Piloten van twee vinden de dood Fireflies in zee DRENTE ONTVANGT HET KONINKLIJK PAAR MET VLAGGEN EN EREPOORTEN AMERIKA ZOU ZOEKEN NAAR NIEUW VLIEGTUIGTYPE Schoth Goed geld naar kwaad geld Badgasten van Scheveningen getuige van een botsing in de lucht Snelle hulpverlening mocht niet baten tl EERSTE HOLLANDSE NIEUWE IS BINNEN Het weer. Vijfde verjaardag van Volkspolitie in Oost-Duitsland gevierd v. STRAALJAGER NEERGESTORT Tot hoofd en hart i Eenvoudige en diepgevoelde hartelijkheid van een stil volk Vliegende schotels met deze proefnemingen en met radar-experimenten in verband gebracht Oorlogswapens van de Geheime lijst" Prinses Maryke" won de race Hij is er weer In staat Russische bezetting te vervangen COMMUNISTISCHE PERS IN POLEN AGEERT TEGEN HET EPISCOPAAT Garantiewet overheids personeel Meer vrijheid voor de Missie in Indonesië VRIJDAG 2 JUNI 1950 74ste JAARGANG No. 2478?. - i Is ZmÊËmsm X ^MmÊmËÈÊS. PIP j»' DE NIEUWE.... Bisschoppen weigeren steun te verlenen aan het Stockholmse appèl voor de vrede" TWEE VISSERSPRAUWEN VERGAAN Postzegels voor wederopbouw verwoeste kerken Prachtige Tuinparasols Parapluies - Wandelstokken - Overtrekken - REPAREREN BU3EAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 215+4; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Rur». Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooate. Inqezonden meaedelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. f 1.52 Der maand, f 4.55 per kwartaal. Al geloofde men tijdens de weken, dat de Ronde-Tafelconferentie in Den Haag gehouden werd, maar het honderdste deel van de sterke verhalen, die de ronde deden over de luxueuze wijze, waarop de gedele geerden leefden of misschien juister de conferentie „vierden", dan wist men toch reeds, dat deze conferentie aan de gastvrouwe, de Nederlandse regering, een lieve duit zou kosten. Dezer dagen is een Memorie van Toelichting verschenen op de „Wijzi ging van het dertiende hoofdstuk der Rijksbegroting voor het dienstjaar 1949", ondertekend door de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijks delen, Van Maarseveen, en de minis ter zonder portefeuille Götzen. Zo heel rustig tussen de verschillende artikelen in leest men dan de nuch tere mededeling: „In het XlIIde hoofdstuk der Rijksbegroting dient alsnog rekening te worden gehouden met de kosten van de te 's-Graven- hage gehouden Ronde-Tafelconferen tie met vertegenwoordigers uit Indo nesië, welke kosten op f 2.517.000 wor den geraamd. Genoemd bedrag kan als volgt worden gespecificeerd: Reiskosten f 1.035.000 Verblijfkosten 902.000 Uitrustingskosten120.000 Representatiekosten 55.000 Kosten van het secreta riaat 225.500 Kosten vergaderzalen 35.000 Publiciteit, inclusief inrich ting Perscentrum63.500 Telegram- en telefoon kosten 56.000 Onvoorziene uitgaven 25.000 Totaal f 2.517.000 Voor uitgaven in verband met de souvereiniteitsoverdracht is een be drag van f 10.000 vereist, zijnde f 7000 voor de kosten van het verblijf van de Indonesische gedelegeerden hier te lande en f 3000 voor representatie kosten. Wij begrijpen heel goed, dat de Ne derlandse regering in de stemming van die dagen als gewoonlijk weer gul is geweest met ons lieve belas tinggeld. Zij hield daarmee een tra ditie hoog. Immers het is de laatste jaren herhaaldelijk voorgekomen, dat de Algemene Rekenkamer ernstig moest klagen over de wijze, waarop regeringsinstanties voortdurend met ons goede geld omsprongen. En het zou ons geenszins verwonde ren als de heren van de Rekenkamer bij het bestuderen en controleren van de meer gedetailleerde specificatie, die zij wèl, maar de belastingbetalers niet onder de ogen krijgen, wederom ernstig hun voorhoofd zullen fronsen. Intussen zou men met deze twee en een half millioen nog vrede kun nen hebben als de resultaten van deze conferentie inderdaad aan de verwachtingen hadden beantwoord. Wij zijn voor de twee en een half millioen echter alleen maar een des illusie rijker geworden. Maar waarom hier verder over uitweiden? Ons ver haal dreigt eentonig te worden mogen wij misschien Multatuli nazeggen. Als nu de heren, die dit spierinkje van twee en een half millioen hebben uit geworpen, maar zo verstandig zijn om straks in ieder geval de haai van 200 millioen mogelijke of liever onmo gelijke Indonesische schadevergoe- dingseisen te laten zwemmen. (Van onze Haagse redacteur) Een vredig zich in de zon koesterend strand werd gistermiddag omstreeks kwart over drie opgeschrikt door een geluid als van een landmijn, die ver weg ontploft: twee „Fireflies" uit een formatie van vier, die ongeveer een half uur boven Zuid-Holland geoefend hadden, waren ter hoogte van Scheve ïingen met elkaar in botsing gekomen. De vleugel van het ene toestel schijnt het staartroer van het andere geraakt te hebben: personeel van de havendienst zag wat stuk ken naar beneden komen. Vlak daarop het zal ongeveer tien voor half vier geweest zijn daalde een der toestellen in een tolvlucht en stortte tGen bran dend in zee, rond 500 m. uit de kust, voor de Scheveningse haven. Velen keken nog naar de dikke rookzuil, die aldaar opsteeg, toen de angstige roep over het strand ging: daar gaat er nog een Het tweede toestel had enkele minuten langer in de lucht weten te blijven; ter hoogte van „Seinpost" scheen het te aarzelen of het nog landinwaarts zou Vliegen, doch de piloot moet getracht hebben een val op het strand te voorko men en even later wentelde het toestel als dronken boven de zee, om zich dan recht met de neus in de golven te storten, die metershoog opspatten. wij naar de plaats gevaren, waar het eerste toestel in vlammen opging en in de diepte verdween. Er viel niets meer te zien. En dit is zeker zo aangrijpend als welke ruïne of welk wrak dan ook. De „Blanca" heeft een boei uitgezet vlak boven deze plek; men kon ze pre cies vinden, want het anker greep even in de wrakstukken. Toen wij terug kwa men wachtte bij het havenhoofd nog een ziekenauto De kleine roeiboot van het Volkszee bad was het eerste in actie. Als bezete nen roeiden de toezichthouders van het zwembad, Den Heyer en Kuyt, naar de plek zes-, zevenhonderd meter uit de kust schatten zij de afstand waar het tweede vliegtuig verdwenen was, doch er viel niets meer te reddenOok het in brand gevlogen toestel was onmid dellijk in de diepte verdwenen; hier ver scheen het eersts het plezierbootje „Ma- delina", direct gevolgd door de „Blanca", een baggerschip, dat in de haven bezig was. Het was een triest gezicht, de acti viteit van al die schepen, die niets meer konden uitrichten rond enkele olie vlekken. De reddingsboot „Arthur" voer uit; de vrijwillige reddingsbrigade gaf acte de presence. De loggers Sch. 107 en 63 begaven zich naar de plaats des on- heils. Laatstgenoemd schip lag juist klaar om met een groep kinderen te gaan spelevaren. De schipper liet geen tijd verloren gaan en is met-het gehele ge zelschap er op uit getogen; hij heeft niets anders kunnen ontdekken dan een ver rafelde kaart. Verder heeft de „Blanca" een tankje op de golven gevonden en is er een zwarte overtrek van een zitting binnengehaald; ook een stuk enigszins verkoold hout, doch het is nog de vraag, of dit van het in brand gevlogen toestel afkomstig is. Het merkwaardige is, dat de pilo ten van de beide andere Fireflies nog even zjjn doorgevlogen in Noor delijke richting zonder zich te rea liseren wat er gebeurd was. Tevoren hadden de manoeuvres plaats ge vonden, waarbij de formatie zich splitste in twee groepen van twee om aanvallen op elkaar uit te voe ren; bij het herstellen van de for matie moeten de laatste twee toe stellen tegen elkaar zijn gebotst. De leider en diens metgezel vlogen verder tot zij onder zich een vuur bal zagen; zij zijn toen omgekeerd en zochten mede de zee af. Een ra diografisch door hen uit Valkenburg opgeroepen „Mitchell" van de Ma rine Luchtvaart Dienst kon even min redding brengen, waar niets te redden viel.... De toestellen K 80 en K 84 behoorden tot het eerste eskader onder leiding van luitenant ter zee, vlieger tweede klasse H. de Wit. De t.vvee Fireflies werden ge vlogen door de korporaals-vliegers Jac. v. Kleef, 22 jaar oud, uit Zuid-Schar- woude, en Jack Verveer, 23 jaar oud, uit Utrecht. Beiden waren ongehuwd. Op de plaats waar een der vliegtuigen in zee is gestort, wordt door de een boei in zee geworpen. Blanca" (Van onze speciale verslaggever) i De Hoofdstraat in Meppel is geen Champs Elysées en het plein voor het Pro vinciehuis in Assen geen Place de la Concorde, maar de tegenstelling lussen de joyeuze ontvangst die koningin Juliana en prins Bernhard nog kortgeleden in Parijs ten deel viel en de eenvoudige hartelijkheid, die zij gisteren bij de eerste dag van hun bezoek aan Drente ontmoetten, ligt ongetwijfeld veel minder diep. Drentenaren een stil volk in de onbedorven stilte van hun land hebben nu eenmaal geen opbruisende gemoederen, die bij de minste of geringste aanleiding in lichter laaie staan. Zij zijn beschroomd ook in hun uitingen van geestdrift; maar zij beseffen zeer wel dat, zoals hun commissaris van de koningin, mr. dr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk, het in Assen min of meer philosophisch uitdrukte, „een daad alleen waarde kan krijgen door de gemoedsgesteldheid, die er aan ten grondslag ligt." Dat die gemoedsgesteldheid, waaruit het hitldebetoon aan het vorstelijk paar ontsproot, er een was van vurige liefde voor het Oranjehuis, daar aan kan en zal niemand twijfelen die gisteren in Drente was. Met de „Madelina", nog gepavoiseerd als gold het een feestelijke uittocht, zijn Het begon in Meppel, het stadje in de uiterste Zuid-Westhoek van de provincie, dat heel de morgen en de vroege middag al had liggen stralen in de zonneschijn; feestelijk uitgedost met vlaggen, guir landes, erepoorten en oranje emblemen, volkomen gereed voor de plechtige din gen die stonden te gebeuren. Reeds lang voordat de koninklijke stoet moest arri veren, hadden de Meppelaars zich voor hun woningen geposteerd, geriefelijk gezeten op stoelen, die zij bij hele ameu blementen tegelijk uit hun huis hadden gehaald. Want zij hadden er voor deze exquise gelegenheid maar een extra vrije dag voor genomen. Het muziekcorps „Crescendo" speelde ergens, ook al in zittende houding, pittige marsmuziek en een groep ouden van dagen in keurig zwart vond dat de zon toch wel wat warm was en zwaaide zich met oranje zakdoekjes koelte toe. Aan de grens van de gemeente, bij de Werkhorstbrug, tevens grens van de In steeds toenemende mate houden de „vliegende schotels" de gemoederen be zig. Het was in 1947 dat de „Flying Saucers", zoals de Amerikanen deze fan tastische voorwerpen noemen, voor het eerst in de Ver. Staten werden waar genomen. Aanvankelijk werd aan de verklaringen van de waarnemers niet veel waarde gehecht en beschouwde men het als overmatige fantasie en massa- suggestie. Maar de diverse berichten werden steeds hardnekkiger. Gewezen oorlogsvliegers, piloten der burgerluchtvaart en militairen van verschillende vliegvelden beweerden met stelligheid ondefinieerbare vliegtuigen te hebben waargenomen. Deze mensen zijn over het algemeen nogal nuchter en door hun beroep scherpe waarnemers. Het kwam zo ver, dat de U.S.A.F. (Am. Luchtmacht) een officieel onderzoek liet instellen en ontkende dat de geheimzinnige projec tielen van Amerikaanse oorsprong zouden zijn. In het rapport wordt medegedeeld, dat er meldingen waren binnengekomen uit bronnen, die boven iedere twijfel verheven zijn, doch dat geen bevredigende verklaring van de verschijningen gegeven kan worden. De tijd van waarneming was te kort en de snelheid te groot om goede foto's van „de dingen" te kunnen maken. Ook merkt men in het U.S. A.F.-rapport op, dat de voorwerpen ruimtevaartuigen kunnen zijn, met een ongebruikelijke wijze van voortstuwing, mogelijk atoomenergie. De U.S. Airforce heeft dus geen definitief oordeel. Wanneer nu Amerikaanse officiële in stanties ontkennen van het bestaan der „schotels" op de hoogte te zijn, behoe ven deze verklaringen nog niet au se- rieux genomen te worden. Het ligt voor de hand, dat vooruitstrevende projecten op het gebied der luchtvaart en atoom energie strikt geheim worden gehouden. Er zijn meer mysterieuze strijdmiddelen die in de Ver. Staten ontwikkeld wor den, waarover men niets te weten komt. De modernste oorlogswapens staan op de „Geheime lijst". Zo zoekt men nog steeds naar het ideale ontwerp, waarin het principe van het hefschroef-vliegtuig gecombi neerd is met de eigenschappen van een bliksemsnelle jager. Reeds de Duitse Focke Wulf-fabriek had zo'n project in voorbereiding. Uit militair oogpunt is het gevechtsvliegtuig, dat kan opstijgen van vrijwel elk terrein, loodrecht start en dan zijn weg ver volgt met een vaartje van 1000 km. per uur, een ideaal. Met het constru eren van zo'n machine stuit men op grote technische moeilijkheden. Het bericht van het Amerikaanse weekblad „United States News and World Report", dat de U.S. Navy experimen teert met een revolutionnair type vlieg tuig, heeft dan ook betrekking op zo'n ontwerp. In 1942 bouwde de Chance- Vought-fabriek een prototype naar een ontwerp van Charles H. Zimmerman. Dit toestel wordt in staat geacht, gelijk een hefschroef-vliegtuig, bijna loodrecht te stijgen en te landen. Het verschil tussen minimum- en maximumsnelheid is enorm. Deze varieert tussen de 60 en 680 km. per uur, met normale zuigermoto ren, dus met propeller-uitrusting. Ook is het mogelijk één of meer straalmotoren in te bouwen; dan is het toestel in staat tussen 0 en 800 km. per uur te vliegen Het vreemdsoortige vliegtuig behoort cot het „Vliegende Vleugel"-type en door de bijna ronde vleugelvorm heeft het in derdaad veel weg van een vliegende schotel. De bijnaam van deze machine is dan ook „Flying Pancake", vliegende pannekoek. De ronde vleugel is door de constructeur ontworpen, niet alleen voor de draagkracht, maar dient tevens ais romp. Alles is er in ondergebracht: mo toren, brandstoftanks, cockpit en bewa pening. De „Flying Pancake" werd op 23 November 1942 door de testpiloot Boone T. Guyton ingevlogen. Oorspron kelijk bestond het alleen als vliegend schaalmodel, maar nadien heeft men net ontwerp verder ontwikkeld en zo ont stond de XF 5-U-l, het meest vreemd soortige toestel, dat in de gelederen der U.S.A.F. is opgenomen. Het is mogelijk met deze machine in de lucht stil te „hangen", het staartstuk naar beneden. Het geval lijkt dan precies op een vleermuis en hangt aan twee gro te vierbladige schroeven. Het bijzondere van dit ontwerp is, dat hoe groter het motorvermogen is, des te langzamer er gevlogen kan worden. Men noemt dit „Hover-Flight" (stilstaande vlucht). Dit provincie, steeg de spanning met de minuut. Een stem maakte door de luid spreker bekend, dat „de koninklijke stoet vijf minuten geleden Elburg was gepasseeerd' en even later dat hij bereids Zwolle had bereikt. Punctueel om kwart over drie kwam de glanzend-zwarte open Cadillac, met de koninklijke standaard voorop, aangereden. De koningin, ge kleed in een lichtblauwe japon, waar over een bruine vos, en de prins, in het zwart met de gebruikelijke witte anjer in het knoopsgat, stapten uit en drukten de hand van de commissaris der koningin, baron de Vos van Steenwijk, en van mr. A. Kleijn, burgemeester van Meppel, die ter begroeting aanwezig waren. Hare Majesteit beantwoordde met vriendelijke handgebaren de toe juichingen van de honderden, die zich op dit stratigsch belangrijke punt had den opgesteld en de prins wierp een critische goedkeurende blik op de dames en ^heren van de plaatselijke rijvereni- ging, die zich hier, gezeten op hun ste vige rossinanten, hadden opgesteld. Nauwelijks enkele honderden meters verder, in het fraai aangelegde Rosa rium, stopte de stoet voor de tweede maal. Door een erehaag van verkenners en gidsen bereikten koningin en prins daar het „Wilt heden nu treden" weerklonk op dat moment het door de beeldhouwer Titius Leeser ontworpen en vervaardigde oorlogsmonument, voor stellende een man, die een kind voor „het" gevaar behoedt. Terwijl een muziekkorps de treurmars van Chopin speelde, legden de vorstelijke personen samen een prachtige krans van adrons- keiken aan de voet ban het gedenkteken. Heel stil was het toen een ogenblik, na deze schrille herinnering aan lijden en verderf, in dit lentelijk zonovergoten park. (Vervolg op pag. S derde kolom) Verwelkomd door honderden op de kade kwam vanmorgen om 9.42 uur de trawllogger „Prinses Marijke" SCH. 9 in IJmuiden aan. De eerste maatjesharing drie en dertig kantjes van negen schepen is weer in ons land.en smaakt op perbest. In Katwijkse visserskringen wordt deze overwinning echter met een scheef oog bekeken, want de „Prinses Marijke' heeft zelf niet gevist, zij is slechts als jager met de vloot uitgegaan en heeft de vangst van een aantal loggers meegeno men. Wat er ook van zij, schipper W. Rog legde zijn bevlagde schuit om precies 9.42 voor de wal. Onmiddellijk werd met het overslaan van de haring begonnen en om 10 uur stonden alle 33 vaten op be vlagde vrachtauto's en ging het in zege tocht naar Scheveningen, waar zij onder de handen van de veilingmeester zouden doorgaan. Deze had hier niet veel tijd voor nodig. Een voor een werden de ringen van de kantjes geslagen en de fijnproevers lie ten zich de specimina van deze eersle vangst goed smaken. „Voortreffelijk" zei de een. „Goed vet", vulde de andere aan. „Niet zo goed als het vorige jaar" vond een derde, maar zij waren het er allen over eens, dat de haring aan de grote kant was. De eerste twee kantjes werden ingezet op 600 gulden en ver kocht aan de reder van de Prinses Ma rijke (de Sch. 9), de heer J. J. van der Toorn, voor respectievelijk 504 en 355 gulden. De eerste handelaar nam een kantje voor 341 gulden en daarna zakte de prijs tot omstreeks 250 gulden. Deze hoge prijzen worden veroorzaakt door de geringe vangsten van de nacht van Woensdag op Donderdag. Om 11.40 uur kwam in IJmuiden bin nen de tweede haringlogger, de „Alida" Sch. 6 met twee en twintig kantjes, op de voet gevolgd door de „Cornells" VI. 83 met een en twintig kantjes. De „Ka- rel Doorman" Kw. 227 had ter hoogte van Wijk aan Zee motorpech gekregen. Onmiddellijk ging een sleepboot uit, die schipper van Leeuwen met zijn mannen kort na twaalf uur in IJmuiden binnen bracht. Intussen blijken de haringvissers, die niet aan de race deelnamen, vannacht meer succes gehad te hebben. De Adeco- groep meldde goede vangsten, de meeste schepen meer dan tien kantjes. De „Mar- tenshoek" IJM. 283 was hier met twee en twintig kantjes de hoogste. De Deca- groep haalde een gemiddelde van vier kantjes met als hoogste de „Excelsior II" KW. 78 met acht kantjes. Bij de groep Parlevliet, die een gemiddelde haalde van zes kantjes, was de „Robert William" KW. 123 met negen kantjes topscorer. De „Prinses Marijke", die van IJmui den naar Scheveningen zou varen, is hedenmorgen in het zicht van de thuis haven aan de grond gelopen. (Geen advertentie) Verwachting tot Zaterdagavond: Droog, zonnig en warm weer met zwakke tot matige wind, hoofdzake lijk tussen Oost en Zuid-Oost. Zon: 4.2520.52. Maan: onder 6.42. In Oost-Duitsland is gisteren de vijfde verjaardag van de Volkspolitie met veel vertoon gevierd. Alle eenheden van deze organisatie, die de vorige week in een nota van de Grote Drie aan Moskou een nieuw Duits leger werd genoemd, wer den op de been gebracht. Diverse spre kers drongen er bij de manschappen van de Volkspolitie op aan, zich voor te bereiden op het overnemen van de taak van de Russische bezettingstroepen en op dc verdediging van het gebied ten Oosten van de Elbe. Het semi-officiële Oost-Duitse blad „Berliner Zeitung" De „vliegende pannekoek" is te danken aan de gunstige aero-dyna- mische profielvorm van de vleugel. Het oorspronkelijke ontwerp is uitgerust met Pratt and Whitney „Twin Wasp"-moto- ren met een vermogen van 1350 p.k. elk. Ingebouwd in de vleugel, drijven zij propellers aan, die in twee uitstekende stroomljjn-lichamen zün opgesteld. Nu is net zeer wel mogelijk, dat dit vliegtuigtype m het geheim verder is ontwikkeld. De Amerikaanse Marine ontkent echter, dat de proefnemingen zijn voortgezet en verklaart, dat de op gedane ervaringen met de „vliegende pannekoek" onbevredigend waren. Nu kan het zijn, dat men het principe in een nieuw ontwerp heeft verwerkt en de zo fantastische vliegende schotels zouden er op gebaseerd kunnen zijn. Ook brengt men de schotels wel in verband met proefnemingen op radar- gebied. Radar-stralen hebben de eigen schap in rechte lijn te gaan en kunnen de kromming van het aardoppervlak niet volgen. Men tracht nu deze radiogolven door aluminium reflectoren te breken. Op deze wüze worden de radar-golven naar het aardoppervlak teruggekaatst Deze reflectoren zijn aluminium-schij- ven met een doorsnede van 5 tot 20 me ter en 4 millimeter dik. Onder een ballon opgehangen, worden ze tot op grote hoog te meegevoerd en dan losgelaten. In zweefvlucht bereiken ze de aarde. Het doel van de experimenten is, door mid del van deze schijven met radar-golven een groter aardoppervlak te bestrijken. De communistische pers in Polen heeft de houding van de Poolse bis schoppen, die weigerden hun steun te verlenen aan het „Stockholmse appèl voor de vrede," benut als aanleiding voor een nieuwe campagne tegen het Episcopaat in Polen. Deze zogenaamde beweging voor de vrede wordt gepropa geerd en gesteund door de communisten, en hoewel zij schijnbaar slechts gericht is tegen oorlogsophitsers en het gebruik van de atoombom, bevat zij, naast enke le communistische leuzen, ook verschil lende aanvallen op het Westerse impe rialisme. In de Oost-Europese landen moet iedereen, tot zelfs de schoolkinde ren toe, dit vredesmanifest onderteke nen. Zoals onze correspondent korte tijd geleden meldde, hebben de Hongaarse communisten hetzelfde voorwendsel ge bruikt om een nieuwe campagne tegen de Hongaarse bisschoppen te kunnen in zetten. Deze maand werd in een artikel in het Poolse communistische dagblad „Trybuna Ludu" verklaard, dat enke le Poolse bisschoppen hun priesters verboden hebben het vredesmanifest te ondertekenen. Het blad oefende in het bijzonder critiek uit op bisschop Swirski van Siedlce en bisschop Ste- pa van Tarnow. De bisschoppen adviseerden de pries ters het vredesmanifest niet te onderte kenen, daar de houding van de geeste lijkheid in deze reeds omschreven staat in het negende artikel van de onlangs tussen Kerk en Staat gesloten overeen komst, waarin de Poolse geestelijkheid immers verklaart, de zaak van de vrede te zullen steunen. De Poolse com munisten daarentegen zijn van mening, dat de Poolse bisschoppen nu de gele genheid hebben door het tekenen van het vredesmanifest te tonen dat het hun ernst is met de overeenkomst en dat zij deze willen nakomen. In het artikel eist de „Trybuna Ludu" tenslotte, dat het Episcopaat de bisschoppen, die het teke nen van het vredesmanifest aan hun priesters verboden, een ernstige waar schuwing zal doen toekomen. suggereerde in een hoofdartikel, dat de opleiding van de Volkspolitie dermate gevorderd is, dat zjj nu wel in staat is het Russische bezettingsleger te vervan gen. Het blad voorspelde, dat het Russi sche leger Oost-Duitsland dan ook wel „binnen redelijke tjjd" zal verlaten. „Na het vertrek van de Russen zal alleen de Volkspolitie de economische en sociale rust handhaven", aldus verklaarde het blad. „De Oost-Duitse Volkspolitie is opge bouwd tot een sterke en gedisciplineerde macht. De volkspolitie is echter geen leger," aldus de „Berliner Zeitung". „Het zou volkomen overbodig zijn voor de Sovjet-Unie, met haar reusachtige mili taire macht, om een hulp-leger uit de 18 millioen zielen tellende bevolking van de Oost-Duitse democratische republiek te recruteren. De Sovjet-Unie," zo gaat het blad verder, „zou de overeenkomst van Potsdam niet willen schenden en de beginselen van haar buitenlandse poli tiek niet opofferen om wille van een zeer gering militair voordeel, dat in ieder geval overbodig zou worden als de strijd om de vrede is gewonnen". Dezer dagen zijn aan de Oostkust van Sumatra twee vissersprauwen vergaan. In totaal waren uit Pantai Tjermin, der tig km. ten Zuiden van Medan, ongeveer veertien vissersprauwen uitgevaren. Door storm overvallen, slaagden slechts twee prauwen er in de haven van Pantai Tjermin weer te bereiken. Tien andere liepen zuidelijker gelegen havens bin nen. Een van de vissers der vergane prauwen kon gered worden. Het aantal slachtoffers is niet bekend. Vaak is het een dwaasheid tegen allen in verstandig te zijn. J Hedenmiddag is een Meteor-straal- jager van de L.S.K. van het oplei dingskamp „Twenthe" bij Enschede neergestort. De neergestorte straaljager is een Me teor Mark 7, een trainingstoestel met twee plaatsen, één voor de instructeur en één voor een leerling. Het vliegtuig is waarschijnlijk enige mijlen buiten het vliegveld in brand gevlogen. De be manning heeft nog gjetracht een nood landing te maken, doch deze slaagde niet meer. Vandaag is afgekondigd de wet tot vaststelling van zekere waarborgen je gens bepaalde groepen burgerlijke over heidsdienaren en gewezen burgerlijke overheidsdienaren van Indonesië en hun nagelaten betrekkingen. De wet is reeds in werking getreden. Naar verluidt overweegt de Indone sische regering de opheffing van artikel 177 van de Indische Staatsregeling. Vol gens dit artikel wordt de vrijheid van missie en zending aan banden gelegd en overheidsvergunning vereist voor de pre diking van het Evangelie in bepaalde gebieden. De P.T.T. zal van 17 Juli tot 17 September een bijzondere postzegel uitgeven, welke met een opslag wordt verkocht ten bate van de wederopbouw der in ons land gedurende de oorlog verwoeste kerken. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 47 HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1