Startschot Ronde van Nederland kwart over elf gelost Ij NS JUsÏÏdit merk koopt dan heht een shirt met een welverdiende wereldnaam! Belevenissen van de struisvogel Rasmus nrlofl im Buitenlandse deelname kwantitatief zwakker, kwalitatief sterker SCHUTTERSGILDEN TREKKEN IN JUNI OP NAAR BOXMEER Dansen in Katholieke sfeer HON Bedrijvigheid op de Westermarkt lal Vijf Nederlanders in tournooi Wimbledon Engelse vöetbalploeg voor Brazilië Viering 500ste verjaardag H. Bloed gilde Waterschapsam btenaren naar de A.R.K.A. met vacantie Tachtig leraren verenigd in Katholiek Cultureel Verband van Dansleraren Financiële steun aan alg. ziekenfondsen PRINS BERNHARD OVER HET NIWIN-WERK Dagelijks kinder verhaal door Cl evin WOENSDAG 24 MEI 1950 PAGINA 5 AMSTERDAM, 24 Mei. Nu niet op de Dam, waar het steeds groeiende houten geraamte van de Damstadveste normaal verkeer onmogelijk maakt, maar op de Westermarkt, in de schaduw van de oude vertrouwde Westertoren, is het startschot gelost voor de derde Ronde van Nederland. Om precies kwart over elf hief burgemeester d'Ailly van Amsterdam met een reso luut gebaar het pistool omhoog, de knal weerkaatste tegen de hoge muren van de Westerkerk en onder luid gejuich gleed het peloton van vier en zestig renners langs de menigte, die zich op het plein had opgesteld, de bocht door naar de Rozengracht, de eerste pedaalslagen in een druilerige regenbui, de eerste meters van de zestien honderd kilometer lange tocht door Nederland, dat zo in het begin nog, zijn klimaat niet wilde ver loochenen. Zwaar geschut Eendracht Radioreportages Utrechts stadion voor Zaterdag uitverkocht Zeepkistrennen te Rhenen FA BLO Wanneer U gaat Wereldpremière „Vier laatste liederen" van Strauss nooit het aspergewater weg. Maak er de tri lde dag met de harde aspergedelen een v. Gooi volgende smakelijke soep van. Dan profiteert U dubbel van dit heerlijke product. Voorschotten uit het Vereveningsfonds Reeds twee sigarenfabrieken gesloten Prijzende woorden voor eendrachtige samenwerking 100 Gulden téfliafl Om half elf al was er het traditionele bedrijvig gedraaf, dat aan vrijwel iedere wielerwedstrijd vooraf gaat: Rugnum mers vastspelden, nog even fourageren. band bijpompen, melden, opstellen en dan de verzorgers, de ijverige politiemannen de journalisten en radioreporters, die overal tegelijk willen zijn om toch beslist niets te missen. De politie-kapel van luitenant Pinkse stond op zijn post en speelde de ouver ture van de Ronde, de kranige Limburg se politieagenten, die de karavaan op zijn lange tocht zullen begeleiden en be hoeden, lieten de zware motoren van hun machines daveren, uit het publiek klon ken verwarde aanmoedigingskreten aan het adres van de favorieten onder de renners en de coureurs zelf richtten de ogen op burgemeester d'Ailly, die even als alle anderen de regen trotseerde en vlak vóór de start nog enkele bemoedi gende woorden sprak. En daar gaat nu de karavaan op haar eerste etappe: van Amsterdam gerekend een totale rijtijd van zeven uur en drie kwartier. Ze slingert zich door de frisse schoonheid van Noord-Holland in de len te, ze kruipt als oen lange, rechte worm over de Afsluitdijk, ze boort zich een Weg naar het hart van Friesland en steekt dwars door Groningen heen. En in Appingedam wappert een spandoek met het woord „finish" of „aankomst" en misschien wordt daar op het moment dat de lezer deze beschouwing onder ogen heeft, de laatste verbitterde spurt uit gevochten om de eerste zegepraal. Vier en zestig renners, elke dag cén eerste plaats Er is een niet onbelangrijk verschil tussen de eerste Ronden van Nederland en deze derde. In de beide Ronden van 1948 en 1949 heeft het buitenlands ele ment een veel grotere rol gespeeld dan in deze laatste en wij geloven, dat men er zeer goed aan gedaan heeft door hier in (noodgedwongen?) verandering te brengen. De kwaliteit van de Franse. Spaanse, Zwitserse, Italiaanse en andere „vreemdelingen", die men naar de Ne derlandse Ronde afvaardigde, lag, inter nationaal gezien, stellig niet hoog en eigenlijk hebben alleen de Luxemburgers en Belgen onze landgenoten goed partij gegeven en kunnen geven. Het bewijs vinden we hierin, dat Emile Rogiers en Goldschmidt de eerste plaatsen bezetten in de Ronde van 1948, terwijl in die van het vorig jaar Meersman lange tijd de drager was van de oranje trui, Keete- ieer in het eindklassement tweede werd en de Belgische A-ploeg de overwinning Wegdroeg in het ploegenklassement. De afwezigheid van Fransen, Italianen, Spanjaarden e.a. in de derde Nederlandse ronde wordt volledig vergoed door de sterke bezetting waarin de Belgen zich dit jaar komen presenteren. Het is in derdaad een attractie voor onze natio nale ronde, dat renners als Brik Schotte. Ockers, Callens, Meersman, Rogiers met DE 2e ETAPPE 25 MEI slarMSjKS appiH smjöurcn ZudSntSI ufttvndam No< U t» Ifqqwi ORENTE J Cojïjrt Kard»ntoenj Emmer OVERIJSSEL OUITSL Manfnwrql Hsibculo Frinrwwti» Witrdnu^aAlmtlo SELDERIJ PELDOORM finkh Hu. Roul». 195 km. m 5U.15 CART0-S063 enkele anderen samen een équipe vor men. Ongeacht de samenstelling van de Nederlandse équipes, kan men moeilijk anders doen dan deze Belgische ploeg- met-zwaar-geschut op voorhand favoriet noemen voor de overwinning in het landenklassement. Volgt daaruit, dat ook de prijs voor de beste persoonlijke prestatie (s) naar onze Zuiderburen gaat? Neen. Het staat voor ons absoluut niet vast, dat bijvoor beeld Schotte, als favoriet der Belgen met de beste papieren start, of dat Callens dan wel Ockers bij voorbaat een „pre" hebben op Middelkamp, Van Est, Voorting. Van Beek of wie dan ook. Wat de samenstelling van de Neder landse ploegen betreft, zou men ge neigd zijn te zeggen, dat de nationale, de Amsterdamse en de A-ploeg elkaar in kracht niet zo heel veel ontlopen. In de nationale équipe noemen we renners als Middelkamp, Janssen. Schellingerhoudt en De Hoog, maar de Amsterdamse is met Van Est, Smits. Bakker en Faanhof óók tot de tanden gewapend en tenslotte zijn in de At ploeg bijv. Van Beek en Voorting zeer sterke elementen. Trouwens de Brabants-Limburgse équi pe met Bernard Francken, Lamberichs Sijen en de jonge Vinken is stellig niet voorbestemd om een ondergeschikte rol te spelen, en hoewel wij in de eerste ploegen de grote favorieten zouden wil len zoeken, komt er té veel bij kijken om ons toe te staan een pertinente voorspei ling te doen Vooral zullen onze renners er nóg eens van doordrongen moeten zijn, dat één dracht hier de macht maakt. De drang om zich persodnlijk te onderscheiden heeft onze landgenoten, zoals men zich Amsterdamse ploeg, die deelneemt aan de Ronde van Nederland, *nus bijeen in een theehuis te Amsterdam, waar de loting voor de Ophouden. Van links naar rechts de hoofdstedelijke equipe met drie dammers: H. Smits, C. Bakker (Zaandam), C. de Groot (Leiden), W. Willibrord), G. Loos en H. Faanhof. zat gisteren Ronde werd niet-Amster- van Est (St. Op de volgende tijden en golf lengten zullen de AVRO, KRO en VARA gezamenlijk reportages uit zenden van de Ronde van Nederland. Woensdag 24 Mei (VARA): golf lengte 298 m. Uit Limmen 12.5013 uur, uit Appingedam 19.1519.22 uur. Donderdag 25 Mei (AVRO): golf lengte 298 m. Uit Appingedam 13.55 14 uur, uit Apeldoorn 19.3019.35 uur Vrijdag 26 Mei (KRO): golflengte 402 m. Uit Cuyck 12.53—13 uur, uit Geleen 19.3519.45 uur. Zaterdag 27 Mei (KRO)golflengte 402 m. Uit Boxtel 16—16.07 uur, uit Baarle Nassau 19.1519.25 uur. Maandag 29 Mei (VARA): golfleng te 298 m. Uit Oudenbosch 1515.05 uur, uit Eindhoven 18.2018.30 uur. Dinsdag 30 Mei (AVRO)golflengte 298 m. Uit Amersfoort 17.2517.30 uur, uit Rotterdam 19.5520 uur. Woensdag 31 Mei (VARA): golf lengte 298 m. Uit Hilversum 18.20 18.25 uur, uit Amsterdam 22.5023 uur. De reporters zijn George Hogen- kamp en Jan Cottaar. herinnert, wel eens een keertje parten gespeeld en tegenover de Belgische équi pes, waarin eenheid en tucht als regel voorbeeldig zijn, kan men op die ma nier niets beginnen. In dit opzicht is het juist geweest, dat men bijvoorbeeld La- keman en Faanhof, die oorspronkelijk samen de Amsterdamse ploegen zouden aanvoeren, heeft gescheiden, omdat met een dergelijke combinatie de natuurlijke rivaliteit tussen twee sterke renners in de hand zou worden gewerkt. Jammer is het wel, dat er geen Z a a n s e ploeg meer bestaat. Hoewel juist de Zaanse équipe het eerste jaar door gebrek aan eenheid zijn kans op een dubbele victo- ïie vergooide, hebben wij de pittige ploeg met Vooren, Van Beek, Schellin gerhoudt, Bakker, Lust, Evers e.a. altijd een attractie gevonden, terwijl mogelijke controversen o.i. niet zo beslist tot een splitsing behoefden te leiden als in het geval Faanhof-Lakeman. Zeer belangrijk zal deze Ronde van Nederland zijn voor de samenstelling van een Nederlandse ploeg in de Tour de France. Men kent onze favorieten zo'n beetje: Schulte, die om zakelijke rede nen niet aan deze Ronde van Nederland wilde deelnemen, Van Est, Voorting, Van Beek, De Hoog, Janssen; misschien Smits misschien Francken, misschienMid delkamp als Schulte niet van de party zou zijn. En dus zullen we in deze derde nationale Ronde niet alleen uitzien naar de snelste, de sterkste, maar ook naar de man op wie men onder alle omstan digheden kan rekenen. Het is een mooie taak van onze Ronde te meer, dat zjj by deze selectie voor de internationale re presentatie zo'n grote rol kan spelen. JAN COTTAAR Voor het Wimbledon tournooi, dat van 26 Juni t.m. 8 Juli wordt gehouden, heeft het bestuur van de K. N. L. T. B. voor het herenenkelspel vier spelers in geschreven, namelijk Van Swol, Van Meegeren, Linck en Rinkel. Voor het damesenkelspel slechts een speelster: mej. N. Hermsen. In het herendubbel spelen Van Swol en Rinkel samen, In het gemengd dubbel mej. Hermsen en Linck. Voor het eindtoumooi om de Jules Rimetbeker (wereldkampioenschap voet ballen) dat in Juni in Brazilië begint, heeft de Engelse Bond de volgende spelers aangewezen: de doelverdedigers Williams (Wolverhampton Wanderers) en Ditchburn (Tottenham Hotspur); de backs Ramsay (Tottenham Hotspur), Aston (Manchester United), Scott (Ar senal) en Eckersley (Blackburn Rovers) de halfbacks Wright (Wolverhampton Wanderers), Hughes (Liverpool), Dickin son (Portsmouth), Nicholson (Totten ham Hotspur), Taylor (Fullham), Watson (Sunderland) en Cockburn (Manchester United); de voorwaartsen Milbum (New castle United), Morteneen (Blackpool), Bentley (Chelsea), Mannion (Middles brough), Finney (Preston North End), Matthews (Blackpool), Baily (Tottenham Hotspur) en Mullen (Wolverhampton Wanderers) De secretaris van de voetbalvereni ging D.O.S. deelt mee, dat het stadion te Utrecht, waarin Zaterdag a.s. het Ne derlands Bondselftal een wedstrijd zal spelen tegen de Middlesex Wanderers, reeds geheel uitverkocht is. Voor de zeepkistrace op Tweede Pink sterdag te Rhenen blijkt grote belang stelling te bestaan, want niet minder dan 107 jongelui uit alle delen van het land hebben ingeschreven. De race zal geheel in Amerikaanse stijl worden verreden, op een helling zonder bochten en door de autoriteiten goedgekeurd, zodat snelheden van 30—40 K.M. per uur kunnen worden bereikt. De wagen tjes zullen vooraf aan een zware keu ring worden onderworpen, terwijl ver der alle mogelijke veiligheidsmaatrege len zijn genomen. In de eerste week van September zullen de Nederlandse kampioenschap pen 1950 op de Thymse Hught te Rhe nen worden gehouden. Advertentie (Van onze redacteur) Het Heilig Bloed Gilde in Boxmeer bestaat dit jaar 500 jaren. Boxmeer is trots op dit gilde en met recht. Waren het niet de Gildeproeders van het H. Bloed, die een twintigtal jaren geleden het voortschrijdende verval der Gilden wisten te keren? Werd niet op hun ini tiatief de „Kring Land van Cuyck" op gericht, waardoor later vier andere Krin gen zijn gevormd met als toporgaan de Federatie van Schuttersgilden in Noord- Brabant? Wis en waarachtig! In Box meer werd de eerste cursus in het ven- delzwaaien gegeven, waardoor het mo gelijk werü dat thans vrijwel elk Gilde zijn vendelzwaaiers heeft. Maar niet al leen om deze eervolle activiteiten heeft het H. Bloed Gilde het hart van alle Boxmeerenaren gewonnen. Met alle pracht en praal, dit Gilde eigen, werden alle feestelijkheden van Boxmeer opge luisterd, zodat het H. Bloed Gilde on misbaar werd in het levensbeeld van dit stadje. Om de 500ste verjaardag feestelijk te herdenken, heeft de Federatie van Schut tersgilden besloten in Boxmeer een landjuweel te houden. 4 Juni a.s. zullen drieduizend gildebroeders van 72 Gilden uit alle delen van het land in een kleu rige optocht-door de straten van Box meer trekken. Met vaandels en vendels, keurig opgetuigde standaardpaarden, met roffels op oude gildetrommen, met ko ningen en koninginnen, behangen met de pracht van eeuwenoud gildezilver, zullen zij optrekken naar het feestterrein om elkaar in een edele wetkamp te meten op de wapenen, die alleen het gilde hanteert. Burgemeester mr. H. Baron van Hövell tot Wezeveld tot Westerflier heeft zich op een persconferentie de tolk gemaakt van alle inwoners van Boxmeer in zijn lof over het H. Bloed Gilde. Hij is trots op zijn stad, deze Na vanwege de A.R.K.A. gepleegd overleg heeft op initiatief van de Grif fier-penningmeester van het waterschap „Het Stroomgebied van de Aa", de heer Schamper, thans Voorzitter van de Bond van Waterschapsambtenaren in Nederland, afdeling Noord-Brabant, een oprichtingsbijeenkomst plaats gevonden van een onderafdeling waterschapsamb tenaren in het A.R.K.A.-verband. Deze vergadering werd Zaterdag gehouden te 's-Hertogenbosch in hotel Noord-Bra bant. De bijeenkomst werd bijgewoond door de voorzitter en de penningmeester van de bestaande Algemene Landelijke Bond de B.A.W.N. In wederzijds gewaardeerde motive ringen werd voor elkanders standpunt begrip getoond. De bespreking werd be sloten met de overgang van nagenoeg alle R.K. aanwezigen naar de A.R.K.A- organisatie. Advertentie gelieve U dit minstens 5 dagen van tevoren, onder vermelding van Uw vaste adres, aan onze administratie mede te delen. Slechts dan kunnen wij er voor zorgdragen dat U uw krant tijdig op uw vacantie-adres ontvangt. Week-abonné's gelieven over de periode dat ze afwezig zijn, het abonnements geld vooruit te voldoen aan de bezorger van wie zij op hun vaste adres de krant ontvangen. De Administratie (Van onze verslaggever) Op een persconferentie, die gisteren in het restaurant „Riche" te Den Haag is gehouden, hebben enkele leden van het bestuur van de K.C.V.D. (Katholiek Cul tureel Verband van Dansleraren) het woord gevoerd over het ontstaan, het doel en de ontwikkeling van deze orga nisatie. De geestelijk adviseur, pater B. Adriaanse M.S.C., gaf bij deze gelegen heid een beschouwing over het dansen in het algemeen. Er is van het katho lieke standpunt uit gezien, practisch geen enkel bezwaar tegen dit moderne dansen op zich, aldus pater Adriaanse. Er zijn echter moeilijkheden verbonden aan de bijkomstige omstandigheden. Zo had in dertijd de bisschop bezwaar tegen het dansen van gehuwden; zo is er het vraag stuk van de leeftijd waarop het dansen aan de jeugd moet worden geleerd; ver der het probleem van het dansen in de vasten, op de dagen van degrote kerke lijke feesten, op Zaterdagavond tot welk uur en ook de combinatie van dansen met het gebruik van alcohol om er slechts een paar te noemen. Het is moge lijk en voor de jeugd wenselijk de dans in een katholieke sfeer te brengen door het te doen in eigen kring en op eigen gelegenheid en plaats. De K.C.V.D. is een organisatie, die kerkelijk is goed gekeurd. Voor zover bekend is het de eerste keer, dat dit in de geschiedenis is voorgekomen. Z.Em. Kardinaal de Jong heeft zich in een brief tot deze vereni ging van dansleraren gericht, waarin hij zei, dat voor zover aan katholieke dans leraren toestemming was gegeven zich bij neutrale organisaties aan te sluiten, deze toestemming om reden van sterk gewijzigde omstandigheden werd inge trokken. Ook verklaarde Z.Em. te ver wachten, dat de katholieke dansleraren zich bij de K.C.V.D. zouden aansluiten. Bij de vereniging, die momenteel onge veer tachtig ledent elt, zijn aangesloten leraren, aan wie strenge eisen zijn ge steld; o.a. van grote technische be kwaamheid en vaardigheid men moet kunnen concurreren maar verder moe ten zij in hun opvattingen en zienswijze katholiek zijn in de ware zin des woords. Van de groei van de vereniging koes tert men grote verwachtingen. Zo be staan er plannen voor een academie van dansleraren en een controle op de insti tuten, die bij de K.C.V.D. zijn aangeslo ten. Dit laatste uiteraard ook met het oog op het peil van bekwaamheid. Van 1217 Juli zal in Valkenburg een congres worden gehouden, waaraan be kende buitenlandse zowel als Nederland se dansexperts deel zullen nemen. Het laatste werk van de Duitse com ponist Richard Strauss een jaar voor zijn dood in September 1949 geschreven heeft voor 8000 aanwezigen in Royal Albert Hall te Londen zijn wereldpre mière beleefd. De toondichter noemde de compositie: „Vier laatste liederen" en schreef ze op tekst van de Duitse dich ter Herrmann Hesse Eichendorff. Het is een werk voor sopraan en orkest. Het concert werd gegeven door het Philharmonisch Orkest onder leiding van Wilhelm Furtwangler. De soliste was Kirsten Flagstad. De zwanenzang van Richard Strauss heeft 18 maanden op de eerste opvoering moeten wachten, omdat de familie van de toondichter wenste dat Kirsten Flagstad de liederen zou zingen. Advertentie ASPERGES I?" 0 Dat ia pas een tractatie voor de Pinksterdagen! Asperges maken Uw maaltijd extra feestelijk én nu zijn ze het lekkerst! burgemeester. Want Boxmeer is de schoonste centrumplaats in het Land van Cuyck. Het bestuur van het Gilde heeft ons verteld over vroeger tijden. Over scho ne tournooien en een rijke historie. Het beeft ons ook verteld over de zwarte bladzijden uit de Gildenboeken. Toen een dertigtal jaren geleden het Gilde- leven in verval kwam en allerlei mis bruiken de Gildewereld waren binnen geslopen. Het H. Bloed Gilde neeft toen op de bres gestaan voor de scnone traditie en de schouders eronder gezet om de oude Gildegebruiken weer te doen herleven. Geen wonder dus dat de deelname aan dit Landjuweel bijzonder groot is en dat van heide en verre de belang stellenden zullen toestromen om op 4 Juni een ongekend schouwspel van kleur en vreugd te zien. Ingediend is een wetsontwerp tot ver lening van financiële steun aan de al gemene ziekenfondsen voor hun afde ling vrijwillige verzekering. Uit de Memorie van Toelichting blijkt o.m. dat de uitgaven over 1948 en 1949 hoger waren dan tevoren kon worden geraamd. Voor 1948 moet als nog rekening worden gehouden met een tekort van vijf en een half millioen gulden, voor 1949 met een tekort van vijf millioen gulden. Dat de uitgaven over deze jaren zoveel hoger zijn dan kon worden voorzien, is een gevolg van de onverwachte grote stijging van de kosten. De Ziekenfondsraad heeft in 1949 aan de minister van Sociale Zaken bericht, dat in verband met de werking van het Ziekenfondsenbesluit bij een aantal algemene ziekenfondsen over het tijd vak 1 November 1941 tot en met 31 December 1946 tekorten op de afdeling vrijwillige verzekering zijn ontstaan, welke niet meer uit kapitaal of reser ves kunnen worden gedekt. Het totaal van deze ongedekte tekorten beloopt ongeveer een half millioen gulden. In het wetsontwerp wordt voorgesteld, dat een uitkering zal worden gedaan uit het Vereveningsfonds aan de algemene ziekenfondsen, welker afdeling vrijwil lige verzekering over het gehele tijd vak van 1 November 1941 tot en met 31 December 1946 in verband met de werking van het Ziekenfondsbesiuit een. nadelig saldo heeft opgeleverd, dat niet uit kapitaal en reserves kan worden bestreden, tot dekking van dit tekort. De omstandigheid, dat de afdeling vrijwillige verzekering over de jaren 1947, 1948 en 1949 financieel wordt ge steund uit het Vereveningsfonds, dat wil zeggen uit de opbrengst van de premie voor de verplichte verzekering, welke premie wordt betaald door de werkgevers en de werknemers geza menlijk, heeft de minister aanleiding gegeven tot het plegen van overleg met zijn ambtgenoten van Binnenland se Zaken en van Financiën omtrent de vraag, of er aanleiding bestaat het te kort op de vrij"willige ziekenfondsver zekering, voor zover veroorzaakt, door dat ambtenaren in dienst der Overheid niet verplicht verzekerd waren, van Rijkswege te vergoeden (met gezins leden ongeveer 300.000 verzekerden). Dit tekort wordt geraamd op anderhalf millioen gulden over elk der genoemde jaren. Het overleg heeft geleid tot een bevestigende beantwoording van de ge stelde vraag. Dienovereenkomstig stelt de minister zich voor binnenkort een suppletoire begroting in te dienen, waarin voor dit doel een post van vier en een half millioen gulden zal worden opgenomen. In afwachting van het doen van de uitkeringen op grond van de wet van 5 Januari 1949, hetgeen nog niet is ge schied, zijn aan de algemene zieken fondsen uit het Vereveningsfonds de nodige voorschotten verstrekt. (Eigen bericht) Naar wij vernemen, is de N.V. Sopla Sigarenfabriek te Culemborg, dochter onderneming van de Ver. Hollandse Sigarenfabrieken te Culemborg reeds se dert enige tijd geheel stil gelegd. De directie zou zelfs overwegen het bedrijf geheel te liquideren. Het stilleggen van het bedrijf is een gevolg van de huidige moeilijke omstandigheden, waarin de gehele sigarenindustrie momenteel ver keert en waarover wij onlangs reeds verschillende publicaties deden. Eveneens is geheel stilgelegd de Boty- cos sigarenfabrieken, een van de mid delgrote bedrijven in Valkenswaard. Hier is het gehele personeel voorlopig ontslagen. Ter gelegenheid van het afsluiten van het Niwin-werk heeft Prins Bernhard gisteravond tijdens het radioprogramma var de Strijdkrachten een toespraak ge houden, waarin hij er met nadruk op wees, dat het werk hier thans op houdt. Wont nóg zijl vele Nederlandse mannen en vrouwen in Indonesië, in de West en op Nieuw-Guinea, en de Niwin ii Copyriglrl r■_i1_B^_Box^6 Cogenhog rnaje .uo'9ende morgen was de stierenvechter nog eens S met z^n P°stzegels bezig. Hij merkte niet tei-snot ^am de broek van zVn mooie stierenvech- te pakken had gekregen. Die avond gebeur den er gekke dingen. Terwijl de stierenvechter nog altijd postzegels aan het inplakken was bij het licht van een flinke fietslantaarn, pakten Sim, Sam en Ras mus al de bagage in de aanhangwagen van Don Amigo Tyro. En toen opeens, draaide zich om.... en.... De stierenvechter is, dank zij aller hulp, gelukkig in staat ook voor deze militairen nog te blijven doen wat nodig is, to^>p het moment, waarop de laatste van hen zal repatrië ren Doch het beroep op de offervaardig heid van het Nederlandse volk neemt thans een einde. In die zin moet het afscheid, dat de Niwin thans neemt, worden verstaan. Wanneer wij bij het beëindigen van een belangrijk deel van de. Niwin-taak even stilstaan, zo vervolgde de Prins, is er iets van droefheid, omdat dit werk voor allen, die het gedragen hebben, een deel is geworden van hun denken en doen. Zij hebben hun inspanning en liefde gegeven voor hen, die, overzee het vaderland dienden in de ware zin des woords en van wie helaas velen zich zelve gaven. Het Niwin-werk, gesteund door be langstelling, medeleven en vooral bijdra gen van 't gehele Nederlandse volk, was mogelijk door een samenwerking van verschillende, organisaties, die zich in de nationale inspanning tot taak had den gesteld: het welzijn van de mili tairen en burger-pioniers overzee. De Prins dankte de besturen en me dewerkers van de diverse confessionele thuisfronten, de band NederlandIndo nesië, het thuisfront Humanitas, de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, het Ne- derlandsche Roode Kruis, de vrouwen organisaties en de jeugdorganisaties, die eendrachtig hebben samengewerkt. Hij bracht tenslotte hulde aan de acti viteit en onversaagde, ijver van de plaatselijke Niwincornité's in den lande, alsmede aan de steunpunten in het buitenland, waar Nederlanders zich belangeloos inspanden voor het Niwin- werk. Wt^M K«f AAI T AéOi T<X>*»*R 079037 Bovenstaande bankbiljetten van f 10.en 100.wij meldden dit reeds enige dagen geleden, dienen vóór 1 Juni 1950 ter verwisseling te worden ingeleverd bij de Nederlandsche Bank. Tot 31 Mei 1950 kunnen deze bankbiljetten ook bij de particuliere banken worden aangebodetf. Het bankbiljet van flO.—, gedateerd 7. Mei 1945, doch in blauw gedrukt en voorzien van het portret van Koning Willem I blijft in omloop.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5