West-Duitsland, Benelux en Italië nemen deel West-Europa besluit tot een Betalingsunie SfingSB ■SpS NEDERLANDER EEN WEEK IN WENEN VASTGEHOUDEN LENTEKONINGIN BEGELEIDT KONINGIN EN PRINS OP HUN TOCHT DOOR DRENTE LOCOMOTIEF Groot-Brittannië zal op de hoogte gehouden worden Fleurig en jeugdig Assen juicht het Koninklijk Paar uitbundig toe Tot hoofd en hart Nogmaals: lonen en prijzen Overleg met Engeland mislukt Nieuwe poging tot economische expansie ar *:J Esperantist door Russen mishandeld .Het weer. Vorstelijke ommegang door een stil land Vervoerverbod van pluimvee Pirenne over terugkeer van Koning Leopold IJMUIDEN KRIJGT TWEE SCHEEPSHELLINGEN ZATERDAG 3 JUNI 1950 74ste JAARGANG No. 2478o BESPREKINGEN PLAN-SCHUMAN Hedenmiddag is in Parijs het communiqué uitgegeven, waarin nadere bijzonderheden gegeven worden over de resultaten, waartoe de voorlopige besprekingen over het plan-Schuman tus sen de verschillende landen hebben geleid: De regeringen van Frankrijk, Duitsland, België, Italië, Luxem burg en Nederland, besloten een gemeenschappelijke actie te voeren voor vrede, Europese solidariteit en economische en socia le vooruitgang, stellen zich als onmiddellijk doel voor ogen het samensmelten van de steenkool- en staalproducties en de instel ling van een nieuwe hoge autoriteit, waarvan de besluiten bin dend zullen zijn voor bovengenoemde landen en de landen, die hiermee zullen instemmen. De onderhandelingen op grond van het Franse voorstel van 9 Mei j.l. zullen geopend worden op een spoedig door de Franse regering vast te stellen datum, ten einde te komen tot het samen stellen van een verdrag, dat ter ratificatie zal worden voorgelegd aan de parlementen. NIEUWE ATOMISCHE WAPENS IN AMERIKA Strijdkrachten dienen versterkt te worden Canada en V.S. naar O.E.E.S. V- A 1IÉÉI llPwPlIlllili aa..*s Thans vogelpest in Barneveld De eerste kersen Westerse Drie overwegen vorming van een federale politiemacht Adenauer vroeg om 25.000 man Troepen op „General MacGrey" BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden meaedelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder ooqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Naar aanleiding van dit communiqué verklaarde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken nog, dat de Nederlandse regering reeds enige dagen geleden aan de Franse regering heeft medegedeeld, dat zij het initiatief van minister Schuman toejuicht en gaarne wenst deel te nemen aan de be sprekingen over dit plan. Zoals in het gemeenschappelijk communiqué $tot uiting is gebracht is de Nederlandse re gering, evenmin als de andere regerin gen dit zijn, bfj voorbaat gebonden aan de uitvoering van het plan, zoals het thans ter tafel ligt. Het plan immers geeft nog slechts al gemene lijnen aan en het is nog niet vol doende uitgewerkt om de economische consequenties op dit ogenblik geheel te overzien. Het ligt in de bedoeling dat vertegenwoordigers van de Nederlandse ministeries van Economische Zaken en Buitenlandse Zaken zullen worden aan gewezen voor deelneming aan de be sprekingen, welke naar alle waarschijn lijkheid omstreeks 15 Juni te Parijs zul len aanvangen De Nederlandse regering hoopt ten zeerste dat een nieuw Brits voorstel, dat hedenochtend, los van het door de zes andere landen uitgegeven gemeenschappelijk communiqué, wordt verwacht, tot een bevredigende alge mene oplossing zal leiden. In een tweede communiqué, alleen door de Franse regering uitgegeven, wordt verklaard, dat speciale maatre gelen zijn getroffen in overleg met de Engelse regering om Engeland van dag tot dag volledig op de hoogte te houden van de ontwikkelingen in de besprekingen over de steenkool- en staalproductie. De Engelse regering heeft een com muniqué gepubliceerd over het plan- Schuman. De regering verklaart hier in, dat zij het onmogelijk acht de aan het Franse voorstel ten grondslag lig gende beginselen van te voren te aan vaarden, doch dat zij deze ook niet van te voren wil verwerpen. Een laatste Britse pogin^om te voor komen dat Engeland buiten de inter nationale besprekingen over de kolen- en staalproductie zal worden gehouden is dus mislukt. Frankrijk heeft echter toegezegd, dat Engeland op de hoogte wordt gehouden van de resultaten der besprekingen en laten weten, dat Engel se deelneming aan de uitvoering van het plan te allen tijde zal worden toege juicht. Frankrijks uiteindelijk besluit zonder Engeland de internationale conferentie door te zetten en een gemeenschappe lijke verklaring van de deelnemende landen te publiceren, werd vanmorgen door de Franse minister van Buiten landse Zaken Robert Schuman medege deeld aan Sir Oliver Harvey, de Britse ambassadeur in Parijs. Harvey had gisteravond om acht uur nog een bezoek aan de Quay d'Orsai ge bracht om te elfder ure nog een Britse nota te overhandigen, welke was be doeld als poging een einde te maken aan eert impasse van tien dagen, welke een verslechtering van de Brits-Franse be trekkingen had veroorzaakt. Naar ver luidt, bevatte die nota „geheel nieuwe Britse voorstellen" inzake uitvoering van het plan-Schuman. Maar tevens gaf het uitdrukking aan het vaste Engelse besluit te weigeren een gemeenschappe lijke verklaring te ondertekenen, waarin het denkbeeld van samenvoeging van de West-Europese zware industrie onder een beheerslichaam zal worden gesteund. Engeland, zo zou de nota hebben ver klaard, blijft van oordeel, dat onderte kening van een dergelijke verklaring de verplichting zal meebrengen aan de „pool'* deel te nemen, en wenst zich niet zodanig te verplichten. Amerika heeft nieuwe atoomwapens ontwikkeld, nl. atomische artillerie-gra naten en atomische koppen voor be stuurbare projectielen, aldus verneemt A.P. Het nieuws omtrent deze revolu- tionnaire wapens volgt op het rapport, dat de minister van Defensie Johnson op 31 Maart aan president Truman heeft uitgebracht. Hierin deelde hy mede, dat men bezig was nieuwe atomische wa pens te maken die zowel tactische als strategische betekenis konden hebben. Dit houdt in, dat zij zowel tegen troepen te velde als tegen industriële doelen gebruikt kunnen worden. Ondanks deze tactische atoomwapens, zullen de gewone grond- en luchtstrijd krachten in West-Europa en de lucht en marinestrijdkrachten in Amerika versterkt dienen te worden, aldus ver klaart men in Amerikaanse militaire kringen. Men is nl. vain oordeel, dat die strijdkrachten noodzakelijk zijn om een vijandelijk leger te dwingen zich in massa te concentreren en aldus kwets baar te worden voor de atoomwapens. Welingelichte woordvoerders te Wash ington hebben meegedeeld, dat tijdens het tweede jaar van de Amerikaanse militaire hulpverlening aan Europa het accent zal liggen op de levering van straaljagers en straalbommenwerpers. Tijdens de byeenkomst van de Raad van Ministers van de O.E.E.S. te Parijs werd een rapport van de secretaris-gene raal van de O.E.E.S. Robert Marjolin goedgekeurd, waarin aangedrongen Wordt op een nieuwe poging tot econo mische expansie. Aan het uitvoerende lichaam van de O.E.E.S. wordt verzocht de details van het nieuwe programma uit te werken. In zyn rapport wijst Marjolin er op, dat de Europese pogingen voor econo misch herstel in nauwe samenwerking moeten geschieden met het Amerikaanse streven naar een stabiele wereldeco- ttomie. Marjolin's voorstel hield een verzoek in aan alle deelnemende landen gedu rende de eerstkomende vier of vijf jaar een economisch rapport op te stellen voor de raad van ministers. Het voorstel verzocht aan alle Marshall-landen om de kaarten op tafel Le leggen van het investeringsprogram ma, dat door de verschillende landen in he komende jaren ten uitvoer gebracht zal worden. Bovendien wordt een over zicht gevraagd van de wijze waarop de Verschillende regeringen denken hun "tonnen het meest productief te kunnen maken, zonder daardoor de binnenlandse stabiliteit te schaden. De president van de raad van de O.E.E.S., minister Stikker, zeide dat het plan-Marjolin enthousiast was ont vangen en dat er besloten was het °ver te dragen aan het uitvoerend lichaam voor nadere uitwerking. ministers -ïbben ook kennis ge nomen van een rapport van de werk- commissie, die een ontwerp gemaakt heeft voor een Europese Betalingsunie (E. P. U.), ten doel hebbende de valuta van alle deelnemende landen onderling verwisselbaar te maken. Dit rapport werd goedgekeurd. Stikker verklaarde, dat de ministers vol goede hoop waren dat de plannen voor een betalingsunie tegen het einde van deze maand gereed zouden komen. De ministers hebben verder nog be sloten Canada en de V. S. uit te nodigen permanente waarnemers naar de verga deringen van de O.E.E.S. te zenden, een maatregel, die genomen is om Noord- Amerikaanse deelneming aan Europa's economische activiteit na het einde van het plan-Marshall te verzekeren. Pp Te Hungry Horse, Montana, wordt een zeer grote electrische centrale gebouwd. Vier enorme buizen zullen het water van de reservoirs leiden naar vier turbines met 105.000 p.k., die zich in de centrale bevinden. Een inwoner van Terneuzen, de 44- jarige P. C. Lammens, lijnwerker bij de Nederl. Spoorwegen is dezer dagen in zijn woonplaats teruggekeerd, nadat hij in Wenen een week gevangen is ge houden door Sovjet-Russische autoritei ten. De heer Lammens had zich op 15 Mei met andere Nederlanders naar Salzburg begeven, om daar een congres van espe rantisten bij te wonen. Op de terugreis, na afloop van het congres, bracht het gezelschap een bezoek aan Wenen. De heer Lammens is daar het gezelschap kwijtgeraakt. Hij is toen aan het dwa len gegaan, zoals hij bij zijn terugkeer in Terneuzen heeft medegedeeld, en werd op een gegeven ogenblik in zijn kraag gepakt door enige Russen. De heer Lammens zegt. dat hij in een auto is gezet en naar een gevangenis is ge bracht. Bij zijn arrestatie heeft de Ne derlander enige klappen opgelopen, waardoor enige van zijn tanden sneu velden. De gevangene was zeer over stuur. In de gevangenis waar men hem heenbracht, hebben Russen, volgens de heer Lammens, hem een injectie gege ven, waardoor hij enkele dagen buiten Verwachting tot Zondagavond: Droog en overwegend zonnig weer. Weinig verandering in temperatuur. Meest zwakke veranderlijke wind. Zondag: Zon: 4.24—20.53; Maan: 0.31—8.09. Maandag: Zon: 4.2320.54; Maan: 0.54—9.35. (Van onze speciale verslaggever) Onder de talrijke geschenken, die de Drentenaren op de tweede dag van het vorstelijk bezoek Koningin en Prins aanboden, was ongetwijjeld het schoonste, dat van hun prachtige in gulden zonneschijn gedoopte land. Geen versiering, hoe smaakvol en met welk een zorg aangebracht ook, kon het uithouden tegen het uitbundig-weelderige groen van struweel én bosschage en geen kleurenspel van vlaggen en wimpels kon de ogenstreling van het feestelijke geel van de brem langs ae berm ook maar benaderen. Het leek er op of de Lentekoningin zelve „op speciaal verzoek" van de DrentenarenKoningin Juliana en Prins Bernhard op Hun tocht door de provincie begeleidde. kennis is geweest. Hij is ook nog enige dagen opgenomen in het ziekenhuis van de gevangenis. Hij verbleef daar in een kooi. De gevangene is naar hij zegt, op kunstmatige wijze weer tot bewustzijn gebracht en toen verhoord. Toen bleek, dat men hem van spionnage verdacht. De Nederlandse consul te Wenen, de heer J. H. C. Schouten, die door de le den van het gezelschap Nederlandse es perantisten was gewaarschuwd, dat hun landgenoot was verdwenen, stelde een onderzoek in. Hij slaagde er in de heer Lammens uit de gevangenschap te ver lossen. Maandag j.l. werd deze vrijge laten. Hij verblijft thans in een ziekenhuis. De minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat het met ingang van vandaag verbo den is in Nederland levend pluimvee te vervoeren. Deze maatregel is genomen in verband met het uitbreken van vogel pest op een mest-centrum in Barneveld. Een mest-centrum is een bedrijf dat zijn pluimvee uit alle delen van het land ontvangt. Dit is het derde mestbedrijf in Neder land, waarop de gevreesde vogelziekte is geconstateerd. Het is niet denkbeel dig, dat nog meer mestbedrijven, die uiterst gevoelig zijn voor besmetting, aangetast zullen worden, indien ten aan zien van het vervoer van levend pluim vee geen maatregelen worden genomen. Aan de Tielse veiling zijn Vrijdag de eer ste kersen aangevoerd. Zij werden aange boden door een teler uit Varik. De kersen zijn door een Amsterdamse firma gekocht Het feest begon 's morgens weer vroeg in Assen. Een koopman, die met een tros langwerpige oranje ballonnen liep Ie leuren, was er het eerste uitwendig teken van. Maar als een (overigens zeer beminnelijke) Rattenvanger van Hameln lokte hij al spoedig hele rijen met rood-wit-blauwe vlaggetjes zwaai ende Assense kinders achter zich aan Want deze morgen was bestemd voor de feestende jeugd. Afgezien dan van de vrij korte spanne, waarin het Vorstelijk Paar op het gemeentehuis werd ontvan gen. Toen Koningin en Prins daar met dezelfde gouden pen, die destijds ook door Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik was gebruikt, Hun handteke ning in het gouden boek hadden gezet, kwamen Zij naar buiten. Op dat moment golfde Hun van de Brink een orkaan van stormachtige toejuichingen tegemoet. Want de Drentse kindertjes verschillen in niets van anderen als het er omgaat hun liefde voor het Koninklijk Paar te betuigen. De voorsten en zij moesten nog wel zingen! kregen het hard te verduren, want er werd van de achterste regionen uit een zware druk op hen uitgeoefend. En de onderwijzers, die hier voor een overigens soepele afzetting zorgden, lieten nu toch geen enkele pro gressie toe. Maar de dirigent hief zijn staf en dat gebaar herstelde (indirect) de goede orde; want als je zingt voor de Koningin dan moet je opletten, dat het allemaal goed gelijk gaat. En er werd gezongen en fiks ook: „Alle Man van Neerlands stam" en „Waarom ik zo van Holland hou" en het Wilhelmus natuurlijk, het tweede couplet zachter dan het eerste Wel, de Koningin en de Prins verlie ten de Drentse hoofdstad, nagejuicht door heel fleurig en jeugdig Assen. Evenwel in Beilen bij het Coöperatieve Melkproductenbedrijf D.O.M.Ower den zij weer opgewacht door juichende en zingende kinderen. Maar niet alleen door de jeugd. Want ergens helemaal Een feestelijke en uitstekend uitzicht biedende zitplaats, zo'n nationaal ver sierde boerenwagen. apart zaten op twee stoelen, zo maar in de zon, de 90-jarige weduwe J. Vrede- veldBrouwer en Harm Brunsting, die zelfs al 95 jaar oud was, maar die toch nog heel stram in de houding stond toen de Koningin naar hem toe kwam en hem de dand drukte; en ook het oude dametje, gekleed op z'n klassiek-Drents, stond moeilijk van haar stoei op. En Prins Bernhard kwam er ook bij en toen werd het een heel geanimeerd ge sprek. Beide oudjes gaven samen een pop, speciaal gestoken in Drents folkloris tische klederdracht, aan het Vorstelijk Paar. Die pop heette „Jantie". De Prins gaf haar, nadat hij haar samen met de Koningin eerlijk bewonderd had, aan een hofdame die „Jantie" meedroeg ge durende de hele rondleiding in de „D.O.M.O.", een rondleiding waarbij bur gemeester S. G. Römelingh en de heer H. Dekker, voorzitter van de Coöpera tie, van deskundige voorlichting dien den. Van Beilen ging het naar Emmen; door allerlei fleurige en vriendelij ke stadjes en dorpjes, waar na tuurlijk veel langzamer werd ge reden dan op de buitenwegen In Borger zat de fanfare „Juliana" op een tribune lustig te blazen en even verder hief een ander muziekcorps het Wilhelmus aan; maar het klonk alles toch heel mooi. Dan Exloo; daar stond op een zeer idyllisch pleintje een kudde schapen op gesteld met aan het hoofd een echte schaapherder; het had die van Oltmans kunnen zijn, zó romantisch zag hij er uit Een min of meer anachronistisch oranje lintje aan zijn staf, was het enige aan zijn uitrusting dat aan de actualiteit herinnerde. Bij de grens van de gemeente Emmen stond een riante erepoort. „Welkom" had men er met gulden letters opgeschreven En mr. K- H. Gaarlandt, de burgemees ter, was gekomen om dat „welkom" voor de Koninklijke Bezoekers nog eens heel hijzonder te benadrukken. Er volgde een heel uitvoerige rondrit door de van fees telijkheid stralende gemeente; en toen werd het Emmense Lyceum enkele uren tot Koninklijk Paleis verheven. Want d:.ar gebruikten Koningin en Prins een echte Drentse koffiemaaltijd. Maar niet dan nadat zij ook alweer waren toegezongen door de schooljeugd en niet dan nadat heel Emmen onder leiding van de burgemeester een drie werf hoera had uitgebracht op Koningin Juliana en Prins Bernhard. En bij wijze van afwisseling had men voor het Ly ceum in Emmen een erewacht van de Koninklijke Maréchaussée opgesteld; kloeke kerels, die stram de sabel pre senteerden toen het volkslied werd ge zongen. Ach, het was eigenlijk overal even joyeus gisteren in Drente. In Klaziena- veen stond bij de Horchbrug al heel lang voor de Koninklijke stoet naderde een deputatie van de Witte Franciscanessen van het Zusterhuis in Amsterdamse Veld opgesteld. Sommigen van de onderne mende nonnetjes waren per jeep geko men. En een zeer nationaal versierde boerenwagen verleende hier een prachtig uitzicht aan een aantal ouden van dagen. Het veelomvattende bedrijf van de Het is bef er onrecht te ondergaan, Kdan het te doen. J N.V. Nederlandse Aardolie Maatschap pij uit Schoonebeek werd zeer inten sief door de Koninklijke bezoekers be zichtigd. De directeur ir. M. J. Bolder- dijk stelde Koningin en Prins uitvoerig op de hoogte van de stand van zaken; en de Vorstin toonde duidelijk veel be langstelling, toen de heer K. A. van der Kemp haar de werking van een ver plaatsbare boortoren ter plaatse uit legde. In Coevorden, de geboorteplaats van gen. Van Heutsz, maar desalniettemin misschien het vriendelijkste stadje van Drente, werd even gestopt voor het ge meentehuis. Annetje, het dochtertje van burgemeester jhr. mr. A. Feith, bood er de Koningin heel mooie bloemen aan en deputaties van alle verenigingen, die Coevorden maar telt, keken daarbij toe. Tenslotte Hoogeveen, dat bijzonder veel werk van de versiering had ge maakt. Het vorstelijk paar kreeg er tal De Koningin liet zich in Schoonebeek uitvoerig inlichten over de werking van een verplaatsbare aardolie-boortoren. van geschenken: tuinbouwproducten van de „Tuinbouwvereniging Hoogeveen" en twee uit zuivere Drentse bijenhoning vervaardigde koeken van banketbakker T. de Vries onder andere. Koningin en Prins verschenen er op het bordes van het raadhuis en uit 3000 jonge kelen klonken voor de laatste maal Vaderland se liederen. Dut was het welluidende einde van de vorstelijke ommegang door het stille land van Drente, di«. in het teken stond van de uitbundigste rijp-lentelijke schoon heid en van de spontane, maar eenvou dige hartelijkheid. Het was vrij laat in de avond toen op het witte paleis in Soestdijk de konink lijke vlag weer werd gehesen. Naar het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend maakt, overwegen de Westelijke mogendheden in West-Duitsland een federale politie macht van 25.000 man te vormen. Het voorstel daartoe is gedaan door de West-Duitse kanselier Adenauer. Het werd te Londen besproken door de mi nisters van Amerika, Engeland en Frankryk, maar er werd geen beslissing genomen. Naar de perschef van het ministerie gisteren op een persconfe rentie mededeelde, is het voorstel ver wezen naar de hoge commissarissen die er, na besprekingen met West- Duitse leiders, over zullen beslissen, al dus meldt A.P. Men legde er de nadruk op, dat er nog geen overeenstemming bestond over de aard en de omvang van deze politie-eenheden. Kanselier Adenauer heeft de Grote Drie verzocht de oprichting van een federale politiemacht van 25.000 man toe te staan, maar volgens U.P. zijn de drie grote Westerlijke mogendheden overeengekomen Wesi-Duitsland verlof te geven een politiemacht van 5000 man te vormen. De Grote Drie hebben in principe besloten tot goedkeuring van het ont werp en het voeren van besprekingen over de bijzonderheden van het pro ject, aldus meldt U.P. De Franse re gering heeft zich lange tijd tegen dit idee verzet, maar volgens zegslieden, heeft het Franse voorbehoud thans nog slechts betrekking op details. In diplomatieke kringen te Londen verklaart men met nadruk, dat deze politiemacht geen gelijkenis zal ver tonen met de Oost-Duitse. De geallieerden hebben tot dusverre geweigerd de West-Duitse regering een federaal gezagsapparaat toe te staan. Tot nu toe vallen de West-Duitse po litie-eenheden onder het gezag van de verschillende West-Duitse staten. De particuliere secretaris van koning Leopold Jacques Pirenne heeft er in een interview met de Nieuwe Gids op gewezen, dat, ofschoon onofficieel wel verklaard is, dat de Koning niet bereid zou zijn terug te keren wanneer er een regering van één partij zou worden ge vormd, de Koning dit zelf nooit heeft gezegd. Een Britse dame, Olive Muir de Ta vistock, uit Tavistock, Devon, heeft een half millioen pamfletten laten drukken, waarin zij de Belgen vraagt, morgen op de aanhangers van de Koning te stem men. Zij is met de pamfletten naar Brussel gereisd en heeft twee vliegtui gen gehuurd, die met spandoeken over de stad zullen vliegen, waarop staat: „De oplossing ligt bij de Koning" Advertentie (Van een bijzondere medewerker) Medezeggenschap hebben over soci ale en economische aangelegen heden betekent het mede dragen van verantwoordelijkheid Hoe vaak hebben de leiders der Nederlandse vak beweging dit woord na de oorlog reeds herhaald. Zó dikwijls, dat het iedereen, die objectief de positie van deze bewe gingen gadeslaat, duidelijk moet zijn. dat het die leiding en die leiders ook inder daad ernst is met dat woord. En mocht het woord niet voldoende zijn, dan lette men op de feiten. Vooreerst zijn daar re cente mededelingen van het C.B.S. (Sta tistisch bulletin no. 27), die bepaald op timistische kanten vertonen. Hieruit blijkt n.l„ dat het nationale inkomen van 1946 tot 1949 zeer aanzienlijk is gestegen. Het nationaal product steeg tot een ni veau, dat ruim 30 pet. ligt boven dat van 1938. Terecht noemt het C.B.S. dit een opmerkelijke prestatie, ook als men rekening houdt met de stijging van het bevolkingscijfer met ruim 15 pet. Wel iswaar blijft de arbeidsproductiviteit nog Steeds beneden de voor-oorlogse, (het C.B.S. stelt deze productiviteit over 1949 op 90 pet. van 1938) maar daarnaast wordt geconstateerd, dat, terwijl de arbeidspro ductiviteit in de jaren 19211938 gemid deld met 2.5 pot. steeg, deze stijging na de oorlog gemiddeld 6 pet. bedroeg, zo dat de achterstand langzamerhand wordt ingehaald. Zonder twijfel werkt hieraan mede het feit, dat Nederland practisch een „sta- kingsvrij" land is. Dit jaar 1950 verloopt in dit opzicht tot heden wel bijzonder gunstig. Kende April 1949 nog 13 conflicten met 10.641 verloren arbeidsdagen, de 36 con- flictjes, 1309 arbeiders omvattende, wel ke in de maanden Januari t.e.m. April 1950 tot staking voerden, kostten onze nationale nijverheid slechts 4641 verlo ren arbeidsdagen. Dit alles ondanks het feit, dat het er voor het merendeel der arbeiders nu niet bepaald makkelijker op is geworden. Niet alleen immers neemt het aantal werk lozen bepaald onrustwekkend toe (enke le cijfers: l-5-'47: 48.800 werklozen, 1-5- '48: 41.700, 1-5-49: 61.400, l-5-'50: 90.700), maar de berichten uit verschillende in dustrieën duiden er op, dat met een ver dere stijging van de werkloosheid reke ning moet worden gehouden. En daarbij speelt dan nog steeds een rol het probleem van de lonen en prij zen. En ook, neen juist hierin spreekt het sterkst, hetgeen wij uitdrukten in de aanhef van deze beschouwing. Het zo rechtstreeks bij de regerings- politiek betrokken probleem der lonen en prijzen tekent wel op bijzondere wij ze de, in vergelijking met vóór de oor log. veranderde situatie. Gezien de buitengewone omstandighe den waarin het land verkeert, dient voor alsnog te worden aanvaard, dat vooral de regering de lijn van het loonbeleid be paalt. Dat dit feit de vakbeweging inmiddels niet verhindert, noch verhinderd heeft, een eigen standpunt in te nemen, is bij meer dan één gelegenheid gebleken. Was het niet één van de voormannen der K.A.B.. die dezer dagen gedecideerd ver klaarde: „het feit, dat wij rust, overleg en samenwerking prediken, betekent niet, dat wij niet de moed of de kracht zouden hebben, indien noodzakeiyk, te strijden". Dat intussen de regering of daarbij nauw betrokken instanties soms dolle dingen uithalen met de voorlichting, is bekend. Maar nu is het nauwelijks een maand geleden, dat het onrustwekkende bericht in de pers verscheen, dat de prij zen sinds Januari met 7.6 pet. waren ge stegen, waarmee de facultatief toegesta ne loonsverhoging dus reeds met 2.6 pet was voorbij gestreefd. Nu komt er een doodleuk persbericht, als een soort juichkreet(!); dat voor het eerst 6inds de devaluatie in September 1949 een hele maand het algemeen indexcijfer voor levensonderhoud niet is gestegen en onveranderd is gebleven op 8.6 pet. Met een kleine verrekening (die geen niet- statistisch vakman snapt) is de stijging slechts 8.1 pet., maar dit is, menen we. altijd toch nog meer dan 7.6 pet. En moeder de vrouw, die geen ver stand heeft van statistiekcijfers, neemt met zorg kennis van het feit, dat ze nu in 's hemelsnaam maar geen sinaasappel meer zal kopen voor haar jongste, want de rekening bh de groenteboer mag in geen geval hoger worden, al stijgen de prijzen. (Vervolg op pag. 5 zevende kolom) Naast de voormalige Duitse duikboot bunker aan de IJmuidense haringhaven zullen in de zomer van 1951 twee scheepshellingen gebouwd zijn, groot genoeg om de omvangrijkste vissers schepen van de Nederlandse vloot op het droge te repareren. De haringhaven zal als gevolg van dit project worden uit gebaggerd tot een diepte van 7 meter min Nieuw Amsterdams Peil. De beide hellingen, die onder auspiciën van het Staatsvissershavenbedrijf zullen worden gebouwd, krijgen respectievelijk een capaciteit van 1400 en 600 ton, gerekend naar het hefvermogen van de lieren, die de schepen op de hellingen moeten trekken. Met de bouw is dezer dagen begonnen. Men denkt het project op te leveren in het begin van de zomer 1951. Woensdag 31 Mei is uit Priok naar Rot terdam vertrokken het troepenschip „Gene ral Macgrey". Aan boord bevinden zich het 403e en 412e Bat Infanterie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1