STAD EN OMGEVING Tussen de woonwagens op het Phoenixterrein EDO en RCH spelen gelijk Mercedes - llenz 3-ottn, 3Ao.zmejn.daat Tel 23280 Strandpacht blijft in handen van de gemeente in strijd om titel van Haarlem GARAGE VAX WIJK REDDINGBOOT en bijzonder onderwijs AGENDA" Mahmed vindt Holland mooi, maar wil graag naar Abessinië terug Waar komt bouwterrein vandaan „Wie wint de pot? Neem geen risico Douckaert a Zoon De 170 V De 170 S De 170 D Prijzen vanaf f 7785.- DONDERDAG 1 JUNI 1950 PAGINA 2 VERKEERSOVERTREDING BIJ EEN DODELIJK ONGEVAL Kind te water Bedevaart naar Heiloo Nutsspaarbank te Haarlem Gevangenisstraf voor inbrekers Orgelconcert Nieuwe melodieën op het carillon Burgerlijke Stand i „LIEFDE PER LUCHTPOST" „Ludamus" besluit seizoen met uitstekende opvoering R.K. OPENBARE LEES ZAAL EN BIBLIOTHEEK HISTORISCHE JOUR NAALS IN PALACE Voorstelling van een uur Haarlemse jongen won eerste prijs zeepkistenraces Gemeenteraad van Zandvoort Lustrum K.A.B. School verkeersexamen SPORTWEEK TE ZANDVOORT BLOEMENDAAL ERNSTIG AUTO- ONGEVAL Stamriool aanbesteed HEEMSTEDE Padvindersspel komt in Groenendaal De omgevallen trampaal Burgerlyke Stand WAAR ZIJN DE TROEPEN- SCHEPEN? IPPEOAQUANA indianen houden rimboe- jacht in de Duinen WASSENAAR De hoofdprijzen BESOMMINGEN Waterstanden WASSERIJ DUYN De oudste automobielfabriek ter wereld presenteert fenomenale onovertroffen ultra-zuinige Brandstofverbruik van de Dieselpersonenwagen km. DEMONSTRATIEWAGENS AANWEZIG OVERVEEN TEL. 10503 De haringvlooi stoomt naar huisl De HOLLANDSE NIEUWE komtl BLOEMENDAALSEWEG 60 NEEMT NU REEDS VOOR DE EERSTE UW BESTELLING AAN Op de avond van de 11de November 1949 had op de Rijksstraatweg een aanrijding plaats, waarbij een 18-jarig meisje op slag gedood werd. Het ongeval zou zich als volgt hebben toegedragen: Het meisje reed op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Jan Gijzenbrug en kwam plotseling in aanraking met een personenauto, die een bus aan de linker- -kant inhaalde. De chauffeur, die inder tijd voor de kantonrechter gedagvaard is, werd veroordeeld tot 100 boete en veertien dagen onttrekking van het rij bewijs, tegen welk vonnis hij hoger be roep aantekende. De arrondissements rechtbank te Haarlem behandelde deze zaak hedenmorgen en ter zitting ver klaarde de bestuurder van de personen auto, dat het meisje waarschijnlijk door een stormvlaag naar links op de motor kap vafl zijn wagen was gevallen. Het meisje viel over de motorkap heen en geraakte onder de bus, die rechts van de auto reed. Het slachtoffer werd nog dertig meter meegesleurd en vervolgens overreden, waarbij haar hoofd verbrij zeld werd. De officier achtte het niet te bewijzen, dat verdachte schuldig is aan de dood van het slachtoffer. Hij verweet de be stuurder evenwel, dat hij zichzelf in de onmogelijkheid had gesteld om een goed uitzicht te hebben. Op dit drukke punt had verdachte de bus niet mogen in halen. De officier vroeg ten slotte be vestiging van het vonnis van de kanton rechter. De verdediger kon zich niet met het standpunt van de rechtbank verenigen. Uitspraak over veertien dagen. Gistermiddag tien voor vijf viel een 2-jarige jongen, G. de V., in het water van de Paul Krugerkade. Op het mo ment, waarop het kind wegzonk en de armen nog boven water hield, begaf een 31-jarige man, J. Bleet, zich gekleed te water en slaagde er in het kind op het droge te brengen. Het kind heeft van dit ongeval waarschijnlijk geen nadelige gevolgen ondervonden. Op 5 Juni is het 25 jaar geleden, dat de heer R. J. Leyenaar in dienst trad bij de vleeshouwerij v.h. Eeltjes, Zijlstr. 60. In IJmuiden, Velsen en Santpoort werd een dezer dagen een fris ge ïllustreerd vouwblaadje huis aan huis bezorgd, dat op het eerste gezicht een gunstige uitzondering beloofde te vormen op de overige drukwerken, waarmee bij tijd en wijle de brievenbus en de argeloze lezer plegen te worden belast. Het ging ditmaal niet over een wonderdadig wasmiddel noch over een exceptionele aanbieding van tuinzaden, maar over de voortreffelijkheid der Openbare School en de onzinnigheid van confessioneel onderwijs. Het ging dus over een ernstig on derwerp, waarvan men ook een ernsti ge behandeling had mogen verwachten. Nu verschilt dit vouwblaadje echter in zoverre va.i een reclame over wasmid delen en tuinzaden, dat zulk een recla me in al haar genoeglijke overdrijving nog wel eens leesbaar blijkt te zijn, om dat er stilzwijgend rekening wordt ge houden met het vermogen van de lezer om het naar voren gebrachte geniet e- lijk te maken door toevoeging van de nodige korrels zout, terwijl het onder havige geschrift daarentegen kortweg beledigend mag worden genoemd jegens het critisch vermogen van iedereen, ook van de minst ontwikkelde. Bij gebrek aan argumentatie heeft men getracht de geponeerde stelling, dat al onze kinderen onverdeeld beho ren op te trekken naar de Openbare School, te staven met enige verbijste rende domheden, te midden van de welke een vergelijking met het red dingwezen excelleert door haar door zichtige demagogie. In tweekleurendruk en rijkelijk puttend uit het arsenaal der minder dan niets zeggende overtui gingsmiddelen, bestaande uit vraagte kens, puntjes en uitroeptekens, wordt in deze folder gesugge reerd, dat het voorstaan van bijzonder onderwijs even dom is als het propage ren van „een aparte reddingboot voor Noorseen een voor Amerikaanse. en een voor Protestantse.... en een voor Katholieke.... en een voor....?" En het geschrift gaat dan verder: „Wie zou zo dwaas zijn dat te willen pro pageren? Doet onze „Neeltje Jacoba" haar werk niet uitnemend, ten bate van iedereen? Waarom verdeeldheid en versnippering?? Eendracht maakt macht!! En tochop onderwijsge bied is men daarvan blijkbaar niet zo doordrongen." Dan volgt er nog iets over schot jesgeest, iets over de fiscale nood van Nootdorp, waar men meer belasting moet betalen, omdat men zich de zegeningen van het bijzonder onderwijs op de hals heeft gehaald en tenslotte wordt er gedreigd met een verdeelde maatschappij waartoe een „verdeelde jeugd" wel onherroepelijk moet voeren. Ten antwoord op dit alles menen wij niet beter te kunnen doen dan de ge schetste analoge bewijsvoering, welke waarlijk verrassende mogelijkheden biedt, door ons niet verlichte geestes oog nog nimmer aanschouwd, ook op een ander terrein door te voeren. Wij hebben geen aparte reddingboten voor dames en heren. Neen, natuurlijk niet: stel je voor! Maar welk belachelijk conservatisme doet ons dan vasthouden aan de gescheidenheid van dames- en herenmodezaken? Werkt dit geen ver deeldheid in de hand, doordat de da mes zich anders zullen kleden dan de heren en zal een „verdeelde maatschap pij" hiervan niet het meest desastreuze gevolg zijn? Wij spreken niet eens over de (wel licht ook fiscale) voordelen (zowel in Nootdorp als elders) welke het gevolg zouden zijn van een geüniformeerde costumering van dames en heren. Men zal ons tegenwerpen, dat er met enige moeite een wezenlijk ver schil te onderkennen valt tussen het reddingwezen en de modezaken in ver band met het natuurlijke onderscheid tussen het mannelijk en vrouwelijk ge slacht. Jawel, maar dan zijn wij zo vrij in alle bescheidenheid op te merken, dat er misschien ook enig verschil valt waar te nemen tussen reddingwezen en onderwijs in verband met de confessio nele verscheidenheid hier te lande. En wil men worden verlost van de domme obsessie, dat verschil in confessie en van daarop gestoeld onderwijs per se moet leiden tot een „verdeelde maat schappij", dan ga men nog eens te ra de bij zijn gezond verstand en de eigen nationale werkelijkheid. Indien men tenslotte wenst te worden ingelicht om trent het grote goed dat bijzonder on derwijs heet en de daarvoor gevoerde strijd, indien men daarenboven eindelijk eens kennis wil nemen van de gefun deerdheid van het verlangen der di verse gezindten naar onderwijs op basis van hun levensbeschouwing, dan steke men zijn licht op bij de talrijke daar over verschenen publicaties, welke voor iedereen bereikbaar zijn. De bedevaart van de Katholieke Arbeidersbeweging van de afdelingen Haarlem en Overveen naar Onze Lieve Vrouw ter Nood in Heiloo, welke a.s. Zondag plaats vindt, zal per trein ver trekken des morgens kwart voor negen uit Haarlem, 8.53 uur uit Bloemendaal en 8.55 uur uit Santpoort. De rijwielbe devaart vertrekt des morgens 7 uur van het gebouw St. Bavo. Smedestraat, en kwart over zeven van de Catharina- school, Rijksstraatweg, Haarlem-Noord. Kaartjes voor de pelgrims, die per trein gaan, zijn tot morgenavond ver krijgbaar aan de bekende adressen, welke op de raambiljetten zijn aange geven. Ha Vrijdagavond zeven uur alleen nog bij de heer B. Reijnders, Zomer- vaart 134, en in het gebouw St. Bavo. Di't geldt ook voor de rijwielbedevaart, waarvan ieder zich voorzien moet van een verplicht programma, anders is de toegang tot de kapel onmogelijk. Er wordt een dringend beroep gedaan op alle katholieken om aan deze bedevaart deel te nemen. Ir. de maand Mei is bij de Nutsspaar bank ingelegd een bedrag van f 821.590.40, v/aaronder via de ophaaldienst f 33.529.02 en bij de afdeling Jeugdspaarbank f 1.949.60. Terugbetaald werd f 764.685. De 25-jarige bakkersknecht v. d. P. en diens vroegere schoolvriend, de 23-jarige L., beiden afkomstig uit ijir.uiaen, wei den hedenmorgen door de Haarlemse rechtbank wegens inbraak veroordeeld tot resp. een jaar gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk, en tien maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. Bij de inbraak hadden zij een actemas buitgemaakt en tevens een bedrag van zevenduizend gulden aan contant geld, en een pand brief ter waarde van duizend gulden meegenomen. Reinoud Heering zal hedenavond van 89 uur het volgende programma spelen: 1. Preludium, Van Hoof; 2. a. Zijt vrolijk, groot en kleine, b. Toen Hanselijn over de heide reed, c. 's Nachts rusten meest de dieren, oud-Ned. liederen; 3. Giga, Couperin; 4. a. Klokken klanken, v. d. Elst-Boonzajer; b. Van een smeder, Zagwijn; c. Van Pier de amndenmaker; Opsomer; 5. Turkse Mars, Mozart; 6. Suite Archaïque, Géo Clement; a. Ri- geaudon, b. Pavane, c. Menuet; 7. Dansje, Roelofs; 8. a. The Tors at Sunset, Mark ham Lee; b. Ma Poupée Chérie (Ber ceuse), De Sevei-ac; 9. Hindoe-lied uit „Sadko", Rimsky-Korsakof. Het speelwerk van het carillon is ver anderd. Op het hele uur wordt het Duitse lied „God roept ons broeders tot de daad", dat uit 1800 dateert, en op het halve uur „O God, die droeg ons voor geslacht" van de componist W. Craft (1678—1727) gespeeld. GEBOREN: E. Dekkervan Voorst, z; K. C. Pullvan den Ochtend, z; E. G. A. Veldhuizenvan Ettekoven, z; E. Medenblikvan der Kroft, z; L. Beun Groenendaal, z; J. de GrootHeems kerk, z; A. KleinhoutMeinders, z; G. A. Postvan der Maat, d; L. Polak van Dijk, d; J. K. TeeuwenSchreurs, d; J. Peutevan 't Wout, d; M. E. C. van der WerffBooms, d; J. L. M.' van KipshagenSlot, d. ONDERTROUWD: M. G. Scheepers en P. C. Verzeilberg; E. Daemen en A. G. Swart; G. Fabel en M. H. Tesselaar; P. N, A. van der Weiden en J. ter Plegt; K. Maarsen en A. Speelmans; L. Engel en M. J. Drenth; G. J. Drost en H. Brui nenberg; J. H. Heemskerk en T. W. Gloe- rich; P. van Es en A. P. Loogman; R. Treffers en L. J. van Slooten; A. Plakke en W. S. van den Broek; H. G. M. van Meeuwen en A. B. M. Brugman; A. Jongkrijg en M. C. Serné; K. H. C. Spiers en H. Rompa; H. W. de Hoop en L. Severijnse; D. Bak en M. Verschoor; K. Hos en W. de Jongh; H. Engelmoer en J. P. Knijnenburg; A. Olijdam en J. P. Breeuwer. GEHUWD: G. Turkenburg en A. Dijt; W. F. de Haas en H. G. Voors; M. E. Beringen en G. F. Verdam; J. van Diest en C. Besseling; J. W Derogee en C. M. Sminia; T. J. G. J. Vooges en B. L. J. H. Metselaar; J. H. Reedijk en H. J. de Klerk; J, Boot en A. Takken; C. E. A. van Boeckel en J. M. E. Wouters; S. H. Diependaal en A. Tensen; T. Tit en G. A. Dissel; W. J. T. Duijn en N. Mantel. BIOSCOPEN: Rembrandt: Voorjaarsparade (a. 1.), 2, 4.15, 7 cn 9.15 u.; Palace: Taxi mijnheer? (14 j 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Leve de Samba (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.: Frans Hals: Kleine mensen op de grote weg, (14 j 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Ingerukt mars (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne „Ha, die zeerover", en „Bandieten in het zadel" (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Donderdag 1 Juni: Schouwburg: Comedia „Dood van een handelsreiziger", 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 2—3 uur. Vrijdag 2 Juni: Schouwburg: Comedia, „Dood van een handelsreiziger", 8 uur. Palace: Film Koninklijk bezoek aan Pa rijs, 10 en 11 uur. De laatste jaren is ook in ons land wel duidelijk gebleken, dat de zoet vloeiende stroom der liefde dikwijls met succes een nieuwe weg bekabbelt. Voor al de militairen zijn, dank zij de lucht post, met schriftelijke liefdesverklarin gen in de wolken gebracht en brieven zijn tegenwoordig in een leger even on ontbeerlijk als kuch en kauwgom. In deze amoureuze luchtverbindingen zag Norman Krasna een dankbaar ge geven voor een comedie, die rijk werd aan kostelijke tafereeltjes. Mirjam, de jongste dochter van een Amerikaanse rechter verrast leger-, vloot- en luchtmacht met truien, wanten, sokken en lange brieven en dikwijls voelt zij zich gei'oepen om we reldomvattende sociale acties op touw te zetten. In haar brieven aan de mili tairen laat zij haar fantasie de vrije loop en plaatst haar zuster Ruth naar believen in minnelijke vacatures. Als de militairen naar huis terugkeren geeft dit alles vanzelfsprekend aanlei ding tot allerlei gecompliceerde ver houdingen. Op deze verwarde situaties kon de schrijver in verrassende tegen stellingen zijn gevoel voor humor dank baar botvieren. Deze humor komt echter niet tot zijn recht als de spelers niet terdege com petent zijn. om deze geestige situaties op de planken uit te beelden. De R.K. Toneelvereniging „Ludamus", die gisteravond in de Stadsschouwburg een opvoering gaf van dit toneelstuk, bleek voor deze taak berekend te zijn. Het stuk werd met grote voortvarend heid gespeeld, zowel het décor als het spel ademden een fi-isse geest. Het was opmerkelijk, hoe goed alle spelers zich wat mimiek en houding beti-eft voeg den in de sfeer van deze comedie. Het waren juist de fijne trekjes in de ver- tolking, die dikwijls aan beroepstoneel deden denken. Na een kleine aarzeling in het begin vond Blanche Holzhaus.als Mirjam spoe dig de juiste toon voor een enfant ter rible. Met een aangeboren gemak laveer de zij door alle huiselijke twisten en haar spel trok het publiek onweerstaan baar uit de plooi. Guus Boersma gaf een met alle vakmanschap verzorgde vertolking van de vader, die beter thuis was in justitiële aangelegenheden dan in gezinsmoeilijkheden. Ook de overige spelers en speelsters Dora van der Lin den, Ans Swart, Ans Veling, Dick Ste vens, Wim de Ree, Sonja Lubbers, Ad Spruyt en Jan Kraakman acteerden uit stekend en Jan Kraakman verdient alle lof voor de beheerste regie, die tot in de finesses verzorgd was. Onderstaande boeken zijn deze week aangeschaft door de R.K. Openbare Lees zaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70: W. C. L. van dèr Grinten De ver plichtingen van de werkgever krachtens de verschillende sociale verzekeringswet ten en de besluiten vereveningshef fing, loonbelasting en commissarissenbelas- ting. A. W. de Groot. Spelenderwijs Latijn; wat de ontwikkelde mens zonder gymna siale opleiding van Latijn dient te weten en zonder veel moeite kan ieren. H. Kemna Jubeljaar 1950; het jaar van de grote terugkeer. E. Simons. Geriefelijk wonen in be perkte ruimten. W. Sperling. Het betoverde vestzakje; goocheltoeren voor jong en oud. C. A. M. Spruyt. Drie-in-één; hoen ders, duiven, konijnen; practische hand leiding voor huisvesting, verzorging en kweek van hoenders, duiven en konijnen. J. Vader. Handboek voor aankomende metaalbewerkers; tevens ten dienste van hen die algemene kennis van metaalbe werking willen opdoen. S. de Vrij en M. Deelen. Wat weet ik. van televisie? M. W. R. van Vollenhoven. Is de wereld een gekkenhuis? Critiek op de politieke en diplomatieke waanzin en kwade trouw van 1919—1950. H. Wiegersma. Het Morgenland ofte wel het verhaal van een reis naar Byzan tium en Asia Minor. Wij dronken koffie met Borra, de klei ne vingervlugge öerviër. Terwijl zijn weense vrouw bezig was met het verstel len van een jas en het schildpadje T'iii over de grond rond scharrelde, vertelde de eeilijke zakkenroller in een grappig tioliands-Duiis taaltje een en ander over zijn beroep. Eigenlijk had hij tijdens ons bezoek meer interesse voor de middag maaltijd, die op het gasstel stond te sto men. „Ja, dat is 'een maaltijd voor drie" vertelde hij, „want onze vijfjarige zoon Scham is ditmaal ook van de partj. Mijn vrouw en ik zouden het heerlijk vinden als ons dochtertje van twee jaar ook aan u kon worden voorgesteld, maar dat gaat niet, want ze logeert, in Wenen met opa en Oma". Het volgend jaar moet ook Schani in Wenen blijven, want hij dient zich te be kwamen op de schoolbanken. Dat zal heel wat voor dat vrij-gevochten knaap je zijn, die zich nu in volle vrijheid zo goed vermaakt met zijn Franse vriendin netje, dochtertje van de clown, en de talrijke honden, meest Franse doggen, die niet tot het circus, maar aan de cir cusmensen behoren. De geestige Borra, die met zoveel non chalance horloges rolt en brave burgers in het ootje neemt, heeft een groot soci aal gevoel. Hij vertelde ons, dat de ar- tisten, die in hun jonge jaren de beste prestaties leveren, maar niet met geid mogen smijten, maar moeten sparen voor slechte tijden of oude dag. De geest on der de circusmensen hoort zó te zijn. dat zij elkaar met raad en daad bij staan, indien een hunner door een on geval zijn werk korte of langere tijd niet kan verrichten, Gaat het een niet meer. dan weet een ras-circusartist zich vrij spoedig zodanig om te schakelen, dat hij met een ander genre tóch weer in de piste terug komt. Hoewel hij veel van het circusleven houdt, heeft hij voor zijn zoon andere toekomstplannen. „Ik ben nu 14 jaar in de piste zo vertelde hij, „en mijn vrouw is de dochter, van een groot cir cusdirecteur, maar toch ben ik niet van plan er mijn hele leven in te blij ven. Ik denk nog een jaar of zes". Vol enthousiasme spraken ze dan over de dieren van Borra's schoonva- De directie van Cinema Palace heeft de goede gedachte gehad om van mor gen af iedere ochtend om 10 en 11 uur, voorlopig gedurende een week, speciale voorstellingen te geven van de Poly goon-reportage over het glorieuze be zoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Parijs. Daarna wordt de complete en zeer interessante film over de reis van Prins Bernhard naar het Westelijk halfrond vertoond. Vanmorgen werden deze films ir.' een voorstelling van één uur gedraaid voor een aantal genodigden, onder wie de burgemeester, de gemeentesecretaris en enkele wethouders. De Polygoon-opna men in. Parijs zijn de moeite waard, en het Haarlemse filmbedrijf heeft dan ook succes geboekt met de grote voorberei dingen, die werden getroffen. De tweede reportage begint met het vertrek uit Rotterdam en kijkjes op de „Karei Doorman". Daarna maakt men de verschillende ontvangsten in de West mee en de feestelijkheden in Brazilië en Mexico. Men ziet de ontvangst bij Pre sident Truman en het verblijf bij dP Nederlandse emigranten in Canada. De schoolkinderen kunnen in klasse- verband deze historische journaals tegen zeer geringe prijs bezoeken. De Spaarnestad krijgt een grote faam in zeepkist-kringen. Na het succes van de races op de Grote Markt heeft nu een Haarlemse jongen, Henny Verdonschot, ae eerste prijs gewonnen bij de zeepkist- rennen, die op de Thijmse Hucht bij Rhe- nen gehouden werden. Hij bereikte in de klasse B (deelnemers van 1416 j.) met zijn eigengebouwde zeepkist als- eer ste de finish in de finale. De burgemees ter overhandigde hem een wisselbeker en een medaille als klassementsprijs. Bovendien mag deze jeugdige Haarlem mer als bijzondere attractie een week gratis op vacantie in Rhenen. De gemeenteraad van Zandvoort kwam Woensdagavond bijeen onder voorzitter schap van burgemeester van Fenema. Van Jhr. Quarles van Ufford werd 80 ni2. grond aangekocht voor f 1.in totaal. Hierdoor zal het perceel grond, waarop het huis zal worden gebouwd dat de hoofdprijs is van de loterij van „Touring Zandvoort" worden vergroot. Deze geste werd door de raad zeer gewaardeerd. Bij de vaststelling van de beheersverorde- ning voor de dienst van publieke werken rees algemeen bezwaar tegen de bepa ling welke het benoemingsrecht van het personeel behalve de directeur -- aan B. en W. delegeerde. De heer SLEUERS (K.V.P.) meende dat de heterogene sa menstelling van de raad van waarborg is voor politieke benoemjngen en dat het benoemingsrecht daardoor zonder bezwaar aan de raad kon blijven. Wat de organisatie van de dienst betreft, vreesde spreker dat de directeur over belast is en meer aan ander personeel moet kunnen overlaten. De VOORZITTER acht Zandvoort groot genoeg om de benoemingen te delegeren; het maakt een beetje kinder achtige indruk dat de raad b.v. een eenvoudig arbeider met een plechtig be sluit gaat benoemen. De taak van de dienst gaat verre uit boven het niveau van andere plaatsen van gelijk aantal inwoners; ontlasting van de directeur is mogelijk door de aanstelling van meer leidinggevend personeel. Tenslotte werd de delegatie van de benoemingen uit het voorstel gelicht. Bij het verzoek van de strandpachters- vereniging om het gehele strand aan die vereniging voor 10 jaar te verpachten betoogde de heer LINDEMAN (KVP) dat de pachters meer rechtszekerheid moeten hebben door langere duur van hun contract en vastheid van plaats. Het werk van de strandpachters is van groot belang voor de badplaats; als er een paar pachters zouden zijn die onvol doende service bieden, zou dit een weer slag geven op het bezoek aan Zandvoort. Niettemin wil spr. het strand niet aan de vereniging verpachten omdat zij direct- belang heeft bij de strandexploi- tatie en bij de verpachting moet het algemeen belang van de badplaats in het oog worden gehouden. De heer TATES (VVD) noemde de strandpachters de beste propagandisten voor Zandvoort, maar achtte een groot gevaar aanwezig indien men het strand aan de vereni ging ging verpachten. De heer WEBER (AZB) wil de strandpachters door goede voorlichting zó ver brengen, dat zij de verpachting van het strand t.z.t. zelf kunnen regelen. De heer SLEGERS (KVP) wil de strandpachters medezeg genschap geven in de commissie voor de strandexploitatie. De VOORZITTER ontraadde verpachting aan de vereni ging, want dan gaan persoonlijke ele menten een rol spelen. De strandpach ters kunnen niet in de raadscommissie zitting nemen, maar daarin wel gehoord worden. Zou de raad de grote invloed op het strand prijs willen geven waar hij zo juist de benoeming van een arbei der niet aan het college wilde delegeren? Spr. onderhandelt met Domeinen om de rechten der gemeente te versterken; zulks omdat men van rijkswege beweert dat het rijk eigenaar is van de zee en dat zou aanleiding kunnen zijn voor het rijk om een vergoeding te vragen van ieder die zich in zee begeeft. Het ver zoek van de strandpachtersvereniging werd tenslotte afgewezen. Hierna interpelleerde de heer SLE GERS (KVP) het college omtrent het nijpend gebrek aan bouwterrein te Zandvoort. Spr. betoogde dat regelmatig gegadigden zich melden die in Zand voort willen bouwen, maar dat niet kunnen doen omdat geen bouwterrein beschikbaar is. De grond in het Villa- park-Kostverloren is in handen van een bouwmaatschappij. Het wederopbouw- gebied is gereserveerd voor claimhou ders en de grond in plan-Noord is ongeschikt voor villabouw door de na bijheid van het circuit. De enige moge lijkheid is, dat het uitbreidingsplan aan de Zuid-zijde van de Brederodestraat zo spoedig mogelijk wordt gerealiseerd, maar de eigenaar zal daar niet veel voor De K. A. B., afdeling Zandvoort, viert as. Zondag haar vijfjarig bestaan. In ver band hiermede wordt 's avonds in het Patronaatsgebouw door de toneelver eniging van de K. A. B. te Vogelenzang, opgevoerd het toneelspel „Bij heer Non kel". Het schoolverkeersexamen zal in Zand voort worden afgenomen op Dinsdag 6 Ju ni a.s. In de morgenuren zullen de can- didaten aan het practisch gedeelte van het examen worden onderworpen (het schrif telijk gedeelte vond reeds plaats). De uit reiking van de diploma's zal 's middags plaats vinden door de burgemeester. Woensdagavond speelden de veteranen van Zandvoortmeeuwen een voetbalwed strijd tegen het elftal der Zandvoortse po litie. Het was een aardige wedstrijd welke door de veteranen met 42 werd gewon nen. In de rust hielden leden van de gym nastiekvereniging O.S.S. hardloop-wedstrij den, de 3000 m. werd gewonnen door D. Koper en de 100 meter door H. Gansner. Na de wedstrijd demonstreerden leden van de Zandvoortse Luchtvaartclub en kele zweefvliegtuigjes met verbrandings motor. De sportweek staat heden (Donderdag-) avond in het teken van de auto- en mo torsport. Om 7 uur beginnen op het cir cuit motor-behendigheids wedstrijden, ge volgd door demonstraties door de coureurs Beels en Hoogeveen en besloten door wed strijden met transportfietsen. der, de vroegere circusdirecteur Kludsky, die 800 dieren had getemd waaronder 28 olifanten. In de herfst van dit jaar verschijnt er van zijn hand een boek. Borra spreekt niet minder dan dertien talen en zodoende kan men hem in alle landen, waar hij voor de hoogste auto riteiten optreedt, verstaan. In de win ter woont hij in zijn huis in Wenen. De Abessijnse wervelwindspringers, die vol Zuidelijk enthousiasme stonden toe te zien hoe enige collega's een partij schaak weggaven, vertelden ook het een en ander over hun leven. Ze wonen met elven bij elkaar en zijn allemaal onge trouwd. Het huishouden doen ze nelemaal zelf. Stoppen, naaien, wassen, koken en de wagen schoonhouden. Hun jongste springer is 15 jaar. We trachtten een ge sprek aan te knopen met Mahmed, een jochie van 16 jaar, dat er veel en veel jonger uitzag. Maar met zijn verlegen prachtige donkere ogen maakte hij ons duidelijk, dat hij alleen zijn eigen taal sprak. Abdullah trad toen maar als tolk op en zo kwamen we te weten, dat Mahmed pas kort bU het circus is en in Abessinië nog drie broertjes heeft, waar hij erg naar verlangt. Hjj vindt Holland wel erg mooi en hü houdt ook wel van de piste maar hij wil heel graag naar zijn land terug. De groep is dan ook van plan om na de Hollandse tournee, naar Abessinië terug te keren. Gistermiddag om kwart over drie reden twee auto's op de Zeeweg met een flinke vaart tegen elkaar. Wegens her stelwerkzaamheden van het weggedeelte lussen de Erebegraafplaats en de Haar lemse waterleiding, wordt het verkeer voorlopig over de Noordelijke baan ge leid. Doordat een in de richting Zand- voort-strand rijdende wagen, bestuurd door een dame, links hield, werd een botsing veroorzaakt met een auto, die uit de richting Zandvoort kwam. De beide wagens werden aan de voorzijde totaal vernield. De schade was zo hevig, dat zij moesten worden weggesleept. De dame en de heer de K. uit Bloemendaal, bestuurder van de tweede wagen, liepen een hoofdwonde en een knieschijffrac- tuur op. Nadat een Zandvoortse dokter ter plaatse eerste hulp verleeni had, werden zij naar de Mariastichting ver voerd. Aan de fa. G. Hulsebosch te Bloemen daal is het maken van een stamriool in de Wilhelminastraat, Zijlvest en Kinder- huisvest gegund voor de prijs van f 209.900. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de Ned. Padvinders en het 20-jarig bestaan van de Verkenners zal in het wandelbos „Groenendaal" op Vrijdag 2 en Zaterdag 3 Juni een op voering van het kampvuurspel „Vreem de Ajuinen" worden opgevoerd. Men zal zich herinneren dat ter gelegenheid van de bevrijdingsfeesten van dit jaar, in de Schapenduinen een poging daar toe is gedaan, welke echter tengevolge van het slechte weer als mislukt werd beschouwd. Men hoopt daarom dat de omstandigheden in Groenendaal gunsti ger zullen zijn en er wordt aan de voorbereidingen daarvan wederom hard gewerkt. Het kampvuurspel dat ge schreven is door Flip Wafelbakker en O.l.v. hopman J. J. Tekamp zal worden vertoond, zal zich afspelen op de vij ver nabij de Adriennelaan. die in Heem stede bekend staat als de lelie vijver. In deze vijver zal een ijzeren plankier worden neergelaten. waarop het kampvuur wordt ontstoken, zodat van brandgevaar geen sprake kan zijn. Deze plek leent zich uitstekend voor de opvoering van een spel en de toe schouwers hebben volop gelegenheid om een mooi plaatsje uit te zoeken. Vooraf gaat een grootse optocht, die om 7 uur van de Molenlaan vertrekt, voorafgegaan door de Districtsband o.l.v. flopman H. Bakker. Te 8 uur wordt bij het Raadhuis even halt ge houden en ten aanschouwen van de ge meentelijke autoriteiten een zeer korte vertoning gegeven waarin de elf pro vinciën van Nederland symbolisch naar voren zullen komen. De toeschouwers kunnen zich dan bij de stoet, aansluiten, waarna men fïezamenlijk naar Groe nendaal trekt. Te kwart over 8 wordt het kampvuur ontstoken en om 9 uur begint het spel. Er worden, vooral wan neer het weer medewerkt, vele toe schouwers verwacht, die na afloop van het spel gebruik kunnen maken van extra bussen die door de N.Z.H. worden ingeschakeld. Geheel Heemstede heeft Woensdag grote belangstelling getoond voor de omgevallen trampaal, die in zijn val een zeer zware zeswielige auto medesleepte en vooral de schooljeugd, die nog vacan tie had, was aanwezig. Toen des mid dags te ongeveer drie uur de vracht auto weer overeind was gevijzeld en de paal langs de kant van de weg was ge sleept, is men met luchtboren het beton blok waarmede de paal in de grond was bevestigd te lijf gegaan en werd dit ge heel gesloopt. De auto was slechts licht beschadigd. GEBOREN: Jelke C. H., z. van E. J. Meijer en H. Faber. Voorweg 19 Wil lem, z. van J. Schoehuijs en H Andries. Jan van Kuikweg 21 Garda j„ dochter van C. J. de Ruijter en B. A Schriever, Voorweg 21. GEHUWD: P. A. Kuijs en C. J. Th. Dijkman. GENERAL M. L. HERSEY (Nederl.) 1 Juni te Amsterdam. WATERMAN 1 Juni te Suez. voelen, want dat kost enkele tonnen. De gemeente zou hiermede een begin kunnen maken. Het is van groot belang dat kapitaalkrachtige personen de ge legenheid krijgen zich in Zandvoort te vestigen. De VOORZITTER deelde mede dat B. en W. met dit vraagstuk reeds lang doende zijn. Met de eigenaar van de grond is reeds contact opgenomen; deze is in beginsel bereid alle gronden ten Oosten van de Brederodestraat aan de gemeente te verkopen. Er is enige ver traging ontstaan door de overbelasting van dc diénst van P. W. en de late vast stelling van het uitbreidingsplan; spr. hoopt deze zaak in Juli of Augustus in de raad te kunnen brengen. De heer TATES pleitte voor opheffing van het bouwverbod langs de Zand voortse laan. De VOORZITTER zeide dat het uitbreidingsplan lintbebouwing niet toelaat. Om 10 uur ging de raad in besloten zitting tot middernacht Het was Woensdagavond niet EDO Haarlem maar EDORCH om het kam pioenschap van Haarlem. Deze met zo veel zorg opgiezette serie wedstrijden is zachtjesaan een lijdensgeschiedenis ge worden en nu Haarlem zich Zondag j.l. terugtrok, moest men het programma radicaal wijzigen. Besloten werd de winnaar van EDO RCH tegen VSV, de winnaar van Storm vogelsVSV de finale te laten spelen, hetgeen de aantrekkelijkheid niet heeft verhoed. Maar toch vermoeden we dat de strijd om het kampioenschap van Haarlem zeker nog de nodige belang stelling zal trekken indien er gespeeld wordt als gisteravond in de strijd tus sen EDO en RCH, want alsof het een belangrijke competitiewedstrijd gold, zo fel hebben beide partijen om de eer der overwinning gestreden. Het resultaat was een 22 gelijk spel en men besloot de wedstrijd de volgende week Woens dagavond in het Heemsteeds Sportpark, op het RCH-terrein, over te spelen. Spannend, fel en hard was de strijd tussen de beide competitie-genoten en ook nu weer is het technisch sterkere RCH er niet in geslaagd de wakkere EDO-ploeg te verslaan. De rood zwarten hadden sinds de roemloze be kerstrijd tegen PSV hun elftal weer eens gewijzigd en deze wijziging bleek een merkbare verbetering. Bovendien beet EDO zo vinnig van zich af, dat RCH al direct de handen vol kreeg. Vooral Roodselaar was de gevaarlijke man in EDO's voorhoede en hij was het die met een zeer gewaagde kopbal doelman Van Vliet passeerde en zijn club de leiding gaf. Daarbij raakte Roodselaar aan z'n hoofd gewond en moest zich laten ver- Waaneer Zaterdagmiddag in de dui nen van de Amsterdamse Waterleiding het tom-tom geroffel weerklinkt zal het opperhoofd Manitou, staande voor de Tepee, de talrijke Indianenstammen toespreken, die van heinde en ver zijn gekomen om de t jacht op de bisons te houden. In de duinen zijn namelijk de duide lijke sporen van een groot aantal bi sons waargenomen en de Indianenstam men, die op de jacht naar bisons zeer bedreven zijn, zullen hun tijdelijke In dianendorpen gaan opbouwen om van daar uit de biso.isporen te volgen en te trachten dit grote wild te ontdekken en een rijke jachtbuit binnen te halen. De jacht zal niet gemakkelijk zijn, want de duinen zijn zeer uitgestrekt en bie den vele goede schuilplaatsen. Manitou verwacht echter, dat zijn stammen alle moeilijkheden tijdens de jacht zullen overwinnen en een goede buit zullen bemachtigen. Te half drie wordt de grote jacht ge opend en van dat ogenblik af zal de vlag over de duinen wapperen. Alle stammen nemen dan deel aan het grote défilé langs het opperhoofd, waarbij ze voor hun stam de gelukssteen in ont vangst zullen nemen. Als de jacht ge ëindigd is komen de stammen tezamen in een grote kring rond de Tepee om een Indianendans uit te voeren rond de winnende stam, die het grootste succes bij de jacht behaald heeft. Zo zullen de welpen van het Haar lemse district Zaterdagmiddag het 40- jarig feest van de Verkennersbeweging vieren en het zal zeker niet aan span ning en avontuur ontbreken. Het be looft dan ook voor de jongens èn voor de leidsters een interessant feest te wor den. binden. RCH nam meteen de kans waai en door Koster werd het spoedig gelijk en nog voor rust werd het lichte Racing, overwicht nogmaals met een doelpunt van Koster beloond toen Dweelaart een fout maakte. Ook in de tweede helft is er hard om de overwinning gevochten. EDO scoorde met medewerking van Van Reenen spoedig de gelijkmaker en hield nog even het beste van het spel. RCH nam echter gaandeweg het initiatief weer over en was gedurende de resterende tijd een tikje sterker zonder nochtans er in te slagen de uitstekend werkende EDO-verdediging te verschalken en het einde gaf dan ook een 22 gelijk spel. 1EE-S De ophalers van plaatsengeld iri on ze kerken kennen hun pappen heimers. Ik heb er altijd de diep ste bewondering voor hoe ze bank voor bank precies hun hand ophouden voor de beminde gelovige, die betalen moet, omdat hij geen vaste plaats heeft. Nu gebeurde het onlangs in een pa rochie, dat de officiële en erkende geld- ophaler ziek was. Zijn taak werd over genomen door een vrijwilliger die na tuurlijk grotendeels moest afgaan op de eerlijkheid en het begrip van degenen, die hun offer behoren te plengen. De man tikte op de banken en veelal kwamen er dubbeltjes of kwartjes los. Eén bidder ging zo in zijn kerkboek op, dat hij het tikken niet hoorde. Een zach te beweging van zijn arm bleek doel treffender. „Dit is mijn plaats" zei de man, min of meer ontstemd. „Dat kan niet", antwoordde de hulp geldophaler „want het is de mijne". Toen werd een hoofd rood en kwam een portemonnaie te voorschijn. Advertentie HAARLEMS BEDDENSPECIALIST J ANS WEG t/o Station Telef. 14329 De hoofdprijzen van de nationale lo terij voor het zwakke kind „Wie wint de pot?" zijn op de volgende nummers gevallen: 2 Ford-Vedette-auto's op de loten groep IX, serie A en B, nr. 15974; een slaap- en een eetkamer-ameuble ment groep IX, serie A en B, nr. 22312; 2 radio-gramofoons groep VI. serie A en B. nr. 260; 2 cassettes „Soiazilver": groep VI, serie A en B, nr. 18903 en als poedelprijzen 4 Solex rijwielen; groep II, serie A en B nrs. 9952 en 7178. IJMUIDEN. 1 Juni 1950. Trawlers IJm. 34 f 9500, een Zweedse kotter G. 670 f 4260, een kustvisser IJm. 213 f 350. Donderdag 1 Juni Hoog water: 3.47 u. en 16.17 u. Laag water: 11.54 u. Vrijdag 2 Juni Hoog water: 4.34 u. en 17.06 u. Laag water: 0.18 u. en 12.41 u. Advertentie oestel vroegtndig Uw 7-pers trouwauto's bi) Sinds 1910 Rozenstraai )-9 - Telefoon 19992 Gevestigd sinds 1810 Advertentie Advertentie Advertentie VLOTTE LEVERING Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2