Kenneth, die vroeger in Den Haag werkzaam is geweest, alsmede met de Indonesische ambassadeur Nasir Datuk Pomotjak. Laatstgenoemde droeg de zwarte petji, zoals ook zijn confrater van In dia het nationaal accent vertoonde in zijn kledij. Verder trok de imposante, donkere verschijning van de gezant In een persgesprek met Reuter heeft Sukarno opnieuw uiting gegeven aan Indonesië's aanspraken op Westelijk Nieuw-Guinea. Hij ontkende echter categorisch dat de Indonesische repu bliek aspiraties heeft ten aanzien van het bezit van Oost-Nieuw-Guinea, dat onder gezag van Australië staat. Als, aldus Sukarr.o, aan onze eis is voldaan, zal een punt van wrijving met de Nederlanders zijn weggenomen, zal de basis zijn gelegd voor vriendschap pelijke betrekkingen en samenwerking met Australië, vrij van achterdocht, en zal aan de wereld zijn getoond, dat wij onszelf niet willen, buitensluiten. Su karno deed een beroep op andere naties om kapitaal te beleggen, niet slechts in West-Nieuw-Guinea, maar in geheel In donesië. Dan kunnen de beleggers op goede baten rekenen, mits zij tevens aandacht willen besteden aan de ont wikkeling van het land. Officiële Indonesische kringen toon den zich Maandagavond verrast over de snelle Australische reactie op de eis van Sukarno, die hij Zaterdag maakte, dat „West-Nieuw-Guinea tot Indonesië moet terugkeren." De Canadese minister-president, Lau rent, heeft te Ottawa in het Lagerhuis een telegram van Koningin Juliana voor gelezen, waarin zij haar medeleven be tuigt met de slachtoffers van de over stroming in Winnipeg. De minister las eveneens een telegram van medeleven van de Engelse koning voor. Aan de bewoners van Winnipeg is ver zocht één dag loon af te staan voor de 80.000 mensen, die door de overstromin gen have en goed verloren hebben. van Liberia de aandacht, evenals de ambassadeur van de Sovjet-Unie Pav lov, met zijn opmerkelijk grijs haar en zwarte baard. Na aan de Koningin te zijn voorgesteld, onderhielden de vertegenwoordigers van de verschil lende naties zich met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Stikker. Na het diner ten paleize, waarbij 130 personen aanzaten en Hare Majesteit de toast van de President der Republiek beantwoordde, volgde een divertisse ment ter ere der hoge gasten in de grote feest- en ontvangzaal. Hier ver zamelde zich in de late avond een uit gelezen gezelschap, onder wie tal van vooraanstaande persoonlijkheden, zoals Bidault, Herriot, Boncour. In het stra lende licht van de brandende kronen die het rijke interieur met zijn gobelins' plafondschilderingen en rijke ornamen tiek in luisterrijke sfeer zetten, betra den Koningin en Prins, vergezeld van President Auriol en echtgenpte, de zaal, waar de Comédie Franpaise een twee tal schetsen van Carmontelle vertoon de: „Le Seigneur Auteur" en „Le Veuf", welke door inhoud cn costumering wel bijzonder pasten in de entourage van dit samenzijn. Mademoiselle Michelin Bou- det droeg enkele gedichten voor en ten slotte zorgde Noël Noël voor een char mante afwisseling, waarbij hij een zeer geapprecieerde poging deed om Neder lands te spreken. De Koningin was voor deze gelegen heid gekleed in een crèmekleurig avond toilet met banen van goud, terwijl het geheel glinsterde van de pailletten. De diadeem in het haar en het halssnoer flonkerden van kostelijke edelgesteen ten. Over de borst droeg zij de rode sjerp van het Legioen van Eer. Prins Bern hard was gekleed in de gala-uniform der grenadiers. Na afloop werden de ac teurs, die het spectacle hadden ver zorgd. aan H.M. de Koningin en aan Z.K.H. de Prins voorgesteld. Het voor rijden en het vertrek der genodigden trok buiten veel bekijks. Parijs stond trouwens deze dag in het teken van de aankomst der koninklijke gasten, wier grootse entrée heel de bevolking in haar ban betrok, terwijl de feestelijke deco raties. de bevlagde bussen en in het late uur de in strijklicht badende monumen ten der stad aan de bijzondere gebeur tenis van dit bezoek accent verleenden. 28 Smartelijk klaaglied van Alphonsus Farrell of het Hartzeer van Carriglea, was de titel die hij aan het lied had ge geven, en hij had ongetwijfeld reden ge noeg tot lamenteren en droefheid op de dag dat Jer Coady, om zijn eigen woor den tijdens zijn afscheidstoespraak te ci teren, „hartelijk vaarwel zei aan de lage heuvelen boven de rivier, om voortaan terug te keren naar het geliefde Glenea- ly, mijn geboorteplaats, om daar, voor eeuwig, gelijk de prins uit een sprookje, vreedzaam, gezond en gelukkig te leven op Zijne Engelse Majesteit's milddadig pensioen van één pond per maand". Het was op een regenachtige Zaterdag in Juni, dat Jer Coady afscheid nam van Carriglea, het Koninkrijk waar hij zo lang geregeerd had. Uit de richting van de Comeraghs striemden woeste regen vlagen van een naderende onweersbui toen zijn bed, zijn boek en zijn boterdo- zen, zijn baard en hijzelf, als een steeds hoger wordende pyramide van gewich tigheid, boven op een sleperswagen geht- seq werden, die Packey Regan van de kastelein had geleend. Vanaf zijn verheven zetel, over de op gestapelde eigendommen heen, stak Jer zijn laatste redevoering af, terwijl hij als -nTV-* \j m 86. Met een snelle beweging ontneemt Eric Erwin de kleine boog. Tevreden ziet hij hoe de pijl de duif heeft gemist en het dier snel wegvliegt. Dan wendt hij zich streng tot z'n zoon. „Ik heb graag dat je één ding goed onthield," zegt hij streng. „Een goed krijger doodt nimmer wanneer het niet nodig is! Schiet nooit op wild als je het niet als voedsel wilt gebruiken!" Hij heeft moeite om een glimlach te weerhouden bij het zien van het doodongelukkige gezichtje van de jongen. Maar hij wil dat Erwin eens en voorgoed van dit soort dingen doordrongen raakt. Zelf heeft hij deze fundamentele wet der wildernis door harde noodzaak als de enig juiste leren waarderen. Wanneer de troep enkele ogenblikken later behoedzaam verder trekt loopt Erwin zwijgend en beschaamd terzijde. Eric heeft zich naar de Lynx begeven. Zij worden echter gestoord door een uitroep van een der voorste krijgers, en als zij zich bij hem voegen zien zij hoe een oude man uit de kleine hoeve te voorschijn is ge komen. Hij schijnt zeer opgewonden. „Dat is Ole Peer", zegt de Lynx verrast. „Een trouw aanhanger van u, heer Eric. Hij diende nog als lansknecht onder uw vaderKoning Wogram. Hij geeft de be richten door welke mijn verspieders hem doen toekomen. Maar wat heeft zijn onrust opgewekt?" Haastig treden zij de grijsaard tegemoet. „Ik zag u aankomen, heer," hijgt deze „En bijna op hetzelfde ogenblik bracht een postduif mij dit bericht." Zo groot ts zijn opwinding dat hij zich nauwelijks schijnt af te vragen om welke reden de Lynx met al zijn mannen naar het Noorden is gekomen. Met trillende hand geeft hij de aanvoerder de strook perkament, welke deze op zijn beurt aan Eric overreikt. Gij zijt de bevelhebber Eric's ogen vliegen over de weinige regels; regels die in al hun soberheid mededelen welk drama zich op Baldon's burcht heeft afgespeeld. Baldon is met Lauri overeengekomen de muitende troepen te betalen! In ruil hiervoor zal hij macht over het rijk krijgen. Het goud wordt vervoerd Hier breekt het schrijven plotseling af. Maar schuin daaronder staat in een ander veel haastiger handschrift: wij zijn verloren! Red ons Eric wendt zich met een ruk tot de Lynx. Een diepe onrust vlamt in zijn ogen. „Uw verspieders zijn in Baldon's handen gevallen. Dit doorkruist al onze plannen. Lynx Advertentie V «alt morgens „kiplekker** ait bed springen. dag moet uw lever een liter gal la aw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPII^- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjea. In een interview met een correspon dent van Het Vrije Volk in Djakarta heeft Sjahrir gezegd, dat de strijd tus sen unitarisme en federalisme een ener gieverspilling is, die totaal onverant woord is nu in Indonesië zoveel belang rijker problemen op oplossing wachten. Als Sjahrir's partij aan de regering was zou hij eerst deze problemen aanpakken. Bij de kwestie Nieuw-Guinea spelen de sentimenten een veel te grote rol. De eerste vraag moet, aldus Sjahrir, zijn, hoe kan het staatsapparaat met de gegeven krachten zo goed mogelijk functionneren. Naar de mening van deze Indonesi sche leider der socialisten is de R.T.C. te overhaast beëindigd, zodat de par tijen die toen de aanneming steunden, nu de felste bestrijders zijn. Wellicht was dan de souvereiniteitsoverdracht iets later geschied, maar het resultaat zou duurzaam geweest zijn. De mislukking van de conferentie op de Hoge Veluwe, aldus ging Sjahrir voort, heeft de Indo nesische politiek der volgende jaren bepaald. Mijn kabinet wilde voor alles geweld en rassenhaat vermijden. Op de Hoge Veluwe lag de beste kans voor een vreedzame oplossing van het Indo nesisch conflict. Maar het Nederlandse volk was hier nog niet rijp voor. Over de toekomst van de Nederlands- Indonesische Unie liet Sjahrir zich niet optimistisch uit, hoewel „niemand weet hoe alles zich zal ontwikkelen". In sommige kringen in Nederland is men van mening dat indien Indonesië in 1945 geressorteerd had onder het Amerikaanse en iet onder het Britse opperbevel, dit de toekomst beslissend zou hebben beïnvloed, aldus merkt de interviewer op en hij vraagt Sjahrir: Wat is uw mening daarover? Indien hier vijf Amerikaanse divisies waren geland, aldus de Indonesische ex-premier, in plaats van de Britse troepen en met sterke hand „rust en orde" hadden hersteld, dan was dit land nog rijper geweest voor het com munisme dan thans. In Rome vallen alle slandenv er schillen weg Wat eigenlijk voor de hand ligt, want in Rome Zingen ook tientallen na tionaliteiten gezamenlijk één en hetzelfde Credo. De plechtigheid van de Heilig verklaring op Hemelvaartsdag was van deze eenheid in verscheidenheid een treffende uiting. Niet de overigens indrukwekkende, pompeuze praal van dit gebeuren was het die ons in het hart raakte, maar veeleer de omstan digheid, dat de zwart-gesluierde Portu gese vrouw, de in exotisch gewaad ge hulde Brits-Indiërs, de in slagorde achter een balustrade staande Duitsers en de hevig in Amerikaans slang orerende achter mij zittende dames, allen tezamen hetzelfde kruis maakten en dezelfde devote gebaren bij de Consecratie. Wat ik eigenlijk maar wilde zeggen is, dat he.t in Rome helemaal niet zo vreemd aandeed, dat Driessen, in de bus dos a dos zat met ir. Ridder de van der Schueren, Commissaris van de Konin gin in Overijsel. De veekoopman uit Monster was overigens helemaal onkun dig van die bijzondere omstandigheid. De commissaris trouwens ook. En Hilde Benders en mijnheer Dijkers beseften evenmin, dat die minzame heer, met wie zij in conversatie geraakten, Zijne Ex cellentie minister Van Schaik was Niet dat dit nu zulke wereldschokkende ge beurtenissen zijn; maar» in Nederland moet er toch een revolutie uitbreken voor een minister en een vuurtoren wachter in één en dezelfde bus reizen. In Rome is dat allemaal anders. ■j Maar goed. De minister en de oud-minister liepen even later ook samen met de veekoopman en de vuurtorenwachter in dezelfde pro cessie in de St. Paulus buiten de Mu ren; zij zongen samen de litanie van Alle Heiligen, het Attende Domine en zij baden samen dezelfde, gebe den. Samen bezochten zij ook, de auto riteiten en de tien, de Catacombe di San Callisto, aan de ingang waar van men tegenwoordig een reclame van Coca Cola kan lezen. 't Ging nogal moeilijk daar bij die Catacombe. De toegang werd er slechts groepsgewijze en naar nationaliteit ver leend. En de Nederlanders waren nog lang 'niet aan de beurt. Maar minister Van Schaik loste alle problemen heel drastisch op door eenvoudig door te lopen; indien hem iets gevraagd werd, wees hij met zijn duim vaar achteren. Niemand die daar iets bijzonders ach ter ztocht. Advertentie een drenkeling de schoorsteenklok om kneld hield, die hij. tezamen met een beurs sovereigns, van de dankbare paro chie ten geschenke had gekregen, als beloning voor zijn bekwaamheid, het A.B.C. te pompen in de hoofden van twee hardleerse generaties van haar zonen. En hét was een opmerkelijk betoog ook ondanks het feit, dat Jer in de opwinding en misère van het komende vertrek, één of twee glaasjes méér had gedronken dan zelfs zijn harde kop normaal kon verdragen. Het was niettemin een toe passelijke speech, doorspekt met menige aanhaling uit Shakespeare en Rabelais, verfraaid met dichterlijke juweeltjes, voor deze gelegenheid aan het oeuvre van Alphonsus Farrell ontleend en om de een of andere, niet zeer duidelijke reden, gegarneerd met lange citaten uit Robert Emmet's pleidopi vanuit de be klaagdenbank. Tussen al dat kunstig woordenspel door flitste nu en dan toch weer het scherpzinnig brein van Jer Coady, toen hij bijvoorbeeld zijn toe hoorders op het hart drukte, vooral geen gewetensbezwaren te koesteren bij het in toom houden van het vrouwelijk ge slacht, dat hij als de oorzaak van alle kwaad beschouwde; hij besprak zowel de zondenval van onze eerste ouders, als de stijgende prijs van Guinness' Bier en andere simpele levensbehoeften van de mens. Geïnspireerd, of misschien verleid, door de grote gebeurtenis, stond hij op het punt aan een smachtende wereld het langbewaarde geheim van zijn was tobbe-tovenarij te onthullen, en was zelfs al begonnen zijn gepatenteerd re cept voor wittere hemden op te geven toen Sullivan's merrie, niet gewend aan de grote sleperskar, ofwel tot woede ge bracht door Jer's voortdurende beschul digingen aan het adres van haar sexe- KWATTA - BREDA genoten, er geheel onverwachts in volle galop van door ging, aldus Packey en de kar en Jer met speech en. al mee sleurend. Zodat Carriglea voor 't laatst de be roemde Jerry Coady te zien kreeg, lang uit liggend over zijn oude matras met zijn schoorsteenklok nog stevig onder de arm, terwijl hij er, zo goed en zo kwaad als 't ging, in slaagde, mede dank zij de machtige baard, een waardige en plech tige indruk te maken. De merrie, de wagen, de koetsier, het opeengepakte hebben en houden van Coady, en einde lijk de voorname passagier zelf, sloegen de eerste bocht in van de weg, die naar Waterford en het spoorwegstation leidde, daarna naar het verre graafschap Wicklow met het verwaarloosde land huisje bij de brug van het slaperige Gle- nealy En er waren omstanders, die na af loop durfden zweren, dat er hete tranen over Jer Coady's wangen biggelden bij zijn aftocht. In Peter O'Dea's ogen brandden in ieder geval dikke tranen, toen hij terug keerde naar het eenzame huis, waar de oude Jer zolang de scepter had ge zwaaid. Met iedere stap, bij het zien van elke steen, zweefden massa's herinnerin gen om hem heen en brachten hem terug, via de gelukkige, zorgeloze jaren, via de lechende, zingende, overvolle jaren, naar die avond, lang geleden, dat Peter, on bekend en eenzaam op de deur, die nu voor hem open gaapte, had geklopt, en begroet was door die vriendelijke ogen boven de kolossale baard en de warme golf van vriendschap had gevoeld, dis niet langer meer sloeg door het grote huis, zo eindeloos leeg na Coady's heen gaan. En terwijl Peter O'Dea over de drempel stapte, echode en weergalmde door zijn gedachten de laatste strophe van Fonsy Zo kwam het dat wij, Nederlanders, als Engelsen de grotten in trokken; een omstandigheid, die de verplichting met zich mee bracht om te zijner tijd vol- kmen natuurlijk „Yes" of „No" te zeg gen, of, als het kon, een Engelse zin van iets meer omvattende betekenis. Zij was gauw voorbij, die wande ling in de Catacomben; te gauw om er herinneringen van meer duurzame aard aan te bewaren. Maar buiten in de zon was het zeer warm. En daarom zaten wij e.ven later in Ristorante „la Viletta", een heel idyllische gelegenheid in de buurt. Ook allemaal samen Nu zat Driessen, die man bofte geweldig van daag, weer naast de minister. En nu besefte hij wel de uitzonderlijkheid. De minister en Driessen dronken ieder een glas vino bianco. Zij ^we gen allebei een poos. Maar er moest een conversatie van komen, dat was duidelijk. „Bent u al meer in Rome ge weest," vroeg de minister. „Nee, meneer, dat is de eerste keer", zei Driessen. „Ik ben er al drie keer geweest", zei de Excellentie. „Maar u bent ook al een dagje ouder", stelde Driessen onbarmhartig vast. Toen wilde de minister weten hoe oud Driessen hem wel schatte. Die zei: „U tent wel zeventig." En hij keek twijfe lend, toen de excellentie verklapte dat hij pas acht en zestig was. Nu heeft Driessen een afspraak lopen met minister Van Schaik, dat die (Zijne Excellentie) nog dit jaar naar het West- land zal komen, Zo'n alle afstanden overbruggende af spraak kan alleen maar tot stav.d kqmen in Rome, in een schilderachtige Ris torante bij wijn en zon. Of zij ifc Nederland gehouden wordt? Driessen was overtuigd van wel. „Als-ie maar even loskomt," zei hij. HERMAN HOFHUIZEN. (Van onze Haagse redacteur) Zoals te verwachten was heeft het organisatieleven zich tot de Tweede Kamer gewend om zijn teleurstelling uit te spreken over de Noodregeling Kin derbijslag voor kleine zelfstandigen In het gisteren door het Koninklijk Neder landse Landbouw Comité, de Nederland se Katholieke Boeren- en Tuindersbond en de Nederlandse Katholieke Midden standsbond verzonden adres wordt, bij alle waardering voor het uitgangspunt der noodregeling, gesteld dat deze be paaldelijk onvoldoende is. Wanneer het w.o. bedoelt de tegen stellingen weg te nemen tussen de loonarbeiders en de met hen in sociaal- economisch opzicht gelijk te stellen zelfstandigen, dan wordt te dien aan zien opgemerkt, dat dan de inkomens grens, welke geldt voor de sociale voorzieningen bij de loontrekkenden, namelijk f 4500 per jaar, had dienen te worden aangehouden. Dat de inkomensgrens van f 2000 te laag is genomèn, zelfs wanneer men deze als maatstaf zou wensen te hanteren Farrel's treurzang op de gevallen Ko ning van Carriglea. Ik maak een eind aan onze rouw, maar moet nog eens naar waarheid zeggen, dat steeds Uw warme vriendentrouw een krans van rozen wist te leggen. Gelijk de huiv'ring van een winteravond, wanneer de droeve zon ten onder gaat; Gelijk het zuchten van een zomers briesje als het maan'tje aan de hemel staat: Zo is voor ons Uw heengaan, Coady en met ons treurt heel Carriglea. TWEEDE DEEL „De goede koningin Tess" HOOFDSTUK I Peter O'Dea trachtte zich zelf moed in te spreken, toen hij de weg naar school insloeg. Eenzaam was hij en bang, meer dan bang, ondanks zijn zeven en dertig jaren, op deze eerste morgen als hoofdonderwijzer van Carriglea. Nog nooit in al die jaren van zijn schoolervaring had hij tegenover een moeilijk probleem gestaan, zonder de steun van Jer Coady naast hem, de en gelbewaarder met de baard, die hem hielp en raad gaf en hem leidde. Maar vandaag vestigde Jer zich in het verre Olenealy en bevond Peter zich in een situatie, waarvoor zelfs de gebaarde wijsgeer misschien zou terugdeinzen. Speurend naar menselijk gezelschap, verlangend naar de balsem der vriend schap. vond Peter tot zijn grote vreugde Packey Regan, kortgeleden ingelijfd in de rijen der Gemeente-werklui, die al ijverig bezig was overal het lange gras weg te maaien, waar het met lange speerpunten boven de greppels langs de weg uitstak. Wordt vervolgd) voor een vergelijking met loonarbeiders, die een dergelijk inkomen genieten, blijkt ook uit de feitelijke inkomens situatie van de zelfstandigen, die de zeer reële inkomenswaarde, welke gevormd wordt door de wettelijke dekking tegen risico's als ziekte, ongevallen, invalidi teit en ouderdom, ontberen. Zij zijn ook vaak gedwongen hun zogenaamd netto inkomen aan te spreken voor kleine investeringen en dit inkomen is dus geenszins risico-loos zoals dat van de loonarbeider. De adressanten vragen om een nood regeling voor die groepen, waar wer kelijk nood heerst en menen, dat. wan neer de regering wil vasthouden aan een inkomengrens van f 2000 bij twee kinderen, zij beter doet te spreken van een noodregeling voor de allerkleinste zelfstandigen. Het request besluit met enkele criti- sche opmerkingen over de oplopende inkoken grens per kind en de uitkerin gen per dag, welke beide te laag worden geacht. De wens wordt uitgesproken, dat het geen twee a drie jaar zal duren voor een definitieve regeling tot stand komt. Uit een oogpunt van sociale rechtvaar digheid is het dringend geboden daar mee de grootst mogelijke spoed te be trachten. 8 Januari 1948 werd te Nijmegen voor een postagentschap een postauto gesto len. De auto werd later beroofd van de inhoud onbeheerd langs de weg aange troffen. Het heeft geruime tijd ge duurd, eer de politie de hand kon leg gen op de daders. Gisteren stonden deze voor de Arnhemse Rechtbank te recht. Uit de behandeling bleek, dat het plan om de paitauto te stelen was ge rijpt tijdens gesprekken, die de schoen maker A. Th. R. met zijn buurman, de P.T.T.-chauffeur A. L. voerde. Wat eerst onschuldige fantasie leek, werd later, speciaal door B., als een voor ver wezenlijking in aanmerking komend plan bekeken. B. zocht naar helpers; toen zijn Nijmeegse vrienden terug deinsden voor de vermetele opzet, wendde hij zich tot relaties buiten Nij megen en vond medewerkers in de Amsterdamse chauffeur D. R. N. en de Bussumse autohandelaar P. M. Drie weken lang bestudeerden B. en zijn bondgenoten de route van de postauto en 8 Januari sloegen zij hun slag. De Officier, mr. De Vries, eiste tegen B. drie jaar en zes maanden gevange nisstraf. M. hoorde drie jaar tegen zich eisen, de P.T.T.-chauffeur L. twee jaar en zes maanden evenals de chauffeur N. Een Nederlandse SS-er. die in Neder land gezocht wordt in verband met door hem gepleegde oorlogsmisdaden, is in Stockholm gearresteerd en naar Kopen hagen overgebracht. Zijn naam wordt voorlopig geheim gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3