Benauwde ogenblikken voor West-Duitse communisten Rusland wil onderhandelen over graanleveranties aan het Westen DE SIGAAR VRAAGT OM BESCHERMING m Na de debatten Inwoners van Helmstedt verscheuren hun blauwe hemden en vlaggen m Ambtelijke smaak bracht een soort dor gras u m Tot hoofd en hart Onderhandelingen met Darul-lslam? Spelen met vuur Haringvissers vanavond aan schot Eerste stap tot doorbreking van impasse in de handel tassen Oost en West? Prijs wordt bepaald door het politieke voordeel Beschonken schoonvader doodgeslagen Het weer. de fraude in laren WOENSDAG 31 MEI 1950 74ste JAARGANG No. 247c TERUG VAN DE PINKSTERDEMONSTRATIE COMMUNISTISCHE JONGEREN VERBIJSTERD APRIS BEVRIJDDE NEDERLANDERS Uit handen van gu&rilla's Nederl. officieren vrijgelaten VERKLARING VAN DR. SUBARDJO Op conferentie te Bagino Nehru naar Indonesië Australië vraagt garanties Boerderij afgebrand Herbouw van Den Helder, Groningen en Zandvoort Drama in Oudenbosch GEROOFDE KININE OP WEG NAAR NEDERLAND (Van onze redacteur) Bij voorkomende gelegenheden hebben wij op onze manier de sigaar in bescherming genomen tegen een steeds toenemende zucht naar prikkeling door middel van bran- aend papier, met grote nauwkeurigheid om een rolletje tabak of althans plantaardig kruid gewikkeld. Bij die bezigheid was het ons nooit of te nimmer te doen om de rokers van sigaretten het recht te ontzeggen op wat zij voor rookgenot houden. Wat dat betreft zouden wij ditmaal kunnen volstaan met te verwijzen naar een rapport, door de Federal Trade Commission in de Verenigde Staten samengesteld en behandelend de funeste invloeden, die het roken van sigaretten op lichaam en geest van de schuivers schijnt uit te oefenen. In dat rapport heet het, dat alle sigaretten enig vergif bevatten en de keel irriteren, dat zij in tegenstelling tot een heersende mening de digestie geenszins bevorderen, daarentegen wel de zenuwen prikkelen. MISKENNING VAN EDEL GENOT Oude roem Een verzoek ELECTRIFICATIE SPOORLIJN APELDOORN-AMERSFOORT Nog meer arrestaties Motorrijder verongelukt BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 utir 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boer.'ïqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden mededelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Het jongste debat in de Kamer zou waarschijnlijk geruisloos aan de rij der Indonesische debatten zijn toegevoegd zonder enige schokken in de politieke verhoudingen te weeg te brengen of het beleid van het kabinet enigermate te beinvloeden, als niet de fractieleider van de V.V.D. mr. Oud zowel Kamer als regering op forse wij- Ze door een motie had wakker ge schud. Want afgezien van de felle cri- tiek van de heren Gerbrandy en Wei ter, welke de regering tóch naast zich neerlegt, verliep de discussie over het Indonesië-beleid der regering aanvan kelijk op de ieder uit het verleden reeds bekende wijze. Het kabinet werpt de Kamer immers nu en dan, meestal onder pressie, een brok toe, ditmaal een regeringsnota, en nadat elke partij er een stuk van haar gading van heeft Verorberd, gaat elk zijns weegs, de een nog hongerig, de ander meer dan ver zadigd. Al dadelijk bij het begin der debat ten bleek de fractieleider der P.v.d.A. ihr. mr. Van der Goes van Naters zich veel liever afzijdig te houden: Indone sië is immers een volkomen souvereine staat. Wat zouden wij ons bemoeien met hetgeen daar gebeurt? Het zelfbeschik kingsrecht? Och kom. Gedane zaken ne men immers geen keer. Vergissen wij ons, dat het juist mr. Van der Goes was. die als het Europa betreft de sou- vereiniteit de.r staten zoveel mogelijk tracht te verkleinen? Prof. Romme legde zich eveneens een angstige be perktheid op met het oog op de eigen souvereiniteit van Indonesië, maar toonde zich wel degelijk ongerust over de gevolgen van de eenzijdige schen ding der overeenkomst. Het antwoord Van minister Van Maarseveen op de eritiek van vele Kamerleden was wei nig bevredigend en toen was voor mr. Oud het geschikte moment aangebroken om zijn geschut in stelling te brengen. De Kamer veerde op. Wat was Oud van plan? Hij diende een motie in, waarin Werd geconstateerd dat de regering zich zou „beperken tot een optreden, ge richt op een zo goed mogelijk verwe zenlijken van het zelfbeschikkingsrecht binnen het kader van een Indonesische eenheidsstaat". De motie oordeelde dan, dat de regering, aldus handelende, in ge breke blijft art. 2 van de wet op de souvereiniteitsoverdracht op de juiste wijze uit te voeren. En tenslotte sprak de motie „over deze houding der rege ring haar ernstige teleurstelling uit". Deze motie betekende niet meer of minder dan een afkeuring van het be leid der regering. De onmiddellijke aan leiding tot deze motie was een verkla ring van minister Van Maarseveen, dat het kabinet nota's bii de regering der V.S.I. en bij de U.N.C.I had ingediend. In de nota aan de V.S.I. had het kabi net verzocht te doen blijken hoe de In donesische regering zich. nu de ontwik keling tot een eenhéidsstaat had ge leid. de verwezenlijking van het zelf beschikkingsrecht dacht. Later bleek minister Van Maarseveen deze woorden onjuist uit het hoofd geciteerd te hebben. De regering had namelijk in de nota gezegd: gesteld dat de ontwikkeling tot een eenheidsstaat leidt. Oud's motie was dug niet juist ge fundeerd en zowel van de minister als van prof. Romme gingen suggesties uit om de motie in te trekken. Mr. Oud "weigerde dit. En toen kwam ook prof. Romme met een motie, waarin de regering werd aangespoord met alle daartoe geëigende middelen te bevorde ren, dat art. 2 van de overeenkomst, bevattende o.a. de regeling van het zelf beschikkingsrecht. voortgang zou vin den. Was Oud's motie een afkeuring van het regeringsbeleid Oud had vooral het beleid van Van Maarseveen op het oog Romme drong er bij de regering slechts op aan te bevorderen dat het accoord werd nagekomen. Zoals bekend en niemand zal verwonderen, die de politieke verhoudingen kent. werd Oud's motie verworpen en die van Romme aangenomen. De regerings- ■meerderheid is echter althans voor zo ver het het Indonesische beleid betreft, door het feit dat de V.V.D.-fractie zich in haar geheel én de C.H.U. zich gro tendeels hiervan distancieert, aanzien lijk geslonken. Merkwaardig is, dat men thans, na het debat, zich nauwelijks meer met het Indonesië-beleid bezig houdt, maar alle aandacht concentreert op Oud's geste. Wat is Oud's bedoe ling geweest om juist nü een uitspraak over het beleid uit te lokken, zo vraagt men zich af. Men zou zich er o. i. al te gemakkelijk van af maken, door dit als een 'verkiezingsstunt te zien met 't oog op de komende Kamerverkiezingen van 1952, zoals velen doen. Ons dunkt, dat een complex van beweegredenen Oud, en met hem de V.V.D.-fractie, tot deze stap heeft gebracht. Hij heeft uitdrukking willen geven aan het gevoel van onbehagen, dat bij velen over het hele beleid van dit kabinet heerst. Dat hij het Indonesië- beleid als hoofdmotief aangreep, is te verklaren uit het feit, dat tastbaar het onbehagen hierover bij het grootste deel der bevolking dagelijks is te constateren, al komt dit in onze Volksvertegenwoor diging ook nauwelijks tot uitdrukking. Men behoeft geen profeet te zijn om te voorspellen, dat het tot dusver ge voerde slappe beleid, ook na de aan neming van Romme's motie, voortgang zal vinden. Dat wil zeggen, dat er een moment kan komen, dat de bezorgdheid, die nu reeds door de regering werd uit gesproken, in de toekomst mogelijk zou kunnen uitgroeien tot een fatale, hope loze situatie. Hiervoor wil Oud geen ver antwoordelijkheid meer dragen. Na de 26ste Mei berust de verdere verantwoor delijkheid vrijwel bij P. v. d. A. en K.V.P. Dit is voor de latere geschiedschrijving Oud kent de moderne parlementaire geschiedenis als geen ander van het grootste belang. Maar bovendien heeft Oud van dit ogenblik af de handen vrij gekregen om te manoeuvreren. Ook in de binnenlandse politiek. Wij zijn nog niet zijn openingsrede vergeten op de algemene vergadering van de V.V.D., Waarin hij sprak over een zogenaamde derde macht, hetgeen op een her groepering van onze politieke partijen zou neerkomen als basis voor een kabi net. Over deze derde macht ontstond een felle discussie, zowel tussen Oud en Romme, als tussen Oud en sommige anti-revolutionnairen. Hoewel wij deze liberale strategie on mogelijk in alle opzichten kunnen be wonderen, lijkt het ons begrijpelijk dat Oud zijn Indonesië-politiek niet strikt gescheiden houdt van allerlei kwesties. van binnenlands-politieke aard. Heb ben ook bij de K.V.P. en P. v. d. A. de binnenlandse en Indonesische politiek elkander niet herhaaldelijk doorkruist? Intussen betreuren wij wel de jongste gang van zaken. Ongetwijfeld zijn door Oud's geste K.V.P. en P. v. d. A. nolens v°lens nog nauwer op elkander aange wezen. Sommigen mogen dit toejuichen, Wij denken liever aan de gevolgen voor de K.V.P., nu bij de jongste verkiezingen •"eeds bleek, dat de verzwakking der Communisten een versterking betekende f'an de radicale vleugel der P. v. d. A. Ue V.V.D. moge onder Oud's leiding een nogal opportunistische politiek voe- Tweeduizend West-Duitse jongeren, die de communistische Pinksterdemonstra tie in Oost-Berlyn bijwoonden, hebben gisteravond in Helmstedt, bij hun terug keer in West-Duitsland, enkele benauwde ogenblikken doorgemaakt. Duizenden anti-communisten vielen op hen aan en ranselden hen af. Men scheurde de te rugkerende F.D.J.-ers de blauwe hemden van het lijf, verscheurde huia vlaggen, wierp vlaggen en hemden op hopen en stak ze in brand, aldus meldt A. P. Vol gens verklaringen van de Helmstedtse politie begonnen de wanordelijkheden, toen een groot aantal F.D.J.-ers de „internationale" gingen zingen. Woeriende Helmstedters beantwoordden dit met het zingen van „Deutschland iiber alles" en hierna begonnen de molestaties. De communistische jongeren waren verbijsterd door de aanvallen van de West-Duitsers. Zij smeekten om een wa penstilstand en zeiden de stad te zullen verlaten zonder hemden en vlaggen in dien men slechts hun veiligheid garan deerde. De bewoners van Helmstedt blokkeerden echter eerst gedurende enige tijd de straten en hielden op deze manier de communisten feitelijk ge vangen. Later is de situatie iets beter gewor den. De kleine blokkade van de grootste groep F.D.J.-ers werd opgeheven en de jonge communisten konden voor de nacht hun bivak bij het station opslaan. De Helmstedters, die de straten rondom hen blokkeerden, gingen langzamerhand met groepjes naar huis. Alle zendelingen, missionarissen en zendingsonderwjjzers uit West-Toradja- land, een groep van ongeveer 25 Neder landers, zjjn dezer dagen met hun ge zinsleden te Makassar aangekomen. Na door ongeregelde benden in het gebied van Mamasa gevangen te zijn genomen, waren zij door de APRIS bevrijd, aldus meldt Aneta. Uit het verhoor van ge vangen genomen guerilla's bleek, dat zij plannen hadden de Nederlanders te ver moorden. „De toestand in de Minahassa is thans wederom rustig. De vijf Nederlandse officieren zijn vrijgelaten, terwijl een gemengde commissie van het KNIL en de Apris (Indonesische federale troepen) is ingesteld, teneinde voorkomende moeilijkheden op te lossen", aldus heeft de Indonesische minister van Voorlich ting, Mononutu, op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard. Hij deelde voorts mede. dat, kolonel Schotborgh is vervan gen door generaal-majoor Scheffelaar, waarvan een verbetering in de toestand wordt verwacht. De 700 leden van het KNIL die zich in Menado bij de gueril la's hadden gevoegd, zijn thans naar de Apris overgegaan. Ten aanzien van Ambon deelde de minister mede, dat de regering voorlopig alleen een blokkade om het eiland legt en geen bedoelingen heeft om op dit ogenblik troepen te landen, ofschoon hiertoe voorbereidingen getroffen wor den. De regering zal beslissen, wanneer actief zal worden opgetreden. Van bevoegde zijde verneemt de cor respondent van Aneta in Bandung, dat spoedig onderhandelingen verwacht wor den tussen de regering van de republiek Djocja en de leiders van de Darul-lslam. De Darul-lslam heeft echter twee voorwaarden gesteld. Allereerst, dat zij slechts zal onderhandelen met gevol machtigden van de regering van de re publiek Indonesia en ten tweede, dat de plaats van de onderhandelingen bepaald wordt door de Darul-lslam. Aan het eind van de Aziatische confe rentie te Bagino, op de Philippijnen, heeft de voorzitter van de conferentie, generaal Carlos Romulo, minister van Buitenlandse Zaken der Philippijnen, verklaard, dat de landen uit het Aziatisch gebied, die de con ferentie bijwoonden Philippijnen, Austra lië, India, Pakistan, Ceylon, Indonesië en Thailand beloofd hebben samen te wer ken om hun gemeenschappelijke belangen te waarborgen en te bevorderen. Dr. Subardjo, de leider van de Indonesi sche delegatie, verklaarde op de slotzitting: ,,de onzichtbare banden, die ons binden, zijn veel sterker dan ieder verdrag van bondgenootschap of Unie, dat op papier ge steld is". „Ons punt van uitgang moet we derzijds begrip voor elkander zijn. Dit heb ben wij hier verworven en wij zullen spoe dig ons doel, duurzame vrede in dit deel van de wereld, bereiken". De premier van India, Pandit Nehru, is vandaag naar Cochin vertrokken, op weg naar Indonesië, aldus bericht A. P. Nehru zal 7 Juni het Indonesische par lement toespreken en 8 Juni van de treden van het paleis van Sukarno te Djocja op een grote openbare bijeen komst het woord voeren. Australië heeft volgens U. P. aan de Indonesische regering om garanties ge vraagd ter beveiliging van Australiërs in Indonesië. Aldus heeft de Australische premier Menzies medegedeeld. Deze eis werd gesteld nadat onlangs de Australische piloot John Roderick in Indonesië was doodgeschoten. ren, prof. Romme vergist zich, als hij meent, dat Oud, evenals Homerus wel eens overkwam, deze keer heeft geslapen. Ons dunkt, dat spoedig genoeg zal blij ken, dat Oud tijdens het jongste debat meer uitgeslapen is geweest, dan de meesten nu nog bevroeden. Een aantal F.D.J.-ers, die hun toe vlucht hadden gezocht in een restaurant, kregen te horen, dat zij niet naar buiten konden komen, voordat zij hun blauwe hemden en vlaggen naar buiten hadden geworpen. Ook in het centrum van Berlijn heb ben zich gisteren enige ongeregeld heden voorgedaan. Vier Poolse officie ren, die, naar verluidt, uit de Russi sche sector naar het Westen trachtten te ontsnappen, moesten het onderspit delven in een vuurgevecht met de Oost-Duitse volkspolitie. Een van de officieren werd neergeschoten, en de andere drie werden ontwapend en ge arresteerd. De Polen, die alle vier in uniform waren, werden nabij de Britse sector aangehouden, toen zij met een auto uit de Russische sector probeerden te ont snappen. De officieren sprongen hierop uit de wagen en een van hen opende het vuur. De Russen hebben gisteren een Ame rikaanse militaire patrouille gedwongen de internationale hoofdverkeersweg tus sen Berlijn en West-Duitsland te ver laten. Zij hebben het verkeer in Weste lijke richting door de waterwegen van West-Berlijn geblokkeerd en de ladin gen van vier West-Duitse binnenschepen in beslag genomen. De Amerikaanse patrouille, die slechts uit twee man bestond, werd formeel gearresteerd en onder gewapend ge leide naar het Russische hoofdkwartier te Babelsberg, vijf mijlen ten Zuid-Wes ten van de Amerikaanse sector van Ber lijn, overgebracht. De commandant van de patrouille, een luitenant, mocht later naar West-Berlijn terugkeren. De pa trouille had zich tien mijl ten Westen van de stad op de Autobahn geposteerd om er voor te zorgen, dat Amerikaanse weggebruikers niet werden gedwongen gebruik te maken van wegomlegging, welke de vorige week door de Oost- Duitse politie verplicht werd gesteld om honderden vrachtauto's in de gelegen heid te stellen en masse F.D.J.-ers aan te voeren voor de Pinksterdemonstratie. Verwacht wordt dat gen. Maxwell D. Taylor, de Amerikaanse militaire com mandant, fel zhl protesteren tegen het Russische optreden tegen de patrouille. De Russische maatregelen tegen de scheepvaart op de Berlijnse binnen wateren in westelijke richting troffen 70 aken, die geen toestemming voor ver trek naar West-Duitsland kregen. De ladingen van vier aken werden in be slag genomen. i» Ondergrondse zilvermarkt brengt dollars in Sir Stafford's laatje. Toen tijdens de oorlog een bankgebouw in Chancery Lane te Londen door bommen werd verwoest, bleek, dat de safes in de grond nog intact waren. Een zilverhandelaar, wiens zaak eveneens door bommen was verwoest, achtte de ondergrondse safes geschikt voor een nieuw winkel pand. Hij vestigde er zich, en andere zilverhandelaren volgden zijn voorbeeld. De zaken onder de grond gingen zo goed, dat de handelaren ook na de oorlog hun zaken daar voortzetten. Thans is het zelfs zo, dat de ondergrondse zilvermarkt als speciale attractie van Londen wordt genoemd Vooral de Amerikanen voelen er zich toe aangetrokken en menig antiek stuk verhuist naar de andere zijde van de Oceaan. Tegenover dit verlies staat de winst aan dollars, wat in deze tijd zeer belangrijk is. Links op de foto: de ruïnes waar de zaken van de zilverhandelaren zijn gevestigd. Rechts: twee adspirant-koopsters bekijken de uitgestalde waren. Vermoedelijk doordat kinderen met vuur speelden, is te Assen een grote boerderij, bewoond door de familie Boer. totaal afgebrand. Ondanks de krachtige bestrijding van het vuur door de Asser brandweer, kon slechts het woonhuis gedeeltelijk worden behouden, doch dit gedeelte werd totaal onbewoonbaar. De inboedel kon eveneens gedeeltelijk in veiligheid worden gebracht. Naar wij vernemen wordt momenteel op het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting met grote spoed ge werkt aan de goedkeuring door het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw, van een aantal wederopbouwplannen. Deze betreffen onder andere de herbouw van Den Helder, Groningen en Zandvoort. Als binnenkort de niet wederopbouwwet in werking treedt, zullen de dan nog aan hangige wederopbouwplannen naar de betrokken gemeentebesturen worden teruggezonden. De vaststelling zal dan door de gemeenteraad moeten plaats vinden met inachtneming van de proce dure, omschreven in de nieuwe wet. De 120 haringschepen, die Dinsdag morgen naar zee gingen, hebben op de heenreis goed weer. Ter hoogte van Den Helder hebben de vloten van IJmuiden, Katwijk, Scheveningen en Vlaardingen contact gemaakt en nadat het escorte van twee mijnenvegers afscheid had ge nomen, ging het volle kracht vooruit in Noordelijke richting, waarbij de sterkere schepen de zwakkere broeders uit hun ploeg op sleeptouw namen. Vanmorgen om 8 uur had de vloot 140 tot 180 mijl achter zich. Alle loggers gaan vanavond nog aan schot en brengen dus hun netten in zee. Dit gebeurt op ongeveer 57 graden Noor derbreedte en 3 graden Oosterlengte. De „sterkeren" zullen misschien wat Noor delijker komen en de „zwakkeren" mo gelijk een halve graad lager. Dit is ech ter van weinig betekenis, aangezien nie mand nog kan zeggen waar de haring scholen zich precies bevinden. Morgen ochtend is dat geen vraag meer. Rusland heeft de economische com missie voor Europa der V.N. (de E.C.E.) verwittigd bereid te zijn onderhandelin gen te beginnen om graan aan West- Europa te verkopen. Gunnar Myrdal, se cretaris van de executieve commissie der E. C. E., deelde mede, dat hij dit beschouwt als een eerste stap naar door breking van een impasse in de handel tussen Oost en West. Myrdal heeft een bezoek gebracht aan Moskou en de West-Europese hoofdste den om te pogen deze impasse te door breken, voordat de vijfde zitting van de E.C.E. geopend wordt. Myrdal zeide, dat het Russische aan bod een antwoord betrof op een voorstel dat hij op 20 Mei in Moskou gedaan had en dat beoogde dat het secretariaat van de E.C.E. een concreet plan zou voorbe reiden voor onderhandelingen over een graanovereenkomst, met inb:grip van een ontwerp voor een conventie. Dit do cument zou rekening houden met de ondervindingen van de Internationale Tarweconferentie en indicaties ontvan gen van diverse regeringen, en zou aan alle belanghebbende regeringen worden voorgelegd. In het Russische antwoord, dat op 22 Mei door de Sovjet-ambassadeur in Bern, Koelagenkof, werd overgebracht, wordt gezegd, dat de Sovjet-regering evenals in het verleden bereid is haar steun te geven aan de ontwikkeling van inter-Europese hand:l op voorwaarden, welke dc wederzijdse belangen van de betrokken partijen gai-anderen. Myrdal's suggestie, een Europese graanovereenkomst te sluiten, vond een gunstig onthaal bij de Russen. Te zijner tijd zullen vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie de voorstellen en schattin gen, die door de E.C.E. worden opge steld, bestuderen. Ook de reacti" van de V.S. en de West-Europese r f ringen was volgens Myrdal gunstig. Hij hoopte dat de onderhandelingen eind van deze zomer kunnen beginnen. Myrdal meende, dat indien de rege ringen zijn voorstel navolgen, een ver betering van de betrekkingen tussen Oost en West verwezenlijkt zal zijn en dc w. g zal zijn gebaand voor verdere stappen tot het verkrijgen van een ver beterd klimaat voor gedetailleerde han delsbesprekingen. Commentaar leverend op deze berich ten heeft de Amerikaanse kolonel Stan ley Andrews verklaard, dat de Russen een substantieel graans^ ilus hebben. Ar.drews zeide: „Wanne r het gaat om een politieke manoeuvre zal de Sovjet- Unie er geen been in zien het rantsoen van de eigen inwoners te verminderen, teneinde graan over te houden voor de export naar West-Europa". Hij vrees er op, dat de Sovjet-Unie via Polen en Hongarije graan aangeboden had aan West-Duitsland voor negentig dollar per ton. en aan Italië voor hon derd dollar per ton. De prijs wordt dus bepaald door het politieke voordeel dat er van verwacht wordt, zo zeide hij. In de late avond van de Tweede Pink sterdag heeft rich, naar eerst thans bekend wordt, in de Klinkerstraat te Oudenbosch een familiedrama afgespeeld, dat het leven kostte aan de 50-jarige A. L. Deze kwam dronken thuis, waar hij spoedig onenigheid kreeg met zijn vrouw en kinderen. Toen het tot hand tastelijkheden kwam, ging moeder L. de hulp inroepen van een nabijwonende schoonzoon, de 34-jarige C. H. Deze trachtte aanvankelijk de man tot rust te brengen, maar raakte met zijn schoon vader slaags. Al vechtend liepen de mannen naar buiten, waar de schoon zoon plotseling een z.g. puthaak greep, die gebruikt wordt om emmers uit de waterput te halen. H. heeft zijn schoon vader daarmede op het hoofd geslagen. De slag kwam zo ongelukkig aan. dat L. weinige ogenblikken later overleed. De Rijkspolitie van het district Breda heeft de zaak in onderzoek. Het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur heeft bekend gemaakt, dat met het motorschip „Rijnkerk" 4.421.960 gram kinine-derivaten. die door de Japanners waren geroofd, naar Nederland zijn ge zonden. De waarde van deze kinine- derivaten wordt geschat op 53.000 dollar. Verwachting tot Donderdagavond: Droog en overwegend zonnig weer met iets hogere temperaturen dan vandaag. Matige tot vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. Zon: 4.2620.49; Maan: 23.01—4.22. Andrews zeide, dat de Sovjet-Unie in China eenzelfde politiek volgde en daar bijvoorbeeld soyabonen te koop aanbood tegen een prijs, die tien tot vijftien dol lar beneden de marktprijs in de Vere nigde Staten lag. Andrews verklaarde, dat Nederland op deze wijze goedkoop een hoeveelheid soyabonen had bemach tigd. Ook het Amerikaanse leger had onge- veer veertuigduizend ton van deze soya bonen voor Japan ingekocht. Met de dollars, die op deze wijze door de Sov jet-Unie verkregen waren, had de Rus sische regering ruwe katoen laten aan kopen in de Verenigde Staten, die weer voornamelijk naar China werd ge bracht. De kolonel verklaarde, dat de Amerikaanse autoriteiten met grote aan dacht de graanmanipulaties van de Sov jet-Unie volgen. Dit alles houdt geen grote gevaren in voor de zeer matige rokers, doch geldt alleen voor de jakkeraars die de hele dag rookwolken uit lopen te hijgen on der het praten, drinken en bidden dooreen onsmakelijke bezigheid, die gij nimmer bij de sigarenroker zult waarnemen Het is 'n droeve onderneming de si gaar tegen zulk een wancultuur te moe ten verdedigen. Er zou echter een kans van slagen zijn. indien de autoriteiten enig gevoel hadden voor een van de de- gelijkste aspecten onzer nationale cul tuur; het roken van sigaren. Maar te genwoordig ziet men onze politici van duur is en niet bepaald over de hele hoog tot laag met sigaretjes in de linie van de verrukkelijke kwaliteit, die mond en rokerige oogjes hun wijshe- we vóór de oorlog hebben gekend. Wij den fluisterenmet uitzondering van plachten toen sigaren te roken van een enkele mannen, die dan ook om hun dubbeltje en drie maal smakelijker dan soliede inzichten bekend staan de poeierstokken. waarvoor men thans Nu weet ik wel, dat de sigaar erg een halve gulden moet betalen. Maar kunnen de fabrikanten dat helpen? Die zullen heus wel maken wat de rokers begeren, als zij er maar mee uitkomen. De Jcoper kan het echter niet betalen en de binnenlandse verkoop holt terug. Dit verschijnsel heeft al geleid tot de sluiting van enkele fabrieken, bedreigt andere fabrieken, vergroot de werk loosheid en dringt brave sigarenroken naar het kamp der rijstpapieraanbidders die onder hun producten geen andere nuances vermogen waar te nemen dan het verschil in prijs en zich ongelukkig voelen als ze bijvoorbeeld in het zoete Frankrijk een Gauloise ter lip moeten nemen, de enige nochtans die mèt de Havanna-sigaret in de club der rokers kan getolereerd worden. Ook de export loopt terug, naar men zegt, en hier spreekt de Benelux een hartig woord mee, waartegen wij hier ter plaatse geen protest wagen, maar het is een hard gelag te moeten erva ren, dat de Mexique en de Braziel hun geuren verspreiden in de enorme en volle sigarenwinkels bij onze Zuider buren, terwijl ze thuis nog altijd (en nu al bijna tien jaar lang) schit teren door afwezigheid. Deskundigen in economische zaken, die het altijd zo goed weten, verzekeren ons. dat aan dit laatste euvel niet veel te doen zal zijn en we zullen dat maar op hun gezag aannemen. Maar het is niet onze taak te zoeken naar wegen tot sanering van de toestand. Wij hebben hier alleen maar te constateren, dat de heffing op de tabak enorm is en dus een beletsel vormt voor het herstel van de rookcultuur. De hooggeleerde Einstein heeft onlangs als zijn mening te kennen gegeven, dat het roken van eeri goede piip tabak zoal geen voor waarde tot dan toch een stimulering van een weloverwogen en gezond oor deel betekent \Nat de grote man daar van de pijp zegt, geldt evenzeer voor de sigaar, doch in Nederland is de goede sigaar niet te betalen en de goede tabak (in voor-oorlogse zin) voor geen geld te krijgen. De oude roem van Neder land. waar eertijds de sigarenzaken geurden alsof zij kruiden uit het Pa radijs hadden gelezen, is al tien jaar geleden in (sigaretten) rook opge gaan en het ziet er niet naar uit, dat hij spoedig zal wederkeren. In de eerste plaats hebben de oorlogsjaren de ambtelijkesmaak voor de tabak zo grof afgestompt, dat onhandige inkopers roekeloos en reukloos zijn gaan grasduinen in Zuid-Amerika, vanwaar zij weergekeerd zijn met een soort dor gras, dat niet nagelaten heeft het toch al verknoeide verhemelte met een noodlottige brand te ver schroeien en de hunkerende roker met doffe wanhoop te slaan. Ik durf mij niet te vleien met de hoop, dat onze ministers en parlementsleden ontroerd te hoop zullen lopen na le zing van bovenstaande klacht. Lief- tinck zal wel sigaretten roken en zelfs onze culutuunninister heb ik eens met. Morgen is het dan zover! Een laatste inspectie vandaag om te kijken of het tuig wel in orde is en dan in de vroege ochtend van de lste Juni er op uit om de eerste vis van het nieuwe hengelseizoen aan de haak te slaan Een bezigheid, welke zich nog maar vaak mag herhalen.' zo'n ding aangetroffen. maar ik ken toch nog mannen uit die regionen, die dagelijks kracht putten uit hun siga ren en de kunst van het roken met meesterschap beoefenen. Van die zijde is dus wellicht nog hulp te verwachten. Tenslotte nog een verzoek aan de geduldige lezer om de tekeningen van Boost, die dit geschrijf heeft versierd, eens aandachtig te bekij ken. Gij ziet daar Churchill, de ge lukkige die een benijdenswaardige voorraad hemelse tabakken bezit. Zijn houding drukt tevredenheid uit en kracht. Hij heeft een oorlog ge wonnen en Hitier heeft er een ver loren. Van Duinkerken heeft het ge heim daarvan ontdekt: Churchill rookte, Hitier liet roken. En zie verder de stakker met zijn verfom faaide sigaar, een symbool van el lende, een fenomeen, dat mijn vrouw, vertrouwd met sigarenlucht, niet in haar huis zou dulden en dat zij zich in haar akeligste dromen niet zou kunnen voorstellen. Het heeft dan zo ver moeten komen, dat de Nederlandse sigarenindustrle zich zelf niet bedruipen kan en ons niet meer kan voorzien van deugdelijk rook- materiaal tegen een redelijke prijs. We gaan lijken, we lijken al op de onvoor stelbare Fransman, die genoegen zou nemen met Coca-Cola in zijn oudste Bordeaux. Ziedaar een vergelijking die misschien effect heeft. We zullen zien. Naar het A.N.P. van de president der Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, vernam, ligt het in het voor nemen de geëlectrificeerde lijn Apel doornAmersfoort omstreeks 1 Januari van het volgend jaar in gebruik te doen stellen. Daar dit zal geschieden midden in de dan lopende winterdienstregeling. zal deze ingebruikstelling geschieden met inachtneming van die dienstregeling. Vermoedelijk zal dan de diesel-electri- sche tractie op deze lijn worden ver vangen door eleetrische en wellicht zul len ook enkele treinen, die thans ge- trokken worden door stoomlocomotie ven, een eleetrische locomotief krijgen. In verband met de geconstateerde fraude op het postkantoor te Laren zgn gistermiddag wederom twee bestellejrs door de Rijksrecherche gearresteerd. Er worden in deze zaak binnenkort nog enkele arrestaties verwacht. Vanmorgen is op het Keern in de ge meente Zwaag nabij Hoorn de 21-jarige J. van de Capelle, beambte bij de ver eniging voor kunstmatige inseminatie te Zuiderkarspel, met zijn motor tegen een stilstaande auto gebotst. De jongeman was op slag dood. Moeder-zijn is een roeping zonder V.einde. J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1