Pinksteren ÏTTTT7T7TTT7 D OUD STELT REGERING IN GEBREKE KINDEREN MARCHEREN IN 00ST-BERLIJN Op GOED! I ZEEWATER SPOELT OVER VOORRADEN VERDOVENDE MIDDELEN Ernstige teleurstelling over houding van regering inzake het zelfbeschikkingsrecht .Het weer. 'i mmm i X Westen ziet de met veel tam-tam aangekondigde Pinksterdemonstratie rustig tegemoet WESTERLING NAAR NEDERLAND? Voorschot voor aankoop van brandstoffen Medio Juni conferentie plan-Schuman a Een door een zonnesteek getroffen man brengt de politie op het spoor Autobanden en gummi- zakken ais bergplaats Tot hoofd en hart SATERDAG 27 MEI 1950 74ste JAARGANG No. 24778 m e geest des Heren vervult de aarde, Alleluia, en Hij, die alles in stand houdt, kent al hetgeen gesproken wordt. Alleluia, Alleluia. INDONES1Ë-DEBAT IN TWEEDE KAMER In de gisteravond gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de heer Oud (V.V.D.) da volgende motie ingediend: „De Kamer, kennis genomen hebbende van de mededeling van de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, waaruit blijkt, dat de regering zich zal beperken tot een optreden gericht op een zo goed mogelijk verwezenlijken van het zelfbeschik kingsrecht binnen het kader van een Indonesische eenheidsstaat; van oordeel, dat de regering van dit standpunt uitgaande in gebreke blijft artikel 2 van de wet van 21 December 1949, Staats blad 3 570, (de v/et op de souvereiniteitsoverdracht) op de juiste wijze uit te voeren; spreekt over deze houding der regering haar ernstige teleurstelling uit en gaat over tot de orde van de dag." Minister Van Maarseveen deelde hierop mede, dat, indien deze motie zou worden aangenomen, het kabinet de noodzake lijke consequenties er aan zou verbinden. De motie-Oud werd verworpen met 57 tegen 26 stemmen. Tegen de leden der K.V.P., Partij van de Arbeid en van de C.H. jkvr. Wttewaall van Stoetwegen en Tilanus. De heren Kikkert, Van de Wetering en De Ruiter, allen C.H., waren niet in de zaal aan wezig KABINETSCRISIS VOORKOMEN Sinaasappelen en chocolade in West-Berlijn lokken Allesbeheersende punt Ander beleid Nieuw-Guinea Maandag, tweede Pinkster dag, zal ons blad niet ver schijnen. DE DIRECTIE onveranderlijk Geen zomers weer met Pinksteren Veel wind op Eerste Pinksterdag VLEESRESERVE IS AL OP Restant aan slagers verkocht DE PINKSTER MARS DOOR OOST-BERLIJN 7 mmm ,v Kustlijn uitgekamd BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postairo 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorqinq na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boeriiqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run Wnd. hoofdredacteur: Ml'. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden meoedelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weioeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Er wordt wel eens de vraag gesteld, wanneer de Kerk van Christus, de R.K. Kerk, eigenlijk precies ge sticht is. Ofschoon deze kwestie in zich feitelijk zeer onbelangrijk is, wil men toch graag een antwoord horen. Welnu: Wet absolute zekerheid kan niemand het juiste tijdstip daarvan vaststellen. Nocl» de Openbaring, noch de Traditie, noch de leer van de Kerk spreekt zich daarover uit. Het is eenvoudig een zaak van ac cent, van opvatting, van inzicht, m.a.w. een vrije kwestie. Wat vaststaat, wat boven alle twijfel verheven is, wat de H. Schrift onweer legbaar getuigt, de Overlevering steeds eenstemmig heeft geleerd en de Kerk nooit zal ophouden te verkondigen, is het feit, dat Christus Zijn éne Kerk Zelf zeer nadrukkelijk heeft gesticht. W a n neer Hij dat precies heeft ge daan, is volkomen bijkomstig. Als men de Evangeliën leest, blijkt duidelijk, dat Zijn hele openbare leven gewijd was aan de voorbereiding, de stichting van Zijn Kerk. Zijn optreden en onderricht waren totaal gericht op het toekomstige heils instituut, dat in Gods bedoeling het ver lossingswerk van Christus zou moeten voortzetten op aarde, nadat de Verlosser Zelf van ons zou zijn heengegaan. Zijn Apostelen krijgen opdrachten, die zij on mogelijk tijdens hun eigen aards leven kunnen vervullen, zodat daaruit blijkt, dat Christus hun werk wenst voortgezet te zien door hun opvolgers. Dezen moe ten zij zelf wijden door de oplegging der handen. Een éénhoofdig bestuur stelt Christus in, waaraan Hij zó'n bovenmen selijk groot gezag toekent, dat Hij het gehoorzamen daaraan gelijk stelt met de gehoorzaamheid en onderwerping aan Hemzelf. „Wie U hoort, hoort Mij." Tel kens als zich een geschikte gelegenheid voordoet, maakt Hij Zijn genademiddelen bekend de Sacramenten die Zijn Kerk zal moeten toedienen aan de men sen. Zo is de mening aannemelijk, dat Christus Zijn Kerk heeft gesticht tijdens Zijn openbare leven op aarde. Anderen echter voelen meer voor het moment, waarop het zichtbare Opper hoofd van de Kerk werd aangewezen (Mt. 16. 18) of plechtig als zodanig be vestigd (Jo. 21. 15), terwijl men even zeer de instelling van het H. Doopsel als begin van de Kerk zou kunnen beschou wen, omdat men, zonder dit sacrament der wedergeboorte, immers geen lid kan zijn van de zichtbare Kerk. Daarnaast is moeilijk in te zien, waarom men niet als het stichtingsmoment van de Kerk de voltooiing der Verlossing zou mogen kie zen: Christus' Dood en Verrijzenis. Het is immers de taak van de Kerk de ver diensten daarvan op de mensheid toe te passen. Vanuit dit gezichtspunt bezien zou men dan de instelling van de cen trale genadebron van het Christendom, de H. Eucharistie, als een morele eenheid met Dood en Verrijzenis kunnen be schouwen. Weer anderen leggen de na druk op Christus' Hemelvaart. Na het afscheid van Zijn Apostelen wordt im mers de bestendiging en voltooiing der Verlossing geheel aan de Kerk overge laten. Tenslotte is daar nog hrèt Pinksterfeest. Onder al de meningen omtrent het juiste tijdstip van de stichting der Kerk «preekt, dunkt ons, die het meest aan, welke op deze dag het begin van Chris tus' bovennatuurlijke heilsinstelling plaatst. Want op Pinksteren treden de Apostelen voor het eerst officieel met hun goddelijke opdracht voor het forum van de wereld, maar vooral: op die dag wordt hun de beloofde Helper en Ver trooster geschonken, Die hen met Zijn overvloed aan goddelijke genaden voor goed geschikt maakt voor hun alles en allen omvattende zending. Om deze re denen mogen wij gerust Pinksteren als het begin van Christus' Kerk beschou wen. In zeker opzicht is het Pinksterwonder de apotheose van Jesus' onderricht en beloften, de eerste, grootse manifes tatie van de macht der genade, zonder Welke de mens, naar Christus' getuigenis, biets kan doen. Na de eerste openbare prediking van Petrus traden drie duizend mensen toe tot de jonge Kerk. Maar wat is er met de Apostelen gebeurd? Drie jaar lang had Jesus hen gevormd, hun Zijn onderricht gegeven; drie jaar lang waren zij getuigen geweest van Zijn Wonderwerken, hadden zij zich in de ban gevoeld van Zijn goddelijk-heilige per soonlijkheid. Maar toen Zijn aardse leven ten einde ging in lijden en dood was hun geloof niet sterk genoeg om Hem ter zijde te staan. Zelfs na Zijn Verrijzenis is twijfel en onzekerheid in hun hart, in elk geval ontbreekt hun de moed open lijk voor Hem te getuigen. Zij houden zich verscholen uit angst voor de Joden. En als Hij dan tenslotte ten Hemel is teruggekeerd, wachten zij, in een huis te Jerusalem, biddend de vervulling af «van de belofte des Vaders". Op Pinksterzondag geschiedt dan het grote wonder. De kleinmoedige Aposte len, die zich verscholen hielden voor de Joodse priesters en het volk, veranderen met één slag in onverschrokken helden, die weten, dat zij in de naam van God een taak hebben te vervullen „in Jerusalem, in heel Judea en Samaria, en tot aan het einde der aarde". Tegenover de mensen verklaren zij fier, dat zij een voudig niet kunnen zwijgen over wat zij gezien en gehoord hebben. Dit is de onweerstaanbare kracht van de H. Geest, die uit hun woorden en daden spreekt, dezelfde kracht, die iedere ware gelovige m Christus en Zijn zending sterken zal tot aan het einde der tijden. Die kracht is het geweest, die in de loop der eeuwen Ontelbare belijders en martelaren heeft bijgestaan in hun offerleven, die in de Kerk b 1 ij f t werken om in haar de god delijke belofte gestand te doen, dat zij Jesus' verlossende leer zpiver en onver anderd kan doorgeven van geslacht op geslacht. Ondanks tijdelijke verdrukking en vervolging zal de macht van het «waad niets tegen haar vermogen, om vat de Kerk, Christus-zelf, onoverwinne lijk is. De Apostelen waren de eerste gelovi gen. En zoals zij zichzelf moesten hei- ügen en Jesus' alleenzaligmakende leer Uitdragen over de aarde, zo heeft Chris- 'ds ieder van Zijn volgelingen dezelfde °Pdracht gegeven. Ook wij vinden in de genaden en de kracht van de H. Geest ve moed en de sterkte trouwe getuigen je zijn van onze goddelijke Meester. Als van onze harten maar een zuivere klankbodem maken voor zijn genade, "jwenals de Apostelen vóór de komst van H. Geest niets anders waren dan J^akke, angstige mensen, zo zullen ook y zonder Gods genade niet in staat zijn ,hze taak van wereldbekering naar be uoren uit te voeren. En zo o o i t de we- eid behoefte heeft gehad aan de volle en cvende waarheid van Jesus' verlossende °°dschap, dan toch zeker nü. Dat is Introitus Hoogfeest van Pinksteren Plaat: miniatuur van een Evangelieboek uit Mamz anno 1260 Tevoren had de heer Komme (K.V.P.) een motie ingediend, die als volgt luidde: „De Kamer, van oordeel, dat het bepaalde in artikel 2 van de met de V.S.I. aangegane overgangsovereenkomst, en met na me de daarin vervatte regeling van het zelfbeschikkingsrecht, voort gang behoort te vinden en de rege- (Van onze speciale correspondent) BERLIJN, Vrijdag 26 Mei Kinder!, Kinder dass stad ja Kinder" hoorde ik een Oost-Berlijner vanmid dag tegen zijn buurman mompelen, toen de eerste groepen deelnemers aan de Pinksterdemonstraties door de gepulveriseerde Friedrichstrasse, Ber lins vroegere winkelstraat, marcheerden. De West-Berlijners, die in Opst-Berljjn waren en gisteren nog met een zekere spanning de gebeurtenissen van het „Deutschlandtreffen" van de Oost-Duitse jeugd in Oost-Berlijn tegemoet zagen, vroegen zich vandaag verbaasd af of deze zes- tot tieniarige, bijna als Hillcrjon- gens en -meisjes verklede kinderen van Oost-Dultsland dé aanval op West-Ber- lijn hadden moeten uitvoeren, waarvan enige maanden geleden nog sprake was. Dat was in de dagen toen de Oost-Berlijnse radio dagelijks het marslied uitzond van „Wij bestormen Berlijn", dat sinds ruim een maand vervangen is door „Wij groeten de rijkshoofdstad", een leuze, welke meer in overeenstemming is met de tekst welke duizendvoudig op gebouwen en muren is aangebracht en in het kort hierop neerkomt, dat de gehele Westelijke wereld en speciaal Amerka uit oor logsophitsers bestaat, maar de jeugd van West-Duitsland voor de vrede vecht en bereid is samen met Rusland ervoor te werkenen te sterven. nieuwe ruïnes wenst, en dat Ruslar.d deze wil tot vrede zal doen zegevieren. Wir erzwingen den Frieden" staat er eigens op de Unter den Lindenmaar over de wijze van dit „erzwingen" licht geen dundoek de sluier op. Kan men het de kinderen van Oost- Duitsland zo kwalijk nemen, dat zij met gespannen verwachtingen naar Berlijn gaan? Niet alle ouders, hoewel zelf over tuigd van het gemene spel, dat men de Oost-Duitse kinderen laat spelen, heb ben de moed voor het risico van een verbod tot deelname. Hoe zal men deze kinderen de gevaren aan het verstand brengen? Het vergelijkingsobject met de tijd van Hitier, dat voor de ouderen zo sterk werkt, ontbreekt voor hen Juist omdat de Oost-Duitse communisten iedere dag Nazi-Duitsland als schuldig aan alle ellende aan de kaak stellen maken zij de kinderen immuun voor de waarschuwende raadgevingen van ande ren. De communisten willen immers, zo zegt de propaganda, geen herhaling van een Hitier-regiemom dat te voor komen dient juist de tocht naar Berlijn De deelnemers aan de demonstratie zijn meestal te jong om in te zien voor welke doeleinden men hen misbruikt. Zij worden op de bekende wijze enthousiast gemaakt: met uniformen, waarvan zij de lelijk heid nog niet door hebben, met muziek en marsoefeningen, waarvan zjj de be doelingen nog niet begrijpen. En in deze gemoedsstemming gaan ze naar Berlijn, een gratis reis en vijf dagen vacantie. In Berlijn merken veie kin deren misschien pas een keerzijde: de duizenden b.v., die hedenmorgen barre voets aan een meeting deelnamen, om dat er niet genoeg uniformschoenen waren en ander schoeisel verboden was; de honderden, die aan de gren zen van de Westelijke sectoren samen drommen en misschien verlangend naar de sinaasappels en chocolade aan de andere kant van de straat kij ken, welke zij niet mogen oversteken, omdat talloze Vopo's, slungelachtige Volkspolizisten met W.A.-allures, hun de weg versperren en door microphoons omroepen dat „niemand uit de Weste lijke stadsdelen terugkeert". Op de Potsdammerplatz trachtte een tienjarige jongen onder de ogen van de wakende Vopo's weg te glippen; voor hij de straat was overgestoken, hadden vier Polizisten hem reeds terugge haald„maar ik wilde alleen een In enige dagen tijds is Oost-Berlijn als een Russische stad geworden: aan de huizen hangen Russische vlaggen, tien- taollen meters grote transparanten ver kondigen de eeuwige roem van Lenin en Stalin, de werkzaamheid en kracht van de Russische Komsomol of de groot heid van de Sovjet-revolutie. Af en toe hangt tussen talloze Bakoemins, Behels, Marxen en huidige Russische leiders ais verdwaald nog een Pieek of Grotewohl. Op een van de bruggen naar de Lustgar- ten heeft twee dagen zelfs een Tito ge hangen, die uit de archieven was opge diept en door iemand voor een echte Wilhelm Pieck was aangezien. Tentoon stellingen over Lenin en over de Nieu we Vrouw, andere over de hygiëne van de Vrije Duitse Jeugd vullen de gaten van het gehavende centrum, waar me ters grote letters op vernielde huizen de voorbijganger laten weten, dat „deze ruïnes aan de oorlog te danken zijn". En wie het nog niet mocht hebben ge hoord, ziet 't aan alle kanten rondom zich: dat Rusland voor de vrede werkt, dat Rusland de vrede wil, dat Rusland geen de betekenis van het Pinksterfeest voor ons, dat wij ons duidelijk bewust maken wat onze zending is in deze wereld en hoe wij die alleen naar Gods bedoeling kunnen vervullen. Z. H. de Paus heeft de intenties van het H. Jaar geheel en al geconcentreerd op de verlossende taak van de Kerk: door zelfheiliging en boete terugkeren tot het zuiver beleven van Jesus' leer en zo de wereld het dwingen de bewijs leveren van de alleenzalig makende macht van hét Christendom. Niemand mag zich daaraan onttrekken. De hele aarde is op het ogenblik de inzet van een gigantische strijd tussen God en de duivel. Wij staan voor het probleem: te zijn of niet te zijn. Een ernstiger cri sis heeft de mensheid, nooit gekend sinds Jesus' komst op aarde. Er is geen andere uitweg dan ons leven te heroriënteren op de eeuwige waarheid van God. Eén positieve en overtuigde beleving van het Christendom is de enige mogelijkheid tot redding in de chaos, die thans dreigend over onze hoofden hangt. Eens, op het eerste Pinksterfeest, heeft God-zelf ons het bewijs gegeven van de onweerstaanbare macht van Zijn. genade. Nog steeds is die macht dezelfde. Als wij tenminste even trouw daaraan beant woorden als de Apostelen hebben gedaan. Op Pinksteren begon de verovering der wereld door de genade van God. Ieder nieuw Pinksterfeest plaatst ons opnieuw voor de bezinning op de godde lijke almacht in de gehoorzame mens. Daarom is het van het hoogste belang, dat dit Pinksterfeest niet aan ons voor bijgaat zonder dat wij ons diep reken schap hebben gegeven van zijn betekenis. Alles staat op het spel. Moge de genade van de H. Geest in onze harten de edelmoedigheid uitstor ten, die wij nodig hebben om aan Zijn inwerking te beantwoorden. Door Zijn kracht zal de Kerk, zullen w ij, haar leden, in staat zijn, evenals de Aposte len, het verdwaalde mensdom terug te voeren naar zijn goddelijke Oorsprong. Geve God, dat wij allen deze ontzagwek kende verantwoordelijkheid begrijpen. L. stuk chocolade halen"drong nog tot de verraste West-Berlijners door. In geallieerde en Westelijk Duitse kringen ziet men de demonstraties, wel ke op Pinkstermorgen hun hoogtepunt zullen Krijgen, in een défilé langs Pieck, president van de „Oost-Duitse democra tische republiek.", en zijn regering kalm tegemoet. Geallieerden noch Duitsers laten zich door de vreedzame verkla ringen van de Oost-Duitse leiders in slaap sussen en hebben alle maatregelen genomen om eventuele onlusten het hoofd te bieden. De Oost-Duitsers hebben in redevoe ringen met nadruk gezegddat de FDJ- blauwhemden zich binnen de Oostelijke sector moeten houden en in vrije uren niet in uniform naar het Westen mogen gaan. Het programma is echter zó overladen en van minuut tot minuut met demonstra ties en uitvoeringen gevuld, dat nie mand van de deelnemers tijd zal vinden een tocht naar de Westelijke sectoren te maken. De Berlijnse bevolking neemt alles, zij 't met enige spanning, gemoedelijk op. Iri de Westelijke stadsdelen bemerkt men niets van wat in het Oosten plaats vindt; ring deze met alle daartoe geëigende middelen behoort te bevorderen, gaat over tot de orde van de dag Deze motie werd aangenomen met 52 tegen 31 stemmen. Vóór: de leden der K.V.P., Partij van de Arbeid en van de C.H. jkvr. Wttewaall van Stoetwegen en Tilanus. De heren Kikkert, Van de Wetering en De Ruiter waren ook bij deze stemming niet in de zaal aanwezig. Een motie tenslotte van de heer De Groot (C.P.N.), waarin afkeuring werd uitgesproken over het beleid der rege ring, daar haar politiek in strijd is met het belang van het Nederlandse volk, werd verworpen met 78 tegen 5 stem men, die der C.P.N. De heren Weiter en Gerbrandy waren bij de stemming niet in de zaal. In de middagzitting reeds had de heer Oud betoogd, dat voor hem het allesbe heersende punt is het zelfbeschikkings recht. Het gaat daarmede z.i. dezelfde karft op als in het verleden, toen de re gering ook steeds verder ging dan aan vankelijk de bedoeling was. Spr. wenste niet dat afgeweken wordt van een we derzijdse verbintenis; de eer van het Nederlandse volk is er mee gemoeid, dat het zelfbeschikkingsrecht wordt ge handhaafd. Het is plicht der regering, dat de wet behoorlijk wordt uitgevoerd. Spr. diende vervolgens de bekende mo tie in. Minister Van Maarseveen deelde mede, dat hij een rechtzetting moet geven, omdat hij in de korte voorbereidingstijd te veel op zijn memorie is afgegaan. Hij had medegedeeld, dat in de nota aan de minister-president der V.S.I. staat, dat de regering vraagt, hoe hij zich voor stelt in een eenheidsstaat het zelfbe schikkingsrecht te verwezenlijken. Ge vraagd is echter, hoe men zich de ver wezenlijking van dit recht voorstelt, gesteld, dat de ontwikkeling voert tot een eenheidsstaat. Na nog verder op het betoog van de heer Oud te zijn ingegaan, zei spr., dat de regering krachtig zal blijven aandringen op het zelfbeschik kingsrecht. De heer Romme (K.V.P.) was van oordeel dat niet al te zeer de nadruk moet worden gelegd op artikel 2 van de wet op de souvereiniteitsover dracht, dan kan wat meer aandacht worden gegeven aan de wezenlijke rechtsgrond van het zelfbeschik kingsrecht. Wordt de motie aange nomen. dan gebeurt er niets tegen de schending van de overeenkomst aangegaan tussen twee souvereine staten. Wordt ze verworpen, dan zou de conclusie kunnen worden getrok ken, dat men het z° nauw niet meent met het zelfbeschikkings recht. In de motie zou trouwens ook de rechtgezette mededeling der re gering tot uiting moeten komen. De heer Burger (Arb.) zei geen heil te zien in de motie van de heer Oud, die zi.i de Kamer gelegenheid had moeten geven zich op gave wijze te uiten. Bij aanvaarding der motie worden de ver houdingen met Indonesië alleen maar moeilijker. Spr. zei achter de regering te staan. De heer Schouten (AR.) gaf te ken nen, dat het voor hem vaststaat, dat de regering niet heeft gedaan en niet bezig is te doen, wat zij terzake van het zelf beschikkingsrecht behoorde te doen. Wat de kern der zaak betreft, was hij het eens met de heer Oud. Wordt de teleur stelling, waarvan diens motie gewaagt, uitgesproken, dan geschiedt dat terecht. Er moet trouw zijn aan het overeenge- komene en beslistheid in alle arbeid ver richt ter bevordering van de verwezen lijking van dit overeengekomene. Ont breekt het daaraan, dan is het de roeping der Kamer dat tot uitdrukking te bren gen. z.i. is er geen vriendelijker methode dan door de heer Oud aangegevene. Volgens de heer Tilanus (CH) is de motie-Oud met verbijsterende snelheid ontstaan. Haastige spoed is zelden goed. Hij vroeg of het uit nationaal belang geoorloofd is thans dit kabinet ten val te brengen. Hij zal zijn stem niet aan de motie geven. De heer Weiter (KNP) vond, dat de heren Burger en Romme verheugd moesten zijn over een motie, die de regering in gebreke stelt, indien het hun ernst is met de zorg voor het zelf beschikkingsrecht. De heer Oud (VVD) gaf o.m. nog te kennen, dat de rectificatie door de minister aangebracht, het ver trouwen van zijn groep niet heeft versterkt. Overigens merkte hij op, dat motie beoogt verantwoordelijk te stellen de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Acht de regering haar beleid erdoor aange tast, dan heeft de Kamer daarmede rekening te houden. Spr. zei hele maal niet gesteld te zijn op een kabinetscrisis, maar als hij meent, dat er een ander beleid moet wor den gevoerd, dan weegt hij het voor en tegen af. Het in December aan vaarde was het uiterste, verder m%g men niet gaan. Voor een dreigement met een kabinetscrisis kan hij niet uit de weg gaan. De heer De Groot (CPN) zei niet ver rast te zijn, dat men voor een kabinets crisis van lichte graad staat sinds de minister van Justitie ontslag heeft ge nomen. Hij was tegen de motie van de heer Oud, omdat bij aanvaarding ervan de heer Oud of de heren Stikker en Hirschfeld kabinetsformateur zouden worden. Hierop verklaarde de minister-presi dent, dr. Drees, dat de minister van Justitie uitsluitend om gezondheidsrede nen is afgetreden. In het begin van de middag had minis ter Van Maarseveen de Donderdag ge maakte opmerkingen beantwoord. Wat Nieuw-Guinea betreft, zei spr., dat de partijen niet anders tegenover elkaar staun dan ter R.T.C. De Neder landse regering staat op het standpunt, dat Nieuw-Guinea ook na afloop van dit jaar onder Nederlands gezag behoort te blijven. Een oplossing van het geschil lijkt binnen de grenzen der mogelijk heden te liggen als beide partijen het belang van de bevolking in het oog houüef- (Vervolg op pag. 3 tweede kolom) Advertentie PRODUCTEN Verwachting tot Zondagavond: Matige tot krachtige, in de kustge bieden later tijdelijk wellicht harde wind, aanvankelijk tussen Zuid-West en West, later tussen West en Noord- West. In de avond en nacht zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Morgen wisselende be wolking met enkele verspreid optre dende buien. Vrij koud weer. Zondag: Zon 4.3020.45; Maan: 16.57—2.41. Maandag: Zon 4.2920.46; Maan: 18.32—2.55. Dinsdag: Zon: 4.2820.47; Maan: 20.10—3.14. Een depressie, die van het Noorden uit op komst is, zal koele en vooral ge durende de Eerste Pinksterdag krachtige Westelijke tot Noordwestelijke winden veroorzaken. Wanneer deze depressie zich verder in de richting van de Oost zee gaat verwijderen, zullen de winden weer wat in kracht gaan afnemen; er kunnen dan weer opklaringen voor komen. Het weer zal dus Tweede Pinksterdag naar alle waarschijnlijkheid een gunsti ger beeld vertonen dan Eerste Pinkster dag, al kunnen ook geen hoge tempe raturen optreden. Wel zal de zonnestra ling, die tijdens opklaringen voorkomt, een gedeeltelijke compensatie kunnen vormen voor de minder hoge tempera turen. Westerling zal binnenkort uit Singa pore worden uitgewezen, aldus meldt Reuter. De Nederlandse regering zou op de hoogte gebracht zijn van het voor nemen van het bestuur van Singapore om hem naar Nederland te sturen. De vijf duizend ton vlees die de regering in koelhuizen had opgeslagen, zijn uitverkocht, aldus wordt uit kringen van de vleeshandel vernomen. De Neder landse Slagerscentrale heeft de laatste 850 ton opgenomen. Dit vlees van Neder landse, Ierse en Deense koeien was als reserve opgeslagen om in een tijd van gering aanbod van slachtvee de vlees voorziening veilig te stellen. Om het personeel in staat te stellen brandstoffen te kopen tegen de lagere zomerprijzen, hebben sommige werk gevers voorschotregelingen ingevoerd. Dit denkbeeld is in de laatste bestuurs vergadering van de Stichting van de Arbeid ter sprake gekomen. Het Stich tingsbestuur meent dat, voorzover nodig, dergelijke voorschotregelingen waar dering verdienen en acht navolging van dit voorbeeld alleszins aanbevelens waardig. Naar gisteren is vernomen, zullen de feitelijke besprekingen over het plan- Schuman voor een gemeenschappelijk beheer van de Franse en Duitse staat- en steenkolenindustrie medio Juni te Parijs worden gehouden. Schuman heeft laten doorschemeren, dat een Nederlandse delegatie tegen woordig zou zijn. Met tromgeroffel en hoorngeschal trek ken de blauwhemden van de F.DJ. kinderen van 11 tot 16 jaar, Oost-Ber lijn binnen. o marcheerde eens de Hajot nooit is de totale breuk tussen het Oos ten en Westen in deze verdeelde stad zo duidelijk naar voren gekomen als in deze dagen. In de Westelijke kranten breekt men er zich vooral het hoofd over, hoe men de nieuwe Russische bor den zal beantwoorden, waarop „Ende des democratischen Sectors" bij de grens- sectoren staat. De enige reeds vaststaan de tegenmaatregel hebben enige bio scoopeigenaren genomen, die voor de Pinksterdagen de onsterfelijke film „Ninotchka" op het programma hebben gezet, daarmee de bewoners van de Oostelijke sector en zone (tegen half geld) in de gelegenheid stellend deze parodie op Russische zeden en leven te FRANSE ZONE 16MAN BREDE COLONNE-NOORD GEVORMD OP VIJF VERZAMEL PUNTEN COLONNE NOORDEN ZUID TREKKEN VER- ER DOOR O BERLIJN 32 MAN BREDE COLONNE NOORD-ZUID WORDT OOOR SAMENVOEGEN GEVORMD UJSTGART PUkSD DE F !LE LANGS DE ERETRIBUNE f OOSTEUUK USS 00RL0GSM ^SMO^UM^NT RAADHUIS RUSSISCHE ZONE P0TSD westelijk RAADHUIS U PLATZ 16MAN BREDE COLONNE-ZUID GEVORMD OP VIJF VERZAMELPUNTEN A OCALL CONTROLE it f qAAD-*j, ^S®AN« ZC ZONE! Ben paar woorden, nauwelijks verstaanbaar gepreveld door een man, die door een zonnesteek getroffen, op het punt stond zijn bewustzijn te verliezen, bracht de Egyptische politie op het spoor van geweldige voorraden verdovende middelen. Een kustpatrouille vond de man (het was een visser met een verweerd gezicht hij heette Gabr Mustafa), toen hij half bewusteloos op het strand lag bh Anfushv! niet ver van Alexandrië. de verboden waar zelf in beslag te ne men, was van mening, dat ook deze muis een staart moest hebbeu en zij pleegde een uitvoerig overleg met de directeur van de Kustwacht-Administratie. Deze ambtenaar, die in zijn leven al heel wat met smokkelhandel en de daaraan ver bonden trucjes te maken had. ging er eveneens van uit, dat 80 kilo haschis voor een zichzelf respecterende bende van handelaars in verdovende middelen tenslotte een té nietige hoeveelheid was en dat er dientengevolge elders nog wel meer verborgen zou liggen. De politie begreep, dat ze hier een kans had. Nooit wordt er een syllabe losgelaten door de lieden, die bij het smokkelen van de gevaarlijke en giftige verdovende middelen betrokken zijn. Maar nu had de politie door de uitla tingen van de half bewusteloze een aan knopingspunt en zo begaf zich bij het krieken van de ochtend dan ook een aantal agenten naar het strand, om daar te zoeken naar datgene, wat de visser gedurende lange uren op éénzelfde plaats had vastgehouden. En inderdaad, dicht bij de plaats, waar ze hem hadden aan getroffen, haalden ze meer dan 80 kilo haschis (evenals opium een bedwelmend middel) uit het water. Dat was reeds een behoorlijke vangsr. Die afdeling van de Egyptische politie echter, die tot taak heeft handelaars in verdovende middelen te achterhalen en Het ging er nu om, dat „elders" te vinden. En waar de eerste „vangst" uit de zee kwam, lag het voor de hand, dat deze op zichzelf vrij on- Trouw in de liefde moet de roem zijn van man en vrouw. J waarschijnlijke schuilplaats eens na der onderzocht moest worden. Er werd besloten de gehele kustlijn van Alexan drië tot aan Port Saïd uit te kammen. Het resultaat overtrof werkelijk de stoutste verwachtingen. Gedurende drie dagen voeren politiesloepen langs de kust op en neer, de mannen dregden en do ken en het gevolg van deze activiteit was, dat er meer dan 300 kilo verdovende middelen voor een waarde van 30.000 pond werden gevonden. In de buurt van Port Said bijvoor beeld ontdekte de politie in een diepe vaargeul 32 zakken, die, aan twee an kers bevestigd, in het water dreven. Toen de zakken werden opengemaakt bleken zij ieder twee autobanden te be vatten, die op hun beurt weer geheel waren gevuld met haschis en opium. In het geheel vond de politie 2.316 pakjes haschis en 50 kilo opium. Sommige van deze pakjes hadden een heel apart han delsmerk. n.l. „Koning George" of „Churchill". Vermoedelijk waren dat de betere soorten, want gewoonlijk worden de merken „Tijger" of „De Adelaar" ge noemd en ook daarvan was een respec tabel aantal aanwezig.... In Damiette aan de monding van de Nijl, was de vangst ook niet -slecht: 15 pakjes, die tezamen 150 kilo haschis bevatten en in gummizakken waren verpakt, werden daar gevonden. Bij Sidi Abdel Rahman, ten W. van Alexandrië, spoelde de zee op vriendelij ker wijze 315 kg. van 't verdovende goed je aan. Al met al is de politie van me ning. dat de zee nog meec van deze schat ten verbergen houdt en de speurtochten naar de verboden waar worden in ver dubbelde mate voortgezet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1