T omeloze energie brengt Limburgia stap dichter bij de landstitel Blauw Wit op de knieën voor wapen der snelheid Lusteloos voetbal in het Ajax-stadion Wim v. Est, in z'n element, wint Bordeaux-Parijs Het Westen komt op de koffie mf:fa» u Reorganisatiepla n K.N. V.B. met hakken over de sloot DIT SEIZOEN GEEN GROTE COPPI Enschedese Boys verliezen: 2-0 Zes minuten vóór Fransman Korfbalteam met 3-3 gelijk Motorraces Etten Goede wedstrijd in derby-sfeer Frankrijk-Nederland één week verschoven m De consequenties Restant kampioens competitie voetbal Limburgia is bijna kampioen Nederlandse ploeg voor Ronde van Frankrük HZPC en Robben winnen waterpolodagen ONZE RESERVES •r» 1 v* L I 4 t >|fa - r r.-t-- x' X- u X - - ?-1 t ,1, tw - jJüli rt fi k 4 -lil BHBI Spannende wedstrijd MONSTERZEGE VAN DWV: 6-0 Belgische voetbalploeg verslaat Frankrijk: 4-1 MAANDAG 5 JUNI 1950 PAGINA 4 swv Twee tweede klassers Rigtersbleek m®?. mm - Éipilwii v - m FRANKRIJK MOPPERT VOETBALKAMPIOENSCHAP AjaxEnsched. Boys 2—0 LimburgiaBlauw Wit 6—2 Limburgia 8 6 1 1 13 30—13 Blauw Wit 8 4 2 2 10 23—20 Maurits 9 4 2 3 10 16—17 Ajax 8 3 0 5 6 16—16 Heerenveen 8 2 2 4 6 15—25 Ensched. Boys 8 2 0 6 4 9—18 PROMOTIE TWEEDE KLASSE West L DWV—OSV 6—0 Zeeburgia 3 2 1 0 5 6—3 3 2 0 1 4 10—4 DWV 3 2 0 1 4 10—4 West H. EmmaUVS 6—0 Emma 4 2 1 1 5 9—3 Neptunus 4 2 1 1 5 8—4 UVS 4 0 2 2 2 3—13 Zuid n. JulianaChèvremont 1—1 Chèvremont 4 3 1 0 7 8—3 Juliana 4 1 2 1 4 5—5 Standaard 4 0 1 3 1 2—7 BEKERWEDSTRIJDEN Excelsior—Bleijerheide 3—1 UW—DHC 0—1 PSVJuliana 10 SneekHaarlem 03 KORFBALKAMPIOENSCHAP RigtersbleekWWMD 8—3 Westerkwart. 4 4 0 0 8 41—6 PSV 5 3 0 2 6 30—18 Rigtersbleek 4 2 0 2 4 14—15 Het Zuiden 3 10 2 2 12—17 WWMD 6 10 5 2 12—53 I (Van onze correspondent) BRUNSSUM, 4 Juni. Ook een ploeg als Blanw Wit, waarachtig niet voor een kleintje vervaard, heeft het hoofd moeten buigen voor de tomeloze energie der Limburgianen. Want daaraan vooral hebben de mannen uit Brunssum hun zege te danken, die hen thans op de drempel van hun ideaal, het landskam pioenschap, brengt. En met dat doel voor ogen hebben al die Limburgers stuk voor stuk gestreden met een noeste ijver, met inzet van al hun krachten. Daar tegen konden de Amsterdammers eenvoudig niet op, ondanks het feit,'dat zij na de rust het heft in handen konden nemen, ondanks het voortreffelijk veldspel, dat zij toen demonstreerden. Maar bij de hervatting wees het scoringbord reeds —1, oen stand die weliswaar gereduceerd werd tot 42, maar de Blauwwittcn waren niet gepantserd tegen de rake klappen, die Limburgia ook in die periode wist uit te delen. Het moment, waarop Brockmann het eerste doelpunt voor Ajax maakt. Doel man Koper van de „Boys" kan er niet bij (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 3 Juni. Vele minuten voor het einde van de wedstrvjd Ajax Enschedese Boys liepen honderden toe schouwers naar de uitgangen, hier en daar mopperend over verloren uren en weggegooid geld. De voetballers hadden er blijkbaar genoeg van, want interesse en volkomen sfeerloos balden zii zes kwartieren tegen de bal getrapt, zoals bedrijfsvoctbalelftallen dat voor hun genoegen in de avonduren kunnen doen. Aardig, maar geen kampioensvoet bal, waarvoor het publiek, dat detrb nes deze keer niet volledig kon bezetten, toch was gekomen. Uiteraard speelden twee factoren, de temperatuur en de onbelangrijkheid va de wedstrijd, hier een grote rol. Stoffe- len dacht blijkbaar aan zijn naar^het Noorden, maakte grappen met heren langs de lijn en zag geen ka na ook maar één keer op behoorlijk peil te komen, evenals zijn collega Van der Hoeven. Zo verging het vrijwel het ge hele elftal, met uitzondering van Mt- chels. Van der Pol, Potharst en mem- we linksachter Van Maunk, dm mts meer presteerden, iets minder lusteloos Voetbalden dan de rest. De Enschedese Boys brachten er zo mogelijk nog m u der van terecht, waren weliswaar wat levenslustiger dan hun tegenstanders, maar faalden op het beslissende mome voor het doel zo grandioos, dat Van der Pol er van geschrokken moet zijn. Aiax begon de wedstrijd met het be kende eenzijdige tik-tak-yoetbal zonder verrassing. Na vijf minuten echter bracht Michels leven in de dorre verto ning door een goed schot van veraf, dat juist iets te hoog gericht was. In de eerste helft begonnen de Enschedese Boys met een kort offensief, doch d- zeer geringe schotvaardigheid van de Twentenaren zorgde er voor, dat het cij fer nul op het scorebord achter het woord Ajax gehandhaafd bleef Eerst moest Fischer nog een opgeicgde kans voor open doel missen, voordat rmdvoor Brokmann de score kon openem Dit doelpunt werd na negen en twintig mi nuten spelen gescoord en hiermee is behoudens nog een schot van Albers tegen de paal het verhaal van de eerste helft verteld. Na de rust was het spelbeeld zo mogelijk nog matter. Zeven minuten voor het einde passeerde Dra ger drie tegenstanders, -doelman Koper incluis, en legde de Ajacied de bal in het net: 20 voor Ajax, en velen zochten de uitgangen op. Naar wij vernemen bestaat het program ma van de resterende wedstrijden in de riPPfi"vprHwiinpn kampioenscompetitie uit de volgende wed- Een aanmoedigingsroep van Wilders probeerde het Amsterdamse elftal op de been te houden. Maar zijn roep werd overstemd door de overdonde rende jubelkreten van de duizenden supporters der Limburgers, wier vreug de geen grenzen meer kende. En vlak voor het einde leverde het wapen der Brunssummers: razend snelle uitvallen, ondernomen door aanvallers,, die van wanten weten, opnieuw twee doel punten op. En eerlijk, zij hebben het verdiend. Zeker, ook Blauw Wit kreeg kansen, maar die waren toch heel wat spaarza mer dan die van de thuisclub. Dat was vooral het werk van Huizen, robuust en stoer, trapvast als altijd en met een bij zonder klare kijk op de gang van zaken. Neen, Bergman had tegen hem niet veel in te brengen. Al direct was de derbysfeer daar: ve nijnige aanvallen van Limburgia. snelle attaques der Blauw-witten. Maar het duurde niet zo heel lang of het werd die duizenden duidelijk, dat Limburgia zich niet veel aan de moordende tem peratuur gelegen liet liggen, en in de 16de minuut werd in feite het pleit be slecht. De Graaf iiep razend snel door op een pass van Groen en in dat formi dabele schot, dat de snelle Frits toen loste, scheen hij alle kracht te willen ontladen van een ganse week concentra tie: Van Raalte kreeg geen kans! (10). En de bal was nog niet goed en wel af getrapt of L. Cox stormde door, een goede pass naar De Graaf volgde en weer dook Van Raalte op een o.i. houdbare bal tevergeefs. Dat was 20. Nu werd het de Amsterdammers toch wel iets te bar. Tolmeyer roerde zich even, maar doelman Jacobs liet aan iedereen duidelijk weten, dat hij zijn fouten van de strijd tegen Blauw Wit in Amsterdam maar al te graag goed wilde maken. En acht minuten voor de rust, toen Boonkamp even een foutje maakte, was het N. van Lubeck. die een pass van Bruist handig en beheerst langs de uitlopende Van Raalte in de touwen strijden: 17 Juni: Blauw WitEnschedesche Boys, 19 uur. 17 Juni: HeerenveenLimburgia, 19 uur. 18 Juni: MauritsAjax. 24 Juni- AjaxLimburgia, 18.30 uur. 25 Juni: HeerenveenBlauw Wit. Het Westen, favoriet voor het lands kampioenschap voetbal 1950 kointopde koffie. Nadat een teleurstellend A)a;c, dat Zaterdag in een slappe wedstrijd van de Enschedese Boys won, al eer der zijn onmacht had bewezen, moest nu ool Blauw Wit practisch de vlag strijken. Limburgia versloeg de Am sterdammers in Brunssum met 6—Z en het moet nu al heel raar lopen wanneer de landstitel dit jaar met naar het land van het bronsgroen eikenhout en het nachtegaaltje verhuist. De beide Westelijke promotiewedstrij den eindigden in een overtuigende zege (60) voor de clubs, die bi] dit .^zweet- voetbal" nog belang hadden. DWV be hield zijn uitstekende kans aldus tegen OSV Emma stuurde het aan op een be slissingswedstrijd met Neptunus, door een zege op UVS. Het reeds gepromo veerde Chèvremont speelde met l i ge lijk. tegen Juliana. Twee Westelijke tweede klassers. Ex celsior en DHC, hebben geprobeerd wat ze als eerste klassers nooit in hun mars hebben gehad: ze drongen beide door tot de halve bekerfinales. Excelsior won met 31 van de Zuidelijke eerste klas- ser Bleyerheide, DHC zegevierde met 1—0 bij VVV in Utrecht. Favoriet voor de beker is Haarlem, dat met niet min der dan 8—0 bij Sneek won.. Zijn voor naamste tegenstander is PSV. dat oifer Juliana zegevierde. Rigtersbleek heeft zijn kansen behou- den om nog een tol te spelen in de kampioenscompetitie korfbaldoor mzt „vyirmen van WWMD PARIJS 4 JUNI, Wekenlang hebben de grote specialisten van de Franse en Belgische sportjournalistiek hun paar millioenlezers trachten uit te leggen en toe te lichten, waarom Moujica, Du- buisson, Diot, Le Strat, of anders de Belgen Ockers dan wel Somers de mon sterrace Bordeaux-Parijs zouden gaan winnen. Maar vandaag, in enkele uren tijds, heeft de Nederlander Wim van Est het diezelfde paar miüioen duide lijk gemaakt dat de tweede plaats welke hij in September j.l. behaalde in de be faamde Grand Prix des Nations, een duidelijke vingerwijzing was het voor hetgeen nog komen zou. Want niet Moujica, Dubuisson, Diot of Le Strdt en ook niet de beide Belgen, maar vóór allen de sterke, onvermoeide draver Wim van Est was vandaag in zijn ele ment. Zijn element. Zes minuten vóór dat de uitgeputte Fransman Diot onder de toegangspoort tot het Pare der Prin ces verscheen, was zijn overwinnaar, Van Ést, als triomfator over de eind streep gegaan, gekroond met een zege praal waarvoor grote renners een be langrijk deel van hun carrière zouden hebben opgeofferd. Nog voor de passage van Sainte Maure ging Somers, die zich geleidelijk naar voren gewerkt had, tot de aanval over. Zij concurrenten reageerden aanvanke lijk niet, alleen de Fransman Labeylie ging hem prompt achterna maar kpn de Belg niet achterhalen in weerwil van een inspanning waardoor hij spoedig zou moeten betalen. Intussen trapte de leider Somers ste vig door. Te Tours had hij 2 min. 6 sec. voorsprong op zijn landgenoot Hen- drickx en 2 min 35 sec op hei peloton. Te Orleans (453 km) bood de strijd hetzelfde aspect, met dien verstande dat Walschot. Tassin en Danguillaume wat verder waren teruggevallen. Te Artenay kwam Somers, soepel rijdend en naar zijn uiterlijk te oordelen nog erg fris, alleen door, met 11 minu ten voorsprong op Van Est, Declerck en Ockers. Op 11 min 45 sec. volgde Diot, op 16 min Gaudin. op 18% minuut Wal schot en op 19 min. Le Strat. ^Tussen Artenay en Toury wist Diot zich na een verbeten jacht bij het groepje Van Est-De Clerck te voegen. Hij ging ineens door met Van Est. terwijl De Clerck en Ockers afzakten. Ockers gaf kort daar na op. Terwijl onze landgenoot, zonder te forceren, Diot van zich afschudde, was Somers aan een verschrikkelijke inzin king ten prooi. Ze kwam totaal onver wacht voor wie hem kort tevoren nog monter op zijn fiets hadden zien zitten. In de buurt van Etampes stapte hij af, hij kon niet meer, en toen hij zich weer in het zadel zette had hij 5 minuten verloren. De passage vart Etampes, over de hobbelige klinkers, was een marte.- ling voor de Belg. En achter hem kwam Van Est steeds nader Op de top van de heuvel van Etampes, welke Somers met moeite had beklom men, zat onze landgenoot vlak achter de Belg. Maar Van Est kwam ten val. De blessures waren gelukkig onbeteke nend, hij stapte weer op, ging achter Somers aan, haalde hem in en liet de Belg enkele kilometers verder achter zich. Daarmee was de leiding in zijn handen overgegaan. Intussen had ook Diot zich prachtig hersteld. Hij haalde Somers in na de doortocht van Dourdan. maar Van Est, zeex zeker van zichzelf, beheerste de situatie volkomen. Hij liep nog wat verder uit op Diot, die weer een aanval van vermoeidheid kreeg, en kwam zonder zijn laatste reserves te hebben aangesproken nog zeer fris het prin senpark binnenrijden. Het eindklassement luidt: 1. Van Est (Ned.) 586 km in 17 uur 25 min. 43 sec. 2. Diot (Fr.) 17.32.04; 3. Somers (B.) 17.44.29;4. De Clerck (B.) 17.56.48; 5. Masson (B.) 18.02.24; 6. Gaudin (Fr.) 18.03.19; 7 Le Strat (Fr.) 18.24.32: 8. Butteux (Fr.) 18.33.22; 9. Tacca (Fr.) 18.36,50. Alle anderen hadden opgegeven. Be Nederlandse renners (in alphabetisehe volgorde) Wim van Est (Rncphen), Henk de Hoog (Antwerpen), Wim de Ruyter (Rot terdam), Frans Vos (Den Bosch) en Wout Wagtmans (Breda) zijn door de vertrou wensman in Nederland van de organisato ren van de Ronde van Frankrijk, Rn de Grood, gekozen om deel nit te maken van de Nederlandse ploeg, die dit jaar in de Tour de France zal starten. Voor de bezetting van de zesde plaats in de ploeg worden nog onderhandelingen ge voerd. Een aantal renners komt hiervoor in aanmerking, waarbij voornamelijk zal worden gelet op de resultaten, welke deze candidaten in de komende wedstrijden zul len behalen. Wout Wagtmans is op het ogenblik nog amateur, maar wij hebben vernomen dat hij dezer dagen een licentie als professional zal aanvragen, welke door de Nederlandse Wielren Unie onmiddellijk kan worden ver strekt. De organisatoren van de Ronde van Frankrijk hebben er hun goedkeuring aan gehecht om P. van Ierlant (Tilburg) te benoemen als ploegleider van het Neder lands zestal, in welke functie hij zal wor den bijgestaan door de oud-renner Jan Pijnenburg, eveneens uit Tilburg. Zaterdag en Zondag was het reünie voor de waterpolospelers en -speelsters. Niet minder dan twee en vijftig vereni gingen met 109 zeventallen hebben on afgebroken op vijf speelvelden water polo gespeeld. De HZPC toonde zich de sterkste en klopte achtereenvolgens UZSC, ZIAN en in de finale Haarlem. Bij de dames wonnen de Robben on bedreigd. i De GraafN. van Lubeck) opnieuw in een doelpunt, weer van de voet van N. van Lubeck: 40. In een stemming van „Wat kan ons gebeuren" wilde Limburgia gaan ruften. En dat was juist waar Bergman op had geloerd; zijn voorzet belandde bij Tol meyer, die met een harde knal laag in de hoek de hoop in de Amsterdamse ge lederen deed herleven: 41. En die hoop werd aangewakkerd door het spel, dat Blauw Wit na de rust liet zien. Kennelijk legden de Brunssummers het accent op de verdediging, juist iets voor Blauw Wit om nu eindelijk in haar eigen spel te komen. Koekebakker en Tjepkema roerden zich geducht, maar dank zij vooral Huizen konden de andere voorwaartsen niet profiteren van de hun geboden kansen. En voorzover zij al de goede richting wisten te vinden, zorgde Jacobs er wel voor, dat de aanvallen niet in doelpunten resulteerden. Onge twijfeld had hij daarbij de fortuin mee, toen een kopbal van Lakenberg, waarbij Jacobs een katachtige sace uitvoerde, via de lat weer ln het veld terugstuitte en toen corner werd gewerkt. Neen, geluk had Blauw Wit niet. Nog twaalf minuten waren er te spelen, toen eindelijk een van die fraaie combinaties door Berg man besloten werd met een knallend schot juist in de hoek (4—2). Blauw Wit bleef in de meerderheid, maar dé Limburgers zetten nog even alles op alles. Aangewakkerd door de daverende jubelkreten brak N. van Lu beck door, zijn pass kwam bij Bruist, die weer een tikje gaf naar Frits de Graaf. Deksels handig speelde de kleine blonde man zich vrij en men zou niet vermoe den, dat dat oerharde schot van zijn tengere benen kwam (52). En nóg was de vreugde niet geluwd, of N. Van I.ubeck, geheel vrijstaand, kreeg de bal toegespeeld van L. Cox. Weer vloog het leder langs Van Raalte (62). Daarmede hadden de buitenspelers met zes doel punten bij Limburgia en twee bij Blauw Wit wel hun aandeel in dit gevecht ge leverd. Vlak voor het einde zou De Graaf bijna nogmaals de roos getroffen hebben, maar toen voorkwam Van Raalte door een bliksemsnelle reactie een catastrofale nederlaag. Niettemin, 62 was toch al erg genoeg! Naar wij vernemen, is de datum voor de Interlandwedstrijd voetbal tussen Frankrijk en Nederland, verschoven van 3 naar 10 De cember 1950. De vijf volgende spelers zijn door de Keu ze-commissie van de KNVB aangewezen als reserves voor de wedstrijden tegen Zweden en Finland: Saris (BVV), Huybregts (BW), Lakenberg (Blauw Wit). Van der Hart (Ajax) en Roosenburg (Sneek). Deze spe lers zullen Woensdag met de officials en de overige leden van de ploeg per vlieg tuig naar Stockholm vertrekken. „Denk aan Heerenveen!" riep een stem van de tribune. En het leek er heel veel op, dat de Brunssummers dat ook inder daad van plan waren, want nog voor de hervatting resulteerde een zeldzaam vloeiende combinatie (SpanjerF. Cox WIM VAN EST Winnaar BordeauxParijs 1350 L.Tr..,.!« Wi&l i t..k jt.c r HHS HlMKS Met een ferme sprong probeert de doelman van Limburgia nog de bal te bereiken.te laat echter, want het schot van Tolmeyer (links) is te hard en te goed gericht: 4—1, het eerste doelpunt van Blauw Wit in de wedstrijd die Limburgia met 62 won Na dc gevoelige 62 nederlaag, welke de Belgen op 14 Mei j.l. te Antwerpen van de Nederlandse korfbalploeg te in casseren kregen, wisten zij Zondag in Den Haag een gelijk spel uit het vuur te slepen. En de 33 puntenverdeling, welke het resultaat was van deze der tigste officiële landenwedstrijd tussen beide ploegen, welke voor 10.000 toe schouwers werd gespeeld, gaf de ver houding zeer goed weer. Kon men bij de wedstrijd te Antwer pen van .overwicht der Nederlanders spreken, ditmaal waren de ploegen vol komen tegen elkaar opgewassen en wa ren het eerder de Belgen, die in tech niek en snelheid de meerderen waren. Voor rust bood de wedstrijd niet veel aantrekkelijks. Dc strijd ging gelijk op en de partijen kregen herhaalde malen goede kansen, welke echter door slecht schieten verloren gingen. In de Neder landse aanval was het vooral Woudslra, die door slechte schoten van veraf en zonder accuratesse in zijn spel vele kan sen miste, hoewel het gezegd moet wor den, dat Fortuna hem niet gunstig ge zind was. Doch ook de Belgen hadden het geluk niet mee. Hun aanvallen wer den doorgaans snel door de Nederlan ders gebroken, waarbij vooral goed werk gedaan werd in het middenvak. Na twintig minuten spelen gaf mej. Ver- couleren dc Belgen uit een vrije worp de leiding. Een iel offensief van de Ne derlanders werd kort na rust beloond, toen Kruyt van achter de paal doel trof (1—1). De Belgen kwamen terug en toen de Nederlandse verdediging een ogenblik verslapte, wist F. Verdonck hiervan te profiteren en de stand op 21 te bren gen. De Belgische aanvallen waren ge durende deze periode veel gevaarlijker en dc Nederlandse verdediging maakte bovendien geen al te sterke indruk. Na 21 minuten kreeg Nederland wegens vast houden een vrije worp toegewezen, wel ke door Kopers werd benut (22). Na dat kort daarna een Belgische aanval in het middenveld onderschept was, kwam de bal bij Berens, cfle met een hoog schot Nederland dc leiding gaf (32). Nog vele malen werden de korven bedreigd, doch door het fraaie werk der verdedi gingen, die weliswaar alle kracht nodig hadden om stand te houden, kwamen cr vooreerst geen doelpunten meer. Enkele minuten voor het einde flitste een Bel gische aanval echter door de Nederland se verdediging heen. Een vrije worp werd toegewezen, welke door mej. Ceu- lemans werd benut (33). (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 3 Juni. In een temperatuur die te Warm was om te voetballen en te warm om te vergaderen laat staan dus om over voetbal te vergade ren heeft het parlement van de KNVB nu eindelijk eens zijn goedkeuring gehecht aan reorganisatieplannen, door of namens het bondsbestuur ingediend. Maar het was toch weer op het kantje af. Met 62 tegen 31 stemmen en dus precies met de vereiste 2/3 meerderheid, hebben de afgevaardigden het rapport van de studiecommissie-Burgwal en de daarin ve/ratte voorstellen tot re organisatie van de voetbalcompetitie aangenomen. Het onmiddellijk gevolg hiervan is, dat de 60 eerste klassers, welke ons land op dit ogenblik rijk is, het volgend seizoen in vijf afdelingen zullen worden ondergebracht. De volledige consequenties van het besluit dat de bondsvergadering in „Esplanade" heeft genomen, luiden ais volgt: Het aantal eerste klassers wordt bin nen een bepaalde tijd van 60 tot 48 eer ste klassers teruggebracht. De promo tie-degradatieregeling van het volgen de seizoen is voorts zó geregeld, dat de beide laagst geplaatste ploegen in elke afdeling van de eerste klas automa tisch degraderen, aangezien de degra datiewedstrijden onmiddellijk worden afgeschaft. Van de tien hierdoor vrijkomende plaatsen zullen de kampioenen van de tweede klasse in groepen van twee clubs clubs er om zes strijden. Het aantal eerste klassers daalt hierdoor van 60 tot 56. Deze 56 clubs worden voor het seizoen 1951—52 ingedeeld m vier afdelingen, die dus ieder uit veer tien clubs bestaan. In deze afde lingen wordt om de twee jaar versterk te (automatische) degradatie toegepast, zodat de afdelingen te zijner tijd uit 12 clubs zullen bestaan en het KNVB- bestuur dan zijn (voorlopig) ideaal van 43 eerste klassers heeft bereikt. Zoals gezegd worden de degradatie wedstrijden onmiddellijk afgeschaft; wel blijven promotiewedstrijden in de breedte gehandhaafd. De competities, met uitzondering van die in de eerste klasse, zullen districtsgewijs worden vastgesteld. Er is over deze reorganisatie nog wel even gediscussieerd, maar er kwamen geen nieuwe gezichtspunten uit voort, zodat we ons ontslagen kunnen achten van de plicht, daarop uitvoerig terug te komen. Tóen het rapport van de reorganisatiecommissie er door was, werden ook de noodzakelijk geworden wijzigingen in het huishoudelijk regle ment aanvaard. Met algemene stemmen zelfs. Frankrijk heeft geprotesteerd tegen het itii *n **et tournooi om het we reldkampioenschap voetbal twee wedstrij den binnen vier dagen moet spelen, n.l. te- *a en Urugay in plaatsen op een afstand van 3000 kilometer van elkaar. Komt er vandaag geen antwoord, dan zal het Franse bondsbestuur zich ernstig beraden over de vraag, of men wel aan de eind ronden in Brazilië zal deelnemen. De val van Fausto Coppi, „primo campionissimo d'Italia e tutto il mondo", heeft ongetegenzeglijk zijn stempel gedrukt op het nog volgende, belang rijk deel van het wielerseizoen op de weg. Vooreerst zal Coppi niet, zoals verleden jaar, de Giro d'Italia win nen, waartoe hij zich bij het vorderen der étappes, al meer en meer in slagorde ging stellen. Vervolgens zal de Grand Seigneur, zoals de Fransen hem noemen, ontbre ken op de startlijst van de Tour de France. Gesteld im mers dat zijn bekkenfractuur vóór die tijd volkomen ge nezen zou zijn, dan nóg zou de maes tro der Italiaanse wielermatadoren niet in conditie zijn om de Grand Bouclé te winnen. En met minder dan dat zou hij na zijn onbetwiste triomf van het vorig jaar stellig geen genoe gen nemen. Ten derde zal hij dit sei zoen nog ontbreken in tal van an dere wedstrijden (wereldkampioen schap achtervolging!), waardoor het beeld van vele races, die nü eenmaal voor vele procenten werd bepaald door de aanwezigheid van de beste renner van deze tijd, totaal zal ver anderen. Intussen is de val van Coppi op de helling tussen Borga san Susanna en Arsie een soort nationale ramp geble ken, waarbij de roerselen rond capi- tano Juliano en de meest opgewonden- Kamerdebatten tot futiliteitjes zijn gedegradeerd. Niet alleen Fausto s broeder Serge, maar ook alle andere rijders van Bianchi, vergezelden de kreunende en van pijn krimpende campionissimo naar het ziekenhuis in Trente en pas toen zij nauwkeurig van zijn toestand op de hoogte wa ren, keerden ze naar het parcours terug om de strijd voort te zetten. Ondertussen hadden opgewonden persbroeders van diverse Stampa's en Giornale's mid dels verwoede stormlopen op het plaatselijk telefoon kantoor, het binnen- en buitenlandse nieuws met knallende Coppi-koppen en plaatjes-uit-het-archief van de voorpagina's hunner bladen geveegd. De chirurg van het ziekenhuis heeft verklaard dat het minstens twee maanden duurt voordat Coppi zich zal kunnen bewegen, maar hij voegde eraan toe, dat Coppi zich weer volkomen zal kunnen bewegen en zijn rennersloopbaan voortzetten. Behalve Coppi's ploeg- makkers en de pers, gaven ook de autoriteiten van Trente en omgeving blijlt van belangstelling. Zij be zochten Coppi in het ziekenhuis en terwijl de bloemen en fruitmanden de befaamde, tot lijder geworden lei der, weldra volkomen aan het zicht van zijn bezoe kers onttrokken, verzamelden zich buiten hele volks massa's, om getuigenis af te leven. leggen van hun mede- Ook Coppi's grote concurrent, Gino Bartali, toonde zich met Fausto's lot zeer begaan. „Ik ben erg ge schokt", verklaarde hij na de negende étappe (welke hij won! Red.) „Ik zal de strijd nu nie.t kunnen staken, zoals ik naar aanleiding van een verwonding aan mijn arm, eerlijk gezegd van plan was. Nu is het immers mijn taak geworden de eer van Italië te verdedigen. Met het verdwijnen van Fausto heeft de Giro een van zijn grote favorieten verloren. Ik zal nu alleen verder moeten vechten tegen de buiten landse renners, die meer dan ooit op de overwinning uit zijn." Aldus de erg geschokte, aan zijn arm gewonde Bartali. Ook Engeland heeft zorgen Maar niet alleen Italië, ook En geland hangt een ramp boven het hoofd. Sterke mannen hebben hun eetlust verloren; diepe bezorgdheid staat te lezen op de gezichten in tram, bus, ondergrondse en trein; opgewonden mensen rukken kran tenverkopers de laatste edities uit de handen om te zien of hun erg ste vrees bewaarheid is. Iedereen wil weten of Denis Compton, de „Babe Rut" van het cricket, volgen de winter in de testmatches tegen Australië voor Engeland zal kunnen spelen. Compton heeft een gebles seerde rechterknie. Tot dusverre was d-e behandeling geen succes en misschien zal een operatie nodig zijn, zonder de garantie, dat hij op tijd hersteld zal zijn om tegen Australië aan te treden. De doktoren hopen vandaag of morgen definitief uit sluitsel te kunnen geven en de 32-jarige Compton leeft al in even grote onzekerheid als zijn supporters. „Als ik door die knie cricket moet opgeven, zal dat het eind van de 'ereld voor me zijn", zucht hij. Compton vertelt dat één supporter hem heeft ge schreven: „Ik heb 'n volkomen gezonde knie. Kan die u van enig nut zijn? Kunnen de doktoren misschien iets uit mijn knie halen, dat u in staat zou stellen weer te spelen? Dan graag." Van leider tot lijder (Van onze verslaggever) AMSTERDAM.) 4 Juni. In een voor voetbal totaal ongeschikte temperatuur het stadion was slechts met een paar duizend toeschouwers bezet is het Amsterdamse DWV erin geslaagd, OSV met liefst 60 eronder te houden, waar door eerstgenoemde club nog altijd een kansje heeft een plaats in de eerste klasse te veroveren. Aanvankelijk had het er niet naar uit gezien, dat het zulk een monsterzege zou worden, want OSV had het spel goed in handen, schepte enkele scoringskan sen, die niet benut werden. Langzaam wist DWV zich aan de greep te ontwor stelen en kwam zeer gevaarlijk opzet ten; vooral het spel van Ooms viel op. Na een goed hali uur speien kwam het eerste doelpunt, toen Homan een vrije trap nam en de rechtsback van OS.V het leder van richting deed veranderen, waardoor de bal onhoudbaar in het doei verdween. Een goede tien minuten later kopte Ooms de bal in het net. Met een veilige 20 voorsprong konden de Am sterdammers gaan rusten. Dat de warmte zeer zwaar op de spe lers drukte behoeft nauwelijks gezegd te worden. Daardoor was de tweede helft het aankijken ook niet mger waard en „sleepten" de spelers zich letterlijk naar het einde, dat natuurlijk nog veel te lang op zich liet wachten. De vele emmers water, die langs de lijnen stonden opge steld, bewezen goede diensten. En gedoel punt werd er zowaar ook nog: Minaard dank zij een strafschop, en Homan, Bak ker en Donkersloot zorgden vervolgens dat het 60 werd. Reeds lang voor het einde hadden vele toeschouwers het gloeiend hete stadion verlaten, om in bos, hei of water wat afkoeling te zoeken. Ket Belgisch- voetbalteam heeft in het Heyselstadion te Antwerpen met 40 gewonnen van de Franse ploeg. Al spoedig na het begin opende Mer- mans de score en kort daarna maakte Mordant er 2—0 van. De Belgische elf waren voortdurend in het overwicht, doch nog vóór de rust scoorde Frankrijk een tegenpunt. Na de hervatting begon nen de gasten met een verwoed offen sief, dat lange tijd duurde. Doch de Bel gen hielden stand en wisten de stand door Mermans en De Hert tot 4—1 op te voeren, een verdiende overwinning van de Rode Duivels. Het Franse B-elftal heeft gisteren met 10 van Luxemburg gewonnen. Ruststand 00. Op het circuit van Etten bij Breda werden nationale motorraces gehouden voor juniOm res en seniores, welke door vele duizenden toeschouwers werden bezocht. De K.N.M.V, had zeer speciale aandacht voor deze wedm strijden, daar het in de bedoeling ligt op dit circuit het volgend jaar internationale races te organiseren. De courses hadden een spannend verloop. Jammer was, dat in de klasse 350 c.c. Van Rijswijk (Velocette) aanvankelijk met mo- torpech te kampen had, zodat hij zijn kans niet kon verdedigen. Desondanks slaagde hij er in de snelste ronde in deze klasse te rij den. De uitslagen der seniores waren; Klasse 125 c.c., 10 ronden: 1. Heyneman (Terschuur) op Eysink, 38 min. 14.1 sec., gemiddelde 91.05 km.; 2. Dick. Renooy. Soest, op Eysink, 38 min. 43.1 sec.; 3. Vier dag, Amersfoort; op Eysink, 39 min. 7.2 sec.; 4. Rietveld, Kralingsveer, op Eysink, 39 min. 8.8 sec; 5. Van Zutphen, Utrecht, op Eysink, 39 min. 17.2 sec. Snelste ronde: A. Heyneman, 92.34 km. 250 c.c., 12 ronden: la. Simons, Rijswijk, op Excelsior, 39 min. 54.4 sec., gemiddelde 104.70 km.; 2. Knijnenburg, Wassenaar, op D.K.W., 40 min. 14.1 sec., gem. 103.81; 3. Postma, Hardegarijp, op Guzzi, 41 min. 52.7 sec.; 4. Laan, Den Haag, op Excelsior, 43 min. 11.9 sec.; 5. Plet, Groningen, op Velo cette, op 1 ronde. Snelste ronde: Simons, 107.16 km. Klasse 350 c.c., 12 ronden: 1. Simons, Rijswijk, op Velocette, 37 min. 59.9 sec., ëe~ middelde 109.94; 2. Knollenburg, Wasse naar, op A.J.S., 38 min. 18.4 sec., gemidcL 109.01; 3. Roosjes, Leeuwarden, op A.J-S-» 39 m. 45.4 sec.; 4. Poel, R'dam, op Velocette, 39 min. 49.3 sec.; 5. Van Dongen, Rotterdam, op Triumph, 39 min. 49.5 sec. Snelste ronde: Van Rijswijk, 112.23. km. Klasse 500 c.c., 12 ronden: 1. H. Veefj Borculo, op Triumph, 36, min. 48.3 sec., 6®^ middelde 115 km.; 2. Knijnenburg. WasS®^ naar, op B.M.W., op 20 sec.; 3. Simons, op een 350 c.c. Velocette, op 1 minuut; 4. Veer. Borculo, op Triumph; 5. Fokk Bosch, Amsterdam, op Norton. Snels ronde; H. Veer, 116.50 km.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4