Grootse plannen van ziekenhuis St. Joannes de Deo Belevenissen van de struisvogel Rasmus Hoeis') mogelijk n l Rijwielen Internationaal Zangconcours van Polyhymnia Q,0 GO Grote kern Eerste steenlegging Paviljoen voor verplegers leken- Eerste Heilige Mis J. van den Haak Haarlems Postaal Mannenkoor behaalt ere-prys HKPÏ Dagelijks kinder verhaal C1 e v i n' Kegelkampioenschappen te Haarlem BAKKER's BEHANG HERINGA WUTHRICH R.K. VRL. KANTOORBEDIENDE FLINKE VERKOOPSTER MAANDAG 5 JUNI 1950 PAGINA 2 BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM In memoriam collega Van der Heijden Burgerlijke Stand Twee priester-jubilarissen Pastoor Schoots uit Lijnden en Rector van Buuren te Voorhout DE K.A.B. TER BEDE- VAART Geen nabetrachting „Oudt Haerlem" Tweede Zomerconcert O Bella Donna Lucia Ommegang Maria van Haarlem Plechtigheid in de St. Jozefkerk PLECHTIGHEID IN TEYLER'S MUSEUM Uitreiking van twee goudet\ medailles JUBILEUM-WANDEL TOCHTEN ANTWOORD OP EEN STRIJD-VRAAG WAAR ZIJN DE tROEPEN SCHEPEN? TRIO HESMERG Verdienstelijk samenspel PIANO-RECITAL ALEX DE VRIES Hoogstaand pianospel SOLEX RALLYE Katholieke Arbeiders- Reucentrale BLOEMENDAAL GETUIGEN VAN AUTO- ONGEVAL OP ZEEWEG SPAARNDAM ONTVANGST VAN PATER REICHWEIN Vlaggen en erepoorten ZANDVOORT ZANDVOORTSE SPORT- WEEK Lustrum K.A.B. Vuurwerk te Zandvoort In het kort Beurs van Amsterdam WASSERIJ DUYN Haal de zon in Uw woning met een nieuw behang Qedhrische Installaties Luidsprekende Telefoon- installaties o pairrr-H PHOENIX SIMPLEX BURCO GERMAAN zeesterleis een rijwiel roe: RIJWIELEN en AUTOPEDS LEVENSMIDDELENBEDRIJF W. v. AMERONGEN WAGENWEG 104, vraagt voor direct een Hoog loon Het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem, dat nu al enige jaren geen gastvrijheid meer geeft aan pensionnai- res en is uitgegroeid tot een moderne en Uitstekende inrichting voor mannelijke patiënten, heeft grote toekomstplannen, die geleidelijk zullen worden uitgevoerd. Honderd vijftig bedden telt dit katho lieke ziekenhuis, maar als de mogelijk heden tot bouw ruimer worden, is er nog voldoende terrein voor uitbreiding aanwezig. Een zeer urgente verbetering zal nog dit jaar haar beslag krijgen. Zaterdagmorgen is namelijk de eerste steen gelegd voor het verplegershuis, waarvan de fundamenten in de tuin, direct achter de poliklinieken reeds de afmetingen aangeven. In dit huis voor de leken-verplegers zullen 20 slaapkamertjes, een eetzaal en recreatie-zaal worden ingericht Eind Augustus hoopt nien de officiële opening te kunnen verrichten. De vreugde onder broeders, doktoren en verplegers was zo groot, dat men van deze eerste-steenlegging een prachtige plechtigheid maakte. In processie werd de steen van de kapel naar de tuin ge bracht. Misdienaars torsten een baartje, waarop de door bloemen omringde steen rustte en daarachter schreed de rector, mgr. C. van Trigt, Officiaal van het bis dom, in vol ornaat. Na een korte litur gische plechtigheid bij een met bloeien de heesters versierd podium hield de rector in het bijzijn van velen, die bij het ziekenhuis betrokken zijn, een toe spraak, met als tekst: „Als de Heer het huis niet bouwt, werken de werklieden tevergeefs." Het bestuur en het hele huis, aldus spr., bezien hun werk niet louter profaan, maar als een middel om God meerdere eer en glorie te brengen, tot heil van de zieke evenmens, onver schillig wie hij is. Zo zal het optrekken van dit paviljoen, uiting van de heer lijke bloei van ons ziekenhuis, ook niet uitsluitend materieel bekeken moeten worden. Boven de fundamenten zal een gebouw verrijzen, waarvoor nu reeds de zegen van de Kerk, de zegen vdn- Boven wordt afgesmeekt. De werklieden heb ben een mooie taak, zij dienen door hun arbeid indirect de lijdende mensheid, omdat de verplegers een goed onderdak moeten hebben om uit te rusten en nieu we kracht op te doen voor het geven van deskundige hulp. De rector sprak een gelukwens uit en metselde daarna de steen op de plaats waar zij zal blijven herinneren aan deze zonnige Juni-dag in 1950. Een oorkonde werd in een loden koker achter de steen geplaatst. Deze oorkonde was voorzien van een rood- wit-blauw lint, eens bev-, stigd aan een bouquet bloemen, die H. M. de Ko- Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Monster de weleerw. heer W. J. J. M. v. d. Berg; te Wijk aan Zee de weleerw. heer C. Pouw, die kapelaan was te 's Graven- hage (H. Familie.). Het R.K. Lyceum heeft een groot ver lies geleden, te erger door het onver wachte ervan. Een leraar, opgewekt, man van plicht, en met een sterke ge negenheid voor de jeugd en zijn taak, is ons ontvallen. Hij had nog zoveel willen en kunnen doen. Zijn sociale, neen naastenlievende natuur had voor het lyceum en, voor geheel Haarlem, nog zoveel goeds kunnen doen. En wat dat maatschappelijk werken zo sympa thiek maakte, zo van goede' geur ver vuld, zouden we willen zeggen, was de zuivere geest waaruit het voort kwam. Van der Heijden Was een van die zeldzame karakters die nooit bijbe doelingen kennen, een van die enkelen di het helemaal niet om eer of macht of voordeel te doen was. Hij was de zuiverheid-van-bedoelen zelf. Een eigenschap. een essentie die zijn ge- loofsovertuigdheid een bijzondere hel derheid en warmte gaf Zijn k a t h o 1 j. cisme was ons een voorbeeld. Van zuiverheid, bescheidenheid, werkkracht. Stellig een dier zielen, die gewoon zijn voor de wereld, maar groot en aange naam voor God. Haarlem verliest in hem een onbaat zuchtige. toegewijde dienaar, het Ly ceum een goede kracht en hartelijk col lega. Maar peilloos diep moet wel de smart om zijn van-hier-geroepen-wor- den zijn Vrouw en Kinderen treffen die zo'n goedé, waarachtig-vrome, en in-blijheid-bezorgde Man en Vader in hem hadden. De grote zekerheid waarin hij geleefd heeft, zijn godsvertrouwen, moge het getroffen gezin tot troost zijn. Met krimpend hart, maar toch diep-in waar en gemeend, zeggen we: Hemel en Smart zijn tegengesteld aan elkaar. Zi.in Geluk mag ons niet tot droefheid zijn. Hoe moeilijk, hoe pijnlijk ons deze bekente nis is: ook Hij zal het van ons willen. A. J. SCHNEIDERS, Leraar R. K. Lyceum GEHUWD: J. Kloek en J. C. Zijlstra. GEBOREN: G. HaasjesDe Ruiter z', G. RoosKuipers d; C. A. L. Kinket Sprokholt d; M. A. BonfrcrVan Kips hagen d; M. M. ZwartVader d; J. van ExcelKorthals d; M. J. van Belle Van Loocke d; J. WoltersKlein d; M. M. J. KolfschotenPezy d; A. E. M. VroomNieuwenhuijs d; OVERLEDEN: J. van Strater, 36 j„ Maarten van Heemskerkstraat. ningin bij Haar bezoek aan Haarlem werd aangeboden en die Zij later naar het ziekenhuis liet brengen. Hef. historische geschrift werd onder tekend door de rector, de broeder-over ste Werenfridus, de doktoren Garrer ('medisch adviseur), Van Rijn en Mün- nich. Daarna volgden een vertegenwoordi ger van de toekomstige bewoners van het paviljoen en de aannemer, de heer H. J. G. Klein Schiphorst. Na de bevrijding is in steeds sneller tempo gewerkt aan de verfraaiing en een hogere doelmatigheid van het zie kenhuis. Wanneer het verplegershuis gereed is, kunnen de andere plannen aan de orde komen. Daarbij vaart heel Haarlem wel, want de broeder-overste, jong, vitaal en vol ondernemingsdurf, vertelde ons, dat 60 pCt. van de patiën ten uit niet-katholicke kringen afkom stig is. Met veel luister heeft de parochie v&n O. L. V. Rozenkrans en de H. Dominicus het feest meegevierd van de weleerw. heer J. van den Haak, die Zaterdag uit handen van Mgr. J. P. Huibers in de kathedrale basiliek te Haarlem de hei lige priesterwijding ontving en die gis teren in de Spaarnekerk zijn eerste R. Mis opdroeg. Om half elf droeg de neomist de plech tige Hoogmis op. Hij werd daarbij ge assisteerd door emeritus pastoor J. de Vlieger als presbyter-assistens, pastoor Haselaar als diaken en de weleerw. zeer- gel. heer J. van der Linden, leraar van het klein-seminarie Hageveld, als sub diaken. Pastoor Haselaar hield de feest- predicatie, waarin hij de waarde en de zegeningen van het priesterschap schil derde. Het zangkoor zong op verdien stelijke wijze de Missa PontUicshs-; van Perosi "en na afloop het priesterlied van Guide Gezelle, getoonzet door Albert de Klerk. In de namiddag hield de neomist in zijn ouderlijk huis, Kleine Houtstraat 43, een receptie, welke zeer druk werd be zocht. Een plechtig Lof 's avonds om half vijf besloot deze feestelijke dag. Morgpn zal hef 25 jaar geleden zijn. dat de Zeereerw. heer J. W. Schoots, pastoor van de parochie van de H. Fran- ciscus van Sales in Haarlemmermeer (Lijnden) en de Zeereerw. heer F. F. van Buuren, rector van huize St. Agnes te Voorhout, de heilige priesterwijding ontvingen. Pastoor Schoots werd 18 Juli 1899 te Rotterdam geboren en 6 Juni 1925 te Haarlem tot priester gewijd. Achtereen volgens was hij kapelaan te Middelhar- 'nis. Zaandam, Rotterdam en Wassenaar waarna op 15 Maart 1947 zijr. benoeming volgde tot pastoor te Lijnden. Het feest van pastoor Schoots begint Zaterdag avond, wanneer hij omstreeks half zeven vanuit Halfweg wordt afgehaald. In een feestelijke stoet gaat daarna de tocht naar de parochiékerk, waar de jubilaris om zeven uur een plechtig Lof zal cele breren. Een serenade zal het besluit vormen van deze avond. Zondag draagt de jubilaris een plech tige Hoogmis op om tien uur, waaronder pater v. d. Veer de feestpredicatie zal houden, 's Middags om drie uur volgt een plechtig Lof en 's avonds om acht uur wordt een feestreceptie gehouden in de gymnastiekzaal van de R.K. school. Voor de kinderen van de parochie is er een speciale bijeenkomst belegd op Maandag 12 Juli. Rector v. Buuren werd geboren te Haarlem op 27 Augustus 1902. Na zijn priesterwijding op 6 Juni 1925 was hij kapelaan te Kethel, Heiloo, 's Graven- hage, Overveen, Alkmaar, waarna hij tot rector werd benoemd te Zaandam van het St. Jan Ziekenhuis. Op 7 Juli 1945 werd hij tot rector te Voorhout be noemd. Het feest van rector Van Buuren wordt morgen gevierd. Om negen uur draagt de jubilaris een plechtige H. Mis op. Van twee uur tot half vier is er ge legenheid om hem te feliciteren en om half vier volgt een plechtig Lof. Het feest wordt overigens alleen gevierd in Huize St. Agnes. De afdeling Haarlem en Overveen van de K. A, B. trok gisteren ter bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood in Heiloo. Ongeveer twee honderd bedevaartgan gers vertrokken 's morgens vroeg per fiets vanaf het gebouw Sint Bavo; de treinpelgrims reisden om negen uur af. In Heiloo werd de plechtige Hoogmis opgedragen door de geestelijk adviseur kapelaan J. H. M. van Ingen met as sistentie van kapelaan L. Brabander en pater Bernhard. De predioatie van ka pelaan Van Ingen had als onderwerp de intentie van het Heilig Jaar. De gezan gen werden uitgevoerd door een ver sterkt koor o. 1. v. de heer J. Nibbering. Na de kruiswegoefening om een uur hield kapelaan' Droste een zeer spon tane predicatie óver „Maria onze Moe der". Als bekroning van deze bede vaartsdag werd om half vier een plech tig lof gecelebreerd door kapelaan De Brabander, geassisteerd door kapelaan Van Ingen en pater Bernhard. Onder dit lof werd een grootse processie ge houden. Biddend pn zingend trok men naar het rustaltaar, waar kapelaan De Brabander een diepgevoelde predicatie hield over de liefde tot het Sacrament. Daarna werd in de grote kapel een plechtig Te Deum gezongen. Na een laatste hulde aan Maria werd de bede vaart besloten. Wegens het overlijden van de presi dent van de Bijzondere Raad heeft het eeuwfeest-comité der St. Vincentiusver- eniging de nabetrachting der medewer kers aan „Oudt Haerlem", die op 10 Juni was vastgesteld, afgelast. In het Contertgebouw vond Zondag avond--het vervolg plaats van de grove zangwedstrijd, gehouden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Gemengde Zangvereniging Polyhymnia. 's Middags recipieerde de jubilerende vereniging, een gelegenheid waarvan vele vooraanstaande personen uit Haar lem en omgeving, benevens zusterver enigingen een dankbaar gebruik maak ten om hun felicitaties en goede wensen kenbaar te maken. Nadat de voorzitter van Polyhymnia, de heer A. N. Zonne veld, de aanwezige leden van het ere- comité, waaronder wij o. m. opmerkten de heer J. Fontijne en drs. H. W. M. van Run, verwelkomd had, gaf 'n kort over zicht van de levensloop van Polyhym nia. Het hoogtepunt dezer receptie werd zeker gevormd, toen aan de secretaris der vereniging, de heer Jac. Bos, de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. wegens zijn 50-jarig jubileum als secretaris, werd overhan digd. Namens het gemeentebestuur sprak wethouder D. J. A. Geluk, die verklaarde, dat het gemeentebestuur van Haarlem open oog en oor heeft voor culturele daden, en bijzonder die in betrekking staan met de jeugd. Hij hoopte, dat Po lyhymnia ook haar vroegere activiteit ten aanzien van een kinderkoor weer ter hand zou nemen. Nadat de voorzitter alle sprekers voor hun beste wensen, die gepaard gingen met vele schenkingen, had bedankt, be hoorde het officiële gedeelte hiervan tot het verleden. Vermeldenswaard zij nog. dat onder de vele prijzen, die binnengekomen zijn, zich o. m. twee bronzen medailles be vonden, geschonken door H. M. Ko ningin Juliana en Z. K. H. Prins Bern hard. Ook de provincie Noord-Holland stuurde een zilveren gedenkteken. De zangwedstrijd van 's avonds gaf over het algemeen goede prestaties te ge nieten van de deelnemende koren. Hoe wel de temperatuur verre van gunstig was voor koorzang, had dit over het algemeen weinig invoeld. Bui ten mededingen der wedstrijd open de Polyhymnia zelf met het Padre Nostro van Verdi. Dikwijls fraai van klank en technisch vrij beheerst. In sommige modulaties, die niet gemakkelijk zijn in dit werk, waren er even kleine schom melingen om de vaste gang der stem- menloop bij de toehoorder definitief te plaatsen. Zo gezegd echter het geheel, ook al de keuze, was een jubilerende vereniging waardig. Verder zong het koor nog „In Speculo" van PK. Loots, waarbij enkele intervallen minder ge lukkig waren ten aanzien van de zuiver heid. Een hartelijk en dankbaar applaus beloonde Henk Arisz en zijn koor voor deze muzikale tegenprestatie. Verder was deze avond het woord aan de mannenzangverenigingen. In de derde afdeling hiervan traden drie koren op met het verplichte werk „O Domine Jesu Christe" van Brumel. Het mannenkoor „IJmuiden", onder leiding van J. Bei der, kreeg hier een verdiende eerste prijs. „De Staart" uit Dordrecht kreeg de tweede, terwijl „Haarlems Zanggenot" de tweede B-prijs behaalde. Na de pailze was de eerste afdeling mannenkoren aan de beurt. Vier koren streden hier om de hoogste eer met als verplicht werk „Hodie Christus natus est" van Palestrina. Het mannenkoor „Cantabile" uit Dendermonde in België frappeerde hier door een hoogst getrof fen sfeer in het verplichte nummef. Te recht kende de jury hier een extra ver melding voor toe. Het was dubbel te betreuren, dat het vrije werk een vol komen misgreep was. Had dit koor een ander stuk uit de klassieke periode ge kozen, dan was de uitslag zeker dubbel en dwars in hun voordeel uitgevallen. Een excuus vormde het feit, dat dit koor niet geheel met de muzikale toestanden op concoursgebied hier in Holland be kend was. Nu was het 't Haarlems Postaal Mannen koor, o. 1. v. P. J. Potgieser, dat in deze afdeling mét de erepalm ging strijken. Iets wat hun inderdaad, na de boven ver melde beslissing toekwom. Vooral het stemmenmateriaal viel hier op. „Proza en Poëzie", o. 1. v. Jan Booda, had niet de juiste opvatting in het werk van Palestrina, dat veel te zwaar en dik was. Daartegenover stond een goede weergave van het moei lijke werk Boerenfeest van Sem Dresden. De tweede prijs werd aan deze vereniging toegekend. De derde ging dus naar België en 3B kwam bij „Nieuw Amsterdam". Na afloop van deze beide afdelingen besliste de jury (bestaande uit de heren H. Arisz, v. Herpe, N. Hoogerwerf, K. de Jong en O. Koop) met vier tegen één stem ten gunste van Postaal Mannenkoor over de ere-prijs, die gestreden werd tussen „IJmuiden" en laatstgenoemd koor, waarmede deze de algemene prijs- winnares van deze avond werd. JAN LAARVELD Wegens ziekte van Toon Verhcy zal het Tweede Zomerconcert van de Haar lemse Orkest Vereniging op Donderdag 8 Juni gedirigeerd worden door Marinus Adam. Zaterdagavond gaf de toneelvereni ging Z. A. C. van de N. S. een dona teursavond in het gebouw St. Bavo. Op gevoerd werd de comedie „O Bella Donna Lucia". In een geslaagde opvoe ring werd hierin de dwaze geschiedenis verhaald van een drietal verliefde stu denten en een pseudo tante. Spelers, speelsters en regisseur kunnen op een succesvolle avond terugzien. ,oTet ho'e.r I B Bo. 6 Co-.6o«»c ceevV>v~ 30. Rasmus zette er een flinke gang «h. De mensen rekten "hun halzen uit om te zien, hoe hard hij voorbij vloog en de fiets maakte zulke grote stofwolken, dat de auto's, die Rasmus voorbij reed, moesten blijven stilstaan, omdat de chauffeurs van al dat stof niets meer konden zien. Door het bos reed hij zo vlug, dat de dieren sprakeloos bleven staan kijken. Ze hadden nog nooit iemand gezien, die zo hard kon rijden. Dat kleine zwarte katje had niet eens genoeg tijd om zijn hoofd om te draaien, toen dat plaatje hierboven werd gemaakt. En toen ja, stel je dof eens voor versperde een wagen met hooi de hele weg. Rasmus kon niet meer stoppen, daar reed hij te hard voor. Er zat dus niets anders op dan er maar dwars doorheen te rijden. Dat deed Rasmus en het hooi vloog aan alle kanten om hem heen Een van de mannen moest zelfs helemaal buiten net plaatje stappen om het hooi weer op te laden. Maar Rasmus was er door heen gekomen en reed verder, nog even hard als daarvoor. Het stralende, lokkende weer had toch niet kunnen weerhouden, dat een devote schare van Mariavereerders zich gister avond in de stemmige kapel in de Jan straat rond het beeld van Maria van Haarlem had geschaard. Voor het met vele bloemen en kaarsen getooide altaar geknield, werd het gezamenlijk Rozen hoedje gebeden. Daarna volgden de completen, waaronder predicatie over de Moeder Gods. De plechtigheid wérd ver richt door de vicaris-generaal Mgr. N. L. A. Ammerlaan, geassisteerd door ka pelaan Grimbergen als diaken en kape laan Steenhof als sub-diaken. De ommegang had een bijzonder plech tig karakter. Meisjes van de lagere scho len uit Haarlem liepen als bruidje mee. Door alle aanwezigen werd daarna het Te Deum gezongen. Tot besluit werd de zegen met het Allerheiligste gegeven. Onder de vele pastoors en kapelaans uit Haarlem en omgeving waren ook de plebaan, Mgr. Filbry, archivaris Herme- raan en de secretaris Aehteroff aan wezig. De voorzitter van het college van directeuren der Teyler's Stichting, de heer J. C. Tadema, heeft Zaterdagmid dag in de aula van het museum de gouden medaille der stichting uitgereikt aan dr. H. W. van Tricht, rector van het Coornhertlyceum te Eindhoven. Dr. J. S. Bartstra, vice-voorzitter der letter kundige afdeling, herinnerde er aan, dat een prijsvraag in 1948 werd uitge schreven teneinde een beter inzicht te krijgen in het leven van Pie ter Czn. Hooft, wiens 300e sterfdag herdacht werd. De bekroonde inzender, dr. Van Tricht, heeft- het eerste deel van Hooft's leven beschreven en dit laten eindigen toen diens eerste vrouw was gestorven. Prof. dr. A. J. Fokker wees er, na het aanbieden van zijn gelukwensen, op, dat dr. Van Tricht de taal van Hooft meer leven heeft gegeven. De heer Tadema overhandigde verder de gouden medaille aan de heer M. Lürsen, leraar aan de muziekschool voor toonkunst. Deze ontving in 1943 de bronzen medaille, omdat er geen gouden te krijgen was, maar heeft nu een voor delige ruil mogen doen. Het werk van Lürsen heeft de stoot gegeven tot het plaatsen van een naar oude boeken be- beschrevcn orgel in het museum. Orga nisten kunnen het eerst na veel oefening bespelen. Er wordt uitgezien naar Neder landse componisten, die met de moge lijkheden van dit orgel in hun compo sities rekening willen houden. De Politie Sportvereniging Haarlem, die dit jaar haar dertigjarig bestaan herdenkt en de bekende wandelsport ver. „Onder Door" te Haarlem, die haar tien-jarig bestaan viert, organiseren ge zamenlijk Jubileum-wandeltochten op Zaterdag 24 en Zondag 25 Juni. Beide verenigingen hébben reeds met succes deelgenomen aan de bekende Interna tionale Vierdaagse te Nijmegen. Op Zaterdag zijn de afstanden 20 en 30 km terwijl op Zondag ook nog 40 en 55 km kan woeden gewandeld. De deel name staat open vanaf 12 jaar. Als her innering ontvangt elke deelnemer een speciaal ontworpen medaille terwijl groepen, bestaande uit minstens 11 per sonen een groepsprijs ontvangen. Verder zijn er nog extra prijzen voor die groe pen, die naar het oordeel van de jury, de beste indruk hebben gemaakt. In lichtingen verstrekt: dhr. B. Vos, Vier- Sterrenstraat 8; Haarlems Bloei, Sta tionsplein 1; dhr. G. P. C. van Delden, Pijnboomstraat 115 alsmede bij de Kiosk op het Verwulft. Deze tochten worden gehouden met inachtneming der bepa lingen der Ned. Wandelsport Bond. Muziekminnend Haarlem heeft op zijn kop gestaan. Het was reeds lang geen geheim meer, dat er een benau wende onderlinge rivaliteit bestond tus sen de kerkkoren van de Kathedrale Basiliek en van de Sint Liduinakerk over de vraag, wie van beide de beste presta ties levert in onze stad. Thans is dan op ondubbelzinnige wijze aan alle twijfel een einde gekomen. Gebleken is, dat het koor van de St. Liduinakerk haar confraters van de Kath. Basiliek overtreft, al is het dan ook met minimaal verschil. De voetbalwedstrijd tussen beide koren eindigde n.l. in een 54-overwinning van St. Luduina, dat na eclatant spel St. Bavo op de knieën dwong. Na het ver strijken van de speeltijd was de stand 22 en het werd 33 toen er verlengd moest worden. Earst na het nemen van strafschoppen mocht St. Luduina een fraaie beker in ontvangst nemen uit handen van haar dirigent, wiens koor de wisselbeker beschikbaar had gesteld. Er was een adembenemende spanning onder de talrijke toeschouwers, als gold het een cup-finial. CHESHIRE (R. Lloyd), pass. 4 Juni Kreta, 13 Juni te R'dam verw. EMPIRE BRENT (R. Lloyd), 5 Juni van Djakarta; 3 Juli te R'dam verw. GENERAL J. H. MACRAE (R. Lloyd), 5 Juni 100 mijlen Z. van Ceylon, n R'dam. GOYA (Nederl.), 5 Juni te Djakar ta, vertr. 7 Juni n. Amst HELLENIC PRINCE (Nederl.), 4 Juni van Aden n. Amst. WATERMAN, pass. 5 Juni Algiers, n. R'dam. Ongeveer één jaar na zijn debuut trad het Trio Hesmerg, bestaande uit de pia niste Ans Bouter, de violist Jan Hesmerg en de cellist Eduard Biele beide heren zijn concertmeesters van de H.O.V. in de gemeentelijke tuinzaal (is daar ooit wel een tuin geweest?) met een alleszins aanlokkelijk programma Een programma, dat duidelijk de intense en opofferende studie, benevens de grote dosis muzikaliteit van het trio demon streerde. Dit alleen reeds door de uit voering van Brahms' trio oput 101, een werk, waarvan zij het met enige over drijving, wordt beweerd, dat het alleen door de allergrootste instrumentalisten uitvoerbaar is. Voor de uitvoering van dit sterk- muzikale, kort en hecht opgebouwde en technisch zeer veel eisende trio spreken we onze bewondering uit. Wanneer we echter ook een aanmerking menen te moeten maken, dan is het deze: het spel ontliep nogal eens het intieme, de echte sfeer behorend bij kamermu ziek, verkreeg door ietwat te veel spontinieiteit een meer symphonisch karakter. Door het menigmaal zeer forse pianospel schoten de strijkers soms iets te kort in klank of muzikaliteit van het spel domineren en miste het werk daardoor zijn uitwerking op de hoorders niet. Het trio van Chausson- voldeed' qua spel in hoge mate, qua werk minder. Niet omdat dit werk reminiscenties wekt aan Franck e. a., maar in deel II (Vite) verflauwt de spanning op de duur en de Finale (Animé) vormt niet bepaald een imposante afsluiting. Het programma werd ingeleid met het Beethoven-trio opus 1 n. 3. Het derde werk van de jonge Beethoven, dat al verrassende wendingen bevat ondanks de nog vrij traditionele bouw. Wanneer de cellist steeds iets meer fond geeft waar hij op de voorgrond moet treden met thema of motief, is zijn toonvorming in de meeste gevallen kernachtig de violist bij zacht spel zijn toon niet naar het weke laat overhellen, zal dit trio spoedig tot de beste kamermuziek- ensembles van Nederland kunnen worden gerekend! Het aandachtig gehoor gaf blijken van grote ingenomenheid met het aangebo dene. OL. KOOP In het tweede concert van de Zomer- cyclus in het cultuurcentrum „De Stompe Toren" te Spaarnwoude, trad Zaterdag avond de Vlaamse pianist Alex de Vries op. Het spel van deze kunstenaar betekende voor velen een ware openbaring. Het ge hele programma, voor de pauze bestaande uit werken van J. S. Bach en daarna twee grote werken van C. Franck, heelt ons uitermate geboeid. Niet alleen de techni sche vertolking, die intussen virtuoos mocht heten, ook in aesthetiseh opzicht liet Alex de Vries pianospel van het edelste genre genieten. Het feit dat pianisten hun pro gramma'* meestal uit het hoofd spelen is niet zo vermeldenswaardig. Deze keer me- nên we echter goed te doen hierop eens nadrukkelijk te wijzen. Feilloos meer dan vijftig minuten Bach uit het hoofd spelen, w.o. de Chromatische fantasie en Fuga. is een opgaaf die deze pianist geheel natuur lijk vervulde. In de Bachwerkcn vielen de inzichten inzake stijl op. De opbouw der Fuga's en wel speciaal die der chromatische fantasie was meesterlijk. Alles bleef helder en doorzichtig, en de climax naar het einde was hier in één woord groots. Technisch knap was de Prelude en Fuga in G .groot uit de eersyje band van het Wohltemperier- tes Klavioi) terwijl die in f kl. terts uit dezelfde bënd meer verinnerlijkt klonk, maar een prachtige sfeer behield. Tot ope ning had de pianist de Toccata en Fuga tn c kl. terts gespeeld waarbij reeds direct de virtuoze speelwijze, die overigens geen schade deed aan de inhoud, opviel. Voor dit Bach-spel niets dan lof. Na de pauze dan naar C. Franck. Deze stap was in deze omstandigheden niet zo groot als wel schijnt. De Prélude, Air et Finale zowel als de Prélude, Ccboral et Fugue zou men als een grotere uitbouw kunnen bezien van de Preludes en Fuga's van Bach. Het laatst genoemd werk van Franck is zonder twij fel meer typerend wat de stijlkenmerken van deze eofnponist aangaat dan het eerste Vooral de zinsbouw en ook de thematiek zijn hier verschillend. De Prélude, Air et Finale is virtuozer. Geheel in overeenstemming met deze kenmerken heeft Alex de Vries beide wer ken uitgevoerd. Ook hierin toonde deze klavierkunstenaar dat ook deze magistrale architectuur geen geheimen voor hem be vatten. Mooi van toon, gepasslonneerd en vol beleving gespeeld. In alle opzichten een grandioze weergave. Een groot succes dat zich uitte in veel en langdurig applaus,, was de erkentelijkheid van het talrijke pu bliek. dat het gehele kerkje vulde. Vermelden we tenslotte nog, dat aan het begin van de avond de onthulling geschied de van een nieuw glas-in-lood-raam, dat door de Haarlemse glazenier Bogtman aan dit kerkje geschonken werd. JAN LAARVELD. Ook vanuit Haarlem start 11 Juni een aantal enthousiasten voor de Solex-rallye Schiphol. Des morgens 8 uur vertrekt een aantal van ongeveer honderd rijders en rijdsters vanaf het Plein '20, om te trachtten het 60 km lange traject zonder strafpunten af te leggen. Zeer mooie prijzen, waaronder rondvluchten, zijn voor de winnaars beschikbaar gesteld. De voor de Passie-Spelen te Tegelen bestelde kaarten voor Zondag 11 Juni kunnen heden bij de heer Scholten in het Gebouw St. Bavo afgehaald wórden. Het bestuur der afdeling Haarlem is er iD geslaagd nog een dertigtal extra plaatsbewijzen te krijgen, welke ook door niet-leden besteld kunnen worden. Opgave vóór Donderdag a.s. eveneens bij de héér Scholten, tel. 10049. De politie van Bloemendaal verzoekt degenen, die getuige zijn geweest van het auto-ongeval, dat Woensdag 31 Mei 's middags om kwart over drie op de Zeeweg plaats vond, zich te melden aan het politiebureau. tJELstS mei garantie-certificaat Advertentie Pater Reichwein, zijn naaste familie leden en enige genodigden kwamen om vijf uur bij de grens van Spaarndam aan, waar kapelaan P. Keukens de wel komstrede uitsprak. De voorzitter van het Spaarndams fanfarecorps sprak na mens directeur en leden enige woorden van welkom. Nadat de schooljeugd en de gidsen-beweging. allen met geel-witte vlaggetjes in de handen, zich hadden op gesteld, trok men onder pittige marsmu ziek naar de St. Adalbertuskerk, waar pater Reichwein een plechtig Lof cele breerde. Pater Reichwein toonde zich zeer ont roerd voor al wat men had gedaan om de ontvangst zo hartelijk mogelijk te doen zijn. Hij dankte allen, die hieraan hadden meegewerkt en ook al degenen die voor en na de oorlog contact met hem onderhielden en hem door hun mil de gaven of gebed steunden. In korte be woordingen vertelde- pater Reichwein over de geleden nood tijdens de Japanse bezetting. Later zal hij hierover uitvoe riger spreken. Als besluit van het Lof werd het Missielied van Chr. Merts ge zongen. In optocht ging het dan naar het fees telijk versierde huis van de pater. Spaarndam had zich uit vreugde om zijn behouden terugkeer uitbundig getooid. Overal hing het fiere rood-wit-blauw uit en aan de ingang van het dorp stonden twee erepoorten. Zaterdagmiddag werd de eerste zeep kistenrace te Zandvoort gehouden. Ruim dertig jongens namen met hun zelf ge maakte vehikels deel aan deze westrijd, welke niet alleen voor de jongens, maar ook voor de talrijke belangstellenden een grote, attractie bleek te zijn. De wedstrijd werd gewonnen door Hans Meertens. Op het strand vond de natio nale strandloop plaats en 's avonds wer den in het sportpark interessante boks wedstrijden gehouden, waaraan boksers uit Zandvoort, Amsterdam en Haarlem deelnamen. De bekende scheidsrechter Bergstroom uit Amsterdam leidde de wedstrijden voortreffelijk en greep in als de strijd al te hevig werd. Zondag middag gaf de Kennemer Turnkring een massale tumdemonstratie en speelde Zandvoortmeeuwen II een promotie wedstrijd tegen de Kennemers uit Beverwijk, welke door de gasten met 43 werd gewonnen. Niettemin waren 'de gasten blijkbaar met het verloop van de wedstrijd niet ingenomen, want toen burgemeester Van Tinema het slotwoord sprak, weigerden zij de door het sport week-comité uitgeloofde medaille in ontvangst te nemen. Deze onbehoorlijke houding heeft evenwel bet succesvolle, sportieve verloop van de sportweek niet kunnen schaden. Zondag vierde de Kath. Arbeidersbe weging, afdeling Zandvoort, haar eerste lustrum. Na de H. Mis, opgedragen door de geestelijke adviseur. Kapelaan Blom, verenigde de leden zich aan een geani meerd ontbijt in het patronaatsgebóuw. De toneelclub van de Vogelenzangse zusterafdeling voerde 's avonds het to neelspel „Bij Heer Nonkel" op, en oog den verschillende toespraken gehouden; stte daarmede een groot succes. Vóór de voorstelling een aanvang nam wer- o.a. door de voorzitter, de heer van As en pastoor van Diepen, die het nut en de betekenis van de K.A.B. in een klemmend betoog belichtte. Onder ideale weersomstandigheden werd Zaterdagavond op het Zandvoortse strand een vuurwerk afgestoken. Reeds vroeg in de avond kwam het publiek per auto, fiets, tram en trein naar Zand voort. Naar schatting trok het vuurwerk 15000 bezoekers, die genoten van de feeërieke effecten van de fonteinen, sterrenregens enz. met de zee als ach tergrond. Tot ver na middernacht was het nog een druk vertier in het dorp. Op het circuit te Zandvoort reed gis termiddag een motorrijder met grote snelheid rond. Door het vastlopen van de motor sloeg hij over de kop. Met een vrij ernstige hoofdwonde is hij naar het Grote Gasthuis vervoerd. Te Zandvoort is aangekomen een detachement van zes man bereden rijks politie. Deze manschappen zijn in het bijzonder belast met het toezicht in de duinen en op het zuidelijke strandge- deelte. In een tropische hitte zijn in het ge bouw van de Haarlemse Kegelbond de wedstrijden gehouden om de landskam pioenschappen. Voor het bondskam- pioenschap wisten de Maastrichtenaren voor de tweede achtereenvolgende maal beslag te leggen op het landskampioen schap. De uitslagen luiden: 1. Maastricht 6156 houten; 2. Den Haag 5702; 3. Haarlem 5681; 4. Breda 5376; 5. Noord-Nederland 5161; 6 Oost- Gelderland 5131. Clubkampioenschap voor heren: 1. Klein Hamburg (Delft) 947 in 150 bal len; 2. Victoria (Meerssen) 894; 3. Entre Nous (Brunssum) 855; 4. De Kalme Gasten (Helmond) 823; 5. De Optimis ten (Hengelo),. 816 en 6. Amsterdam 796. Clubkampioenschap voor dames: 1. Twenthe. 884 in 150 ballen; 2 Den Haag 864; 3. OostjGelderland. (Niet-officiële 3!4 Nederl. 1948 3% pCt. Ned. 1950 ?-3'£ Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk. '46 3 pCt. Ned Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Del^t eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum ..Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert. ex. div. koersen) Vorig Opening slot 100 U 100 A J'J 98 j, 143 17014 113 129'4 157 157 2033» 230'4 282'., 1291', 155 128 133 128'4 120*4 5/8 98% 171 20T 232 283% 128 127% 134 129% 121 Advertentie AMSTKKIJ AMSK V A Alt T20 TEL. 11053 Op de hoek Zeestraat-Heerenstraat werd gisteravond 8 uur een motorrijder door een auto aangereden. De duo-passa gier, een dame, moest met gebroken arm naar de Mariastichting vervoerd worden. De motorrijder liep enige ernstige won den op aan hoofd en armen. Advertentie Gen. Cronjéstr. 135 - Tel. 11657 - Haarlem Vakkundige behangers beschikbaar. Advert enne HAARLEM HAARLEM GR.HOUTSTR 158 TEL 15426 Gevraagd voor spoedige indiensttreding Leeftijd 15—17 jaar. Brieven onder no. 6211 bur. van dit blad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2