HA TTA 'S POSITIE VERS TERKT DE STILLE MAX Eric de Noorman - Ve strijd omAet TjecAt L EEN HISTORISCHE DAG VOOR EUROPA Geen tekort aan aardappelen DEELNEMING DOOR HET RIJK IN KAPITAAL NED. HOOGOVENS Z.H. DE PAUS WIJST OP GESEL DER WERKLOOSHEID EN SOCIALE ELLENDE Engeland neemt geen beslissing Gouverneur Klaassesz naar ons land Nederland acht zich nog niet gebonden Wij luisteren naar Vijftig millioen crediet aan de Djakarta Lloyd Voorwaarden voor beide partijen gunstig T.N.I. schaart zich aan de zijde van de communistische partijen „AMBON KAN NU IN VRIJHEID BESLISSEN" De ontelbare gezinnen ter wereld rechtvaardige bestaansmogelijkheid te geven is plicht SAMENWERKING ZEER NOODZAKELIJK 122°) Zes landen zijn bereid enige souvereine rechten in de toekomst prijs te geven AMANDELTJESPUDDING Oud-Gouverneur Huender Staatsraad? V. J Groep Nederlandse banken zegt hulp toe Bescherming van het bedrijfsleven tegen monopolie gevraagd MAANDAG 5 JUNI 1950 PAGINA 3 NA DE MOTIE-NATSIR AANVAL OP ROMME Zelfbeschikkingsrecht terecht verwezenlijkt door PATRICK PURC1LL RECTOR VAN SPANJE 25 JAAR PRIESTER A. TH. LAMPING HOGE COMMISSARIS? 95-15 Voor dringende besprekingen met nóg meer amandelen: Passagierslijst Verlaging van suikerprijs: verhoging tmn consumptie De grootste en de beste! Plan-Schuman Scheepvaartberichten De aanvaarding van de motie-Natsir door het parlement van de V.S.I., waar van Zaterdag melding werd gemaakt, heeft de binnenlandse politieke situatie in Indonesië verduidelijkt, voorname lijk door het feit, dat de P.N.I. (Partai Nasional Indonesia) zich heeft ge schaard aan de zijde der uitgesproken communistisch gezinde partyen. ue P.NJ. was bij de stemming eensgezind, aangezien nu eenmaal de motie-Sakir- fflan, die een onmiddellijke erkenning van Viet-Minh vroeg, door haar leden was ondertekend. Uitsluitend overwegingen van inter nationale voorzichtigheid hebben er de regering der V.S.I. van weerhouden, de motie-Sakirman te aanvaarden. Hier bij kwam voor de aanhangers van Nat- sir een belangrijke overweging van binnenlands-politieke aard: de angst voor het binnenlandse communisme, welke angst thans bij de Masjumi en andere partijen, evenals bij de partij van Sjahrir, vrij sterk wordt. De heer Natsir heeft aan de corres pondent van het AN.?. verklaard, dat hij deze duidelijke scheiding tussen links en rechts toejuicht, doch tevens grot,, waarde hecht aan de twijfelachti ge houding van verschillende vooraan staande leden der P.N.I. Hierin ziet hij immers de mogelijkheid dat de scheiding in de P.N.I. zich sneller zal voltrekken, waardoor wederom de bin nenlandse politieke verhoudingen zou den worden opgeklaard voor de vor ming van het toekomstige kabinet van de eenheidsstaat. Politieke waarnemers wijzen er voorts op, dat deze scheiding tus sen rechts en links tevens bete kent, dat Hatta wederom sterk aan prestige en steun gaat winnen, waardoor de kansen dat nij minis ter-president zal worden, beginnen te stijgen. Het dient echter niet uit gesloten te worden geacht, dat hij in het nieuwe kabinet de porte feuille van Economische Zaken zal nemen. Onmiddellijk na behandeling van de motie betreffende Viet-Minh in 't parle ment heeft Moh. Hatta een uiteenzetting gegeven over het verloop der bespre kingen tussen de V.S.I. en de republiek Indonesia over de vorming van de een heidsstaat, waarin geen nieuwe ge zichtspunten naar voren werden ge bracht. Wèl legde Hatta er nogmaals de nadruk op, dat de eenheidsstaat op le gale wijze tot stand is gekomen, dat de verhouding tegenover het buitenland hierdoor niet is veranderd en dat voorts de resultaten van de Ronde Tafel-Con ferentie niet zijn aangetast Tegelijkertijd met de vergadering van de volksvertegenwoordiging behandel de de senaat de nota, die de Nederland se regering bij de Tweede Kamer heeft ingediend en de daarop gevolgde debat ten. Slechts één spreker heeft hierbij het Woord gevoerd, n.l. de heer Sarino, uit Middcn-Java, die zich vooral richtte tegen hetgeen hij noemde een onbe hoorlijke inmenging van de Nederlan ders in de interne zaken van Indone sië, waarbij speciaal de heer Romme werd aangevallen. „Wij herinneren ons prot. Romme nog heel goed. Hij was het, die het succes der besprekingen tussen Moh. Hatta en minister Stikker torpedeerde, tengevolge waarvan de tweeae militaire actie uitDrak", aldus deze spreker. De vergadering besloot over deze aan gelegenheid een verklaring op te stel len en te publiceren en deze aan de re gering der V.S.I. aan te bieden. De „Times' van Zondag levert cri- tiek op het plan' om „de Indonesische Archipel met zijn vele culturen en ras sen om te zetten in een unitaristische staat onder beheer van Java". „Het gebied der Zuid-Molukken heeft terecht eigenmachtig het zelf beschikkingsrecht verwezenlijkt, hetgeen betekent dat thans de Am- bonncse bevolking in vrijheid zal kunnen beslissen in welke verhou ding zij tot de V.S.I. of tot Neder land wil komen te staan", aldus mr. K. van Riickevorsel tijdens een rede over „Fundamentele menselijke rechten en vrijheden" Zaterdag in het gebouw van de Hoge Raad te Den Haag gehouden, bij de sluiting van het verenigingsjaar van „De Jonge Balie". De heer Van Rijckevorsel kwam tot de conclusie, dat de rechtswaarde van de op 10 December 1948 te Parijs afge kondigde „universele verklaring van de rechten van de mens" vooralsnog zeer gering is en die verklaring eigenlijk niet meer is dan een door alle staten aan vaard staatkundig program, naar de ver. wezenlij king waarvan in samenwerking roet de Verenigde Naties ernstig moet worden gestreefd. In de tot heden nog zo onvolkomen internationale rechtsorde is, aldus spr., het zelfbeschikkingsrecht van volken of bevolkingsgroepen de noodzakelijke aanvulling van de nog niet door inter nationale rechtsorganen beschermde grondrechten der afzonderlijke mensen. Spr. onderzocht daarbij de practische vraag of het gebied der Zuid-Molukken en de daar wonende Ambonnese bevol king terecht de onafhankelijkheid heb ben uitgeroepen ter verwezenlijking van het aan dat gebied toekomende zelfbe schikkingsrecht. Hij kwam door een onderscheid te maken tussen het zelfbeschikkingsrecht en de wijze waarop dat zelfbeschik kingsrecht volgens art. 2 der overgangs overeenkomst behoorde te worden ver wezenlijkt, tot bovengenoemde con clusie. De vertegenwoordiger van de „Repu bliek Zuid-Molukken" in ons land dr. Nikijuluw, heeft bericht ontvangen, dat het hoofdvoedsel op Ambon, n.l. sago, wordt gedistribueerd, hetgeen hij een bewijs acht, dat de toestand ernstig is en men de consequenties daarvan onder ogen ziet.- In dit verband heeft hij zich opnieuw tot het Internationale Rode Kruis te Ger.ève gewend met het verzoek of deze organisatie hem op korte termijn kan berichten oï haar onderzoek gereed is en op welke wijze zij de bevolking der Zuid-Molukken kan helpen. Z. H. de Paus heeft Zaterdag in een toespraak tot de leden van het Inter nationale Congres voor Sociale Studiën, dat te Rome bijeen is, een beroep gedaan op alle krachten in de wereld, op kapi taal en arbeid, om een einde te maken aan de geesel van werkloosheid en so ciale ellende, die de voornaamste oor zaken van oorlog zijn. Slechts samenwerking van alle mensen van goede wil kan een einde maken aan deze misstanden, die meer dan enige andere factor de verderfelijke koude oorlog aanwakkeren, zo zeide de Paus. „Een maatschappelijke politiek," zo sprak de Paus, „die in overeenstemming is met de leer der Kerk, die gesteund wordt door organisaties, die de stoffe lijke en geestelijke belangen van het volk waarborgt en die is aangepast aan de huidige levensomstandigheden, be hoort door iedere ware katholiek, zon der uitzondering, te worden gesteund. „De voornaamste oorzaak van de kwa len, waaraan de moderne maatschappij lijdt, is de achteruitgang of het ontbre ken van de geest van rechtvaardigheid, liefde en vrede," zo vervolgde de H. Va der. „Millioenen mensen lijden en een on metelijke massa ongelukkigen heeft hon ger of wordt door werkloosheid met honger bedreigd." „Het kwaad speculeert op hun ellen de, hun ontmoediging, om ze in, de stroom van atheïsme te werpen en ze te gebruiken in het mechanisme van een sociale organisatie, die in strijd is met de door God gestelde orde." „Deze millioenen armen, verblind door het licht van schone beloften en door beweringen van succes, die niet kunnen Worde» gecontroleerd, worden er toe Verleid, zich aan ijdele illusies over te geven." „Deze illusies kunnen slechts leiden tot nieuwe verschrikkelijke sociale om- Wentelingen." „Het is noodzakelijk, ten volle de Plicht onder de ogen te zien, de ontel bare gezinnen ter wereld een rechtvaar dige bestaansmogelijkheid te geven, al thans voldoende voor de eisen, die de menselijke waardigheid stelt." De H. Vader oefende critiek op de •■egoïstische, slechts eigen belangen in het oog houdende gedragingen van na tionaliteiten en klassen, die een gemeen- schappelijk streven in de weg staan." -De gecompliceerdheid der huidige so £'»le en economische problemen doet het belangrijkste, het dringendste probleem Vergeten. Dat probleem is de dreiging Van werkloosheid, of anders gezegd het Probleem van het herstel en de verzeke- "Pg van een normale productie. Dit Vraagstuk drukt als een nachtmerrie in het bijzonder op oude industriële lan den." „Industrialisatie," zo verklaarde de Paus verder, „is soms bewerkstelligd ten koste van de agrarische economie." „Zelfs bij een nieuwe industrialisatie blijft het de vraag, of zij zou bijdragen tot de gezonde ontwikkeling van de nationale volkshuishouding." „Maar al te dikwijls heeft men ge tracht, een massa-productie te baseren op de uitbuiting, tot uitputting toe, van alle hulpbronnen der aarde. Men heeft al te zeer agrarische volken en de agrarische volkshuishouding aan dit streven opgeofferd." Hij laakte „het bijna bijgelovige ver trouwen in de wereldmarkt als een me chanisme voor het in evenwicht brengen van de economie". Ook het blinde ver trouwen in een „welvaartsstaat" achtte hij ongegrond. De Paus waarschuwde tegen de moge lijkheid, dat „de arbeidende klasse valt in de fouten van het kapitaal, dat de productiemiddelen aan de individuele producent heeft ontnomen en overge dragen aan de verantwoordelijkheid van naamloze collectieve industrieën." (Van onze verslaggever) Morgen, Dinsdag 6 Juni, zal het 25 jaar geleden zijn dat Rector Van Spanje, wiens naam bij de mannelijke katholieke jeugdor ganisaties een zeer bekende klank heeft, in Haarlem tot priester werd gewijd. Rector Van Spanje, die dit jaar tevens 50 jaar zal worden, was na zijn priester wijding aanvankelijk werkzaam als kape laan in verschillende parochies, o.a. te As sendelft, A'dam en Rijswijk. Al spoedig echter kwam hij in aanra king met de katholieke jeugdorganisaties waar hij een belangrijk aandeel in kreeg en hoe langer hoe meer zijn werkkracht en toewijding aan zou geven. Zo was en is hij een van de leidende fi guren bij de Kru)svaarders, de Kalh. Jon gemannen Centrale, in padvinderskringen en in sportverenigingen. Naast dit alles heeft rector Van Spanje ook veel werk verricht voor de kinderbe scherming. In 1940 werd hij algemeen dioce saan directeur van het Mannelijk Jeugd werk van de ICath. Actie. Gedurende de oorlog bleef het werk voor de jeugdbewe ging beperkt tot het clandestien laten druk ken en verspreiden van de organisatie-or ganen. Na de oorlog echter werd Rector Van Spanje in 1949 voorzitter van de inter diocesane Jeugdcommissie, welke functie hij ook thans nog bekleedt naast de vele andere. Onze ambassadeur in India, de heer A. Th. Lamping, wordt genoemd voor de lunctie van Hoge Commissaris van Ne derland in Djakarta, als opvolger van dr. H. M. Hirschfeld. Y 95. Maar tot grote verbazing van de boer luordt Eric door de mededeling volstrekt niet uit zijn lood geslagen. Het gebied der Dvergars? Uitstekend," hoort hij de Noorman mompelen. Meteen geeft hij de mannen een teken hem te volgen en haast zich in de richting van het dal. Met de angst in het hart gaan zij hem na, tot zij in de verte de nevelbanken zien opdoemen, die het rijk van de geheimzinnige dienaren der duisternis aan het oog der mensen onttrekt. Laat de mannen wachten tot ik terugkeer," zegt Eric kort tot de Lynx. En voor deze een opmerking heeft kunnen maken, loopt hij reeds de nevel in. Angstig zien zij zijn forse gestalte met de grauwe nevel versmelten Maar Eric weet wat hem te doen staat. Behoedzaam neemt hij het amulet uit zijn zak en legt de beide helften tegen elkaar. Zal het werken? Zal Orl, de koning der Dvergars, zich aan de afspraak houden, die hij eenmaal met de Noorman maakte? Plotseling doemt een kleine, zwarte figuur geluidloos voor hem op en een zachte stèm vraagt: „Gij hebt mij geroepen, heer Eric? Wat verlangt ge ditmaal van Orl van de Dvergars In korte woorden legt Eric hem uit wat er gaande is. Laat mij met mijn mannen door uw gebied trekken, o Orl. Slechts dan kan ik op tijd komen om Baldon aan tc vallen. Gij weel zelf hoe belangrijk dit is Even heerst er een stilte. Alleen - het zachte bewegen van de nevels is merkbaar. Vast richt Eric zijn blik op de kleine zwarte gestalte voor hem. „Wat iS uw antwoord, Orl De felle ogen van de Dv er gar laten de Noorman geen ogenblik los. „Het zij zo," klinkt zijn scherpe stem. ,,Ik willig uw verzoek in. Haal uw mannen. Doch zij mogen een stap wijken van het pad waarlangs ik hun voorga. Mijn onderdanen houden niet van vreemdelingen Bij die laatste onheilspellende woorden huivert Eric. Want overal om zich heen ziet hij nu in de nevels de vage gestalten der Dvergars opduiken „Dit is een historische dag voor Europa. Voor het eerst in de geschiedenis zijn zes onafhankelijke landen overeengekomen een deel van hun nationale soe vereiniteit aan elkaar ter beschikking te stellen', zo verklaarde Zaterdag een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, nadat in rarys het communiqué was gepubliceerd, waarin de regeringen van Frankrijk, west- Duitsland, Nederland, België, Luxemburg en Italië bekend maakten, dat zij op een nader te bepalen datum besprekingen zullen beginnen op basis van het Franse voorstel van 9 Mei over de uitvoering van het plan tot samensmelting van de West-Europese kolen- en staalindustrie en de instelling van een hoge autoriteit, waarvan de besluiten bindend zullen zijn voor de bovengenoemde landen en de landen, die er eventueel later nog mee zullen instemmen. Intussen heerst In Frankrijk grote teleurstelling over het feit, dat Engeland niet bereid gebleken is om op basis van het door minister Schuman ontvouwde plan aan de besprekingen deel te nemen, al doet men officieel aiie mogelijke moeite om deze teleurstelling te verbergen, teneinde de betrekkingen met Enge land niet verder te vertroebelen en de deur open te houden. Engeland heeft zich in allerlei bochten gewrongen om te ontkomen aan de noodzaak om kleur te be kennen. Frankrijk wilde echter weten waar het aan toe was, doch nadat tien diplomatieke nota's gewisseld en ontelbare telefoongesprekken waren gevoerd tussen Parijs en Londen, bleek dat men niet tot overeenstemming kon komen. Engeland bleek niet bereid ook maar een fractie van zijn souvereine rechten prijs te geven. Het zal echter volledig op de hoogte gehouden worden van de be sprekingen. Van haar kant heeft de Franse rege ring zich op het standpunt gesteld, dat de eerste stap voor de verwerkelijking van haar plan moet zijn een internatio nale conferentie van landen, die bereid zijn zich in beginsel te verbinden, hun kolen- en staalindustrieën té combineren en een nieuw gezagsorgaan in het leven te roepen, welks beslissingen voor de betrokken regeringen bindend zouden zün. Naar het oordefel can de Franse rege ring dienen de onderhandelingen er al lereerst op gericht te zjjn, een verdrag voor te bereiden, waarin deze beginselen zijn vervat, en het genoemde orgaan in het leven te roepen, onder voorbehoud van ratificatie door de parlementen. De Engelse regering acht zich niet in staat, de beginselen, die aan het Franse voorstel ten grondslag liggen, noch by voorbaat te aanvaarden, noch bij voor baat te verwerpen. Zy acht een in bij zonderheden gaande bespreking, die licht zou werpen op dé aard van het plan en zijn volle politieke en economi sche gevolgen, een normale en inderdaad essentiële stap, die aan het sluiten van een verdrag dient vooraf te gaan. De gouverneur van Suriname, mr. J Klaassesz, heeft aan de Staten me degedeeld, dat hij vandaag, Maandag, naar Nederland zou vliegen voor dringende besprekingen in 's lands "belang. Hij keert 23 Juni terug. Ty- dens zijn afwezigheid zal mr. De Niet als waarnemend gouverneur funge ren. Advertentie Zy heeft het gevoel, dat er een wezen- ïyk verschil tussen de beide regeringen bestaat ten aanzien van de vraag, hoe de basis, waarop de onderhandelingen moeten worden geopend, moet worden benaderd. Een moeiiyke situatie zou ontstaan, als de Engelse regering, na zich aan be paalde beginselen te hebben gehouden zonder te weten hoe die in de practijk zouden werken, zich, als resultaat der besprekingen, gedwongen zou zien, zich te onttrekken aan hetgeen zy op zich had genomen. Naar aanleiding van bet in Parüs ge publiceerde communiqué heeft een woordvoerder van het Nederlandse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver klaard, dat de Nederlandse regering reeds enige dagen geleden aan de Franse regering heeft medegedeeld, dat zy het initiatief van minister Schuman toejuicht en gaarne wenst deel te nemen aan de besprekingen over dit plan. Zoals In het gemeenschappelijk communiqué tot uiting is gebracht, is de Nederlandse re gering, evenmin als de andere regerin gen dit ayn, by voorbaat gebonden aan de uitvoering van het plan, zoals het thans ter tafel ligt. Het plan immers geeft nog slechts al gemene ïynen aan en het is nog niet vol doende uitgewerkt om de economische consequenties op dit ogenblik geheel te overzien. Het ligt in de bedoeling, dat vertegenwoordigers Van de Nederlandse ministeries van Eeonomiaehe Zaken en Buitenlandse Zaken zullen worden aan gewezen voor deelneming aan de bespre kingen, welke naar alle waarschijnlijk heid omstreeks 15 Juni te Parijs zullen aanvangen. Dé regering van Suriname heeft de Sta ten belicht, dat zij oud-gouverneur W. Huender heeft voorgedragen voor de be noeming tot Staatsraad in buitengewone dienst voor Suriname. Volgens de interim- regeling is de benoeming van een Staats raad imperatief. Op de bureaux van ons blad ligt de passagierslijst ter inzage van het troe- pentrantsportschip „Hellevic" Prince,,' vermoedelijk 17 Juni te Amsterdam zal arriveren, en van de „General A. W. Greely", die vermoedelijk 19 Juni te Rotterdam verwacht wordt. Bij de Tweede Kamer is ingediend een nota van wijzigingen betreffende de begroting van het Landbouw-Egalisatie- fonds voor 1950. Uit de toelichting biykt o.m„ dat voor zover veehouderypro ducten worden geëxporteerd, het in beginsel in het voornemen van de minis ter ligt, by deze export een heffing op te leggen ten bedrage van het gedeelte der veevoederssubsidie, dat daaraan moet worden toegekend. Met mone taire en handelspolitieke gezichtspunten zal daarbij rekening worden gehouden. Aangaande de in de toekomst te ver wachten ontwikkeling wordt opgemerkt, dat in de begroting thans een post voor komt, als subsidie op suiker, ter grootte van f'29.580.000. Deze subsidie zal kun nen worden beëindigd zodra hier te lande de suikeraccijns zal worden ver laagd overeenkomstig de thans in be handeling zijnde voorstellen. Bij hand having van de huidige consumenten prijs na deze accijnsverlaging zou de suikerbietenproductie echter zodanig voordelig worden, dat deze een omvang zou kunnen aannemen, welke zowel uit landbouwtechnisch als uit landbouw- economisch oogpunt ongewenst moet worden geacht. De minister is derhalve van me ning, dat deze uit de accijnsverla ging voortvloeiende extra-winst niet aan de telers moet worden uit gekeerd, doch dat deze door middel van een heffing ten bate van cate gorie I der inkomsten van het Fonds dient te worden weggenomen, aan gezien een verlaging van de suiker prijs voor de consument zou leiden tot een verhoging van de suikercon sumptie waarvoor invoervan suiker tegen dollars nodig zou zijn. Voor de handhaving van de in uit zicht* gestelde gemiddelde basisprijs voor melk is overgegaan tot het vormen van een. Zuivelfonds binnen het Landbouw- Egaïisatiefonds. De inkomsten worden verkregen uit een heffing van één cent per kg. over alle melk. Wit de consumptie-aardappelen be treft merkt de minister tenslotte op, dat ondanks de geringe oogst in 1949 niet voor een tekort behoeft te worden ge vreesd. Wel is er, hetgeen eehter nor maal is, een tekort aan klei-aardappelen. Daar evenwel voldoende voorraden con sumptie-aardappelen van de zandgron- demaanwezig zyn, wordt er aandacht aan geschonken, dat ook deze tegen re delijke prijzen in de grote eonsumptie- eentra tér beschikking zyn. MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 18.05 fouten langs de weg, verkeer, 18.20 ge mengd koor, 19.00 nieuws, 19.15 Engelse les, 19.30 gram., 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 Sinfonia concertante van Donizetti, L'Invitation au voyage van Debussy, Adagietto uit de 5e v. Mahler Morgen en Salomè's Tanz v. Strauss, 20.55 Het verlaten huis, hoorspel. 2l.4< amusem.muz., 22.10 koor, 23.00 nieuws 23.15 Grand Canyon suite en Rhapsodn v. Gershwin. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 18 f nieuws, 18.15 gram., 18.30 strijdkr., 19.ct film, 19.30 inleiding tot muziekbegrip 19.45 landbouw, 20.00 nieuws. 20.05 gram., 20.15 radioscoop, 21.45 Comman do, hoorspel, 23.00 nieuws, 23.15 swing. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 lichte muz., 7.45 Morgenge bed* 8.00 nieuws, 8.15 amusem.muz., 9.00 vrouw, 9.35 Lichtbaken, 10.00 kleutex 10.15 strijkkwartet in f kl. t. v. Beetho ven. 10.40 schoolradio, 11.00 vrouw, 11.30 Introduzione Agamemnone v. Pizetti, 11.50 St. Norbertus. 12.00 Angelus, 12.03 politiekapel. 12.55 zonnewijzer. 13 00 amusem.muz., 14.00 sonatine v. Tarp- Schultz, Mazurka v. Henriques, 14.30 werk v. Beethoven, 15.00 schoolradio 15.30 operettefragm.. 16.00 zieken. 16.30 Lof, 17.00 jeugd. 17.15 felicitaties, 17.45 nusementsmuziek HILVERSUM li, ïr AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn 7.30 gram. VPRO: 7.50. AVRO: 8.00 nieuws. 8.15 gram., 8.55 vrouw, 9.00 klass. muz., 9.30 gram., 10.15 amusem.muz., 10.50 kleuter. 11.00 so praan en piano. 11.30 zieken. 12.00 Ma ria Zamofa en ork., 12.30 platteland, 12.40 piano. 13.00 nieuws, 13.15 fin. weetc- overz., 13.25 Tom Erich. 14.00 naailes. 14.30 klass. muz., 16.30 jeugd, 17.30 gram., 17.45 Het eiland Lombok. Advertentie per rol „Wij varen binnen het jaar; een groep Nederlandse banken heeft ons vijftig millioen crediet toegezegd. Ik hoop bin nen een maand goedkeuring van de RIS-regering op onze plannen te heb ben en dan kan ik terug om in Neder land bestellingen te plaatsen," aldus verklaarde de heer Darwis Djamin, di- recteur van de nieuwe Indonesische Scheepvaartmaatschappij Djakarta- Lloyd Zaterdagavond te Scheveningen. Hy vervolgde: Wij willen gaarne sa menwerken met de Nederlandse scheep- vaartmaatschappyen, die wij in geen enkel opzicht concurrentie willen aan doen. De toekomstige economische ex pansie in Indonesië zal meer scheeps- ruimte vergen, dan de Nederlandse en Verschenen »s het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot deelneming in het uit te breiden kapitaal van de Koninkiyke Neder- iandsche Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden, alsmede deelneming in de financiering ener Nederlandse naam loze vennootschap, welke zich ten doel stelt de oprichting en exploitatie van een breedbandwalsery en van een blik- fabriek. Er klonk een afgemeten, kort klopje op de deur en de dokter kwam binnen, kiem, beweeglijk en rumoerig. Laat mij de eerste zijn om u te feliciteren, Mr O'Dea want u bent vader gewor den van een flinke, mollige, gezonde zoon. Over een minuut of twee zal de verpleegster u komen roepen en dan kunt u uzelf overtuigen, iioe goed moe der en kind het maken. Peter glimlachte, een glimlach die begon om zijn ogen, die over ging naar zijn lippen, en die spoedig recht uit zijn hart aan scheen te golven. Onstui mig schudde nij de dokter de hand. „Dank u, dokter! Dank u! Oh, maar dat is prachtig nieuws' Groot nieuws!" Hij gaf Fintan Fogarty de hand. „Groot nieuws. Fintan Ik heb een zoon. Fin- tan! Een zoon! Ik ben Vader, Fintan, jongen. En verdraaid, ik vergat het bij na, jij bent oom nu! Oh, maar dat moet' gevierd worden!" en hij ging in de kast „Het is een groot ogenblik in iemands leven," lichtte de kleine dokter Fintan rommelen, in. „Hoe zo?" vroeg Fintan. die de dok ter persoonlijk niet mocht en evenmin diens politieke overtuiging. „Wanneer een man vader wordt na tuurlijk." „Oh," zei Fogarty gerustgesteld. „Ik dacht, dat u mijn oomschap bedoelde. Ik heb al vier of vijf neefjes en het is moeilijk al hun namen precies te ont houden, want zij schieten als padden stoelen na een herfstbui rond mij op." „O," riep de dokter, vrolijk, maar nog steeds uit de hoogte, „wacht maar tot je zelf getrouwd bent, beste kerel. Wacht tot je er zelf een paar hebt en dan zul je het verschil zien." „Dan kunt u lang wachten, dokter," verzekerde Fintan grimmig. Peter O'Dea kwam grinnikend op hen toe, een glas whiskey in iedere hand. „Laten we op de gezondheid drinken van de nieuwaangekomene." beval hij en reikte hun de hartverster king over. Nog eens ging hij weg om met een kleinere hoeveelheid voor zich zelf te verschijnen. „Indien ooit. dan heb ik deze keer het recht een slokje van het sterke goedje te drinken." De plechtstatige dokter hief zijn glas op. ..Wel, daar gaat hij dan op de ge zondheid van de allerjongste O'Dea. Dat hij nooit minder gelukkig moge zijn dan hij nu is en dat hij menig broertje en zusje moge krijgen, om hem in de komende jaren gezelschap te houden." „O, die dokter! Solliciteert u alvast naar toekomstig werk voor het geval de tijden moeilijk worden?" schertste Pe ter. „Probeert u nu reeds minstens één vaste klant aan te werven?" „Wel, de donkere dagen komen! De donkere dagen! Wij moeten allemaal de donkere dagen in het oog houden." De dokter balanceerde zijn gédrongen ge stalte op ziin goedgeschoeide voeten heen en weer. „God mag het weten, maar met de wrede oorlog boven ons hoofd, zou men profeet moeten zijn om te kunnen voorspellen hoe gauw die harde tijden zouden aanbreken." „Het is een vreselijke geschiedenis." Peter O'Dea schudde zijn hoofd en trok een wrang gezicht naar de pure whis key. „Oorlog is een verschrikkelijk iets." „Het is een bloedige geschiede nis, mijnheer," verbeterde de dikke dokter, een hoge borst opzettend en hij plantte zijn voeten stevig uit elkaar. „Oorlog is een bloedige zaak, maar er zijn gevallen dat het onvermijdelijk is; waarin het een noodzakelijk kwaad wordt. Wij moeten Kaiser Wilhelm le ren, zijn eens gegeven woord te respec teren. Wij moeten hem tonen, mijn heer, dat zelfs hij niet straffeloos de rechten der kleine naties kan vertrap pen. Wij zullen spoedig het dappere, kleine België te hulp snellen en. bij de de Hemel, vóór de bladeren vallen op Unter den Linden, zal je onze flinke kerels trots door Berlijn zien mar- chèren." ..Er zijn meer kleine naties dan Bel gië," beet de onverzoenlijke Fintan hem toe, „en er is menig dagje over heen gegaan, sinds hun rechten voor het eerst vertraDt werden." „O, maar die rechten zijn zo mild dadig hersteld door onze magnifieke Home-Rulewet, dat wij de wereld eens zullen laten zien welk een fijn ras wij Ieren zijn." De dokter zette zijn glas neer. „Mijn vriend John Redmond zal, waarschijnlijk vgndaag. in het Parle ment spreken, en voorzover ik hem kon, wetend wat voor een fijne kerel hij is, ben ik er zeker van. dat datgene, dat hij gaat zeggen, een gloed van op rechte trots zal brengen op het ge zicht van elke fatsoenlijke Ierse man en Ierse vrouw; en een golf van in stemming zal door het Empire gaan, ja zelfs rond de wereld, wanneer de volkeren der aarde zien, hoe eervol Ierland zich Engeland'* vertrouwen waardig getoond heeft." „U hoort ginds in Westminster thuis, om, met de rest van onze beroemde Ierse kamerleden, uw onzin uit te kra men," zei Fintan, wiens grootste deugd niet het geduld was. „Als men sommi gen van jullie thans hoort praten, zou men gaan geloven, dat John Redmond en John Buil de wereld hadden ge schapen. Wel dokter, u kunt voor mijn part een vriend van John Redmond zijn, maar ik ben het niet, en. onverschillig wat die John Redmond in het Lager huis, of welk ander huis dan ook, te zeg gen heeft, hij spreekt nóch namens mij, nóch namens veel van mijn geest verwanten „Juist." 'Het kwieke doktertje nam Zijn glas. „Mag ik vragen, wie dan de eer heeft uw mening weer te geven?" „Mijn opinie wordt verkondigd door iets, dat geen tong. maar desondanks een stem als eea klok heeft, en er is geen man, die niet weet wat het zeg gen wil, als het begint te spreken. Be grijpt u mij, dokter?" „Ik zou graag de twee staatslieden eraan willen herinneren," onderbrak Peter, „dat jullie niet op een politieke vergadering zyn, maar in mijn huiska mer, om op de gezondheid van mijn zoon en erfgenaam te drinken." Er werd bescheiden geklopt en de deur ging juist ver genoeg open om het hoofd van Mary Kate Gannon door te laten. „Meneer O'Dea," begon ze, „Zuster Cummins zegt dat u, als u Mevrouw en de baby nog wilt zien, direct naar boven moet komen." Peter hief zijn lege glas op. „Op het Godsgeschenk van een zoon," zei hy. (Wordt vervolgd) Bij de overweging van dit wetsont werp in de afdelingen der Kamer ga ven verscheidene leden uiting aan hun instemming met de in het wetsontwerp voorziene uitbreiding van de Neder landse staalindustrie door middel van een belangrijke deelneming in het ka pitaal door het rijk. Sommige leden vroegen, welke garan tie de regering kan geven, dat de alge mene belangen van de Nederlandse eco nomie niet zullen worden achtergesteld bij de speciale belangen van Hoogovens- breedband. Het zal noodzakelijk zijn, dat de basis-industrieën inderdaad ba sis-industrieën blijven en zich in haar afzet beperken tot de producten, die zij zelf produceren. De regering zal het Nederlandse bedrijfsleven dienen te be schermen tegen monopolistische ont wikkeling. Gaarne zonden enkele leden nader door de regering worden ingelicht over het veronderstelde verband van dit wetsontwerp met het voorstei-Schuman. Ook ronden zy er dan prijs op stellen, te mogen vernemen, hoe het tot stand komen van een Frans-Duits staalkartel ten goede zon komen aan de Nederland se economie. Enige leden uitten de hoop, dat het voorstei-Schuman niet zou interfereren met de plannen, neergelegd in dit wets ontwerp. Andere leden merkten op, dat Neder land in betrekking tot het plan-Schu- man geen andere positie zal innemen na de uitbreiding van het Hoogovencom plex te Velsen dan daarvoor. Zij acht ten het dan ook onjuist, de plannen om de Franse en Duitse staalbelangen met elkaar te verzoenen tot een onderwerp van debat by dit wetsontwerp te ma ken. Nu dit van andere zijden wel was ge schied, wezen zij er op. dat huns inziens samenwerking in de geest van het plan- Schuman zowel mogelijk is op de basis van particuliere ondernemingen als op die van genationaliseerde. Een geza menlijke politiek laat zich ook zeer '■vel verstaan tussen gedeeltelijk particuliere en gedeeltelijk genationaliseerde onder nemingen. Deze leden achtten voor een klein productieland als Nederland een kartelverhouding met de grote Duitse ondernemingen meer aangewezen dan een gezamenlijk bestuur, dat productie, prijspolitiek enz. bij meerderheid van stemmen zou vaststellen. De grootste voorzichtigheid is hier geboden. buitenlandse rederijen zullen kunnen verwerken. By twintig procent verho ging van de export is reeds 250.000 ton scheepsruimte meer nodig, dan heden voorhanden is. Wij starten met 50.000 ton nieuwbouw, s-hepen tussen 100 en 1C.OOO ton. Binnen 2 jaar moet dit programma zijn afgewerkt. De Djakarta-Lloyd zal zich uitsluitend bepalen tot kustvaart en gro te- vaart. Het intersulaire verkeer zal aan de KPM voorbehouden blijven." Op welke voorwaarden zal de Neder landse bankgroep de vijftig millioen gulden crediet in Nederlands courant verstrekken? Op deze vraag kon de heer Darwis Djamin geen uitsluitsel geven, aangezien deze voorwaarden in zyn rap port aan de Indonesische regering zyn vervat. „De voorwaarden zyn voor bei de partijen gunstig" zeide hy. Toen de opmerking gemaakt werd, dat het ongebruikelijk is om een cre diet van vijftig millioen te geven op een bouwplan van hetzelfde bedrag, zeide de directeur van de Djakarta- Lloyd, dat men dit niet zo moet op vatten. Het Nederlandse crediet zal niet op korte, evenwel ook niet op bijzonder lange termijn gegeven wor den. De garanties zullen zodanig zijn, dat de deelnemende banken tevreden zullen zijn. Meer wilde hij niet zeg gen. De heer Djamin ontkende ten stel ligste, dat Amerikaanse of Philipijnse belangen bij de Djakarta Lloyd be trokken zouden worden. Binnenkort opent de Lloyd een kan toor in Amsterdam. Wij zullen ons aan deel in de Indonesische vrachtenmanct veroveren, namelijk de markt die gaat ontstaan uit onze grotere economische activiteit. Zijn maatschappij, zo zeide hij, zal tal van Nederlandse adviseurs in dienst nemen. Een kern van acht voor advies aan de hoogste leiding is reeds gevormd. De schepen zullen onder be vel van Nederlands» officieren staan, die tevens als instructeurs zullen optre den voor 2000, reeds ten dele getrainde Indonesische zeelieden. Op de vraag wie de kosten van de maatschappij draagt totdat de aande len geplaatst zijn, luide het antwoord: „De Indonesische Staatsbank." AAGTEDIJK 3 bij Bermuda. AALSDUK 3 by Cape Race. AALSUM 4 v. Suez n. Aden. AGAMEMNON 3 v. La guaira n. Puerto Cabello. AKKRUMDIJK 4 te Bre men. ALAMAK 3 v. Londen n. R'dam. ALCHIBA 4 te Bahia. ALCOR 3 bij Bahia. ALCYONE 5 te R'dam. ALDABI 4 bij Las Palmas. ALDEBARAN 3 te Brunsbuttel. ALDEGONDA 3 v. Singapore n. Bangkok. ALDERAMIN 4 te Chittagong. ALETTA 3 V. Pladju n. Penang. ALGEN IB 3 te Cabi- delo. ALMDIJK p. 3 Key West. ALMKERK 5 te Aden. ALNATI p. 4 Ouessant. AL- I'HACCA 3 n. Trinidad v. New. York. AL PHERAT 3 v. R'dam n. New York. ALWA- KI 4 v. Nicochea. AMSTELDIEP 4 bij Ter- schellingerbank. AMSTELKERK 3 v. Lobi- to n. Amboin AMSTELSTAD 4 bij Hebri- den ARIADNE 4 te Pladju. ATLAS 3 v. R'dam n. Bahia. BAARN 3 bij Sombrero. BALI 4 te Port Arthur. BORNEO p. 3 Don- drahead. BOSCHFONTEIN 4 v. Port Sudan n. Aden. BREDA 3 v. Manta n. Balboa. CALTEX PERNIS 5 te P. Said. CALTEX Leiden p. 4 Ouessant. CALTEX THhe HA GUE n. 3 Malta. CELEBES 5 te Palembar.g. CHESHIRE 13 te R'dam. CLEODORA 3 te Pladju n. Miri. COTTICA 4 bij San Miguel. CUANZA p. 3 Ouessant. DUIVENDIJK 4 te Cristobal. EEMLAND p. 4 Fernando No- ronha. ENA 3 v. Cochin n. Miri ERINNA 4 te Miri v. Singapore. ESSO DEN HAAG p. 4' Sombrero. GANYMEDES 4 te R'dam v. Cuba. GOYA 3 te Djakarta. HECUBA 4 v. Barbados n Trinidad. HELDER 4 te Bar ranquille. HERSILLIA 3 te Trinidad. IT- TERSUM 3 bij K. Race. JAARSTROOM p. 3 Lissabon n. Dakar. JAPARA 3 v. Makas sar n. Luwick. JAVA 3 v. Belawan n. P. Said. JOBSHAVEN 4 te Tabon. KEDOE 3 v. Diakarta n. Makassar. KOTA BAROE 5 te Sydney. KATO INTEN 3 te Semarang.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3