H.M. de Koningin kon moeilijk scheiden van het lustoord Versailles I I PRAAL BIJ GALA-A VOND IN DE PARIJSEOPÉRA OVERWELDIGEND ACTIE TEGEN DE KLOOSTERS OOK IN HONGARIJE BEGONNEN N K Onderhandelingen kunnen een einde maken aan koude oorlog Lakeien in rood en blauw bedienen de gasten in het Trianon .Het weer. Voorstelling eindigde na middernacht Koningin reikt bronzen verzetskruisen uit Priesters zouden vroeger gendarmen zijn geweest Pinksterbijeenkomst in Oost-Berlijn begonnen Tot hoofd en hart REMBRANDT-BIJBEL voor president Auriol Geen uitlevering van Westerling Zitting Veiligheidsraad in Genève Moordenaar van meisje aangehouden DUBBELE LIKEUREN LEVERT CO donderdag 25 mei 1950 74ste JAARGANG No. 24776 Rozen uit Aalsmeer sieren de tafels in de ambassade Door vrachtauto gedood AUTO TE WATER Inzittenden gered Bevestiging in Lagerhuis Sultan Hamid en Aziz komen voor krijgsraad te Djocja Zij wekte herinneringen op aan Parijs' meest glorievolle tijden ÉW Oranje boven Fictieve brand in paleis Soestdijk DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD Weigering om op de „vredeslijsten tekenen als aanleiding benut te TRYGVE LIE OVER ZIJN BESPREKINGEN Wilhelm Pieck houdt openingstoespraak Gelukkige vader in klokketouw INDONESISCH GEZANT BIJ H. VADER Geloofsbrieven overhandigd Extra-treinen tijdens de Pinksterdagen V èfiftit Amsterdac BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur; 3. 3. W Boeriigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE MANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hel recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. f 1.52 oer maand, f 4.55 per kwartaal. (Van onze speciale verslaggever) PARIJS, Woensdagavond Een stralende Koningin, verrukt over Versailles, het lustoord van Lodewijk *TV en zijn opvolgers, heeft vanmiddag zoveel belangstelling getoond in al het ?choons dat hier is te zien, dat de voor haar georganiseerde toneelvoorstelling 'n het Théatre de la Reine een half uur te laat begon. Het was alsof Hare Ma jesteit, die toch een zeer vermoeiende morgen achter de rug had, niet genoeg kon z'en van het joyeuse park rondom het Grand Trianon, alsof zij niet kon scheiden Van het Petit Trianon en met de haar zo kenmerkende spontaneïteit vroeg zij Voortdurend naar bijzonderheden, die over deze verrukkelijke plaatsen bekend *Un. Inderdaad, de morgen was vermoeiend geweest. Kort na tien uur waren Ko ningin en Prins met de heer en mevrouw Auriol en het gevolg uitgereden naar de Are de Triomphe. Generaal De Lattre de Tassigny bevond zich bij het gezel schap, dat. op de Place d'Etoile werd opgewacht door generaal Koenig. Ko ningin en Prins legden op het graf van de onbekende soldaat een zeer grote ■crans. Onbeweeglijk stonden hier de hiannen van de Garde Républicaine, on beweeglijk stonden er talrijke Parijze- Aaars. die deze plechtigheid gadesloegen. In de open auto's ging het daarna naar I Oratoire, eenmaal een kapel der Franse koningen, nu een protestantse kerk. De Koningin, die deze morgen was gekleed een grijs faille japon met een corsage van witte en rode rozen en daarbij een ivitte hoed droeg, had bij het bezoek San deze kerk een gouden Hugenoten- kruis aan een gouden ketting om de hals. Zij werd aan de ingang van de kerk welkom geheten door dominee Boegner, voorzitter van de Federatie der Protestanten in Frankrijk. Ook was hier aanwezig dominee Paul Gounelle, vroe ger predikant van de Waalse gemeente ■h Den Haag, onder wiens gehoor de Koningin zich indertijd enige malen beeft bevonden. Terwijl buiten in de zon een erewacht T'an omstreeks honderd spahi's, Marok kaanse soldaten in fantastisch witte kledij, het hoofd bedekt met grote witte en rode tulband, de straat afzette, trad de Koningin de kerk binnen. Het koor *ong haar psaim 138 toe. In de Consisto riekamer zetten Koningin en Prins hun handtekening in het gulden hoek van de kerk, waarin op 2 Juni 1912 Koningin TVilhelmina en Prins Hendrik bij hun bezoek aan Parijs eveneens hebben ge tekend. Twee grote foto's van dat be zoek waren hier neergelegd en trokken sterk de aandacht van Hare Majesteit. Haar werd hier ook een oude gravure aangeboden van de drie gebroeders De Coligny, Hugnoten uit de zestiende eeuw. Een hunner, Gaspard, Admiraal van Frankrijk (15171572) en voorvader Van de Koningin, omdat zijn dochter Louise de vierde vrouw van Willem de De Kóningin heeft aan president Auriol als geschenk aangeboden een exemplaar van de Rembrandt- bijbel, welke in Nederland in slechts enkele exemplaren werd gedrukt. Aan mevrouw Auriol heeft de Ko ningin een borduurwerk met voor stellingen in fijn handwerk van de Nederlandse kunstenares Ernee 't Hooft aangeboden. Hare Majesteit heeft voorts beide kleinkinderen van president Auriol een motorbootje aangeboden. Daar mee werd voor de beide jongens hun teleurstelling over het feit, dat de prinsesjes niet mede zijn geko men, goedgemaakt. Een zes-jarig kindje van de fam. B. iverd tijdens het spelen door een vracht auto in de Prins Hendrikstraat te Boxtel hangereden en zodanig gewond dat het bi het ziekenhuis overleed. Zwijger en de moeder van Frederik Hendrik was, heeft voor de kerk een groot standbeeld. Aan de voet van dit beeld legden Koningin en Prins een krans neer met anjers in de kleuren van het Huis van Oranje. Een deputatie van de stad Orange werd daarna aan Hare Majesteit voorgesteld. Des middags reed men, onder een bewolkte hemel, in de open wagen naar Versailles door het verrukke lijke Bois de Boulogne, door het statige park van het Grand Trianon, waar in de van wit en rose marmer gebouwde Colonnade een lunch voor zestig gasten was aangericht. La keien in rood en blauw costuum bedienden hier de gasten, die zaten aan tafels, versierd met rozen, lupine en lathyrus. De Koningin droeg deze middag een zwarte zijden japon van zeer elegante snit, en had het hoofd bedekt met een hoedje zonder bol, versierd met zwarte aigretten. Na deze lunch volgde een rondwande ling door de tuinen van het Grand Tria non, een bezichtiging van het Petit Trianon en toen een voorstelling in het sublieme Théatre de la Reine, dat Marie Antoinette, Frankrijks laatste Koningin, indertijd hier heeft laten bouwen. Het kleine zaaltje biedt plaats aan 180 men sen; het is geheel uitgevoerd in blauw en goud en vroeger plachten er, wan neer Marie Antoinette zelf op het toneel optrad, drie grote stoelen voorin te staan, waarin haar naaste familieleden plaats namen. Nu stonden er vier, waar in Koningin en Prins en de heer en me vrouw Auriol zaten, toen acteurs van de Comédie Fransaise het toneelstuk „L'Epreuve" van de 18de-eeuwse Frans man Marivaux opvoerden. Voor en na deze opvoering speelde een orkest van de Comédie Frangaise muziek van Rameau, Lully, Gervaise en Lalande. Het was een wonderlijk en betoverend schouwspel, dit publiek in een weelde van moderne toiletten in deze charmante kleine schouwburg te zien. Na deze voorstelling begon in het ge bouw van de Nederlandse Ambassade, Rue de Grenelle, een diner, dat de Ko ningin en de Prins aan dertig Fransen aanboden. De tafel in de bijzonder mooie eetsalon van het 18de-ecuwse Ambas sadegebouw was versierd met een weel de van rose trosrozen, die diezelfde dag door de chef-tuinbaas van palcis Het Loo uit Aalsmeer naar Parijs waren ge bracht. Kostelijke serviezen, voor deze gelegenheid met een verhuiswagen uit Soestdijk naar Parijs overgebracht, wer den hier gebruikt. Een van de mooiste bestekken was het fruitbcstek, vervaar digd van goud en Saksisch porselein. Tijdens het bezoek aan Versailles woon den H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard een voorstelling van de groep van de Comédie Frangaise in het Théa tre de la Reine bij. V. I. n. r.: Prins Bernhard, mevrouw Auriol, Koningin Juliana en president Auriol Verwachting tot Vrijdagavond: Veel bewolking en op de meeste plaatsen enige regen. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. De zelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. Zon: 4.3220.42. Maan: 14.012.18. Woensdagavond omstreeks half zes is een Utrechtse arts met zijn auto, waarin zijn echtgenote en twee kinderen zaten, in de Weesper trekvaart. langs de Weesperzijde te Amsterdam, gereden. De dokter moest plotseling remmen voor een wagen van de tegenovergestelde richting, die te veel links aanhield. Door de gladheid van het wegdek slipte de Utrechtse auto en reed achterwaarts de vaart in. Gelukkig geschiedde het ongeluk vlak bij een klein overzetpontje, zodat, toen de arts het linnen dak van zijn wagen naar achteren had geduwd, de vier inzittenden door handreiking op het pontje konden worden gebracht. De Britse regering kan niet ingaan op het verzoek van de Indonesische rege ring tot uitlevering van Westerling, zo bleek Woensdag uit een mededeling van de onder-minister van Koloniën John Dugdale in het Lagerhuis. Dugdale deelde dit mede in antwoord op een vraag, waarom de autoriteiten in Singapore niet zijn ingegaan op het ver zoek van de V.S.I. Hij zette uiteen dat het Indonesische verzoek niet was ge staafd met bewijzen voor de beschul digingen, welke de V.S.I. tegen Wester ling in het verzoek om uitwijzing hebben ingebracht. De woordvoerder van het ministerie van Defensie der V.S.I. heeft 'aan Aneta medegedeeld dat het onderzoek in de zaken van Sultan Hamid en Aziz nog niet is beëindigd. Het staat thans vast dat beiden voor een krijgsraad in Djocja zullen verschijnen. De woord voerder zei verder dat spoedig in Oost- Java zal worden opgetreden om een eind te makën aan de ongeregeldheden. De Parijse Opéra, in- en uitwendig stralend verlicht, toonde zich gisteravond ter gelegenheid van de aanwezigheid van het Nederlandse Koninklijke echtpaar bij een balletvoorstelling in een glorie als de Parijzenaaiil na de bevrijding nog niet hebben gezien. Het koper van de kapel der Republikeinse Garde weergalmde om precies tien uur tot in alle hoeken van het Opéragebouw ten teken dat Frankrijks gasten Parijs' tempel der muzen hadden betreden. Bronsgroen was liet tulen avondtoilet, waarin de jonge Koningin aan de arm van Frankrijks grijze president door een erehaag van de Garde Républicaine d hal van het Opéragebouw betrad. Prins Bernhard, aan de zijde van me vrouw Auriol, was deze avond gekleed in het gala-uniform van generaal der grenadiers. De marmeren trappenhal bood een overweldigende aanblik. Onder de kristallen kronen blonken de geel koperen helmen van de gardisten, wier felkleurige uniformen en rode en zwarte pluimen contrasteerden tegen de zachte marmertinten. De erewacht was opge steld langs de hoofdtrappen naar de eer ste galerij, waar de militaire kapel van Frankrijks befaamde corps was opge steld. Daar rondom héén verdrongen zich de genodigden in de bonte kleur schakering van een weelde van avond- costumes. Het was voor allen, die zich op de vijf galerijen verdrongen, een belevenis, die immer in de herinnering zal blijven, toen de vorstelijke gasten en hun gevolg de twee en dertig treden, die naar de hoofd- H. M Koningin Juliana en president Auriol bewonderen het fraaie park van Versailles. r. gelegenheid van „tinnen r uitcs i»t-w ffiensie, Louis A Johnson, een parade afgenomen zowel te New York als te "ashington. De parade der Amerikaanse marine op de Constitution Avenue te Washington. Op de achtergrond het Capitol. Armed Forces Day" heeft de Amerikaanse minister van galerjj leiden, bestegen onder de nog steeds klinkende fanfare. De praal, waar mede deze Koninklijke entrée was om geven, wekte herinneringen op aan Pa rijs' meest glorievolle tijden. De span ning, die door dit onvergelijkelijke schouwspel was gewekt, ontlaadde zich in minutenlange ovaties op het ogenblik, waarop de Koningin en de Prins de theaterzaal betraden. Staande in de loge nam het vorstelijk echtpaar deze spon tane hulde in ontvangst. Voor hen strekte zich een vijf meter breed bloemenkussen uit van chrysanten, rozen en anjers. Plechtig als een gebed klonk het Wil helmus, gevolgd door de juichende tonen van de Marseillaise. Het ballet van de Opéra begon met „De kus van de fee", waarin Lycette Darsonvai en Tamara Toumanova al het raffinement van hun danskunt ten toon spreidden. Na Strawinsky's muziek klonk de „Suite en blanc" van Edouard Lalo. Na de pauze, tijdens welke de Koningin en de Prins zich de voornaam ste artisten lieten voorstellen en met hen een glas champagne dronken, werd het ballet „La chevalier errant" uitgevoerd. Reeds een uur voor het einde der galavoorstelling had zich op de Place de l'Opéra een onafzienbare menigte ver zameld, die het zeldzame vertoon van het vertrek der vorstelijke gasten niet wilde missen. Het plein bood een over weldigende aanblik. Achter de langs de trottoirs geplaatste witte hekken ver- drongert zich tienduizenden, "wier ge duld lang op de proef werd gesteld. Eerst om vijf over half één weerklonken andermaal de fanfarestoten, die ditmaal het vertrek aankondigden. Boven aan de marmeren trap namen de Koningin en de Prins afscheid van president en mevrouw Auriol. Buiten wachtte hen een nieuwe ovatie en toen de auto van het Koninklijk Paar, begeleid door het motor-escorte, zich in beweging zette, klonk van de zijde van het bekende Café de la Paix in gebroken Nederlands „Oranje boven", terwijl mag nesiumlichten hun schijnsel mengden met dat van twee en veertig schijnwer pers, die op het Opéragebouw waren ge richt, boog de autocolonne langzaam de Boulevard de l'Opéra op om langs wui vende mensenhagen het Elysée te berei ken. Met deze nachtelijke zegetocht ein. digdc de tweede dag van het Koninklijk bezoek. Als een lopend vuurtje ging Woens dagmiddag het, bericht door Baarn cn Soest, dat brand uitgebroken zou zijn in het Koninklijk paleis. De sirenes had den in beide plaatsen driemaal geloeid ten teken, dat er een uitslaande brand woedde. Ook de vele automobilisten, die Soestdijk passeerden, verkeerden in deze mening, omdat de brandweren van Baarn en Soestdijk met groot materieel ter plaatse aanwezig waren. Het bleek loos alarm te zijn omdat de brandweren van beide plaatsen waren opgeroepen om een fictieve brand in het paleis te bestrijden. De familieleden van vier Fransen en vier Nederlanders, die als verzetsstrij ders in Frankrijk zijn gevallen, ontvin gen Woensdagmiddag uit handen van Koningin Juliana posthume onderschei dingen voor hun dierbaren. Het waren mevrouw A. Charroin uit Nimes, mevr. V. Dreyfus uit Sèvres, mevrouw N. Dupont uit Montigny en mevrouw en mejuffrouw Giran uit Parijs en de Ne derlanders Doornik uit Parijs, mevrouw Mohr uit Montmorency, de voorzitter van de Nederlandse Patriottenbond, J. Weidner, uit Parijs en douarière barones Brantsen uit Parijs. Zij allen ontvingen het bronzen verzetskruis. De aanbieding geschiedde tijdens een ontvangst, welke H. M. in het paleis van het Elysée hield na haar terugkomst uit. Versailles. Geruime tijd onderhield de Koningin zich met de negen familieleden van de gevallen verzetslieden. Tevens sprak zij met twintig verzetslieden Franse en Nederlandse onder wie de burgemees ter van Dyon en de heer M. H. C. Janse, directeur van de kanselarij van de Nederlandse ambassade. Toen de spoorwegarbeider A. Beuker te Purmerend hedenmorgen bezig was met werkzaamheden aan de lijn nabij de spoorbrug over het Noordhollands ka naal merkte hij de naderende trein niet op, werd aangereden en daarbij zodanig getroffen, dat hij onmiddellijk overleed. De overledene was 55 jaar oud, had twee gehuwde en twee ongehuwde jonge kin deren. (Van onze correspondent) a de geweldplegingen tegen de Tsjechische kloosterlingen zijn thans ook de communistische machthebbers in Hongarije een actie tegen de kloos ters begonnen. Uit klinieken en ziekenhuizen zijn reeds verscheidene kloosterzusters verwijderd en talrijke paters en broeders zijn dezer dagen naar verzamelkampen en naar de moederkloosters van de verschillende ordes overge bracht. Nadere bijzonderheden over de omstandigheden, waaronder deze jongste gewelddaad tegen de katholieke Kerk zich heeft afgespeeld, zijn nog niet bekend. De actie verraste de Hongaren eigenlijk niet; dat de regering iets in het schild voerde had men reeds duidelijk kunnen opmaken uit de onbeheerste campagne, die de Hongaarse pers de laatste weken tegen de Kerk voert. De weigering van de katholieke geestelijken om de zogenaamde „vredeslijsten" te ondertekenen heeft de communitische pers als aanleiding voor deze campagne benut. heeft om haar stem te laten horen, kan men voorlopig nog niet met zekerheid zeggen, of sommige geestelijken werke lijk hun handtekening geplaatst hebben. In naam van het Hongaarse Episcopaat is een verklaring bekendgemaakt, waar in wordt gezegd, dat de Kerk altijd een Kerk van vrede en liefde is geweest en het dus overbodig is, dat Zij aan de vredescampagne deelneemt. Uit de ver klaring zou men kunen opmaken, dat zij tevens in naam van de gehele clerus uit gegeven is. Nadat het „schitterende resultaat" bereikt was en zeven en een kwart millioen handtekeningen „verzameld" waren, heeft men in Hongarije de actie tegen de „ontmaskerde vijanden van de vrede" ingezet. In het centrale or gaan van de Hongaarse communisti sche partij, „Szabad Nép", verscheen dezer dagen een artikel, waarin gezegd wordt: „Sommige Hongaren hebben duidelijk getoond niet tot het volk te behoren, geen aanhangers maar vijan den van de vrede te zijn. Zij keerden zich tegen de beweging voor de vrede, weigerden hun handtekening te plaat sen of ondertekenden arglistig de vre deslijsten, terwijl zij tegelijkertijd te gen de vrede agiteerden. Deze oorlogs stokers vindt men onder de Kulaken, vroegere groot-grondbezitters, kapita listen en speculanten, in het bijzonder echter onder de katholieke bisschop pen, de priesters, de ordegeestelijken en de nonnen." Szabad Nép stelde zich ondertussen niet met dergelijke algemeenheden te vreden, maar somde een hele rij van ker kelijke hoogwaardigheidsbekleders en De „apostelen van de vrede" verza melden in Hongarije, dat negen millioen inwoners heeft, zeven en een kwart mil lioen handtekeningen. Alleen al in Boe dapest, dat samen met de voorsteden anderhalf millioen inwoners telt, onder tekenden volgens de officiële bekend makingen maar liefst 1.328.817 Hongaren de „vredeslljst". Deze cijfers tonen dui delijk aan, onder welke omstandigheden het „plebisciet voor de vrede" gehouden werd, want zelfs als alle kinderen vanaf zes jaar de „vredeslijst" ondertekend zouden hebben, dan nog staat het aantal handtekeningen in geen verhouding tot het aantal inwoners. Het is dan ook wel zeker, dat functionarissen van de com munistische party een groot aantal hand tekeningen aan de lijsten hebben toege voegd. Men zou veronderstellen, dat de com munistische partij met deze gunstige „uitslag" tevreden zou zijn, aangezien bijv. in Roemenië, met zijn zeventien millioen inwoners, slechts acht millioen handtekeningen bijeengegaard konden worden. De partijleiding was echter geenszins tevreden. Zij immers was be kend met de geheimen van de „vredes lijsten", zij wist dat slechts een gedeelte van de handtekeningen echt was. Zij ook wist, dat men meer handtekeningen had moeten toevoegen, dan men aanvankelijk gedacht had. De uitslag was een misluk king en de communistische leiders gin gen op zoek naar een zondenbok. Gedurende de vredesactie maakten de partijbladen de namen van talrijke ka tholieke priesters bekend, die hun hand tekening op de „vredeslijsten" zouden hebben geplaatst. Met deze publicatie heeft men de katholieke bevolking er van willen overtuigen, dat de geestelijk heid zich achter de Bolsjewistische vre desbeweging had geplaatst. In verschil lende plaatsen werd de dorpsgeestelijk heid zelfs gedwongen verklaringen af te leggen, die dan eveneens in de partij bladen werden gepubliceerd. Aangezien er in Hongarije geen katholieke pers be staat en de geestelijkheid ook geen an dere mogelijkheden tot haar beschikking De algemene secretaris der Ver. Naties Trygvc Lie heeft gisteravond gezegd, dat zijn besprekingen met Stalin en de Westerse leiders hem de overtuiging heb ben gegeven, dat de koude oorlog door middel van onderhandelingen tot een goed einde gebracht kan worden. Ik keer naar het hoofdkwartier van de Ver. Naties terug met het geloof, dat de mogeiykheid van constructieve onderhandelingen aanwezig is, aldus Lie in een verklaring, die even voor zgn vertrek naar de Ver. Staten werd gepubliceerd. Lie is van mening, dat er eerst een einde moet komen aan de Russische boycot van de U.N.O.-organen, waarin de Chinese nationalisten een zetel bekleden, voordat andere stappen gedaan kunnen worden om de koude oorlog uit de wereld te helpen. geestelijken op. Het blad hitste het ge peupel tegen deze geestelijken op en ver meldde bijvoorbeeld, dat de bisschop van Györ, wiens voorganger door de Russen vermoord werd, weigerde zijn handteke ning op de vredeslijsten te plaatsen en dat de Prior van de Franciscanen te Hatvan de kloosterlingen verboden had de „vredeslijsten" te ondertekenen. Het orgaan wees er voorts op, dat de vicaris- generaal, Dr. Hossz, geweigerd had te tekenen, omdat hij zich niet met de poli tiek wenste in te laten. De bisschop van Vac weigerde een vredesdelegatie van tachtig personen te ontvangen, die hem wilde verzoeken de „vredeslijst" te on dertekenen en bovendien richtlijnen voor zijn geestelijken op te stellen, waarin deze werden aangespoord zijn voorbeeld te volgen. „Op aanwijzing van de tot oorlog op hitsende bisschoppen," aldus het artikel, „weigerden priesters, monniken en non nen hun handtekening te plaatsen. Ver schillende geestelijken, die vroeger gen darmen zijn geweest, wezen de oproep om de vredeslijsten te ondertekenen van de hand." De opmerking, dat verschil lende geestelijken vroeger gendarmen geweest zouden zijn hetgeen natuur lijk onzin is had klaarblijkelijk tot doel, de radicaalste terroristen van de partij tot daden aan te zetten. Sinds en kele weken worden de kolommen van het centrale orgaan van de "communisti sche partij herhaaldelijk met dergelijke beweringen gevuld. In Hongarije is-m de afgelopen weken het bestuursapparaat grondig gewijzigd. De oude garde werd als ongeschikt aan de kant gezet en meer radicale elemen ten kwamen voor hen in de plaats. Hun wordt thans de gelegenheid geboden hun partijtrouw en hun Stalinistische gezind heid te bewijzen. De akkers zijn bewerkt, de strijd tegen de Kulaken kan dus be ginnen zonder dat de oogst gevaar loopt. De Bolsjewisten beschouwen de Kerk echter als hun grootste vijandin, aan gezien de Hongaarse bevolking nu meer dan ooit bij de Kerk troost en hulp zoekt. De onder invloed van de commu nistische partij benoemde evangelische en calvinistische bisschoppen vormen de steun van de regering. De katholieke bis schoppen daarentegen staan als een rots in de branding en verdedigen zonder een enkel compromis de rechten van de Kerk en de gelovigen. Ook de actie tegen de kloosters zal deze rots niet aan het wankelen kunnen brengen en op deze rots zullen de huidige machthebbers schip breuk lijden. Wilhelm Pieck, de president van de Oost-Duitse republiek, heeft Woensdag te Berlijn de Pinksterbijeenkomst van de communistische vrije Duitse jeugd officieel geopend door het inwijden van de „Republiek der Jonge Pioniers", een tentenkamp voor 20.000 Oost-Duitse jongens en meisjes tussen 6 en 14 jaar te Oost-Berlijn. Pieck, die juist van zijn „vacantie" in de Sovjet-Unie was terug gekeerd, zeide tot de kinderen, dat zij evenveel van de Oost-Duitse republiek moesten houden als de Sovjet-kinderen van hun vaderland. De 20.000 kinderen zwaaiden telkens als Pieck of de andere sprekers de naam Lie waarschuwde, dat de resultaten van zijn besprekingen over de „koude oorlog" eerst over enkele maanden be oordeeld kunnen worden. Hij beloofde echter, dat hij zijn pogingen niet zou op geven. Deze pogingen zijn gericht op hernieuwde Verenigde Naties, op ver mindering van de spanningen in de „koude oorlog" en de uiteindelijke be ëindiging hiervan. Lie zal in de Ver. Staten opnieuw besprekingen voeren met president Truman en Dean Acheson. Het is mogelijk, dat hij daarna weer naar Europa zal vertrekken. Ditmaal met een bepaald voorstel. Als gevolg van zyn voorlopige gedach. tenwisselingen bestaat de mogelijkheid, dat deze zomer de Veiligheidsraad der Verenigde Naties zal bijeenkomen, waar bij de verschillende regeringen zullen worden vertegenwoordigd door de mi nisters van Buitenlandse Zaken of de staatshoofden. Indien Lie's plannen sla gen zou deze bijeenkomst in Europa worden gehouden, mogeiyk in Genève. vóór de Scptemberzitting van de Alge mene Vergadering der V.N. In elk der vier hoofdsteden, die Lie heeft bezocht, heeft hij afschriften ach tergelaten van zijn vredesprogramma voor 20 jaar. In dit programma stelde Lie o.m. voor, dat de Veiligheidsraad elk half jaar bijeen zou komen, waarbij de landen Vertegenwoordigd zouden worden door hun ministers van Buitenlandse Zaken of staatshoofden, en dat de be. sprekingen in de Ver. Naties over de controle op de atoom-energie hervat zouden worden. Om even na 8.00 uur gisteravond ver trok Lie vanuit Londen per vliegtuig naar de Ver. Staten. Hij verklaarde, dat hy in Groot-Brittannië hoffeiyk behan deld was en voegde er aan toe: „ook tij dens de vier dagen van mijn verbiyf in Rusland viel mij niets dan lioffeiykheid ten deel". Geheel buiten de orde, want eerst Zaterdag zullen de nieuwe Baarnse kerkklokken ingeluid worden, galm de gisteren de nieuwe St. Jozefklok over Baarn. De heer Klaarwater, vader van zeven dochters, was zó gelukkig bij de geboorte van zijn achtste kind, nu een zoon, dat hij in de kerktoren klom en een van de nieuwe klokken, de St. Jozefklok, ter gelegenheid van dit voor hem zo heuglijke feit aan het luiden bracht. Het valt niet altijd mee snipperuurtjes goed te gebruiken.J (Van onze Romeinse correspondent) Hedenmorgen half tien heeft de Indo nesische gezant bij de H. Stoel aan Z. H. de Paus in een plechtige audiën tie zijn geloofsbrieven aangeboden. In verband met te verwachten druk reizigersvervoer zijn door de Neder; landsche Spoorwegen van Vrijdag 26 tot en met Dinsdag 30 Mei a.s. extra treinen ingelegd. van Stalin noemden, minutenlang met hun blauwe zakdoekjes. Het hoogtepunt van de demonstratie kwam, toen 2(1 Griekse kinderen, die in Oost-Duitsland worden opgevoed, zwaaiend met de Griekse partisanenvlag het platform be traden. De Duitse kinderen riepen in koor: „Wij groeten de jonge Griekse vrijheidsstrijders". Pieck zeide tot de kinderen: „Jullie demonstreert hier voor de vrede, zodat jullie moeders niet meer behoeven te huilen in een derde wereld oorlog". De Politie uit de Russische zone van Duitsland, kennelijk naar aanleiding van een protest van de Westelijke geallieer den, maakte gisteravond bekend, dat de Autobahn tussen Berlijn en West-Duils- iand gedurende de communistische jcugddemonstralies voor alle verkeer ge opend zal blijven, zij het dan dat ge bruikers van deze verbinding zich het ongemak van een omweg van tien mijl zullen moeten getroosten. De politie in de Russische zone had eerder aangekondigd, dat met ingang van Donderdagmiddag het verkeer tus sen Berlijn en West-Duitsland over een afstand van 80 mijl zou worden om gelegd. De Russische schrijver Ilja Ehrenburg is gisteren uit Rusland in Berlijn aange komen om de Pinksterbetoging van de Vrije Duitse Jeugd bij te wonen. Woensdag heeft de Wageningse politie aangehouden een 17-jarige Arnhemse jongeman, die lan^s de huizen van Wageningen bedelde en daar, waar hij niets kreeg, zich in dreigende taal uitte. Bij zijn verhoor door de politie bekende hij het meisje in Schaarsbergen te hebben vermoord. De jongeman is naar Arnhem overgebracht. Advertentie AMSTERDAM WAT LEVERT LEVERT IS GOED

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1