VIERING ZESTIGJARIG BESTAAN ABDIJ Er/c de Noorman - Oe strejd om Parijs in Arnhem" geopend £en. sn.uif.je papKika Moderne techniek helpt huisvrouwen Verbluffende resultaten de DE STILLE MAN £c u 'cv Eon BEVROREN VLEES NA 1 JULI NIET MEER TE VERKRIJGEN Wlar^-*7cd KR£y;7 Rome-pelgrims per rijwiel-hulpmotor De landwijn is nog wat zuur VRIJDAG 2 JUNI 1950 PAGINA 3 Z.Em. Kardinaal de Jong dankt de abt, die tevens gouden jubileum viert tr- '■■f*-. y> K.A.B. handhaaft besluiten Inzake Kath. ziekenfondsen REISBUREAU VOOR HET R. K. MISSIEWERK „General Hearsey" in Amsterdam Passagierslijst Belgische onderscheiding B O R G ZtLH'J'rtmJ. 99 Met Franse zwier en Hollandse jolijt Uitvindingen zijn er niet voor niets door PATRICK I PURCILL ALKALIVRIJ Democratische Koningin Vogelvrije vogels Hardloper Verkoop levert moeilijkheden op Advies van N.V.V. onverantwoordelijk K.V.P. beraadt zich over de middenstandsvraagstukken „Benzinebelastir is te hoog" BOVAG congresseeri „Blitar" komt morgen (Van onze redacteur) „Een van de moeilijkste dingen die wij in ons Trappistenleven te dragen hebben is, dat wij nooit de resultaten van ons gebed en boete zien. Wij moeten dat maar geloven. Predikanten, biechtvaders en leraars kunnen dikwijls de goede vruchten van hun arbeid waarnemen. Wij niet. Door een geest van geloof moe ten wij ons immer van die resultaten overtuigd houden en ons opwerkenzodat ons leven nog groter waarde krijgt. Daarom is het voor ons een zo grote en diepe vreugdedat vandaag zowel de geestelijke als de wereldlijke overheid het vertrouwen in ons gebed en goede werken heeft uitgesprokenZo sprak in de kapittelzaal van de Cister denser abdij Sion te Diepenveen bij Deventer de zeer ontroerde Vader Abt Dom dr. Gabriël v. d. Moosdijk, tijdens de plechtige herdenking van het 60-jarig bestaan van de abdij en het 50-jarig kloosterjubileum van de grijze abt. parfYnm 110 n no Pmte Em. Johannes Kardinaal de Jong iziCglUlll VUH Ut 1 UUd heeft Donderdag een bezoek gebracht t-, aan het Trappistenklooster „Sion" te hlWpnrfp rio rten,fe ',U~ Diepenveen, dat 60 jaar bestaat. De *ier%"d,?,,^bdV lr.eü" Kardinaal met Vader-abt Dom. dr. Ga- van Salland in een feestelijk gouden licht. Van heinde en verre waren velen gekomen om de herdenking van hef feit, dat deze kleine dappere abdij zich thans reeds 60 jaar in deze noordhoek van ons land heeft gehandhaafd, mede te vieren. Daar waren Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong; de Abten van de Trappistenkloosters uit Achel, Wesi Malle, St. Sixte. Tilburg, Zundert en Tegelen; de priors van de kloosters in Rochefort en de Slangenburg; de Com missaris van de Koningin in Overijsel, ir J. B. Ridder de van der Schueren; de burgemeesters van Diepenveen en Raai- te; vele vertegenwoordigers van ver schillende Orden en Congregaties in Ne derland en talrijke geestelijke en we reldlijke autoriteiten. In de stemmige kloosterkapel heeft de jubilerende Vader Abt een pontificale Hoogmis opgedragen met assistentie van verschillende kloosterlingen. Hierna volgde in de kapittelzaal de plechtige herdenking van dit. dubbele jubileum De prior van ..Sion", pater Malachias Muller, heeft hier de feestrede Uitgesproken. Hij noemde deze dag van Van den Boogaard's Motoren Import N.V. te Nijmegen wil tien van haar VAP-rijwielhuIpmotoren, gemonteerd op Nederlandse rijwielen, beschikbaar stelien. om hiermede tien willekeurige personen in de gelegenheid te stellen een tocht naar Rome te maken. Deze tien moeten mannen zijn tussen de 21 en 35 jaar. Aangezien de tocht bijzonder zwaar is, worden aan de rij ders zeer hoge eisen gesteld wat be treft het uithoudingsvermogen. Zij moeten van 's morgens tot 's avonds rij den om in de gestelde tijd (één maand) de tochf heen en terug te kunnen vol brengen. Men kan slechts zeer weinig bagage medenemen. Onderweg moet dikwijls oncomfortabel overnacht wor den; aan tegenslagen moet men 't hoofd kunnen bieden. Men kan dus conclude ren, dat het tien harde jongens moeten zijn, die de strijd tegen bergen en ont beringen zu\en aanbinden, om het mooie doel: Rome te bereiken. De route is de volgende: Nijmegen, Maastricht, Namen, Has- tière Lavaux, Sedan, Langres, Dijon, Lyon, Avignon, Cannes, Nice, Monte Carlo, Menton, Genua, La Specia, Pisa, Civitavechia, Rome. Totaal heen en terug 4400_Km. Duur inclusief verblijf in Rome één maand. Aanvang tocht 25 Juni a.s. Thuiskomst ongeveer 25 Juli. Service aan de motoren wordt be langloos verleend en bovendien zullen de rijders begeleid worden door een technisch leider van de fa. v. d. Boo gaard. Logies, voeding en brandstof voor de motor komen voor rekening van de berijder. Het verblijf in Rome en de grenspapieren voor de motoren worden door de fa. v. d. Boogaard ver zorgd. Zij, die belangstelling hebben voor deze tocht, kunnen een brief schrijven aan Van den Boogaard's Motoren Im port, 2de Walstraat 4a, Nijmegen, uiter lijk tot 10 Juni a.s. Gisteren vergaderden te Utrecht de besturen van de diocesane bonden dei- Katholieke Arbeiders Beweging en de diocesane ziekenfondsen onder leiding van de Verbond^voorzittfer de heer A. C. de Bruijn. Besproken werden de moeilijkheden veroorzaakt door de te korten op de vrijwillige verzekering. Met betrekking tot de organisatie van het Ziekenfondswezen achtte de ver gadering het nuttig ter voorkoming van twijfel of misverstand in den lande met nadruk te herinneren aan de eenparige conclusie waartoe de Verbondsraads- vergadering dd. 13 Juni 1949 kwam naar aanleiding van het rapport der door het Verbondsbestuur ingestelde com missie welke van advies had te dienen inzake de toekomstige status der ka tholieke ziekenfondsen. Deze conclusie luidt: „De katholieke ziekenfondsen moeten behouden blijven, ■waaruit volgt dat zij volledig dienen te Worden erkend en zich in alle plaatsen zonder belemmering moeten kunnen ontplooien. De Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging handhaaft onver zwakt de door haar wetgevende ver gadering genomen besluiten." briè'I v. d. Moosdijk. heel bijzondere gedachtenis. Een halve eeuw is het geleden, dat Vader Abt in de orde werd geïncorporeerd en 60 jaar lang reeds is op „Sion" een stroom van genaden en zegeningen neergedaald. Hij bracht Vader Abt dank voor alles wat hij in de laatste 16 jaar als Abt van Sion heeft gedaan. Pater Prior kon vervolgens voor lezing doen van een teiegram van Z. H de Paus, waarin deze Dom dr. v. d. Moosdijk geluk wenst met diens 50- jarig kloosterjubileum. Kardinaal de Jong sprak Dom v. d. Moosdijk persoonlijk toe. „Wij kunnen elkaar sinds 1908, toen wij samen in Rome studeerden. Een bijzondere band verbindt ons echter door de wijding tot abt, die ik u heb mogen toedienen". De kardinaal was verheugd openlijk dank te kunnen betuigen voor alles wat dit klooster voor Kerk en volk heeft gedaan. Ir. Ridder de van der Schueren bracht namens minister Rutten en het gehele volk, in het bijzonder dat van Sallancj, de paters van Sion dank voor de vele zegeningen, die zij voor dit deel van Overijsel hebben afgesmeekt. Vader Abt dankte allen voor hun woorden en aanwezigheid. De paters zongen de Acclamationes en tenslotte verzamelden allen zich aan 'n diner, tij dens hetwelk de burgemeester van Raalte, de heer A. J. Ganzenboom, namens het herdenkingscomité een enveloppe met rijke inhoud aanbood, die zal worden besteed voor de inrichting van het scrip torium. (Van onze verslaggever) Donderdag heeff Mgr. Th. Bek kers, de scheidende nationale directeur der Pauselijke Missie-acties in Neder land en tevens een der oprichters van „R.A.P.T.I.M.", het nieuwe reisbureau ten dienste van het R.K. Missiewerk, de H. Mis opgedragen ter gelegenheid van het inluiden van de nieuwe faze in het bestaan van dit bureau: de ope ning en inzegening van het gebouw in Den Haag door Mgr. Paolo Giobbe, de Pauselijke Internuntius. De R.A.P.T.I.M., de Romana Associatio Pro Transvehendis Itinerantibus Missio nariis, is het op Nederlands initiatief en door Nederlandse iintiatiefnemers on der wie adm. Doorman en Mgr. Bekkers gesticht reisbureau, dat ten doel heeft, het vei-voer van missionarissen naar en van al de missiegebieden over heel de wereld te behartigen. Het bureau is in ternationaal en heeft de steun en goed keuring van Rome zowel als van de Congregatie tot Voortplanting des Ge- loofs. Het bureau, dat al over de gehele wereld over vele agentschappen be schikt, zal net mogelijk maken, dat het internationale missiewerk ten eerste aanzienlijk goedkoper, maar tevens veel sneller .zal kunnen worden georgani seerd. Later dan was vastgesteld is gister middag de ontscheping begonnen van het Amerikaanse troepentransport schip „General M. L. Hersey", dat reeds in de voormiddag in de. Amsterdamse haven aankwam met aan boord 1600 re patrierende militairen uit Indonesië. Kapitein R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, adjudant van de Koningin richtte namens H. M. een woord van welkom tot de militairen. De minister van Oorlog en Marine, mr W. F. Schokking, vertolkte de dank van de. regering en herdacht tijdens zijn toe praak met enkele ogenblikken stilte de gevallenen. Lt.-koloncJ P. H. Lach de Bère sprak uit naam van de inspecteur-generaal der Koninklijke Landmacht en Marine, Prins Bernhard, een begroetingswoord. Op de bureaux van ons blad ligt de passagierslijst ter inzage van het troe pentransportschip „Waterman", dat ver moedelijk 10 Juni te Rotterdam arri veert. Voorts van militairen met gezin nen aan boord van de „Cheshire" (verm, dankomst Rotterdam 14 Juni) en de „Amarapoora" (verm. aankomst Am sterdam 29 Juni). Ter gelegenheid van het vijf en twin tigjarig bestaansfeest van de staalwer- ken te Maastricht is de president-direc teur, de heer Emile van Oppen, bevor derd tot Officier in de Kroonorde van België. Parijse politieagenten amuseren zich met meisjes in Volendammer costuum in „Parijs in Arnhem". Snel dalen de krijgers de laatste helling af, welke hen van de pas scheidt. Metershoge rotswanden rijzen rondom hen op. Het pad is bijna onbegaanbaar. Doch het verlangen om eindelijk de gehate roofridder tegenover zich te vinden, doet hen daar geen acht op slaan. Reeds heffen de voorsten een gejuich aan en wijzen om laag. Onder hen ligt de Arendpas. De val voor Baldon staat gereed. Doch Eric is de eerste die plotseling zijn blik verscherpt, terwijl een ijskoude twijfel in hem omhoog jaagt. En de Lynx der Wouden schijnt door dezelfde vreselijke gedachten overvallen te worden, want zwijgend wijst hij naar de pas. Zijn blik zoekt aarzelend die van Eric. De Ivoorman aarzelt geen seconde. Nog voor de anderen begrijpen wat er gaande is, heeft hij zich reeds langs het steile rotspad met grote sprongen omlaag begeven. De Lynx volgt hem op de voet. Doch hij bereikt Eric pas, wanneer deze neerknielt op de zandige weg en koortsachtig de sporen onderzoekt, welke zich daarop afteke nen. Diepe karresporen en de indrukken van vele paardenhoeven. De Lynx &ie( hoe Eric de tanden op elkaar bijt. „Wij zijn te laat gekomen!" mompelt de Noorman gesmoord. „Ze zijn hier min stens anderhalf uur geleden voorbij gegaan. Blijkbaar in volle galop Hij staat langzaam op. Zelden of nooit heeft Eric de Noorman zich zo teleurgesteld gevoela als op dit ogenblik. „Te laat!" hamert het door zijn hoofd. „Wij zijn te laat gekomen!" Hij ziet hoe de krijgers uitgeput neerzinken of somber in kleine groepen bijeen staan. Hun geestkracht lijkt uitgeblust. Deze ontgoocheling is zelfs voor geharde krijgslieden niet te aanvaarden na de moordende mars, welke zij achter de rug hebben. Er daalt een dodelijke stilte ovér de troep. Onmachtig, niet wetend wat hun thans te doen staat, ètarèn zij voor zich uit. De ogen van de Noorman volgen automatisch de karresporen langs de kronkelende weg, tot deze zich in de verte, verliest. Tot er plotseling een glinstering van onverwachte hoop in zijn ogen verschijnt. „Lynxzegt hij gejaagd. „LuisterMisschien is er toch nog een moge lijkheid Advertentie Kreyrtfborgy Wnrrrhnrd \Waorborg (Van onze redacteur) In stralende zonneschijn heeft Arnhem zijn tot een stukje Parijs herscha pen binnenstad gistermiddag met grote feestelijkheid geopend. Dat is geschied met Franse zwier en gratie, in aanwezigheid van de vice-voorzitters van de Con ceit Municipal de Paris, General G. C. Gross en Madame VivierRibière, de Fran se ambassadeur J. Garnier en de consul-generaal F. Hummel. Aan deze Franse charme paarde zich de rasechte Hollandse jolijt, die burgemeester Matser een kleine inwoonster deed omhelzen en Arnhem buiten zichzelf van vreugde deed zijn. Deze goede stad, wier naam door de nationale tentoonstelling „Mijlpaal 1950" wijd en zijd wordt uitgedragen, is de laatste dagen eigenlijk helemaal zich zelf niet meer. De binnenstad, anders waardig en rustig, heeft een bijna frivool karakter gekregen. Men noemt dit „Pa- Advertentie Het is vaak wonderlijk om te zien, hoe huismoeders met een groot gezin meer tijd voor iedereen en alles hebben dan de vrouw met het kleine gezin. Natuurlijk heeft de moderne techniek haar daarbij geholpen. Stofzuigers, gasfor nuizen, electrisch strijkendat alles is niet voor niets uitgevonden. En ook het zelfwerkend wasmiddel heeft de taak van de huisvrouw verlicht. Op dit gebied is onlangs een opzienba rende vinding tot stand gekomen: de toe passing van ACTIEF WIT in Castella Zelf werkend Wasmiddel. Zelfs de kieskeurigste, zelfs de meest ervaren huisvrouw staat per. plex, wanneer zij voor het eerst met de resultaten van Castella kennis maakt. Wit goed flonkert U letterlijk tegen. Kleuren herkrijgen hun luister. Alle weefsels worden soepeler en zachter. Bij duizenden gaan de vrouwen dan ook over op Castella. rijs in Arnhem", maar dat is maar een naam, die men aan de gedaanteverande ring heeft gegeven. Want dit is geen Parijs, het heeft er alleen het savoir vivre van. Muziek schalt er door de straten en de winkeliers prijzen luide hun waren aan, niet van achter de toon bank in hun winkels, maar achter kod dige kraampjes, die door een reeks ori ginele artisten zijn ontworpen en uit gevoerd. Een suikerbakker heeft zijn glimlachende dochter in een grote bon- bonnière gezet, de juwelier staat op een Volendammer vissersschuit souveniers te verkopen, manufacturiers hebben hun stoffen naar buiten gedragen. Tegen de gevels zijn de wonderlijkste figuren gespannen. De ingangen der straten worden overkoepeld door fraaie erepoorten. Guirlandes spannen een kleurig netwerk van huis tot huis. Een miniatuur Eiffeltoren op het Roermondse plein wacht op vermetele beklimmers en alle Arnhemmers, die door deze zon derling aangeklede straten dwalen, zijn uitgelaten en doen erg vrolijk. Zij ver- 35 Vlug sloeg ze een paar glinsterende ogen naar hem op en haar stem klonk schertsend, maar onzeker: „Peter! Mijn arme Peter! Moet ik dat als een formeel huwelijksaanzoek beschouwen?" Hij bleef staan, blozend als een van zijn eigen schooljongens. „Ik was bang, dat je zou schrikken van een regelrecht aanzoek." „Het is dikwijls voorgekomen. Peter," antwoordde ze langzaam, „dat een rechtstreekse vraag ook een recht streeks antwoord kreeg." En zo maakte Peter O'Dea haar het hof en kreeg hij zijn bruid. Zij kozen Dublin voor hun huwelijks reis uit, maar hun keuze was niet ge lukkig, want het was een verbitterd, woelig ep met bloed bevlekt Dublin, dat hen begin Augustus 1913 begroette. De Grote Staking was juist uitgebro ken en de gummistokken van de poli tie en de bakstenen van Jim Larkin's arbeiders waren al in actie geweest. Maar, ofschoon James Connoly zich opgemaakt om Larkin te hulp te snel len en hoewel het Burgerleger gereed stond om, onder haar vlag van de Ploeg met4 sterren de geschiedenis binnen te marcheren, stond weldra, reeds in de tweede week, de Grote Staking op het punt de Grote Hongersnood te worden, zodat Peter O'Dea en zijn vrouwtje blij waren uit de felle haat van de door vrees bevangen stad te kunnen ontsnap pen naar de rustige zonneschijn van Carriglea. Aan de deur van Jer Coady's vroege re woning stond een ontvangst-comité klaar om het gelukkige paar te verwel komen. Fintan Fogarty en Kitty waren aanwezig' om hun zuster te feliciteren met haar nieuwe thuis; verder Ned Gorman, Fonsy F'-rrell en zelfs Packey Regan, allen vol verlangen zich ervan te overtuigen dat Peter, tot heden toe tenminste, de verschrikkingen van het huwelijk had overleefd. Het verwijderd geluid van de taxi had het gezelschap uit de keuken ge lokt, want auto's, al had men er veel over horen spreken, werden in Car riglea maar zelden gezien. „Allemachtig, Columcille had gelijk," zei Fonsy, „toen hij honderden jaren geleden beweerde, dat er een tijd zou komen, waarm wagens zouden rijden zonder paarden om ze te trekken en schepen onder zee zouden varen en de mensen gemakkelijker door de lucht zouden vliegen dan een vogel." „En zei hij anders niks?" vroeg Fin tan Fogarty, naar Regan knipogend en hij stootte Ned Gorman aan, terwijl hij achter de veilige rug van zijn zuster gezichten trok naar Fonsy. „Heer, geef wijsheid, wat zijn jullie toch achterlijk," zei Fonsy. „Of ver- •wacht ik te veel van een bergbewoner? Voorspelde Columcille niet, dat Ier land gered en bevrijd zou worden door een man uit Spanje, rijdend op een wit paard? Zei hij niet, dat wij zouden weten, dat de tijd gekomen was, wan neer er in het Graafschap Louth een molenaar met twee duimen aan één hand gevonden zou worden?" „Ik denk, Fonsy," onderbrak Ned Gorman, „dat sommigen onder ons niet zullen kunnen wachten op alle tekens, waarop Columcille ons zo graag zou willen laten wachten." „Ajakkes, wat zijn dat stoffige din gen om in te reizen," zei Kitty Fogar ty, wijzend naaar de witte stofwolk, die achter de auto over de weg dwar relde. „Gossie, Tessie's wollen mantelpak is vast en zeker naar de maan. Ze zou verstandiger geweest zijn, als ze pracht en praal opgeofferd had aan comfort en met Sullivan s wagen schoon en op haar gemak naar huis was gekomen." Toch was zij de eerste om de sme rige stof en blauwe benzinewalm in te hollen; de eerste om „Welkom thuis" te roepen; de eerste die toezag, dat Peter zijn bruid goed optilde, om haar triomfantelijk over de drempel te dragen. De welkomst-receptie was achter de rug. In de rust van de schemering za ten de vijf mannen in de huiskamer aan hun whiskey, terwijl de vrouwen, achter in de keuken, babbelden en lachten onder het afwassen van de vaat. „Er schijnt daarginds in Dublin heel wat herrie en bloedvergieten aan de gang te zijn, Peter," merkte Ned Gor man op. onderwijl de kop van zijn ste nen pijp met een bot pennemesje uit schrapend. „Inderdaad gebeuren er rare dingen in Dublin," vertelde Peter hem. „Zo iets heb ik nog nooit gezien. Je ver wacht zulk soort wreedheden slechts in kranten te lezen, zoals die gebeuren in het een of andere halfbeschaafde land, ergens ver weg, maar je zou er toch niet aan denken, 'dat met eigen ogen te kunnen zien gebeuren in je eigen land." „Charges met de gummistok, geloof ik," zei Ned. „Soldaten op de been. Politie, die onschuldige mensen dood trapt. Stenen vliegen in het rond. En, zoals gewoonlijk, een wet voor de rij- zamelen zich op terrasjes, waar origi nele Franse landwijn wordt geschonken, die de Arnhemmers in het begin nog wel wat zuur op de tong ligt, maar dat hoort er bij en alles went. Met welluidende redevoeringen van de lachende burgemeester Matser en van de voorzitter van de stichting „Parijs in Arnhem", de heer H. Hupkes, werd de tentoonstelling geopend. Daar tussen door speelde het muziekcorps van de Pa rijse politie, dat naar Arnhem is gekomen om het dertigjarig bestaan van het Arn hemse politiemuziekcorps op te luisteren, Franse marsen. Na die feestelijke opening hebben de Franse en Arnhemse autoriteiten een voettocht gemaakt door de versierde straten. Generaal Gross zal die niet ge makkelijk vergeten. „Merveilleux" was het woord, dat hij wel twintig maal ge bruikte om van zijn bewondering te ge tuigen. Van alle zijden werden hem en madame VivierRibière geschenken aangeboden. Lachend poseerden de hoge gasten voor fotografen en filmjournalen en wuifden tegen de duizenden langs de straten. In deze sfeer, zo moest gene raal Gross ons bekennen, vergiste ik mij bijna. Hij dacht in Parijs te zijn. Daarom heeft hij burgemeester Matser tot „maire de Paris" benoemd en hem het insigne van de Conceil Municipal dé Paris opgespeld. Hij vertelde ons ver baasd te staan over de vriendschap en het enthousiasme, waarmede hij in Arn hem is begroet. Ondanks de oorlogsver woestingen heeft Arnhem zijn goede hu meur niet verloren. Ik bewonder oprecht hun moed, zei generaal Gross. Felix Couliboeuf, dirigent van het Franse muziekcorps, was er beduusd van. Deze oud-militair heeft zich in de oorlog van 19141918 verschillende ma len onderscheiden en hoge medailles sieren zijn borst. „De Franse taal heeft een grote woordenrijkdom," zei hij, „maar ik kan geen woorden vinden die sterk genoeg uitdrukken wat ik voel!" Advertentie Was Uw wol veilig in ken en een andere voor de armen." „Verdraaid, dat zal niet altijd zo blij ven," beloofde Regan grimmig. „Het is allemaal erg moeilijk uit te vissen wie of er gelijk of ongelijk heeft," hernam Peter voorzichtig om geen partij te kiezen, „maar dit staat als een paal boven water; Er is iets niet helemaal in orde met een stad en een land, dat vrouwen en kinderen laat verhongeren en toestaat, dat mannen op straat worden doodgeslagen in naam der Gerechtigheid. Nogmaals, wie gelijk of ongelijk heeft weet ik niet. Ik vermoed, dat er aan beide zijden recht en onrecht bestaat. Maar ik heb vrou wen zien huilen, ik heb mannenbloed als water zien vermorsen, en ik vond het een zwarte dag voor Ierland, dat wij moesten leven om zoiets mee te maken." „En het is voor Ierland geen zwarte re dag," vroeg Fintan Fogarty, in woede uitbarstend, „ik zeg, is het voor Ierland geen zwartere dag, wanneer mannen als wij hier kunnen blijven zitten, pijprokend en whiskeydrinkend en onze landgenoten, ginds in Dublin of ergens anders, rustig laten neer slaan? Onze hooggeroemde politici, die wij naar het Parlement hebben afge vaardigd. zie ik niet de straat op gaan om de slachting tegen te houden. Uit stapjes maken naar Engeland, dat kun nen ze, om over de Onafhankelijkheids- wet te kwaken en Carson met het boosaardige volk van Ulster, dat meer vertrouwen stelt in een kogel dan in een stembus, te veroordelen. Neem dit van mij aan: Ned Carson heeft het bij het rechte eind. Als er vandaag de dag een kerel in Dublin bestond, uit het zelfde hout gesneden als Ned Carson en dan natuurlijk aan de goede kant stond, zou er gauw een vlug einde ko men 'aan het knuppelen en het aan de bajonet rijgen en vermoorden van de armen." (Wordt vervolgd) De slaapkamer van de Attlees in het landgoed van de Britse premier te Che quers heeft bezoek gehad van een ko ningin met groot gevolg. Helaas, was de grote Labourman met zijn vrouw en wagen op vacantié in Frankrijk, zodat hij het vorstelijk bezoek niet met pas send austerity-ceremonieel kon ontvan gen, Nu deden het vijf brandweerlieden met twee ladders en een draagbare brandspuit, die in allerijl uit het 12 km verder gelegen Aylesbury waren ontbo den. De koningin en haar gevolg lieten echter de koele ontvangst langs zich af lopen. Eerst een expert van het Uitvoe rend Landbouw Comité wist H.M. uit Attlee's tent te lokken. Het betrof hier n.l. een zwermende bijenstam, die zijn koningin tot in het bed van de onge kroonde Labourkoning was gevolgd. Tot grote ontsteltenis van de Britse vogelliefhebbers blijkt een onbekende onverlaat zich onledig te houden met het samenbinden van de poten van in de vrije natuur levende vogels, zodat deze alleen maar wat rond kunnen springen en tenslotte de hongerdood moeten sterven. Het eerste geval werd verleden week in een Londense voorstad gesignaleerd, toen een geknevelde duif (geen vredes duif) werd ontdekt, die met de kop naar beneden aan een tak hing en zich een zwerm kraaien van het lijf trachtte te houden. Behalve duiven worden ook zeevogels slachtoffer van deze zonder linge practijken. De vereniging voor dierenbescherming doet tot nu toe nog tevergeefs nasporing naar de dader (s), die de argeloze vogels eenzelfde lot willen laten ondergaan als dat van de Britse belastingbetaler school, waar zells Engelse kinderen nu eenmaal harder uit dan in plegen te lopen. Maar daarna heeft Charlie aan tal van wedstrijden meegedaan, waar van hij er 600 heeft gewonnen. Met trainen mee heeft Charlie al 1.200.000 km hardgelopen. In zijn gloriedagen haalde hij gemiddeld 65 km per dag. Door deze taaie training was hij in staat op zijn 65ste jaar al zijn tegenstanders tijdens een uithoudingsrace in Amerika „er uit te lopen". Boze tongen beweren, dat Charlie niettemin thans de tijd niet meer kan bijhouden en achter de feiten aanloopt, maar dat is meer aan de tijd dan aan Charlie te wijten. Hier ziet men de lopende Charlie Hart een slokje nemen voor de d Het is 79 jaar geleden, dat de 85-jarige Charlie Hart uit Twickenham voor de eerste maal winnaar werd in een hard loopwedstrijd. Het was slechts een on belangrijke wedstrijd van de Zondags- s De Nederlandse Slagerscentrale heeft een dezer dagen de laatste 850 ton be vroren vlees, dat de Nederlandse Rege ring het vorig jaar in de koelhuizen deed opslaan en enige maanden geleden voor de verkoop vrij gaf, opgekocht. De andere partijen bevroren vlees in totaal zou ongeveer 2 millioen k.g. de koelhuizen hebben verlaten zjjn uit verkocht. Rekening houdend met het feit, dat er nog kleinere hoeveelheden bevroren vlees bij zelfstandige grossiers aanwezig zijn, mag aangenomen worden, dat over 4 weken uiterlijk 1 Juli geen bevroren vlees meer te verkrijgen zal zijn. Het beroep, dat het verbonds bestuur van het N.V.V. op de consumen ten gedaan heeft om bevroren vlees te kopen en van de slagers te verlangen, dat zij dit vlees verkopen, komt dus zo ongeveer op het scheiden van de markt! Het advies van het N.V.V. noemt men in slagerskringen dan ook onverant woordelijk. Men denke alleen nog maar aan de onaangenaamheden, die een en ander in de slagerswinkels te weeg za> brengen, waar het publiek meent iets niet te krijgen wat er toch moet zijn! De verkoop van bevroren vlees is niet verlopen, zoals de Regering zich dat moet hebben voorgesteld. Vele slagers hebben geweigerd bevroren vlees te verkopen. De goede zaken hebben dit gedaan, omdat die verkoop hun zaken beleid doorkruist zou hebben; het feit, dat de prijs van dit vlees lager was dan die van vers vlees, heeft de in druk gewekt, dat ook de kwaliteit min der zou zjjn. Dit risico hebben deze za ken niet willen nemen. Maar ook vele volkszaken hebben geen risico willen nemen. Het Regeringscommuniqué, waarin zo nadrukkelijk gezegd werd, dat het be vroren vlees 35 a 40 pCt. goedkoper zou zijn dan vers vlees, heeft een geheel ver keerde uitwerking gehad. Men heeft het publiek niet genoeg weten te doordrin gen van het feit, dat het bevroren vlees van eerste kwaliteit was. Vele misver standen, knoeierijen en scherpe onder- Maandag 5 Juni zullen te Utrecht ver trouwelijke besprekingen gehouden wor den tussen een aantal personen uit middenstandskring enerzijds en een aan tal leden van het bestuur der Katholieke Volkspartij en enkele leden van de ka tholieke fracties uit de Eerste en Tweede Kamer anderzijds om onderling de mid denstandsvraagstukken, voorzover die op politiek terrein liggen, te bespreken. De naaste aanleiding tot dit vertrouw- vol beraad is het voorstel van nood- regeling kinderbijslag voor zelfstandigen Overigens zullen onderwerpen van eco nomische en fiscale aard aan de orde gesteld worden. linge concurrentie zijn er het gevolg van geweest en vele slagers waren be vreesd het bevroren vlees te moeten verkopen naast het dikwijls verlies op leverende verse vlees, dat verkocht meest worden beneden de geldende vleesprijzen Wanneer de verkoop van bevroren vlees tot September had kun nen doorlopen tot het tijdperk dus, dat de aanvoer op de slachtveemarkt groot is door de uitstoot van vee zou den vele slagers er anders over gedacht hebben. Overigens en dit is wel zeer merk waardig is de vraag nam- bevroren vlees door de slagers de lafste weken toegenomen; als de buit bijna verdeele is In de copgreszaal van ..De Mijlpaa. te Arnhem heeft de BOVAG (Bond van automobielhandelaren en garagehou ders) gisteren een begin gemaakt met het tweedaags congres. De voorzitter, mr. A. F. H. Jansen, noemde het een veeg teken, dat de fiscus steeds veelvui- diger en met grotere preferente bedragen voorkomt opvde uitdelingslijst van ge sneuvelde middenstandsbedrijven. „Het publiek kan geen sigaren kopen, niet omdat lonen en winsten te hoog zijn, maar omdat de belasting te hoog is", al dus sprak de voorzitter van de Katho lieke Arbeiders Beweging zich onlangs uit in verband met de ontslagen van ar beiders in de sigarenindustrie Indien niet een einde komt aan de ondraaglij ke belastingen op automobielgebied, al dus de BOVAG-voorzitter, wordt de uitspraak van de KAB-voorzitter wel licht spoedig ook toepasselijk op de au tomobielbedrijven. Dat thans door een commissie van de hoofdgroep-ambacht een onderzoek wordt ingesteld naar de middelen, die de organisatie van het ambacht ten dienste staan ter bestrij ding van de prijsconcurrentie, welke weer onrustbarende vormen aanneemt, bewijst, dat de middenstand zich tot schade van de volkswelvaart op een hellend vlak bevindt. Behalve voor redelijke minimumprij zen heeft de BOVAG ook belangstelling voor de bezwaren tegen de hoge lasten. De benzinebelasting b.v. bedraagt thans 56 cent van iedere gulden, waarmede volgens spreker de grens van het toe laatbare is overschreden. Het plan der regering, aan kleine zelfstandigen uit keringen toe te kennen uit bijdragen der gehele groep, noemde mr. Jansen een soort fiscale vivisectie. De „Blitar" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, waarop zich hoge functionarissen van het ministerie van Financiën te Dja karta bevinden, komt m plaats van Vrij dag. zoals verwacht was. eerst Zaterdag omstreeks het middaguur te Rotterdam aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3