Faanhof Lakeman wint laatste etappe de Ronde Alleen Vos actief in wandelend peleton HIMTER Ha.'. HONIG'S PUDDING MET SUIKER T DOMEIN DER VROUW Het MANTELPAK GRATIE Verantwoordelijkheidsbesef D Belevenissen van de struisvogel Ra smus Gedoofd als een nachtpitje r Wij luisteren naar Ploegprijs voor België A m is in de Van ¥SSet sneller dan Harris in 01. Stadion In Augustus tweedaagse manoeuvre i Yan de OUDE naar de NIEUWE aardappelen RECEPTEN voor vier personen N.. J De ontvoerde Griekse kinderen Dagelijks kinder verhaal door Clevin DONDERDAG 1 JUNI 1950 PAGINA 5 (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, 31 Mei. De Ronde is voorbij. En de Am sterdammer Henk Lakeman, die in Baarle-Nassau mei een heftige sprint de oranjetrui bemachtigde, heeft deze onge schonden hei Olympisch Stadion binnengedragen. Maar Welk een pov?r slot van de Ronde! Welk een controverse 1 tussen het gejuich op de tribunes om deze tweede Neder lander die de nationale ronde op zijn naam schreef en de akelige vertoning van dit laatste traject! Een eindeloze wan deling, zonder geest en pit, met alleen de strijdbare Frans Vos als opponent van verveling en lusteloosheid. Maar Wanneer Frans Vos zijn rug boog, om nog eenmaal te trachten zijn verloren trui mei een sprong van minstens twee minuien en veertig seconden te heroveren, zat onmid dellijk weer die grimmige Middelkamp aan zijn wiel, om hem in de groep terug ie zuigen. En zo sukkelden wij verder Van Rotterdam tot Den Haag, van Den Haag tot Haarlem, van Haarlem via Utrecht naar Amsterdam. Ja, hei Stadion juichte om de karavaan die au grand complet binnenliep, maar degenen die hei peleton op zijn laatste rit hadden ge volgd, stonden er zonder enthousiasme bij. De derde Ronde van Nederland was als een nachipiije uitgegaan. In héét Nederland vooraan! Eiport-Virginia DE RUYTER VIJFDE TE MADRID Ronde van Italië Ned. honkbalnegental Resultaten van de Ronde Kies voor de bereiding van een heerlijke pudding, voldoende voor 4 personen, 14 ct.\ Honig's Pudding met suiker. I - VERKIEZINGEN IN ZUID-KOREA Vrij rustig verloop Amerikaanse tennissers naar Noordwijk Belgische renners voor Tour de France MARKTEN Scheepvaartberichten Nota aan VerNaties 27 De Spaanse politieagent klom in een telefoon- voor de stier er achter. Hij liet zich hals over kop hij zocht. Maar wat was dat? Plotseling staarde ha paal, zodat hij erg ver in het rond kon kijken, uit de paal glijden, holde naar de auto toe en haalde ergens heen Het was vast iets heel vreemds, dat hij Inderdaad zag hij toen al gauw de auto van de stie- een foto te voorschijn, die hij in zijn zak had. Ja, te zien kreeg, renvechter, met de aanhangwagen met het voer het kon niet missen, het was absoluut de auto, die Waarom in veel woorden te leggen, Wat in weinig regels te vertellen valt Die hele eindeloze wandeling door heb ben de renners aanslagen zitten plegen op de belangstelling voor de Ronde, die toch op de eerste plaats hün ronde is. Bet zal ten eeuwigen dage een raadsel blijven, waarom de Belgen niet eenmaal ernstig hebben geprobeerd omhun 28 Seconden achterstand op Lakeman te annuleren. Niet éénmaal, terwijl zij met de sterkste bent van het hele legioen, de winnaar namelijk van het ploegenklas- sement, in de slag zaten. En daarmee was natuurlijk het groot ste gevaar voor Lakeman bezworen, Want voor het overige moest het alle maal van Vos komen. Maar Vos kon zijn portie krijgen, elke keer dat hij er tussen uit trok. Steeds zat Middelkamp aan zijn wiel, Middelkamp een nóg fu rieuzer bewaker van Lakeman's trui dan op de eerste dag. Middelkamp, die niets duldde, van geen mens en die zelfs meesprong toen Spenkelink probeerde te ontsnappen. Spenkelink, wiens drie minuten voorsprong van de voorlaatste etappe volledig waren geannuleerd door diens onmacht om ze zelfs tegenover een wandelend peleton te handhaven. En zo ging het dus verder, wande lend, eindeloos wandelend. Het enig prettige was, dat het weer zo mooi en de streek zo onvergankelijk schilder achtig was in deze prille tijd van het jaar. Maar het peleton dat wij begeleid den en dat voor ons de bron van alle actie moest zijn, dommelde voort en zette middels de Belgen en Middelkamp zijn rem als een reusachtige kaasstolp op elke ontsnappingspoging. Vos probeerde het nog een keer in Utrecht, maar weer zat de hevige Mid delkamp aan zijn wiel, en bovendien remden de gesloten spoorbomen bij Maartensdijk even de cadans, zodat de arme Bossenaar het tenslotte maar op gaf. En nog geen kilometer verder ver dween de laatste hoop op leven, toen van Beek, die beide vorige malen de grote animator en triomphator van de laatste etappe was geweest, in het ge drang viel en te ver achter raakte om zijn slag nog te kunnen slaan. En zo zagen wij de hele colonne en file het Stadion binnenrijden. Van Est probeerde nog het sprintje voor Vos aan te trekken maar als een wervelwind kwam Faanhof uit derde of vierde posi tie over zijn beide ploegmaats heendra ven en won de eindspurt met de Belg Maelbrancke, Voorting, Van Est, Vos en Blankenauw aan zijn wiel. De uitslag van de zevende etappe luidt: 1. Faanhof (Ned. B.) 6.46.42; 2. Mael brancke (Belg. A.); 3. Voorting (Ned. A.); 4. Van Est (Ned. B.); 5. Vos (Ned. B.); 6. Blankenauw (Zwits.-Ned.); 7. Van Kerk- hove (Belg. A.); 8. H. Smits (Ned. B.); 9. B. Francken (Brab.-Limb.); 10. De Kor- De Ronde van Nederland 1950 is geëin digd. Tijdens de huldiging van de win naars m het Olympisch Stadion te Am sterdam. V.l.n.r.: Henk Lakeman, De- poorter en Callens. Advertentie De eindstand van het wereldkampi oenschap libre, dat te Madrid werd ge houden, luidt: 1 Carrera (Arg.) 8 gewonnen partijen; 2 Domingo (Spanje) 7 gewonnen en 1 verloren partij; 3 Garcia (Sp.) 6 gewon nen en 2 verloren partijen; 4 Gabriëls (Belg.) 5 gewonnen en 3 verloren par tijen; 5 De Ruyter (Ned.) 4 gewonnen en 4 verloren partijen; 6 Dufetelle (Fr.) 3 gewonnen en 5 verloren partijen; 7 Van Hassel (Belg.) 3 gewonnen en 5 verloren partijen; 8 Iglesias (Chili) 1 gewonnen en 7 verloren partijen; De zevende en tevens langste etappe van de Ronde "van Italië, van Locarno (Zwitserland) naar Brescia over een afstand van 293 km, werd gewonnen door de Italiaan Maggini in 8 uur 22 min. 5 sec. Zijn landgenoten Albani en Barducci eindigden als tweede en derde. In het algemeen klassement moest de Zwitser Schaer zijn plaats afstaan aan de Italiaan Martini, die in de etappe van gisteren als zesde eindigde. Het Nederlands honkbalnegental dat op Zondag 18 Juni a.s. een interland wedstrijd tegen België zal spelen is als volgt samengesteld: Werper: Urbanus (OVVO) 7 achtervan ger Vrenegoor (HHC); eerste honk: Hoogenbos (HHC); tweede henk: Keu- lemans (Schoten); korte stop: Jole (HHC); derde honk: G. Altink (ÖVVO); linksvelder: Holewijn (VVGA); midvel- der: :Prins (Ajax); rechtsvelder: Meyer (OVVO). Reserves: Link (Blauw Wit), Pronk (VVGA) en Noordhof f (HHC). ver (Ned. A.): 11. Loos (Ned. B.); 12 Leenen (Belg. B.); 13. Schoenmakers (Brab.-Limb.); 14. Mertens (Belg. B 15. Rogiers (Belg. A.); 16. Vinken (Brab.- Limb.), allen zelfde tijd als Faanhof. 17 tot en met 45 ex aequo, eveneens in de zelfde tijd een groep van 28 renners, bij wie Lakeman (Ned. Nat.); Acou (Belg. A.); Callens (Belg. A.); Meersman (Belg. A.); Schotte (Belg. A.); Vanderveken (Belg A.); Decock (Belg. B.); Depoorter (Belg B Van Stayen (Belg. B.); Verpoorten (Beig. B.); Weber (Zwits.-Ned.); Lam- brichs (Brab.-Limb.); Middelkamp (Ned.- Nat.); De Buiter (intern, ploeg) en Evers (Ned. A Opgegeven hebben Spenkelink (Ned. A.) en Van Beek (Ned. A.). EINDKLASSEMENT: 1. Lakeman (Ned. Nat.) 45.24.24; 2. Depoorter (Belg. B.) 45.24.52; 3. Callens (Belg. A.) 45.24.59; 4. Vanderveken (Belg. A.) 45.25.52; 5. Evers (Ned. A.) 45.26.14; 6. Rogiers (Belg. A.) 45.26.57; 7. Vos (Ned. B.) 45.27.03; 8. De tulter (Intern.) 45.27.52; 9. Leenen (Belg. 45.30.45; 10. Middelkamp (Ned. Nat.) 45.30.51; 11. Schotte (Belg. A.) 45.30.51; 12. Verpoorten (Belg. B.) 45.31.09; 13. H. Smits (Ned. B.) 45.31.39; 14. Lambrichs (Brab.- Limb.) 45.31.46; 15. Van Est (Ned. B.) 45.32.09; 16. Mertens (Belg. B.) 45.32.24; 17. Decock (Belg. B.) 45.32.28; 18. Acou (Belg. A.) 45.34.09; 19. Maelbrancke (Belg. A.) 45.37.10; 20. Bednar (Intern.) 45.37.41. Het ploegenklassement luidt: 1. Belgische A.-ploeg, 136.17.48; 2. Belgi sche B.-ploeg, 136.26.46; 3. Nederlandse B- ploeg, 136.30.51; 4. Nederlandse Nationale Ploeg 136.40.36; 5. Internationale Ploeg 137.16.15; 6. Nederlandse A.-ploeg 137.19.15; 7. Limburgs-Brabantse Ploeg 137.24.03; 8. Zwitsers-Nederlandse Ploeg, 139.09.09. Ongeveer 25.000 toeschouwers woonden gisteravond in het Olympisch Stadion te Amsterdam de openingswedstrijden bij, welke gehouden werden in afwachting van de aankomst der renners in de Ronde van Nederland. Arie van Vliet behaalde in de sprintmatch voor professionals een over winning op zijn aloude tegenstanders Reg Karris en Jan Derksen. In de eerste rit ging Van Vliet aan de kop, gevolgd door Derksen en Harris. Na het uitgaan van de eerste bocht had Har- ris zich naar de tweede plaats opgewerkt, maar in de eindsprint kwam hij bijna een lengte tekort. In de tweede rit vertrok Harris van kop, gevolgd door Van Vliet en Derksen. Voor de Marathontribune ging Derksen plotseling langs zijn tegen standers. Van Vliet ging met hem mee. Tot 100 meter voor de finish behield Derk sen de leiding, maar toen kwam Van Vliet onweerstaanbaar naar voren en won we derom met bijna een lengte voor Harris. Ook in de derde rit. ging Harris van kop, gevolgd door Van Vliet en Derksen. Nu liet de Engelsman zich niet verrassen en won in de fraaie tijd van 11,8 sec. over de laatste 200 meter. In een achtervolgingswedstrijd voor amateurs verloor de kampioen van Neder land, Kunst van Krever. Het programma werd besloten met een uui'swedstrijd voor stayers. De strijd was eigenlijk na 17 minuten al beslist toen de Fransman Lesueur de kop nam en de ze tot het einde toe behield. De aanval len van Pronk, Bakker cn de Belg Ver schuren sloeg hij regelmatig af. De uitslag was: 1. Lesueur (Frankrijk! afgelegd 72.500 m. 2. Pronk (Ned.) 72.490 m, 3. Bakker (Ned.) 72.300 m. 4. Ver schuren (België) 72.010 m. 5. Clautier (Bel gië) 71.700 m. 6. Bijster (Ned.) 68.240 m. De overige uitslagen luiden: Sprint-totaalstand: 1. Van Vliet 4 pnt. 2. Harris 5 pnt. 3. Derksen 9 pnt. Achtervolgingswedstrijd voor amateurs (4 km.): 1. Krever 5 min. 28» sec. 2. Kunst 5 min. 28j8 sec. Klassementswedstrijd voor amateurs over 10 km.: 1. Kleefstra 10 pnt. 2. De Moor 8 pnt. 3. Van Vreden 6 pnt. Tijdrace: 1. Derksen 29.6 sec. 2. Van Vliet 29,8 sec. 3. Harris 30,2 sec. Advertentie In Zuid-Korea zijn Dinsdag verkiezin gen gehouden voor de Nationale verga dering. Er is door ongeveer 7.200.000 van de 8.300.000 kiesgerechtigden gestemd Op het platteland veroorzaakten de communisten enige onrust, maar over het algemeen hadden de verkiezingen een vrij rustig verloop, en van de ern stige ongeregeldheden, die het commu nistische Noord-Korca had voorspeld, is niets gekomen. De eerste uitslagen wijzen er op, dat de regering van Premier Syxman Rhee veel steun verloren schijnt te hebben. De Nationale Vergadering telt 210 ze tels. De samenstelling zal waarschijnlijk pas bekend worden op 19 Juni, wanneer de nieuwe zitting wordt geopend. Voor de lawntennis wedstrijd tussen de internationale club van Amerika en een versterkte ploeg van de I. C. Nederland, welke van 9 tot en met 11 Juni te Noord- wijk wordt gehouden, zullen aan Ameri kaanse zijde een viertal spelers uitkomen, die momenteel te Parijs spelen en ook naar Wimbledon zullen gaan, nl. Larsen, Seixas, Kovalaski en de Zuid-Amerikaan Morea. De Nederlandse ploeg wordt versterkt met de Australische spelers Bromwich, Worthing- ton en Harper. De keuzecommissie van de Belgische Wielerbond heeft een eerste selectie ge maakt voor dë Belgische renners, die eventueel in de Ronde van Frankrijk zullen starten. Voor de Belgische A-ploeg zijn de volgende 12 renners gekozen: Blomme, Couvreur, Demulder. Dubuisson Dupont, Hendrickx, Impanis, Lambrecht, Ockers, Schotte, Van Ende en Verhaert. Daar er slechts tien renners in de Belgische A-ploeg kunnen starten, zul len dus nog twee van de genoemde renners naar de Belgische B-equipe ver huizen, die reeds bestaat uit Bayens, Close, Stroms en Verschueren. Als re serves zijn aangewezen: Bogaerts, Breur, De Rijcke, Gyselinck, Peeters en Van Brabant. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH, 31 Mei Op "de markt werden aangevoerd 5917 stuks vee, zijnde 1618 runderen, 683 nuchtere kaiveren, 55 zeugen, 683 nuchtere kalveren, 55 zeugen, 78 lopers, 2370 biggen, 982 scha pen en lammeren, 31 geiten. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfvaarzen van f 650—950 p. st., guiste koeien van f 500750 p, st., kalfvaarzen van f 600925 p. stklamvaarzen van f 550 600 p. st, guiste vaarzen van f500625 p. st., pinken van f 350500 p. st., graskalve ren van f 160285 p. st., nuchtere fok- kalveren van f 80125 p. st., nuchtere slaehtkalveren van f 40—65 p. st„ lopers van f 6075 p. St., biggen van f 35—55 p. st., schapen van f 65—85 p. st., geiten van f 2050 p. st. Slachtvee duur, le kw. tot f 3.15, 2e kw. f 2.85—3 3e kW. f 2.65— 2.80 per kg. geslacht gewicht. ROTTERDAM, 31 Mei Katoen, strict middling, one inche staple ex pakhuis, reële tarra (excl. alle rechten) f 3.1914 (onv.). Java-tabakinschrjjving. Het aanbod op 16 Juni zal bestaan uit: 198 pakken jf/Besoeki, 170 pakken Ked, 462 pakken Nangkaan, 300 pakkeng/Besoeki, 218 pakken db, 1129 pakken j/Besoeki, 349 pakken Nangkaan/hk, 149 pakken f, 305 pakken Ked'/hk, 508 pakken Salak/hk, 325 pakken cmd/hk, 645 pakken bkxx biting'/hk, 246 pakken lig, 82 pakken f/ Besoeki/k/div, 60 pakken Nangk./kk/l, 42 pakken g/h/ls, 10 pakken g/Kedoe/ Is, 26 pakken dlk/hk/x/div, 14 pakken dlk/kk/ls, 75 pakken grs/div, 71 pakken sa/grs/ixxsa/grs/dlv, 120 pakken Kedoe/ grms/div., 75 pakken Besoeki/no/1948, 474 pakken Besoeki/»o/lfl4a. De landen van de West-Europese Unie zullen in Augustus a.s. een tweedaagse manoeuvre houden om de luchtverdedi ging van hun industrie- en commerciële centra op de proef te stellen- Het hoofd kwartier van de Brusselse organisatie heeft bekend gemaakt, dat luchtmachten van Groot-Brittannië, Frankrijk, Neder land en België, en de derde luchtdivisie van de V. S„ gestationneerd in Groot- Brittannië, zullen deelnemen aan de „Operatie Cupola". Tijdens deze tweedaagse manoeuvres zullen zware en middelzware bommen werpers van de Britse en Amerikaanse luchtmacht schijnaar.vallen uitvoeren op sleutelposities in West-Europa, welke door straaljagers var- de landen der Wes terse Unie verdedigd zullen worden. Een woordvoerder heeft meegedeeld, dat de „Operatie Cupola", de derde in een reeks gemeenschappelijke luchtma- noeuvres, ten doel heeft om meer eenheid te brengen in de vliegtechniek, de grondcontröle en de luchtafweer. Hij voegde eraan toe, dat deze operatie „een nog veel realistischer karakter" zou dra. Gabardine is voor deze zomer de grote mode, en niet alleen voor geklede pakjes zoals men ziet aan deze foto, die een model laat zien van de Nederlandse confectiefa- brikant Max Haar. Dit spor tieve mantelpak met wat ruimte in" de taille, bijeen gehouden door een cein tuur, heeft een van voren doorgeknoopte rok, en een schouderstuk, dat enigszins een capeje suggereert. Ook de Belgische confectie heeft in ons land tailleurs geïmporteerd van gabardine, in mooie zachte pasteltinten. Ze zijn echter besmettelijk deze lichte pakjes en kunnen niet zo goed togen een stootje als het onvolprezen ruitje dat stof en de lichte besmetting, die men in het daags bewe gen opdoet, onzichtbaar op neemt. Dit jaar is het mantelpak je zeer in de. gratie. Wie een nieuw heeft aangeschaft, is verstandig geweest als ze het klassieke model heeft gekozen, dat is tenminste be stand tegen de grilligheid van de mode, die ons de laatste jaren lelijk parten heeft gespeeld. Een aange sloten jasje, niet- te kort en niet te lang, een rok waar men behoorlijk in stappen kan, niet te nauw en niet te kort, zodat er speling naar de verschillende kanten mo gelijk is. Want mot al die klokrokken en schootjes en korte getailleerde jasjes zitten we nu maar te kijken. Wie de „new iook" enthou siast heeft nagevolgd, betaalt nu wèl leergeld en zal zich een volgend maal tweemaal bedenken voor ze een nieu we richting in de mode zon der meer navolgt. Kleren zijn veel te duur om er niet minstens een paar jaar ple zier van te hebben. ASTRID ezer dagen stond er in de krant een bericht over een baby van an derhalf jaar. die per vliég- tuig van Zuid-Afrika naar ons land was gevlogen om hier een maand bij zijn grootouders te komen loge ren. Het bijzondere van het geval was dat de dreumes reisde zonder geleide. Het bericht op zich vonden wij niet zo buitengewoon belangrijk. Wij maken er dan ook alleen maar melding van omdat het weer eens een nieuw, duidelijk bewijs is voor cfe mentaliteit van deze tijd. Wij zijn er vast van overtuigd, dat de stewardes aan boord van het vliegtuig haar uiterste best zal heb- gen dan de beide vorige de Operatie ben gedaan om zo goed mo, Fm 1 PU Ar Onpratie Bulldogi;:i7 1-.- - Foil" en de „Operatie Bulldog Het hoofdkwartier voor de „Operatie Cupola" zal gevestigd zijn in Fontaine- bleau, waar Sir James Robb, opperbe velhebber van de luchtmacht der West- Europese Unie, de leiding zal hebben. Met de „Operatie Cupola" zal voor de eerste maal het vermogen van de West- Europese landen, om grote en strategi sche gebieden te verdedigen, op de proef worden gesteld. Bij voorgaande oefenin gen waren slechts sleutelposities betrok- gelijk voor het kind te zor gen. Evenmin geloven wij, dat het gevaar van reizen per vliegtuig groter is dan dat van welke andere vorm van reizen ook. We weten, dat zelfs als er iets niet in orde zpu zijn, dat, als er iets zou gebeuren met het vliegtuig de aanwezigheid van vader of moeder van geen enkele betekenis zou zijn. Het zou geen enkel verschil maken voor de afloop vnnN het on geluk. Waarom is er dan toch iets in ons. dat protesteert, en ernstig protesteert, tegen de ze handelwijze? Dat iets is er, omdat wij bezwaar heb ben tegen de geestesgesteld heid, die spreekt uit deze zaak. Een kind behoort voor zijn ouders het schoonste en rijkste bezit te zijn, dat zij hebben. Als deze ouders wer kelijk hun kind liefhebben, hoe is het dan mogelijk, dat zij het, als een soort post pakketje per ..luchtpost" stu ren van Zuid-Afrika naar Nederland? Men moet ons goed begrijpen: wij kennen de redenen niet, die de ouders hebben bewogen om hun kind op vacantie te stu ren. Het is best mogelijk, dat er dringend en gegronde re denen voor zijn geweest, maar toch is er in het hele geval iets, dat ons niet be valt. Het komt ons te „inte ressant" voor Wij waren thuis met negen kinderen en voor verwenne rij of overdreven aandacht was er geen tijd. Maar ik herinner me, dat wanneer wij in de vacantie eens een paar dagen uit logeren mochten, mijn vader altijd wel het een of ander wist te verzinneïï, dat hem dwong eens even ons logeeradres aan te doen. Er was geen spra ke van, dat hij oma of de tantes, die ons tijdelijk on derdak verschafte, van ge brek aan zorg of liefde voor zijn kroost verdacht, maar hij had geen rust als hij er een van het stel moest missen zonder dat hij zieh persoon lijk had overtuigd, dat alles in orde was. Als hij dat een maal had gezien, was hij weer gerust. Wij willen niet betogen, dat dit de enige maatstaf zou zijn voor de liefde der ouders, maar niemand zal willen ontkennen, dat men thans maar al te vaak een groot gebrek aan verantwoordelijk heidsgevoel aantreft. Hoeveel ouders laten nog de zorg voor en het belang van het kind zwaarder wegen dan het eigen genoegen? Toch mogen we wel eens goed beseffen, dat het ouderschap ook ernstige plichten mee brengt, zowel ten aanzien van het geestelijk als van het lichamelijk welzijn van de kinderen, plichten, over de vervulling waarvan ons eens rekenschap zal worden gevraagd. Ieder jaar zien wij de komst van de nieuwe aard appelen met verlangen tege moet. Niet alleen omdat zij :en bijzondere lekkernij vor men, maar ook omdat de oude steeds minder smake lijk worden, hoe dichter de zomer nadert. Zij hebben spruiten gevormd, hun schil is dik en droog geworden en dikwijls zijn de knollen zelf blauwachtig verkleurd. Bij he.t schillen gaat telkens veel verloren. Helaas zijn de nieuwe aard appelen in de begintijd nog ;e duur om geregeld te. wor- ien gegeten. Wij zullen ons log een poos met de oude moeten behelpen en dan ls bet goed, dat wij de hulp middeltjes kennen om dit be langrijk onderdeel van ons warme maal nog. zo smake lijk mogelijk op tafel te kunnen zetten. Zijn de aardappelen erg rimpelig, dan kan men ze eerst een nacht in water leg gen; zij zijn dan de volgende dag gemakkelijker te schil len. Vervolgens kookt men ze in ruim water, giet ze tijdig af en stoomt ze droog. Het spreekt vanzelf, dat men deze bereiding alleen als noodmaatregel moet toepas sen. Zolang de aardappelen nog enigszins naar behoren zijn, koke men ze me.t zo wei nig water, dat er weinig of niets behoeft te worden af gegoten. Daarmee bespaart men immers niet alleen brandstof, maar ook voe dingsstoffen, die anders met het afgietwater worden weg gegooid! Onder deae voedingsstoffen is ook he+ vitamine C. Een groot gedeelte van het jaar zijn de aardappelen onze belangrijkste vitamine C- leveraars. Tijdens het be waren gaat echter hei vita mine C-gehalte achteruit, zodat oude aardappelen daarvan nog maar heel wei nig bevatten. Daarom is het zo gewenst, in deze periode ter aanvulling veel rauwe groenten te gebruiken, in de vorm van sla of van stamp pot met rauwe groenten. On gekookte groenten bevatten n.l. veel vitaminen. Zo'n stamppot is ook een uitstekend middel om de smaak van de aardappelen te verbeteren. Met dat doel kan men ze ook verwerken tot schotels, zoals stoofscho tel, panvis-, kerrie- of jacht schotel, enz. Tenslotte kun nen we af en toe de aardap pelen in ónze maaltijd eens vervangen door rijst-, gort-, macaroni-, bami- of peul vruchtenschotels. Het spreekt vanzelf, dat een groente (sla) hierbij niet mag ontbreken en ook behoort zo'n maaltijd te worden aangevuld met een eiwitrijk gerecht: vlees, vis, ei, kaas of melk. Nassi Goreng. 400 gr. rijst, 1 liter water, 150 gr. poulet, (100 gr. garnalen), 2 uien, koriander, sambal, 1 dl. olie, (knoflook), bladselderij, zout, peper. De poulet met 1 liter water opzetten en pl.m. 2 a 2% uur laten trekken. De rijst was sen, in een gietijzeren pan overdoen en in plun. 114 dl. olie lichtbruin fruiten Daar na de bouillon, de koriander en het zout toevoegen en de rijst gaarkoken. De uien schoonmaken en goudgeel fruiten; de uien aan de rijst toevoegen evenals het klein gesneden vlees en de fijnge sneden knoflook. Het gerecht op smaak afmaken met sam bal, peper en zout. desge wenst fijngehakte selderij. Er op het laatste ogenblik de gewassen, met peper en zout bestrooide garnalen aan toe voegen. Ook kan men »og een ei loskloppen, even in de koekenpan bakken, in reep jes snijden en door de. nassi goreng roeren. Bami. 300 gr mie, 200 a 300 gr. varkensvlees, olie, boter of margarine, (100 gr. garna len), 750 gr. groenten (kool, prei, peultjes, selderij, sja lotjes), aroma, peper, zout, zeer weinig knoflook, soya of ketjap. De mie. gaar maken volgens gebruiksaanwijzing (óf 20 minuten koken, of 3 uur we ken in lauw water) en laten uitlekken. De olie, boter of margarine verhitten en hier in het in dobbelsteentjes gesneden vlees bruin en gaar braden. Op het laatst de sja lotjes, knoflook en andere fijngesnipperde groenten toe voegen en mee laten smoren tot de groenten biina gaar zijn. De gaargekookte mie, zout, peper, aroma, soya en/of ketjap toevoegen en de masssa even goed door en door warm laten worden. Op het laatst de garnalen door de. bami roeren Men kan desgewenst bii het op dienen een in reepjes gesne den omelette over het ge recht leggen ken. Bijzonderheden van de operatie, zoals data, de sterkte en de verschillen de eskaders, die zullen deelnemen, als mede de steden, welke verdedigd zullen moeten worden, zijn nog niet bekend ge maakt. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 18.00 kwartet in c. v. Haydn, 19.00 nieuws, 19.15 reportage over gymnastiek, 19.30 ouv. Iolanthe v. Sullivan, 19.40 radio krant, 20.00 nieuws. 20.05 gram.; 20.45 een Amerikaan ziet Nederland, 21.00 Chaconne v. Bach, 21.15 klankbeeld over de Ned. Spoorwegen, 22.15 De vaart dér volken. 22.35 ouv. Preciosa v. Weber, 23.00 nieuws, Preciosa 23,15 lichte muziek. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.30 strijdkr., Vraag en aanbod, 19.30 volksmuzieK- school, 19.05 amusem.muz., 20.00 nieuws. 20.15 suite uit Watermusic v. Handel, klass. muz. v. Prokofieff, symph. in g gr. t. v. Dvorak. 21.15 Nocturne, hoor spel 21.35 romance in fis gr. t., Waldsze- nen v. Schumann, 22.00 De stenen spre ken, over pyramides, 22.20 Skymasters, 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 amuse mentsmuziek. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 8.00 nieuws, 8.15 haringvloot, 8.30 gram., 8.45 Waldszenen v. Schuman, Scherzo v. Chopin, 9.15 zieken, 9.35 symph. in Es V. Elgar, 11.00 trio, 11.40 Miracle in the Gorbals v. Bliss, 12.00 pianoduo, 12,33 Carmensuite v. Bizet, 13.00 nieuws. 13.15 Metropole-ork., 13.45 De geschiedenis v. d. soldaat v. Stra- winski, 14.10 Madrigaal koor, 14.40 boek, 15.00 drie solosuites v. Reger, 15.20 bal letsuite v. Reger, 15.40 voordracht, 16.00 Het moderne Franse lied, 16.30 suite Romeo et Juliette v. Berlioz, 17.00 In de lens, wetenswaardig allerlei, 17.30 Fries progr., 17.45 vrij en blij. HILVERSUM n, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.33 gram., 8.00 nieuws, 8.18 werk v. Strauss, 8.50 vrouw, 9.00 fuga v. Bach, suite In b V. Bach, Burger als edelman suite v. Straus. VPRO: 10.00. VARA: werk v. Suppë, 10.30 vrouw, 10.45 Proses lyriques v. De bussy, 11.10 Katrina, feuilleton, 11.25 Cowboy- en Hawaiisongs. AVRO: 12.00 gram.. 12.33 sport, 12.45 gram., 13.00 nieuws, 13.15 Tom Erich, 13.45 Sidney Torch en ork., 14.20 voorlopers v. d. jonge Chopin, 15.00 Ons volk en zijn dichters, voordracht, 15.20 ouv. Mignon v. Fiedler, Hong, fantasie v. Liszt, Festa Polacca v. Chabrier, Espana wals v. Waldteufel. VARA: 16.00 orgel, 16.30 jeugd, 17.00 gram., 17.20 Wij en de mu ziek, muz. voor strijkorkest. AAGTEKERK 31 te Port Said, ABBE- DIJK p 31 Bahia, ALCYONE p. 31 Lis sabon. ALDABI p. 31 St. Pauls Rock n. Las Palmas, ALNATI 1 te R'dam, AMSTEL- STAD 31 v. Narvik n. Baltimore. ARENDS- DIJK p. 31 Recife, ARENDSKERK 31 V. Brisbane n. Porthembla, ARKELDIJK p, 31 Bermuda. ARNEDIJK 1 te Havana. AXELDIJK p. 31 Ouessant. BEVERWIJK 31 te Alexandrië, BORNEO 31 v. Bela- wan n. Aden, BOSCHFONTEIN 31 in Suezkanaal. BRITSUM 31 v. Keta n. La gos, CALTEX THE HAGUE p. 31 Gibral tar, CELEBES 1 te Surabaja. CERONIA 31 v. Dakar n. Trinidad. CLEODORA p. 31 Pontianak, CONGOSTROOM p. 31 Madei ra, COTTICA p 31 Barbados, EDAM p. 31 Azoren. ESSO DEN HAAG p. 31 Flo- res, FARMSUM p. 31 Dungeness, GAAS- TERKERK 31 v. Zanzibar n. Mombassa, GANYMEDES p. 31 Ouessant, GENERAL M. HERSEY 31 bij A'dam, GROOTEKERK 31 n. A'dam. HAARLEM p. 31 Kaap Cruz, JAARSTROOM 31 v. Bordeaux n. Dakar, JACOB CATS p. 31 Bermuda, JOBSHA VEN p. 31 Dakar. 4 te Tabou. HELBER GEN p. 31 K. Villano. KOTA GEDE 1 te Takoradi, KOTA INTEN 1 te Surabaja v. Djakarta, LARENBERG 31 te Lissabon. LEKKERKERK 1 te Bombay. LIEVE VROUWEKERK 31 te Rastanura. LINDE- KERK 21 bij Bona. LINGE p. 1 K. Vincent. LUTTERKERK p. 31 Burlings. MAASLAND p. 31 Madeira. MACUBA p. 31 Perim. MA- NOEHAN p. 31 Elisabethbaai. MODJO- KERTO p. 31 Guernsey 1 te H. v. Holland. NOORDAM p. 31 Flores. NOORDWIJK 31 te Alexandrië. ORANJEFONTEIN 31 v. Teneriffe n. Kaapstad. OVERIJSEL 31 v. Cochin n. Colombo. OVULA 31 te Miri. PAPENDRECHT p 31 Hebriden. PRINS FRED. HENDRIK p. 31 K. Race. PRINS JOH. WILLEM FRISO p. 31 Scilly. PRINS WILLEM II p. 31 Bermuda. PRINS WILLEM De Amerikaanse regering heeft In een nota aan Trygve Lie, de secretaris generaal der V. N., opnieuw aangedron gen op de terugkeer van ongeveer 19.000 Griekse kinderen, die gedurende de Griekse burgeroorlog door commu nistische opstandelingen zijn ontvoerd en naar Oost-Enropese landen overge bracht. In deze nota geeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken uiting aan zijn „ongerustheid en te leurstelling" over het niet-reageren van de regeringen der landen, waarheen de kinderen werden gebracht, op vorigé verzoeken. VAN ORANJE p. 31 Scilly. RADJA p. 31 Trinidad. REMPANG 31 te Bemulian. RIDDERKERK 31 te Lorenzo Marques. RIOUW p. 31 K. Tenez. ROTTI 31 te Makas sar. SAROENA 31 te Pladjoe. SINGKEP 31 v. P. Swettenham n. Penang. SLOTERDIJK 31 v. Penang n. Belawan. STAD ALKMAAR 1 te A'dam. STAD ARNHEM p. 31 Fi- nisterre. STRAAT MALAKKA 31 v. Mom bassa n. D. es Salaam. TARAKAN 1 te Djakarta. TIBIA p. 31 Azoren. VRIJBURGH 1 te R'dam. VULCANUS p. 31 Finislerre. WATERMAN 1 te Suez. WILLEM RUYS 1 te Singapore. ZUIDERKRUIS 31 bij Bona. Copyright

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5