IJMUIDER VISSERSHAVEN ÉÉN ZEE VAN VLAGGEN Vrij ernstige meningsverschillen tussen Engeland en Frankrijk Pinkstermars in Oost-Berlijn zonder incidenten Kampioen in de zeepkistenrace Oost-Duitse jeugd heeft marcheren in uniform nog niet verleerd Drie doden en vier ernstig gewonden bij ongelukken Vermist soldaat blijkt gesneuveld Tot hoofd en hart Zeer enthousiaste viering van vlaggetjesdag Optocht met spandoeken en praalwagens DEMONSTRATIE VAN NIEUWE SLAVERNIJ Parijs wil slechts onderhandelen op basis van het voorstel van Schaman Jongens van negentien jaar onder de invloed achter het staar Tweede medeplichtige in arrest Gevaarlijke vacantietrip Het weer Gefingeerd interview met Stalin DINSDAG 30 MEI 1950 74ste JAARGANG No. 24779 Vloot vertrokken Te Scheveningen hm l ANDSE NIEUWE...... (hoeveel en waar) IS sis!dSI Motor rijdt op motor in De moord op pastoor Mulder Jachtje in nood ter hoogte van Castricum Praag moet consulaat in New York sluiten Grieks journalist ter dood veroordeeld R0NDEN1 •VIKINGf- 33BANK" 'LINGBfl' :BANKJ [SB ANK "ia .YMUIOEN SCHlVCNIN&EN 'VLAAROIN&EN •'El.T-l 'El.T-l BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorqing na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boeniqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. V/nd. hoofdredacteur: VI'. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden mededelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Met groot enthousiasme heeft IJmui- •fen Zaterdagmiddag „Vlaggetjesdag 1980", de derde vlaggetjesdag in de ge schiedenis van Nederlands grootste vis sersplaats, gevierd. Dat was te zien aan de enorme belangstelling op het Tib4h fiusplein, waar om 3 uur een grote op tocht startte voor een rondgang van anderhalf uur; dat was te zien aan het Sroot aantal deelnemers aan deze op tocht, waarin meer dan 1,100 leden van sport- en jeugdverenigingen met span doeken en praalwagens de kwaliteiten roemden van het zilveren pr" 'net der Jee; dat was ook te zien aan opval lend grote belangstelling langs „c route en vooral bij de drukbevlagde Vissers- haven, waar om half vijf dit jaarlijks vlaggenfestijn officieel werd geopend door de voorzitter van de V.V.V. „IJmui- dens Bloei", de heer M. Roos. De deelnemers aan de optocht hadden dit jaar bijzonder hun best gedaan goed voor de dag te komen. De muziekver enigingen „Wilhelmina" en „IJmuider Harmonie" bliezen de ene mars na de andere dat het een lieve lust was en tussen deze corpsen in liepen tal van groepen, die ieder op hun wijze de aan dacht vestigden op de haring. Zo liet de Christ, Gymnastiek Vereniging alleraar digst uitkomen dat haring goed is voor iedereen, zowel voor de advocaat als voor de' brandweerman, zowel voor de bakker als voor de goochelaar. In de groep van de Velser Gymnastiek Ver eniging reed een auto mee, waarop een grote vuurtoren stond, aan welks voet vissersvrouwen zaten, terwijl op de aan hangwagen een sloep bemand met jeug dige zeelieden, die de stoere Zuid-wes ters met zwier droegen. Al deze groepen marcheerden naar de „Tegeltjesmarkt", waar aan de noorde lijke en zuidelijke kade van de Vissers haven in totaal 38 haringloggers lagen gemeerd. De haven bood een kleurige aanblik. Van tal van gebouwen wapper de de driekleur en de schepen, glanzend onder een nieuw verfje, waren getooid met alles wat maar op een vlag geleek. Van mast tot mast en van boeg tot achtersteven was ieder schip gepavoi- seerd met de meest vreemdsoortige en Veelkleurige vlaggen en wimpels. Tal van autoriteiten waren naar de Vissershaven gekomen om door hun aanwezigheid blijk van hun belangstel ling te geven. Burgemeester mr. M. M. Kwint en wethouder H. de Boer waren in Engeland, maar de overige leden van het college, alsmede de gemeente-secre taris, de hder J. Veenstra, waren present om de gemeente Velsen te vertegen woordigen. Verder waren o.m. aanwezig de directeur van hef Staatsvissershaven. bedrijf te IJmuiden, de heer mr. J. R. v. Eerde, de voorzitter van de Katwijkse Rederijveremging „De Vuurbaak", de heer D. Taat. alsmedS^Katwijkse reders en opvarenden, velen vergezeld van fa milieleden. Na dank gebracht te hebben aan allen, die hun medewerking gaven aan de or ganisatie van deze vlaggetjesdag, bracht de voorzitter van „IJmuidens Bloei", de heer M. Roos, in herinnering, wat hij drie jaar geleden op de eerste IJmuiden- se vlaggetjesdag had gezegd. Wil de vis serij haar nationale positie behouden, dan zal de overheid bij het afsluiten Van handelsverdragen aandacht moeten W'ijden aan de artikelen haring en vis en zal bijzondere aandacht moeten worden besteed aan Duitsland. Nu. na drie jaar, blijkt, dat de rege ring bij de handelsverdragen irfderdaad successen heeft bereikt, maar helaas wensen verschillende landen niet meer af te nemen om hun eigen visserij te beschermen. Het contact met Duitsland heeft ge. leid tot handelsverdragen, waarin voor verse vis in totaal een hoeveelheid ter waarde van een millioen dollar was opgenomen. Tot op de dag van van daag is door allerlei belemmeringen van de levering nog niets gekomen. Spreker besloot met de reders een gced haringjaar toe te wensen. De op- Varenden wenste hij behouden vaart en goede teelt. En toen, terwijl de klanken van het Wilhelmus in de zeewind ver- Waaiden, gir.g aan de vlaggemast van het havenkantoor langzaam de nationale driekleur omhoog en was „Vlaggetjes dag 1950" officieel geopend. Namens de jury, die de aan de op tocht deelnemende verenigingen had be oordeeld op idee en uitvoering van hun gedachten over de nieuwe haring, deelde de heer P. C. Grimbergen mede, dat het dit jaar geen gemakkelijk taak was geweest de winnaars aan te wijzen. Deze optocht vertoonde, vergeleken bij die van verleden jaar, een belangrijke voor. bitgang. De Christel. Gymnastiek Ver eniging kreeg de eerste prijs, de Velser Gymnastiek Vereniging de tweede en Sport Vereent IJmuiden de der de. Met algemene stemmen was de jury van oordeel, dat de gymnastiekvereni ging „Olympia" in aanmerking kwam voor de prijs voor het beste marcheren, welke prijs vergezeld ging van een ex tra compliment. De gidsen van IJmuiden- Oost kregen voor goed marcheren een troostprijs. Tot slot van de middag had „IJmui dens Bloei" nog een teleurstelling voor zijn genodigden, want de geprojecteerde rondvaart met een tiental loggers kon om technische redenen niet doorgaan. Er was echter een plaatsvervanger voor deze loggers, nl. de salonboot „Prir.s van Oranje" en daarmede heeft een 800-tal genodigden nog een uurtje kunnen spelevaren rond het fort-eiland. Zaterdagavond, toen een regenfront ons land passeerde, bood de haven met haar van water kletterende vlaggen een mistroostig beeld, maar toen op Eerste Pinksterdag de zon er weer door kwam begon ook de toeloop weer naar de ha- Ven, waar beide Pinksterdagen een ge zellige drukte heerste. Twee dagen lang hseft de Vissershaven vele belangstel lenden getrokken, die kwamen genieten v'an het kleurig schouwspel. Wie Dinsdagmorgen in IJmuiden op ?e Kop van de Haven kwam, kon zich 'ft Katwijk wanen. Het zag er zwart Van de mensen en overal hoorde men het Katwijks dialect i:i alle toonaarden. Half Katwijk is vannacht vast niet naar hed geweest of in alle vroegte opgestaan, "'ant op de boulevard aldaar begon het "ha half drie vannacht al druk te wor- en. Niet minder dan 53 autobussen ®tonden gereed om al wat maar lopen h°n en het uitvaren van de vloot wilde meemaken, naar IJmuiden te brengen. jV°h geluidswagen zorgde voor een gezel- "S stukje muziek, daarmee op aangena- ™e wijze de tiid kortend. Ook tal van autoriteiten uit de Kat wijkse gemeente gingen op dit vroege uur mee naar IJmuiden. Zo waren er o.m. het college van B. en W., dat nog steeds met lede ogen de eigen vloot uit een vreemde haven ziet vertrekken, de dominees van Katwijk en ook een deta chement van de Katwijkse politie. In tegenstelling met verleden jaar had hef vertrek van de vloot een buitenge woon ordelijk verloop. Om kwart over acht maakte de Hollandia Kw. 18 los van de Zuidzijde en was ook voor IJmuiden het haringseizoen 1950 begonnen. Na de Kw. 18 ging het Hospitaalkerk schip „De Hoop" en toen begon de lange rij van opgepoetste loggers. Achtereen volgens vertrokken de Kw. 9, 38, 144, 42, 43totdat tegen 9 uur de lichtere loggers, die aan de Zuidzijde gemeerd hadden gelegen, alle hun reis wanen begonnen. Om 9.02 draaide de Zeemeeuw Kw. 170 als eerste van de sterkere schepen, die voor Hal A lagen, achteruit en te onge veer kwart voor tien ging als laatste de Nelly Maria Kw. 70 naar zee. Intussen stond op de Kop van de Ha ven de geluidswagen, die namens de dui zenden op de wal aan ieder schip afzon derlijk de beste wensen meegaf. Enkele trawl-loggers, die niet aan deze vleet- visserij deelnemen, zoals de Kw. 210 en de Kw. 77, waren met groepjes verwan ten aan dek uitgevaren en lagen tussen de pieren om de bemanningen van de haringvloot een laatste vaarwel toe te roepen. Vanuit de middensluis vertrok ken twee mijnenvegers met aan boord een groot aantal genodigden. Deze sche pen zouden de uitvarende vloot een eind- weegs vergezellen en dan afzwenken naar Hoek van Holland, waar de geno digden weer van boord gaan. Evenals vorige jaren hebben de loggers zich tot groepen verenigd, waarvan de sterkste, na de eerste nacht op de 58ste breedtegraad, dus Donderdagmorgen, de vangst van de groepsgenoten zal overne men, om ze zo snel mogelijk naar huis te brengen. De uit IJmuiden vertrokken vloot bestaat uit de volgende groepen: Adeco: Kw. 14, 25. 73, 54, 140, 2, 3, 5; IJm. 75, 283; Sch. 353. Sitoh: Kw. 161, 70, 16, 56, 163. Deka: Kw. 20, 32, 49, 78, 38, 144, 18, 83, 67, 33, 97. Pari: Kw. 127, 175, 170, 15, 42, 43, 44, 173, 123, 167, 151. Vi king: Kw. 227, winnaar van de haring race 1949. Ter gelegenheid van het uitvaren van de haringvloot heeft ook IJmuiden weer zijn vlaggetjesdag gehouden. Zaterdag smiddag trok een lange optocht door IJ muiden en Igngs de gepavoiseerde schepen. Te Scheveningen is vlaggetjesdag ge vierd met een optocht waaraan een ieder deel nam die maar een haring ooit had gezien. Met muziekcorpsen voor en achter, in het midden en naar wjj geloven overal elders, marcheerde de vrolijke stoet van reders, vissers, winkeliers, klein- en groothandelaren, met wonderlijk ver sierde karren en auto's mee, waarop het hele bedrijf in al zijn vertakkingen en vanaf de dagen van Mcthusalem werd uitgebeeld: onder enorme belangstelling Diezelfde avond werd ook het eerste vuurwerk ontstoken, speciaal voor de visserij bestemd en daarom met tableaux van haring etende veelvraten en log gers met de slagzin „goede maatjes met malse maatjes". De vloot zelf lag ver der in de haven vol met vlaggen en keurig verlicht; een lust voor het oog. (Telefonisch van onze speciale correspondent in Berlijn) BERLIJN, Maandagavond Het „IVir sturmen und erwerben Berlin", gedurende vele maanden de leus van de Oost-Duitse leiders en verregend hier en daar nog op een muur te lezen, is niet in vervuiling gegaan en het „Deutschland-treffen" van de Oost- Duitse jeugd is zonder enig ernstig incident geëindigd. Geen ordeverstorin gen aan de sectorgrenzen, noch binnen de Westelijke stadsdelen, waar Duitse politie met talrijke manschappen op alles was voorbereid, zijn voorgeval len tijdens deze massale demonstraties van enige honderdduizenden opge trommelde jongens en meisjes, die, zonder benul meestal van de bedoeling van het Oost-Berlijnse Pinkstergebeuren, Zaterdagavond met puntmutsen en feestneuzen door de sobere straten en langs ruïnes van het Oosten in grauwe, blauwe stromen dwaalden en Zondag braaf het tot in den treure geoefende marstempo van vier kilometer per uur stapten, gebukt vaak onder de last van grote spandoeken en borden, die „Arbeit" en „Frieden" beloofden en alle vadertjes van Lenin tot en met Pieck en Grotewohl afbeeldden. Op huizenhoge kubussen, opgesteld langs de marsweg van Unter den Linden naar de Lust- garten, stond „Frieden" en „Freundscliaft" en duizenden, die Zaterdagavond op de treden van de half vernielde protestantse Dom zaten, klapten en juich ten op het sein van hun leiders minutenlang toen in een op een filmdoek vertoonde sccne van Gerhard Hauptmann's „Florian Geijer" een der spelers zich tot het publiek richtte met een „Wij willen wraak en haat" en zijn vijand doorstak. HOEVEELHEID aangevoerde haring 'CDcn |5J] IS10 000 TON OPBRENGST van de aangevoerde haring 1CDCR IS R. 000000.. Van 's morgens acht tot 's middags vier uur hebben de honderdduizenden Zondag, geleid door een grootse regie, in rijen van dertig man langs de Oost-Duit se leiders gemarcheerd: Pieck, Grote wohl, Uhlbrigt en vele anderen, die voor een metersgroot portret van Stalin en Pieck stonden. Maar Stalin was geheel afgebeeld en van Pieck was nog net een wang en de neus te zien. De honderd duizenden hebben dit vermoedelijk niet gezien of niet begrepen. Zij deden zich voorzover zij het niet waren, enthousiast voor en torsten hun spandoeken met be dreigingen aan het adres van het Westen en belachelijke teksten als „Wij danken vadertje Stalin voor de 23 zagerijen, die hij ons geschonken heeft". Geschonken dan in die zin, dat zij de weinige zijn, die hij bij uitzondering niet naar Rus land heeft laten transporteren. (Van onze redacteur) Theo Smeets. een dertien jarige jongen uit het mijn werkersplaatsje Echt in Lim burg, stond met een glunder gezicht onder de hoge eiken van de Thijmse Hucht bij Rhenen. Zo juist was hij kampioen geworden in de klasse A 1 van de eerste of ficiële zeepkist-race in Ne derland. door de Motor- Autoclub Rhenen en Omstre ken op Tweede Pinksterdag op de Thijmse Hucht georga niseerd. Trots stond hij daar rret een medaille op naast zijn zelf gemaakte houten ra- rekarretje. waarmee hij een snelheid van wel 35 kilometer per uur had weten te berei ken „Anderhalve maand zo wat heb ik er aan zitten prut sen", vertelt hij. En blij is ie. dat zijn werk resultaat heeft gehad. Op de heuvels van de Mijnstreek heeft hij geoe fend, totdat hij de hele tech niek onder de knie had. ..Op het sturen komt het aan", wist hij aan de omstanders te vertellen. Theo Smeets zit in de eerste klas van de Mulo en heeft een zwak voor auto's. Meer kon hij niet zeggen Want midden in zijn zin werd hij door een persfotograaf aan de arm meegetrokken Met zijn valhelm op moest hij op een plaatje. Want al ben je pas dertien jaar; als je een zeepkist-race hebt gewonnen ben je beroemd. Enige duizenden waren Maandagmiddag uit alle windstreken naar de Thijmse Hucht gekomen. Op de geïm proviseerde parkeerplaatsen onder de hoge eiken stonden enige honderden luxe- en vrachtauto's, die volgens hun nummerborden alle windstre ken van Nederland vertegen woordigden. Spandoeken ver kondigden de lof van ver schillende soorten smeerolie- cn als gold het hier een waarlijke autorace. Jongens, de korte broek nog niet of dat hier, behalve met snelhe den, ook met levens gespeeld zou worden. Maar onder een verrukke lijk stralende zon renden in grote regelmaat de „zeep- kistjes" in deze eerste offici ële Nederlandse zeepkist-race prachtige eiken waren opge hangen, een erg spannend ooggetuigeverslag voor de honderden, die zover naar achteren waren gedrukt, dat zij niets meer konden zien. Over hun stuur gebogen de valhelm op en hun ogen strak op de witte lijnen van de rijbaan gericht, suisden de jongens in hun eigen gemaak te karretjes van de berg at Vol spanning keken de om standers toe en Polygoon reed op de motorkap van een Citroën achter de zeepkistjes aan om ze te filmen. Voor een belangrijk deel echter verschenen hier ge kochte wagens aan de start Dure constructies, die een iongen van 11 tot 16 jaar nooit zelf gemaakt kan heb: Valhelmen en pakken sfroo op Thijmse Hucht maar nauwelijks ontgroeid, torsten vervaarlijke valhel men, die bijna over hun ofen zakten en de pakken geperst stro, die langs het sterk hel lende parcours van een halve kilometer waren gelegd, ver sterkten nog meer de indrux de helling af. Een van de „coureurs" verloor weliswaar zijn wielen, maar hij kwam heelhuids op de grond te zit ten. En verder deden zich geen schokkende dingen voor Een microfoonreporter gaf via loudspeakers, die in ben. En er verschenen man nen van 32 jaar en ouder aan de start met grote soepele wagens. Een bekend motor rijder klom in een kistje, een technisch student, een fiet senmaker en een smid. Zij hadden grote reclames van zeepfabrieken op hun wagens en hun helmen en mengden zich daarmee in een sport, die van en voor de jeugd moet zijn. Daarom kregen deze leuke races in de prachtige omge ving van de Thijmse Hucht een andere kleur; de kleui van reclame en volwassen vernuft en die hoort er be slist niet bij. 1 Het opportunistische van dit Deutsch- landtreffen bleek nergens beter uit dan uit de wijze waarop de Oost-Duitse com munisten de nationale trom roerden. Het woord „communisme" kwam bijna op geen enkele spandoek voor en in gewel dige spreekkoren dreunde het over de Unter den Linden van „Deutschland Deutschland" en „Deutschland siegt". Met dit vervalste nationalisme tracht men een jeugd te vangen, die, indien zU eens werkelijk nationalisme zou bedrijven beschuldigd van Tito-verraad, zou wor den uitgestoten. Met het voorbeeld van Joegoslavië voor ogen, moet men zeggen dat de Russen in Oost-Duitsland zeer hoog spel spelen en sterk overtuigd moe ten zijn de Duitse leiders goed in han den té hebben. De Berlijnse demonstratie is een ont stellende gebeurtenis geweest, door wat zij aan het licht bracht. Vijf jaren na hét einde van de ene dictatuur in Duits land een nog sluwere andere, die een deel van het land onder alle mogelijke dwangmiddelen in haar greep heeft we ten te krijgen. Uit een paar debatten tus sen F.D.j.-blauwhemden en moedige West-Berlijners bleek met welke niets zeggende slagwoorden en drogredenen de Oost-Duitse jeugd wordt groot ge bracht, debatten, waarin „kapitalisme en „Amerikaans imperialisme" als door slaggevende argumenten werden ge bruikt en waarbij zelfs, telkens terug kerend, bleek, dat men het bestaat om het niet bombarderen van Duitse steden door Russische vliegtuigen tijdens de oorlog in vergaande zin uit te buiten. 75 pet. der kinderen, die aan de demonstra ties deelnamen, wisten niete beter en juichten, omdat zij op een gratis vacan- tiereis waren, waarbij zij nog snoep en kleren toekregen; inplaats van met „klassevanen" liepen zij met rode vlag gen en inplaats van normale liederen zongen zij „Wij krijgen nu een betere tijd". Maar men mag ook deze les trekken, namelijk, dat de verachte S.E.D.-isten van Oost-Duitsland kans hebben gezien een groot deel van de ouderen in te palmen. Deze oudere jeugd, die Zondag morgen met haar handen omhoog zwaai end en in cadans klappend op kort be vel steeds herhaalde „Berlin wird un- sere Hauptstadt sein", zou. indien daar toe een bevel zou zijn uitgevaardigd, de Westelijke sectoren zijn binnengemar cheerd om deze te overrompelen. Zij voerden precies uit wat de draaiboeken van de „Deutschland-treffen"-regisseurs voorschreven. Er liepen ook naar schatting achttien duizend man van de Volkspolitie mede, in zwarte uniform en kaplaarzen en on gewapend. Zij marcheerden op militair nauwkeurige wijze. Bijzondere toejuichingen uit het pu bliek golden verder een groep van naar schatting twintigduizend West-Duitse jongelieden, van wie de meesten illegaal over de zonegrenzen waren gekomen en het merendeel niet in blauw hemd was. Door deze nieuwe slavernij van een deel van het Duitse volk, waarin alleen de kleuren van bruin naar blauw veran derden, bestaat het gevaar, dat juist in deze tijd van doorbraak naar de Europa gedachte in het buitenland de vrees voor Duitsland wordt gevoed. Onwillekeurig dringt zich de gedachte op dat het Duit se volk wel zeer bevattelijk moet zijn voor massabewegingen en deze zelfs aan vaardt, wanneer zij door een vijandelij ke, terroriserende bezettende macht wordt opgedrongen. Het is daarom goed juist in verband met de noodzaak van een groter vertrouwen in West-Duits- land, hieraan toè te voegen, dat dit Deutschland-treffen er een van de jeugd was, omdat de ouderen iedere medewerking hebben afgewezen. Het staat absoluut vast. dat, ingeval van vrije verkiezingen (welke Uhlbricht Za terdag als Hotten tot ten-wahlen afwees) de Oostelijke zone van Duitsland zal be wijzen, dat het niet voor een nieuwe pa radepas en vervalste nationalistische voorspellingen is gezwicht. Uit het Britse antwoord op de uitnodiging der Franse regering om deel te nemen aan de te openen Frans-Duitse onderhandelingen over het onder ge meenschappelijk beheer te plaatsen van de Europese steenkool- cn staalbedrij ven, dat Zaterdagavond op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken is ontvangen, blijkt, dat er nog vrij ernstige meningsverschillen tussen En geland en Frankrijk over het voorstel van Schuman bestaan. Een Franse woordvoerder verklaarde, dat, ofschoon men het Britse ant woord nog niet volledig had kunnen bestuderen, toch reeds kon worden ge zegd, dat. het in dezelfde lijn lag van de reeds eerder door minister Bevin tegenover Schuman afgelegde verklaring. De woordvoerder verklaarde, dat de Franse regering er in genen dele op uit was andere regeringen te verzoeken, zich bij voorbaat op een of andere overeenkomst vast te leggen. Waar zij echter wèl op stond was, dat bereid verklaring om aan de onderhandelingen deel te nemen inhield, dat men er mede accoord ging te onderhandelen op basis van de punten, die door minis ter Schuman op 9 Mei jl. in zijn oorspronkelijke verklaring naar voren zijn gebracht en niet aan de hand van een of ander afwijkend voorstel. (Van onze correspondent) Maandagnacht is tc 's-Hertogenbosch een zeer ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat aan twee personen het leven heeft gekost, ter wijl de derde zwaar werd gewond. Drie jongelui van resp. 17, 18 en 19 jaar hadden van een Bosschenaar een auto geleend, een Skoda, die de Bosschenaar weer van iemand uit Zuid-Holland had geleend. Deze jongelui, die flink gedronken hadden, reden als dollen door de stad met een snelheid die tussen de tachtig en honderd kilometer lag. Komend vanuit de Hinthamerstraat schoten zij over de Markt, alwaar een agent nog trachtte de auto tot stoppen te brengen. De auto raasde door de Hoge Steenweg en de bestuurder probeerde ae wagen de Visstraat in te rijden. De snel heid was evenwel zo groot, dat de bocht niet meer te nemen was. Op de twee linker wielen draaide de auto de Visstraat in, waarbij hij met de rechterzijde tegen de pui van de parfumeriezaak Apollo op botste. De wagen sloeg naar rechts om, waarbij de twee inzittenden vóór in de auto uit de wagen werden geslingerd. De 19-jarige Kalf, magazijnbediende uit Den Bosch, was direct dood. De 18-jarige slagersknecht Mulder, die gechauffeerd had en niet in het bezit van een rijbewijs was, overleed later in het ziekenhuis. De derde inzittende, de 17-jarige Demsse, naai machinemonteur te 's-Hertogenbosch, werd met een zware hersenschudding naar het ziekenhuis gebracht en is in de loop van de dag naar huis vervoerd. Op de rijksweg tussen Ede en De Klomp is Zaterdagmiddageen aanrijding voorgekomen, die één dode en drie ge wonden eiste. De 25-jarige M. R. uit Rde reed met een lichte motorfiets op de rijksweg, terwijl hij voor op de benzine- De tweede medeplichtige inzake de moord op pastoor Mulder, genaamd Mus- tari, is op Tweede Pinksterdag te Priok gearresteerd. Hij heeft inmiddels een volledige bekentenis afgelegd. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen het volgende verlies in Indonesië is gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. Ie klasse M. Leegstra, l.nr. 271014 170, afkomstig uit Ten Boer (Gr.) 2 Mei 1950 bleek, dat hfi was gesneuveld na vermissing op 10 April 1949. Het is vaak een zeer zware opgave een belediging te vergeten. J tank een 12-jarig buurmèisje, R. van R meevoerde. Onder het rijden heeft hij waarschijnlijk een of ander mankement onder aan de motor trachten te verhel pen. Hij maakte plotseling een lichte zwenking naar links, juist op het mo ment, dat een andere motor wilde pas seren. Beide bestuurders raakten elkaar even, waardoor R. de macht over zijn stuur verloor en met zijn motor kwam te vallen. Een derde motor, bestuurd door C. R. uit Apeldoorn, employé bij de K.L.M., en met als duo-passagier G. C. S., wachtmeester der Rijkspolitie te Lochem, reed op de op de weg liggende motor in.. De motorbestuurder R. en het meisje werden een twintigtal meters meege sleurd. De K.L.M.-employé en de wacht meester werden op het wegdek gesmakt De bestuurder van de eerste motor bleek op slag gedood te zijn, het meisje had een rechterbeenbreuk en verschillende verwondingen, de KX.M.-employé efen schedelbasisfractuur en de wachtmeester een sleutelbeenbreuk en een hoofdwonde. De toestand van de K.L.M.-employé is zorgwekkend. Zondagmiddag was hij nog niet bij kennis. (Van onze correspondent) Vier leerlingen van de zeevaartschool in Den Helder, in de leeftijd van 18 20 jaar, maakten deze week met n klein jacht een vacantie-uitstapje naar Enge land. Zaterdagavond acht uur vertrok ken zij weer uit Yarmouth, maar op de terugreis naar Den Helder kregen zij met zoveel slecht weer te kampen, dat de motor door overkomend water on klaar raakte en het grote zeil scheurde. Het scheepje, dat een lengte heeft van 8.50 m, raakte ter hoogte van Castricum in de branding en dreigde op de kust geworpen te worden. Met vlaggeseinen werd hulp ingeroepen van de voorbij varende logger Onderneming II SCH 160. maar deze kon niet bij het kleine jacht komen en waarschuwde daarom Scheveningen-Radio. Onmiddellijk voeren de sleepboot Nestor en de reddingsboot Neeltje Ja- coba ter assistentie uit. Te ongeveer een uur Zondagmiddag maakte de „Neeltje" contact met het hulpeloze scheepje en sleepte het naar IJmuiden. De sleepboot Nestor behoefde geen hulp te verlenen. Toen de knapen om twee uur drijf nat in IJmuiden aankwamen, werden zij direct op verre van zachtzinnige wijze onderhanden genomen door de havenmeester, die deze waaghalzerij ten stelligste afkeurde. Het scheepje was niet in het bezit van een certificaat van zeewaardigheid, maar naar wij verne men, is een dergelijk certificaat voor dit soort scheepjes ook niet vereist. Bovendien hadden de knapen verschil lende voorzorgsmaatregelen getroffen, wanf aan boord bevonden zich reddings- boeien, zwemvesten en een drag-line. De Oost-Berlijnse politie marcheert met vlaggen over Unter den Linden tijdens de Pinksterbijeenkomst. De V.S. hebben Tsjechoslowakije Zaterdag verzocht, ook zijn laatste con sulaat in de V.S. het consulaat-gene raal in New-York en ook het bureau van de Tsjechoslowaakse handelsadvi seur te sluiten. Deze jongste Amerikaanse stap in wat in Praag „de oorlog der ambassades" genoemd wordt, werd aan het Tsjecho slowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt in een door de Amerikaanse ambassade overhandigde nota. Verwachting tot Woensdagavond: Droog weer met voornamelijk in de Noordelijke provincies aanvanke lijk nog overdrijvende wolkenvel den. Morgen over het algemeen zon nig weer en warmer dan vandaag. Matige tot zwakke wind hoofdzake lijk tussen West en Zuid. Zon 4.27—20.48. Maan 21.43—3.41. De 26-jarige Griekse journalist Vassilios Constantinides, die een Grieks blad een ge fingeerd interniew met Stalin geleverd zou hebben, is door een militair gerechts hof ter dood veroordeeld wegens „machina ties tegen de staat". Het „interview", dat werd aangediend als door Stalin aan een Amerikaanse corres pondent te zijn toegestaan, verscheen op 27 Maart 1947 op de voorpagina van het Griek se blad „Makedonia". Drie dagen later protesteerde de Russi sche ambassadeur. Constantin Rodionof. bij het Griekse ministerie van Buitenlandse Zaken tegen een „gefingeerd interview ten nadele van Rusland". Hij vroeg zijn pas poort en verliet Athene met een groot ge deelte van zijn staf. Constantinides verklaarde later, dat hij door een communist, Petros genaamd, on der bedreiging met een revolver, gedwon gen was de tekst van het „interview" aan de „Makedonia" door te bellen. He', hof belastte de aanklager met een nader onderzoek naar een mogelijk aandeel in de zaak van derden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1