Koninklijk Paar verovert grote plaats in harten van de Parijzenaars m V Communistische jeugd stroomt in groten getale naar Oost-Berlijn HAARLEMS P0L1TIE-1NSPECTEUR ZOU GEHEIM GESCHONDEN HEBBEN| KONINGIN TOT DE JEUGD: „Beschouw het verleden als een boze droom" VAN NIEL TRAWLER ANNEX CONSERVEN-FABRIEK Tot hoofd en hart Avondrit door verlichte Franse hoofdstad HORLOGES MEER BUITENLANDSE BEZOEKEN IN 1951? Speciale wachtposten langs Westelijke zone Prins Bernhard Belangrijk experiment van Vico en VEM VERDEDIGER: Achtergrond heeft deze rechts vervolging zo sterk beïnvloed Ontploffing in Chicago eist 33 doden Lovink ambassadeur in Canada Na dodelijke aanrijding toch doorgereden .Het weer. Ren naar het zilte nat VRIJDAG 26 MEI 1950 74ste JAARGANG No. 24777 tÊmm 67 JAAR GROTE HOUTSTRAAT 86 Van Koninklijk Echtpaar „Wij moeten het patroon zien terug te vinden" indiscrete fotograaf - 17 Aug. uitroeping van eenheidsstaat? NASLEEP VAN BERUCHTE VELSER-AFFAIRE Drie maanden gevangenisstraf „Dit is nu niet voor jou, maar alleen voor mij" MIJNENVEGERS VERGEZELLEN HARINGVLOOT Botsing tussen tram en tankwagen Zes maanden geëist Uitstekend politieman STUDIEBEURZEN Niet ten laste van Indonesi sche regering? NOG EEN ARRESTATIE In Oudewaterse Bank- affaire BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM (Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 iVoor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boenigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run, Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1 _52 per maand, f 4.55 per kwartaal. (Van onze speciale verslaggever) PARIJS, Donderdagavond „Vive Ia Reine, vive Juliana!", klonk het vandaag in de millioenenstad. De Koningin, die door de bevolking van deze stad Dinsdag bij haar aankomst zo hartelijk werd ontvangen, heeft vandaag Parijs werkelijk veroverd. Men be merkte het aan alles, aan het enthousiasme van het publiek, dat zich niet meer beperkte tot applaudisseren maar dat nu steeds juichte, aan de dagbladen, die vele kolommen wijdden aan het bezoek en die reeds spreken van een groot succes en Van nauwe banden tussen de twee landen. En inderdaad, als Vrijdagmiddag om half een Koningin en Prins van het vliegveld Orly vertrekken zullen zy zich ervan overtuigd kunnen houden, dat zij in de harten van duizenden Parijzenaren een grote plaats hebben verworven en dat zeker door dit tot in alle onderdelen geslaagde bezoek de banden tussen Nederland en Frankrijk zeer nauw zijn aan gehaald. voor het stadhuis, waar de Garde Ré- publicaine in haar fantastische unifor men te paard zat, traden Koningin en Prins onder een rijk baldakijn het oude stadhuis binnen. Daar klonk muziek Van snerpende trompetten en door vele zalen en anti chambres schreed het gezelschap naar de Grote Zaal, waar Pierre de Gaulle, de voorzitter van de Parijse gemeente raad, de hoge gasten toesprak, terwijl het licht van twaalf zeer grote kristal len luchters en tientallen kleinere de zaal in een toverachtige gloed zette. Hare Majesteit, zichtbaar getroffen door de vriendelijke woorden van de heef De Gaulle, antwoordde met een korte rede. Zij dankte allereerst de burgemeester voor de ontvangst, die men Haar en Prins Bernhard had bereid. „Ik ben in het bijzonder gelukkig in uw midden te zijn, omdat u het hart van Frankrijk vertegenwoordigt en van zijn bevolking in al haar rijke schakeringen". Ieder mens. zo vervolgde zij, behoort tot verschillende maatschappelijke groe peringen tegelijk, die echter alle een beroep op zijn burgerzin en zijn saam horigheidsgevoel doen. Voor de Parijze- naar zijn dit: zijn vertrouwde stadswijk, waaraan hij zo gehecht is, zijn geliefde stad Parijs, zijn verrukkelijke streek van lie de France, zijn geliefde vaderland Europa, dat hij nog te weinig kent, en de reusachtige wereldgemeenschap. Als zijn antwoord op dat beroep positief en onbaatzuchtig is, dan zullen deze ge meenschappen levend organisme blijken elk op zichzelf en alle tezamen. Dit is te verwezenlijken als we trouw blijven aan onze roeping. Waar het jon- ste verleden zoveel heeft gevraagd van ons allen en waar dit toch niet heeft gedreven tot een verstarring in wan hoop, mogen wij alles verwachten wat menselijkerwijs tot stand kan komen. Op een kostelijk vel perkament zetten Koningin en Prins vervolgens hun handtekening ter herinnering aan dit bezoek aan het stadhuis, aan deze ont vangst niet door het land, maar door de stad Parijs zelf. Ook deze dag is een voor Koningin en Prins stellig onvergetelijke gewor den. Des morgens in de vroegte, terwijl donkere wolken, voortgejaagd door een krachtige Oostenwind, ever Parijs trok ken, lag er aan de voet van de Eiffel- toren bij de ont d'Iéna een luxe motorkruiser klaar, de „Princesse Eli zabeth", waarvan de kajuit versierd was met gladiolen, margrieten en irissen. Een erewacht van Franse mariniers stond opgesteld op de trappen, die van de kade naar de aanlegplaats voerden, hellebaardiers flankeerden de toegang tot het schip en terwijl fluitjes van de mariniers snerpten, stapten de Koningin en de Prins met de heer en mevrouw Auriol in het vaartuig. Drie kilometer tvas de vaart over de Seine lang, drie kilometer lang verdrong zich het volk van Parijs langs de kaden, hing over de natuurstenen balustrade, juichte het en zwaaide het. Er lagen schepen langs de oever van de rivier, die geheel wa ren gepavoiseerd. er waren vele huizen Waar de Nederlandse en de Franse vlag naast elkaar op het dak prijkten en bij de Pont de la Concorde stonden hon derden marktvrouwen van de Halles in grijsblauwe mouwschorten en hieven een bijna oorverdovend gejuich aan toen de Koningin voorbij voer. Voor het stadhuis van Parijs was een aanlegsteiger, die werkelijk verrukkelijk Was gepavoiseerd. Honderden Nederlan ders hadden zich hier opgesteld en toen Koningin en Prins aan land gingen zon gen zij spontaan eerst het „Oranje bo ven" en toen het Wilhelmus. Twee Franse kindertjes boden de Koningin een tuiltje bloemen in de kleuren van Frankrijk aan en terwijl de zon door de wolken schoot over het machtige plein H. M. Koningin Juliana, Z. K. H. Prins Bernhara en president lAuriol schrij den over de „Pont d'Jéna". Op de ach tergrond, voor een deel door de kade muur van de Seine aan het oog onttrok ken, de Eiffeltoren. Des middags heeft Koningin Juliana de Franse jeugd toegesproken op een feestelijke bijeenkomst in de Cité Uni versitaire, het zeer uitgestrekte door weidse tuinen omgeven gcbouwcncom- Advertentie Naar het A.N.P. uit Parijs verneemt, ls het mogelijk, dat in de loop van het vol gend jaar het Koninklijk echtpaar meer dan één bezoek aan het buitenland zal krengen. Buiten dat aan Engeland, het geen zeer waarschijnlijk in het begin van de zomer van 1951 zal worden afgelegd, zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard mogelijk nog een of twee Europese landen bezoeken. Er is nog niet beslist, welke lan den dit zullen zijn. Een bezoek aan een der Scandinavische landen wordt mogelijk geacht. Koningin Jnliana zou de wens uitgespro ken hebben, zo spoedig mogelijk aan elk Koninklijk gezin in Europa een bezoek w brengen. plex, waarin de studenten van Parijs en van zovele landen studeren. In de feest zaal van het Maison Internationale, die geheel was gevuld met studenten en ambassadeurs, waren afgevaardigden van twintig nationaliteiten, die de vlag gen van hun land bij zich hadden en daarmede een erehaag vormden. De Ko ningin werd hier begroet door de 84- jarige grondlegger van de Cité Univer sitaire, André Hébertot, die slechts in staat was zijn rede zittend uit te spre ken. Vervolgens sprak André Mayer, minister van Opvoeding ad interim, en daarna hield de Koningin een rede, die op de studenten een diepe indruk maak te. „Ik heb mü er zéér op verheugd hij u te komen en kennis met u te maken", zo begon de Vorstin. „De jongeren in alle landen houden van het leven. Zy willen proberen om er iets van te maken, maar zij hebben te strijden met alle moeilijk heden van het opgroeien en bovendien bevinden zij zich op het ogenblik in een wereld, die in stukken ligt. Die brokken zouden een schitterend mozaïek kunnen samenstellen, waarvan men zich een va ge voorstelling vormt, maar de vooraf gaande generaties hebben het grondig vernield, en wij moeten het patroon zien terug te vinden. Kijkt niet te veel naar het verleden al is het interessant om ons te leren hoe het niet te doen. Beschouw het gerust als een boze droom. Toen ik zelf studente was, aldus Ko ningin Juliana, aan de Leidse Universi teit, waren de idealen duidelijk, maar er bestond geen brug, die leidde van ideaal naar realiteit. Maar tegenwoordig is deze brug in constructie. Waar was b.v. twee jaar geleden de Raad van Europa? Toen ik uw leeftijd had, hadden enkele alleen staande en helderziende geesten de gedachte van het Verenigd Europa ontworpen. Zij werden be schouwd als onpractische idealisten. Tegenwoordig is de schets van het Ver enigd Europa getekend in Straatsburg. Wij allen en de jongeren in het bij zonder hebben het enige voorrecht, te leven in een tijdperk van ongehoorde mogelijkheden, ieder van u zal de ge legenheid krijgep, mee te doen naar de mate van zijn krachten. De jeugd kan er zeker van zijn, dat zij niet zal worden teleurgesteld door hen, die er ernst mee maken de wereld tot vernieuwing te brengen, deze wereld, die ingesteld was op een beschaving, ,die bewezen heeft die naam niet waardig te zijn, omdat zij gevormd was door een kortzichtigheid, die de vernietiging van Goddelijke schepping en schepsels door geweld heeft mogelijk gemaakt." Met een lang aangehouden ovatie werd deze rede beantwoord. In het Nederlandse Paviljoen hebben Koningin en de Prins zich vervolgens onderhouden met Nederlandse jongeren, die in Parijs studeren en menigmaal ontsponnen zich hier boeiende gesprek ken. Des avonds werd er gedineerd in de imposante zalen van het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Quai d'Or- say en op de receptie, die de minister van Buitenlandse Zaken der Franse Re publiek vervolgens hield, waren schier alle in Parijs geaccrediteerde diplomaten aanwezig. Hierna hebben de Koninklijke gasten nog een niet officieel aangekondigde autorit door Parijs gemaakt, waarbij o.m. de verlichte Notre Dame werd bezich tigd. Het had niet in de bedoeling gele gen dat aan deze autorit ruchtbaarheid zou worden gegeven, doch daar zulks in de Parijse pers toch geschied was, ver zamelden zich rond het middernachte lijk uur op het plein voor de Notre Dame duizenden belangstellenden. Een groot aantal leden van het Corps Diplomatique heeft Donderdag een bezoek gebraaht aan de werken van de Rijnverbinding TielAmsterdam. Tijdens de bezichtiging van de in aanbouw zijnde sluis te Tiel. V. I. n. r.: de heren Pierre Dupuy, ambassadeur van Canada; Sir Philip Nichols, de ambassadeur van Enge land; E, Graeffe, de Belgische ambassadeur en Selden Chapin, de ambassadeur der Veren. Staten. Geheel rechts de burgemeester van Amsterdam, mr. Am. d'Ailly. In West-Berlyn zijn gisteren vier le den van de communistische Vrije Duitse Jeugd gearresteerd, toen zij poogden communistische affiches, betrekking hebbend op de Pinksterdemonstratie, aan te plakken. Het aantal arrestaties van de laatste drie dagen is daarmede tot vijftien gestegen. De elf anderen werden gevat, toen zij met een Russische truck door de Amerikaanse sector reden. Zij zullen zich vandaag voor de politie rechter te verantwoorden hebben. In middels duurt de stroom van jongelieden, die zich per trein, vrachtauto en te voet uit de Russische zone naar Oost-Berlyn begeven, voort. Men gelooft dat van de verwachte 500.000 afgevaardigden voor de grote demonstratie reeds 150.000 in Berlijn gearriveerd zijn. Uit betrouwbare bron wordt verne men, dat een extra-politiemacht van 20.000 man, onder wie 10 000 van de z.g. Volkspolitie, naar Berlijn is overge bracht om de orde te handhaven. De Oost-Berlijnse politie heeft gisteren spe ciale wachtposten ingesteld langs de grenzen van de Russische sector, om de leden van de F.D.J. uit de Westelijke sectoren der stad te houden. Bladen, die met Russische vergunning verschijnen, waarschuwen, dat de Ame rikanen Jonget Duitse vredesstrijders „in de gevangenis werpen, omdat zij blau we hemden dragen." De Oost-Duitse politie heeft medege- In de Vereniging van Franse Foto journalisten zijn stemmen opgegaan om Prins Bernhard het erelidmaat schap aan te bieden van deze ver eniging, wier leden door de Franse autoriteiten niet beschouwd worden als protocol-minnaars van nature. De fotograaf van het Franse blad Paris-Presse heeft namelijk kans ge zien een uniek ogenblik op de plaat vast te leggen: Prins Bernhard, die aan de slip van zijn jas wordt vastgehouden door de chef van het protocol, de heer Dumaine, op het ogenblik, dat hij met een camera achter zijn rug het gezelschap in Versatile wilde vooruit snellen om snel een paar opnamen te maken voor zijn eigen familiealbum. Schert send zbi de heer Dumainedat liij eigenlijk de camera in beslag moest nemen, omdat de Prins op een ogenblik, dat dit niet was toege staan, trachtte foto's te nemen. „Een voorbeeld van een indiscrete fotograafzeggen de Franse jour nalisten. die hem daarom graag in hun vereniging zouden zien opge nomen. Een toonaangevende Indonesische bron heeft tegenover U. P. te verstaan gegeven, dat de unitaristische Indonesische staat zeer waarschijnlijk zal worden uitgeroepen op 17 Augustus, de dag waarop de uitroeping van de Indonesische republiek in 1945 wordt herdacht. De zegsman noemde de berichten dat de overgang van de federale naar de uni taristische staat reeds binnen een maand zou plaats vinden te optimistisch. De komende weken zullen door de vis- conservenfabriek VICO, de VEM en alle belanghebbenden in het visserijbedrijf met meer dan gewone belangstelling de verrichtingen van de stoomtrawler Vios I IJM 24 worden gevolgd. Aan boord van dit vlaggeschip van de IJmuidense vloot zijn namelijk bij wijze van proef een kleine stcriliscerketel en een hand-fels machine geplaatst teneinde na te gaan in hoeverre het mogelijk is de vis, direct uit zee te conserveren. De visconservenfabriek VICO in IJmuiden, die deze proefneming op touw zette, heeft hiermede de primeur voor Nederland. Met de rederij, de VEM, werd contact opgenomen en toen bleek, dat de Vios I onder de brug een ge schikte ruimte had, was de zaak spoe dig beklonken. De VICO had nog een kleine steriliseerketel, die gemakkelijk voor het doel geschikt kon worden ge maakt en omdat het hier alleen een proefneming geldt, kon voor het felsen van de conservenblikken met een hand machine worden volstaan. Als de VIOS I de volgende week naar zee gaat zullen twee mensen van de VICO meegaan. Op zee zullen zij, direct als de vangst aan dek komt, er uit zoe ken wat van hun gading is. Deze vis wordt schoongemaakt en ingeblikt en gaat dan in de sterijiseerketel. De be doeling van deze proefneming is, aldus de fabrieksbaas van de VICO, de heer A, van Wolveren, na te gaan in welke mate conservering van de vis, direct na dat deze gevangen is, mogelijk is. Het streven is het allerbeste op de markt te brengen, dat de visconserven-industrie kan leveren. De huidige werkwijze brengt de vis aan de wal. Deze gaat in de afslag, vroeg reeds een flink bedrag aan ijs Tijdens de ontvangst ten stadhuize te Parijs baande de onderburge meester Coirn zich met moeite een weg door de talrijke genodigden, die de receptie bijwoonden, teneinde de Koningin een juwelenkistje aan te bieden, dat was gesierd met rood en blauw lint met wapenschildjes van Nederland en Parijs en dat acht veelkleurige sjerpen bevatte, waar op de voornaamste monumenten van de Franse hoofdstad waren ge schilderd. De Koningin bekeek met kennelijk genoegen het geschenk cn fluisterde daarop glimlachend in het Frans tot Prins Bernhard: „Dit is nu niet voor jou, maar alleen voor mij." Ter gelegenheid van het uitvaren van de haringvloot zullen twee mijnen vegers van de Koninklijke Marine met aan boord een aantal genodigden, waarbij zich bekende persoonlijkheden uit de visserijwereld bevinden, Dins dag 30 Mei des morgens om half acht uit IJmuiden vertrekken om de ha ringvloot een eindweegs te vergezellen. De Haarlemse Rechtbank heeft zich gistermiddag tijdens een langdurige zitting bezig gehouden met een buiten gewoon netelige, principiële kwestie. Principieel, omdat hier een inspecteur van de recherche terecht stond wie vol gens de dagvaarding „schending van geheimen" ten laste was gelegd. De kwestie was zo bijzonder netelig, om dat deze affaire een schakel vormt in de ketting van duistere zaken, die veel uitstaande hebben met de illegaliteit en de rechtspraak na de bevrijding. Uit eindelijk dragen de geheimen, die ge schonden werden, ïn het geheel niet meer het karakter van geheimen, want zeer vele Haarlemmers en andere per sonen waren reeds lang op de hoogte van alle feiten, die deze geheimen be helsden. De Haarlemse inspecteur, die terecht stond, had van de procureur-generaal mr. Thiel persoonlijk opdracht ontvan gen om onderzoekingen te doen naar vermiste politieke dossiers en andere zaken, die aanleiding gaven tot scheve verwikkelingen. Samen met de chef van de Haarlemse recherche zat de in specteur in de winter 1948'49 in een Amsterdams café, waar zij een zekere v. d. K. ontmoetten. Deze drie-en-der tigjarige oud-illegale werker bleek goed op de hoogte te zijn van de ver schillende zaken en hij bood de inspec teur aan hem verschillende belangrijke verklaringen te geven. De inspecteur ging hierop in en weldra ontstond er tussen de beide heren een sfeer van vertrouwen en vriendschap. De heer v. d. K., die Indisch recht studeerde, speurde uit liefhebberij allerlei duistere gevallen na en de inspecteur, die deze hobby als een verlengstuk van zijn il legale werk beschouwde, maakte dank baar gebruik van het verstrekte mate riaal. De student toonde hem vele rap porten, aantekeningen en krantenknip sels, die van grote waarde waren voor het onderzoek. Na een half jaar vroeg v. d. K. aan de inspecteur: „Ik geef je dikwijls ge gevens en al die wetenschap heb je eigenlijk van mij. Laat mij nu eens zien hoe je mijn inlichtingen verwerkt hebt," aldus vertelde verdachte ter te rechtzitting. De inspecteur had toen de duplicaten van verschillende processen-verbaal avonds in zijn huis aan v. d. K. laten lezen. Terwijl hij zich even uit de ka mer verwijderde, stak v. d. K., volgens de verklaringen van de inspecteur, een drietal duplicaten in zijn tas^ Later vertrok hij naar zijn woon plaats Leidschendam en de inspecteur vergezelde hem nog even naar de bus halte. Bij zijn thuiskomst bemerkte de in specteur tot zijn grote ontsteltenis, dat er drie duplicaten verdwenen waren. Even voor middernacht belde hij v. d. K. nog op en uitte zijn grote veront waardiging over de ontvreemding. Van der K. verzekerde hem echter, dat hij de papieren alleen had meegeno men voor eigen informatie en naar de inspecteur verklaarde zou hij de inhoud strikt geheim houden en de duplicaten in de brandkast bewaren. Het is gebleken, dat v. d. K. de du plicaten ter hand stelde aan de Haagse ex-inspecteur van politie, v. D., die de inhoud nauwkeurig overtypte. Deze man, die na de bevrijding weggezui verd werd, vond de inhoud van deze stukken onjuist en deelde dit mede aan mr. Sikkel, toentertijd procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam. Omdat deze stukken verband hielden met de beruchte Velser-affaire gaf mr. Sikkel instructies aan de re cherche van Velsen een onderzoek in te stellen naar het uitlekken van deze geheimen. De Velsense rechercheur Y. kreeg toen regelmatig de verschillende stukken toegestuurd, die van D. uit de duplicaten overtypte. Gedacht werd, dat de laatste een en ander deed om in een goed blaadje te komen bij de justitie en zodoende gerehabiliteerd te worden, maar ter zitting verklaarde hij, dat dit in het geheel niet zijn be doeling was geweest. De Rechtbank vond het vreemd, dat de verdachte op de zitting een andere verklaring aflegde dan bij de Rijks rechercheur in Den Haag, D. v. L. Aan deze rechercheur had hij verklaard, dat de papieren met zijn toestemming waren meegenomen, hetgeen hij thans ontkende. Na een uitvoerig getuigenverhoor was het woord aan de Officier van Justitie, die in dergelijke zaken het requisitoir en zout, moet van de hal vervoerd worden naar de fabriek en dan kan pas het werk beginnen, dat nu gedaan wordt zodra de vis aan boord komt. Verschillende kostenfactoren kunnen op deze wijze worden uitgeschakeld, al ontveinzen de pioniers zich niet, dat aan de andere kant een „fabriek- schip" ook weer zijn eigen kosten heeft. Zo ver is het echter nog lang niet en waar iedere ervaring op dit terrein ontbreekt, dienen eerst de re sultaten van deze experimenten afge wacht te worden. Helemaal nieuw is de idee niet. Enge land en Amerika nemen reeds geruime tijd proeven op dit terrein, maar over de resultaten werd nog heel weinig be kend. Daarom gaan de Hollanders het zelf proberen in de hoop een uitweg te vinden voor de vele moeilijkheden, die de visserij in de weg staan. Want het is niet alleen de VICO, die belang heeft bij het welslagen van deze onderneming. Wanneer de proef slaagt, wanneer het mogelijk blijkt op zee de gevangen vis direct te conserveren, en dan tegen een prijs, die concurrentie met het buitenland mogelijk maakt, dan zal er hopelijk een nieuwe weg gevon den zijn, waarlangs de vis kan worden weggevoerd naar de consument, een weg, die breder moet zijn dan de smalle paadjes, die op het ogenblik nog voor de vis open staan. deeld, dat tijdens de Pinksterdemonstra tie in Oost-Berlijn het geallieerde weg verkeer naar Berlijn niet 60, maar slechts 10 kilometer zal behoeven te worden omgelegd. De geallieerde autoriteiten in Duits land hadden hierover inlichtingen aan de Sovjets gevraagd. ..Het probleem heeft thans bijna zichzelf opgelost", zo verklaarde een Britse ambtenaar in Duitsland. Het Zwitserse Rode Kruis heeft op verzoek van het Duitse Rode Kruis apparatuur en bloedplasma voor bloed transfusies naar Duitsland gezonden a'.s voorzorgsmaatregel in verband met eventuele gevechten bij de Pinksterde monstraties, zo wordt te Bern vernomen. Een overvolle tram botste gisteravond in Chicago tegen een tankauto, die ontplofte, waardoor beide voertuigen onmiddellijk in een loeiende vuurzee werden herschapen. Volgens de eerste berichten kwamen ten minste 33 mensen om het leven. Ongeveer twintig passagiers slaagden eftin zich met brandende kleren door de ramen van de tram een weg naar buiten te banen. De beide voertuigen brandden geheel uit. Zeven nabijgelegen huizen vatten eveneens vlam en brandden af. De hitte van de bran dende benzine was zó groot, dat aanplak biljetten op 70 meter afstand geblakerd werden. Bij K.B. is de heer A. H. J. Lovink, laatstelijk Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, benoemd tot H. M.'s ambassadeur in Canada. In de vroege ochtenduren van Maan dag 20 Februari 1.1. reed de 26-jarige Zwollenaar G. Th. O. na een carnavals feest, in de buurt van Hasselt, de 19-ja- rige electricien K. de R. uit Zwolle aan. R. bleef dodelijk gewond langs de weg liggen. De autobusbestuurder O., die een kennis naar Hasselt had gebracht, stopte na dit ongeluk niet, doch reed door naar Zwolle. De volgende ochtend kon de rijkspolitie echter al spoedig auto en bestuurder opsporen, doordat bij de botsing met de fietser het num merbord op de weg was blijven liggen. Gisteren had O. zich voor de Zwolse rechtbank te verantwoorden. De officier van Justitie, mr. Brantjes eiste twee straffen van drie maanden gevangenisstraf. houdt, mr. Van Overbeeke. Hij trachtte een zo eenvoudig mogelijk overzicht te geven van de zaak en wilde niet ingaan op de sfeer en de achtergrond. Hij be zag hier alleen het feit, dat een politie man geheime gegevens aan een derde ter inzage heeft gegeven. Overtuigd, dat de feiten zich hadden toegedragen zoals de getuigen verklaarden en het verhoor van verdachte uitwees, achttè hij het bewijs aanwezig. Er schuilt een groot gevaar in als iemand die tot geheimhouding ver plicht is inlichtingen verschaft aan personen, wie deze geheimhouding niet is opgelegd. De Officier prees de goede politie-carrière van verdachte en stel de er prijs op te verklaren, dat de inspecteur grote bekwaamheid bezit en het vertrouwen geniet van zijn su perieuren. Ook is nergens uit geble ken, dat deze inspecteur de primaire plicht van een politic-ambtenaar ge schonden heeft met het oogmerk van geldelijk voordeel. Spr. eiste drie mnd. gevangenisstraf, waarbij hij uitdrukke lijk verklaarde, dat deze eis alleen gebaseerd was op de persoonlijke schuld van deze verdachte. De raadsman, mr. B. W. Stomps, zei- de, dat verdachte voor het onderzoek dat hem door zijn hoogste chef was opgedragen ruim negenhonderd uren heeft overgewerkt. Overal in Haarlem heeft men veel waardering voor het buitengewoon knappe werk dat hij in deze stad verricht heeft. Spr. achtte het volkomen logisch, dat de inspecteur v. d. K. als inlichtingenbron gebruikte. Als de politie dergelijke methoden niet meer mag toepassen kan zij in recher che-zaken weinig uitrichten, want nog steeds geldt: „Met dieven vang je die ven". In tegenstelling met de Officier achtte hij het noodzakelijk in deze zaak vooral de achtergrond te belichten. Was hier wel sprake van een geheim? Zeer velen waren al lang van de toedracht der zaak op de hoogte. Verdachte is volgens pleiter het slachtoffer gewor den van een persoonlijke vete van de procureur-generaal. Voorts wees hij er op, dat verdachte zeker niet de bedoe ling had gehad een geheim te verraden; hij deed dit slechts om zijn opdracht naar behoren te kunnen vervullen. Met nadruk zeide hij, dat juist de achtergrond deze rechtsvervolging zo sterk beïnvloed heeft. Zou de Recht bank een gevangenisstraf van drie mnd. opleggen, dan zou dit tevens beteke nen dat de carrière van verd. gekraakt is. Mr. Stomps bepleitte vrijspraak, waarna de Officier nog enige punten van het pleidooi betwistte. Uitspraak 8 Juni. De tweede etappe van dc Ronde van Nederland is gewonnen door Evers, die te Apeldoorn als eerste door de finish ging. Achter hem Vos. Verslag pag. 5. Het Indonesische Hoge Commissa riaat deelt mede, dat de regering van Indonesië mede haar aandacht schenkt aan het instituut der voor haar reke ning komende studiebeurzen, toegekend aan personen van Indonesische land aard, of uit Indonesië afkomstig, voor studie in Nederland. Een onderzoek ter zake is thans gaande, na beëindi ging waarvan zal worden beslist welke beurzen al dan niet zullen worden ge continueerd. Hangende dit onderzoek kunnen nog geen nadere inlichtingen terzake worden verstrekt, De Officier van Justitie te Rotterdam, die belast is met het onderzoek in de Oudewaterse bankaffaire, heeft last ge geven. tot de arrestatie van de notaris klerk J. H uit Oudc-water. Hij is be stuurslid van de stichting Seypestein te Loosdrecht, waarvan de gearresteerde directeur van de Oudewatersche Bank, mr. C. H. V., administrateur was. De gearresteerde procuratiehoudster mej. Van der is intussen vrijgelaten. De fundamenten, waarop ons leven opgetrokken moet zijn, zijn geloof, yliefderechtvaardigheid en waarheid..J Verwachting tot Zaterdagavond Aanvankelijk nog veel bewolking met hier en daar nevel of mist. Morgen enkele verspreide opklarin gen. Bijna overal droog weer. Onge veer dezelfde temperatuur als van daag. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en West. Zon 4.31—20.43. Maan 15.27—2.29. (Van onze verslaggever) Het badseizoen in Scheveningen is vanochtend in alle vroegte, bij mist, een strak guur windje en met het wa ter op een temperatuur van 13 graden, opnieuw geopend met de traditionele race naar zee. Ondanks het akelige weer waren er nog 290 enthousiaste deelnemers, maar een kleine honderd minder dan vorig jaar. Onder grote belangstelling stelde even over acht de eerste lange rij van dames onder de 25 jaar zich op, pope lend van ongeduld en bibberend van de kou. Eigenlijk vóórdat iemand het goed wist, ging plotseling het fluitje van de start en stoof de troep in chao tische wanorde naar de onstuimige zee, waar vanwege de branding niet zoals gewoonlijk een bootje de finish vormde, doch twee badmeesters, die stoer en trots de branding trotseer den met in hun verkleumde handen de genummerde plankjes voor de win naars. Dit jaar was het Gitta Wiegman uit Scheveningen die met de eerste prijs van de dames een jaarabonnement voor het strand aan de haal ging. Van de overige drie groepen, de dames boven de 25 en de heren onder en bo ven dezelfde leeftijd, waren het trou wens ook allemaal Scheveningers die de eerste prijs veroverden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1