TWEE PARTIJEN MET WINST UIT DE BELGISCHE STEMBUS C.V.P. de Steden en dorpen stroomden leeg naar strand, bos en hei Nederland dankt de Verenigde Staten 12 zetels absolute meerderheid; meer voor socialisten Handel in ongeregistreerde effecten ontdekt PERSONENTREIN ONTSPOORD De Rimboejacht van Ippecaquana Tot hoofd en hart I. li .Het weer. GEEN COALITIE MET LIBERALEN? Overgrote deel naar buitenland gesmokkeld Haring voor de Koningin Noormannen komen! Treinentrams en bussen verwerken met moeite de vele duizenden Hembrug door hitte onbruikbaar Slechts enkele personen licht gewond Kindje doodgereden Wrak van de K. 80 geborgen Folkloristische dag op Mijlpaal 1950 Ir. P. C. v. d. Heijdent Grootste tankschip ter wereld in Amsterdam MAANDAG 5 JUNI 1950 74ste JAARGANG No. 24784 ..1 JULI ZAL DE KONING TERUG ZIJN' COMMUNISTEN EN LIBERALE PARTIJ BETALEN HET GELAG Quispel behoudt zijn straf: 15 jaar Turkse order voor bouw van vijf passagiersschepen Treinverkeer gestremd 338 kinderen zoek geraakt Ook het stoffelijk overschot van korp. J. Verveer WELPEN JOEGEN BISONS IN DE DUINEN A AUTO MET VIJF MENSEN TE WATER Geen persoonlijke ongevallen PSEUDO-VOGELPEST TE GOOR BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr.45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiaeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Met een voorsprong van 2 zetels op alle andere partijen heeft de Belgische Christelyke Volkspartij gisteren de absolute meerderheid verworven in de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Voor de Senaat verwierf de katholieke partij 54 van de 106 zetels, die by de rechtstreekse verkiezingen worden aangewezen. Er zullen verder nog 43 senatoren gekozen moeten worden door de provinciale raden. Deze zullen dan met de rechtstreeks gekozen senatoren de 23 zgn. gecoöpteerde senatoren kiezen. Hoewel dus de uitslag voor de Senaat nog niet volledig bekend is, is het toch vrijwel zeker, dat de C.V.P. ook daar de absolute meerderheid zal verwerven. Dan zal dus de C.V.P. het initiatief kunnen nemen tot opheffing van de onmogelijkheid om te regeren voor koning Leopold, waardoor de vorst binnen enkele weken naar België zal kunnen terugkeren. „1 Juli zal de koning terug zijn", zo Verklaarde hedenmorgen reeds de katholieke minister De Vleeschauwer en niinister Struye voegde er aan toe: „En niet als vorst van één partij, doch als vorst van al degenen, die bij de volksraadpleging „ja" hebben gestemd." De winst der C.V.P. voor de Kamer is intussen niet zo groot geweest als velen hadden verwacht. Deze bedroeg slechts twee zetels in verhouding tot de verkiezingen van bet vorig jaar. Zeer grote winst boekten enigszins onver wacht de socialisten (12 zetels), die zich meester maakten van de helft der communistische zetels en van een groot deel der liberale stemmen. De liberalen, die 8 van hun vroegere 29 zetels verloren, moesten de tol be talen voor hun gedraai en gekonkel in de koningskwestie en de commu nisten deelden in de slagen, die hun kameraden de laatste tijd in alle West- Europese landen te incasseren krijgen. den door de provinciale raden. De 106 rechtsreeks gekozen senatoren en de 43 provinciale senatoren kiezen hierop ge zamenlijk 23 zgn. gecoöpteerde senato ren. Het is wel zeker, dat de C.V.P. in de Senaat een absolute meerderheid van 1 stem zal krijgen. De samenstelling der provinciale raden is als volgt (tussen haakjes de vroegere zetelverdeling) Soc. Volgens door het ministerie van Bin nenlandse Zaken verstrekte officieuze gegevens is de samenstelling der Belgi sche kamer van Volksvertegenwoordi gers als volgt: C.V.P. 107 zetels (winst twee), socialisten 78 zetels (winst twaalf), Liberalen 21 zetels (verlies acht), communisten 6 zetels (verlies Zes). De samenstelling van de Senaat, voor zover het de rechtstreeks gekozenen be treft, is als volgt: Socialisten 39 zetels (winst zes), Communisten 3 zetels (ver lies twee), C.V.P. 54 zetels (blijft gelijk). Liberalen 10 zetels (verlies vier). Zoals reeds gezegd moeten nog 46 Zgn. provinciale senatoren gekozen wor- C.V.P. Luxemb. 33 34) Antwerpen 55 (50) Brabant 38 (36) O.-Vlaand. 58 (53) Namen 20 (17) Heneg. 25 (24) Luik 30 (30) W.-Vlaand. 55 (54) Limburg 51 (48) 8 8) 28 (26) 36 (26) 23 (22) 25 (20) 50 (41) 40 (34) 21 (17) 5 6) Lib. Comm 7 8) 6 9) 16 (22) 9 (14) 5 9) 10 (12) 11 (13) 4 9) 4 6) 0 0) 1 2) 0 6) 0 1) 0 4) 5 (13) 5 9) 0 0) 0 0) 365346) 236 (200) 72(102) 11 (35) De eerste commentaren op de uitslag der verkiezingen kwamen van de katho- In het voorjaar van 1950 kramen bij de tJtrechtsche recherche en bij de Officier van Justitie te Utrecht vertrouwelijke medede lingen binnen, die betrekking hadden op een handel in ongeregistreerde effecten. Om dat werd ingezien, dat hierbij grote fiscale belangen op het spel stonden, heeft de Of ficier van Justitie te Utrecht aan de lei ding van de fiscale recherche te Utrecht verzocht voor dit onderzoek een recher cheur te beschikking te stellen, ten einde deze zaak in samenwerking met de Utrecht se recherche te onderzoeken. Uit dit onderzoek is nu komen vast te staan, dat een vrouw die in Woerden woon achtig was, in 1943 enige jaren omgang had gehad met een in Rotterdam wonende Hon gaar. Deze man legde zich in de jaren 1940, 1941, 1942 toe op fabricage van en handel in saccharine, en verdiende darmede in zeer korte tijd een belangrijk vermogen. Het grootste deel van dit vermogen werd bij de vrouw in Woerden ondergebracht. De man zelf werd in 1943 door de Duitsers gedepor teerd en is niet teruggekeerd. De vrouw leefde tijdens de laatste jaren Van de oorlog grotendeels van het vermo gen, dat de fabrikant bij haar had onder gebracht; zij liet daartoe vele effecten ver kopen. Toen door de Nederlandse regering de geld- sanering en de' effecten-registratie werden doorgevoerd, zat de vrouw met het bij haar ondergebrachte vermogen danig in de war. Zij kon hiermede niet voor de dag komen, zonder het risico te lopen dat alles door de fiscus zou worden opgeëist. In overleg met haar zaakwaarnemers, een makelaar te Woerden en haar financieel adviseur, een remiser in effecten te Rotterdam, werd be sloten het vermogen van de fabrikant, dat grotendeels bestond uit effecten, niet ter registratie aan te bieden, doch de papieren te gelde te maken. Daartoe werden door de makelaar en de remiser in effecten in totaal ca. ze- ventig aandelen Kon. Olie, elf aandelen Vanmorgen heeft de opperrijkskeur- hieester W. Don uit de aangebrachte lading van de VI. 61 „Jo", schipper J- Rog, van de rederij C. van Tóor Hzn. haring gekeurd, geschikt voor aanbie ding aan H. M. de Koningin. De ha ring is vanmiddag in de met vlaggen Versierde auto en verpakt in oranje vaatjes, ten paleize Soestdijk aangebo den. De VI. 61 heeft vorig jaar de be- drijfswimpel verdiend voor de best ver borgde haring. (Van onze Haagse redactie) De Bijzondere Raad .van Cassatie heeft hedenmorgen het beroep vernietigd van C. Quispel, stafleider van de Nationale Jeugdstorm uit Utrecht, die door het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof tot 15 jaar gevangenisstraf was veroordeeld. De Raad heeft heirmede de conclusie Van de procureur-fiscaal gevolgd. Quis- hei heeft zich gedurende de bezettings jaren beijverd om op verschillend gebied 2® Nederlandse mannelijke jeugd in het •Duitse gareel te drijven. Zelfs op het ®inde van de oorlog, toen de bevrijding Van Nederland nagenoeg een feit was, *Jeeft hij de Nederlanders in Duitsland "ewogen voor de vijand te werken. Zijn Propagandistische acties vond de Raad hoogst gevaarlijk. Quispel, die niet ter bitting aanwezig was, werkt thans in de hiijnen. Zaterdagavond is ter hoogte van het Roeiershoofd te Vlissingen in de mon ding van de Wester-Schelde een drijven- *;e mijn gesignaleerd. Het oorlogstuig ®reef in de richting van de Wielingen, haar zee toe. Alle maatregelen werden janomen om de mijn onschadelijk te hiaken. Handels Vereniging Amsterdam (H.V.A.), drie aandelen Scheep vaartunie en een aantal betrekkelijk waardeloze fondsen verhandeld. Dit gebeurde op de z. g. n. zwarte beurs in een café te Rotterdam. Verschillende prominente figuren uit de handelswereld in ongeregistreerde effec ten kochten dc fondsen. Men neemt aan, dat het overgrote deel van de verhan delde effecten naar het buitenland is ge smokkeld. Het voorlopig resultaat van het onder zoek leverde echter een extra belastingaan slag op, die volledig verhaalbaar is en die dus een extra voordeeltje voor de schat kist wordt. In totaal is tegen tien per sonen proces-verbaal opgemaakt lieke staatslieden. Minister van Staat graaf Carton de Wiart, die van een grote overwinning sprak en verklaarde, dat dc katholieken hun meerderheid zullen gebruiken om de orde in het land te herstellen en dc koning terug te bren gen, gaf als nader commentaar, dat ko ning Leopold in dc geest van zijn bood schap dient terug te keren. Hierbij doelde Carton dc Wiart op dc radiorede van de koning, waarin hij aanbood zijn prerogatieven tijdelijk aan troonopvol ger prins Boudewijn over te dragen, in dien alle partijen daarmee accoord gin gen. De socialisten verwierpen dit om dat dc koning er aan vasthield, dat hjj het initiatief behield om te eniger tijd in de toekomst weer de macht in handen tc nemen. Dc katholieke oud-minister Struye zei: „België is het eerste land, dat de com munisten uitstoot. Hoe klein de meer derheid der C.V.P. ook is," zo verklaarde hij, „de koning zal naar België terug keren en niet als de vorst van een partij, doch als de vorst van al degenen, die bij de volksraadpleging „ja" hebben ge stemd." In C.V.P.-kringen wordt vernomen, dat het nationale bestuur van deze partij besloten heeft geen voorstellen te doeii aan de liberale partij om een katholiek- liberale regering te vormen. De C.V.P. zou voornemens zijn een homogeen ka tholieke regering te vormen, die zich tot eerste taak zou stellen koning Leopold naar België te doen terugkeren. De definitieve samenstelling van de Belgische Senaat zal pas bekend zijn over een tiental dagen, wanneer de pro vinciale raden de 46 provinciale sena toren hebben aangewezen, en, tezamen met de 106 gekozen senatoren, dc 23 ge coöpteerde senatoren zullen hebben be noemd. Gisteren is het Vikingschip Ormen Friske" met een bemanning van'zestien koppen uit de Zweedse haven Bjorko uitgevaren voor een tocht van drie maanden via het. Kanaal van Kiel naar Nederland en Parijs. Onder de prachtigste weersomstan- digheden voer het schip de haven van Bjorko uit het commerciële centrum van de Noormannen. Honderden bad gasten zagen hoe langzamerhand het reusachtige vierkante zeil zich bolde in de wind, zodat de bemanning de roei riemen kon laten rusten. De Ormen Friske zal naar de beman ning hoopt op 17 Juni de haven van Rotterdam binnenlopen en vandaar bin nendoor naar Amsterdam varen. Het schip hoopt in Amsterdam te zijn tijdens de scheepvaarttentoonstelling, zodat de mensen zullen kunnen zien hoe de voor vaderen de zeeën bevoeren. Het schip behoort eigenlijk met 32 koppen bemand te zijn, maar wegens financiële bezwaren moest men het met de helft doen. Bij aankomst in Nederland zullen zich nog zestien Nederlandse johgens aan boord begeven om het aantal vol tallig te maken voor de aankomst in Amsterdam. De Industriële Handelscombinatie te Den Haag heeft opdracht ontvangen van de Turkse regering voor de bouw van vijf dubbelschroef motor-passagiersboten. De schepen zullen worden ingericht voor het vervoer van 300 personen. Van deze opdracht zal de „Gusto"-werl te Schiedam er drie en L. Smit en Zn. te Kinderdijk er twee bouwen. Hoog zomer was het Zondag: een dag uit duizenden. Een ideale dag voor een vlucht uit de stad naar zee. (Van onze verslaggever) Duizenden wachtenden bij het Centraal Station in Amsterdam, wéinig minder bij het beginpunt van de Haarlemse tram, dit wees er In de vroege morgen van de eerste warme Zondag van dit jaair op, dat Zandvoort een grootscheepse invasie yan hoofdstedelingen te wachten stond. Bfj andere bevolkingscentra viel de trek naar zee en strand niet zo op, maar dat vrijwel g ans zon- en zeelievend Neder land zijn dag aan de kust heeft door gebracht is buiten kijf. Scheveningen heeft een recort-drukte verwerkt. Zowel bij het luxe- als volkszeebad hebben honderden geruimen tijd in de rij ge staan om een badhokje te bemachtigen. En aan het z.g. vrüe srand lag men wel haast zij aan zjj. Op Zandvoort was het niet minder en ook Noordwijk en Wijk Zondagmorgen kwart voor tieti tot des middags omstreeks drie uur had da Hembrug over het Noordzeekanaal na bij Amsterdam het te warm om de diensten, waarvoor zij is gebouwd, te ver richten. Het treinverkeer Amsterdam via Zaandam naar het Noorden was dan ook gestremd. De nieuwe „opzetstoelen". waarop de brug rust en die onlangs zijn aangebracht ter vervanging van de oor spronkelijke, die gebroken waren, ble ken door de hitte zodanig te zijn uitge zet, dat de brug, nadat een schip was gepasseerd, niet meer sloot. Met man en macht is gewerkt öm de weerspannige brug tot rede te brengen. Tenslotte om ruim half drie lukte dit, maar het werd half vijf voordat het spoorwegverkeer dat via Haarlem was geleid, weer geheel normaal was. aan Zee beleefden een zeer drukke dag. De toeloop voor het Zandvoortse strand was zo groot, dat ervaren Zand- voorters zich niet •herinneren na de be vrijding een dergelijke drukte te heb ben meegemaakt. De Ned. Spoorwegen braken alle records. De treinen ver voerden' niet minder dan 15.-000 bezoe kers, de tram reed met dubbele dien sten en extra-materieel. Aan het strand krioelde een menigte van naar. schat ting honderdduizend personen, wier ge roezemoes het geluid van de branding overstemde en tot één kilometer land inwaarts te horen was. Tot laat in de avond hield de stroom van bezoekers naar Zandvoort aan. Treinert, trams en bussen hebben dc zeer velen vlot verwerkt, al kon het r.iet uitblijven, dat menigeen in de morgen moest wachten. Groot is ook de trek ge weest, vooral van fietsers, naar bos en heide. Tienduizenden hebben de gezonde boslucht ingeademd. Allen kwamen des. avonds in de overvolle vervoersmiddelen thuis, met onnatuurlijk rode plekken op gezicht en armen, wel wat vermoeid, maar voldaan en blij over deze dag, die de per van het weinig fraaie Pinkster- weer xuimschoots heeft vergoed. Zondag in de loop van de dag hebben de vier posten van de politie van Tiet Schévenihgse strand, gezamenlijk maar liefst 336 verloren kinderen ver zameld. Verwachting tot Dinsdagavond: Droog en zonnig weer met zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. In de kustprovincies iets min der warm, elders weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.22—20.55; Maan: 1.10—10.57. Zondagmiddag is ter hoogte van Venray- Oirlo, op het traject Venlo—Nijmegen, een personentrein, komende uit de richting Venlo, die om 17.11 uur in Venray had moeten arriveren, ontspoord. Een rijtuig liep uit de rails en kantelde; andere rijtui gen kantelden gedeeltelijk. Onder de reizi gers ontstond een grote constern^ie. Ge lukkig waren er slechts enkele lichtgewon den, die ter plaatse werden verhonden. Tussen Nijmegen en Venray werd later gereden met diesel-electrische treinstellen. Het verkeer tussen Venray en Venlo v.v. werd met bussen onderhouden, terwijl stoomtreinen tussen Venlo en Roermond reden. Sinds vanochtend is het verkeer op de spoorlijn NijmegenVenlo weer nor maal. Zaterdagmiddag is in Venray een dronken chauffeur de macht over het stuur kwijt geraakt en op het trottoir van de Grotestraat tegen een kinder wagen opgereden. De baby van negen maanden werd uit de wagen geslingerd en overleed spoedig. De bestuurder, de 60-jarige v. L„ is in hechtenis genomen. Het wrak van de verongelukte „Firefly" K 80 is Zaterdagavond laat door een ma- rineploeg aan boord van het bergingsschip „Texel" gebracht. Daarin bevond zich het stoffelijk overschot van de korporaal-vlie ger J. H. Verveer. Het bergingswerk tegen over de Scheveningse haven is hiermede gereed. De wrakstukken en het stoffelijk omhulsel van korporaal Verveer zijn per auto naar het vliegkamp Valkenburg ver voerd. Het zoeken naar het wrak van de „Fire fly" K 84, die Noordelijk van de K 80 in zee stortte, wordt voortgezet. Zondagmiddag is op de Rijksweg bij Hoorn een ongeluk gebeurd, waarbij mevr. C. K.L. uit Amsterdam om het leven is gekomen. Mevr. K. reed mee op een motor als duo-passagiere. Even voorbij Hoorn sprong de achterband, waardoor de motor ging slingeren en mevr. K. op de weg viel. Ernstig gewond werd zij naar het St. Jans ziekenhuis te Hoorn overgebracht, waar xy is overleden. (Van onze redacteur) Vandaag is het precies drie jaar ge leden, dat Generaal George Marshall oud-minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, voor de Har vard Universiteit zijn beroemde rede uit sprak, welke leidde tot het ontstaan van het Europese Herstelprogramma. De Ne derlandse regering heeft dit feit dank baar herdacht door Zaterdag j.l. alle in Nederland wonende Amerikanen als haar gasten uit te nodigen op de natio nale tentoonstelling „Mijlpaal '50" in Arnhem, waar een Nederlands folkloris tisch programma werd aangeboden. Op het zonovergoten gazon van het attractieterrein van deze tentoonstelling bevonden zich Zaterdag ruim 600 Ame rikanen, afkomstig van de ambassade- bureaux, van de E.C.A.-missie, van vele Amerikaanse officiële lichamen in ons land, maar ook velen die in Nederland particulier werkzaam zijn. Minister Van den Brink was daar ook aanwezig, even als Clarence E. Hunter, hoofd van de E.C.A.-missie in Nederland, dr. W. L. Groene veld Meijer, regeringscommissaris voor de tentoonstelling Mijlpaal '50, Ros- coe Drummond, directeur van de E.C.A.- voorlichtingsdienst te Parijs en vele an deren. Wat hun echter op het attractieterrein geboden werd, overtrof hun stoutste verwachtingen. Daar leidde Edward Startz, in Amerika bekend als de ver zorger van het „Happy Slation"-pro gramma, wekelijks uitgezonden over de korte golfzender P.C.J., op voorbeeldige wijze een bont programma in. Het radio-orkest „De Bietenbouwers", in nationaal costuum, verzorgde een bont allerlei, terwijl de Gorsselse boerendan- sers de Amerikanen in ongeveinsde op winding brachten. De Vendelzwaaiers van het St. Sebastiaansgilde uit Loo bij Dui ven vertoonden knappe staaltjes van hun kunnen en de Koninklijke Militaire Ka pel zorgde voor Nederlandse marsen. Amerika werd zeer gedankt voor de grootscheepse hulp, die het heeft gebo- I Zich verstrooien betekent in vele I t gevallen verwisselen van verveling. J den ëoor het Marshall-plan. Ingeleid door dr. Groeneveld Meijer opende mi nister Van den Blink de rij der sprekers. Mr. Hunter en burgemeester Matser van Arnhem volgden hem op de voet. Een der aanwezige Amerikanen dankte hèn weer en een Nederlander beklom het spreek gestoelte om voor te stellen telegram men namens de aanwezige Nederlanders te zenden aan président Truman en Ge neraal George Marshall. Met luid ap plaus werd daartoe besloten. Vele in ons land wonende Amerikanen waren Zaterdag de gast van de Neder landse regering op de tentoonstelling „Mijlpaal 1950" ter herdenking van het feit, dat drie jaar geleden generaal Marshall door zirn redevoering het sein gaf tot het Europese herstelplan. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M, v. d. Brink verlaat met een Veluws boerinnetje, waarmede hij tij dens 'de uitvoering van een folkloris tisch programma een volksdansje had gemaakt, het podium De maanstand is dezer dagen zeer gunstig voor de bisonjacht en boven dien is het nu de tijd van de rijpende mais. Ippecaquana en zijn rode broeders, die Zaterdagmiddag in de waterleiding duinen te Vogelenzang joegen op dit grote wild, trokken dus onder veel belovende omstandigheden op speur tocht uit en .dank zij het stralende zo merweer, keerden zij met een grote buit huiswaarts. Ongeveer achthonderd welpen van de VKJB cn N.P.V. uit het district Haarlem waren Zaterdagmiddag bij de zg Oranjekom bijeengekomen, om mee tc doen aan de jacht van Ippecaquana, dié ter gelegenheid van het veertig jaar verkennen in Nederland gehouden werd. Dc Indianenschouw, die aan de jacht voorafging, bood een krijgshaftige aan blik. De meest roemruchte Indianen stammen hadden hun beste vertegen woordigers gezonden. de Apachen, Inca's Zwartvoet-Indianen, Cherokezen, Amawahicana's en nog meer angstaan jagende horden. Midden op het jacht terrein stond een grote Indianentent. daarin woonde het opperhoofd Ippeca quana met zijn gezin. Dc welpen waren voor dit jubileum- festijn uitgedost met bonte Indianen- kleding en de jarenlange jachtervaring stond op menig getatoueerd gezicht te lezen, het terrein van de jacht ge- leek veel op een enorm ganzenbord waarbij de vreedzame ganzen plaats moesten maken voor wilde bisons. De jongens gingen geheel op in deze Indianensfeer. dikwijls weergalmde tus sen de bomen het „Yalahiiii"-(Lroep en het tom-tom-geroffel vervolmaakte deze jongensachtige fantasie. De geluk- stenen, die hier dienst deden als dobbel- Als een schok werd gisteravond on der de katholieken van Haarlem de droeve mededeling gevoeld, dat ir. P. C. v. d. Heijden, leraar aan het Triniteitslcyeum en president van de Bijzondere Raad der St. Vincentiusver- eniging, plotseling was overleden. Nog zo kort geleden stond deze figuur in de volle belangstelling van het openbare leven door het eeuwfeest van de vereni ging, waarin hij geheel opging, waar voor hij, ter wille van de misdeelde mens, al zijn krachten gaf, wanneer het paedagogisch werk op het lyceum vol bracht was. Wij zien deze onvergetelijke president nog voor ons. toen hij bij de officiële herdenkingsmiddag der St. Vincentius- vereniging in het Concertgebouw het Ridderkruis der St. Gregorius-orde ont ving. Wij herinneren ons, wat hij toen gezegd heeft, hoe hij deze onderschei ding zag als toegemeten aan alle Vin- centianen en hoe hij zijn vrouw in zijn dankwoord ridderde, omdat hij de op voeding der kinderen door zijn werk voor de sociale zwakkeren al te veel aan haar moest overlaten. Hoe kan deze man vermoed hebben, dat O. L. Heer zijn trouwe, vrome dienaar, zó kort daarna als ridder in de hemel zou willen ontvangen? En hoe groot zullen de zorgen zijn voor haar. die met acht kinderen het leveD verder moet aandurven? Plotseling werd ir. v. d. Heijden op geroepen. God liet hem geen voorberei ding, omdat zijn hele leven één voor bereiding is geweest voor een zalig sterfuur, al was hij naar menselijke in zichten nog veel te jong 50 jaar en al waren zijn toekomstplannen nog veel te schoon om dit uur nu al te verwachten. Maar hierin ligt ook de troost voor de nabestaanden, een ont zagwekkend krachtige troost, die de enig juiste levensrichting voor de kin deren tevens vastketent. Het feest van het veertig jaar verkennen in Nederland werd Zaterdagmiddag gevierd met een jacht op bisons, die 'in de Amsterdamse Waterleidingduinen gesignaleerd waren. Ook onderlinge meningsverschillen werden op Indiaanse wijze uitgevochten. stenen, brachten niet altijd voorspoed, want dikwijls moesten de horden op doorwaadbare plaatsen een rivier over steken en op de smalle bergkam sneu velden verschillende medicijnmannen, die neerstortten in een diepe duinpan. Vele adspirant-roodhuiden, die zo als dat in jagerskringen heet de bis ons onder wind naderden, brachten de opperste krijgen een rijke buit. Bij het einde van de jacht sprongen de welpen in een wilde Indianendans rond de winnende horde en velen wer den met het totemleer onderscheiden. Nog vóór de zon achter de kimme ver deen, werd het feest van de bisonjacht besloten; een jubileum-jacht, die over geheel Nederland gehouden werd en waaraan ruim vijf en twintig duizend welpen deelnamen. Ir. v. d. Heijden was al verschillende jaren iid der Conferentie van de Ka thedraal St. Bavo, toen hij in 1940 tot president der Haarlemse vereniging gekozen werd Dit hield tevens in, dat hij lid van de Hoofdraad werd. Kort daarna werd hij ook uitverkoren als voorzitter van de Centrale Raad. Hij had verder zitting in de Sociale Raad (Armenraad) en in talrijke be sturen van charitatieve instellingen. Wat hij voor zijn collega's op het Triniteits- lyceum en voor zijn talrijke oud-leer lingen en leerlingen betekend heeft, wordt duidelijk geschetst in het arti keltje, dat wij van een der leraren moch ten ontvangen, en elders publiceren. Op 1 September 1939 werd ir. v. d. Heijden aan deze school leraar in wis- en natuurkunde en mechanica. Als voorzitter van de R. K. Leeszaal en Bibliotheek heeft hij sinds 1947 even eens veel werk verzet, dat begon met een ingewikkelde en naar later bleek goed geslaagde reorganisatie. Ook de politiek eiste hem na de oor log op. De K.V.P. stelde hem, met zijn ken nis, sociaal inzicht en redenaarstalent, candidaat voor de Haarlemse gemeente raad. Hij werd gekozen, maar kon geen zitting nemen, omdat de wetten niet zouden toelaten, dat een leraar aan een middelbare school tevens raadslid zou zijn. Algemeen is deze uitspraak be treurd, omdat men in v. d. Heijden een man met meer dan gewone gaven en capaciteiten zag. Vanavond om acht uur wordt in de kapel aan de Zoetestraat het Rozen kransgebed gebeden. Morgenavond tien minuten voor half zeven wordt het stoffelijk overschot in de kathedraal ontvangen. Woensdag morgen om tien uur is de plechtige uit vaart, waarna omstreeks 11 uur de be grafenis volgt op het kerkhof St. Bar bara. Zondagmorgen half elf is een per sonenauto, waarin vijf mannen en vrou wen zaten, de Keizersgracht nabij de Wolvenstraat te Amsterdam ingereden. De bestuurder wilde de wagen parke ren, maar remde te laat. Gelukkig was de wagen open, zodat de inzittenden niet opgesloten waren. Voorbijgangers hiel pen hen op de walkant. De brandweer haalde tenslotte de wagen uit de gracht. De inspecteur van de Veeartsenijkundi- ge dienst heeft te Goor op twee pluim- veebedrijven pseudo-vogelpest geconsta teerd. Alle zieke en verdachte dieren zijn afgemaakt. Naar aanleiding hiervan heeft de burgemeester van Goor last gegeven tot het opsluiten in de hokken van al het i pluimvee in zijn gemeente. Zaterdagavond is de 17.738 ton meten de „World Liberty", een der grootste tankers ter wereld, de sluis van IJmui- den binnengelopen. Om half elf arriveer de het in de haven van Amsterdam, waar het schip voor reparatiewerk, in dok zal gaan bij de „Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaatschappij". Het schip werd onmiddellijk naar Dok I van de werf gesleept. De lengte van dit grootste tankschip, dat ooit op het Y heeft gevaren, is bijna 200 m. en de breedte 28 m. Het is uitge rust met twee stoomturbines en wordt aangedreven door één schroef. Bij het zwemmen in de Zuid-Willems vaart onder de gemeente Mierlo is Zondag middag de 16-jarige C. A. Vloet uit Hel mond verdronken. Het slachtoffer was de zwemkunst niet voldoende meester. De eerste drukke middag, die het zwem bad Crailo te Hilversum dit seizoen had, werd Zondagmiddag verstoord door een droevige gebeurtenis. De 6-jarige Gertje Toes, die in het ondiepe bad speelde, werd eensklaps onder water gevonden. Het kind is vermoedelijk uitgegleden. Hoewel men nog een uur lang kunstmatige ademhaling toepaste, bleken de levensgeesten reeds ge weken. Tijdens de wekelijkse oefening van de damesploeg der roeivereniging Cornelis Tromp te.Hilversum is Zaterdagmiddag een droevig ongeluk gebeurd, dat aan de 23-jarige coach van de ploeg, mej. Puck Smits, het leven heeft gekost. Zij reed op een pad langs het Hilver- sumsè Kanaal met de roeiers mee. Op een bepaald punt van de weg moest zij enkele meters over de Vreelandse weg fietsen, Hier werd zij door een auto ge grepen en op slag gedood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1