Eric de Hoopman - 72e 7 l n i 'tiïA id Mit Vm doet Vaccin tegen t.b.c. wordt spoedig op grote schaal toegepast Reglement van orde Eerste Kamer behoeft enige wijzigingen GEZONDHEIDSZORG IN SURINAME DE STILLE MAN Cijfers voor ons land zeer gunstig Hoge graad van immuniteit kan worden bereikt Vlees, groenten en fruit in prijs gestegen Prijs roomboter blijft ongewijzigd Schadeloosstelling der Tweede-Kamerleden Meer inlichtingen over regeringsbeleid f 60.000 verduisterd Nieuw R.K. ziekenhuis een missiebelang Verstekelingen op haringlogger WOENSDAG 31 MEI 1950 PAGINA 3 Boter, kaas en eieren goedkoper geworden In najaar weer export naar Duitsland? Antwoord van de regering Huwelijksgelden verduisterd Afwikkeling nalatenschappen van K.N.I.L.-militairen Uiterst trage administratie 91-15 Drie jaar geëist tegen notaris Balletdanser in Finland levend verbrand MELK en PUUR Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig De beste, lekkerste en gezondste van alle rauwe groenten! Goedkoop én in een wip klaar! Sla mag vooral niet te lang in het water staan, daarmee gaan de waarde volle voedingsstoffen verloren. En vergeet niet: De buitenste bladeren bevatten méér vitamine C en mine ralen dan het mooie gele kropje PIERRE MONTEUX GEARRIVEERD Ontvangst op Schiphol Complex woningen voor ouden v. dagen te Groningen Grotere suikerproductie op Java Nederlandse religieuze kunst in Rome door PATRICK I PURCILL Binnenkort opening der internationale expositie Huishoudster sloeg werk gever op het hoofd (Van onze Haagse redactie) Het B.C.G.-vaccin, dat op het ogenblik in Nederland reeds in beperkte mate ordt toegepast o.a. bij verpleegsters en studenten en waardoor een °ge graad van immuniteit wordt bereikt voor t.b.c., zal zo spoedig mogelijk P grote schaal worden toegepast bij zuigelingen en schoolleerlingen. Het verder ook in de bedoeling militairen hiermede te vaccineren voor zij dienst treden, aldus deelde dr. Gerbrandy ons mede tijdens een persconfe- ov i f''e gistermiddag op het Ministerie van Sociale Zaken gehouden werd er de tuberculosebestrijding. Wil deze vaccinatie haar preventieve werking Jven behouden, dan zal zij om de 5 a 6 jaren vernieuwd moeten worden, gens de laatst beschikbare cijfers komen de meeste gevallen van actieve •*n.c. voor tussen de leeftijden van 20 en 29 jaar. Banning, hoofdinspecteur voor de p nuLuunispecieur voor u< /oiksgezondheid, betoogde, dat de tu- vfcul°se in Nederland een ernstig y^aagstuk blijft vormen. In de oorlogs- 10dln is de sterfte verdubbeld. Sinds W is deze ecllter sterk gedaald, zelfs beneden het peil van 1939 De ziek- ■fcijfers blijven echter hoog. Terwijl er oor de oorlog jaarlijks ongeveer 9000 ueuwe lijders bekend werden, bedraagt F't getal thans 17 a 18000. Wanneer de °^?tnjding met voldoende kracht en met ojdoende middelen kan worden aange pot, zijn deze cijfers volgens dr. Ban king niet ongunstig. Op het ogenblik is •jet echter nog niet mogelijk de bestrij ding overal uit te voeren op een wijze, poals die door verbeterd inzicht geëist door moderne hulpmiddelen mogelijk gemaakt wordt. De tuberculose-cijfers ,'Jn in Nederland zo gunstig, dat ons •and tot voorbeeld voor de gehele we- *eld kan dienen. Een zwarte plek blijft jjchter vormen de verpleegruimte. Een dezer dagen konden wij reeds medede- ieib dat er binnen zeer korte tijd een belangrijke uitbreiding van de sanato- Durnruimte zal komen. Daarnaast dient bbt gehele bestrijdingsapparaat zo snel •fogelijk op een goed peil te worden gebracht. De opsporing van de vele gevallen, die ook nu nog verborgen blijven, dient met grote kracht te worden Voortgezet. Controle van vele groepen van personen, die met kinderen en in het algemeen met de jeugd in aanra king komen, dient consequent te wor den uitgevoerd. Dit alles zal, aldus dr. Banning, één program vormen. Wan- beer men inderdaad tot de uitvoering daarvan kan komen, mag men aanne men, dat het mogelijk is de bekende dn onbekende ziektecijfers tot ver be neden de helft terug te brengen. Pe.t C.B.S. heeft thans de voorlopige l*rijsindexcijfers van het gezinsverbruïk Per 15 April 1950 berekend. Zowel het totaal-indexcijfer van de bbishoudrekeningen April 1948 tot Maart 1849 (gezinnen met inkomens van 40. ■°t ƒ50.per week) als dat van de huishoudrekeningen 19351936 (gezin hen met inkomens in 1935/1936 beneden f 1.800.per jaar) onderging van 15 Maart op 15 April 1950 geen verande- phg. Voor het eerst sinds de devaluatie „"September 1949 heeft thans het in- WH,- - si"ds de vorige maand geen "««ging ondergaan. De stijging t.o.v. september 1949 van het indexcijfer van huishoudrekeningen April 1948 tot Maart ■*949 bedraagt thans 8,6%, hierbij dient 'ekening te worden gehouden met een ■bevalligheid in de berek' ningsmethode. ~e werkelijke stijging sinds September ■*949 is 8,1%. De indexcijfers voor de voedingsmid- helen vertoonden van 15 Maart op 15 April een verschillend verloop, dat van huishoudrekeningen April 1948Maart *949 steeg van 259 naar 260 (0,4%), ter- jVtjl het indexcijfer voor de voedings middelen van huishoudrekeningen 1935 ~~1936 daarentegen een daling liet zien, hl van 274 naar 273 (0,4%). Groenten, huit, rund-en paardeviees stegen in Prijs. Hiertegenover stonden prijsdalin gen van eieren, boter en kaas. Ook de hi et-gevitamineerde margarine vertoon de eeil belangrijke prijsdaling. Deze daling was van invloed op het mdexcijfer van huishoudrekeningen 1935 771936, aangezien gedurende de periode t9d5/1936 overwegend niet-gevitamineer- he margarine werd geconsumeerd. Bij samenstelling van de indexcijfers van huishoudrekeningen April 1948Maart 1949 onderging de margarineprijs geen wijziging. Hier werd n.l. de prijs van Gevitamineerde margarine in de bereke ning opgenomen, aangezien gedurende he periode April 1948Maart 1949 uit buitend deze margarine werd verbruikt. De indexcijfers voor kleding, reiniging, (prijsstijging soda) en woninginrichting en huisraad (huishoudelijk linnengoed) óndergingen geringe stijgingen. De in dices voor schoeisel en de overige groe ten bleven op het niveau van Maart ge handhaafd. (Van onze Haagse redactie) Het stopzetten van de boterexport haar Duitsland zal geen gevolgen heb ben, die zouden kunnen leiden tot een haling van de prijs van roomboter, zo heelde men ons van bevoegde zijde me de De huidige prijs van f 1.12 per pakje mi dus gehandhaafd blijven. Een groot heel van de boterproductie gaat naar de Geelhuizen, waar de boter bewaard zal blijven tot het najaar. Op deze wijze Past men productie er. verbruik aan el kaar aan, terwijl men voor wat Duits land betreft een goede uitvoering van het handelsverdrag bereikt. Wanneer de melkstroom die voor «eheel West-Europa bijzonder groot is bit jaar weer afneemt, zal dit stop zetten van de boterexport in het najaar yeer ongedaan worden gemaakt, zo ^hrwacht men in kringen van deskun- Advertentie overtollig maagzuur U doet terug- qe'nzen voor iedere hap eten.... haa is het ver met U gekomen. Want trage ku--S zyn gerede slachtoffers van allerlei alen. Daarom moet ge Rennies nemen, als regelmatig te slikken medicijn, ant nat is met Digestif Rennie met nodig, een maar bij zo n aanval van brandend jwagzuur, of als ge iets eet, dal U wat yj.aar op de maag ligt. 'n Wonder die Werking van een of twee Rennies ge- on gesmolten op de tong. En nog lek- r ook! In te nemen zonder water of wat K. altijd en overal, onopgemerkt, als ge d»aar z°rgt steeds een paar Rennies bij hand te hebben. Dames hebben ze in - ar handtas heren in hun vestzak. Van dr. Gerbrandy vernamen wij ver- der nog, dat het Nederlands Sanatorium in Davos (Zw.) gehandhaafd zal blijven. De 330 bedden zullen echter terugge bracht worden tot 200 bedden. De in standhouding zal geschieden met steun van de Nederlandse Regering en parti culieren. Ook de kraamverzorging vormde een onderwerp op deze persconferentie. Bij de bespreking hiervan verzekerde dr. Banning, dat de inspectie voor de volksgezondheid grote waarde hecht aan de bevalling thuis. Men zal er zich zoveel mogelijk op toe moeten leggen de bevallingen niet in ziekenhuizen of kraaminrichtingen te laten geschieden, hoewel er natuurlijk omstandigheden zijn, die dit vereisen. Op het ogenblik bestaat er echter nog een belangrijk te kort aan kraamcentra. Men zal er ech ter naar streven aan elke aanvraag van een moeder op een dergelijke wijze t© kunnen voldoen, dat er een goedopge leide kraamverzorgster ter beschikking kar. worden gesteld. Om de organisatie over geheel Nederland te voltooien zijn 150 a 175 centra nodig. Op het ogenblik zijn bijna 3000 kraamverzorgsters bij de centra werkzaam. De financiën vormen een groot probleem. De regering heeft volledig begrip voor de schroom, welke de Kamer gevoelt om over het wetsontwerp „Nadere rege ling van de schadeloosstelling van de leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal" te spreken, zo zeggen de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën in hun Memorie van Ant woord betreffende dit ontwerp De regering zou zich ten dezen in be ginsel willen vasthouden aan het uit gangspunt, door de Staatscommissie van 1936 gesteld, t.w. dat de schadeloosstel ling niet is te beschouwen als „een be loning voor verrichte arbeid" doch slechts „als een middel om personen uit verschillende kringen in staat te stellen lid van de Kamer te zijn". De regering meent te mogen beluis teren, dat van haar niet verlangd wordt aan de hand van concrete gegevens aan te tonen, dat onder de bestaande om standigheden een bedrag van f 6000 te laag is. Hoewel blijkt dat een bedrag van f 7200 eerder aan de lage dan aan de hoge kant is, meent de regering met stelligheid te kunnen constateren, dat wanneer het basisbedrag voor de scha deloostelling thans op f 7200 gesteld wordt, er geen sprake van is, dat hier mede het gestelde uitgangspunt zou worden verlaten. Wanneer echter een lid der Tweede Kamer aan het lidmaatschap slechts weinig tijd kan geven, is een bedrag van f 7200 aan de hoge kant. Anderzijds zijn er gevallen, waarin het lidmaatschap van de betrokkene de volle mens en niet zelden meer dan dat vordert. Het komt de minister voor, dat naast de schadeloosstelling, welke toch in be langrijke mate mede is een vergoeding van de kosten, welke de vervulling van het Kamerlidmaatschap met zich brengt, sen afzonderlijke regeling voor tege moetkoming in de kosten, voortvloeien de uit abonnementen op vaktijdschrif ten, porti, gebruik van teleloon e.d. in beginsel niet op haar plaats zou zijn. De commissie, ingesteld met de op dracht te onderzoeken of in het regle ment van orde der Eerste Kamer wij zigingen dienen te worden aangebracht, en zo ja, welke, heeft een ontwerp aan de Kamer aangeboden. De commissie herinnert er in haar toelichting aan, dat bij de instelling dezer commissie de leidende gedachte vooral de overwe ging was, dat het gewenst was na te gaan, of niet de mogelijkheid van in stelling van vas'te commissiën in het reglement van orde behoorde te wor den opgenomen. De wenselijkheid hier van is in de laatste jaren bij herha ling uitgesproken naar aanleiding van de ontwikkeling der internationale be trekkingen, en het is van regeringswe ge beaamd. Bij haar onderzoek is de commissie tot de conclusie gekomen, dat de verwezen lijking van deze mogelijkheid inderdaad aanbeveling verdient; zij doet dan ook het voorstel daartoe. De strekking daar van is te bevorderen, dat de Kamer over bepaalde onderwerpen van regeringsbe leid tijdig méér inlichtingen kan ontvan gen, dan thans het geval is. In verband met het constitutionele karakter der Ka mer moet het contact met de regering zich, naar het oordeel der commissie, be perken tot het verkrijgen van inlichtin gen. De commissie heeft het verder raad zaam geacht, die veranderingen in het reglement aan te brengen, welke de er varing als wenselijk heeft doen kennen. Voorts heeft 'de commissie de wijzigin gen aangebracht, welke het gevolg van grondwetsherziening zijn. Onder meer wordt een wijziging voorgesteld, welke berust op drieërlei overweging: door te bepalen, dat de Kamer uit vier in 6tede van vijf afdelingen bestaat, waardoor be vorderd wordt, dat een betere, meer practische verdeling van de leden over de afdelingen tot stand komt; naar de mening der commissie verdient de trek king van de afdelingen op de voorge stelde tijden (in de eerste vergaderin gen, welke na Kerstmis en na Pasen worden gehouden) de voorkeur boven de thans geldende (om de drie maanden); met het oog op de practijk schijnt het gewenst, uitdrukkelijk te bepalen, dat de voorzitter der Kamer niet tot een afde ling behoort. De commissie doet het afzonderlijke voorstel over te gaan tot de instelling van drie vaste commissiën, te weten: één voor de buitenlandse politiek, bestaande uit de voorzitter der Kamer, die ambts- Twee jaar gevangenisstraf zonder af trek heeft de Officier van Justitie bij de rechtbank te Utrecht geëist tegen de 52-jarige ambtenaar J. V. van de ge meentesecretarie. Aan hem was ten laste gelegd, dat hij in 93 gevallen de door hem van huwelijkscandidaten ontvangen gelden voor de huwelijksvoltrekking ten eigen bate had aangewend. Daardoor ■ou hij f 2750 hebben verduisterd. halve voorzitter der commissie is, en vijf leden, één voor internationale econo mische samenwerking, bestaande uit vijf leden, en één voor Uniezaken, bestaande uit vijf leden. De commissie is van oordeel, dat met de instelling van de hiervoor genoemde commissiën voor het tegenwoordige kan worden volstaan, onder aantekening, dat zij in dezen de zaken betreffende Surina me, de Nederlandse Antulen en Nieuw- Guinea tot de Unie-zaken rekent. Op vragen van het Tweede Kamerlid De Graaf (K.V.P.) betreffende de afwik keling van de financiële nalatenschap pen van in Indonesië overleden militai ren van het Jl.N.I.L., heeft minister Götzen o. m. medegedeeld, dat deze na latenschappen in zéér vele gevallen uiterst traag door de K.N.I.L.-admini- stratie zijn afgewikkeld en dat dienten gevolge vaak de in Nederland gevestig de erfgenamen dezer militairen thans nog steeds wachtende zijn op uitkering der nalatenschap, hoewei deze vaak reeds -,inds jaren is opengevallen. Deze vertraging is voornamelijk een gevolg van de bij de capitulatie van Ja pan in Indonesië bestaande chaotische toestand op administratief gebied. Ter bereiking van een bevredigende regeling, welke uitbetaling van de mili taire nalatenschappen thans op korte termijn mogelijk zou maken, is enige tijd geleden reeds in overleg getreden met het Hoge- Commissariaat van de republiek Indonesia Serikat in Neder land, terwijl sedert nog op bespoediging van een afdoening van dezfe aangelegen heid werd aangedrongen. 91. Inmiddels nadert aan de andere zijde een lange, zwaarbewapende karavaan de Arendsrots. Krakend rollen de omhuifde wagens over de ruwe weg, die naar de pas leidt. Het goudvervoer van Baldon de roofridder nadert de burcht van Lauri. „Wanneer wij de pas doorgetrokken zijn, hebben wij het zwaarste gedeelte van de tocht achter de rug," zegt Baldon voldaan. Hij rijdt zelf voorop met een zijner aanvoerders en het gevoel van triomf dat zich van hem heeft meester gemaakt, maakt hem mededeelzaam. „Ha, het zal een genoegen zijn als overwinnaar de burcht binnen te rijden, waar eens Eric zo trots zetelde. Hier heb ik van mijn eerste ont moeting met de Noorman af naar verlangd, Leighard!" De aldus aangesprokene grijnst. „Het is zeker een meesterstuk van sluwheid, heer Baldon. Doch zijt ge niet be- vreesd, dat Eric wraak zal nemen? Hij heeft al voor hetere vuren gestaan, naar men zegt." „Bah! Als hij nog in leven is. zwerft hij thans ellendig rond. Van wie kan hij hulp verwachten? Bovèndien zal mijn eerste daad zijn een prijs op zijn hoofd te zetten. Een prijs op het hoofd van de Noorman! Te betalen met het goud dat hij zelf met zoveel moeite hierheen heeft gebracht! Een aanlokkelijke gedachte, nietwaar?" Leighard knikt. „En Lauri? Vertrouwt gij hem?" „Lauri is nooit te vertrouwen," zegt Baldon schouderophalend. „Maar hij zit in het nauw. Ik ben de enigedie hem nog redden kan en dat beseft hij terdege. Neen alles is afgewogen!" Hij maakt een gebaar naar de eindeloze stoet wagens. „Daar ligt mijn macht, Leighard! GoudNiemand kan zich nog verzetten! Baldon is de laatste overwinnaar van deze lange strijd Door een uitroep van de onderaanvoerder wendt hij zich haastig om. „Kijk!" zegt Leighard tegen Baldon, wijzend op een dichte stofwolk die snel op hen toekomt. Door de heldere morgenlucht dringt hoefgetrappel tot hen doorEen ogenblik later zien zij dat de ruiter geheel gehuld is in een lange, zwarte pij. Er is geen twijfel mogelijk, het is een van de krijgers welke de magiër in zijn dienst heeft. De gedaante laat zijn mager, wit paard vlak voor Baldon stilhouden. Starende ogen kijken hem aan vanuit een bleek gelaat. „Ik ben een boodschapper van Lauri de magiër zegt een holle, klankloze stem. „Mijn heer zendt u een belangrijk bericht." Ademloos luistert Baldon toe, terwijl hem een rilling door de leden vaart Drie jaar gevangenisstraf wegens ambtsmisdrijf, valsheid in geschrifte en verduistering van ongeveer f 60.000 werd voor de Haagse rechtbank geëist tegen de Haagse notaris A. J. M. K. Deze no taris heeft, blijkens een tegen hem in gesteld onderzoek en zijn eigen verkla ring ter zitting van de rechtbank, gelden van zijn cliënten voor zichzelf gebruikt. Verd. erkende reeds vóór het einde van de oorlog valse handtekeningen van een oude dame te hebben gezet om pri- vé-geld uit te kunnen geven en toch een kloppende boekhouding te hebben. Het betrof hier een afgeloste hypotheek, die hij niet uitbetaalde. Uit het vermo gen ener krankzinnige vrouw heeft hij revenuen in eigen zak gestoken en er valse kasstukken voor gemaakt. Het speet de officier van Justitie, dat deze zaak zo laat te zijner kennis is gebracht. Een overheidsbesluit wil, dat voor de groep notarissen in onze samen leving eerst een ambtelijk onderzoek wordt ingesteld, voordat de Justitie in de zaak gemengd wordt. Met het oog op een gelijke rechtsbedeling acht de offi cier van Justitie deze gang van zaken onjuist. Op grond van verdachte's bekentenis en de resultaten van het onderzoek achtte hij het wettig en overtuigend be wijs van gepleegd ambtsmisdrijf, ver duistering en valsheid in geschrifte ge leverd, weshalve hij bovengenoemde straf eiste. Met nadruk zei de officier, dat de notaris geen clementie toekomt. Hij is gedurende het ambtelijke onder zoek in de gelegenheid geweest de te korten met hulp van derden aan te zui veren. Hij zweeg echter steeds over fei ten, die nog niet aan het licht waren gekomen. Ook tijdens het gerechtelijk onderzoek, toen nog meer aan het licht kwam, heeft hij eerst bekend, nadat aan wijzing van misdrijf bestond Uitspraak 13 Juni. In een schouwburg te Tampere (Zuid-Fin- land) is de balletdanser Aimo Nyman tij dens de voorstelling in brand geraakt. Ter wijl hij achter de coulissen wachtte, had hij een sigaret opgestoken Hierbij dacht hij er echter niet aan dat zijn costuum van cellophaan was vervaardigd. Brandende as deed het ontvlammen. Geen der andere ac teurs kon Nyman helpen omdat hun costuums eveneens van cellophaan waren gemaakt. De balletdanser rende naar buiten en rolde zich over de grond om het vuur te doven. Hij had echter zulke ernstige brandwonden opgelopen, dat hij in het zie kenhuis overleed. Advertentie V4 KW ATT A - BREDA Advertentie SLA L (Van onze verslaggever) Met de hygiëne in Suriname is het zo gesteld, dat men iemand, die aan hoofd pijn lijdt, doorgaans de raad geeft zijn hoofd te 'laten verwijderen. Deze schok kende situatie-schets gaf pater dr. E. Eijkemans C.ss.R., die drie jaren mis sionaris is geweest in dat westelijke Overzeese Gebiedsdeel, ons. Zij was iet wat overdreven, maar zij diende dan ook alleen maar om met des te meer klem te kunnen betogen, dat een algehele ver. nieuwing en verbouwing van het R.K. Ziekenhuis en van de R.K. Melaatsen inrichting in Paramaribo tot de zeer dringende noodzakelijkheden behoren. Dat katholieke hospitaal, dat er op berekend moet zijn, een geheel wijdver takt achterland te kunnen „bedienen", waar het de lichamelijke verzorging van de Surinamers betreft, staat er sinds 1916. Het staat er nog precies zo, zoals het er toen stond. Hetgeen o.m. wil zeg gen, dat het bij het voortschrijden der jaren hopeloos verouderd is, en dat het enorme sommen aan onderhoudskosten heeft verslonden en nóg verslindt. De Zusters van Liefde van Tilburg 33 werken er in de Melaatseninrichting St. Gerardus Majella, en 24 in het St. Vin- centiushospitaal hebben met haar op offerende toewijding trachten te vergoe den. wat ontbrak aan de technische outillage. Het is haar niet te schatten verdienste, dat zij daarin voor een niet gering deel zijn geslaagd; maar dat be tekent dan ook, dat deze nonnetjes twaalf tot veertien uur per dag in touw zijn en dat betekent bovendien, dat haar nachtverblijven gelegen zijn op de in de tropen schier onverdraagbare plaats, die de zolder, pal onder het dak is. Een betere huisvesting voor de zusters, dat is punt één op het vernieuwingspro gram. Zij zal óók de verzorging van de patiënten ten goede komen. Een korte uiteenzetting van de barre (technische) toestanden in het hospitaal zal u duidelijk maken, hoezeer vernieu wing noodzakelijk is. Het laboratorium is uitermate gebrekkig gevestigd in een gangetje naast de lift; operatie- en steri lisatiekamer grenzen pal aan de poli kliniek; in de Röntgenkamer kan men met het zeer verouderde instrumenta rium slechts één foto maken; een apo theek van enige allure ontbreekt. De melaatseninrichting, waar op het ogen blik 218 patiënten zijn opgenomen, be staat uit een serie houten huisjes; één ziekenzaal voor deze zwaar getroffen mensen is voor een meer efficiënte ver pleging onmisbaar. Meer nog wellicht de aanschaffing van Promin, een nieuw geneesmiddel, dat de vreselijke voort woekerende ziekte, zoal niet kan gene zen, dan toch in ieder geval tot stilstand kan brengen. Er is een plan tot verbouwing en mo dernisering van het hospitaal en de melaatseninrichting in Paramaribo. Een plan, dat op basis van de uiterste zuinig heid is ontworpen: wat énigszins kan blijven staan, zal blijven staan. Maar dat neemt niet weg, dat er 7 a 8 ton aan Nederlandse guldens 3 a 4 ton in niet- gedevalueerde Surinaamse guldens nodig zullen zijn om het ten uitvoer te leggen. Natuurlijk: er wordt in Suriname, wat de gezondheidszorg betreft, uitstekend werk gedaan door 's Lands Hospitaal en ook door de Protestantse Zending. Maar dat nieuwe R.K. Ziekenhuis blijft een Missiebelang, ook al is men er dubbel en dwars van overtuigd, dat het tevens een nationaal belang is. Een collecte in Paramaribo brengt ge middeld twee-vijftig op, zegt pater Eijkemans Wel, in Nederland is het gironummer van het secretariaat Surinaamse Missie in Rotterdam (Goudse Rijweg 123) 120254. (Van onze verslaggever) Pierre Monteux, de Franse dirigent, die tijdens het a.s. Holland-Festival ver schillende uitvoeringen zal leiden, is gis teravond met het lijntoestel van de K.L.M. uit Parijs op Schiphol aange komen. Vrijdag was hij, in gezelschap van zijn vrouw en van zijn hondje, „Mademoi selle Fifi", uit San Francisco naar Parijs vertrokken. Vandaag begint hij de repe tities van de opera „Oberon". Hij zal hier onder het Concertgebouworkest leiden bij de uitvoering van de opera „Romeo et Juliette" en bij de uitvoering van het ballet „Petrusj ka", dat hij bij de première in 1911 eveneens leidde door het Grand Ballet de Monte Carlo. Op het vliegveld werd de dirigent verwelkomt door mr. P. Mijksenaar na mens het gemeentebestuur, dr. P. Cron- heim, directeur van de Ned. Opera, dr. R. Mengelberg, directeur van het Con certgebouw, Paul Pella, dirigent van de Ned. Opera en P. Diamant, secretaris van het Holland-Festival. Schipper Cor Roeleveld van de Sche- veningen 339 heeft zijn reder, de heer B. van Leeuwen te Scheveningen, radio- telefonisch medegedeeld, dat hij in volle zee drie verstekelingen aan boord heeft ontdekt Het zijn drie jongens uit Den Haag. Zij zullen overgegeven worden aan het eerste schip van de haringvloot dat naar Scheveningen terugkeert. Zeer binnenkort zal de Katholieke Woningbouwstichting „Concordia" te Groningen overgaan tot het bouwen van een complex woningen voor ouden van dagen met daarbij een verzorgings huis, waar een flinke keuken en was serij is ingericht en waar voorts in beperkte mate medische behandeling kan worden gegeven. Ook een wijkver pleegster zal hier zitting houden. Het complex bevat 58 woningen, bestaande uit woonkamer, slaapkamer, keuken en douchecel. Concordia wil op deze wijze breken met de gestichtsgedachte en de oudjes een geheel eigen tehuis geven. Op Java zullen dertig suikerfabrieken dit jaar gaan malen tegen twintig in 1949. Evenals in 1949 ligt de tweede taxatie ver beneden de eerste, die opgemaakt werd toen bet riet nog niet zo heel lang in de grond zat. Klimatologische omstandigheden zijn hiervan de oorzaak. Van de dertig malende fabrieken liggen de meeste in Oost-Java en enkele in West- Java. De suikerfabrieken in Midden-Java werden, zoals bekend, kortgeleden vrijge geven. Of deze fabrieken binnenkort zullen meedoen aan het fabricageproces hangt ge heel af van het herstel. De eigenaren en maatschappijen van deze fabrieken zullen eerst terdege moeten nagaan, of door de diverse monetaire maatregelen als halve ring van het kapitaal en deviezencertifica- ten herstel nog rendabel zal zijn. Met de veiligheid op de suikeronderne mingen in Oost-Java gaat het over het al gemeen vooruit. De diefstallen van suiker riet blijven voortduren en op die onderne mingen waar veel riet illegaal wordt gekapt zullen door deze diefstallen ongetwijfeld de productie ook achteruitgaan. Of er suiker geexporteerd zal worden hangt geheel af van de beslissing en de politiek van de regering, die ook zal moe ten bepalen of in de toekomst de prijs van de suiker gehandhaafd zal blijven dan wel verhoogd in verband met de verbeterde so ciale voorzieningen en de monetaire poli tiek. k] ldeaal middel, waarmede eigenlijk alle Ver? ien over brandenci maagzuur tot het ïich zouden behoren, als iedereen '«der Waar bij Rennies hield. Blijft gij in r°gist hebben Rennies voorradig. 33 „En dank God er bij," echode Kitty venijnig. „En als je klaar bent met je dankzegging, zou ik heel graag willen weten wat mevrouw wenst te eten op dit uur van de dag? Diner of lunch of sou per? Uw maaltijd staat sinds vier uur op de kachel, maar ik denk dat zelfs de varkens het niet meer zullen lusten. Het is uitgedroogd tot en met." „Niet één ding kan ik vandaag goed doen," jammerde Tessie. „Ik heb al ge geten, maar die klimpartij tegen de heu vel op heeft me opnieuw hongerig ge maakt en ik zou best nog eens aan kun nen vallen." „Dus, je bent bij de Madden's ge weest," concludeerde haar moeder. „Hoe gaat het met hen? En met Michaël? Ver lamt de pijn hem nog steeds? En hebben ze van father Tim nog een brief gehad?" „Madden's hoe komt u erbij? Ik was nóch bij Madden thuis, nóch bij Madden in de buurt. Ik heb op dezelfde plaats gedineerd, waar ik geluncht heb, in zeer voornaam gezelschap. Met mijn nieuwe baas, Mr. Peter O'Dea!" Kitty zette haar handen op 'r heupen en wendde zich van het fornuis af. Me vrouw Fogarty legde haar breiwerk neer. „Wel?" vroeg Tessie strijdlustig „Waarom gapen jullie mij zo aan? Hij heeft mij niet opgegeten, 't Is gen fijne verlegen, rustig pratende jonge vent. Hij is de meest belasterde figuur van dit land. Hij heeft evenveel van Jer Coady's karakter in zich als onze hond Shep, die daar op de drempel ligt te slapen. Hij wist niet, dat ik van plan was naar de familie Madden te gaan. Hij dacht, dat ik regelrecht naar huis reed, dus wilde ik niet weigeren, toen hij me vroeg, binnen te komen om een kop thee te drinken, voor ik de bergen ging beklau teren." Kitty lachte hatelijk. „Hem weigeren! O, 't zou net iets voor jou zijn hem iets te weigeren! Ik veronderstel, dat je hem de woorden in de mond gegeven hebt, zodat de arme kerel geen andere keus had dan je te vragen." „Moest ik soms mijn chef beledigen?" „Je laat er in ieder geval geen gras over groeien," snauwde Kitty. „Alle machtig, je weet toch, hoe gauw ze daar beneden in Carriglea over iemand klet sen en nu heb je ze al direct de kans gegeven je goeie naam te bekladden. Je maakt ons in het openbaar belachelijk. Kun je dan nooit een broek zien, zonder er achter aan te rennen?" „Als dat het geval is, ben ik niet de enige zot onder de Fogarty's", kaat ste Tessie terug, terwijl ze uit haar stoel opstond. „Meer nog, van mij hebben ze nog nooit kunnen zeggen, dat ik op mijn tiende jaar al met jongens liep, en uiteindelijk geen stap dichter bij een trouwring was gekomen." „Tess! Tess! Zoiets zeg je niet tegen je zuster!" berispte haar moeder. „Wat zij daar vertelt evenmin." „Laat Kitty met rust! De meesten van jullie kunnen nog een voorbeeld aan haar nemen. De hele avond staat ze zelf te bakken om het eten voor je warm te houden en het eerste wat je doet. is haar af te blaffen, als ze probeert je te plagen." Vergevingsgezind liep Tessie de keu ken door, sloeg haar arm om Kitty heen, die over het fornuis gebuktstond om haar tranen te verbergen. „Het spijt me, Kitt, dat had ik niet moeten zeggen." „Mijn eigen tong is ook te scherp," zei' Kitty bedaard. „Het komt, omdat ik doodop ben na zo'n dag. Mijn hoofd barst van het geschreeuw van al die jonge herrieschoppers. En ik dacht nog wel, dat ik me zo goed kon beheersen, maar bij de minste geringste aanleiding spuw ik alweer vuur en vlam". „Och, vergeet het maar". Kitty was sn'èl afgekoeld. „Wij willen graag alles over O'Dea horen. Hoe ziet het huis er uit? Gossie, jij moet de eerste vrouw zijn, die daar binnen komt, vanaf de dag'dat het gebouwd is". Tessie deed haar lichte mantel uit, „Ben je thee voor Pa en Fintan aan 't zetten?" Ze ging haar jas ophangen aan de kapstok achter de deur. „Het huis? Goeie hemel, dat moet je gaan zien! Ik heb alleen de keuken en de gang ge zien, maar dat was genoeg, om iedereen van streek te maken. Misschien zag het er beter uit toen Jer Coady's meubeltjes er nog stonden en het tweetal op volle toeren draaide, maar nu lijkt het wel.... oh, ik weet niet wat. Ik geloof, dat de vloer in jaren niet geschrobd is. De mu ren kunnen er mee door, aan verf of pleisterwerk geen gebrek; maar geen gordijn hangt er, zelfs geen portret, en er staat nauwelijks een meubelstuk." Ze kon het op haar vingers aftellen. „Een ouderwetse tafel, een bank, drie of vier stoelen, een wankele kast, een paar boe kenplanken en verder totaal niets." ,,'n Zonderlinge plaats, om je uit te nodigen", was het commentaar van mevr. Fogarty. „Och, al het meubilair zal wei van Coady geweest zijn." „Hij zei, dat hij me geïnviteerd had, voordat hij er aan dacht, dat het huis veel van een schuur weg had, nadat Coady kortgeleden verhuisd was. En weet u moeder, weet je Kitty, je zou medelijden met hem krijgen, wanneer je hem het huishouden zag doen. Geen druppeltje melk of het komt uit een blikje. Niets behoorlijks om een goede maaltijd klaar te maken. Reepjes spek, eieren, 'n paar uien en een aardappel in schijfjes gesneden, bakt hij in een pan. Ik heb hem tenminste maar gehol pen het vuur aan te steken, en thee te zetten, zodat hij mij, in minder dan geen tijd, al zijn moeilijkheden zat te vertel len. Hoe vreemd het voor hem is alleen zijn potje te koken sinds Coady's ver trek. Of hij een inwonend huishoudster zou nemen of dat hij een werkster zou huren om een paar keer in de week het huis schoon te komen maken voor hem. Toen vroeg hij mij om advies." „Ik hoop, dat je hem niet voor de gek hebt gehouden," zei Kitty. „Helemaal niet. Ik vertelde hem, dat de beste oplossing zou zijn, iedere dag een vrouw te laten komen, om de boel op te knappen en het eten klaar te ma ken als hij van school thuis komt. Hij lijkt me iemand te zijn. die er niet van houdt de hele dag een huishoudster om zich heen te hebben. Ik zei 'm ook nog, dat-ie voorzichtig met zijn keus moest zijn, om geen oude helleveeg te krijgen, die hem aan alle kanten zou bestelen. Ik heb hem beloofd, morgenavond naar tante Biddy te gaan, om te vragen of zij soms iemand weet." (Wordt vervolgd) (Van onze verslaggever) De Via della Conciliazione in Rome is een nieuwe boulevard, die recht op de St. Pieter toeloopt. Op de hoeken, recht tegenover de uiteinden van de colonna des, dié het St. Pietersplein omvatten, zijn twee nieuwe palazzi verrezen. In het ene wordt de grote missietentoon- stelling ondergebracht, in het andere de internationale expositie van religieuze kunst, beide ter gelegenheid van het Heilig Jaar georganiseerd. Het is met de bouw wat trager gegaan dan men aan vankelijk gedacht had, maar men is vooral de laatste tijd behoorlijk gevor- derd, zodat nu de organisatoren van de kunsttentoonstelling hebben kunnen be palen, dat de inzendingen uit de diverse landen tussen 1 en 30 Juni aangekomen behoren te zijn, zodat de opening ver moedelijk in Juli zal kunnen geschieden. De ruimte, die voor de Nederlandse inzending is gereserveerd, is gunstig ge legen en naar verhouding ook zeer ruim. De Nederlanders delen de benedenver dieping o.a. met Duitsland, Oostenrijk, Hongarije, Portugal en België. De kapel met de sacristie, die zij er. zoals men weet, gaan inrichten, ligt in het centrum \>an deze benedenruimte; de zalen, voor de inzendingen uit andere landen gere serveerd, liggen er bijna in een krans omheen. Men heeft by het ontwerpen van de plannen rekening moeten houden met de ruimte, zoals zij was. Het palazzo is namelijk opgetrokken als een permanent gebouw, waarin later de academie voor de pauselijke diplomaten zal worden ondergebracht. Het Nederlandse comité is evenwel zeer ondernemend geweest en heeft al vroegtijdig in Rome besprekingen ge voerd, zodat er beslag gelegd kon wor den op een serie zalen, die door hun in deling en hun verhoudingen bepaald door de aanwezige zuilen zeer ge schikt zijn om de plannen te realiseren. Misschien had men de kapel iets breder kunnen wensen, maar overigens is de vorm, die zij krijgt, zeer aannemelijk. Langs de wanden, tussen de pilaren, zal men glas-in-loöd-ramen van ver schillende glazeniers aanbrengen, waar achter kunstlicht brandt. Bovendien komen er kruiswegstaties te hangen, eveneens van verscheidene kunste naars afkomstig. In de absis, waarvan de concha door Charles Eyck wordt beschilderd, worden 'n altaar geplaatst en een communiebank. Achter in de kapel komt de doopvont van Jan en Eloy Brom uit de H. Hartkerk in Den Haag te staan. Verder is er plaats voor paramenten, kunstsmeedwerk en pro ducten van het edele ambacht, alhoe wel daarvoor grotendeels de sacristie, bezijden de kapel, wordt ingericht. Vóór de sacristie, bezijden de kapel, is er een zaal, die met een groot venster op de binnenplaats uitziet, waar ook nog kerkelijke kunst wordt bijeengebracht. Het grote venster zal van glas-in-lood- ramen worden voorzien, vermoedelijk weer van diverse kunstenaars afkomstig. Voor dit complex zalen liggen nog twee gebogen ruimten met een kleine aansluitende zaal, waarin plaats is voor beeldhouwkunst en architectuur. Niel Steenbergen is opgedragen een toegangspoort voor de Nederlandse af deling te ontwerpen. Het moet een spec taculair bouwwerk worden, met de wa pens van Kardinaal en bisschoppen in sprekende kleuren. De architectuur van de expositie ruimte is toevertrouwd aan ir. F. P. J. Peutz uit Heerlen. Voor de Zwolse rechtbank heeft te recht gestaan de huishoudster F. B. uit Kampen, die het vorige jaar na een woordenwisseling haar werkgever zo hard op het hoofd sloeg, dat deze kort daarop overleed. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van negen maanden. De rechtbank veroordeelde verdachte conform de eis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3