EVERS zegeviert en draagt de oranje trui naar Geleen Belgen overrompeld door heftig Nederlands offensief Amsterdam KWAAD met GOED vergelden fSjonngpRocESSIE We MAKEN het ZELF MAAGD van ORLEANS Pinksteren Belevenissen van de struisvogel Rasmus Beeld van de Ronde totaal veranderd: het verhaal van de r Wij luisteren naar van DORP tot STAD Het woord Oo 1950 13 LANCIERS J Ui I VRIJDAG 26 MEI 1950 PAGINA 5 ,Neem geen namaak, eis de échte Mcppelcr Klllit!' (Van onze sportredacteur) APELDOORN, 25 Mei. Dit was het antwoord, het énige. Eèn kloek Nederlands antwoord op de smadelijke nederlaag van 9isteren door een offensief, zó fel, zó hardnekkig en zó onbarm- '"Qrtig, dat zelfs het gros van de aanvallers eraan ten onder ging strijd die gisteren tam was en levenloos, een afvalwedstrijd tegen de Noord-Ooster, is ditmaal een heroïsch gevecht gewor den van meer dan 180 kilometer. Want onze landgenoten hebben ditmaal niet gewacht totdat de slimme Belgen hun valletje had den uitgezet. De karavaan was nog onder de rook van Appinge- Qam, toen dertien renners compact als een imposante locomotief v'an de groep wegdaverden. Geen Belg die ernaar keek, geen ^®lg, die meende dat deze groep dit tempo zou volhouden toi de finish in Apeldoorn. Inderdaad is dat ook niet gebeurd, want tempo, tegenslag en afstand boekten slachtoffer na slachtoffer *odat tenslotte alleen de man van het initiatief, Piet Evers en de &terk rijdende Vos in deze volgorde nog samen over de streep 9ingen. Bijna een halve minuut later kwam Van Beek, ruim één Minuut achter de winnaar Hendrickx en dan een hele tijd Niemand van deze „dertien lanciers" meer. Het tegenoffensief had succes gehad. Veel offers }°os Laatste poging Wéér Evers Uitslag en klassement Nederl. jeugdploeg in tweede ronde door 31-zege op Zwitserland Martini wint tweede rit Ronde van Italië V.. K 4 Scheepvaartberichten Dagelijks kinder verhaal evin iAvlvi I MARKTEN Zweeds vlootbezoek Advertentie Met Evers won de man, die op deze 'Homf en op de oranje trui de {heeste aanspraak mocht maken. Want hij was de auctor intellectualis van dit brokje strategie en het was zijn werk, dat twaalf anderen de moed vonden om bfet aantal kilometers op de wegwijzers Ie negeren en mee te gaan. De namen van deze „dertien lanciers" verdienen te g orden geboekstaafd: Bakker, Van Beek, Steenbakkers, Loos, Hendrickx, Sijen, Deerts, De Uuytfcr. Schellingerhoudt, Evers, Vos, Blankenauw en Lakeman. Twaalf keiharde knapen, die de buit in «>gen land wilden houden en begerige blikken wierpen op de oranje trui. Het was een krachtproef van jewelste, donder een spoor van aarzeling, zonder ®P- of omzien, zonder de geringste on regelmatigheid in de harmonie van dit v-'atCrdichte aanvalsblok. werd de af pand tot de groep regelmatig groter. enkeling, die daar bang van werd en een wanhoopspoging deed om tóch nog jbee te gaan, werd eenvoudig verpiet erd onder die eenheid en onder dat "hordend tempo van tegen de 50 kilo meter en soms nog meer. Het was een ujdicaal verschil met de eerste dag en overtuigend, zo vastberaden was deze ^°lkómen spontane operatie, dat al "Poedig eigenlijk niemand meer aan het lagen van deze poging twijfelde. - Hat zij offers zou kosten, zware offers aelfs, was natuurlijk een heel andere ?aak. Deze vlucht was alleen voor de 5esten, de sterksten, de meest verbeten ?°orzetters. De anderen gingen op de ■fhieen, onverbiddelijk en zonder kans jP herstel, zoals ook het peleton kans achter bleef. Eerst ging Loos, die et veertig kilometer had volgehouden; 1 ertig kilometer verder moest Sijen los- ten; De Ruyter werd het slachtoffer ;ah een valpartij; na 100 kilometer sneu- Mden Schellingerhoudt en Steenbak. u6rs; wéér 25 kilometer verder kon La sman het niet meer redden en toen yhslotte Geerts in de berm van de weg Sbikelde, Blankenauw pech kreeg en ?,akker zijn handen ook maar op het 'Uur legde, waren ér nog maar vier -ver; Evers, de man van het initiatief, »,ah Beek, zijn ploegmaat, Vos en da «Hg Hendrickx, die deel uitmaakt van a® gemengde Nederlandse ploeg. Maar ■Ju Hendrickx is het niet te danken ge- a ®®st, dat er voor de renners in de K *Herhoede geen redden meer aan was. v6 sluwe Belg liet zich aan de staart uah de slinkende groep rustig meetrek- naar de finish om J daar met zijn j sPaarde krachten een greep naar de Sepraal en de leiderstrui te doen. .Dat de Belgen niet helemaal zondei cgenoffen'sief zouden capituleren, laat ?'ch gemakkelijk begrijpen. Maar het hizicht, dat hen op de eerste dag lau weren liet vergaren aan de lopende band, kwam ditmaal te laat. Callens ?h Depoorter trokken pas ten aanval, tb, en de kopgroep al drie en een halve minuut was weggelopen en wanneet ze niet van twee kanten steun hadden gekregen, zouden ze nog veel verder dan op die afstand van de overwin naars zijn binnengekomen. Nu profiteerden ze van de onverstoor bare treinloop, waarmee Van Est zich uit de groep loswerkte en daarbij Ver poorten en Leenen in zijn wiel meesleep te. Zij profiteerden ook van de achter blijvers, De Ruyter, Steenbakkers, Schel lingerhoudt en Sijen, die hen tot op twee en een halve minuut van de leiders hielpen terugbrengen, maar toen toch de grens van hun vermogen hadden bereikt. Een groep, bestaande uit Vanderveken, de drager van de oranje trui, Van Kerk- hove, Smits en Voorting, volgde op zes minuten en var daarachter reed de hoe langer hoe meer verbrokkelde groep. Zo gingen de vier zonder enige bedrei ging de laatste tien kilometer in. De hele karavaan snelde naar de finish in Apeldoorn, om te zien hoe Hendrickx, die zich gespaard had, zijn makkers in de sprint zou trachten te overweldigen. Maar toen de beslissing naderde kwa men er maar twee renners door: Evers en Vos. De laatste, die in deze beide eerste etappes werkelijk uitstekend heelt gereden, rukte zich los en na een korte aarzeling van Evers, die eerst nog bij Van Beek meende te moeten blijven, ging de Wormerveerder er tenslotte achteraan. Van Beek, door kramp ge plaagd, kon het niet meer redden en ook de oudere Hendrickx bleek nu toch nog zóveel van zijn krachten te hebben ge vergd, dat hij er niet meer tegenop kon. De snelle sprinter Evers had ver voor de finish zijn slag al geslagen en sleepte de overwinning in de wacht van een etappe, welke door zijn initiatief zoveel boeiende strijd heeft opgeleverd. Hij draagt van Apeldoorn naar Geleen de oranje trui met ere! De uitslag luid: 1. Evers (Ned. A-plöeg) 4.53.57; 2. Vos (Ned. B-ploeg) zelfde tijd; 3. Van Beek (Ned. A-ploeg) 4.54.22; 4. Hendrickx (België; gemengde Ned. ploeg) 4.54.59. Daarna kwam een groep renners, voor wie een tijd van 4 uur 57 min. 30 sec. werd genoteerd. 5. Van Est (Ned. B-ploeg); 6. Lakeman; 7. Callens; 8 Leenen; 9. Verpoorten; 10. Steenbak kers; 11 tot en met 15 Bakker, De Poor ter, De Ruyter, Geerts, Blankenauw; 16. Smits 4.59.35; 17. Seyen; 18. Lambrichs; N19. Vanderveken; 20. Rogiers (allen z.t.). Het algemeen klassement na de tweede etappe luidt: 1. Evers. Nederland A, 12.07.46; 2 Vos, Nederland B, z.t.; 3. Van Beek, Nederland A, 12.08.11; 4. Hen drickx, België, gem. Nederl. ploeg. 12.08.48; 5. Leenen, België B, 12.10.58; 6. Callens, België A, 12.11.19; 7. De Ruyter, gemengde ploeg; 8. Van Est, Nederland B; 9. De Poorter. België B; 10. Lakeman, Nederland nationaal; 11. Verpoorten, België B (allen z.t.); 12. Vanderveken, België A, 12.12.19; 13. Smits, Nederland B, 12.12.24; 14. Seyen, Brabants-Limburg se ploeg. 12.13.24; 15. Lambrichs, Bra bant-Limburg, z.t.; 16. Jef Janssen, Ne derland nationaal, z.t.; 17. Rogiers, België A, z.t.; 18. Schellingerhoudt, Ne derland nationaal. 12.14.12; 19. Geerts Nederland nationaal, 12.14.14; 20. Bakker, Nederland B. 12.15.25. Alle renners, die Donderdagmiddag te Appingedam zijn ge start, zijn te Apeldoorn binnengekomen. Het ploegenklassement luidt: 1. Ne derland B 36.31.29: 2. België B 36.33.36; 3. België A 36.37.02; 4. Nederland A 36.38.52; 5. Nederlandse nationale ploeg 36.38.55; 6 Gemengde ploeg 36.39.51; 7. Brabants/Limburgse ploeg 36.46.32; 8 Zwitsers/Nederlandse ploeg 37.21.55. Het Nederlandse jeugdelftal heeft zich te Wenen in de tweede ronde van het internationale voetbaltournooi ge plaatst door een 31 overwinning op Zwitserland. Luxemburg zette een 10 achterstand op Engeland om in een 21 overwinning en kwam daardoor ook in de tweede ronde. Oostenrijk en Frank rijk waren voor de eerste ronde vrijge loot. Vandaag speelt Nederland tegen Frankrijk. Luxemburg komt tegen Oos tenrijk uit. De tweede etappe van de Ronde van Italië is gisteren gewonnen door de Ita liaan Alfredo Martini. De tijd van Martini voor de afstand van 250 km. tussen Salso Maggiore en Florence was 10 uur 58 min. en 40 sec. De Zwitser Fritz Schaer werd tweede en Silivo Pedroni, Italië, derde; 4. Gino Bresci; 5. Luciano Maggini; 6. Fausto Coppi; 7. Fiorenzo Magni; 8. Luciano Frosini (allen Italië)9. Jean Robic (Frankrijk); 10. Ferdinand Kubler, (Zwitserland). In de eerste ronde van het dames-en kelspel op de internationale tenniskam pioenschappen van Frankrijk, welke in Parijs worden gehouden, is onze land genote Nel Harmsen met 61, 60, uit geschakeld door Doris Hard (V.S.). VRIJDAG HILVERSUM I. 402 m. KRO: 18.40 gram., 19.00 nieuws, 19.15 regeringsuitz., 19.35 Ronde van Nederland. 19.45 Bra bantse uitz., 20.00 nieuws,. 20.05 gewone man, 20.12 minnestrelcn, 20.30 klank beeld jaar 1914, 21.30 ouv. Carnaval Ro- main v. Berlioz, Variations symphoni- ques v. Franck. plm. 22.00 Opbouw in liefde, Pulcinella-suite v. Strawinsky. 22.45 De zin van het huwelijk. 23.00 nieuws, 23.15 amusementsmuziek. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 18.15 felicitaties, 18.30 strijdkr., 19.00 Denk om de bocht, 19.15 orgel. VRPO: 19.45 Radio- krabbel, 19.55 nieuws, 20.05 boeken, 20.15 Prélude, choral et fugue v. Franck. 20.35 De bedreiging der menselijkheid' in de crisis der huidige cultuur. VARA: 21.00 gram.-verzoekprogr., 21.40 Duc- dalf, 22.00 buitenl. overz., 22.15 Swing and Sweet. VPRO: 22.40. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 3e symph. in f v. Brahms HILVERSUM I, 402 nieuws. 7.15 zingende ZATERDAG m. KRO: 7.00 kerk, 7.45 Mor gengebed, 8.00 kalender, 8.15 Weense muz., 9.00 vrouw, 9.35 gram., 10.00 kleu ter, 10.15 klass. muz., 11.00 zieken, 11.15 Italiaans cone, v. Bach, 12.00 Angelus, 12.03 operafragm., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amusem.muz., 14.00 dilettanten, 14.20 nieuwe gram., 14.40 Musik zu einem Ritterballet, symph. in d gr. t. v. Beethoven, 15.25 kroniek v. letteren en kunsten, 16.00 Ronde v. Ne derland, 16.07 Franse muz., 16.30 schoon heid van het Gregoriaans, 17.00 jeugd. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.33 operettefragm., 8.00 nieuws, 8.18 orgel, 8,50 Manfred v. Tschaikowsky. VPRO: 10.00. VARA: 10.20 herh.. 11.30 sonate in Es v. Beet hoven, Ballade v. Brahms, 12.33 Johan Jong, 13.00 nieuws, 13.15 operafragm., 13.30 De Rode Tent, 13.40 operafragm. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.20 Ram blers, 14.50 Twents progr., 15.15 ouv. Leonore v. Beethoven, Don Juan v. Strauss, Salomé's dans v. Strauss, 16.00 Van wieg tot graf, 16.15 amateurs, 16.45 sport, 17.00 populaire liedjes. 17.30 Op de disselwagcn. iiitfitiiiitiiiimiiiimtiiitimiitfifimiir iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiitiiiiiiiHiniiiiii gmmrwmHwmwmnHimmww—wiim imiitiitminmtmiutiitttiiMitttMHiiii (Slot). De waarin oudst-bekende oorkonde, de naam van de stad voorkomt, bevat een besluit van Floris V, Graaf van Holland, waarbij aan de lieden wonende bij de Amestelledamme, tolvrij heid door geheel Holland werd verleend; zij is gedagtekend 27 October 1275. Doch let wel: de oudst-be kende oorkonde; dit wil dus niet zeggen, dat er nooit een ouder geschrift bestaan heeft, waarin de naam Amestelledamme of Amstelredamme voorkwam. Waar er maar heel weinig der gelijke documenten uit die H|" den bewaard zijn gebleven, is het zeer goed mogplijk, dat zij er wel geweest zijn. De eerste ontwikkeling van Amstelredamme valt in een tijdperk, dat Amstelland nog deel uitmaakte van het Sticht of het Bisdom Utrecht en door de Heren van Amstel als leen mannen van de Bisschop wérd bestuurd. Doordat de macht van deze laatste steeds verminderde, voelden de heren van Amstel zich vrijwel onafhankelijk, tot dat Floris V dc Bisschop dwong Kapel ter H. Stede op de kaart van Com. Anthoniszoon. zijn rechten op het gebied de zer heren aan hem over te dra gen. Zo werden dezen dus de va zallen van de Hollandse Graaf, die hun vrijheid zeer beperkte. Dit werd een der aanleidingen tot een samenzwering, waaraan Gijsbrecht van Amstel deel nam. Wel slaagden de saamgezwo renen erin, de graaf te doden, maar zij ontkwamen niet aan de straf. Vergeefs zocht Gijsbrecht zijn heil in de vlucht, meer dan het vege lijf wist hij niet te redden. De val van de Heer van Am stel heeft de opkomst van Am sterdam sterk bevorderd. Reeds na drie jaren stierf de zieke lijke Jan I, waardoor het ge slacht van de oorspronkelijke graven van Holland had opge- Guy van Henegouwen in 1300 aan Amstelredamme het stads recht geschonken. Het dorpje was tot stad verheven. Wat betekende nu stadsrecht? In het kort gezegd: zelfbestuur. Het dorp Amstelredamme stond onder het bestuur van de He ren van Amstel, terwijl de stad Amstelredamme nu gerechtigd werd zichzelf te besturen. Ofschoon Amstelredamme op het tijdstip, dat het stadsrechten verkreeg, reeds van vrij aan zienlijke omvang moet geweest zijn. vindt men in de oudste oorkonden niets daarvan ver meld. De eigenlijke stad of „Poorte" werd begrensd door het IJ, de Nieuwe-Zijds Voor burgwal, het Spui (toen nog een gracht), de Grimburgwal en de Oude-Zijds Voorburgwal. Wie te Amsterdam woont, moet dat maar eens op de kaart of beter in werkelijkheid bekijken. Je merkt dan, dat Amsterdam niet groot was. 8SSSS3SS8SSSSÏS2S8S8SSSSS8SSSSS8S3SSS222 (Slot) De tweede zoon trad naar vo ren. „Luister vader, wat ik gedaan heb. We bevonden ons op zee. Een geweldige storm kwam op zetten. Een van de passagiers sloeg overboord. Het was dui delijk te merken, dat de man zich zelf niet zou kunnen red den. Ik sprong dadelijk in zee en hield mijzelf en de man net zolang boven water, tot men ons vanaf het schip reddings boeien en touwen had toege worpen, waardoor wij allebei gered werden". „Je hebt werkelijk een grote daad van dapperheid verricht mijn zoon", sprak de rechter. „Menigeen zou daarvoor terug geschrokken zijn. Ik prijs je daarvoor". Tenslotte kwam de derde zoon. Die vertelde: „U herinnert zich onze vroe gere knecht nog wel, niet waar vader?" „Ja, het was een slecht mens". „Weet u ook nog vader, hoe hij mij had willen doden, omdat ik hem óp het verkeerde van zijn gedrag wees?" „Ja, dat was heel lelijk van hem. Hij is dan ook in de ge vangenis terecht gekomen". „Die man, vader, heb ik ge zien. Hij was natuurlijk uit de gevangenis ontslagen. Maar het scheen hem niet erg goed ge gaan te zijn. Een echte zwerver was het geworden. Ik vond hem slapende op een rots. Hij lag zó Op de rand van die rots, dat een onverwachte beweging hem in de afgrond zou doen storten. Een ogenblik kwam het in mij op, hem een klein duwtje te ge ven. Dan zou ik mij gewroken hebben. Gelukkig kon ik die ge dachte onmiddellijk van mij af zetten. Toch hgn ik naar hem toegegaan, maarom hem van die rotsrand weg te trekken. Nu liep hij tenminste geen ge vaar meer, in die afgrond te storten. Hij sliep zo vast, dat nij niets van mijn handeling be- Springprocessie trekt door de straten van Echternach. te graven van nuuanu nau upge- merkt heeft tv liet hem -dar,en V™""""6""»"" aTdaanVmet Een leuk, vederlicht werpbal- houden te bestaan. Zijn opvol- stil heengegaan" dansgelofte hebben ge letje, waar je veel plezier mee por was .Tan van Awnnps. dp seesteliikheid aan het noota. ,„Q ■nu w,-, Dinsdag na Pinksteren vindt Echternach, in Luxemburg, de jaarlijkse dansende processie plaats naar het graf van St Willibrord. Ja, dansende of springende processie, het staat er goed hoor, want het is een bijzonder soort processie. Sedert eeuwen vereert Ech ternach zijn patroon, St. Wil librord, omdat hij volgens overlevering, de streek (in de middeleeuwen) van de St. Vi tusdans (ziekte) bevrijdde. De zelfde hulde, waarvan het zon derlinge sommigen, die er ge tuigen van zijn, aanvankelijk doet glimlacjien, doch waarvan de ernst tenslotte allen aan grijpt. Reeds op Pinkstermaandag stromen de gelovigen bij dui zenden naar de kleine Luxem burgse stad, schilderachtig ge legen in het dal van de Sauer. Daar verzamelen zich 's mor gens vroeg de bedevaartgan gers en onder het luiden van de Maximiliaanklok (welke de kei zer eenmaal tot herinnering aan zijn bedevaart schonk! zet ten de processiegangers zich in beweging. De gelofte moet wor den vervuld, de litanie van St Willibrord moet dansende ge zongen. Het muziekkorps van d» stad barst los en hierachter, op een bekende maat, komen allen in beweging. Hoewel de maat is drie pas vooruit eri twee achteruit, op hetzelfde voortdu rend herhaalde refrein, danst men meer op de maat van da muziek: links vooruit, rechts vooruit. De gelofte moet wor den volbracht met de meeste oprechtheid en ieder geeft er dan ook zijn volle toewijding aan. Aan de spits, vóór het mu ziekkorps, openen de biddende bedevaartgangers (die geen aanstekelijke, indruk verbeel den, welke het zien van deze tienduizenden gelovigen, sprin gend naar de relieken, van da Heilige want dat is het doel van de bedevaart op de toe schouwer maakt. En zo beweegt zich de processie in een soort springende dans door de straten van de stad. Men is eindelijk aangekomen aan de parochiekerk, aan de voet van een trap van 68 tre den, welke moet beklommen worden in dezelfde dansbewe ging en allen springen naar bo ven de kerk binnen, maken d» ronde om het hoofdaltaar, waar het gebeente van de H. Willi- brordus rust en vervullen aldus hun gelofte. De afstand van de rivier Sauer naar de kerk is ongeveer 1500 meter, en de processie duurt ongeveer vier uren! De opwinding der dansenden is van die aard, dat zij geen ver moeidheid voelen. Langs de straten reiken degenen, die toe zien, hun op tafels of op de vensterkozijnen neergezette gla zen toe, die door de dansenden gegrepen en geledigd worden De onveranderlijke muziek, welke de menigte sterkt en doet volharden, is nooit geschreven geworden, ieder heeft ze met het oor opgevangen. Eenvoudig en zonder kunst is zij uitstekend geschikt voor het doel. Van het begin tot het einde blijven de bedevaartgangers ernstig en de vermoeide gezich ten hebben een trek van ziele- vrede, die eerbied afdwingt. Jarenlang zijn honderden pel grims naar Èchtemach getrok ken. Het is inderdaad iets heel bijzonders. De dertigste Mei van ieder jaar maakt heel katholiek Frankrijk zich gereed om zijn grote heldin en uitverkoren heilige Jeanne d'Arc te eren. Daar haar eerste grote over winning op de vijand, de Engel sen. de ontzetting van de stad Orleans was, wordt dit meisje algemeen de Maagd van Or leans genoemd. Toch is Orleans niet de enige stad geweest, die van grote betekenis was in het korte leven van Jeanne. Vijf plaatsen hebben in haar bestaan een belangrijke rol ver vuld. Hier komen ze: Eerst Domremy. Daar wordt Jeanne geboren, daar brengt zij m eenvoud en godsvrucht haar eerste levensjaren door. daar hoort zij voor het eerst de stemmen, die haar bekend gaan maken met het werk, dat God van haar verlangt. Orleans is de tweede stad. Acht maanden is de stad door de Engelsen belegerd. Niemand ziet uitkomst. Dan doet Jeanne met een klein leger haar in tocht in de stad. Zij moedigt de verdedigers aan, met haar een uitval te wagen. Onder aanvoe ring van Jeanne heeft de uit val plaats en de Engelsen wor- ger was Jan van Avennes, Graaf van Henegouwen. Deze, die als Jan II over het graaf schap Holland heeft geregeerd, gaf zijn broerder Guy, die kort daarna ook Bisschop van Utrecht werd, het land van Amstelle in leen. Doch, „eer hi Bisschop t'Utrecht wart", zoals de oude geschiedschrijver verhaalt, heeft „Bravo, mijn zoon!' de rechter. „Jij hebt de mooiste daad gesteld. Jij hebt de kost bare ring verdiend, want jij hebt gedaan, wat maar weinig men sen kunnen: jij hebt kwaad met goed vergolden". 2S2S2qSS2S2S£SSS« li geestelijkheid aan juichte gtogj. (geestelijken lopen wel in de processie mee, maar zij mogen de dansen niet uitvoe ren). Je kunt je de diepe, vaak £S£SSSSSSSSS£SSS3SSSSSS! >»o»o»o*o»o*c»o«o i0»0*0»0«C*0»C»0» Oudste kaart van Amsterdam, getekend door Cornelis Anthoniszoon Denken we bij het lezen van het woord Pinksteren onmid dellijk aan de herdenking van het wondere gebeuren van de Nederdaling van de H. Geest over de Apostelen, het woord Pinksteren zelf heeft een an dere betekenis. Het is namelijk afkomstig van het Griekse woord „Pentekostes dat „vijf tig" betekent. Het oude woord Sinxen, dat onze voorouders be zigden en dat de Vlamingen soms nog zeggen, is een ver bastering van het Franse woord Cinquième, dat weer een afkor ting is van het Latijnse Quin quagesima en betekent „vijftig ste", waarmede bedoeld wordt de vijftigste dag na Pasen, de dag waarop het kerkelijk feest gevierd wordt. beleeft, gaan we nu eens ma ken. Knip drie precies evengro- te cirkels van dun, maar stevig papier, ongeveer 10 c.M. mid dellijn. Ze moeten worden inge sneden zoals op ons voorbeeld staat aangegeven. Wees voor zichtig bij het gebruiken van een mesje! En ga precies te werk, anders lukt het niet. De ©0© insnijdingen moeten alle pre cies gelijk zijn, dit is heel be langrijk. Nu nemen we de twee stukken A A van figuur 1 voor- om over de tafel te blazen of, u 44 Jeanne d'Arc, de maagd van Orleans. den verslagen en verdreven. Dit is 't begin van Jeanne's triomt Naar de derde stad Reims trekt zij nu op. Dwars door het land, waar de Engelsen nog de baas zijn, voert zij de nog niet gekroonde koning naar de kro- ningsstad Reims. Daar staat zij, met haar vaandel in de hand. naast de jonge Karei, als deze tot koning gekroond wordt. Jearihe heeft nu haar toppunt van wereldse roem bereikt. Smaad en vernedering staan haar te wachten. Daarvoor moet zij naar de vierde plaats: Com- piègne. Door de lafheid van en kele aanvoerders en door de af gunst van anderen valt Jeanne bij deze plaats in handen van de Bourgondiërs, die haar tegen een hoge losprijs aan haar doodsvijanden, de Engelsen, in handen spelen. In Rouaan speelt zich het laat ste fcedrijf van Jeanne's korte leven af. De Engelsen hebben haar naar deze stad gevoerd. Hier stellen zij een rechtbank in, die op de meest onrecht vaardige wijze recht spreekt en na wekenlange verhoren, pla gerijen en mishandelingen Jeanne ter dood veroordeelt. In Rouaan sterft Jeanne d'Arc op de brandstapel. door de opening in figuur 3 steken. Het geheel past nu in elkaar. Hef is een leuk ding zichtig samen (niet vouwen) en steken ze door de middensne- de van figuur 2, dan openen Als dat gebeurd is moet je de bovenste vier toppen weer voorzichtig samennemen en als een bal omhoog te werpen. Je kunt het met de vlakke hand bij het dalen weer naar boven slaan; er ontstaan de meest on verwachte bewegingen. Het is wat leuk hoor. AAGTEKERK 25 te Genua, AALSDIJK 26 te Baltimore, ABBEDIJK 24 bij Trinidad, ADINDA 25 te Pladju, AGATHA 25 n. Bang kok, AKKRUMDIJK 25 bij Scilly eil., AL- Copyright P.vl. B. Box 6 Copenhagenjgjjr Wdl°en Rasmus, Sim en Sam de hele dag gereden kjj ;,en' hielden ze stil in de Spaanse woestijn, vlak e stad Ze konden die zelfs al in de verte zien n- Ze gingen een beetje zitten slapen en konden daarom niet zien, dat een klein aapje hen van achter een boom zat te begluren. Toen ze vast in slaap waren, kwam het aapje naar de auto toe, griste cie koffer met het zwaard van de s Aerenvechter weg en ging er mee vandoor, zo hard hij kon. En niemand had er iets van gemerkt. CHIBA p. 25 Porto Praya, ALCOR 25 n. Rio de Janeiro, ALCYONE 5 Juni te Rotter dam, ALDABI 25 v. Rio de Janeiro n. Ba- hia, ALETTA 26 te Port Dickson, ALGORAB p. 25 Ouessant, AMSTELVEEN p. 26 Elbon Rox, ANDIJK 25 bij Flores, ARENDSDIJK 25 v. Santos n. Vittoria, ARNEDIJK 25 bij Flores, BACCHUS 25 bij Trinidad. BAN TAM 26 te Makassar, BARUNUM 27 te Djakarta. BEVERWIJK 25 bij Algiers. BLI- TAR 25 bij Ouessant, BONAIRE p, 25 Do ver. BORNEO 25 n. Belawan, BOSKOOP 25 te Antwerpen. BREDA 25 v. Antofagasta n, Mollendo, BRITSUM 25 v. Cape Coast n. Accra. CASTOR 25 bij Turkseil., CERONIA p. 25 Kanarische eil., CISTULA 26 te Punta Cardon, CONGOSTROOM 25 bij K. Verde, CUANZA 25 in Suez Kanaal, DELFT 25 bij Flores. DUIVENDIJK 25 bij Flores, EDAM 25 bij New York, ESSO DEN HAAG 25 n. Aruba. FARMSUM 25 bij Flores. FRIES LAND 26 n. Singapore, GANYMEDES 25 bij Flores, GOOILAND 26 n. Montevideo, GOUWE p. 25 Oost Friese Wadden, HAAR LEM p. 25 Cuba, HECUBA 25 bij Fayal, HEEMSKERK 25 bij K. Palmas. HELICON 25 bij Chesapeakebaai, HERSILIIA 26 te Curacao, HILVERSUM p. 25 Ouessant, HY DRA 26 te Antwerpen, INDRAPOERA 26 te Singapore, JACOB CATS 25 bij Flores, JA GERSFONTEIN p. 25 P. Sudan, JOBSHA VEN 25 bij K. St. Vincent, KERTOSONO 25 bij Flores.' LANGKOEAS 25 in str. Florida. LAURENSKERK p. 25 K. San Antonio, LEERSUM 26 te Freetown. LEMSTERKERK 25 bij Khorramshar. LEUVEKERK 25 te Bahrein, LINDEKERK p. 25 Ouessant. LIS- SEKERK, p. 25 K. La Nogue, LOENER- KERK 26 te Calcutta. MAASHAVEN 26 te Libreville. MAASLAND p. 25 Bona Vista, MAPIA 25 bij Fayal. MARPESSA 24 v. Miri n. Pladju, MEERKERK 26 te Penang. MEN TOR 25 v. Bremen, MODJOKERTO p. 25 Malta. NIEUW AMSTERDAM p. 25 Scillv. NOORDWIJK p. 25 Kaap Teller., OBERON 25 n. N. York, ORANJE 26 te Djakarta, ORESTES 25 n. Rio de Janeiro, PERNA p. 25 Rio Grande, PRINS WILLEM III p. 25 Scilly, PRINS WILLEM VAN ORANJE p. 26 K. Race, ROTTI 25 te Banjuwangi, RIJNLAND p. 25 K. La Nogue, SALAWATI 26' n. Baltimore, SALATIGA 26 te Bombay, SCHIE p 25 San Miguel, SCHIEDIJK p. 25 Flores, SINGKEP 26 te Port Swettenham, STAD ARNHEM 25 te R'dam, STAD MAASTRICHT p. 25 Ouessant, STAD MAASSLUIS 25 v. Narvik n. Rott.. STAD SCHIEDAM p. 25 Madeira, TALISSE p. 25 Perim, TIBA 25 v. Bremen. VAN OSTADE p. 25 San Miguel. VAN 'T HOFF p. 25 Bermuda, VEENDAM p. 25 Flores. VO- LENDAM 25 n. New York. WILLEMSTAD 25 n. Madeira. WOENSDRECHT 25 bij Bona, ZEELAND 25 bij K. Tener., ZIJPEN BERG p. 25 Finisterre. LANGEDIJKER VEILINGEN, 25 Mei. Aan de veiling te Br. op Langendijk werden door een drietal tuinders de eerste nieuwe aardappelen van de koude grond aangebo den, waarmee een nieuw seizoen is ingeluid. De gemaakte prijs was belangrijk lager dan verleden week voor kasaardappelen werd betaald. De grote werden gekocht voor 63 tot 65 cent per kg. en de kleine voor 45 tot 55 cent. De aanvoer bedroeg 580 kg. De omvangrijke aanvoer van buitenlandse aard appelen beïnvloedt de prijs voro onze nieuwe aardappelen zeer ten ongunste. Rabarber werd in de afgelopen week ta melijk veel aangeboden en ging vrij vlot van de hand waarbij de prijs zich kon handha ven tussen de 7 en 8.5 cent per kg. De aan voer van prei nam verder af, voor goede kwaliteit werd nog tussen de 30 en 45 cent per kg. betaald, waarbij Duitsland als koper optrad. Een partijtje spinazie van matige kwaliteit, De Zweedse luchtverdedigingskruiser „Gotland" en de vier mijnenvegers „Ar- holma", „Bredskar", „Bremön" en „Kullen" worden Donderdag 8 Juni a.s. te Rotter dam verwacht voor een niet-officieel be zoek dat tot 12 Juni zal duren. te Noord-Scharwoude aangeboden, kon niet meer dan f 4.80 per 100 kg. opbrengen. KAASMARKT GOUDA, 25 Mei. Aange voerd 230 partijen kaas: le kwaliteit met rijksmerx f 1.901.96, 2e kwaliteit met rijks- merk f 1.851.89, extra zware graskaas tot f 2.02. MARKT BARNEVELD, 25 Mei. Pluimvee- markt: Uit - de handel aan huis bleek, dat de aanvoer van jonge hanen deze week bij zonder groot was, waardoor de prijzen te rugliepen. Wel kon nog vrij wat geleverd worden voor de export, vooral oude kippen werden gekocht voor Duitsland, maar ook van dit soort pluimvee was de prijs iets la ger. Verder was er vrij v^pl aanvoer van konijnen Prijzen: oude kippen f 14.50 (p. kg. f 1.501.90), oude hanen f 1.603 20, jonge hennen f 2—4 jonge hanen f 0.75— f 2-50 (per kg. f 1.50—2.—), konijnen f 1.25 f 5.— Eiermarkt. Vlugge handel. Aanvoer circa 1.580.000 stuks. Voor tachtig proceHt der aangevoerde eieren was de prijs f 12.50 f 12.70 per 100 stuks. Van de rest deden de grootste f 13.en de kleinste f 12.per 100 stuks. KAASMARKT WOERDEN Woerden, 24 Mei. Op de kaasmarkt te Woerden werden vandaag aangevoerd 161 partijen eerste soort 192—197, tweede soort 185—190. zware 205.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5