ZONDAG VALT IN BELGIË DE BESLISSING f4 Belevenissen van de struisvogel Rasmus W Gymnastiekcongres te Rotterdam A PARIJS EN LONDEN WISSELEN NOTA'S OVER HET PLAN-SCHUMAN ASSEN ZAG ER BIJNA ZUIDELIJK UIT r Nederland neemt er aan deel Gezamenlijke verklaring te verwachten „Vrije-Duitse Jeugd" geeft verzet op Voordrachten en demonstraties Interlocutoir vonnis tegen arts De export-Virginia Wij luisteren naar liberalen speelden het spel verkeerd Het Britse standpunt zou ongewijzigd zijn Voetbalprogramma Mil. Voetbaltournooi in Nederland J VRIJDAG 2 JUNI 1950 PAGINA 5 bescheiden absolute meerderheid voor Christelijke Volkspartij waarschijnlijk JzJyn im^nt/ Bespreking Plan-Schuman PSEUDO-VOGELPEST TE BARNEVELD Telegraafverkeer met Oost- Indonesië hersteld ten vie\daad voot U* Viaatl „Sit down"-staking ten einde Dagelijks kinder verhaal door Clevin Attesten valselijk ingevuld KONINKLIJK BEZOEK AAN DRENTHE De stad had zich zwierig opgetooid Défilé in de avond Zweef vliegwedstrijden Sportsnippers Asperge bracht ring terug Hert springt fabriek binnen MARKTEN Scheepvaartberichten (Van onze Belgische correspondent) I De vervroegde verkiezingen in België op 4 Juni a.s., nog geen jaar na de vorige, m rechtstreeks voortgevloeid uit de jongste tribulaties van de inderdaad pijn- f' koningskwestieDeze koningskwestie werd evenals de mateloze repressie na Je bevrijding uitgevonden door de linkse partijen, om aldus het demografisch naar fe meerderheid opdringende katholieke Vlaanderen in de komende jaren onder de me te kunnen houden. Maar het wapen bleek er een te zijn met boemerang- meet. Vijf jaar giftige propaganda waren er slechts in geslaagd 42 pet. van de bevolking tegen de vorst op te zetten, doch daaronder telt men communisten, Principiële republikeinen, separatisten, Vlaams-hatenden en anti-clericalen, de Peide laatsten in het anlïleopoldislische kamp gedreven, omdat het katholieke Vlaanderen zich zonder aarzelen achter de belasterde vorst geschaard had Deze terhouding, bij de volksraadpleging duidelijk aan het licht gekomen, maakt, 'dat de Christelijke Volkspartij Zondag a.s. waarschijnlijk een bescheiden absolute meer derheid zal behalen in de beide kamers van het Parlement. Na de volksraadpleging van 12 Maart, f'aarbij 58 pet. van de bevolking zich Joor de terugkeer van de wettelijke '?rst uitsprak, is de katholieke partij 'ijzonder gematigd opgetreden, maar [at heeft haar tegenstanders voldoende, 'id gegeven om zich van de schok te jerstellen en een nieuwe oorlogsma- toine in de vorm van de liberale ver achting om „nationale eendracht" en 8 socialistische chantage met „de ver rukte rechten van een aanzienlijke Minderheid" in elkaar te zetten. Het ge- 'olg was, dat de uitslag van de raadple- fag voor het parlement, gezien de par- [jverhoudingen, nog steeds geen oplos- tolg van de koningskwestie betekende. *o ontstond dan een meningsverschil tossen het land „in rechte" en „in feite", tossen het parlement en zijn kiezers, en 'andaar deze nieuwe verkiezingen bij Mjze van arbitrage. Maar in het kader van gewone ver- 'ie^ingen krijgt deze arbitrage uiter- ard een heel ander uitzicht Indien men 'P 4 Juni het land opnieuw voor de 'raag zou stellen, of het al dan niet 'Qning Leopold's terugkeer wenst, dan Pu de kans groot zijn, dat de uitslag 'oor de vorst nog een vrij aanzienlijke 'erbe tering zou ondergaan. Sinds 12 Taart hebben velen immers begrepen 'anwaar het gevaar komt, heeft men de 'Igemene staking zien opvoeren, het Misprijzen gezien voor de verlangens 'an de meerderheid, en vooral de zeer tematigue en serene houding van de ko. 'ing zelf, die zich uitdrukkelijk onaf hankelijk heeft getoond van de partij, 'ie hem nochtans als enige verdedigd 'ad. Doch de talrijke andere politieke, Öeologische en zuiver materiële belan- jonkwesties, waar het bij gewone ver- toezingen om gaat, maken, dat de klein te vooruitgang, die de katholieke partij 'ij de komende verkiezingen zou boe- '®n, dan ook opgevat moet worden als |ton afstraffing van de baatzuchtige par tijpolitiek en liet misbruik van de fei- Mn van het parlementair systeem, zoals 'ït in de. koningskwestie door de tegen- mandors onophoudelijk is begaan. Zeker was de uitslag van 12 Maart 'oor een dubbele uitleg vatbaar. Op pervlakkig beschouwd was 58 pet. der temmen aan de lage kant, vooral in 'en kwestie, waar he.t om dg eenheid 'an het land gaat. Eëii comprörftis- [Plossing leek dan ook voor de hand te 'ggen. Doch bij een grondiger analyse Jan de cijfers bleek, dat het grootste 'eel van de liberalen en zelfs een lye.t 'toaanzienlijk aantal socialisten voor de 'Mrugkeer van de vorst gestemd moesten 'ebben. In die omstandigheden ware 'et verre van onnatuurlijk geweest, Mien de. liberale partij de opinie van 'e meerderheid van haar kiezers ware 'evolgd. Zij heeft dat niet gedaan. Zij 'eeft haar eigen spel gespeeld. Met het Joel haar antileopoldistische vleugel te 'Baren en tevens te vermijden haar ko ningsgezinde aanhangers voor het hoofd 6 stoten, met andere woorden vooral 'tl haar infterlijke verdeeldheid niet tot '6n scheuring te later, uitgroeien, heeft 'ij zich stevig vastgezet in een nieuwe [telling, die van het schijnbaar voor 'e hand liggende compromis, met een Moi woord „nationale verzoening" ge iten Deze tactische zet van de liberale lei- Jer Devèze oogde echter nog verder. Jij hoopte de slogan van zijn partij te 'oen triomferen en hij was hierin Jeeds zover geslaagd, dat zelfs de vorst 'r met' zijn compromisboodschap als het Jfsre adhaesie aan betuigde om die Mrtij aldus te tooien met een onder- Jetieiding van gematigdheid, waarmee ;'j in de toekomst nog verdere electo- jtole winst zou kunnen boeken. En voor ®vèze zelf, een ijdel man, had het te utons een persoonlijk succes moe.ten Mrden. waarvoor hij zich trouwens ÏMds bij voorbaat door de diverse par- l'Ünstanties in diverse moties had laten :®teren. Dat is echter zijn ongeluk ge worden. Bij de ultieme onderhandelin- met de katholieken ste.lde hij zijn Mtste eisen te hoog, en daar het ge tooid van de eersten na zes weken re- Advertcntie geringscrisis en liberaal gemanoeuvreer tenslotte toch uitgeput was geraakt, leidde deze pretentie binnen de 24 uur tot een ontbinding van het parlement. Zal het Belgische volk de partijdig heid en het eigenbelang van deze po litiek voldoende doorzien hebben? Of zal de liberale afval Zondag toch gerin ger zijn dan men op grond van de volksraadpleging zou mogen ver wachten, omdat de Belg van nature inderdaad „gematigd" is, liefst geen „embras", geen last heeft? Zo heel veel winst haeft de Christelijke Volks partij tenslotte niet nodig om een meerderheid te behalen, waarvan zij verleden jaar met 43 pet. der stemmen van het kiezerskorps slechts in een van de kamers op twee zetels na ver wijderd bleef. Het wordt algemeen als vaststaand aangenomen, dat de door haar tegenstanders in de ko ningskwestie gevolgde methodes en oogmerken haar die kleine winst zo goed als zeker zullen bezorgen. Advertentie Het Nederlandse standpunt inzake het Plan-Schuman en inzake de uitnodiging van Frankrijk om deel te nemen aan de bespreking, die over dit plan op 15 Juni a.s. in Parijs gehouden zal worden, zal hedenavond bekend worden gemaakt. De ministerraad heeft in zijn laatste bij eenkomst uitvoerig van het plan kennis genomen en zijn antwoord geformuleerd. Samen met de verklaring van de an dere regeringen, die door de Franse re gering werden uitgenodigd, zal de Nederlandse verklaring in Parijs bekend worden gemaakt. In deskundige kringen in Den Haag neemt men aan, dat er geen twijfel over bestaat, dat Nederland aan de bespre king zal deelnemen. Over de verdere inhoud van de officiële verklaring kon men ons hedenmorgen nog niets mede delen. Wij herinneren er nog aan, dat minister Van den Brink zich destijds in de Tweede Kamer zeer gunstig over het Plan-Schuman heeft uitgelaten. Gisteren is te Barneveld een geval van pseudo-vogelpest geconstateerd. Deskun digen hebben direct de nodige maat regelen getroffen. Bij de landbouwer H. van Aken te V/estervoort (bij Arnhem) is eveneens pseudo-vogelpest onder het pluimvee geconstateerd. Al het pluimvee is afge maakt. Gistermorgien heeft de Britse ambassadeur te Parijs, Sir Oliver Harvey, op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken een antwoord overhandigd op de Franse nota aan Engeland over het Plan-Schuman. Frankrijk heeft gisteravond reeds op de Britse verklaring gereageerd met een nieuwe antwoord-nota, de derde nota binnen een week die Frankrijk over het onderwerp heeft opgesteld. in gezaghebbende kringen te Bonn ver nomen. Het was vanmorgen nog niet duidelijk of de besprekingen der Brit se regering, die gisteravond in allerijl zijn gehouden, tot gevolg zullen hebben dat Groot-Brittannië nog ,een laatste poging zal doen om de bedoelde verkla ring nog niet het licht te doen zien, of dat Engeland te elfder ure zal besluiten haar als nog te onderschrijven. In hun verklaring zullen de betrok ken regeringen naar verwacht wordt hun voornemen bevestigen - om onder handelingen aan te knopen op basis van het plan-Schuman teneinde tot samen voeging van de Europese zware indus trieën te geraken. De landen stellen zich als eerste doel de oprichting van een gemeenschappelijk gezagsorgaan, dat de wijze van uitvoering van het plan definitief zal vaststellen. De technische kwesties (prijzen, nationalisering, enz.) zullen buiten beschouwing worden ge laten, totdat het gezagsorgaan zal zijn samengesteld. De Rijkstelegraafdienst deelt mede, dat met ingang van heden het tele graafverkeer me.t Oost-Indonesië voor alle bestemmingen is hersteld met uit zondering van: Amboina, Dobo, Geser, Larat, Namlea, Neirabanda, Piroe, Sa- paroea, Saumtaki, Tepa, Ilias, Habar, Toeal, Wahaai en Wonreli. Naar Reuter uit gewoonlijk betrouw bare bron verneemt, liet de Britse nota het Britse standpunt ongewijzigd. Er werd opnieuw in tot uitdrukking ge bracht, dat Engeland gaarne aan de be sprekingen wil deelnemen, maar dat 't zich niet van te voren wil binden. En geland wil, dat zijn speciale positie door de andere landen wordt erkend. De nota schijnt een zekere ontstelte nis te hebben verwekt te Parijs. Minis ter van Buitenlandse Zaken Schuman heeft, gistermiddag in een onderhoud met Premier Bidault en minister van Financiën Petsche het Britse antwoord besproken. De Franse antwoordnota, zo ver neemt Reuter verder, is verzoenend van toon, maar Frankrijk handhaaft daarin zijn standpunt, dat alle landen op dezelfde voorwaarden moeten deel nemen. Wel worden enige wijzigin gen voorgesteld in de bewoordingen van het gezamenlijk communiqué, dat voor het begin der onderhandelingen zal worden uitgegeven. Men hoopt te Parijs, dat Engeland met deze wijzi gingen genoegen zal nemen. Volgens U.P. wordt in de nota tevens ver klaard. dat Frankrijk wanneer Groot-Brittannië zijn halsstarrige hou ding handhaaft niet zal aarzelen voort te gaan op de ingeslagen weg, ook zonder medewerking van Groot- Brittannië. In de hoofdsteden van Frankrijk, Ne derland, België, Italië, Luxemburg en West-Duitsland zouden vandaag tegelij kertijd officiële verklaringen van aan vaarding der beginselen van het plan- Schuman worden uitgegeven, zo wordt Duizenden leden van de „Vrije Duitse Jeugd", die sinds Woensdag een „sit- down" staking hielden in het niemands land tussen de Britse en de Russische zonegrens nabij Lübeek, gaven gisteren hun verzet op en hebben zich voor re gistratie en een medisch onderzoek bij de West-Duitse autoriteiten van de Britse zone gemeld. De jongelieden, die terugkeerden van de Pinksterdemonstratie in Berlijn, staakten uit protest tegen een drie da gen geleden door het ministerie van ge zondheid van Sleeswijk-Holstein gelaste medische keuring voor alle personen, die zich uit de Russische zone naar West- Duitsland begaven. Deze maatregel werd genomen ter voorkoming van een even tuele infiltratie van typhusgevallen in West-Duitsland, die tijdens de Pinkster bijeenkomst zouden zijn gerapporteerd. opennogen 28. Wat de politieagent te zien kreeg, dat waren zag. Hij had alleen een foto van zijn auto, en daarom Rasmus en zijn vrienden. Zij zaten achter een dikke dacht hij, dat Rasmus de stierenvechter was. De boom heel gezellig ijswafels te eten. De politieagent politieagent zette ze alle drie in de auto en ging zelf stak zijn arm uit en hap zei hij hij had ze alle voorop zitten om ze de weg te wijzen. Rasmus vond drie te pakken. Hij nam ze onder zijn arm en liep er het helemaal niet zo leuk, dat hij nu voor stieren- mee naar de auto. Je moet wel goed weten, dat de vechter zou moeten spelen, want dat had hij nog politieagent niet .wist, hoe de stierenvechter er uit nooit gedaan. Hij moest er iets op vinden. En terwijl de politieagent ijverig zat te vertellen, hoe ze moes ten rijden, sprong hij de wagen uit en riep tegen Sim en Sam: „Ga je gang maar, ik haal jullie wel ergens in, maar ik moet eerst een paar dingen kopen, die ik nodig heb om tegen de stier te vechten." Advertentie Met hartelijke woorden heeft gister ochtend de heer J. M. J. Korpershoek als voorzitter het gymnastiekcongres '50 In de bijna geheel met deelnemers ge vulde Rivièrahal te Rotterdam geopend. De woorden van welkom golden o.m. mr. Cals, staatssecretaris van het mi nisterie van O. K„ en W„ kolonel C. F. Pahud de Mortanges, voorzitter van het N.O.C. en afgevaardigden uit Engeland, België en Duitsland. Prof. dr. M. J. Langeveld, docent in de paedagogiek aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, hield een lezing over „Be leving van het eigen lichaam bij het kind". Spr. noemde een der grondslagen voor de opbouw van een verantwoorde lichamelijke opvoeding de wijze, waar op het kind het eigen lichaam beleeft en verwerkt. Tweede spreker was de directeur van Advertentie tVV^/ Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. Tegen de 57-jarige Utrechtse arts W. G„ die door de Utrechtse rechtbank wegens het valselijk invullen van attes ten voor aanstaande moeders tot twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en een geldboete van f 1500 was ver oordeeld, eiste veertien dagen geleden de procureur-generaal van het Amster dams gerechtshof in hoger beroep twee maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf. Het Hof, dat vanmorgen uitspraak zou doen, wees een interlocutoir vonnis, om dat het het onderzoek niet, volledig achtte. Het achtte het noodzakelijk, dat door de directeur van de Amsterdamse Valeriuskliniek, professor L. van der Horst, en door de Amsterdamse psychiater dr. S. P. Tammenoms Bakker „een onderzoek wordt ingesteld naar de persoonlijke structuur van verdachte in verband met de gepleegde feiten". Te dien einde stelde het Hof de stukken in handen van de rechter-commissaris te Utrecht. Koningin en Prins tijdens hun tocht door de provincie. (Vervolg van pag. 1) In Meppel werd verder natuurlijk een bezoek gebracht aan de fabriek van de N.V. Koninklijke Pharmaceutische fa brieken, voorheen Brocades, Stheeman en Pharmacia, een der pijlers en van de plaatselijke èn van de provinciale industrie. Het vorstelijk gezelschap be zichtigde er onder deskundige leiding het bedrijf en in de directiekamer sprak de president-commissaris, mr. N. E. Rost Onnes, koningin en prins toe. Tijdens deze rede bood hij Hare Majes teit in haar kwaliteit van bescherm vrouwe van devereniging voor de be hartiging van de belangen van Neder landse longlijders te Davos een hoeveel heid para-amien-salisylzuur, een nieuw geneesmiddel ter bestrijding van tuber culose, aan. Een geschenk dat door koningin Juliana kennelijk zeer werd «ewaardeerd en dat uiteraard ter be schikking wordt gesteld van het sana torium in Davos. Heel Meppel was intussen op de been aekomen en aan het Zuideinde had men vast de feestverlichting aangestoken, wat bij al dat verblindende zonlicht bit ter weinig effect sorteerde. Maar de ko ninklijke bezoekers kregen er in ieder geval een indruk van, hoe mooi het 's avonds wel zou zijn. En nadat de koningin aan de rand van de gemeente nog werd verrast met een keurig hand- oeweven Slaphorster tapijtje ging de tocht verder naar Assen. Langs de Smtl- der Vaart, dwars door het verlaten sere ne land van Drente. Boerenvrouwen richtten zich hier en daar op van haar werk, hielden de hand voor het hoofd ter bescherming tegen de zon en lach ten en wuifden zodra zij herkenden: de Koningin! En stugge Drentenaren zwaai den loom met hun petten als de ko ninklijke auto voorbij kwam. In Die- versbrug en in Smilde stonden school kinderen met hun onderwijzers en on derwijzeressen langs de weg en juichten en zwaaiden met de rood-wit-blauive vlaggetjes. Zij zagen koningin en prins en 'zij genoten van de vrije middag en van de lente Assen, ja Assen zag er bijna Zuidelijk uit, zo zwierig had het zich opgetooid en zo argeloos lag het te schitteren in de zon. Blije mensen langs de weg, die juichten omdat zij ook eindelijk de vor stin en haar gemaal ir. hun (hoofdstede lijke! gemeente mochten ontvangen. In Kloosterveen al had burgemeester H. J. de Dreu zijn koninklijke gasten begroet en gidsen en verkenners de koningin en de prins drukten hen naar padvm- derstrant de linkerhand boden daar geschenken aan: kampeerbenodigdhedcn voor de prinsesjes en een heel folkloristische pijp voor prins Bernhaid. Tot aan het Provinciehuis een lange dubbele rij van juichende en wuivende Assenaren. Voor dat o**1" •ciële gebouw stond een eiewacht van het eerste regiment infanterie opgesteld, die door koningin en prins werd geïnspecteerd. In de vergader zaal van het college van Gedepu teerde Staten sprak Baron de Vos van Steenwijk de vorstelijke perso- nen toe ,Uw bezoek zo zeide hij, is voor ons van zo hogg waarde omdat ons Drentse volk daardoor in nader contact komt met de ver persoonlijking van wat voor ons als symbool een zo bijzondere beteke nis heeft: „Ons geliefd Oranje huis". In dit symbool zien wij ons gehele volksbestaan, zolang het een zelfstan dige plaats onder de volkeren inneemt, weerspiegeld. Wij denken daarbij aan het hoge beginsel, waarvoor vorsten huis en volk in het verleden steeds hebben gestreden en nu nog strijden: de geestelijke vrijheid. Maar symbolen mogen wij niet gebruiken, wanneer ook niet de werkelijkheid er doorheen straalt. En dan zien wij, dat deze sym bolen gedragen worden door de perso nen van Uwe Majesteit en van Uwe Koninklijke Hoogheid. Het lichtend voorbeeld, ons door U beiden gegeven, geeft ons kracht om in deze moeilijke tijd onze weg te vinden". Volgde het gebruikelijk ceremonieel toen de leden der provinciale staten aan koningin en prins werden voorgesteld. En 's avonds was er feest in Assen. Stedelijke verenigingen defileerden voor de vorstelijke bezoekers, die op het bor des van het Provinciehuis hadden plaats genomen, de koningin gehuld in een bontmantel want het was fris gewor den inmiddels wuifde extra hartelijk naar de kleine meisjes van de gym nastiekclub die in hun dunne costuum- pjes eigenlijk liepen te verkleumen. Tot slot zong een Asser mannenkoor konin gin Juliana en prins Bernhard een ma gistraal meerstemmig Wilhelmus toe en een geestdriftig „Lang zullen ze le ven". Het werd voor de nu niet vaak met feesten verwende Assenaren feest Gis teravond. En het is zonder meer duide lijk: voor hen was dit jaar 1 Juni eigen lijk koninginnedag. de afdeling Lichamelijke Opvoeding van de stichting „De Vrije Universiteit" en leider lichamelijke opvoeding aan die universiteit te Amsterdam, de heer C. C. F. Gordijn. Hij was van mening, dat de integraie mens moet komen tot vormgevend leven, tot levensstijl, tot positivering van normen. De gymnas tiek heeft volgens spr. tot taak mede leiding te geven aan de ontwikkeling tot het zinvol handelen. Het duidelijkst zien we haar waarde^ wanneer we de gymnastiek in betrekking stellen tot het kind met zijn onderscheiden func ties en tot het leven, waarin het kind straks een plaats moet innemen. De waarde van de gymnastiek vermindert volgens spr., waar het spelelement wordt verwaarloosd. Na de beëindiging van het officiële gedeelte begaven de deelnemers zich naar de diverse zalen, waar zij een de monstratie gaven van de practische lessen. In de Rivièrahal waren de rhythmische oefeningen. De heer J. van As, als pro motor van de door hem zelf aangegeven nieuwe richting op het gebied der be wegingsscholing zonder toestellen, de monstreerde hier met de vierde klas jongens en meisjes van het Christelijk Lyceum aan het Bezuidenhout uit Den Haag. Het Winckler Prins-lyceum uit Veendam demonstreerde met meisjes- en oud-leerlingen onder leiding van de heer M. Hekkens de resultaten, welke op de middelbare scholen volgens het systeem van dr. Rudolf Bode behaald kunnen worden. ,.De harmonisch gevormde mens" is het ideaal, dat aan het systeem van de Schule Hellerau-Laxenburg de basis verschaft, waarbij muziek en materiaal een secundaire rol vervullen. Als ver tegenwoordigster van deze stroming gaf mej. C. den Hollander met de tweede klas meisjes van de Handelsdagschool uit Den Haag hiervan een demonstratie. In het gebouw Odeon werden de de monstraties ingezet met een onvoorbe reide les aan kleuters door mej. C. de Looper met de school voor voorberei dend onderwijs „Ontluikend Leven" te Rotterdam. Deze spontane en frisse oefe ning vormde de inleiding tot een middag, die hier in hoofdzaak gewijd was aan behendigheidsoefeningen en de toepas sing van de z.g. voortbewegingstechnie- ken. Achtereenvolgens toonden hier de tweede klas van het R. K. Lyceum voor meisjes „Marianum" uit Venlo, onder leiding van mej. M. van Bergen en de eerste Christelijke H.B.S., Henegouwer plein, Rotterdam, vierde klas jongens onder leiding van de heer C. van Oos- terom, hun kunnen. Andere opvattingen kwamen tot uiting in Lommerrijk te Hillegersberg, waar mej. R. van der Velden met de tweede klas meisjes van de St. Luciakweek- school te Rotterdam een gevarieerde les van bewegings- en behendigheidsoefe ningen liet zien. De doelmatigheid van de indoortraining bewees de heer J. J. P. Hut uit Haarlem, die leiding gaf aan de K.N.A.U.-jeugd, bestaande uit een aantal juniores van Rotterdamse sport en athletiekclubs. Aan de verwerkte stof werd op al deze bijeenkomsten tus sen de diverse nummers door een be spreking gewijd. Tot besluit van de eerste dag stond 's avonds een gymnastiekuitvoering in de Rotterdamse schouwburg op het pro gramma. Jammer, dat op deze goedge slaagde avond tijdens het nummer ring- zwaaien dames Kring Amsterdam een der meisjes te ver afsprong, waardoor zij zo ongelukkig terecht kwam, dat zij haar linkerpols ernstig bezeerde en de linkerarm uit de kom schoot. Kampioenscompetitie: Ajax—Ensched. Boys (Zaterdag 3 Juni); Limburgia Blauw-Wit. Promotie tweede klas: West I: DWV GSV, West II: EmmaUVS. Zuid II: JulianaChèvremont. Promotie derde klas: West I: WFC Velsen, SchotenCDN, HRCZaan dijk; West II: HFCDCV (Zaterdag 7 uur); LaakkwartierBlauw Zwart. Promotie vierde klas: West I: RKA FCBeverwijk. GrasshoppersSchagen, BloemendaalWMS, RivalenGermaan, AalsmeerDe Meer, SDZUithoorn, ADOCSV, OFCSucces, DonarDW SV. Patria—SEC. West II: SJC—VVP. Promotie Afdeling: SchoorlN. Nie- öorp, ASVK—HEDW. SCA—Fokke. B PC—NAS, Heemskerck—SDC, SEtMO— IEV, PVC—Naarden, TDOVVOG, 's-GravelandVictoria. Beker: ExcelsiorBleijerheide, UW DHC, PSVJuliana, SneekHaarlem. In de afgelopen weken zijn te Rome en te Kopenhagen wedstrijden gespeeld uit de voorronden van het tournooi om het internationaal kampioenschap, ge houden onder auspiciën van de conseil du sport militaire. Te Rome won Italië met 3-0 van Turkije en in de Deense hoofdstad speelden Denemarken en Bel gië gelijk. Deze laatste wedstrijd werd na het nemen van strafschoppen door de Belgen gewonnen. De eindronden van het tournooi zul len in Nederland worden gespeeld dat als organiserend land. vrijgesteld was van de eerste ronde. Het program voor deze wedstrijden luidt als volgt: 7 Juni, Rotterdam, Sparta-terrein: Nederland België, 9 Juni, Utrecht, stadion Galgen waard: ItaliëFrankrijk, 13 Juni, Haar lem, terrein Haarlem: verliezersronde om de derde en vierde plaats. Al deze wedstrijden beginnen om zeven uur 's avonds. 14 Juni, Den Haag, terrein HBS: finale om de eerste en tweede plaast. Aanvang van de wedstrijd kwart over zeven. Het Nederlandse militaire elftal voor de wedstrijd tegen België ziet er als volgt uit: doel: Gerberink (Enschede) achter: Kammeyer (Be Quick. G.) en Meines (Frisia), Midden Bouwmeester (NAC) W. Hendriks (Vitesse) en Ver beek (Sparta), voor: H. A. W. Hendriks (NEC), Kolkman (Go Ahead), Homan (DWV), Lugthart (Be Quick, G.) en Mangelmans (ADO). De uitslag van de op Teriet gehouden zweefvliegwedstrijden luidt: ploeg A: 1. J. J. Ordelman, Vliegclub Teuge 200 pnt. 2. H. Veder, Zuidhollandse Vlieg club 158 pnt. 3. W. Hoffman, Zuidhol landse Vliegclub 90 pnt. 4. G. Nijhof, Vliegclub Teuge 86 pnt. 5. J. Wormgoor, Vliegplub Teuge 51 pnt. De langste vlucht welke werd ge maakt duurde 3 uur en 25 minuten. De wedstrijden, die tot en met Zondag du ren, zijn nog in volle gang. Op 30 Juni en 1 Juli a.s. zal in Amers foort een tweedaagse wandeltocht ge houden worden. De afstanden van de tweedaagse zijn 40 en 50 k.m., terwijl daags daarop een wanteltocht van 20, 25 en 40 k.m. wordt gelopen. Tijdens het tournooi om het wereld kampioenschap rolhockey te Milaan ver. loor het Nederlandse team met 10 van Frankrijk. Met 2—0 verloor Nederland van Portugal. Tegen Egypte won het echter met 51. De waterpolowedstrijd NereusRob ben in de eerste klasse heren van de zcmercomp otitis KNZB eindigde in een 122-overwinning voor De Robben. Tijdens een vergadering van de Fede ration Internationale de l'Automobiel- club, die ongeveer een jaar geleden voorlopig als lid was aangenomen, thans definitief tot de internationale organi satie toegelaten. De automobielclub van Israël werd als voorlopig lid aangeno men. De voetbalwedstrijd ADONimes, welke gisteren te Den Haag werd ge speeld, eindigde in een 21-overwin- ning voor ADO. De rust ging in met 10 voor ADO. Na de rust scoorde de oud-ADO-speler Timmermans de ge lijkmaker, maar 15 minuten voor het einde behaalde ADO toch de prijs. De achtste etappe van de Ronde van Italië, BresciaVicenza (214 k.m.), werd gewonnen door de Zwitser Koblet in 5 uur 35 min. 30 sec. Koblet leidt in het algemeen klassement voor zijn landge noot Schaer en F. Coppi. Dezelfde drie leiden in het bergklassement VRIJDAG HILVERSUM L 402 m. NCRV18.30 middenstandsondfewijs, 19.00 nieuws, 19.15 regeringsuifz., 19.35 gram., 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws. 20.05 cantate Aperite mihi portas justitiae v. Buxte- hude, 20.15 zang, 21.00 dr. Veerman be spreekt: Het jonge verleden v. mr. Oud, 21.20 amusem.muz., 21.50 Victor Sylves ter, 22.05 sonate in Es v. Mozart, 22.25 Les beatitudes v. Franck, 23.00 nieuws, 23.15 amusem.muz.) 23.45 septet v. Caplet. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 18.00 nieuws, 18.15 felicitaties. 18.30 strijdkr.. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 felicitaties VPRO: 19.30 Rotaryclub. 19.45 klank beeld, 19.55 nieuws, 20.05 boeken, 20.15 sonatine in a kl. t. v. Schubert, 20.35 De bedreiging der menselijkheid in de hui dige cultuur door prof. Polak. VARA 21.00 gram.-verzoekprogr., 21.40 klank beeld over de strijd voor een onbezorg de oude dag door de Bond voor Staats- pensionnering, 22.00 buitenl. weekoverz. 22.15 amusem.muz. VPRO: 22.40. VARA. 23.00 nieuws, 23.15 Shérérazade v. Rims- ky-Korsakoff. ZATERDAG KRO: 7.00 HILVERSUM I, 402 m. nieuws, 7.15 zingende kerk. 7.45 Morgen gebed, 8.00 nieuws, 8.15 Weense muz., 9.00 vroUH'. 9-35 gram., 10.00 kleuter, 10.15 sympn. in d gr. t. v. Haydn, conc. in bes gr. t. v. Mozart, 11.00 zieken, 11.45 sonate in Es gr. t. v. Bach, 12.00 Ange lus, 12.03 lichte muz., 12.55 zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.20 amusem.muz.. 14.00 lichte muz., 14.50 musicerende dilettan ten, 15.10 kroniek v. letteren en kun sten, 15.50 Ken Griffin, theaterorgel, 16.10 accordeon, 16.30 de schoonheid van net Gregoriaans, 17.00 jeugd. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gymn.. 7.33 gram., 8.U0 nieuws, 8.18 gram., 8.45 Peter Kreuder cn ork., 9.05 de Storm en pianoconc in bes v. Tschaikowsky VPRO: 10 00 VARA: 10.20 herh., 11.35 sonate v. Vival di en sonate in d v. Gibbs, 12.00 gram., 12.33 trio Pia Beek. 13.00 nieuws, 13.15 Iragm. Aïda v. Verdi, 13.30 De rode tent, 13.40 operafragm., 14.00 P. v. d. A.. 14.20 Vincentino. 14.50 E. Kupers, toespraak. 14.53 zang, 15.00 boek, 15.15 vioolconc. v. Spohr, Kleine Spielmusik v. Trapp, 16.00 van wieg tot graf. 16.15 lichte muz., 16.45 sport, 17.00 nieuws, 17.30 Op de fisselwagen. Veertig jaar geleden liet een jonge dame een trouwring vallen tussen op schietende denneboompjes langs de Maashese weg te Ven ray. Men zocht, maar hij bleef onvindbaar. De denne boompjes groeiden op en werden bo men. Zij werden door het oorlogsge weld echter zodanig beschadigd, dat zij moesten worden gekapt. De grond werd ontgonnen en er werden asper ges op gekweekt. De afgelopen week nu werd met aspergesteken begonnen en om één van deze witte stengels zat een gouden ring. De ring is bij de dame, die hem had verloren, terug bezorgd. Bij de fabriek Van Becking en Bon- gers te Ulft sprong plotseling, toen de arbeiders in de nachtploeg bezig waren zand te verzetten, een hert door een openstaand raam naar binnen. Het dier was gewond. Gisteren heeft het zijn vrijheid terug gekregen. PLUIMVEE- en eiermarkt barne veld, 1 Juni. Als een lopend vuurtje ver breidde zich het nieuws van de pseudo- vogelpest te Barneveld onder de pluimvee handelaars. De handel aan huis geraakte er geheel van in de war, ook al omdat er geruchten gingen over de afkondiging van een vervoerverboa. Een ongunstige bij komstigheid was verder, dat er met veel voor de export afgenomen werd. wat "dij elkaar ten gevolge had, dat de prijzen een flinke buiteling maakten. Bij de klein handelaren bleef veel goed onverkocht. De handel vraagt zich af. hoe de toestand zich zal ontwikkelen, maar ziet alleen reeds in het feit, dat er thans officieel pseudo- vogelpest werd geconstateerd een slecht voorteken. Prijzen: oude kippen 1(per kg. 1 tot f 1.70), oude hanen f 1.252.50, jonge hennen f 2—4 jonge hanen f 0.75—2.50 (per kg. f 1.30—1.75), konijnen f 2—4.50 Eiermarkt. Redelijke handel. Totale aan voer ca. 1.300.000 stuks. Tachtig procent der aangevoerde eieren deed f 12.2012.40 pei- 100 stuks, de rest f 12.— voor de klein ste en f 12.75 voor de grootste. LANGENDIJKER VEILINGEN, 1 Juni. In de week van 24 tot 31 Mei was er op de veiling te Broek op Langendijk een lang zaam toenemende aanvoer van nieuwe aardappelen merkbaar, waarbij de prijs een scherpe daling te zien gaf. Kon op 25 Mei nog 58 tot 63 cent per kg. worden geno teerd, Dinsdag na Pinksteren zakte de prijs. Tenslotte kwam de daling op 26 ct tot stilstand. De kleine aardappelen daal den door tot 20 cent. Er was een aanvoer van 20.000 kg. afkomstig van 40 tuinders. KAASMARKT GOUDA, 1 Juni. Aan voer 2900 partijen. Ie kwaliteit met ri.iks- merk f 1 92—1.97, 2e kwaliteit met rijks- merk f 1.85—1.91, extra vette graskaas tot f 2.12. Handel matig. AAGTEKERK 1 v. Suez n Karachi, AALS- DIJK p. 1 Nantuchet lichtschip, AARDIJK 1 v. Bremen n. Hamburg, ABBEDIJK 2 te Rio de Janeiro, ALCOR p. 1 Maceio, ALCY ONE 1 bij Finisterre, ALDABI 1 bij K. Verdische eil., ALDEBARAN 1 v. H. v. Holland n. Lulea, ALDEGONDA 1 te Sin gapore, ALETTA 2 te Pladjoe, AMSTEL- DIJK 2 te Norfolk, AMSTELKERK 1 te Lo- bito n. Luanda. ANNENKERK 1 v. Brisbane n. Aden. ARENDSDIJK 1 bij K. San Ro gue. ARENDSKERK 2 te Port Kembla, AR- KELDIJK p. 2 Bermuda eil., AXELDIJK 1 bij K. Race, BAARN 1 bij Flores, BENG- KALIS 1 in Straat Messina. BENNEKOM 1 bij Z. Afrika, BLITAR 1 v. Liverpool, BLIJ- DÈNDIJK 1 v. Karachi n. Suez, CALTEX THE HAGUE 1 bij K. Degata, CERONIA 1 bij Porto Praya. CHESHIRE 2 te Suez. CLEODORA 1 te Muntok. CONGOSTROOM 1 bij K. St. Vincent, CORILLA 31 v. Sin gapore n. Sydney, COTTICA 1 bij Bar bados. CUANZA 1 bij K. St. Vincent, EDAM 1 bij Scilly, EEMLAND 1 v. Bahia n. Arnst., ERINNA 1 v. Singapore n. Miri, ESSO DEN HAAG 1 bij Flores, GADILA p. 2 Ouessant, GANYMEDES 1 bij Ouessant. GROOTE- KERK 1 te Amst., HAARLEM p. 1 Windw. Channel. HEEMSKERK 1 v. Walvisbaai n. Kaapstad, HELDER 31 te Barrapquilla. HE LENA p. 1 Dungeness. ILOS 2 te Rott.. JAARSTROOM 1 bij K. Finisterre. JACOB CATS 1 bij Bermuda, JAGERSFONTEIN 2 te Marseille, JAPARA 1 v. Surabaja n. Makassar. KELBERGEN p. 1 Burlings, KLIPFONTEIN 1 v. Lor. Marques n. Beira, KOTA AGOENG 2 te Rangoon. LEERSUM 1 bij Teneriffe, LINGE 1 bij Lissabon. LOOS- DRECHT 1 v. Marseille n. Barcelona. LU- NA p. 1 Ouessant, LUTTERKERK 1 bij Gibraltar n. Genua. MAASKERK 2 v. La gos n. Takoradi. MAASLAND 1 bii Bur lings. MARIEKERK 2 te Genua. MELAM- PUS p. 2 Malta. MENTOR 2 te Rott.. NIEUW AMSTERDAM 1 bij Scilly eil.. N1GER- STROOM 2 te Lagos. NOORDAM 1 bij K. Race. ORANJEFONTEIN 1 bij K Blanco, ORESTES 1 v. Rio de Janeiro n. Trinidad, PAPENDRECHT 1 bij Hebriden, POELAU LAUT 1 te Suez. POSEIDON 1 v. Nickerie n. Georgetown, PRINS ALEXANDER 1 v. Antwerpen n. Port Alfred. PRINS FRED. HENDRIK 1 bij K. Race, PRINS JOH WIL LEM FRISO 1 bij Scilly. PRINS WILL. Ill 2 te Montreal. PRINS WILLEM v. ORANJE 2 bij Wolfrock, RADJA 1 bij K. Orange, REMPANG 1 v. Nunuhan n. Petta, RIOUW, 1 bij Bizerta. RONDO 1 bij Bermuda. RIJN 1 v Hudiksvall n. Zaandam. SAPAROEA 1 v. IJmuiden n. Hamburg, SARANGAN 2 te Suez, SLAMAT 3 te Muntok. STAD ALK MAAR 5 v. Durban n. Amst., STAD ARNHEM p. 2 Gibraltar. STAD SCHIE DAM 1 v. Dakar n. Freetown. STRAAT MALAKKA 1 te Dar Es Salaam. TABIAN 1 te Calcutta. TAWALI 1 v. P. Swettenham n Penang. TABIA 1 bij K. Finisterre. VAN T HOFF 1 bij Flores. VOLENDAM 1 bij K Race, VULCANUS 1 bii K. St. Vincent, n Italië. WATERLAND 1 bii St. Pauls Rock, WATERMAN 1 v. P. Said n. Rott.. WESTER- DAM 1 bii K. Race. WESTLAND 2 n. B. Aires v. Amst.. WILLEM RUYS 1 v. P. Said. WOENSDRECHT p. 2 Perim. ZEE LAND 1 te Blyth. ZUIDERKRUIS 1 bij Malta, ZWIJNDRECHT p. 1 Majorca.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5